debian-edu-install - en to ja translation catalogue (39 entries)

note: Type: text Description Debian Installer Main-menu Item
en: Choose Debian Edu profile
ja: Debian Edu プロファイルの選択

note: Type: multiselect Choices
en: Main Server
ja: 主サーバ

note: Type: multiselect Choices
en: Workstation
ja: ワークステーション

note: Type: multiselect Choices
en: Roaming Workstation
ja: ローミングワークステーション

note: Type: multiselect Choices
en: LTSP Server
ja: LTSP サーバ

note: Type: multiselect Choices
en: Standalone
ja: スタンドアロン

note: Type: multiselect Choices
en: Minimal
ja: 最小

note: Type: multiselect Description
en: Profile(s) to apply to this machine:
ja: このマシンに適用するプロファイル:

note: Type: multiselect Description
en: Profiles determine how the machine can be used out-of-the-box:
ja: プロファイルはマシンをどのように使うかを決定します:

note: Type: multiselect Description
en:  - Main Server: reserved for the Debian Edu server. It does not include
                    any GUI (Graphical User Interface). There should only
                    be one such server on a Debian Edu network.
     - Workstation: for normal machines on the Debian Edu network.
     - Roaming Workstation: for single user machines on the Debian Edu
                    network which some times travel outside the network.
     - LTSP Server: includes 'Workstation' and requires two network cards.
     - Standalone:  for machines meant to be used outside the Debian Edu
                    network. It includes a GUI and conflicts with other
                    profiles.
     - Minimal:     fully integrated into the Debian Edu network but
                    contains only a basic system without any GUI.
ja:  - 主サーバ: Debian Edu サーバとして予約されます。GUI (グラフィカルユーザ
                 インターフェイス) を含んでいません。Debian Edu ネットワークで
                 このサーバは 1 つのみであるべきです。
     - ワークステーション: Debian Edu ネットワークの通常のマシンです。
     - ローミングワークステーション: Debian Edu ネットワークでの単一ユーザマシン
                 向けで、そのネットワークから外に出ることもあります。
     - LTSP サーバ: 'ワークステーション' を含み、2 枚のネットワークカードが必要です。
     - スタンドアロン:  Debian Edu ネットワーク外で使われるマシンです。
                 GUI を含み、ほかのプロファイルとは競合します。
     - 最小    : Debian Edu ネットワークに完全に統合されますが、GUI なしの
                 基本的なシステムのみを含みます。

note: Type: error Description
en: Standalone profile cannot be used with other profiles
ja: スタンドアロンプロファイルはほかのプロファイルと一緒には利用できません

note: Type: error Description
en: The Standalone profile cannot be installed together with any other profile on the same machine. Please either only choose Standalone or any other combination excluding Standalone.
ja: スタンドアロンプロファイルは、同じマシンにほかのプロファイルと一緒にはインストールできません。スタンドアロンだけを選ぶか、スタンドアロン以外の組み合わせで選んでください。

note: Type: note Description
en: Standalone installation is partly manual
ja: スタンドアロンインストールは部分的に手動です

note: Type: note Description
en: The Standalone install is currently not as automatic as the other profiles, to make it easier to do manual partitioning.  You are now sent to the debian-installer main menu.  Select "Change debconf priority", and choose priority "high" to enable the automatic installation again.
ja: スタンドアロンインストールは現時点ではほかのプロファイルほど自動的ではなく、手動パーティショニングをより簡単にするという程度です。debian-installer メインメニューに移動します。"debconf 優先度の変更" を選び、自動インストールを再び有効にするために優先度 "高" を選択してください。

note: Type: text Description Type: boolean
en: Really use the automatic partitioning tool?
ja: 本当に自動パーティショニングツールを利用しますか?

note: Type: boolean Description
en: This will destroy the partition table on all disks in the machine. REPEAT: THIS WILL WIPE CLEAN ALL HARD DISKS IN THE MACHINE! If you have important data that are not backed up, you may want to stop now in order to do a backup. In that case, you'll have to restart the installation later.
ja: これはマシンにあるすべてのディスクのパーティションテーブルを破壊します。*繰り返します: これはマシンにあるすべてのディスクをまっさらにします!* もしバックアップを取っていない重要なデータがあるなら、バックアップを行うために今すぐ中止するのがよいでしょう。それが終わってから、再びインストールをやり直してください。

note: Type: text Description Type: boolean
en: Participate in the package usage survey?
ja: Debian パッケージ利用調査に参加しますか?

note: Type: boolean Description
en: The system may anonymously supply the distribution developers with statistics about the most used packages on this system.  This information influences decisions such as which packages should go on the first distribution CD.
ja: このシステムであなたが最も利用したパッケージについての統計をディストリビューション開発者に匿名で提供するようシステムを設定できます。この情報は私たちが 1 番目の配布 CD に入れるべきパッケージであるかどうかなどを決定する際に役立ちます。

note: Type: boolean Description
en: If you choose to participate, the automatic submission script will run once every week, sending statistics to the distribution developers. The collected statistics can be viewed on http://popcon.debian.org/.
ja: 参加することを選ぶと、自動提出スクリプトが毎週 1 回自動的に実行され、ディストリビューション開発者に統計が送られます。収集された統計は、http://popcon.debian.org/ で見ることができます。

note: Type: boolean Description
en: This choice can be later modified by running "dpkg-reconfigure popularity-contest".
ja: この決定は、あとでいつでも "dpkg-reconfigure popularity-contest" を実行して変更できます。

note: Type: text Description Debian Edu main server menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server
ja: Debian Edu 主サーバ

note: Type: text Description Debian Edu ltsp server menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu LTSP Server
ja: Debian Edu LTSP サーバ

note: Type: text Description Debian Edu workstation menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Workstation
ja: Debian Edu ワークステーション

note: Type: text Description Debian Edu combo main+ltsp menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server and LTSP Server
ja: Debian Edu 主サーバと LTSP サーバ

note: Type: text Description Debian Edu combo main+ws menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Main Server and Workstation
ja: Debian Edu 主サーバとワークステーション

note: Type: text Description Debian Edu minimal menu entry for partman recipe.
en: Debian Edu Minimal
ja: Debian Edu 最小構成

note: Type: title Description
en: Debian Edu package installation failed
ja: Debian Edu パッケージのインストールに失敗しました

note: Type: error Description
en: Installation of required packages failed
ja: 必須パッケージのインストールに失敗

note: Type: error Description
en: Some required packages failed to install. The packages were ${PACKAGES}. Check /var/log/syslog if there is some information why this happened. The installed system is not going to work properly, so the installation was aborted and the system will be rebooted now.
ja: いくつかの必須パッケージのインストールに失敗しました。そのパッケージは ${PACKAGES} です。なぜ失敗したのかの情報があるかもしれないので、/var/log/syslog を確認してください。インストールされたシステムは正常に動作しないので、インストールは中止され、システムは今再起動されます。

note: Type: boolean Description
en: Available disk space is too small.  Abort the installation?
ja: 利用可能なディスクの空き容量が小さすぎます。インストールを中止しますか?

note: Type: boolean Description
en: The available disk space is too small for the selected profiles. Please choose whether you want to abort the installation or continue without setting up the recommended partitioning setup
ja: 利用可能なディスクの空き容量が選択されたプロファイルには小さすぎます。インストールを中止するか、推奨パーティションセットアップでのセットアップなしに続けるかいずれか選んでください。

note: Type: boolean Description
en: If you choose to continue, one single partition will be used for all system files _and_ user files.  Note that this can cause stability problems after a while.
ja: 続けることを選ぶ場合、1 つのパーティションが全システムファイルおよびユーザファイル用に使われます。これは後日安定性の問題を引き起こすかもしれないことに注意してください。

note: Type: text Description Type: error
en: Missing required network connectivity
ja: ネットワーク接続を必要としますがそれがありません

note: Type: error Description
en: To install Debian Edu using PXE and NETINST CD, network connectivity is required.  It is currently missing, so this installation can not continue and will be aborted.
ja: PXE と NETINST CD を使って Debian Edu をインストールするにはネットワーク接続が必要です。現在それがないため、このインストールを続行することはできず、中止されます。

note: Type: text Description Debian Installer Main-menu Item
en: Install Debian Edu profile (enforce menu order)
ja: Debian Edu プロファイルのインストール (メニューの順番を守る)

note: Type: error Description
en: Some errors were found during installation
ja: インストール中に何らかのエラーが発見されました

note: Type: error Description
en: Consider reporting them to the Debian Edu developers.
ja: Debian Edu 開発者にこれを報告することを検討してください。

note: Type: note Description
en: No errors were found during installation
ja: インストール中にエラーは発見されませんでした

note: Type: note Description
en: This is shown for the development version to make it clear that the installation was successful.
ja: 開発バージョンではインストールが成功したことを明確にするためにこのように表示しています。
