deja-dup - en to pt_BR translation catalogue (296 entries)

en: Co_ntinue
pt_BR: Co_ntinuar

[ctx: verb]
en: _Test
pt_BR: _Testar

en: _Resume Later
pt_BR: _Prosseguir mais tarde

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Forward
pt_BR: A_vançar

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
pt_BR: Fazer backup

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
pt_BR: Fazer _backup

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
pt_BR: Não é possível fazer backup das seguintes pastas porque Backups não tem acesso a elas:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
pt_BR: Criando o primeiro backup. Isso pode demorar um pouco.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
pt_BR: Criando um novo backup para proteger contra corrompimento. Isso demorará mais do que o normal.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
pt_BR: Copiando:

en: Backup Failed
pt_BR: O backup falhou

en: Backup Finished
pt_BR: Backup finalizado

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
pt_BR: O backup de seus arquivos foi criado e testado com sucesso.

en: Backing Up…
pt_BR: Fazendo backup…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
pt_BR: Backups precisa de uma entrada sua para continuar

en: Backup in progress
pt_BR: Backup em progresso

en: Restore From Where?
pt_BR: Restaurar de onde?

en: _Search
pt_BR: _Pesquisar

en: Scanning:
pt_BR: Verificando:

en: Scanning…
pt_BR: Verificando…

en: _Details
pt_BR: _Detalhes

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
pt_BR: Para continuar, os seguintes pacotes precisam ser instalados:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
pt_BR: Você precisará da sua senha para restaurar os seus arquivos. Você pode querer anotá-la.

en: _Password-protect your backup
pt_BR: _Proteger seu backup com uma senha

en: E_ncryption password
pt_BR: Senha de cr_iptografia

en: Confir_m password
pt_BR: Confir_mar senha

en: _Remember password
pt_BR: Lemb_rar senha

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
pt_BR: Para verificar que se você será capaz de restaurar seus arquivos em caso de emergência, digite sua senha de criptografia novamente para executar um teste rápido de restauração.

en: Test every two _months
pt_BR: Testar a cada dois _meses

en: _Grant Access
pt_BR: Conceder _acesso

en: Install Packages
pt_BR: Instalar pacotes

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Restore Test
pt_BR: Teste de restauração

en: Grant Access
pt_BR: Conceder acesso

en: Set Encryption Password
pt_BR: Definir senha de criptografia

en: Require Password?
pt_BR: Exigir senha?

en: Encryption Password Needed
pt_BR: Senha de criptografia necessária

en: Backups needs your encryption password to continue
pt_BR: Backups precisa de sua senha de criptografia para continuar

[ctx: verb]
en: _Install
pt_BR: _Instalar

en: Backups needs to install packages to continue
pt_BR: Backups precisa instalar pacotes para continuar

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: _Restore
pt_BR: _Restaurar

en: Restore files to _original locations
pt_BR: Restaurar arquivos para os locais _originais

en: Restore to _specific folder
pt_BR: Restaurar para pasta e_specífica

en: _Folder
pt_BR: _Pasta

en: Backups does not have permission to restore the following files:
pt_BR: Os backups não têm permissão para restaurar os seguintes arquivos:

en: Backup location
pt_BR: Local de backup

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
pt_BR: Restaurar a data

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
pt_BR: Restaurar pasta

en: Checking for Backups…
pt_BR: Verificando por backups…

en: Restore From When?
pt_BR: Restaurar de quando?

en: Restore to Where?
pt_BR: Restaurar para onde?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
pt_BR: Restaurando:

en: No backups to restore
pt_BR: Sem backups para restaurar

en: Original location
pt_BR: Local original

en: File to restore | Files to restore
pt_BR[0]: Arquivo para restaurar
pt_BR[1]: Arquivos para restaurar

en: Restore Failed
pt_BR: A restauração falhou

en: Restore Finished
pt_BR: A restauração foi concluída

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
pt_BR: Os seus arquivos foram restaurados com sucesso.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
pt_BR[0]: O seu arquivo foi restaurado com sucesso.
pt_BR[1]: Os seus arquivos foram restaurados com sucesso.

en: Restoring…
pt_BR: Restaurando…

en: Restore in progress
pt_BR: Restauração em progresso

en: Cannot back up automatically
pt_BR: Não foi possível fazer backup automaticamente

en: Authentication needed
pt_BR: Autenticação necessária

en: No backup files found
pt_BR: Nenhum arquivo de backup encontrado

en: Back Up _Automatically
pt_BR: Fazer backup _automaticamente

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
pt_BR: O próximo backup é hoje.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
pt_BR: O próximo backup será hoje.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
pt_BR: O próximo backup é amanhã.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
pt_BR: O próximo backup será amanhã.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
pt_BR[0]: O próximo backup será daqui %d dia.
pt_BR[1]: O próximo backup será daqui %d dias.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
pt_BR[0]: O próximo backup será daqui %d dia a partir de agora.
pt_BR[1]: O próximo backup será daqui %d dias a partir de agora.

en: At least three months
pt_BR: Pelo menos três meses

en: At least six months
pt_BR: Pelo menos seis meses

en: At least a year
pt_BR: Pelo menos um ano

en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: At least %d day | At least %d days
pt_BR[0]: Pelo menos %d dia
pt_BR[1]: Pelo menos %d dias

en: Choose Folders
pt_BR: Escolher pastas

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Local Folder
pt_BR: Pasta pessoal

en: Network Server
pt_BR: Servidor de rede

en: Rackspace Cloud Files
pt_BR: Arquivos nas nuvens do Rackspace

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Every %d day | Every %d days
pt_BR[0]: A cada %d dia
pt_BR[1]: A cada %d dias

en: Use _Restic instead of Duplicity
pt_BR: Usar _Restic em vez de Duplicity

en: Choose Folder
pt_BR: Escolher pasta

en: _Username
pt_BR: Nome de _usuário

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: Location not available
pt_BR: Local não disponível

en: Backups needs your password to continue
pt_BR: Backups precisa de sua senha para continuar

en: Connect _anonymously
pt_BR: Conectar _anonimamente

en: Connect as u_ser
pt_BR: Conectar como o u_suário

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
pt_BR: _Domínio

en: Starting scheduled backup
pt_BR: Iniciando backup agendado

en: Scheduled backup delayed
pt_BR: Backup agendado atrasado

en: Backup completed
pt_BR: O backup foi concluído

en: Backup finished
pt_BR: O backup foi concluído

en: But not all files were successfully backed up.
pt_BR: Mas nem todos os arquivos foram adicionados ao backup com sucesso.

en: Backup failed
pt_BR: Backup falhou

en: Restore failed
pt_BR: Restauração falhou

en: Keep your files safe by backing up regularly
pt_BR: Mantenha os seus arquivos seguros, fazendo backups regularmente

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
pt_BR: Documentos importantes, informações e configurações podem ser protegidas por meio do seu armazenamento em um backup. No caso de um infortúnio, você será capaz de recuperá-las a partir do backup.

en: Don’t Show Again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Open Backups
pt_BR: Abrir backups

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
pt_BR: Restic é outra ferramenta de backup que pode ser usada debaixo do capô em vez do Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
pt_BR: Espera-se que o Restic habilite novos recursos com mais facilidade no futuro.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
pt_BR: Este é um recurso experimental e pode ser removido a qualquer momento.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
pt_BR: Tenha cuidado, mas qualquer teste que você puder realizar será apreciado.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
pt_BR: %sRelate%s sucessos ou falhas quando habilitado.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
pt_BR[0]: %d dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Show version
pt_BR: Mostra a versão

en: Restore given files
pt_BR: Restaura os arquivos dados

en: Immediately start a backup
pt_BR: Inicia um backup imediatamente

en: Please list files to restore
pt_BR: Liste os arquivos para restaurar

en: An operation is already in progress
pt_BR: Uma operação já está em andamento

en: Protect yourself from data loss
pt_BR: Proteja-se contra perda de dados

en: Back Up
pt_BR: Backup

en: Folders to save
pt_BR: Pastas para salvar

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pt_BR: Essa lista de diretórios fará parte do backup. Os valores reservados $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS são reconhecidos como os diretórios especiais do usuário e podem estar no início de um caminho mais longo ($HOME/subdiretório). O valor reservado $USER é substituído pelo nome de usuário e pode estar em qualquer lugar do caminho. As entradas relativas são relativas ao diretório inicial do usuário.

en: Folders to ignore
pt_BR: Pastas para ignorar

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pt_BR: Essa lista de diretórios não fará parte do backup. Os valores reservados $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS são reconhecidos como os diretórios especiais do usuário e podem estar no início de um caminho mais longo ($HOME/subdiretório). O valor reservado $USER é substituído pelo nome de usuário e pode estar em qualquer lugar do caminho. As entradas relativas são relativas ao diretório inicial do usuário.

en: The last time Déjà Dup was run
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup foi executado

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup foi executado com sucesso. Essa hora deve estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup fez um backup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup completou com sucesso um backup. Essa hora deve estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup restaurou arquivos

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup completou com sucesso uma restauração. Essa hora deve estar no formato ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
pt_BR: Se o backup deve ser feito periodicamente

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
pt_BR: Se o backup deve ser feito em um agendamento regular.

en: How often to periodically back up
pt_BR: Com que frequência efetuar periodicamente o backup

en: The number of days between backups.
pt_BR: O número de dias entre os backups.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup verificou se deveria solicitar fazer backups

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pt_BR: Quando um usuário efetua inicia a sessão, o Déjà Dup monitor verifica se deve mostrar uma mensagem perguntando sobre fazer um backup. Isso é usado para aumentar a explorabilidade para usuários que não sabem nada sobre backups. Esse tempo deve ou estar em “desativado” para desabilitar essa verificação, ou estar no formato ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
pt_BR: A última vez que o Déjà Dup verificou se deveria solicitar sua senha

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pt_BR: Para prevenir que você esqueça suas senhas, Déjà Dup irá ocasionalmente lhe notificar para confirmar a senha. Esse tempo deve ser “desativado”, para desligar a verificação, ou no formato ISO 8601.

en: How long to keep backup files
pt_BR: Por quanto tempo manter os arquivos de backup

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
pt_BR: O número de dias para manter os arquivos do backup no seu local de backup. Um valor 0 significa para sempre. Esse é o número mínimo de dias; os arquivos podem ser mantidos por mais tempo.

en: How long to wait between full backups
pt_BR: Quanto tempo esperar entre backups completos

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
pt_BR: Déjà Dup precisa, ocasionalmente, fazer novas cópias de segurança completas. Este é o número de dias de espera entre os backups completos.

en: Whether to use metered networks
pt_BR: Se deve-se usar redes limitadas

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
pt_BR: Se falso, Déjà Dup se a efetuar os backups agendados usando redes limitadas (por exemplo, redes móveis 4G).

en: Command to run before the backup tool
pt_BR: Comando para executar antes da ferramenta de backup

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
pt_BR: Útil se você precisa montar manualmente uma pasta, por exemplo. Se este comando falhar, o backup não será iniciado.

en: Command to run after the backup tool
pt_BR: Comando para executar após a ferramenta de backup

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
pt_BR: Útil se você precisa executar uma limpeza após seu comando de configuração. Falhas são ignoradas.

en: Command to run around the backup tool
pt_BR: Comando para executar encapsulando a ferramenta de backup

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
pt_BR: Útil se você precisar limitar recursos ou encapsular a execução do comando da ferramenta. Um valor de exemplo pode ser 'trickle -u 500' que resultaria em o deja-dup executar 'trickle -u 500 duplicity …'.

en: Type of location to store backup
pt_BR: Tipo do local para armazenar o backup

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
pt_BR: O tipo de backup local. Se “auto” estiver selecionado, um local será escolhido de acordo com o que estiver disponível.

en: The folder where backups are stored
pt_BR: A pasta onde os backups são armazenados

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
pt_BR: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos podem ser absolutos ou relativos ao seu diretório pessoal.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
pt_BR: O identificador exclusivo do sistema de arquivos da unidade, usado para reconhecer a unidade quando está conectada.

en: Name
pt_BR: Nome

en: The name of the external drive.
pt_BR: O nome da unidade externa.

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
pt_BR: O ícone da unidade externa, como um GIcon serializado.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
pt_BR: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos são relativos à unidade.

en: The server address
pt_BR: O endereço do servidor

en: The URI of the remote server location.
pt_BR: A URI do local do servidor remoto.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
pt_BR: A hierarquia de pastas em que os backups são armazenados. Os caminhos podem ser absolutos ou relativos ao host.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
pt_BR: Déjà Dup é uma ferramenta de backup simples. Ela oculta a complexidade de fazer um backup da maneira correta (criptografada, fora do local e regular) e usa o duplicity como retaguarda.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
pt_BR: Suporte para locais de backup local, remoto ou na nuvem, como o Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
pt_BR: Criptografa e comprime seus dados com segurança

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
pt_BR: Faz seu backup de forma incremental, deixando que você retome qualquer backup em particular

en: Schedules regular backups
pt_BR: Agenda backups regulares

en: Integrates well into your GNOME desktop
pt_BR: Integra-se bem ao seu ambiente GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
pt_BR: O Déjà Dup se concentra na facilidade de uso e recuperação de perda de dados pessoais e acidentais. Se você precisar de um backup completo do sistema ou de um programa de arquivamento, pode preferir outros aplicativos de backup.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
pt_BR: Backup automático de seus arquivos — configure e não se preocupe

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
pt_BR: Restaurar é moleza — navegue por seus arquivos e selecione quais restaurar

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
pt_BR: Faça backup para a nuvem, um servidor de rede ou uma unidade local

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
pt_BR: Assuma o controle de seu backup, escolhendo exatamente quais pastas a serem incluídas

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
pt_BR: Monitor de backups

en: Schedules backups at regular intervals
pt_BR: Agende backups em intervalos regulares

en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
pt_BR: Verificando arquivos de backup…

en: Folder is Empty
pt_BR: Pasta está vazia

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado localizado

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: _Retry
pt_BR: _Tentar novamente

en: _Connect
pt_BR: _Conectar

en: Encryption password needed
pt_BR: Senha de criptografia necessária

en: _Enter Password
pt_BR: _Inserir senha

en: Location
pt_BR: Local

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: Folders to Back Up
pt_BR: Pastas para fazer backup

en: These folders are always ignored:
pt_BR: Estas pastas são sempre ignoradas:

en: Folders to Ignore
pt_BR: Pastas para ignorar

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
pt_BR: Não é possível fazer backup desta pasta porque Backups não tem acesso a ela.

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: _Reset Account Access
pt_BR: _Redefinir acesso da conta

en: Ser_ver Address
pt_BR: Endereço do ser_vidor

en: _Location
pt_BR: _Local

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: _Select All
pt_BR: Selecionar _todos

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About Backups
pt_BR: _Sobre o Backups

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: _Back Up Now
pt_BR: Fazer _backup agora

en: Con_tinue
pt_BR: Con_tinuar

en: General
pt_BR: Geral

en: Schedule
pt_BR: Agendar

en: Automatic Backup _Frequency
pt_BR: _Frequência do backup automático

en: _Keep Backups
pt_BR: _Manter backups

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
pt_BR: Os backups mais antigos ainda serão excluídos anteriormente se o local estiver com pouco espaço ou mantidos por até mais três meses para evitar a exclusão de backups relacionados.

en: Most Recent Backup
pt_BR: Backup mais recente

en: Server Addresses
pt_BR: Endereços de servidores

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
pt_BR: Os endereços de servidores são compostos de um prefixo de protocolo, um endereço e, às vezes, um caminho, dependendo do protocolo. Exemplos:

en: Available Protocols
pt_BR: Protocolos disponíveis

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
pt_BR: ftp:// ou ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
pt_BR: sftp:// ou ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
pt_BR: dav:// ou davs://

en: _Date
pt_BR: _Data

en: Welcome to Backups
pt_BR: Boas vindas ao Backups

en: Create Your First _Backup
pt_BR: Criar seu Primeiro _Backup

en: _Restore From a Previous Backup
pt_BR: _Restaurar de um backup anterior

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt_BR: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
pt_BR: Navegação de arquivos backup

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt_BR: Volta

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
pt_BR: O backup começará quando %s estiver conectado.

en: Storage location not available
pt_BR: Local de armazenamento não disponível

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
pt_BR: Aguardando “%s” se conectar…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
pt_BR: O backup começará quando uma conexão de rede se tornar disponível.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
pt_BR: %s no Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
pt_BR: %s no Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
pt_BR: Você deve fornecer uma pasta do Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
pt_BR: Não foi possível se autenticar nos servidores de %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
pt_BR: Credenciais de %s para Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
pt_BR: Primeiro, você precisa permitir que o Backups acesse sua conta %s.

en: The network server is not available
pt_BR: O servidor de rede não está disponível

en: Waiting for a network connection…
pt_BR: Aguardando uma conexão de rede…

en: Could not mount storage location.
pt_BR: Não foi possível montar o local de armazenamento.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
pt_BR: O local de rede do servidor precisa ser especificado nas preferências de local de armazenamento.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
pt_BR: O local de rede do servidor "%s" não se parece com um local de rede.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
pt_BR: Os locais de rede do Samba devem incluir um nome de host e um nome de compartilhamento.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
pt_BR: Pasta pessoal (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
pt_BR: Pasta pessoal

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Backup encryption password
pt_BR: Senha de criptografia do backup

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
pt_BR: Certifique-se que o Backups tem permissão para executar em segundo plano em Configurações → Aplicativos → Backups e tente novamente.

en: Backing up…
pt_BR: Fazendo backup…

en: Checking for backups…
pt_BR: Verificando por backups…

en: Listing files…
pt_BR: Listando arquivos…

en: Preparing…
pt_BR: Preparando…

en: Custom tool setup failed.
pt_BR: Configuração da ferramenta personalizada falhou.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
pt_BR: Não foi possível fazer backup dos seguintes arquivos. Por favor, certifique-se que é capaz de abri-los.

en: Verifying backup…
pt_BR: Verificando backup…

en: Restoring files…
pt_BR: Restaurando arquivos…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
pt_BR: Não foi possível restaurar os seguintes arquivos. Por favor, certifique-se de que você possa escrever neles.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
pt_BR: Seu backup está aparentemente corrompido. Você deve excluir este backup e tentar novamente.

en: Paused (no network)
pt_BR: Pausado (sem conexão)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
pt_BR: O local do backup é pequena demais. Tente usar um com pelo menos %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
pt_BR: O local de backup não tem espaço livre suficiente. Tente usar um com pelo menos %s.

en: Cleaning up…
pt_BR: Limpando…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
pt_BR: Falhou devido a um erro desconhecido.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
pt_BR: Senha de criptografia errada.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
pt_BR: Não foi possível restaurar “%s”: Arquivo não encontrado no backup

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
pt_BR: O backup existente é de um computador chamado %s, mas o nome do computador atual é %s. Se isso não era esperado, você deveria fazer o backup em um local diferente.

en: Computer name changed
pt_BR: O nome do computador mudou

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
pt_BR: Permissão negada ao tentar criar “%s”.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
pt_BR: Permissão negada ao tentar ler “%s”.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
pt_BR: Permissão negada ao tentar excluir “%s”.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
pt_BR: O local de backup “%s” não existe.

en: No space left.
pt_BR: Não há espaço restante.

en: Error reading file ‘%s’.
pt_BR: Erro ao ler o arquivo “%s”.

en: Error writing file ‘%s’.
pt_BR: Erro ao gravar o arquivo “%s”.

en: No space left in ‘%s’.
pt_BR: Não há espaço restante em “%s”.

en: Uploading…
pt_BR: Enviando…

en: Could not understand duplicity version.
pt_BR: Não foi possível entender versão do duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
pt_BR: Não foi possível entender versão do duplicity “%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
pt_BR: Backups requer pelo menos a versão %d.%d.%.2d do duplicity, mas encontrou apenas a versão %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
pt_BR: Este local de armazenamento ainda não é compatível.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
pt_BR: Este local de armazenamento não é mais suportado. Você ainda pode usar o duplicity diretamente para fazer backup ou restaurar seus arquivos.

en: Could not understand restic version.
pt_BR: Não foi possível entender versão do restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
pt_BR: Não foi possível entender versão do restic “%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
pt_BR: Os backups requerem pelo menos a versão %d.%d.%d do restic, mas foi encontrado apenas a versão %d.%d.%d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
pt_BR: O backup será iniciado quando o modo de economia de energia não estiver mais ativo.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
pt_BR: O backup será iniciado quando uma conexão de rede não limitada ficar disponível.
