deja-dup - en to nn translation catalogue (16 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
nn: Planlegging av tryggleikskopiering

en: Schedules backups at regular intervals
nn: Planlegg tryggleikskopiering regelmessig

en: Change your backup settings
nn: Endra innstillingane for tryggleikskopiering

en: Folders to ignore
nn: Ignorerte mapper

en: The last time Déjà Dup was run
nn: Sist Déjà Dup vart køyrd

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
nn: Sist Déjà Dup vart køyrd. Tidspunktet skal vere oppgjeve i ISO 8601-format.

en: The last time Déjà Dup backed up
nn: Sist Déjà Dup tok ein tryggleikskopi

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
nn: Sist Déjà Dup fullførte ei tryggleikskopiering. Tidspunktet skal vere oppgjeve i ISO 8601-format.

en: The last time Déjà Dup restored
nn: Sist Déjà Dup gjenoppretta ein tryggleikskopi

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
nn: Sist Déjà Dup fullførte ei gjenoppretting. Tidspunktet skal vere oppgjeve i ISO 8601-format.

en: How often to periodically back up
nn: Kor ofte tryggleikskopiar skal takast regelmessig

en: The number of days between backups.
nn: Tal på dagar mellom tryggleikskopieringar.

en: How long to keep backup files
nn: Kor lenge tryggleikskopiar skal takast vare på

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
nn: Tal på dagar tryggleikskopiane skal takast vare på. Verdien «0» tyder for alltid. Filene kan takast vare på lengre; dette er minste tal på dagar.

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
nn: Plasseringstype for tryggleikskopiar. «Auto» vil velja standard, avhengig av kva som er tilgjengeleg.

en: Backup location
nn: Plassering av tryggleikskopi
