deja-dup - en to ja translation catalogue (300 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
ja: バックアップモニター

en: Schedules backups at regular intervals
ja: バックアップを定期的な間隔にスケジュールします

en: Backups
ja: バックアップ

en: Protect yourself from data loss
ja: データ損失からあなたを守ります

note: Translators: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons These keywords are used when searching for applications in dashes, etc.
en: déjà;deja;dup;
ja: déjà;deja;dup;backup;デジャ;ダップ;バックアップ;復元;dap;bakkuappu;fukugen;hukugen;

en: Back Up
ja: バックアップ

en: Folders to save
ja: バックアップするフォルダー

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ja: 次のディレクトリ一覧がバックアップされます。予約値 $HOME、$DESKTOP、$DOCUMENTS、$DOWNLOAD、$MUSIC、$PICTURES、$PUBLIC_SHARE、$TEMPLATES、$TRASH そして $VIDEO はユーザーの特殊ディレクトリと認識され、長いパスの先頭部分を置き換えることができます ($HOME/subdir)。予約値 $USER はユーザー名に置換されると共に、パス内のどこにでも置くことができます。相対パスの項目は、ユーザーのホームディレクトリからの相対パスです。

en: Folders to ignore
ja: 無視するフォルダー

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
ja: 次のディレクトリ一覧はバックアップされません。予約値 $HOME、$DESKTOP、$DOCUMENTS、$DOWNLOAD、$MUSIC、$PICTURES、$PUBLIC_SHARE、$TEMPLATES、$TRASH そして $VIDEO はユーザーの特殊ディレクトリと認識され、長いパスの先頭部分を置き換えることができます ($HOME/subdir)。予約値 $USER はユーザー名に置換されると共に、パス内のどこにでも置くことができます。相対パスの項目は、ユーザーのホームディレクトリからの相対パスです。

en: The last time Déjà Dup was run
ja: Déjà Dup が最後に実行された時間

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
ja: Déjà Dup が最後に実行に成功した日時。この表示は ISO 8601 形式です。

en: The last time Déjà Dup backed up
ja: Déjà Dup が最後にバックアップした日時

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
ja: Déjà Dup が最後にバックアップを完了した日時。この表示は ISO 8601 形式です。

en: The last time Déjà Dup restored
ja: Déjà Dup が最後に復元した日時

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
ja: Déjà Dup が最後に復元を完了した日時。この表示は ISO 8601 形式です。

en: Whether to periodically back up
ja: 定期的にバックアップするかどうか

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
ja: 定期的なスケジュールに従って自動的にバックアップするかどうか。

en: How often to periodically back up
ja: 定期的にバックアップする頻度

en: The number of days between backups.
ja: バックアップ間の日数です。

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
ja: Déjà Dup がバックアップについて確認すべきかどうか最後に確かめた日時

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ja: ユーザーのログイン後、Déjà Dup はバックアップが必要か確認を行います。これにより、バックアップについて詳しくないユーザーの目に触れる機会が増えることになります。この機能は ‘disabled’ (無効化) することもできますし、ISO 8601 形式で次回表示タイミングを指定することもできます。

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
ja: Déjà Dup がパスワードについて確認すべきかどうか最後に確かめた日時

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
ja: パスワードを忘れないよう、Déjà Dup は時々パスワード確認の通知を行います。この日時は、確認を行わないよう ‘disabled’ にするか、ISO 8601 形式の日時のどちらかにする必要があります。

en: How long to keep backup files
ja: バックアップを保存しておく期間

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
ja: バックアップ先のファイルを保持する日数。0 が永久を意味します。これは最低限の日数で、ファイルによってはより長く保存される場合があります。

en: How long to wait between full backups
ja: 完全バックアップを行うまでどのくらい待つのか

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
ja: Déjà Dup はときどき完全バックアップを行う必要があります。これは完全バックアップを行うまでの日数をあらわします。

en: Whether to use metered networks
ja: 従量制ネットワークを使用するかどうか

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
ja: false の場合、Déjà Dup は 4G のような従量制課金接続では、スケジュールされたバックアップの実行を拒否します。

en: Command to run before the backup tool
ja: バックアップツールの前に実行するコマンド

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
ja: 例えばフォルダーを手動でマウントする必要がある場合に便利です。このコマンドが失敗した場合はバックアップを開始しません。

en: Command to run after the backup tool
ja: バックアップツールの後に実行するコマンド

en: Command to run around the backup tool
ja: バックアップツールを補助するコマンド

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
ja: リソースを制限する必要がある場合やツールコマンドを別のコマンドでラップする必要がある場合に便利です。例えば 'trickle -u 500' と入力すると deja-dup は内部で 'trickle -u 500 duplicity …' のように実行します。

en: Type of location to store backup
ja: バックアップを保存する場所のタイプ

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
ja: バックアップ先の指定。‘auto’ の場合、利用できる場所をデフォルトとして用います。

en: The folder where backups are stored
ja: バックアップを保存するフォルダー

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
ja: バックアップを保存するフォルダー階層です。パスは絶対パスか、ホームディレクトリからの相対パスのどちらかです。

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
ja: ドライブが接続された際に使用される、ドライブを認識するための一意なファイルシステム識別子です。

en: Name
ja: 名前

en: The name of the external drive.
ja: 外付けドライブの名前です。

en: Icon
ja: アイコン

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
ja: シリアライズされた GIcon としての外付けドライブのアイコンです。

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
ja: バックアップを保存するフォルダー階層です。パスはドライブからの相対パスです。

en: The server address
ja: サーバーアドレス

en: The URI of the remote server location.
ja: リモートサーバーの場所を示す URI です。

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
ja: バックアップを保存するフォルダー階層です。パスは絶対パスか、ホストからの相対パスのどちらかです。

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
ja: Déjà Dup バックアップ

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
ja: Déjà Dup はシンプルなバックアップツールです。バックアップに特有の複雑な設定は見せずに、適切に (暗号化して/別の場所に/定期的に) バックアップします。バックエンドとして duplicity を用いています。

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
ja: バックアップ場所として次の場所をサポート: ローカル、リモート、Google ドライブなどのクラウド

en: Securely encrypts and compresses your data
ja: あなたのデータを安全に暗号化、圧縮

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
ja: 差分バックアップにより特定のバックアップからの復元が可能

en: Schedules regular backups
ja: 定期的なバップアップをスケジュール

en: Integrates well into your GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップに高度に統合

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
ja: Déjà Dup は、使いやすさと、個人が不測の事態によって失ったデータを復元することに、焦点を置いています。システム全体のバックアップやアーカイバルなプログラムが必要な場合は、他のバックアップアプリを選択することをお勧めします。

en: Search
ja: 検索

en: Scanning backup files…
ja: バックアップファイルをスキャン中…

en: Folder is Empty
ja: フォルダーは空です

en: No Results Found
ja: 見つかりませんでした

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: Encryption password needed
ja: 暗号化パスワードが必要です

en: _Enter Password
ja: パスワードを入力(_E)

en: Location
ja: 場所

en: _Restore
ja: 復元(_R)

en: Back Up _Automatically
ja: 自動的にバックアップする(_A)

en: Add
ja: 追加

en: Folders
ja: フォルダー

en: Folders to Back Up
ja: バックアップするフォルダー

en: Folders to Ignore
ja: 無視するフォルダー

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
ja: アクセス権がないため、このフォルダーはバックアップできません。

en: Remove
ja: 削除

note: Translators: storage as in "where to store the backup"
en: _Storage Location
ja: 保存場所(_S)

en: _Folder
ja: フォルダー(_F)

en: _Reset Account Access
ja: アカウントへのアクセスをリセット(_R)

en: _Network Location
ja: ネットワークの場所(_N)

en: Back
ja: 戻る

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Backups
ja: バックアップについて(_A)

en: Overview
ja: 概要

en: Restore
ja: 復元

en: _Back Up Now
ja: 今すぐバックアップ(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Con_tinue
ja: 続行(_T)

en: E_ncryption password
ja: 暗号化パスワード(_N)

en: _Remember password
ja: パスワードを記憶する(_R)

en: General
ja: 全般

en: Storage
ja: 記憶装置

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: _Keep Backups
ja: バックアップの保持(_K)

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
ja: 古いバックアップは関連性のあるバックアップの削除を避けるために 3 ヵ月は保持されますが、保存先の空き容量が少ない場合は最も古いものから順に削除されます。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Automatic Backup _Frequency
ja: 自動バックアップの頻度(_F)

en: Use _Restic instead of Duplicity
ja: Duplicity の代わりに Restic を使用する(_R)

en: Most Recent Backup
ja: 直近のバックアップ

en: Network Locations
ja: ネットワークの場所

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Network locations are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
ja: ネットワークの場所は、プロトコル接頭辞、アドレス、パス名などから構成されます。例:

en: Available Protocols
ja: 利用可能なプロトコル

en: File Transfer Protocol
ja: ファイル転送プロトコル

en: Network File System
ja: ネットワークファイルシステム

en: SSH File Transfer Protocol
ja: SSH ファイル転送プロトコル

en: Prefix
ja: プレフィックス

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
ja: ftp:// または ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
ja: sftp:// または ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
ja: dav:// または davs://

en: _Date
ja: 日付(_D)

en: Welcome to Backups
ja: “バックアップ”へようこそ

en: Create Your First _Backup
ja: 最初のバックアップを作成(_B)

en: _Restore From a Previous Backup
ja: 以前のバックアップから復元(_R)

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
ja: バックアップファイルの閲覧

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 前に戻る

en: Co_ntinue
ja: 続行する(_N)

[ctx: verb]
en: _Test
ja: テスト(_T)

en: _Resume Later
ja: 後で再開する(_R)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
ja: バックアップ

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
ja: バックアップ(_B)

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
ja: 次のフォルダーはアクセス権がないためバックアップできません:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
ja: 最初のバックアップを作成しています。しばらく時間がかかります。

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
ja: バックアップの破損を防ぐために完全なバックアップを作成しています。通常より時間がかかります。

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
ja: バックアップ中:

en: Backup Failed
ja: バックアップに失敗しました

en: Backup Finished
ja: バックアップが終了しました

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
ja: ファイルのバックアップと検証に成功しました。

en: Backing Up…
ja: バックアップ中…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
ja: 続けるには入力が必要です

en: Backup in progress
ja: バックアップ作業中

en: Restore From Where?
ja: どの場所から復元しますか?

en: _Backup location
ja: バックアップの保存場所(_B)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Scanning:
ja: スキャン中:

en: Scanning…
ja: スキャン中…

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
ja: 続けるには、次のパッケージをインストールする必要があります。

en: _Allow restoring without a password
ja: パスワードなしで復元を許可する(_A)

en: _Password-protect your backup
ja: バックアップをパスワードで保護する(_P)

en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
ja: ファイルを復元するには、パスワードの入力が必要です。どこかに書き留めておくと良いでしょう。

en: Confir_m password
ja: パスワードの確認(_M)

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
ja: 緊急時にファイルの復元ができるかどうかのチェックを行います。簡単な復元テストを行うために暗号化パスワードをもう一度入力してください。

en: Test every two _months
ja: 2 ヶ月おきにテストする(_M)

en: _Grant Access
ja: アクセスを許可(_G)

en: Install Packages
ja: パッケージをインストール

en: Summary
ja: 設定一覧

en: Restore Test
ja: 復元テスト

en: Grant Access
ja: アクセス許可

en: Set Encryption Password
ja: 暗号化パスワードを設定

en: Require Password?
ja: パスワードを要求しますか?

en: Encryption Password Needed
ja: 暗号化パスワードが必要です

en: Backups needs your encryption password to continue
ja: 続けるには暗号化パスワードが必要です

[ctx: verb]
en: _Install
ja: インストール(_I)

en: Backups needs to install packages to continue
ja: 続けるにはパッケージのインストールが必要です

en: Restore files to _original locations
ja: 元の場所にファイルを復元する(_O)

en: Restore to _specific folder
ja: 指定したフォルダーへ復元する(_S)

en: Restore to _specific folder:
ja: 指定したフォルダーへ復元する(_S):

en: Backups does not have permission to restore the following files:
ja: 次のファイルを復元する権限がありません:

en: Backup location
ja: バックアップの保存場所

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
ja: 復元の日付

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
ja: 復元先のフォルダー

en: Checking for Backups…
ja: バックアップを確認中…

en: Restore From When?
ja: いつの状態に復元しますか?

en: Restore to Where?
ja: どの場所へ復元しますか?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
ja: 復元中:

en: No backups to restore
ja: 復元できるバックアップはありません

en: Original location
ja: 元の場所

en: File to restore | Files to restore
ja[0]: 復元するファイル

en: Restore Failed
ja: 復元に失敗しました

en: Restore Finished
ja: 復元が終了しました

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
ja: ファイルが正常に復元されました。

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
ja[0]: ファイルが正常に復元されました。

en: Restoring…
ja: 復元中…

en: Restore in progress
ja: 復元作業中

en: Cannot back up automatically
ja: 自動バックアップできません

en: Authentication needed
ja: 認証が必要です

en: No backup files found
ja: バックアップファイルが見つかりません

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
ja: 次回のバックアップは今日です。

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
ja: 次回のバックアップはおそらく今日です。

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
ja: 次回のバックアップは明日です。

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
ja: 次回のバックアップはおそらく明日です。

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
ja[0]: 次回のバックアップは今から %d 日後です。

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
ja[0]: 次回のバックアップはおそらく今から %d 日後です。

en: At least three months
ja: 最低 3 ヵ月

en: At least six months
ja: 最低 6 ヵ月

en: At least a year
ja: 最低 1 年

en: Forever
ja: 期限なし

en: At least %d day | At least %d days
ja[0]: 最低 %d 日

en: Choose Folders
ja: フォルダーを選択

note: *** Basic entries ***
en: Google Drive
ja: Google ドライブ

en: Local Folder
ja: ローカルフォルダー

en: Network Server
ja: ネットワークサーバー

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Every %d day | Every %d days
ja[0]: %d 日ごと

en: _Choose Folder…
ja: フォルダーを選択(_C)…

en: Choose Folder
ja: フォルダーを選択

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Location not available
ja: 場所が使用できません

en: Backups needs your password to continue
ja: 続けるにはパスワードが必要です

en: Connect _anonymously
ja: 匿名で接続する(_A)

en: Connect as u_ser
ja: ユーザー名を指定して接続する(_S)

note: Translators: this is a Windows networking domain
en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: Starting scheduled backup
ja: スケジュールされたバックアップを開始しています

en: Scheduled backup delayed
ja: スケジュールされたバックアップが延期されました

en: Backup completed
ja: バックアップが完了しました

en: Backup finished
ja: バックアップが終了しました

en: But not all files were successfully backed up.
ja: しかし、一部のファイルは正常にバックアップできませんでした。

en: Backup failed
ja: バックアップに失敗しました

en: Restore failed
ja: 復元に失敗しました

en: Keep your files safe by backing up regularly
ja: バックアップにより、ファイルが安全に保たれます

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
ja: 重要なドキュメントやデータや設定ファイルなどは、バックアップを行うことで保護されます。「万が一」のことが起きても、バックアップからそれらを復元することができるでしょう。

en: Don’t Show Again
ja: 今後表示しない

en: Open Backups
ja: “バックアップ”を開く

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
ja: Restic は Duplicity の代わりに“バックアップ”の内部で使用することができるバックアップツールです。

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
ja: この機能は実験段階であり、場合によっては削除される可能性があります。

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
ja: よく注意したうえで使用し、動作確認していただけると助かります。

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
ja: 有効にしてバックアップを実行した場合の成否をぜひ%sご報告%sください。

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
ja: なし

en: Show version
ja: バージョンを表示する

en: Restore given files
ja: 与えられたファイルを復元する

en: Immediately start a backup
ja: 直ちにバックアップを開始する

en: Please list files to restore
ja: 復元するファイルを指定してください

en: An operation is already in progress
ja: 作業はすでに実行中です

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
ja: %2$s 上の %1$s

en: Backup will begin when %s is connected.
ja: %s が接続されるとバックアップが開始されます。

en: Storage location not available
ja: 保存場所が利用できません

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
ja: ‘%s’が接続されるのを待っています…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
ja: ネットワークが利用可能になるとバックアップが開始されます。

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
ja: Google ドライブ上の %s

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
ja: Microsoft OneDrive 上の %s

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
ja: Microsoft OneDrive のフォルダーを指定する必要があります。

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
ja: %s のサーバーにログインできませんでした。

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
ja: Déjà Dup 用の %s の資格情報

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
ja: まず“バックアップ”を %s アカウントにアクセスできるようにする必要があります。

en: The network server is not available
ja: ネットワークサーバーが利用できません

en: Waiting for a network connection…
ja: ネットワークの接続を待っています…

en: Could not mount storage location.
ja: 保存場所をマウントできませんでした。

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
ja: 設定ダイアログでサーバーのネットワークの場所を指定する必要があります。

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
ja: ‘%s’はネットワークの場所ではありません。

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
ja: Samba ネットワークの場所は、ホスト名と共有名の両方を含む必要があります。

en: Access Granted
ja: アクセスが許可されました

en: Backups will now continue. You can close this page.
ja: “バックアップ”を続行します。このページは閉じてかまいません。

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
ja: ホーム (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
ja: ホーム

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Backup encryption password
ja: バックアップ暗号化パスワード

en: Make sure Backups has permission to run in the background in Settings → Applications → Backups and try again.
ja: “設定”→“アプリケーション”→“バックアップ”で、このアプリケーションにバックグラウンドでの実行権限があるか確認して再試行してください。

en: Backing up…
ja: バックアップ中…

en: Checking for backups…
ja: バックアップを照合中…

en: Listing files…
ja: ファイルをリストアップ中…

en: Preparing…
ja: 準備中…

en: Custom tool setup failed.
ja: カスタムツールのセットアップに失敗しました。

en: Verifying backup…
ja: バックアップを検証中…

en: Restoring files…
ja: ファイルを復元中…

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
ja: バックアップが破損しているようです。削除して再試行してください。

en: Paused (no network)
ja: 中断 (ネットワークが利用できません)

note: Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small. Try using one with at least %s.
ja: バックアップの保存場所が小さすぎます。%s 以上の場所を試してみてください。

en: Backup location does not have enough free space. Try using one with at least %s.
ja: バックアップの保存場所に十分な空き容量がありません。%s 以上の場所を試してみてください。

en: Cleaning up…
ja: クリーンアップ中…

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't make it into the backup because we couldn't read them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
ja: 次のファイルがバックアップできませんでした。ファイルを開けるか確認してください。

note: OK, we succeeded yay!  But some files didn't actually restore because we couldn't write to them.  So tell the user so they don't think everything is hunky dory.
en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
ja: 次のファイルが復元できませんでした。ファイルを書き込めるか確認してください。

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
ja: 不明なエラーで失敗しました。

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
ja: 暗号化パスワードが違います。

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
ja: ‘%s’を復元できませんでした: ファイルがバックアップ内に見つかりません

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
ja: 見つかったバックアップのコンピューター名は %s ですが、現在のコンピューター名は %s です。意図していない場合は、別の場所にバックアップしてください。

en: Computer name changed
ja: コンピューター名が変更されました

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
ja: ‘%s’を作成しようとしましたが権限がありません。

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
ja: ‘%s’を読み込もうとしましたが権限がありません。

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
ja: ‘%s’を削除しようとしましたが権限がありません。

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
ja: バックアップの保存場所‘%s’が存在しません。

en: No space left.
ja: 空き容量がありません。

en: Error reading file ‘%s’.
ja: ‘%s’の読み込み中にエラーが発生しました。

en: Error writing file ‘%s’.
ja: ‘%s’の書き込み中にエラーが発生しました。

en: No space left in ‘%s’.
ja: ‘%s’に空き容量がありません。

en: Uploading…
ja: アップロード中…

en: Could not understand duplicity version.
ja: duplicity のバージョンを解釈できませんでした。

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
ja: duplicity のバージョン‘%s’を解釈できませんでした。

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
ja: “バックアップ”は duplicity のバージョン %d.%d.%.2d 以上が必要ですが、%d.%d.%.2d のみ認識されました

en: This storage location is not yet supported.
ja: この保存場所はまだサポートしていません。

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
ja: このバックアップ場所はすでにサポートしていません。直に duplicity を使用してファイルをバックアップ/復元することは可能です。

en: Could not understand restic version.
ja: restic のバージョンを解釈できませんでした。

en: Could not understand restic version ‘%s’.
ja: restic のバージョン‘%s’を解釈できませんでした。

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of restic, but only found version %d.%d.%.2d
ja: “バックアップ”は restic のバージョン %d.%d.%.2d 以上が必要ですが、%d.%d.%.2d のみ認識されました

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
ja: 従量制ではないネットワークが利用可能になると、バックアップが開始されます。
