Debian Reference 2 - en to nb translation catalogue (316 entries)

note: type: Content of the ascii entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ASCII
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ASCII

note: type: Content of the theapachesoftwarefoundation entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Software_Foundation
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Apache_(stiftelse)

note: type: Content of the applebonjourapplerendezvous entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Bonjour_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Bonjour

note: type: Content of the arp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Address_Resolution_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Address_Resolution_Protocol

note: type: Content of the atp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/AppleTalk
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/AppleTalk

note: type: Content of the planj entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Plan_9_from_Bell_Labs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Plan_9

note: type: Content of the awk entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/AWK
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Awk

note: type: Content of the backuppc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Backuppc
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/BackupPC

note: type: Content of the bash entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Bash_(Unix_shell)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Bash

note: type: Content of the berkeleycsh entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/C_shell
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/C_shell

note: type: Content of the berkeleydb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_DB
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Berkeley_DB

note: type: Content of the bind entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/BIND
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/BIND

note: type: Content of the bios entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/BIOS
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/BIOS

note: type: Content of the bittorrent entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_(protocol)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/BitTorrent

note: type: Content of the bootstrapprocesses entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Booting
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Oppstart

note: type: Content of the bsdlike entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Software_Distribution
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Software_Distribution

note: type: Content of the btrfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Btrfs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Btrfs

note: type: Content of the cprogramminglanguage entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/C_(programming_language)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/C_(programmeringsspråk)

note: type: Content of the commongatewayinterface entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Gateway_Interface
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Common_Gateway_Interface

note: type: Content of the characterencoding entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Character_encoding
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Tegnsett

note: type: Content of the chromium entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Chromium_(nettleser)

note: type: Content of the codesetalwayssettoutfi entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Codeset
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Tegnsett

note: type: Content of the commandlineinterfacecli entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Command-line_interface
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Kommandolinje

note: type: Content of the commonunixprintingsystemcups entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Unix_Printing_System
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/CUPS

note: type: Content of the computerdatastoragemedia entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_data_storage
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Datalager

note: type: Content of the cpm entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/CP/M
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/CP/M

note: type: Content of the cstandardlibrary entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/C_standard_library
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/C-standardbiblioteket

note: type: Content of the cvs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Concurrent_Versions_System
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Concurrent_Versions_System

note: type: Content of the daemon entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Daemon_(computer_software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Daemon_(programvare)

note: type: Content of the dbus entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/D-Bus
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/D-Bus

note: type: Content of the debugger entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Debugger
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Avluser

note: type: Content of the devicefiles entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Device_file
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Utstyrsfil

note: type: Content of the devicemapper entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Device_mapper
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Device_mapper

note: type: Content of the directories entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Directory_(file_systems)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mappe_(filsystem)

note: type: Content of the diskpartitioning entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Disk_partitioning
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Partisjon_(informasjonsteknologi)

note: type: Content of the internetdomainnamesystemdns entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

note: type: Content of the docbook entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/DocBook
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/DocBook

note: type: Content of the dosbox entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/DOSBox
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/DOSBox

note: type: Content of the drm entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Rendering_Manager
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Direct_Rendering_Manager

note: type: Content of the emacs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Emacs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Emacs

note: type: Content of the email entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Email
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/E-post

note: type: Content of the emailclients entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Email_client
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/E-postklient

note: type: Content of the emailfiltering entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Email_filtering
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Spam-filter

note: type: Content of the epiphany entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Epiphany_(browser)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Epiphany

note: type: Content of the extc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Ext2
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Ext2

note: type: Content of the extd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Ext3
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Ext3

note: type: Content of the exte entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Ext4
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Ext4

note: type: Content of the extendedbinarycolinterchangecode entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Extended_Binary_Coded_Decimal_Interchange_Code
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/EBCDIC

note: type: Content of the extensiblestylesnsformationsxslt entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/XSL_Transformations
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/XSLT

note: type: Content of the fairuse entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Fair_use
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fair_use

note: type: Content of the vfatfilesystem entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FAT

note: type: Content of the files entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_file
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Datafil

note: type: Content of the filesystem entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/File_system
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Filsystem

note: type: Content of the filesystempermissions entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/File_system_permissions
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Filsystemtillatelser

note: type: Content of the fltk entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/FLTK
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fast_Light_Toolkit

note: type: Content of the fontconfig entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Fontconfig
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fontconfig

note: type: Content of the foss entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open_source_software
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fri_og_åpen_kildekode

note: type: Content of the fpga entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/FPGA
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FPGA

note: type: Content of the freebsd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FreeBSD

note: type: Content of the ftp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/File_Transfer_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FTP

note: type: Content of the fullyqualifieddomainnamefqdn entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/FQDN
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FQDN

note: type: Content of the git entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Git_(software)
nb: https://en.wikipedia.org/wiki/Git

note: type: Content of the gnome entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/GNOME
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GNOME

note: type: Content of the gnu entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GNU

note: type: Content of the gnufreedocumentationlicense entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GNU_fri_dokumentasjonslisens

note: type: Content of the gnulalrparsergenerator entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_bison
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GNU_Bison

note: type: Content of the gpu entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_processing_unit
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Grafikkprosessor

note: type: Content of the graphicsinterchangeformatgif entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_Interchange_Format
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GIF

note: type: Content of the grubuefi entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_GRUB
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/GNU_Grand_Unified_Boot_loader

note: type: Content of the harddiskdrive entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Platelager

note: type: Content of the hardlink entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_link
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fast_kobling

note: type: Content of the httpcookies entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Informasjonskapsel

note: type: Content of the https entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Https
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/HTTPS

note: type: Content of the hzip entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/7-Zip
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/7-Zip

note: type: Content of the ibmmainframe entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_mainframe
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/IBM_stormaskiner

note: type: Content of the ieeebdjefirewire entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_1394
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/FireWire

note: type: Content of the init entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Init
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Init

note: type: Content of the inode entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Inode
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Inode

note: type: Content of the multilingualizatelanguagesupport entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Internationalization_and_localization
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Internasjonalisering_og_lokalisering

note: type: Content of the ip entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Internet_Protocol

note: type: Content of the ipaddress entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/IP_address
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/IP-adresse

note: type: Content of the isc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Systems_Consortium
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Internet_Systems_Consortium

note: type: Content of the isodbggcountrycoppercasesuchasus entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-3
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-3

note: type: Content of the isogdjlanguagecoowercasesuchasen entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_639
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO_639

note: type: Content of the isoiifj entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_8859
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO_8859

note: type: Content of the isoiifjb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_8859-1
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO_8859-1

note: type: Content of the isojgga entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_9660
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO_9660

note: type: Content of the javaprograminglanguage entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Java_(programming_language)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Java_(programmeringsspråk)

note: type: Content of the jfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/JFS_(file_system)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Journaled_File_System

note: type: Content of the jpeg entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/JPEG

note: type: Content of the karmic entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Karma
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Karma

note: type: Content of the kvm entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Kernel-based_Virtual_Machine
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Kjernebasert_virtuell_maskin

note: type: Content of the kibibyte entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Kibibyte
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Kibibyte

note: type: Content of the konqueror entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Konqueror
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Konqueror

note: type: Content of the kornshell entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Korn_shell
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/KornShell

note: type: Content of the lalrparser entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/LALR_parser
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LALR-parser

note: type: Content of the localareanetworkslans entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Local_area_network
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Lokalnett

note: type: Content of the latex entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/LaTeX
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LaTeX

note: type: Content of the lightweightdireccessprotocolldap entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Directory_Access_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Directory_Access_Protocol

note: type: Content of the lexicalanalyzer entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Lexical_analysis
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Leksikalsk_analyse

note: type: Content of the library entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Library_(computing)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Bibliotek_(programvare)

note: type: Content of the libreofficelo entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/LibreOffice
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LibreOffice

note: type: Content of the libvirt entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Libvirt
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Libvirt

note: type: Content of the links entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Links_(web_browser)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Links_(nettleser)

note: type: Content of the linuxkernel entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Linuxkjernen

note: type: Content of the linuxstandardbase entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Standard_Base
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Linux_Standard_Base

note: type: Content of the livecds entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LiveDistro

note: type: Content of the local entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/.local
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/.local

note: type: Content of the logicalvolumemanagerlvm entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Manager_(Linux)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Manager_(Linux)

note: type: Content of the lrparser entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/LR_parser
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LR-parser

note: type: Content of the lxde entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/LXDE
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LXDE

note: type: Content of the lynx entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Lynx_(web_browser)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Lynx_(nettleser)

note: type: Content of the lyx entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Lyx
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/LyX

note: type: Content of the lzo entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Lempel-Ziv-Oberhumer
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Lempel-Ziv-Oberhumer

note: type: Content of the macro entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Macro_(computer_science)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Makro_(informasjonsvitenskap)

note: type: Content of the mariadb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/MariaDB

note: type: Content of the mbr entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

note: type: Content of the mdf entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/MD5
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/MD5

note: type: Content of the mechanismforvariussecuritychecks entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Mandatory_access_control
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mandatory_access_control

note: type: Content of the mercurial entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Mercurial_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mercurial_(programvare)

note: type: Content of the microcode entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Microcode
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mikrokode

note: type: Content of the microsoftwindows entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows

note: type: Content of the midnightcommandermc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander

note: type: Content of the multipurposeinteilextensionsmime entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/MIME
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/MIME

note: type: Content of the minix entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Minix_file_system
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/MINIX_file_system

note: type: Content of the mozilla entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mozilla

note: type: Content of the mozillathunderbird entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Thunderbird
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Thunderbird

note: type: Content of the msdos entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/MS-DOS

note: type: Content of the mswindowsnt entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Windows_NT

note: type: Content of the multitasking entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_multitasking
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Fleroppgavekjøring

note: type: Content of the multiuser entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-user
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Flerbrukersystem

note: type: Content of the namedpipe entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Named_pipe
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Navngitt_pipe

note: type: Content of the netfilter entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Netfilter
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Netfilter

note: type: Content of the networkaddresstranslationnat entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Network_address_translation
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Network_Address_Translation

note: type: Content of the networkmanagernm entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/NetworkManager
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/NetworkManager

note: type: Content of the newbie entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Newbie
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Newbie

note: type: Content of the nfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Network_File_System_(protocol)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Network_File_System

note: type: Content of the nirvana entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Nirvana

note: type: Content of the nis entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/NIS+
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/NIS&percnt;2B

note: type: Content of the nisoriginallycalledyp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Network_Information_Service
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Network_Information_Service

note: type: Content of the nouveau entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Nouveau_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Nouveau_(programvare)

note: type: Content of the nssnameserviceswitch entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Name_Service_Switch
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Name_Service_Switch

note: type: Content of the ntfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/NTFS
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/NTFS

note: type: Content of the ntp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Network_Time_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Network_Time_Protocol

note: type: Content of the ocaml entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Objective_Caml
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Objective_Caml

note: type: Content of the ocr entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_character_recognition
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Optisk_tegngjenkjenning

note: type: Content of the octal entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Octal
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Åttetallsystemet

note: type: Content of the openbsd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/OpenBSD
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/OpenBSD

note: type: Content of the openvms entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/OpenVMS
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/VAX/VMS

note: type: Content of the pampluggableauthnticationmodules entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Pluggable_Authentication_Modules
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Pluggable_Authentication_Module

note: type: Content of the pccard entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PC_card
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PC-kort

note: type: Content of the pci entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Peripheral_Component_Interconnect
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PCI

note: type: Content of the pciexpress entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PCI_Express

note: type: Content of the perl entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Perl
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Perl

note: type: Content of the php entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PHP
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PHP

note: type: Content of the popd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Post_Office_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/POP3

note: type: Content of the posix entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/POSIX
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/POSIX

note: type: Content of the postfix entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Postfix_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Postfix

note: type: Content of the postgresql entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PostgreSQL
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PostgreSQL

note: type: Content of the ps entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PostScript
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PostScript

note: type: Content of the procfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Procfs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Procfs

note: type: Content of the proxyserver entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_server
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Proxytjener

note: type: Content of the pseudotopleveldomain entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudo-top-level_domain
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Pseudo-toppnivådomene

note: type: Content of the pulseaudio entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/PulseAudio
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/PulseAudio

note: type: Content of the python entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Python_(programming_language)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Python

note: type: Content of the radix entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Radix
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Grunntall

note: type: Content of the raid entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/RAID
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/RAID

note: type: Content of the rcs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Revision_Control_System
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/RCS

note: type: Content of the regularexpressions entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Regulært_uttrykk

note: type: Content of the reisere entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Reiser4
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Reiser4

note: type: Content of the reiserfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Reiserfs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ReiserFS

note: type: Content of the rootkit entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Rootkit
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Rootkit

note: type: Content of the rtbb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/RT-11
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/RT-11

note: type: Content of the ruby entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Ruby_(programming_language)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Ruby

note: type: Content of the samba entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Samba_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Samba_(programvare)

note: type: Content of the svgscalablevectorgraphics entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Vector_Graphics
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Scalable_Vector_Graphics

note: type: Content of the scribus entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Scribus
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Scribus

note: type: Content of the ssh entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Shell
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Secure_Shell

note: type: Content of the securityenhancedlinuxselinux entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Security-Enhanced_Linux
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Security-Enhanced_Linux

note: type: Content of the sgml entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Generalized_Markup_Language
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/SGML

note: type: Content of the shell entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Shell_(computing)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Skall_(programvare)

note: type: Content of the shellscript entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Shell_script
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Skallskript

note: type: Content of the smart entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Self-Monitoring,_Analysis,_and_Reporting_Technology

note: type: Content of the smtp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol

note: type: Content of the snort entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Snort_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Snort

note: type: Content of the solidstatedrivessd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Solid_state_drive

note: type: Content of the sqlite entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Sqlite
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/SQLite

note: type: Content of the transportlayersecurity entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Transport_Layer_Security
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Transport_Layer_Security

note: type: Content of the standardgeneralirkuplanguagesgml entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/SGML
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/SGML

note: type: Content of the subversion entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Subversion_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Subversion

note: type: Content of the superuser entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Superuser
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Superbruker

note: type: Content of the swapspace entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Paging
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Sideveksling

note: type: Content of the symboliclinkorsymlink entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Symbolic_link
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Symbolsk_lenke

note: type: Content of the sysfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Sysfs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Sysfs

note: type: Content of the systemd entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Systemd
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Systemd

note: type: Content of the tcl entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Tcl
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Tcl

note: type: Content of the tcp entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Transmission_Control_Protocol
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/TCP

note: type: Content of the tcpip entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/TCP/IP
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/TCP/IP

note: type: Content of the telnet entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/TELNET
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Telnet

note: type: Content of the tenexcshell entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Tcsh
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Tcsh

note: type: Content of the tex entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/TeX
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/TeX

note: type: Content of the texlive entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/TeX_Live
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/TeX_Live

note: type: Content of the theextensiblemarkuplanguagexml entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/XML
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/XML

note: type: Content of the theextensiblestysheetlanguagexsl entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Stylesheet_Language
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Extensible_Stylesheet_Language

note: type: Content of the theinternetsocket entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_socket
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Socket

note: type: Content of the theinterprocesscommunicationipc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Inter-process_communication
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Interprosesskommunikasjon

note: type: Content of the theunixdomainsocket entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_domain_socket
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Unix_domain_socket

note: type: Content of the troff entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Troff
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Troff

note: type: Content of the truetypefonts entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/TrueType
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/TrueType

note: type: Content of the udevsystem entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Udev
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Udev

note: type: Content of the unicode entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Unicode
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Unicode

note: type: Content of the universalcharactunicodeisobagegb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Character_Set
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_10646

note: type: Content of the unix entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Unix
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Unix

note: type: Content of the unixlike entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Unix-like
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Unix-liknende

note: type: Content of the unixphilosophy entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Unix_philosophy
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Unix-filosofien

note: type: Content of the uri entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Identifier
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Identifier

note: type: Content of the url entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Locator
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Uniform_Resource_Locator

note: type: Content of the usb entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/USB

note: type: Content of the usbstorage entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/USB_flash_drive
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Minnepinne

note: type: Content of the utcgmt entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/UTC
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/UTC

note: type: Content of the utfi entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/UTF-8
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/UTF-8

note: type: Content of the vdi entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/VirtualBox#Virtual_Desktop_Image
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/VirtualBox

note: type: Content of the versioncontrolsystemvcs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Revision_control
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Versjonskontrollsystem

note: type: Content of the vim entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Vim_(text_editor)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Vim

note: type: Content of the virtualbox entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/VirtualBox
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/VirtualBox

note: type: Content of the virtualization entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Virtualization
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Virtualisering

note: type: Content of the virtualmemory entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_memory
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Virtuell_hukommelse

note: type: Content of the vpn entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_private_network
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Virtual_private_network

note: type: Content of the wine entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Wine_(software)
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Wine

note: type: Content of the wysiwyg entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/WYSIWYG
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/WYSIWYG

note: type: Content of the x entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Vindussystemet_X

note: type: Content of the xdmcpconnection entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/X_display_manager
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/X_display_manager

note: type: Content of the xemacs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/XEmacs
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/XEmacs

note: type: Content of the xen entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Xen
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Xen_(programvare)

note: type: Content of the xfce entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Xfce
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Xfce

note: type: Content of the xfs entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/XFS
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/XFS

note: type: Content of the xz entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Xz
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Xz

note: type: Content of the yacc entity
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Yacc
nb: https://no.wikipedia.org/wiki/Yacc

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: Debian Reference
nb: Debian-referanse

note: type: Content of: <book><preface><title>
en: Preface
nb: Forord

note: type: Content of: <book><preface><section><title>
en: Disclaimer
nb: Fraskrivelse

note: type: Content of: <book><preface><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><para>
en: The <emphasis role="strong">FIRST</emphasis> error is the one that counts
nb: Den <emphasis role="strong">FØRSTE</emphasis> feilen er den som betyr noe

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: package
nb: pakke

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: size
nb: størrelse

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: description
nb: beskrivelse

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: directory
nb: katalog

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: character
nb: tegn

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: socket
nb: sokkel

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Reading a file changes the <emphasis role="strong">atime</emphasis> attribute of the file on the GNU/Linux system if its filesystem is mounted with "<literal>strictatime</literal>".
nb: Å lese en fil endrer filens <emphasis role="strong">atime</emphasis>-attributt på Linux|GNU-systemet hvis filsystemet er montert med «<literal>strictatime</literal>».

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Links
nb: Lenker

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: read
nb: les

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: write
nb: skriv

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: key
nb: nøkkel

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Yes
nb: Ja

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: N/A
nb: Ikke aktuelt

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Left-click
nb: Venstreklikk

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: check if <literal>vim</literal> is in the sane <literal>nocompatible</literal> mode
nb: sjekk om <literal>vim</literal> er i den fornuftige <literal>nocompatible</literal>-modusen

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Ctrl-<literal>W</literal> <literal>N</literal> (or Ctrl-<literal>\</literal> Ctrl-<literal>N</literal>)
nb: Ctrl-<literal>W</literal> <literal>N</literal> (eller Ctrl-<literal>\</literal> Ctrl-<literal>N</literal>)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: display a type of file for the file "<literal><emphasis>foo</emphasis></literal>"
nb: viser typen fil for filen «<literal><emphasis>foo</emphasis></literal>»

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <literal>type -p <emphasis>commandname</emphasis></literal>
nb: <literal>type -p <emphasis>kommandonavn</emphasis></literal>

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: display a file location of command "<literal><emphasis>commandname</emphasis></literal>"
nb: viser filplassering for kommandoen «<literal><emphasis>kommandonavn</emphasis></literal>»

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: success
nb: vellykket

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: standard input
nb: standard inndata

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: standard output
nb: standardutdata

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: standard error
nb: standardfeil

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Basic regular expression (<emphasis role="strong">BRE</emphasis>) is used as default:
nb: Grunnleggende regulæruttrykk (<emphasis role="strong">BRE</emphasis>) er forvalgt:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: remove backspace and expand tabs to spaces
nb: fjern backspace og bytt ut tab-er med mellomrom

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <literal>apt search <emphasis>regex</emphasis></literal>
nb: <literal>apt search <emphasis>regulæruttrykk</emphasis></literal>

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: menu
nb: meny

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: view
nb: vis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: category
nb: kategori

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <literal>echo <emphasis>package_name</emphasis> hold | dpkg --set-selections</literal>
nb: <literal>echo <emphasis>pakkenavn</emphasis> hold | dpkg --set-selections</literal>

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: All system configuration and installation commands require to be run from root.
nb: Alle kommandoer for oppsett og installasjon må kjøres fra root.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: required
nb: påkrevd

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: optional
nb: valgfri

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Not supported
nb: Ikke støttet

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: value
nb: verdi

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: user
nb: bruker

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: (empty)
nb: (tom)

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Group name
nb: Gruppenavn

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Secure Shell
nb: SSH

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: test
nb: prøving

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Class
nb: Klasse

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: graphics
nb: grafikk

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Run "<literal>systemctl reload exim4</literal>".
nb: Kjør «<literal>systemctl reload exim4</literal>».

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <literal>~/.ssh/id_<emphasis>key-type-name</emphasis></literal>
nb: <literal>~/.ssh/id_<emphasis>nøkkel-type-navn</emphasis></literal>

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: environment
nb: miljø

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: e-book reader
nb: E-bokleser

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Fonts
nb: Skrifttyper

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Clipboard
nb: Utklippstavle

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Linux console
nb: Linux-konsoll

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Japanese
nb: Japansk

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Korean
nb: Koreansk

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: information
nb: informasjon

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: locale
nb: lokale

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: any
nb: enhver

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Interactive System Activity Grapher for sysstat
nb: Interaktive systemaktivitetsgrafer for sysstat

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: feature
nb: funksjon

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Environment variables such as "<literal>$BROWSER</literal>", "<literal>$EDITOR</literal>", "<literal>$VISUAL</literal>", and "<literal>$PAGER</literal>" (see <literal>environ</literal>(7))
nb: Miljøvariabler som "<literal>$BROWSER</literal>", "<literal>$EDITOR</literal>", "<literal>$VISUAL</literal>", og "<literal>$PAGER</literal>" (se <literal>environ</literal>(7))

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: report
nb: rapport

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><para>
en: See <literal>fstab</literal>(5) and <literal>mount</literal>(8).
nb: Se <literal>fstab</literal>(5) og <literal>mount</literal>(8).

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: comment
nb: kommentar

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><para>
en: The <literal>git pull</literal> command performs <literal>git merge</literal> or <literal>git rebase</literal> command after <literal>git fetch</literal> command.
nb: Kommandoen <literal>git pull</literal> utfører kommandoen <literal>git fetch</literal> fulgt av enten <literal>git merge</literal> eller <literal>git rebase</literal>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: GNU Image Manipulation Program
nb: GNU bildebehandlingsprogram

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: For "<literal>$USER</literal>", use "<literal>$(id -un)</literal>"
nb: For «<literal>$USER</literal>», bruk «<literal>$(id -un)</literal>»

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: For "<literal>$UID</literal>", use "<literal>$(id -u)</literal>"
nb: For «<literal>$UID</literal>», bruk «<literal>$(id -u)</literal>»

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: documentation
nb: dokumentasjon

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Debug
nb: Avlus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><para>
en: Type "<literal>bt</literal>" at the GDB prompt.
nb: Skriv «<literal>bt</literal>» ved GDB-ledeteksten.

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Web
nb: Nett

note: type: Content of: <book><appendix><section><para>
en: The gdb debugger description was expanded using <ulink url="&debianwikicontentsonbacktrace;">Debian wiki contents on backtrace</ulink> with consent by Ari Pollak, Loïc Minier, and Dafydd Harries.
nb: Beskrivelsen av gdb-feilsøkeren ble utvidet med <ulink url="&debianwikicontentsonbacktrace;">Debian-wikiens innhold om kalloversikter</ulink> med samtykke fra Ari Pollak, Loïc Minier, og Dafydd Harries.

note: type: Content of: <book><appendix><section><para>
en: Contents of the current "Debian Reference (version &dr-version;)" (&build-date;) are mostly my own work except as mentioned above.  These has been updated by the contributors too.
nb: Innholdet i gjeldende "Debian-referansen (versjon &dr-version;)" (&build-date;) er i hovedsak mitt eget verk, med de unntak nevnt over.  Disse har også blitt oppdatert av bidragsyterne.

note: type: Content of: <book><appendix><section><para>
en: The author, Osamu Aoki, thanks all those who helped make this document possible.
nb: Forfatteren, Osamu Aoki, sender en takk til alle de som bidro til at dette dokumentet eksisterer.

note: type: Content of: <book><appendix><section><title>
en: Document format
nb: Dokumentformat

note: type: Content of: <book><appendix><section><para>
en: The source of the English original document is currently written in <ulink url="&docbook;">DocBook</ulink> XML files.  This Docbook XML source are converted to HTML, plain text, PostScript, and PDF. (Some formats may be skipped for distribution.)
nb: Kildekoden til det engelske originaldokumentet er for tiden skrevet i <ulink url="&docbook;">DocBook</ulink>-XML-filer. Disse DocBook-XML-filene omformes så til HTML, ren tekst, PostScript og PDF. (Noen formater blir muligens ikke distribuert.)
