deja-dup - en to fr translation catalogue (304 entries)

en: Co_ntinue
fr: Co_ntinuer

[ctx: verb]
en: _Test
fr: _Tester

en: _Resume Later
fr: _Reprendre plus tard

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Forward
fr: _Suivant

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
fr: Sauvegarder

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
fr: _Sauvegarder

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
fr: Les dossiers suivants ne peuvent être sauvegardés car ce programme ne peut pas y accéder :

en: Creating the first backup.  This may take a while.
fr: Création de la première sauvegarde. Cette opération peut prendre du temps.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
fr: Création d’une nouvelle sauvegarde afin de vous protéger d’une éventuelle corruption de sauvegarde. Cette opération prendra plus de temps que d’habitude.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
fr: Sauvegarde :

en: Backup Failed
fr: La sauvegarde a échoué

en: Backup Finished
fr: La sauvegarde est terminée

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
fr: Vos fichiers ont été sauvegardés et testés avec succès.

en: Backing Up…
fr: Sauvegarde…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
fr: Sauvegardes requiert votre attention pour continuer

en: Backup in progress
fr: Sauvegarde en cours

en: Restore From Where?
fr: Restaurer depuis quel emplacement ?

en: _Backup location
fr: _Emplacement de sauvegarde

en: _Search
fr: _Rechercher

en: Scanning:
fr: Analyse :

en: Scanning…
fr: Analyse…

en: _Details
fr: _Détails

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
fr: Pour continuer, les paquets suivants doivent être installés :

en: _Allow restoring without a password
fr: Permettre la _restauration sans mot de passe

en: _Password-protect your backup
fr: _Protéger la sauvegarde par un mot de passe

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
fr: Votre mot de passe sera requis pour restaurer vos fichiers. Vous devriez le noter.

en: E_ncryption password
fr: _Mot de passe de chiffrement

en: Confir_m password
fr: _Confirmer le mot de passe

en: _Remember password
fr: _Se souvenir du mot de passe

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
fr: Afin de vérifier que vous pourrez récupérer vos fichiers en cas d’urgence, veuillez saisir de nouveau votre mot de passe de chiffrement pour effectuer un rapide test de restauration.

en: Test every two _months
fr: Tester tous les deux _mois

en: _Grant Access
fr: _Autoriser l’accès

en: Install Packages
fr: Installer les paquets

en: Summary
fr: Résumé

en: Restore Test
fr: Test de restauration

en: Grant Access
fr: Autoriser l’accès

en: Set Encryption Password
fr: Définir un mot de passe de chiffrement

en: Require Password?
fr: Demander un mot de passe ?

en: Encryption Password Needed
fr: Mot de passe de chiffrement nécessaire

en: Backups needs your encryption password to continue
fr: Sauvegardes requiert votre mot de passe de chiffrement pour continuer

[ctx: verb]
en: _Install
fr: _Installer

en: Backups needs to install packages to continue
fr: Sauvegardes doit installer des paquets pour continuer

en: Restore
fr: Restaurer

en: _Restore
fr: _Restaurer

en: Restore files to _original locations
fr: Restaurer les fichiers vers leurs emplacements d’_origine

en: Restore to _specific folder
fr: Restaurer vers un dossier _spécifique

en: Restore to _specific folder:
fr: Restaurer vers un dossier _spécifique :

en: Backups does not have permission to restore the following files:
fr: Sauvegardes n’a pas la permission de restaurer les fichiers suivants :

en: Backup location
fr: Emplacement de sauvegarde

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
fr: Date de restauration

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
fr: Dossier de restauration

en: Checking for Backups…
fr: Recherche de sauvegardes…

en: Restore From When?
fr: Restaurer depuis quand ?

en: Restore to Where?
fr: Vers où restaurer ?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
fr: Restauration de :

en: No backups to restore
fr: Aucune sauvegarde disponible pour la restauration

en: Original location
fr: Emplacement d’origine

en: File to restore | Files to restore
fr[0]: Fichier à restaurer
fr[1]: Fichiers à restaurer

en: Restore Failed
fr: La restauration a échoué

en: Restore Finished
fr: La restauration est terminée

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
fr: Vos fichiers ont été restaurés avec succès.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
fr[0]: Votre fichier a été restauré avec succès.
fr[1]: Vos fichiers ont été restaurés avec succès.

en: Restoring…
fr: Restauration…

en: Restore in progress
fr: Restauration en cours

en: Cannot back up automatically
fr: Impossible de sauvegarder automatiquement

en: Authentication needed
fr: Authentification requise

en: No backup files found
fr: Aucun fichier de sauvegarde n’a été trouvé

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
fr: La prochaine sauvegarde se déroulera aujourd’hui.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
fr: La prochaine sauvegarde devrait se dérouler aujourd’hui.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
fr: La prochaine sauvegarde se déroulera demain.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
fr: La prochaine sauvegarde devrait se dérouler demain.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
fr[0]: La prochaine sauvegarde se déroulera dans %d jour.
fr[1]: La prochaine sauvegarde se déroulera dans %d jours.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
fr[0]: La prochaine sauvegarde devrait se dérouler dans %d jour.
fr[1]: La prochaine sauvegarde devrait se dérouler dans %d jours.

en: At least three months
fr: Au moins trois mois

en: At least six months
fr: Au moins six mois

en: At least a year
fr: Au moins un an

en: Forever
fr: Indéfiniment

en: At least %d day | At least %d days
fr[0]: Au moins %d jour
fr[1]: Au moins %d jours

en: Choose Folders
fr: Choisir des dossiers

en: Add
fr: Ajouter

en: Local Folder
fr: Dossier local

en: Network Server
fr: Serveur réseau

en: Rackspace Cloud Files
fr: Service de stockage de fichiers Rackspace

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Weekly
fr: Toutes les semaines

en: Every %d day | Every %d days
fr[0]: Chaque %d jour
fr[1]: Tous les %d jours

en: _Choose Folder…
fr: _Choisir un dossier…

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: Location not available
fr: Emplacement non disponible

en: Backups needs your password to continue
fr: Sauvegardes a besoin de votre mot de passe pour continuer

en: Connect _anonymously
fr: Se connecter _anonymement

en: Connect as u_ser
fr: Se connecter en tant qu’_utilisateur

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
fr: _Domaine

en: Starting scheduled backup
fr: Démarrage de la sauvegarde planifiée

en: Scheduled backup delayed
fr: Sauvegarde planifiée retardée

en: Backup completed
fr: Sauvegarde terminée

en: Backup finished
fr: Sauvegarde terminée

en: But not all files were successfully backed up.
fr: Mais certains fichiers n’ont pas pu être sauvegardés.

en: Backup failed
fr: La sauvegarde a échoué

en: Restore failed
fr: La restauration a échoué

en: Keep your files safe by backing up regularly
fr: Protégez vos fichiers en faisant des sauvegardes régulières

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
fr: Les données, configurations et documents importants peuvent être protégés en les sauvegardant. En cas de catastrophe, vous pourrez les récupérer depuis la sauvegarde.

en: Don’t Show Again
fr: Ne plus afficher

en: Open Backups
fr: Ouvrir Sauvegardes

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
fr: Restic est un autre outil de sauvegarde qui peut être utilisé sous le capot au lieu de Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
fr: Il est souhaitable que Restic active plus facilement de nouvelles fonctionnalités dans un futur proche.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
fr: Cette fonctionnalité est expérimentale et peut être supprimée à tout moment.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
fr: Soyez prudent, mais tout test que vous pouvez gérer est apprécié.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
fr: Veuillez %ssignaler%s les réussites ou les échecs lorsqu’activé.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Yesterday
fr: Hier

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
fr[0]: Il y a %d jour
fr[1]: Il y a %d jours

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
fr: Aucune

en: Show version
fr: Afficher la version

en: Restore given files
fr: Restauration des fichiers indiqués

en: Immediately start a backup
fr: Démarrer immédiatement une sauvegarde

en: Please list files to restore
fr: Veuillez donner la liste des fichiers à restaurer

en: An operation is already in progress
fr: Une opération est déjà en cours

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
fr: Sauvegardes Déja Dup

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Protect yourself from data loss
fr: Protégez-vous contre la perte de données

en: Back Up
fr: Sauvegarder

en: Folders to save
fr: Dossiers à enregistrer

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fr: La liste des répertoires sera sauvegardée. Les valeurs réservées $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, et $VIDEOS sont reconnues en tant que répertoires spéciaux de l’utilisateur et peuvent être au début d’un chemin plus long ($HOME/sous-répertoire). La valeur $USER est remplacée par le nom d’utilisateur et peut se trouver n’importe où dans le chemin. Les entrées relatives le sont par rapport au dossier personnel (home) de l’utilisateur.

en: Folders to ignore
fr: Dossiers à ignorer

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fr: La liste des répertoires ne sera pas sauvegardée. Les valeurs réservées $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, et $VIDEOS sont reconnues en tant que répertoires spéciaux de l’utilisateur et peuvent être au début d’un chemin plus long ($HOME/sous-répertoire). La valeur $USER est remplacée par le nom d’utilisateur et peut se trouver n’importe où dans le chemin. Les entrées relatives le sont par rapport au dossier personnel (home) de l’utilisateur.

en: The last time Déjà Dup was run
fr: La dernière fois que Déjà Dup a été exécuté

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a été exécuté avec succès. Cette date doit être au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
fr: La dernière fois que Déjà Dup a sauvegardé

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a mené à bien une sauvegarde. Cette date doit être au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
fr: La dernière fois que Déjà Dup a restauré

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a mené à bien une restauration. Cette date doit être au format ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
fr: Une sauvegarde à intervalle régulier doit avoir lieu

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
fr: Indique si une sauvegarde automatique à intervalle régulier doit avoir lieu.

en: How often to periodically back up
fr: À quelle fréquence effectuer des sauvegardes régulières

en: The number of days between backups.
fr: Le nombre de jours entre les sauvegardes.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
fr: La dernière fois que Déjà Dup a vérifié s’il devait vous proposer de faire une sauvegarde

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fr: Quand un utilisateur se connecte, le moniteur Déjà Dup vérifie s’il doit demander de sauvegarder. Cela sert à faire découvrir le principe des sauvegardes aux utilisateurs qui ne le connaissent pas. Ce champ doit être soit « disabled » pour arrêter cette vérification, soit une date au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
fr: La dernière fois que Déjà Dup a vérifié s’il devait vous demander de saisir votre mot de passe

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fr: Afin de vous éviter d’oublier vos mots de passe, Déjà Dup vous demandera de temps à autre une confirmation du mot de passe. Ce champ doit être soit « disabled » pour arrêter cette vérification, soit une date au format ISO 8601.

en: How long to keep backup files
fr: Durée de conservation des fichiers de sauvegarde

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
fr: Nombre de jours de conservation des fichiers de sauvegarde dans l’emplacement de sauvegarde. Une valeur de 0 implique toujours. C’est un nombre minimum de jours ; les fichiers peuvent être conservés plus longtemps.

en: How long to wait between full backups
fr: Intervalle entre deux sauvegardes complètes

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
fr: Déjà Dup doit faire de temps en temps des sauvegardes complètes fraîches. C’est le nombre de jours à attendre entre deux sauvegardes complètes.

en: Whether to use metered networks
fr: Utiliser des réseaux limités

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
fr: Si positionné à faux, Déjà Dup refusera d’exécuter des sauvegardes programmées via des connexions réseau limitées (par ex. 4G).

en: Command to run before the backup tool
fr: Commande à exécuter avant l’outil de sauvegarde

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
fr: Utile si vous devez monter un dossier manuellement, par exemple. Si cette commande échoue, la sauvegarde ne démarrera pas.

en: Command to run after the backup tool
fr: Commande à exécuter après l’outil de sauvegarde

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
fr: Utile si vous avez besoin de nettoyer après votre commande de configuration. Les échecs sont ignorés.

en: Command to run around the backup tool
fr: Commande à exécuter autour de l’outil de sauvegarde

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
fr: Utile si vous devez limiter les ressources ou envelopper autrement l’exécution de la commande de l’outil. Un exemple de valeur pourrait être « trickle -u 500 », ce qui entraînerait l’exécution de « trickle -u 500 duplicity … » dans deja-dup.

en: Type of location to store backup
fr: Type d’emplacement pour enregistrer la sauvegarde

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
fr: Le type d’emplacement de sauvegarde. Si « auto », un choix par défaut sera fait en fonction de ce qui est disponible.

en: The folder where backups are stored
fr: Le dossier dans lequel les sauvegardes sont enregistrées

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
fr: La hiérarchie des dossiers dans laquelle les sauvegardes sont stockées. Les chemins peuvent être absolus ou relatifs à votre dossier personnel.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
fr: Identificateur unique du système de fichiers du lecteur, utilisé pour reconnaître le lecteur lorsqu’il est branché.

en: Name
fr: Nom

en: The name of the external drive.
fr: Le nom du disque externe.

en: Icon
fr: Icône

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
fr: L’icône du lecteur externe, en tant que GIcon sérialisé.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
fr: La hiérarchie des dossiers dans laquelle les sauvegardes sont stockées. Les chemins sont relatifs au lecteur.

en: The server address
fr: L’adresse du serveur

en: The URI of the remote server location.
fr: L’URI de l’emplacement du serveur distant.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
fr: La hiérarchie des dossiers dans laquelle les sauvegardes sont stockées. Les chemins peuvent être absolus ou relatifs à l’hôte.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
fr: Déjà Dup est un outil de sauvegarde simple. Il masque la complexité nécessaire pour sauvegarder de la bonne façon (chiffrée, hors-site et normale) et utilise le moteur duplicity.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
fr: Prise en charge des emplacements de sauvegarde locaux, distants ou en nuage tels que Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
fr: Chiffrez et compressez vos données en toute sécurité

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
fr: Sauvegarde par incrémentation, vous laissant la possibilité de restaurer à partir d’une sauvegarde donnée

en: Schedules regular backups
fr: Sauvegardes régulières planifiées

en: Integrates well into your GNOME desktop
fr: Il s’intègre parfaitement avec le bureau GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
fr: Déjà Dup se concentre sur la facilité d’utilisation et de récupération après une perte de données personnelle et accidentelle. Si vous avez besoin d’une sauvegarde complète du système ou d’un programme d’archivage, vous pouvez préférer d’autres applications de sauvegarde.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
fr: Sauvegardez vos fichiers automatiquement — configurez et n’y pensez plus

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
fr: La restauration est un jeu d’enfant — parcourez vos fichiers et sélectionnez ceux que vous souhaitez restaurer

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
fr: Sauvegardez dans le nuage, un serveur réseau ou un lecteur local

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
fr: Prenez le contrôle de votre sauvegarde en choisissant exactement les dossiers à inclure

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
fr: Planificateur de sauvegarde

en: Schedules backups at regular intervals
fr: Planifie les sauvegardes à intervalle régulier

en: Search
fr: Rechercher

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
fr: Analyse des fichiers de sauvegarde…

en: Folder is Empty
fr: Le dossier est vide

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayer une recherche différente

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: _Connect
fr: _Connexion

en: Encryption password needed
fr: Mot de passe de chiffrement nécessaire

en: _Enter Password
fr: _Saisissez votre mot de passe

en: Location
fr: Emplacement

en: Back Up _Automatically
fr: Sauvegarder _automatiquement

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folders to Back Up
fr: Dossiers à sauvegarder

en: Folders to Ignore
fr: Dossiers à ignorer

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
fr: Ce dossier ne peut pas être sauvegardé car Sauvegardes n’y a pas accès.

en: Remove
fr: Retirer

note: Translators: storage as in "where to store the backup"
en: _Storage Location
fr: Emplacement de _stockage

en: _Folder
fr: _Dossier

en: _Reset Account Access
fr: _Réinitialiser l’accès au compte

en: Ser_ver Address
fr: Adresse du ser_veur

en: These folders are always ignored:
fr: Ces dossiers sont toujours ignorés :

en: Back
fr: Retour

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Select All
fr: _Tout sélectionner

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Backups
fr: À _propos de Sauvegardes

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: _Back Up Now
fr: Sauvegarder _maintenant

en: Con_tinue
fr: Con_tinuer

en: General
fr: Général

en: Storage
fr: Stockage

en: _Location
fr: _Emplacement

en: _Keep Backups
fr: _Conserver les sauvegardes

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
fr: Les plus anciennes sauvegardes vont être supprimées plus tôt si l’emplacement a peu d’espace ou conservées trois mois de plus pour éviter la suppression de sauvegardes liées.

en: Schedule
fr: Planification

en: Automatic Backup _Frequency
fr: _Fréquence des sauvegardes automatiques

en: Use _Restic instead of Duplicity
fr: Utiliser _Restic à la place de Duplicity

en: Most Recent Backup
fr: Sauvegarde la plus récente

en: Server Addresses
fr: Adresses des serveurs

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
fr: Les adresses des serveurs sont constituées d’un préfixe de protocole, d’une adresse et parfois d’un chemin dépendant du protocole. Exemple :

en: Available Protocols
fr: Protocoles disponibles

en: File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichiers (FTP)

en: Network File System
fr: Système de fichiers réseau (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichiers SSH (SFTP)

en: Prefix
fr: Préfixe

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
fr: ftp:// ou ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
fr: sftp:// ou ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
fr: dav:// ou davs://

en: Welcome to Backups
fr: Bienvenue dans Sauvegardes

en: Create Your First _Backup
fr: Créer votre première _sauvegarde

en: _Restore From a Previous Backup
fr: _Restaurer à partir d’une précédente sauvegarde

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
fr: Parcourir les fichiers sauvegardés

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fr: Retourner en arrière

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s dans %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
fr: La sauvegarde débutera quand %s sera connecté.

en: Storage location not available
fr: L’emplacement de stockage n’est pas disponible

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
fr: En attente que « %s » soit connecté…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
fr: La sauvegarde commencera lorsqu’une connexion réseau sera disponible.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
fr: %s sur Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
fr: %s sur Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
fr: Vous devez fournir un dossier Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
fr: Impossible de se connecter aux serveurs %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
fr: Informations d’authentification %s pour Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
fr: Vous devez d’abord autoriser Sauvegardes à accéder à votre compte %s.

en: The network server is not available
fr: Le serveur réseau n’est pas disponible

en: Waiting for a network connection…
fr: En attente d’une connexion réseau…

en: Could not mount storage location.
fr: Impossible de monter l’emplacement de stockage.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
fr: L’emplacement réseau du serveur doit être spécifié dans les préférences d’emplacement de stockage.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
fr: L’emplacement réseau du serveur « %s » ne semble pas être un emplacement réseau.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
fr: Les emplacements réseau Samba doivent inclure à la fois un nom d’hôte et un nom de partage.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
fr: Dossier personnel (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
fr: Dossier personnel

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
fr: Corbeille

en: Backup encryption password
fr: Mot de passe de chiffrement des sauvegardes

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
fr: Assurez-vous que Sauvegardes a la permission de tourner en arrière-plan dans Paramètres → Applications → Sauvegardes, puis réessayez.

en: Backing up…
fr: Sauvegarde…

en: Checking for backups…
fr: Recherche de sauvegardes…

en: Listing files…
fr: Listage des fichiers…

en: Preparing…
fr: Préparation…

en: Custom tool setup failed.
fr: La configuration de l’outil personnalisé a échoué.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
fr: Impossible de sauvegarder les fichiers suivants. Assurez-vous de pouvoir les ouvrir.

en: Verifying backup…
fr: Vérification de la sauvegarde…

en: Restoring files…
fr: Restauration des fichiers…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
fr: Les fichiers suivants n’ont pas pu être restaurés. Assurez-vous qu’ils ne sont pas en lecture seule.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
fr: Votre sauvegarde semble corrompue. Vous devriez la supprimer et réessayer.

en: Paused (no network)
fr: En pause (pas de réseau)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
fr: L’emplacement de la sauvegarde est trop petit. Essayez d’en utiliser un d’au moins %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
fr: L’emplacement de sauvegarde n’a pas assez d’espace libre. Essayez d’en utiliser un d’au moins %s.

en: Cleaning up…
fr: Nettoyage…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
fr: Échec dû à une erreur inconnue.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
fr: Mauvais mot de passe de chiffrement.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
fr: Impossible de restaurer « %s » : le fichier n’est pas dans la sauvegarde

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
fr: La sauvegarde existante a été faite pour un ordinateur appelé « %s » et le nom de l’ordinateur actuel est « %s ». Si cela n’était pas prévu, vous devriez alors sauvegarder vers un autre emplacement.

en: Computer name changed
fr: Nom de l’ordinateur modifié

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
fr: Permission refusée lors de la tentative de création de  « %s ».

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
fr: Permission refusée lors de la tentative de lecture de « %s ».

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
fr: Permission refusée lors de la tentative de suppression de « %s ».

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
fr: L’emplacement de sauvegarde « %s » n’existe pas.

en: No space left.
fr: Plus d’espace libre.

en: Error reading file ‘%s’.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier « %s ».

en: Error writing file ‘%s’.
fr: Erreur lors de l’écriture du fichier « %s ».

en: No space left in ‘%s’.
fr: Plus d’espace libre dans « %s ».

en: Uploading…
fr: Téléversement…

en: Could not understand duplicity version.
fr: Impossible de comprendre la version de duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
fr: Impossible de comprendre la version « %s » de duplicity.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
fr: Sauvegardes nécessite au moins la version %d.%d.%.2d de duplicity, mais il n’a trouvé que la version %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
fr: Cet emplacement de stockage n’est pas encore pris en charge.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
fr: Cet emplacement de stockage n’est plus pris en charge. Vous pouvez toujours utiliser duplicity directement pour sauvegarder ou restaurer vos fichiers.

en: Could not understand restic version.
fr: Impossible de comprendre la version de restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
fr: Impossible de comprendre la version « %s » de restic.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of restic, but only found version %d.%d.%.2d
fr: Sauvegardes nécessite au moins la version %d.%d.%.2d de restic, mais il n’a trouvé que la version %d.%d.%.2d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
fr: La sauvegarde débutera quand le mode économie d’énergie sera désactivé.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
fr: La sauvegarde commencera lorsqu’une connexion réseau non limitée sera disponible.
