deluge - en to ar translation catalogue (607 entries)

en: KiB
ar: ك.بايت

en: MiB
ar: م.بايت

en: GiB
ar: ج.بايت

en: K
ar: كيلو

en: M
ar: ميجا

en: G
ar: جيجا

en: KiB/s
ar: ك.بايت/ث

en: MiB/s
ar: م.بايت/ث

en: GiB/s
ar: ج.بايت/ث

en: All
ar: الكل

en: Checking
ar: يجري الفحص

en: Error
ar: خطأ

en: Name
ar: الاسم

en: Progress
ar: المنجز

en: State
ar: الحالة

en: Size
ar: الحجم

en: Downloaded
ar: تم تنزيله

en: Uploaded
ar: مرفوع

en: Ratio
ar: النسبة

en: Down Speed
ar: سرعة التنزيل

en: Up Speed
ar: سرعة الرفع

en: Peers
ar: الأنداد

en: Avail
ar: متاح

en: Added
ar: اُضيفت

en: Tracker
ar: المتتبع

en: ETA
ar: الوقت المتبقي

en: Prioritize First/Last
ar: إعطاء الأولوية للأول/الأخير

en: Auto Managed
ar: مدار تلقائيا

en: Pieces
ar: الأجزاء

en: Warning
ar: تحذير

en: Announce OK
ar: الإعلان حسن

en: Announce Sent
ar: تم إرسال الإعلان

en: Interface
ar: الواجهة

en: Downloads
ar: تنزيلات

en: Bandwidth
ar: عرض النطاق

en: Queue
ar: قائمة الانتظار

en: Network
ar: الشبكة

en: Proxy
ar: بروكسي

en: Cache
ar: التخزين المؤقت

en: Other
ar: أخرى

en: Daemon
ar: دايمون

en: Plugins
ar: مُلحقات

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Aland Islands
ar: جزر أولان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنجولا

en: Anguilla
ar: أنجويلا

en: Antarctica
ar: انتاركتيكا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغا وباربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النّمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: جزر الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: جزر البرمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفي

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: مقاطعة المحيط الهندي البريطانيّة

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السّلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كامبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الاخضر   كاب فيردي

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصّين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر جوز الهند (كيلنج)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo, The Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cote d'Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: التشيك

en: Denmark
ar: الدّنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السّلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينسيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الشمالية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرين ﻻند

en: Grenada
ar: غرناطة

en: Guadeloupe
ar: جزر جوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: جواتيمالا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر مَكْدونالد

en: Holy See (Vatican City State)
ar: الكرسي الرسولي (دولة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونج كونج

en: Hungary
ar: المجر

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Iran, Islamic Republic of
ar: إيران، الجمهوريّة الإسلاميّة الإيرانيّة

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: إيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Israel
ar: اسرائيل

en: Italy
ar: ايطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا، جمهورية كوريا الشّعبيّة الدّيموقراطيّة

en: Korea, Republic of
ar: كوريا، جمهوريّة كوريا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيريّة العربيّة اللّيبيّة

en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتاين

en: Lithuania
ar: ليثوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao
ar: مكّاو

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: مولدافيا

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطة

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia, Federated States of
ar: دول مايكرونيزيا الإتحادية

en: Moldova
ar: مولدافيا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزامبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدوينا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Niger
ar: النّيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نييوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: سلطنة عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestinian Territory, Occupied
ar: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفلبّين

en: Pitcairn
ar: جزر بيتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: راوندا

en: Saint Barthelemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin
ar: سانت مارتن

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت والجرينادينز

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا اللعينة

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصّومال

en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبيه وجزر سندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: أسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sudan
ar: السّودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان مايان

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: سوريا

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania, United Republic of
ar: جمهورية تنزانيا المتحدة

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكلو

en: Tonga
ar: تونجا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيّا

en: Turkmenistan
ar: توركمنستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الامارات

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانوتوا

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: Virgin Islands, British
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: Virgin Islands, U.S.
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Wallis and Futuna
ar: والس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Tier
ar: طبقة (و تعني أيضاُ صف أو درجة)

en: Choose a file
ar: اختر ملفا

en: Choose a folder
ar: اختر مجلّدًا

en: Save .torrent file
ar: حفظ ملف .torrent

en: Torrent files
ar: ملفات التورينت

en: All files
ar: كل الملفات

en: Deluge
ar: دلوج

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
ar: هذا البرنامج حُر ومجاني، تستطيع إعادة توزيعه و/أو تعديله تحت بنود رخصة جنو العمومية كما نُشر من مؤسسة البرمجيات الحُرة، إما الإصدار الثالث من الرخصة أو أي إصدار بعده (باختيارك). 
    هذا البرنامج وُزِع على أمل أن يكون مفيدا، ولكن بدون أي ضمانات، حتى بدون أ ي ضمانات ضمنية للرواج أو التسويق لغرض معين. انظر رخصة جنو العمومية لمزيد من التفاصيل. 
    من المفترض أنك تلقيت نسخة من رخصة جنو العمومية مع هذا البرنامج، إذا لم يحدث ذلك أنظر <http://www.gnu.org/licenses>. 
    بالإضافة إلى ذلك، وكاستثناء خاص، فإن مالكي حقوق النسخ قد أعطوا الإذن لربط الكود الخاص بأجزاء هذا البرنامج مع مكتبة OpenSSL. يجب عليك الامتثال لرخصة جنو العمومية من جميع النواحي لجميع الكود المُستخدم بخلاف OpenSSL. 
    إذا عدّلت ملف أو أكثر مع هذا الاستثناء، قد توسع هذا الاستثناء إلى إصدارك الخاص من الملف أو الملفات المُعدّلة، ولكنك غير مُلزم للقيام بذلك. إذا كنت لا ترغب في القيام بذلك، احذف عبارة الاستثناء هذه من إصدارتك. إذا حذفت عبارة الاستثناء هذه من جميع ملفات المصدر في البرنامج، احذفها أيضًا من هنا.

en: Server:
ar: الخادم:

en: Torrent
ar: تورنت

en: Invalid File
ar: ملف غير صالح

en: Choose a .torrent file
ar: اختر ملف تورينت

en: Invalid URL
ar: عنوان غير صالح

en: Download Failed
ar: التنزيل فشل

en: Details:
ar: التفاصيل:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Other...
ar: أخرى ...

en: Not Connected
ar: غير منصل

en: DHT Nodes
ar: عقد DHT

en: Yes
ar: نعم

en: Priority
ar: الأولوية

en: _Status
ar: _الحالة

en: _Details
ar: _تفاصيل

en: Fi_les
ar: م_لفات

en: _Peers
ar: _الأقران

en: _Options
ar: _خيارات

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Down
ar: لأسفل

en: Up
ar: لأعلى

en: Offline
ar: غير متصل

en: Online
ar: متصل

en: Connected
ar: متّصل

en: Error Adding Host
ar: حصل خطأ خلال إضافة المضيف

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Level
ar: المستوى

en: Enabled
ar: مُفعّل

en: Plugin
ar: ملحقة

en: Select the Plugin
ar: اختر المُلحقة

en: States
ar: الحالات

en: Trackers
ar: المتتبعون:

en: None
ar: لا شئ

en: Admin
ar: المدير

en: Labels
ar: التسميات

en:  Torrents Queued
ar:  تم أضافة التورنت

en:  Torrent Queued
ar:  تم أضافة التورنت

en: Set Unlimited
ar: تعيين كغير محدود

en: On
ar: مفعّل

en: Off
ar: مُعَطْل

en: Disable
ar: عَطّل

en: Address
ar: عنوان

en: Client
ar: العميل

en: Creating Torrent
ar: إنشاء ملف تورنت

en: Queued Torrents
ar: التورنت المنتظرة

en: _Remove
ar: _إزالة

en: Automatically add torrents on connect
ar: أضف ملفات التورنت آليا عند الاتصال

en: _File
ar: _ملف

en: _Add Torrent
ar: إ_ظافة ملف توررنت

en: _Create Torrent
ar: إنشاء ملف تورنت

en: _Quit
ar: ا_خرج

en: _Edit
ar: _حرّر

en: _Connection Manager
ar: مدير الإتصال

en: _Torrent
ar: ملف تورنت

en: _View
ar: إ_عرض

en: _Toolbar
ar: _شريط الأدوات

en: _Sidebar
ar: الشريط ال_جانبي

en: Status_bar
ar: شريط الحالة

en: T_abs
ar: التبويبات

en: _Columns
ar: _أعمدة

en: S_idebar
ar: الشريط ال_جانبي

en: Show _Trackers
ar: عرض التراكرات

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Frequently Asked Questions
ar: الأسئلة المكررة

en: Add torrent
ar: أضف تورنت

en: Add Torrent
ar: اضف تورنت

en: Remove torrent
ar: أزِل تورنت

en: Remove Torrent
ar: أزِل تورنت

en: Pause the selected torrents
ar: إيقاف ملفات التورنت المحددة مؤقتا

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Resume the selected torrents
ar: اكمل التورنتات المحددة

en: Resume
ar: عاود

en: Queue Torrent Up
ar: قدم التورنت في الطابور

en: Queue Up
ar: اعلي الصف

en: Queue Torrent Down
ar: أخّر التورنت في الطابور

en: Queue Down
ar: اسفل الصف

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Connection Manager
ar: مدير الإتصال

en: Disabled
ar: معطّل

en: Handshake
ar: المصافحة

en: Either
ar: هذا أو ذاك

en: Show session speed in titlebar
ar: أظهر سرعة الجلسة في شريط العنوان

en: Enable system tray icon
ar: فعل أيقونة صينية النظام

en: Minimize to tray on close
ar: صغر إلى الصينية عند الغلق

en: Start in tray
ar: ابدأ في الصينية

en: Password protect system tray
ar: حماية صينية النظام بكلمة سرّ

en: Move completed to:
ar: نقل المكتمل إلى:

en: Copy of .torrent files to:
ar: نسخ ملفات التورنت (torrent.) إلى:

en: Delete copy of torrent file on remove
ar: حذف نسخة ملف التورنت عند الإزالة

en: Download to:
ar: تنزيل إلى

en: Prioritize first and last pieces of torrent
ar: أعطي الأهمية لقطع التورنت الأولى والأخيرة

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
ar: أعط أولوية أكبر لأول و آخر قطعتين من كل ملف في التورنت

en: Add torrents in Paused state
ar: اضف التورنتات فى حالة الايقاف المؤقت

en: Always show
ar: دائما أعرض

en: Bring the dialog to focus
ar: جلب التركيز إلى مربع الحوار

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
ar: العدد الأقصى للاتصالات المسموح بها. -1 تعني غير محدودة.

en: Connections:
ar: الإتصالات:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ar: العدد الأقصى لشرائح الرفع لجميع التورنتات. -1 تعني غير محدود.

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ar: سرعة التحميل القصوى لجميع التورنتات. -1 تعني غير محدود

en: Download Speed:
ar: سرعة التنزيل:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ar: سرعة الرفع القصوى لجميع التورنتات. - 1 تعني غير محدودة.

en: Upload Speed:
ar: سرعة الرفع:

en: Ignore limits on local network
ar: تجاهل الحدود في الشبكة المحلية

en: Rate limit IP overhead
ar: معدل الحد من الIP

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
ar: العدد الأقصى لشرائح الرفع للتورنت الواحد. -1 تعني لا حد أقصى.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
ar: العدد الأقصى لعدد الاتصالات للتورنت الواحد. -1 تعني لا حد أقصى.

en: Random
ar: عشواىٔية

en: Active Port:
ar: المنفذ النشط:

en: Test Active Port
ar: اختبر المنفذ النشط

en: From:
ar: من:

en: To:
ar: إلى:

en: Level:
ar: المستوى:

en: Encryption
ar: التشفير

en: Universal Plug and Play
ar: اشبك وشغل العالمي

en: Peer Exchange
ar: تبادل الأنداد

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
ar: مستكشف الخدمات المحلية وجد نظراء في شبكتك.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
ar: قد يزيد جدول التلبيد الموزع من عدد الاتصالات الفاعلة.

en: Peer TOS Byte:
ar: البايت من شروط الخدمة للبيرز:

en: Hostname:
ar: اسم المستضيف:

en: Port:
ar: المنفذ:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
ar: حجم التخزين المؤقت (16 KiB blocks):

en: Cache Expiry (seconds):
ar: انتهاء التخزين المؤقت (بالثواني):

en: Cache Size:
ar: حجم التخزين المؤقت

en: Read Cache Size:
ar: قراءة حجم التخزين المؤقت

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
ar: ساعدنا في تحسين "Deluge" بارسال رقم إصدارة "Python" ورقم إصدارة "PyGTK" و نظام التشغيل ونوعية المعالج. بالتأكيد لن يرسل البرنامج أية معلومات أخرى.

en: Yes, please send anonymous statistics
ar: نعم, أرجو ارسال الإحصائيات كمجهولة الهوية.

en: Location:
ar: المكان:

en: Daemon port:
ar: Daemon بورت:

en: Port
ar: منفذ

en: Allow Remote Connections
ar: اسمح بالاستخدام عن بعد

en: Connections
ar: الاتصالات

en: Periodically check the website for new releases
ar: تفحص الموقع بشكل دوريا بحثاً عن الإصدارات الجديدة

en: Version:
ar: الإصدارة:

en: Author:
ar: المؤلف:

en: Homepage:
ar: الصفحة الرئيسية:

en: Author Email:
ar: بريد الؤلف:

en: Info
ar: معلومات

en: Add Peer
ar: إضافة نظير

en: hostname:port
ar: hostname:بورت

en: <b>General</b>
ar: <b>عام</b>

en: Add
ar: أضف

en: Remove
ar: احذف

en: Add Infohash
ar: أضف معلومات التلبيد

en: Infohash:
ar: معلومات التلبيد:

en: Trackers:
ar: التراكرات:

en: Add Host
ar: اضافة مستضيف

en: Destination:
ar: الوجهة:

en: New Release
ar: إصدارة جديدة

en: _Goto Website
ar: _الذهاب للموقع

en: Do not show this dialog in the future
ar: لا تظهر مربع الحوار هذا في المستقبل

en: Name:
ar: الاسم:

en: Comments:
ar: التعليقات:

en: Move completed:
ar: نقل المكتمل

en: Stop seed at ratio:
ar: وقف الرفع عند نسبة:

en: Remove at ratio
ar: حذف عند الوصول لنسبة:

en: _Edit Trackers
ar: _عدّل المتعقبين

en: Top
ar: الأعلى

en: Bottom
ar: القاع

en: Add Torrents
ar: أضف تورنتات

en: _URL
ar: _عنوان إنترنت

en: Info_hash
ar: معلومات ال_تلبيد

en: Add In _Paused State
ar: أضفه في حالة الإ_لباث

en: Prioritize First/Last Pieces
ar: أعطي الأولية للقطع الأولى والأخيرة

en: Apply To All
ar: طبّق على الكل

en: Revert To Defaults
ar: استرجع القيم الإفتراضية

en: _Show Deluge
ar: أ_ظهر دِلَج

en: _Download Speed Limit
ar: حد سرعة التن_زيل

en: _Upload Speed Limit
ar: حد سرعة ال_رفع

en: Quit & Shutdown Daemon
ar: الخروج واغلاق الديمون

en: Edit Trackers
ar: حرّر المقتفين

en: Add a peer by its IP
ar: اضافة اي بي الند

en: Edit Tracker
ar: تحرير التراكر

en: Tracker:
ar: التراكر:

en: Enter Remote Path
ar: أدخل المسار البعيد

en: Path:
ar: المسار:

en: Create Torrent
ar: إنشاء ملف تورنت

en: Fol_der
ar: م_جلد

en: _Remote Path
ar: المسار الب_عيد

en: Webseeds
ar: موقع داعم

en: Piece Size:
ar: حجم القطعة:

en: Set Private Flag
ar: ضع علامة خاص

en: Add this torrent to the session
ar: أضف ملف التورنت هذا إلى هذه الجلسة

en: Options
ar: خيارات

en: Save .torrent as
ar: أحفظ التورنت إلى

en: Resu_me
ar: ا_ستئناف

en: Resume selected torrents.
ar: تكملة التورانت المختاره

en: Opt_ions
ar: ال_خيارات

en: _Queue
ar: _الطابور

en: _Update Tracker
ar: _حدّث المتعقب

en: _Remove Torrent
ar: _أزل التورنت

en: _Force Re-check
ar: أعد الفحص

en: label
ar: علامة

en: _Select All
ar: _اختر الكلّ

en: _Pause All
ar: أ_لبث الكل

en: Resu_me All
ar: ا_ستأنف الكل

en: _Connection Limit
ar: حد الإ_تصال

en: Upload _Slot Limit
ar: حد رفع الفتحات

en: _Auto Managed
ar: إدارة آ_لية

en: Add Tracker
ar: أضف تراكر

en: Add URL
ar: أضف رابط

en: URL:
ar: المسار:

en: _Expand All
ar: _مدّد الكل

en: Command
ar: أمر

en: Password
ar: كلمة المرور

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: Use Random Ports
ar: استخدم منافذ عشوائية

en: Maximum Connections
ar: الحد الأقصى للاتصالات

en: Share Ratio
ar: نسبة المشاركة

en: Apply
ar: طبق

en: Emule IP list (GZip)
ar: قائمة الملكية الفكرية

en: SafePeer Text (Zipped)
ar: نص نظراء-آمنون (مضغوط)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
ar: نص النظراء الجارديان (غير مضغوط)

en: Blocklist
ar: القائمة السوداء

en: Invalid leader
ar: تعقب خاطىء

en: Invalid magic code
ar: رمز خاطىء

en: Invalid version
ar: نسخة باطلة

en: Days
ar: الأيام

en: Check for new list every:
ar: تفقد وجود قائمة جديده كل:

en: Import blocklist on startup
ar: استيراد قائمة المحظورين عند بدء التشغيل

en: <b>Settings</b>
ar: <b>الإعدادات</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
ar: حمل ملف قائمة المحظورين عند الحاجه ، و قم بإستيراد الملف.

en: Check Download and Import
ar: اقحص التحميل والغستيراد

en: Download a new blocklist file and import it.
ar: حمل قائمه محظورين جديده وقم بإستيرادها.

en: Force Download and Import
ar: اجبر التحميل والاستيراد

en: Blocklist is up to date
ar: قائمة الحظر مُحدثة

en: <b>Options</b>
ar: <b>خيارات</b>

en: Type:
ar: الصنف

en: Date:
ar: التّاريخ:

en: File Size:
ar: حجم الملف:

en: <b>Info</b>
ar: <b>معلومات</b>

en: Torrent Complete
ar: اكتمل التورنت

en: Torrent Added
ar: تمّت اضافة التورنت

en: Execute
ar: تنفيذ

en: Event
ar: الحدث

en: <b>Add Command</b>
ar: <b> إضافة أمر </b>

en: <b>Commands</b>
ar: <b>الأوامر</b>

en: Select A Folder
ar: اختر مجلدا

en: Max Upload Speed:
ar: أقصى سرعة رفع:

en: Max Connections:
ar: أقصى الإتصالات

en: Max Upload Slots:
ar: الحد الأقصى لشرائح الرفع:

en: Max Download Speed:
ar: أقصى سرعة تنزيل:

en: <b>Bandwidth</b>
ar: <b>عرض النطاق</b>

en: <b>Queue</b>
ar: <b>الإنتظار</b>

en: seconds
ar: ثوان

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
ar: واجهة الوِب لـ "دليوج" غير مثبتة، رجاءً ثبت الواجهة وحاول مجددا

en: Enable web interface
ar: تفعيل واجهة الوِب

en: Enable SSL
ar: تفعيل SSL

en: Listening port:
ar: منفذ الاستماع:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
ar: التسمية غير صحيحة، و الأحرف صالحة هي: [a-z0-9_-]

en: Empty Label
ar: تسمية فارغه

en: Label already exists
ar: التسمية موجود بالفعل

en: Unknown Label
ar: تسمية مجهولة

en: Unknown Torrent
ar: تورنت مجهول

en: Label _Options
ar: خيارات_التسمية (أو إحتمال تعني العلامة)

en: _Remove Label
ar: _حذف العلامة (أو إحتمال تعني التسمية)

en: _Add Label
ar: _إضافة علامة (أو إحتمال تعني التسمية)

en: Label Options
ar: خيارات العلامة

en: Label
ar: تسمية

en: <b>Label Options</b>
ar: <b>خيارات العلامة</b>

en: Apply per torrent max settings:
ar: طبق على التورنت وفقاً لأعلى اﻹعدادات

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Apply Queue settings:
ar: تطبيق إعدادات اﻹنتظار:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
ar: <i>(سطر واحد لكل متتبع)</i>

en: Automatically apply label:
ar: طبق العلامة آلياً:

en: Add Label
ar: اضافة صنف

en: <b>Add Label</b>
ar: <b>أضف علامة</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
ar: <i>استخدم الشريط الجانبي لإضافة وتعديل وحذف العلامات.</i>

en: <b>Labels</b>
ar: <b>العلامات</b>

en: pygame is not installed
ar: pygame غير مُثبّت

en: There was an error sending the notification email: %s
ar: هناك خطأ في إرسال الإشعار للبريد الإلكتروني: %s

en: Notification email sent.
ar: أُرسل إشعار للبريد الإلكتروني.

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
ar: هذا الإشعار لإعلامك أن "دليوج" قد أتم تنزيل "%(name)s"، والذي يشمل %(num_files)i ملف(ات).
    لإيقاف استقبال هذه التنبيهات، أوقف ببساطة إشعارات البريد من تفضيلات "دليوج".
    
    شكرًا لك.
    دليوج.

en: <b>Email Notifications</b>
ar: <b>الإشعارات البريدية</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
ar: هذا التكوين لا يعني أنك تستقبل فعليًا الإشعارات لكل هذه الأحداث.

en: Extract to:
ar: إستخراج الى

en: Create torrent name sub-folder
ar: انشاء تورنيت واسم المجلد الفرعي

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
ar: هذا الخيار سيجعل لكل تورنت مجلد خاص به بنفس اسم التورنت وسيكون داخل المجلد المحدد للتحميل

en: Download Limit:
ar: حد التحميل:

en: Upload Limit:
ar: حد الرفع:

en: Active Torrents:
ar: تفيل جميع التونيت

en: <b>Slow Settings</b>
ar: <b>عرض الخيارات</b>

en: Logout
ar: تسجيل الخروج...

en: Save
ar: احفظ

en: Host:
ar: المستضيف:

en: Move
ar: تحريك

en: Login
ar: دخول

en: Set Maximum Connections
ar: تعيين الحد الأقصى للإتصالات

en: Download Speed
ar: سرعة التنزيل

en: Set Maximum Download Speed
ar: تحديد على أعلى سرعة تحميل

en: Upload Speed
ar: سرعة الرفع

en: Set Maximum Upload Speed
ar: تحديد على أعلى سرعة رفع

en: Connect
ar: اتصل

en: Filters
ar: مرشِّحات

en: Update Tracker
ar: حدث المتعقب

en: Details
ar: التفاصيل

en: General
ar: عام

en: Private
ar: خاص

en: True
ar: صحيح

en: Be alerted about new releases
ar: نبهني عند وجود إصدراة أحدث

en: Maximum Connections:
ar: أقصى عدد للاتصالات:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
ar: السرعة القصوى للتنزيل (ك.بايت/ ث)

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
ar: السرعة القصوى للرفع (ك.بايت/ث)

en: Maximum Half-Open Connections:
ar: العدد الأقصى للاتصالات نصف المفتوحة

en: Maximum Connection Attempts per Second:
ar: العدد الأقصى لعدد محاولات الاتصال في الثانية.

en: Maximum Upload Slots:
ar: عدد شرائح الرفع:

en: Server
ar: الخادم

en: Url
ar: الرابط

en: File
ar: ملف

en: Download
ar: التنزيل
