deja-dup main - en to id translation catalogue (307 entries)

en: Co_ntinue
id: La_njutkan

[ctx: verb]
en: _Test
id: _Uji

en: _Resume Later
id: Te_ruskan Nanti

en: _Back
id: Mun_dur

en: _Close
id: _Tutup

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Forward
id: Ma_ju

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
id: Mencadangkan

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
id: _Mencadangkan

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
id: Folder berikut ini tak bisa dicadangkan karena Cadangan tak memiliki akses ke folder tersebut:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
id: Membentuk cadangan pertama.  Mungkin akan memakan waktu lama.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
id: Membentuk cadangan baru untuk melindungi terhadap kerusakan cadangan.  Ini akan memakan waktu lebih lama dari biasanya.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
id: Mencadangkan:

en: Backup Failed
id: Pencadangan Gagal

en: Backup Finished
id: Pencadangan Selesai

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
id: Berkas-berkas Anda berhasil dicadangkan dan telah dicoba.

en: Backing Up…
id: Mencadangkan…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
id: Pencadangan membutuhkan masukan Anda untuk melanjutkan

en: Backup in progress
id: Pencadangan sedang berlangsung

en: Restore From Where?
id: Memulihkan Dari Mana?

en: _Search
id: _Cari

en: Scanning:
id: Memindai:

en: Scanning…
id: Memindai…

en: _Details
id: _Detil

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
id: Untuk melanjutkan, paket berikut perlu diinstal:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
id: Anda akan membutuhkan kata sandinya untuk memulihkan berkas. Catatlah jika merasa perlu.

en: _Password-protect your backup
id: _Lindungi cadangan dengan kata sandi

en: E_ncryption password
id: Kata sandi e_nkripsi

en: Confir_m password
id: Konfir_masi kata sandi

en: _Remember password
id: _Ingat kata sandi

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
id: Untuk memeriksa apaah Anda bisa mengembalikan berkas-berkas Anda bila terjadi keadaan darurat, mohon masukkan kembali kata sandi enkripsi Anda untuk melaksanakan uji coba pengembalian cepat.

en: Test every two _months
id: Uji setiap dua bula_n

en: _Grant Access
id: _Berikan Akses

en: Install Packages
id: Pasang Paket

en: Summary
id: Rangkuman

en: Restore Test
id: Uji Pemulihan

en: Grant Access
id: Berikan Akses

en: Set Encryption Password
id: Tata Kata Sandi Enkripsi

en: Require Password?
id: Membutuhkan Kata Sandi?

en: Encryption Password Needed
id: Dibutuhkan Kata Sandi Enkripsi

en: Backups needs your encryption password to continue
id: Pencadangan perlu kata sandi enkripsi Anda untuk melanjutkan

[ctx: verb]
en: _Install
id: _Pasang

en: Backups needs to install packages to continue
id: Pencadangan perlu memasang paket untuk melanjutkan

en: Restore
id: Pulihkan

en: _Restore
id: _Pulihkan

en: Restore files to _original locations
id: Pulihkan berkas ke lokasi _asal

en: Restore to _specific folder
id: Pulihkan _ke folder tertentu

en: _Folder
id: _Map

en: Backups does not have permission to restore the following files:
id: Pencadangan tidak memiliki izin untuk memulihkan berkas berikut ini:

en: Backup location
id: Lokasi cadangan

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
id: Tanggal pemulihan

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
id: Map pemulihan

en: Checking for Backups…
id: Memeriksa keberadaan Cadangan…

en: Restore From When?
id: Memulihkan Sejak Kapan?

en: Restore to Where?
id: Pulihkan Kemana?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
id: Melaksanakan Pemulihan:

en: No backups to restore
id: Tidak ada cadangan untuk dipulihkan

en: Original location
id: Lokasi asal

en: File to restore | Files to restore
id[0]: Berkas yang akan dipulihkan

en: Restore Failed
id: Pemulihan Gagal

en: Restore Finished
id: Pemulihan Selesai

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
id: Berkas Anda berhasil dipulihkan.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
id[0]: Berkas Anda berhasil dipulihkan.

en: Restoring…
id: Memulihkan…

en: Restore in progress
id: Pemulihan sedang berlangsung

en: Cannot back up automatically
id: Tidak dapat mencadangkan secara otomatis

en: Authentication needed
id: Otentikasi diperlukan

en: No backup files found
id: Tidak ditemukan adanya berkas cadangan

en: Back Up _Automatically
id: Cadangkan Secara Otom_atis

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
id: Pencadangan selanjutnya adalah hari ini.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
id: Pencadangan selanjutnya adalah hari ini.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
id: Pencadangan selanjutnya adalah besok.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
id: Pencadangan selanjutnya adalah besok.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
id[0]: Pencadangan selanjutnya %d hari lagi dari sekarang.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
id[0]: Pencadangan selanjutnya %d hari lagi dari sekarang.

en: At least three months
id: Setidaknya tiga bulan

en: At least six months
id: Setidaknya enam bulan

en: At least a year
id: Setidaknya setahun

en: Forever
id: Selamanya

en: At least %d day | At least %d days
id[0]: Setidaknya %d hari

en: Local Folder
id: Map Lokal

en: Network Server
id: Peladen Jaringan

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Every %d day | Every %d days
id[0]: Setiap %d hari

en: Use _Restic instead of Duplicity
id: Gunakan _Restic bukan Duplicity

en: File
id: Berkas

en: Link
id: Tautan

en: Choose Folder
id: Pilih Folder

en: _Username
id: Nama pengg_una

en: _Password
id: _Kata sandi

en: Location not available
id: Lokasi tidak tersedia

en: Backups needs your password to continue
id: Pencadangan memerlukan kata sandi Anda untuk melanjutkan

en: Connect _anonymously
id: Sambungkan secara _anonim

en: Connect as u_ser
id: Sambungkan sebagai pengg_una

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
id: Ranah/_Domain

en: Starting scheduled backup
id: Memulai pencadangan terjadwal

en: Scheduled backup delayed
id: Pencadangan rutin tertunda

en: Backup completed
id: Pencadangan selesai

en: Backup finished
id: Pencadangan selesai

en: But not all files were successfully backed up.
id: Tapi tidak semua berkas sukses dicadangkan.

en: Backup failed
id: Pencadangan gagal

en: Restore failed
id: Pemulihan gagal

en: Keep your files safe by backing up regularly
id: Amankan berkas Anda dengan pencadangan yang terjadwal

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
id: Dokumen, data, dan penataan yang penting dapat diamankan dengan menyimpannya sebagai cadangan. Jika terjadi musibah, maka Anda dapat memulihkannya kembali dari cadangan tersebut.

en: Don’t Show Again
id: Jangan Perlihatkan Lagi

en: Open Backups
id: Buka Cadangan

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
id: Restic adalah alat cadangan lain yang dapat digunakan di belakang alih-alih Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
id: Diharapkan Restic akan lebih mudah memfungsikan fitur baru di masa depan.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
id: Ini adalah fitur eksperimental dan dapat dihapus kapan saja.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
id: Berhati-hatilah, tetapi pengujian apa pun yang dapat Anda kelola dihargai.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
id: Harap %sreport%s keberhasilan atau kegagalan saat diaktifkan.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
id: Hari Ini

en: Yesterday
id: Kemarin

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari lalu

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
id: Nihil

en: Back
id: Kembali

en: Search
id: Cari

en: Show version
id: Tampilkan versi

en: Restore given files
id: Pulihkan file tercatat

en: Immediately start a backup
id: Langsung laksanakan pencadangan

en: Please list files to restore
id: Harap buat daftar berkas yang akan dipulihkan

en: An operation is already in progress
id: Suatu operasi tengah berlangsung

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
id: Cadangan Déjà Dup

en: Backups
id: Cadangan

en: Protect yourself from data loss
id: Lindungi dirimu dari kehilangan data

en: Back Up
id: Buat Cadangan

en: Folders to save
id: Folder yang akan disimpan

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
id: Ini menampung daftar direktori yang akan dibuat salinan cadangannya. Nilai-nilai yang dicadangkan $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, dan $VIDEOS dikenali sebagai direktori khusus pengguna dan bisa berada di awal dari path yang lebih panjang ($HOME/subdir). Nilai yang dicadangkan $USER digantikan oleh nama pengguna dan dapat berada di manapun dalam path. Entri relatif akan relatif terhadap direktori rumah pengguna.

en: Folders to ignore
id: Folder yang diabaikan

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
id: Ini menampung daftar direktori yang tidak akan dibuat salinan cadangannya. Nilai-nilai yang dicadangkan $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, dan $VIDEOS dikenali sebagai direktori khusus pengguna dan bisa berada di awal dari path yang lebih panjang ($HOME/subdir). Nilai yang dicadangkan $USER digantikan oleh nama pengguna dan dapat berada di manapun dalam path. Entri relatif akan relatif terhadap direktori rumah pengguna.

en: The last time Déjà Dup was run
id: Saat terakhir Déjà Dup dijalankan

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
id: Saat terakhir Déjà Dup berhasil  dijalankan. Waktu harus ditulis dalam format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
id: Terakhir kali Déjà Dup melakukan pencadangan

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
id: Terakhir kali Déjà Dup berhasil menyelesaikan pencadangan. Waktu harus ditulis dalam format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
id: Terakhir kali Déjà Dup memulihkan cadangan

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
id: Terakhir kali Déjà Dup berhasil memulihkan cadangan. Waktu harus ditulis dalam format ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
id: Meentukan apakah akan melakukan pencadangan terjadwal

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
id: Menentukan apakah akan melakukan pencadangan secara otomatis dan terjadwal.

en: How often to periodically back up
id: Berapa sering mencadangkan secara periodik

en: The number of days between backups.
id: Banyaknya hari antara pencadangan yang satu dengan lainnya.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
id: Kala terakhir Déjà Dup memeriksa apakah mesti bertanya untuk membuat salinan cadangan

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
id: Saat pengguna masuk, Déjà Dup memantau apakah perlu menanyakan mengenai pencadangan. Dapat digunakan untuk menyadarkan pengguna akan adanya fasilitas cadangan. Waktunya dapat diisi dengan 'nonaktif' untuk mematikan pengecekan atau dalam format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
id: Kala terakhir Déjà Dup memeriksa apakah mesti menanyakan sandi Anda

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
id: Untuk mencegah Anda lupa kata sandi, Déjà Dup terkadang akan mengingatkan untuk mengkonfirmasi kata sandi Anda. Sekarang seharusnya 'tidak diaktifkan' untuk mematikan fungsi pemeriksaan atau di format ISO 8601.

en: How long to keep backup files
id: Berapa lama akan menyimpan cadangan

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
id: Berapa hari menyimpan berkas cadangan di lokasi cadangan. Nilai 0 berarti untuk selamanya. Diisi dengan jumlah hari terkecil; berkas mungkin akan tersimpan lebih lama.

en: How long to wait between full backups
id: Jeda waktu di antara pencadangan penuh

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
id: Déjà Dup perlu membuat cadangan penuh baru secara berkala. Merupakan jeda waktu (dalam hari) di antara cadangan penuh.

en: Whether to use metered networks
id: Apakah memakai jaringan berkuota

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
id: Bila false, Déjà Dup akan menolak menjalankan pencadangan terjadwal melalui koneksi jaringan berkuota (seperti 4G).

en: Command to run before the backup tool
id: Perintah yang dijalankan sebelum alat pencadangan

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
id: Berguna bila Anda perlu misalnya secara manual mengait suatu folder. Bila perintah ini gagal, pencadangan tidak akan mulai.

en: Command to run after the backup tool
id: Perintah yang dijalankan setelah alat pencadangan

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
id: Berguna bila Anda perlu membersihkan setelah perintah penyiapan Anda. Kegagalan diabaikan.

en: Command to run around the backup tool
id: Perintah yang akan dijalankan untuk membungkus alat pencadangan

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
id: Berguna bila Anda perlu membatasi sumber daya atau membungkus eksekusi dari perintah perkakas. Suatu nilai contoh mungkin 'trickle -u 500' yang akan menghasilkan dalam deja-dup menjalankan 'trickle -u 500 duplicity …'.

en: Type of location to store backup
id: Jenis lokasi untuk menyimpan cadangan

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
id: Tipe lokasi cadangan. Jika 'auto', maka akan dipilih standar sesuai yang tersedia.

en: The folder where backups are stored
id: Folder tempat cadangan disimpan

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
id: Hierarki folder tempat cadangan disimpan. Path bisa absolut atau relatif terhadap direktori rumah Anda.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
id: Pengidentifikasi sistem berkas unik untuk kandar, digunakan untuk mengenali kandar ketika dicolokkan.

en: Name
id: Nama

en: The name of the external drive.
id: Nama kandar eksternal.

en: Icon
id: Ikon

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
id: Ikon drive eksternal, sebagai GIcon terserialisasi.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
id: Hierarki folder tempat cadangan disimpan. Path relatif terhadap kandar.

en: The server address
id: Alamat peladen

en: The URI of the remote server location.
id: URI dari lokasi peladen jarak jauh.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
id: Hierarki folder tempat cadangan disimpan. Path bisa absolut atau relatif terhadap host.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
id: Déjà Dup adalah perkakas pencadangan sederhana. Ini menyembunyikan kerumitan melakukan pencadangan Yang Baik dan Benar (dienkripsi, luar situs, berkala) dan memakai duplicity sebagai backend.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
id: Dukungan untuk lokasi pencadangan lokal, jarak jauh, atau cloud seperti Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
id: Secara aman mengenkripsi dan mengkompresi data Anda

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
id: Secara inkremental melakukan pencadangan, memungkinkan Anda memulihkan dari sebarang pencadangan tertentu

en: Schedules regular backups
id: Menjadwalkan pencadangan berkala

en: Integrates well into your GNOME desktop
id: Terintegrasi dengan baik ke deskto GNOME Anda

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
id: Déjà Dup berfokus pada kemudahan penggunaan dan pemulihan dari kehilangan data pribadi yang tidak disengaja. Jika Anda memerlukan cadangan sistem lengkap atau program arsip, Anda mungkin lebih suka aplikasi cadangan lainnya.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
id: Cadangkan berkas-berkas Anda secara otomatis — atur itu dan lupakan

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
id: Memulihkan itu ringan — ramban berkas Anda dan pilih mana yang akan dipulihkan

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
id: Cadangkan ke cloud, suatu peladen jaringan, atau drive lokal

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
id: Ambil kendali dari pencadangan Anda dengan memilih secara eksak folder mana yang disertakan

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
id: Pemantau Cadangan

en: Schedules backups at regular intervals
id: Skedulkan pencadangan dengan jadwal rutin

en: Files
id: Berkas

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
id: Sedang memindai berkas cadangan…

en: Folder is Empty
id: Folder Kosong

en: No Results Found
id: Tidak Ditemukan Hasil

en: Try a different search
id: Coba pencarian lain

en: _Retry
id: _Ulangi

en: _Connect
id: _Sambung

en: Encryption password needed
id: Dibutuhkan password enkripsi

en: _Enter Password
id: _Masukkan Kata Sandi

en: Installing packages…
id: Memasang paket…

en: Location
id: Lokasi

en: Add
id: Tambah

en: Folders
id: Folder

en: Folders to Back Up
id: Folder yang Akan Dicadangkan

en: These folders are always ignored:
id: Folder-folder ini selalu diabaikan:

en: Folders to Ignore
id: Folder yang Akan Diabaikan

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
id: Folder ini tak bisa dicadangkan karena Cadangan tak memiliki akses ke folder tersebut.

en: Remove
id: Hapus

en: Storage
id: Penyimpanan

en: _Reset Account Access
id: _Reset Akses Akun

en: Ser_ver Address
id: Alamat Ser_ver

en: _Location
id: _Lokasi

en: Help
id: Bantuan

en: Overview
id: Pratilik

en: _Back Up Now
id: _Cadangkan Sekarang

en: Con_tinue
id: Lanju_tkan

en: General
id: Umum

en: Schedule
id: Jadwal

en: Automatic Backup _Frequency
id: _Frekuensi Pencadangan Otomatis

en: _Keep Backups
id: _Simpan Cadangan

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
id: Cadangan tertua masih akan dihapus lebih awal jika lokasi hampir kehabisan ruang atau disimpan hingga tiga bulan lebih lama untuk menghindari penghapusan cadangan terkait.

en: Labs
id: Lab

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: _Select All
id: Pilih Semu_a

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Backups
id: Tent_ang Cadangan

en: Most Recent Backup
id: Cadangan Terkini

en: Server Addresses
id: Alamat Server

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
id: Alamat peladen terdiri dari prefiks protokol, alamat, dan terkadang path tergantung pada protokol. Contoh:

en: Available Protocols
id: Protokol yang Tersedia

en: Prefix
id: Prefiks

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
id: ftp:// atau ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
id: sftp:// atau ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
id: dav:// atau davs://

en: _Date
id: _Tanggal

en: Welcome to Backups
id: Selamat Datang ke Cadangan

en: Create Your First _Backup
id: _Buat Cadangan Pertama Anda

en: _Restore From a Previous Backup
id: Pulihkan da_ri Cadangan Sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
id: Menelusuri Berkas yang Dicadangkan

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Kembali

[ctx: shortcut window]
en: Select all
id: Pilih semua

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
id: Pembuatan salinan cadangan akan dimulai ketika %s tersambung.

en: Storage location not available
id: Lokasi penyimpanan tidak tersedia

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
id: Menunggu hingga '%s' tersambung…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
id: Pencadangan akan dimulai saat sambungan jaringan tersedia.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
id: %s pada Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
id: %s pada Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
id: Anda harus menyediakan folder Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
id: Tak bisa log masuk ke peladen %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
id: Kredensial %s untuk Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
id: Anda harus mengizinkan Pencadangan untuk mengakses akun %s Anda terlebih dahulu.

en: The network server is not available
id: Peladen jaringan tak tersedia

en: Waiting for a network connection…
id: Menunggu sambungan jaringan…

en: Could not mount storage location.
id: Tak bisa mengait lokasi penyimpanan.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
id: Lokasi jaringan peladen perlu ditentukan di preferensi lokasi penyimpanan.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
id: Lokasi jaringan peladen '%s' tidak terlihat seperti lokasi jaringan.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
id: Lokasi jaringan Samba harus menyertakan nama host dan nama share.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
id: Pangkal (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
id: Pangkal

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
id: Sampah

en: Backup encryption password
id: Kata sandi enkripsi cadangan

en: Make sure Backups has permission to run in the background in your desktop session’s settings and try again.
id: Pastikan Pencadangan memiliki izin untuk berjalan di latar belakang pada pengaturan sesi destop Anda dan coba lagi.

note: no portal support :(
en: Your desktop session does not support automatically starting Flatpak apps.
id: Sesi destop Anda tidak mendukung memulai aplikasi Flatpak secara otomatis.

en: Backing up…
id: Membuat cadangan…

en: Checking for backups…
id: Memeriksa keberadaan cadangan…

en: Listing files…
id: Membuat daftar berkas…

en: Preparing…
id: Mempersiapkan…

en: Custom tool setup failed.
id: Penyiapan alat ubahan gagal.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
id: Tidak dapat mencadangkan berkas berikut.  Pastikan bahwa Anda dapat membuka berkas tersebut.

en: Verifying backup…
id: Memverifikasi cadangan…

en: Restoring files…
id: Memulihkan berkas…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
id: Tidak dapat memulihkan cadangan berikut.  Pastikan bahwa Anda dapat menulis ke berkas tersebut.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
id: Cadangan Anda sepertinya rusak. Anda seharusya menghapus cadangan ini dan mencoba kembali.

en: Paused (no network)
id: Tertunda (tidak ada jaringan)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
id: Lokasi cadangan terlalu kecil.

en: Try using a location with at least %s.
id: Coba gunakan lokasi dengan setidaknya %s.

en: (Space for two full backups is required.)
id: (Ruang untuk dua cadangan penuh diperlukan.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
id: Lokasi cadangan tidak memiliki cukup ruang bebas. Harap bebaskan setidaknya %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
id: Lokasi cadangan tidak memiliki ruang kosong yang cukup. Coba gunakan lokasi dengan setidaknya %s bebas.

en: Cleaning up…
id: Pembersihan…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
id: Gagal dengan kesalahan yang tidak dikenali.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
id: Kata sandi enkripsi buruk.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
id: Tidak dapat memulihkan '%s': Berkas tidak ditemukan dalam cadangan

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
id: Cadangan ini berasal dari komputer bernama %s, tetapi komputer sekarang bernama %s.  Jika tidak diinginkan, maka tentukan lokasi cadangan yang berbeda.

en: Computer name changed
id: Nama komputer berubah

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
id: Akses ditolak saat mencoba membuat '%s'.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
id: Akses ditolak saat mencoba membaca '%s'.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
id: Akses ditolak saat mencoba menghapus '%s'.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
id: Lokasi cadangan '%s' tidak ada.

en: No space left.
id: Tidak ada ruang yang tersisa.

en: Error reading file ‘%s’.
id: Gagal membaca berkas '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
id: Gagal menulis berkas '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
id: Tidak ada ruang tersisa pada '%s'.

en: Uploading…
id: Mengunggah…

en: Could not understand duplicity version.
id: Tidak dapat mengenali versi duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
id: Tidak dapat mengenali versi duplicity ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
id: Pencadangan memerlukan minimal versi %d.%d.%.2d dari duplicity, tetapi hanya ditemukan versi %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
id: Lokasi penyimpanan ini belum didukung.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
id: Lokasi penyimpanan ini tidak lagi didukung. Anda masih dapat menggunakan duplicity secara langsung untuk mencadangkan atau memulihkan berkas Anda.

en: Could not understand restic version.
id: Tidak dapat mengenali versi restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
id: Tidak dapat memahami restic versi ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
id: Pencadangan memerlukan setidaknya versi %d.%d.%d restic, tetapi hanya versi yang ditemukan %d.%d.%d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
id: Pencadangan akan dimulai ketika mode penghemat daya tidak lagi aktif.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
id: Pembuatan salinan cadangan akan mulai ketika koneksi jaringan tanpa kuota tersedia.
