deja-dup - en to ro translation catalogue (329 entries)

en: Co_ntinue
ro: Co_ntinuă

en: _Pause
ro: _Pauză

en: _Back
ro: Îna_poi

en: _Close
ro: În_chide

en: _Cancel
ro: _Anulare

en: _Forward
ro: Înain_te

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
ro: Copie de siguranță

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
ro: Copie de si_guranță

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
ro: Următoarele dosare nu pot fi copiate de rezervă întrucât Copii de rezervă nu are acces la ele:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
ro: Se creează prima copie de siguranță. Operația poate fi una de durată.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
ro: Se creează o copie de siguranță nouă, ca măsură de precauție față de alterările copiilor de siguranță. Operația poate dura ceva mai mult decât de obicei.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
ro: Se realizează copia de siguranță:

en: Backup Failed
ro: Realizarea copiei de siguranță a eșuat

en: Backup Finished
ro: Copierea de rezervă s-a terminat

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
ro: Fișierele dumneavoastră au fost incluse cu succes în copia de siguranță, testată deja.

en: Backing Up…
ro: Se creează copia de rezervă…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
ro: Copii de rezervă are nevoie de input pentru a continua

en: Backup in progress
ro: Copiere de rezervă în progres

en: Restore From Where?
ro: Locul de unde se restaurează?

en: _Search
ro: Caută

en: Scanning:
ro: Se scanează:

en: Scanning…
ro: Se scanează…

en: _Details
ro: _Detalii

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
ro: Pentru a continua, următoarele pachete au nevoie să fie instalate:

en: Wrong encryption password. Try again.
ro: Parola de criptare este greșită. Încercați din nou.

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
ro: Veți avea nevoie de parolă pentru a restaura copia de siguranță. Ați face bine să o notați chiar acum.

en: _Password-protect your backup
ro: Protejați copia de siguranță cu _parolă

en: E_ncryption password
ro: Parolă pe_ntru criptare

en: Confir_m password
ro: Confir_mare parolă

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
ro: Pentru a vă asigura că veți putea extrage fișierele în cazul unei urgențe, introduceți parola de criptare pentru a realiza un test rapid de restaurare.

en: Test every two _months
ro: Testare la fiecare două l_uni

en: _Grant Access
ro: _Acordă accesul

en: Install Packages
ro: Instalează pachete

en: Summary
ro: Rezumat

en: Restore Test
ro: Test de restaurare

en: Grant Access
ro: Acordă accesul

en: Require Password?
ro: Solicită parolă?

en: Encryption Password Needed
ro: Este nevoie de parola de criptare

en: Backups needs your encryption password to continue
ro: Copii de rezervă are nevoie de parola de criptare pentru a continua

[ctx: verb]
en: _Install
ro: _Instalează

en: Backups needs to install packages to continue
ro: Copii de rezervă are nevoie să instaleze pachete pentru a continua

en: Restore
ro: Restaurează

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: Restore files to _original locations
ro: Restaurează fișierele în locurile originale

en: Restore to _specific folder
ro: Re_staurează într-un loc  anume

en: _Folder
ro: _Dosar

en: Backups does not have permission to restore the following files:
ro: Copii de rezervă nu are permisiunea de a restaura următoarele fișiere:

en: Backup location
ro: Locul copiilor de siguranță

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
ro: Dată restaurare

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
ro: Restaurare dosar

en: Checking for Backups…
ro: Se verifică după copii de rezervă…

en: Restore From When?
ro: Locul de unde se restaurează?

en: Restore to Where?
ro: Locul în care se restaurează?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
ro: Se restaurează:

en: No backups to restore
ro: Nu există fișiere de restaurat

en: Original location
ro: Locul original

en: File to restore | Files to restore
ro[0]: Fișier de restaurat
ro[1]: Fișiere de restaurat
ro[2]: Fișiere de restaurat

en: Restore Failed
ro: Restaurarea a eșuat

en: Restore Finished
ro: Restaurarea s-a încheiat

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
ro: Fișierele dumneavoastră au fost restaurate cu succes.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
ro[0]: Fișierul a fost restaurat cu succes.
ro[1]: Fișierele au fost restaurate cu succes.
ro[2]: Fișierele au fost restaurate cu succes.

en: Restoring…
ro: Se restaurează…

en: Restore in progress
ro: Restaurare în progres

en: Cannot back up automatically
ro: Nu se poate crea o copie de rezervă automat

en: Authentication needed
ro: Autentificarea necesară

en: No backup files found
ro: Nu au fost găsite fișiere care să conțină copii de siguranță

en: Back Up _Automatically
ro: Copiază de rezervă _automat

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
ro: Următoarea copie de siguranță este programată astăzi.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
ro: Următoarea copie de rezervă ar fi astăzi.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
ro: Următoarea copie de siguranță este programată mâine.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
ro: Următoarea copie de rezervă ar fi mâine.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
ro[0]: Următoarea copie de siguranță este programată în %d zi de acum înainte.
ro[1]: Următoarea copie de siguranță este programată în %d zile de acum înainte.
ro[2]: Următoarea copie de siguranță este programată în %d de zile de acum înainte.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
ro[0]: Următoarea copie de rezervă va avea loc peste %d zi.
ro[1]: Următoarea copie de rezervă va avea loc peste %d zile.
ro[2]: Următoarea copie de rezervă va avea loc peste %d de zile.

en: At least three months
ro: Cel puțin trei luni

en: At least six months
ro: Cel puțin șase luni

en: At least a year
ro: Cel puțin un an

en: Forever
ro: Permanent

en: At least %d day | At least %d days
ro[0]: Cel puțin %d zi
ro[1]: Cel puțin %d zile
ro[2]: Cel puțin %d de zile

en: Reset All Folders?
ro: Restabiliți toate dosarele?

en: All changes to backed up and ignored folders will be lost.
ro: Toate modificările la dosarele copiate de rezervă sau ignorate vor fi pierdute.

en: Rese_t
ro: Res_tabilește

note: Keep this list of rules in sync with OperationBackup's filter on include/excludes.
en: This folder cannot be backed up because it is a network folder.
ro: Acest dosar nu poate fi copiat de rezervă deoarece este un dosar de rețea.

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
ro: Nu poate fi creată o copie de rezervă a acestui dosar întrucât Copii de rezervă nu are acces la el.

en: Microsoft OneDrive
ro: OneDrive Microsoft

en: Local Folder
ro: Dosar local

en: Network Server
ro: Server de rețea

note: *** Old deprecated cloud entries, kept just for a kinder migration ***
en: Google Cloud Storage
ro: Stocare Google Cloud

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Every %d day | Every %d days
ro[0]: La fiecare %d zi
ro[1]: La fiecare %d zile
ro[2]: La fiecare %d de zile

en: Use _Restic instead of Duplicity
ro: Utilizează _Restic în loc de Duplicity

en: File
ro: Fișier

en: Link
ro: Legătură

en: Folder
ro: Dosar

en: Choose Folder
ro: Alegeți dosarul

en: Location not available
ro: Locul nu este disponibil

en: Starting scheduled backup
ro: Se pornește crearea programată a copiei de siguranță

en: Scheduled backup delayed
ro: Crearea programată a unei copii de siguranță a fost amânată

en: Backup completed
ro: Copie de siguranță realizată

en: Backup finished
ro: Copie de rezervă terminată

en: But not all files were successfully backed up.
ro: Dar nu toate fișierele au fost copiate de rezervă cu succes.

en: This snap release is deprecated and might not receive updates.
ro: Această versiune rapidă este învechită și este posibil să nu primească actualizări.

en: Backup failed
ro: Copierea de rezervă a eșuat

en: Restore failed
ro: Restaurarea a eșuat

en: Keep your files safe by backing up regularly
ro: Păstrați fișierele în siguranță, prin crearea unor copii de rezervă la intervale regulate

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
ro: Documentele importante, datele și configurările pot fi protejate prin includerea lor într-o copie de siguranță. În cazul unui dezastru, le puteți restaura din această copie de siguranță.

en: Don’t Show Again
ro: Nu mai arăta din nou

en: Open Backups
ro: Deschide copii de rezervă

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
ro: Restic este o altă unealtă de copiat de rezervă care poate fi utilizată sub capotă în loc de Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
ro: Se speră că Restic va activa funcționalități noi mai ușor în viitor.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
ro: Aceasta este o funcționalitate experimentală și poate fi eliminată în orice moment.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
ro: Aveți grijă, dar orice testare pe care o puteți gestiona este apreciată.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
ro: %sreport%s succesele sau eșecurile când este activată.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
ro[0]: Acum %d zi
ro[1]: Acum %d zile
ro[2]: Acum %d de zile

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
ro: Nimic

en: Back
ro: Înapoi

en: Search
ro: Caută

en: _Remember password
ro: _Reține parola

en: Cannot remember password
ro: Nu se poate reține parola

en: Your desktop session does not support saving passwords.
ro: Sesiunea desktop nu suportă salvarea parolelor.

note: Translators: %x is the current date, %X is the current time. This will be in a list with other strings that just have %x (the current date).  So make sure if you change this, it still makes sense in that context.
en: %x %X
ro: %x la %X

en: _OK
ro: În re_gulă

en: (Note that you will have to grant access every time because your desktop session does not support saving credentials.)
ro: (Rețineți că va trebui să acordați acces de fiecare dată, deoarece sesiunea de desktop nu suportă salvarea acreditărilor.)

en: Show version
ro: Afișează versiunea

en: Restore given files
ro: Restaurează fișierele specificate

en: Immediately start a backup
ro: Pornește imediat un proces de creare a unei copii de siguranță

en: Please list files to restore
ro: Listați fișierele de restaurat

en: An operation is already in progress
ro: O operație este deja în progres

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
ro: Copii de rezervă Déjà Dup

en: Backups
ro: Copii de siguranță

en: Protect yourself from data loss
ro: Protejați-vă de pierderile de date

note: These keywords are used when searching for applications in dashes, etc. Keep the English keywords and add your own keywords in your language, separated by semicolons.
en: déjà;deja;dup;archive;archiving;backup;backups;back up;
ro: déjà;deja;dup;archive;archiving;backup;backups;back up;arhivă;arhivare;copie de rezervă;copii de rezervă;

en: Back Up
ro: Copie de siguranță

en: Folders to save
ro: Dosare de salvat

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ro: Această listă de directoare va fi copiată de rezervă. Valorile rezervate $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, și $VIDEOS sunt recunoscute ca directoarele speciale ale utilizatorului și poate să fie la începutul unei căi mai lungi ($HOME/subdir). Valoarea rezervată $USER este înlocuită de numele utilizatorului și poate fi oriunde pe cale. Intrările relative sunt relative la directorul personal al utilizatorului.

en: Folders to ignore
ro: Dosare ignorate la realizarea copiei de siguranță

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ro: Această listă de directoare nu va fi copiată de rezervă. Valorile rezervate $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, și $VIDEOS sunt recunoscute ca directoarele speciale ale utilizatorului și pot să fie la începutul unei căi mai lungi ($HOME/subdir). Valoarea rezervată $USER este înlocuită de numele utilizatorului și poate fi oriunde pe cale. Intrările relative sunt relative la directorul principal al utilizatorului.

en: The last time Déjà Dup was run
ro: Ultima dată când Déjà Dup a fost rulat

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
ro: Ultima dată când Déjà Dup a fost rulat cu succes. Această dată trebuie să fie in formatul ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
ro: Ultima dată când s-a creato  copie de siguranţă cu Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
ro: Ultima dată când Déjà Dup a finalizat cu succes o copie de siguranţă. Marcajul de timp ar trebui să fie în format ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
ro: Ultima dată când s-a restaurat o copie de siguranță cu Déjà Dup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
ro: Ultima dată când Déjà Dup a finalizat cu succes o restaurare a unei copii de siguranță. Marcajul de timp ar trebui să fie în format ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
ro: Dacă se realizează periodic copii de siguranță

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
ro: Dacă se realizează automat copii de siguranță după un program prestabilit.

en: How often to periodically back up
ro: Frecvența realizării copiilor de siguranță

en: The number of days between backups.
ro: Numărul de zile între operațiunile de realizare a copiilor de siguranță.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
ro: Ultima dată la care Déjà Dup a verificat dacă este cazul să solicite realizarea copiilor de siguranță

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ro: Când un utilizator se autentifică, sistemul de monitorizare al utilitarului Déjà Dup verifică dacă ar trebui să solicite atenția acestuia în legătură cu realizarea copiilor de siguranță. Funcția este gândită pentru mărirea gradului de vizibilitate al utilitarului pentru utilizatorii care nu au aflat despre posibilitatea de creare a copiilor de siguranță. Marcajul de timp ar trebui să figureze ori pe „dezactivat”, ori să respecte formatul ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
ro: Ultima dată la care Déjà Dup a verificat dacă este cazul să se solicite parola

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ro: Pentru a evita cazurile în care uitați parola, Déjà Dup va solicita ocazional confirmarea parolei. Acest marcaj ar trebui să fie 'dezactivat' pentru a opri verificările sau în format ISO 8601.

en: How long to keep backup files
ro: Cât timp să fie păstrate fișierele copiilor de siguranță

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
ro: Numărul de zile pentru păstrarea fișierelor copiilor de siguranță în locul prestabilit. Valoarea 0 înseamnă pentru totdeauna. Acesta este numărul de zile minim; fișierele ar putea fi păstrate pentru mai mult timp.

en: How long to wait between full backups
ro: Cât trebuie să se aștepte între copii de rezervă complete

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
ro: Déjà Dup trebuie să realizeze din când în când copii de siguranță complete. Acesta este numărul de zile de așteptare dintre copiile de siguranță complete.

en: Whether to use metered networks
ro: Dacă să se utilizeze rețelele măsurate

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
ro: Dacă este fals, Déjà Dup va refuza să ruleze copiile de rezervă programate peste conexiunile de rețea măsurate (precum 4G).

en: Command to run before the backup tool
ro: Comanda de rulat înainte de unealta de copiere de rezervă

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
ro: Util dacă de exemplu aveți nevoie să montați manual un dosar. Dacă această comandă eșuează, copierea de rezervă nu va începe.

en: Command to run after the backup tool
ro: Comanda de rulat după unealta de copiere de rezervă

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
ro: Util dacă aveți nevoie să curățați după comanda de configurare. Eșecurile sunt ignorate.

en: Command to run around the backup tool
ro: Comanda de rulat în jurul uneltei de copiere de rezervă

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
ro: Util dacă aveți nevoie să limitați resursele sau să încadrați execuția comenzii uneltei. Un exemplu de valoare ar putea fi „trickle -u 500” ceea ce ar duce la deja-dup să ruleze „trickle -u 500 duplicity …”.

en: Type of location to store backup
ro: Tipul locului pentru păstrarea copiilor de siguranță

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
ro: Tipul locului în care sunt păstrate copiile de siguranță. Dacă este pe „auto”, va fi ales un loc implicit după criteriul disponibilității.

en: The folder where backups are stored
ro: Dosarul unde sunt stocate copiile de rezervă

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
ro: Ierarhia de dosare unde sunt stocate copiile de rezervă. Căile po fi absolute sau relative la directorul personal.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
ro: Identificatorul de sistem de fișiere unic pentru unitate, utilizat pentru a recunoaște unitatea când este conectată.

en: Name
ro: Nume

en: The name of the external drive.
ro: Numele unității externe.

en: Icon
ro: Iconiță

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
ro: Iconița unității externe, ca o GIcon serializată.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
ro: Ierarhia de dosare unde sunt stocate copiile de rezervă. Căile sunt relative la unitate.

en: The server address
ro: Adresa serverului

en: The URI of the remote server location.
ro: URI-ul locației server de la distanță.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
ro: Ierarhia de dosare unde sunt stocate copiile de rezervă. Căile pot fi absolute sau relative la gazdă.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
ro: Déjà Dup este un utilitar simplu pentru realizarea de copii de siguranță. El ascunde capacitatea de a realiza copii de siguranță în maniera Right Way (criptate, off-site și obișnuite) și utilizează duplicity ca program de bază.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
ro: Suport pentru locații de copii de rezervă locale, la distanță sau cloud precum Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
ro: Criptează și arhivează în manieră securizată datele dumneavoastră

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
ro: Copiile de siguranță sunt realizate incremental, cu posibilitatea de a restaura datele din orice copie de siguranță

en: Schedules regular backups
ro: Programează copii de siguranță la intervale regulate

en: Integrates well into your GNOME desktop
ro: Se integrează bine cu mediul desktop GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
ro: Déjà Dup se focusează pe ușurința de utilizare și recuperarea din pierderea de date personale, accidentală. Dacă aveți nevoie de o copiere de rezervă a sistemului completă sau un program de arhivare, este posibil să preferați alte aplicații de copiere de rezervă.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
ro: Copiați de rezervă fișierele automat — stabiliți-o și uitați de ea

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
ro: Restaurarea este ușoară — navigați fișierele și selectați pe care să le restaurați

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
ro: Copiați de rezervă în cloud, pe un server de rețea sau pe o unitate locală

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
ro: Preluați controlul asupra copierii de rezervă alegând exact ce dosare să includeți

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ro: Monitorizare copie de siguranță

en: Schedules backups at regular intervals
ro: Programați realizarea copiilor de siguranță la intervale regulate

en: Files
ro: Fișiere

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
ro: Se scanează fișierele copiei de rezervă…

en: Folder is Empty
ro: Dosarul este liber

en: No Results Found
ro: Nu au fost găsite rezultate

en: Try a different search
ro: Încercați o căutare diferită

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: _Connect
ro: _Conectează

en: Encryption password needed
ro: Parola de criptare necesară

en: _Enter Password
ro: _Introduce parola

en: Installing packages…
ro: Se instalează pachetele…

en: Location
ro: Locație

en: Folders
ro: Dosare

en: Add Backed _Up Folder…
ro: Adaugă un dosar _copiat de rezervă…

en: Folders to Back Up
ro: Dosarele de copiat de rezervă

en: Add I_gnored Folder…
ro: Adaugă un dosar i_gnorat…

en: Folders to Ignore
ro: Dosare de ignorat

en: These folders are always ignored:
ro: Aceste dosare sunt întotdeauna ignorate:

en: Re_set All Folders…
ro: Re_stabilește toate dosarele…

en: Remove
ro: Șterge

en: Storage
ro: Stocare

en: _Reset Account Access
ro: _Restabilește accesul contului

en: Ser_ver Address
ro: Adresa ser_verului

en: _Location
ro: _Locație

en: Help
ro: Ajutor

en: Overview
ro: Rezumat

en: Storage Location
ro: Locație de stocare

en: _Back Up Now
ro: _Copiază de rezervă acum

en: Con_tinue
ro: Con_tinuă

en: General
ro: Generale

en: Schedule
ro: Planificare

en: Automatic Backup _Frequency
ro: _Frecvență de copiere de rezervă automată

en: _Keep Backups
ro: _Păstrează copiile de rezervă

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
ro: Cele mai vechi copii de siguranță vor fi șterse mai devreme dacă locația are spațiu redus sau se păstrează cu până la trei luni mai mult pentru a evita ștergerea copiilor de rezervă aferente.

en: Labs
ro: Laboratoare

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: _Select All
ro: Selectează tot

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Help
ro: A_jutor

en: _About Backups
ro: _Despre copii de rezervă

en: Most Recent Backup
ro: Cea mai recentă copie de rezervă

en: Server Addresses
ro: Adrese de server

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
ro: Adresele de server sunt formate dintr-un prefix de protocol, o adresă și uneori o cale în funcție de protocol. Exemple:

en: Available Protocols
ro: Protocoale disponibile

en: File Transfer Protocol
ro: Protocol de transfer de fișiere

en: Network File System
ro: Sistem de fișiere de rețea

en: SSH File Transfer Protocol
ro: Protocol de transfer de fișiere SSH

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
ro: ftp:// sau ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
ro: sftp:// sau ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
ro: dav:// sau davs://

en: _Learn More
ro: Af_lă ma multe

en: _Date
ro: _Dată

en: Welcome to Backups
ro: Bine ați venit la Copii de rezervă

en: Create Your First _Backup
ro: Creează prima _copie de rezervă

en: _Restore From a Previous Backup
ro: _Restaurează de la o copie de rezervă anterioară

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ro: Preferințe

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
ro: Se navighează fișiere copiate de rezervă

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ro: Selectează toate

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ro: %1$s pe %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
ro: Copierea de rezervă va începe când %s este conectat.

en: Storage location not available
ro: Locația de stocare nu este disponibilă

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
ro: Se așteaptă ca „%s” să fie conectat…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
ro: Crearea copiei de siguranță va începe atunci când va fi disponibilă o conexiune la rețea.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
ro: %s pe Google Drive

en: This folder cannot be used as a storage location because Backups does not have access to it.
ro: Acest dosar nu poate fi utilizat ca locație de stocare deoarece Copii de rezervă nu are acces la acesta.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
ro: %s pe OneDrive Microsoft

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
ro: Trebuie să specificați un dosar OneDrive Microsoft.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
ro: Nu s-a putut autentifica la serverele %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
ro: Credențiale %s pentru Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
ro: Aveți nevoie mai întâi să permiteți Copii de rezervă să acceseze contul %s.

en: The network server is not available
ro: Serverul de rețea nu este disponibil

en: You must first install FUSE support for GVfs, likely provided by the gvfs-fuse package. Then log out, log back in, and try again.
ro: Trebuie să instalați mai întâi suportul FUSE pentru GVfs, probabil furnizat de pachetul gvfs-fuse. Apoi deconectați-vă, conectați-vă înapoi și încercați din nou.

en: Waiting for a network connection…
ro: Se așteaptă pentru o conexiune la rețea…

en: Could not mount storage location.
ro: Nu s-a putut monta locația stocării.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
ro: Locația pe rețea a serverului trebuie să fie specificată în preferințele locației de stocare.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
ro: Locația pe rețea a serverului „%s” nu arată ca o locație pe rețea.

en: ‘%s’ does not appear to be a network location.
ro: „%s” nu pare a fi o locație de rețea.

note: This means that we either couldn't talk to the gvfs daemon or the specific backend we need isn't installed - for whatever reason, the real scheme isn't being used and a path like the following is being used instead: file:///home/xxx/ftp:/example.com/
en: You must first install a gvfs backend that can connect to ‘%s’ network locations.
ro: Trebuie să instalați mai întâi un backend gvfs care poate să se conecteze la locațiile de rețea „%s”.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
ro: Locațiile de rețea Samba trebuie să include amândouă un nume de gazdă și un nume de partajare.

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ro: Dosar personal (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ro: Dosar personal

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Backup encryption password
ro: Parola pentru criptarea copiei de siguranță

en: Make sure Backups has permission to run in the background in your desktop session’s settings and try again.
ro: Asigurați-vă că Copii de rezervă are permisiunea de a rula pe fundal în configurările sesiunii de desktop și încercați din nou.

note: no portal support :(
en: Your desktop session does not support automatically starting Flatpak apps.
ro: Sesiunea de desktop nu suportă pornirea automată a aplicațiilor Flatpak.

en: Backing up…
ro: Se creează o copie de rezervă…

en: Checking for backups…
ro: Se verifică pentru copii de rezervă…

en: Listing files…
ro: Se listează fișierele…

en: Preparing…
ro: Se pregătește…

en: Custom tool setup failed.
ro: Configurarea uneltei personalizate a eșuat.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
ro: Nu pot fi create copii de rezervă pentru următoarele fișiere. Asigurați-vă că le puteți deschide.

en: Verifying backup…
ro: Se verifică copia de rezervă…

en: Restoring files…
ro: Se restaurează fișierele…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
ro: Următoarele fișiere nu pot fi restaurate. Asigurați-vă că aveți drepturi de scriere pentru acestea.

en: Paused (no network)
ro: În așteptare (nu există conexiune la rețea)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
ro: Locația pentru copierea de rezervă este prea mică.

en: Try using a location with at least %s.
ro: Încercați să utilizați o locație cu cel puțin %s.

en: (Space for two full backups is required.)
ro: (Este necesar spațiu pentru două copii de rezervă complete.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
ro: Locația pentru copierea de rezervă nu are destul spațiu liber. Eliberați cel puțin %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
ro: Locația pentru copierea de rezervă nu are destul spațiu liber. Încercați să utilizați o locație cu cel puțin %s liber.

en: Cleaning up…
ro: Se curăță…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
ro: Eșec cu eroare necunoscută.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
ro: Parola de criptare este greșită.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
ro: „%s” nu poate fi restaurat: fișierul nu a fost găsit în copia de siguranță

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
ro: Copia de siguranță existentă este pentru un calculator denumit %s, dar numele actual al calculatorului este %s. Dacă acest lucru este o surpriză pentru dumneavoastră, ar trebui să utilizați un alt loc pentru copia de siguranță.

en: Computer name changed
ro: Numele calculatorului a fost schimbat

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
ro: Permisiune refuzată la încercarea de a crea „%s”.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
ro: Permisiune refuzată la încercarea de a citi „%s”.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
ro: Permisiune refuzată la încercarea de a șterge „%s”.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
ro: Locul „%s” pentru păstrarea copiilor de siguranță nu există.

en: No space left.
ro: Nu mai există spațiu.

en: Error reading file ‘%s’.
ro: Eroare la citirea fișierului „%s”.

en: Error writing file ‘%s’.
ro: Eroare la scrierea fișierului „%s”.

en: No space left in ‘%s’.
ro: „%s” nu mai are spațiu disponibil.

en: Uploading…
ro: Se încarcă…

en: could not restore test file
ro: nu s-a putut restaura fișierul de test

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
ro: Nu se poate citi versiunea ‘%s’ a programului duplicity.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
ro: Copiile de rezervă necesită cel puțin versiunea %d.%d.%.2d de duplicitate, dar s-a găsit doar versiunea %d.%d.%.2d

en: Could not understand duplicity version.
ro: Nu se poate citi versiunea programului duplicity.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
ro: Această locație de stocare nu mai este suportată. Puteți încă utiliza duplicitatea direct pentru a copia de rezervă sau a vă restaura fișierele.

en: An error occurred while validating your backup: ‘%s’.
ro: A apărut o eroare în timpul validării copiei de rezervă: „%s”.

en: The backup might be corrupted.
ro: Copia de rezervă poate fi coruptă.

en: Please investigate the problem or start a new, separate backup.
ro: Investigați problema sau începeți o copie de rezervă separată nouă.

en: Could not find storage location ‘%s’.
ro: Nu s-a putut găsi locația de stocare „%s”.

[ctx: non-Deja-Dup backup]
note: Translators: "external" here means a backup that Deja Dup didn't make
en: external
ro: extern

en: Could not understand restic version ‘%s’.
ro: Nu s-a putut înțelege versiunea de restic „%s”.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
ro: Copiile de rezervă necesită cel puțin versiunea %d.%d.%d a restic, dar s-a găsit doar versiunea %d.%d.%d

en: Could not understand restic version.
ro: Nu s-a putut înțelege versiunea de restic.

en: This storage location is not yet supported.
ro: Această locație de stocare nu este încă suportată.

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
ro: Copierea de rezervă va începe când modul de economisire a energiei nu mai este activ.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
ro: Copierea de rezervă va începe când o conexiunea de rețea nemăsurată devine disponibilă.
