debconf - en to da translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
da: Dialogboks

note: Type: select Choices
en: Readline
da: Overskrift

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
da: Ikke-interaktiv

note: Type: select Description
en: Interface to use:
da: Brugerflade at benytte:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
da: Pakker der bruger debconf til opsætning, fremtræder på samme måde. Du kan vælge hvilken brugerflade de skal bruge.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
da: Dialog er en fuldskærms, tekstbaseret brugerflade, mens readline er en mere traditionel tekstbrugerflade. Både gnome og kde er moderne X-brugerflader. Editor lader dig svare på spørgsmålene via din foretrukne editor. Ikke-interaktivt brugerflade vil aldrig stille dig spørgsmål.

note: Type: select Choices
en: critical
da: kritisk

note: Type: select Choices
en: high
da: høj

note: Type: select Choices
en: medium
da: mellem

note: Type: select Choices
en: low
da: lav

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
da: Ignorér spørgsmål med en prioritet lavere end:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
da: Debconf prioriterer de spørgsmål, den stiller dig. Vælg den laveste spørgsmåls-prioritet, du ønsker at se:
     - 'kritisk' spørger dig kun hvis systemet potentielt kommer i uorden.
        Vælg dette, hvis du er nybegynder eller har travlt. 
      - 'høj' for ret vigtige spørgsmål 
      - 'mellem' for almindelige spørgmål 
      - 'lav' for kontrolnarkomaner, der vil have alt at se

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
da: Bemærk at uanset hvilket niveau du vælger her, vil du kunne se samtlige spørgsmål, hvis du genopsætter pakken med kommandoen dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
da: Installerer pakker

note: Type: text Description
en: Please wait...
da: Vent venligst...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
da: Nyt medie
