deja-dup - en to da translation catalogue (301 entries)

en: Co_ntinue
da: F_ortsæt

en: _Resume Later
da: Genoptag sene_re

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Close
da: _Luk

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Forward
da: _Fremad

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
da: Sikkerhedskopiér

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
da: _Sikkerhedskopiér

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
da: Følgende mapper kan ikke sikkerhedskopieres da Sikkerhedskopieringer ikke har adgang til dem:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
da: Opretter den første sikkerhedskopi. Dette kan tage et stykke tid.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
da: Opretter en frisk sikkerhedskopi for at beskytte imod filkorruption. Dette vil tage længere end normalt.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
da: Sikkerhedskopierer:

en: Backup Failed
da: Sikkerhedskopiering mislykkedes

en: Backup Finished
da: Sikkerhedskopiering fuldført

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
da: Dine filer blev sikkerhedskopieret og testet.

en: Backing Up…
da: Sikkerhedskopierer …

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
da: Sikkerhedskopieringer har brug for dit input for at fortsætte

en: Backup in progress
da: Igangværende sikkerhedskopiering

en: Restore From Where?
da: Genopret hvorfra?

en: _Search
da: _Søg

en: Scanning:
da: Skanner:

en: Scanning…
da: Skanner …

en: _Details
da: _Detaljer

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
da: For at kunne fortsætte skal følgende pakker være installeret:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
da: Du får brug for din adgangskode til at genoprette dine filer. Du bør måske skrive den ned.

en: _Password-protect your backup
da: _Beskyt din sikkerhedskopi med en adgangskode

en: E_ncryption password
da: Adgangskode til _kryptering

en: Confir_m password
da: Bekræft a_dgangskode

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
da: Indtast venligst din krypteringsadgangskode igen for at udfører en kort genoprettelsestest som tjekker om du vil være i stand til at hente dine filer i nødstilfælde.

en: Test every two _months
da: Test hver anden _måned

en: _Grant Access
da: _Giv adgang

en: Install Packages
da: Installer pakker

en: Summary
da: Oversigt

en: Restore Test
da: Genoprettelsestest

en: Grant Access
da: Giv adgang

en: Set Encryption Password
da: Angiv krypteringsadgangskode

en: Require Password?
da: Kræv adgangskode?

en: Encryption Password Needed
da: Der kræves adgangskode til kryptering

en: Backups needs your encryption password to continue
da: Sikkerhedskopieringer har brug for din krypteringsadgangskode for at fortsætte

[ctx: verb]
en: _Install
da: _Installer

en: Backups needs to install packages to continue
da: Sikkerhedskopieringer har brug for at installere pakker for at fortsætte

en: Restore
da: Genopret

en: _Restore
da: _Genopret

en: Restore files to _original locations
da: Genopret filer til _oprindelige placeringer

en: Restore to _specific folder
da: Genopret til _specifik mappe

en: _Folder
da: _Mappe

en: Backups does not have permission to restore the following files:
da: Sikkerhedskopieringer har ikke tilladelse til at genoprette følgende filer:

en: Backup location
da: Placering af sikkerhedskopi

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
da: Genopret dato

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
da: Genopret mappe

en: Checking for Backups…
da: Søger efter sikkerhedskopier …

en: Restore From When?
da: Genopret fra hvornår?

en: Restore to Where?
da: Hvortil skal der genoprettes?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
da: Genopretter:

en: No backups to restore
da: Ingen sikkerhedskopier at genoprette

en: Original location
da: Oprindelig placering

en: File to restore | Files to restore
da[0]: Fil som vil blive genoprettet
da[1]: Filer som vil blive genoprettet

en: Restore Failed
da: Genoprettelse mislykkedes

en: Restore Finished
da: Genoprettelse fuldført

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
da: Dine filer blev genoprettet.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
da[0]: Din fil blev genoprettet.
da[1]: Dine filer blev genoprettet.

en: Restoring…
da: Genopretter …

en: Restore in progress
da: Igangværende genoprettelse

en: Cannot back up automatically
da: Kan ikke sikkerhedskopiere automatisk

en: Authentication needed
da: Der kræves autentifikation

en: No backup files found
da: Ingen sikkerhedskopier fundet

en: Back Up _Automatically
da: Sikkerhedskopiér _automatisk

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
da: Næste sikkerhedskopiering sker i dag.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
da: Næste sikkerhedskopiering skulle være i dag.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
da: Næste sikkerhedskopiering sker i morgen.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
da: Næste sikkerhedskopiering skulle være i morgen.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
da[0]: Næste sikkerhedskopiering sker %d dag fra nu.
da[1]: Næste sikkerhedskopiering sker %d dage fra nu.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
da[0]: Næste sikkerhedskopiering skulle være %d dag fra nu.
da[1]: Næste sikkerhedskopiering skulle være %d dage fra nu.

en: At least three months
da: Mindst tre måneder

en: At least six months
da: Mindst seks måneder

en: At least a year
da: Mindst et år

en: Forever
da: Altid

en: At least %d day | At least %d days
da[0]: Mindst %d dag
da[1]: Mindst %d dage

note: *** Basic entries ***
en: Google Drive
da: Google Drev

en: Local Folder
da: Lokal mappe

en: Network Server
da: Netværksserver

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Every %d day | Every %d days
da[0]: %d gang om dagen
da[1]: Hver %d. dag

en: Use _Restic instead of Duplicity
da: Brug _Restic i stedet for Duplicity

en: Choose Folder
da: Vælg mappe

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Location not available
da: Placering er ikke tilgængelig

en: Backups needs your password to continue
da: Sikkerhedskopieringer har brug for din adgangskode for at fortsætte

en: Connect _anonymously
da: Forbind _anonymt

en: Connect as u_ser
da: Forbind som b_ruger

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
da: _Domæne

en: Starting scheduled backup
da: Starter planlagt sikkerhedskopiering

en: Scheduled backup delayed
da: Planlagt sikkerhedskopiering forsinket

en: Backup completed
da: Sikkerhedskopiering gennemført

en: Backup finished
da: Sikkerhedskopiering fuldført

en: But not all files were successfully backed up.
da: Men det lykkedes ikke at sikkerhedskopiere alle filer.

en: Backup failed
da: Sikkerhedskopiering mislykkedes

en: Restore failed
da: Genoprettelse mislykkedes

en: Keep your files safe by backing up regularly
da: Hold dine filer sikre ved at sikkerhedskopiere ofte

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
da: Vigtige dokumenter, data og indstillinger kan beskyttes ved at sikkerhedskopiere dem. Hvis katastrofen skulle indtræffe kan du genoprette dem fra sikkerhedskopien.

en: Don’t Show Again
da: Vis ikke igen

en: Open Backups
da: Åbn Sikkerhedskopieringer

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
da: Restic er et andet værktøj til sikkerhedskopiering, som kan bruges i baggrunden i stedet for Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
da: Vi håber, at Restic vil lette tilføjelsen af nye funktioner i fremtiden.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
da: Dette er en eksperimentel funktion og kan til ethvert tidspunkt blive fjernet.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
da: Vær forsigtig. Men al afprøvning, du kan klare, er værdsat.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
da: %sRapportér%s venligst successer og fejl, når den er aktiveret.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
da[0]: %d dag siden
da[1]: %d dage siden

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
da: Ingen

en: Back
da: Tilbage

en: Search
da: Søg

en: Show version
da: Vis version

en: Restore given files
da: Genopret givne filer

en: Immediately start a backup
da: Start øjeblikkeligt en sikkerhedskopiering

en: Please list files to restore
da: Vis venligst filer som skal genoprettes

en: An operation is already in progress
da: En handling er allerede i gang

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
da: Déjà Dup-sikkerhedskopieringer

en: Backups
da: Sikkerhedskopieringer

en: Protect yourself from data loss
da: Beskyt dig selv mod tab af data

en: Back Up
da: Sikkerhedskopiér

en: Folders to save
da: Mapper der skal gemmes

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
da: Der vil blive taget sikkerhedskopi af denne liste af mapper. De reserverede værdier $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH og $VIDEOS genkendes som brugeres specialmapper og kan være i begyndelsen af en længere sti ($HOME/undermappe). Den reserverede værdi $USER erstattes af brugerens brugernavn og kan være hvor som helst i stien. Relative poster er relative til brugerens hjemmemappe.

en: Folders to ignore
da: Mapper der skal ignoreres

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
da: Der vil ikke blive taget sikkerhedskopi af denne liste af mapper. De reserverede værdier $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH og $VIDEOS genkendes som brugeres specialmapper og kan være i begyndelsen af en længere sti ($HOME/undermappe). Den reserverede værdi $USER erstattes af brugerens brugernavn og kan være hvor som helst i stien. Relative poster er relative til brugerens hjemmemappe.

en: The last time Déjà Dup was run
da: Sidste gang Déjà Dup blev kørt

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
da: Sidste gang Déjà Dup kørte fejlfrit. Denne tid bør være i ISO 8601-format.

en: The last time Déjà Dup backed up
da: Sidste gang Déjà Dup udførte sikkerhedskopiering

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
da: Sidste gang Déjà Dup gennemførte en sikkerhedskopiering. Dette bør være skrevet i ISO 8601 format.

en: The last time Déjà Dup restored
da: Sidste gang Déjà Dup genoprettede

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
da: Sidste gang Déjà Dup gennemførte en genoprettelse. Dette tidspunkt bør fremgå i ISO 8601-format.

en: Whether to periodically back up
da: Om der skal foretages regelmæssige sikkerhedskopieringer

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
da: Om der skal foretages planlagte, regelmæssige sikkerhedskopieringer.

en: How often to periodically back up
da: Hvor ofte, der skal foretages periodisk sikkerhedskopiering

en: The number of days between backups.
da: Antal dage mellem sikkerhedskopiering.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
da: Sidste gang Déjà Dup kontrollerede om programmet skal spørge om sikkerhedskopiering

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
da: Når en bruger logger ind, tjekker Déjà Dup-overvågeren, om der bør anmodes om en sikkerhedskopi. Dette gør det nemmere for brugere, der ikke kender til sikkerhedskopiering. Dette tidspunkt bør enten sættes til “deaktiveret” for slukket eller fremgå i ISO 8601-format.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
da: Sidste gang Déjà Dup kontrollerede om programmet skal bede om din adgangskode

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
da: For at forhindre at du glemmer dine adgangskoder, vil Déjà Dup jævnligt bede dig om at bekræfte din adgangskode. Dette skal angives enten som “deaktiveret” for at slå kontrollen fra, eller være et tidspunkt i ISO 8601-format.

en: How long to keep backup files
da: Hvor længe sikkerhedskopier skal gemmes

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
da: Antallet af dage sikkerhedskopier skal beholdes på placering af sikkerhedskopi. Værdien 0 betyder evigt. Dette er et minimalt antal dage; filerne kan blive beholdt længere.

en: How long to wait between full backups
da: Hvor lang tid, der skal gå mellem fulde sikkerhedskopieringer

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
da: Déjà Dup har med mellemrum brug for at foretage friske, fulde sikkerhedskopieringer. Dette er antallet af dage, der skal gå mellem fulde sikkerhedskopieringer.

en: Whether to use metered networks
da: Om der skal bruges netværk hvor der betales efter forbrug

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
da: Hvis false, vil Déjà Dup afvise at køre planlagte sikkerhedskopieringer over netværksforbindelser hvor der betales efter forbrug (såsom 4G).

en: Command to run before the backup tool
da: Kommando der skal køres før sikkerhedskopieringsværktøjet

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
da: Nyttigt hvis du har brug for f.eks. manuelt at montere en mappe. Fejler kommandoen, vil sikkerhedskopieringen ikke begynde.

en: Command to run after the backup tool
da: Kommando der skal køres efter sikkerhedskopieringsværktøjet

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
da: Nyttigt hvis du har brug for at rydde op efter opsætningskommandoen. Fejl ignoreres.

en: Command to run around the backup tool
da: Kommando der skal køres sammen med sikkerhedskopieringsværktøjet

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
da: Nyttigt hvis du har brug for at begrænse ressourcerne eller ombryde kørslen af værktøjskommandoen. Et eksempel kunne være “trickle -u 500”, hvilket ville medføre, at deja-dup kører “trickle -u 500 duplicity …”.

en: Type of location to store backup
da: Placeringstype hvor sikkerhedskopi skal gemmes

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
da: Typen af placering af sikkerhedskopi. Hvis sat til “auto”, vil en standardværdi blive valgt baseret på, hvad der er tilgængeligt.

en: The folder where backups are stored
da: Mappen som sikkerhedskopierne bliver gemt i

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
da: Mappehierarkiet hvor sikkerhedskopier lagres. Stier kan være absolutte eller relative til din hjemmemappe.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
da: Det unikke filsystem-identifikator til drevet, der bruges til at genkende drevet når det er tilsluttet.

en: Name
da: Navn

en: The name of the external drive.
da: Navnet på det eksterne drev.

en: Icon
da: Ikon

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
da: Ikonet til det eksterne drev, som et serieliseret GIcon.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
da: Mappehierarkiet hvor sikkerhedskopier lagres. Stier er relative til drevet.

en: The server address
da: Serveradressen

en: The URI of the remote server location.
da: URI'en til fjernserverens placering.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
da: Mappehierarkiet hvor sikkerhedskopier lagres. Stier kan være absolutte eller relative til værten.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
da: Déjà Dup er et enkelt sikkerhedskopieringsværktøj. Det skjuler kompleksiteten ved sikkerhedskopiering på den rette måde (krypteret, andetsteds og regelmæssigt), og bruger duplicity som sin motor.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
da: Understøttelse af placering af sikkerhedskopi lokalt, fjernt eller i skyen såsom Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
da: Krypterer og komprimerer dine data sikkert

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
da: Trinvis sikkerhedskopiering, lader dig genoprette fra hver enkelt sikkerhedskopi

en: Schedules regular backups
da: Planlæg regelmæssige sikkerhedskopieringer

en: Integrates well into your GNOME desktop
da: Integrerer godt med dit GNOME-skrivebord

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
da: Déjà Dup har fokus på at være let at bruge og at genoprette fra utilsigtet tab af data. Hvis du har brug for en fuld systemsikkerhedskopiering eller et arkiveringsprogram, så kan det være du vil foretrække andre sikkerhedskopieringsprogrammer.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
da: Foretag automatisk sikkerhedskopiering af dine filer — indstil og lad det køre

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
da: Gendannelse er pærenemt — gennemse dine filer og vælg dem, der skal genoprettes

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
da: Gem sikkerhedskopien i skyen, på en netværksserver eller et lokalt drev

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
da: Få fuld kontrol over din sikkerhedskopi ved at vælge, hvilke mapper der skal medtages

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
da: Overvågning af sikkerhedskopiering

en: Schedules backups at regular intervals
da: Planlægger sikkerhedskopieringer med regelmæssige mellemrum

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
da: Skanner sikkerhedskopier …

en: Folder is Empty
da: Mappen er tom

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Connect
da: _Opret forbindelse

en: Encryption password needed
da: Der kræves adgangskode til kryptering

en: _Enter Password
da: _Indtast adgangskode

en: Location
da: Placering

en: Add
da: Tilføj

en: Folders
da: Mapper

en: Folders to Back Up
da: Mapper som skal sikkerhedskopieres

en: These folders are always ignored:
da: Disse mapper ignoreres altid:

en: Folders to Ignore
da: Mapper som skal ignoreres

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
da: Mappen kan ikke sikkerhedskopieres da Sikkerhedskopieringer ikke har adgang til den.

en: Remove
da: Fjern

en: Storage
da: Lagerplads

en: _Reset Account Access
da: _Nultil kontoadgang

en: Ser_ver Address
da: Ser_veradresse

en: _Location
da: _Placering

en: Overview
da: Oversigt

en: _Back Up Now
da: _Sikkerhedskopiér nu

en: Con_tinue
da: _Fortsæt

en: General
da: Generelt

en: Schedule
da: Planlægning

en: Automatic Backup _Frequency
da: _Interval for automatisk sikkerhedskopiering

en: _Keep Backups
da: _Behold sikkerhedskopier

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
da: De ældste sikkerhedskopier slettes stadigvæk tidligere hvis placeringen er ved at løbe tør for plads, eller beholdes i op til 3 måneder længere for at undgå sletning af relaterede sikkerhedskopier.

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: _Select All
da: Vælg _alt

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Backups
da: _Om Sikkerhedskopieringer

en: Most Recent Backup
da: Nyeste sikkerhedskopi

en: Actions
da: Handlinger

en: Server Addresses
da: Serveradresser

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
da: Serveradresser består af et protokol-præfiks, en adresse og nogle gange en sti afhængig af protokollen. Eksempler:

en: Available Protocols
da: Tilgængelige protokoller

en: Prefix
da: Præfiks

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
da: ftp:// eller ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
da: sftp:// eller ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
da: dav:// eller davs://

en: _Date
da: _Dato

en: Welcome to Backups
da: Velkommen til Sikkerhedskopieringer

en: Create Your First _Backup
da: Opret din første _sikkerhedskopi

en: _Restore From a Previous Backup
da: _Genopret fra en tidligere sikkerhedskopiering

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Præferencer

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
da: Gennemse sikkerhedskopieret filer

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søgning

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Vælg alt

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
da: %1$s på %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
da: Sikkerhedskopiering vil begynde når %s er forbundet.

en: Storage location not available
da: Lagringsplacering ikke tilgængelig

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
da: Venter på at “%s” bliver forbundet …

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
da: Sikkerhedskopiering vil begynde når en netværkstilslutning bliver tilgængelig.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
da: %s på Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
da: %s på Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
da: Du skal angive en Microsoft OneDrive-mappe.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
da: Kunne ikke logge ind på %s-servere.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
da: %s-loginoplysninger til Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
da: Du skal første give tilladelse til at Sikkerhedskopieringer må tilgå din %s-konto.

en: The network server is not available
da: Netværksserveren er ikke tilgængelig

en: Waiting for a network connection…
da: Venter på netværksforbindelse …

en: Could not mount storage location.
da: Kunne ikke montere lagerplacering.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
da: Serverens netværksplacering skal angives i præferencerne for lagerplacering.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
da: Serverens netværksplacering “%s” ser ikke ud til at være en netværksplacering.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
da: Samba-netværksplaceringer skal både indeholde et værtsnavn og et share-navn.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
da: Hjem (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
da: Hjem

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
da: Papirkurv

en: Backup encryption password
da: Adgangskode til kryptering af sikkerhedskopi

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
da: Sørg venligst for at Sikkerhedskopieringer har tilladelse til at køre i baggrunden, i Indstillinger → Programmer → Sikkerhedskopieringer, og prøv igen.

en: Backing up…
da: Sikkerhedskopierer …

en: Checking for backups…
da: Søger efter sikkerhedskopier …

en: Listing files…
da: Opretter liste over filer …

en: Preparing…
da: Forbereder …

en: Custom tool setup failed.
da: Opsætning af tilpasset værktøj mislykkedes.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
da: Kunne ikke sikkerhedskopiere følgende filer. Sørg venligst for at du er i stand til at åbne dem.

en: Verifying backup…
da: Kontrollerer sikkerhedskopi …

en: Restoring files…
da: Genopretter filer …

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
da: Kunne ikke genoprette følgende filer. Sørg venligst for at du er i stand til at skrive til dem.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
da: Din sikkerhedskopi synes at være beskadiget. Du bør slette den og forsøge igen.

en: Paused (no network)
da: På pause (intet netværk)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
da: Placering af sikkerhedskopi er for lille.

en: Try using a location with at least %s.
da: Prøv at bruge en med mindst %s ledig.

en: (Space for two full backups is required.)
da: (Der kræves plads nok til to fulde sikkerhedskopier.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
da: Placering af sikkerhedskopi har ikke nok ledig plads. Frigør mindst %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
da: Placering af sikkerhedskopi har ikke nok ledig plads. Prøv at bruge en med mindst %s ledig.

en: Cleaning up…
da: Rydder op …

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
da: Mislykkedes med en ukendt fejl.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
da: Forkert krypteringsadgangskode.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
da: Kunne ikke genoprette “%s”: Fil ikke fundet i sikkerhedskopi

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
da: Den eksisterende sikkerhedskopi er af en computer kaldet %s, men den nuværende computers navn er %s. Hvis dette er uventet bør du sikkerhedskopiere til en anden placering.

en: Computer name changed
da: Computernavn ændret

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
da: Adgang nægtet under forsøget på at skabe “%s”.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
da: Adgang nægtet under forsøget på at læse “%s”.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
da: Adgang nægtet under forsøget på at slette “%s”.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
da: Placering af sikkerhedskopi “%s” findes ikke.

en: No space left.
da: Ingen plads tilbage.

en: Error reading file ‘%s’.
da: Fejl under læsning af fil “%s”.

en: Error writing file ‘%s’.
da: Fejl under skrivning til fil “%s”.

en: No space left in ‘%s’.
da: Ingen ledig plads i “%s”.

en: Uploading…
da: Uploader …

en: Could not understand duplicity version.
da: Kunne ikke fortolke duplicity-version.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
da: Kunne ikke fortolke duplicity-versionen “%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
da: Sikkerhedskopieringer kræver mindst version %d.%d.%.2d af duplicity, men fandt kun version %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
da: Denne lagringsplacering understøttes endnu ikke.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
da: Lagerplaceringen understøttes ikke længere. Du kan stadig bruge duplicity direkte til at sikkerhedskopiere og genoprette dine filer.

en: Could not understand restic version.
da: Kunne ikke fortolke restic-version.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
da: Kunne ikke fortolke restic-versionen “%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
da: Sikkerhedskopieringer kræver mindst version %d.%d.%d af restic, men fandt kun version %d.%d.%d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
da: Sikkerhedskopiering vil begynde, når strømsparetilstand ikke længere er aktiv.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
da: Sikkerhedskopiering vil begynde når en forbindelse hvor der ikke betales efter forbrug bliver tilgængelig.
