deja-dup - en to sv translation catalogue (311 entries)

en: Co_ntinue
sv: _Fortsätt

[ctx: verb]
en: _Test
sv: _Testa

en: _Resume Later
sv: Återuppta _senare

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Forward
sv: _Framåt

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
sv: Säkerhetskopiera

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
sv: Sä_kerhetskopiera

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
sv: Dessa mappar kan inte säkerhetskopieras för att Säkerhetskopior inte har åtkomst till dem:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
sv: Skapar första säkerhetskopian. Detta kan ta en stund.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
sv: Skapar en färsk säkerhetskopia för att skydda mot skadade säkerhetskopior. Detta kommer att ta längre tid än normalt.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
sv: Säkerhetskopierar:

en: Backup Failed
sv: Säkerhetskopiering misslyckades

en: Backup Finished
sv: Säkerhetskopian är färdig

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
sv: Dina filer säkerhetskopierades och testades med lyckat resultat.

en: Backing Up…
sv: Säkerhetskopierar…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
sv: Säkerhetskopior kräver inmatning från dig för att fortsätta

en: Backup in progress
sv: Säkerhetskopiering pågår

en: Restore From Where?
sv: Återställ från?

en: _Search
sv: _Sök

en: Scanning:
sv: Söker av:

en: Scanning…
sv: Söker av…

en: _Details
sv: _Detaljer

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
sv: För att fortsätta måste följande paket installeras:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
sv: Du behöver ditt lösenord för att återställa dina filer. Du bör skriva ner lösenordet och spara det.

en: _Password-protect your backup
sv: _Lösenordsskydda din säkerhetskopia

en: E_ncryption password
sv: Kr_ypteringslösenord

en: Confir_m password
sv: B_ekräfta lösenordet

en: _Remember password
sv: _Kom ihåg lösenord

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
sv: För att säkerställa att du kommer kunna komma åt dina filer i ett nödläge, skriv ditt krypteringslösenord igen för att utföra ett snabbt återställningstest.

en: Test every two _months
sv: Testa varannan _månad

en: _Grant Access
sv: _Bevilja åtkomst

en: Install Packages
sv: Installera paket

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Restore Test
sv: Återställningstest

en: Grant Access
sv: Bevilja åtkomst

en: Set Encryption Password
sv: Ställ in krypteringslösenord

en: Require Password?
sv: Kräv lösenord?

en: Encryption Password Needed
sv: Krypteringslösenord krävs

en: Backups needs your encryption password to continue
sv: Säkerhetskopior behöver ditt krypteringslösenord för att fortsätta

[ctx: verb]
en: _Install
sv: _Installera

en: Backups needs to install packages to continue
sv: Säkerhetskopior behöver installera paket för att fortsätta

en: Restore
sv: Återställ

en: _Restore
sv: Å_terställ

en: Restore files to _original locations
sv: Återställ filer till deras _ursprungliga platser

en: Restore to _specific folder
sv: Återställ till _specifik mapp

en: _Folder
sv: _Mapp

en: Backups does not have permission to restore the following files:
sv: Säkerhetskopior har inte behörighet att återställa följande filer:

en: Backup location
sv: Plats för säkerhetskopior

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
sv: Datum för återställande

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
sv: Återställningsmapp

en: Checking for Backups…
sv: Letar efter säkerhetskopior…

en: Restore From When?
sv: Återställ från när?

en: Restore to Where?
sv: Återställ till vilken plats?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
sv: Återställer:

en: No backups to restore
sv: Inga säkerhetskopior att återställa

en: Original location
sv: Ursprunglig plats

en: File to restore | Files to restore
sv[0]: Fil att återställa
sv[1]: Filer att återställa

en: Restore Failed
sv: Återställning misslyckades

en: Restore Finished
sv: Återställning färdig

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
sv: Dina filer har nu återställts.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
sv[0]: Din fil har återställts.
sv[1]: Dina filer har återställts.

en: Restoring…
sv: Återställer…

en: Restore in progress
sv: Återställning pågår

en: Cannot back up automatically
sv: Det går inte att säkerhetskopiera automatiskt

en: Authentication needed
sv: Autentisering krävs

en: No backup files found
sv: Inga säkerhetskopior hittades

en: Back Up _Automatically
sv: Säkerhetskopiera _automatiskt

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
sv: Nästa säkerhetskopiering sker i dag.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
sv: Nästa säkerhetskopiering skulle vara i dag.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
sv: Nästa säkerhetskopiering sker i morgon.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
sv: Nästa säkerhetskopiering skulle vara i morgon.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
sv[0]: Nästa säkerhetskopiering sker om %d dag.
sv[1]: Nästa säkerhetskopiering sker om %d dagar.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
sv[0]: Nästa säkerhetskopiering skulle vara om %d dag.
sv[1]: Nästa säkerhetskopiering skulle vara om %d dagar.

en: At least three months
sv: Minst tre månader

en: At least six months
sv: Minst sex månader

en: At least a year
sv: Minst ett år

en: Forever
sv: För alltid

en: At least %d day | At least %d days
sv[0]: Minst %d dag
sv[1]: Minst %d dagar

en: Local Folder
sv: Lokal mapp

en: Network Server
sv: Nätverksserver

note: *** Old deprecated cloud entries, kept just for a kinder migration ***
en: Google Cloud Storage
sv: Google Cloud-lagring

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Every %d day | Every %d days
sv[0]: %d dags intervall
sv[1]: %d dagars intervall

en: Use _Restic instead of Duplicity
sv: Använd _Restic i stället för Duplicity

en: File
sv: Fil

en: Link
sv: Länk

en: Folder
sv: Mapp

en: Choose Folder
sv: Välj mapp

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Location not available
sv: Platsen är inte tillgänglig

en: Backups needs your password to continue
sv: Säkerhetskopior behöver ditt lösenord för att fortsätta

en: Connect _anonymously
sv: Anslut _anonymt

en: Connect as u_ser
sv: Anslut som an_vändare

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
sv: _Domän

en: Starting scheduled backup
sv: Startar schemalagd säkerhetskopiering

en: Scheduled backup delayed
sv: Schemalagd säkerhetskopiering har fördröjts

en: Backup completed
sv: Säkerhetskopieringen är färdig

en: Backup finished
sv: Säkerhetskopieringen slutfördes

en: But not all files were successfully backed up.
sv: Men alla filer kunde inte säkerhetskopieras.

en: Backup failed
sv: Säkerhetskopieringen misslyckades

en: Restore failed
sv: Återställning misslyckades

en: Keep your files safe by backing up regularly
sv: Håll dina filer säkra genom att säkerhetskopiera dem

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
sv: Viktiga dokument, data och inställningar kan skyddas genom att lagra dem i en säkerhetskopia. Om en olycka händer så kan du återskapa filerna från din säkerhetskopia.

en: Don’t Show Again
sv: Visa inte igen

en: Open Backups
sv: Öppna Säkerhetskopior

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
sv: Restic är ett annat säkerhetskopieringsverktyg som kan användas under huven i stället för Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
sv: Förhoppningen är att Restic kommer möjliggöra nya funktioner lättare i framtiden.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
sv: Detta är en experimentell funktion och kan tas bort när som helst.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
sv: Använd med varsamhet, men allt testande som du kan utföra uppskattas.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
sv: %sRapportera%s gärna lyckad användning eller misslyckanden när den är aktiverad.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
sv: I dag

en: Yesterday
sv: I går

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
sv: Ingen

en: Back
sv: Bakåt

en: Search
sv: Sök

en: Show version
sv: Visa version

en: Restore given files
sv: Återställ angivna filer

en: Immediately start a backup
sv: Påbörja omedelbart en säkerhetskopiering

en: Please list files to restore
sv: Lista filer att återställa

en: An operation is already in progress
sv: En operation pågår redan

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
sv: Déjà Dup Säkerhetskopior

en: Backups
sv: Säkerhetskopior

en: Protect yourself from data loss
sv: Skydda dig själv från dataförlust

en: Back Up
sv: Säkerhetskopiera

en: Folders to save
sv: Mappar att spara

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
sv: Den här listan med kataloger kommer kopieras. De reserverade värdena $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH och $VIDEOS känns igen som användarens specialkataloger och kan finnas i början av en längre sökväg ($HOME/underkatalog). Det reserverade värdet $USER ersätts med användarens användarnamn och kan finnas var som helst i sökvägen. Relativa poster är relativa till användarens hemkatalog.

en: Folders to ignore
sv: Mappar att ignorera

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
sv: Den här listan med kataloger kommer inte kopieras. De reserverade värdena $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH och $VIDEOS känns igen som användarens specialkataloger och kan finnas i början av en längre sökväg ($HOME/underkatalog). Det reserverade värdet $USER ersätts med användarens användarnamn och kan finnas var som helst i sökvägen. Relativa poster är relativa till användarens hemkatalog.

en: The last time Déjà Dup was run
sv: Senaste gången som Déjà Dup kördes

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
sv: Senaste gången som Déjà Dup kördes med lyckat resultat. Den här tiden ska vara i ISO 8601-formatet.

en: The last time Déjà Dup backed up
sv: Senaste gången som Déjà Dup gjorde en säkerhetskopiering

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
sv: Senaste gången som Déjà Dup slutförde en säkerhetskopiering. Den här tiden ska vara i ISO 8601-formatet.

en: The last time Déjà Dup restored
sv: Senaste gången som Déjà Dup gjorde en återställning

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
sv: Senaste gången som Déjà Dup slutförde en återställning. Den här tiden ska vara i ISO 8601-formatet.

en: Whether to periodically back up
sv: Huruvida säkerhetskopiering ska ske periodiskt

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
sv: Huruvida automatisk säkerhetskopiering ska genomföras enligt schema.

en: How often to periodically back up
sv: Hur ofta säkerhetskopiering ska ske

en: The number of days between backups.
sv: Antalet dagar mellan säkerhetskopieringar.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
sv: Senast Déjà Dup kontrollerade om det skulle fråga om säkerhetskopiering

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
sv: När en användare loggar in kommer Déjà Dup-övervakaren kontrollera om den ska fråga om säkerhetskopiering. Det är ett sätt att göra det mer sannolikt att användare upptäcker programmet även om de är obekanta med säkerhetskopiering. Tiden ska antingen vara ”disabled” för att stänga av kontrollen, eller anges i ISO 8601-format.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
sv: Senast Déjà Dup kontrollerade om det skulle fråga efter ditt lösenord

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
sv: För att undvika att du glömmer dina lösenord kommer Déjà Dup ibland be dig bekräfta lösenordet. Tiden ska antingen vara ”disabled” för att stänga av kontrollen, eller anges i ISO 8601-format.

en: How long to keep backup files
sv: Hur länge säkerhetskopior ska behållas

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
sv: Antalet dagar att behålla säkerhetskopior i mappen för säkerhetskopior. Ett värde på 0 betyder för alltid. Detta är det minsta antalet dagar; filerna kan behållas längre.

en: How long to wait between full backups
sv: Hur länge du vill vänta mellan fullständiga säkerhetskopieringar

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
sv: Déjà Dup behöver ibland göra färska fullständiga säkerhetskopior. Det här är antal dagar mellan varje fullständig säkerhetskopiering.

en: Whether to use metered networks
sv: Om nätverk med datakostnader ska användas

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
sv: Om ”false” (falskt) kommer Déjà Dup vägra att köra schemalagda säkerhetskopieringar över nätverksanslutningar med datakostnader (som 4G).

en: Command to run before the backup tool
sv: Kommando att köra innan säkerhetskopieringsverktyget

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
sv: Användbart om du exempelvis behöver montera en mapp manuellt. Om detta kommando misslyckas kommer säkerhetskopieringen inte att starta.

en: Command to run after the backup tool
sv: Kommando att köra efter säkerhetskopieringsverktyget

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
sv: Användbart om du behöver städa upp efter ditt konfigurationskommando. Misslyckanden ignoreras.

en: Command to run around the backup tool
sv: Kommando att köra runt säkerhetskopieringsverktyget

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
sv: Användbart om du behöver begränsa resurser eller av anledning omsluta körningen av verktygskommandot. Ett exempelvärde kan vara ”trickle -u 500” som skulle resultera i att deja-dup kör ”trickle -u 500 duplicity …”.

en: Type of location to store backup
sv: Typ av plats för att lagra säkerhetskopior

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
sv: Typ av plats för säkerhetskopia. Vid ”auto” kommer ett standardvärde väljas baserat på vad som finns tillgängligt.

en: The folder where backups are stored
sv: Mappen där säkerhetskopior sparas

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
sv: Mapphierarkin där säkerhetskopior lagras. Sökvägar kan vara absoluta eller i förhållande till din hemkatalog.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
sv: Den unika filsystemsidentifieraren för enheten, används för att känna igen enheten när den är ansluten.

en: Name
sv: Namn

en: The name of the external drive.
sv: Namnet på den externa enheten.

en: Icon
sv: Ikon

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
sv: Ikonen för den externa enheten, som en serialiserad GIcon.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
sv: Mapphierarkin där säkerhetskopior lagras. Sökvägar är i förhållande till enheten.

en: The server address
sv: Serverns adress

en: The URI of the remote server location.
sv: URI för fjärrserverplatsen.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
sv: Mapphierarkin där säkerhetskopior lagras. Sökvägar kan vara absoluta eller relativa till värden.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
sv: Déjà Dup är ett enkelt verktyg för säkerhetskopiering. Det döljer hur komplicerat det kan vara att sköta processen på rätt sätt (kryptering, annan plats, och vanlig) och använder duplicity som bakände.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
sv: Stöd för lokal placering samt fjärr- eller molnplatser för säkerhetskopior såsom Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
sv: Krypterar och komprimerar dina data säkert

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
sv: Säkerhetskopierar stegvis så att du kan återställa från vilken specifik säkerhetskopia du vill

en: Schedules regular backups
sv: Schemalägger regelbundna säkerhetskopieringar

en: Integrates well into your GNOME desktop
sv: Integrerar bra med ditt GNOME-skrivbord

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
sv: Déjà Dup fokuserar på att vara lättanvänt samt tillhandahålla återhämtning från personlig, oavsiktlig dataförlust. Om du behöver fullständiga systemsäkerhetskopior eller ett arkiveringsprogram så kanske du föredrar andra program för säkerhetskopiering.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
sv: Säkerhetskopiera dina filer automatiskt — ställ in det och glöm det

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
sv: Återställning är enkelt — bläddra bland dina filer och välj vilka du vill återställa

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
sv: Säkerhetskopiera till molnet, en nätverksserver eller en lokal enhet

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
sv: Ta kontroll över din säkerhetskopiering genom att välja exakt vilka mappar som ska inkluderas

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
sv: Övervakning för säkerhetskopiering

en: Schedules backups at regular intervals
sv: Schemalägger säkerhetskopiering vid regelbundna intervaller

en: Files
sv: Filer

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
sv: Söker av säkerhetskopior…

en: Folder is Empty
sv: Mappen är tom

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: _Retry
sv: Försök _igen

en: _Connect
sv: A_nslut

en: Encryption password needed
sv: Lösenord för kryptering krävs

en: _Enter Password
sv: _Ange lösenord

en: Installing packages…
sv: Installerar paket…

en: Location
sv: Plats

en: Add
sv: Lägg till

en: Folders
sv: Mappar

en: Folders to Back Up
sv: Mappar att säkerhetskopiera

en: These folders are always ignored:
sv: Dessa mappar ignoreras alltid:

en: Folders to Ignore
sv: Mappar att ignorera

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
sv: Denna mapp kan inte säkerhetskopieras för att Säkerhetskopior inte har åtkomst till den.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Storage
sv: Lagring

en: _Reset Account Access
sv: Å_terställ kontoåtkomst

en: Ser_ver Address
sv: Ser_veradress

en: _Location
sv: _Plats

en: Help
sv: Hjälp

en: Overview
sv: Översikt

en: _Back Up Now
sv: _Säkerhetskopiera nu

en: Con_tinue
sv: _Fortsätt

en: General
sv: Allmänt

en: Schedule
sv: Schema

en: Automatic Backup _Frequency
sv: _Frekvens för automatisk säkerhetskopiering

en: _Keep Backups
sv: _Behåll säkerhetskopior

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
sv: De äldsta säkerhetskopiorna kommer fortfarande tas bort tidigare om platsen får ont om utrymme eller behållas upp till tre månader längre för att undvika att relaterade säkerhetskopior tas bort.

en: Labs
sv: Laboratorium

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: _Select All
sv: _Markera alla

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Backups
sv: _Om Säkerhetskopior

en: Most Recent Backup
sv: Senaste säkerhetskopian

en: Server Addresses
sv: Serveradresser

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
sv: Serveradresser består av ett protokollprefix, en adress och ibland en sökväg, beroende på protokollet. Exempel:

en: Available Protocols
sv: Tillgängliga protokoll

en: File Transfer Protocol
sv: Filöverföringsprotokoll (FTP)

en: Network File System
sv: Nätverksfilsystem

en: SSH File Transfer Protocol
sv: SSH-filöverföringsprotokoll

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
sv: ftp:// eller ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
sv: sftp:// eller ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
sv: dav:// eller davs://

en: _Date
sv: _Datum

en: Welcome to Backups
sv: Välkommen till Säkerhetskopior

en: Create Your First _Backup
sv: Skapa din första _säkerhetskopia

en: _Restore From a Previous Backup
sv: Å_terställ från en tidigare säkerhetskopia

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
sv: Bläddra bland säkerhetskopierade filer

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera alla

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
sv: %1$s på %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
sv: Säkerhetskopiering startar när %s är ansluten.

en: Storage location not available
sv: Lagringsplats inte tillgänglig

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
sv: Väntar på att ”%s” ska anslutas…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
sv: Säkerhetskopieringen kommer att påbörjas när en nätverksanslutning blir tillgänglig.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
sv: %s på Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
sv: %s på Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
sv: Du måste tillhandahålla en Microsoft OneDrive-mapp.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
sv: Kunde inte logga in på %s-servrarna.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
sv: %s-uppgifter för Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
sv: Du måste först ge Säkerhetskopior tillstånd att komma åt ditt %s-konto.

en: The network server is not available
sv: Nätverksservern är inte tillgänglig

en: Waiting for a network connection…
sv: Väntar på en nätverksanslutning…

en: Could not mount storage location.
sv: Kunde inte montera lagringsplats.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
sv: Serverns nätverksplats behöver anges i inställningarna för lagringsplats.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
sv: Serverns nätverksplats ”%s” ser inte ut som en nätverksplats.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
sv: Samba-nätverksplatser måste inkludera både värdnamn och delningsnamn.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
sv: Hem (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
sv: Hem

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Backup encryption password
sv: Lösenord för kryptering av säkerhetskopia

en: Make sure Backups has permission to run in the background in your desktop session’s settings and try again.
sv: Säkerställ att Säkerhetskopior har behörighet att köra i bakgrunden i ditt skrivbords inställningar och försök igen.

note: no portal support :(
en: Your desktop session does not support automatically starting Flatpak apps.
sv: Din skrivbordssession stöder inte automatisk start av Flatpak-program.

en: Backing up…
sv: Säkerhetskopierar…

en: Checking for backups…
sv: Letar efter säkerhetskopior…

en: Listing files…
sv: Listar filer…

en: Preparing…
sv: Förbereder…

en: Custom tool setup failed.
sv: Anpassad verktygskonfiguration misslyckades.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
sv: Kunde inte säkerhetskopia följande filer. Försäkra dig om att du kan öppna dem.

en: Verifying backup…
sv: Verifierar säkerhetskopian…

en: Restoring files…
sv: Återställer filer…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
sv: Kunde inte återställa följande filer. Försäkra dig om att du kan skriva till dem.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
sv: Din säkerhetskopia verkar vara skadad. Du bör radera säkerhetskopian och försöka igen.

en: Paused (no network)
sv: Pausad (inget nätverk)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
sv: Plats för säkerhetskopior är för liten.

en: Try using a location with at least %s.
sv: Prova att använda en plats med minst %s.

en: (Space for two full backups is required.)
sv: (Utrymme för två fullständiga säkerhetskopior krävs.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
sv: Säkerhetskopieringsplatsen har för lite ledigt utrymme. Frigör åtminstone %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
sv: Säkerhetskopieringsplatsen har för lite ledigt utrymme. Prova att använda en plats med minst %s ledigt.

en: Cleaning up…
sv: Rensar upp…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
sv: Misslyckades med ett okänt fel.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
sv: Krypteringslösenord är felaktigt.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
sv: Kunde inte återställa ”%s”: Filen hittades inte i säkerhetskopian

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
sv: Den befintliga säkerhetskopian är av en dator med namnet %s men namnet för den aktuella datorn är %s. Om detta inte var väntat så bör du säkerhetskopiera till en annan plats.

en: Computer name changed
sv: Datornamnet har ändrats

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
sv: Åtkomst nekades vid försök att skapa ”%s”.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
sv: Åtkomst nekades vid försök att läsa ”%s”.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
sv: Åtkomst nekades vid försök att ta bort ”%s”.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
sv: Platsen ”%s” för säkerhetskopior finns inte.

en: No space left.
sv: Inget ledigt utrymme kvar.

en: Error reading file ‘%s’.
sv: Fel vid läsning av filen ”%s”.

en: Error writing file ‘%s’.
sv: Fel vid skrivning av filen ”%s”.

en: No space left in ‘%s’.
sv: Inget ledigt utrymme på ”%s”.

en: Uploading…
sv: Skickar…

en: Could not understand duplicity version.
sv: Kunde inte förstå duplicity-version.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
sv: Kunde inte förstå duplicity-versionen ”%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
sv: Säkerhetskopior kräver minst version %d.%d.%.2d av duplicity, men hittade endast version %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
sv: Denna lagringsplats stöds inte ännu.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
sv: Denna lagringsplats stöds inte längre. Du kan fortfarande använda duplicity direkt för att säkerhetskopiera eller återställa dina filer.

en: Could not understand restic version.
sv: Kunde inte förstå restic-version.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
sv: Kunde inte förstå duplicity-versionen ”%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
sv: Säkerhetskopior kräver minst version %d.%d.%d av restic, men hittade endast version %d.%d.%d

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
sv: Säkerhetskopiering startar när strömsparläge inte längre är aktivt.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
sv: Säkerhetskopiering startar när en nätverksanslutning utan datakostnader blir tillgänglig.
