deluge - en to ja translation catalogue (654 entries)

en: KiB
ja: kiB

en: All
ja: 全て

en: Checking
ja: チェック中

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Seeding
ja: シーディング

en: Paused
ja: 休止中

en: Queued
ja: キュー済み

en: Error
ja: エラー

en: Name
ja: 名前

en: Progress
ja: 進捗

en: State
ja: 状態

en: Size
ja: サイズ

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Ratio
ja: 共有比

en: Down Speed
ja: 下り速度

en: Up Speed
ja: 上り速度

en: Peers
ja: ピア

en: Avail
ja: 可用性

en: Added
ja: 追加

en: Tracker
ja: トラッカー

en: ETA
ja: 残り時間

en: Prioritize First/Last
ja: 最初と最後を優先

en: Auto Managed
ja: 自動管理

en: Pieces
ja: ピース

en: Warning
ja: 警戒

en: Announce OK
ja: アナウンス OK

en: Announce Sent
ja: アナウンス済み

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Queue
ja: キュー

en: Network
ja: ネットワーク

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Other
ja: その他

en: Daemon
ja: デーモン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ島

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ島

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラディシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ諸島

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ

en: Chad
ja: チャド

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja: コンゴ民主共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボアール

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド (マルビナス) 諸島

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fiji
ja: フィジー

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領南方・南極地域

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グァム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島およびマクドナルド諸島

en: Holy See (Vatican City State)
ja: バチカン

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 北朝鮮

en: Korea, Republic of
ja: 韓国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macao
ja: マカオ

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルジブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラウ

en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Barthelemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin
ja: セント・マーチン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールおよびミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセント・グレナディーン

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Virgin Islands, British
ja: イギリス領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: アメリカ領バージン諸島

en: Wallis and Futuna
ja: ワリー・エ・フトゥーナ諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Daemon not running
ja: デーモンが起動していません

en: Filename
ja: ファイル名

en: Tier
ja: 列

en: Choose a file
ja: ファイルを選択してください

en: Choose a folder
ja: フォルダを選択してください

en: Save .torrent file
ja: トレントファイルの保存

en: Torrent files
ja: トレントファイル

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Client:
ja: クライアント:

en: Current Developers:
ja: 現在の開発者:

en: Past Developers or Contributors:
ja: かつての開発者や貢献者:

en: Server:
ja: サーバ:

en: Torrent
ja: トレント

en: Invalid File
ja: 無効なファイル

en: Choose a .torrent file
ja: トレントファイルの選択

en: Invalid URL
ja: 無効な URL

en: is not a valid URL.
ja: 正しい URK ではありません。

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: Download Failed
ja: ダウンロード失敗

en: Failed to download:
ja: ダウンロードに失敗しました:

en: Details:
ja: 詳細:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Other...
ja: その他...

en: Not Connected
ja: 接続していません

en: DHT Nodes
ja: DHT ノード

en: No
ja: いいえ

en: Priority
ja: 優先度

en: _Status
ja: 状態(_S)

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: Fi_les
ja: ファイル(_L)

en: _Peers
ja: ピア(_P)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: Not Connected...
ja: 接続されていません...

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Down
ja: 下

en: Up
ja: 上

en: Offline
ja: オフライン

en: Online
ja: オンライン

en: Connected
ja: 接続中

en: Host
ja: ホスト

en: Version
ja: バージョン

en: _Start Daemon
ja: デーモンを起動(_S)

en: _Stop Daemon
ja: デーモンを停止(_S)

en: Unable to start daemon!
ja: デーモンを起動できません!

en: Error Adding Host
ja: ホストの追加エラー

en: Level
ja: レベル

en: Enabled
ja: 有効

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Select the Plugin
ja: プラグインの選択

en: Trackers
ja: トラッカー

en: None
ja: なし

en: Admin
ja: 管理

en: Labels
ja: ラベル

en: No Label
ja: ラベルなし

en: <i>Client Version</i>
ja: <i>クライアントバージョン</i>

en:  Torrents Queued
ja:  トレントキュー済み

en:  Torrent Queued
ja:  トレントキュー済み

en: Set Unlimited
ja: 無制限

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Disable
ja: 無効

en: Address
ja: アドレス

en: Client
ja: クライアント

en: Creating Torrent
ja: トレントを作成しています

en: Queued Torrents
ja: キュー済みトレント

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Automatically add torrents on connect
ja: 接続しているトレントを自動的に追加

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Add Torrent
ja: トレントの追加(_A)

en: _Create Torrent
ja: トレントの作成(_C)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Connection Manager
ja: 接続マネージャ(_C)

en: _Torrent
ja: トレント(_T)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Sidebar
ja: サイドバー(_S)

en: Status_bar
ja: ステータスバー(_B)

en: T_abs
ja: タブ(_A)

en: _Columns
ja: カラム(_C)

en: S_idebar
ja: サイドバー(_I)

en: Show _Zero Hits
ja: ヒットしないものも表示(_Z)

en: Show _Trackers
ja: トラッカーを表示(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Homepage
ja: ホームページ(_H)

en: _FAQ
ja: FAQ(_F)

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問と回答(FAQ)

en: _Community
ja: コミュニティー(_C)

en: Add torrent
ja: トレントを追加します

en: Add Torrent
ja: トレントの追加

en: Remove torrent
ja: トレントを削除

en: Remove Torrent
ja: トレントの削除

en: Pause the selected torrents
ja: 選択したトレントを休止します

en: Pause
ja: 休止

en: Resume the selected torrents
ja: 選択したトレントを再開します

en: Resume
ja: 再開

en: Queue Torrent Up
ja: トレントのキューを上げます

en: Queue Up
ja: キューを上げる

en: Queue Torrent Down
ja: トレントのキューを下げます

en: Queue Down
ja: キューを下げる

en: Preferences
ja: 設定

en: Connection Manager
ja: 接続マネージャ

en: Forced
ja: 強制

en: Disabled
ja: 無効

en: Handshake
ja: ハンドシェイク

en: Either
ja: どちらか

en: Show session speed in titlebar
ja: セッション速度をタイトルバーに表示する

en: Enable system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

en: Minimize to tray on close
ja: 閉じたらトレイに最小化する

en: Start in tray
ja: 最小化で開始する

en: Password protect system tray
ja: システムトレイ保護パスワード

en: Move completed to:
ja: 完了後に移動する:

en: Copy of .torrent files to:
ja: トレントファイルをコピー:

en: Download to:
ja: ダウンロード場所:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
ja: トレントの最初と最後のピースを優先する

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
ja: トレント内のファイルの最初と最後のピースを優先します

en: Add torrents in Paused state
ja: トレントを休止状態で追加する

en: Always show
ja: 常に表示する

en: Bring the dialog to focus
ja: ダイアログにフォーカスを合わせる

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
ja: 最大許容接続数 (-1は無制限)

en: Connections:
ja: 接続数:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ja: 全トレントの最大アップロードスロット数 (-1は無制限)

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ja: 全トレントの最大ダウンロード速度 (-1は無制限)

en: Download Speed:
ja: ダウンロード速度:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ja: 全トレントの最大アップロード速度 (-1は無制限)

en: Upload Speed:
ja: アップロード速度:

en: Ignore limits on local network
ja: ローカルネットワークでは制限しない

en: Rate limit IP overhead
ja: IP オーバーヘッドをレート制限に含めない

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
ja: チェックマークをつけると、全体のトラフィック量によって制限を超えてしまわないように、測定された TCP/IP オーバーヘッドをレート制限に含みません。

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
ja: 各トレントの最大アップロードスロット数 (-1は無制限)

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
ja: 各トレントの最大接続数 (-1は無制限)

en: Random
ja: ランダム

en: Active Port:
ja: 使用ポート

en: Test Active Port
ja: 使用ポートをテスト

en: Level:
ja: レベル:

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Universal Plug and Play
ja: Universal Plug and Play を使用します

en: NAT Port Mapping Protocol
ja: NAT ポートマッピングプロトコルを使用します

en: Peer Exchange
ja: ピア交換

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
ja: Local Service Discovery はローカルネットワーク上のピアを検出します。

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
ja: DHT はアクティブな接続数の改善が見込めるかもしれません。

en: Peer TOS Byte:
ja: ピア TOS バイト:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Port:
ja: ポート:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
ja: キャッシュサイズ (16 KiB ブロック):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
ja: 最後にキャッシュされた書き込みからキャッシュをフラッシュするまでの秒数です。デフォルトは 60 秒です。

en: Cache Expiry (seconds):
ja: キャッシュ期限 (秒):

en: Settings
ja: セッティング

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
ja: セッションが開始されてからディスクに書き込まれたブロック (16KiB) の総数です。

en: Blocks Written:
ja: 書き込みブロック:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
ja: このセッションが開始されてから実行された総書き込み回数です。

en: Writes:
ja: 書き込み:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
ja: (書き込みブロック - 書き込み) ÷ 書き込みブロック で表される総書き込み数内での保存された書き込み数の比率、簡単にいうと書き込みキャシュのキャッシュヒット率の一つです。

en: Write Cache Hit Ratio:
ja: 書き込みキャッシュヒット率:

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
ja: Bittorrent エンジン (ピア) から要求され、ディスクまたはキャッシュから供給されたブロック数です。

en: Blocks Read:
ja: 読み込みブロック:

en: The number of blocks that were served from cache.
ja: キャッシュから供給されたブロック数です。

en: Blocks Read Hit:
ja: 読み込みヒットブロック:

en: The cache hit ratio for the read cache.
ja: 読み込みキャッシュのキャッシュヒット率です。

en: Read Cache Hit Ratio:
ja: 読み込みキャッシュヒット率:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
ja: セッションが開始されてから実行された総読み込み回数です。

en: Reads:
ja: 読み込み:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
ja: ディスクキャッシュにある現在の書き込みおよび読み込みキャッシュブロック (16KiB) 数です。

en: Cache Size:
ja: キャッシュサイズ:

en: Read Cache Size:
ja: 読み込みキャッシュサイズ:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
ja: Deluge の改良を助けるために、使用している Python と PyGTK のバージョン、OS とプロセッサーのタイプを送ります。他の情報は絶対に送りません。

en: Yes, please send anonymous statistics
ja: はい、匿名の統計を送ります

en: Location:
ja: 場所:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
ja: Deluge がこの場所にデータベースファイルを見つけられなかった場合は、ピアの国籍解決のために DNS を使用します。

en: Daemon port:
ja: デーモンポート:

en: Allow Remote Connections
ja: リモート接続を許可する

en: Connections
ja: 接続数

en: Periodically check the website for new releases
ja: 定期的に新しいリリースをチェックする

en: Version:
ja: バージョン:

en: Author:
ja: 作者:

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Author Email:
ja: 作者のEメール:

en: Info
ja: 情報

en: Add Peer
ja: ピアの追加

en: hostname:port
ja: ホスト名:ポート

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Add Infohash
ja: ハッシュ情報の追加

en: Infohash:
ja: ハッシュ情報:

en: Trackers:
ja: トラッカー:

en: Add Host
ja: ホストの追加

en: Destination:
ja: 移動先:

en: New Release
ja: 最新版

en: _Goto Website
ja: ウェブサイトへ(_G)

en: Do not show this dialog in the future
ja: このダイアログを今後表示しない

en: Name:
ja: 名前:

en: Comments:
ja: コメント:

en: Move completed:
ja: 完了後移動:

en: Stop seed at ratio:
ja: シード停止比:

en: Remove at ratio
ja: この比率で削除する

en: _Edit Trackers
ja: トラッカーの編集(_E)

en: Top
ja: 上端

en: Bottom
ja: 下端

en: Add Torrents
ja: トレントの追加

en: _URL
ja: URL(_U)

en: Info_hash
ja: ハッシュ情報(_H)

en: Add In _Paused State
ja: 休止状態で追加する(_P)

en: Prioritize First/Last Pieces
ja: 最初/最後のピースを優先する

en: Apply To All
ja: 全てに適用

en: Revert To Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: _Show Deluge
ja: Delugeの表示(_S)

en: _Download Speed Limit
ja: ダウンロード速度制限(_D)

en: _Upload Speed Limit
ja: アップロード速度制限(_U)

en: Quit & Shutdown Daemon
ja: デーモンをシャットダウンして終了

en: Edit Trackers
ja: トラッカーの編集

en: Add a peer by its IP
ja: ピアを IP アドレスで追加します

en: Edit Tracker
ja: トラッカーの編集

en: Tracker:
ja: トラッカー:

en: Enter Remote Path
ja: リモートパスを入力してください

en: Path:
ja: パス:

en: Create Torrent
ja: トレントの作成

en: Fol_der
ja: フォルダ(_D)

en: _Remote Path
ja: リモートパス(_R)

en: Files
ja: ファイル

en: Webseeds
ja: Web シード

en: Piece Size:
ja: ピースサイズ:

en: Set Private Flag
ja: プライベートフラグを設定する

en: Add this torrent to the session
ja: このトレントをこのセッションに追加する

en: Options
ja: オプション

en: Save .torrent as
ja: トレントファイルを名前をつけて保存

en: Resu_me
ja: 再開(_M)

en: Resume selected torrents.
ja: 選択したトレントを再開します。

en: Opt_ions
ja: オプション(_I)

en: _Queue
ja: キュー(_Q)

en: _Update Tracker
ja: トラッカーの更新(_U)

en: _Remove Torrent
ja: トレントの削除(_R)

en: _Force Re-check
ja: 強制再チェック(_F)

en: label
ja: ラベル

en: _Select All
ja: 全て選択(_S)

en: _Pause All
ja: 全て休止(_P)

en: Resu_me All
ja: 全て再開(_M)

en: _Connection Limit
ja: 接続数制限(_C)

en: Upload _Slot Limit
ja: アップロードスロット数制限(_S)

en: _Auto Managed
ja: 自動管理(_A)

en: Add Tracker
ja: トラッカーの追加

en: Add URL
ja: URLの追加

en: _Expand All
ja: 全て展開(_E)

en: BitTorrent Client
ja: BitTorrent クライアント

en: Command
ja: コマンド

en: Use Random Ports
ja: ランダムポートを使用する

en: Inbound
ja: インバウンド

en: Outbound
ja: アウトバウンド

en: Maximum Connections
ja: 最大接続数

en: Maximum Upload Slots
ja: 最大アップロードスロット数

en: Maximum Half-Open Connections
ja: 最大半開接続数

en: Maximum Connection Attempts per Second
ja: 最大接続数 (毎秒)

en: Rate Limit IP Overhead
ja: IP オーバーヘッドをレート制限に含めない

en: Share Ratio
ja: 共有比

en: Type
ja: タイプ

en: Apply
ja: 適用

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
ja: PeerGuardian Text (非圧縮)

en: Blocklist
ja: ブロックリスト

en: Invalid leader
ja: 無効なリーダー

en: Invalid magic code
ja: 無効なマジックコード

en: Invalid version
ja: 無効なバージョン

en: Days
ja: 日

en: Check for new list every:
ja: 新しいリストのチェック間隔:

en: Import blocklist on startup
ja: 起動時にブロックリストをインポートする

en: <b>Settings</b>
ja: <b>設定</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
ja: 必要ならブロックリストファイルをダウンロードし、ファイルをインポートします

en: Check Download and Import
ja: ダウンロードのチェックとインポート

en: Download a new blocklist file and import it.
ja: 新しいブロックリストファイルをダウンロードおよびインポートします

en: Force Download and Import
ja: 強制ダウンロードとインポート

en: Blocklist is up to date
ja: ブロックリストは最新です

en: <b>Options</b>
ja: <b>オプション</b>

en: Type:
ja: タイプ:

en: Date:
ja: 日付：

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: <b>Info</b>
ja: <b>情報</b>

en: Torrent Complete
ja: トレント完了時

en: Torrent Added
ja: トレント追加時

en: Execute
ja: コマンド実行

en: Event
ja: イベント

en: <b>Add Command</b>
ja: <b>コマンドの追加</b>

en: <b>Commands</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: Path does not exist.
ja: パスが存在しません。

en: Select A Folder
ja: フォルダの選択

en: Label:
ja: ラベル:

en: <b>Label</b>
ja: <b>ラベル</b>

en: Max Upload Speed:
ja: 最大アップロード速度:

en: Max Connections:
ja: 最大接続数:

en: Max Upload Slots:
ja: 最大アップロードスロット:

en: Max Download Speed:
ja: 最大ダウンロード速度:

en: <b>Bandwidth</b>
ja: <b>帯域幅</b>

en: <b>Queue</b>
ja: <b>キュー</b>

en: seconds
ja: 秒

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
ja: Deluge web インターフェイスがインストールされていません。\n
    インターフェイスをインストールしてから再度お試しください

en: Enable web interface
ja: Web インターフェイスを有効にする

en: Enable SSL
ja: SSL を有効にする

en: Listening port:
ja: 待ち受けポート:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
ja: 不正なラベルです。使用できる文字:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
ja: 空のラベルです

en: Label already exists
ja: ラベルはすでに存在します

en: Unknown Label
ja: 未知のラベルです

en: Unknown Torrent
ja: 未知のトレントです

en: Label _Options
ja: ラベルオプション(_O)

en: _Remove Label
ja: ラベルの削除(_R)

en: _Add Label
ja: ラベルの追加(_A)

en: Label Options
ja: ラベルオプション

en: Label
ja: ラベル

en: <b>Label Options</b>
ja: <b>ラベルオプション</b>

en: Apply per torrent max settings:
ja: 各トレントに最大設定を適用する:

en: Maximum
ja: 最大

en: Apply Queue settings:
ja: キュー設定を適用する:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
ja: <i>(1 行に 1 トラッカー)</i>

en: Automatically apply label:
ja: ラベルに自動適用する:

en: Add Label
ja: ラベルの追加

en: <b>Add Label</b>
ja: <b>ラベルの追加</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
ja: <i>ラベルの追加、編集、および削除はサイドバーで行います。</i>

en: <b>Labels</b>
ja: <b>ラベル</b>

en: Popup notification is not enabled.
ja: ポップアップ通知が有効ではありません

en: Sound notification not enabled
ja: サウンド通知が有効ではありません

en: pygame is not installed
ja: pygame がインストールされていません

en: Sound notification Success
ja: サウンド通知に成功しました

en: Choose Sound File
ja: サウンドファイルを選択

en: There was an error sending the notification email: %s
ja: 通知メールの送信中にエラーが発生しました: %s

en: Notification email sent.
ja: 通知メールを送信しました。

en: Finished Torrent "%(name)s"
ja: Torrent "%(name)s" が完了しました

en: Popups enabled
ja: ポップアップを有効化

en: Sound enabled
ja: サウンドを有効化

en: <b>UI Notifications</b>
ja: <b>UI 通知</b>

en: <b>Email Notifications</b>
ja: <b>メール通知</b>

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Extract to:
ja: 展開先:

en: Create torrent name sub-folder
ja: トレント名のサブフォルダを作成する

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
ja: このオプションは選択された展開先フォルダ内にトレント名のサブフォルダを作成し、展開したファイルをそこに格納します。

en: Download Limit:
ja: ダウンロード制限:

en: Upload Limit:
ja: アップロード制限:

en: Active Torrents:
ja: アクティブトレント数:

en: <b>Slow Settings</b>
ja: <b>制限設定</b>

en: Logout
ja: ログアウト

en: Save
ja: 保存

en: Host:
ja: ホスト:

en: Move
ja: 移動

en: Login
ja: ログイン

en: Set Maximum Connections
ja: 最大接続数の設定

en: Download Speed
ja: 下り速度

en: Set Maximum Download Speed
ja: 最大ダウンロード速度の設定

en: Upload Speed
ja: 上り速度

en: Set Maximum Upload Speed
ja: 最大アップロード速度の設定

en: Protocol Traffic Download/Upload
ja: ダウンロード/アップロードプロトコルのトラフィック

en: Connect
ja: 接続

en: Filters
ja: フィルタ

en: D/L Speed Limit
ja: DL 速度制限

en: U/L Speed Limit
ja: UL 速度制限

en: Connection Limit
ja: 接続制限

en: Upload Slot Limit
ja: アップロードスロット数制限

en: Update Tracker
ja: トラッカーの更新

en: Force Recheck
ja: 強制再チェック

en: Details
ja: 詳細

en: General
ja: 一般

en: Private
ja: プライベート

en: Be alerted about new releases
ja: 最新版があれば警告する

en: Maximum Connections:
ja: 最大接続数:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
ja: 最大ダウンロード速度 (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
ja: 最大アップロード速度 (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
ja: 最大半開接続数:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
ja: 最大接続試行回数 (毎秒)

en: Maximum Upload Slots:
ja: 最大アップロードスロット数:

en: Refresh
ja: 更新

en: File
ja: ファイル

en: Add In Paused State
ja: 休止状態を追加

en: Download
ja: ダウンロード
