debian-edu-install - en to da translation catalogue (38 entries)

note: Type: text Description Debian Installer Main-menu Item
en: Choose Debian Edu profile
da: Vælg Debian Edu-profil

note: Type: multiselect Choices
en: Main Server
da: Hovedserver

note: Type: multiselect Choices
en: Workstation
da: Arbejdsstation

note: Type: multiselect Choices
en: Roaming Workstation
da: Roamingarbejdsstation

note: Type: multiselect Choices
en: LTSP Server
da: LTSP-server

note: Type: multiselect Choices
en: Standalone
da: Uafhængig

note: Type: multiselect Description
en: Profile(s) to apply to this machine:
da: Profiler at anvende på denne maskine:

note: Type: multiselect Description
en: Profiles determine how the machine can be used out-of-the-box:
da: Profiler bestemmer hvordan maskinen kan bruges umiddelbart:

note: Type: multiselect Description
en:  - Main Server: reserved for the Debian Edu server. It does not include
                    any GUI (Graphical User Interface). There should only
                    be one such server on a Debian Edu network.
     - Workstation: for normal machines on the Debian Edu network.
     - Roaming Workstation: for single user machines on the Debian Edu
                    network which some times travel outside the network.
     - LTSP Server: includes 'Workstation' and requires two network cards.
     - Standalone:  for machines meant to be used outside the Debian Edu
                    network. It includes a GUI and conflicts with other
                    profiles.
     - Minimal:     fully integrated into the Debian Edu network but
                    contains only a basic system without any GUI.
da:  - Hovedserver: reserveret for Debian Edu-serveren. Den inkluderer
                    ikke en GUI (Grafisk brugergrænseflade). Der bør
                    kun være en sådan server på et Debian Edu-netværk.
     - Arbejdsstation: for normale maskiner på Debian Edu-netværket.
     - Roamingarbejdsstation: for enlige brugermaskiner på Debian Edu-netværket
                    som undertiden rejser uden for netværket.
     - LTSP-server: inkluderer 'Arbejdsstation' og kræver to netværkskort
     - Uafhængig:   for maskiner der skal bruges uden for Debian
                    Edu-netværket. Den inkluderer en grafisk
                    brugergrænseflade og er i konflikt med andre profiler.
     - Minimal:     fuldt ud integreret i Debian Edu-netværket men
                    indeholder kun et grundlæggende system uden en grafisk
                    brugergrænseflade.

note: Type: error Description
en: Standalone profile cannot be used with other profiles
da: Profilen Uafhængig kan ikke bruges med andre profiler

note: Type: error Description
en: The Standalone profile cannot be installed together with any other profile on the same machine. Please either only choose Standalone or any other combination excluding Standalone.
da: Profilen Uafhængig kan ikke installeres sammen med andre profiler på samme maskine. Vælg enten kun Uafhængig eller enhver anden kombination som udelukker Uafhængig.

note: Type: note Description
en: Standalone installation is partly manual
da: Den uafhængige installation er delvist manuel

note: Type: note Description
en: The Standalone install is currently not as automatic as the other profiles, to make it easier to do manual partitioning.  You are now sent to the debian-installer main menu.  Select "Change debconf priority", and choose priority "high" to enable the automatic installation again.
da: For at gøre manuel partitionering lettere, er de uafhængige installationer ikke lige så automatiske som andre profiler. Du bliver nu sendt videre til hovedmenuen i Debians installationsprogram. Vælg »Skift debconf-prioritet« og vælg prioriteten »Høj« for at aktivere den automatiske installation igen.

note: Type: text Description Type: boolean
en: Really use the automatic partitioning tool?
da: Vil du virkelig bruge det automatiske partitioneringsværktøj?

note: Type: boolean Description
en: This will destroy the partition table on all disks in the machine. REPEAT: THIS WILL WIPE CLEAN ALL HARD DISKS IN THE MACHINE! If you have important data that are not backed up, you may want to stop now in order to do a backup. In that case, you'll have to restart the installation later.
da: Dette vil destruere partitioneringstabellerne på alle diske i maskinen. ALLE DATA PÅ SAMTLIGE DISKE I MASKINEN VIL BLIVE SLETTET! Hvis du har vigtige data, som du ikke har sikkerhedskopieret, bør du stoppe her, så du kan kopiere dine data ud til et sikkert sted.

note: Type: text Description Type: boolean
en: Participate in the package usage survey?
da: Vil du deltage i undersøgelsen om brug af pakkerne?

note: Type: boolean Description
en: The system may anonymously supply the distribution developers with statistics about the most used packages on this system.  This information influences decisions such as which packages should go on the first distribution CD.
da: Systemet kan anonymt forsyne distributionsudviklerne med statistikker, om de mest benyttede pakker på dette system. Disse oplysninger har indflydelse på beslutninger som f.eks. hvilke pakker, der skal være på den første cd i distributionen.

note: Type: boolean Description
en: If you choose to participate, the automatic submission script will run once every week, sending statistics to the distribution developers. The collected statistics can be viewed on http://popcon.debian.org/.
da: Hvis du vælger at deltage, vil et automatisk skript køre hver uge, som sender statistikkerne til distributionsdviklerne. De indsamlede statistikker kan ses på ttp://popcon.debian.org/.

note: Type: boolean Description
en: This choice can be later modified by running "dpkg-reconfigure popularity-contest".
da: Du kan ændre denne indstilling senere ved at køre: »dpkg-reconfigure popularity-contest«.

note: Type: text Description Debian Edu main server menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server
da: Hovedserver til Debian Edu

note: Type: text Description Debian Edu ltsp server menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu LTSP Server
da: Debian Edu LTSP-server

note: Type: text Description Debian Edu workstation menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Workstation
da: Arbejdsstation til Debian Edu

note: Type: text Description Debian Edu combo main+ltsp menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server and LTSP Server
da: Debian Edu-hovedserver og LTSP-server

note: Type: text Description Debian Edu combo main+ws menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server and Workstation
da: Hovedserver og arbejdsstation til Debian Edu

note: Type: text Description Debian Edu minimal menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Minimal
da: Minimal installation til Debian Edu

note: Type: title Description
en: Debian Edu package installation failed
da: Pakkeinstallation til Debian Edu mislykkedes

note: Type: error Description
en: Installation of required packages failed
da: Installation af krævede pakker mislykkedes

note: Type: error Description
en: Some required packages failed to install. The packages were ${PACKAGES}. Check /var/log/syslog if there is some information why this happened. The installed system is not going to work properly, so the installation was aborted and the system will be rebooted now.
da: Nogle krævede pakker kunne ikke installeres. Pakkerne var ${PACKAGES}. Tjek /var/log/syslog om der fremgår information om, hvorfor dette skete. Det installerede system vil ikke fungere korrekt, så installationen blev afbrudt og systemet vil blive genstartet nu.

note: Type: boolean Description
en: Available disk space is too small.  Abort the installation?
da: Tilgængelig diskplads er for lille. Afbryd installationen?

note: Type: boolean Description
en: The available disk space is too small for the selected profiles. Please choose whether you want to abort the installation or continue without setting up the recommended partitioning setup
da: Den tilgængelige diskplads er for lille for de valgte profiler. Vælg venligst hvorvidt du ønsker at afbryde installationen eller fortsætte uden at sætte den anbefalede partitionsopsætning op.

note: Type: boolean Description
en: If you choose to continue, one single partition will be used for all system files _and_ user files.  Note that this can cause stability problems after a while.
da: Hvis du vælger at fortsætte, så vil en enkel partition blive brugt for alle systemfiler _og_ brugerfiler. Bemærk at dette efter et stykke tid kan medføre stabilitetsproblemer.

note: Type: text Description Type: error
en: Missing required network connectivity
da: Mangler krævet netværksforbindelse

note: Type: error Description
en: To install Debian Edu using PXE and NETINST CD, network connectivity is required.  It is currently missing, so this installation can not continue and will be aborted.
da: For at installere Debian Edu med brug af PXE og NETINST CD så er netværksforbindelse krævet. Det mangler i øjeblikket, så installationen kan ikke fortsætte og afbrydes derfor.

note: Type: text Description Debian Installer Main-menu Item
en: Install Debian Edu profile (enforce menu order)
da: Installer Debian Edu-profil (gennemtving menurækkefølge)

note: Type: error Description
en: Some errors were found during installation
da: Der blev fundet fejl under installationen

note: Type: error Description
en: Consider reporting them to the Debian Edu developers.
da: Overvej at rapportere dem til Debian Edu-udviklerne.

note: Type: note Description
en: No errors were found during installation
da: Der blev ikke fundet fejl under installationen

note: Type: note Description
en: This is shown for the development version to make it clear that the installation was successful.
da: Dette vises for udviklingsversionen for at gøre det klart, at installationen lykkedes.
