deja-dup - en to fi translation catalogue (299 entries)

en: Co_ntinue
fi: _Jatka

[ctx: verb]
en: _Test
fi: _Testaa

en: _Resume Later
fi: _Jatka myöhemmin

en: _Back
fi: _Edellinen

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Forward
fi: _Seuraava

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
fi: Varmuuskopioi

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
fi: Va_rmuuskopioi

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
fi: Seuraavia kansioita ei voida varmuuskopioida, koska varmuuskopiointisovelluksella ei ole pääsyä niihin:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
fi: Tehdään ensimmäinen varmuuskopio. Tämä saattaa kestää hetken.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
fi: Luodaan puhdas varmuuskopio sen suojaamiseksi tiedoston korruptiolta. Tämä voi kestää tavallista pidempään.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
fi: Varmuuskopioidaan:

en: Backup Failed
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui

en: Backup Finished
fi: Varmuuskopio on valmis

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
fi: Tiedostosi varmuuskopioitiin ja testattiin onnistuneesti.

en: Backing Up…
fi: Varmuuskopioidaan…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
fi: Varmuuskopiot vaatii syötettäsi jatkaakseen

en: Backup in progress
fi: Varmuuskopiointi on meneillään

en: Restore From Where?
fi: Mistä palautetaan?

en: _Search
fi: _Etsi

en: Scanning:
fi: Kartoitetaan:

en: Scanning…
fi: Kartoitetaan…

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
fi: Seuraavat paketit tulee asentaa, jotta toimintaa voidaan jatkaa:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
fi: Tarvitset salasanan palautusta varten. Varmista siis, että salasana on varmassa tallessa tai pysyy muistissasi.

en: _Password-protect your backup
fi: _Suojaa varmuuskopio salasanalla

en: E_ncryption password
fi: _Salauksen salasana

en: Confir_m password
fi: Va_hvista salasana

en: _Remember password
fi: _Muista salasana

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
fi: Anna salaamiseen käyttämäsi salasana uudelleen, jotta varmuuskopioiden palauttamista on mahdollista testata.

en: Test every two _months
fi: Testaa _kahden kuukauden välein

en: _Grant Access
fi: _Salli pääsy

en: Install Packages
fi: Asenna paketit

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Restore Test
fi: Palautustesti

en: Grant Access
fi: Salli pääsy

en: Set Encryption Password
fi: Aseta salauksen salasana

en: Require Password?
fi: Vaaditaanko salasana?

en: Encryption Password Needed
fi: Salauksen salasana vaaditaan

en: Backups needs your encryption password to continue
fi: Varmuuskopion salauksen salasana vaaditaan

[ctx: verb]
en: _Install
fi: _Asenna

en: Backups needs to install packages to continue
fi: Varmuuskopiot vaatii paketteja asennettavaksi jatkaakseen

en: Restore
fi: Palauta

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Restore files to _original locations
fi: Palauta tiedostot  _niiden alkuperäisiin sijainteihin

en: Restore to _specific folder
fi: Palauta _tiettyyn kansioon

en: _Folder
fi: _Kansio

en: Backups does not have permission to restore the following files:
fi: Varmuuskopiosovelluksella ei ole oikeutta palauttaa seuraavia tiedostoja:

en: Backup location
fi: Varmuuskopion sijainti

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
fi: Palauta päivämäärä

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
fi: Palautuskansio

en: Checking for Backups…
fi: Tarkistetaan varmuuskopioita…

en: Restore From When?
fi: Palautetaan ajankohdasta?

en: Restore to Where?
fi: Minne palautetaan?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
fi: Palautetaan tiedostoa:

en: No backups to restore
fi: Ei palautettavia varmuuskopioita

en: Original location
fi: Alkuperäinen sijainti

en: File to restore | Files to restore
fi[0]: Palautettava tiedosto
fi[1]: Palautettavat tiedostot

en: Restore Failed
fi: Palauttaminen epäonnistui

en: Restore Finished
fi: Palauttaminen suoritettu

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
fi: Tiedostojesi palauttaminen onnistui.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
fi[0]: Tiedosto palautettiin onnistuneesti.
fi[1]: Tiedostot palautettiin onnistuneesti.

en: Restoring…
fi: Palautetaan…

en: Restore in progress
fi: Palauttaminen on meneillään

en: Cannot back up automatically
fi: Automaattinen varmuuskopiointi ei onnistu

en: Authentication needed
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: No backup files found
fi: Varmuuskopiotiedostoja ei löytynyt

en: Back Up _Automatically
fi: Varmuuskopioi _automaattisesti

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
fi: Seuraava varmuuskopiointi suoritetaan tänään.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
fi: Seuraava varmuuskopiointi suoritettaisiin tänään.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
fi: Seuraava varmuuskopiointi suoritetaan huomenna.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
fi: Seuraava varmuuskopiointi suoritettaisiin huomenna.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
fi[0]: Seuraava varmuuskopiointi suoritetaan %d päivän päästä.
fi[1]: Seuraava varmuuskopiointi suoritetaan %d päivän päästä.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
fi[0]: Seuraava varmuuskopiointi suoritettaisiin %d päivän päästä.
fi[1]: Seuraava varmuuskopiointi suoritettaisiin %d päivän päästä.

en: At least three months
fi: Vähintään kolme kuukautta

en: At least six months
fi: Vähintään kuusi kuukautta

en: At least a year
fi: Vähintään yksi vuosi

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: At least %d day | At least %d days
fi[0]: Vähintään %d päivä
fi[1]: Vähintään %d päivää

en: Local Folder
fi: Paikallinen kansio

en: Network Server
fi: Verkkopalvelin

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Every %d day | Every %d days
fi[0]: Joka %d päivä
fi[1]: %d päivän välein

en: Use _Restic instead of Duplicity
fi: Käytä _Resticiä Duplicityn sijaan

en: Choose Folder
fi: Valitse kansio

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: _Password
fi: _Salasana

en: Location not available
fi: Sijainti ei saatavilla

en: Backups needs your password to continue
fi: Varmuuskopiot vaatii salasanan jatkaakseen

en: Connect _anonymously
fi: Yhdistä _nimettömänä

en: Connect as u_ser
fi: Yhdistä _käyttäjänä

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
fi: _Toimialue

en: Starting scheduled backup
fi: Käynnistetään ajastettu varmuuskopiointi

en: Scheduled backup delayed
fi: Ajastettu varmuuskopio viivästynyt

en: Backup completed
fi: Varmuuskopionti valmistui

en: Backup finished
fi: Varmuuskopiointi valmis

en: But not all files were successfully backed up.
fi: Mutta kaikkia tiedostoja ei varmuuskopioitu onnistuneesti.

en: Backup failed
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui

en: Restore failed
fi: Palauttaminen epäonnistui

en: Keep your files safe by backing up regularly
fi: Pidä tiedostosi turvassa varmuuskopioimalla ne säännöllisesti

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
fi: Tärkeät dokumentit, tiedot ja asetukset voidaan suojata tekemällä niistä varmuuskopiot. Pahimman tapahtuessa voit palauttaa ne varmuuskopiosta.

en: Don’t Show Again
fi: Älä näytä uudelleen

en: Open Backups
fi: Avaa varmuuskopiosovellus

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
fi: Restic on toinen varmuuskopiotyökalu, jota voidaan käyttää "pellin alla" Duplicityn sijaan.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
fi: Resticin toivotaan mahdollistavan uusien ominaisuuksien ottamisen käyttöön nykyistä helpommin.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
fi: Tämä on kokeellinen ominaisuus ja se saatetaan poistaa milloin tahansa.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
fi: Käytä varoen, kaikki testaus on tervetullutta.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
fi: %sIlmoita%s onnistumisista ja epäonnistumisista kun käytössä.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
fi: Ei mitään

en: Back
fi: Takaisin

en: Search
fi: Etsi

en: Show version
fi: Näytä versiotiedot

en: Restore given files
fi: Palauta valitut tiedostot

en: Immediately start a backup
fi: Aloita varmuuskopiointi välittömästi

en: Please list files to restore
fi: Luettele palautettavat tiedostot

en: An operation is already in progress
fi: Toimenpide on jo meneillään

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
fi: Déjà Dup -varmuuskopiot

en: Backups
fi: Varmuuskopiot

en: Protect yourself from data loss
fi: Suojaa itsesi tietojen menetykseltä

en: Back Up
fi: Varmuuskopiointi

en: Folders to save
fi: Tallennettavat kansiot

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fi: Tämä hakemistoluettelo varmuuskopioidaan. Varatut arvot ovat $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, ja $VIDEOS tunnistetaan käyttäjän erityishakemistoiksi ja voivat olla pidemmän polun alussa ($HOME/subdir). Varattu arvo $USER korvataan käyttäjän käyttäjätunnuksella ja voi olla missä tahansa polulla. Suhteelliset merkinnät ovat suhteessa käyttäjän kotihakemistoon.

en: Folders to ignore
fi: Ohitettavat kansiot

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fi: Tätä hakemistoluetteloa ei varmuuskopioida. Varatut arvot ovat $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH ja $VIDEOS tunnistetaan käyttäjän erityishakemistoiksi ja voivat olla pidemmän polun alussa ($HOME/subdir). Varattu arvo $USER korvataan käyttäjän käyttäjätunnuksella ja voi olla polun missä tahansa. Suhteelliset merkinnät ovat suhteessa käyttäjän kotihakemistoon.

en: The last time Déjà Dup was run
fi: Déjà Dupin viimeisin suorituskerta

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
fi: Déjà Dupin viimeisin suorituskerta. Ajan tulisi olla standardin ISO 8601 määräämässä muodossa.

en: The last time Déjà Dup backed up
fi: Viimeisin Déjà Dupin varmuuskopiointikerta

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
fi: Déjà Dupin viimeisin onnistunut varmuuskopiointikerta.  Ajan tulisi olla standardin ISO 8601 määräämässä muodossa.

en: The last time Déjà Dup restored
fi: Viimeisin Déjà Dupin palautuskerta

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
fi: Déjà Dupin viimeisin onnistunut palautuskerta. Ajan tulisi olla standardin ISO 8601 määräämässä muodossa.

en: Whether to periodically back up
fi: Suoritetaanko varmuuskopiointi säännöllisesti

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
fi: Varmuuskopioidaanko automaattisesti tietyn aikataulun mukaisesti.

en: How often to periodically back up
fi: Kuinka usein säännöllinen varmuuskopiointi suoritetaan

en: The number of days between backups.
fi: Varmuuskopioiden välillä kulunut aika.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
fi: Viimeisin kerta, kun Déjà Dup tarkisti, pitäisikö varmuuskopioinnista muistuttaa

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fi: Käyttäjän sisäänkirjautumisen yhteydessä Déjà Dupin valvontaosio tarkistaa, onko tarpeen muistuttaa varmuuskopioinnista. Tavoitteena on, että näin useammat käyttäjät saavat tietää varmuuskopiointimahdollisuudesta. Aikamääre tulisi olla joko ‘disabled’, jolloin tarkistus on poistettu käytöstä tai ISO 8601 -muodossa.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
fi: Viimeisin kerta, kun Déjà Dup tarkisti, pitäisikö sen kysyä salasanaasi

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fi: Déjà Dup pyytää sinua varmistamaan salasanasi säännöllisin väliajoin, jotta et unohtaisi sitä. Tämä kenttä tulee joko asettaa disabled-tilaan, tai sen kuuluu sisältää varmistusten välinen aika ISO 8601 -muodossa.

en: How long to keep backup files
fi: Kuinka kauan varmuuskopioita säilytetään

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
fi: Kuinka monta päivää varmuuskopiot säilytetään varmuuskopioiden sijainnissa. Arvo 0 tarkoittaa pysyvästi. Tämä on minimiarvo, tiedostoja saatetaan säilyttää kauemminkin.

en: How long to wait between full backups
fi: Täysien varmuuskopioiden välinen aika

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
fi: Déjà Dupin on toisinaan tehtävä tuore täysi varmuuskopio. Tämä luku ilmaisee täysien varmuuskopioiden välisen ajan päivinä.

en: Whether to use metered networks
fi: Käytetäänkö mitattuja verkkoja

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
fi: Jos väärä (false), Déjà Dup kieltäytyy suorittamasta ajoitettuja varmuuskopioita mitattujen verkkoyhteyksien kautta (kuten 4G).

en: Command to run before the backup tool
fi: Ennen varmuuskopiointityökalua suoritettava komento

en: Command to run after the backup tool
fi: Varmuuskopiointityökalun jälkeen suoritettava komento

en: Type of location to store backup
fi: Varmuuskopioiden sijainnin tyyppi

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
fi: Varmuuskopiointisijainnin tyyppi. Jos "auto", oletus valitaan käytettävissä olevien valintojen perusteella.

en: The folder where backups are stored
fi: Kansio, jossa varmuuskopiot säilytetään

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
fi: Kansiohierarkia, johon varmuuskopiot tallennetaan. Polut voivat olla absoluuttisia tai suhteessa kotihakemistoosi.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
fi: Aseman ainutlaatuinen tiedostojärjestelmän tunniste, jota käytetään aseman tunnistamiseen, kun se on kytketty.

en: Name
fi: Nimi

en: The name of the external drive.
fi: Erillisen aseman nimi.

en: Icon
fi: Kuvake

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
fi: Ulkoisen aseman kuvake GIcon-sarjoitettuna.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
fi: Kansiohierarkia, johon varmuuskopiot tallennetaan. Polut ovat suhteessa asemaan.

en: The server address
fi: Palvelimen osoite

en: The URI of the remote server location.
fi: Etäpalvelimen sijainnin URL.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
fi: Kansiohierarkia, johon varmuuskopiot tallennetaan. Polut voivat olla absoluuttisia tai suhteessa isäntään.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
fi: Déjà Dup on yksinkertainen työkalu varmuuskopiointiin. Se piilottaa oikeaoppisen varmuuskopioinnin (salattuna, etäsijainteihin ja säännöllisin väliajoin) monimutkaisuuden. Déjà Dupin toiminta pohjautuu duplicity-ohjelmistoon.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
fi: Tuki paikallisille, etä- tai pilvivarmuuskopio paikoille, kuten Google Drivelle

en: Securely encrypts and compresses your data
fi: Pakkaa ja salaa tietosi turvallisesti

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
fi: Vähittäiset varmuuskopiot mahdollistavat palautuksen mistä tahansa yksittäisestä varmuuskopiosta

en: Schedules regular backups
fi: Ajastaa säännölliset varmuuskopioinnit

en: Integrates well into your GNOME desktop
fi: Integroituu hyvin Gnome-työpöydälle

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
fi: Déjà Dup keskittyy helppokäyttöisyyteen ja toipumiseen henkilöllisestä vahingossa tapahtuvasta tietojen menetyksestä. Jos tarvitset täydellisen järjestelmän varmuuskopion tai arkistointiohjelman, voit mieluummin käyttää muita varmuuskopiointisovelluksia.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
fi: Varmuuskopioi tiedostot automaattisesti — määritä asetukset ja unohda asia

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
fi: Palauttaminen tapahtuu hetkessä — selaa tiedostojasi ja valitse mitä palautetaan

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
fi: Varmuuskopioi pilveen, verkkopalvelimelle tai paikalliselle levylle

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
fi: Ota hallinta varmuuskopioista valitsemalla haluamasi kansiot varmistettavaksi

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
fi: Varmuuskopiointivalvonta

en: Schedules backups at regular intervals
fi: Ajoittaa varmuuskopioinnin säännöllisin väliajoin

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
fi: Kartoitetaan varmuuskopiotiedostoja…

en: Folder is Empty
fi: Kansio on tyhjä

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Yritä eri hakuehdoilla

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: Encryption password needed
fi: Tarvitaan kryptauksen salasana

en: _Enter Password
fi: _Kirjoita salasana

en: Location
fi: Sijainti

en: Add
fi: Lisää

en: Folders
fi: Kansiot

en: Folders to Back Up
fi: Varmuuskopioitavat tiedostot

en: These folders are always ignored:
fi: Nämä kansiot ohitetaan aina:

en: Folders to Ignore
fi: Ohitettavat kansiot

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
fi: Tätä kansiota ei voi varmuuskopioida, koska varmuuskopiointisovelluksella ei pääsyä siihen.

en: Remove
fi: Poista

en: Storage
fi: Tallennus

en: _Reset Account Access
fi: _Nollaa tilin pääsy

en: Ser_ver Address
fi: Palvelimen _osoite

en: _Location
fi: _Sijainti

en: Overview
fi: Yhteenveto

en: _Back Up Now
fi: _Varmuuskopioi nyt

en: Con_tinue
fi: _Jatka

en: General
fi: Yleiset

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Automatic Backup _Frequency
fi: Automaattisen varmuuskopioinnin _tiheys

en: _Keep Backups
fi: _Säilytä varmuuskopiot

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
fi: Vanhimmat varmuuskopiot poistetaan silti aiemmin, jos sijainnissa on tila vähissä, tai säilytetään kolme kuukautta kauemmin, jotta vältytään toisiinsa liittyvien varmuuskopioiden poistamiselta.

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: _Select All
fi: Valitse _kaikki

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Backups
fi: _Tietoja - Varmuuskopiot

en: Most Recent Backup
fi: Viimeisimmät varmuuskopiot

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Server Addresses
fi: Palvelinosoitteet

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
fi: Palvelinosoitteet koostuvat protokollan etuliitteestä, osoitteesta ja toisinaan myös polusta riippuen protokollasta. Esimerkkejä:

en: Available Protocols
fi: Käytettävissä olevat protokollat

en: File Transfer Protocol
fi: File Transfer Protocol (FTP)

en: Network File System
fi: Network File System (NFS)

en: Prefix
fi: Etuliite

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
fi: ftp:// tai ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
fi: sftp:// tai ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
fi: dav:// tai davs://

en: _Date
fi: _Päivämäärä

en: Welcome to Backups
fi: Tervetuloa varmuuskopioiden pariin

en: Create Your First _Backup
fi: Luo _ensimmäinen varmuuskopio

en: _Restore From a Previous Backup
fi: _Palauta aiemmasta varmuuskopiosta

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
fi: Varmuuskopioiden selaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Hae

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
fi: %s palvelimella %s

en: Backup will begin when %s is connected.
fi: Varmuuskopiointi aloitetaan, kun %s yhdistetään.

en: Storage location not available
fi: Tallennustilan sijainti ei ole käytettävissä

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
fi: Odotetaan yhteyttä kohteeseen '%s'…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
fi: Varmuuskopiointi alkaa, kun verkkoyhteys saadaan muodostettua.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
fi: %s Google Drivessa

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
fi: %s Microsoft OneDrivessa

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
fi: Sinun täytyy määrittää Microsoft OneDrive -kansio.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
fi: Kirjautuminen %s-palvelimille ei onnistunut.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
fi: %s-kirjautumistiedot Déjà Dup -varmuuskopiointia varten

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
fi: Sinun tulee sallia ensin varmuuskopiointisovelluksen käyttää %s-tiliäsi.

en: The network server is not available
fi: Verkkopalvelin ei ole käytettävissä

en: Waiting for a network connection…
fi: Odotetaan verkkoyhteyttä…

en: Could not mount storage location.
fi: Tallennuspaikkaa ei voitu mountata.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
fi: Palvelimen verkkosijainti tulee määrittää tallennustilan sijainnin asetuksissa.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
fi: Palvelimen verkkosijainti ‘%s’ ei vaikuta verkkosijainnilta.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
fi: Samba-verkkosijaintien tulee sisältää sekä isäntänimen että jaon nimen.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
fi: Käyttäjän %s kotihakemisto

note: Translators: this is the home folder
en: Home
fi: Kotihakemisto

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
fi: Roskakori

en: Backup encryption password
fi: Varmuuskopion salauksen salasana

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
fi: Varmista, että varmuuskopiointisovelluksella on oikeus tulla suoritetuksi taustalla; katso Asetukset → Sovellukset → Varmuuskopiot ja yritä uuudelleen.

en: Backing up…
fi: Varmuuskopioidaan…

en: Checking for backups…
fi: Tarkistetaan varmuuskopioita…

en: Listing files…
fi: Listataan tiedostoja…

en: Preparing…
fi: Valmistellaan…

en: Custom tool setup failed.
fi: Mukautetun työkalun määritys epäonnistui.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
fi: Seuraavien tiedostojen varmuuskopiointi ei onnistunut. Varmista, että pystyt avaamaan ne.

en: Verifying backup…
fi: Varmistetaan varmuuskopiota…

en: Restoring files…
fi: Palautetaan tiedostoja…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
fi: Seuraavien tiedostojen palautus ei onnistunut. Varmista, että sinulla on kirjoitusoikeus niihin.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
fi: Varmuuskopiosi vaikuttaa olevan rikki. Poista varmuuskopio ja luo se uudelleen.

en: Paused (no network)
fi: Pysäytetty (ei verkkoyhteyttä)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
fi: Varmuuskopion sijainti on liian pieni.

en: Try using a location with at least %s.
fi: Käytä sijaintia, jossa on tilaa vähintään %s.

en: (Space for two full backups is required.)
fi: (Tilaa kahdelle täydelle varmuuskopiolle vaaditaan.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
fi: Varmuuskopion sijainnissa ei ole riittävästi vapaata tilaa. Vapauta vähintään %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
fi: Varmuuskopion sijainnissa ei ole riittävästi vapaata tilaa. Käytä sijaintia, jossa on tilaa vähintään %s.

en: Cleaning up…
fi: Siivotaan jälkiä…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
fi: Epäonnistui tuntemattomasta syystä.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
fi: Virheellinen salauksen salasana.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
fi: Tiedostoa '%s' ei voitu palauttaa: tiedostosta ei löydy varmuuskopiota

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
fi: Olemassa oleva varmuuskopio on tietokoneelta nimeltä %s, mutta nykyisen tietokoneen nimi on %s. Jos tämä on odottamaton tilanne, varmuuskopioi eri sijaintiin.

en: Computer name changed
fi: Tietokoneen nimi on vaihtunut

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
fi: Pääsy evätty kohdetta ‘%s’ luotaessa.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
fi: Oikeutesi eivät riitä kohteen ‘%s’ lukemiseksi.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
fi: Oikeutesi eivät riitä kohteen ‘%s’ poistamiseksi.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
fi: Varmuuskopiointisijaintia ‘%s’ ei ole olemassa.

en: No space left.
fi: Tilaa ei ole jäljellä.

en: Error reading file ‘%s’.
fi: Virhe luettaessa tiedostoa '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
fi: Kohteessa ‘%s’ ei ole vapaata tilaa.

en: Uploading…
fi: Lähetetään…

en: Could not understand duplicity version.
fi: Duplicityn versiota ei kyetty käsittämään.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
fi: Duplicityn versiota ‘%s’ ei kyetty käsittämään.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
fi: Varmuuskopiointisovellus vaatii duplicitysta vähintään version %d.%d.%.2d, mutta vain versio %d.%d.%.2d löytyi

en: This storage location is not yet supported.
fi: Tämä tallennustilasijainti ei ole vielä tuettu.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
fi: Tämä tallennustilan sijainti ei ole enää tuettu. Voit silti käyttää edelleen duplicitya varmuuskopioidaksesi tai palauttaaksesi tiedostoja.

en: Could not understand restic version.
fi: Resticin versiota ei kyetty käsittämään.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
fi: Resticin versiota ‘%s’ ei kyetty käsittämään.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
fi: Varmuuskopiointisovellus vaatii resticin version %d.%d.%d tai uudemman, mutta vain versio %d.%d.%d löytyi

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
fi: Varmuuskopiointi aloitetaan, kun virransäästötila ei ole enää aktiivinen.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
fi: Varmuuskopiointi aloitetaan, kun siirtorajaton verkkoyhteys on käytettävissä.
