deja-dup - en to bs translation catalogue (143 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
bs: Nadzornik sigurnsonih kopija

en: Schedules backups at regular intervals
bs: Rasporedi sigurnosne kopije u pravilnim razmacima

en: Backups
bs: Sigurnosne kopije

en: Change your backup settings
bs: Promijeni postavke za pravljenje sigurnosne kopije

en: Back Up
bs: Napravi rezervnu kopiju

en: Folders to save
bs: Direktoriji za snimanje

en: Folders to ignore
bs: Ignorisati foldere

en: The last time Déjà Dup was run
bs: Zadnji put Déjà Dup pokrenut

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
bs: Zadnji put da je Déjà Dup uspješno pokrenut. Vrijeme treba biti u ISO 8601 formatu.

en: The last time Déjà Dup backed up
bs: Posljedni put da je Déjà Dup uspješno napravio rezervnu kopiju

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
bs: Posljedni put da je Déjà Dup uspješno napravio rezervnu kopiju. Vrijeme treba biti u ISO 8601 formatu.

en: The last time Déjà Dup restored
bs: Zadnje vrijeme Déjà Dup restoriran

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
bs: Posljedni put da je Déjà Dup uspješno povratio rezervnu kopiju. Vrijeme treba biti u ISO 8601 formatu.

en: Whether to periodically back up
bs: Da li da se periodično radi rezervna kopija

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
bs: Da li automatski napraviti rezervnu kopiju regularnim rasporedom

en: How often to periodically back up
bs: Koliko često uraditi sigurnosnu kopiju

en: The number of days between backups.
bs: Broj dana između sigurnosnih kopija.

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
bs: Kada se korisnik prijavi, Deja DUP monitor provjerava da li bi trebalo da informiše o pravljenju rezervne kopije. Ovo se koristi za povećanje informisanosti za korisnike koji ne znaju za rezervne kopije. Ovaj put treba da bude ili 'onemogućeno' da isključite ovu provjeru, ili u ISO 8601 formatu.

en: How long to keep backup files
bs: Koliko dugo čuvati sigurosne datoteke

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
bs: Broj dana koliko se čuvaju rezervne kopije datoteka na rezervnoj lokaciji. Vrijednost 0 znači zauvijek. To je minimalan broj dana; datoteke mogu biti zadržani duže.

en: Type of location to store backup
bs: Vrsta lokacija za smještaj rezervne kopije

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
bs: Vrsta lokacije za rezervne kopije. Ako je ‘auto’, odabira se podrazumijevana prema onom što je dostupno

en: _Cancel
bs: _Odustani

en: Overview
bs: Pregled

en: _Restore
bs: _Povrati

en: _Date
bs: _Datum

en: Restore
bs: Povrati

en: E_ncryption password
bs: _Lozinka za šifrovanje

en: _Show password
bs: _Prikaži šifru

en: _Remember password
bs: _Zapamti šifru

en: Storage
bs: Skladište

en: Schedule
bs: Zakaži

en: _Choose Folder…
bs: _Odaberite Folder...

en: Co_ntinue
bs: Nas_tavi

en: _Resume Later
bs: _Kasnije nastavi

en: _Back
bs: _Nazad

en: _Close
bs: _Zatvori

en: _Forward
bs: _Naprijed

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
bs: Napravi rezervnu kopiju

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
bs: _Napravi rezervnu kopiju

en: Creating the first backup.  This may take a while.
bs: Kreiram prvu rezervnu kopiju. To može potrajati.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
bs: Kreiram svježu rezervnu kopiju radi zaštite od njihovog  oštećenja. To može potrajati duže nego obično.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
bs: Pravim rezervnu kopiju

en: Backup Failed
bs: Pravljenje rezervne kopije je neuspjelo

en: Backup Finished
bs: Pravljenje rezervne kopije jje završeno

en: Backing Up…
bs: Pravim rezervnu kopiju...

en: Scanning:
bs: Skeniram:

en: Scanning…
bs: Skeniranje...

en: _Details
bs: _Detalji

en: _Allow restoring without a password
bs: _Dopusti obnovu bez lozinke

en: _Password-protect your backup
bs: Zaštitite vašu rezervnu kopiju _lozinkom

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
bs: Trebaće vam lozinka da obnovite vaše datoteke. Možda ćete željeti da je zapišete.

en: Confir_m password
bs: _Potvrdi lozinku

en: Summary
bs: Sažetak

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
bs: Neuspjelo s nepoznatom greškom

en: Require Password?
bs: Zahtijevati lozinku?

en: Encryption Password Needed
bs: Potrebna lozinka za šifrovanje

en: _Backup location
bs: Lokacija _rezervne kopije

en: Restore From Where?
bs: Odakle obnoviti?

en: Restore files to _original locations
bs: Obnovi datoteke na _originalne lokacije

en: Restore to _specific folder
bs: Obnovi na _specifičnom folderu

en: Choose destination for restored files
bs: Odaberi odredište za obnovljene datoteke

en: Restore _folder
bs: Folder za obno_vu

en: Backup location
bs: Lokacija sigurnosne kopije

en: Restore date
bs: Datum obnove

en: Restore folder
bs: Folder obnove

en: Checking for Backups…
bs: Provjere rezervnih kopija...

en: Restore From When?
bs: Odakle obnoviti?

en: Restore to Where?
bs: Obnova gdje?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
bs: Vraćanje

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
bs: Nema rezervnih kopija za obnovu

en: Original location
bs: Originalna lokacija

en: Restore Failed
bs: Vraćanje neuspjelo

en: Restore Finished
bs: Vraćanje završeno

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
bs: Vaše datoteke su uspješno obnovljene

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
bs[0]: Vaša datoteka je uspješno obnovljena
bs[1]: Vaše datoteke su uspješno obnovljene
bs[2]: Vaše datoteke su uspješno obnovljene

en: Restoring…
bs: Obnavljam…

en: At least six months
bs: Barem šest mjeseci

en: At least a year
bs: Barem godinu

en: Forever
bs: Zauvijek

en: At least %d day | At least %d days
bs[0]: Najmanje %d dan
bs[1]: Najmanje %d dana
bs[2]: Najmanje %d dana

en: Remove
bs: Izbriši

en: Add
bs: Dodaj

en: Choose folders
bs: Odaberite Foldere

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Local Folder
bs: Lokalni Folder

en: Rackspace Cloud Files
bs: Rackspace Cloud Datoteke

en: Choose Folder
bs: Odaberite Folder

en: _OK
bs: U _redu

en: Daily
bs: Dnevno

en: Weekly
bs: Sedmično

en: Every %d day | Every %d days
bs[0]: Svaki %d dan
bs[1]: Svaka %d dana
bs[2]: Svakih %d dana

en: Connect to Server
bs: Poveži se na server

en: _Username
bs: _Korisničko ime

en: _Password
bs: _Lozinka

en: S_how password
bs: _Prikaži lozinku

en: Location not available
bs: Lokacija nije dostupna

en: Connect _anonymously
bs: Poveži se _anonimno

en: Connect as u_ser
bs: Poveži se kao _korisnik

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
bs: _Domena

en: Keep your files safe by backing up regularly
bs: Čuvajte vaše datoteke sigurnim praveći redovne rezervne kopije

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
bs: Važni dokumenti, podaci i podešavanja mogu biti zaštićeni čuvanjem u rezervnoj kopiji. U slučaju katastrofa, bićete u stanju da ih oporavite od tog mjesta.

en: _Don't Show Again
bs: _Ne prikazuj ponovo

en: _Open Backup Settings
bs: _Otvori postavke rezervnih kopija

en: Backup completed
bs: Pravljenje rezervne kopije je završeno

en: Backup finished
bs: Pravljenje rezervne kopije završeno

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
bs: Sve datoteke nisu uspješno rezervno kopirane. Pogledajte dijaloški prozor za više detalja.

en: Starting scheduled backup
bs: Pokrećem vremenski raspoređene rezervne kopije

en: Could not display %s
bs: Nije bilo moguće prikazati %s

en: Show version
bs: Prikaži izdanje

en: Restore given files
bs: Obnovi navedene datoteke

en: Immediately start a backup
bs: Odmah počni rezervnu kopiju

en: Scheduled backup delayed
bs: Raspoređena rezervna kopija odložena

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
bs: %1$s na %2$s

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
bs: Čekanje ‘%s’ da se konektuje…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
bs: Sgurnosna kopija će krenuti kada mrežna konekcija postane dostupna.

en: Waiting for a network connection…
bs: Čekanje mrežne konekcije...

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
bs: Polazni (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
bs: Početak

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
bs: Korpa

en: Backup encryption password
bs: Lozinka za šifrovanje pri rezervnoj kopiji

en: Backing up…
bs: Pravim rezervnu kopiju...

en: Checking for backups…
bs: Provjera rezervnih kopija

en: Listing files…
bs: Listam datoteke...

en: Preparing…
bs: Pripremam…

en: Restoring files…
bs: Obnavljam datoteke…

en: Paused (no network)
bs: Pauzirano  (nema mreže)

en: Cleaning up…
bs: Čistim…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
bs: Ne mogo kopirati sljedeće datoteke. Molim osigurajte da ih možete otvoriti.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
bs: Loša lozinka za šifrovanje

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
bs: Ne mogu obnoviti ‘%s’: Datoeka nije nađena u rezervnoj kopiji

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
bs: Postojeća rezervna kopija je od kompjutera koji se zove %s, ali trenutno ime kompjutera je %s.  Ako je to neočekivano, trebate napraviti rezervnu kopiju na drugoj lokaciji.

en: Computer name changed
bs: Promijenjeno ime računara

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
bs: Ukinute dozvole pri pokušaju kreiranja ‘%s’.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
bs: Ukinute dozvole pri pokušaju čitanja ‘%s’.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
bs: Ukinute dozvole pri pokušaju brisanja ‘%s’.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
bs: Rezervna lokacija ‘%s’ ne postoji.

en: No space left.
bs: Nema dovoljno prostora.

en: Error reading file ‘%s’.
bs: Greška čitanja datoteke ‘%s’.

en: Error writing file ‘%s’.
bs: Greška pisanja datoteke ‘%s’.

en: No space left in ‘%s’.
bs: Nema preostalog prostora na ‘%s’.

en: No backup files found
bs: Nema nađenih datoteka rezervne kopije.

en: Uploading…
bs: Dižem…
