deja-dup - en to ie translation catalogue (198 entries)

en: Co_ntinue
ie: Co_ntinuar

[ctx: verb]
en: _Test
ie: _Provar

en: _Resume Later
ie: _Reprender plu tard

en: _Back
ie: _Retro

en: _Close
ie: _Clúder

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Forward
ie: _Avan

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
ie: Archivar

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
ie: _Archivar

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
ie: Li sequent fólderes ne esset archivat pro quo li Archives ne have accesse a les:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
ie: Creante li prim archive. To posse besonar mult témpor.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
ie: Archivante:

en: Backup Failed
ie: Archivation ne successat

en: Backup Finished
ie: Archivation es compleet

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
ie: Vor files esset archivat e provat successosimen.

en: Backing Up…
ie: Archivante...

en: Backup in progress
ie: Archivante

en: Restore From Where?
ie: Restituer de ú?

en: _Search
ie: _Serchar

en: Scanning:
ie: Examination:

en: Scanning…
ie: Examination...

en: _Details
ie: _Detallies

en: E_ncryption password
ie: Contrasign_e de ciffration

en: _Remember password
ie: _Memorar li contrasigne

en: Test every two _months
ie: Controlar chascun du _mensus

en: Install Packages
ie: Installar paccages

en: Summary
ie: Compendie

en: Restore Test
ie: Prova de restitution

en: Set Encryption Password
ie: Assignar un contrasigne de ciffration

en: Require Password?
ie: Besonar un contrasigne?

en: Encryption Password Needed
ie: Li contrasigne de ciffration es besonat

en: Backups needs your encryption password to continue
ie: Li Archives besona vor contrasigne por continuar

[ctx: verb]
en: _Install
ie: _Installar

en: Restore
ie: Restituer

en: _Restore
ie: _Restituer

en: Restore files to _original locations
ie: Restituer files a su _original localisationes

en: Restore to _specific folder
ie: Restituer a un _specific fólder

en: _Folder
ie: _Fólder

en: Backups does not have permission to restore the following files:
ie: Li Archives ne have un permission de restituer li sequent files:

en: Backup location
ie: Localisation del archive

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
ie: Date por restitution

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
ie: Restituer un fólder

en: Restore From When?
ie: Restituer desde?

en: Restore to Where?
ie: Restituer a ú?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
ie: Restituente

en: No backups to restore
ie: Null archives a restituer

en: Original location
ie: Localisation original

en: File to restore | Files to restore
ie[0]: File a restituer
ie[1]: Files a restituer

en: Restore Failed
ie: Restitution ne successat

en: Restore Finished
ie: Restitution es compleet

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
ie: Vor files esset restituet successosimen.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
ie[0]: Vor file esset restituet successosimen.
ie[1]: Vor files esset restituet successosimen.

en: Restoring…
ie: Restituente...

en: Restore in progress
ie: Restituente

en: Cannot back up automatically
ie: Ne successat archivar automaticmen

en: Authentication needed
ie: Autentication es besonat

en: No backup files found
ie: Null files de archive trovat

en: Back Up _Automatically
ie: Archivar _automaticmen

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
ie: Li proxim archivation es hodie.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
ie: Li proxim archivation vell esser hodie.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
ie: Li proxim archivation es deman.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
ie: Li proxim archivation vell esser deman.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
ie[0]: Li proxim archivation es pos %d die.
ie[1]: Li proxim archivation es pos %d dies.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
ie[0]: Li proxim archivation vell esser pos %d die.
ie[1]: Li proxim archivation vell esser pos %d dies.

en: At least three months
ie: Adminim tri mensus

en: At least six months
ie: Adminim six mensus

en: At least a year
ie: Adminim un annu

en: Forever
ie: Permanentmen

en: At least %d day | At least %d days
ie[0]: Adminim %d die
ie[1]: Adminim %d dies

en: Choose Folders
ie: Selecter fólderes

en: Add
ie: Adjunter

en: Local Folder
ie: Local fólder

en: Network Server
ie: Servitor de rete

en: Daily
ie: Diari

en: Weekly
ie: Semanal

en: Every %d day | Every %d days
ie[0]: Chascun %d die
ie[1]: Chascun %d dies

en: Use _Restic instead of Duplicity
ie: Usar _Restic in vice de Duplicity

en: Choose Folder
ie: Selecte un fólder

en: _Username
ie: Nómine de _usator

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: Location not available
ie: Localisation es índisponibil

en: Backups needs your password to continue
ie: Li Archives besona vor contrasigne por continuar

en: Connect _anonymously
ie: Connexer _anonimmen

en: Connect as u_ser
ie: Quam u_sator registrat

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
ie: _Dominia

en: Starting scheduled backup
ie: Comensante un planat archivation

en: Backup completed
ie: Archivation es compleet

en: Backup finished
ie: Archivation es compleet

en: But not all files were successfully backed up.
ie: Ma ne omni files esset archivat successosimen.

en: Backup failed
ie: Archivation ne successat

en: Restore failed
ie: Restitution ne successat

en: Keep your files safe by backing up regularly
ie: Protecte vor files con regulari archivation

en: Don’t Show Again
ie: Ne monstrar denov

en: Open Backups
ie: Aperter li archives

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
ie: Hodie

en: Yesterday
ie: Yer

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
ie[0]: Ante %d die
ie[1]: Ante %d dies

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
ie: Null

en: Show version
ie: Monstra li version

en: Restore given files
ie: Restituer providet files.

en: Immediately start a backup
ie: Strax lansar un archivation

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
ie: Archives Déjà Dup

en: Backups
ie: Archives

en: Protect yourself from data loss
ie: Protecte vos contra perde de data

en: Back Up
ie: Archivar

en: Folders to save
ie: Gardat fólderes

en: Folders to ignore
ie: Ignorat fólderes

en: Name
ie: Nómine

en: The name of the external drive.
ie: Li nómine del extern unité.

en: Icon
ie: Icone

en: The server address
ie: Li adresse de servitor

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ie: Monitor de archivation

en: Search
ie: Serchar

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
ie: Analise de files de archive…

en: Folder is Empty
ie: Fólder es vacui

en: No Results Found
ie: Null resultates trovat

en: Try a different search
ie: Prova un altri sercha

en: _Retry
ie: _Repenar

en: _Connect
ie: _Connexer

en: Encryption password needed
ie: Li contrasigne de ciffration es besonat

en: _Enter Password
ie: _Intrar li contrasigne

en: Location
ie: Localisation

en: Folders
ie: Fólderes

en: Folders to Back Up
ie: Fólderes a archivar

en: These folders are always ignored:
ie: Ti fólderes es sempre ignorat:

en: Folders to Ignore
ie: Ignorat fólderes

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
ie: Ti fólder ne esset archivat pro quo li Archives ne have accesse a it.

en: Remove
ie: Remover

en: Storage
ie: Magasinage

en: Ser_ver Address
ie: Adresse de ser_vitor

en: _Location
ie: _Localisation

en: Back
ie: Retro

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: _Select All
ie: Select _omni

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Backups
ie: _Pri li Archives

en: Overview
ie: Compendie

en: _Back Up Now
ie: _Archivar nu

en: Con_tinue
ie: Con_tinuar

en: Schedule
ie: Plan

en: Automatic Backup _Frequency
ie: Automatic arc_hivation

en: _Keep Backups
ie: _Retener archives

en: Most Recent Backup
ie: Li ultim archivation

en: Server Addresses
ie: Adresses de servitores

en: Available Protocols
ie: Disponibil protocoles

en: File Transfer Protocol
ie: FTP

en: Network File System
ie: NFS

en: SSH File Transfer Protocol
ie: SSH FTP

en: Prefix
ie: Prefixe

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
ie: ftp:// o ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
ie: sftp:// o ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
ie: dav:// o davs://

en: Welcome to Backups
ie: Benevenit al Archives

en: Create Your First _Backup
ie: Crear vor prim _archive

en: _Restore From a Previous Backup
ie: _Restituer de un existent archive

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ie: Monstrar auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ie: Aperter li menú

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
ie: Navigar archivat files

[ctx: shortcut window]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ie: Ear retro

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ie: %1$s sur %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
ie: Li archivation va comensar quande on conexe %s.

en: Storage location not available
ie: Li localisation es índisponibil

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
ie: %s sur Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
ie: %s sur Microsoft OneDrive

en: The network server is not available
ie: Li servitor de rete es índisponibil

en: Could not mount storage location.
ie: Ne successat monter li localisation.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ie: Hem (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ie: Hem

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ie: Paper-corb

en: Backup encryption password
ie: Li contrasigne de ciffration

en: Backing up…
ie: Archivante...

en: Listing files…
ie: Listante files...

en: Preparing…
ie: Preparante...

en: Verifying backup…
ie: Verificante li archive...

en: Restoring files…
ie: Restituente files...

en: Paused (no network)
ie: Pausat (li rete manca)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
ie: Li localisation de archives es tro litt. Ples usar un de adminim %s.

en: Cleaning up…
ie: Nettation…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
ie: Ne successat pro que un ínconosset errore evenit.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
ie: Li contrasigne de ciffration es ínvalid.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
ie: Ne successat restituer «%s»: Li file ne esset trovat in li archive

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
ie: Li existent archive es de computator nominat %s, ma li actual nómine de computator es %s. Si to es ínexpectat, vu deve archivar a un altri localisation.

en: Computer name changed
ie: Li nómine de computator ha changeat se

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
ie: localisation de archivation «%s» ne existe.

en: No space left.
ie: Null spacie restat.

en: Error reading file ‘%s’.
ie: Un errore evenit leente li file «%s».

en: Error writing file ‘%s’.
ie: Un errore evenit scriente li file «%s».

en: No space left in ‘%s’.
ie: Null spacie restat in «%s»

en: Uploading…
ie: Cargante...

en: Could not understand duplicity version.
ie: Ne successat analisar li version de duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
ie: Ne successat analisar li version de duplicity «%s».

en: Could not understand restic version.
ie: Ne successat analisar li version de restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
ie: Ne successat analisar li version de restic «%s».
