deluge - en to el translation catalogue (717 entries)

en: All
el: Όλα

en: Active
el: Ενεργό

en: Checking
el: Έλεγχος

en: Downloading
el: Γίνεται λήψη

en: Seeding
el: Διαμοιράζεται

en: Paused
el: Σε παύση

en: Queued
el: Στην ουρά

en: Error
el: Σφάλμα

en: Name
el: Όνομα

en: Progress
el: Πρόοδος

en: State
el: Κατάσταση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Downloaded
el: Λήφθηκαν

en: Uploaded
el: Απεσταλμένα

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Down Speed
el: Ταχύτητα λήψης

en: Up Speed
el: Ταχύτητα αποστολής

en: Down Limit
el: Όριο κατεβάσματος

en: Up Limit
el: Όριο ανεβάσματος

en: Peers
el: Ομότιμοι χρήστες

en: Avail
el: Διαθεσ

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Tracker
el: Ιχνηλάτης

en: ETA
el: Εκτιμ. χρ. αναμονής

en: Prioritize First/Last
el: Προτεραιότητα πρώτων/τελευταίων κομματιών

en: Auto Managed
el: Με αυτόματη διαχείριση

en: Pieces
el: Κομάτια

en: Warning
el: Προειδοποιήση

en: Announce OK
el: Ανακοίνωση ΟΚ

en: Announce Sent
el: Η ανακοίνωση στάλθηκε

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

en: Queue
el: Σειρά αναμονής

en: Network
el: Δίκτυο

en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

en: Cache
el: Προσωρινή μνήμη

en: Other
el: Άλλο

en: Daemon
el: Δαίμονας

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Aland Islands
el: Νήσοι Όλαντ

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Ανγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπέιντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζε

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικά Εδάφη Ινδικού Ωκεανού

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνέι Νταρουσαλάμ

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Καϋμάν

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νήσος των Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Congo
el: Κονγκό

en: Congo, The Democratic Republic of the
el: Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cote d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Δημοκρατία της Τσεχίας

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Ecuador
el: Ισημερινός (Εκουαδόρ)

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φώκλαντ (Μαλβίνες)

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόε

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσος Χερντ και Νήσοι Μακντόναλντ

en: Holy See (Vatican City State)
el: Αγία Έδρα (Κράτος της Πόλης του Βατικανού)

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iran, Islamic Republic of
el: Ιράν, Ισλαμική Δημοκρατία του

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Korea, Democratic People's Republic of
el: Κορέα, Λαϊκη Δημοκρατία της

en: Korea, Republic of
el: Κορέα, Δημοκρατία της

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

en: Lao People's Democratic Republic
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος

en: Latvia
el: Λετονία

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσόθο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libyan Arab Jamahiriya
el: Λιβύη, Αραβική Τζαμαχιρία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macao
el: Μακάο

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
el: Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia, Federated States of
el: Μικρονησία, Ομόσπονδες Πολιτείες της

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Montserrat
el: Μοντσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: Norfolk Island
el: Νήσος Νόρφολκ

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βόρειες Μαριάνες

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Oman
el: Ομάν

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palestinian Territory, Occupied
el: Παλαιστινιακά Εδάφη, Κατεχόμενα

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn
el: Νήσοι Πίτκαιρν

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Reunion
el: Ρεϊνιόν

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Saint Barthelemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

en: Saint Helena
el: Νήσος Αγίας Ελένης

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Martin
el: Άγιος Μαρτίνος

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Νήσοι Αγίου Πέτρου και Μιχαήλ

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Serbia
el: Σερβία

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Singapore
el: Σινγκαπούρη

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Τζόρτζια και Νότιοι νήσοι Σάντουιτς

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μαγιέν

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syrian Arab Republic
el: Αραβική Δημοκρατία της Συρίας

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania, United Republic of
el: Ηνωμένη Δημοκρατία της Τανζανίας

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Timor-Leste
el: Τιμόρ, Ανατολικό

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τερκς και Κάικος

en: Tuvalu
el: Τουβάλου

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: United States Minor Outlying Islands
el: Ελάσσονες Νήσοι ΗΠΑ

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Viet Nam
el: Βιετνάμ

en: Virgin Islands, British
el: Παρθένοι Νήσοι, Βρετανικές

en: Virgin Islands, U.S.
el: Παρθένοι Νήσοι, Η.Π.A.

en: Wallis and Futuna
el: Νήσοι Γουόλις και Φουτούνα

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Daemon not running
el: Ο δαίμονας δεν εκτελείται

en: Filename
el: 'Ονομα αρχείου

en: Tier
el: Βαθμίδα

en: Choose a file
el: Επιλογή αρχείου

en: Choose a folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Save .torrent file
el: Αποθήκευση αρχείου .torrent

en: Torrent files
el: Αρχεία Τorrent

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Enter your password to show Deluge...
el: Εισάγετε τον κωδικό σας για εκκίνηση του Deluge...

en: Enter your password to Quit Deluge...
el: Εισάγετε τον κωδικό σας για Έξοδο από το Deluge...

en: Copyright %(year_start)s-%(year_end)s Deluge Team
el: Πνευματική ιδιοκτησία %(year_start)s-%(year_end)s Ομάδα του Deluge

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
el: Ένα πρόγραμμα ανταλλαγής αρχείων μεταξύ ομοτίμων χρηστών 
    με χρήση του πρωτοκόλλου BitTorrent.

en: Client:
el: Πελάτης:

en: Current Developers:
el: Τωρινοί Δημιουργοί:

en: Past Developers or Contributors:
el: Προηγούμενοι Δημιουργοί:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή  και/ή  τροποποίησή του υπό τους όρους της GNU General Public License, όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού, είτε της έκδοσης 3 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογή σας) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ, χωρίς καν την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε την GNU General Public License για περισσότερες λεπτομέρειες.
    
    Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της GNU General Public License μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι, δείτε <http://www.gnu.org/licenses>.
    
    Επιπλέον, ως ειδική εξαίρεση, οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων δίνουν την άδεια σύνδεσης του κώδικα τμημάτων του προγράμματος αυτού, με τη βιβλιοθήκη OpenSSL. Θα πρέπει να υπακούσει το GNU General Public License από όλες τις απόψεις για το σύνολο του κώδικα που χρησιμοποιείται εκτός από OpenSSL.
    
    Εάν τροποποιήσετε το αρχείο(α) μ' αυτή την εξαίρεση, μπορεί να επεκταθεί η εξαίρεση αυτή στη δική σας έκδοση του(των) αρχείου(ων), αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει. Εάν δεν θέλετε να το κάνετε αυτό, διαγράψτε αυτή τη δήλωση εξαίρεσης από την έκδοση σας. Εάν διαγράψετε αυτή τη δήλωση εξαίρεσης από όλα τα πηγαία αρχεία στο πρόγραμμα, στη συνέχεια, διαγράψτε την και από εδώ.

en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

en: Invalid File
el: Μη έγκυρο αρχείο

en: Choose a .torrent file
el: Επιλογή αρχείου .torrent

en: Invalid URL
el: Μη έγκυρη διεύθυνση

en: is not a valid URL.
el: δεν είναι νόμιμο URL.

en: Downloading...
el: Γίνεται λήψη...

en: Download Failed
el: Η λήψη απέτυχε

en: Failed to download:
el: Αδυναμία λήψης:

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Password Protected
el: Προστατευμένο με κωδικό

en: Other...
el: Άλλο...

en: Not Connected
el: Δεν συνδέθηκε

en: DHT Nodes
el: Κόμβοι DHT

en: Free Disk Space
el: Ελεύθερος χώρος δίσκου

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: _All
el: _Όλα

en: _Status
el: _Κατάσταση

en: _Details
el: _Λεπτομέρειες

en: Fi_les
el: Αρ_χεία

en: _Peers
el: _Υπολογιστές

en: _Options
el: _Επιλογές

en: Not Connected...
el: Χωρίς σύνδεση...

en: Unlimited
el: Χωρίς περιορισμό

en: Down
el: Κάτω

en: Up
el: Πάνω

en: Offline
el: Εκτός σύνδεσης

en: Online
el: Σε σύνδεση

en: Connected
el: Συνδεδεμένος

en: Status
el: Κατάσταση

en: Host
el: Υπολογιστής

en: Version
el: Έκδοση

en: _Start Daemon
el: Έ_ναρξη Δαίμονα

en: _Stop Daemon
el: _Τερματισμός Δαίμονα

en: Unable to start daemon!
el: Αδυναμία έναρξης δαίμονα!

en: Error Adding Host
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη υπολογιστή

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: Level
el: Επίπεδο

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Select the Plugin
el: Επιλογή πρόσθετου

en: Plugin Eggs
el: Πρόσθετο Eggs

en: States
el: Καταστάσεις

en: Trackers
el: Ανιχνευτές

en: None
el: Κανένα

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Labels
el: Ετικέτες

en: No Label
el: Χωρίς ετικέτα

en: <i>Client Version</i>
el: <i>Έκδοση Client</i>

en:  Torrents Queued
el:  Torrent στην ουρά

en:  Torrent Queued
el:  Torrent στην ουρά

en: Set Unlimited
el: Χωρίς περιορισμό

en: On
el: Ενεργό

en: Off
el: Ανενεργό

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Client
el: Πελάτης

en: Creating Torrent
el: Δημιουργία Torrent

en: Queued Torrents
el: Torrent στην Ουρά

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Automatically add torrents on connect
el: Αυτόματη προσθήκη Torrent κατά τη σύνδεση

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Add Torrent
el: _Προσθήκη Torrent

en: _Create Torrent
el: _Δημιουργία Torrent

en: Quit & _Shutdown Daemon
el: Έξοδος & _Κλείσιμο υπηρεσίας

en: _Quit
el: _'Εξοδος

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Connection Manager
el: Διαχειριστής _σύνδεσης

en: _View
el: _Προβολή

en: _Toolbar
el: _Γραμμή εργαλείων

en: _Sidebar
el: _Πλευρική στήλη

en: Status_bar
el: _Μπάρα κατάστασης

en: T_abs
el: _Καρτέλες

en: _Columns
el: _Στήλες

en: S_idebar
el: _Πλευρική στήλη

en: Show _Zero Hits
el: Εμφάνιση _μηδενικών εγγραφών

en: Show _Trackers
el: Εμφάνιση _ιχνηλατών

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Homepage
el: _Αρχική σελίδα

en: _FAQ
el: _Συχνές ερωτήσεις

en: Frequently Asked Questions
el: Συχνές ερωτήσεις

en: _Community
el: _Κοινότητα

en: Add torrent
el: Προσθήκη Torrent

en: Add Torrent
el: Προσθήκη Torrent

en: Remove torrent
el: Αφαίρεση torrent

en: Remove Torrent
el: Διαγραφή Torrent

en: Pause the selected torrents
el: Παύση των επιλεγμένων Torrent

en: Pause
el: Παύση

en: Resume the selected torrents
el: Συνέχιση των επιλεγμένων Torrent

en: Resume
el: Συνέχιση

en: Queue Torrent Up
el: Μετακίνηση του Torrent ψηλότερα στην σειρά αναμονής

en: Queue Up
el: Πάνω στην ουρά

en: Queue Torrent Down
el: Μετακίνηση του Torrent χαμηλότερα στην σειρά αναμονής

en: Queue Down
el: Κάτω στην ουρά

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Connection Manager
el: Διαχειριστής σύνδεσης

en: Forced
el: Εξαναγκασμένο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Handshake
el: Χαιρετισμός

en: Either
el: Οποιοδήποτε

en: Show session speed in titlebar
el: Εμφάνιση της ταχύτητας της συνεδρίας στην γραμμή τίτλου

en: Focus window when adding torrent
el: Εστίαση στο παράθυρο κατά την προσθήκη torrent

en: Enable system tray icon
el: Εικονίδιο στη μπάρα συστήματος

en: Minimize to tray on close
el: Ελαχιστοποίηση στη μπάρα συστήματος κατά την έξοδο

en: Start in tray
el: Εκκίνηση στην μπάρα συστήματος

en: Password protect system tray
el: Προστασία μεγιστοποίησης από την μπάρα με κωδικό

en: Move completed to:
el: Μετακίνηση ολοκληρωμένων σε:

en: Copy of .torrent files to:
el: Αντιγραφή των αρχείων .torrent  σε:

en: Delete copy of torrent file on remove
el: Διαγραφή αντιγράφου αρχείου torrent στην αφαίρεση

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
el: Διαγραφή του αντιγράφου του αρχείου torrent όταν το torrent αφαιρείται

en: Download to:
el: Αποθήκευση σε:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
el: Να δοθεί προτεραιότητα στα πρώτα και τελευταία τμήματα του torrent

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
el: Να δοθεί προτεραιότητα στα πρώτα και τα τελευταία τμήματα αρχείων αυτού του torrent.

en: Add torrents in Paused state
el: Προσθήκη των Torrent σε κατάσταση πάυσης

en: Always show
el: Εμφάνιση πάντα

en: Bring the dialog to focus
el: Εστίαση διαλόγου

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
el: Ο μέγιστος επιτρεπτός αριθμός συνδέσεων. Εισάγετε -1 για απεριόριστο.

en: Connections:
el: Συνδέσεις:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
el: Ο μέγιστος αριθμός θυρίδων αποστολής για όλα τα Torrent. Εισάγετε -1 για απεριόριστες.

en: Upload Slots:
el: Θέσεις για αποστολές:

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
el: Η μέγιστη ταχύτητα λήψης για όλα τα Torrent. Εισάγετε -1 για απεριόριστη.

en: Download Speed:
el: Ταχύτητα λήψης:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
el: Η μέγιστη ταχύτητα αποστολής για όλα τα Torrent. Εισάγετε -1 για απεριόριστη.

en: Upload Speed:
el: Ταχύτητα αποστολής:

en: Ignore limits on local network
el: Αγνόηση ορίων για το τοπικό δίκτυο

en: Rate limit IP overhead
el: Καθορισμός ορίου επίβαρου IP

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
el: Αν επιλεγεί, το εκτιμώμενο επίβαρο TCP/IP δε συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του περιορισμού, για να αποφευχθεί η υπέρβαση του ορίου με τη συνολική κίνηση.

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
el: Ο μέγιστος αριθμός θυρίδων αποστολής ανά torrent. Εισάγετε -1 για απεριόριστες.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
el: Ο μέγιστος αριθμός συνδέσεων ανά Torrent. Εισάγετε -1 για απεριόριστες.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
el: Η μέγιστη ταχύτητα αποστολής ανά torrent. Ρυθμίστε σε -1 για απεριόριστη.

en: Random
el: Τυχαία

en: Active Port:
el: Ενεργή θύρα:

en: Test Active Port
el: Έλεγχος ενεργής θύρας

en: From:
el: Από:

en: To:
el: Έως:

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

en: Peer Exchange
el: Ανταλλαγή μεταξύ υπολογιστών

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
el: Η υπηρεσία αναζήτησης τοπικών υπηρεσιών βρίσκει τοπικούς υπολογιστές στο δίκτυό σας.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
el: Ο κατανεμημένος πίνακας κατακερματισμού (DHT) πιθανώς να βελτιώσει τον αριθμό των ενεργών συνδέσεων.

en: Peer TOS Byte:
el: Διαμοιραστές TOS Byte:

en: Hostname:
el: Όνομα υπολογιστή:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης (μπλοκ των 16 KiB):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων που πρέπει να περάσει μετά την τελευταία εγγραφή στην προσωρινή μνήμη, για να γίνει εγγραφή στο δίσκο. Η προκαθορισμένη τιμή είναι 60 δευτερόλεπτα.

en: Cache Expiry (seconds):
el: Λήξη προσωρινής μνήμης (δευτερόλεπτα):

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
el: Συνολικά μπλοκ των 16 KiB που γράφτηκαν στον δίσκο από την έναρξη αυτής της συνεδρίας.

en: Blocks Written:
el: Γραμμένα μπλοκ:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
el: Ο συνολικός αριθμός εκτελεσθέντων λειτουργιών εγγραφής από την έναρξη αυτής της συνεδρίας.

en: Writes:
el: Εγγραφές:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
el: Το πηλίκο (εγγεγραμμένα_μπλοκς - εγγραφές) / εγγεγραμμένα_μπλοκς συμβολίζει τον αριθμό των αποθηκευμένων λειτουργιών εγγραφής ανά μονάδα εγγραφής (μπλοκ), δηλ. ένα είδος λόγου προσωρινής μνήμης εγγραφής ώς προς την εγγράψιμη μνήμη.

en: Write Cache Hit Ratio:
el: Δείκτης προσωρινής μνήμης εγγραφής:

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
el: Ο αριθμός των μπλοκ που ζητήθηκαν από τη μηχανή bittorrent (από απομακρυσμένους υπολογιτές), και που εξυπηρετήθηκαν από το δίσκο ή την λανθάνουσα μνήμη.

en: Blocks Read:
el: Αναγνωσμένα μπλοκ:

en: The number of blocks that were served from cache.
el: Ο αριθμός των μπλοκ που εξυπηρετήθηκαν από την λανθάνιυσα μνήμη.

en: Blocks Read Hit:
el: Ανάγνωση μπλοκ δεδομένων:

en: The cache hit ratio for the read cache.
el: Η αναλογία προσωρινής μνήμης ανάγνωσης.

en: Read Cache Hit Ratio:
el: Αναλογία προσωρινής μνήμης ανάγνωσης:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
el: Ο συνολικός αριθμός λοευτουργιών ανάγνωσης που εκτελέστηκαν μέχρι την εκκίνηση αυτής της συνεδρίας.

en: Reads:
el: Αναγνώσεις:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
el: Ο αριθμός των μπλοκ των 16 KiB που βρίσκονται στην προσωρινή μνήμη. Περιλαμβάνει τη μνήμη εγγραφής και ανάγνωσης.

en: Cache Size:
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης:

en: Read Cache Size:
el: Μέγεθος προσωρινής μνήμης ανάγνωσης:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
el: Βοηθήστε μας να βελτιώσουμε το Deluge στέλνοντας μας την έκδοση Python, την έκδοση PyGTK, το λειτουργικό σύστημα και τον τύπο επεξεργαστή. Σε καμία περίπτωση δεν στέλνονται άλλες πληροφορίες.

en: Yes, please send anonymous statistics
el: Ναι, παρακαλώ στείλε στατιστικά ανώνυμα

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
el: Αν το Deluge δεν μπορεί να βρει το αρχείο της βάσης δεδομένων σε αυτή την τοποθεσία, θα προσπαθήσει  να εντοπίσει την τοποθεσία (κράτος) του υπολογιστή μέσω του DNS.

en: Daemon port:
el: Θύρα δαίμονα:

en: Port
el: Θύρα

en: Allow Remote Connections
el: Αποδοχή απομακρυσμένων συνδέσεων

en: Connections
el: Συνδέσεις

en: Periodically check the website for new releases
el: Περιοδικός έλεγχος της ιστοσελίδας για νέες εκδόσεις

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Author:
el: Δημιουργός:

en: Homepage:
el: Ιστοσελίδα:

en: Author Email:
el: Email συγγραφέα:

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Add Peer
el: Προσθήκη υπολογιστή

en: hostname:port
el: υπολογιστής:θύρα

en: <b>General</b>
el: <b>Γενικά</b>

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Add
el: Προσθήκη

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Add Infohash
el: Προσθήκη πληροφορίων κατακερματισμού

en: Infohash:
el: Πληροφορίες κατακερματισμού:

en: Trackers:
el: Ιχνηλάτες:

en: Add Host
el: Προσθήκη υπολογιστή

en: Destination:
el: Προορισμός:

en: New Release
el: Νέα έκδοση

en: _Goto Website
el: _Μετάβαση στην ιστοσελίδα

en: Do not show this dialog in the future
el: Να μην εμφανίζεται στο μέλλον αυτό το παράθυρο διαλόγου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Move completed:
el: Όταν ολοκληρωθεί να μετακινηθεί στο:

en: Stop seed at ratio:
el: Διακοπή διαμοίρασης στην αναλογία:

en: Remove at ratio
el: Αφαίρεση σε αναλογία

en: _Edit Trackers
el: _Επεξεργασία ιχνηλατών

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Κάτω

en: Add Torrents
el: Προσθήκη Torrent

en: Info_hash
el: Πλήροφορίες _κατακερματισμού

en: Add In _Paused State
el: Προσθήκη σε _κατάσταση παύσης

en: Prioritize First/Last Pieces
el: Προτεραιότητα πρώτων/τελευταίων τμημάτων

en: Apply To All
el: Εφαρμογή σε όλα

en: Revert To Defaults
el: Επαναφορά στα προκαθορισμένα

en: _Show Deluge
el: _Εμφάνιση του Deluge

en: _Download Speed Limit
el: Όριο ταχύτητας _λήψης

en: _Upload Speed Limit
el: Όριο ταχύτητας _αποστολής

en: Quit & Shutdown Daemon
el: Έξοδος & τερματισμός δαίμονα

en: Edit Trackers
el: Επεξεργασία ιχνηλατών

en: _Add Peer
el: _Προσθήκη ομοτίμων

en: Add a peer by its IP
el: Πρόσθεση ενός υπολογιστή με την IP του

en: Edit Tracker
el: Επεξεργασία ιχνηλάτη

en: Tracker:
el: Ιχνηλάτης:

en: Enter Remote Path
el: Εισαγωγή απομακρυσμένης διαδρομής

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Create Torrent
el: Δημιουργία Torrent

en: Fol_der
el: Φάκε_λος

en: _Remote Path
el: Απομακ_ρυσμένη διαδρομή

en: Files
el: Αρχεία

en: Webseeds
el: Διαμοιραστές Web

en: Piece Size:
el: Μέγεθος κοματιού:

en: Set Private Flag
el: Ορισμός ιδιωτικής σημαίας

en: Add this torrent to the session
el: Πρόσθεση αυτού του Torrent στη συνεδρία

en: Options
el: Επιλογές

en: Save .torrent as
el: Αποθήκευση .torrent ως

en: _Pause
el: _Παύση

en: Resu_me
el: Συνέχιση

en: Resume selected torrents.
el: Συνέχιση επιλεγμένων Torrent.

en: Opt_ions
el: Επ_ιλογές

en: _Queue
el: _Τοποθέτηση στην ουρά

en: _Update Tracker
el: _Ενημέρωση ιχνηλάτη

en: _Remove Torrent
el: _Αφαίρεση Torrent

en: _Force Re-check
el: _Εξαναγκασμός επανελέγχου

en: label
el: ετικέτα

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: _Pause All
el: _Παύση όλων

en: Resu_me All
el: Συνέ_χιση όλων

en: _Connection Limit
el: Όριο _συνδέσεων

en: Upload _Slot Limit
el: Όριο _θυρίδων αποστολής

en: _Auto Managed
el: _Αυτόματη διαχείριση

en: Add Tracker
el: Προσθήκη ιχνηλάτη

en: Add URL
el: Προσθήκη URL

en: _Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: BitTorrent Client
el: Πελάτης BitTorrent

en: Deluge BitTorrent Client
el: Πελάτης BitTorrent Deluge

en: Download and share files over BitTorrent
el: Λήψη και διαμοιρασμός αρχείων μέσω BitTorrent

en: Command
el: Εντολή

en: Password
el: Κωδικός Χρήστη

en: From
el: Από

en: To
el: Προς

en: Use Random Ports
el: Χρήση τυχαίων θυρών:

en: Inbound
el: Εισερχόμενο

en: Outbound
el: Εξερχόμενο

en: Maximum Connections
el: Μέγιστος Αριθμός Συνδέσεων

en: Maximum Upload Slots
el: Μέγιστος Αριθμός Θυρίδων Αποστολής

en: Maximum Half-Open Connections
el: Μέγιστες Μισάνοιχτες Συνδέσεις

en: Maximum Connection Attempts per Second
el: Μέγιστες Προσπάθειες Σύνδεσης ανά Δευτερόλεπτο

en: Rate Limit IP Overhead
el: Καθορισμός Oρίου Eπίβαρου IP

en: Share Ratio
el: Αναλογία διαμοιρασμού

en: Type
el: Τύπος

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Emule IP list (GZip)
el: Λίστα IP του Emule (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
el: Κείμενο SafePeer (συμπιεσμένο)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
el: Κείμενο PeerGuardian (ασυμπίεστο)

en: Blocklist
el: Λίστα αποκλεισμένων

en: Invalid leader
el: Μη έγκυρος ηγέτης

en: Invalid magic code
el: Μη έγκυρος μαγικός κωδικός

en: Invalid version
el: Μη έγκυρη έκδοση

en: Days
el: Ημέρες

en: Check for new list every:
el: Έλεγχος για νέα λίστα κάθε:

en: Import blocklist on startup
el: Εισαγωγή λίστας αποκλεισμένων κατά την εκκίνηση

en: <b>Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
el: Λήψη του αρχείου με τη λίστα αποκλεισμένων αν είναι απαραίτητο και εισαγωγή του αρχείου.

en: Check Download and Import
el: Έλεγχος λήψης και εισαγωγής

en: Download a new blocklist file and import it.
el: Λήψη και εισαγωγή νέου αρχείου με τη λίστα αποκλεισμένων.

en: Force Download and Import
el: Εξαναγκασμός λήψης και εισαγωγής

en: Blocklist is up to date
el: Η λίστα αποκλεισμένων είναι ενημερωμένη

en: <b>Options</b>
el: <b>Επιλογές</b>

en: Type:
el: Τύπος:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: File Size:
el: Μέγεθος αρχείου:

en: <b>Info</b>
el: <b>Πληροφορίες</b>

en: Torrent Complete
el: Το torrent oλοκληρώθηκε

en: Torrent Added
el: Το torrent προστέθηκε

en: Torrent Removed
el: Το torrent αφαιρέθηκε

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Event
el: Συμβάν

en: <b>Add Command</b>
el: <b>Προσθήκη εντολής</b>

en: <b>Commands</b>
el: <b>Εντολές</b>

en: AutoAdd
el: Αυτόματη προσθήκη

en: Watch folder does not exist.
el: Ο φάκελος προς παρακολούθηση δεν υπάρχει.

en: Path does not exist.
el: Η διαδρομή δεν υπάρχει.

en: Watch Folder Properties
el: Ιδιότητες φακέλου υπό παρακολούθηση

en: Select A Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Enable this watch folder
el: Ενεργοποίηση αυτού του φακέλου προς παρακολούθηση

en: <b>Watch Folder</b>
el: <b>Φάκελος προς παρακολούθηση</b>

en: Delete .torrent after adding
el: Διαγραφή .torrent μετά την προσθήκη

en: Append extension after adding:
el: Προσάρτηση επέκτασης μετά τη προσθήκη:

en: .added
el: .προστέθηκε

en: <b>Torrent File Action</b>
el: <b>Ενέργεια αρχείου torrent</b>

en: <b>Move Completed</b>
el: <b>Η μεταφορά ολοκληρώθηκε</b>

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: <b>Label</b>
el: <b>Ετικέτα</b>

en: Main
el: Κύρια

en: Max Upload Speed:
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής:

en: Max Connections:
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων:

en: Max Upload Slots:
el: Μέγιστος αριθμός θυρίδων αποστολής:

en: Max Download Speed:
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης:

en: <b>Bandwidth</b>
el: <b>Εύρος ζώνης δικτύου</b>

en: Auto Managed:
el: Αυτόματα διαχειριζόμενο:

en: Add Paused:
el: Προσθήκη σε παύση:

en: Queue to:
el: Προσθήκη σε ουρά:

en: <b>Queue</b>
el: <b>Ουρά</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
el: <b>Φάκελοι υπό παρακολούθηση:</b>

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
el: Η διασύνδεση ιστοχώρου (Web) του Deluge δεν είναι εγκατεστημένη, 
    παρακαλούμε εγκαταστήστε την και ξαναπροσπαθήστε

en: Enable web interface
el: Ενεργοποίηση διεπαφής δικτύου

en: Enable SSL
el: Ενεργοποίηση SSL

en: Listening port:
el: Θύρα ακρόασης:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
el: Μη έγκυρη ετικέτα, έγκυροι χαρακτήρες: [a-z0-9_-]

en: Empty Label
el: Κενή ετικέτα

en: Label already exists
el: Η ετικέτα υπάρχει ήδη

en: Unknown Label
el: Άγνωστη ετικέτα

en: Unknown Torrent
el: Άγνωστο torrent

en: Label _Options
el: Επιλογές _ετικέτας

en: _Remove Label
el: _Αφαίρεση ετικέτας

en: _Add Label
el: _Προσθήκη ετικέτας

en: Label Options
el: Επιλογές ετικέτας

en: Label
el: Ετικέτα

en: <b>Label Options</b>
el: <b>Επιλογές ετικέτας</b>

en: Apply per torrent max settings:
el: Εφαρμογή μέγιστων ρυθμίσεων ανά torrent:

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Apply Queue settings:
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων αναμονής:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
el: <i>(1 σειρά ανά ιχνηλάτη)</i>

en: Automatically apply label:
el: Αυτόματος ορισμός ετικέτας:

en: Add Label
el: Προσθήκη ετικέτας

en: <b>Add Label</b>
el: <b>Προσθήκη ετικέτας</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
el: <i>Χρησιμοποιήστε την πλευρική μπάρα για να προσθέσετε, επεξεργαστείτε και να αφαιρέσετε ετικέτες. <i>

en: <b>Labels</b>
el: <b>Ετικέτες</b>

en: Notification Blink shown
el: Εμφάνιση ειδοποίησης που αναβοσβήνει

en: Popup notification is not enabled.
el: Δεν έχουν ενεργοποιηθεί αναδυόμενες ειδοποιήσεις.

en: Notification popup shown
el: Εμφάνιση αναδυόμενης ειδοποίησης

en: Sound notification not enabled
el: Η ηχητική ειδοποίηση είναι απενεργοποιημένη

en: pygame is not installed
el: Το pygame δεν είναι εγκατεστημένο

en: Sound notification failed %s
el: Η ηχητική ειδοποίηση απέτυχε %s

en: Sound notification Success
el: Επιτυχία ηχητικής ειδοποίησης

en: Finished Torrent
el: Το Τόρεντ Τελείωσε

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
el: Η λήψη του torrent "%(name)s" που περιλαμβάνει %(num_files)i αρχείο/α ολοκληρώθηκε.

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Choose Sound File
el: Επιλογή αρχείου ήχου

en: There was an error sending the notification email: %s
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την αποστολή του ενημερωτικού email: %s

en: Notification email sent.
el: Το email ειδοποίησης στάλθηκε.

en: Finished Torrent "%(name)s"
el: Το torrent "%(name)s" ολοκληρώθηκε

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
el: Αυτό το μήνυμα στάλθηκε για να σας ενημερώσει οτι το Deluge ολοκλήρωσε τη λήψη του "%(name)s",  το οποίο περιέχει %(num_files)i αρχεία.
    Για να σταματήσετε να λαμβάνετε αυτές τις ειδοποιήσεις, απλά απενεργοποιήστε τις ενημερώσεις μέσω email στις προτιμήσεις του Deluge.
    
    Ευχαριστούμε,
    Deluge.

en: Tray icon blinks enabled
el: Ενεργοποιήθηκε εικονίδιο που αναβοσβήνει

en: Popups enabled
el: Ενεργοποίηση αναδυόμενων παραθύρων

en: Sound enabled
el: Ήχος ενεργός

en: <b>UI Notifications</b>
el: <b>Ειδοποιήσεις γραφικού περιβάλλοντος</b>

en: <b>Recipients</b>
el: <b>Παραλήπτες</b>

en: Server requires TLS/SSL
el: Ο εξυπηρετητής απαιτεί TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
el: <b>Ειδοποιήσεις Email</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
el: Η συγκεκριμένη διαμόρφωση δεν συνεπάγεται και το ότι θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για όλα αυτά τα γεγονότα.

en: Subscriptions
el: Συνδρομές

en: Sound Customization
el: Προσαρμογή Ήχου

en: Extractor
el: Αποσυμπιεστής

en: Extract to:
el: Αποσυμπίεση σε:

en: Create torrent name sub-folder
el: Δημιουργία υποφακέλου ονόματος του torrent

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
el: Η επιλογή αυτή θα δημιουργήσει έναν υποφάκελο με το όνομα του Torrent μέσα από τον επιλεγμένο φάκελο εξαγωγής και θα τοποθετήσει εκεί τα αρχεία που θα εξαχθούν.

en: Scheduler
el: Χρονοπρογραμματιστής

en: Download Limit:
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης:

en: Upload Limit:
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής:

en: Active Torrents:
el: Ενεργά torrent:

en: Active Downloading:
el: Λαμβάνοντα Ενεργά:

en: Active Seeding:
el: Τροφοδοτούντα Ενεργά:

en: <b>Slow Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις λειτουργίας χαμηλής ταχύτητας</b>

en: Logout
el: Έξοδος

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Host:
el: Υπολογιστής:

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Login
el: Σύνδεση

en: Set Maximum Connections
el: Ορισμός μέγιστου αριθμού συνδέσεων

en: Download Speed
el: Ταχύτητα λήψης

en: Set Maximum Download Speed
el: Ορισμός της μέγιστης ταχύτητας λήψης

en: Upload Speed
el: Ταχύτητα αποστολής

en: Set Maximum Upload Speed
el: Ορισμός της μέγιστης ταχύτητας αποστολής

en: Protocol Traffic Download/Upload
el: Κίνηση πρωτοκόλλου Λήψη/Αποστολή

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Filters
el: Φίλτρα

en: D/L Speed Limit
el: Όριο Σύνδεσης Λήψης

en: U/L Speed Limit
el: Όριο Ταχύτητας Αποστολής

en: Connection Limit
el: Όριο Σύνδεσης

en: Upload Slot Limit
el: Όριο Θυρών Αποστολής

en: Update Tracker
el: Ενημέρωση του Ιχνηλάτη

en: Force Recheck
el: Εξαναγκασμένος επανέλεγχος

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: General
el: Γενικά

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: True
el: Αληθές

en: Be alerted about new releases
el: Ενημέρωση για νέες εκδόσεις

en: Maximum Connections:
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
el: Μέγιστη ταχύτητα λήψης (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
el: Μέγιστη ταχύτητα αποστολής (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
el: Μέγιστος αριθμός ημι-ανοικτών συνδέσεων:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
el: Μέγιστος αριθμός προσπαθειών σύνδεσης ανά δευτερόλεπτο:

en: Maximum Upload Slots:
el: Μέγιστος αριθμός θυρίδων αποστολής:

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Url
el: Ιστοσελίδα

en: File
el: Αρχείο

en: Add In Paused State
el: Προσθήκη σε Κατάσταση Παύσης

en: Download
el: Λαμβάνεται
