deluge - en to hu translation catalogue (589 entries)

en: All
hu: Összes

en: Active
hu: Aktív

en: Checking
hu: Ellenőrzés

en: Downloading
hu: Letöltés

en: Seeding
hu: Feltöltés

en: Paused
hu: Megállítva

en: Queued
hu: Várakozik

en: Error
hu: Hiba

en: Name
hu: Név

en: Progress
hu: Folyamat

en: State
hu: Állapot

en: Size
hu: Méret

en: Downloaded
hu: Letöltve

en: Uploaded
hu: Feltöltött

en: Ratio
hu: Arány

en: Down Speed
hu: Letöltés sebessége

en: Up Speed
hu: Feltöltés sebessége

en: Down Limit
hu: Letöltési korlát

en: Up Limit
hu: Feltöltési korlát

en: Peers
hu: Partnerek

en: Avail
hu: Elérhető

en: Added
hu: Hozzáadva

en: ETA
hu: Hátralévő idő

en: Prioritize First/Last
hu: Első/Utolsó szelet prioritása magasabb

en: Auto Managed
hu: Automatikusan kezelt

en: Pieces
hu: Szeletek

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Announce OK
hu: Bejelentés rendben

en: Announce Sent
hu: Bejelentés elküldve

en: Interface
hu: Interfész

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Bandwidth
hu: Sávszélesség

en: Queue
hu: Letöltési sor

en: Network
hu: Hálózat

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Other
hu: Egyéb

en: Daemon
hu: Kiszolgáló

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bermuda
hu: Bermuda-szigetek

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei Szultanátus

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, The Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Szentszék (Vatikán városállam)

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Israel
hu: Izrael

en: Italy
hu: Olaszország

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Demokratikus Népköztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Jamahiriya

en: Liechtenstein
hu: Lichtenstein

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Macao
hu: Makaó

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
hu: Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory, Occupied
hu: Palesztin Megszállt Területek

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Qatar
hu: Katar

en: Reunion
hu: Réunion

en: Romania
hu: Románia

en: Russian Federation
hu: Oroszországi Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Saint Barthelemy
hu: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Sao Tome and Principe
hu: Sao Tome és Principe

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Seychelles
hu: Seychelles-szigetek

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-afrikai Köztársaság

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Spitzbergák és Jan Mayen-sziget

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzániai Egyesült Köztársaság

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Amerikai Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok kisebb külső szigetek

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Viet Nam
hu: Vietnám

en: Virgin Islands, British
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Yemen
hu: Jemen

en: Daemon not running
hu: A démon nem fut

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Tier
hu: Szint

en: Choose a file
hu: Válasszon egy fájlt

en: Choose a folder
hu: Válasszon mappát

en: Save .torrent file
hu: .torrent fájl mentése

en: Torrent files
hu: Torrent fájlok

en: All files
hu: Minden fájl

en: Client:
hu: Kliens:

en: Current Developers:
hu: Jelenlegi fejlesztők:

en: Server:
hu: Szerver:

en: Invalid File
hu: Érvénytelen fájl

en: Choose a .torrent file
hu: Válassz .torrent fájlt

en: Invalid URL
hu: Érvénytelen URL

en: is not a valid URL.
hu: érvénytelen URL.

en: Downloading...
hu: Letöltés...

en: Download Failed
hu: Letöltés sikertelen

en: Details:
hu: Részletek:

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Other...
hu: Egyéb...

en: Not Connected
hu: Nem kapcsolódott

en: DHT Nodes
hu: DHT csomópontok

en: Free Disk Space
hu: Szabad lemezterület

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Priority
hu: Elsőbbség

en: _Status
hu: _Állapot

en: _Details
hu: _Részletek

en: Fi_les
hu: Fáj_lok

en: _Peers
hu: _Partnerek

en: _Options
hu: _Beállítások

en: Not Connected...
hu: Nincs csatlakozva...

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Down
hu: Le

en: Up
hu: Fel

en: Offline
hu: Kapcsolat nélkül

en: Online
hu: Csatlakozva

en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Status
hu: Státusz

en: Host
hu: Hoszt

en: Version
hu: Verzió

en: _Start Daemon
hu: Démon _indítása

en: _Stop Daemon
hu: Démon _leállítása

en: Error Adding Host
hu: Hiba a Host hozzáadásakor

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Level
hu: Szint

en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: Plugin
hu: Bővítmény

en: Select the Plugin
hu: Bővítmény kiválasztása

en: Plugin Eggs
hu: Bővítmény fájlok

en: States
hu: Állapotok

en: Trackers
hu: Trackerek

en: None
hu: Egyik sem

en: Admin
hu: Adminisztrátor

en: Labels
hu: Címkék

en: No Label
hu: Nincs címke

en: <i>Client Version</i>
hu: <i>Kliensverzió</i>

en:  Torrents Queued
hu:  Torrentek sorbaállítva

en:  Torrent Queued
hu:  Torrent sorbaállítva

en: Set Unlimited
hu: Korlátlan beállítása

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Disable
hu: Tiltás

en: Address
hu: Cím

en: Client
hu: Kliens

en: Creating Torrent
hu: Torrent készítése

en: Queued Torrents
hu: Sorbaállított torrentek

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: Automatically add torrents on connect
hu: Kapcsolódáskor torrentek automatikus hozzáadása

en: _File
hu: _Fájl

en: _Add Torrent
hu: Torrent _hozzáadása

en: _Create Torrent
hu: Torrent _létrehozása

en: Quit & _Shutdown Daemon
hu: Kilépés és kiszolgáló _leállítása

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Edit
hu: _Szerkesztés

en: _Connection Manager
hu: _Kapcsolat kezelő

en: _View
hu: _Nézet

en: _Toolbar
hu: _Eszköztár

en: _Sidebar
hu: _Oldalsáv

en: Status_bar
hu: Állapot_sor

en: T_abs
hu: Abla_kok

en: _Columns
hu: _Oszlopok

en: S_idebar
hu: _Oldalsáv

en: Show _Zero Hits
hu: Mutasd a _nulla találatot

en: Show _Trackers
hu: _Trackerek mutatása

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Homepage
hu: _Honlap

en: Frequently Asked Questions
hu: Gyakran Ismételt Kérdések

en: _Community
hu: _Közösség

en: Add torrent
hu: Torrent hozzáadása

en: Add Torrent
hu: Torrent hozzáadása

en: Remove torrent
hu: Torrent eltávolítása

en: Remove Torrent
hu: Torrent eltávolítása

en: Pause the selected torrents
hu: Kiválasztott torrentek megállítása

en: Pause
hu: Megállít

en: Resume the selected torrents
hu: Kiválasztott torrentek visszaállítása

en: Resume
hu: Folytatás

en: Queue Torrent Up
hu: Feljebb a listán

en: Queue Up
hu: Eggyel feljebb

en: Queue Torrent Down
hu: Lejjebb a listán

en: Queue Down
hu: Eggyel lejjebb

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Connection Manager
hu: Kapcsolat kezelő

en: Forced
hu: Erőltetett

en: Disabled
hu: Kikapcsolva

en: Handshake
hu: Kézfogás

en: Either
hu: Valamelyik

en: Show session speed in titlebar
hu: Munkamenet sebességének megjelenítése az állapotsorban

en: Enable system tray icon
hu: Ikon megjelenítése az értesítési területen

en: Minimize to tray on close
hu: Bezáráskor kicsinyítés a tálcára

en: Start in tray
hu: Indítás a tálcán

en: Password protect system tray
hu: Tálca jelszavas védelme

en: Move completed to:
hu: Kész áthelyezése:

en: Copy of .torrent files to:
hu: .torrent fájlok másolása ide:

en: Download to:
hu: Letöltés ide:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
hu: A torrent első és utolsó darabja fontosabb

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
hu: Az első és az utolsó darabot töltse először

en: Add torrents in Paused state
hu: Torrentek hozzáadása szünetelt állapotban

en: Always show
hu: Mindig mutasd

en: Bring the dialog to focus
hu: Párbeszéd előtérbe helyezése

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
hu: Megengedett kapcsolatok maximális száma.  Korlátlanhoz -1.

en: Connections:
hu: Kapcsolatok:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
hu: Feltöltési szálak maximális száma az összes torrenthez. Korlátlanhoz -1.

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
hu: A torrentek maximális letöltési sebessége. Korlátlanhoz -1.

en: Download Speed:
hu: Letöltési sebesség:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
hu: A torrentek maximális feltöltési sebessége. Korlátlanhoz -1.

en: Upload Speed:
hu: Feltöltési sebesség:

en: Ignore limits on local network
hu: Korlátok figyelmen kívül hagyása helyi hálózaton

en: Rate limit IP overhead
hu: IP címek arányának felső korlátja

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
hu: Ha be van jelölve, a becsült TCP/IP felső korlátja az arány-korlátozásokból lesz meghatározva, hogy kivédje a teljes forgalom korlátjának elérését.

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
hu: Feltöltési szálak maximális száma torrentenként. Korlátlanhoz -1.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
hu: Kapcsolatok maximális száma torrentenként. Korlátlanhoz -1.

en: Random
hu: Véletlen

en: Active Port:
hu: Aktív port:

en: Test Active Port
hu: Aktív port tesztelése

en: From:
hu: Feladó:

en: To:
hu: Címzett:

en: Level:
hu: Szint:

en: Encryption
hu: Titkosítás

en: Peer Exchange
hu: Peer csere (PEX)

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
hu: Az LSD helyi partnereket keres a hálózatodon.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
hu: Trackeren kívüli kliensek engedélyezése.

en: Hostname:
hu: Kiszolgálónév:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
hu: Gyorsítótár mérete (16 KiB tömbök):

en: Cache Expiry (seconds):
hu: Gyorsítótár lejár (másodpercben):

en: Settings
hu: Beállitások

en: Blocks Written:
hu: Kiírt blokkok:

en: Cache Size:
hu: Gyorsítótár mérete:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
hu: Segíts minket azzal, hogy elküldöd a Python, PyGTK verziószámod, az OS- és processzortípusod. Semmilyen más információ nem kerül elküldésre.

en: Yes, please send anonymous statistics
hu: Igen, küldök anonim statisztikákat.

en: Location:
hu: Hely:

en: Daemon port:
hu: Kiszolgáló port:

en: Allow Remote Connections
hu: Távoli kapcsolatok engedélyezése

en: Connections
hu: Kapcsolatok

en: Periodically check the website for new releases
hu: Rendszeresen ellenőrizd a weboldalt az új kiadásokért

en: Version:
hu: Verzió:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Homepage:
hu: Honlap:

en: Author Email:
hu: Szerző e-mail címe:

en: Info
hu: Infó

en: Add Peer
hu: Peer hozzáadása

en: hostname:port
hu: hosztnév:port

en: <b>General</b>
hu: <b>Általános</b>

en: Cancel
hu: Mégse

en: Add
hu: Hozzáad

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Add Infohash
hu: Infohash hozzáadása

en: Trackers:
hu: Trackerek:

en: Add Host
hu: Host felvétele

en: Destination:
hu: Cél:

en: New Release
hu: Új kiadás

en: _Goto Website
hu: _Ugrás a weboldalra

en: Do not show this dialog in the future
hu: Ezt a párbeszédet ne mutasd a jövőben

en: Name:
hu: Név:

en: Comments:
hu: Megjegyzések:

en: Move completed:
hu: Befejezett mozgatása:

en: Stop seed at ratio:
hu: Feltöltés megállítása ilyen aránynál:

en: Remove at ratio
hu: Eltávolítás, ha az arány eléri

en: _Edit Trackers
hu: Tracker _szerkesztése

en: Top
hu: Első

en: Bottom
hu: Utolsó

en: Add Torrents
hu: Torrentek hozzáadása

en: Add In _Paused State
hu: Hozzádás _szünetelt állapotban

en: Prioritize First/Last Pieces
hu: Első és utolsó szelet fontosabb

en: Apply To All
hu: Mindre alkalmaz

en: Revert To Defaults
hu: Alapbeállítások visszaállítása

en: _Show Deluge
hu: Deluge _mutatása

en: _Download Speed Limit
hu: _Letöltési sebesség korlát

en: _Upload Speed Limit
hu: _Feltöltési sebesség korlát

en: Quit & Shutdown Daemon
hu: Kilépés és a kiszolgáló leállítása

en: Edit Trackers
hu: Trackerek szerkesztése

en: _Add Peer
hu: Peer _hozzáadása

en: Add a peer by its IP
hu: Peer hozzáadása IP alapján

en: Edit Tracker
hu: Tracker szerkesztése

en: Enter Remote Path
hu: Add meg a távoli útvonalat

en: Path:
hu: Útvonal:

en: Create Torrent
hu: Torrent létrehozása

en: Fol_der
hu: Könyv_tár

en: _Remote Path
hu: _Távoli útvonal

en: Files
hu: Fáljok

en: Webseeds
hu: Webfeltöltések

en: Piece Size:
hu: Darabok mérete:

en: Set Private Flag
hu: Privát flag beállítása

en: Add this torrent to the session
hu: Ezen torrent hozzáadása a munkamenethez

en: Options
hu: Beállítások

en: Save .torrent as
hu: .torrent mentése másként

en: Resu_me
hu: Vissza_térés

en: Resume selected torrents.
hu: Kiválasztott torrentek folytatása

en: Opt_ions
hu: Be_állítások

en: _Queue
hu: _Várólista

en: _Update Tracker
hu: Tracker _frissítése

en: _Remove Torrent
hu: Torrent _eltávolítása

en: _Force Re-check
hu: _Erőltetett újraellenőrzés

en: label
hu: címke

en: _Select All
hu: _Mindent kijelöl

en: _Pause All
hu: Mindet _megállít

en: Resu_me All
hu: Összes _folytatása

en: _Connection Limit
hu: _Kapcsolat korlát

en: Upload _Slot Limit
hu: Feltöltési _szál korlát

en: _Auto Managed
hu: _Automatikusan beállított

en: Add Tracker
hu: Tracker hozzáadása

en: Add URL
hu: URL hozzáadása

en: _Expand All
hu: Összes _kibontása

en: BitTorrent Client
hu: BitTorrent kliens

en: Deluge BitTorrent Client
hu: Deluge BitTorrent kliens

en: Download and share files over BitTorrent
hu: Fájlok letöltése és megosztása BitTorrenten keresztül

en: Command
hu: Parancs

en: Password
hu: Jelszó

en: From
hu: Feladó

en: To
hu: Címzett

en: Use Random Ports
hu: Portok véletlenszerű használata

en: Inbound
hu: Bejövő

en: Outbound
hu: Kimenő

en: Maximum Connections
hu: Maximális kapcsolatok

en: Maximum Upload Slots
hu: Maximum feltöltési szálak

en: Maximum Half-Open Connections
hu: Maximum félig nyitott Kapcsolatok

en: Maximum Connection Attempts per Second
hu: Másodpercenkénti maximum kapcsolódási kísérletek

en: Rate Limit IP Overhead
hu: IP címek arányának felső korlátja

en: Share Ratio
hu: Megosztási arány

en: Type
hu: Tipus

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Emule IP list (GZip)
hu: Emule IP lista (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
hu: SafePeer Text (Zip)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
hu: PeerGuardian Text (Tömörítetlen)

en: Blocklist
hu: Blokklista

en: Invalid leader
hu: Helytelen vezető

en: Invalid magic code
hu: Helytelen varázskód

en: Invalid version
hu: Érvénytelen verzió

en: Days
hu: Napok

en: Check for new list every:
hu: Új lista keresése minden:

en: Import blocklist on startup
hu: Blokklista betöltése induláskor

en: <b>Settings</b>
hu: <b>Beállítások</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
hu: Blokklista fájl letöltése ha szükséges, és betöltés.

en: Check Download and Import
hu: Letöltés ellenőrzése és betöltés

en: Download a new blocklist file and import it.
hu: Új blokklista letöltése és betöltése.

en: Force Download and Import
hu: Letöltés erőltetése és betöltés

en: Blocklist is up to date
hu: A feketelista naprakész

en: <b>Options</b>
hu: <b>Beállítások</b>

en: Type:
hu: Típus:

en: Date:
hu: Dátum:

en: File Size:
hu: Fájlméret:

en: Torrent Complete
hu: Torrent kész

en: Torrent Added
hu: Torrent hozzáadva

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Event
hu: Esemény

en: <b>Add Command</b>
hu: <b>Parancs hozzáadása</b>

en: <b>Commands</b>
hu: <b>Parancsok</b>

en: Path does not exist.
hu: Az elérési út nem létezik

en: Select A Folder
hu: Válasszon egy mappát

en: Delete .torrent after adding
hu: A .torrent fájl törlése a hozzáadás után

en: Append extension after adding:
hu: Kiterjesztés hozzáfűzése a hozzáadás után:

en: <b>Torrent File Action</b>
hu: <b>Torrentfájl művelet</b>

en: <b>Move Completed</b>
hu: <b>Befejezett áthelyezése</b>

en: Label:
hu: Címke:

en: <b>Label</b>
hu: <b>Címke</b>

en: Main
hu: Fő

en: Max Upload Speed:
hu: Max. feltöltési sebesség:

en: Max Connections:
hu: Maximális kapcsolatok száma:

en: Max Upload Slots:
hu: Max. feltöltési szálak:

en: Max Download Speed:
hu: Max. letöltési sebesség:

en: <b>Bandwidth</b>
hu: <b>Sávszélesség</b>

en: Auto Managed:
hu: Automatikusan kezelt:

en: Add Paused:
hu: Hozzádás szünetelt állapotban

en: Queue to:
hu: Besorolva:

en: <b>Queue</b>
hu: <b>Sor</b>

en: seconds
hu: másodperc

en: Enable web interface
hu: Webes felület engedélyezése

en: Enable SSL
hu: SSL engedélyezése

en: Listening port:
hu: Port:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
hu: Érvénytelen címke, használható karakterek:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
hu: Üres címke

en: Label already exists
hu: A címke már létezik

en: Unknown Label
hu: Ismeretlen címke

en: Unknown Torrent
hu: Ismeretlen torrent

en: Label _Options
hu: Címke _beállítások

en: _Remove Label
hu: Cimke _eltávolítása

en: _Add Label
hu: Címke _hozzáadása

en: Label Options
hu: Címke beállítások

en: Label
hu: Címke

en: <b>Label Options</b>
hu: <b>Címke beállítások</b>

en: Apply per torrent max settings:
hu: Torrentenkénti maximális érték alkalmazása

en: Apply Queue settings:
hu: Letöltési sor beállításai:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
hu: <i>(1 sor trackerenként)</i>

en: Automatically apply label:
hu: Címke automatikus alkalmazása:

en: Add Label
hu: Címke hozzáadása

en: <b>Add Label</b>
hu: <b>Címke hozzáadása</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
hu: <i>Használd az oldalsávot a címkék hozzáadásához, szerkesztéséhez és eltávolításához. </i>

en: <b>Labels</b>
hu: <b>Címkék</b>

en: Sound notification not enabled
hu: A hangjelzés nem engedélyezett

en: pygame is not installed
hu: A pygame nincs telepítve

en: Sound notification failed %s
hu: A hangjelzés sikertelen: %s

en: Sound notification Success
hu: A hangjelzés sikeres

en: Finished Torrent
hu: Befejezett torrent

en: Choose Sound File
hu: Válasszon egy hangfájlt

en: There was an error sending the notification email: %s
hu: Hiba történt az értesítő e-mail küldésénél: %s

en: Notification email sent.
hu: Az értesítő e-mail elküldve.

en: Finished Torrent "%(name)s"
hu: Befejezett torrent: "%(name)s"

en: Tray icon blinks enabled
hu: Tálca ikon villogtatása engedélyezve

en: Popups enabled
hu: Felugrók engedélyezve

en: Sound enabled
hu: Hang engedélyezve

en: <b>UI Notifications</b>
hu: <b>UI értesítések</b>

en: <b>Recipients</b>
hu: <b>Címzettek</b>

en: Server requires TLS/SSL
hu: A szerver TLS/SSL titkosítást igényel

en: <b>Email Notifications</b>
hu: <b>E-mail értesítések</b>

en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

en: Sound Customization
hu: Hang beállítások

en: Extract to:
hu: Kibontás ide:

en: Create torrent name sub-folder
hu: Alkönyvtár létrehozása a torrent nevével

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
hu: Az opciót engedélyezve létrejön egy alkönyvtár a torrent nevével a kiválasztott célkönyvtárban, és a kicsomagolt fájlok odakerülnek.

en: Download Limit:
hu: Letöltési határ:

en: Upload Limit:
hu: Feltöltési határ:

en: Active Torrents:
hu: Aktív torrentek:

en: Active Downloading:
hu: Aktív letöltés:

en: Active Seeding:
hu: Aktív feltöltés:

en: <b>Slow Settings</b>
hu: <b>Lassú Beállítások</b>

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Save
hu: Mentés

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Set Maximum Connections
hu: Maximális kapcsolatok száma

en: Download Speed
hu: Letöltési sebesség

en: Set Maximum Download Speed
hu: Maximum letöltési sebesség beállítása

en: Upload Speed
hu: Feltöltési sebesség

en: Set Maximum Upload Speed
hu: Maximum feltöltési sebesség beállítása

en: Protocol Traffic Download/Upload
hu: Le- és feltöltési protokollok

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: Filters
hu: Szűrők

en: D/L Speed Limit
hu: Le- és feltöltése sebességkorlát

en: U/L Speed Limit
hu: Feltöltési sebességkorlát

en: Connection Limit
hu: Kapcsolat Limit

en: Upload Slot Limit
hu: Feltöltési szálak korlátozása

en: Update Tracker
hu: Tracker frissítése

en: Force Recheck
hu: Erőltetett újraellenőrzés

en: Details
hu: Részletek

en: General
hu: Általános

en: Private
hu: Privát

en: True
hu: Igaz

en: Be alerted about new releases
hu: Figyelmeztessen, ha új verzió jelent meg

en: Maximum Connections:
hu: Kapcsolatok maximális száma:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
hu: Maximális letöltési sebesség (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
hu: Maximális feltöltési sebesség (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
hu: Maximum félig-nyitott kapcsolatok:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
hu: Másodpercenkénti maximum kapcsolódási kísérlet

en: Maximum Upload Slots:
hu: Maximum feltöltési szálak:

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Refresh
hu: Frissítés

en: File
hu: Fájl

en: Add In Paused State
hu: Hozzáadás szünetelt állapotban

en: Download
hu: Letöltés
