deja-dup - en to el translation catalogue (152 entries)

en: Keep your important documents safe from disaster
el: Διατηρήστε τα σημαντικά σας έγγραφα ασφαλή από πιθανή καταστροφή

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
el: Το Déjà Dup είναι ένα απλό εργαλείο αντιγράφων ασφαλείας. Κρύβει την πολυπλοκότητα της διαδικασίας δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας με τον σωστό τρόπο (κρυπτογραφημένα, σε άλλη τοποθεσία και τακτικά) και χρησιμοποιεί παρασκηνιακά το πρόγραμμα duplicity.

en: Securely encrypts and compresses your data
el: Κρυπτογραφεί και συμπιέζει με ασφάλεια τα δεδομένα σας

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
el: Βηματικά (ή αυξητικά) αντίγραφα ασφαλείας που επιτρέπουν την αποκτάστασή τους από οποιοδήποτε συγκεκριμένο αντίγραφο ασφαλείας

en: Schedules regular backups
el: Προγραμματίζει τακτικά αντίγραφα ασφαλείας

en: Integrates well into your GNOME desktop
el: Ενσωματώνεται καλά στο GNOME περιβάλλον εργασίας σας

en: Backups
el: Αντίγραφα ασφαλείας

en: Change your backup settings
el: Αλλαγή ρυθμίσεων των αντιγράφων ασφαλείας σας

en: Back Up
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: Folders to save
el: Φάκελοι για αποθήκευση

en: Folders to ignore
el: Φάκελοι για παράβλεψη

en: The last time Déjà Dup was run
el: Η πιο πρόσφατη εκτέλεση του Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
el: Η τελευταία φορά που το Déjà Dup έκανε έλεγχο σχετικά με τον κωδικό σας

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
el: Το Déjà Dup χρειάζεται περιστασιακά να παίρνει καινούργια και πλήρη αντίγραφα ασφαλείας. Αυτός είναι ο αριθμός ημερών αναμονής ανάμεσα σε δύο πλήρη αντίγραφα ασφαλείας.

en: Type of location to store backup
el: Είδος τοποθεσίας για την αποθήκευση αντιγράφου ασφαλείας

en: The folder where backups are stored
el: Ο φάκελος όπου τα αντίγραφα ασφαλείας αποθηκεύονται

en: Name
el: Όνομα

en: The server address
el: Η διεύθυνση του διακομιστή

en: The URI of the remote server location.
el: Το URI του απομακρυσμένου διακομιστή της τοποθεσίας.

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: _Restore
el: _Επαναφορά

en: _Date
el: _Ημερομηνία

en: Restore
el: Επαναφορά

en: E_ncryption password
el: Κωδικός _κρυπτογράφησης

en: _Show password
el: _Εμφάνιση κωδικού

en: _Remember password
el: Απο_μνημόνευση κωδικού

en: _Help
el: Βοήθεια

en: Storage
el: Αποθηκευτικός χώρος

en: Schedule
el: Προγραμματισμός αντιγράφων

en: _Folder
el: _Φάκελος

en: _Network Location
el: _Τοποθεσία δικτύου

en: _Choose Folder…
el: _Επιλογή φακέλου…

en: Co_ntinue
el: Συ_νέχεια

[ctx: verb]
en: _Test
el: _Δοκιμή

en: _Resume Later
el: _Συνέχιση αργότερα

en: _Back
el: _Επιστροφή

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Forward
el: _Μπροστά

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
el: Αντίγραφο ασφαλείας

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
el: _Λήψη αντιγράφου ασφαλείας

en: Creating the first backup.  This may take a while.
el: Δημιουργία πρώτου αντίγραφου ασφαλείας. Αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο.

en: Backup Failed
el: Η δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας απέτυχε

en: Backup Finished
el: Ολοκληρώθηκε η λήψη αντιγράφου ασφαλείας

en: Backing Up…
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας…

en: Scanning:
el: Σάρωση:

en: Scanning…
el: Γίνεται σάρωση...

en: _Details
el: _Λεπτομέρειες

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
el: Προκειμένου να συνεχίσετε, πρέπει να εγκατασταθούν τα ακόλουθα πακέτα:

en: _Allow restoring without a password
el: Ν_α επιτρέπεται επαναφορά χωρίς κωδικό πρόσβασης

en: _Password-protect your backup
el: _Προστασία του αντίγραφου ασφαλείας σας με κωδικό πρόσβασης

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
el: Θα χρειαστείτε τον κωδικό πρόσβασής σας για την επαναφορά των αρχείων σας. Ενδεχομένως να θέλετε να τον γράψετε κάπου.

en: Confir_m password
el: _Επιβεβαίωση κωδικού

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
el: Για να ελεγχθεί κατά πόσον θα μπορείτε να ανακτήσετε τα αρχεία σας σε περίπτωση ανάγκης, παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό κρυπτογράφησης ξανά για γίνει μια σύντομη δοκιμή ανάκτησης.

en: Test every two _months
el: _Δοκιμή κάθε δύο μήνες

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Require Password?
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης;

en: Encryption Password Needed
el: Είναι απαραίτητος ο κωδικός κρυπτογράφησης

en: _Backup location
el: Τοποθεσία _αντιγράφου ασφαλείας

en: Restore files to _original locations
el: Επαναφορά αρχείων στις _αρχικές τους τοποθεσίες

en: Restore to _specific folder
el: Επαναφορά σε ένα _συγκεκριμένο φάκελο

en: Restore _folder
el: Επαναφορά _φακέλου

en: Backup location
el: Τοποθεσία αντιγράφου ασφαλείας

en: Restore date
el: Ημερομηνία επαναφοράς

en: Restore folder
el: Φάκελος επαναφοράς

en: Checking for Backups…
el: Έλεγχος για αντίγραφα ασφαλείας…

en: Restore From When?
el: Από ποια χρονική στιγμή να γίνει επαναφορά;

en: Restore to Where?
el: Σε ποιο σημείο να γίνει η επαναφορά;

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
el: Επαναφορά:

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
el: Δεν υπάρχουν αντίγραφα ασφαλείας για επαναφορά

en: Original location
el: Αρχική τοποθεσία

en: File to restore | Files to restore
el[0]: Αρχείο για επαναφορά
el[1]: Αρχεία για επαναφορά

en: Restore Failed
el: Η επαναφορά απέτυχε

en: Restore Finished
el: Η επαναφορά ολοκληρώθηκε

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
el: Η επαναφορά των αρχείων ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
el[0]: Η επαναφορά του αρχείου ολοκληρώθηκε επιτυχώς.
el[1]: Η επαναφορά των αρχείων ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: Restoring…
el: Γίνεται επαναφορά…

en: At least six months
el: Τουλάχιστον έξι μήνες

en: At least a year
el: Τουλάχιστον ένα χρόνο

en: Forever
el: Για πάντα

en: At least %d day | At least %d days
el[0]: Τουλάχιστον %d μέρα
el[1]: Τουλάχιστον %d μέρες

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Add
el: Προσθήκη

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Local Folder
el: Τοπικός φάκελος

en: Network Server
el: Διακομιστή δικτύου

en: Choose Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: _OK
el: _ΟΚ

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Every %d day | Every %d days
el[0]: Κάθε μέρα
el[1]: Κάθε %d ημέρες

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Next backup is today.
el: Η επόμενη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας είναι σήμερα!

en: Next backup is tomorrow.
el: Η επόμενη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας είναι αύριο!

en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
el[0]: Η επόμενη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας είναι σε %d ημέρα από τώρα.
el[1]: Η επόμενη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας είναι σε %d ημέρες από τώρα.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Last backup was today.
el: Η τελευταία δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας ήταν σήμερα.

en: Last backup was yesterday.
el: Η τελευταία δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας ήταν εχθές.

en: Last backup was %d day ago. | Last backup was %d days ago.
el[0]: Η τελευταία δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας ήταν πριν από %d ημέρα.
el[1]: Τελευταία δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας ήταν πριν από %d ημέρες.

en: No recent backups.
el: Δεν υπάρχουν πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας.

en: No backup scheduled.
el: Δεν έχει προγραμματιστεί δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

en: Connect to Server
el: Σύνδεση σε εξυπηρετητή

en: _Username
el: Όνομα _χρήστη:

en: _Password
el: _Κωδικός

en: S_how password
el: Εμ_φάνιση κωδικού

en: Location not available
el: Η τοποθεσία δεν είναι διαθέσιμη

en: Connect _anonymously
el: _Ανώνυμη σύνδεση

en: Connect as u_ser
el: Σύνδεση ως χ_ρήστης

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
el: Ό_νομα συστήματος

en: _Don't Show Again
el: Να _μην εμφανιστεί ξανά

en: _Open Backup Settings
el: _Άνοιγμα ρυθμίσεων αντιγράφων ασφαλείας

en: Backup completed
el: Η δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας ολοκληρώθηκε

en: Backup finished
el: Ολοκληρώθηκε η λήψη αντιγράφου ασφαλείας

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
el: Η λήψη αντιγράφου δεν ήταν επιτυχής για όλα τα αρχεία. Δείτε το διάλογο για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Starting scheduled backup
el: Εκκίνηση προγραμματισμένης δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας

en: Show version
el: Προβολή έκδοσης

en: Restore given files
el: Επαναφορά αυτών των αρχείων

en: Immediately start a backup
el: Άμεση εκκίνηση δημιουργίας αντίγραφου ασφαλείας

en: An operation is already in progress
el: Μια λειτουργία είναι ήδη σε εξέλιξη

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
el: %1$s στο %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
el: Η δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας θα ξεκινήσει όταν συνδεθεί το %s.

en: Storage location not available
el: Δεν είναι διαθέσιμη η θέση αποθήκευσης

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
el: Αναμονή για να συνδεθεί το ‘%s’…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
el: Η δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας θα ξεκινήσει όταν είναι διαθέσιμη μια σύνδεση σε δίκτυο.

en: The network server is not available
el: Ο διακομιστής δικτύου δεν είναι διαθέσιμος

en: Waiting for a network connection…
el: Αναμονή για σύνδεση σε δίκτυο...

note: Translators: this is the home folder
en: Home
el: Αρχή

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
el: Κάδος απορριμάτων

en: Backup encryption password
el: Κωδικός κρυπτογράφησης αντίγραφου ασφαλείας

en: Backing up…
el: Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας...

en: Checking for backups…
el: Έλεγχος για αντίγραφα ασφαλείας

en: Listing files…
el: Λίστα αρχείων…

en: Preparing…
el: Γίνεται προετοιμασία…

en: Verifying backup…
el: Επαλήθευση δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας...

en: Restoring files…
el: Γίνεται επαναφορά αρχείων...

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
el: Το αντίγραφο ασφαλείας σας φαίνεται να είναι κατεστραμμένο. Θα πρέπει να διαγράψετε το αντίγραφο ασφαλείας και να δοκιμάσετε ξανά.

en: Cleaning up…
el: Γίνεται εκκαθάριση…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση των ακόλουθων αρχείων. Παρακαλώ σιγουρευτείτε πως μπορείτε να γράψετε σε αυτά.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
el: Δεν ήταν δυνατή η επαναφορά του «%s»: Δε βρέθηκε το αρχείο κατά τη δημιουργία του αντίγραφου ασφαλείας

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
el: Το υπάρχον αντίγραφο ασφαλείας προέρχεται από έναν υπολογιστή με όνομα %s, αλλά το τρέχον όνομα του υπολογιστή είναι %s. Αν αυτό δεν ήταν αναμενόμενο, τότε θα πρέπει να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας σε μια διαφορετική τοποθεσία.

en: Computer name changed
el: Το όνομα υπολογιστή έχει τροποποιηθεί

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
el: Δεν επιτράπηκε η πρόσβαση κατά την προσπάθεια δημιουργίας του «%s».

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
el: Δεν επιτράπηκε η εξουσιοδότηση κατά την προσπάθεια ανάγνωσης του «%s».

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
el: Δεν επιτράπηκε η εξουσιοδότηση κατά την προσπάθεια διαγραφής του «%s».

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
el: Δεν υπάρχει η τοποθεσία αντίγραφου ασφαλείας «%s».

en: No space left.
el: Δεν υπάρχει χώρος.

en: Error reading file ‘%s’.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου «%s».

en: Error writing file ‘%s’.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου «%s».

en: No space left in ‘%s’.
el: Δεν έχει μείνει ελέυθερος χώρος στο «%s».

en: No backup files found
el: Δεν βρέθηκαν αντίγραφα ασφαλείας

en: Uploading…
el: Γίνεται αποστολή…

en: Could not understand duplicity version.
el: Δεν είναι κατανοητή η διπλότυπη έκδοση.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
el: Δεν είναι κατανοητή η διπλότυπη έκδοση «%s».

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
el: Η δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας θα ξεκινήσει όταν θα είναι διαθέσιμη μια σύνδεση δικτύου χωρίς περιορισμούς στα δεδομένα.
