deja-dup - en to fr translation catalogue (172 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
fr: Planificateur de sauvegarde

en: Schedules backups at regular intervals
fr: Planifie les sauvegardes à intervalles réguliers

en: Keep your important documents safe from disaster
fr: Conservez vos documents importants à l'abri d'une catastrophe

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
fr: Déjà Dup est un outil de sauvegarde simple. Il cache la complexité de sauvegarder de la bonne manière (chiffrée, hors site et régulièrement) et utilise duplicity comme dorsale.

en: Securely encrypts and compresses your data
fr: Chiffre et compresse vos données en toute sécurité

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
fr: Sauvegardes incrémentales vous permettant de restaurer à partir de n'importe quelle sauvegarde

en: Schedules regular backups
fr: Planifie des sauvegardes régulières

en: Integrates well into your GNOME desktop
fr: S'intégre bien avec votre bureau GNOME

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Change your backup settings
fr: Changez vos paramètres de sauvegarde

note: Translators: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons These keywords are used when searching for applications in dashes, etc.
en: déjà;deja;dup;
fr: déjà;deja;dup;sauvegarde;

en: Back Up
fr: Sauvegarde

en: Folders to save
fr: Dossiers à enregistrer

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fr: Cette liste de répertoires sera sauvegardée. Les valeurs réservées $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH et $VIDEOS sont reconnues comme répertoires particuliers de l'utilisateur et peuvent se trouver au début d'un chemin plus long ($HOME/sousrép). La valeur réservée $USER est remplacée par le nom d'utilisateur de l'utilisateur et peut se trouver n'importe où dans le chemin. Les entrées relatives sont relatives au répertoire personnel de l'utilisateur.

en: Folders to ignore
fr: Dossiers à ignorer

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fr: Cette liste de répertoires sera pas sauvegardée. Les valeurs réservées $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH et $VIDEOS sont reconnues comme répertoires particuliers de l'utilisateur et peuvent se trouver au début d'un chemin plus long ($HOME/sousrép). La valeur réservée $USER est remplacée par le nom d'utilisateur de l'utilisateur et peut se trouver n'importe où dans le chemin. Les entrées relatives sont relatives au répertoire personnel de l'utilisateur.

en: The last time Déjà Dup was run
fr: La dernière fois que Déjà Dup a été exécuté

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a été exécuté avec succès. Devrait être au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
fr: La dernière fois que Déjà Dup a sauvegardé

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a terminé une sauvegarde avec succès. Devrait être au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
fr: La dernière fois que Déjà Dup a restauré

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
fr: La dernière fois que Déjà Dup a terminé une restauration avec succès. Devrait être au format ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
fr: Faut-il sauvegarder périodiquement

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
fr: Faut-il sauvegarder automatiquement suivant une planification régulière.

en: How often to periodically back up
fr: Fréquence des sauvegardes périodiques

en: The number of days between backups.
fr: Le nombre de jours entre les sauvegardes.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
fr: La dernière fois que Déjà Dup a vérifié s'il devait vous inviter à faire une sauvegarde

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fr: Quand un utilisateur se connecte, Déjà Dup vérifie s'il devrait vous inviter à sauvegarder. Ceci est utilisé pour le faire découvrir aux utilisateurs qui ne connaissent pas les sauvegardes. Ceci devrait être soit « désactivé » pour arrêter cette vérification, soit au format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
fr: La dernière fois que Déjà Dup a vérifié s'il devait vous demander votre mot de passe

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fr: Afin de vous éviter d'oublier vos mots de passe, Déjà Dup vous avisera occasionnellement de confirmer le mot de passe. Ceci devrait être soit « désactivé » pour arrêter cette vérification, soit au format ISO 8601.

en: How long to keep backup files
fr: Durée de conservation des fichiers de sauvegarde

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
fr: Le nombre de jours de conservation des fichiers de sauvegarde dans l'emplacement de sauvegarde. Une valeur de 0 signifie pour toujours. C'est un nombre minimum de jours; les fichiers pourraient être conservés plus longtemps.

en: How long to wait between full backups
fr: Durée entre deux sauvegardes complètes

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
fr: Déjà Dup doit occasionnellement faire des sauvegardes complètes fraîches. C'est le nombre de jours d'attente entre deux sauvegardes complètes.

en: Type of location to store backup
fr: Type d'emplacement pour stocker la sauvegarde

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
fr: Le type d'emplacement de sauvegarde. « auto », choisira par défaut en fonction de ce qui est disponible.

en: The folder where backups are stored
fr: Le dossier où les sauvegardes sont stockées

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: _Restore
fr: _Restaurer

en: Restore
fr: Restaurer

en: E_ncryption password
fr: Mot de passe de chiffreme_nt

en: _Show password
fr: Montrer le mot de pa_sse

en: _Remember password
fr: Se souveni_r du mot de passe

en: _Help
fr: _Aide

en: _Folder
fr: _Dossier

en: _Choose Folder…
fr: _Choisir un dossier…

en: Co_ntinue
fr: Co_ntinuer

[ctx: verb]
en: _Test
fr: _Tester

en: _Resume Later
fr: _Reprendre plus tard

en: _Back
fr: _Retourner

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Forward
fr: _Avancer

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
fr: Sauvegarder

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
fr: _Sauvegarder

en: Creating the first backup.  This may take a while.
fr: Création de la première sauvegarde. Ceci pourrait prendre du temps.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
fr: Création d'une sauvegarde fraîche pour palier la corruption des sauvegardes. Ceci prendra plus de temps que d'habitude.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
fr: Sauvegarde :

en: Backup Failed
fr: Échec lors la sauvegarde

en: Backup Finished
fr: La sauvegarde est terminée

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
fr: Vos fichiers ont été sauvegardés avec succès et testés.

en: Backing Up…
fr: Sauvegarde en cours…

en: Scanning:
fr: Analyse :

en: Scanning…
fr: Analyse…

en: _Details
fr: _Détails

en: _Allow restoring without a password
fr: _Permettre la restauration sans mot de passe

en: _Password-protect your backup
fr: _Protégez votre sauvegarde par un mot de passe

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
fr: Votre mot de passe sera requis pour restaurer vos fichiers. Vous devriez le prendre en note.

en: Confir_m password
fr: Confir_mer le mot de passe

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
fr: Afin de vérifier que vous pourrez récupérer vos fichiers en cas d'urgence, veuillez saisir votre mot de passe de chiffrement de nouveau pour effectuer un court test de restauration.

en: Test every two _months
fr: Tester tous les deux _mois

en: Summary
fr: Résumé

en: Restore Test
fr: Test de restauration

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
fr: A échoué avec une erreur inconnue.

en: Require Password?
fr: Exiger un mot de passe?

en: Encryption Password Needed
fr: Mot de passe de chiffrement requis

en: _Backup location
fr: _Emplacement de la sauvegarde

en: Restore From Where?
fr: Restaurer depuis quel emplacement?

en: Restore files to _original locations
fr: Restaurer les fichiers vers leurs emplacements d'_origine

en: Restore to _specific folder
fr: Restaurer vers un dossier _spécifique

en: Choose destination for restored files
fr: Choisir la destination des fichiers restaurés

en: Restore _folder
fr: Restaurer un _dossier

en: Backup location
fr: Emplacement de sauvegarde

en: Restore date
fr: Restaurer une date

en: Restore folder
fr: Restaurer un dossier

en: Checking for Backups…
fr: Recherche de sauvegardes…

en: Restore From When?
fr: Restaurer depuis quelle date?

en: Restore to Where?
fr: Restaurer vers quel emplacement?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
fr: Restauration :

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
fr: Aucune sauvegarde à restaurer

en: Original location
fr: Emplacement d'origine

en: File to restore | Files to restore
fr[0]: Fichier à restaurer
fr[1]: Fichiers à restaurer

en: Restore Failed
fr: Échec lors de restauration

en: Restore Finished
fr: La restauration est terminée

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
fr: Vos fichiers ont été restaurés avec succès.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
fr[0]: Votre fichier a été restauré avec succès.
fr[1]: Vos fichiers ont été restaurés avec succès.

en: Restoring…
fr: Restauration…

en: At least six months
fr: au moins six mois

en: At least a year
fr: au moins un an

en: Forever
fr: indéfiniment

en: At least %d day | At least %d days
fr[0]: au moins %d jour
fr[1]: au moins %d jours

en: Remove
fr: Enlever

en: Add
fr: Ajouter

en: Choose folders
fr: Choisir des dossiers

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Local Folder
fr: Dossier local

en: Rackspace Cloud Files
fr: Fichiers nuagiques Rackspace

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Next backup is today.
fr: La prochaine sauvegarde est aujourd'hui.

en: Next backup is tomorrow.
fr: La prochaine sauvegarde sera demain.

en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
fr[0]: La prochaine sauvegarde sera dans %d jour.
fr[1]: La prochaine sauvegarde sera dans %d jours.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Last backup was today.
fr: La dernière sauvegarde était aujourd'hui.

en: Last backup was yesterday.
fr: La dernière sauvegarde était hier.

en: Last backup was %d day ago. | Last backup was %d days ago.
fr[0]: La dernière sauvegarde était il y a %d jour.
fr[1]: La dernière sauvegarde était il y a %d jours.

en: No recent backups.
fr: Aucune sauvegarde récente.

en: No backup scheduled.
fr: Aucune sauvegarde planifiée

en: Connect to Server
fr: Se connecter à un serveur

en: _Username
fr: Nom d'_utilisateur

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: S_how password
fr: _Montrer le mot de passe

en: Location not available
fr: Emplacement non disponible

en: Connect _anonymously
fr: Se connecter _anonymement

en: Connect as u_ser
fr: Se connecter en tant qu'_utilisateur

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
fr: _Domaine

en: Keep your files safe by backing up regularly
fr: Protégez vos fichiers en sauvegardant régulièrement

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
fr: Les documents importants, les données et les paramètres peuvent être protégés en les stockant dans une sauvegarde. En cas de désastre, vous pourriez les récupérer depuis cette sauvegarde.

en: _Don't Show Again
fr: _Ne plus montrer

en: _Open Backup Settings
fr: _Ouvrir les paramètres de sauvegarde

en: Backup completed
fr: Sauvegarde terminée

en: Backup finished
fr: Sauvegarde terminée

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
fr: Tous les fichiers n'ont pas été sauvegardés avec succès. Voir la fenêtre de dialogue pour plus de détails.

en: Starting scheduled backup
fr: Démarrage de la sauvegarde planifiée

en: Could not display %s
fr: Impossible d'afficher %s

en: Show version
fr: Montrer la version

en: Restore given files
fr: Restaurer des fichiers donnés

en: Immediately start a backup
fr: Démarrer immédiatement une sauvegarde

en: Scheduled backup delayed
fr: Sauvegarde planifiée retardée

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
fr: En attente de la connexion de « %s »…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
fr: La sauvegarde commencera quand une connexion réseau deviendra disponible.

en: Waiting for a network connection…
fr: En attente d'une connexion réseau…

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
fr: Dossier personnel (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
fr: Dossier personnel

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
fr: Corbeille

en: Backup encryption password
fr: Mot de passe de chiffrement de la sauvegarde

en: Backing up…
fr: Sauvegarde…

en: Checking for backups…
fr: Recherche de sauvegardes…

en: Listing files…
fr: Listage des fichiers…

en: Preparing…
fr: Préparation…

en: Verifying backup…
fr: Vérification de la sauvegarde…

en: Restoring files…
fr: Restauration des fichiers…

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
fr: Votre sauvegarde semble corrompue. Vous devriez supprimer la sauvegarde et ressayer.

en: Paused (no network)
fr: En pause (pas de réseau)

en: Cleaning up…
fr: Nettoyage…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
fr: Impossible de sauvegarder les fichiers suivants. Veuillez vous assurer de pouvoir les ouvrir.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
fr: Impossible de restaurer les fichiers suivants. Veuillez vous assurer de pouvoir les écrire.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
fr: Mauvais mot de passe de chiffrement.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
fr: Impossible de restaurer « %s » : le fichier ne se trouve pas dans la sauvegarde.

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
fr: La sauvegarde existante provient d'un ordinateur appelé « %s », mais le nom actuel de l'ordinateur est « %s ». Si ceci est inattendu, vous devriez sauvegarder vers un autre emplacement.

en: Computer name changed
fr: Le nom de l'ordinateur a changé

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
fr: Permission refusée en tentant de créer « %s ».

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
fr: Permission refusée en tentant de lire « %s ».

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
fr: Permission refusée en tentant de supprimer « %s ».

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
fr: L'emplacement de sauvegarde « %s » n'existe pas.

en: No space left.
fr: Aucun espace libre.

en: Error reading file ‘%s’.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier « %s ».

en: Error writing file ‘%s’.
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier « %s ».

en: No space left in ‘%s’.
fr: Aucun espace libre dans « %s ».

en: No backup files found
fr: Aucun fichier de sauvegarde trouvé

en: Uploading…
fr: Téléversement…

en: Could not understand duplicity version.
fr: Impossible de comprendre la version de duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
fr: Impossible de comprendre la version « %s » de duplicity.
