deja-dup - en to it translation catalogue (297 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
it: Monitoraggio backup

en: Schedules backups at regular intervals
it: Pianifica i backup a intervalli regolari

en: Backups
it: Backup

en: Protect yourself from data loss
it: Proteggersi dalla perdita di dati

en: Back Up
it: Backup

en: Folders to save
it: Cartelle da salvare

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
it: Elenco di directory di cui eseguire il backup. I valori riservati $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS sono riconosciuti come directory speciali dell'utente e possono essere posizionate all'inizio di un percorso più lungo (es. $HOME/sottocartella). Il valore riservato $USER viene sostituito con il nome utente e può essere posizionato ovunque in un percorso. I percorsi relativi saranno interpretati come relativi alla cartella home dell'utente.

en: Folders to ignore
it: Cartelle da ignorare

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
it: Elenco di directory di cui non eseguire il backup. I valori riservati $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS sono riconosciuti come directory speciali dell'utente e possono essere posizionate all'inizio di un percorso più lungo (es. $HOME/sottocartella). Il valore riservato $USER viene sostituito con il nome utente e può essere posizionato ovunque in un percorso. I percorsi relativi saranno interpretati come relativi alla cartella home dell'utente.

en: The last time Déjà Dup was run
it: L'ultima volta che Déjà Dup è stato eseguito

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
it: L'ultima volta che Déjà Dup è stato eseguito in modo corretto. Questa data deve essere nel formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha eseguito il backup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha completato un backup in modo corretto. Questa data deve essere nel formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha eseguito il ripristino

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha completato un ripristino in modo corretto. Questa data deve essere nel formato ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
it: Indica se eseguire il backup periodicamente

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
it: Indica se eseguire il backup automaticamente a intervalli regolari.

en: How often to periodically back up
it: Frequenza dei backup periodici

en: The number of days between backups.
it: Il numero di giorni fra i backup.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha controllato se deve mostrare un avviso relativo al backup

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
it: Quando un utente esegue l'accesso, il monitor di Déjà Dup controlla se mostrare un avviso relativo al backup. Questo serve per aumentare la visibilità dell'applicazione per quegli utenti che non conoscono l'uso dei backup. Il valore dovrebbe essere "disabled" per disattivare questo controllo oppure un orario nel formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
it: L'ultima volta che Déjà Dup ha controllato se mostrare un avviso relativo alla propria password

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
it: Per evitare di dimenticare la propria password, Déjà Dup mostrerà occasionalmente un messaggio con la richiesta di confermarla. Questo valore può essere impostato a "disabled" per evitare che venga effettuato il controllo oppure in formato ISO 8601.

en: How long to keep backup files
it: Tempo di conservazione dei file di backup

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
it: Il numero di giorni di conservazione dei file di backup nella posizione di backup: "0" significa per sempre. Il valore rappresenta un numero minimo di giorni; i file potrebbero essere conservati più a lungo.

en: How long to wait between full backups
it: Tempo di attesa tra i backup completi

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
it: Déjà Dup ha la necessita di eseguire occasionalmente nuovi backup completi. Questo valore indica il numero di giorni da attendere prima di eseguire un nuovo backup completo.

en: Whether to use metered networks
it: Indica se utilizzare connessioni di rete a consumo

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
it: Se FALSO, il programma non effettuerà backup programmati utilizzando connessioni di rete a consumo (tipo 4G).

en: Type of location to store backup
it: Tipo di posizione in cui archiviare il backup

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
it: Il tipo di posizione di backup. Se "auto" viene scelto un valore predefinito basato su quanto disponibile.

en: The folder where backups are stored
it: La cartella in cui sono memorizzati i backup

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
it: Gerarchia delle cartelle dove sono salvati i backup. I percorsi possono essere assoluti o relativi alla propria cartella home.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
it: L'identificatore univoco del file system per l'unità (UUID), utilizzato per riconoscere quando l'unità è collegata.

en: Name
it: Nome

en: The name of the external drive.
it: Il nome del disco esterno.

en: Icon
it: Icona

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
it: L'icona del disco esterna, come Gicon serializzata.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
it: Gerarchia delle cartelle dove sono salvati i backup. I percorsi sono relativi all'unità.

en: The server address
it: L'indirizzo del server

en: The URI of the remote server location.
it: L'URI del server.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
it: Gerarchia delle cartelle dove sono salvati i backup. I percorsi possono essere assoluti o relativi all'host.

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
it: Backup Déjà Dup

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
it: Déjà Dup è un semplice strumento di backup. Nasconde la complessità dell'esecuzione di un corretto backup (cifrato, esterno o normale) e usa Duplicity come motore.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
it: Supporto ai backup locali, remoti e sui cloud come Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
it: Cifratura e compressione sicura dei propri dati

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
it: Esecuzione di backup incrementali, con la possibilità di ripristino da ogni backup effettuato

en: Schedules regular backups
it: Pianificazione di backup regolari

en: Integrates well into your GNOME desktop
it: Ottima integrazione con l'ambiente GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
it: Déjà Dup si concentra sulla facilità d'uso e sul recupero dalla perdita accidentale di dati personali. Se si ha bisogno di un backup completo del sistema o di un programma di archiviazione, si potrebbero preferire altre applicazioni di backup.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
it: Esegui il backup automatico dei file — impostalo e dimenticalo

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
it: Ripristina in un soffio — esplora i file e seleziona quali ripristinare

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
it: Esegui il backup sul cloud, un server di rete o un dispositivo locale

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
it: Prendi il controllo del backup scegliendo esattamente quali cartelle includere

en: Search
it: Ricerca

en: Scanning backup files…
it: Scansione file di backup…

en: Folder is Empty
it: Cartella vuota

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Provare una differente ricerca

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Connect
it: _Connetti

en: Encryption password needed
it: Richiesta password di cifratura

en: _Enter Password
it: _Inserisci password

en: Location
it: Posizione

en: _Restore
it: _Ripristina

en: Back Up _Automatically
it: Backup _automatico

en: Add
it: Aggiungi

en: Folders
it: Cartelle

en: Folders to Back Up
it: Cartelle da salvare

en: Folders to Ignore
it: Cartelle da ignorare

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
it: Non è possibile eseguire il backup di questa cartella perché l'applicazione non ha accesso ad essa.

en: Remove
it: Rimuovi

note: Translators: storage as in "where to store the backup"
en: _Storage Location
it: Posizione di _archiviazione

en: _Folder
it: _Cartella

en: _Reset Account Access
it: _Azzera accesso account

en: _Network Location
it: _Posizione di rete

en: Back
it: Indietro

en: Main Menu
it: Menù principale

en: _Select All
it: _Seleziona tutte

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Backups
it: I_nformazioni su Backup

en: Overview
it: Panoramica

en: Restore
it: Ripristina

en: _Back Up Now
it: Esegui _backup ora

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Con_tinue
it: Con_tinua

en: E_ncryption password
it: Pass_word di cifratura

en: _Remember password
it: _Ricorda la password

en: General
it: Generale

en: Storage
it: Archiviazione

en: _Location
it: _Posizione

en: _Keep Backups
it: _Conservare i backup

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
it: I backup più vecchi saranno comunque eliminati prima se la posizione ha poco spazio o conservati fino a tre mesi in più per evitare l'eliminazione dei backup correlati.

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Automatic Backup _Frequency
it: _Frequenza del backup automatico

en: Labs
it: Laboratori

en: Use _Restic instead of Duplicity
it: Usare _Restic invece di Duplicity

en: Most Recent Backup
it: Backup più recente

en: Network Locations
it: Posizioni di rete

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Network locations are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
it: Le posizioni di rete sono composte da un prefisso del protocollo, un indirizzo e, in base al protocollo, anche da un percorso. Esempi:

en: Available Protocols
it: Protocolli disponibili

en: File Transfer Protocol
it: FTP (File Transfer Protocol)

en: Network File System
it: NFS (Network File System)

en: SSH File Transfer Protocol
it: SSH (protocollo trasmissione file)

en: Prefix
it: Prefisso

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
it: ftp:// o ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
it: sftp:// o ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
it: dav:// o davs://

en: _Date
it: _Data

en: Welcome to Backups
it: Benvenuti su Backup

en: Create Your First _Backup
it: Crea il primo _backup

en: _Restore From a Previous Backup
it: _Ripristina da un backup precedente

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
it: Esplora i file dei backup eseguiti

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Go back
it: Va indietro

en: Co_ntinue
it: Co_ntinua

[ctx: verb]
en: _Test
it: _Verifica

en: _Resume Later
it: _Riprendi in seguito

en: _Back
it: In_dietro

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Forward
it: A_vanti

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
it: Esegui backup

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
it: Eseguire _backup

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
it: Impossibile eseguire il backup delle seguenti cartelle perché l'applicazione non ha accesso ad esse:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
it: Creazione del primo backup. Potrebbe impiegare un po' di tempo.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
it: Creazione di un nuovo backup per la protezione dalla degradazione dei backup. Questo impiegherà più tempo del normale.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
it: Esecuzione backup:

en: Backup Failed
it: Backup non riuscito

en: Backup Finished
it: Backup terminato

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
it: I propri file sono stati salvati e verificati correttamente.

en: Backing Up…
it: Esecuzione backup…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
it: L'applicazione richiede un intervento per continuare

en: Backup in progress
it: Backup in corso

en: Restore From Where?
it: Da dove ripristinare?

en: _Backup location
it: Posizione di _backup

en: _Search
it: _Ricerca

en: Scanning:
it: Scansione:

en: Scanning…
it: Scansione…

en: _Details
it: _Dettagli

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
it: Per continuare, i seguenti pacchetti devono essere installati:

en: _Allow restoring without a password
it: _Consentire il ripristino senza una password

en: _Password-protect your backup
it: _Proteggere il backup con una password

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
it: Sarà necessario inserire una password per ripristinare i propri file. Potrebbe essere utile annotarla.

en: Confir_m password
it: Confer_mare la password

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
it: Per verificare che sia sempre possibile recuperare i propri file in caso di necessità, inserire nuovamente la propria password per eseguire una verifica del ripristino.

en: Test every two _months
it: Verificare ogni due _mesi

en: _Grant Access
it: _Consentire accesso

en: Install Packages
it: Installa pacchetti

en: Summary
it: Riepilogo

en: Restore Test
it: Verifica ripristino

en: Grant Access
it: Consenti accesso

en: Set Encryption Password
it: Imposta password di cifratura

en: Require Password?
it: Richiedere una password?

en: Encryption Password Needed
it: Richiesta password di cifratura

en: Backups needs your encryption password to continue
it: L'applicazione richiede la password di cifratura per continuare

[ctx: verb]
en: _Install
it: _Installa

en: Backups needs to install packages to continue
it: L'applicazione richiede di installare un pacchetto per continuare

en: Restore files to _original locations
it: Ripristina i file nelle posizioni _originali

en: Restore to _specific folder
it: Ripristina in una cartella _specifica

en: Restore to _specific folder:
it: Ripristina in una cartella _specifica:

en: Backups does not have permission to restore the following files:
it: L'applicazione non ha i permessi per ripristinare i seguenti file:

en: Backup location
it: Posizione di backup

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
it: Data di ripristino

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
it: Cartella di ripristino

en: Checking for Backups…
it: Verifica dei backup…

en: Restore From When?
it: Da quando ripristinare?

en: Restore to Where?
it: Dove ripristinare?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
it: Ripristino:

en: No backups to restore
it: Nessun backup da ripristinare

en: Original location
it: Posizione originale

en: File to restore | Files to restore
it[0]: File da ripristinare
it[1]: File da ripristinare

en: Restore Failed
it: Ripristino non riuscito

en: Restore Finished
it: Ripristino terminato

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
it: I propri file sono stati ripristinati in modo corretto.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
it[0]: Il proprio file è stato ripristinato in modo corretto.
it[1]: I propri file sono stati ripristinati in modo corretto.

en: Restoring…
it: Ripristino…

en: Restore in progress
it: Ripristino in corso

en: Cannot back up automatically
it: Impossibile eseguire il backup automaticamente

en: Authentication needed
it: Autenticazione richiesta

en: No backup files found
it: Non è stato trovato alcun file di backup

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
it: Il prossimo backup è oggi.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
it: Il prossimo backup è oggi.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
it: Il prossimo backup è domani.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
it: Il prossimo backup è domani.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
it[0]: Il prossimo backup è fra %d giorno da ora.
it[1]: Il prossimo backup è fra %d giorni da ora.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
it[0]: Il prossimo backup è fra %d giorno da ora.
it[1]: Il prossimo backup è fra %d giorni da ora.

en: At least three months
it: Almeno tre mesi

en: At least six months
it: Almeno sei mesi

en: At least a year
it: Almeno un anno

en: Forever
it: Per sempre

en: At least %d day | At least %d days
it[0]: Almeno %d giorno
it[1]: Almeno %d giorni

en: Choose Folders
it: Scegli cartelle

en: Local Folder
it: Cartella locale

en: Network Server
it: Server di rete

en: Rackspace Cloud Files
it: Cloud Files di Rackspace

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Every %d day | Every %d days
it[0]: Ogni %d giorno
it[1]: Ogni %d giorni

en: _Choose Folder…
it: _Scegli cartella…

en: Choose Folder
it: Scelta della cartella

en: _Username
it: Nome _utente

en: _Password
it: Pass_word

en: Location not available
it: Posizione non disponibile

en: Backups needs your password to continue
it: L'applicazione richiede la password per continuare

en: Connect _anonymously
it: Connettere in modo _anonimo

en: Connect as u_ser
it: Connettere come u_tente

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
it: _Dominio

en: Starting scheduled backup
it: Avvio del backup pianificato

en: Scheduled backup delayed
it: Il backup pianificato è stato rimandato

en: Backup completed
it: Backup completato

en: Backup finished
it: Backup terminato

en: But not all files were successfully backed up.
it: Ma non tutti i file sono stati salvati correttamente.

en: Backup failed
it: Backup non riuscito

en: Restore failed
it: Ripristino non riuscito

en: Keep your files safe by backing up regularly
it: Conserva i file al sicuro eseguendo backup in modo regolare

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
it: Documenti, dati e impostazioni importanti possono essere protetti archiviandoli in un backup. In caso di incidente, sarà possibile ripristinare i file da quel backup.

en: Don’t Show Again
it: Non mostrare di nuovo

en: Open Backups
it: Apri backup

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
it: Restic è un altro strumento di backup che può essere usato sotto il cofano al posto di Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
it: Si spera che Restic in futuro abiliterà più facilmente nuove funzionalità.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
it: Questa è una funzionalità sperimentale e potrebbe essere rimossa in ogni momento.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
it: Usare attenzione, ma ogni prova che si può gestire è apprezzata.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
it: %sSegnalare%s successi o fallimenti quando abilitata.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
it[0]: %d giorno fa
it[1]: %d giorni fa

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
it: Nessuno

en: Show version
it: Mostra la versione

en: Restore given files
it: Ripristina i file indicati

en: Immediately start a backup
it: Avvia immediatamente un backup

en: Please list files to restore
it: Elenca i file da ripristinare

en: An operation is already in progress
it: Un'operazione è già in corso

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
it: Il backup verrà avviato quando %s sarà collegato.

en: Storage location not available
it: Posizione di archiviazione non disponibile

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
it: In attesa della connessione di «%s»…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
it: Il backup inizierà quando sarà disponibile una connessione di rete.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
it: %s su Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
it: %s su Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
it: Si deve fornire una cartella di Microsoft OneDrive

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
it: Impossibile accedere ai server %s

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
it: Credenziali di %s per l'applicazione

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
it: È necessario prima consentire all'applicazione di accedere all'account di %s.

en: The network server is not available
it: Il server di rete non è disponibile

en: Waiting for a network connection…
it: In attesa di una connessione di rete…

en: Could not mount storage location.
it: Impossibile montare la posizione di archiviazione.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
it: È necessario specificare la posizione del server di rete nelle preferenze della posizione di archiviazione.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
it: La posizione «%s» del server di rete non sembra una posizione di rete.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
it: Le posizioni di rete Samba devono includere un nome host e un nome della condivisione.

en: Access Granted
it: Accesso consentito

en: Backups will now continue. You can close this page.
it: L'applicazione ora è in funzione. Si può chiudere questa pagina.

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
it: Cestino

en: Backup encryption password
it: Password di cifratura del backup

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
it: Assicurarsi che l'applicazione abbia i permessi di esecuzione in background nelle Preferenze → Applicazioni → Backup e riprovare.

en: Backing up…
it: Backup in corso…

en: Checking for backups…
it: Verifica dei backup…

en: Listing files…
it: Elencazione dei file…

en: Preparing…
it: Preparazione…

en: Verifying backup…
it: Verifica dei backup…

en: Restoring files…
it: Ripristino dei file…

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
it: Il backup sembra danneggiato. Dovrebbe essere eliminato ed eseguito nuovamente.

en: Paused (no network)
it: In pausa (rete non disponibile)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
it: La posizione di backup è troppo piccola. Provare a Usarne una con almeno %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
it: La posizione di backup non ha abbastanza spazio libero. Provare a usarne una con almeno %s.

en: Cleaning up…
it: Pulizia…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
it: Impossibile eseguire il backup dei seguenti file. Assicurarsi che sia possibile aprirli.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
it: Impossibile ripristinare i seguenti file. Assicurarsi che sia possibile scriverli.

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
it: Non riuscito con un errore sconosciuto.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
it: Password di cifratura errata.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
it: Impossibile ripristinare «%s»: il file non è stato trovato nel backup.

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
it: Il backup esistente è di un computer con nome %s, invece l'attuale nome del computer è %s. Se questo non è previsto, si dovrebbe eseguire il backup su una posizione differente.

en: Computer name changed
it: Il nome del computer è cambiato

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
it: Permesso negato durante il tentativo di creare «%s».

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
it: Permesso negato durante il tentativo di leggere «%s».

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
it: Permesso negato durante il tentativo di eliminare «%s».

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
it: La posizione di backup «%s» non esiste.

en: No space left.
it: Spazio esaurito.

en: Error reading file ‘%s’.
it: Errore nel leggere il file «%s».

en: Error writing file ‘%s’.
it: Errore nello scrivere il file «%s».

en: No space left in ‘%s’.
it: Spazio esaurito su «%s».

en: Uploading…
it: Caricamento…

en: Could not understand duplicity version.
it: Impossibile riconoscere la versione di duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
it: Impossibile riconoscere la versione «%s» di duplicity.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
it: L'applicazione richiede almeno la versione %d.%d.%.2d di duplicity, ma è stata trovata solo la versione %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
it: Questa posizione di archiviazione non è ancora supportata.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
it: Questa posizione di archiviazione non è più supportata. È comunque possibile usare direttamente duplicity per eseguire il backup o il ripristino dei file.

en: Could not understand restic version.
it: Impossibile riconoscere la versione di restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
it: Impossibile riconoscere la versione «%s» di restic.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of restic, but only found version %d.%d.%.2d
it: L'applicazione richiede almeno la versione %d.%d.%.2d di restic, ma è stata trovata solo la versione %d.%d.%.2d

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
it: Il backup verrà avviato quando una connessione di rete non a consumo sarà disponibile.
