deja-dup - en to he translation catalogue (284 entries)

en: Co_ntinue
he: _להמשיך

[ctx: verb]
en: _Test
he: _בדיקה

en: _Resume Later
he: להמשיך מאו_חר יותר

en: _Back
he: _חזרה

en: _Close
he: ס_גירה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Forward
he: _קדימה

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
he: גיבוי

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
he: _גיבוי

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
he: התיקיות הבאות לא ניתנות לגיבוי כיוון שלגיבויים אין גישה אליהן:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
he: הגיבוי הראשון נוצר. פעולה זו עלולה לארוך זמן מה.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
he: נוצר גיבוי חדש כדי להגן מפני פגמים בגיבוי. פעולה זו תארוך זמן יותר מהרגיל.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
he: מתבצע גיבוי:

en: Backup Failed
he: הגיבוי נכשל

en: Backup Finished
he: הגיבוי הושלם

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
he: הקבצים שלך גובו ונבדקו.

en: Backing Up…
he: מתבצע גיבוי…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
he: גיבויים צריך את הקלט שלך להמשך

en: Backup in progress
he: מתבצע גיבוי

en: Restore From Where?
he: מהיכן לשחזר?

en: _Search
he: _חיפוש

en: Scanning:
he: בסריקה:

en: Scanning…
he: בהליכי סריקה…

en: _Details
he: _פרטים

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
he: כדי להמשיך, יש להתקין את החבילות הבאות:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
he: לשם שחזור הקבצים שלך תידרש לך ססמה. עדיף לך לכתוב אותה.

en: _Password-protect your backup
he: ה_גנה על הגיבוי שלך בססמה

en: E_ncryption password
he: ססמת הה_צפנה

en: Confir_m password
he: אי_שור הססמה

en: _Remember password
he: _שמירת הססמה

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
he: כדי לבדוק שתהיה לך אפשרות לקבל את הקבצים שלך במקרה חירום, נא להזין את הססמה שלך שוב כדי לבצע בדיקת שחזור זריזה.

en: Test every two _months
he: לבדוק כל _חודשיים

en: _Grant Access
he: ה_ענקת גישה

en: Install Packages
he: התקנת חבילות

en: Summary
he: סיכום

en: Restore Test
he: בדיקת שחזור

en: Grant Access
he: הענקת גישה

en: Set Encryption Password
he: הגדרת ססמת הצפנה

en: Require Password?
he: האם דרושה ססמה?

en: Encryption Password Needed
he: נדרשת ססמת הצפנה

en: Backups needs your encryption password to continue
he: גיבויים צריך את ססמת ההצפנה שלך על מנת להמשיך

[ctx: verb]
en: _Install
he: ה_תקנה

en: Backups needs to install packages to continue
he: גיבויים צריך להתקין חבילות על מנת להמשיך

en: Restore
he: שחזור

en: _Restore
he: _שחזר

en: Restore files to _original locations
he: שחזור _קבצים למיקומם המקורי

en: Restore to _specific folder
he: שחזור לתיקייה מו_גדרת

en: _Folder
he: _תיקייה

en: Backups does not have permission to restore the following files:
he: לגיבויים אין את ההרשאות המתאימות לשחזור הקבצים הבאים:

en: Backup location
he: מיקום הגיבוי

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
he: תאריך השחזור

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
he: תיקיית השחזור

en: Checking for Backups…
he: מתבצע חיפוש אחר גיבויים…

en: Restore From When?
he: ממתי לשחזר?

en: Restore to Where?
he: להיכן לשחזר?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
he: בשחזור:

en: No backups to restore
he: אין גיבויים לשחזור

en: Original location
he: המיקום המקורי

en: File to restore | Files to restore
he[0]: קובץ לשחזור
he[1]: קבצים לשחזור
he[2]: קבצים לשחזור
he[3]: קבצים לשחזור

en: Restore Failed
he: השחזור נכשל

en: Restore Finished
he: השחזור הושלם

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
he: הקבצים שלך שוחזרו בהצלחה.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
he[0]: הקובץ שלך שוחזר בהצלחה.
he[1]: הקבצים שלך שוחזרו בהצלחה.
he[2]: הקבצים שלך שוחזרו בהצלחה.
he[3]: הקבצים שלך שוחזרו בהצלחה.

en: Restoring…
he: מתבצע שחזור…

en: Restore in progress
he: מתבצע שחזור

en: Cannot back up automatically
he: לא ניתן לגבות באופן אוטומטי

en: Authentication needed
he: נדרש אימות

en: No backup files found
he: לא נמצאו קובצי גיבוי

en: Back Up _Automatically
he: גיבוי _אוטומטי

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
he: הגיבוי הבא הוא היום.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
he: הגיבוי הבא יהיה היום.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
he: הגיבוי הבא הוא מחר.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
he: הגיבוי הבא יהיה מחר.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
he[0]: הגיבוי הבא בעוד יום מעכשיו.
he[1]: הגיבוי הבא בעוד יומיים מעכשיו.
he[2]: הגיבוי הבא בעוד %d ימים מעכשיו.
he[3]: הגיבוי הבא בעוד %d ימים מעכשיו.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
he[0]: הגיבוי הבא יהיה מחר.
he[1]: הגיבוי הבא בעוד יומיים.
he[2]: הגיבוי הבא בעוד %d ימים.
he[3]: הגיבוי הבא בעוד %d ימים.

en: At least three months
he: שלושה חודשים לפחות

en: At least six months
he: חצי שנה לפחות

en: At least a year
he: שנה לפחות

en: Forever
he: לנצח

en: At least %d day | At least %d days
he[0]: לפחות יום
he[1]: לפחות יומיים
he[2]: לפחות %d ימים
he[3]: לפחות %d ימים

en: Local Folder
he: תיקייה מקומית

en: Network Server
he: שרת ברשת

note: *** Old deprecated cloud entries, kept just for a kinder migration ***
en: Google Cloud Storage
he: אחסון ב־Google Cloud

en: Rackspace Cloud Files
he: קבצים בענן של Rackspace

en: Daily
he: מדי יום

en: Weekly
he: מדי שבוע

en: Every %d day | Every %d days
he[0]: מדי יום
he[1]: מדי יומיים
he[2]: מדי %d ימים
he[3]: מדי %d ימים

en: Use _Restic instead of Duplicity
he: להשתמש ב־Restic _במקום ב־Duplicity

en: File
he: קובץ

en: Link
he: קישור

en: Folder
he: תיקייה

en: Choose Folder
he: בחירת תיקייה

en: _Username
he: _שם משתמש

en: _Password
he: _ססמה

en: Location not available
he: המיקום אינו זמין

en: Backups needs your password to continue
he: גיבויים צריך את הססמה שלך על מנת להמשיך

en: Connect _anonymously
he: התחברות א_למונית

en: Connect as u_ser
he: התחברות _בשם המשתמש

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
he: מת_חם

en: Starting scheduled backup
he: הגיבוי המתוזמן מופעל

en: Scheduled backup delayed
he: הגיבוי המתוזמן מושהה

en: Backup completed
he: הגיבוי הושלם

en: Backup finished
he: הגיבוי הושלם

en: But not all files were successfully backed up.
he: לא כל הקבצים גובו בהצלחה.

en: Backup failed
he: הגיבוי נכשל

en: Restore failed
he: השחזור נכשל

en: Keep your files safe by backing up regularly
he: שמירה על הקבצים שלך על ידי גיבויים באופן קבוע

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
he: ניתן להגן על מסמכים, נתונים והגדרות חשובים על ידי אחסונם בגיבוי. במקרה של אסון, יהיה ניתן לשחזר אותם מהגיבוי הזה.

en: Don’t Show Again
he: לא להציג שוב

en: Open Backups
he: פתיחת גיבויים

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
he: ‫Restic הוא כלי גיבוי נוסף שניתן להשתמש בו מתחת למכסה המנוע במקום Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
he: התקווה היא ש־Restic יאפשר יכולות חדשות בקלות יתרה בעתיד.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
he: זו יכולת ניסיונית ועשויה להפסיק להיות זמינה בכל עת.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
he: להשתמש בזהירות, אך כל בדיקה שיש לך אפשרות לערוך היא נהדרת.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
he: נא %sלדווח%s על הצלחות או כשלים כשזה פעיל.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
he: היום

en: Yesterday
he: אתמול

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
he[0]: אתמול
he[1]: שלשום
he[2]: לפני %d ימים
he[3]: לפני %d ימים

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
he: אין

en: Back
he: חזרה

en: Search
he: חיפוש

en: _OK
he: _אישור

en: Show version
he: הצגת הגירסה

en: Please list files to restore
he: נא לפרט את רשימת הקבצים לשחזור

en: An operation is already in progress
he: כבר מתבצעת פעילות

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
he: ‏Déjà Dup גיבויים

en: Backups
he: גיבויים

en: Protect yourself from data loss
he: הגנה מאיבוד המידע שלך

en: Back Up
he: גיבוי

en: Folders to save
he: תיקיות לשמירה

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
he: זאת רשימת התיקיות שתגובנה. הערכים השמורים ‎$HOME,‏ ‎$DESKTOP,‏ ‎$DOCUMENTS,‏ ‎$DOWNLOAD,‏ ‎$MUSIC,‏ ‎$PICTURES,‏ ‎$PUBLIC_SHARE,‏ ‎$TEMPLATES,‏ ‎$TRASH ו־‎$VIDEOS מוכרים בתור תיקיות המשתמש וניתן להשתמש בהם כהתחלה לנתיב ארוך יותר (‎$HOME/subdir). הערך השמור ‎$USER מוחלף בשם המשתמש וניתן להשתמש בו בכל מקום בנתיב. רשומות יחסיות הן ביחס לתיקיית הבית של המשתמש.

en: Folders to ignore
he: תיקיות להתעלמות

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
he: זאת רשימת התיקיות שלא תגובנה. הערכים השמורים ‎$HOME,‏ ‎$DESKTOP,‏ ‎$DOCUMENTS,‏ ‎$DOWNLOAD,‏ ‎$MUSIC,‏ ‎$PICTURES,‏ ‎$PUBLIC_SHARE,‏ ‎$TEMPLATES,‏ ‎$TRASH ו־‎$VIDEOS מוכרים בתור תיקיות המשתמש וניתן להשתמש בהם כהתחלה לנתיב ארוך יותר (‎$HOME/subdir). הערך השמור ‎$USER מוחלף בשם המשתמש וניתן להשתמש בו בכל מקום בנתיב. רשומות יחסיות הן ביחס לתיקיית הבית של המשתמש.

en: The last time Déjà Dup was run
he: הפעם האחרונה בה הופעל Déjà Dup

en: Whether to use metered networks
he: האם להשתמש ברשתות מוגבלות

en: The folder where backups are stored
he: התיקייה בה הגיבויים מאוחסנים

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
he: היררכיית התיקיות בהן מאוחסנים הגיבויים. הנתונים יכולים לביות מלאים או יחסיים לתיקיית הבית שלך.

en: Name
he: שם

en: The name of the external drive.
he: שם הכונן החיצוני.

en: Icon
he: סמל

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
he: סמל הכונן החיצוני, בתור GIcon משורשר.

en: The server address
he: כתובת השרת

en: The URI of the remote server location.
he: כתובת מיקום השרת המרוחק.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
he: ‏Déjà Dup הוא כלי גיבוי פשוט. הוא מסתיר את המורכבות של גיבוי בדרך הנכונה (הצפנה, מחוץ לאתר ובאופן קבוע) ומשתמש ב־duplicity כמנגנון הרקע.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
he: תמיכה במיקומים מקומיים או מרוחקים כמו Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
he: מצפין ודוחס את הנתונים שלך באופן מאובטח

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
he: מגבה באופן מצטבר, מאפשר לך לשחזר מכל גיבוי שהוא

en: Schedules regular backups
he: מתזמן גיבויים על בסיס קבוע

en: Integrates well into your GNOME desktop
he: משתלב בשולחן העבודה GNOME שלך

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
he: מערכת Déjà Dup מתמקדת בקלות שימוש ושחזור מאבדן נתונים מקרי, אישי. אם יש לך צורך בגיבוי מערכת מלא או בתכנית ארכיון, יתכן שעדיף לך להשתמש ביישומי גיבויים אחרים.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
he: גיבוי הקבצים שלך באופן אוטומטי - הגדרה אחת בלבד

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
he: השחזרו הוא קל - עיון בקבצים שלך ובחירת הקבצים לשחזור

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
he: גיבוי לענן, לשרת מרוחקת או להחסן מקומי

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
he: שליטה על הגיבוי שלך באמצעות בחירה מדוקדקת של התיקייות לגיבוי

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
he: צג הגיבוי

en: Schedules backups at regular intervals
he: הפעלת גיבויים בהפרשים קבועים

en: Files
he: קבצים

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
he: מתבצעת סקירת קובצי גיבוי…

en: Folder is Empty
he: תיקייה זו ריקה

en: No Results Found
he: לא נמצאו תוצאות

en: Try a different search
he: יש לנסות חיפוש שונה

en: _Retry
he: _ניסיון חוזר

en: _Connect
he: ה_תחברות

en: Encryption password needed
he: נדרשת סיסמת הצפנה

en: _Enter Password
he: _מילוי ססמה

en: Installing packages…
he: מתקין חבילות…

en: Location
he: מיקום

en: Add
he: הוספה

en: Folders
he: תיקיות

en: Folders to Back Up
he: תיקייות לגיבוי

en: These folders are always ignored:
he: תיקיות אלה לא תעבורנה גיבוי:

en: Folders to Ignore
he: לתיקייות לא לגיבוי

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
he: תיקייה זו לא ניתנת לגיבוי כיוון שלגיבויים אין גישה אליה.

en: Remove
he: הסרה

en: Storage
he: אחסון

en: _Reset Account Access
he: _איפוס גישה לחשבון

en: Ser_ver Address
he: כתובת ה_שרת

en: _Location
he: _מיקום

en: Help
he: עזרה

en: Overview
he: סקירה

en: _Back Up Now
he: _גיבוי כעת

en: Con_tinue
he: המ_שך

en: General
he: כללי

en: Schedule
he: תזמון

en: Automatic Backup _Frequency
he: _תדירות גיבוי אוטומטי

en: _Keep Backups
he: ה_משך גיבוי

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
he: הגיבויים הישנים ביותר עדיין יימחקו מוקדם יותר אם אין מקום ביעד או שנשאר לשלושה חודשים מעבר כדי להימנע ממחיקת גיבויים קשורים.

en: Labs
he: מעבדות

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: _Select All
he: בחירת ה_כול

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: קי_צורי מקלדת

en: _Help
he: ע_זרה

en: _About Backups
he: _על אודות גיבויים

en: Most Recent Backup
he: גיבויים אחרונים

en: Server Addresses
he: כתובות השרת

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
he: כתובות הרשת מורכבות מקידומת פרוטוקול, כתובת ולפעמים נתיב כתלות בפרוטוקול. למשל:

en: Available Protocols
he: פרוטוקולים זמינים

en: File Transfer Protocol
he: פרוטוקול העברת קבצים (FTP)

en: Network File System
he: מערכת קבצים ברשת (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
he: פרוטוקול העברת קבצים עם SSH

en: Prefix
he: קידומת

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
he: ftp://‎ או ftps://‎

en: smb://
he: smb://‎

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
he: sftp://‎ או ssh://‎

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
he: dav://‎ או davs://‎

en: _Date
he: _תאריך

en: Welcome to Backups
he: ברוך בואך אל גיבויים

en: Create Your First _Backup
he: יצירת ה_גיבוי הראשון שלך

en: _Restore From a Previous Backup
he: _שחזרו מתוך גיבוי קודם

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show help
he: הצגת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
he: פתיחת תפריט

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
he: העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
he: צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
he: עיון בקבצים מגובים

[ctx: shortcut window]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Go back
he: חזרה

[ctx: shortcut window]
en: Select all
he: בחירת הכול

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
he: ‏%1$s בכונן %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
he: הגיבוי יתחיל עם החיבור אל %s.

en: Storage location not available
he: מיקום האחסון לא זמין

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
he: בהמתנה להתחברות של ‘%s’…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
he: הגיבוי יתחיל כאשר חיבור לרשת יהיה זמין.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
he: ‏%s ב־Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
he: ‏%s ב־Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
he: עליך לספק תיקייה עבור Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
he: לא ניתן להיכנס לשרתי %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
he: פרטי גישה מצד %s ל־Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
he: תחילה עליך לאשר את הגישה של כלי הגיבוי  לחשבון שלך ב־%s.

en: The network server is not available
he: שרת השרת אינו זמין

en: Waiting for a network connection…
he: בהמתנה לחיבור לרשת…

en: Could not mount storage location.
he: לא ניתן לעגן את מיקום האחסון.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
he: יש לציין את מיקום הרשת של השרת בהעדפות מיקום האחסון.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
he: מיקום הרשת של השרת ‚%s’ לא נראה כמו מיקום ברשת.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
he: מיקומי הרשת מסוג סמבה (SMB - Samba) חייבים לכלול הן את שם המארח והן את שם השיתוף.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
he: תיקיית הבית (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
he: תיקיית הבית

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
he: אשפה

en: Backup encryption password
he: ססמת ההצפנה של הגיבוי

en: Make sure Backups has permission to run in the background in your desktop session’s settings and try again.
he: יש לוודא שלגיבויים יש את ההרשאות להרצת התכנית ברקע בהגדרות ההפעלה של שולחן העבודה, ולאחר מכן לנסות שוב.

note: no portal support :(
en: Your desktop session does not support automatically starting Flatpak apps.
he: להפעלה של שולחן העבודה שלך אין תמיכה בהפעלה אוטומטית של יישומי Flatpak.

en: Backing up…
he: מתבצע גיבוי…

en: Checking for backups…
he: מתבצע חיפוש אחר גיבויים…

en: Listing files…
he: הקבצים נמנים…

en: Preparing…
he: בהכנות…

en: Custom tool setup failed.
he: הקמת כלי מותאם אישית נכשל.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
he: לא ניתן לגבות את הקבצים הבאים. נא לוודא שיש לך אפשרות לפתוח אותם.

en: Verifying backup…
he: הגיבוי מאומת…

en: Restoring files…
he: קבצים משוחזרים…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
he: לא ניתן לשחזר את הקבצים הבאים. נא לוודא שיש לך אפשרות לכתוב אליהם.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
he: מסתבר כי הגיבוי שלך פגום. עליך למחוק את הגיבוי ולנסות שוב.

en: Paused (no network)
he: בהשהיה (אין רשת)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
he: מיקום הגיבוי קטן מדי.

en: Try using a location with at least %s.
he: כדאי לנסות להשתמש במקום עם לפחות %s פנוי.

en: (Space for two full backups is required.)
he: (נדרש מקום פנוי לשני גיבויים מלאים).

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
he: במיקום הגיבוי אין מספיק מקום פנוי. יש לפנות לפחות %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
he: במיקום הגיבוי אין מספיק מקום פנוי. כדאי לנסות להשתמש במקום עם %s לפחות.

en: Cleaning up…
he: מתבצע ניקיון…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
he: הפעולה נכשלה עם שגיאה בלתי ידועה.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
he: ססמת ההצפנה שגויה.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
he: לא ניתן לשחזר את ‘%s’: הקובץ לא נמצא בגיבוי

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
he: הגיבוי הקיים הוא של מחשב בשם %s, אך שם המחשב הנוכחי הוא %s. אם זה לא המצב הרצוי, עדיף לגבות למיקום שונה.

en: Computer name changed
he: שם המחשב השתנה

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
he: הגישה נדחתה בעת הניסיון ליצירת ‘%s’.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
he: הגישה נדחתה בעת הניסיון לקרוא את ‘%s’.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
he: הגישה נדחתה בעת הניסיון למחוק את ‘%s’.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
he: מיקום הגיבוי ‘%s’ אינו קיים.

en: No space left.
he: לא נותר עוד נפח פנוי.

en: Error reading file ‘%s’.
he: שגיאה בקריאת הקובץ ‘%s’.

en: Error writing file ‘%s’.
he: שגיאה בכתיבת הקובץ ‘%s’.

en: No space left in ‘%s’.
he: לא נותר נפח פנוי תחת ‘%s’.

en: Uploading…
he: מתבצעת העלאה…

en: Could not understand duplicity version.
he: לא ניתן להבין את גרסת ה־duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
he: לא ניתן להבין את גרסת ה־duplicity‏ ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
he: הגיבויים דורשים לפחות את גירסה %d.%d.%.2d של duplicity, אך נמצאה גירסה %d.%d.%.2d בלבד

en: This storage location is not yet supported.
he: מיקום הגיבוי לא נתמך עדיין.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
he: מיקום אחסון זה אינו נתמך עוד. עדיין ניתן להשתמש ב־duplicity ישירות כדי לגבות או לשחזר את הקבצים שלך.

en: Could not understand restic version.
he: לא ניתן להבין את גרסת ה־restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
he: לא ניתן להבין את גרסת ה־restic‏ ‚%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
he: כלי הגיבויים דורש לפחות את גרסה %d.%d.%.d של restic, אך הגרסה היחידה שנמצאה היא %d.%d.%.d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
he: הגיבוי יתחיל עם יציאה ממצב חיסכון בסוללה.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
he: הגיבוי יתחיל כאשר חיבור לרשת שאינה מוגבלת במיכסה יהיה זמין.
