debconf 1.5.45 - en to fi translation catalogue (67 entries)

en: falling back to frontend: %s
fi: siirryn vaihtoehtoiseen liittymään: %s

en: unable to initialize frontend: %s
fi: liittymän alustus epäonnistui: %s

en: Unable to start a frontend: %s
fi: Liittymän käynnistys epäonnistui: %s

en: Config database not specified in config file.
fi: Asetustietokantaa ei ole määritelty asetustiedostossa.

en: Template database not specified in config file.
fi: Kyselypohjatietokantaa ei ole määritelty asetustiedostossa.

en: The Sigils and Smileys options in the config file are no longer used. Please remove them.
fi: Sigils- ja Smileys-valintoja ei enää käytetä asetustiedostossa. Voit poistaa ne.

en: Problem setting up the database defined by stanza %s of %s.
fi: Ongelma laitettaessa säkeistön %s/%s määrittämää tietokantaa käyttökuntoon.

en:   -f,  --frontend		Specify debconf frontend to use.
      -p,  --priority		Specify minimum priority question to show.
           --terse			Enable terse mode.
fi:   -f,  --frontend		Määritä käytettävä debconf-edusta.
      -p,  --priority		Määritä näytettävien kysymysten
    				minimiprioriteetti.
           --terse			Ota lyhytsanainen tila käyttöön.

en: Ignoring invalid priority "%s"
fi: Ohitetaan virheellinen prioriteetti "%s"

en: Valid priorities are: %s
fi: Kelvolliset prioriteetit ovat: %s

en: Choices
fi: Valinnat

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: (Enter zero or more items separated by a comma followed by a space (', ').)
fi: (Syötä nolla tai useampia pilkulla ja välilyönnillä (', ') erotettuja arvoja.)

en: _Help
fi: _Ohje

en: Help
fi: Ohje

en: Debconf is not confident this error message was displayed, so it mailed it to you.
fi: Debconf ei saanut varmuutta tämän virheviestin näyttämisestä, joten se postitettiin sinulle.

en: Debconf, running at %s
fi: Debconf koneella %s

en: Input value, "%s" not found in C choices! This should never happen. Perhaps the templates were incorrectly localized.
fi: Arvoa "%s" ei löytynyt C-valinnoista! Näin ei pitäisi koskaan käydä. Kyselypohjien paikallistamisessa saattaa olla vikaa.

en: none of the above
fi: ei mikään edellisistä

en: Unable to load Debconf::Element::%s. Failed because: %s
fi: Debconf::Element::%s:n lataus epäonnistui: %s

en: Configuring %s
fi: %s:n asetusten säätö

en: TERM is not set, so the dialog frontend is not usable.
fi: Dialog-liittymä ei ole käytettävissä, koska TERM ei ole asetettu.

en: Dialog frontend is incompatible with emacs shell buffers
fi: Dialog-liittymää ei voi käyttää emacsin komentotulkkiympäristössä

en: Dialog frontend will not work on a dumb terminal, an emacs shell buffer, or without a controlling terminal.
fi: Dialog-liittymä ei toimi tyhmällä päätteellä, emacsin komentotulkkiympäristössä tai ohjaavan päätteen puuttuessa.

en: No usable dialog-like program is installed, so the dialog based frontend cannot be used.
fi: Ei käyttökelpoista dialog:n kaltaista ohjelmaa asennettuna, joten dialog-pohjaista liittymää ei voi käyttää.

en: Dialog frontend requires a screen at least 13 lines tall and 31 columns wide.
fi: Dialog-liittymä tarvitsee vähintään 13 riviä pitkän ja 31 saraketta leveän ruudun.

en: Package configuration
fi: Paketin asetukset

en: You are using the editor-based debconf frontend to configure your system. See the end of this document for detailed instructions.
fi: Käytät debconfin editori-liittymää järjestelmäsi asetusten säätöön. Katso yksityiskohtaiset ohjeet tämän tiedoston lopusta.

en: The editor-based debconf frontend presents you with one or more text files to edit. This is one such text file. If you are familiar with standard unix configuration files, this file will look familiar to you -- it contains comments interspersed with configuration items. Edit the file, changing any items as necessary, and then save it and exit. At that point, debconf will read the edited file, and use the values you entered to configure the system.
fi: Debconfin editori-liittymä antaa sinulle käsiteltäviksi yhden tai useampia tekstitiedostoja, kuten tämän. Jos olet jo nähnyt unixin asetustiedostoja, tämänkin tiedoston ulkonäkö on tuttu -- sisältönä on asetustietoja, joiden lomassa on kommentteja. Muuta haluamiasi asetuksia, tallenna tiedosto ja poistu, minkä jälkeen debconf lukee editoidun tiedoston ja säätää asetukset syöttämiesi tietojen perusteella.

en: Debconf on %s
fi: Debconf @ %s

en: This frontend requires a controlling tty.
fi: Tämä liittymä tarvitsee ohjaavan päätteen.

en: Term::ReadLine::GNU is incompatable with emacs shell buffers.
fi: Term::ReadLine::GNU ei ole yhteensopiva Emacsin komentotulkkipuskureihin.

en: More
fi: Lisää

en: Note: Debconf is running in web mode. Go to http://localhost:%i/
fi: Tiedotus: Debconf on seittiajossa. Mene osoitteeseen http://localhost:%i/

en: Back
fi: Takaisin

en: Next
fi: Seuraava

en: warning: possible database corruption. Will attempt to repair by adding back missing question %s.
fi: varoitus: mahdollinen tietokannan turmelus.  Yritetään korjata lisäämällä takaisin puuttuva kysymys %s.

en: Template #%s in %s has a duplicate field "%s" with new value "%s". Probably two templates are not properly separated by a lone newline.
fi: Kyselypohjassa #%s tiedostossa %s toistuu kenttä "%s" uudella arvolla "%s". Mahdollisesti kahta eri pohjaa ei ole erotettu rivinvaihdolla toisistaan.

en: Unknown template field '%s', in stanza #%s of %s
fi: Tuntematon kenttä "%s", säkeistössä #%s tiedostossa %s

en: Template parse error near `%s', in stanza #%s of %s
fi: Kyselypohjan jäsennysvirhe lähellä "%s":a rivillä #%s tiedostossa %s

en: Template #%s in %s does not contain a 'Template:' line
fi: "Template:"-rivi puuttuu kyselypohjasta #%s tiedostossa %s

en: must specify some debs to preconfigure
fi: esiasetukseen on määritettävä paketteja

en: delaying package configuration, since apt-utils is not installed
fi: pakettien esiasetusta ei tehdä, koska apt-utils:ia ei ole asennettu

en: unable to re-open stdin: %s
fi: vakiosyötteen uudelleenavaus epäonnistui: %s

en: apt-extracttemplates failed: %s
fi: apt-extracttemplates epäonnistui: %s

en: Extracting templates from packages: %d%%
fi: Puretaan malleja paketeteista: %d %%

en: Preconfiguring packages ...
fi: Esiräätälöidään paketteja...

en: template parse error: %s
fi: kyselypohjan jäsennysvirhe: %s

en: debconf: can't chmod: %s
fi: debconf: en voi muuttaa oikeuksia: %s

en: %s failed to preconfigure, with exit status %s
fi: %s:n esiasetus epäonnistui; paluukoodi oli %s

en: %s must be run as root
fi: %s on ajettava root-oikeuksilla

en: please specify a package to reconfigure
fi: tarvitsen käsiteltävän paketin nimen

en: %s is not installed
fi: %s ei ole täysin asennettu

en: %s is broken or not fully installed
fi: %s on rikki tai ei ole täysin asennettu

en: Usage: debconf-communicate [options] [package]
fi: Käyttö: debconf-communicate [VALITSIMET] [paketti]

en: debconf-mergetemplate: This utility is deprecated. You should switch to using po-debconf's po2debconf program.
fi: debconf-mergetemplate: Tämä sovellus on vanhentunut. Kannattaa siirtyä käyttämään po-debconf:n po2debconf-ohjelmaa.

en: Usage: debconf-mergetemplate [options] [templates.ll ...] templates
fi: Käyttö: debconf-mergetemplate [VALITSIMET] [templates.ll ...] templates

en: 
            --outdated		Merge in even outdated translations.
    	--drop-old-templates	Drop entire outdated templates.
fi: 
            --outdated		Liitä myös vanhentuneet käännökset.
    	--drop-old-templates	Pudota kokonaan vanhentuneet mallit.

en: %s is missing
fi: %s puuttuu

en: %s is missing; dropping %s
fi: %s puuttuu; jätetään %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s
fi: %s on sekava tavusta %s: %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s; dropping it
fi: %s on sekava tavusta %s: %s; jätetään se

en: %s is outdated
fi: %s on päivittämättä

en: %s is outdated; dropping whole template!
fi: %s on päivittämättä; jätetään koko malli!

en: Usage: debconf [options] command [args]
fi: Käyttö: debconf [VALITSIMET] komento [argumentit]

en: 
      -o,  --owner=package		Set the package that owns the command.
fi: 
      -o,  --owner=paketti		Aseta paketti, joka omistaa komennon.
