deluge - en to da translation catalogue (682 entries)

en: Common Options
da: Fælles valgmuligheder

en: Print this help message
da: Udskriv denne hjælpemeddelelse

en: Print version information
da: Udskriv versionsinformation

en: Set the config directory path
da: Sæt stien til konfigurationsmappen

en: Output to specified logfile instead of stdout
da: Output til en angivet logfil i stedet for stdout

en: Set the log level (none, error, warning, info, debug)
da: Sæt log-niveauet (none, error, warning, info, debug)

en: Quieten logging output (Same as `--loglevel none`)
da: Stille logningsoutput (Samme som `--loglevel none`)

en: Profile %(prog)s with cProfile. Outputs to stdout unless a filename is specified
da: Profilen %(prog)s med cProfile. Outputter til stdout medmindre der angives et filnavn

en: Process Control Options
da: Processtyring-valgmuligheder

en: Pidfile to store the process id
da: Pidfil som proces-id'et skal gemmes i

en: Do not daemonize (fork) this process
da: Dæmonisér (fork) ikke processen

en: Change to this user on startup (Requires root)
da: Skift til denne bruger ved opstart (kræver root)

en: Change to this group on startup (Requires root)
da: Skift til denne gruppe ved opstart (kræver root)

en: Daemon Options
da: Dæmon-valgmuligheder

en: IP address to listen for UI connections
da: IP-adresse hvor der skal lyttes efter brugerfladeforbindelser

en: Port to listen for UI connections on
da: Port hvor der skal lyttes efter brugerfladeforbindelser

en: IP address to listen for BitTorrent connections
da: IP-adresse hvor der skal lyttes efter BitTorrent-forbindelser

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktive

en: Checking
da: Undersøger

en: Downloading
da: Henter

en: Seeding
da: Udgiver

en: Paused
da: Sat på pause

en: Queued
da: Sat i kø

en: Error
da: Fejl

en: Name
da: Navn

en: Progress
da: Fremgang

en: State
da: Status

en: Size
da: Størrelse

en: Downloaded
da: Hentet

en: Uploaded
da: Sendt

en: Ratio
da: Forhold

en: Down Speed
da: Downloadhastighed

en: Up Speed
da: Sendehastighed

en: Down Limit
da: Ned-grænse

en: Up Limit
da: Op-grænse

en: Max Connections
da: Maks. forbindelser

en: Max Upload Slots
da: Maks. uploadpladser

en: Peers
da: Modparter

en: Avail
da: Tilgængelig

en: Seeds:Peers
da: Seedere:Modparter

en: Added
da: Tilføjet

en: Download Folder
da: Downloadmappe

en: Last Activity
da: Sidste aktivitet

en: ETA
da: Anslået tid til afslutning

en: Prioritize First/Last
da: Priortér første/sidste

en: Auto Managed
da: Automatisk håndteret

en: Stop At Ratio
da: Stop ved forhold

en: Stop Ratio
da: Stopforhold

en: Remove At Ratio
da: Fjern ved forhold

en: Move Completed Path
da: Sti til flyt fuldførte

en: Owner
da: Ejer

en: Pieces
da: Stykker

en: Warning
da: Advarsel

en: Announce OK
da: Bekendtgørelse OK

en: Announce Sent
da: Bekendtgørelse sendt

en: Interface
da: Brugerflade

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Queue
da: Kø

en: Network
da: Netværk

en: Other
da: Øvrige

en: Daemon
da: Dæmon

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: Aland Islands
da: Ålands Øerne

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Azerbajdjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk-Indisk havområde

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Christmas Island (Indiske Ocean)

en: Congo
da: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Kongo, den demokratiske republik

en: Cook Islands
da: Cook-øerne

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Croatia
da: Kroatien

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Egypt
da: Egypten

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falkland-øerne

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guinea

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske Sydlige Territorier

en: Georgia
da: Georgien

en: Germany
da: Tyskland

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard-øen og McDonald-øerne

en: Holy See (Vatican City State)
da: Vatikanstaten

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
da: Iran

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Korea, Den Demokratiske Folkerepublik

en: Korea, Republic of
da: Korea, Republikken

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
da: Lao, Folkets Demokratiske Republik

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
da: Libyske Arabiske Jamahiriya

en: Lithuania
da: Litauen

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
da: Makedonien, Den Tidligere Jugoslaviske Republik

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesiens Forenede Stater

en: Moldova
da: Moldavien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Myanmar
da: Burma

en: Netherlands
da: Holland

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Palestinian Territory, Occupied
da: Palæstinensiske Territorie, Det Besatte

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Poland
da: Polen

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russian Federation
da: Rusland

en: Saint Barthelemy
da: St Barthelemy

en: Saint Helena
da: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da: Sankt Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Saint Martin
da: Sankt Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Sankt Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Sao Tome and Principe
da: Sao Tomé og Principe

en: Saudi Arabia
da: Saudi Arabien

en: Serbia
da: Serbien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomon-øerne

en: South Africa
da: Sydafrikanske republik

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Sydgeorgien og Sydsandwichøerne

en: Spain
da: Spanien

en: Suriname
da: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Svejts

en: Syrian Arab Republic
da: Den arabiske republik Syrien

en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania, Den Forenede Republik

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: Forenende Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: USA, mindre omliggende øer

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Virgin Islands, British
da: Britiske Jomfruøer

en: Virgin Islands, U.S.
da: Amerikanske Jomfruøer

en: Wallis and Futuna
da: Wallis- og Futuna-øerne

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: UI Options
da: Brugerflade-valgmuligheder

en: Web Server Options
da: Webserver-valgmuligheder

en: IP address for web server to listen on
da: IP-adresse som webserveren skal lytte på

en: Port for web server to listen on
da: Port som webserveren skal lytte på

en: Force the web server to use SSL
da: Tving webserveren til at bruge SSL

en: Force the web server to disable SSL
da: Tving webserveren til at deaktivere SSL

en: Daemon does not exist
da: Dæmon findes ikke

en: Daemon not running
da: Dæmon kører ikke

en: Filename
da: Filnavn

en: Tier
da: Niveau

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Save .torrent file
da: Gem .torrent-fil

en: Torrent files
da: Torrent-filer

en: All files
da: Alle filer

en: Enter your password to show Deluge...
da: Indtast din adgangskode for at vise Deluge...

en: Enter your password to Quit Deluge...
da: Indtast din adgangskode for at afslutte Deluge...

en: Copyright %(year_start)s-%(year_end)s Deluge Team
da: Ophavsret %(year_start)s-%(year_end)s Deluge-teamet

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
da: Et modpart-til-modpart-fildelingsprogram
    som anvender BitTorrent-protokollen.

en: Client:
da: Klient:

en: Current Developers:
da: Nuværende udviklere:

en: Past Developers or Contributors:
da: Tidligere udviklere og bidragere:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
da: Dette program er fri software; du kan distribuere og/eller modificere det under reglerne i GNU General Public License, udgivet af The Free Software Foundation; enten version 3 af licensen eller (efter dit valg) en hvilken som helst senere version.
    
    Dette program er distribueret i håb om, at det ville være brugbart, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden den implicitte garanti, SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du burde have modtaget en udgave af GNU General Public License sammen med dette program; hvis ikke, se <http://www.gnu.org/licenses>.
    
    Ydermere som en særlig undtagelse giver opretshaverne tilladelse til at linke til koden eller portioner af dette program via OpenSSL-arkivet. Du skal overhold GNU General Public License i alle henseender for al brug af koden ud over OpenSSL.
    
    Hvis du modificerer en eller flere filer under denne undtagelse, må du udvide denne undtagelse til din version af filen/filerne, men du er ikke tvunget til dette. Hvis du ikke ønsker at gøre dette, slet udsagn om undtagelsen fra din version. Hvis du sletter denne undtagelse fra alle kildefiler i programmet, slet det da også her.

en: Invalid File
da: Ugyldig fil

en: Choose a .torrent file
da: Vælg en .torrent-fil

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: is not a valid URL.
da: er ikke et gyldigt URL.

en: Downloading...
da: Downloader...

en: Download Failed
da: Download mislykkedes

en: Failed to download:
da: Fejlslagne download(s):

en: Details:
da: Detaljer:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password Protected
da: Beskyttet med adgangskode

en: Other...
da: Andet...

en: Not Connected
da: Frakoblet

en: DHT Nodes
da: DHT-knuder

en: Free Disk Space
da: Fri diskplads

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Priority
da: Prioritet

en: _All
da: _Alle

en: _Details
da: _Detaljer

en: Fi_les
da: Fi_ler

en: _Peers
da: Mod_parter

en: _Options
da: _Valgmuligheder

en: Not Connected...
da: Ikke tilsluttet...

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Down
da: Ned

en: Up
da: Op

en: Offline
da: Frakoblet

en: Online
da: Tilkoblet

en: Connected
da: Forbundet

en: Host
da: Vært

en: _Start Daemon
da: _Start dæmon

en: _Stop Daemon
da: _Stop dæmon

en: Unable to start daemon!
da: Kan ikke starte dæmon!

en: Error Adding Host
da: Fejl ved tilføjelse af vært

en: Username
da: Brugernavn

en: Level
da: Niveau

en: Enabled
da: Slået til

en: Select the Plugin
da: Vælg pluginet

en: Plugin Eggs
da: Plugin-æg

en: States
da: Tilstande

en: Trackers
da: Trackere

en: None
da: Ingen

en: Labels
da: Etiketter

en: No Label
da: Ingen Etiket

en: <i>Client Version</i>
da: <i>Klientversion</i>

en:  Torrents Queued
da:  Torrents sat i kø

en:  Torrent Queued
da:  Torrent-fil sat i kø

en: Set Unlimited
da: Sæt ubegrænset

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en: Disable
da: Slå fra

en: Address
da: Adresse

en: Client
da: Klient

en: GTK Options
da: GTK-valgmuligheder

en: Creating Torrent
da: Opretter torrent

en: Queued Torrents
da: Torrentoverførsler i kø

en: _Remove
da: _Fjern

en: Automatically add torrents on connect
da: Tilføj automatisk torrents ved forbindelse

en: _File
da: _Filer

en: _Add Torrent
da: _Tilføj torrent

en: _Create Torrent
da: _Opret torrent

en: Quit & _Shutdown Daemon
da: Afslut og _stop dæmon

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Connection Manager
da: _Forbindelseshåndtering

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Sidebar
da: _Sidepanel

en: Status_bar
da: Status_bjælke

en: T_abs
da: F_aneblade

en: _Columns
da: _Kolonner

en: S_idebar
da: S_idepanel

en: Show _Zero Hits
da: Vis _nul træffere

en: Show _Trackers
da: Vis _trackere

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Homepage
da: _Hjemmeside

en: _FAQ
da: _OSS

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte stillede spørgsmål

en: _Community
da: _Fællesskab

en: Add torrent
da: Tilføj torrent

en: Add Torrent
da: Tilføj torrent

en: Remove torrent
da: Fjern torrent

en: Remove Torrent
da: Fjern torrent

en: Pause the selected torrents
da: Sæt valgte torrents på pause

en: Resume the selected torrents
da: Genoptag valgte torrents

en: Resume
da: Genoptag

en: Queue Torrent Up
da: Skub torrent frem i køen

en: Queue Up
da: Flyt op i køen

en: Queue Torrent Down
da: Skub torrent tilbage i køen

en: Queue Down
da: Flyt ned i køen

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Connection Manager
da: Forbindelseshåndtering

en: Forced
da: Tvungen

en: Disabled
da: Slået fra

en: Handshake
da: Håndtryk

en: Either
da: Begge

en: Show session speed in titlebar
da: Vis sessionshastighed i titelbjælken

en: Focus window when adding torrent
da: Giv fokus til vindue når der tilføjes torrent

en: Enable system tray icon
da: Slå statusikon til

en: Minimize to tray on close
da: Minimer til statusområdet ved lukning

en: Start in tray
da: Start i statusområde

en: Password protect system tray
da: Beskyt statusikonet med en adgangskode

en: Move completed to:
da: Flyt fuldførte til:

en: Copy of .torrent files to:
da: Kopi af .torrent-filer i:

en: Delete copy of torrent file on remove
da: Slet kopi af torrent-fil når den fjernes

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
da: Slet kopi af torrent-filen, når torrenten er fjernet

en: Download to:
da: Hent til:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
da: Prioritér første og sidste stykker af torrent

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
da: Prioritér første og sidste stykker af filer

en: Add torrents in Paused state
da: Tilføj torrent i Pause-tilstand

en: Add Torrent Options
da: Tilføj torrent-valgmuligheder

en: Always show
da: Vis altid

en: Bring the dialog to focus
da: Bring dialogen i fokus

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
da: Største antal tilladte forbindelser. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: Connections:
da: Forbindelser:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
da: Største antal sendepladser for alle torrents. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: Upload Slots:
da: Uploadpladser:

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
da: Den højeste downloadhastighed for alle torrents. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: Download Speed:
da: Modtagehastighed:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
da: Den højeste uploadhastighed for alle torrents. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: Upload Speed:
da: Sendehastighed:

en: Ignore limits on local network
da: Ignorer begrænsninger på det lokale netværk

en: Rate limit IP overhead
da: Ratebegræns IP-overhead

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
da: Hvis dette felt er markeret bliver den anslåede TCP/IP-overhead drænet fra ratebegrænserne, for at undgå at den samlet trafik overskrider grænserne

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
da: Det højeste antal sendepladser pr. torrent. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
da: Det højeste antal af forbindelser pr. torrent. Sæt til -1 for ubegrænset.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
da: Den maksimale uploadhastighed pr. torrent. Sæt den til -1 for ubegrænset.

en: Random
da: Tilfældig

en: Active Port:
da: Aktiv port:

en: Test Active Port
da: Test aktiv port

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Level:
da: Niveau:

en: Encryption
da: Kryptering

en: Universal Plug and Play
da: Universel Plug and Play

en: NAT Port Mapping Protocol
da: NAT Port Mapping protokol

en: Peer Exchange
da: Modpartsudveksling

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
da: Local Service Discovery finder modparter på det lokale netværk.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
da: Distribueret hashtabel vil muligvis forbedre antallet af aktive forbindelser.

en: Peer TOS Byte:
da: Modpartens TOS-byte:

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Proxy Peers
da: Proxy-modparter

en: Cache Size (16 KiB blocks):
da: Cache-størrelse (16 KiB-blokke):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
da: Antal sekunder fra den sidste cachede skrivning til et stykke i write-cachen, til den tvinges til at blive flushed til disken. Standardindstillingen er 60 sekunder.

en: Cache Expiry (seconds):
da: Cache-udløbstid (sekunder):

en: Settings
da: Indstillinger

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
da: Det totale antal af 16 KiB blokke der er blevet skrevet til disken siden denne session blev startet.

en: Blocks Written:
da: Blokke Skrevet:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
da: Det totale antal af skrive-operationer der er blevet udført siden denne session blev startet.

en: Writes:
da: Skrivninger:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
da: Forholdet (blocks_written - wries) / blocks_written repræsenterer antallet af gemte skrive-operationer pr. samlede skrive-operationer, dvs. en slags cache hit-forhold for skrive-cachen.

en: Write Cache Hit Ratio:
da: Skrive-cache hit-forhold:

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
da: Antal blokke, der blev anmodet om af BitTorrent-motoren (fra modparter), der blev uddelt fra disken eller cache.

en: Blocks Read:
da: Blokke Læst:

en: The number of blocks that were served from cache.
da: Antal blokke der blev uddelt fra cachen.

en: Blocks Read Hit:
da: Blokke læse-hit:

en: The cache hit ratio for the read cache.
da: Cache hit-forhold for skrive-cachen.

en: Read Cache Hit Ratio:
da: Læse-cache hit-forhold:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
da: Det samlede antal læse-operationer som er blevet udført siden denne session startede.

en: Reads:
da: Læsninger:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
da: Antal 16 KiB-blokke i disk-cachen på nuværende tidspunkt. Dette omfatter både læse- og skrive-cache.

en: Cache Size:
da: Cachestørrelse:

en: Read Cache Size:
da: Læse-cachestørrelse:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
da: Hjælp os med at forbedre Deluge ved at sende os oplysninger om din Python-version, PyGTK-version, operativsystem og processor. Ingen andre oplysninger vil blive sendt.

en: Yes, please send anonymous statistics
da: Ja, send venligst anonyme statistikker

en: Location:
da: Placering:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
da: Hvis Deluge ikke kan finde databasefilen på dette sted vil det falde tilbage til at bruge DNS til at løse modparternes land.

en: Daemon port:
da: Dæmonport:

en: Allow Remote Connections
da: Tillad fjernforbindelser

en: Connections
da: Forbindelser

en: Periodically check the website for new releases
da: Søger periodisk efter nye udgivelser på webstedet

en: Author:
da: Forfatter:

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Author Email:
da: Udviklers e-mail:

en: Info
da: Oplysninger

en: Add Peer
da: Tilføj modpart

en: hostname:port
da: værtsnavn:port

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: Cancel
da: Afbryd

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Add Infohash
da: Tilføj infohash

en: Trackers:
da: Trackere:

en: Add Host
da: Tilføj vært

en: New Release
da: Ny udgivelse

en: _Goto Website
da: _Gå til websted

en: Do not show this dialog in the future
da: Vis ikke denne dialog i fremtiden

en: Seeds:
da: Seedere:

en: Peers:
da: Modparter:

en: Name:
da: Navn:

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Move completed:
da: Flyt fuldførte:

en: Stop seed at ratio:
da: Stands udgivelse ved forholdstal:

en: Remove at ratio
da: Fjern ved forholdstal

en: _Edit Trackers
da: _Rediger trackere

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Add Torrents
da: Tilføj torrents

en: Add In _Paused State
da: Tilføj i _pauset tilstand

en: Prioritize First/Last Pieces
da: Priotér første/sidste stykker

en: Skip File Hash Check
da: Spring over tjek af filhash

en: Apply To All
da: Anvend på alle

en: Revert To Defaults
da: Gendan standarder

en: _Show Deluge
da: _Vis Deluge

en: _Download Speed Limit
da: Hastighedsgrænse for _download

en: _Upload Speed Limit
da: Hastighedsgrænse for _upload

en: Quit & Shutdown Daemon
da: Afslut og luk dæmon ned

en: Edit Trackers
da: Rediger trackere

en: _Add Peer
da: _Tilføj modpart

en: Add a peer by its IP
da: Tilføj en modpart vha. dens IP

en: Edit Tracker
da: Rediger tracker

en: Enter Remote Path
da: Indtast fjernsti

en: Path:
da: Sti:

en: Create Torrent
da: Opret en torrent

en: Fol_der
da: Mappe

en: _Remote Path
da: _Fjernsti

en: Files
da: Filer

en: Webseeds
da: Webseedere

en: Piece Size:
da: Stykkestørrelse:

en: Set Private Flag
da: Sæt privatflag

en: Add this torrent to the session
da: Tilføj denne torrent til sessionen

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Save .torrent as
da: Gem .torrent som

en: Resu_me
da: _Genoptag

en: Resume selected torrents.
da: Genoptag valgte torrents.

en: Opt_ions
da: _Indstillinger

en: _Queue
da: _Kø

en: _Update Tracker
da: _Opdater tracker

en: _Remove Torrent
da: _Fjern torrent

en: _Force Re-check
da: _Gennemtving gentjek

en: label
da: etiket

en: _Select All
da: _Vælg alle

en: _Pause All
da: Sæt alle på _pause

en: Resu_me All
da: Gen_optag alle

en: _Connection Limit
da: _Forbindelsesbegrænsning

en: Upload _Slot Limit
da: Sende_pladsbegrænsning

en: _Auto Managed
da: _Automatisk håndteret

en: Add Tracker
da: Tilføj tracker

en: Add URL
da: Tilføj URL

en: Deluge Daemons
da: Deluge-dæmoner

en: Auto-connect to selected Daemon
da: Opret automatisk forbindelse til valgte dæmon

en: Startup Options
da: Opstart-valgmuligheder

en: _Expand All
da: Udvid all_e

en: BitTorrent Client
da: BitTorrent-klient

en: Deluge BitTorrent Client
da: Deluge BitTorrent-klient

en: Download and share files over BitTorrent
da: Download og del filer over BitTorrent

en: Console Options
da: Konsol-valgmuligheder

en: Console Commands
da: Konsol-kommandoer

en: Description
da: Beskrivelse

en: The following console commands are available:
da: Følgende konsol-kommandoer til tilgængelige:

en: Command
da: Kommando

en: Daemon host and port
da: Dæmonvært og -port

en: Password
da: Adgangskode

en: Show more detailed information including files and peers.
da: Vis mere detaljerede information inklusiv filer og modparter.

en: Select Host
da: Vælg vært

en: Quit
da: Afslut

en: Delete Host
da: Slet vært

en: General options
da: Generelle valgmuligheder

en: Language
da: Sprog

en: Command Line Mode
da: Kommandolinjetilstand

en: Folders
da: Mapper

en: Download To
da: Download til

en: Move completed to
da: Flyt fuldførte til

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: Use Random Ports
da: Brug tilfældige porte

en: Inbound
da: Indkommende

en: Outbound
da: Udgående

en: Maximum Connections
da: Største antal forbindelser

en: Maximum Upload Slots
da: Højeste antal sendepladser

en: Maximum Half-Open Connections
da: Maximalt antal Halvåbne Forbindelser

en: Maximum Connection Attempts per Second
da: Maksimalt antal forbindelsesforsøg i sekundet

en: Rate Limit IP Overhead
da: Begræns IP Overhead

en: Daemon Port
da: Dæmonport

en: Share Ratio
da: Delingsforhold

en: Apply
da: Anvend

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: The IP address "%s" is badly formed
da: IP-adressen "%s" er dårligt udformet

en: Emule IP list (GZip)
da: Emule IP-liste (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
da: SafePeer-tekst (zip-pakket)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
da: PeerGuardian-tekst (ukomprimeret)

en: Blocked IP Ranges /Whitelisted IP Ranges
da: Blokerede IP-områder/hvidlistede områder

en: Blocklist
da: Blokeringsliste

en: Bad IP address
da: Dårlig IP-adresse

en: Invalid leader
da: Ugyldig leder

en: Invalid magic code
da: Ugyldig magisk kode

en: Invalid version
da: Ugyldig version

en: Days
da: Dage

en: Check for new list every:
da: Led efter ny liste hver:

en: Import blocklist on startup
da: Importér blokeringsliste ved opstart

en: <b>Settings</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
da: Hent blokeringsliste om nødvendigt og importér filen.

en: Check Download and Import
da: Undersøg download og import

en: Download a new blocklist file and import it.
da: Hent og importér ny blokeringsliste.

en: Force Download and Import
da: Gennemtving download og import

en: Blocklist is up to date
da: Blocklist er opdateret

en: <b>Options</b>
da: <b>Valgmuligheder</b>

en: Date:
da: Dato:

en: File Size:
da: Filstørrelse:

en: <b>Info</b>
da: <b>Oplysninger</b>

en: <b>Whitelist</b>
da: <b>Hvidliste</b>

en: Torrent Complete
da: Torrent Færdig

en: Torrent Added
da: Torrent tilføjet

en: Torrent Removed
da: Torrent fjernet

en: Execute
da: Udfør

en: Event
da: Begivenhed

en: <b>Add Command</b>
da: <b>Tilføj Kommando</b>

en: <b>Commands</b>
da: <b>Kommandoer</b>

en: Incompatible Option
da: Inkompatibelt tilvalg

en: AutoAdd
da: Tilføj automatisk

en: Double-click to toggle
da: Dobbeltklik for at skifte

en: Double-click to edit
da: Dobbeltklik for at redigere

en: Path
da: Sti

en: Watch folder does not exist.
da: Overvågningsmappe eksisterer ikke.

en: Path does not exist.
da: Stien eksisterer ikke.

en: Watch Folder Properties
da: Indstillinger for overvågningsmappe

en: If a .torrent file is added to this directory,
    it will be added to the session.
da: Hvis en .torrent-fil tilføjes denne mappen,
    så tilføjes den i denne session.

en: Select A Folder
da: Vælg en mappe

en: Enable this watch folder
da: Slå overvågningsmappe til

en: <b>Watch Folder</b>
da: <b>Overvågningsmappe</b>

en: Delete .torrent after adding
da: Slet .torrent efter tilføjelse

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will be deleted.
da: Når torrenten tilføjes til sessionen,
    slettes .torrent'en.

en: Append extension after adding:
da: Vedhæft endelse efter tilføjelse:

en: .added
da: .tilføjet

en: <b>Torrent File Action</b>
da: <b>Torrent-filhandling</b>

en: Set download folder
da: Sæt downloadmappe

en: This folder will be where the torrent data is downloaded to.
da: Mappen hvor torrent-dataen downloades til.

en: <b>Download Folder</b>
da: <b>Downloadmappe</b>

en: Set move completed folder
da: Sæt mappe til flyt fuldførte

en: <b>Move Completed</b>
da: <b>Flyt fuldførte</b>

en: Label:
da: Etiket:

en: <b>Label</b>
da: <b>Etiket</b>

en: Main
da: Hoved

en: <b>Owner</b>
da: <b>Ejer</b>

en: Max Upload Speed:
da: Højeste sendehastighed:

en: Max Connections:
da: Største antal forbindelser:

en: Max Upload Slots:
da: Højeste antal sendepladser:

en: Max Download Speed:
da: Højeste modtagehastighed:

en: <b>Bandwidth</b>
da: <b>Båndbredde</b>

en: Auto Managed:
da: Autohåndteret:

en: Add Paused:
da: Tilføj pausede:

en: Queue to:
da: Sæt i kø til:

en: <b>Queue</b>
da: <b>Kø</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
da: <b>Overvågningsmapper</b>

en: minutes
da: minutter

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 1 second
da: 1 sekund

en: seconds
da: sekunder

en: Stats
da: Statistik

en: Resolution
da: Opløsning

en: Seeds/Peers
da: Seedere/modparter

en: Download color:
da: Downloadfarve:

en: Upload color:
da: Uploadfarve:

en: <b>Connections Graph</b>
da: <b>Forbindelsesgraf</b>

en: <b>Bandwidth Graph</b>
da: <b>Båndbreddegraf</b>

en: DHT torrents:
da: DHT-torrents:

en: <b>Seeds / Peers</b>
da: <b>Seedere/modparter</b>

en: <b>Graph Colors</b>
da: <b>Graffarver</b>

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
da: Deluge web-grænseflade er ikke installeret. Installér venligst
    grænsefladen og prøv igen

en: Enable web interface
da: Aktivér Web-grænseflade

en: Enable SSL
da: Aktiver SSL

en: Listening port:
da: Lytteport:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
da: Ugyldig etiket, gyldige symboler:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
da: Tom etiket

en: Label already exists
da: Etiket findes allerede

en: Unknown Label
da: Ukendt etiket

en: Unknown Torrent
da: Ukendt torrent

en: Label _Options
da: Etiket-_valgmuligheder

en: _Remove Label
da: _Fjern etiket

en: _Add Label
da: _Tilføj etiket

en: Label Options
da: Etiket-valgmuligheder

en: Label
da: Etiket

en: <b>Label Options</b>
da: <b>Etiket-valgmuligheder</b>

en: Apply per torrent max settings:
da: Anvend max-indstillinger pr. torrent:

en: Maximum
da: Maksimum

en: Apply Queue settings:
da: Anvend køindstillinger:

en: Apply folder settings:
da: Anvend mappeindstillinger:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
da: <i>(1 linje pr. tracker)</i>

en: Automatically apply label:
da: Anvend automatisk etiket:

en: Add Label
da: Tilføj etiket

en: <b>Add Label</b>
da: <b>Tilføj etiket</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
da: <i>Brug sidepanelet til at tilføje, redigere og fjerne etiketter. </i>

en: <b>Labels</b>
da: <b>Etiketter</b>

en: Notification Blink shown
da: Notifikations-blink vist

en: Popup notification is not enabled.
da: Pop op-notifikation er ikke slået til.

en: Notification popup shown
da: Notifikations-pop op vist

en: Sound notification not enabled
da: Lydnotifikation ikke slået til

en: pygame is not installed
da: pygame er ikke installeret

en: Sound notification failed %s
da: Lydnotifikation fejlede %s

en: Sound notification Success
da: Lydpåmindelse lykkedes

en: Finished Torrent
da: Afsluttet torrent

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
da: Torrenten "%(name)s" inklusiv %(num_files)i fil(er) er færdige med at downloade.

en: Notifications
da: Notifikationer

en: Choose Sound File
da: Vælg lydfil

en: There was an error sending the notification email: %s
da: Der opstod en fejl under afsendelse af notifikations-e-mail: %s

en: Server did not reply properly to HELO greeting: %s
da: Serveren svarede ikke ordentligt på HELO-hilsen: %s

en: Server refused username/password combination: %s
da: Serveren afviste kombinationen af brugernavn/adgangskode: %s

en: Notification email sent.
da: Notifikations-e-mail sendt.

en: Finished Torrent "%(name)s"
da: Afsluttede torrent "%(name)s"

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
da: Denne e-mail er blevet endt for at informere dig om at Deluge er færdig med at downloade "%(name)s" , som inkluderer %(num_files)i filer.
    For ikke længere at modtage disse meddelelser skal de blot slå e-mail-notifikationer fra i Deluge's indstillinger.
    Tak,
    Deluge

en: Tray icon blinks enabled
da: Blink for bakkeikon slået til

en: Popups enabled
da: Pop op'er slået til

en: Sound enabled
da: Lyd aktiveret

en: <b>UI Notifications</b>
da: <b>UI-notifikationer</b>

en: <b>Recipients</b>
da: <b>Modtagere</b>

en: Server requires TLS/SSL
da: Server kræver TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
da: <b>E-mail-notifikationer</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
da: Denne konfiguration betyder ikke, at du faktisk vil modtage notifikationer for alle disse hændelser.

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Sound Customization
da: Lydtilpasning

en: Extractor
da: Udtrækker

en: Extract to:
da: Udpak til:

en: Create torrent name sub-folder
da: Opret undermappe med samme navn som torrenten

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
da: Denne valgmulighed vil oprette en undermappe med samme navn som torrenten i den valgte udpakningsmappe og placere de udpakkede filer i den.

en: Scheduler
da: Planlægger

en: Download Limit:
da: Grænse for download:

en: Upload Limit:
da: Grænse for upload:

en: Active Torrents:
da: Aktive torrents:

en: Active Downloading:
da: Aktive downloads:

en: Active Seeding:
da: Aktive seeds:

en: <b>Slow Settings</b>
da: <b>Langsomme Indstillinger</b>

en: Logout
da: Log ud

en: Save
da: Gem

en: Host:
da: Vært:

en: Move
da: Flyt

en: Login
da: Log på

en: Set Maximum Connections
da: Sæt højeste antal forbindelser

en: Download Speed
da: Modtagehastighed

en: Set Maximum Download Speed
da: Sæt højeste modtagehastighed

en: Upload Speed
da: Sendehastighed

en: Set Maximum Upload Speed
da: Sæt højeste sendehastighed

en: Protocol Traffic Download/Upload
da: Protokol Traffik Download/Upload

en: Connect
da: Tilslut

en: Stop Daemon
da: Stop dæmon

en: Start Daemon
da: Start dæmon

en: Filters
da: Filtre

en: D/L Speed Limit
da: Modtagehastighedsgrænse

en: U/L Speed Limit
da: Upload hastighedsbegrænsning:

en: Connection Limit
da: Forbindelsesbegrænsning

en: Upload Slot Limit
da: Sendepladsbegrænsning

en: Update Tracker
da: Opdatér tracker

en: Force Recheck
da: Gennemtving Gentjek

en: Details
da: Detaljer

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Move Completed:
da: Flyt fuldførte:

en: General
da: Generelt

en: Private
da: Privat

en: Loading
da: Indlæser

en: True
da: Sand

en: Be alerted about new releases
da: Giv besked om nye versioner

en: Maximum Connections:
da: Største antal forbindelser:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
da: Højeste downloadhastighed (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
da: Højeste uploadhastighed (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
da: Højeste antal halvåbne forbindelser:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
da: Højeste antal forbindelsesforsøg per sekund:

en: Maximum Upload Slots:
da: Højeste antal sendepladser:

en: Force Use of Proxy
da: Tving brug af proxy

en: Add from Url
da: Tilføj fra Url

en: Url
da: Adresse

en: File
da: Fil

en: Uploading your torrent...
da: Uploader din torrent...

en: Not a valid torrent
da: Ikke en gyldig torrent

en: Move Completed Folder
da: Mappe til flyt fuldførte

en: Max Down Speed
da: Maks. downloadhastighed

en: Max Up Speed
da: Maks. uploadhastighed

en: Add In Paused State
da: Tilføj i pauset tilstand

en: Download
da: Modtag

en: Date Added:
da: Dato tilføjet:
