deja-dup - en to si translation catalogue (42 entries)

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
si: උපස්ථ මොනිටරය

en: Change your backup settings
si: ඔබේ උපස්ථ සැකසුම් වෙනස් කරන්න

en: How long to keep backup files
si: උපස්ථ ගොනු තබා ගත යුතු කාලය

en: Overview
si: දළ විශ්ලේෂණය

en: _Date
si: _දිනය

en: _Remember password
si: _රහස්පදය මතක තබාගන්න

en: Storage
si: ගබඩාව

en: Schedule
si: උපලේඛනය

en: _Folder
si: _බහාලුම

en: _Choose Folder…
si: _බහාලුම තෝරන්න…

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
si: උපස්ථ කරන්න

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
si: _උපස්ථ කරන්න

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
si: උපස්ථ කරමින්:

en: Backing Up…
si: උපස්ථ කරමින්…

en: Scanning…
si: සුපිරික්සමින්…

en: _Details
si: විස්තර (_D)

en: Summary
si: සාරාංශය

en: Backup location
si: උපස්ථ ස්ථානය

en: Original location
si: නියම ස්ථානය

en: Forever
si: සදහටම

en: Remove
si: ඉවත් කරන්න

en: Add
si: එක් කරන්න

en: Choose folders
si: බහාලුම් තෝරන්න

en: _Add
si: එක් කරන්න (_A)

en: Local Folder
si: ස්ථානීය බහාලුම

en: Choose Folder
si: බහාලුම තෝරන්න

en: Daily
si: දිනපතා

en: Connect to Server
si: සර්වරයට සම්බන්ධ වන්න

en: _Username
si: _පරිශීලක නාමය

en: _Password
si: _මුරපදය

en: _Don't Show Again
si: _නැවත පෙන්වන්න එපා

en: Show version
si: අනුවාදය පෙන්වන්න

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
si: %2$s හි %1$s

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
si: නිවස (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
si: නිවස

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
si: ඉවතලන බඳුන

en: Backing up…
si: උපස්ථ කරමින්…

en: Listing files…
si: ගොනු ලැයිස්තුගත කරමින්…

en: Preparing…
si: සුදානම් කරමින්…

en: Cleaning up…
si: පවිත්‍ර කරමින්…

en: Computer name changed
si: පරිගණකයේ නම වෙනස් කෙරිණි

en: Uploading…
si: උඩුගත කරමින්…
