deja-dup - en to ku translation catalogue (28 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ku: Monîtora Bergîr

en: Change your backup settings
ku: Mîhengên bergîrê xwe biguhere

en: _Cancel
ku: _Betal

en: Overview
ku: Pêşdîtin

en: _Restore
ku: _Vegerîne

en: _Date
ku: _Dîrok

en: Restore
ku: Şûnde bîne

en: _Show password
ku: Şîfreyê _nîşan bike

en: _Help
ku: _Alîkarî

[ctx: verb]
en: _Test
ku: _Ceribandin

en: _Back
ku: _Paşve

en: _Close
ku: _Bigire

en: _Forward
ku: Pêş_ve

en: _Details
ku: _Hûragahî

en: Summary
ku: Kurtasî

en: Forever
ku: Herdem

en: Remove
ku: Rake

en: Add
ku: Lê zêde bike

en: _Add
ku: _Lê zêde bike

en: Choose Folder
ku: Peldankekê hilbijêre

en: _OK
ku: _Temam

en: Connect to Server
ku: Bi Pêşkêşkarê Girê Bide

en: _Password
ku: _Şîfre

en: Connect _anonymously
ku: _Bênav girê bide

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ku: %1$s di %2$s de

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ku: Mal (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ku: Destpêk

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ku: Avêtî
