deja-dup - en to nl translation catalogue (304 entries)

en: Co_ntinue
nl: Doorgaa_n

[ctx: verb]
en: _Test
nl: _Testen

en: _Resume Later
nl: Later he_rvatten

en: _Back
nl: V_orige

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Forward
nl: _Volgende

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
nl: Back-up maken

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
nl: _Back-up maken

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
nl: De volgende mappen kunnen niet aan de back-up toegevoegd worden omdat Back-ups er geen toegang tot heeft:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
nl: Dit is de eerste back-up die wordt gemaakt. Dit kan enige tijd duren.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
nl: Er wordt een nieuwe back-up gemaakt om back-upfouten uit te sluiten. Dit zal langer duren dan normaal.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
nl: Back-up maken van:

en: Backup Failed
nl: Back-up maken is mislukt

en: Backup Finished
nl: Back-up is voltooid

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
nl: Er werd een back-up van uw bestanden gemaakt en deze is succesvol getest.

en: Backing Up…
nl: Back-up wordt gemaakt…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
nl: Back-ups heeft uw aandacht nodig om verder te gaan

en: Backup in progress
nl: Back-up wordt gemaakt

en: Restore From Where?
nl: Herstellen van waar?

en: _Search
nl: _Zoeken

en: Scanning:
nl: Zoeken:

en: Scanning…
nl: Zoeken…

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
nl: Om verder te kunnen gaan dienen de volgende pakketten geïnstalleerd te worden:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
nl: U zult het wachtwoord nodig hebben wanneer u uw gegevens wilt herstellen. Misschien kunt u het opschrijven.

en: _Password-protect your backup
nl: Beveilig uw back-up met een _wachtwoord

en: E_ncryption password
nl: Versleuteli_ngswachtwoord

en: Confir_m password
nl: _Bevestig wachtwoord

en: _Remember password
nl: Wachtwoo_rd onthouden

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
nl: Voer uw versleutelingswachtwoord opnieuw in om een korte hersteltest uit te voeren, om te controleren of u bij uw bestanden kunt komen in een noodgeval.

en: Test every two _months
nl: Elke twee _maanden testen

en: _Grant Access
nl: _Toegang verlenen

en: Install Packages
nl: Pakketten installeren

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Restore Test
nl: Hersteltest

en: Grant Access
nl: Toegang verlenen

en: Set Encryption Password
nl: Versleutelingswachtwoord instellen

en: Require Password?
nl: Wachtwoord vereisen?

en: Encryption Password Needed
nl: Versleutelingswachtwoord vereist

en: Backups needs your encryption password to continue
nl: Back-ups heeft uw versleutelingswachtwoord nodig om verder te gaan

[ctx: verb]
en: _Install
nl: _Installeren

en: Backups needs to install packages to continue
nl: Back-ups moet pakketten installeren om verder te gaan

en: Restore
nl: Herstellen

en: _Restore
nl: He_rstellen

en: Restore files to _original locations
nl: Bestanden herstellen naar hun _oorspronkelijke locatie

en: Restore to _specific folder
nl: Herstellen naar een _specifieke map

en: _Folder
nl: _Map

en: Backups does not have permission to restore the following files:
nl: Back-ups beschikt niet over de vereiste toegangsrechten om de volgende bestanden terug te zetten:

en: Backup location
nl: Back-uplocatie

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
nl: Hersteldatum

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
nl: Map herstellen

en: Checking for Backups…
nl: Zoeken naar back-ups…

en: Restore From When?
nl: Herstellen van welke datum?

en: Restore to Where?
nl: Waar naartoe herstellen?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
nl: Herstellen van:

en: No backups to restore
nl: Geen back-ups om te herstellen

en: Original location
nl: Oorspronkelijke locatie

en: File to restore | Files to restore
nl[0]: Bestand om te herstellen
nl[1]: Bestanden om te herstellen

en: Restore Failed
nl: Herstellen mislukt

en: Restore Finished
nl: Herstellen voltooid

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
nl: Uw bestanden zijn hersteld.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
nl[0]: Uw bestand is hersteld.
nl[1]: Uw bestanden zijn hersteld.

en: Restoring…
nl: Herstellen…

en: Restore in progress
nl: Back-up wordt teruggezet

en: Cannot back up automatically
nl: Kan geen automatische back-ups maken

en: Authentication needed
nl: Aanmelding vereist

en: No backup files found
nl: Geen back-upbestanden gevonden

en: Back Up _Automatically
nl: _Automatisch back-ups maken

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
nl: De eerstvolgende back-up is vandaag.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
nl: De eerstvolgende back-up zou vandaag zijn.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
nl: De eerstvolgende back-up is morgen.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
nl: De eerstvolgende back-up zou morgen zijn.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
nl[0]: De eerstvolgende back-up is binnen %d dag.
nl[1]: De eerstvolgende back-up is binnen %d dagen.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
nl[0]: De eerstvolgende back-up zou binnen %d dag zijn.
nl[1]: De eerstvolgende back-up zou binnen %d dagen zijn.

en: At least three months
nl: Minstens drie maanden

en: At least six months
nl: Minstens zes maanden

en: At least a year
nl: Minstens één jaar

en: Forever
nl: Voor altijd

en: At least %d day | At least %d days
nl[0]: Minstens %d dag
nl[1]: Minstens %d dagen

en: Local Folder
nl: Lokale map

en: Network Server
nl: Netwerkserver

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Every %d day | Every %d days
nl[0]: Iedere dag
nl[1]: Iedere %d dagen

en: Use _Restic instead of Duplicity
nl: _Restic gebruiken in plaats van Duplicity

en: Choose Folder
nl: Selecteer map

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: Location not available
nl: Locatie niet beschikbaar

en: Backups needs your password to continue
nl: Back-ups heeft uw wachtwoord nodig om verder te gaan

en: Connect _anonymously
nl: _Anoniem verbinden

en: Connect as u_ser
nl: Verbinden al_s gebruiker

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
nl: _Domein

en: Starting scheduled backup
nl: Maken van geplande back-up wordt gestart

en: Scheduled backup delayed
nl: Maken van geplande back-up is uitgesteld

en: Backup completed
nl: Back-up is voltooid

en: Backup finished
nl: Back-up is voltooid

en: But not all files were successfully backed up.
nl: Maar niet alle bestanden zijn toegevoegd aan de back-up.

en: Backup failed
nl: Back-up maken is mislukt

en: Restore failed
nl: Herstellen mislukt

en: Keep your files safe by backing up regularly
nl: Houd uw bestanden veilig door regelmatig een back-up te maken

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
nl: Belangrijke documenten, gegevens en instellingen kunnen beveiligd worden door er een back-up van te maken. In geval van een ramp zult u met deze back-up toch uw gegevens kunnen herstellen.

en: Don’t Show Again
nl: Niet meer tonen

en: Open Backups
nl: Back-ups openen

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
nl: Restic is een ander back-upprogramma dat als motor gebruikt kan worden in plaats van Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
nl: We hopen dat Restic ervoor zal zorgen dat we in de toekomst gemakkelijker nieuwe functies kunnen toevoegen.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
nl: Dit is een experimentele functie die te allen tijde weer verwijderd kan worden.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
nl: Wees voorzichtig, maar elke test die u uitvoert stellen we op prijs.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
nl: Als u dit inschakelt, gelieve dan te %smelden%s of het al dan niet werkt.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
nl[0]: %d dag geleden
nl[1]: %d dagen geleden

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
nl: Geen

en: Back
nl: Terug

en: Search
nl: Zoeken

en: _OK
nl: _Oké

en: Show version
nl: Versie tonen

en: Restore given files
nl: De aangegeven bestanden herstellen

en: Immediately start a backup
nl: Nu meteen een back-up maken

en: Please list files to restore
nl: Geef de bestanden op om terug te zetten

en: An operation is already in progress
nl: Er is reeds een opdracht gestart om een back-up te maken

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
nl: Déjà Dup-back-ups

en: Backups
nl: Back-ups

en: Protect yourself from data loss
nl: Bescherm uzelf tegen gegevensverlies

note: Translators: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons These keywords are used when searching for applications in dashes, etc.
en: déjà;deja;dup;
nl: déjà;deja;dup;backups;back-ups;reservekopieën;reservekopies;

en: Back Up
nl: Back-up maken

en: Folders to save
nl: Mappen om een back-up van te maken

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
nl: Dit is de lijst met de bestanden waarvan een back-up gemaakt zal worden. De gereserveerde onderdelen $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, en $VIDEOS zullen herkend worden als de speciale mappen van de gebruiker en kunnen zich eventueel ook aan het begin van een langer pad ($HOME/subdir) bevinden. Het gereserveerde onderdeel $USER zal vervangen worden door de gebruikersnaam en kan zich op elke locatie van het pad bevinden. Relatieve onderdelen zijn relatief aan de Persoonlijke map.

en: Folders to ignore
nl: Mappen om te negeren

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
nl: Dit is de lijst met de bestanden waarvan geen back-up gemaakt zal worden. De gereserveerde onderdelen $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, en $VIDEOS zullen herkend worden als de speciale mappen van de gebruiker en kunnen zich eventueel ook aan het begin van een langer pad ($HOME/subdir) bevinden. Het gereserveerde onderdeel $USER zal vervangen worden door de gebruikersnaam en kan zich op elke locatie van het pad bevinden. Relatieve onderdelen zijn relatief aan de Persoonlijke map.

en: The last time Déjà Dup was run
nl: De laatste keer dat Déjà Dup is gebruikt

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
nl: De laatste keer dat Déjà Dup succesvol is gebruikt. Dit tijdstip moet in het ISO 8601-formaat zijn.

en: The last time Déjà Dup backed up
nl: De laatste keer dat Déjà Dup een back-up heeft gemaakt

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
nl: De laatste keer dat Déjà Dup een back-up heeft voltooid. Dit tijdstip moet in het ISO 8601-formaat zijn.

en: The last time Déjà Dup restored
nl: De laatste keer dat Déjà Dup een herstelling heeft gedaan

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
nl: De laatste keer dat Déjà Dup een herstelling heeft voltooid. Dit tijdstip moet in het ISO 8601-formaat zijn.

en: Whether to periodically back up
nl: Of er periodiek een back-up gemaakt moet worden

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
nl: Of back-ups automatisch op een vaste tijd gemaakt moeten worden.

en: How often to periodically back up
nl: Hoe vaak er een back-up gemaakt moet worden

en: The number of days between backups.
nl: Het aantal dagen tussen het maken van back-ups.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
nl: De laatste keer dat Déjà Dup controleerde of er een melding gegeven moest worden over het maken van een back-up

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
nl: Wanneer een gebruiker zich aanmeldt, controleert Déjà Dup-observatie of er een melding gegeven moet worden over het maken van een back-up. Dit wordt gedaan om gebruikers attent te maken op het maken van back-ups. Dit tijdstip moet in het ISO 8601-formaat zijn of moet ‘uitgeschakeld’ worden om de controle te annuleren.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
nl: De laatste keer dat Déjà Dup controleerde of er een melding gegeven moest worden over uw wachtwoord

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
nl: Om te voorkomen dat u uw wachtwoorden zult vergeten, zal Déjà Dup u soms verzoeken om uw wachtwoord te bevestigen. Dit tijdstip moet in het ISO 8601-formaat zijn of moet ‘uitgeschakeld’ worden om de controle te annuleren.

en: How long to keep backup files
nl: Hoe lang wilt u de back-ups bijhouden

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
nl: Het aantal dagen om de back-ups bij te houden op de back-uplocatie. De waarde 0 betekent voor altijd. Dit is een minimum aantal dagen; de back-ups mogen er langer op blijven staan.

en: How long to wait between full backups
nl: Hoe lang te wachten tussen het maken van volledige back-ups

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
nl: Déjà Dup dient regelmatig nieuwe volledige back-ups te maken. Dit is het aantal dagen tussen het maken van volledige back-ups.

en: Whether to use metered networks
nl: Of er een netwerkverbinding met een gegevenslimiet gebruikt moet worden

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
nl: Indien onwaar zal Déjà Dup geen ingeplande back-ups maken over netwerkverbindingen met een gegevenslimiet (zoals 4G).

en: Command to run before the backup tool
nl: Opdracht om vóór de back-uptoepassing uit te voeren

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
nl: Nuttig als u bijvoorbeeld een map handmatig moet aankoppelen. Als deze opdracht mislukt zal de back-up niet uitgevoerd worden.

en: Command to run after the backup tool
nl: Opdracht om na de back-uptoepassing uit te voeren

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
nl: Nuttig als u na uw configuratieopdracht moet opruimen. Mislukte pogingen worden genegeerd.

en: Command to run around the backup tool
nl: Opdracht om rond de back-uptoepassing uit te voeren

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
nl: Nuttig als u brongebruik moet beperken of om andere redenen de uitvoering van de opdracht moet inperken. Een voorbeeldwaarde zou ‘trickle -u 500’ kunnen zijn, hetgeen ervoor zou zorgen dat deja-dup ‘trickle -u 500 duplicity …’ uitvoert.

en: Type of location to store backup
nl: Type locatie om back-up op te slaan

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
nl: Het type back-uplocatie. Bij ‘auto’ zal er een standaardlocatie gekozen worden die beschikbaar is.

en: The folder where backups are stored
nl: De map waarin back-ups worden opgeslagen

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
nl: De mapstructuur waar back-ups worden opgeslagen. Het pad kan absoluut zijn maar ook relatief aan uw Persoonlijke map.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
nl: Dit is het unieke bestandssysteemkenmerk voor de schijf, dat gebruikt zal worden voor het herkennen van de schijf wanneer die aangesloten wordt.

en: Name
nl: Naam

en: The name of the external drive.
nl: De naam van de externe schijf.

en: Icon
nl: Pictogram

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
nl: Het pictogram van de externe schijf, als een geserialiseerd GIcon.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
nl: De mapstructuur waar back-ups worden opgeslagen. Het pad is relatief aan de schijf.

en: The server address
nl: Het serveradres

en: The URI of the remote server location.
nl: De URI van de serverlocatie op afstand.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
nl: De mapstructuur waar back-ups worden opgeslagen. Het pad kan absoluut zijn maar ook relatief aan de gastcomputer.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
nl: Déjà Dup is een eenvoudig hulpmiddel om back-ups te maken. De eenvoud van Déjà Dup verhult de complexiteit van het maken van correcte back-ups (versleuteld, off-site en regelmatig) en maakt gebruik van het achtergrondprogramma ‘duplicity’.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
nl: Ondersteuning voor lokale, externe of cloudback-uplocaties zoals Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
nl: Déjà Dup versleutelt en pakt uw gegevens op een veilige manier in

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
nl: Incrementele back-ups geven u de mogelijkheid om te herstellen vanaf een bepaalde back-up

en: Schedules regular backups
nl: Back-ups op regelmatige tijdstippen plannen

en: Integrates well into your GNOME desktop
nl: Integreert goed met de GNOME-werkomgeving

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
nl: Déjà Dup richt zich op gebruiksgemak en herstel van persoonlijk, onbedoeld gegevensverlies. Als u een volledige back-up van het systeem of een archiefprogramma nodig hebt, geeft u misschien de voorkeur aan andere back-uptoepassingen.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
nl: Maak automatisch back-ups van uw bestanden — stel het één keer in en u hoeft er niet meer aan te denken

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
nl: Herstellen is simpel — blader door uw bestanden en selecteer dewelke u wilt herstellen

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
nl: Maak back-ups naar de cloud, een netwerkserver of een lokale schijf

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
nl: Neem de touwtjes van uw back-ups in handen door te kiezen welke mappen u precies in de back-up wilt zetten

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
nl: Back-upobservatie

en: Schedules backups at regular intervals
nl: Plant back-ups op regelmatige tijdstippen

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
nl: Back-ups scannen…

en: Folder is Empty
nl: Map is leeg

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: _Retry
nl: Opnieuw p_roberen

en: _Connect
nl: _Verbinden

en: Encryption password needed
nl: Versleutelingswachtwoord vereist

en: _Enter Password
nl: Vo_er wachtwoord in

en: Location
nl: Locatie

en: Add
nl: Toevoegen

en: Folders
nl: Mappen

en: Folders to Back Up
nl: Mappen voor back-up

en: These folders are always ignored:
nl: Deze mappen worden altijd genegeerd:

en: Folders to Ignore
nl: Te negeren mappen

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
nl: Deze map kan niet aan de back-up toegevoegd worden omdat Back-ups er geen toegang tot heeft.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Storage
nl: Opslag

en: _Reset Account Access
nl: Accounttoegang _opnieuw instellen

en: Ser_ver Address
nl: Ser_veradres

en: _Location
nl: _Locatie

en: Overview
nl: Overzicht

en: _Back Up Now
nl: _Nu een back-up maken

en: Con_tinue
nl: _Doorgaan

en: General
nl: Algemeen

en: Schedule
nl: Planning

en: Automatic Backup _Frequency
nl: _Frequentie voor automatische back-ups

en: _Keep Backups
nl: Back-ups bijhouden

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
nl: De oudste back-ups zullen nog steeds verwijderd worden als de hoeveelheid beschikbaar schijfruimte te laag is, of tot drie maanden langer bijgehouden worden om te voorkomen dat verwante back-ups verwijderd worden.

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: _Select All
nl: Alles _selecteren

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Backups
nl: _Info Déjà Dup

en: Most Recent Backup
nl: Meest recente back-up

en: Actions
nl: Acties

en: Server Addresses
nl: Serveradressen

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
nl: Serveradressen bestaan uit een protocol-voorvoegsel, een adres, en soms een pad (afhankelijk van het protocol). Voorbeelden:

en: Available Protocols
nl: Beschikbare protocollen

en: File Transfer Protocol
nl: FTP

en: Network File System
nl: NFS

en: SSH File Transfer Protocol
nl: SSH FTP

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
nl: ftp:// of ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
nl: sftp:// of ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
nl: dav:// of davs://

en: _Date
nl: _Datum

en: Welcome to Backups
nl: Welkom bij back-ups

en: Create Your First _Backup
nl: Maak uw eerste _back-up

en: _Restore From a Previous Backup
nl: Eerdere back-up he_rstellen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
nl: Bladeren door back-ups

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nl: Teruggaan

[ctx: shortcut window]
en: Select all
nl: Alles selecteren

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
nl: Het maken van de back-up zal beginnen zodra %s verbonden is.

en: Storage location not available
nl: Back-uplocatie is niet beschikbaar

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
nl: Wachten totdat ‘%s’ verbonden is…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
nl: Het maken van de back-up zal beginnen zodra er een netwerkverbinding beschikbaar is.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
nl: %s op Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
nl: %s op Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
nl: U dient een Microsoft OneDrive-map in te voeren.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
nl: Aanmelden bij %s-servers is mislukt.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
nl: %s-aanmeldgegevens voor Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
nl: U dient Back-ups eerst toegang te verlenen tot uw %s-account.

en: The network server is not available
nl: De netwerkserver is niet beschikbaar

en: Waiting for a network connection…
nl: Wachten op een netwerkverbinding…

en: Could not mount storage location.
nl: De opslaglocatie kon niet worden aangekoppeld.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
nl: De netwerklocatie van de server moet ingesteld worden in de opslaglocatievoorkeuren.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
nl: De netwerklocatie van de server ‘%s’ ziet er niet uit als een netwerklocatie.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
nl: Samba-netwerklocaties moeten zowel een computernaam als een naam van een gedeelde map bevatten.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
nl: Persoonlijke map (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
nl: Persoonlijke map

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
nl: Prullenbak

en: Backup encryption password
nl: Versleutelingswachtwoord

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
nl: Zorg ervoor dat Back-ups de toestemming heeft om op de achtergrond te draaien in Instellingen → Toepassingen → Back-ups en probeer het opnieuw.

en: Backing up…
nl: Back-up wordt gemaakt…

en: Checking for backups…
nl: Zoeken naar back-ups…

en: Listing files…
nl: Bestandslijst maken…

en: Preparing…
nl: Voorbereiden…

en: Custom tool setup failed.
nl: Instelling van aangepast hulpmiddel mislukt.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
nl: Kon geen back-up maken van de volgende bestanden. Controleer of u wel leesrechten hebt.

en: Verifying backup…
nl: Back-up controleren…

en: Restoring files…
nl: Bestanden herstellen…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
nl: De volgende bestanden konden niet hersteld worden. Controleer of u wel schrijfrechten hebt.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
nl: Uw back-up lijkt beschadigd te zijn. Verwijder deze back-up en probeer het opnieuw.

en: Paused (no network)
nl: Gepauzeerd (geen netwerk)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
nl: De back-uplocatie is te klein.

en: Try using a location with at least %s.
nl: Probeer een locatie te gebruiken met ten minste %s.

en: (Space for two full backups is required.)
nl: (Er is ruimte vereist voor twee volledige back-ups.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
nl: De back-uplocatie heeft onvoldoende vrije ruimte. Probeer ten minste %s vrij te maken.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
nl: De back-uplocatie heeft onvoldoende vrije ruimte. Probeer een locatie te gebruiken met ten minste %s vrije ruimte.

en: Cleaning up…
nl: Opruimen…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
nl: Mislukt met een onbekende fout.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
nl: Versleutelingswachtwoord is onjuist.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
nl: Kon ‘%s’ niet herstellen: Kon bestand niet vinden in back-up

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
nl: De huidige back-up is van een computer genaamd %s, maar de naam van deze computer is %s. Als dit onverwacht is, maak dan een back-up naar een andere locatie.

en: Computer name changed
nl: Computernaam is veranderd

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
nl: Toegang geweigerd bij het aanmaken van ‘%s’.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
nl: Toegang geweigerd bij het lezen van ‘%s’.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
nl: Toegang geweigerd bij het verwijderen van ‘%s’.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
nl: Back-uplocatie ‘%s’ bestaat niet.

en: No space left.
nl: Geen vrije ruimte.

en: Error reading file ‘%s’.
nl: Fout bij het lezen van ‘%s’.

en: Error writing file ‘%s’.
nl: Fout bij het schrijven van ‘%s’.

en: No space left in ‘%s’.
nl: Geen vrije ruimte over in ‘%s’.

en: Uploading…
nl: Uploaden…

en: Could not understand duplicity version.
nl: Kon duplicity-versie niet begrijpen.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
nl: Kon duplicity-versie ‘%s’ niet begrijpen.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
nl: Deja Dup heeft minimaal versie %d.%d.%.2d van duplicity nodig, maar kon alleen maar versie %d.%d.%.2d vinden

en: This storage location is not yet supported.
nl: Deze opslaglocatie wordt nog niet ondersteund.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
nl: Deze opslaglocatie wordt niet meer ondersteund. U kunt duplicity nog steeds rechtstreeks gebruiken om een back-up van uw bestanden te maken of terug te zetten.

en: Could not understand restic version.
nl: Kon restic-versie niet begrijpen.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
nl: Kon restic-versie ‘%s’ niet begrijpen.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
nl: Back-ups heeft minimaal versie %d.%d.%d van restic nodig, maar kon alleen maar versie %d.%d.%d vinden

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
nl: Het maken van de back-up zal beginnen zodra de energiebesparingsmodus niet meer actief is.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
nl: Het maken van de back-up zal beginnen zodra er een netwerkverbinding zonder gegevenslimiet beschikbaar is.
