deluge - en to sv translation catalogue (1141 entries)

en: Common Options
sv: Vanliga alternativ

en: Print this help message
sv: Skriv ut detta hjälpmeddelande

en: Print version information
sv: Skriv ut versionsinformation

en: Set the config directory path
sv: Ställ in katalogsökväg för config

en: Output to specified logfile instead of stdout
sv: Utmatning till angiven loggfil istället för stdout

en: Set the log level (none, error, warning, info, debug)
sv: Ange loggnivå (ingen, fel, varning, info, felsök)

en: Enable logfile rotation, with optional maximum logfile size, default: %(const)s (Logfile rotation count is 5)
sv: Aktivera loggfilrotation, med valfri högsta loggfilstorlek, standard: %(const)s (logfilrotationsräkning är 5)

en: Quieten logging output (Same as `--loglevel none`)
sv: Avsluta loggningsutmatningen (samma som `--loglevel none`)

en: Profile %(prog)s with cProfile. Outputs to stdout unless a filename is specified
sv: Profil %(prog)s med cProfile. Utmatningar till stdout om inte ett filnamn är angivet

en: Process Control Options
sv: Processkontrollalternativ

en: Pidfile to store the process id
sv: Pidfile för att lagra process ID

en: Do not daemonize (fork) this process
sv: Demonisera inte (förgrena) denna process

en: Change to this user on startup (Requires root)
sv: Byt till den här användaren vid uppstart (kräver root)

en: Change to this group on startup (Requires root)
sv: Byt till den här gruppen vid uppstart (kräver root)

en: Daemon Options
sv: Demon alternativ

en: IP address to listen for UI connections
sv: IP-adress för att lyssna på användargränssnittsanslutningar

en: Port to listen for UI connections on
sv: Port för att lyssna på användargränssnittsanslutningar

en: IP address to listen for BitTorrent connections
sv: IP-adress för att lyssna på BitTorrent-anslutningar

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections.
sv: Namnet på nätverksgränssnittet eller IP-adressen för utgående BitTorrent-anslutningar.

en: Config keys to be unmodified by `set_config` RPC
sv: Konfigurer nycklarna för att avmodifieras av `set_config` RPC

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Allocating
sv: Allokerar

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Seeding
sv: Distribuerar

en: Paused
sv: Pausad

en: Queued
sv: Köad

en: Error
sv: Fel

en: Name
sv: Namn

en: Progress
sv: Förlopp

en: State
sv: Tillstånd

en: Size
sv: Storlek

en: Downloaded
sv: Hämtat

en: Uploaded
sv: Skickat

en: Remaining
sv: Återstående

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Down Speed
sv: Hämtningshastighet

en: Up Speed
sv: Sändningshastighet

en: Down Limit
sv: Hämtningsgräns

en: Up Limit
sv: Sändningsgräns

en: Max Connections
sv: Max. antal anslutningar

en: Max Upload Slots
sv: Högst antal sändningsplatser

en: Peers
sv: Noder

en: Seeds
sv: Distributörer

en: Avail
sv: Tillgänglighet

en: Seeds:Peers
sv: Distributörer:Noder

en: Added
sv: Tillagd

en: Tracker
sv: Bevakare

en: Download Folder
sv: Hämtningsmapp

en: Seeding Time
sv: Distributionstid

en: Active Time
sv: Aktiv tid

en: Last Activity
sv: Senaste aktivitet

en: Finished Time
sv: Slutförd tid

en: Complete Seen
sv: Senast sedd

en: Completed
sv: Slutförd

en: ETA
sv: Tid kvar

en: Shared
sv: Delad

en: Prioritize First/Last
sv: Prioritera första/sista

en: Sequential Download
sv: Sekventiell hämtning

en: Auto Managed
sv: Automatiskt hanterad

en: Stop At Ratio
sv: Stoppa vid förhållandet

en: Stop Ratio
sv: Stoppa vid förhållande

en: Remove At Ratio
sv: Ta bort vid förhållandet

en: Move On Completed
sv: Flytta den när den är klar

en: Move Completed Path
sv: Flytta färdig till sökväg

en: Move On Completed Path
sv: Flytta färdiga till sökväg

en: Owner
sv: Ägare

en: Pieces
sv: Delar

en: Seed Rank
sv: Distributiörsrankning

en: Super Seeding
sv: Superdistribuering

en: Warning
sv: Varning

en: Announce OK
sv: Annonsering OK

en: Announce Sent
sv: Annonsering skickad

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Queue
sv: Kö

en: Network
sv: Nätverk

en: Cache
sv: Buffert

en: Other
sv: Övriga

en: Daemon
sv: Demon

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Deluge cannot find the `deluged` executable, check that the deluged package is installed, or added to your PATH.
sv: Deluge kan inte hitta körbara "deluged", kontrollera att deluged-paketet är installerat, eller lagt till i din SÖKVÄG.

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
sv: Kongo, demokratiska republiken

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominica
sv: Samväldet Dominica

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska Republiken

en: Egypt
sv: Egypten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Heliga stolen (Vatikanstaten)

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Nordkorea

en: Korea, Republic of
sv: Sydkorea

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Laos

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyen

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesiens federerade stater

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Holland

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianaöarna

en: Norway
sv: Norge

en: Palestinian Territory, Occupied
sv: Palestinska territoriet, ockuperade

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: Saint Barthelemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Christopher och Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Serbia
sv: Serbien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas mindre öar i Oceanien och Västindien

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Virgin Islands, British
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands, U.S.
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Yemen
sv: Jemen

en: UI Options
sv: Användargränssnitt-alternativ

en: Set the default UI to be run, when no UI is specified
sv: Ange standardgränssnittet som ska köras, när inget användargränssnitt är angivet

en: Alternative UI to launch, with optional ui args 
      (default UI: *)
sv: Alternativ UI att starta, med valfri ui args 
      (standard användargränssnitt: *)

en: Web Server Options
sv: Webbserveralternativ

en: IP address for web server to listen on
sv: IP-adress för webbserver att lyssna på

en: Port for web server to listen on
sv: Port för webbserver att lyssna på

en: Set the base path that the ui is running on
sv: Ange bassökvägen som användargränssnittet körs på

en: Force the web server to use SSL
sv: Tvinga webbservern att använda SSL

en: Force the web server to disable SSL
sv: Tvinga webbservern att inaktivera SSL

en: Daemon does not exist
sv: Demon existerar inte

en: Daemon not running
sv: Demon är inte igång

en: Filename
sv: Filnamn

en: Tier
sv: Part

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Save .torrent file
sv: Spara .torrent-fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Torrent files
sv: Torrenter

en: All files
sv: Alla filer

en: Enter your password to show Deluge...
sv: Ange ditt lösenord för att visa Deluge…

en: Enter your password to Quit Deluge...
sv: Ange ditt lösenord för att avsluta Deluge…

en: D: {download_rate} U: {upload_rate} - Deluge
sv: N: {download_rate} U: {upload_rate} - Deluge

en: Edit path
sv: Redigera sökväg

en: Remove path
sv: Ta bort sökväg

en: _Apply to selected
sv: _Tillämpa på vald

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
sv: Ett icke-hierarkiskt-fildelningsprogram
    som använder bittorrentprotokollet.

en: Client:
sv: Klient:

en: Current Developers:
sv: Nuvarande utvecklare:

en: Past Developers or Contributors:
sv: Tidigare utvecklare eller medarbetare:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
sv: Detta program är fri programvara; du kan ge ut det eller ändra programmet under villkoren i GNU General Public License som getts ut av Free Software Foundation; antingen version 3 av licensen, eller (om du så vill) en senare version. 
    
    Detta program ges ut i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI; utan ens den indirekta garantin om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för mer detaljer. 
    
    Du ska ha fått en kopia av GNU General Public License med detta program; om inte, var god se <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    Dessutom, som ett speciellt undantag, ger upphovsrättsägarna tillstånd att länka koden för delar av det här programmets OpenSSL-bibliotek. Du måste lyda GNU General Public License på alla sätt för all kod som använts förutom koden för OpenSSL. 
    
    Om du modifierar filer med detta undantag, kan du utvidga undantaget till dina versioner av filerna, men du är inte tvungen att göra detta. Om du känner att du inte vill göra det, radera detta meddelande från din version. Om du raderar detta meddelande från alla källkodsfiler i programmet, kan du också radera det här.

en: Add Torrents (%d)
sv: Lägg till torrenter (%d)

en: Duplicate torrent(s)
sv: Duplicera torrent/torrenter

en: You cannot add the same torrent twice. %d torrents were already added.
sv: Du kan inte lägga till samma torrent två gånger. %d torrenter var redan tillagda.

en: Invalid File
sv: Ogiltig fil

en: Please wait for files...
sv: Vänta på filer...

en: Unable to download files for this magnet
sv: Det går inte att hämta filer för denna magnet

en: Choose a .torrent file
sv: Välj en .torrent-fil

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: is not a valid URL.
sv: är inte en giltig URL.

en: Downloading...
sv: Hämtar…

en: Download Failed
sv: Hämtningen misslyckades

en: Failed to download:
sv: Hämtningen misslyckades:

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: _Close
sv: _Stäng

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Edit existing account
sv: Redigera befintligt konto

en: _Apply
sv: _Tillämpa

en: New Account
sv: Nytt konto

en: Create a new account
sv: Skapa nytt konto

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Authentication Level:
sv: Autentiseringsnivå:

en: Password Protected
sv: Lösenordsskyddad

en: Other...
sv: Övrigt…

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: Connections (Limit)
sv: Anslutningar (gräns)

en: Download Speed (Limit)
sv: Hämtningshastighet (gräns)

en: Upload Speed (Limit)
sv: Sändningshastighet (gräns)

en: Protocol Traffic (Down:Up)
sv: Protokolltrafik (ner:upp)

en: DHT Nodes
sv: DHT-noder

en: Free Disk Space
sv: Ledigt diskutrymme

en: External IP Address
sv: Extern IP-adress

en: n/a
sv: inte tillgängligt

en: <b><small>Port Issue</small></b>
sv: <b><small>Portproblem</small></b>

en: No incoming connections, check port forwarding
sv: Inga inkommande anslutningar, kontrollera port vidarebefordran

en: Download Speed Limit
sv: Hastighetsbegränsning för hämtning

en: Set the maximum download speed
sv: Ange högsta hämtningshastighet

en: Upload Speed Limit
sv: Begränsning för sändningshastighet

en: Set the maximum upload speed
sv: Ange högsta sändningshastighet

en: Incoming Connections
sv: Inkommande anslutningar

en: Set the maximum incoming connections
sv: Ange högst antal inkommande anslutningar

en: Never
sv: Aldrig

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Priority
sv: Prioritet

en: _All
sv: _Alla

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Fi_les
sv: Fi_ler

en: _Peers
sv: _Noder

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _Trackers
sv: _Bevakare

en: Not Connected...
sv: Inte ansluten…

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Down
sv: Nedåt

en: Up
sv: Uppåt

en: A Deluge daemon (deluged) is already running.
    To use Standalone mode, stop local daemon and restart Deluge.
sv: En Deluge-demon (deluged) körs redan.
    För att använda fristående läge, stoppa lokala demonen och starta om Deluge.

en: Only Thin Client mode is available because libtorrent is not installed.
    To use Standalone mode, please install libtorrent package.
sv: Endast tunt klientläge är tillgängligt på grund av att libtorrent inte är installerat.
    För att använda fristående läge, installera libtorrent-paketet.

en: Only Thin Client mode is available due to unknown Import Error.
    To use Standalone mode, please see logs for error details.
sv: Endast tunt klientläge är tillgängligt på grund av okänt importfel.
    För att använda fristående läge, se loggar för felinformation.

en: Continue in Thin Client mode?
sv: Fortsätt i tunt klientläge?

en: Change User Interface Mode
sv: Ändra användargränssnittsläge

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Online
sv: Ansluten

en: Connected
sv: Ansluten

en: Host
sv: Värd

en: _Start Daemon
sv: _Starta demon

en: _Stop Daemon
sv: _Stoppa demon

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: Unable to start daemon!
sv: Kunde inte starta demon!

en: Check deluged package is installed and logs for further details
sv: Kontrollera om deluged paketet är installerat och loggar för ytterligare detaljer

en: Incompatible Client
sv: Inkompatibel klient

en: Auto-starting the daemon locally is not enabled. See "Options" on the "Connection Manager".
sv: Att automatiskt starta demonen lokalt är inte aktiverat. Se ”Alternativ” under ”Anslutningshanteraren”.

en: Failed To Connect
sv: Misslyckades att ansluta

en: Edit Host
sv: Redigera värd

en: Error Adding Host
sv: Fel vid tillägg av värd

en: Error Updating Host
sv: Fel vid uppdatering av värd

en: Username
sv: Användarnamn

en: Level
sv: Nivå

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Attention
sv: Observera.

en: You must choose a language
sv: Du måste välja ett språk

en: You must now restart the deluge UI for the changes to take effect.
sv: Du måste starta om Deluges användargränssnitt för att ändringarna ska ta effekt.

en: Standalone
sv: Självständig

en: Switching Deluge Client Mode...
sv: Växlar Deluge klientläge...

en: Do you want to restart to use %s mode?
sv: Vill du starta om för att använda %s läge?

en: Select the Plugin
sv: Välj insticksmodul

en: Plugin Eggs
sv: Insticksmodulägg

en: Server Side Error
sv: Serverfel

en: An error occurred on the server
sv: Ett fel uppstod på servern

en: Error Adding Account
sv: Fel då konto lades till

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: An error occurred while adding account
sv: Ett fel uppstod vid tilläggning av konto

en: Error Updating Account
sv: Fel vid uppdatering av konto

en: An error occurred while updating account
sv: Ett fel uppstod vid uppdatering av konto

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

en: Are you sure you want to remove the account with the username "%(username)s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot med användarnamnet "%(username)s"?

en: Error Removing Account
sv: Fel vid borttagning av konto

en: Auhentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: An error occurred while removing account
sv: Ett fel uppstod vid borttagning av konto

en: States
sv: Tillstånd

en: Trackers
sv: Bevakare

en: None
sv: Ingen

en: Admin
sv: Administratör

en: Labels
sv: Etiketter

en: No Label
sv: Ingen etikett

en: No Owner
sv: Ingen ägare

en: <i>Client Version</i>
sv: <i>Klientversion</i>

en:  Torrents Queued
sv:  köade torrenter

en:  Torrent Queued
sv:  torrent köad

en: Torrent is shared between other Deluge users or not.
sv: Torrent delas med andra Deluge-användare, eller inte.

en: Remove the selected torrents?
sv: Ta bort markerade torrenter?

en: Total of %s torrents selected
sv: Totalt %s markerade torrenter

en: Set Unlimited
sv: Obegränsat

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable...
sv: Aktivera…

en: Peer Upload Slots
sv: Sändningsplatser för nod

en: Set the maximum upload slots
sv: Ange högst antal sändningplatser

en: Stop Seed At Ratio
sv: Sluta distribuera vid förhållande

en: Ownership Change Error
sv: Fel vid ändring av ägandeskap

en: There was an error while trying changing ownership.
sv: Fel vid försök att ändra ägandeskap.

en: Address
sv: Adress

en: Client
sv: Klient

en: GTK Options
sv: GTK-alternativ

en: Add one or more torrent files, torrent URLs or magnet URIs to a currently running Deluge GTK instance
sv: Lägg till en eller flera torrentfiler, torrentadresser eller magnet-URI till en aktuell Deluge GTK-förekomst

en: Creating Torrent
sv: Skapar torrent

en: Queued Torrents
sv: Köade torrenter

en: Add Queued Torrents
sv: Lägg till köade torrenter

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Clear
sv: _Rensa

en: Automatically add torrents on connect
sv: Lägg automatiskt till torrenter vid uppkoppling

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Add Torrent
sv: _Lägg till torrent

en: _Create Torrent
sv: _Skapa torrent

en: Quit & _Shutdown Daemon
sv: Avsluta & _stäng av demon

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Connection Manager
sv: _Uppkopplingshanterare

en: _View
sv: _Visa

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: _Sidebar
sv: _Sidopanel

en: Status_bar
sv: Status_fält

en: T_abs
sv: _Flikar

en: _Columns
sv: _Kolumner

en: _Find ...
sv: _Sök…

en: S_idebar
sv: S_idopanel

en: Show _Zero Hits
sv: Visa _noll träffar

en: Show _Trackers
sv: Visa _bevakare

en: Show _Owners
sv: Visa _ägare

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Homepage
sv: _Webbplats

en: _FAQ
sv: _Vanliga frågor

en: Frequently Asked Questions
sv: Vanliga frågor

en: _Community
sv: _Gemenskap

en: _About
sv: _Om

en: Add torrent
sv: Lägg till torrent

en: Add Torrent
sv: Lägg till torrent

en: Remove torrent
sv: Ta bort torrent

en: Remove Torrent
sv: Ta bort torrent

en: Filter torrents by name.
    This will filter torrents for the current selection on the sidebar.
sv: Filtrera torrenter efter namn.
    Detta kommer att filtrera torrenter efter aktuellt val i sidopanelen.

en: Filter
sv: Filtrera

en: Pause the selected torrents
sv: Pausa valda torrenter

en: Pause
sv: Pausa

en: Resume the selected torrents
sv: Återuppta valda torrenter

en: Resume
sv: Återuppta

en: Queue Torrent Up
sv: Flytta torrent uppåt i kön

en: Queue Up
sv: Köa uppåt

en: Queue Torrent Down
sv: Flytta torrent nedåt i kön

en: Queue Down
sv: Köa nedåt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Connection Manager
sv: Anslutningshanterare

en: Close
sv: Stäng

en: Clear the search
sv: Töm söktexten

en: _Match Case
sv: _Matcha skiftläge

en: Forced
sv: Tvingad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Handshake
sv: Handskakning

en: Full Stream
sv: Full ström

en: Either
sv: Antingen

en: Socks5 Auth
sv: Socks5 tillstånd

en: HTTP Auth
sv: HTTP tillstånd

en: The standalone self-contained application
sv: Det självständiga, fristående programmet

en: Thin Client
sv: Tunn klient

en: Connect to a Deluge daemon (deluged)
sv: Anslut till en Deluge-demon (deluged)

en: Application Mode
sv: Programläge

en: Show session speed in titlebar
sv: Visa sessionshastighet i namnlisten

en: Focus window when adding torrent
sv: Fokusera fönster när torrenter läggs till

en: The pieces bar
    will increase bandwidth use between client
    and daemon (does not apply in Standalone mode).
sv: Delraden
    kommer att öka bandbredden som används mellan klienterna
    och demonen (tillämpas inte i självständigt läge).

en: Show a pieces bar in Status tab
sv: Visa delar i statusfliken

en: Completed:
sv: Slutförda:

en: Downloading:
sv: Hämtar:

en: Waiting:
sv: Väntar:

en: Missing:
sv: Saknar:

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Revert color to default
sv: Återställ färg till standard

en: Piece Colors
sv: Färg på delar

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Enable system tray icon
sv: Visa ikon i aktivitetsfältet

en: App Indicator
sv: Programindikator

en: Systray
sv: Aktivitetsfält

en: Minimize to tray on close
sv: Minimera till aktivitetsfältet vid stängning

en: Start in tray
sv: Starta minimerat till aktivitetsfält

en: Password protect system tray
sv: Lösenordsskydda aktivitetsfält

en: System Tray
sv: Aktivitetsfält

en: Notify about new releases
sv: Avisera om nya utgåvor

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: System Default
sv: Systemstandard

en: <b>Language</b>
sv: <b>Språk</b>

en: Move completed to:
sv: Flytta slutförda till:

en: Copy of .torrent files to:
sv: Kopiera .torrentfiler till:

en: Delete copy of torrent file on remove
sv: Radera kopia av torrentfilen vid borttagning

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
sv: Radera kopian av torrentfilen som skapades när torrenten tas bort

en: Download to:
sv: Hämta till:

en: Download Folders
sv: Hämtningsmappar

en: Prioritize first and last pieces of torrent
sv: Prioritera första och sista delarna av torrenten

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
sv: Prioritera första och sista delarna av filer i torrent

en: Sequential download
sv: Sekventiell hämtning

en: When enabled, the piece picker will pick pieces in
    sequence instead of rarest first.
    
    Enabling sequential download will affect the piece
    distribution negatively in the swarm. It should be
    used sparingly.
sv: Om aktiverad så kommer delväljaren att plocka delar i
    sekvens istället för de mest sällsynta först.
    
    Att aktivera sekventiell hämtning kommer att påverka del-
    distributionen negativt i svärmen. Det bör användas
    sparsamt.

en: Add torrents in Paused state
sv: Lägg till torrenter i pausat tillstånd

en: Pre-allocate disk space
sv: Förallokera diskutrymme

en: Pre-allocate the disk space for the torrent files
sv: Förallokera diskutrymme för torrenterna

en: Add Torrent Options
sv: Lägg till torrentalternativ

en: Always show
sv: Alltid synlig

en: Bring the dialog to focus
sv: Låt dialog få fokus

en: Add Torrents Dialog
sv: Lägg till torrentdialog

en: Connection Attempts per Second:
sv: Anslutningsförsök per sekund:

en: Half-Open Connections:
sv: Halvöppna anslutningar:

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
sv: Högst antal tillåtna anslutningar.  Ange -1 för obegränsat antal.

en: Connections:
sv: Anslutningar:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
sv: Högst antal sändningsplatser för alla torrenter. Ange -1 för obegränsat.

en: Upload Slots:
sv: Sändningsplatser:

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
sv: Högsta hämtningshastigheten för alla torrenter. Ange -1 för obegränsad.

en: Download Speed:
sv: Hämtningshastighet:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
sv: Högsta sändningshastigheten för alla torrenter.  Ange -1 för obegränsad.

en: Upload Speed:
sv: Sändningshastighet:

en: Ignore limits on local network
sv: Ignorera begränsningar i lokalt nätverk

en: Rate limit IP overhead
sv: Begränsa hastigheten för IP-overhead

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
sv: Om kryssad kommer estimerad TCP/IP-overhead att tas från frekvensgränserna för att undvika att gränserna överstigs med totala trafiken

en: Global Bandwidth Limits
sv: Global bandbreddsbegränsningar

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
sv: Högst antal sändningsplatser per torrent. Ange -1 för obegränsat antal.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
sv: Högst antal anslutningar per torrent. Ange -1 för obegränsat antal.

en: The maximum number download speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
sv: Den högsta hämtningshastigheten per torrent. Ange -1 för obegränsad.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
sv: Högsta sändningshastighet per torrent. Ange -1 för obegränsad.

en: Per-Torrent Bandwidth Limits
sv: Bredbandsbegränsning per torrent

en: Queue to top
sv: Köa överst

en: New Torrents
sv: Nya torrenter

en: Seeding:
sv: Distribuerar:

en: Total:
sv: Totalt:

en: Ignore slow torrents
sv: Ignorera långsamma torrenter

en: Torrents not transfering any data do not count towards download/seeding active count.
sv: Torrenter som inte överför någon data räknas inte för hämtning/delning aktiv räkning.

en: Prefer seeding torrents
sv: Föredra delningstorrenter

en: Give preference to seeding torrents over downloading torrents.
sv: Ge preferens till delningstorrenter över hämtningstorrenter.

en: Active Torrents
sv: Aktiva torrenter

en: Share Ratio:
sv: Delningsförhållande:

en: Time Ratio:
sv: Tidsförhållande:

en: Time (m):
sv: Tid (m):

en: Seeding Rotation
sv: Delningsrotation

en: Pause Torrent
sv: Pausa torrent

en: Share Ratio Reached
sv: Delningsförhållande uppnådd

en: The IP address of the interface to listen for incoming bittorrent connections on. Leave this empty if you want to use the default.
sv: IP-adressen till det gränssnitt som ska lyssna efter inkommande bittorrentanslutningar. Lämna fältet blankt för att använda standardvärdet.

en: Incoming Address
sv: Inkommande adress

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Uses random ports in range 49152 to 65525
sv: Använder slumpmässiga portar i intervallet 49152 till 65525

en: Active Port:
sv: Aktiv port:

en: Test Active Port
sv: Testa aktiv port

en: Incoming Port
sv: Inkommande port

en: 
    The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.)
sv: 
    Namnet på nätverksgränssnittet eller IP-adressen för utgående BitTorrent-anslutningar. (Lämna tomt för standard.)

en: Outgoing Interface
sv: Utgående gränssnitt

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Outgoing Ports
sv: Utgående portar

en: Outgoing:
sv: Utgående:

en: Incoming:
sv: Inkommande:

en: Level:
sv: Nivå:

en: Encryption
sv: Kryptering

en: NAT Port Mapping Protocol
sv: NAT portmappningsprotokoll

en: Peer Exchange
sv: Distributörsutbyte

en: Exchanges peers between clients. (Disabling requires restart)
sv: Utbyter noder mellan klienter. (Inaktivering kräver omstart)

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
sv: Local Service Discovery hittar lokala noder på ditt nätverk.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
sv: Distribuerad hash-tabell kan förbättra mängden aktiva anslutningar.

en: Peer TOS Byte:
sv: Nod-TOS-byte:

en: Network Extras
sv: Extra nätverksinställningar

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Proxy Hostnames
sv: Proxyvärdnamn

en: Hostnames should be attempted to be resolved through
    the proxy instead of using the local DNS service
sv: Värdnamn ska försökas lösas genom
    proxy istället för genom den lokala DNS-tjänsten

en: Proxy Peers
sv: Proxynoder

en: Proxy peer and web seed connections.
sv: Använd proxy för anslutningar gällande noder och webbdistribution.

en: Proxy Trackers
sv: Proxybevakare

en: Force Proxy Use
sv: Tvinga proxy-användning

en: Hide Client Identity
sv: Dölj klientidentitet

en: Attempt to hide client identity and only use proxy for incoming connections.
sv: Försök att gömma klientidentitet och använd endast proxy för inkommande anslutningar.

en: Force Proxy
sv: Tvinga proxy

en: Cache Size (16 KiB blocks):
sv: Buffertstorlek (16 KiB block):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
sv: Antal sekunder från den senast sparade skrivningen till en del i skrivcachen, tills då den skrivs till hårddisken. Standard är 60 sekunder.

en: Cache Expiry (seconds):
sv: Buffertförfall (sekunder):

en: Settings
sv: Inställningar

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
sv: Totalt antal 16 KiB block som skrivits till disk sedan denna session startades.

en: Blocks Written:
sv: Block skrivna:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
sv: Totalt antal skrivoperationer som utförts sedan denna session startades.

en: Writes:
sv: Skrivningar:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
sv: Förhållandet (block_skrivna - skrivningar) / block_skrivna representerar antalet sparade skrivoperationer per totala skrivoperationer, det vill säga, en typ av förhållande för cacheuppslagning av skrivcachen.

en: Write Cache Hit Ratio:
sv: Träfförhållande för skrivbuffert:

en: Write
sv: Skriv

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
sv: Antal block som begärdes från bittorrent-motorn (från noder som servades från disk eller buffert.

en: Blocks Read:
sv: Block lästa:

en: The number of blocks that were served from cache.
sv: Antalet block som hämtades från buffert.

en: Blocks Read Hit:
sv: Lästräffar för block:

en: The cache hit ratio for the read cache.
sv: Träfförhållande för läsbuffert.

en: Read Cache Hit Ratio:
sv: Träfförhållande för läsbuffert:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
sv: Totalt antal läsoperationer som utförts sedan denna session startades.

en: Reads:
sv: Läsningar:

en: Read
sv: Läs

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
sv: Antal 16 KiB block för närvarande i bufferten. Detta inkluderar både läs- och skrivbuffert.

en: Cache Size:
sv: Buffertstorlek:

en: Read Cache Size:
sv: Läsbuffertstorlek:

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
sv: Hjälp oss att förbättra Deluge genom att skicka oss information om din Pythonversion, PyGTK-version, OS- och processortyp. Absolut ingen annan information sänds.

en: Yes, please send anonymous statistics
sv: Ja, sänd anonym statistik

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Location:
sv: Plats:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
sv: Om Deluge inte kan hitta databasfilen på denna plats kommer Deluge att återgå till att använda DNS för att matcha nodernas land.

en: GeoIP Database
sv: GeoIP-databas

en: Associate with Deluge
sv: Associera med Deluge

en: Magnet Links
sv: Magnetlänkar

en: Daemon port:
sv: Demon-port:

en: Allow Remote Connections
sv: Tillåt fjärranslutningar

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Periodically check the website for new releases
sv: Kontrollera regelbundet webbplatsen efter uppdateringar

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Accounts
sv: Konton

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Homepage:
sv: Webbplats:

en: Author Email:
sv: Upphovsmannens e-postadress:

en: _Install
sv: _Installera

en: _Find More...
sv: _Hitta fler klienter…

en: Remove the selected torrent(s)?
sv: Ta bort markerad(e) torrent(er)?

en: Include downloaded files
sv: Omfatta hämtade filer

en: (This is permanent!)
sv: (Detta är permanent!)

en: Add Peer
sv: Lägg till nod

en: hostname:port
sv: värdnamn:port

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Max drop down rows
sv: Högst antal utfällningsrader

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Show path entry
sv: Visa sökväg

en: Show file chooser
sv: Visa filväljaren

en: Show folder name
sv: Visa mappnamn

en: Path Chooser Type
sv: Sökvägsväljartyp

en: Enable autocomplete
sv: Aktivera automatisk komplettering

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Set new key
sv: Ange ny tangent

en: Press this key to set new key accelerators to trigger auto-complete
sv: Tryck ned denna tangent för ange nya tangentkortkommandon att starta automatisk komplettering

en: Autocomplete
sv: Autokomplettera

en: Save path
sv: Spara sökväg

en: Toggle hidden files
sv: Växla dolda filer

en: Default path
sv: Standardsökväg

en: Shortcuts
sv: Snabbkommandon

en: Select a Directory
sv: Välj en katalog

en: Saved paths
sv: Sparade sökvägar

en: column
sv: kolumn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Open
sv: Öppna

en: Add
sv: Lägg till

en: Add the current entry value to the list
sv: Lägg till aktuellt inmatningsvärde i listan

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit the selected entry
sv: Redigera den markerade posten

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the selected entry
sv: Ta bort den valda posten

en: Move the selected entry up
sv: Flytta den markerade posten uppåt

en: Move the selected entry down
sv: Flytta den markerade posten nedåt

en: Default
sv: Standard

en: No default path set
sv: Ingen standardsökväg angiven

en: Open properties dialog
sv: Öppna egenskapsdialogen

en: Add Infohash
sv: Lägg till Infohash

en: From Infohash
sv: Från Infohash

en: Trackers:
sv: Bevakare:

en: Add Host
sv: Lägg till värddator

en: Move Download Folder
sv: Flytta hämtningsmappen

en: Move the torrent(s) download folder.
sv: Flytta hämtningsmappen för torrenterna.

en: Destination:
sv: Mål:

en: New Release
sv: Ny utgåva

en: _Goto Website
sv: _Gå till webbplats

en: New Release Available!
sv: Ny utgåva tillgänglig!

en: Available Version:
sv: Tillgänglig version:

en: Server Version
sv: Serverversion

en: Current Version:
sv: Aktuell version:

en: Do not show this dialog in the future
sv: Visa inte denna dialog i framtiden

en: Down Speed:
sv: Hämtningshastighet:

en: Up Speed:
sv: Sändningshastighet:

en: Downloaded:
sv: Hämtat:

en: Uploaded:
sv: Skickat:

en: Seeds:
sv: Distributörer:

en: Peers:
sv: Noder:

en: Availability:
sv: Tillgänglighet:

en: Seed Rank:
sv: Distributörsrankning:

en: ETA Time:
sv: Beräknad ankomsttid:

en: Last Transfer:
sv: Senaste överföring:

en: Active Time:
sv: Aktiv tid:

en: Complete Seen:
sv: Senast sedd:

en: Seeding Time:
sv: Distributörstid:

en: Pieces:
sv: Delar:

en: Name:
sv: Namn:

en: Download Folder:
sv: Hämtningsmapp:

en: Added:
sv: Tillagd:

en: Total Size:
sv: Totalstorlek:

en: Total Files:
sv: Totala antalet filer:

en: Created By:
sv: Skapad av:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Move completed:
sv: Flytta slutförda:

en: Stop seed at ratio:
sv: Sluta distribuera vid förhållande:

en: Remove at ratio
sv: Ta bort vid förhållande

en: Bandwidth Limits
sv: Bandbreddsbegränsningar

en: Current Tracker:
sv: Aktuell bevakare:

en: Total Trackers:
sv: Totalt antal bevakare:

en: Tracker Status:
sv: Bevakarstatus:

en: Next Announce:
sv: Nästa annonsering:

en: Private Torrent:
sv: Privat torrent:

en: _Edit Trackers
sv: _Redigera bevakare

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Add Torrents
sv: Lägg till torrenter

en: Move Complete Folder
sv: Flytta mappen för slutförda

en: Add In _Paused State
sv: Lägg till i _pausat tillstånd

en: Prioritize First/Last Pieces
sv: Prioritera första/sista delarna

en: Skip File Hash Check
sv: Hoppa över filhashkontroll

en: Preallocate Disk Space
sv: Förallokera diskutrymme

en: Preallocate the disk space for the torrent files
sv: Förallokera diskutrymmet för torrenterna

en: Maximum torrent download speed
sv: Högsta hämtningshastighet

en: Maximum torrent upload speed
sv: Högsta sändningshastighet för torrent

en: Maximum torrent connections
sv: Högst antal torrentanslutningar

en: Maximum torrent upload slots
sv: Högst antal torrentsändningsplatser

en: Apply To All
sv: Tillämpa till alla

en: Revert To Defaults
sv: Gå tillbaka till grundinställningar

en: _Show Deluge
sv: _Visa Deluge

en: _Pause Session
sv: _Pausa session

en: _Resume Session
sv: _Återuppta session

en: _Download Speed Limit
sv: Hastighetsgräns för _hämtning

en: _Upload Speed Limit
sv: Hastighetsgräns för _sändning

en: Quit & Shutdown Daemon
sv: Avsluta & stäng demon

en: Edit Trackers
sv: Redigera bevakare

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ner

en: _Add Peer
sv: _Lägg till nod

en: Add a peer by its IP
sv: Lägg till nod efter IP-nummer

en: Edit Tracker
sv: Redigera bevakare

en: Tracker:
sv: Bevakare:

en: Enter Remote Path
sv: Ange fjärrsökväg

en: Remote Path
sv: Fjärrsökväg

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Create Torrent
sv: Skapa torrent

en: Fol_der
sv: Ma_pp

en: _Remote Path
sv: _Fjärrsökväg

en: Files
sv: Filer

en: Webseeds
sv: Webbdistributioner

en: Piece Size:
sv: Delstorlek:

en: Set Private Flag
sv: Sätt privat flagga

en: Add this torrent to the session
sv: Lägg till denna torrent till sessionen

en: Options
sv: Inställningar

en: Save .torrent as
sv: Spara .torrent som

en: _Open Download Folder
sv: _Öppna hämtningsmappen

en: _Pause
sv: _Pausa

en: Resu_me
sv: Återuppta

en: Resume selected torrents.
sv: Återuppta valda torrenter.

en: Opt_ions
sv: _Inställningar

en: _Queue
sv: _Kö

en: _Update Tracker
sv: _Uppdatera bevakare

en: _Remove Torrent
sv: _Ta bort torrent

en: _Force Re-check
sv: _Tvinga återkontroll

en: _Move Download Folder
sv: _Flytta hämtningsmappen

en: label
sv: etikett

en: _Select All
sv: Markera _alla

en: _Pause All
sv: _Pausa alla

en: Resu_me All
sv: _Återuppta alla

en: _Connection Limit
sv: _Kopplingsbegränsning

en: Upload _Slot Limit
sv: Begränsning för sändnings_platser

en: Stop seed at _ratio
sv: Sluta distribuera vid _förhållande

en: _Auto Managed
sv: _Automatiskt hanterad

en: _Super Seeding
sv: _Superdistribuering

en: _Change Ownership
sv: _Ändra ägarskap

en: Add Tracker
sv: Lägg till bevakare

en: Add Trackers
sv: Lägg till bevakare

en: Add URL
sv: Lägg till URL

en: From URL
sv: Från webbadress

en: Deluge Daemons
sv: Deluge demoner

en: Auto-connect to selected Daemon
sv: Automatisk anslutning till vald Daemon

en: Auto-start localhost daemon (if required)
sv: Starta automatiskt localhost demon (om det krävs)

en: Hide this dialog
sv: Dölj den här dialogrutan

en: Startup Options
sv: Uppstartsalternativ

en: _Open File
sv: _Öppna fil

en: _Show Folder
sv: _Visa mapp

en: _Expand All
sv: _Expandera alla

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Low
sv: _Låg

en: _High
sv: _Hög

en: Deluge Team
sv: Deluge arbetsgruppen

en: Deluge is a lightweight, Free Software, cross-platform BitTorrent client.
sv: Deluge är en lätt, fri, plattformsoberoende BitTorrent-klient.

en: Deluge contains the common features to BitTorrent clients such as Protocol Encryption, DHT, Local Peer Discovery (LSD), Peer Exchange (PEX), UPnP, NAT-PMP, Proxy support, Web seeds, global and per-torrent speed limits. As Deluge heavily utilises the libtorrent library it has a comprehensive list of the features provided.
sv: Deluge innehåller de vanliga funktionerna för BitTorrent-klienter som protokollkryptering, DHT, Local Peer Discovery (LSD), Peer Exchange (PEX), UPnP, NAT-PMP, Proxy-stöd, webbdelning, globala och per torrent hastighetsgränser. Eftersom Deluge utnyttjar biblioteket libtorrent har den en omfattande lista över funktionerna.

en: Deluge has been designed to run as both a normal standalone desktop application and as a client-server. In Thinclient mode a Deluge daemon handles all the BitTorrent activity and is able to run on headless machines with the user-interfaces connecting remotely from any other platform.
sv: Deluge har utformats för att köras som både en vanlig fristående stationär applikation och som en klient-server. I tunt klientläge hanterar en Deluge-demon alla BitTorrent-aktiviteter som kan köras på huvudlösa maskiner med användargränssnitt som fjärransluts från någon annan plattform.

en: BitTorrent Client
sv: Bittorrentklient

en: Deluge BitTorrent Client
sv: Deluge bittorrentklient

en: Download and share files over BitTorrent
sv: Hämta och dela filer över bittorrent

en: Console Options
sv: Konsolalternativ

en: These daemon connect options will be used for commands, or if console ui autoconnect is enabled.
sv: Dessa demon-anslutningsalternativen kommer att användas för kommandon, eller om automatisk anslutning till konsolanvändargränssnitt är aktiverad.

en: Deluge daemon IP address to connect to (default 127.0.0.1)
sv: IP-adress för Deluge demon att ansluta till (standard: 127.0.0.1)

en: Deluge daemon port to connect to (default 58846)
sv: Port för Deluge demon att ansluta till (standard: 58846)

en: Deluge daemon username to use when connecting
sv: Användare för Deluge demon att använda när du ansluter

en: Deluge daemon password to use when connecting
sv: Lösenord för Deluge demon att använda när du ansluter

en: Console Commands
sv: Konsolkommandon

en: Description
sv: Beskrivning

en: The following console commands are available:
sv: Följande konsolkommandon är tillgängliga:

en: Command
sv: Kommando

en: `%s` alias
sv: "%s" alias

en: Usage: manage <torrent-id> [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
sv: Användning: manage <torrent-id> [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]

en: an expression matched against torrent ids and torrent names
sv: ett uttryck matchat mot torrent ids och torrentnamn

en: set value for this key
sv: Ange värde för denna nyckel

en: Value to set
sv: Värde att ange

en: one or more keys separated by space
sv: en eller flera nycklar separerade av mellanrum

en: Also removes the torrent data
sv: Tar också bort torrentdata

en: List the matching torrents without removing.
sv: Lista de matchande torrenterna utan att ta bort.

en: One or more torrent ids
sv: En eller flera torrent-id

en: Confirm with -c to remove the listed torrents (Count: %d)
sv: Bekräfta med -c för att ta bort de listade torrenterna (antal: %d)

en: Usage: resume [ * | <torrent-id> [<torrent-id> ...] ]
sv: Användning: resume [ * | <torrent-id> [<torrent-id> ...] ]

en: One or more torrent ids. Use "*" to resume all torrents
sv: En eller flera torrent ids. Använd "*" för att återuppta alla torrenter

en: One or more torrent ids. Use "*" to pause all torrents
sv: En eller flera torrent ids. Använd "*" för att pausa alla torrenter

en: Download folder for torrent
sv: Hämta mapp för torrent

en: Move the completed torrent to this folder
sv: Flytta den färdiga torrenten till den här mappen

en: One or more torrent files, URLs or magnet URIs
sv: En eller flera torrentfiler, webbadresser eller magnet-URI-filer

en: Lists available plugins
sv: Listar tillgängliga insticksmoduler

en: Shows enabled plugins
sv: Visar aktiverade insticksmoduler

en: Enables a plugin
sv: Aktiverar en insticksmodul

en: Disables a plugin
sv: Inaktiverar en insticksmodul

en: Reload list of available plugins
sv: Ladda om listan över tillgängliga insticksmoduler

en: Install a plugin from an .egg file
sv: Installera en insticksmodul från en .egg-fil

en: Raw values for upload/download rates (without KiB/s suffix)(useful for scripts that want to do their own parsing)
sv: Råvärden för sändning/hämtningshastigheter (utan KiB/s-suffix) (användbart för skript som vill göra egna analyser)

en: Do not show torrent status (Improves command speed)
sv: Visa inte torrentstatus (förbättrar kommandohastighet)

en: Usage: connect <host[:port]> [<username>] [<password>]
sv: Användning: connect <host[:port]> [<username>] [<password>]

en: Daemon host and port
sv: Demon värd och port

en: Password
sv: Lösenord

en: The path to move the torrents to
sv: Sökvägen att flytta torrenten till

en: The new state
sv: Den nya statusen

en: One or more commands
sv: En eller flera kommandon

en: Usage: config [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
sv: Använd: config [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]

en: Show more information per torrent.
sv: Visa mer information per torrent.

en: Show more detailed information including files and peers.
sv: Visa mer detaljerad information inklusive filer och noder.

en: Show torrents with state STATE: %s.
sv: Visa torrenter med status STATE: %s.

en: Same as --sort but items are in reverse order.
sv: Samma som --sort men artiklarna är i omvänd ordning.

en: One or more torrent ids. If none is given, list all
sv: En eller flera torrent ids. Om inget ges, lista alla

en: Select Host
sv: Välj värd

en: Quit
sv: Avsluta

en: Delete Host
sv: Ta bort värd

en: Add Host (Up & Down arrows to navigate, Esc to cancel)
sv: Lägg till värd (upp och ner pilar för att navigera, Esc för att avbryta)

en: Error adding host
sv: Det gick inte att lägga till värd

en: Columns
sv: Kolumner

en: Width
sv: Bredd

en: General options
sv: Allmänna alternativ

en: Ring system bell when a download finishes
sv: Ring systemklockan när en hämtning slutar

en: List complete torrents after incomplete regardless of sorting order
sv: Lista kompletta torrenter efter ofullständiga oavsett sorteringsordning

en: Move selection when moving torrents in the queue
sv: Flytta markering när du flyttar torrenter i kön

en: Language
sv: Språk

en: Command Line Mode
sv: Kommandoradsläge

en: Do not store duplicate input in history
sv: Spara inte dubbla inmatningar i historiken

en: Store and load command line history in command line mode
sv: Spara och ladda kommandoradshistorik i kommandoradsläge

en: Third tab lists all remaining torrents in command line mode
sv: Tredje fliken listar alla återstående torrenter i kommandoradsläge

en: Torrents per tab press
sv: Torrenter per flik tryck

en: Folders
sv: Mappar

en: Download To
sv: Hämta till

en: Move completed to
sv: Flytta färdig till

en: Copy of .torrent files to
sv: Kopia av .torrent-filer till

en: Add Paused
sv: Lägg till pausad

en: Pre-Allocate disk space
sv: Fördela diskutrymme

en: Incomming Ports
sv: Inkommande portar

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Use Random Ports
sv: Använd slumpmässiga portar

en: Incoming Interface
sv: Inkommande gränssnitt

en: IP address of the interface to listen on (leave empty for default):
sv: IP-adressen för gränssnittet att lyssna på (lämna tomt för standard):

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.):
sv: Namnet på nätverksgränssnittet eller IP-adressen för utgående BitTorrent-anslutningar. (Lämna tomt för standard.):

en: Inbound
sv: Inkommande

en: Outbound
sv: Utgående

en: Global Bandwidth Usage
sv: Global bredbandsanvändning

en: Maximum Connections
sv: Högst antal anslutningar

en: Maximum Upload Slots
sv: Högst antal sändningsplatser

en: Maximum Download Speed (KiB/s)
sv: Högsta hämtningshastighet (KiB/s)

en: Maximum Upload Speed (KiB/s)
sv: Högsta sändningshastighet (KiB/s)

en: Maximum Half-Open Connections
sv: Högst antal halvöppna anslutningar

en: Maximum Connection Attempts per Second
sv: Högst antal anslutningsförsök per sekund

en: Rate Limit IP Overhead
sv: Frekvensgräns för IP-overhead

en: Per Torrent Bandwidth Usage
sv: Bredbandsanvändning per torrent

en: Yes, please send anonymous statistics.
sv: Ja, skicka anonyma statistik.

en: Daemon Port
sv: Demon port

en: Allow remote connections
sv: Tillåt fjärranslutningar

en: Total
sv: Totalt

en: Share Ratio
sv: Delningsförhållande

en: Time Ratio
sv: Tidsförhållande

en: Time (m)
sv: Tid (m)

en: Remove torrent (Unchecked pauses torrent)
sv: Ta bort torrent (Avmarkerad pausar torrent)

en: Proxy Settings
sv: Proxyinställningar

en: Type
sv: Typ

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Proxy Type Help
sv: Proxytyp hjälp

en: Cache Size (16 KiB blocks)
sv: Cache-storlek (16 KiB-block)

en: Cache Expiry (seconds)
sv: Cache löper ut (sekunder)

en: Blocks Written
sv: Block skrivna

en: Writes
sv: Skriver

en: Write Cache Hit Ratio
sv: Träfförhållande för skrivbuffert

en: Blocks Read
sv: Block lästa

en: Blocks Read hit
sv: Lästräffar för block

en: Reads
sv: Läsningar

en: Read Cache Hit Ratio
sv: Träfförhållande för läsbuffert

en: Cache Size
sv: Cache-storlek

en: Read Cache Size
sv: Läs cachestorlek

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Select Language
sv: Välj språk

en: The IP address "%s" is badly formed
sv: IP-adressen ”%s” har fel format

en: Emule IP list (GZip)
sv: Emule IP-lista (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
sv: SafePeer-text (zippad)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
sv: PeerGuardian-text (okomprimerad)

en: Blocked IP Ranges /Whitelisted IP Ranges
sv: Blockerade IP-intervall /Vitlistade IP-intervall

en: Blocklist
sv: Blockeringslista

en: Bad IP address
sv: Dålig IP-adress

en: Invalid leader
sv: Ogiltig ledare

en: Invalid magic code
sv: Felaktig magisk kod

en: Invalid version
sv: Felaktig version

en: Days
sv: Dygn

en: Check for new list every:
sv: Kontrollera efter ny lista varje:

en: Import blocklist on startup
sv: Importera blockeringslista vid uppstart

en: <b>Settings</b>
sv: <b>Inställningar</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
sv: Hämta blockeringslistan om nödvändigt och importera filen.

en: Check Download and Import
sv: Kontrollera hämtning och import

en: Download a new blocklist file and import it.
sv: Hämta en ny blockeringslista och importera den.

en: Force Download and Import
sv: Tvinga hämtning och import

en: Blocklist is up to date
sv: Blockeringslistan är uppdaterad

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: Type:
sv: Typ:

en: Date:
sv: Datum:

en: File Size:
sv: Filstorlek:

en: <b>Whitelist</b>
sv: <b>Vitlista</b>

en: Torrent Complete
sv: Torrent slutförd

en: Torrent Added
sv: Torrent tillagd

en: Torrent Removed
sv: Torrent borttagen

en: Execute
sv: Kör

en: Event
sv: Händelse

en: <b>Add Command</b>
sv: <b>Lägg till kommando</b>

en: <b>Commands</b>
sv: <b>Kommandon</b>

en: Incompatible Option
sv: Inkompatibelt alternativ

en: "Watch Folder" directory and "Copy of .torrent files to" directory cannot be the same!
sv: Katalogerna för ”Bevakad mapp” och ”Kopiera .torrenter till” kan inte vara samma!

en: Double-click to toggle
sv: Dubbelklicka för att växla

en: Double-click to edit
sv: Dubbelklicka för att redigera

en: Path
sv: Sökväg

en: Watch folder does not exist.
sv: Bevakad mapp finns inte.

en: Path does not exist.
sv: Sökvägen finns inte.

en: Watch Folder Properties
sv: Inställningar för bevakad mapp

en: If a .torrent file is added to this directory,
    it will be added to the session.
sv: Om en .torrentfil läggs till i denna katalog,
    kommer den att läggas till i sessionen.

en: Select A Folder
sv: Välj en mapp

en: Enable this watch folder
sv: Aktivera denna bevakade mapp

en: <b>Watch Folder</b>
sv: <b>Bevakad mapp</b>

en: Delete .torrent after adding
sv: Radera .torrent efter att den lagts till

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will be deleted.
sv: När en torrent är tillagd till sessionen,
    kommer .torrent att tas bort.

en: Append extension after adding:
sv: Bifoga tillägg efter att den lagts till:

en: Once the torrent is added to the session,
    an extension will be appended to the .torrent
    and it will remain in the same directory.
sv: När en torrent är tillagd till sessionen,
    kommer ett tillägg att läggas till .torrent-filen
    och den kommer att finnas kvar i samma katalog.

en: .added
sv: .tillagd

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will copied to the chosen directory
    and deleted from the watch folder.
sv: När en torrent är tillagd till sessionen,
    kommer .torrent-filen att kopieras till vald katalog
    och tas bort från den bevakade mappen.

en: Once the torrent is deleted from the session,
    also delete the .torrent file used to add it.
sv: När en torrent är tillagd till sessionen,
    ta också bort .torrent-filen som använts för att lägga till den.

en: <b>Torrent File Action</b>
sv: <b>Torrentfilåtgärd</b>

en: Set download folder
sv: Ange hämtningsmapp

en: This folder will be where the torrent data is downloaded to.
sv: Den mapp till vilken torrent-data hämtas till.

en: <b>Download Folder</b>
sv: <b>Hämtningsmapp</b>

en: Set move completed folder
sv: Ange mappen flytta slutförda

en: <b>Move Completed</b>
sv: <b>Flytta slutförd</b>

en: Label:
sv: Etikett:

en: <b>Label</b>
sv: <b>Etikett</b>

en: Main
sv: Övergripande

en: The user selected here will be the owner of the torrent.
sv: Användaren vald här kommer att bli torrentens ägare.

en: <b>Owner</b>
sv: <b>Ägare</b>

en: Max Upload Speed:
sv: Max sändningshastighet:

en: Max Connections:
sv: Max anslutningar:

en: Max Upload Slots:
sv: Högst antal uppladdningsplatser:

en: Max Download Speed:
sv: Max hämtningshastighet:

en: <b>Bandwidth</b>
sv: <b>Bandbredd</b>

en: Auto Managed:
sv: Automatiskt hanterad:

en: Add Paused:
sv: Lägg till pausad:

en: Queue to:
sv: Köa till:

en: <b>Queue</b>
sv: <b>Kö</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
sv: <b>Bevakade mappar:</b>

en: minutes
sv: minuter

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: Stats
sv: Statistik

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Seeds/Peers
sv: Distributörer/Noder

en: Download color:
sv: Hämtningsfärg:

en: Upload color:
sv: Sändningsfärg:

en: <b>Connections Graph</b>
sv: <b>Anslutningsdiagram</b>

en: <b>Bandwidth Graph</b>
sv: <b>Bandbreddsdiagram</b>

en: DHT nodes:
sv: DHT-noder:

en: Cached DHT nodes:
sv: Cachade DHT-noder:

en: DHT torrents:
sv: DHT-torrenter:

en: <b>Seeds / Peers</b>
sv: <b>Distributörer / Noder</b>

en: <b>Graph Colors</b>
sv: <b>Diagramfärger</b>

en: WebUi
sv: Webbanvändargränssnitt

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
sv: Deluges webbgränssnitt är inte installerat, installera
    gränssnittet och försök igen

en: Enable web interface
sv: Aktivera webbgränssnitt

en: Enable SSL
sv: Aktivera SSL

en: Listening port:
sv: Lyssningsport:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
sv: Ogiltig etikett, giltiga tecken är:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
sv: Tom etikett

en: Label already exists
sv: Etiketten existerar redan

en: Unknown Label
sv: Okänd etikett

en: Unknown Torrent
sv: Okänd torrent

en: Label _Options
sv: Etikett_alternativ

en: _Remove Label
sv: _Ta bort etikett

en: _Add Label
sv: _Lägg till etikett

en: Label Options
sv: Etikettalternativ

en: Label
sv: Etikett

en: tracker1.org
sv: bevakare1.org

en: <b>Label Options</b>
sv: <b>Etikettalternativ</b>

en: Apply per torrent max settings:
sv: Verkställ max. inställningar per torrent:

en: Maximum
sv: Maximala

en: Apply Queue settings:
sv: Verkställ köinställningar:

en: Apply folder settings:
sv: Verkställ mappinställningar:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
sv: <i>(en rad per bevakare)</i>

en: Automatically apply label:
sv: Lägg till etikett automatiskt:

en: Add Label
sv: Lägg till etikett

en: <b>Add Label</b>
sv: <b>Lägg till etikett</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
sv: <i>Använd sidopanelen för att lägga till, redigera och ta bort etiketter.</i>

en: <b>Labels</b>
sv: <b>Etiketter</b>

en: Notification Blink shown
sv: Aviseringsblinkning visas

en: Popup notification is not enabled.
sv: Poppupp-avisering inte aktiverad.

en: libnotify is not installed
sv: libnotify är inte installerad

en: Failed to popup notification
sv: Det gick inte att poppupp-anmälan

en: Notification popup shown
sv: Poppupp-avisering visas

en: Sound notification not enabled
sv: Ljudavisering inte aktiverad

en: pygame is not installed
sv: pygame är inte installerad

en: Sound notification failed %s
sv: Misslyckades med ljudavisering %s

en: Sound notification Success
sv: Ljudavisering lyckades

en: Finished Torrent
sv: Slutförde torrent

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
sv: Torrenten ”%(name)s” omfattande %(num_files)i fil(er) har laddats ner.

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Choose Sound File
sv: Välj ljudfil

en: There was an error sending the notification email: %s
sv: Det uppstod ett fel vid skickande av aviseringsmeddelandet: %s

en: Server did not reply properly to HELO greeting: %s
sv: Server svarade inte korrekt på HELO hälsning: %s

en: Server refused username/password combination: %s
sv: Server vägrade användarnamn/lösenords-kombination: %s

en: Notification email sent.
sv: Aviseringsmeddelandet skickat.

en: Finished Torrent "%(name)s"
sv: Slutförde torrent ”%(name)s”

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
sv: Detta e-postbrev är till för att informera dig om att Deluge har slutfört hämtning ”%(name)s”, vilket inkluderar %(num_files)i filer.
    För att sluta få dessa meddelanden, stäng av e-postaviseringar i Deluges inställningar.
    
    Tack,
    Deluge.

en: Tray icon blinks enabled
sv: Blinkningar för aktivitetfältsikon aktiverad

en: Popups enabled
sv: Poppupper aktiverade

en: Sound enabled
sv: Ljud aktiverat

en: <b>UI Notifications</b>
sv: <b>Användargränssnittsaviseringar</b>

en: <b>Recipients</b>
sv: <b>Mottagare</b>

en: Server requires TLS/SSL
sv: Servern kräver TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
sv: <b>E-postaviseringar</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
sv: Denna konfiguration innebär inte att du kommer få aviseringar för alla dessa händelser.

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Sound Customization
sv: Ljudanpassning

en: Extractor
sv: Extraherare

en: Extract to:
sv: Extrahera till:

en: Create torrent name sub-folder
sv: Skapa undermapp med torrentens namn

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
sv: Detta alternativ kommer att skapa en undermapp namngiven efter torrenten i den valda extraheringsmappen och lägga de extraherade filerna där.

en: Scheduler
sv: Schemaläggare

en: <b>Schedule</b>
sv: <b>Schema</b>

en: Download Limit:
sv: Hämtningsgräns:

en: Upload Limit:
sv: Sändningsgräns:

en: Active Torrents:
sv: Aktiva torrenter:

en: Active Downloading:
sv: Aktiva hämtningar:

en: Active Seeding:
sv: Aktiva distributioner:

en: <b>Slow Settings</b>
sv: <b>Långsamma inställningar</b>

en: File Browser
sv: Filhanterare

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Home
sv: Hem

en: Create
sv: Skapa

en: Help
sv: Hjälp

en: Logout
sv: Logga ut

en: Save
sv: Spara

en: About Deluge
sv: Om Deluge

en: Remove With Data
sv: Ta bort med data

en: Add Connection
sv: Lägg till anslutning

en: Host:
sv: Värd:

en: Unable to add host: {0}
sv: Det går inte att lägga till värd: {0}

en: Move
sv: Flytta

en: Browse
sv: Bläddra

en: Edit Connection
sv: Redigera anslutning

en: Unable to edit host
sv: Det går inte att redigera värd

en: Login
sv: Logga in

en: Login Failed
sv: Inloggning misslyckades

en: You entered an incorrect password
sv: Lösenordet som du angav är felaktigt

en: Public
sv: Publikt

en: Last Transfer
sv: Senaste överföring

en: Mixed
sv: Blandad

en: Set Maximum Connections
sv: Ange högst antal anslutningar

en: Download Speed
sv: Hämtningshastighet

en: Set Maximum Download Speed
sv: Ange högsta hämtningshastighet

en: Upload Speed
sv: Sändningshastighet

en: Set Maximum Upload Speed
sv: Ange högsta sändningshastighet

en: Protocol Traffic Download/Upload
sv: Protokolltrafik hämtning/sändning

en: Freespace in download folder
sv: Fritt utrymme i hämtningsmappen

en: Connect
sv: Anslut

en: Stop Daemon
sv: Stoppa demon

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Start Daemon
sv: Starta demon

en: Change Default Password
sv: Ändra standardlösenordet

en: We recommend changing the default password.<br><br>Would you like to change it now?
sv: Vi rekommenderar att ändra standardlösenordet.<br><br>Vill du ändra det nu?

en: Tracker Host
sv: Bevakarvärd

en: Filters
sv: Filter

en: Connection restored
sv: Anslutning återställd

en: Lost Connection
sv: Förlorad anslutning

en: The connection to the webserver has been lost!
sv: Anslutningen till webbservern har förlorats!

en: Lost connection to webserver
sv: Förlorad anslutning till webbserver

en: D/L Speed Limit
sv: Hastighetsgräns för hämtning

en: U/L Speed Limit
sv: Hastighetsgräns för uppladdning

en: Connection Limit
sv: Anslutningsgräns

en: Upload Slot Limit
sv: Begränsning för sändningsplatser

en: Update Tracker
sv: Uppdatera bevakare

en: Force Recheck
sv: Tvinga kontroll

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Details
sv: Detaljer

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Move Completed:
sv: Flytta slutförda:

en: General
sv: Allmänt

en: Private
sv: Privat

en: Loading
sv: Läser in

en: True
sv: Sant

en: Be alerted about new releases
sv: Bli notifierad om nya versioner

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types. Absolutely no other information is sent.
sv: Hjälp oss att förbättra Deluge genom att skicka oss din Pythonversion, PyGTK-version, OS- och processortyp. Absolut ingen annan information sänds.

en: Pause torrent
sv: Pausa torrent

en: Install Plugin
sv: Installera insticksmodul

en: Install
sv: Installera

en: Select an egg
sv: Välj ett ägg

en: Plugin Egg
sv: Insticksmodulägg

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Uploading your plugin...
sv: Skickar din insticksmodul…

en: Maximum Connections:
sv: Högst antal anslutningar:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
sv: Högsta hämtningshastighet (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
sv: Högsta sändningshastighet (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
sv: Högst antal halvöppna anslutningar:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
sv: Högst antal uppkopplingsförsök per sekund:

en: Maximum Upload Slots:
sv: Högst antal sändningsplatser:

en: Cache Size (16 KiB Blocks):
sv: Cachestorlek (16 KiB block):

en: Force Use of Proxy
sv: Tvinga användning av proxy

en: Find More
sv: Hitta fler

en: Use Random Port
sv: Använd slumpmässig port

en: Type Of Service
sv: Tjänstetyp

en: Show filters with zero torrents
sv: Visa filter med noll torrenter

en: Allow the use of multiple filters at once
sv: Tillåt användning av flera filter samtidigt

en: WebUI Password
sv: Lösenord för webbgränssnittet

en: Old:
sv: Gammal:

en: New:
sv: Ny:

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Session Timeout:
sv: Sessionstidsgräns:

en: Enable SSL (paths relative to Deluge config folder)
sv: Aktivera SSL (sökvägar i förhållande till Deluge-konfigurationsmappen)

en: Private Key:
sv: Privat nyckel:

en: Certificate:
sv: Certifikat:

en: WebUI Language Changed
sv: Språket ändrat för webbgränssnittet

en: Do you want to refresh the page now to use the new language?
sv: Vill du uppdatera sidan nu för att använda det nya språket?

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Invalid Password
sv: Ogiltigt lösenord

en: Your passwords don't match!
sv: Dina lösenord stämmer inte överens!

en: Your old password was incorrect!
sv: Ditt gamla lösenord var felaktigt!

en: Change Successful
sv: Ändring lyckades

en: Your password was successfully changed!
sv: Ditt lösenordet har ändrats!

en: Add from Url
sv: Lägg till från webbadress

en: Url
sv: Webbadress

en: Cookies
sv: Kakor

en: Failed to download torrent
sv: Det gick inte att hämta torrent

en: File
sv: Arkiv

en: Uploading your torrent...
sv: Skickar din torrent…

en: Failed to upload torrent
sv: Det gick inte att skicka torrent

en: Not a valid torrent
sv: Inte en giltig torrent

en: Move Completed Folder
sv: Mappen flytta slutförda

en: Max Down Speed
sv: Max. hämtningshastighet

en: Max Up Speed
sv: Max. sändningshastighet

en: Add In Paused State
sv: Lägg till i pausat läge

en: Super Seed
sv: Superdistributör

en: Download
sv: Hämta

en: ETA:
sv: Tid kvar:

en: Date Added:
sv: Tillagd:
