deja-dup - en to pa translation catalogue (102 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਨਿਗਰਾਨ

en: Schedules backups at regular intervals
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੇਂ ਉੱਤੇ ਬੈਕਅੱਪ ਲਵੋ

en: Change your backup settings
pa: ਆਪਣੀ ਬੈਕਅੱਪ ਸੈਟਿੰਗ ਬਦਲੋ

en: Folders to save
pa: ਸੰਭਾਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫ਼ੋਲਡਰ

en: Folders to ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰਨ ਲਈ ਫੋਲਡਰ

en: The last time Déjà Dup was run
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਜਦੋਂ ਡੇਜਾ ਡੁਪ ਚੱਲਿਆ ਸੀ

en: The last time Déjà Dup backed up
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਜਦੋਂ ਡੇਜਾ ਡੁਪ ਬੈਕਅੱਪ ਲਿਆ ਸੀ

en: The last time Déjà Dup restored
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਜਦੋਂ ਡੇਜਾ ਡੁਪ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: Whether to periodically back up
pa: ਕੀ ਨਿਯਮਤ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈਣਾ ਹੈ

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
pa: ਕੀ ਸਮੇਂ ਸਮੇਂ ਉੱਤੇ  ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਬੈਕਅੱਪ ਲੈਣਾ ਹੈ।

en: How often to periodically back up
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਨਿਯਮਤ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਕਿੰਨੀ ਕੁ ਵਾਰ ਲੈਣਾ ਹੈ

en: The number of days between backups.
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਵਿੱਚ ਦਿਨਾਂ ਗਿਣਤੀ

en: How long to keep backup files
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਕਿੰਨਾ ਸਮਾਂ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: Type of location to store backup
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਟਿਕਾਣੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Overview
pa: ਸੰਖੇਪ

en: _Restore
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ(_R)

en: _Date
pa: ਮਿਤੀ(_D)

en: Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: E_ncryption password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ(_n)

en: _Show password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਵੇਖੋ(_S)

en: _Remember password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_R)

en: Storage
pa: ਸਟੋਰੇਜ਼

en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

en: _Folder
pa: ਫੋਲਡਰ(_F)

en: _Choose Folder…
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ(_C)...

en: Co_ntinue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(_n)

en: _Resume Later
pa: ਬਾਅਦ 'ਚ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ(_R)

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਲਵੋ

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਲਵੋ(_B)

en: Creating the first backup.  This may take a while.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਬੈਕਅੱਪ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ:

en: Backup Failed
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Backup Finished
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ

en: Backing Up…
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Scanning:
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ:

en: Scanning…
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: _Details
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: _Allow restoring without a password
pa: ਬਿਨਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ(_A)

en: _Password-protect your backup
pa: ਆਪਣੇ ਬੈਕਅੱਪ ਨੂੰ ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਰੱਖੋ(_P)

en: Confir_m password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ(_m)

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਨਾਲ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Require Password?
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ?

en: Encryption Password Needed
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: _Backup location
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਟਿਕਾਣਾ(_B)

en: Restore to _specific folder
pa: ਖਾਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ(_s)

en: Choose destination for restored files
pa: ਰੀਸਟੋਰ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Restore _folder
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਫੋਲਡਰ(_f)

en: Backup location
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਟਿਕਾਣਾ

en: Restore date
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਮਿਤੀ

en: Restore folder
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਫੋਲਡਰ

en: Checking for Backups…
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Restore From When?
pa: ਕਦੋਂ ਤੋਂ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Restore to Where?
pa: ਕਿੱਥੇ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: If we didn't see any dates...  Must not be any backups on the backend
en: No backups to restore
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਬੈਕਅੱਪ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Original location
pa: ਅਸਲ ਟਿਕਾਣਾ

en: File to restore | Files to restore
pa[0]: ਰੀਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ
pa[1]: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ

en: Restoring…
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: At least a year
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਸਾਲ ਵਿੱਚ

en: Forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Choose folders
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: _Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(_A)

en: Local Folder
pa: ਲੋਕਲ ਫੋਲਡਰ

en: Rackspace Cloud Files
pa: ਰੈਕਸਪੇਸ ਕਲਾਊਂਡ ਫਾਇਲਾਂ

en: Amazon S3
pa: ਐਮੇਜ਼ਾਨ S3

en: Choose Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Daily
pa: ਰੋਜ਼

en: Weekly
pa: ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ

en: Connect to Server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ

en: _Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_U)

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Location not available
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: _Don't Show Again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਵੇਖਾਓ(_D)

en: _Open Backup Settings
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਸੈਟਿੰਗ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Backup completed
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Show version
pa: ਵਰਜਨ ਵੇਖੋ

en: Restore given files
pa: ਦਿੱਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Immediately start a backup
pa: ਤੁਰੰਤ ਬੈਕਅੱਪ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
pa: %2$s ਉੱਤੇ %1$s

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
pa: '%s' ਦੇ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Waiting for a network connection…
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
pa: ਘਰ (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
pa: ਘਰ

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Backup encryption password
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪਾਸਵਰਡ

en: Backing up…
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Checking for backups…
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Listing files…
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Preparing…
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Restoring files…
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Paused (no network)
pa: ਵਿਰਾਮ (ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਹੀਂ)

en: Cleaning up…
pa: ਸਾਫ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
pa: ਖ਼ਰਾਬ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਪਾਸਵਰਡ ਹੈ।

en: Computer name changed
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
pa: '%s' ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ ਸੀ।

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
pa: '%s' ਪੜ੍ਹਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ ਸੀ।

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਟਿਕਾਣਾ '%s' ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No space left.
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਬਚੀ।

en: Uploading…
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...
