debian-installer - en to hu translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
hu: Párbeszédes

note: Type: select Choices
en: Readline
hu: Egysoros

note: Type: select Choices
en: Editor
hu: Szerkesztő

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
hu: Néma

note: Type: select Description
en: Interface to use:
hu: Használandó felület:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
hu: A debconf-ot használó csomagok egységes felületet használnak. Itt lehet kiválasztani, melyik legyen az.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
hu: A párbeszéd felület egy teljes-képernyős, karakteres felület, az egysoros viszont a sokkal hagyományosabb egyszerű szöveges felület, a gnome és kde felületek pedig korszerű X felületek, melyek e 2 munkakörnyezetbe illenek (de bármilyen X környezetben használhatók). A szerkesztő felülettel a kedvenc szövegszerkesztővel lehet dolgozni. A néma felület soha nem kérdez.

note: Type: select Choices
en: critical
hu: kritikus

note: Type: select Choices
en: high
hu: magas

note: Type: select Choices
en: medium
hu: közepes

note: Type: select Choices
en: low
hu: alacsony

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
hu: A kevésbé fontos kérdések átugrása, mint:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
hu: A Debconf eltérően fontos kérdéseket kezel. Melyik legyen a legalacsonyabb szintű kérdés?
     - A 'kritikus' csak a rendszerveszélyek esetén kérdez.
        Csak kezdők vagy sietők válasszák.
      - A 'magas' a fontos kérdésektől kérdez.
      - A 'közepes' a hétköznapiaktól.
      - Az 'alacsony' a részletguruk kedvence.

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
hu: Függetlenül az itt beállított szinttől minden kérdés megjelenik a csomagok dpkg-reconfigure eszközzel való újrakonfigurálásakor.

note: Type: text Description
en: Installing packages
hu: Csomagok telepítése

note: Type: text Description
en: Please wait...
hu: Türelem...
