deja-dup - en to fo translation catalogue (108 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
fo: Trygdarritingar vøka

en: Schedules backups at regular intervals
fo: Skrásetur trygdaravrit við jøvnum millumbili

en: Change your backup settings
fo: Broyt tínar trygdarritingar innstillingar

en: The last time Déjà Dup was run
fo: Seinast Déjà Dup varð koyrd

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
fo: Seinast Déjà Dup varð koyrd valeydnað. Hesa ferð skal verða í ISO 8601 sniðið.

en: The last time Déjà Dup backed up
fo: Seinast Déjà Dup trygdarritaði

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
fo: Seinast Déjà Dup fullførdi eitt trygdarrit. Hesu ferð skal vera í ISO 8601 sniðnum.

en: The last time Déjà Dup restored
fo: Seinast Déjà Dup endurstovnaði

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
fo: Seinast Déjà Dup fullførdi eina endurstovning. Hesu ferð skal vera í ISO 8601 sniðnum.

en: How often to periodically back up
fo: Hvussu ofta skal regluliga trygdarritast

en: The number of days between backups.
fo: Tal á døgum ímillum trygdarrit.

en: How long to keep backup files
fo: Hvussu leingi skullu trygdarritingarfílurnar goymast

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
fo: Tal á døgum, at varðveita trygdarritingarfílur á trygdarritingarstaðnum. Virði 0, merkir allar ævir. Hettar er minsta tal av døgum; fílurnar kunnu varðveitast longri.

en: Type of location to store backup
fo: Slag av staði at goyma trygdarrit

en: Overview
fo: Yvurlit

en: _Restore
fo: Endu_rstovna

en: _Date
fo: _Dato

en: Restore
fo: Endurstovna

en: E_ncryption password
fo: Bro_nglu atlát

en: _Show password
fo: _Sýn atlát

en: _Remember password
fo: _Minst til atlát

en: _Help
fo: _Hjálp

en: Storage
fo: Goymsla

en: Schedule
fo: Skrá

en: Preferences
fo: Sertokkar

en: Co_ntinue
fo: Hal_t á

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
fo: Trygdarrita

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
fo: _Tryggdarrita

en: Creating the first backup.  This may take a while.
fo: Stovni fyrsta tryggdarritið. Hettar kann taka eina løtu.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
fo: Trygdarriti:

en: Backup Failed
fo: Trygdarriting miseydnaðist

en: Backup Finished
fo: Trygdarriting fullgjørd

en: Backing Up…
fo: Trygdarriti…

en: Scanning:
fo: Skanni:

en: Scanning…
fo: Skanni…

en: _Allow restoring without a password
fo: _Loyv endurstovnan uttan atlát

en: _Password-protect your backup
fo: _Atlátsverja tíni tryggdarrit

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
fo: Tú fær brúk fyri atlátinum, til at endurstovna fílurnar við. Tú átti at skriva tað niður.

en: Confir_m password
fo: Vát_ta atlát

en: Summary
fo: Samandráttur

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
fo: Miseydnaðist, við ókendari villu.

en: Require Password?
fo: Krevja atlát?

en: _Backup location
fo: _Tryggdarritingar stað

en: Restore files to _original locations
fo: Endurst_ovna fílur til teirra uprunastað

en: Restore _folder
fo: Endurstovna _faldara

en: Backup location
fo: Trygdarritingarstaður

en: Restore date
fo: Endurstovna dato

en: Restore folder
fo: Endurstovna faldara

en: Checking for Backups…
fo: Kanni um har eru tryggdarrit...

en: Restore From When?
fo: Endurstovna frá nær?

en: Restore to Where?
fo: Endurstovna til hvar?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
fo: Endurstovni:

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
fo: Eingi trygdarrit at endurstovna

en: Original location
fo: Upprunastað

en: File to restore | Files to restore
fo[0]: Fíla at endurstovna
fo[1]: Fílur at endurstovna

en: Restore Failed
fo: Endurstovning miseydnaðist

en: Restore Finished
fo: Endurstovning liðug

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
fo: Fílurnar vórðu endurstovnaðar.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
fo[0]: Tín fíla varð enurstovnað.
fo[1]: Tínar fílur vórðu endurstovnaðar.

en: Restoring…
fo: Endurstovni…

en: At least six months
fo: Í minsta lagi seks mánaðir

en: At least a year
fo: Í minsta lagi eitt ár

en: Forever
fo: Altíð

en: At least %d day | At least %d days
fo[0]: Í minsta lagi %d dag
fo[1]: Í minsta lagi %d dagar

en: Remove
fo: Tak burtur

en: Add
fo: Legg afturat

en: _Add
fo: Legg _afturat

en: Daily
fo: Dagliga

en: Weekly
fo: Vikuliga

en: Every %d day | Every %d days
fo[0]: Hvønn %d dag
fo[1]: Hvørjar %d dagar

en: Connect to Server
fo: Sambind við ambætara

en: _Username
fo: _Brúkaranavn

en: _Password
fo: _Loyniorð

en: S_how password
fo: _Sýn atlát

en: Location not available
fo: Staður er ikki tøkur

en: Connect as u_ser
fo: Sambind _sum brúkari

en: Keep your files safe by backing up regularly
fo: Halt tínar fílur tryggar, við at tryggdarrita javnan

en: _Don't Show Again
fo: Sýn _ikki aftur

en: Backup completed
fo: Tryggdarritið er liðugt

en: Starting scheduled backup
fo: Byrji skrásetta tryggdarriting

en: Could not display %s
fo: Kundi ikki sýna %s

en: Show version
fo: Sýn útgávu

en: Immediately start a backup
fo: Byrja eina tryggdarriting beinanvegin

en: Scheduled backup delayed
fo: Skrásett tryggdarriting er seinkað

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
fo: %1$s á %2$s

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
fo: Bíði eftir at '%s' gerst sambundin...

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
fo: Trygdarrit byrjar tá eitt netsamband gerst tøkt.

en: Waiting for a network connection…
fo: Bíði eftir einari net sambinding...

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
fo: Heim (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
fo: Heim

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
fo: Ruskspann

en: Backing up…
fo: Tryggdarriti...

en: Checking for backups…
fo: Leiti eftir tryggdarritum...

en: Listing files…
fo: Listi fílur...

en: Preparing…
fo: Fyrireiki...

en: Restoring files…
fo: Endurstovni fílur...

en: Paused (no network)
fo: Steðgað (einki net)

en: Cleaning up…
fo: Ruddi upp...

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
fo: Kundi ikki endurstovna '%s': Fílan fanst ikki í trygdarritinum

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
fo: Tað núverandi trygdarritið er av einari teldu nevnd %s, men núverandi teldunavnið er %s. Um hettar er óvæntað, eigur tú at trygdarrita til ein annan stað.

en: Computer name changed
fo: Teldunavnið er broytt

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
fo: Tryggdarritingarstaðið '%s' finnst ikki.

en: No space left.
fo: Einki pláss er eftir.

en: Error reading file ‘%s’.
fo: Brek við at lesa fíluna '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
fo: Brek við at skriva fíluna '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
fo: Einki pláss er eftir á '%s'.

en: No backup files found
fo: Eingi tryggdarrit funnin

en: Uploading…
fo: Uppsendi...
