deluge - en to ru translation catalogue (1305 entries)

en: B
ru: Б

en: KiB
ru: КиБ

en: MiB
ru: МиБ

en: GiB
ru: ГиБ

en: TiB
ru: ТиБ

en: K
ru: К

en: G
ru: Г

en: K/s
ru: К/c

en: KiB/s
ru: КиБ/с

en: M/s
ru: М/с

en: MiB/s
ru: МиБ/с

en: G/s
ru: Г/с

en: GiB/s
ru: ГиБ/с

en: T/s
ru: Т/с

en: TiB/s
ru: ТиБ/с

en: Common Options
ru: Общие параметры

en: Print this help message
ru: Показать эту справку

en: Print version information
ru: Показать информацию о версии

en: Set the config directory path
ru: Установить путь каталога настроек

en: Output to specified logfile instead of stdout
ru: Вывод в указанный файл журнала вместо stdout

en: Set the log level (none, error, warning, info, debug)
ru: Установить уровень журналирования (нет, ошибки, предупреждения, информация, отладка)

en: Enable logfile rotation, with optional maximum logfile size, default: %(const)s (Logfile rotation count is 5)
ru: Включить ротацию журналов событий. Можно указать максимальный размер журнала (по умолчанию %(const)s). Количество журналов — 5.

en: Quieten logging output (Same as `--loglevel none`)
ru: Отключить журналирование событий (то же, что и `--loglevel none`)

en: Profile %(prog)s with cProfile. Outputs to stdout unless a filename is specified
ru: Профилировать %(prog)s с помощью cProfile. Вывод направляется в стандартный вывод, если не указано имя файла.

en: Process Control Options
ru: Параметры управления процессом

en: Pidfile to store the process id
ru: Pid-файл для хранения ID процесса

en: Do not daemonize (fork) this process
ru: Работать не в фоновом режиме (не выполнять системный вызов fork)

en: Change to this user on startup (Requires root)
ru: Переключиться на этого пользователя при запуске (требуются права администратора)

en: Change to this group on startup (Requires root)
ru: Переключиться на эту группу при запуске (требуются права администратора)

en: Daemon Options
ru: Параметры службы

en: IP address to listen for UI connections
ru: Прослушиваемый IP-адрес для соединений с интерфейсом

en: Port to listen for UI connections on
ru: Порт, прослушиваемый для соединений с UI

en: IP address to listen for BitTorrent connections
ru: Прослушиваемый IP-адрес для соединений БитТоррент

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections.
ru: Имя сетевого интерфейса или адрес IP для исходящий соединений BitTorrent

en: Config keys to be unmodified by `set_config` RPC
ru: Параметры конфигурации, которые не будут изменены при удалённом вызове `set_config`

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активен

en: Allocating
ru: Размещение

en: Checking
ru: Проверка

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Seeding
ru: Раздача

en: Paused
ru: На паузе

en: Queued
ru: В очереди

en: Error
ru: Ошибка

en: Name
ru: Название

en: Progress
ru: Прогресс

en: State
ru: Состояние

en: Size
ru: Размер

en: Downloaded
ru: Загружено

en: Uploaded
ru: Отдано

en: Remaining
ru: Осталось

en: Ratio
ru: Рейтинг

en: Down Speed
ru: Загрузка

en: Up Speed
ru: Отдача

en: Down Limit
ru: Порог загрузки

en: Up Limit
ru: Порог отдачи

en: Max Connections
ru: Максимум соединений

en: Max Upload Slots
ru: Максимум слотов раздачи

en: Peers
ru: Пиры

en: Seeds
ru: Сиды

en: Avail
ru: Доступно

en: Seeds:Peers
ru: Сиды:пиры

en: Added
ru: Добавлен

en: Tracker
ru: Трекер

en: Download Folder
ru: Каталог для загрузок

en: Seeding Time
ru: Время раздачи

en: Active Time
ru: Время активности

en: Last Activity
ru: Последняя активность

en: Finished Time
ru: Время окончания

en: Complete Seen
ru: Замечен целиком

en: Completed
ru: Завершено

en: ETA
ru: Ост. время

en: Shared
ru: Общее

en: Prioritize First/Last
ru: Приоритет первой/последней

en: Sequential Download
ru: Последовательная загрузка

en: Auto Managed
ru: Автоматический режим

en: Stop At Ratio
ru: Остановить при рейтинге

en: Stop Ratio
ru: Рейтинг остановки

en: Remove At Ratio
ru: Удалить при рейтинге

en: Move On Completed
ru: Перемещение по завершению

en: Move Completed Path
ru: Путь для перемещения завершённых

en: Move On Completed Path
ru: Путь для перемещения завершённых

en: Owner
ru: Владелец

en: Pieces
ru: Части

en: Seed Rank
ru: Ранг раздачи

en: Super Seeding
ru: Супер-раздача

en: Warning
ru: Внимание

en: Announce OK
ru: Анонс успешно выполнен

en: Announce Sent
ru: Анонс отправлен

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Bandwidth
ru: Полоса пропускания

en: Queue
ru: Очередь

en: Network
ru: Сеть

en: Proxy
ru: Прокси

en: Cache
ru: Кэш

en: Other
ru: Прочее

en: Daemon
ru: Служба

en: Plugins
ru: Модули

en: Skip
ru: Пропустить

en: Low
ru: Низкий

en: Normal
ru: Обычный

en: High
ru: Высокий

en: Deluge cannot find the `deluged` executable, check that the deluged package is installed, or added to your PATH.
ru: Deluge не может найти исполняемый файл `deluged`, проверьте, что пакет `deluged` установлен или добавьте его в PATH

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Восточное Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова (Острова Килинг)

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
ru: Демократическая Республика Конго

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cote d'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные Территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова МакДональд

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Ватикан (Папский Престол)

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iran, Islamic Republic of
ru: Исламская Республика Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jersey
ru: Остров Джерси

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Korea, Republic of
ru: Республика Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru: Ливийская Арабская Джамахирия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macao
ru: Мокао

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивские острова

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
ru: Федеративные Штаты Микронезии

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антилы

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
ru: Палестинская территория, оккупированная

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saint Barthelemy
ru: Сен-Бартелемей

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin
ru: Сент-Мартин

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южно-Африканская Республика

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Джорджия и Южные Сандвичевы Острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic of
ru: Объединённая Республика Танзания

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова (США)

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские острова (Британия)

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова (США)

en: Wallis and Futuna
ru: Острова Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: UI Options
ru: Параметры интерфейса

en: Set the default UI to be run, when no UI is specified
ru: Установить пользовательский интерфейс для запуска по умолчанию, когда пользовательский интерфейс не указан

en: Alternative UI to launch, with optional ui args 
      (default UI: *)
ru: Альтернативный интерфейс для запуска с необязательными аргументами 
      (стандартный интерфейс: *)

en: Web Server Options
ru: Параметры веб-сервера

en: IP address for web server to listen on
ru: IP-адрес для прослушивания веб-сервером

en: Port for web server to listen on
ru: Порт для прослушивания веб-сервером

en: Set the base path that the ui is running on
ru: Установить базовый путь, по которому работает пользовательский интерфейс

en: Force the web server to use SSL
ru: Требовать использование SSL от веб-сервера

en: Force the web server to disable SSL
ru: Требовать отключение SSL от веб-сервера

en: Daemon does not exist
ru: Служба не существует

en: Daemon not running
ru: Служба не выполняется

en: Filename
ru: Имя файла

en: Tier
ru: Уровень

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Open
ru: _Открыть

en: Choose a folder
ru: Выберите папку

en: Save .torrent file
ru: Сохранить файл .torrent

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Torrent files
ru: Торрент-файлы

en: All files
ru: Все файлы

en: Enter your password to show Deluge...
ru: Введите ваш пароль, чтобы показать Deluge...

en: Enter your password to Quit Deluge...
ru: Введите пароль, чтобы выйти из Deluge...

en: D: {download_rate} U: {upload_rate} - Deluge
ru: З: {download_rate} О: {upload_rate} - Deluge

en: Edit path
ru: Изменить путь

en: Remove path
ru: Удалить путь

en: _Apply to selected
ru: _Применить выбранное

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
ru: Программа для обмена файлами
    по пиринговому протоколу БитТоррент

en: Client:
ru: Клиент:

en: Current Developers:
ru: Текущие разработчики:

en: Past Developers or Contributors:
ru: Прошлые разработчики и участники:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
ru: Эта программа является свободным программным обеспечением; Вы можете распространять и/или изменять её согласно правилам лицензии GNU General Public License, опубликованной Фондом Свободного Программного обеспечения; как под версией 3 лицензии, так и (по желанию) под более поздней. 
    
    Эта программа распространяется в надежде что будет полезной, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без подразумеваемых гарантий КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНЫХ ЦЕЛЕЙ. Обратитесь к тексту лицензии GNU General Public License для получения подробностей. 
    
    Вы должны были получить копию лицензии GNU General Public License вместе с программой; если это не так, обратитесь к <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    В дополнение, в виде специального исключения, обладатели авторских прав дают разрешение для использование некоторыми частями кода программы библиотеки OpenSSL. Вы должны придерживаться лицензии GNU General Public License во всех отношениях, ели код не использует OpenSSL. 
    
    Если вы измените файл(ы) с этим исключением, вы можете расширить это исключение для вашей версии файла(ов), но вы не обязаны это делать. Если вы не хотите сделать это, удалите это заявление об исключении из вашей версии. Если вы удалите это заявление об исключении из всех исходных файлы программы, то так же удалите её.

en: Server:
ru: Сервер:

en: Torrent
ru: Торрент

en: Add Torrents (%d)
ru: Добавить торренты (%d)

en: Duplicate torrent(s)
ru: Дублировать торрент(ы)

en: You cannot add the same torrent twice. %d torrents were already added.
ru: Вы не можете добавить этот торрент дважды. %d торренты уже добавлены

en: Invalid File
ru: Неверный файл

en: Please wait for files...
ru: Пожалуйста, дождитесь файлов...

en: Unable to download files for this magnet
ru: Не удалось загрузить файлы для этой магнет-ссылки

en: Choose a .torrent file
ru: Выберите файл .torrent

en: Invalid URL
ru: Неверный URL

en: is not a valid URL.
ru: не является верным адресом.

en: Downloading...
ru: Загрузка...

en: Download Failed
ru: Ошибка загрузки

en: Failed to download:
ru: Не удалось загрузить:

en: _No
ru: _Нет

en: _Yes
ru: _Да

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Details:
ru: Подробности:

en: Authenticate
ru: Авторизоваться

en: C_onnect
ru: П_одключить

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Edit Account
ru: Править учётную запись

en: Edit existing account
ru: Изменить существующую учётную запись

en: _Apply
ru: _Применить

en: New Account
ru: Новая учётная запись

en: Create a new account
ru: Создать новую учётную запись

en: _Add
ru: _Добавить

en: Authentication Level:
ru: Уровень аутентификации:

en: Password Protected
ru: Защищено паролем

en: _OK
ru: _ОК

en: Other...
ru: Прочее...

en: Not Connected
ru: Не подключён

en: Connections (Limit)
ru: Соединения (порог)

en: Download Speed (Limit)
ru: Скорость загрузки (порог)

en: Upload Speed (Limit)
ru: Скорость отдачи (порог)

en: Protocol Traffic (Down:Up)
ru: Трафик по протоколу (загружено/отдано)

en: DHT Nodes
ru: Узлы DHT

en: Free Disk Space
ru: Свободное место на диске

en: External IP Address
ru: Внешний адрес IP

en: n/a
ru: н/д

en: <b><small>Port Issue</small></b>
ru: <b><small>Проблема с портом</small></b>

en: No incoming connections, check port forwarding
ru: Нет входящих соединений, проверьте перенаправление порта

en: Download Speed Limit
ru: Ограничение скорости загрузки

en: Set the maximum download speed
ru: Установить максимальную скорость загрузки

en: Upload Speed Limit
ru: Ограничение скорости отдачи

en: Set the maximum upload speed
ru: Установить максимальную скорость ротдачи

en: Incoming Connections
ru: Входящие соединения

en: Set the maximum incoming connections
ru: Установить максимум входящих соединений

en: {state} {percent}%
ru: {state} {percent} %

en: Never
ru: Никогда

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Priority
ru: Приоритет

en: _All
ru: _Всё

en: _Status
ru: _Состояние

en: _Details
ru: _Подробности

en: Fi_les
ru: Фай_лы

en: _Peers
ru: _Пиры

en: _Options
ru: _Параметры

en: _Trackers
ru: _Трекеры

en: Not Connected...
ru: Не подключено...

en: Unlimited
ru: Без ограничений

en: Down
ru: Вниз

en: Up
ru: Вверх

en: A Deluge daemon (deluged) is already running.
    To use Standalone mode, stop local daemon and restart Deluge.
ru: Служба Deluge (deluged) уже запущена.
    Для использования автономного режима, остановите локальную службу и перезапустите Deluge.

en: Only Thin Client mode is available because libtorrent is not installed.
    To use Standalone mode, please install libtorrent package.
ru: Доступен только режим тонкого клиента, потому что libtorrent не установлен.
    Для использования автономного режима, пожалуйста установите пакет libtorrent.

en: Only Thin Client mode is available due to unknown Import Error.
    To use Standalone mode, please see logs for error details.
ru: Доступен только режим тонкого клиента из-за неизвестной ошибки импорта (Import Error).
    Для использования автономного режима смотрите подробности об ошибке в журнале событий.

en: Continue in Thin Client mode?
ru: Продолжить в режиме тонкого клиента?

en: Change User Interface Mode
ru: Изменить режим пользовательского интерфейса

en: Offline
ru: Не в сети

en: Online
ru: В сети

en: Connected
ru: Подключено

en: Status
ru: Статус

en: Host
ru: Хост

en: Version
ru: Версия

en: _Start Daemon
ru: З_апустить службу

en: _Stop Daemon
ru: О_становить службу

en: _Disconnect
ru: _Отсоединить

en: Unable to start daemon!
ru: Не удаётся запустить службу!

en: Check deluged package is installed and logs for further details
ru: Проверьте установлен ли пакет deluged и журналы для получения дополнительной информации

en: Incompatible Client
ru: Несовместимый клиент

en: Auto-starting the daemon locally is not enabled. See "Options" on the "Connection Manager".
ru: Автозапуск локальной службы отключён. Смотрите «Параметры запуска» в «Управлении подключениями».

en: Failed To Connect
ru: Не удалось подключиться

en: Edit Host
ru: Изменить хост

en: Error Adding Host
ru: Ошибка при добавлении узла

en: Error Updating Host
ru: Ошибка обновления хоста

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Level
ru: Уровень

en: Enabled
ru: Включён

en: Plugin
ru: Модуль

en: Attention
ru: Внимание

en: You must choose a language
ru: Необходимо выбрать язык

en: You must now restart the deluge UI for the changes to take effect.
ru: Необходимо перезапустить пользовательский интерфейс deluge для того, чтобы изменения вступили в силу.

en: Thinclient
ru: Тонкий клиент

en: Standalone
ru: Автономный

en: Switching Deluge Client Mode...
ru: Переключение клиентского режима Deluge...

en: Do you want to restart to use %s mode?
ru: Хотите перезапустить deluge, чтобы использовать режим «%s»?

en: Select the Plugin
ru: Выберите модуль

en: Plugin Eggs
ru: Дополнение Eggs

en: Server Side Error
ru: Ошибка на стороне сервера

en: An error occurred on the server
ru: На сервере произошла ошибка

en: Error Adding Account
ru: Ошибка при добавлении аккаунта

en: Authentication failed
ru: Сбой аутентификации

en: An error occurred while adding account
ru: Произошла ошибка при добавлении аккаунта

en: Error Updating Account
ru: Ошибка обновления аккаунта

en: An error occurred while updating account
ru: Произошла ошибка при обновлении аккаунта

en: Remove Account
ru: Удалить аккаунт

en: Are you sure you want to remove the account with the username "%(username)s"?
ru: Действительно удалить учётную запись с именем пользователя «%(username)s»?

en: Error Removing Account
ru: Ошибка удаления аккаунта

en: Auhentication failed
ru: Сбой аутентификации

en: An error occurred while removing account
ru: Произошла ошибка при удалении учётной записи

en: States
ru: Состояния

en: Trackers
ru: Трекеры

en: None
ru: Нет

en: Admin
ru: Администратор

en: Labels
ru: Метки

en: No Label
ru: Без метки

en: No Owner
ru: Нет владельца

en: <i>Client Version</i>
ru: <i>Версия клиента</i>

en:  Torrents Queued
ru:  Задания помещены в очередь

en:  Torrent Queued
ru:  Задание помещено в очередь

en: Torrent is shared between other Deluge users or not.
ru: Торрент общий для других пользователей Deluge или нет.

en: Remove the selected torrents?
ru: Удалить выбранные торренты?

en: Total of %s torrents selected
ru: Выбрано торрентов — %s

en: Set Unlimited
ru: Неограниченно

en: On
ru: Вкл.

en: Off
ru: Откл.

en: Disable
ru: Отключить

en: Enable...
ru: Включить...

en: Peer Upload Slots
ru: Слоты отдачи для пира

en: Set the maximum upload slots
ru: Установить максимум слотов раздачи

en: Stop Seed At Ratio
ru: Остановить раздачу при рейтинге

en: Ownership Change Error
ru: Ошибка смены владельца

en: There was an error while trying changing ownership.
ru: Произошла ошибка при смене владельца

en: Address
ru: Адрес

en: Client
ru: Клиент

en: GTK Options
ru: Параметры GTK

en: Add one or more torrent files, torrent URLs or magnet URIs to a currently running Deluge GTK instance
ru: Добавить один или несколько торрент-файлов, ссылки на торренты или магнет-ссылки в запущенный экземпляр Deluge GTK

en: Creating Torrent
ru: Создание торрента

en: Queued Torrents
ru: Задания в очереди

en: Add Queued Torrents
ru: Добавить торренты в очередь

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Clear
ru: _Очистить

en: Automatically add torrents on connect
ru: Автоматически добавлять задания при подключении

en: _File
ru: _Файл

en: _Add Torrent
ru: _Добавить торрент

en: _Create Torrent
ru: _Создать торрент

en: Quit & _Shutdown Daemon
ru: Выйти и _остановить службу

en: _Quit
ru: В_ыход

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: _Connection Manager
ru: Управление _подключениями

en: _Torrent
ru: Т_оррент

en: _View
ru: _Вид

en: _Toolbar
ru: Панель _инструментов

en: _Sidebar
ru: _Боковая панель

en: Status_bar
ru: Строка состояния

en: T_abs
ru: _Вкладки

en: _Columns
ru: _Колонки

en: _Find ...
ru: _Найти...

en: S_idebar
ru: Боковая панель

en: Show _Zero Hits
ru: Отображать _пустые элементы

en: Show _Trackers
ru: Показывать _трекеры

en: Show _Owners
ru: Показывать _владельцев

en: _Help
ru: _Справка

en: _Homepage
ru: _Домашняя страница

en: _FAQ
ru: _Частые вопросы

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: _Community
ru: _Сообщество

en: _About
ru: _О программе

en: Add torrent
ru: Добавить торрент

en: Add Torrent
ru: Добавить торрент

en: Remove torrent
ru: Удалить торрент

en: Remove Torrent
ru: Удалить торрент

en: Filter torrents by name.
    This will filter torrents for the current selection on the sidebar.
ru: Отфильтровать торренты по имени.
    Это отфильтрует торренты, выбранные на боковой панели.

en: Filter
ru: Фильтр

en: Pause the selected torrents
ru: Приостановить выбранные торренты

en: Pause
ru: Приостановить

en: Resume the selected torrents
ru: Возобновить выбранные торренты

en: Resume
ru: Возобновить

en: Queue Torrent Up
ru: Переместить торрент вперёд

en: Queue Up
ru: К началу очереди

en: Queue Torrent Down
ru: Переместить торрент назад

en: Queue Down
ru: К концу очереди

en: Preferences
ru: Параметры

en: Connection Manager
ru: Управление подключениями

en: Close
ru: Закрыть

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Clear the search
ru: Очистить поиск

en: _Match Case
ru: У_читывать регистр

en: Forced
ru: Принудительно

en: Disabled
ru: Отключено

en: Handshake
ru: Рукопожатие

en: Full Stream
ru: Весь поток

en: Either
ru: Оба

en: Socks5 Auth
ru: Socks5 Аутентификация

en: HTTP Auth
ru: HTTP-аутентификация

en: The standalone self-contained application
ru: Автономное приложение

en: Thin Client
ru: Тонкий клиент

en: Connect to a Deluge daemon (deluged)
ru: Подключаться к службе Deluge (deluged)

en: Application Mode
ru: Режим приложения

en: Show session speed in titlebar
ru: Отображать скорости загрузки и раздачи в заголовке окна

en: Focus window when adding torrent
ru: Сделать окно активным при добавлении торрента

en: The pieces bar
    will increase bandwidth use between client
    and daemon (does not apply in Standalone mode).
ru: Панель частей
    увеличит использование канала между клиентом
    и службой (это не относится к автономному режиму).

en: Show a pieces bar in Status tab
ru: Показывать панель частей на вкладке «Состояние»

en: Completed:
ru: Завершён:

en: Downloading:
ru: Загружается:

en: Waiting:
ru: Ожидающие:

en: Missing:
ru: Отсутствующие:

en: _Revert
ru: _Восстановить

en: Revert color to default
ru: Восстановить цвет по умолчанию

en: Piece Colors
ru: Цвета частей

en: Main Window
ru: Главное окно

en: Enable system tray icon
ru: Показывать значок в области уведомлений

en: Systray
ru: Системный трей

en: Minimize to tray on close
ru: Сворачивать Deluge в область уведомлений при закрытии

en: Start in tray
ru: Сворачивать Deluge в область уведомлений при запуске

en: Password protect system tray
ru: Защитить паролем значок в области уведомлений:

en: System Tray
ru: Системный трей

en: Notify about new releases
ru: Уведомлять о новых выпусках

en: Updates
ru: Обновления

en: System Default
ru: Системный по умолчанию

en: <b>Language</b>
ru: <b>Язык</b>

en: Move completed to:
ru: Перемещать загруженные файлы в:

en: Copy of .torrent files to:
ru: Копировать файлы .torrent в:

en: Delete copy of torrent file on remove
ru: Удалять копию торрент-файла при удалении торрента

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
ru: Удалить созданный файл .torrent при удалении торрента

en: Download to:
ru: Загружать в:

en: Download Folders
ru: Папки для загрузок

en: Prioritize first and last pieces of torrent
ru: Приоритет у первой и последней частей торрента

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
ru: Приоритет у первой
    и последней частей файлов торрента

en: Sequential download
ru: Последовательная загрузка

en: When enabled, the piece picker will pick pieces in
    sequence instead of rarest first.
    
    Enabling sequential download will affect the piece
    distribution negatively in the swarm. It should be
    used sparingly.
ru: Когда включено, части будут выбираться
    последовательно, а не сначала самые редкие.
    
    Последовательная загрузка отрицательно влияет
    на распространение частей в раздаче. Её следует
    использовать в редких случаях.

en: Add torrents in Paused state
ru: Добавлять торренты в приостановленном состоянии

en: Pre-allocate disk space
ru: Резервировать место на диске

en: Pre-allocate the disk space for the torrent files
ru: Резервировать место на диске для загружаемых файлов

en: Add Torrent Options
ru: Добавление торрента

en: Always show
ru: Всегда отображать

en: Bring the dialog to focus
ru: Сделать диалоговое окно активным

en: Add Torrents Dialog
ru: Диалоговое окно «Добавить торренты»

en: Connection Attempts per Second:
ru: Попыток соединения в секунду:

en: Half-Open Connections:
ru: Полуоткрытые соединения:

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимум допустимых соединений. «-1» — неограниченно.

en: Connections:
ru: Соединения:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимум допустимых соединений отдачи. «-1» — неограниченно.

en: Upload Slots:
ru: Слоты отдачи:

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимальная скорость приёма для всех торрентов. -1 означает без ограничений.

en: Download Speed:
ru: Скорость загрузки:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимум скорости отдачи для всех торрентов. «-1» — без ограничений.

en: Upload Speed:
ru: Скорость отдачи:

en: Ignore limits on local network
ru: Игнорировать ограничения в локальной сети

en: Rate limit IP overhead
ru: Ограничивать скорость с учётом издержек протокола IP

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
ru: Если включено, приблизительные издержки TCP/IP учитываются ограничителями скорости, чтобы избежать превышения суммарного трафика

en: Global Bandwidth Limits
ru: Глобальные ограничения пропускной способности

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимум слотов отдачи на торрент. «-1» — без ограничений.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимальное количество соединений на торрент. -1 означает неограниченное.

en: The maximum number download speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимальная скорость загрузки для торрента. Установите -1 для неограниченной.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
ru: Максимум скорости отдачи на торрент. «-1»  — без ограничений.

en: Per-Torrent Bandwidth Limits
ru: Ограничения пропускной способности для торрента

en: Queue to top
ru: Добавлять в начало очереди

en: New Torrents
ru: Новые торренты

en: Seeding:
ru: Раздачи:

en: Total:
ru: Всего:

en: Ignore slow torrents
ru: Игнорировать медленные торренты

en: Torrents not transfering any data do not count towards download/seeding active count.
ru: Торренты, не передающие данные, не учитываются в количестве активных загрузок и раздач.

en: Prefer seeding torrents
ru: Приоритет раздающих торрентов

en: Give preference to seeding torrents over downloading torrents.
ru: Предпочесть раздающие торренты вместо скачиваемых.

en: Active Torrents
ru: Активные торренты

en: Share Ratio:
ru: Рейтинг раздачи:

en: Time Ratio:
ru: Коэффициент времени:

en: Time (m):
ru: Длительность (мин):

en: Seeding Rotation
ru: Чередование раздачи

en: Pause Torrent
ru: Приостановить торрент

en: Share Ratio Reached
ru: Рейтинг раздачи достигнут

en: The IP address of the interface to listen for incoming bittorrent connections on. Leave this empty if you want to use the default.
ru: IP-адрес интерфейса для прослушивания входящих bittorrent соединений. Оставьте это поле пустым, если хотите использовать значение по умолчанию.

en: Incoming Address
ru: Входящий адрес

en: Random
ru: Случайно

en: Uses random ports in range 49152 to 65525
ru: Использует случайные порты из диапазона от 49152 до 65525

en: Active Port:
ru: Активный порт:

en: Test Active Port
ru: Проверить активный порт

en: Incoming Port
ru: Входящий порт

en: 
    The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.)
ru: 
    Имя сетевого интерфейса или IP-адрес для исходящих BitTorrent соединений. (Оставьте пустым для значений по умолчанию.)

en: Outgoing Interface
ru: Исходящий интерфейс

en: From:
ru: От:

en: To:
ru: По:

en: Outgoing Ports
ru: Исходящие порты

en: Outgoing:
ru: Исходящее:

en: Incoming:
ru: Входящее:

en: Level:
ru: Уровень:

en: Encryption
ru: Шифрование

en: NAT Port Mapping Protocol
ru: Протокол перенаправления портов NAT

en: Peer Exchange
ru: Обмен узлами

en: Exchanges peers between clients. (Disabling requires restart)
ru: Обмен участниками между клиентами. (Отключение требует перезапуска)

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
ru: Обнаружение локальных служб (Local Service Discovery) находит участников в локальной сети.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
ru: Распределённая хэш-таблица (DHT) может увеличить количество активных соединений.

en: Peer TOS Byte:
ru: Байт узла:

en: Network Extras
ru: Дополнительные сетевые параметры

en: Hostname:
ru: Имя хоста:

en: Port:
ru: Порт:

en: Proxy Hostnames
ru: Использовать прокси для имён хостов

en: Hostnames should be attempted to be resolved through
    the proxy instead of using the local DNS service
ru: Имена хостов следует пытаться разрешать через прокси
    вместо использования локальной службы DNS.

en: Proxy Peers
ru: Использовать прокси для пиров

en: Proxy peer and web seed connections.
ru: Использовать прокси для соединений с узлами и веб-раздачами.

en: Proxy Trackers
ru: Использовать прокси для трекеров

en: Force Proxy Use
ru: Использовать прокси принудительно

en: Hide Client Identity
ru: Скрывать данные клиента

en: Attempt to hide client identity and only use proxy for incoming connections.
ru: Попытаться скрыть данные клиента и использовать прокси только для входящих соединений.

en: Force Proxy
ru: Прокси принудительно

en: Cache Size (16 KiB blocks):
ru: Размер кэша (блоков по 16 КиБ):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
ru: Время (в секундах) от последней кэшированной записи части в кэше записи до того, как принудительно сбрасывать кэш этой части на диск. По умолчанию 60 секунд.

en: Cache Expiry (seconds):
ru: Время жизни кэша (секунд):

en: Settings
ru: Параметры

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
ru: Количество блоков по 16 КиБ, записанных на диск с начала текущего сеанса.

en: Blocks Written:
ru: Блоков записано:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
ru: Общее число операций записи, выполненных с начала текущего сеанса.

en: Writes:
ru: Операций записи:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
ru: Соотношение «(блоков_записано - операций_записи) / блоков_записано» представляет собой отношение количества сэкономленных операций записи к их общему количеству, т. е. коэффициент эффективности кэша записи.

en: Write Cache Hit Ratio:
ru: Коэффициент эффективности кэша записи:

en: Write
ru: Запись

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
ru: Количество блоков, запрошенных у движка BitTorrent (от узлов) и полученных с диска или из кэша.

en: Blocks Read:
ru: Блоков считано:

en: The number of blocks that were served from cache.
ru: Количество блоков, считанных из кэша.

en: Blocks Read Hit:
ru: Считано блоков из кэша:

en: The cache hit ratio for the read cache.
ru: Коэффициент эффективности кэша чтения.

en: Read Cache Hit Ratio:
ru: Коэффициент эффективности кэша чтения:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
ru: Общее количество операций чтения, выполненных с начала текущего сеанса.

en: Reads:
ru: Операций чтения:

en: Read
ru: Чтение

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
ru: Количество блоков по 16 КиБ, находящихся сейчас в дисковом кэше. Включает кэш чтения и записи.

en: Cache Size:
ru: Размер кэша:

en: Read Cache Size:
ru: Размер кэша чтения:

en: _Refresh
ru: О_бновить

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
ru: Помогите нам сделать Deluge лучше, отправляя сведения об используемых версиях Python, PyGTK, а также о типах ОС и процессора. Никакая другая информация не отправляется.

en: Yes, please send anonymous statistics
ru: Отправлять анонимную статистику

en: System Information
ru: Информация о системе

en: Location:
ru: Расположение:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
ru: Если Deluge не сможет найти файл базы данных по указанному пути, страны узлов будут определяться через DNS.

en: GeoIP Database
ru: База данных GeoIP

en: Associate with Deluge
ru: Ассоциировать с Deluge

en: Magnet Links
ru: Магнет-ссылки

en: Daemon port:
ru: Порт службы:

en: Port
ru: Порт

en: Allow Remote Connections
ru: Разрешить удалённые соединения

en: Connections
ru: Соединения

en: Periodically check the website for new releases
ru: Периодически проверять веб-сайт на наличие обновлений

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Version:
ru: Версия:

en: Author:
ru: Автор:

en: Homepage:
ru: Домашняя страница:

en: Author Email:
ru: Эл. почта автора:

en: Info
ru: Информация

en: _Install
ru: _Установить

en: _Find More...
ru: _Найти ещё на веб-сайте Deluge...

en: Remove the selected torrent(s)?
ru: Удалить выбранный торрент(ы)?

en: Include downloaded files
ru: Включая загруженные файлы

en: (This is permanent!)
ru: (Это необратимо!)

en: Add Peer
ru: Добавить узел

en: hostname:port
ru: имя_узла:порт

en: Properties
ru: Свойства

en: Max drop down rows
ru: Макс. количество строк в выпадающем списке

en: <b>General</b>
ru: <b>Общие</b>

en: Show path entry
ru: Показывать поле для ввода пути

en: Show file chooser
ru: Показывать кнопку для выбора папки

en: Show folder name
ru: Показывать название папки

en: Path Chooser Type
ru: Тип выбора пути

en: Enable autocomplete
ru: Использовать автодополнение

en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Set new key
ru: Назначить комбинацию

en: Press this key to set new key accelerators to trigger auto-complete
ru: Нажмите для назначения новой комбинации клавиш для автодополнения

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Save path
ru: Сохранить путь

en: Toggle hidden files
ru: Показать скрытые файлы

en: Default path
ru: Путь по умолчанию

en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Select a Directory
ru: Выберите папку

en: Saved paths
ru: Сохранённые пути

en: column
ru: столбец

en: Cancel
ru: Отменить

en: Open
ru: Открыть

en: Add
ru: Добавить

en: Add the current entry value to the list
ru: Добавить путь из поля ввода в список

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit the selected entry
ru: Изменить выбранный путь

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove the selected entry
ru: Удалить выбранный путь

en: Move the selected entry up
ru: Переместить выбранный путь выше

en: Move the selected entry down
ru: Переместить выбранный путь ниже

en: Default
ru: По умолчанию

en: No default path set
ru: Путь по умолчанию не задан

en: Open properties dialog
ru: Открыть диалоговое окно «Свойства»

en: Add Infohash
ru: Добавить хэш данных

en: From Infohash
ru: По хешу данных

en: Infohash:
ru: Хэш данных:

en: Trackers:
ru: Трекеры:

en: Add Host
ru: Добавить хост

en: Move Download Folder
ru: Изменить папку загрузки

en: Move the torrent(s) download folder.
ru: Изменить папку загрузки торрента(ов).

en: Destination:
ru: Назначение:

en: New Release
ru: Новая версия

en: _Goto Website
ru: _Перейти на веб-сайт

en: New Release Available!
ru: Доступна новая версия!

en: Available Version:
ru: Доступная версия:

en: Server Version
ru: Версия сервера

en: Current Version:
ru: Текущая версия:

en: Do not show this dialog in the future
ru: Больше не показывать это окно

en: Down Speed:
ru: Скорость загрузки:

en: Up Speed:
ru: Скорость отдачи:

en: Downloaded:
ru: Загружено:

en: Uploaded:
ru: Отдано:

en: Seeds:
ru: Сиды:

en: Peers:
ru: Пиры:

en: Availability:
ru: Доступно:

en: Seed Rank:
ru: Ранг раздачи:

en: ETA Time:
ru: Оставшееся время:

en: Last Transfer:
ru: Последняя активность:

en: Active Time:
ru: Время активности:

en: Complete Seen:
ru: Замечен целиком:

en: Seeding Time:
ru: Время раздачи:

en: Pieces:
ru: Частей:

en: Name:
ru: Название:

en: Download Folder:
ru: Папка загрузки:

en: Added:
ru: Добавлен:

en: Total Size:
ru: Общий размер:

en: Total Files:
ru: Файлов:

en: Hash:
ru: Хеш:

en: Created By:
ru: Создан в:

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Owner:
ru: Владелец:

en: Move completed:
ru: Перемещать завершённые

en: Stop seed at ratio:
ru: Останавливать раздачу при рейтинге:

en: Remove at ratio
ru: Удалять при рейтинге

en: Bandwidth Limits
ru: Ограничения пропускной способности

en: Current Tracker:
ru: Текущий трекер:

en: Total Trackers:
ru: Всего трекеров:

en: Tracker Status:
ru: Статус трекера:

en: Next Announce:
ru: Следующий анонс:

en: Private Torrent:
ru: Приватный торрент:

en: _Edit Trackers
ru: _Изменить трекеры

en: Top
ru: В начало

en: Bottom
ru: В конец

en: Add Torrents
ru: Добавить торренты

en: _URL
ru: _Ссылка

en: Info_hash
ru: _Хеш данных

en: Move Complete Folder
ru: Папка для завершённых загрузок

en: Add In _Paused State
ru: При_остановить после добавления

en: Prioritize First/Last Pieces
ru: Приоритет у первой/последней частей

en: Skip File Hash Check
ru: Пропустить проверку хеша

en: Preallocate Disk Space
ru: Резервировать место на диске

en: Preallocate the disk space for the torrent files
ru: Резервировать место на диске для загружаемых файлов

en: Maximum torrent download speed
ru: Максимальная скорость загрузки торрентов

en: Maximum torrent upload speed
ru: Максимальная скорость раздачи торрентов

en: Maximum torrent connections
ru: Максимальное количество соединений для торрента

en: Maximum torrent upload slots
ru: Максимальное количество слотов раздачи для торрента

en: Apply To All
ru: Применить ко всем

en: Revert To Defaults
ru: Восстановить параметры по умолчанию

en: _Show Deluge
ru: _Показать Deluge

en: _Pause Session
ru: П_риостановить сеанс

en: _Resume Session
ru: _Возобновить сеанс

en: _Download Speed Limit
ru: Ограничение скорости _загрузки

en: _Upload Speed Limit
ru: _Oграничение скорости отдачи

en: Quit & Shutdown Daemon
ru: Выйти и остановить службу

en: Edit Trackers
ru: Изменить трекеры

en: _Up
ru: _Вверх

en: _Down
ru: В_низ

en: _Add Peer
ru: _Добавить узел

en: Add a peer by its IP
ru: Добавить узел по IP

en: Edit Tracker
ru: Изменить трекер

en: Tracker:
ru: Трекер:

en: Enter Remote Path
ru: Введите удалённый путь

en: Remote Path
ru: Удалённый путь

en: Path:
ru: Путь:

en: 32 KiB
ru: 32 КиБ

en: 64 KiB
ru: 64 КиБ

en: 128 KiB
ru: 128 КиБ

en: 256 KiB
ru: 256 КиБ

en: 512 KiB
ru: 512 КиБ

en: 1 MiB
ru: 1 МиБ

en: 2 MiB
ru: 2 МиБ

en: 4 MiB
ru: 4 МиБ

en: 8 MiB
ru: 8 МиБ

en: 16 MiB
ru: 16 МиБ

en: Create Torrent
ru: Создать торрент

en: Fol_der
ru: _Папка

en: _Remote Path
ru: _Удалённый путь

en: Files
ru: Файлы

en: Webseeds
ru: Веб-сиды

en: Piece Size:
ru: Размер части:

en: Set Private Flag
ru: Установить флаг приватности

en: Add this torrent to the session
ru: Добавить торрент в очередь

en: Options
ru: Параметры

en: Save .torrent as
ru: Сохранить .torrent как

en: _Open Download Folder
ru: _Открыть папку загрузки

en: _Pause
ru: _Приостановить

en: Resu_me
ru: _Возобновить

en: Resume selected torrents.
ru: Возобновить выбранные торренты.

en: Opt_ions
ru: П_араметры

en: _Queue
ru: О_чередь

en: _Update Tracker
ru: О_бновить трекер

en: _Remove Torrent
ru: _Удалить торрент

en: _Force Re-check
ru: П_ерепроверить данные

en: _Move Download Folder
ru: И_зменить папку загрузки

en: label
ru: метка

en: _Select All
ru: _Выделить всё

en: _Pause All
ru: Приостановить все

en: Resu_me All
ru: Возобновит_ь все

en: _Connection Limit
ru: О_граничение соединений

en: Upload _Slot Limit
ru: Ограничение слотов раз_дачи

en: Stop seed at _ratio
ru: О_становить раздачу при рейтинге

en: _Auto Managed
ru: _Автоматическое управление

en: _Super Seeding
ru: С_упер-раздача

en: _Change Ownership
ru: С_менить владельца

en: Add Tracker
ru: Добавить трекер

en: Add Trackers
ru: Добавить трекеры

en: Add URL
ru: Добавить ссылку

en: From URL
ru: Ссылка

en: URL:
ru: Ссылка:

en: Deluge Daemons
ru: Службы Deluge

en: Auto-connect to selected Daemon
ru: Автоматически подключаться к выбранной службе

en: Auto-start localhost daemon (if required)
ru: Автоматически запускать локальную службу, если она ещё не запущена

en: Hide this dialog
ru: Не показывать это диалоговое окно

en: Startup Options
ru: Параметры запуска

en: _Open File
ru: _Открыть файл

en: _Show Folder
ru: _Показать папку

en: _Expand All
ru: _Развернуть всё

en: _Skip
ru: П_ропустить

en: _Low
ru: _Низкий

en: _Normal
ru: О_бычный

en: _High
ru: _Высокий

en: Deluge Team
ru: Команда Deluge

en: Deluge is a lightweight, Free Software, cross-platform BitTorrent client.
ru: Deluge — небольшой свободный кросс-платформенный клиент файлообменной сети BitTorrent.

en: Deluge contains the common features to BitTorrent clients such as Protocol Encryption, DHT, Local Peer Discovery (LSD), Peer Exchange (PEX), UPnP, NAT-PMP, Proxy support, Web seeds, global and per-torrent speed limits. As Deluge heavily utilises the libtorrent library it has a comprehensive list of the features provided.
ru: Deluge предоставляет общие возможности для клиентов сети BitTorrent, такие как шифрование протокола, DHT, поиск участников в локальной сети (LPD), обмен участниками (PEX), UPnP, NAT-PMP, поддержка прокси, веб-раздачи, ограничение скорости глобально и для отдельных торрентов. Deluge активно использует библиотеку libtorrent, поэтому он имеет обширный набор возможностей.

en: Deluge has been designed to run as both a normal standalone desktop application and as a client-server. In Thinclient mode a Deluge daemon handles all the BitTorrent activity and is able to run on headless machines with the user-interfaces connecting remotely from any other platform.
ru: Deluge спроектирован для работы как в качестве обычного автономного настольного приложения, так и в качестве клиент-сервера. В режиме тонкого клиента служба Deluge обрабатывает всю активность в сети BitTorrent и может работать на машинах без мониторов с пользовательскими интерфейсами, подключающимися удалённо с любой другой платформы.

en: BitTorrent Client
ru: BitTorrent клиент

en: Deluge BitTorrent Client
ru: BitTorrent клиент Deluge

en: Download and share files over BitTorrent
ru: Загружайте и обменивайтесь файлами в сети BitTorrent

en: Console Options
ru: Параметры командной строки

en: These daemon connect options will be used for commands, or if console ui autoconnect is enabled.
ru: Эти параметры подключения к службе будут использоваться для команд, или если
    включено автоматическое подключение текстового пользовательского интерфейса.

en: Deluge daemon IP address to connect to (default 127.0.0.1)
ru: Подключаться к службе Deluge по IP-адресу ip_addr (по умолчанию 127.0.0.1)

en: Deluge daemon port to connect to (default 58846)
ru: Подключаться к порту port службы Deluge (по умолчанию 58846)

en: Deluge daemon username to use when connecting
ru: Использовать имя пользователя user при подключении к службе Deluge

en: Deluge daemon password to use when connecting
ru: Использовать пароль pass при подключении к службе Deluge

en: Console Commands
ru: Команды командной строки

en: Description
ru: Описание

en: The following console commands are available:
ru: Доступны следующие команды командной строки:

en: Command
ru: Команда

en: `%s` alias
ru: То же, что и `%s`

en: Usage: manage <torrent-id> [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
ru: Использование: manage <torrent-id> [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]

en: an expression matched against torrent ids and torrent names
ru: выражение, сопоставляемое с идентификаторами и именами торрентов

en: set value for this key
ru: установить значение для этого ключа

en: Value to set
ru: Устанавливаемое значение

en: one or more keys separated by space
ru: один или несколько ключей, разделённых пробелом

en: Also removes the torrent data
ru: Также удалить загруженные файлы

en: List the matching torrents without removing.
ru: Перечислить совпадающие торренты без удаления.

en: One or more torrent ids
ru: Один или несколько идентификаторов торрентов

en: Confirm with -c to remove the listed torrents (Count: %d)
ru: Используйте ключ -c для подтверждения удаления перечисленных торрентов (количество: %d)

en: Usage: resume [ * | <torrent-id> [<torrent-id> ...] ]
ru: Использование: resume [ * | <torrent-id> [<torrent-id> ...] ]

en: One or more torrent ids. Use "*" to resume all torrents
ru: Один или несколько идентификаторов торрентов. Используйте "*" для возобновления всех торрентов

en: One or more torrent ids. Use "*" to pause all torrents
ru: Один или несколько идентификаторов торрентов. Используйте "*" для приостановки всех торрентов

en: Download folder for torrent
ru: Каталог для загрузки торрента

en: Move the completed torrent to this folder
ru: Перемещать загруженный торрент в этот каталог

en: One or more torrent files, URLs or magnet URIs
ru: Один или несколько торрент-файлов, ссылки или магнет-ссылки

en: Lists available plugins
ru: Перечислить имеющиеся модули

en: Shows enabled plugins
ru: Показать включённые модули

en: Enables a plugin
ru: Включить модуль

en: Disables a plugin
ru: Отключить дополнение

en: Reload list of available plugins
ru: Перезагрузить список имеющихся модулей

en: Install a plugin from an .egg file
ru: Установить модуль из .egg файла

en: Raw values for upload/download rates (without KiB/s suffix)(useful for scripts that want to do their own parsing)
ru: Необработанные значения скорости загрузки и раздачи (без суффикса КиБ/с) (полезно для сценариев, желающих выполнять собственную обработку)

en: Do not show torrent status (Improves command speed)
ru: Не показывать состояния торрентов (улучшает скорость команды)

en: Usage: connect <host[:port]> [<username>] [<password>]
ru: Использование: connect <host[:port]> [<username>] [<password>]

en: Daemon host and port
ru: Хост и порт службы

en: Password
ru: Пароль

en: The path to move the torrents to
ru: Путь для перемещения торрентов

en: The new state
ru: Новое состояние

en: One or more commands
ru: Одна или несколько комманд

en: Usage: config [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
ru: Использование: config [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]

en: Show more information per torrent.
ru: Показывать больше информации о торренте.

en: Show more detailed information including files and peers.
ru: Показывать более подробную информацию, включая файлы и узлы.

en: Show torrents with state STATE: %s.
ru: Показать торренты с состоянием STATE: %s.

en: Same as --sort but items are in reverse order.
ru: То же, что и --sort, но элементы расположены в обратном порядке.

en: One or more torrent ids. If none is given, list all
ru: Один или несколько идентификаторов торрентов. Если ничего не указано, перечислить все

en: Select Host
ru: Выбор хоста

en: Quit
ru: Выйти

en: Delete Host
ru: Удалить хост

en: Add Host (Up & Down arrows to navigate, Esc to cancel)
ru: Добавление хоста (стрелки вверх и вниз для навигации, Esc для отмены)

en: Error adding host
ru: Ошибка добавления хоста

en: Columns
ru: Столбцы

en: Width
ru: Ширина

en: General options
ru: Общие параметры

en: Ring system bell when a download finishes
ru: Подавать системный звуковой сигнал при окончании загрузки

en: List complete torrents after incomplete regardless of sorting order
ru: Перечислять загруженные торренты после загружающихся независимо от порядка сортировки

en: Move selection when moving torrents in the queue
ru: Перемещать выделение при перемещении торрентов в очереди

en: Language
ru: Язык

en: Command Line Mode
ru: Режим командной строки

en: Do not store duplicate input in history
ru: Не сохранять повторяющийся ввод в истории

en: Store and load command line history in command line mode
ru: Сохранять и загружать историю ввода в режиме командной строки

en: Third tab lists all remaining torrents in command line mode
ru: Третье нажатие Tab в режиме командной строки перечисляет все оставшиеся торренты

en: Torrents per tab press
ru: Торрентов на нажатие Tab

en: Folders
ru: Папки

en: Download To
ru: Загружать в

en: Move completed to
ru: Перемещать загруженные в

en: Copy of .torrent files to
ru: Копировать файлы .torrent в

en: Add Paused
ru: Добавлять приостановленными

en: Pre-Allocate disk space
ru: Резервировать место на диске

en: Incomming Ports
ru: Входящие порты

en: From
ru: От

en: To
ru: До

en: Use Random Ports
ru: Использовать случайные порты

en: Incoming Interface
ru: Входящий интерфейс

en: IP address of the interface to listen on (leave empty for default):
ru: IP-адрес интерфейса для прослушивания (оставьте пустым для использования значения по умолчанию):

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.):
ru: Имя сетевого интерфейса или IP-адрес для исходящих BitTorrent соединений (оставьте пустым для использования значения по умолчанию):

en: Inbound
ru: Входящий

en: Outbound
ru: Исходящий

en: Global Bandwidth Usage
ru: Глобальные ограничения пропускной способности

en: Maximum Connections
ru: Максимум соединений

en: Maximum Upload Slots
ru: Максимум слотов отдачи

en: Maximum Download Speed (KiB/s)
ru: Максимальная скорость загрузки (КиБ/с)

en: Maximum Upload Speed (KiB/s)
ru: Максимальная скорость отдачи (КиБ/с)

en: Maximum Half-Open Connections
ru: Максимум полуоткрытых соединений

en: Maximum Connection Attempts per Second
ru: Максимум попыток соединения в секунду

en: Rate Limit IP Overhead
ru: Ограничивать скорость с учётом издержек протокола IP

en: Per Torrent Bandwidth Usage
ru: Ограничения пропускной способности для торрента

en: Yes, please send anonymous statistics.
ru: Отправлять анонимную статистику.

en: Daemon Port
ru: Порт службы

en: Allow remote connections
ru: Разрешить удалённые соединения

en: Total
ru: Всего

en: Share Ratio
ru: Рейтинг раздачи

en: Time Ratio
ru: Коэффициент времени

en: Time (m)
ru: Длительность (мин)

en: Remove torrent (Unchecked pauses torrent)
ru: Удалять торрент (если не выбрано, приостанавливать торрент)

en: Proxy Settings
ru: Параметры прокси

en: Type
ru: Тип

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Proxy Type Help
ru: Подсказка по типам прокси

en: Cache Size (16 KiB blocks)
ru: Размер кэша (блоков по 16 КиБ)

en: Cache Expiry (seconds)
ru: Срок действия кэша (секунд)

en: Blocks Written
ru: Блоков записано

en: Writes
ru: Операций записи

en: Write Cache Hit Ratio
ru: Коэффициент эффективности кэша записи

en: Blocks Read
ru: Блоков считано

en: Blocks Read hit
ru: Считано блоков из кэша

en: Reads
ru: Операций чтения

en: Read Cache Hit Ratio
ru: Коэффициент эффективности кэша чтения

en: Cache Size
ru: Размер кэша

en: Read Cache Size
ru: Размер кэша чтения

en: Apply
ru: Применить

en: Select Language
ru: Выберите язык

en: The IP address "%s" is badly formed
ru: IP-адрес «%s» имеет неверный формат

en: Emule IP list (GZip)
ru: Список IP Emule (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
ru: Текст SafePeer (сжатый)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
ru: Текст PeerGuardian (несжатый)

en: Blocked IP Ranges /Whitelisted IP Ranges
ru: Диапазоны заблокированных IP-адресов / Диапазоны разрешённых IP-адресов

en: Blocklist
ru: Чёрный список

en: Bad IP address
ru: Неверный IP-адрес

en: Invalid leader
ru: Неверный заголовок

en: Invalid magic code
ru: Неверный отпечаток

en: Invalid version
ru: Неверная версия

en: Days
ru: Дней

en: Check for new list every:
ru: Проверять список каждые:

en: Import blocklist on startup
ru: Импортировать чёрный список при запуске

en: <b>Settings</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
ru: Скачать при необходимости чёрный список и импортировать файл.

en: Check Download and Import
ru: Проверить и загрузить

en: Download a new blocklist file and import it.
ru: Скачать новый файл чёрного списка и импортировать его.

en: Force Download and Import
ru: Принудительно загрузить и импортировать

en: Blocklist is up to date
ru: Чёрный список последней версии

en: <b>Options</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: Type:
ru: Тип:

en: Date:
ru: Дата:

en: File Size:
ru: Размер файла:

en: <b>Info</b>
ru: <b>Информация</b>

en: <b>Whitelist</b>
ru: <b>Белый список</b>

en: Torrent Complete
ru: Задание выполнено

en: Torrent Added
ru: Добавлен торрент

en: Torrent Removed
ru: Торрент удалён

en: Execute
ru: Выполнить

en: Event
ru: Событие

en: <b>Add Command</b>
ru: <b>Добавить команду</b>

en: <b>Commands</b>
ru: <b>Команды</b>

en: Incompatible Option
ru: Несовместимые параметры

en: "Watch Folder" directory and "Copy of .torrent files to" directory cannot be the same!
ru: Каталоги «Папка для слежения» и «Копировать файлы .torrent в» не могут совпадать!

en: AutoAdd
ru: Автодобавление

en: Double-click to toggle
ru: Двойное нажатие для переключения

en: Double-click to edit
ru: Двойное нажатие для изменения

en: Path
ru: Путь

en: Watch folder does not exist.
ru: Отслеживаемая папка не существует.

en: Path does not exist.
ru: Путь не существует.

en: Watch Folder Properties
ru: Параметры отслеживаемой папки

en: If a .torrent file is added to this directory,
    it will be added to the session.
ru: Если в этот каталог добавить файл .torrent,
    он будет добавлен в сеанс.

en: Select A Folder
ru: Выберите папку

en: Enable this watch folder
ru: Отслеживать эту папку

en: <b>Watch Folder</b>
ru: <b>Папка для слежения</b>

en: Delete .torrent after adding
ru: Удалить файл .torrent после добавления

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will be deleted.
ru: Как только торрент будет добавлен в сеанс,
    файл .torrent будет удалён.

en: Append extension after adding:
ru: Дописать расширение после добавления:

en: Once the torrent is added to the session,
    an extension will be appended to the .torrent
    and it will remain in the same directory.
ru: Как только торрент будет добавлен в сеанс,
    к файлу .torrent будет добавлено расширение,
    и он останется в том же каталоге.

en: .added
ru: .добавлен

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will copied to the chosen directory
    and deleted from the watch folder.
ru: Как только торрент будет добавлен в сеанс,
    файл .torrent будет скопирован в выбранный каталог
    и удалён из папки для слежения.

en: Once the torrent is deleted from the session,
    also delete the .torrent file used to add it.
ru: Как только торрент будет удалён из сеанса,
    также будет удалён файл .torrent, который
    использовался для его добавления.

en: <b>Torrent File Action</b>
ru: <b>Действие над торрент-файлом</b>

en: Set download folder
ru: Указать папку для загрузок

en: This folder will be where the torrent data is downloaded to.
ru: В эту папку будут загружаться данные торрентов.

en: <b>Download Folder</b>
ru: <b>Папка для загрузок</b>

en: Set move completed folder
ru: Указать папку для перемещения завершённых загрузок

en: <b>Move Completed</b>
ru: <b>Перемещение завершённых загрузок</b>

en: Label:
ru: Метка:

en: <b>Label</b>
ru: <b>Метка</b>

en: Main
ru: Основное

en: The user selected here will be the owner of the torrent.
ru: Выбранный здесь пользователь будет владельцем торрента.

en: <b>Owner</b>
ru: <b>Владелец</b>

en: Max Upload Speed:
ru: Максимальная скорость отдачи:

en: Max Connections:
ru: Максимум соединений:

en: Max Upload Slots:
ru: Максимум слотов отдачи:

en: Max Download Speed:
ru: Максимальная скорость загрузки:

en: <b>Bandwidth</b>
ru: <b>Ограничения</b>

en: Auto Managed:
ru: Автоматически управляемые:

en: Add Paused:
ru: Добавить приостановленным:

en: Queue to:
ru: Добавить к:

en: <b>Queue</b>
ru: <b>Очередь:</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
ru: <b>Папки для слежения:</b>

en: minutes
ru: мин

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 1 second
ru: 1 секунда

en: seconds
ru: секунд(ы)

en: Stats
ru: Статистика

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Seeds/Peers
ru: Сиды/пиры

en: Download color:
ru: Цвет загрузки:

en: Upload color:
ru: Цвет раздачи:

en: <b>Connections Graph</b>
ru: <b>График соединений</b>

en: <b>Bandwidth Graph</b>
ru: <b>График пропускной способности</b>

en: DHT nodes:
ru: Узлы DHT:

en: Cached DHT nodes:
ru: Кэшированные узлы DHT:

en: DHT torrents:
ru: Торренты DHT:

en: <b>Seeds / Peers</b>
ru: <b>Сиды/пиры</b>

en: <b>Graph Colors</b>
ru: <b>Цвета графиков</b>

en: WebUi
ru: Веб-интерфейс

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
ru: Deluge веб интерфейс не установлен, установите его
    интерфейс и попробуйте снова

en: Enable web interface
ru: Включить веб-интерфейс

en: Enable SSL
ru: Использовать SSL

en: Listening port:
ru: Прослушиваемый порт:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
ru: Неверная метка. Допустимые символы: латиница (A-Z), арабские цифры (0-9), дефис, подчёркивание.

en: Empty Label
ru: Пустая метка

en: Label already exists
ru: Метка уже существует

en: Unknown Label
ru: Неизвестная метка

en: Unknown Torrent
ru: Неизвестный торрент

en: Label _Options
ru: _Параметры метки

en: _Remove Label
ru: _Удалить метку

en: _Add Label
ru: _Добавить метку

en: Label Options
ru: Параметры метки

en: Label
ru: Метка

en: <b>Label Options</b>
ru: <b>Параметры метки</b>

en: Apply per torrent max settings:
ru: Применить настройки, максимальные для каждого торрента:

en: Maximum
ru: Максимум

en: Apply Queue settings:
ru: Применить настройки очереди:

en: Apply folder settings:
ru: Применить параметры папки:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
ru: <i>(каждый трекер на отдельной строке)</i>

en: Automatically apply label:
ru: Автоматически применять метку:

en: Add Label
ru: Добавить метку

en: <b>Add Label</b>
ru: <b>Добавить метку</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
ru: <i>Используйте боковую панель для добавления, правки и удаления меток. </i>

en: <b>Labels</b>
ru: <b>Метки</b>

en: Notification Blink shown
ru: Показывать мигающее уведомление

en: Popup notification is not enabled.
ru: Всплывающее уведомление не включено.

en: libnotify is not installed
ru: Библиотека libnotify не установлена

en: Failed to popup notification
ru: Не удалось показать всплывающее уведомление

en: Notification popup shown
ru: Показать всплывающее уведомление

en: Sound notification not enabled
ru: Звуковое уведомление не включено

en: pygame is not installed
ru: pygame не установлено

en: Sound notification failed %s
ru: Звуковое оповещение не удалось %s

en: Sound notification Success
ru: Звуковое оповещение успешно

en: Finished Torrent
ru: Торрент завершён

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
ru: Загрузка торрента "%(name)s", содержащего %(num_files)i файл(а/ов), завершена.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Choose Sound File
ru: Выберите звуковой файл

en: There was an error sending the notification email: %s
ru: Ошибка при отправке уведомления на электронную почту: %s

en: Server did not reply properly to HELO greeting: %s
ru: Сервер неверно ответил на приветствие HELO: %s

en: Server refused username/password combination: %s
ru: Сервер отклонил комбинацию имени пользователя и пароля: %s

en: Notification email sent.
ru: Уведомление на электронную почту отправлено.

en: Finished Torrent "%(name)s"
ru: Завершён торрент "%(name)s"

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
ru: Этим письмом информируем вас, что Deluge закончил загрузку %(name)s, которая включает %(num_files)i файлов.
    Чтобы прервать получение этих сообщений, просто отключите уведомление по электронной почте в настройках Deluge.
    
    Спасибо,
    Deluge

en: Tray icon blinks enabled
ru: Мигающий значок в области уведомлений включён

en: Popups enabled
ru: Всплывающие уведомления включены

en: Sound enabled
ru: Звук включён

en: <b>UI Notifications</b>
ru: <b>Уведомления интерфейса</b>

en: <b>Recipients</b>
ru: <b>Получатели</b>

en: Server requires TLS/SSL
ru: Сервер требует TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
ru: <b>Email уведомления</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
ru: Эта конфигурация не означает, что вы действительно будете получать уведомления о всех этих событиях.

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Sound Customization
ru: Изменение звуков

en: Extractor
ru: Распаковщик

en: Extract to:
ru: Извлечь в:

en: Create torrent name sub-folder
ru: Создать подпапку с названием торрента

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
ru: Если включено, файлы будут помещены в папку с названием торрента, созданную внутри выбранной папки.

en: Scheduler
ru: Планировщик

en: <b>Schedule</b>
ru: <b>Расписание</b>

en: Download Limit:
ru: Ограничение загрузки:

en: Upload Limit:
ru: Ограничение отдачи:

en: Active Torrents:
ru: Активные торренты:

en: Active Downloading:
ru: Активные загрузки:

en: Active Seeding:
ru: Активные раздачи:

en: <b>Slow Settings</b>
ru: <b>Ограничения:</b>

en: File Browser
ru: Файловый браузер

en: Back
ru: Назад

en: Forward
ru: Вперёд

en: Home
ru: Домашняя папка

en: Create
ru: Создать

en: Help
ru: Справка

en: Logout
ru: Выйти

en: Save
ru: Сохранить

en: About Deluge
ru: О Deluge

en: Copyright 2007-2018 Deluge Team
ru: Copyright 2007-2018 Команда Deluge

en: Remove With Data
ru: Удалить с загруженными данными

en: Add Connection
ru: Добавить подключение

en: Host:
ru: Хост:

en: Unable to add host: {0}
ru: Не удалось добавить хост: {0}

en: Move
ru: Переместить

en: Browse
ru: Обзор

en: Edit Connection
ru: Изменить подключение

en: Unable to edit host
ru: Не удалось изменить хост

en: Login
ru: Войти

en: Login Failed
ru: Ошибка входа

en: You entered an incorrect password
ru: Введён неверный пароль

en: Public
ru: Публичный

en: Last Transfer
ru: Последняя активность

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Set Maximum Connections
ru: Установить максимум соединений

en: Download Speed
ru: Скорость загрузки

en: 5 KiB/s
ru: 5 КиБ/с

en: 10 KiB/s
ru: 10 КиБ/с

en: 30 KiB/s
ru: 30 КиБ/с

en: 80 KiB/s
ru: 80 КиБ/с

en: 300 KiB/s
ru: 300 КиБ/с

en: Set Maximum Download Speed
ru: Установить максимальную скорость загрузки

en: Upload Speed
ru: Скорость отдачи

en: Set Maximum Upload Speed
ru: Установить максимум скорости отдачи

en: Protocol Traffic Download/Upload
ru: Трафик протокола - Загрузка/Отдача

en: Freespace in download folder
ru: Свободное место в папке для загрузки

en: Connect
ru: Соединиться

en: Stop Daemon
ru: Остановить службу

en: Disconnect
ru: Отключиться

en: Start Daemon
ru: Запустить службу

en: Change Default Password
ru: Изменить пароль по умолчанию

en: We recommend changing the default password.<br><br>Would you like to change it now?
ru: Рекомендуется изменить пароль по умолчанию.<br><br>Изменить его сейчас?

en: Tracker Host
ru: Хост трекера

en: Filters
ru: Фильтры

en: Connection restored
ru: Соединение восстановлено

en: Lost Connection
ru: Соединение потеряно

en: The connection to the webserver has been lost!
ru: Соединение с веб-сервером потеряно!

en: Lost connection to webserver
ru: Потеряно соединение с веб-сервером

en: D/L Speed Limit
ru: Ограничение скорости закачки

en: U/L Speed Limit
ru: Ограничение скорости загрузки

en: Connection Limit
ru: Ограничение соединений

en: Upload Slot Limit
ru: Ограничение слотов раздачи

en: Update Tracker
ru: Обновить трекер

en: Force Recheck
ru: Перепроверить принудительно

en: Expand All
ru: Развернуть всё

en: Details
ru: Подробности

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Status:
ru: Статус:

en: Move Completed:
ru: Перемещать завершённые:

en: General
ru: Общее

en: Private
ru: Приватный

en: Loading
ru: Загружается

en: True
ru: Истина

en: Be alerted about new releases
ru: Уведомлять о выходе новых версий

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types. Absolutely no other information is sent.
ru: Помогите нам сделать Deluge лучше, отправляя сведения об используемых версиях Python, PyGTK, а также о типах ОС и процессора. Никакая другая информация не отправляется.

en: Pause torrent
ru: Приостановить торрент

en: Install Plugin
ru: Установить модуль

en: Install
ru: Установить

en: Select an egg
ru: Выберите egg

en: Plugin Egg
ru: Модуль Egg

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Uploading your plugin...
ru: Ваш модуль загружается...

en: Maximum Connections:
ru: Максимум соединений:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
ru: Максимальная скорость приёма (КБ/с):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
ru: Максимальная скорость отдачи (КиБ/с):

en: Maximum Half-Open Connections:
ru: Максимум полуоткрытых соединений:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
ru: Максимум попыток соединения в секунду:

en: Maximum Upload Slots:
ru: Максимум слотов отдачи:

en: Cache Size (16 KiB Blocks):
ru: Размер кэша (блоков по 16 КиБ):

en: Force Use of Proxy
ru: Использовать прокси принудительно

en: Find More
ru: Найти ещё

en: Use Random Port
ru: Использовать случайный порт

en: Type Of Service
ru: Тип обслуживания (ToS)

en: Show filters with zero torrents
ru: Показывать фильтры с нулевым числом торрентов

en: Allow the use of multiple filters at once
ru: Разрешить использование нескольких фильтров одновременно

en: WebUI Password
ru: Пароль веб-интерфейса

en: Old:
ru: Старый:

en: New:
ru: Новый:

en: Confirm:
ru: Подтвердите:

en: Server
ru: Сервер

en: Session Timeout:
ru: Время ожидания сеанса

en: Enable SSL (paths relative to Deluge config folder)
ru: Включить SSL (пути относ. папки конфиг. Deluge)

en: Private Key:
ru: Закрытый ключ:

en: Certificate:
ru: Сертификат:

en: WebUI Language Changed
ru: Язык веб-интерфейса изменён

en: Do you want to refresh the page now to use the new language?
ru: Вы хотите обновить страницу сейчас, чтобы сразу использовать новый язык?

en: Refresh
ru: Обновить

en: Invalid Password
ru: Неверный пароль

en: Your passwords don't match!
ru: Введённые пароли не совпадают!

en: Your old password was incorrect!
ru: Введён неверный старый пароль!

en: Change Successful
ru: Успешно изменено

en: Your password was successfully changed!
ru: Ваш пароль был изменён успешно!

en: Add from Url
ru: Добавить по ссылке

en: Cookies
ru: Куки

en: Failed to download torrent
ru: Не удалось скачать торрент

en: File
ru: Файл

en: Infohash
ru: Хэш данных

en: Uploading your torrent...
ru: Загрузка торрента…

en: Failed to upload torrent
ru: Не удалось загрузить торрент

en: Not a valid torrent
ru: Недействительный торрент

en: Move Completed Folder
ru: Каталог для перемещения завершённых загрузок

en: Max Down Speed
ru: Макс. ск. загрузки

en: Max Up Speed
ru: Макс. скор. отдачи

en: Add In Paused State
ru: Добавить остановленным

en: Super Seed
ru: Супер-раздача

en: Download
ru: Загрузка

en: ETA:
ru: Оставшееся время:

en: Date Added:
ru: Дата добавления:
