deja-dup main - en to fur translation catalogue (307 entries)

[ctx: verb]
en: _Test
fur: _Prove

en: _Back
fur: _Indaûr

en: _Close
fur: _Siere

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Forward
fur: In_denant

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
fur: Fâs il backup

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
fur: _Fâs backup

en: The following folders cannot be backed up because Backups does not have access to them:
fur: No si pues fâ il backup des cartelis chi sot parcè che Backups nol pues acedi a chês cartelis:

en: Creating the first backup.  This may take a while.
fur: Creazion dal prin backup.  Al podarès tirâle a dilunc.

en: Creating a fresh backup to protect against backup corruption.  This will take longer than normal.
fur: Si cree un gnûf backup par protezisi de coruzion dai backups.  Chest al durarà plui dal normâl.

note: Translators:  This is the phrase 'Backing up' in the larger phrase "Backing up '%s'".  %s is a filename.
en: Backing up:
fur: Daûr a fâ il backup di:

en: Backup Failed
fur: Backup falît

en: Backup Finished
fur: Backup terminât

note: Also leave ourselves up if we just finished a restore test.
en: Your files were successfully backed up and tested.
fur: Al è stât fat e provât il backup dai tiei files.

en: Backing Up…
fur: Daûr a fâ il backup…

note: In the unlikely event the user turned on automatic backups but never made a backup, we should tell them if we start up and need to be configured for first time.
en: Backups needs your input to continue
fur: Backups al à bisugne dal tô intervent par continuâ

en: Backup in progress
fur: Backup in cors

en: Restore From Where?
fur: Ripristinâ di dulà?

en: _Search
fur: _Cîr

en: Scanning:
fur: Analisi:

en: Scanning…
fur: Analisi…

en: _Details
fur: _Detais

en: In order to continue, the following packages need to be installed:
fur: Par podê continuâ, si scugne instalâ chescj pachets:

note: always default to encrypted
en: You will need your password to restore your files. You might want to write it down.
fur: Ti coventarà la tô password par ripristinâ i tiei files. Al è miôr che tu te tiris jù.

en: _Password-protect your backup
fur: Protêç cun _password il to backup

en: E_ncryption password
fur: Password di cifra_dure

en: Confir_m password
fur: Confer_me password

en: In order to check that you will be able to retrieve your files in the case of an emergency, please enter your encryption password again to perform a brief restore test.
fur: Par podê controlâ che si rivedi a recuperâ i tiei file tal câs di une emergjence, inserìs di gnûf la tô password di cifradure par eseguî une prove rapide di ripristinament.

en: Test every two _months
fur: Prove ogni doi _mês

en: _Grant Access
fur: _Garantìs acès

en: Install Packages
fur: Instale pachets

en: Summary
fur: Somari

en: Restore Test
fur: Ripristine prove

en: Grant Access
fur: Garantìs l'acès

en: Set Encryption Password
fur: Stabilìs la password di cifradure

en: Require Password?
fur: Password necessarie?

en: Encryption Password Needed
fur: Password di cifradure necessarie

en: Backups needs your encryption password to continue
fur: Backups al à bisugne de tô password di cifradure par continuâ

[ctx: verb]
en: _Install
fur: _Instale

en: Backups needs to install packages to continue
fur: Backups al à bisugne di instalâ pachets par continuâ

en: Restore
fur: Ripristine

en: _Restore
fur: _Ripristine

en: Restore files to _original locations
fur: Ripristine i files tes lôr posizions _origjinâls

en: Restore to _specific folder
fur: Ripristine su cartelis _specifichis

en: _Folder
fur: _Cartele

en: Backups does not have permission to restore the following files:
fur: Backups nol à i permès par ripristinâ i files chi sot:

en: Backup location
fur: Posizion di backup

note: Translators: label for the date from which we are restoring
en: Restore date
fur: Date di ripristinament

note: Translators: label for the folder into which we putting restored files
en: Restore folder
fur: Cartele di ripristinament

en: Checking for Backups…
fur: Control pai backups…

en: Restore From When?
fur: Ripristinâ di cuant?

en: Restore to Where?
fur: Ripristinâ dulà?

note: Translators:  This is the word 'Restoring' in the phrase "Restoring '%s'".  %s is a filename.
en: Restoring:
fur: Daûr a ripristinâ:

en: No backups to restore
fur: Nissun backup di ripristinâ

en: Original location
fur: Posizion origjinâl

en: File to restore | Files to restore
fur[0]: File di ripristinâ
fur[1]: Files di ripristinâ

en: Restore Failed
fur: Ripristinament falît

en: Restore Finished
fur: Ripristinament finît

note: if it *is* visible, a header will be set already
en: Your files were successfully restored.
fur: I tiei files a son stâts ripristinâts cun sucès.

en: Your file was successfully restored. | Your files were successfully restored.
fur[0]: Il to file al è stât ripristinât cun sucès.
fur[1]: I tiei files a son stâts ripristinâts cun sucès.

en: Restoring…
fur: Daûr a ripristinâ…

en: Restore in progress
fur: Ripristinament in vore

en: Cannot back up automatically
fur: Impussibil fâ il backup in automatic

en: Authentication needed
fur: Autenticazion necessarie

en: No backup files found
fur: Nissun file di backup cjatât

en: Back Up _Automatically
fur: Backup in _automatic

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is today.
fur: Il prossim backup al è vuê.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be today.
fur: Il prossim backup al sarà vuê.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is tomorrow.
fur: Il prossim backup al è doman.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be tomorrow.
fur: Il prossim backup al sarà doman.

note: Translators: this is used when automatic updates are enabled
en: Next backup is %d day from now. | Next backup is %d days from now.
fur[0]: Il prossim backup al è chi di %d dì.
fur[1]: Il prossim backup al è chi di %d dîs.

note: Translators: this is used when automatic updates are disabled
en: Next backup would be %d day from now. | Next backup would be %d days from now.
fur[0]: Il prossim backup al sarà chi di %d dì.
fur[1]: Il prossim backup al sarà chi di %d dîs.

en: At least three months
fur: Almancul 3 mês

en: At least six months
fur: Almancul 6 mês

en: At least a year
fur: Almancul un an

en: Forever
fur: Par simpri

en: At least %d day | At least %d days
fur[0]: Almancul %d dì
fur[1]: Almancul %d dîs

en: Local Folder
fur: Cartele locâl

en: Network Server
fur: Servidôr di rêt

note: *** Old deprecated cloud entries, kept just for a kinder migration ***
en: Google Cloud Storage
fur: Archivi cloud di Google

en: Rackspace Cloud Files
fur: Files cloud di Rackspace

en: Daily
fur: Ogni dì

en: Weekly
fur: Ogni setemane

en: Every %d day | Every %d days
fur[0]: Ogni dì
fur[1]: Ogni %d dîs

en: Use _Restic instead of Duplicity
fur: Dopre _Restic invezit che Duplicity

en: Link
fur: Colegament

en: Folder
fur: Cartele

en: Choose Folder
fur: Sielç cartele

en: Location not available
fur: Posizion no disponibile

en: Starting scheduled backup
fur: Si scomence il backup programât

en: Scheduled backup delayed
fur: Backup programât rimandât

en: Backup completed
fur: Backup completât

en: Backup finished
fur: Backup finît

en: But not all files were successfully backed up.
fur: Ma no si è rivâts a eseguî cun sucès il backup di ducj i files.

en: Backup failed
fur: Backup falît

en: Restore failed
fur: Ripristinament falît

en: Keep your files safe by backing up regularly
fur: Ten al sigûr i tiei files fasint backups in maniere regolârs

en: Important documents, data, and settings can be protected by storing them in a backup. In the case of a disaster, you would be able to recover them from that backup.
fur: Documents, dâts e impostazions impuartantis a puedin vignî protets archiviantju intun backup. Intal câs di un disastri, tu ju podarâs recuperâ di chel backup.

en: Don’t Show Again
fur: No sta mostrâ plui

en: Open Backups
fur: Vierç Backups

en: Restic is a another backup tool that can be used under the hood instead of Duplicity.
fur: Restic al è un altri imprest par fâ backups, al è pussibil doprâlu tant che motôr invezit che Duplicity.

en: It is hoped that Restic will enable new features more easily in the future.
fur: Si spere che un doman Restic al abiliti gnovis funzionalitâts in mût plui sempliç.

en: This is an experimental feature and may be removed at any time.
fur: Cheste e je une funzion sperimentâl e al è pussibil che e vegni gjavade in cualsisei moment.

en: Use caution, but any testing you can manage is appreciated.
fur: Dopre cun cautele, ma cualsisei prove che tu puedis gjestî e je preseade.

note: Translators: the %s formatting is a link start and end.
en: Please %sreport%s successes or failures when enabled.
fur: Par plasê %ssegnale%s i sucès e i faliments se abilitât.

note: Check for some really simple/common friendly names
en: Today
fur: Vuê

en: Yesterday
fur: Îr

note: Translators: sentence case
en: %d day ago | %d days ago
fur[0]: %d zornade indaûr
fur[1]: %d dîs indaûr

[ctx: backups]
note: Translators: this is used like "Most Recent Backup: None"
en: None
fur: Nissun

en: Back
fur: Indaûr

en: Search
fur: Cîr

en: _Remember password
fur: _Visâsi password

en: Cannot remember password
fur: Impussibil visâsi la password

en: Your desktop session does not support saving passwords.
fur: La tô session dal scritori no supuarte il salvament des passwords.

en: _OK
fur: _Va ben

en: (Note that you will have to grant access every time because your desktop session does not support saving credentials.)
fur: (Viôt che tu varâs di garantî l'acès ogni volte parcè che la tô session di scritori no supuarte il salvament des credenziâls.)

en: Show version
fur: Mostre version

en: Restore given files
fur: Ripristine i files indicâts

en: Immediately start a backup
fur: Scomence daurman un backup

en: Please list files to restore
fur: Par plasê liste i files di ripristinâ

en: An operation is already in progress
fur: Une operazion e je za in vore

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backups
fur: Backups di Déjà Dup

en: Protect yourself from data loss
fur: Proteziti da lis pierditis di dâts

note: Translators: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons These keywords are used when searching for applications in dashes, etc.
en: déjà;deja;dup;
fur: déjà;deja;dup;backup;

en: Back Up
fur: Fâs il backup

en: Folders to save
fur: Cartelis di salvâ

en: This list of directories will be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fur: Si fasarà il backup di cheste liste di cartelis. I valôrs riservâts $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS a son ricognossûts tant che cartelis speciâls dal utent e a puedin cjatâsi al inizi di un percors plui lunc ($HOME/sotcartele). Il valôr riservât $USER al ven sostituît cul non-utent dal utent e al pues cjatâsi di cualsisei bande intal percors. Lis vôs relativis a son relativis ae cartele home dal utent.

en: Folders to ignore
fur: Cartelis di ignorâ

en: This list of directories will not be backed up. Reserved values $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH, and $VIDEOS are recognized as the user’s special directories and can be at the start of a longer path ($HOME/subdir). Reserved value $USER is replaced by the user’s username and can be anywhere in the path. Relative entries are relative to the user’s home directory.
fur: Aes cartelis di cheste liste nol vignarà fat il backup. I valôrs riservâts $HOME, $DESKTOP, $DOCUMENTS, $DOWNLOAD, $MUSIC, $PICTURES, $PUBLIC_SHARE, $TEMPLATES, $TRASH e $VIDEOS a vegnin ricognossûts tant te cartelis speciâls dal utent e a puedin stâ al inizi di un percors plui lunc ($HOME/sotcartele). Il valôr riservât $USER al ven sostituît cul non utent dal utent e si lu pues meti dapardut tal percors. Lis vôs relativis a son relativis ae cartele home (cjase) dal utent.

en: The last time Déjà Dup was run
fur: La ultime volte che Déjà Dup al è stât eseguît

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
fur: La ultime volte che Déjà Dup al è stât eseguît cun sucès. Cheste date/ore e scugne jessi in formât ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup backed up
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à eseguît un backup

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à completât cun sucès un backup. Cheste date/ore e scugne jessi in formât ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup restored
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à ripristinât

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à completât cun sucès un ripristinament. Cheste date/ore e scugne jessi in formât ISO 8601.

en: Whether to periodically back up
fur: Indiche se eseguî in mût periodic il backup

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
fur: Indiche se fâ in automatic il backup su une planificazion regolâr.

en: How often to periodically back up
fur: Trop dispès fâ il backup in mût periodic

en: The number of days between backups.
fur: Il numar di dîs tra un backup e chel altri.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à controlât se al à di domandâ se fâ un backup

en: When a user logs in, the Déjà Dup monitor checks whether it should prompt about backing up. This is used to increase discoverability for users that don’t know about backups. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fur: Cuant che un utent al jentre, il supervisôr di Déjà Dup al controle se al à di domandâ se fâ un backup. Chest al ven fat par aumentâ la pussibilitât di cjatâ utents che no san nie dai backups. Chest timp al à di jessi ‘disabled’ par distudâ chest control opûr tal formât ISO 8601.

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
fur: La ultime volte che Déjà Dup al à controlât se al à di domandâ la tô password

en: In order to prevent you from forgetting your passwords, Déjà Dup will occasionally notify you to confirm the password. This time should be either ‘disabled’ to turn off this check or in ISO 8601 format.
fur: Par podê evitâ che tu ti dismenteedis la tô password, Déjà Dup ti notificarà di tant in tant di confermâ la password. Chest timp al à di jessi 'disabled' par distudâ chest control opûr al à di sei tal formât ISO 8601.

en: How long to keep backup files
fur: Trop tignî i files di backup

en: The number of days to keep backup files on the backup location. A value of 0 means forever. This is a minimum number of days; the files may be kept longer.
fur: Il numar di dîs di tignî i file di backup te ubicazion dai backups. Un valôr di 0 al significhe par simpri. Chest al è un numar minim di dîs; si pues tignî plui a dilunc i files.

en: How long to wait between full backups
fur: Trop spietâ tra i backups complets

en: Déjà Dup needs to occasionally make fresh full backups. This is the number of days to wait between full backups.
fur: Déjà Dup al à bisugne di tant in tant di creâ gnûfs backups complets. Chest al è il numar di dîs di spiete tra i backups complets.

en: Whether to use metered networks
fur: Indiche se doprâ lis rêts a consum

en: If false, Déjà Dup will refuse to run scheduled backups over metered network connections (like 4G).
fur: Se fals, Déjà Dup si refudarà di eseguî i backups programâts su conessions di rêt a consum (come il 4G).

en: Command to run before the backup tool
fur: Comant di eseguî prime dal strument di backup

en: Useful if you need to manually mount a folder, for example. If this command fails, the backup won't start.
fur: Util se tu âs bisugne di montâ a man une cartele, par esempli. Se chest comant al falìs, il backup nol scomençarà.

en: Command to run after the backup tool
fur: Comant di eseguî dopo dal strument di backup

en: Useful if you need to clean up after your setup command. Failures are ignored.
fur: Utile se tu scugnis netâ dopo il to comant di configurazion. I faliments a vegnin ignorâts.

en: Command to run around the backup tool
fur: Comant di eseguî tor ator dal strument di backup

en: Useful if you need to limit resources or otherwise wrap the execution of the tool command. An example value might be 'trickle -u 500' which would result in deja-dup running 'trickle -u 500 duplicity …'.
fur: Util se tu scugnis limitâ lis risorsis o in câs contrari fâ sù la esecuzion dal comant dal strument. Un valôr di esempli al podarès sei  'trickle -u 500' che al risultarà te esecuzion di deja-dup  'trickle -u 500 duplicity …'.

en: Type of location to store backup
fur: Il gjenar di posizion dulà archiviâ il backup

en: The type of backup location. If ‘auto’, a default will be chosen based on what is available.
fur: Il gjenar di posizion di backup. Se ‘auto’ al ven sielt un valôr predefinît in base a ce che al è disponibil.

en: The folder where backups are stored
fur: La cartele dulà che i backups a vegnin archiviats

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to your home directory.
fur: La jerarchie des cartelis dulà che i backups a vegnin memorizâts. I percors a puedin jessi assolûts o relatîfs ae tô cartele home.

en: The unique filesystem identifier for the drive, used to recognize the drive when it is plugged in.
fur: L'identificadôr univoc di filesystem pe unitât, doprât par ricognossi la unitât cuant che e ven colegade.

en: Name
fur: Non

en: The name of the external drive.
fur: Il non de unitât esterne.

en: Icon
fur: Icone

en: The icon of the external drive, as a serialized GIcon.
fur: La icone de unitât esterne, come une GIcon serializade.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths are relative to the drive.
fur: La jerarchie de cartele dulà che i backups a vegnin archiviats. I percors a son relatîfs ae unitât.

en: The server address
fur: La direzion dal servidôr

en: The URI of the remote server location.
fur: Il URI de posizion dal servidôr rimot.

en: The folder hierarchy where backups are stored. Paths can be absolute or relative to the host.
fur: La jerarchie de cartele dulà che i backups a vegnin memorizâts. I percors a puedin jessi assolûts o relatîfs al host.

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
fur: Déjà Dup al è un sempliç strument par fâ copiis di backup. Al plate la complessitât dal fâ copiis di backup inte maniere juste (cifradis, in ubicazions esternis e regolârs) e al dopre duplicity come backend.

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
fur: Supuart par posizions di backup locâls, rimotis o cloud come par esempli Google Drive

en: Securely encrypts and compresses your data
fur: Al cifre in sigurece e al strice i dâts

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
fur: Al realize i backup in mût incrementâl, permetint di ripristinâ di cualsisei copie di backup

en: Schedules regular backups
fur: Al programe backups regolârs

en: Integrates well into your GNOME desktop
fur: Si integre ben intal scritori GNOME

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
fur: Déjà Dup si concentre te facilitât di utilizazion e recupar di pierditis di dâts acidentâls e personâls. Se al covente un backup complet dal sisteme o un program archiviât, al è miôr cirî altris aplicazions pai backup.

en: Back up your files automatically — set it and forget it
fur: Fâs il backup dai tiei files in auotmatic — configurilu e dismenteiti di lui

en: Restoring is a breeze — browse your files and select which to restore
fur: Ripristinâ al è facilissim — cîr i tiei files e selezione cuâl ripristinâ

en: Back up to the cloud, a network server, or a local drive
fur: Fâs il backup sul cloud, suntun servidôr di rêt o suntune unitât locâl

en: Take control of your backup by choosing exactly which folders to include
fur: Cjape il control dai tiei backups sielzint in maniere esate cualis cartelis includi

note: Translators: Monitor in this sense means something akin to 'watcher', not a computer screen.  This program acts like a daemon that kicks off backups at scheduled times.
en: Backup Monitor
fur: Supervisôr dai backups

en: Schedules backups at regular intervals
fur: Al programe i backup a intervai regolârs

note: Translators: this means scanning the storage location data files, not the source folders
en: Scanning backup files…
fur: Analisi dai files di backup…

en: Folder is Empty
fur: La cartele e je vueide

en: No Results Found
fur: Nissun risultât cjatât

en: Try a different search
fur: Prove une ricercje diferente

en: _Retry
fur: _Torne prove

en: _Connect
fur: _Conet

en: Encryption password needed
fur: Password di cifradure necessarie

en: _Enter Password
fur: _Inserìs password

en: Installing packages…
fur: Daûr a instalâ pachets…

en: Location
fur: Ubicazion

en: Add
fur: Zonte

en: Folders
fur: Cartelis

en: Folders to Back Up
fur: Cartelis di fâ il backup

en: These folders are always ignored:
fur: Chestis cartelis a vegnin simpri ignoradis:

en: Folders to Ignore
fur: Cartelis di ignorâ

en: This folder cannot be backed up because Backups does not have access to it.
fur: No si pues fâ il backup di cheste cartele parcè che Backups nol pues acedi a chê cartele.

en: Remove
fur: Gjave

en: Storage
fur: Archiviazion

en: _Reset Account Access
fur: _Azere Acès Account

en: Ser_ver Address
fur: Direzion Ser_vidôr

en: _Location
fur: _Posizion

en: Help
fur: Jutori

en: Overview
fur: Panoramiche

en: Storage Location
fur: Posizion dal archivi

en: _Back Up Now
fur: _Fâs backup cumò

en: General
fur: Gjenerâl

en: Schedule
fur: Planificazion

en: Automatic Backup _Frequency
fur: _Frecuence backups automatics

en: _Keep Backups
fur: _Ten i backups

en: The oldest backups will still be deleted earlier if the location is low on space or kept up to three months longer to avoid deleting related backups.
fur: In ogni câs i backups plui vecjos a vignaran eliminâts prime se la ubicazion e sta finint il spazi o tignûts trê mês in plui par evitâ di eliminâ i backups corelâts.

en: Labs
fur: Laboratoris

en: Main Menu
fur: Menù principâl

en: _Select All
fur: _Selezione dut

en: _Preferences
fur: _Preferencis

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis di tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Backups
fur: _Informazions su Backups

en: Most Recent Backup
fur: Backups plui resints

en: Server Addresses
fur: Direzions servidôrs

note: Translators: This is followed by a list of valid adresses (smb://gnome.org/deja-dup, ssh://192.168.0.1, ftp://[2001:db8::1])
en: Server addresses are made up of a protocol prefix, an address, and sometimes a path depending on the protocol. Examples:
fur: Lis direzions dai servidôrs a son fatis di un prefìs che al indiche un protocol, une direzion e cualchi volte un percors che al dipent dal protocol. Esemplis:

en: Available Protocols
fur: Protocoi disponibii

en: File Transfer Protocol
fur: Protocol di trasferiment file (FTP)

en: Network File System
fur: File system di rêt (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
fur: Protocol di trasferiment file SSH

en: WebDAV
fur: WebDav

en: Prefix
fur: Prefìs

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
fur: ftp:// o ftps://

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
fur: sftp:// o ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
fur: dav:// o davs://

en: Welcome to Backups
fur: Benvignûts in Backups

en: Create Your First _Backup
fur: Cree il to prin _backup

en: _Restore From a Previous Backup
fur: _Ripristinâ di un backup precedent

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fur: Vierç menù

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fur: Preferencis

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurte di tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Backed Up Files
fur: Esplorazion files dai backups

[ctx: shortcut window]
en: Search
fur: Ricercje

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fur: Va indaûr

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fur: Selezione dut

note: Translators: %2$s is the name of a removable drive, %1$s is a folder on that removable drive.
en: %1$s on %2$s
fur: %1$s su %2$s

en: Backup will begin when %s is connected.
fur: Il backup al scomençarà cuant che %s si conetarà.

en: Storage location not available
fur: Posizion di archiviazion no disponibile

en: Waiting for ‘%s’ to become connected…
fur: In spiete che ‘%s’ si coneti…

en: Backup will begin when a network connection becomes available.
fur: Il backup al scomençarà cuant che une conession di rêt e deventarà disponibile.

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Google Drive
fur: %s su Google Drive

note: Translators: %s is a folder.
en: %s on Microsoft OneDrive
fur: %s su Microsoft OneDrive

note: Duplicity requires a folder, and this is a reasonable restriction.
en: You must provide a Microsoft OneDrive folder.
fur: Tu âs di indicâ une cartele di Microsoft OneDrive.

note: Translators: %s is a brand name like Microsoft or Google
en: Could not log into %s servers.
fur: Impussibil jentrâ tai servidôrs di %s.

note: Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: %s credentials for Déjà Dup
fur: Credenziâls di %s par Déjà Dup

note: We need a random string between 43 and 128 chars. UUIDs are an easy way to get random strings, but they are only 37 chars long. So just add two. And show the oauth consent page finally Translators: %s is a brand name like Google or Microsoft
en: You first need to allow Backups to access your %s account.
fur: Prime tu scugnis permeti a Backups di acedi al to account %s.

en: The network server is not available
fur: Il servidôr di rêt nol è disponibil

en: Waiting for a network connection…
fur: In spiete di une conession di rêt…

en: Could not mount storage location.
fur: Impussibil montâ la posizion di archiviazion.

en: The server’s network location needs to be specified in the storage location preferences.
fur: Si scugne specificâ la posizion di rêt dal servidôr tes preferencis de ubicazion di archiviazion.

en: The server’s network location ‘%s’ does not look like a network location.
fur: La posizion di rêt ‘%s’ dal servidôr no somee une posizion di rêt.

en: ‘%s’ does not appear to be a network location.
fur: ‘%s’ no somee une posizion di rêt.

note: This means that we either couldn't talk to the gvfs daemon or the specific backend we need isn't installed - for whatever reason, the real scheme isn't being used and a path like the following is being used instead: file:///home/xxx/ftp:/example.com/
en: You must first install a gvfs backend that can connect to ‘%s’ network locations.
fur: Prime tu âs di instalâ un sot-sisteme gvfs che al pues conetisi aes posizions di rêt ‘%s’.

note: Special sanity check for some edge cases like smb:// where if the user just puts in smb://server/ as the root, GIO thinks it's a valid root, but the share never ends up mounted.
en: Samba network locations must include both a hostname and a share name.
fur: Lis posizions di rêt samba a scugnin includi sedi un non-host che un non di condivision.

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
fur: Scovacere

en: Backup encryption password
fur: Password di cifradure dal backup

en: Make sure Backups has permission to run in the background in your desktop session’s settings and try again.
fur: Controle che Backups al vedi i permès par zirâ in sotfont tes impostazions de session dal scritori e torne prove.

note: no portal support :(
en: Your desktop session does not support automatically starting Flatpak apps.
fur: La tô session dal scritori no supuarte l'inviament automatic di aplicazions Flatpak.

en: Backing up…
fur: Daûr a fâ il backup…

en: Checking for backups…
fur: Control pai backups…

en: Listing files…
fur: Daûr a listâ i files…

en: Preparing…
fur: Daûr a prontâ…

en: Custom tool setup failed.
fur: Configurazion personalizade dal strument falide.

en: Could not back up the following files.  Please make sure you are able to open them.
fur: Impussibil fâ il backup dai files chi sot.  Controle che si puedi vierzi chei files.

en: Verifying backup…
fur: Verifiche backup…

en: Restoring files…
fur: Daûr a ripristinâ i file…

en: Could not restore the following files.  Please make sure you are able to write to them.
fur: Impussibil ripristinâ i files chi sot.  Controle che si puedi scrivi sore di chei.

en: Your backup appears to be corrupted.  You should delete the backup and try again.
fur: Il to backup al somee ruvinât.  Tu varessis di eliminâ il backup e tornâ a provâ.

en: Paused (no network)
fur: In pause (nissune rêt)

note: Is the disk not even big enough to possibly hold what we need? Don't bother checking whether this is first or later backup. If the user adds folders to their backup and the target is just too small, let them know. Tiny backup location.  Suggest they get a larger one.
en: Backup location is too small.
fur: La posizion di backup e je masse piçule.

en: Try using a location with at least %s.
fur: Cîr di doprâ une posizion cun almancul %s.

en: (Space for two full backups is required.)
fur: (Al è necessari il spazi par doi backups complets.)

note: Can't delete any more backup chains ourselves. Tell the user, so they can clear out space.
en: Backup location does not have enough free space. Please free up at least %s.
fur: La posizion dal backup no à avonde spazi libar. Libare almancul %s.

en: Backup location does not have enough free space. Try using a location with at least %s free.
fur: La posizion dal backup no à avonde spazi libar. Cîr di doprâ une posizion cun almancul %s libars.

en: Cleaning up…
fur: Daûr a netâ…

note: For most, don't do anything special.  Show generic 'unknown error' message, but provide the exception text for better bug reports. Plus, sometimes it may clue the user in to what's wrong. But first, try to restart without a cache, since that seems to quite frequently fix odd metadata errors with dup
en: Failed with an unknown error.
fur: Falît cuntun erôr no cognossût.

note: notify upper layers, if they want to do anything
en: Bad encryption password.
fur: Password di cifradure sbaliade.

note: make text a little nicer than duplicity gives duplicity gives something like "home/blah/blah not found in archive, no files restored".
en: Could not restore ‘%s’: File not found in backup
fur: Impussibil ripristinâ ‘%s’: file no cjatât tal backup

en: The existing backup is of a computer named %s, but the current computer’s name is %s.  If this is unexpected, you should back up to a different location.
fur: Il backup esistent al è di un computer clamât %s, ma il non di chest computer al è %s.  Se no tu ti spietavis chest, tu varessis di fâ il backup suntune ubicazion diferente.

en: Computer name changed
fur: Non dal computer cambiât

en: Permission denied when trying to create ‘%s’.
fur: Permès dineât cuant che si cirive di creâ ‘%s’.

note: assume error is on backend side
en: Permission denied when trying to read ‘%s’.
fur: Permès dineât cuant che si cirive di lei ‘%s’.

en: Permission denied when trying to delete ‘%s’.
fur: Permès dineât cuant che si cirive di eliminâ ‘%s’.

en: Backup location ‘%s’ does not exist.
fur: La posizion dal backup ‘%s’ no esist.

en: No space left.
fur: Spazi esaurît.

en: Error reading file ‘%s’.
fur: Erôr tal lei il file ‘%s’.

en: Error writing file ‘%s’.
fur: Erôr tal scrivi il file ‘%s’.

en: No space left in ‘%s’.
fur: Spazi esaurît in ‘%s’.

en: Uploading…
fur: Daûr a inviâ…

en: Could not understand duplicity version ‘%s’.
fur: Impussibil capî la version di duplicity ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%.2d of duplicity, but only found version %d.%d.%.2d
fur: Backups al domande almancul la version %d.%d.%.2d di duplicity, ma e je stade cjatade dome la version %d.%d.%.2d

en: Could not understand duplicity version.
fur: Impussibil capî la version di duplicity.

en: This storage location is no longer supported. You can still use duplicity directly to back up or restore your files.
fur: Cheste posizion di archiviazion no je plui supuartade. Tu puedis ancjemò doprâ duplicity par fâ il backup o ripristinâ i tiei files.

en: Could not understand restic version.
fur: Impussibil capî la version di restic.

en: Could not understand restic version ‘%s’.
fur: Impussibil capî la version di restic ‘%s’.

en: Backups requires at least version %d.%d.%d of restic, but only found version %d.%d.%d
fur: Backups al domande almancul la version %d.%d.%d di restic, ma e je stade cjatade dome la version %d.%d.%d

en: This storage location is not yet supported.
fur: Cheste posizion di archiviazion no je ancjemò supuartade.

en: Backup will begin when power saver mode is no longer active.
fur: Il backup al scomençarà cuant che no sarà plui ative la modalitât di sparagn energjetic.

en: Backup will begin when an unmetered network connection becomes available.
fur: Il backup al scomençarà cuant che e deventarà disponibile une conession di rêt che no sarà a consum.
