deja-dup - en to ca translation catalogue (299 entries)

en: Co_ntinue
ca: Co_ntinua

[ctx: verb]
en: _Test
ca: _Comprova

en: _Resume Later
ca: _Reprèn més tard

en: _Back
ca: _Enrere

en: _Close
ca: _Tanca

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Forward
ca: _Endavant

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
ca: Fes una còpia de seguretat

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
ca: _Fes una còpia de seguretat

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
ca: Les carpetes següents no es poden incloure a la còpia de seguretat perquè el Còpies de seguretat no hi té accés:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
ca: S'està creant la primera còpia de seguretat. Això pot trigar una estona.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
ca: Si creeu una còpia de seguretat nova, tindreu protecció addicional contra còpies de seguretat errònies. Aquesta acció trigarà més del que és habitual.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
ca: S'està fent la còpia de seguretat:

en: Backup Failed
ca: Ha fallat la còpia de seguretat

en: Backup Finished
ca: Ha finalitzat la còpia de seguretat

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
ca: S'ha realitzat una còpia de seguretat dels fitxers i s'ha comprovat correctament.

en: Backing Up…
ca: S'està fent la còpia de seguretat…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
ca: El programa necessita la vostra entrada per a continuar

en: Backup in progress
ca: Còpia de seguretat en progrés

en: Restore From Where?
ca: Des d'on voleu restaurar?

en: _Search
ca: _Cerca

en: Scanning:
ca: S'està escanejant:

en: Scanning…
ca: S'està escanejant…

en: _Details
ca: _Detalls

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
ca: Per a continuar, cal instal·lar els paquets següents:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
ca: Us caldrà la contrasenya per a restaurar els fitxers. Us recomanem que la deseu en un lloc segur.

en: _Password-protect your backup
ca: Protegeix la còpia de seguretat amb una _contrasenya

en: E_ncryption password
ca: _Contrasenya de xifratge

en: Confir_m password
ca: _Confirmeu la contrasenya

en: _Remember password
ca: _Recorda la contrasenya

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
ca: Per a comprovar que podeu recuperar els fitxers en cas d'una emergència, torneu a introduir la contrasenya de xifratge per a realitzar una petita comprovació de recuperació.

en: Test every two _months
ca: Comprova cada dos _mesos

en: _Grant Access
ca: _Concedeix l'accés

en: Install Packages
ca: Instal·la els paquets

en: Summary
ca: Resum

en: Restore Test
ca: Comprovació de restauració

en: Grant Access
ca: Concedeix l'accés

en: Set Encryption Password
ca: Estableix la contrasenya de xifratge

en: Require Password?
ca: Voleu utilitzar una contrasenya?

en: Encryption Password Needed
ca: Cal una clau de xifratge

en: Backups needs your encryption password to continue
ca: El programa necessita una contrasenya per a continuar

[ctx: verb]
en: _Install
ca: _Instal·la

en: Backups needs to install packages to continue
ca: El programa necessita instal·lar paquets per a continuar

en: Restore
ca: Restaura

en: _Restore
ca: _Restaura

en: Restore files to _original locations
ca: Restaura els fitxers a la ubicació _original

en: Restore to _specific folder
ca: Restaura-ho a una carpeta _específica

en: Restore to _specific folder:
ca: Restaura-ho a una carpeta _específica:

en: Backups does not have permission to restore the following files:
ca: El programa no té permís per a restaurar els fitxers següents:

en: Backup location
ca: Ubicació de la còpia de seguretat

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
ca: Restaura per data

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
ca: Restaura una carpeta

en: Checking for Backups…
ca: S'està comprovant si hi ha còpies de seguretat…

en: Restore From When?
ca: Des de quan voleu restaurar?

en: Restore to Where?
ca: A on voleu restaurar?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
ca: S'està restaurant:

en: No backups to restore
ca: No hi ha cap còpia de seguretat a restaurar

en: Original location
ca: Ubicació original

en: File to restore | Files to restore
ca[0]: Fitxer que es restaurarà
ca[1]: Fitxers que es restauraran

en: Restore Failed
ca: Ha fallat la restauració

en: Restore Finished
ca: Ha finalitzat la restauració

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
ca: Els fitxers s'han restaurat correctament.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
ca[0]: El fitxer s'ha restaurat correctament.
ca[1]: Els fitxers s'han restaurat correctament.

en: Restoring…
ca: S'està restaurant…

en: Restore in progress
ca: Restauració en progrés

en: Cannot back up automatically
ca: No es pot fer la còpia de seguretat automàticament

en: Authentication needed
ca: Cal autenticació

en: No backup files found
ca: No s'ha trobat cap fitxer de còpia de seguretat

en: Back Up _Automatically
ca: _Còpia de seguretat automàtica

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
ca: La pròxima còpia de seguretat és avui.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
ca: La pròxima còpia de seguretat és avui.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
ca: La pròxima còpia de seguretat és demà.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
ca: La pròxima còpia de seguretat és demà.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
ca[0]: La pròxima còpia de seguretat és en %d dia a partir d'ara.
ca[1]: La pròxima còpia de seguretat és en %d dies a partir d'ara.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
ca[0]: La pròxima còpia de seguretat és en %d dia a partir d'ara.
ca[1]: La pròxima còpia de seguretat és en %d dies a partir d'ara.

en: At least three months
ca: Almenys tres mesos

en: At least six months
ca: Almenys sis mesos

en: At least a year
ca: Almenys un any

en: Forever
ca: Per sempre

en: At least %d day | At least %d days
ca[0]: Almenys %d dia
ca[1]: Almenys %d dies

en: Choose Folders
ca: Trieu carpetes

en: Add
ca: Afegeix

en: Local Folder
ca: Carpeta local

en: Network Server
ca: Servidor de xarxa

en: Rackspace Cloud Files
ca: Emmagatzematge de fitxers en el núvol de Rackspace

en: Amazon S3
ca: S3 d'Amazon

en: Daily
ca: Cada dia

en: Weekly
ca: Cada setmana

en: Every %d day | Every %d days
ca[0]: Cada %d dia
ca[1]: Cada %d dies

en: Use _Restic instead of Duplicity
ca: Usa _Restic en lloc de Duplicity

en: _Choose Folder…
ca: _Trieu una carpeta…

en: Choose Folder
ca: Trieu una carpeta

en: _Username
ca: Nom d'_usuari

en: _Password
ca: _Contrasenya

en: Location not available
ca: Ubicació no disponible

en: Backups needs your password to continue
ca: El programa necessita la contrasenya per a continuar

en: Connect _anonymously
ca: Connecta't _anònimament

en: Connect as u_ser
ca: Connexió com a u_suari

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
ca: _Domini

en: Starting scheduled backup
ca: S'està iniciant una còpia de seguretat planificada

en: Scheduled backup delayed
ca: S'ha posposat la còpia de seguretat planificada

en: Backup completed
ca: S'ha creat la còpia de seguretat correctament

en: Backup finished
ca: Ha finalitzat la còpia de seguretat

en: But not all files were successfully backed up.
ca: Però no s'ha pogut fer còpies de seguretat amb èxit tots els fitxers.

en: Backup failed
ca: Ha fallat la còpia de seguretat

en: Restore failed
ca: Ha fallat la restauració

en: Keep your files safe by backing up regularly
ca: Protegiu la vostra informació creant una còpia de seguretat regularment

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
ca: Els documents, les dades i els paràmetres importants poden estar protegits mitjançant una còpia de seguretat. En cas d'accident, podreu recuperar-ho de la còpia de seguretat.

en: Don’t Show Again
ca: No ho tornis a _mostrar

en: Open Backups
ca: Obre còpies de seguretat

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
ca: Restic és una altra eina de còpia de seguretat que es pot utilitzar en comptes de Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
ca: S'espera que Restic permeti noves característiques amb més facilitat en el futur.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
ca: Aquesta és una característica experimental i es pot eliminar en qualsevol moment.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
ca: Feu servir amb precaució, però qualsevol prova que pugueu fer és apreciada.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
ca: Si us plau %sreport%s d'èxits o fracassos quan està habilitat.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
ca: Avui

en: Yesterday
ca: Ahir

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
ca[0]: Fa %d dia
ca[1]: Fa %d dies

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
ca: Cap

en: _OK
ca: _D'acord

en: Show version
ca: Mostra la versió

en: Restore given files
ca: Restaura els fitxers seleccionats

en: Immediately start a backup
ca: Inicia la còpia de seguretat immediatament

en: Please list files to restore
ca: Llisteu els fitxers a restaurar

en: An operation is already in progress
ca: Ja hi ha una operació en curs

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
ca: Còpies de seguretat Déjà Dup

en: Backups
ca: Còpies de seguretat

en: Protect yourself from data loss
ca: Protegiu-vos de la pèrdua de dades

en: Back Up
ca: Fes una còpia de seguretat

en: Folders to save
ca: Carpetes que cal desar

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ca: Es farà una còpia de seguretat d'aquesta llista de carpetes. Els valors reservats $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH i $VIDEOS es reconeixen com a carpetes especials de l'usuari i poden estar a l'inici d'un camí més llarg ($HOME/subcarpeta). El valor reservat $USER se substitueix pel nom d'usuari de l'usuari i pot estar en qualsevol part del camí. Les entrades relatives són relatives a la carpeta personal de l'usuari.

en: Folders to ignore
ca: Carpetes que cal ignorar

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ca: Es farà una còpia de seguretat d'aquesta llista de carpetes. Els valors reservats $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH i $VIDEOS es reconeixen com a carpetes especials de l'usuari i poden estar a l'inici d'un camí més llarg ($HOME/subcarpeta). El valor reservat $USER se substitueix pel nom d'usuari de l'usuari i pot estar en qualsevol part del camí. Les entrades relatives són relatives a la carpeta personal de l'usuari.

en: The last time Déjà Dup was run
ca: La darrera vegada que es va executar el Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
ca: La darrera vegada que el Déjà Dup es va executar amb èxit. L'hora s'ha d'especificar en el format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
ca: La darrera vegada que el Déjà Dup feu una còpia de seguretat

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
ca: La darrera vegada que el Déjà Dup va completar una còpia de seguretat amb èxit. L'hora s'ha d'especificar en el format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
ca: La darrera vegada que Déjà Dup feu una restauració

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
ca: La darrera vegada que el Déjà Dup va completar una restauració amb èxit. L'hora s'ha d'especificar en el format ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
ca: Indica si es fa una còpia de seguretat periòdicament

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
ca: Indica si s'han de realitzar còpies de seguretat segons una planificació.

en: How often to periodically back up
ca: Freqüència de temps en què s'han de realitzar còpies de seguretat

en: The number of days between backups.
ca: El nombre de dies entre còpies de seguretat.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
ca: L'últim cop que el Déjà Dup va comprovar si hauria de preguntar sobre fer una còpia de seguretat

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ca: Quan un usuari entra al sistema, el Déjà Dup comprova si s'ha ofert crear una còpia de seguretat. Això permet descobrir l'eina a usuaris que no la coneixen. El valor especificat pot ser «disabled» (inhabilitat) per a cancel·lar aquesta característica o una data en format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
ca: L'últim cop que el Déjà Dup va comprovar si hauria de preguntar sobre la contrasenya

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ca: Per a evitar que oblideu les contrasenyes, ocasionalment el Déjà Dup us sol·licitarà que confirmeu la contrasenya. Aquest temps hauria de ser «disabled» (inhabilitat) per a inhabilitar aquesta comprovació o en format ISO 8601.

en: How long to keep backup files
ca: Quant de temps s'han de mantenir els fitxers de còpia de seguretat

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
ca: El nombre de dies que s'han de mantenir els fitxers de còpia de seguretat a la ubicació on es troba la còpia de seguretat. El valor 0 significa per sempre. Aquest és el nombre mínim de dies; els fitxers es poden mantenir més temps.

en: How long to wait between full backups
ca: Quant de temps s'ha d'esperar entre còpies de seguretat completes

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
ca: Ocasionalment cal que el Déjà Dup  faci còpies de seguretat completes noves. Aquest és el nombre de dies que han de passar entre aquestes còpies.

en: Whether to use metered networks
ca: Si s'utilitzen xarxes amb control de consum

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
ca: Si és fals, Déjà Dup refusarà l'execució de les còpies de seguretat programades a través de connexions de xarxa amb control de consum (com 4G).

en: Command to run before the backup tool
ca: Ordre a executar abans de l'eina de còpia de seguretat

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
ca: Útil si necessiteu muntar manualment una carpeta, per exemple. Si aquesta ordre falla, la còpia de seguretat no començarà.

en: Command to run after the backup tool
ca: Ordre a executar després de l'eina de còpia de seguretat

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
ca: Útil si necessiteu netejar després de la vostra ordre de configuració. S'ignoren els errors.

en: Command to run around the backup tool
ca: Ordre a executar al voltant de l'eina de còpia de seguretat

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
ca: Útil si necessiteu limitar els recursos o en cas contrari embolcalleu l'execució de l'ordre eina. Un valor d'exemple podria ser «trickle -u 500», que faria que el deja-dup executi «trickle -u 500 duplicity …».

en: Type of location to store backup
ca: Tipus d'ubicació on emmagatzemar la còpia de seguretat

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
ca: El tipus d'ubicació de la còpia de seguretat. Si és «auto», es triarà un valor predeterminat en funció d'allò que hi hagi disponible.

en: The folder where backups are stored
ca: La carpeta on s'emmagatzemen les còpies de seguretat

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
ca: La jerarquia de carpetes on s'emmagatzemen les còpies de seguretat. Els camins poden ser absoluts o relatius al vostre directori d'usuari.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
ca: L'identificador del sistema de fitxers únic per a la unitat, s'utilitza per a reconèixer la unitat quan està connectada.

en: Name
ca: Nom

en: The name of the external drive.
ca: El nom de la unitat externa.

en: Icon
ca: Icona

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
ca: La icona de la unitat externa, com una GIcon amb sèrie.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
ca: La jerarquia de carpetes on s'emmagatzemen les còpies de seguretat. Els camins són relatius a la unitat.

en: The server address
ca: L'adreça del servidor

en: The URI of the remote server location.
ca: L'URI de la ubicació del servidor remot.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
ca: La jerarquia de carpetes on s'emmagatzemen les còpies de seguretat. Els camins poden ser absoluts o relatius a l'amfitrió.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
ca: El Déjà Dup és una eina simple de còpies de seguretat. Amaga la complexitat de fer còpies de seguretat de la manera correcta (amb xifratge, mantenint les còpies a un lloc remot i de forma regular) i usa Duplicity com a rerefons.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
ca: Suport per a ubicacions locals, remotes o al núvol de còpia de seguretat com ara Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
ca: Xifra i comprimeix les vostres dades amb seguretat

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
ca: Fa còpies de seguretat incrementalment, deixant-vos restaurar des de qualsevol còpia de seguretat particular

en: Schedules regular backups
ca: Planifica còpies de seguretat

en: Integrates well into your GNOME desktop
ca: S'integra bé amb l'escriptori de GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
ca: Déjà Dup se centra en la facilitat d'ús i recuperació de la pèrdua de dades personals de forma accidental. Si necessiteu una còpia de seguretat completa del sistema o un programa d'arxiu, és possible que preferiu altres aplicacions de còpia de seguretat.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
ca: Fes una còpia de seguretat dels fitxers automàticament - configureu-lo i oblideu-vos

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
ca: La restauració és ràpida — navegueu pels vostres fitxers i seleccioneu el que voleu restaurar

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
ca: Fes una còpia de seguretat al núvol, a un servidor de xarxa o a una unitat local

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
ca: Preneu el control de les còpies de seguretat escollint exactament quines carpetes incloure

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ca: Monitor de còpies de seguretat

en: Schedules backups at regular intervals
ca: Còpies de seguretat programades a intervals regulars

en: Search
ca: Cerca

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
ca: S'estan escanejant els fitxers de còpia de seguretat…

en: Folder is Empty
ca: La carpeta és buida

en: No Results Found
ca: No s'ha trobat cap resultat

en: Try a different search
ca: Proveu una cerca diferent

en: _Retry
ca: _Torna a intentar

en: _Connect
ca: _Connecta

en: Encryption password needed
ca: Cal una contrasenya de xifratge

en: _Enter Password
ca: _Introduïu la contrasenya

en: Location
ca: Ubicació

en: Folders
ca: Carpetes

en: Folders to Back Up
ca: Carpetes a incloure en la còpia de seguretat

en: These folders are always ignored:
ca: Aquestes carpetes s'ignoraran:

en: Folders to Ignore
ca: Carpetes a ignorar

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
ca: Aquesta carpeta no es pot fer còpia de seguretat perquè el programa no té accés a ella.

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Storage
ca: Emmagatzematge

en: _Folder
ca: _Carpeta

en: _Reset Account Access
ca: _Restableix l'accés al compte

en: Ser_ver Address
ca: Adre_ça del servidor

en: _Location
ca: _Ubicació

en: Back
ca: Enrere

en: Main Menu
ca: Menú principal

en: _Select All
ca: _Selecciona-ho tot

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _About Backups
ca: _Quant a les còpies de seguretat

en: Overview
ca: Resum

en: _Back Up Now
ca: _Fes la còpia de seguretat ara

en: Con_tinue
ca: _Continua

en: Schedule
ca: Planificació

en: Automatic Backup _Frequency
ca: _Freqüència de la còpia de seguretat automàtica

en: _Keep Backups
ca: _Conserva les còpies de seguretat

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
ca: Les còpies de seguretat més antigues se suprimiran abans si la ubicació té poc espai en disc o es conservaran fins a tres mesos més per a evitar suprimir còpies de seguretat relacionades.

en: Labs
ca: Laboratori

en: Most Recent Backup
ca: Còpia de seguretat més recent

en: Server Addresses
ca: Adreça del servidor

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
ca: Les adreces del servidor es componen d'un prefix de protocol, una adreça i, de vegades, un camí en funció del protocol. Exemples:

en: Available Protocols
ca: Protocols disponibles

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
ca: ftp:// o ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
ca: sftp:// o ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
ca: dav:// o davs://

en: _Date
ca: _Data

en: Welcome to Backups
ca: Us donem a la benvinguda al Còpies de seguretat

en: Create Your First _Backup
ca: _Crea la primera còpia de seguretat

en: _Restore From a Previous Backup
ca: _Restaura des d'una còpia de seguretat anterior

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ca: Obre el menú

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
ca: Navegació pels fitxers de còpia de seguretat

[ctx: shortcut window]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ca: Torna enrere

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ca: %1$s a %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
ca: La còpia de seguretat començarà quan %s estigui connectat.

en: Storage location not available
ca: La ubicació d'emmagatzematge no està disponible

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
ca: S'està esperant que «%s» es connecti…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
ca: La còpia de seguretat s'iniciarà quan estigui disponible una connexió de xarxa.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
ca: %s a Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
ca: %s a Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
ca: Heu de proporcionar una carpeta de Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
ca: No s'ha pogut iniciar la sessió als servidors de %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
ca: Credencials de %s per a Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
ca: Primer heu de permetre que les còpies de seguretat accedeixin al vostre compte %s.

en: The network server is not available
ca: El servidor de xarxa no està disponible

en: Waiting for a network connection…
ca: S'està esperant una connexió de xarxa…

en: Could not mount storage location.
ca: No s'ha pogut muntar la ubicació de l'emmagatzematge.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
ca: Cal especificar la ubicació de xarxa del servidor a les preferències d'ubicació d'emmagatzematge.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
ca: La ubicació de xarxa del servidor «%s» no sembla ser una ubicació de xarxa.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
ca: Les ubicacions de xarxa Samba han d'incloure tant un nom d'amfitrió com un nom de compartició.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ca: Carpeta d'usuari (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ca: Carpeta d'usuari

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ca: Paperera

en: Backup encryption password
ca: Contrasenya de xifratge de la còpia de seguretat

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
ca: Assegureu-vos que el programa té permís per a executar-se en segon pla a Configuració → Aplicacions → Còpies de seguretat i torneu-ho a provar.

en: Backing up…
ca: S'està fent la còpia de seguretat…

en: Checking for backups…
ca: S'està comprovant si hi ha còpies de seguretat…

en: Listing files…
ca: S'està fent una llista dels fitxers…

en: Preparing…
ca: S'està preparant…

en: Custom tool setup failed.
ca: Ha fallat la configuració de l'eina personalitzada.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
ca: No ha estat possible fer la còpia de seguretat dels següents fitxers. Comproveu que els podeu obrir.

en: Verifying backup…
ca: S'està verificant la còpia de seguretat…

en: Restoring files…
ca: S'estan restaurant els fitxers…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
ca: No s'han pogut restaurar els fitxers següents. Assegureu-vos que teniu permisos per a escriure'ls.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
ca: Sembla que la còpia de seguretat està malmesa. Hauríeu de suprimir-la i tornar-ho a provar.

en: Paused (no network)
ca: En pausa (sense xarxa)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
ca: La ubicació de la còpia de seguretat és massa petita. Proveu d'utilitzar-ne una amb almenys %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
ca: La ubicació de la còpia de seguretat no té prou espai lliure. Proveu d'utilitzar-ne una amb almenys %s.

en: Cleaning up…
ca: S'està netejant…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
ca: Ha fallat amb un error desconegut.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
ca: La contrasenya de xifratge no és correcta.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
ca: No es pot restaurar «%s»: no s'ha trobat el fitxer a la còpia de seguretat

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
ca: La còpia de seguretat existent pertany a l'ordinador «%s», però el nom de l'ordinador actual és «%s». Si és un error, realitzeu la còpia en una altra ubicació diferent.

en: Computer name changed
ca: El nom de l'ordinador ha canviat

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
ca: S'ha denegat el permís en crear «%s».

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
ca: S'ha denegat el permís en llegir «%s».

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
ca: S'ha denegat el permís en suprimir «%s».

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
ca: No s'ha trobat la ubicació «%s» de la còpia de seguretat.

en: No space left.
ca: No hi ha prou espai.

en: Error reading file ‘%s’.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer «%s».

en: Error writing file ‘%s’.
ca: S'ha produït un error en escriure al fitxer «%s».

en: No space left in ‘%s’.
ca: No hi ha prou espai a «%s».

en: Uploading…
ca: S'està pujant…

en: Could not understand duplicity version.
ca: No s'ha pogut processar la versió del Duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
ca: No s'ha pogut processar la versió del Duplicity «%s».

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
ca: Les còpies de seguretat requereixen almenys la versió %d.%d.%.2d del duplicity, però només s'ha trobat la versió %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
ca: Aquesta ubicació d'emmagatzematge encara no és compatible.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
ca: Aquesta ubicació d'emmagatzematge ja no és compatible. Encara podeu utilitzar Duplicity directament per a fer una còpia de seguretat o restaurar els fitxers.

en: Could not understand restic version.
ca: No s'ha pogut processar la versió del restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
ca: No s'ha pogut processar la versió «%s» del restic.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of restic, but only found version %d.%d.%.2d
ca: El programa requereix almenys la versió %d.%d.%.2d del restic, però només s'ha trobat la versió %d.%d.%.2d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
ca: La còpia de seguretat començarà quan el mode d'estalvi d'energia ja no estigui actiu.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
ca: La còpia de seguretat començarà quan hi hagi una connexió de xarxa sense control de consum.
