deluge - en to it translation catalogue (567 entries)

en: MiB/s
it: MB/s

en: GiB/s
it: GB/s

en: All
it: Tutto

en: Active
it: Attivo

en: Checking
it: Controllo in corso

en: Downloading
it: In scaricamento

en: Seeding
it: In condivisione

en: Paused
it: In pausa

en: Queued
it: In coda

en: Error
it: Errore

en: Name
it: Nome

en: Progress
it: Avanzamento

en: State
it: Stato

en: Size
it: Dimensione

en: Downloaded
it: Scaricati

en: Uploaded
it: Inviato

en: Ratio
it: Rapporto

en: Down Speed
it: Velocità di Scaricamento

en: Up Speed
it: Velocità d'invio

en: Down Limit
it: Limite download

en: Up Limit
it: Limite Velocità

en: Avail
it: Disp

en: Added
it: Aggiunto

en: ETA
it: Tempo rimanente

en: Prioritize First/Last
it: Priorità Primo/Ultimo

en: Auto Managed
it: Gestito automaticamente

en: Pieces
it: Parti

en: Warning
it: Attenzione

en: Announce OK
it: Annuncio OK

en: Announce Sent
it: Annuncio Inviato

en: Interface
it: Interfaccia

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Bandwidth
it: Banda

en: Queue
it: Coda

en: Network
it: Rete

en: Other
it: Altro

en: Daemon
it: Demone

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Bahamas
it: Le Bahamas

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Brunei Darussalam
it: Sultanato del Brunei

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos e Keeling

en: Comoros
it: Comore

en: Congo, The Democratic Republic of the
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Cook Islands
it: Isole di Cook

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Fiji
it: Isole Fiji

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Grenada
it: Granada

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
it: Stato del Vaticano

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea del Nord

en: Korea, Republic of
it: Corea del Sud

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
it: Macedonia

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it: Stati Federati della Micronesia

en: Moldova
it: Moldavia

en: Monaco
it: Principato di Monaco

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Palestinian Territory, Occupied
it: Territori Occupati Palestinesi

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Reunion
it: Riunione

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Barthelemy
it: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Martin
it: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e le Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania

en: Thailand
it: Tailandia

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Gran Bretagna

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini Americane

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Daemon not running
it: ll demone non è in esecuzione

en: Filename
it: Nome file

en: Tier
it: Ordine

en: Choose a file
it: Scegliere un file

en: Choose a folder
it: Scegliere una cartella

en: Save .torrent file
it: Salva file .torrent

en: Torrent files
it: File torrent

en: All files
it: Tutti i file

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
it: Un programma di condivisione file peer-to-peer
    che utilizza il protocollo BitTorrent.

en: Current Developers:
it: Sviluppatori attuali:

en: Past Developers or Contributors:
it: Sviluppatori o Collaboratori precedenti:

en: Invalid File
it: File non valido

en: Choose a .torrent file
it: Scegliere un file .torrent

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: is not a valid URL.
it: non è un URL valido.

en: Downloading...
it: Scaricamento...

en: Download Failed
it: Scaricamento Fallito

en: Failed to download:
it: Impossibile scaricare:

en: Details:
it: Dettagli:

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Other...
it: Altro...

en: Not Connected
it: Non Connesso

en: DHT Nodes
it: Nodi DHT

en: Free Disk Space
it: Spazio Disco Libero

en: Yes
it: Sì

en: Priority
it: Priorità

en: _Status
it: _Stato

en: _Details
it: _Dettagli

en: Fi_les
it: Fi_le

en: _Peers
it: _Nodi

en: _Options
it: _Opzioni

en: Not Connected...
it: Non connesso...

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Down
it: Download:

en: Up
it: Upload:

en: Offline
it: Non in linea

en: Online
it: In linea

en: Connected
it: Connesso

en: Status
it: Stato

en: Version
it: Versione

en: _Start Daemon
it: _Avvia il demone

en: _Stop Daemon
it: _Ferma il demone

en: Unable to start daemon!
it: Impossibile avviare il demone!

en: Error Adding Host
it: Errore aggiungendo l'host

en: Username
it: Note utente

en: Level
it: Livello

en: Enabled
it: Abilitato

en: Select the Plugin
it: Selezionare il plugin

en: States
it: Stato

en: None
it: Niente

en: Admin
it: Amministratore

en: Labels
it: Etichette

en: No Label
it: Nessuna etichetta

en: <i>Client Version</i>
it: <i>Versione client</i>

en:  Torrents Queued
it:  Torrents in coda

en:  Torrent Queued
it:  Torrent in cod

en: Set Unlimited
it: Nessun Limite

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Disattivo

en: Disable
it: Disabilita

en: Address
it: Indirizzo

en: Creating Torrent
it: Creazione Torrent

en: Queued Torrents
it: Torrent in Coda

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Automatically add torrents on connect
it: Aggiungi automaticamente torrent alla connessione

en: _Add Torrent
it: _Aggiungi torrent

en: _Create Torrent
it: _Crea Torrent

en: Quit & _Shutdown Daemon
it: Demone di Chiusura &_Spegnimento

en: _Quit
it: _Esci

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Connection Manager
it: _Gestore Connessione

en: _View
it: _Visualizza

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: _Sidebar
it: _Barra laterale

en: Status_bar
it: Barra di stato

en: T_abs
it: S_chede

en: _Columns
it: _Colonne

en: Show _Zero Hits
it: Mostra _zero corrispondenze

en: Show _Trackers
it: Mostra _Tracker

en: _Help
it: A_iuto

en: _Homepage
it: _Pagina iniziale

en: Frequently Asked Questions
it: Domande Frequenti

en: _Community
it: _Comunità

en: Add torrent
it: Aggiungi torrent

en: Add Torrent
it: Aggiungi torrent

en: Remove torrent
it: Rimuovi torrent

en: Remove Torrent
it: Rimuovi torrent

en: Pause the selected torrents
it: Metti in pausa i torrent selezionati

en: Pause
it: Pausa

en: Resume the selected torrents
it: Riprendi i torrent selezionati

en: Resume
it: Riprendi

en: Queue Torrent Up
it: Accoda il torrent in alto

en: Queue Up
it: Sposta in sù nella coda

en: Queue Torrent Down
it: Accoda il torrent in basso

en: Queue Down
it: Accoda il torrent giù

en: Preferences
it: Preferenze

en: Connection Manager
it: Gestione Connessione

en: Forced
it: Forzato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Handshake
it: Accordo

en: Either
it: Entrambi

en: Show session speed in titlebar
it: Mostrare velocità sessione nella barra del titolo

en: Enable system tray icon
it: Abilitare l'icona nell'area di notifica

en: Minimize to tray on close
it: Minimizzare nell'area di notifica alla chiusura

en: Start in tray
it: Avviare nell'area di notifica

en: Password protect system tray
it: Area di notifica protetta da password

en: Move completed to:
it: Sposta i download completati in:

en: Copy of .torrent files to:
it: Copia dei file .torrent in:

en: Delete copy of torrent file on remove
it: Cancella le copie dei file .torrent quando rimuovi

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
it: Cancella la copia cel file torrent quando il torrent è rimosso

en: Download to:
it: Scarica in:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
it: Priorità ai primi e ultimi pezzi del torrent

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
it: Priorità alle parti iniziali e finali dei file nei torrent

en: Add torrents in Paused state
it: Aggiungi torren in stato di Pausa

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Bring the dialog to focus
it: Porta in primo piano

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
it: Il numero massimo di connessioni permesse. Impostare a -1 per illimitate

en: Connections:
it: Connessioni:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
it: Il numero totale massimo di slot per l'invio. Impostare a -1 per illimitato.

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
it: La velocità massima di scaricamento per tutti i torrent. Impostare a -1 per illimitata.

en: Download Speed:
it: Velocità di Ricezione:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
it: La velocità massima di invio per tutti i torrent. Impostare a -1 per illimitata.

en: Upload Speed:
it: Velocità di Upload:

en: Ignore limits on local network
it: Ignora i limiti della rete locale

en: Rate limit IP overhead
it: Limita l'overhead IP

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
it: Se abilitato, l'overhead TCP/IP stimato viene scalato di limiti di banda, per evitare che sommato al traffico superino i limiti

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
it: Il numero massimo di slot di invio per torrent. Impostare a -1 per illimitato.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
it: Il numero massimo di connessioni per torrent. Impostare a -1 per illimitato.

en: Random
it: Casuale

en: Active Port:
it: Porta attiva:

en: Test Active Port
it: Controlla porta attiva

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Level:
it: Livello:

en: Encryption
it: Cifratura

en: NAT Port Mapping Protocol
it: Protocollo port mapping NAT

en: Peer Exchange
it: Scambio di nodi

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
it: LSD ha trovato peers locali sulla tua rete

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
it: La tabella degli hash distribuita può migliorare la quantità di connessioni attive.

en: Peer TOS Byte:
it: TOS Byte dei peer:

en: Hostname:
it: Nome host:

en: Port:
it: Porta:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
it: Dimensione della Cache (blocchi da 16 KiB):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
it: Il numero di secondi dall'ultima scrittura posta in cache su una porzione di cache di scrittura, a quando è forzatamente pulita dal disco. Lo standard è 60 secondi.

en: Cache Expiry (seconds):
it: Scadenza Cache (secondi):

en: Settings
it: Impostazioni

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
it: Il numero totale di blocchi da 16 KiB scritti sul disco da quando la sessione è iniziata.

en: Blocks Written:
it: Blocchi Scritti:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
it: Il numero totale di operazioni di scrittura effettuate da quando la sessione è iniziata.

en: Writes:
it: Scritture:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
it: Il rapporto (blocks_written - writes) / blocks_written rappresenta il numero delle operazioni salvate per le operazioni totali di scrittura, es. un genere di cache dell'hit di rapporti per la cache di scrittura.

en: Write Cache Hit Ratio:
it: Scrivi la Cache del Rapporto:

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
it: Il numero dei blocchi che sono stati richiesti dal motore BitTorrent (dai peers), che sono stati serviti dal disco o dalla cache.

en: Blocks Read:
it: Blocchi letti:

en: The number of blocks that were served from cache.
it: Il numero dei blocchi che sono stati serviti dalla cache.

en: Blocks Read Hit:
it: Numero di blocchi letti:

en: The cache hit ratio for the read cache.
it: La cache del rapporto per la cache di lettura.

en: Read Cache Hit Ratio:
it: Leggi la Cache del Rapporto

en: The total number of read operations performed since this session was started.
it: Il numero totale di operazioni di scrittura effettuate da quando la sessione è iniziata.

en: Reads:
it: Letture:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
it: Il numero di blocchi da 16 KiB attualmente nella cache del disco. Include sia la cache di lettura che quella di scrittura.

en: Cache Size:
it: Dimensione Cache:

en: Read Cache Size:
it: Dimensione della Cache di lettura:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
it: Aiutaci a migliorare Deluge inviandoci la tua versione di Python, PyGTK, l'OS e il tipo di processore. Non saranno assolutamente inviate altre informazioni.

en: Yes, please send anonymous statistics
it: Sì, invia le statistiche anonime

en: Location:
it: Luogo:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
it: Se Deluge non riesce a trovare il file del database in questa posizione ricorrerà ai DNS per scoprire la nazione del peer.

en: Daemon port:
it: Porta del Demone:

en: Port
it: Porta

en: Allow Remote Connections
it: Abilita connessioni remote

en: Connections
it: Connessioni

en: Periodically check the website for new releases
it: Controlla periodicamente il sito per nuove versioni

en: Version:
it: Versione:

en: Author:
it: Autore:

en: Homepage:
it: Pagina principale:

en: Author Email:
it: Email dell'autore:

en: Info
it: Informazioni

en: Add Peer
it: Aggiungi peer

en: hostname:port
it: nomehost:porta

en: <b>General</b>
it: <b>Generale</b>

en: Cancel
it: Annulla

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add Infohash
it: Aggiungere Info hash

en: Trackers:
it: Tracker

en: Add Host
it: Aggiungi host

en: Destination:
it: Destinazione:

en: New Release
it: Nuova versione

en: _Goto Website
it: _Vai Al Sito Web

en: Do not show this dialog in the future
it: Non mostrare questa finestra in futuro

en: Name:
it: Nome:

en: Comments:
it: Commenti:

en: Move completed:
it: Muovi completi:

en: Stop seed at ratio:
it: Ferma seed al rapporto:

en: Remove at ratio
it: Rimuovi al rapporto

en: _Edit Trackers
it: _Modifica tracker

en: Top
it: In cima

en: Bottom
it: In fondo

en: Add Torrents
it: Aggiungi Torrent

en: Info_hash
it: Info hash

en: Add In _Paused State
it: Aggiungi In Stato di _Pausa

en: Prioritize First/Last Pieces
it: Priorità ai Primi/Ultimi Pezzi

en: Apply To All
it: Applica a tutti

en: Revert To Defaults
it: Ripristina Impostazioni Predefinite

en: _Show Deluge
it: _Mostra Deluge

en: _Download Speed Limit
it: Limite velocità di _scaricamento

en: _Upload Speed Limit
it: Limite velocità di _invio

en: Quit & Shutdown Daemon
it: Chiudi & Spegni Demone

en: Edit Trackers
it: Modifica i trackers

en: _Add Peer
it: _Aggiungi Peer

en: Add a peer by its IP
it: Aggiungi peer dal suo IP

en: Edit Tracker
it: Modifica Tracker

en: Enter Remote Path
it: Inserire un percorso remoto

en: Path:
it: Percorso:

en: Create Torrent
it: Crea torrent

en: Fol_der
it: Car_tella

en: _Remote Path
it: _Percorso Remoto

en: Files
it: File

en: Piece Size:
it: Dimensione parti:

en: Set Private Flag
it: Imposta flag privato

en: Add this torrent to the session
it: Aggiungi questo torrent alla sessione

en: Options
it: Opzioni

en: Save .torrent as
it: Salva .torrent come...

en: _Pause
it: _Pausa

en: Resu_me
it: Ripren_di

en: Resume selected torrents.
it: Riprendi i torrent selezionati.

en: Opt_ions
it: Op_zioni

en: _Queue
it: A_ccoda

en: _Update Tracker
it: _Aggiorna tracker

en: _Remove Torrent
it: _Rimuovi torrent

en: _Force Re-check
it: _Forza Ri-controllo

en: label
it: etichetta

en: _Select All
it: _Seleziona tutto

en: _Pause All
it: Metti Tutti in _Pausa

en: Resu_me All
it: Ripre_ndi Tutti

en: _Connection Limit
it: _Limite Connessione

en: Upload _Slot Limit
it: Limite slot di invio

en: _Auto Managed
it: _Gestito Automaticamente

en: Add Tracker
it: Aggiungi Tracker

en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: _Expand All
it: _Espandi tutto

en: BitTorrent Client
it: Client BitTorrent

en: Deluge BitTorrent Client
it: Client BitTorrent Deluge

en: Download and share files over BitTorrent
it: Scarica e condivide i file via BitTorrent

en: Command
it: Comando

en: Password
it: Parola d'ordine

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Use Random Ports
it: Usa porte casuali

en: Inbound
it: In entrata

en: Outbound
it: In uscita

en: Maximum Connections
it: Connessioni massime

en: Maximum Upload Slots
it: Numero Massimo di slot in Upload

en: Maximum Half-Open Connections
it: Numero Massimo di Connessioni Semi-Aperte

en: Maximum Connection Attempts per Second
it: Massimi tentativi di connessione per secondo

en: Rate Limit IP Overhead
it: Limita anche l'Overead TCP/IP

en: Share Ratio
it: Rapporto condivisione

en: Type
it: Tipo

en: Apply
it: Applica

en: Emule IP list (GZip)
it: Elenco IP Emule (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
it: SafePeer in formato testo (compresso)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
it: PeerGuardian in formato testo (non compresso)

en: Invalid leader
it: Leader non valido

en: Invalid magic code
it: Magic code non valido

en: Invalid version
it: Versione non valida

en: Days
it: Giorni

en: Check for new list every:
it: Controlla per una nuova lista ogni:

en: Import blocklist on startup
it: Importa la lista nera all'avvio

en: <b>Settings</b>
it: <b>Impostazioni</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
it: Se necessario scarica a lista nera e importa il file

en: Check Download and Import
it: Controlla il Download e Importa

en: Download a new blocklist file and import it.
it: Scarica una nuova lista nera e importala

en: Force Download and Import
it: Forza Download e Importa

en: Blocklist is up to date
it: La blocklist è aggiornata

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: Type:
it: Tipo:

en: Date:
it: Data:

en: File Size:
it: Dimensione File:

en: <b>Info</b>
it: <b>Informazioni</b>

en: Torrent Complete
it: Torrent completato

en: Torrent Added
it: Torrent Aggiunto

en: Execute
it: Esegui

en: Event
it: Evento

en: <b>Add Command</b>
it: <b>Aggiungi Comando</b>

en: <b>Commands</b>
it: <b>Comandi</b>

en: Watch folder does not exist.
it: La cartella da controllare non esiste

en: Path does not exist.
it: Il percorso non esiste.

en: Watch Folder Properties
it: Controlla le proprietà della cartella

en: Select A Folder
it: Scegli una cartella

en: Enable this watch folder
it: Abilita questo controllore della cartella

en: <b>Watch Folder</b>
it: <b>Conntrolla Cartella</b>

en: Delete .torrent after adding
it: Cancella .torrent dopo aggiunta

en: Append extension after adding:
it: Allega l'estensione dopo l'aggiunta:

en: .added
it: .aggiunto

en: <b>Torrent File Action</b>
it: <b>Azione del file torrent</b>

en: <b>Move Completed</b>
it: <b>Spostamento Completato</b>

en: Label:
it: Etichetta:

en: <b>Label</b>
it: <b>Etichetta</b>

en: Main
it: Principale

en: Max Upload Speed:
it: Velocità Massima di Upload:

en: Max Connections:
it: Connessioni Massime:

en: Max Upload Slots:
it: Slots Massimi di Upload:

en: Max Download Speed:
it: Massima Velocità di Download:

en: <b>Bandwidth</b>
it: <b>Banda</b>

en: Auto Managed:
it: Gestito Automaticamente:

en: Add Paused:
it: Aggiungi in Pausa:

en: Queue to:
it: Accoda a:

en: <b>Queue</b>
it: <b>Coda</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
it: <b>Controlla Cartelle</b>

en: seconds
it: secondi

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
it: L'interfaccia web di Deluge non è installata, per favore installa
    l'interfaccia e riprova

en: Enable web interface
it: Abilita l'interfaccia web

en: Enable SSL
it: Abilita SSL

en: Listening port:
it: Porta di ascolto:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
it: Etichetta non valida, i caratteri validi sono: [a-z0-9_-]

en: Empty Label
it: Etichetta Vuota

en: Label already exists
it: Etichetta già esistente

en: Unknown Label
it: Etichetta Sconosciuta

en: Unknown Torrent
it: Torrent Sconosciuto

en: Label _Options
it: _Opzioni Etichetta

en: _Remove Label
it: _Rimuovi etichetta

en: _Add Label
it: _Aggiungi etichetta

en: Label Options
it: Opzioni Etichette

en: Label
it: Etichetta

en: <b>Label Options</b>
it: <b>Opzioni etichetta</b>

en: Apply per torrent max settings:
it: Applica le impostazioni di massima al torrent

en: Maximum
it: Massimo

en: Apply Queue settings:
it: Applica le impostazioni di coda:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
it: 1 linea per tracker

en: Automatically apply label:
it: Applica automaticamente l'etichetta:

en: Add Label
it: Aggiungi etichetta

en: <b>Add Label</b>
it: <b>Aggiungi etichetta</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
it: <i>Usa la barra laterale per aggiungere, modificare e rimuovere le etichette. </i>

en: <b>Labels</b>
it: <b>Etichette</b>

en: Notification Blink shown
it: Visualizza notifiche lampeggiangi

en: Popup notification is not enabled.
it: Notifiche a popup non abilitate

en: Notification popup shown
it: Notifiche a popup mostrate

en: Sound notification not enabled
it: Notifiche sonore non attivate

en: pygame is not installed
it: pygame non è installato

en: Sound notification failed %s
it: Il suono di notifica non funziona %s

en: Sound notification Success
it: Il suono di notifica ha funzionato correttamente

en: Finished Torrent
it: Torrent Completati

en: Choose Sound File
it: Scegli il File Sonoro

en: There was an error sending the notification email: %s
it: C'è stato un erroe nell'invio dell'email di notificha: %s

en: Notification email sent.
it: Email di notifica inviata.

en: Finished Torrent "%(name)s"
it: Completato Torrent "%(name)s"

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
it: Quest'email è per informarti che Deluge ha finito di scaricare "%(name)s", che include i file %(num_files)i.
    Per bloccare il ricevimento di questi messaggi, disattiva la notifica delle email nelle preferenze di deluge.
    
    Grazie.
    Deluge.

en: Tray icon blinks enabled
it: Icona dell'area di notifica lampeggiante abilitata

en: Popups enabled
it: Popup abilitati

en: Sound enabled
it: Sonoro abilitato

en: <b>UI Notifications</b>
it: <b>Notifiche dell'UI</b>

en: <b>Recipients</b>
it: <b>Destinatari</b>

en: Server requires TLS/SSL
it: Il server richiede TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
it: <b>Notifiche Email</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
it: Questa configurazione non significa che ora tu non riceverai notifiche per tutti questi eventi

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Sound Customization
it: Personalizzazione dell'audio

en: Extract to:
it: Estrai in:

en: Create torrent name sub-folder
it: Crea sotto-cartella con il nome del file torrent

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
it: Selezionando questa opzione verrà creata una sotto-cartella usando il nome dei file torrent senza estrarre la cartella selezionata e inserendo il nome esatto dei file.

en: Download Limit:
it: Limite di Download:

en: Upload Limit:
it: Limite di Upload:

en: Active Torrents:
it: Torrent attivi:

en: Active Downloading:
it: Download Attivi:

en: Active Seeding:
it: Seed Attivi:

en: <b>Slow Settings</b>
it: <b>Impostazioni pesanti</b>

en: Save
it: Salva

en: Host:
it: Ospite:

en: Move
it: Sposta

en: Set Maximum Connections
it: Imposta numero massimo di connessioni

en: Download Speed
it: Velocità di scaricamento

en: Set Maximum Download Speed
it: Imposta velocità massima di download

en: Upload Speed
it: Velocità di invio

en: Set Maximum Upload Speed
it: Imposta velocità massima di upload

en: Protocol Traffic Download/Upload
it: Protocollo traffico Download/Upload

en: Connect
it: Connetti

en: Filters
it: Filtri

en: D/L Speed Limit
it: Limite velocità D/L

en: U/L Speed Limit
it: Limite velocità U/L

en: Connection Limit
it: Limite connessione

en: Upload Slot Limit
it: Limite slot d'invio

en: Update Tracker
it: Aggiorna tracker

en: Force Recheck
it: Forza ricontrollo

en: Details
it: Dettagli

en: General
it: Generale

en: Private
it: Privato

en: True
it: Vero

en: Be alerted about new releases
it: Segnalare i nuovi rilasci

en: Maximum Connections:
it: Connessioni massime:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
it: Velocità di scaricamento massima (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
it: Velocità di invio massima (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
it: Numero massimo di connessioni semi-aperte:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
it: Numero massimo di tentativi di connessione al secondo.

en: Maximum Upload Slots:
it: Numero massimo di slot di invio:

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Url
it: URL

en: Add In Paused State
it: Aggiungi in Pausa
