deja-dup - en to vi translation catalogue (303 entries)

en: Co_ntinue
vi: _Tiếp tục

[ctx: verb]
en: _Test
vi: _Kiểm tra

en: _Resume Later
vi: Tạm _dừng

en: _Back
vi: _Kế trước

en: _Close
vi: Đó_ng

en: _Cancel
vi: _Thôi

en: _Forward
vi: _Chuyển tiếp

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
vi: Sao lưu

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
vi: Sao _lưu

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
vi: Các thư mục sau đây không thể được sao lưu dự phòng bởi vì Sao lưu dự phòng không truy cập được chúng:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
vi: Đang tạo sao lưu đầu tiên. Có thể mất nhiều thời gian.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
vi: Tạo một bản sao lưu mới để tránh mọi sai sót khi sao lưu. Sẽ mất thời gian hơn bình thường.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
vi: Đang sao lưu:

en: Backup Failed
vi: Sao lưu thất bại

en: Backup Finished
vi: Sao lưu dự phòng đã hoàn thành

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
vi: Các tập tin của bạn đã được sao lưu dự phòng thành công và đã được kiểm tra.

en: Backing Up…
vi: Đang sao lưu…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
vi: Sao lưu dự phòng đầu vào của bạn để có thể tiếp tục

en: Backup in progress
vi: Đang tiến hành sao lưu dự phòng

en: Restore From Where?
vi: Phục hồi từ đâu?

en: _Backup location
vi: _Vị trí lưu bản sao lưu

en: _Search
vi: _Tìm kiếm

en: Scanning:
vi: Đang quét:

en: Scanning…
vi: Đang quét…

en: _Details
vi: _Chi tiết

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
vi: Để tiếp tục, các gói sau đây cần phải được cài đặt:

en: _Allow restoring without a password
vi: _Cho phép phục hồi mà không cần mật khẩu

en: _Password-protect your backup
vi: _Mật khẩu-bảo vệ sao lưu của bạn

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
vi: Bạn sẽ cần mật khẩu để phục hồi lại các tập tin. Có lẽ bạn cần ghi nó lại.

en: E_ncryption password
vi: Mật _khẩu mã hóa

en: Confir_m password
vi: _Xác nhận mật khẩu

en: _Remember password
vi: _Nhớ mật khẩu

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
vi: Để kiểm tra xem bạn có thể phục hồi các tập tin của mình trong trường hợp khẩn cấp hay không, vui lòng nhập lại mật khẩu mã hóa của bạn để thực hiện kiểm tra khôi phục ngắn gọn.

en: Test every two _months
vi: Kiểm tra mỗi hai thán_g

en: _Grant Access
vi: _Cấp quyền truy cập

en: Install Packages
vi: Cài đặt gói phần mềm

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Restore Test
vi: Kiểm tra khôi phục

en: Grant Access
vi: Cấp quyền truy cập

en: Set Encryption Password
vi: Đặt mật khẩu mã hóa

en: Require Password?
vi: Yêu cầu mật khẩu?

en: Encryption Password Needed
vi: Cần mật khẩu mã hóa

en: Backups needs your encryption password to continue
vi: Sao lưu dự phòng cần mật khẩu của bạn để có thể tiếp tục

[ctx: verb]
en: _Install
vi: Cà_i đặt

en: Backups needs to install packages to continue
vi: Sao lưu dự phòng cần cài thêm các gói để có thể tiếp tục chạy

en: Restore
vi: Phục hồi

en: _Restore
vi: _Phục hồi

en: Restore files to _original locations
vi: Phục hồi các tập tin _về vị trí ban đầu

en: Restore to _specific folder
vi: Phục hồi sang một thư mục _khác

en: Restore to _specific folder:
vi: Phục hồi thư mục _cụ thể:

en: Backups does not have permission to restore the following files:
vi: Sao lưu dự phòng không có quyền để khôi phục lại các tập tin sau đây:

en: Backup location
vi: Vị trí lưu bản sao lưu

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
vi: Ngày phục hồi

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
vi: Thư mục phục hồi

en: Checking for Backups…
vi: Đang kiểm tra để sao lưu…

en: Restore From When?
vi: Phục hồi từ thời điểm nào?

en: Restore to Where?
vi: Phục hồi vào đâu?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
vi: Đang phục hồi:

en: No backups to restore
vi: Không có bản sao lưu để phục hồi

en: Original location
vi: Vị trí gốc

en: File to restore | Files to restore
vi[0]: Tập tin để phục hồi

en: Restore Failed
vi: Phục hồi thất bại

en: Restore Finished
vi: Hoàn tất phục hồi

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
vi: Các tập tin của bạn đã được phục hồi.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
vi[0]: Các tập tin của bạn đã được phục hồi.

en: Restoring…
vi: Đang phục hồi…

en: Restore in progress
vi: Đang thực hiện phục hồi các tập tin

en: Cannot back up automatically
vi: Không thể sao lưu dự phòng tự động

en: Authentication needed
vi: Cần xác thực

en: No backup files found
vi: Không tìm thấy các tập tin sao lưu

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
vi: Sao lưu kế tiếp là hôm nay.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
vi: Sao lưu kế tiếp là hôm nay.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
vi: Sao lưu kế tiếp là ngày mai.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
vi: Sao lưu kế tiếp là ngày mai.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
vi[0]: Sao lưu kế tiếp là %d ngày tính từ bây giờ.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
vi[0]: Sao lưu kế tiếp là %d ngày tính từ bây giờ.

en: At least three months
vi: Ít nhất ba tháng

en: At least six months
vi: Ít nhất sáu tháng

en: At least a year
vi: Ít nhất một năm

en: Forever
vi: Vô hạn

en: At least %d day | At least %d days
vi[0]: Ít nhất %d ngày

en: Choose Folders
vi: Chọn thư mục

en: Add
vi: Thêm

en: Local Folder
vi: Thư mục trên máy

en: Network Server
vi: Máy phục vụ mạng

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Every %d day | Every %d days
vi[0]: Mỗi %d ngày

en: _Choose Folder…
vi: _Chọn thư mục…

en: Choose Folder
vi: Chọn thư mục

en: _Username
vi: _Tên người dùng

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: Location not available
vi: Vị trí chưa sẵn sàng

en: Backups needs your password to continue
vi: Sao lưu dự phòng cần mật khẩu của bạn để có thể tiếp tục

en: Connect _anonymously
vi: Kết nối _vô danh

en: Connect as u_ser
vi: Kết _nối với tư cách người dùng

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
vi: Tê_n miền

en: Starting scheduled backup
vi: Bắt đầu lên lịch sao lưu

en: Scheduled backup delayed
vi: Lịch sao lưu bị hoãn

en: Backup completed
vi: Đã sao lưu xong

en: Backup finished
vi: Sao lưu dự phòng đã xong

en: But not all files were successfully backed up.
vi: Nhưng không phải mọi tập tin của bạn đã được sao lưu dự phòng.

en: Backup failed
vi: Sao lưu thất bại

en: Restore failed
vi: Phục hồi thất bại

en: Keep your files safe by backing up regularly
vi: Giữ an toàn cho tập tin của bạn bằng cách sao lưu định kỳ

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
vi: Tài liệu, dữ liệu và thiết lập quan trọng có thể được bảo vệ khi giữ trong một bản sao lưu. Trong trường hợp bất trắc, bạn có thể phục hồi lại chúng từ bản sao lưu.

en: Don’t Show Again
vi: K_hông hiện nữa

en: Open Backups
vi: _Mở bản Sao lưu dự phòng

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
vi: Restic là một công cụ sao lưu dự phòng khác có thể được sử dụng thay cho Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
vi: Hi vọng rằng Restic trong tương lai sẽ bật tính năng mới dễ dàng hơn.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
vi: Đây là tính năng thử nghiệm và có thể bị gỡ bỏ bất cứ lúc nào.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
vi: Hãy thận trọng, nhưng bất kỳ thử nghiệm nào bạn có thể quản lý đều được đánh giá cao.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
vi: Vui lòng %sreport%s thành công hay thất bạn khi được bật.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
vi: Hôm nay

en: Yesterday
vi: Hôm qua

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
vi[0]: %d ngày trước

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
vi: Không

en: Show version
vi: Hiện phiên bản

en: Restore given files
vi: Phục hồi các tập tin

en: Immediately start a backup
vi: Bắt đầu một bản sao lưu ngay

en: Please list files to restore
vi: Vui lòng liệt kê các tập tin muốn phục hồi

en: An operation is already in progress
vi: Một thao tác nào đó còn đang được tiến hành

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
vi: Sao lưu dự phòng Déjà Dup

en: Backups
vi: Sao lưu dự phòng

en: Protect yourself from data loss
vi: Bảo vệ bản thân bạn không bị mất dữ liệu

en: Back Up
vi: Sao lưu dự phòng

en: Folders to save
vi: Thư mục cần lưu

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
vi: Danh sách các thư mục này sẽ được sao lưu. Các giá trị dành riêng $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH và $VIDEOS được công nhận là thư mục đặc biệt của người dùng và có thể dùng bắt đầu một đường dẫn dài hơn ($HOME/subdir). Giá trị dành riêng $USER được thay thế bằng tài khoản của người dùng và có thể ở bất cứ đâu trong đường dẫn. Các mục là tương đối so với thư mục cá nhân của người dùng.

en: Folders to ignore
vi: Bỏ qua các thư mục

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
vi: Danh sách các thư mục này sẽ không được sao lưu. Các giá trị dành riêng $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH và $VIDEOS được công nhận là thư mục đặc biệt của người dùng và có thể dùng bắt đầu một đường dẫn dài hơn ($HOME/subdir). Giá trị dành riêng $USER được thay thế bằng tài khoản của người dùng và có thể ở bất cứ đâu trong đường dẫn. Các mục là tương đối so với thư mục cá nhân của người dùng.

en: The last time Déjà Dup was run
vi: Lần chạy cuối của Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
vi: Lần cuối Déjà Dup chạy thành công. Định dạng thời gian theo chuẩn ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
vi: Lần sao lưu cuối cùng bằng Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
vi: Lần cuối Déjà Dup sao lưu thành công. Định dạng thời gian theo chuẩn ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
vi: Lần khôi phục cuối cùng bằng Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
vi: Lần cuối Déjà Dup phục hồi thành công. Định dạng thời gian theo chuẩn ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
vi: Có sao lưu định kì hay không

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
vi: Tự động sao lưu với một lịch định kì.

en: How often to periodically back up
vi: Bao lâu để sao lưu định kì

en: The number of days between backups.
vi: Số ngày giữa các lần sao lưu.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
vi: Lần cuối cùng Déjà Dup kiểm tra xem nó có nên nhắc nhở về việc sao lưu hay không

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
vi: Khi một người dùng đăng nhập, trình giám sát Déjà Dup kiểm tra xem có nên hỏi về sao lưu hay không. Điều này cần thiết cho những ai chưa biết về sao lưu. Lần này nên đặt 'tắt' để không phải kiểm tra hoặc trong định dạng ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
vi: Lần cuối cùng Déjà Dup kiểm tra xem nó có nên nhắc nhở về mật khẩu của bạn hay không

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
vi: Với mục đích tránh cho bạn việc quên mật khẩu, Déjà Dup thỉnh thoảng sẽ nhắc bạn xác nhận lại mật khẩu. Thời gian này có thể là hoặc tắt kiểm tra này hoặc trong định dạng ISO 8601.

en: How long to keep backup files
vi: Các tập tin sao lưu được giữ lại trong bao lâu

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
vi: Số ngày để giữ các tập tin sao lưu ở vị trí dành cho sao lưu. 0 nghĩa là không giới hạn thời gian. Đây là số ngày nhỏ nhất; các tập tin có thể được lưu giữ lâu hơn.

en: How long to wait between full backups
vi: Chờ bao lâu giữa các sao lưu đầy đủ

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
vi: Déjà Dup cần thình thoảng tạo bản sao lưu đầy đủ mới. Đây là số ngày chờ giữa các lần sao lưu dự phòng đầy đủ.

en: Whether to use metered networks
vi: Có nên sử dụng mạng bằng gói dữ liệu theo lưu lượng sử dụng

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
vi: Nếu sai, Déjà Dup sẽ từ chối chạy sao lưu dự phòng theo lịch trình khi đang dùng mạng có hạn chế lưu lượng (như 4G).

en: Command to run before the backup tool
vi: Lệnh chạy trước công cụ sao lưu dự phòng

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
vi: Hữu dụng nếu bạn muốn gắn một thư mục thủ công, ví dụ thế. Nếu lệnh này lỗi, việc sao lưu sẽ không được khởi chạy.

en: Command to run after the backup tool
vi: Lệnh chạy sau công cụ sao lưu dự phòng

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
vi: Hữu dụng nếu bạn muốn dọn dẹp sau các lệnh cài đặt của bạn. Các lỗi nghiêm trọng sẽ bị bỏ qua.

en: Command to run around the backup tool
vi: Lệnh chạy quanh công cụ sao lưu dự phòng

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
vi: Hữu ích nếu bạn cần giới hạn tài nguyên hoặc bọc thực hiện lệnh công cụ. Một giá trị ví dụ có thể là 'trickle -u 500' sẽ dẫn đến deja-dup chạy 'trickle -u 500 duplicity ...'.

en: Type of location to store backup
vi: Nhập vị trí để lưu trữ các bản sao lưu

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
vi: Kiểu vị trí sao lưu. Nếu là 'auto', sẽ tự động chọn dựa trên những gì đã có.

en: The folder where backups are stored
vi: Thư mục nơi mà các bản sao lưu dự phòng được lưu

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
vi: Cấu trúc thứ bậc thư mục nơi mà các bản sao lưu dự phòng được lưu. Các đường dẫn có thể là tuyệt đối hoặc tương đối với thư mục cá nhân của bạn.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
vi: Định danh hệ thống tập tin duy nhất cho ổ đĩa, được sử dụng để nhận dạng ổ đĩa khi nó được cắm vào.

en: Name
vi: Tên

en: The name of the external drive.
vi: Tên ổ đĩa ngoài.

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
vi: Biểu tượng cho ổ đĩa bên ngoài, như là GIcon.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
vi: Cấu trúc thư mục nơi mà các bản sao lưu dự phòng được lưu. Các đường dẫn là tương đối với ổ đĩa.

en: The server address
vi: Địa chỉ máy chủ

en: The URI of the remote server location.
vi: URI của vị trí máy chủ trên mạng.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
vi: Cấu trúc thư mục nơi mà các bản sao lưu dự phòng được lưu. Các đường dẫn có thể là tuyệt đối hoặc tương đối với máy chủ.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
vi: Déjà Dup là một công cụ sao lưu đơn giản. Nó ẩn sự phức tạp của sao lưu đúng cách (mã hóa, off-site, và thường xuyên) và sử dụng duplicity là ứng dụng chạy phía sau.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
vi: Hỗ trợ các vị trí sao lưu cục bộ, từ xa hoặc đám mây như Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
vi: Mã hóa và nén dữ liệu của bạn một cách an toàn

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
vi: Sao lưu dần dần, cho phép bạn khôi phục từ bất kỳ bản sao lưu cụ thể nào

en: Schedules regular backups
vi: Lên lịch sao lưu dự phòng thường xuyên

en: Integrates well into your GNOME desktop
vi: Tích hợp tốt với môi trường máy tính để bàn GNOME của bạn

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
vi: Déjà Dup hướng đến sử dụng và khôi phục dễ dàng từ mất dữ liệu do tai nạn, chủ quan. Nếu bạn cần một sao lưu dự phòng hệ thống đầy đủ hoặc một chương trình lưu trữ, bạn nên xem xét đến các ứng dụng sao lưu dự phòng khác.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
vi: Sao lưu dự phòng các tập tin của bạn một cách tự động — Đặt nó và quên luôn

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
vi: Khôi phục là việc nhẹ nhàng — duyệt các tập tin của bạn và chọn cái muốn khôi phục lại

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
vi: Sao lưu dự phòng lên mây, máy phục vụ trên mạng, hoặc đĩa nội bộ

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
vi: Kiểm soát sao lưu dự phòng bằng cách chọn chính xác thư mục muốn được bao gồm

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
vi: Theo dõi sao lưu

en: Schedules backups at regular intervals
vi: Lên lịch sao lưu định kì

en: Search
vi: Tìm kiếm

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
vi: Đang quét các bản sao lưu dự phòng…

en: Folder is Empty
vi: Thư mục trống rỗng

en: No Results Found
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: Try a different search
vi: Thử tìm kiếm khác

en: _Retry
vi: Thử _lại

en: _Connect
vi: _Kết nối

en: Encryption password needed
vi: Cần mật khẩu mã hóa

en: _Enter Password
vi: _Nhập mật khẩu

en: Location
vi: Vị trí

en: Back Up _Automatically
vi: Sao lưu dự phòng _Tự động

en: Folders
vi: Thư mục

en: Folders to Back Up
vi: Thư mục muốn sao lưu dự phòng

en: Folders to Ignore
vi: Thư mục bị bỏ qua

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
vi: Thư mục này không được sao lưu dự phòng bởi vì Sao lưu dự phòng không truy cập chúng.

en: Remove
vi: Loại bỏ

note: Translators: storage as in "where to store the backup"
en: _Storage Location
vi: Vị trí _Lưu trữ

en: _Folder
vi: _Thư mục

en: _Reset Account Access
vi: Đặt _lại truy cập tài khoản

en: Ser_ver Address
vi: Địa chỉ má_y chủ

en: Back
vi: Trước

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: _Select All
vi: _Chọn tất cả

en: _Preferences
vi: Tù_y thích

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt bàn phím

en: _Help
vi: Trợ _giúp

en: _About Backups
vi: _Giới thiệu về Sao lưu dự phòng

en: Overview
vi: Tổng thể

en: _Back Up Now
vi: _Sao lưu ngay

en: Con_tinue
vi: _Tiếp tục

en: General
vi: Chung

en: Storage
vi: Lưu trữ

en: _Location
vi: Vị t_rí

en: _Keep Backups
vi: _Giữ bản sao lưu dự phòng

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
vi: Bản sao lưu dự phòng cũ nhất sẽ vẫn được xóa sớm hơn nếu vị trí tại nơi ít chỗ trống khoặc giữ lâu hơn ba tháng để tránh xóa các bản sao lưu dự phòng có liên quan.

en: Schedule
vi: Lên lịch

en: Automatic Backup _Frequency
vi: Tần _suất sao lưu dự phòng

en: Use _Restic instead of Duplicity
vi: Dùng _Restic thay thế Duplicity

en: Most Recent Backup
vi: Bản sao lưu dự phòng gần nhất

en: Server Addresses
vi: Địa chỉ máy chủ

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
vi: Địa chỉ máy chủ được tạo từ một tiền tố giao thức, một địa chỉ, mà đôi khi là đường dẫn còn phụ thuộc vào giao thức. Ví dụ:

en: Available Protocols
vi: Các giao thức sẵn có

en: File Transfer Protocol
vi: FTP - Giao Thức Truyền Tập tin

en: SSH File Transfer Protocol
vi: Giao thức truyền tập tin qua SSH

en: Prefix
vi: Tiền tố

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
vi: ftp:// hay ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
vi: sftp:// hay ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
vi: dav:// hay davs://

en: _Date
vi: Ngà_y

en: Welcome to Backups
vi: Chào mừng bạn Sao lưu dự phòng

en: Create Your First _Backup
vi: Tạo _Bản sao lưu dự phòng đầu tiên của tôi

en: _Restore From a Previous Backup
vi: _Phục hồi từ tập tin sao lưu kế trước

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show help
vi: Hiển thị trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
vi: Mở trình đơn

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
vi: Tìm duyệt các tập tin Sao lưu dự phòng sẵn có

[ctx: shortcut window]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: shortcut window]
en: Go back
vi: Quay lại

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
vi: %1$s trên %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
vi: Quá trình sao lưu sẽ bắt đầu khi %s được kết nối.

en: Storage location not available
vi: Vị trí kho lưu trữ không sẵn có

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
vi: Đang chờ cho '%s' được kết nối…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
vi: Quá trình sao lưu sẽ bắt đầu khi kết nối mạng đã sẵn sàng.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
vi: %s trên Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
vi: %s trên Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
vi: Bạn phải cung cấp một thư mục Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
vi: Không thể đăng nhập vào các máy chủ %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
vi: %s giấy ủy nhiệm cho Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
vi: Trước tiên bạn cần cho phép Sao lưu dự phòng truy cập tài khoản %s của bạn.

en: The network server is not available
vi: Máy phục vụ mạng không sẵn sàng

en: Waiting for a network connection…
vi: Đang chờ một kết nối mạng…

en: Could not mount storage location.
vi: Không thể gắn vị trí kho chứa.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
vi: Vị trí mạng của máy chủ cần phải được chỉ định trong tùy chọn vị trí lưu trữ.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
vi: Vị trí mạng của máy chủ ‘%s’ không giống như một vị trí mạng.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
vi: Vị trí mạng Samba phải bao gồm cả tên máy chủ và tên chia sẻ.

en: Access Granted
vi: Truy cập được cấp

en: Backups will now continue. You can close this page.
vi: Việc sao lưu dự phòng sẽ tiếp tục. Bạn có thể đóng trang này lại.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
vi: Thư mục chính (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
vi: Thư mục riêng

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
vi: Sọt rác

en: Backup encryption password
vi: Sao lưu mật khẩu mã hóa

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
vi: Hãy đảm bảo rằng Sao lưu dự phòng có quyền chạy dưới nền hệ thông trong Cài đặt → Ứng dụng → Sao lưu dự phòng và thử lại.

en: Backing up…
vi: Đang sao lưu…

en: Checking for backups…
vi: Đang kiểm tra để sao lưu…

en: Listing files…
vi: Đang liệt kê các tập tin…

en: Preparing…
vi: Đang chuẩn bị…

en: Custom tool setup failed.
vi: Cài đặt công cụ tự chọn gặp lỗi.

en: Verifying backup…
vi: Đang kiểm tra sao lưu dự phòng…

en: Restoring files…
vi: Đang phục hồi các tập tin…

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
vi: Sao lưu của bạn dường như bị hỏng.  Bạn nên xóa bản sao lưu và thử lại.

en: Paused (no network)
vi: Tạm dừng (không có mạng)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
vi: Vị trí sao lưu dự phòng quá nhỏ. Thử cái ít nhất là %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
vi: Vị trí sao lưu không có đủ không gian trống. Hãy thử sử dụng một với ít nhất %s.

en: Cleaning up…
vi: Đang dọn dẹp…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
vi: Không thể sao lưu các tập tin sau sau.  Hãy chắc chắn rằng bạn có thể mở chúng.

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
vi: Không thể khôi phục là các tập tin sau đây. Hãy chắc chắn là bạn có thể ghi vào chúng.

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
vi: Thất bại với lỗi không rõ.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
vi: Mật khẩu mã hóa không tốt.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
vi: Không thể phục hồi '%s': Không tìm thấy tập tin trong bản sao lưu

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
vi: Sao lưu đang tồn tại là của một máy tính có tên %s, nhưng tên máy tính hiện tại là %s. Nếu bạn không muốn điều này, bạn nên sao lưu sang vị trí khác.

en: Computer name changed
vi: Đã đổi tên máy tính

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
vi: Không đủ quyền khi tạo '%s'.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
vi: Không đủ quyền khi đọc '%s'.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
vi: Không đủ quyền khi xóa '%s'.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
vi: Vị trí lưu bản sao lưu '%s' không tồn tại.

en: No space left.
vi: Không đủ chỗ chứa.

en: Error reading file ‘%s’.
vi: Lỗi khi đọc tập tin '%s'.

en: Error writing file ‘%s’.
vi: Lỗi khi ghi tập tin '%s'.

en: No space left in ‘%s’.
vi: Không còn chỗ trống tại ‘%s’.

en: Uploading…
vi: Đang tải lên…

en: Could not understand duplicity version.
vi: Không thể hiểu phiên bản duplicity.

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
vi: Không thể hiểu duplicity phiên bản ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
vi: Sao lưu yêu cầu duplicity phiên bản ít nhất là %d.%d.%.2d, nhưng chỉ tìm thấy phiên bản %d.%d.%.2d

en: This storage location is not yet supported.
vi: Vị trí kho lưu trữ này vẫn chưa được hỗ trợ.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
vi: Vị trí lưu trữ này không còn được hỗ trợ. Bạn vẫn có thể sử dụng duplicity để sao lưu trực tiếp hoặc khôi phục tệp của mình.

en: Could not understand restic version.
vi: Không thể hiểu phiên bản restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
vi: Không thể hiểu restic phiên bản ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of restic, but only found version %d.%d.%.2d
vi: Sao lưu yêu cầu restic phiên bản ít nhất là %d.%d.%.2d, nhưng chỉ tìm thấy phiên bản %d.%d.%.2d

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
vi: Sao lưu sẽ bắt đầu khi có kết nối mạng không hạn chế lưu lượng.
