deja-dup - en to et translation catalogue (61 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
et: Varunduse monitooring

en: Schedules backups at regular intervals
et: Määrab varundamise kindlate ajavahemike tagant

en: Change your backup settings
et: Muuda varundamissätteid

en: Folders to ignore
et: Ignoreeritavad kaustad

en: The last time Déjà Dup was run
et: Viimane kord, kui Déjà Dup käivitati

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
et: Viimane kord, kui Déjà Dup edukalt käivitati. Aeg on määratud ISO 8601 formaadis.

en: The last time Déjà Dup backed up
et: Déjà Dup varundas viimati sel ajal

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
et: Viimane kord, kui Déjà Dup edukalt lõpetas varundamise. Aeg on määratud ISO 8601 formaadis.

en: The last time Déjà Dup restored
et: Déjà Dup taastas varundusest viimati sel ajal

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
et: Viimane kord, kui Déjà Dup edukalt lõpetas taastamise. Aeg on määratud ISO 8601 formaadis.

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
et: Kas peaks varundama regulaarselt.

en: How often to periodically back up
et: Periood, mille tagant käivitatakse varundamine

en: The number of days between backups.
et: Päevade arv varundamiste vahel.

en: How long to keep backup files
et: Varundusfailide säilitamise kestus

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
et: Päevade arv, kui kaua hoida varundamise faile varundamise asukohas alles. Väärtus 0 tähendab igavesti. See on vähim arv päevi; faile võib hoida veel kauem.

en: Type of location to store backup
et: Varundamise asukoha tüüp

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
et: Varundusasukoha liik. Kui 'auto', valitakse vaikimisi väärtus saadavuse järgi.

en: Overview
et: Ülevaade

en: Restore
et: Taastamine

en: E_ncryption password
et: _Krüptimisparool

en: _Show password
et: _Parooli näitamine

en: _Remember password
et: Parooli _meeldejätmine

en: Storage
et: Andmeruum

en: Schedule
et: Ajagraafik

en: _Folder
et: _Kaust

en: _Choose Folder…
et: _Vali kaust...

en: Co_ntinue
et: _Jätka

en: _Resume Later
et: _Jätka hiljem

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
et: Varunda

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
et: _Varunda

en: Scanning…
et: Uurimine...

en: _Allow restoring without a password
et: _Taastatakse ilma parooli küsimata

en: _Password-protect your backup
et: _Varunduse kaitsmine parooliga

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
et: Sul on failide taastamiseks tarvis parooli. Võimalik, et peaksid selle üles kirjutama.

en: Confir_m password
et: Parooli _kinnitus

en: Require Password?
et: Kas kaitsta parooliga?

en: _Backup location
et: _Varunduse asukoht

en: Restore From Where?
et: Kustkohast taasatada?

en: Backup location
et: Varunduse asukoht

en: Restore folder
et: Taastamise kaust

en: Checking for Backups…
et: Varunduste otsimine...

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
et: Taastatavaid varundusi pole

en: Restore Failed
et: Taastamine nurjus

en: At least six months
et: Vähemalt kuus kuud

en: At least a year
et: Vähemalt üks aasta

en: Forever
et: Igavesti

en: At least %d day | At least %d days
et[0]: Vähemalt %d päev
et[1]: Vähemalt %d päeva

en: Choose folders
et: Kaustade valimine

en: Local Folder
et: Kohalik kataloog

en: Choose Folder
et: Kausta valimine

en: Daily
et: Iga päev

en: Weekly
et: Kord nädalas

en: Connect to Server
et: Ühendu serveriga

en: S_how password
et: _Parooli näitamine

en: Starting scheduled backup
et: Ajastatud varunduse käivitamine

en: Scheduled backup delayed
et: Ajastatud varundus lükati edasi

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
et: ‘%s’ ühendumise ootamine...

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
et: Varundamine algab, kui luuakse võrguühendus.

en: Waiting for a network connection…
et: Võrguühenduse ootamine...

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
et: Prügikast

en: Checking for backups…
et: Varunduste otsimine...
