deja-dup - en to sq translation catalogue (181 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
sq: Monitoruesi i Ruajtjes

en: Schedules backups at regular intervals
sq: Skedo ruajtjen në intervale të rregullta

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
sq: Déjà Dup është një mjet i thjeshtë ruajtjeje. Ai e fsheh kompleksitetin e ruajtjes në Mënyrën e Duhur (kriptuar, larg kompjuterit dhe të rregullt) dhe përdor duplicity si mbështetje.

en: Securely encrypts and compresses your data
sq: I kripton dhe ngjesh të dhënat tuaja me siguri

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
sq: Ruan në mënyrën në rritje, duke ju mundësuar rikthimin nga çdo ruajtje e veçantë

en: Schedules regular backups
sq: Skedon ruajtje të rregullta

en: Integrates well into your GNOME desktop
sq: Integrohet mirë me desktopin tuaj GNOME

en: Change your backup settings
sq: Ndrysho parametrat e ruajtjes

en: Back Up
sq: Ruaj

en: Folders to save
sq: Dosjet që do të ruhen

en: Folders to ignore
sq: Dosjet që duhen shpërfillur

en: The last time Déjà Dup was run
sq: Hera e fundit që Déjà Dup u nis

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
sq: Hera e fundit që Déjà Dup u nis me sukses. Këtë herë duhet të jetë në fromatin ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
sq: Hera e fundit që Déjà Dup kompletoi me sukses një ruajtje. Këtë herë duhet të jetë në formatin ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
sq: Hera e fundit që Déjà Dup riktheu

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
sq: Hera e fundit që Déjà Dup kompletoi me sukses një rikthim. Këtë herë duhet të jetë në formatin ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
sq: Nëse duhet ruajtur në mënyrë periodike

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
sq: Nëse duhet ruajtur automatikisht me një skedaulë të rregullt.

en: How often to periodically back up
sq: Për sa kohë ti ruaj në mënyrë periodike

en: The number of days between backups.
sq: Numri i ditëve midis ruajtjeve.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
sq: Hera e fundit që Déjà Dup kontrolloi nëse duhet t'iu njoftojë për të bërë backup

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
sq: Kur një përdorues hyn në sistem, Déjà Dup monitor kontrollon nëse duhet ta njoftojë për ruajtjen. Kjo përdoret për të rritur zbulueshmërinë për përdoruesit që nuk e dinë për ruajtjet. Kësaj radhe ose duhet përzgjedhur 'çaktivizuar'për ta fikur ose në fromatin ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
sq: Hera e fundit që Déjà Dup kontrolloi nëse duhet t'iu kërkojë për fjalëkalimin

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
sq: Që të mos t'iu lërë të harroni fjalëkalimet tuaja, Déjà Dup herë pas here do t'iu njoftojë të konfirmoni fjalëkalimin. Këtë herë ose duhet të jetë i 'çaktivizuar' për të hequr këtë kontroll ose në formatin ISO 8601.

en: How long to keep backup files
sq: Për sa kohë duhen mbajtur sekdarët e ruajtur

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
sq: Numri i ditëve që skedarët e ruajtur do të mbahen në vendndodhjen e ruajtjes. një vlerë prej 0 do të thotë përgjithmonë. Ky është një minimum ditësh; skedarët mund të mbahen më gjatë.

en: How long to wait between full backups
sq: Sa gjatë duhet të pres midis backup-eve të plota

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
sq: Déjà Dup ka nevojë që herë pas here të bëjë backup-e të plota. Ky është nurmi i ditëve që duhet pritur midis backup-eve të plota.

en: Type of location to store backup
sq: Lloji u vendndodhjes ku do të qëndrojë ruajtja

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
sq: Lloji i vendndodhjes së ruajtjes. Nëse 'auto', një parazgjedhje do të merret bazuar në faktin se çfarë është e disponueshme.

en: Name
sq: Emri

en: Icon
sq: Ikona

[ctx: shortcut window]
en: General
sq: Të Përgjithshme

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sq: Dil

en: _Cancel
sq: _Anullo

en: Overview
sq: Përmbledhje

en: _Restore
sq: _Rivendos

en: _Date
sq: _Data

en: Restore
sq: Rikthe

en: E_ncryption password
sq: Fjalëkalimi i k_riptimit

en: _Show password
sq: _Shfaq fjalëkalimin

en: _Remember password
sq: _Kujto fjalëkalimin

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: Storage
sq: Magazinim

en: Schedule
sq: Skedo

en: _Folder
sq: _Dosje

en: _Choose Folder…
sq: _Zgjidh Dosjen...

en: File Transfer Protocol
sq: Protokoll Transferimi Skedarësh

en: Network File System
sq: Skedari i Sistemit te Rrjetit

en: Prefix
sq: Prefiksi

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
sq: ftp:// ose ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
sq: sftp:// ose ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
sq: dav:// ose davs://

en: Co_ntinue
sq: Va_zhdo

en: _Resume Later
sq: _Rinise më Vonë

en: _Back
sq: _Mbrapa

en: _Close
sq: _Mbylle

en: _Forward
sq: _Përpara

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
sq: Ruaj

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
sq: _Ruaj

en: Creating the first backup.  This may take a while.
sq: Duke krijuar ruajtjen e parë. Kj mund të zgjasë pak.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
sq: Duke krijuar një ruajtje të freskët për tu mbrojtur nga korruptimi i ruajtjes. Kjo do të zgjasë më tepër se zakonisht.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
sq: Duke i ruajtur:

en: Backup Failed
sq: Ruajtja Dështoi

en: Backup Finished
sq: Ruajtja Përfundoi

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
sq: Skedarët tuaj janë bërë backup dhe janë testuar.

en: Backing Up…
sq: Duke Ruajtur...

en: Scanning:
sq: Skanimi:

en: Scanning…
sq: Duke Skanuar...

en: _Details
sq: _Detaje

en: _Allow restoring without a password
sq: _Lejo rikthimin pa fjalëkalim

en: _Password-protect your backup
sq: _Mbro me fjalëkalim ruajtjen tënde

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
sq: Do t'iu nevojitet fjalëkalimi për të ruajtur skedarët tuaj. Mund t'iu nevojitet ta shkruani.

en: Confir_m password
sq: Konfir_mo fjalëkalimin

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
sq: Për të kontrolluar që do të jeni në gjendje të tërhiqni skedarët tuaj në raste urgjence, ju lutemi të vendosni fjalëkalimin tuaj të kriptimit përsëri për të performuar një test të thjeshtë rikthimi.

en: Test every two _months
sq: Testo çdo dy _muaj

en: Install Packages
sq: Instalo Paketat

en: Summary
sq: Përmbledhja

en: Restore Test
sq: Test Rikthimi

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
sq: Dështova me një gabim të panjohur.

en: Require Password?
sq: Të Kërkoj Fjalëkalimin?

en: Encryption Password Needed
sq: Nevojitet Fjalëkalimi i Kriptuar

[ctx: verb]
en: _Install
sq: _Instalo

en: _Backup location
sq: Vendndodhja e _ruajtjes

en: Restore From Where?
sq: Ta Kthej Nga Ku?

en: Restore files to _original locations
sq: Riktheji skedarët tek vendndodhjet _origjinale

en: Restore to _specific folder
sq: Riktheji në një dosje _specifike

en: Choose destination for restored files
sq: Zgjidh destinacionin e skedarëve të rikthyer

en: Restore _folder
sq: _Dosja e rikthimit

en: Backup location
sq: Vendi i ruajtjes

en: Restore date
sq: Data e rikthimit

en: Restore folder
sq: Dosja e rikthimit

en: Checking for Backups…
sq: Duke kërkuar për Ruajtje...

en: Restore From When?
sq: Ta Kthej Nga Kur?

en: Restore to Where?
sq: Ku ta rikthej?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
sq: Duke i rikthyer:

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
sq: Nuk ka ruajtje për tu rikthyer

en: Original location
sq: Vendnodhja origjinale

en: File to restore | Files to restore
sq[0]: Skedari që do të rikthehet
sq[1]: Skedarët që do të rikthehen

en: Restore Failed
sq: Rikthimi Dështoi

en: Restore Finished
sq: Rikthimi Përfundoi

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
sq: Skedarët tuaj u rikthyen me sukses.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
sq[0]: Skedari juaj u rikthye me sukses.
sq[1]: Skedarët tuaj u rikthyen me sukses.

en: Restoring…
sq: Duke rikthyer...

en: At least six months
sq: Të paktën 6 muaj

en: At least a year
sq: Të paktën një vit

en: Forever
sq: Përgjithmonë

en: At least %d day | At least %d days
sq[0]: Të paktën %d ditë
sq[1]: Të paktën %d ditë

en: Remove
sq: Hiqe

en: Add
sq: Shto

en: Choose folders
sq: Zgjidh dosjet

en: _Add
sq: _Shto

en: Local Folder
sq: Dosje Lokale

en: Rackspace Cloud Files
sq: Skedarët Re të Rackspace

en: Choose Folder
sq: Zgjidh Dosjen

en: Daily
sq: Përditë

en: Weekly
sq: Çdo Javë

en: Every %d day | Every %d days
sq[0]: Çdo %d ditë
sq[1]: Çdo %d ditë

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Next backup is today.
sq: Ruajtje tjetër është sot.

en: Next backup is tomorrow.
sq: Ruajtja tjetër është nesër.

en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
sq[0]: Backup tjetër është %d ditë nga tani.
sq[1]: Backup tjetër është %d ditë nga tani.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Last backup was today.
sq: Ruajtja e fundit ishte sot.

en: Last backup was yesterday.
sq: Ruajtja e fundit ishte dje.

en: Last backup was %d day ago. | Last backup was %d days ago.
sq[0]: Ruajtja e fundit ishte %d ditë më parë.
sq[1]: Ruajtja e fundit ishte %d ditë më parë.

en: No recent backups.
sq: Nuk ka ruajtje të kohëve të fundit.

en: No backup scheduled.
sq: Nuk janë skeduar ruajtje.

en: Connect to Server
sq: Lidhu me Server-in

en: _Username
sq: _Emër përdoruesi

en: _Password
sq: _Fjalëkalimi

en: S_how password
sq: S_hfaq fjalëkalimin

en: Location not available
sq: Vendndodhja nuk është e disponueshme

en: Connect _anonymously
sq: Lidhu në _anonimitet

en: Connect as u_ser
sq: Lidhu si _përdorues

en: Keep your files safe by backing up regularly
sq: Mbyji skedarët e tu të sigurtë duke i ruajtur rregullisht

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
sq: Dokumentet e rëndësishëm, të dhënat dhe parametrat mund të mbrohen duke i ruajtur ato. Nëse ndodh ndonjë gjë, do të keni mundësinë ti rekuperoni ato nga ruajtja.

en: _Don't Show Again
sq: _Mos e Shfaq Përsëri

en: _Open Backup Settings
sq: _Hap Parametrat e Ruatjes

en: Backup completed
sq: Ruajtja u kompletua

en: Backup finished
sq: Ruajtja përfundoi

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
sq: Jo të gjithë skedarët u ruajtën me sukses. Shikoni dialogun për më tepër detaje.

en: Starting scheduled backup
sq: Duke nisur ruajtjen e skeduar

en: Could not display %s
sq: Nuk mund të shfaq %s

en: Show version
sq: Shfaq versionin

en: Restore given files
sq: Rikthe skedarët e dhënë

en: Immediately start a backup
sq: Nis ruajtjen menjëherë

en: Scheduled backup delayed
sq: Ruajtja e skeduar u shty

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
sq: %1$s tek %2$s

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
sq: Duke pritur pëe '%s' që të lidhet...

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
sq: Ruajtja do të fillojë kur një lidhje e rrjetit të bëhet e disponueshme.

en: Waiting for a network connection…
sq: Duke pritur për një lidhje të rrjetit...

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
sq: Shtëpia (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
sq: Shtëpia

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
sq: Koshi

en: Backup encryption password
sq: ruaj fjalëkalimin e kriptuar

en: Backing up…
sq: Duke ruajtur...

en: Checking for backups…
sq: Duke kërkuar për ruajtje...

en: Listing files…
sq: Duke listuar skedarët...

en: Preparing…
sq: Duke e përgatitur...

en: Verifying backup…
sq: Duke verifikuar backup...

en: Restoring files…
sq: Duke rikthyer skedarët...

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
sq: Backup-i juaj duket se është korruptuar. ju duhet ta fshini këtë backup dhe ta provoni përsëri.

en: Paused (no network)
sq: Në pauzë (nuk ka rrjet)

en: Cleaning up…
sq: Duke pastruar...

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
sq: Nuk munda të ruaj skedarët që vijojnë. Ju lutemi të siguroheni që jeni në gjendje ti hapni ato.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
sq: Nuk mund të rikthej skedarët që vijojnë. Ju lutemi të siguroheni që jeni në gjendje të shkruani në to.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
sq: Fjalëkalim i keq i kriptimit.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
sq: Nuk mund të rikthej '%s'. Skedari nuk është tek ruajtja

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
sq: Ruajtja ekzistuese është e një kompjuteri të emërtuar %s, por emri i këtij kompjuteri është %s. Nëse kjo nuk pritej, ju duhet të ruani në një vendndodhje tjetër.

en: Computer name changed
sq: Emri i kompjuterit ndryshoi

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
sq: U anullua leja kur u përpoqa të krijoj '%s'.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
sq: U anullua leja kur u përpoqa të lexoj '%s'.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
sq: U anullua leja kur u përpoqa të fshij '%s'.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
sq: Skedari i ruajtjes '%s' nuk ekziston.

en: No space left.
sq: Nuk ka ngelur më hapësirë.

en: Error reading file ‘%s’.
sq: Gabim në leximin e skedarit '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
sq: Gabim në shkrimin e skedarit '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
sq: Nuk ka hapësirë të ngelur tek '%s'.

en: No backup files found
sq: Nuk u gjetën skedarë të ruajtur

en: Uploading…
sq: Duke ngarkuar...

en: Could not understand duplicity version.
sq: Nuk munda të kuptoj versionin e duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
sq: Nuk munda të kuptoj versionin e duplicity '%s'.
