deja-dup - en to ar translation catalogue (154 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ar: مراقب النسخ الاحتياطي

en: Schedules backups at regular intervals
ar: نسخ احتياطي مجدول خلال فترات منتظمة

en: Schedules regular backups
ar: جدولة نسخ احتياطية منتظمة

en: Backups
ar: النسخ الاحتياطي

en: Change your backup settings
ar: غيّر إعدادات النسخ الاحتياطي

note: Translators: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons These keywords are used when searching for applications in dashes, etc.
en: déjà;deja;dup;
ar: ديجا دوب;ديجا;دوب;نسخ احتياطي; نسخة احتياطية; احتياطي;

en: Back Up
ar: خُذ نسخة احتياطية

en: Folders to save
ar: المجلدات التي ستُحفظ

en: Folders to ignore
ar: المُجلدات التي سيتم تجاهلها

en: The last time Déjà Dup was run
ar: آخر مرة شُغّل فيها ديجا دوب

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
ar: آخر مرة شُغّل فيها ديجا دوب بنجاح. هذا الوقت يجب أن يكون بصيغة ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
ar: آخر مرة قام فيها ديجا دوب بالنسخ الاحتياطي

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
ar: المرة الأخيرة التي قام فيها ديجا دوب بأخذ نسخة احتياطية بنجاح. هذا الوقت ينبغي أن يكون بصيغة ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
ar: آخر مرة قام فيها ديجا دوب بالاسترجاع

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
ar: المرة الأخيرة التي قام فيها ديجا دوب باسترجاع نسخة احتياطية بنجاح. هذا الوقت ينبغي أن يكون بصيغة ISO 8601.

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
ar: لعمل نُسخ احتياطية بشكل آلي في جدول منتظم

en: How often to periodically back up
ar: متى تريد عمل النسخ الاحتياطية دوريًا

en: The number of days between backups.
ar: عدد الأيام بين النسخ الإحتياطية.

en: How long to keep backup files
ar: مدة الاحتفاظ بالنسخ الاحتياطية

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
ar: عدد الأيام التي سيُحتفظ فيها بملفات النسخ الاحتياطي في موقع الحفظ. القيمة "0" (صفر) تعني الاحتفاظ بها إلى الأبد. هذا هو العدد الأدنى من الأيام. كما يمكن إبقاء الملفات أكثر من ذلك.

en: How long to wait between full backups
ar: مقدار وقت الانتظار بين النسخ الاحتياطي الكامل

en: Type of location to store backup
ar: نوع مكان تخزين النسخ الإحتياطية

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: Overview
ar: عــام

en: _Restore
ar: است_رجع

en: _Date
ar: ال_تاريخ

en: E_ncryption password
ar: _كلمة السر

en: _Show password
ar: إ_ظهار كلمة السر

en: _Remember password
ar: ت_ذكّر كلمة السر

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: Storage
ar: التخزين

en: Schedule
ar: الجدولة

en: _Folder
ar: ال_مجلد

en: _Choose Folder…
ar: ا_ختر مجلدا...

en: Co_ntinue
ar: ا_ستمرّ

[ctx: verb]
en: _Test
ar: ا_ختبر

en: _Resume Later
ar: ا_ستأنف لاحقًا

en: _Back
ar: ا_رجع

en: _Close
ar: أ_غلق

en: _Forward
ar: _تابع

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
ar: خُذ نسخة احتياطية

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
ar: _خُذ نسخة احتياطية

en: Creating the first backup.  This may take a while.
ar: يجري إنشاء أول نسخة احتياطية. قد يستغرق هذا بعض الوقت.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
ar: يُنشئ نسخة احتياطية حديثة للوقاية من النُسخ الاحتياطية الفاسدة. سيستغرق ذلك وقتا أطول من المعتاد.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
ar: يأخذ نسخة احتياطية من:

en: Backup Failed
ar: فشل النسخ الاحتياطي

en: Backup Finished
ar: انتهى النسخ الاحتياطي

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
ar: تم نسخ ملفاتك احتياطيًا بنجاح واختبارها.

en: Backing Up…
ar: ينسخ احتياطيًا...

en: Scanning:
ar: يتفحص:

en: Scanning…
ar: يتفحص...

en: _Details
ar: ال_تفاصيل

en: _Allow restoring without a password
ar: ال_سماح بالاسترجاع دون كلمة سر

en: _Password-protect your backup
ar: _حماية النسخة الاحتياطية بكلمة سر

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
ar: ستحتاج لكلمة سرّك لاسترجاع ملفاتك. قد ترغب في تدوينها في ورقة في حال نسيتها.

en: Confir_m password
ar: _تأكيد كلمة السر

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
ar: من أجل التحقق من أنك ستكون قادرًا على استرداد ملفاتك في حالة الطوارئ، فيرجى إدخال كلمة سر تشفير البيانات مرة أخرى لإجراء اختبار استعادة موجز.

en: Test every two _months
ar: اختبر كل _شهرين

en: Summary
ar: ملخّص

en: Restore Test
ar: اختبار الاسترجاع

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
ar: فشل بخطأ غير معروف.

en: Require Password?
ar: طلب كلمة سر؟

en: Encryption Password Needed
ar: مطلوب كلمة سر التشفير

en: _Backup location
ar: _مكان النسخ الاحتياطي

en: Restore From Where?
ar: استرجاع من أين؟

en: Restore files to _original locations
ar: استرجع الملفات للأماكن الأ_صلية

en: Restore to _specific folder
ar: استرجع إلى مجلد _محدد

en: Choose destination for restored files
ar: اختر مجلدا للملفات المسترجعة

en: Backup location
ar: مكان النسخ الاحتياطي

en: Restore date
ar: تاريخ الاسترجاع

en: Restore folder
ar: مجلد الاسترجاع

en: Checking for Backups…
ar: يتفقد النُسخ الاحتياطية...

en: Restore From When?
ar: استرجاع من أين؟

en: Restore to Where?
ar: استرجاع إلى أين؟

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
ar: استعادة:

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
ar: لا توجد نسخ احتياطية لاسترجاعها

en: Original location
ar: المكان الأصلي

en: File to restore | Files to restore
ar[0]: الملف الذي سيسترجع
ar[1]: الملف الذي سيسترجع
ar[2]: الملفات التي ستسترجع
ar[3]: الملفات التي ستسترجع
ar[4]: الملفات التي ستسترجع
ar[5]: الملفات التي ستسترجع

en: Restore Failed
ar: فشل الاسترجاع

en: Restore Finished
ar: انتهى الاسترجاع

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
ar: استُرجعت ملفاتك بنجاح.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
ar[0]: استُرجع ملفك بنجاح.
ar[1]: استُرجع ملفك بنجاح.
ar[2]: استُرجعت ملفاتك بنجاح.
ar[3]: استُرجعت ملفاتك بنجاح.
ar[4]: استُرجعت ملفاتك بنجاح.
ar[5]: استُرجعت ملفاتك بنجاح.

en: Restoring…
ar: يسترجع...

en: At least six months
ar: ستة شهور على الأقل

en: At least a year
ar: سنة على الأقل

en: Forever
ar: إلى الأبد

en: At least %d day | At least %d days
ar[0]: %d يوم على الأقل
ar[1]: يوم واحد على الأقل
ar[2]: يومان على الأقل
ar[3]: %d أيام على الأقل
ar[4]: %d يوما على الأقل
ar[5]: %d يوم على الأقل

en: Remove
ar: أزِل

en: Add
ar: أضِف

en: Choose folders
ar: اختيار مجلدات

en: _Add
ar: أ_ضِف

en: Choose Folder
ar: اختر مجلدا

en: _OK
ar: _موافق

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Every %d day | Every %d days
ar[0]: كُل %d يوم
ar[1]: كُل يوم
ar[2]: كُل يومين
ar[3]: كُل %d أيام
ar[4]: كُل %d يوما
ar[5]: كُل %d يوم

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Next backup is today.
ar: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون اليوم

en: Next backup is tomorrow.
ar: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون غدًا

en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
ar[0]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال %d أيام من الآن.
ar[1]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال يوم واحد من الآن.
ar[2]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال يومين من الآن.
ar[3]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال %d أيام من الآن.
ar[4]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال %d يوما من الآن.
ar[5]: النسخة الاحتياطية القادمة ستكون خلال %d يوم من الآن.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Last backup was today.
ar: آخر نسخ احتياطي كان اليوم.

en: Last backup was yesterday.
ar: آخر نسخ احتياطي كان بالأمس

en: Last backup was %d day ago. | Last backup was %d days ago.
ar[0]: آخر نسخ احتياطي كان منذ %d أيام.
ar[1]: آخر نسخ احتياطي كان منذ يوم واحد
ar[2]: آخر نسخ احتياطي كان منذ يومين
ar[3]: آخر نسخ احتياطي كان منذ %d أيام.
ar[4]: آخر نسخ احتياطي كان منذ %d يوما.
ar[5]: آخر نسخ احتياطي كان منذ %d يوم.

en: No recent backups.
ar: لا نُسخ احتياطية أُخذت مؤخرًا.

en: No backup scheduled.
ar: لا نسخ احتياطية مُجدولة

en: Connect to Server
ar: اتصل بالخادوم

en: _Username
ar: ا_سم المستخدم

en: _Password
ar: كلمة ال_سر

en: S_how password
ar: إ_ظهار كلمة السر

en: Location not available
ar: المكان غير متوفر

en: Connect _anonymously
ar: اتصل _مجهول الاسم

en: Connect as u_ser
ar: اتصل كم_ستخدم

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
ar: ال_نطاق

en: Keep your files safe by backing up regularly
ar: حافظ على ملفاتك آمنة بنسخها احتياطيًا بانتظام

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
ar: يمكنك تخزين المُستندات المُهمة والبيانات والإعدادات في نسخة احتياطية. في حالة وقوع كارثة يمكنك استعادتها من هذه النسخة الاحتياطية.

en: _Don't Show Again
ar: _لا تُظهر مرة أخرى

en: _Open Backup Settings
ar: ا_فتح إعدادات النسخ الاحتياطي

en: Backup completed
ar: اكتمل النسخ الاحتياطي

en: Backup finished
ar: انتهى النسخ الاحتياطي

en: Not all files were successfully backed up.  See dialog for more details.
ar: لم تُنسخ جميع الملفات بنجاح. انظر نافذة الحوار لمزيد من التفاصيل.

en: Starting scheduled backup
ar: يبدأ النسخ الاحتياطي المُجدول

en: Show version
ar: اعرض الإصدارة

en: Scheduled backup delayed
ar: نسخ احتياطية مُجدولة مؤجلة

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
ar: سيبدأ النسخ الاحتياطي عند الاتصال بالشبكة.

en: Waiting for a network connection…
ar: ينتظر الاتصال بالشبكة...

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ar: المنزل (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ar: المنزل

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ar: المُهملات

en: Backup encryption password
ar: كلمة سر تشفير النسخ الاحتياطي

en: Backing up…
ar: ينسخ احتياطيًا...

en: Checking for backups…
ar: يتفقد النسخ الاحتياطي...

en: Listing files…
ar: يسرد الملفات...

en: Preparing…
ar: يُحضّر...

en: Verifying backup…
ar: يتحقق من النسخ الاحتياطي...

en: Restoring files…
ar: يسترجع الملفات...

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
ar: نسختك الاحتياطية تبدو فاسدة. ينبغي عليك حذفها والمحاولة مجددا.

en: Paused (no network)
ar: مُلبث (لا يوجد شبكة)

en: Cleaning up…
ar: ينظّف...

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
ar: لم يتمكن من عمل نسخة احتياطية من الملفات التالية. من فضلك تأكد أنك قادر على فتحهم.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
ar: لم يتمكن من عمل نسخة احتياطية من الملفات التالية. من فضلك تأكد أنك قادر على الكتابة إليهم.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
ar: كلمة سر تشفير رديئة.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
ar: تعذّر استرجاع ‘%s’: لم يُعثر على الملف في النسخة الاحتياطية

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
ar: النسخة الاحتياطية الموجودة هي لحاسوب باسم "%s"، ولكن اسم الحاسوب الحالي هو "%s". إذا كان ذلك غير متوقع، فينبغي عليك أخذ النسخة على موقع مختلف.

en: Computer name changed
ar: تغيّر اسم الحاسوب

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
ar: رُفِض الإذن عن محاولة إنشاء ‘%s’.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
ar: رُفِض الإذن عن محاولة قراءة ‘%s’.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
ar: رُفِض الإذن عن محاولة حذف ‘%s’.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
ar: مكان النسخ الاحتياطي ‘%s’ غير موجود.

en: No space left.
ar: لا مساحة متبقية.

en: Error reading file ‘%s’.
ar: خطأ في قراءة الملف ‘%s’.

en: Error writing file ‘%s’.
ar: خطأ في كتابة الملف ‘%s’.

en: No space left in ‘%s’.
ar: لا مساحة متبقية في ‘%s’.

en: No backup files found
ar: لم يُعثر على ملفات النسخ الاحتياطي

en: Uploading…
ar: يرفع...
