deja-dup - en to pl translation catalogue (210 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
pl: Mōnitōr kopiji ibrycznych

en: Keep your important documents safe from disaster
pl: Trzim ważne dokumynta z daleka ôd niybezpieczyństw

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
pl: Déjà Dup to ajnfachowe noczynie do robiynio kopiji ibrycznych. Kryje słożōność noleżnego tworzynio kopiji ibrycznych (szyfrowanych, regularnych, poza kōmputrym) i używo programu duplicity.

en: Securely encrypts and compresses your data
pl: Bezpiecznie szyfruje i kōmpresuje dane

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
pl: Tworzi przirostowe kopije ibryczne i przizwolo na prziwrocanie z leda jakij chwile

en: Schedules regular backups
pl: Planuje regularne kopije ibryczne

en: Integrates well into your GNOME desktop
pl: Dobrze integruje sie ze strzodowiskym GNOME

en: Backups
pl: Kopije ibryczne

en: Change your backup settings
pl: Zmiana ustawiyń kopiji ibrycznych

en: Back Up
pl: Wykōnej kopijo ibryczno

en: Folders to save
pl: Katalogi do spamiyntanio

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pl: Wykoz katalogōw, dlo kerych tworzić kopije ibryczne. Zastrzeżōne werty $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH i $VIDEOS sōm poznowane za ekstra katalogi używocza i mogōm być na poczōntku dugszyj drōgi ($HOME/podkatalog). Zastrzeżōno werta $USER je zastympowano mianym używocza i może być w leda jakim placu drōgi. Wpisy zglyndne tykajōm sie katalogu dōmowego używocza.

en: Folders to ignore
pl: Ignorowane katalogi

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
pl: Wykoz katalogōw, dlo kerych niy tworzić kopiji ibrycznych. Zastrzeżōne werty $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH i $VIDEOS sōm poznowane za ekstra katalogi używocza i mogōm być na poczōntku dugszyj drōgi ($HOME/podkatalog). Zastrzeżōno werta $USER je zastympowano mianym używocza i może być w leda jakim placu drōgi. Wpisy zglyndne tykajōm sie katalogu dōmowego używocza.

en: The last time Déjà Dup was run
pl: Czas ôstatnigo sztartniyńcio programu Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
pl: Czas ôstatnigo sprownego sztartniyńcio programu Déjà Dup. Powiniyn być we formacie ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
pl: Czas ôstatnij kopije ibrycznyj programu Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
pl: Czas ôstatnij sprownie skōńczōnyj kopije ibrycznyj ôd programu Déjà Dup. Powiniyn być we formacie ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
pl: Czas ôstatnigo prziwrōcynio ôd programu Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
pl: Czas ôstatnigo sprownego skōńczynio prziwrōcynio ôd programu Déjà Dup. Powiniyn być we formacie ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
pl: Ôkryślo, eli ôkresowo tworzić kopije ibryczne

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
pl: Ôkryślo, eli kopije ibryczne bydōm tworzōne podle regularnego harmonogramu.

en: How often to periodically back up
pl: Jak czynsto tworzić kopije ibryczne

en: The number of days between backups.
pl: Dni miyndzy kopijami ibrycznymi.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
pl: Ôstatni roz, jak program Déjà Dup sprawdziōł, eli powiniyn spōmnieć ô wykōnaniu kopije ibrycznyj

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pl: Jak używocz sie loguje, to mōnitōr Déjà Dup wybaduje, czy powiniyn spytać ô wykōnanie kopije ibrycznyj. Je to używane, coby poinformować używoczy, co niy wiedzōm ô kopijach ibrycznych. Tyn czas powiniyn być w formacie ISO 8601 abo wynosić „disabled”, coby zastawić.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
pl: Ôstatni roz, jak program Déjà Dup sprawdziōł, eli winiyn poprosić ô hasło

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
pl: Coby uniknōńć zapōminanio haseł, program Déjà Dup ôkresowo prosi ô potwierdzynie hasła. Werta winna wynosić „disabled”, coby zastawić ta ôpcyjo, abo być datōm we formacie ISO 8601.

en: How long to keep backup files
pl: Jak dugo trzimać kopije ibryczne

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
pl: Wielość dni, kedy trzimać zbiory kopije ibrycznyj. Werta 0 ôznaczo brak ôgraniczynio. To je minimalno werta dni, zbiory mogōm być trzimane dużyj.

en: How long to wait between full backups
pl: Czas miyndzy połnymi kopijami ibrycznymi

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
pl: Program Déjà Dup musi co jakiś czas wykōnać świyże, połne kopije ibryczne. To je wielość dni ôczekowanio miyndzy wykōnaniym połnych kopiji ibrycznych.

en: Whether to use metered networks
pl: Ôkryślo, eli używać necōw mierzōnych

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
pl: Jeźli wynosi „false”, to program Déjà Dup niy bydzie wykōnowoł zaplanowanych kopiji ibrycznych bez mierzōne połōnczynia necowe (take jak 4G).

en: Type of location to store backup
pl: Zorta położynio, w kerym trzimać kopije ibryczne

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
pl: Zorta położynio kopije ibrycznyj. Jeźli wynosi „auto”, to wychodno bydzie ôbrano z dostympnych.

en: The folder where backups are stored
pl: Katalog na kopije ibryczne

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
pl: Hierarchijo katalogōw do trzimanio kopiji ibrycznych. Drōgi mogōm być absolutne abo zglyndne do katalogu dōmowego.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
pl: Niyôbyczajny idyntyfikatōr systymu zbiorōw dlo dysku używany do poznowanio go po podłōnczyniu.

en: Name
pl: Miano

en: The name of the external drive.
pl: Miano zewnyntrznego dysku.

en: Icon
pl: Ikōna

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
pl: Ikōna zewnyntrznego dysku za uszeregowany widżet GIcon.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
pl: Hierarchijo katalogōw do trzimano kopiji ibrycznych. Drōgi sōm wzglyndne przi dysku.

en: The server address
pl: Adresa serwera

en: The URI of the remote server location.
pl: Adresa URI zdalnego serwera.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
pl: Hierarchijo katalogōw do trzimanio kopiji ibrycznych. Drōgi mogōm być absolutne abo zglyndne do adresy hosta.

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ôgōlne

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zawrzij

en: _Cancel
pl: _Pociep

en: Automatic backup
pl: Autōmatyczno kopijo ibryczno

en: Overview
pl: Przeglōnd

en: _Restore
pl: _Prziwrōć

en: _Date
pl: _Data

en: Restore
pl: Prziwrōć

en: E_ncryption password
pl: Hasło _szyfrowanio

en: _Show password
pl: _Pokazowanie hasła

en: _Remember password
pl: _Spamiyntanie hasła

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skrōty tastatury

en: _Help
pl: Pōmo_c

en: _About Backups
pl: _Ô programie

en: _Folder
pl: _Katalog

en: _Network Location
pl: _Położynie necowe

en: _Choose Folder…
pl: _Ôbier katalog…

en: Network Locations
pl: Położynia necowe

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Network locations are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
pl: Położynie necowe skłodo sie z prefika protokołu, adresy i w niykerych przipadkach drōgi. Przikłady:

en: Available Protocols
pl: Dostympne protokoły

en: File Transfer Protocol
pl: FTP

en: Network File System
pl: NFS

en: SSH File Transfer Protocol
pl: SFTP

en: Prefix
pl: Prefiks

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
pl: ftp:// abo ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
pl: sftp:// abo ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
pl: dav:// abo davs://

en: Co_ntinue
pl: Kō_ntynuuj

[ctx: verb]
en: _Test
pl: _Testuj

en: _Resume Later
pl: _Znowić niyskorzij

en: _Back
pl: _Nazod

en: _Close
pl: Za_wrzij

en: _Forward
pl: _Dalij

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
pl: Wykōnowanie kopije ibrycznyj

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
pl: _Wykōnej kopijo ibryczno

en: Creating the first backup.  This may take a while.
pl: Wykōnowanie piyrszyj kopije ibrycznyj. To może chwila weznōńć.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
pl: Wykōnowanie świyżyj kopije ibrycznyj, coby uniknōńć poprzniynio danych. To potrwo dużyj aniżeli normalnie.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
pl: Wykōnowanie kopije ibrycznyj:

en: Backup Failed
pl: Wykōnanie kopije ibrycznyj sie niy podarziło

en: Backup Finished
pl: Wykōnano była kopijo ibryczno

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
pl: Zbiory były sprownie skopiowane i przetestowane.

en: Backing Up…
pl: Wykōnowanie kopije ibrycznyj…

en: Scanning:
pl: Wyszukowanie:

en: Scanning…
pl: Wyszukowanie…

en: _Details
pl: _Informacyje

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
pl: Coby kōntynuować, trzeba zainstalować te pakety:

en: _Allow restoring without a password
pl: Zwolo na prziwrocanie bez h_asła

en: _Password-protect your backup
pl: Kopijo ibryczno chrōniōno hasłym

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
pl: Hasło bydzie wymogane, coby prziwrōcić zbiory. Lepij je zapisać.

en: Confir_m password
pl: P_otwierdzynie hasła

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
pl: Coby sprawdzić, czy bydzie szło pobrać zbiory w razie potrzeby, wkludź hasło szyfrowanio zaś, coby wykōnać krōtki test prziwrocanio.

en: Test every two _months
pl: Testowanie co dwa _miesiōnce

en: Install Packages
pl: Instalacyjo paketōw

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Restore Test
pl: Test prziwrocanio

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
pl: Trefiōł sie niyznōmy błōnd.

en: Require Password?
pl: Wymogać hasła?

en: Encryption Password Needed
pl: Wymogane je hasło szyfrowanio

[ctx: verb]
en: _Install
pl: _Zainstaluj

en: _Backup location
pl: Położynie _kopije ibrycznyj

en: Restore From Where?
pl: Skōnd prziwrocać?

en: Restore files to _original locations
pl: Prziwrōcynie zbi_orōw do ôryginalnych położyń

en: Restore to _specific folder
pl: Prziwrōcynie do podanego katalogu

en: Choose destination for restored files
pl: Ôbiyranie położynio docylowego dlo prziwrōcōnych zbiorōw

en: Restore _folder
pl: Prziwrōcynie _katalogu

en: Backup location
pl: Położynie kopije ibrycznyj

en: Restore date
pl: Data prziwrōcynio

en: Restore folder
pl: Prziwrōcynie katalogu

en: Checking for Backups…
pl: Wybadowanie kopiji ibrycznych…

en: Restore From When?
pl: Ôd kedy prziwrocać?

en: Restore to Where?
pl: Kaj prziwrōcić?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
pl: Prziwrocanie:

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
pl: Brak kopiji ibrycznych do prziwrōcynio

en: Original location
pl: Ôryginalne położynie

en: File to restore | Files to restore
pl[0]: Zbiōr do prziwrōcynio
pl[1]: Zbiory do prziwrōcynio
pl[2]: Zbiory do prziwrōcynio

en: Restore Failed
pl: Prziwrōcynie sie niy podarziło

en: Restore Finished
pl: Prziwrocanie skōńczōne

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
pl: Zbiory były sprownie prziwrōcōne.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
pl[0]: Zbiōr ôstoł prziwrōcōny.
pl[1]: Zbiory ôstały prziwrōcōne.
pl[2]: Zbiory ôstały prziwrōcōne.

en: Restoring…
pl: Prziwrocanie…

en: At least six months
pl: Aby pōł roku

en: At least a year
pl: Aby rok

en: Forever
pl: Dycki

en: At least %d day | At least %d days
pl[0]: Aby %d dziyń
pl[1]: Aby %d dni
pl[2]: Aby %d dni

en: Remove
pl: Skasuj

en: Add
pl: Przidej

en: Choose folders
pl: Ôbiyranie katalogōw

en: _Add
pl: _Przidej

en: Local Folder
pl: Katalog lokalny

en: Network Server
pl: Serwer necowy

en: Choose Folder
pl: Ôbiyranie katalogu

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Next backup is today.
pl: Nastympno kopijo ibryczno bydzie wykōnano dzisiej.

en: Next backup is tomorrow.
pl: Nastympno kopijo ibryczno bydzie wykōnano jutro.

en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
pl[0]: Nastympno kopijo ibryczno bydzie wykōnano za %d dziyń.
pl[1]: Nastympno kopijo ibryczno bydzie wykōnano za %d dni.
pl[2]: Nastympno kopijo ibryczno bydzie wykōnano za %d dni.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Last backup was today.
pl: Ôstatnio kopijo ibryczno była wykōnano dzisiej.

en: Last backup was yesterday.
pl: Ôstatnio kopijo ibryczno była wykōnano wczorej.

en: Last backup was %d day ago. | Last backup was %d days ago.
pl[0]: Ôstatnio kopijo ibryczno była wykōnano %d dziyń tymu.
pl[1]: Ôstatnio kopijo ibryczno była wykōnano %d dni tymu.
pl[2]: Ôstatnio kopijo ibryczno była wykōnano %d dni tymu.

en: No recent backups.
pl: Brak ôstatnich kopiji.

en: No backup scheduled.
pl: Brak zaplanowanych kopiji ibrycznych.

en: Connect to Server
pl: Połōncz ze serwerym

en: _Username
pl: _Miano ôd używocza

en: _Password
pl: _Hasło

en: S_how password
pl: _Pokazowanie hasła

en: Location not available
pl: Położynie je niydostympne

en: Connect _anonymously
pl: Połōncz _anōnimowo

en: Connect as u_ser
pl: Połōncz za _używocza

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
pl: _Dōmyna

en: Keep your files safe by backing up regularly
pl: Utrzimuje bezpieczyństwo zbiorōw bez regularne wykōnowanie kopiji ibrycznych

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
pl: Ważne dokumynta, dane i sztelōnki mogōm być chrōniōne bez trzimanie ich w kopiji ibrycznyj. W razie awaryje bydzie szło prziwrōcić je z tyj kopije.

en: _Don't Show Again
pl: _Bez pokazowanio zaś

en: _Open Backup Settings
pl: _Ôtwōrz sztelōnki kopiji ibrycznych

en: Backup completed
pl: Kopijo gotowo

en: Backup finished
pl: Kopijo skōńczōno

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
pl: Niykere zbiory niy były sprownie przidane do kopije ibrycznyj. Wiyncyj informacyji je w ôknie dialogowym.

en: Starting scheduled backup
pl: Zaczynanie zaplanowanego stworzynio kopije ibrycznyj

en: Could not display %s
pl: Niy idzie pokozać %s

en: Show version
pl: Pokazuje wersyjo

en: Restore given files
pl: Prziwroco podane zbiory

en: Immediately start a backup
pl: Zaroz zaczyno wykōnowanie kopije ibrycznyj

en: An operation is already in progress
pl: Fungowanie już trwo

en: Scheduled backup delayed
pl: Zaplanowane utworzynie kopije ibrycznyj je ôpōźniōno

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
pl: %1$s na %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
pl: Wykōnanie kopije ibrycznyj bydzie zapoczynte po połōnczyniu ze %s.

en: Storage location not available
pl: Położynie niydostympne

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
pl: Ôczekowanie na podłōnczynie „%s”…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
pl: Wykōnanie kopije ibrycznyj zacznie sie, jak nec bydzie dostympny.

en: The network server is not available
pl: Serwer necowy je niydostympny

en: Waiting for a network connection…
pl: Ôczekowanie na połōnczynie necowe…

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
pl: Położynie necowe Samba musi zawiyrać miano kōmputra i miano zasobu.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
pl: Katalog dōmowy (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
pl: Katalog dōmowy

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
pl: Hasiok

en: Backup encryption password
pl: Hasło szyfrowanio kopije ibrycznyj

en: Backing up…
pl: Tworzynie kopije ibrycznyj…

en: Checking for backups…
pl: Wybadowanie kopiji ibrycznych…

en: Listing files…
pl: Pokazowanie listy zbiorōw…

en: Preparing…
pl: Rychtowanie…

en: Verifying backup…
pl: Weryfikowanie kopije ibrycznyj…

en: Restoring files…
pl: Prziwrocanie zbiorōw…

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
pl: Kopijo ibryczno je poprzniōno. Trzeba jōm skasować i sprōbować zaś.

en: Paused (no network)
pl: Spauzowane (brak necu)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
pl: Położynie kopije ibrycznyj je za małe. Użyj położynio ze aby %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
pl: Położynie kopije ibrycznyj mo za mało wolnego placu. Użyj położynio ze aby %s.

en: Cleaning up…
pl: Skludzanie…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
pl: Niy idzie wykōnać kopije ibrycznyj tych zbiorōw. Dej pozōr, żeby je szło ôtworzić.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
pl: Niy idzie wykōnać kopije ibrycznyj tych zbiorōw. Dej pozōr, żeby je szło spamiyntać.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
pl: Niynoleżne hasło szyfrowanio.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
pl: Niy idzie prziwrōcić „%s”: niy szło znojś zbioru w kopiji ibrycznyj

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
pl: Istniyjōnco kopijo ibryczno była utworzōno dlo kōmputra ô mianie %s, a teroźne miano kōmputra to %s. Jeźli ta sytuacyjo niy była przewidziano, trzeba utworzić kopijo ibryczno w inkszym położyniu.

en: Computer name changed
pl: Miano kōmputra było zmiyniōno

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
pl: Brak uprawniyń przi prōbie stworzynio „%s”.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
pl: Brak uprawniyń przi prōbie czytanio „%s”.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
pl: Brak uprawniyń przi prōbie kasowanio „%s”.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
pl: Położynie kopije ibrycznyj „%s” niy istniyje.

en: No space left.
pl: Brak placu.

en: Error reading file ‘%s’.
pl: Błōnd w czasie ôdczytowanio zbioru „%s”.

en: Error writing file ‘%s’.
pl: Błōnd w czasie zapisowanio zbioru „%s”.

en: No space left in ‘%s’.
pl: Brak placu we „% s”.

en: No backup files found
pl: Niy szło znojś żodnych zbiorōw kopiji ibrycznych

en: Uploading…
pl: Wysyłanie…

en: Could not understand duplicity version.
pl: Niy idzie przetworzić wersyje programu duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
pl: Niy idzie przetworzić wersyje programu duplicity „%s”.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
pl: Wykōnanie kopije ibrycznyj zacznie sie, jak niymierzōny nec bydzie dostympny.
