deja-dup - en to pt translation catalogue (305 entries)

en: Co_ntinue
pt: Co_ntinuar

[ctx: verb]
en: _Test
pt: _Testar

en: _Resume Later
pt: _Retomar mais tarde

en: _Back
pt: Voltar

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Forward
pt: Avançar

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
pt: Efetuar Backup

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
pt: Efetuar _Backup

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
pt: Não é possível fazer backups das seguintes pastas porque o Cópias de segurança não tem acesso as mesmas:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
pt: A criara primeira cópia de segurança.  Isto pode demorar algum tempo.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
pt: Criação de um novo backup para proteger contra a corrupção de backup.  Isto vai demorar mais tempo do que o normal.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
pt: A efetuar o backup:

en: Backup Failed
pt: Falha ao efetuar backup

en: Backup Finished
pt: O backup terminou

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
pt: O backup dos seus ficheiros foi criado e testado com sucesso.

en: Backing Up…
pt: A efetuar o backup…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
pt: Os backups precisam da sua introdução para continuar

en: Backup in progress
pt: Backup em curso

en: Restore From Where?
pt: Restaurar de onde?

en: _Search
pt: _Procurar

en: Scanning:
pt: A analisar:

en: Scanning…
pt: A analisar…

en: _Details
pt: _Detalhes

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
pt: Para continuar, os seguintes pacotes precisam de ser instalados:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
pt: Precisará da sua palavra-passe para restaurar os seus ficheiros. Pode querer anotá-la.

en: _Password-protect your backup
pt: _Proteger o backup com uma palavra-passe

en: E_ncryption password
pt: Palavra-passe de e_ncriptação

en: Confir_m password
pt: Confir_mar a palavra-passe

en: _Remember password
pt: _Recordar a palavra-passe

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
pt: Para verificar que se será capaz de restaurar os seus ficheiros em caso de emergência, introduza a sua palavra-passe de encriptação novamente para executar um teste rápido de restauro.

en: Test every two _months
pt: Testar a cada dois _meses

en: _Grant Access
pt: Conceder _acesso

en: Install Packages
pt: Instalar Pacotes

en: Summary
pt: Resumo

en: Restore Test
pt: Teste de restauro

en: Grant Access
pt: Conceder acesso

en: Set Encryption Password
pt: Definir palavra-passe de encriptação

en: Require Password?
pt: Exigir palavra-passe?

en: Encryption Password Needed
pt: Palavra-passe encriptada necessária

en: Backups needs your encryption password to continue
pt: Os backups precisam da sua palavra-passe de encriptação para continuar

[ctx: verb]
en: _Install
pt: _Instalar

en: Backups needs to install packages to continue
pt: O Backups precisa de instalar pacotes para continuar

en: Restore
pt: Restaurar

en: _Restore
pt: _Restaurar

en: Restore files to _original locations
pt: Restaurar ficheiros para os locais _originais

en: Restore to _specific folder
pt: Restaurar para pasta e_specífica

en: _Folder
pt: Pasta

en: Backups does not have permission to restore the following files:
pt: Os backups não têm permissão para restaurar os seguintes ficheiros:

en: Backup location
pt: Localização do backup

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
pt: Data do restauro

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
pt: Pasta do restauro

en: Checking for Backups…
pt: A procurar por backups…

en: Restore From When?
pt: Restaurar de quando?

en: Restore to Where?
pt: Restaurar para onde?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
pt: A restaurar:

en: No backups to restore
pt: Sem backups para restaurar

en: Original location
pt: Localização original

en: File to restore | Files to restore
pt[0]: Ficheiro a restaurar
pt[1]: Ficheiros a restaurar

en: Restore Failed
pt: O restauro falhou

en: Restore Finished
pt: O restauro foi concluído

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
pt: Os seus ficheiros foram restaurados com sucesso.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
pt[0]: O seu ficheiro foi restaurado com sucesso.
pt[1]: Os seus ficheiros foram restaurados com sucesso.

en: Restoring…
pt: A restaurar…

en: Restore in progress
pt: Restauro em curso

en: Cannot back up automatically
pt: Não foi possível efetuar o backup automaticamente

en: Authentication needed
pt: Autenticação necessária

en: No backup files found
pt: Nenhum backup encontrado

en: Back Up _Automatically
pt: Efetuar backup _automaticamente

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
pt: O próximo backup é hoje.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
pt: O próximo backup será hoje.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
pt: O próximo backup é amanhã.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
pt: O próximo backup será amanhã.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
pt[0]: O próximo backup é daqui a %d dia.
pt[1]: O próximo backup é daqui a %d dias.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
pt[0]: O próximo backup será daqui a %d dia.
pt[1]: O próximo backup será daqui a %d dias.

en: At least three months
pt: Pelo menos três meses

en: At least six months
pt: Pelo menos seis meses

en: At least a year
pt: Pelo menos um ano

en: Forever
pt: Para sempre

en: At least %d day | At least %d days
pt[0]: Pelo menos %d dia
pt[1]: Pelo menos %d dias

en: Choose Folders
pt: Escolher pastas

en: Add
pt: Adicionar

en: Local Folder
pt: Pasta local

en: Network Server
pt: Servidor de rede

en: Rackspace Cloud Files
pt: Ficheiros nas nuvens do Rackspace

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Every %d day | Every %d days
pt[0]: A cada %d dia
pt[1]: A cada %d dias

en: Use _Restic instead of Duplicity
pt: Usar o _Restic em vez do Duplicity

en: Choose Folder
pt: Escolher pasta

en: _Username
pt: Nome de _utilizador

en: _Password
pt: _Palavra-passe

en: Location not available
pt: Local não disponível

en: Backups needs your password to continue
pt: Cópias de segurança precisam da sua palavra-passe para continuar

en: Connect _anonymously
pt: Ligar _anonimamente

en: Connect as u_ser
pt: Ligar como o u_tilizador

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
pt: _Domínio

en: Starting scheduled backup
pt: A iniciar backup agendado

en: Scheduled backup delayed
pt: Cópia de segurança agendada atrasada

en: Backup completed
pt: Backup concluído

en: Backup finished
pt: O backup foi concluído

en: But not all files were successfully backed up.
pt: Mas nem todos os ficheiros foram adicionados ao backup com sucesso.

en: Backup failed
pt: Falha ao efetuar backup

en: Restore failed
pt: Falha ao efetuar o restauro

en: Keep your files safe by backing up regularly
pt: Mantenha os seus ficheiros seguros, ao fazer regularmente um backup

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
pt: Documentos importantes, informações e definições podem ser protegidas por meio do seu armazenamento num backup. No caso de um azar, será capaz de recuperá-los a partir d backup.

en: Don’t Show Again
pt: Não mostrar novamente

en: Open Backups
pt: Abrir o Backups

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
pt: O Restic é outra ferramenta de backup que pode ser usada em segundo plano em vez do Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
pt: Espera-se que o Restic ative novos recursos com mais facilidade no futuro.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
pt: Este é um recurso experimental e pode ser removido a qualquer momento.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
pt: Tenha cuidado, mas qualquer teste que puder realizar será apreciado.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
pt: %sreport%s sucessos ou falhas quando ativado.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
pt[0]: Há %d dia atrás
pt[1]: Há %d dias atrás

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
pt: Nenhum

en: _OK
pt: Aceitar

en: Show version
pt: Mostrar versão

en: Restore given files
pt: Restaura os ficheiros fornecidos

en: Immediately start a backup
pt: Inicia um backup imediatamente

en: Please list files to restore
pt: Mostar os ficheiros a restaurar

en: An operation is already in progress
pt: Uma operação já está em curso

en: Protect yourself from data loss
pt: Proteja-se da perda de dados

en: Back Up
pt: Efetuar _Backup

en: Folders to save
pt: Pastas a guardar

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pt: Esta lista de diretórios fará parte do backup. Os valores reservados $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS são reconhecidos como os diretórios especiais do utilizador e podem estar no início de um caminho mais longo ($HOME/subdiretório). O valor reservado $USER é substituído pelo nome de utilizador e pode estar em qualquer lugar do caminho. As entradas relativas são relativas ao diretório inicial do utilizador.

en: Folders to ignore
pt: Pastas a ignorar

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pt: Essa lista de diretórios não fará parte do backup. Os valores reservados $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS são reconhecidos como os diretórios especiais do utilizador e podem estar no início de um caminho mais longo ($HOME/subdiretório). O valor reservado $USER é substituído pelo nome de utilizador e pode estar em qualquer lugar do caminho. As entradas relativas são relativas ao diretório inicial do utilizador.

en: The last time Déjà Dup was run
pt: A última vez que o Déjà Dup foi executado

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
pt: A última vez que o Déjà Dup foi executado com sucesso. Desta vez deve estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
pt: A última vez que o Déjà Dup fez um backup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
pt: A última vez que o Déjà Dup concluiu com sucesso um backup. Desta vez deve estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
pt: A última vez que o Déjà Dup restaurou

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
pt: A última vez que o Déjà Dup concluiu com sucesso um restauro. Desta vez deve estar no formato ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
pt: Se o backup deve ser feito periodicamente

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
pt: Se deve fazer um backup automático num horário regular.

en: How often to periodically back up
pt: Com que frequência efetuar periodicamente o backup

en: The number of days between backups.
pt: O número de dias entre backups.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
pt: A última vez que o Déjà Dup verificou se deveria solicitar fazer backups

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pt: Quando um utilizador inicia a sessão, o Déjà Dup monitor verifica se deve mostrar uma mensagem perguntando sobre fazer um backup. Isto é usado para aumentar a explorabilidade para utilizadores que não sabem nada sobre backups. Este tempo deve ou estar em “desativado” para desabilitar essa verificação, ou estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
pt: A última vez que o Déjà Dup verificou se deveria solicitar a sua palavra-passe

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pt: Para prevenir que se esqueça das suas palavras-passe, o Déjà Dup irá ocasionalmente notificar-lhe para confirmar a palavra-passe. Este tempo deve ser “desativado”, para desligar a verificação, ou no formato ISO 8601.

en: How long to keep backup files
pt: Durante quanto tempo devem os ficheiros de backup ser mantidos

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
pt: O número de dias para manter os ficheiros do backup no seu local de backup. Um valor 0 significa para sempre. Este é o número mínimo de dias; os ficheiros podem ser mantidos por mais tempo.

en: How long to wait between full backups
pt: Quanto tempo esperar entre backups completos

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
pt: O Déjà Dup precisa, ocasionalmente, de efetuar novos backups completos. Este é o número de dias de espera entre os backups completos.

en: Whether to use metered networks
pt: Se deve-se usar redes limitadas

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
pt: Se falso, o Déja Dup recusar-se-á a executar backups agendados usando redes limitadas (como 4G).

en: Command to run before the backup tool
pt: Comando a executar antes da ferramenta de backup

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
pt: Útil se precisar de montar manualmente uma pasta, por exemplo. Se este comando falhar, o backup não começará.

en: Command to run after the backup tool
pt: Comando a executar depois da ferramenta de backup

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
pt: Útil se precisar de limpar após o seu comando de configuração. As falhas são ignoradas.

en: Command to run around the backup tool
pt: Comando a executar em torno da ferramenta de backup

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
pt: Útil se precisar de limitar os recursos ou de outra forma de dar a volta à execução do comando da ferramenta. Um valor de exemplo poderia ser 'trickle -u 500', o que resultaria na execução do deja-dup 'trickle -u 500 duplicity ...'.

en: Type of location to store backup
pt: Tipo do localização para armazenar o backup

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
pt: O tipo localização de backup. Se “auto” estiver selecionado, um local será escolhido de acordo com o que estiver disponível.

en: The folder where backups are stored
pt: A pasta onde os backups são armazenados

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
pt: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos podem ser absolutos ou relativos à sua pasta pessoal.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
pt: O identificador exclusivo do sistema de ficheiros da unidade, usado para reconhecer a unidade quando está ligada.

en: Name
pt: Nome

en: The name of the external drive.
pt: O nome da unidade externa.

en: Icon
pt: Ícone

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
pt: O ícone da unidade externa, como um GIcon de série.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
pt: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos são relativos à unidade.

en: The server address
pt: O endereço do servidor

en: The URI of the remote server location.
pt: O URI da localização do servidor remoto.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
pt: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos podem ser absolutos ou relativos ao host.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
pt: O Déjà Dup é uma ferramenta simples de backup. Oculta a complexidade de efetuar um backup da maneira correta (encriptada, remota e regular) e usa o duplicity como backend.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
pt: Suporte para backup local, remoto ou localizações na nuvem, tais como o Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
pt: Encripta e comprime os dados com segurança

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
pt: Efetua backup de forma incremental, deixando-o restaurar a partir de qualquer backup em particular

en: Schedules regular backups
pt: Agenda backups regularmente

en: Integrates well into your GNOME desktop
pt: Integra-se bem com o ambiente gráfico GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
pt: O Déjà Dup concentra-se na facilidade de uso e recuperação de perda de dados pessoais e acidentais. Se precisar de um backup completo do sistema ou de um programa de arquivo, pode preferir outras aplicações de backup.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
pt: Backup automático dos seus ficheiros — configure e não se preocupe

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
pt: Restaurar é fácil — navegue pelos seus ficheiros e selecione o que pretende restaurar

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
pt: Faça backup para a nuvem, um servidor de rede ou uma unidade local

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
pt: Assuma o controlo do backup, escolhendo exatamente quais as pastas a serem incluídas

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
pt: Monitorizador de backups

en: Schedules backups at regular intervals
pt: Agenda backups em intervalos regulares

en: Search
pt: Pesquisar

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
pt: A analisar ficheiros de backup…

en: Folder is Empty
pt: A pasta está vazia

en: No Results Found
pt: Sem resultados

en: Try a different search
pt: Tentar outro critério de pesquisa

en: _Retry
pt: Tentar novamente

en: _Connect
pt: _Ligar

en: Encryption password needed
pt: É necessária uma palavra-passe de encriptação

en: _Enter Password
pt: Introduza a palavra-passe

en: Location
pt: Localização

en: Folders
pt: Pastas

en: Folders to Back Up
pt: Pastas a efetuar backup

en: These folders are always ignored:
pt: Estas pastas são sempre ignoradas:

en: Folders to Ignore
pt: Pastas a ignorar

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
pt: Não é possível efetuar backup desta pasta porque o Backups não tem acesso à mesma.

en: Remove
pt: Remover

en: Storage
pt: Armazenamento

en: _Reset Account Access
pt: _Repor acesso da conta

en: Ser_ver Address
pt: Endereço do ser_vidor

en: _Location
pt: _Localização

en: Back
pt: Voltar

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: _Select All
pt: _Selecionar tudo

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt: Teclas de atalho

en: _Help
pt: Ajuda

en: _About Backups
pt: _Acerca do Backups

en: Overview
pt: Visão geral

en: _Back Up Now
pt: Efetuar agora o _backup

en: Con_tinue
pt: Con_tinuar

en: General
pt: Geral

en: Schedule
pt: Agendar

en: Automatic Backup _Frequency
pt: _Frequência do backup automático

en: _Keep Backups
pt: _Manter backups

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
pt: Os backups mais antigos ainda serão eliminados anteriormente se o local estiver com pouco espaço ou mantidos por até mais três meses para evitar a eliminação de backups relacionados.

en: Labs
pt: Laboratórios

en: Most Recent Backup
pt: Backup mais recente

en: Server Addresses
pt: Endereços do servidor

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
pt: Os endereços dos servidores são compostos por um prefixo de protocolo, um endereço, e por vezes um caminho, dependendo do protocolo. Exemplos:

en: Available Protocols
pt: Protocolos disponíveis

en: File Transfer Protocol
pt: FTP (protocolo de transferência de ficheiros)

en: Network File System
pt: NFS (sistema de ficheiros de rede)

en: SSH File Transfer Protocol
pt: Protocolo de transferência de ficheiros SSH

en: Prefix
pt: Prefixo

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
pt: ftp:// ou ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
pt: sftp:// ou ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
pt: dav:// ou davs://

en: _Date
pt: _Data

en: Welcome to Backups
pt: Bem vindo ao Backups

en: Create Your First _Backup
pt: Criar a minha primeira cópia de segurança

en: _Restore From a Previous Backup
pt: _Restaurar de uma cópia anterior

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt: Mostrar ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt: Abrir menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
pt: A navegar por ficheiros de backup

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt: Voltar atrás

[ctx: shortcut window]
en: Select all
pt: Selecionar tudo

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
pt: O backup iniciará quando o %s estiver ligado.

en: Storage location not available
pt: Local de armazenamento não disponível

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
pt: À espera que '%s' se ligue…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
pt: O backup iniciará quando uma ligação de rede estiver disponível.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
pt: %s no Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
pt: %s no Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
pt: Deve fornecer uma pasta do Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
pt: Não foi possível aceder aos servidores %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
pt: %s credenciais para o Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
pt: Primeiro, precisa autorizar que o Backups aceda à sua conta %s.

en: The network server is not available
pt: O servidor de rede não está disponível

en: Waiting for a network connection…
pt: À espera de uma ligação de rede…

en: Could not mount storage location.
pt: Não foi possível montar o local de armazenamento.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
pt: O local de rede do servidor precisa de ser especificado nas preferências de local de armazenamento.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
pt: O local de rede do servidor '%s' não se parece com um local de rede.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
pt: As localizações da rede Samba devem incluir tanto um nome de máquina como um nome de partilha.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
pt: Pasta pessoal (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
pt: Pasta pessoal

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
pt: Lixo

en: Backup encryption password
pt: Palavra-passe de encriptação do backup

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
pt: Certifique-se que o Backups tem permissão para ser executado em segundo plano em Definições → Aplicações → Backups e tente novamente.

en: Backing up…
pt: A criar backup…

en: Checking for backups…
pt: A procurar por backups…

en: Listing files…
pt: A listar ficheiros…

en: Preparing…
pt: A preparar…

en: Custom tool setup failed.
pt: Falha da configuração da ferramenta personalizada.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
pt: Não foi possível efetuar o backup dos seguintes ficheiros. Certifique-se de que é capaz de os abrir.

en: Verifying backup…
pt: A verificar o backup…

en: Restoring files…
pt: A restaurar ficheiros…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
pt: Não foi possível restaurar os seguintes ficheiros. Certifique-se de que é capaz de os gravar.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
pt: O backup está aparentemente corrompido. Deve eliminar este backup e tentar novamente.

en: Paused (no network)
pt: Em pausa (sem ligação)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
pt: A local do backup é demasiado pequeno.

en: Try using a location with at least %s.
pt: Tente usar um local com pelo menos %s.

en: (Space for two full backups is required.)
pt: (é necessário espaço para dois backups completos.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
pt: O local de backup não tem espaço livre suficiente. Libertar pelo menos %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
pt: O local de backup não tem espaço livre suficiente. Tente usar um local com pelo menos %s livre.

en: Cleaning up…
pt: A limpar…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
pt: Falha devido a um erro desconhecido.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
pt: Má palavra-passe de encriptação.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
pt: Não foi possível restaurar '%s': Ficheiro não encontrado no backup

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
pt: O backup existente é de um computador chamado %s, mas o nome do computador atual é %s. Se isto não era esperado, deveria fazer a backup num local diferente.

en: Computer name changed
pt: Nome do computador alterado

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
pt: Permissão negada ao tentar criar '%s'.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
pt: Permissão negada ao tentar ler '%s'.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
pt: Permissão negada ao tentar eliminar '%s'.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
pt: O local de backup '%s' não existe.

en: No space left.
pt: Não há mais espaço.

en: Error reading file ‘%s’.
pt: Erro ao ler o ficheiro '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
pt: Erro ao gravar o ficheiro '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
pt: Não há mais espaço em '%s'.

en: Uploading…
pt: A enviar…

en: Could not understand duplicity version.
pt: Não foi possível compreender a versão do duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
pt: Não foi possível compreender a versão do duplicity '%s'.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
pt: Os backups requerem pelo menos a versão %d.%d.%.2d do duplicity, mas apenas encontrou a versão %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
pt: Este local de armazenamento ainda não é suportado.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
pt: Este local de armazenamento não é mais suportado. Ainda pode usar o duplicity diretamente para fazer backup ou restaurar os seus ficheiros.

en: Could not understand restic version.
pt: Não foi possível perceber a versão do restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
pt: Não foi possível perceber a versão do restic “%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
pt: Backups requer pelo menos a versão %d.%d.%d do restic, mas apenas encontrou a versão %d.%d.%d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
pt: O Backup irá iniciar quando o modo de poupança de energia já não estiver ativo.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
pt: O backup será iniciado quando uma ligação de rede não limitada ficar disponível.
