deluge - en to tr translation catalogue (1215 entries)

en: Common Options
tr: Genel Seçenekler

en: Print this help message
tr: Bu yardım iletisini yazdır

en: Print version information
tr: Sürüm bilgisini yazdır

en: Set the config directory path
tr: Yapılandırma dizini yolunu ayarla

en: Output to specified logfile instead of stdout
tr: Standart çıktı yerine belirtilen günlük dosyasına çıktı al

en: Set the log level (none, error, warning, info, debug)
tr: Günlük seviyesini ayarla (yok, hata, uyarı, bilgi, hata ayıklama)

en: Enable logfile rotation, with optional maximum logfile size, default: %(const)s (Logfile rotation count is 5)
tr: İsteğe bağlı en fazla günlük dosyası boyutuyla günlük dosyası dönüşünü etkinleştir, varsayılan: %(const)s (Günlük dosyası dönüş sayısı 5'tir)

en: Quieten logging output (Same as `--loglevel none`)
tr: Günlük çıktısını sessize al (`--loglevel none` ile aynı)

en: Profile %(prog)s with cProfile. Outputs to stdout unless a filename is specified
tr: cProfile ile Profil %(prog)s. Bir dosya adı belirtilmedikçe standart çıktıya çıktı alınır

en: Process Control Options
tr: İşlem Denetim Seçenekleri

en: Pidfile to store the process id
tr: İşlem kimliğini saklamak için Pidfile

en: Do not daemonize (fork) this process
tr: Bu işlemi (ayrılma) daemonize etmeyin

en: Change to this user on startup (Requires root)
tr: Başlangıçta bu kullanıcıyla değiştir (root gerektirir)

en: Change to this group on startup (Requires root)
tr: Başlangıçta bu gruba değiştir (root gerektirir)

en: Daemon Options
tr: Arka Plan Programı Seçenekleri

en: IP address to listen for UI connections
tr: Arayüz bağlantılarını dinlemek için IP adresi

en: Port to listen for UI connections on
tr: Arayüz bağlantılarını dinlemek için bağlantı noktası

en: IP address to listen for BitTorrent connections
tr: BitTorrent bağlantılarını dinlemek için IP adresi

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections.
tr: Giden BitTorrent bağlantıları için ağ arayüzü adı veya IP adresi.

en: Config keys to be unmodified by `set_config` RPC
tr: `set_config` RPC tarafından değiştirilmeyecek yapılandırma anahtarları

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Allocating
tr: Ayırılıyor

en: Checking
tr: Denetleniyor

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Seeding
tr: Gönderiliyor

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Queued
tr: Kuyrukta

en: Error
tr: Hata

en: Name
tr: Ad

en: Progress
tr: İlerleme

en: State
tr: Durum

en: Size
tr: Boyut

en: Downloaded
tr: İndirilen

en: Uploaded
tr: Gönderilen

en: Remaining
tr: Kalan

en: Ratio
tr: Oran

en: Down Speed
tr: İndirme Hızı

en: Up Speed
tr: Gönderme Hızı

en: Down Limit
tr: İndirme Sınırı

en: Up Limit
tr: Gönderme Sınırı

en: Max Connections
tr: En Fazla Bağlantı

en: Max Upload Slots
tr: En Fazla Gönderme Yuvası

en: Peers
tr: Kişiler

en: Seeds
tr: Gönderimler

en: Avail
tr: Mevcut

en: Seeds:Peers
tr: Gönderimler:Kişiler

en: Added
tr: Eklenen

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Download Folder
tr: İndirme Klasörü

en: Seeding Time
tr: Gönderim Süresi

en: Active Time
tr: Etkin Süre

en: Last Activity
tr: Son Etkinlik

en: Finished Time
tr: Bitiş Zamanı

en: Complete Seen
tr: Tam Görülme

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: ETA
tr: TBS

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Prioritize First/Last
tr: İlk/Son'a Öncelik Ver

en: Sequential Download
tr: Sıralı İndirme

en: Auto Managed
tr: Otomatik Yönetilen

en: Stop At Ratio
tr: Oranda Durdur

en: Stop Ratio
tr: Durdurma Oranı

en: Remove At Ratio
tr: Oranda Kaldır

en: Move On Completed
tr: Tamamlandığında Taşı

en: Move Completed Path
tr: Tamamlananı Taşıma Yolu

en: Move On Completed Path
tr: Tamamlandığında Taşınacağı Yol

en: Owner
tr: Sahibi

en: Pieces
tr: Parça

en: Seed Rank
tr: Gönderim Sırası

en: Super Seeding
tr: Süper Gönderim

en: Warning
tr: Uyarı

en: Announce OK
tr: Duyuru TAMAM

en: Announce Sent
tr: Duyuru Gönderildi

en: Interface
tr: Arayüz

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Bandwidth
tr: Bant Genişliği

en: Queue
tr: Kuyruk

en: Network
tr: Ağ

en: Proxy
tr: Vekil Sunucu

en: Cache
tr: Önbellek

en: Other
tr: Diğer

en: Daemon
tr: Arka Plan Programı

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Skip
tr: Atla

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: Deluge cannot find the `deluged` executable, check that the deluged package is installed, or added to your PATH.
tr: Deluge, `deluged` çalıştırılabilir dosyayı bulamıyor, deluged paketinin yüklendiğini ya da YOLUNUZA eklendiğini denetleyin.

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerika Samoası

en: Andorra
tr: Andora

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Botswana
tr: Bostvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cape Verde
tr: Verde Burnu

en: Cayman Islands
tr: Kayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Kokos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çekya

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Egypt
tr: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinalar)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Toprakları

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Kutsal Makam (Vatikan Şehir Devleti)

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Israel
tr: İsrail

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kuzey Kore

en: Korea, Republic of
tr: Güney Kore

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macao
tr: Makao

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya Federal Devletleri

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Oman
tr: Umman

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: Özgür Filistin

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pitcairn
tr: Pitcairn Adaları

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Reunion
tr: Reunion Adası

en: Romania
tr: Romanya

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis Adaları

en: Saint Lucia
tr: Saint Lucia Adası

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr: ABD Küçük Dış Adalar

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, ABD

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: UI Options
tr: Arayüz Seçenekleri

en: Set the default UI to be run, when no UI is specified
tr: Arayüz belirtilmediğinde çalıştırılacak varsayılan kullanıcı arayüzünü ayarla

en: Alternative UI to launch, with optional ui args 
      (default UI: *)
tr: İsteğe bağlı arayüzüyle başlatılacak alternatif arayüz bağımsız değişkenleri 
      (varsayılan arayüz: *)

en: Web Server Options
tr: Web Sunucusu Seçenekleri

en: IP address for web server to listen on
tr: Web sunucusunun dinleneceği IP adresi

en: Port for web server to listen on
tr: Web sunucusunun dinleneceği bağlantı noktası

en: Set the base path that the ui is running on
tr: Arayüzün çalışacağı temel yolu ayarlayın

en: Force the web server to use SSL
tr: Web sunucusunu SSL kullanmaya zorla

en: Force the web server to disable SSL
tr: Web sunucusunu SSL'i etkisizleştirmeye zorla

en: Daemon does not exist
tr: Arka plan programı mevcut değil

en: Daemon not running
tr: Arka plan programı çalışmıyor

en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Tier
tr: Sıra

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Open
tr: _Aç

en: Choose a folder
tr: Bir klasör seçin

en: Save .torrent file
tr: .torrent dosyasını kaydet

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Torrent files
tr: Torrent dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Enter your password to show Deluge...
tr: Deluge'yi göstermek için parolanızı girin...

en: Enter your password to Quit Deluge...
tr: Deluge'den Çıkmak için parolanızı girin...

en: D: {download_rate} U: {upload_rate} - Deluge
tr: İ: {download_rate} G: {upload_rate} - Deluge

en: Edit path
tr: Yolu düzenle

en: Remove path
tr: Yolu kaldır

en: _Apply to selected
tr: Seçilene _uygula

en: Copyright %(year_start)s-%(year_end)s Deluge Team
tr: Telif Hakkı %(year_start)s-%(year_end)s Deluge Takımı

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
tr: BitTorrent protokolünü kullanan kişiden-kişiye
    bir dosya paylaşım programı.

en: Client:
tr: İstemci:

en: Current Developers:
tr: Şu Anki Geliştiriciler:

en: Past Developers or Contributors:
tr: Eski Geliştiriciler veya Katkıda Bulunanlar:

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version. 
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. 
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses>. 
    
    In addition, as a special exception, the copyright holders give permission to link the code of portions of this program with the OpenSSL library. You must obey the GNU General Public License in all respects for all of the code used other than OpenSSL. 
    
    If you modify file(s) with this exception, you may extend this exception to your version of the file(s), but you are not obligated to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version. If you delete this exception statement from all source files in the program, then also delete it here.
tr: Bu yazılım ücretsiz yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 3. sürümünün ya da (isteğinize göre) herhangi bir sonraki sürümünün şartlarına göre yeniden dağıtabilir ve/ya da düzenleyebilirsiniz. 
    
    Bu yazılım yararlı olacağı umularak, fakat HİÇBİR GARANTİ OLMADAN; hatta îmâlı BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK ya da PAZARLANABİLİRLİK garantisi olmadan dağıtılmaktadır. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansı'na bakınız. 
    
    Bu yazılımla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını almış olmanız gerekiyor, eğer almadıysanız <http://www.gnu.org/licenses> adresine gidiniz. 
    
    Buna ek olarak, özel bir istisnâ olarak, telif hakkı sâhipleri bu yazılımın OpenSSL kütüphânesiyle yazılan kodunun kısımlarına bağlantı vermenize izin veriyor. OpenSSL ile yazılan kısımlar dışında bulunan kod için GNU Genel Kamu Lisansı'na her koşulda uymak zorundasınız. 
    
    Dosya(lar)ı bu istisnâ dâhilinde düzenlerseniz, bu istisnâyı dosya(lar)ın sizin sürümünüze de yansıtabilirsiniz, ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz. Böyle bir şey yapmak istemiyorsanız, kendi sürümünüzdeki bu ifâdeyi siliniz. Yazılımınızdaki tüm kaynak dosyalarınızdan bu ifâdeyi siliyorsanız, buradaki ifâdeyi de siliniz.

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Add Torrents (%d)
tr: Torrent'leri Ekle (%d)

en: Duplicate torrent(s)
tr: Kopya torrent(ler)

en: You cannot add the same torrent twice. %d torrents were already added.
tr: Aynı torrent'i iki kez ekleyemezsiniz. %d torrent zaten eklendi.

en: Invalid File
tr: Geçersiz Dosya

en: Please wait for files...
tr: Lütfen dosyaları bekleyin...

en: Unable to download files for this magnet
tr: Bu magnet bağlantısı için dosyalar indirilemiyor

en: Choose a .torrent file
tr: Bir .torrent dosyası seçin

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: is not a valid URL.
tr: geçerli bir URL değil.

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Download Failed
tr: İndirme Başarısız Oldu

en: Failed to download:
tr: İndirme başarısız:

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: _Close
tr: _Kapat

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Authenticate
tr: Kimlik Doğrula

en: C_onnect
tr: _Bağlan

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Edit Account
tr: Hesabı Düzenle

en: Edit existing account
tr: Mevcut hesabı düzenle

en: _Apply
tr: _Uygula

en: New Account
tr: Yeni Hesap

en: Create a new account
tr: Yeni bir hesap oluştur

en: _Add
tr: _Ekle

en: Authentication Level:
tr: Kimlik Doğrulama Seviyesi:

en: Password Protected
tr: Parola Korumalı

en: _OK
tr: _TAMAM

en: Other...
tr: Diğer...

en: Not Connected
tr: Bağlı Değil

en: Connections (Limit)
tr: Bağlantılar (Sınır)

en: Download Speed (Limit)
tr: İndirme Hızı (Sınır)

en: Upload Speed (Limit)
tr: Gönderme Hızı (Sınır)

en: Protocol Traffic (Down:Up)
tr: Protokol Trafiği (Gön:İnd)

en: DHT Nodes
tr: DHT Düğümleri

en: Free Disk Space
tr: Boş Disk Alanı

en: External IP Address
tr: Dış IP Adresi

en: n/a
tr: yok

en: <b><small>Port Issue</small></b>
tr: <b><small>Bağlantı Noktası Sorunu</small></b>

en: No incoming connections, check port forwarding
tr: Gelen bağlantılar yok, bağlantı noktası yönlendirmeyi gözden geçirin

en: Download Speed Limit
tr: İndirme Hızı Sınırı

en: Set the maximum download speed
tr: En fazla indirme hızını ayarla

en: Upload Speed Limit
tr: Gönderme Hızı Sınırı

en: Set the maximum upload speed
tr: En fazla gönderme hızını ayarla

en: Incoming Connections
tr: Gelen Bağlantılar

en: Set the maximum incoming connections
tr: En fazla gelen bağlantı ayarla

en: {state} {percent}%
tr: {state} %{percent}

en: Never
tr: Asla

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Priority
tr: Öncelik

en: _All
tr: _Tümü

en: _Status
tr: _Durum

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: Fi_les
tr: _Dosyalar

en: _Peers
tr: _Kişiler

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Trackers
tr: İ_zleyiciler

en: Not Connected...
tr: Bağlı Değil...

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: A Deluge daemon (deluged) is already running.
    To use Standalone mode, stop local daemon and restart Deluge.
tr: Bir Deluge arka plan programı (deluged) zaten çalışıyor.
    Bağımsız kipi kullanmak için yerel arka plan programını durdurun ve Deluge'u yeniden başlatın.

en: Only Thin Client mode is available because libtorrent is not installed.
    To use Standalone mode, please install libtorrent package.
tr: Libtorrent yüklü olmadığından yalnızca İnce İstemci kipi kullanılabilir.
    Bağımsız kipini kullanmak için lütfen libtorrent paketini yükleyin.

en: Only Thin Client mode is available due to unknown Import Error.
    To use Standalone mode, please see logs for error details.
tr: Bilinmeyen İçe Aktarma Hatasından dolayı yalnızca İnce İstemci kipi kullanılabilir.
    Bağımsız kipi kullanmak amacıyla lütfen hata ayrıntıları için günlüklere bakın.

en: Continue in Thin Client mode?
tr: İnce İstemci kipinde devam edilsin mi?

en: Change User Interface Mode
tr: Kullanıcı Arayüzü Kipini Değiştir

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Connected
tr: Bağlı

en: Status
tr: Durum

en: Host
tr: Anamakine

en: Version
tr: Sürüm

en: _Start Daemon
tr: Arka Plan Programını _Başlat

en: _Stop Daemon
tr: Arka Plan Programını _Durdur

en: _Disconnect
tr: Bağlantıyı _Kes

en: Unable to start daemon!
tr: Arka plan programı başlatılamıyor!

en: Check deluged package is installed and logs for further details
tr: Deluged paketin yüklendiğini ve daha fazla ayrıntı için günlükleri gözden geçirin

en: Incompatible Client
tr: Uyumsuz İstemci

en: Auto-starting the daemon locally is not enabled. See "Options" on the "Connection Manager".
tr: Arka plan programının yerel olarak otomatik başlatılması etkinleştirilmedi. "Bağlantı Yöneticisi"nde "Seçenekler"e bakın.

en: Failed To Connect
tr: Bağlantı Başarısız

en: Edit Host
tr: Anamakineyi Düzenle

en: Error Adding Host
tr: Anamakine Eklenirken Hata Oldu

en: Error Updating Host
tr: Anamakine Güncellenirken Hata Oldu

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Level
tr: Seviye

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Attention
tr: Dikkat

en: You must choose a language
tr: Bir dil seçmek zorundasınız

en: You must now restart the deluge UI for the changes to take effect.
tr: Değişikliklerin etkili olması için deluge kullanıcı arayüzünü şimdi yeniden başlatmak zorundasınız.

en: Thinclient
tr: İnce istemci

en: Standalone
tr: Bağımsız

en: Switching Deluge Client Mode...
tr: Deluge İstemci Kipine geçiliyor...

en: Do you want to restart to use %s mode?
tr: %s kipini kullanmak için yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Select the Plugin
tr: Eklentiyi Seçin

en: Plugin Eggs
tr: Eggs Eklentisi

en: Server Side Error
tr: Sunucu Tarafı Hatası

en: An error occurred on the server
tr: Sunucuda bir hata meydana geldi

en: Error Adding Account
tr: Hesap Eklenirken Hata Oldu

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız oldu

en: An error occurred while adding account
tr: Hesap eklenirken bir hata meydana geldi

en: Error Updating Account
tr: Hesap Güncellenirken Hata Oldu

en: An error occurred while updating account
tr: Hesap güncellenirken bir hata meydana geldi

en: Remove Account
tr: Hesabı Kaldır

en: Are you sure you want to remove the account with the username "%(username)s"?
tr: "%(username)s" kullanıcı adı olan hesabı kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Error Removing Account
tr: Hesap Kaldırılırken Hata Oldu

en: Auhentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız oldu

en: An error occurred while removing account
tr: Hesap kaldırılırken bir hata meydana geldi

en: States
tr: Durumlar

en: Trackers
tr: İzleyiciler

en: None
tr: Hiçbiri

en: Admin
tr: Yönetici

en: Labels
tr: Etiketler

en: No Label
tr: Etiket Yok

en: No Owner
tr: Sahibi Yok

en: <i>Client Version</i>
tr: <i>İstemci Sürümü</i>

en:  Torrents Queued
tr:  Torrent Kuyrukta

en:  Torrent Queued
tr:  Torrent Kuyrukta

en: Torrent is shared between other Deluge users or not.
tr: Torrent, diğer Deluge kullanıcıları arasında paylaşılır veya paylaşılmaz.

en: Remove the selected torrents?
tr: Seçilen torrent'ler kaldırılsın mı?

en: Total of %s torrents selected
tr: Toplam %s torrent seçildi

en: Set Unlimited
tr: Sınırsız Ayarla

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Disable
tr: Etkisizleştir

en: Enable...
tr: Etkinleştir...

en: Peer Upload Slots
tr: Kişi Gönderme Yuvaları

en: Set the maximum upload slots
tr: En fazla gönderme yuvasını ayarla

en: Stop Seed At Ratio
tr: Oranda Gönderimi Durdur

en: Ownership Change Error
tr: Sahiplik Değişikliği Hatası

en: There was an error while trying changing ownership.
tr: Sahipliği değiştirmeye çalışırken bir hata oldu.

en: Address
tr: Adres

en: Client
tr: İstemci

en: GTK Options
tr: GTK Seçenekleri

en: Add one or more torrent files, torrent URLs or magnet URIs to a currently running Deluge GTK instance
tr: Şu anda çalışan Deluge GTK örneğine bir veya daha fazla torrent dosyası, torrent URL'si veya magnet URI'si ekleyin

en: Creating Torrent
tr: Torrent Oluşturma

en: Queued Torrents
tr: Kuyruktaki Torrent'ler

en: Add Queued Torrents
tr: Kuyruktaki Torrent'lere Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Automatically add torrents on connect
tr: Bağlanıldığında torrent'leri otomatik olarak ekle

en: _File
tr: _Dosya

en: _Add Torrent
tr: Torrent _Ekle

en: _Create Torrent
tr: Torrent _Oluştur

en: Quit & _Shutdown Daemon
tr: Çık ve Arka Plan Programını _Kapat

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Connection Manager
tr: _Bağlantı Yöneticisi

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Toolbar
tr: Araç Ç_ubuğu

en: _Sidebar
tr: _Kenar Çubuğu

en: Status_bar
tr: _Durum Çubuğu

en: T_abs
tr: S_ekmeler

en: _Columns
tr: _Sütunlar

en: _Find ...
tr: _Bul...

en: S_idebar
tr: _Kenar Çubuğu

en: Show _Zero Hits
tr: _Sıfır Ulaşmaları Göster

en: Show _Trackers
tr: İ_zleyicileri Göster

en: Show _Owners
tr: _Sahipleri Göster

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Homepage
tr: _Anasayfa

en: _FAQ
tr: _SSS

en: Frequently Asked Questions
tr: Sık Sorulan Sorular

en: _Community
tr: _Topluluk

en: _About
tr: _Hakkında

en: Add torrent
tr: Torrent ekle

en: Add Torrent
tr: Torrent Ekle

en: Remove torrent
tr: Torrent'i kaldır

en: Remove Torrent
tr: Torrent'i Kaldır

en: Filter torrents by name.
    This will filter torrents for the current selection on the sidebar.
tr: Torrentleri ada göre süzün.
    Bu, kenar çubuğundaki şu anki seçim için torrent'leri süzecek.

en: Filter
tr: Süz

en: Pause the selected torrents
tr: Seçilen torrent'leri duraklat

en: Pause
tr: Duraklat

en: Resume the selected torrents
tr: Seçilen torrent'leri devam ettir

en: Resume
tr: Devam

en: Queue Torrent Up
tr: Kuyruktaki Torrent Yukarı

en: Queue Up
tr: Kuyruk Yukarı

en: Queue Torrent Down
tr: Kuyruktaki Torrent Aşağı

en: Queue Down
tr: Kuyruk Aşağı

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Connection Manager
tr: Bağlantı Yöneticisi

en: Close
tr: Kapat

en: Filter:
tr: Süzgeç:

en: Clear the search
tr: Aramayı temizle

en: _Match Case
tr: Büyük/Küçük _Harf Eşleştir

en: Forced
tr: Zorlandı

en: Disabled
tr: Etkisizleştirildi

en: Handshake
tr: Anlaşma

en: Full Stream
tr: Tam Akış

en: Either
tr: İkisinden Biri

en: Socks5 Auth
tr: Socks5 Yetkili

en: HTTP Auth
tr: HTTP Yetkili

en: The standalone self-contained application
tr: Bağımsız kendi kendine yeten uygulama

en: Thin Client
tr: İnce İstemci

en: Connect to a Deluge daemon (deluged)
tr: Bir Deluge arka plan programına bağlan (deluged)

en: Application Mode
tr: Uygulama Kipi

en: Show session speed in titlebar
tr: Oturum hızını başlık çubuğunda göster

en: Focus window when adding torrent
tr: Torrent eklenirken pencereye odaklan

en: The pieces bar
    will increase bandwidth use between client
    and daemon (does not apply in Standalone mode).
tr: Parçalar çubuğu,
    istemci ile arka plan programı arasındaki bant genişliği
    kullanımını artıracaktır (Bağımsız kipte uygulanmaz).

en: Show a pieces bar in Status tab
tr: Durum sekmesinde parçalar çubuğu göster

en: Completed:
tr: Tamamlanma:

en: Downloading:
tr: İndirilen:

en: Waiting:
tr: Bekleyen:

en: Missing:
tr: Eksik:

en: _Revert
tr: _Geri Döndür

en: Revert color to default
tr: Rengi varsayılana döndür

en: Piece Colors
tr: Parça Renkleri

en: Main Window
tr: Ana Pencere

en: Enable system tray icon
tr: Sistem tepsisi simgesini etkinleştir

en: App Indicator
tr: Uygulama Göstergesi

en: Systray
tr: Sistem Tepsisi

en: Minimize to tray on close
tr: Kapatılınca tepsiye küçült

en: Start in tray
tr: Sistem tepsisinde başlat

en: Password protect system tray
tr: Sistem tepsisi parola koruması

en: System Tray
tr: Sistem Tepsisi

en: Notify about new releases
tr: Yeni yayımlar hakkında bilgilendir

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: System Default
tr: Sistem Varsayılanı

en: <b>Language</b>
tr: <b>Dil</b>

en: Move completed to:
tr: Tamamlananları taşıma yeri:

en: Copy of .torrent files to:
tr: .torrent dosyalarının kopyalanma yeri:

en: Delete copy of torrent file on remove
tr: Kaldırırken torrent dosyasının kopyasını da sil

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
tr: Torrent kaldırıldığında, oluşturulan torrent dosyasının kopyasını da sil

en: Download to:
tr: Şuraya indir:

en: Download Folders
tr: İndirme Klasörleri

en: Prioritize first and last pieces of torrent
tr: Torrent'in ilk ve son parçalarına öncelik ver

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
tr: Torrent'teki dosyaların ilk ve son parçalarına öncelik ver

en: Sequential download
tr: Sıralı indirme

en: When enabled, the piece picker will pick pieces in
    sequence instead of rarest first.
    
    Enabling sequential download will affect the piece
    distribution negatively in the swarm. It should be
    used sparingly.
tr: Etkinleştirildiğinde, parça seçici, önce en nadir yerine
    sırayla parçaları seçecektir.
    
    Sıralı indirmenin etkinleştirilmesi sürüdeki parça
    dağılımını olumsuz etkileyecektir. İdareli
    kullanılmalıdır.

en: Add torrents in Paused state
tr: Torrent'leri Duraklatılmış durumunda ekle

en: Pre-allocate disk space
tr: Disk alanını önceden ayır

en: Pre-allocate the disk space for the torrent files
tr: Torrent dosyaları için disk alanını önceden ayır

en: Add Torrent Options
tr: Torrent Ekleme Seçenekleri

en: Always show
tr: Her zaman göster

en: Bring the dialog to focus
tr: İleti öğesini odaklanmış getir

en: Add Torrents Dialog
tr: Torrent'leri Ekle İleti Öğesi

en: Connection Attempts per Second:
tr: Saniyedeki Bağlantı Denemesi:

en: Half-Open Connections:
tr: Yarı Açık Bağlantılar:

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
tr: İzin verilen en fazla bağlantı sayısı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: Connections:
tr: Bağlantılar:

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
tr: Tüm torrent'ler için en fazla gönderme yuvası. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: Upload Slots:
tr: Gönderme Yuvaları:

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
tr: Tüm torrent'ler için en fazla indirme hızı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: Download Speed:
tr: İndirme Hızı:

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
tr: Tüm torrent'ler için en fazla gönderme hızı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: Upload Speed:
tr: Gönderme Hızı:

en: Ignore limits on local network
tr: Yerel ağda sınırları yoksay

en: Rate limit IP overhead
tr: Hız sınırı IP ek yükü

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
tr: Eğer işaretlendiyse, tahmini TCP/IP ek yükü, toplam trafiğin sınırlarının aşılmasını önlemek için hız sınırlayıcılardan alınır.

en: Global Bandwidth Limits
tr: Genel Bant Genişliği Sınırları

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
tr: Torrent başına en fazla gönderme yuvası. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
tr: Torrent başına en fazla bağlantı sayısı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: The maximum number download speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
tr: Torrent başına en fazla indirme hızı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
tr: Torrent başına en fazla gönderme hızı. Sınırsız için -1 olarak ayarlayın.

en: Per-Torrent Bandwidth Limits
tr: Torrent Başına Bant Genişliği Sınırları

en: Queue to top
tr: Kuyrukta en üste

en: New Torrents
tr: Yeni Torrent'ler

en: Seeding:
tr: Gönderim:

en: Total:
tr: Toplam:

en: Ignore slow torrents
tr: Yavaş torrent'leri yoksay

en: Torrents not transfering any data do not count towards download/seeding active count.
tr: Herhangi bir veri aktarmayan torrent'ler, indirme/gönderim etkin sayısına dahil edilmez.

en: Prefer seeding torrents
tr: Gönderilen torrent'leri tercih et

en: Give preference to seeding torrents over downloading torrents.
tr: İndirilen torrent'ler yerine gönderilen torrent'leri tercih edin.

en: Active Torrents
tr: Etkin Torrent'ler

en: Share Ratio:
tr: Paylaşma Oranı:

en: Time Ratio:
tr: Zaman Oranı:

en: Time (m):
tr: Zaman (dk):

en: Seeding Rotation
tr: Gönderim Dönüşü

en: Pause Torrent
tr: Torrent'i Duraklat

en: Share Ratio Reached
tr: Ulaşılan Paylaşma Oranı

en: The IP address of the interface to listen for incoming bittorrent connections on. Leave this empty if you want to use the default.
tr: Gelen bittorrent bağlantılarını dinlemek için arayüzün IP adresi. Varsayılanı kullanmak istiyorsanız bunu boş bırakın.

en: Incoming Address
tr: Gelen Adresi

en: Random
tr: Rastgele

en: Uses random ports in range 49152 to 65525
tr: 49152 ila 65525 aralığında rastgele bağlantı noktaları kullanır

en: Active Port:
tr: Etkin Bağlantı Noktası:

en: Test Active Port
tr: Etkin Bağlantı Noktasını Dene

en: Incoming Port
tr: Gelen Bağlantı Noktası

en: 
    The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.)
tr: 
    Giden BitTorrent bağlantıları için ağ arayüzü adı veya IP adresi. (Varsayılan olarak boş bırakın.)

en: Outgoing Interface
tr: Giden Arayüzü

en: From:
tr: Buradan:

en: To:
tr: Buraya:

en: Outgoing Ports
tr: Giden Bağlantı Noktaları

en: Outgoing:
tr: Giden:

en: Incoming:
tr: Gelen:

en: Level:
tr: Seviye:

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Universal Plug and Play
tr: Evrensel Tak ve Çalıştır

en: NAT Port Mapping Protocol
tr: NAT Bağlantı Noktası Eşleme Protokolü

en: Peer Exchange
tr: Kişi Değişimi

en: Exchanges peers between clients. (Disabling requires restart)
tr: İstemciler arasında kişilerin değişimini yapar. (Etkisizleştirmek yeniden başlatma gerektirir)

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
tr: Yerel Hizmet Keşfi, ağınızdaki yerel kişileri bulur.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
tr: Dağıtılmış adresleme tablosu etkin bağlantıların miktarını iyileştirebilir.

en: Peer TOS Byte:
tr: Kişi TOS Baytı:

en: Network Extras
tr: Ağ İlaveleri

en: Hostname:
tr: Anamakine Adı:

en: Port:
tr: Bağlantı Noktası:

en: Proxy Hostnames
tr: Vekil Anamakine Adları

en: Hostnames should be attempted to be resolved through
    the proxy instead of using the local DNS service
tr: Yerel DNS hizmetini kullanmak yerine anamakine adları
    vekil sunucu aracılığıyla çözülmeye çalışılmalıdır.

en: Proxy Peers
tr: Vekil Sunucu Kişileri

en: Proxy peer and web seed connections.
tr: Vekil sunucu kişisi ve web gönderim bağlantıları.

en: Proxy Trackers
tr: Vekil Sunucu İzleyicileri

en: Force Proxy Use
tr: Vekil Sunucu Kullanımına Zorla

en: Hide Client Identity
tr: İstemci Kimliğini Gizle

en: Attempt to hide client identity and only use proxy for incoming connections.
tr: İstemci kimliğini gizlemeye çalışın ve yalnızca gelen bağlantılar için vekil sunucu kullanın.

en: Force Proxy
tr: Vekil Sunucuya Zorla

en: Cache Size (16 KiB blocks):
tr: Önbellek Boyutu (16 KiB'lık bloklar):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
tr: Son önbelleklenen yazma işleminden yazma önbelleğindeki bir parçaya, diskin zorla boşaltılmasına kadar geçen saniye sayısı.  Varsayılan 60 saniyedir.

en: Cache Expiry (seconds):
tr: Önbellek Süresi Sonu (saniye):

en: Settings
tr: Ayarlar

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
tr: Bu oturum başladığından bu yana diske yazılan toplam 16 KiB'lık blokların sayısı.

en: Blocks Written:
tr: Yazılan Bloklar:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
tr: Bu oturum başladığından bu yana gerçekleştirilen toplam yazma işlemlerinin sayısı.

en: Writes:
tr: Yazmalar:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
tr: (blocks_written - writes) / blocks_written oranı, toplam yazma işlemi başına kaydedilen yazma işlemlerinin sayısını, yani yazma önbelleği için bir çeşit önbellek ulaşma oranını temsil eder.

en: Write Cache Hit Ratio:
tr: Yazma Önbelleğinin Ulaştığı Oran:

en: Write
tr: Yazma

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
tr: Bittorrent motorundan (kişilerden) istenen, diskten veya önbellekten sunulan blokların sayısı.

en: Blocks Read:
tr: Okunan Bloklar:

en: The number of blocks that were served from cache.
tr: Önbellekten sunulan blokların sayısı.

en: Blocks Read Hit:
tr: Okunan Blokların Ulaştığı Oran:

en: The cache hit ratio for the read cache.
tr: Okuma önbelleği için önbelleğin ulaştığı oran.

en: Read Cache Hit Ratio:
tr: Okuma Önbelleğinin Ulaştığı Oran:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
tr: Bu oturum başladığından bu yana gerçekleştirilen toplam okuma işlemlerinin sayısı.

en: Reads:
tr: Okumalar:

en: Read
tr: Okuma

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
tr: Şu anda disk önbelleğinde bulunan 16 KiB'lık blokların sayısı. Bu, hem okuma hem de yazma önbelleğini içerir.

en: Cache Size:
tr: Önbellek Boyutu:

en: Read Cache Size:
tr: Okuma Önbelleği Boyutu:

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
tr: Python sürümünüzü, PyGTK sürümünüzü, işletim sisteminizi ve işlemci türlerinizi bize göndererek Deluge'u geliştirmemize yardımcı olun. Kesinlikle başka bilgi gönderilmez.

en: Yes, please send anonymous statistics
tr: Evet, lütfen isimsiz istatistikler gönder

en: System Information
tr: Sistem Bilgileri

en: Location:
tr: Konum:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
tr: Eğer Deluge bu konumda veritabanı dosyasını bulamazsa, kişilerin ülkelerini çözmek için DNS kullanımına geri dönecek.

en: GeoIP Database
tr: GeoIP Veritabanı

en: Associate with Deluge
tr: Deluge ile İlişkilendir

en: Magnet Links
tr: Magnet Bağlantıları

en: Daemon port:
tr: Arka plan programı bağlantı noktası:

en: Port
tr: Bağlantı Noktası

en: Allow Remote Connections
tr: Uzak Bağlantılara izin ver

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Periodically check the website for new releases
tr: Yeni yayımlar için web sitesini düzenli olarak denetle

en: _Delete
tr: _Sil

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Author:
tr: Hazırlayan:

en: Homepage:
tr: Anasayfa:

en: Author Email:
tr: Hazırlayan E-postası:

en: Info
tr: Bilgi

en: _Install
tr: _Yükle

en: _Find More...
tr: _Daha Fazla Bul...

en: Remove the selected torrent(s)?
tr: Seçilen torrent'(ler) kaldırılsın mı?

en: Include downloaded files
tr: İndirilen dosyaları dahil et

en: (This is permanent!)
tr: (Bu kalıcıdır!)

en: Add Peer
tr: Kişi Ekle

en: hostname:port
tr: anamakine adı:b.noktası

en: Properties
tr: Özellikler

en: Max drop down rows
tr: En fazla aşağı açılır satır sayısı

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: Show path entry
tr: Yol girişini göster

en: Show file chooser
tr: Dosya seçiciyi göster

en: Show folder name
tr: Klasör adını göster

en: Path Chooser Type
tr: Yol Seçici Türü

en: Enable autocomplete
tr: Otomatik tamamlamayı etkinleştir

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyaları göster

en: Set new key
tr: Yeni tuş ayarla

en: Press this key to set new key accelerators to trigger auto-complete
tr: Otomatik tamamlamayı tetikleyecek yeni tuş hızlandırıcılar ayarlamak için bu tuşa basın

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Save path
tr: Yolu kaydet

en: Toggle hidden files
tr: Gizli dosyaları aç/kapat

en: Default path
tr: Varsayılan yol

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Select a Directory
tr: Bir Dizin Seçin

en: Saved paths
tr: Kaydedilen yollar

en: column
tr: sütun

en: Cancel
tr: İptal

en: Open
tr: Aç

en: Add
tr: Ekle

en: Add the current entry value to the list
tr: Şu anki giriş değerini listeye ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit the selected entry
tr: Seçilen girişi düzenle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove the selected entry
tr: Seçilen girişi kaldır

en: Move the selected entry up
tr: Seçilen girişi yukarı taşı

en: Move the selected entry down
tr: Seçilen girişi aşağı taşı

en: Default
tr: Varsayılan

en: No default path set
tr: Ayarlanmış varsayılan yol yok

en: Open properties dialog
tr: Özellikler ileti öğesini aç

en: Add Infohash
tr: Bilgi adreslemesi ekle

en: From Infohash
tr: Bilgi adreslemesinden

en: Infohash:
tr: Bilgi adreslemesi:

en: Trackers:
tr: İzleyiciler

en: Add Host
tr: Anamakine Ekle

en: Move Download Folder
tr: İndirme Klasörünü Taşı

en: Move the torrent(s) download folder.
tr: Torrent'(ler) indirme klasörünü taşıyın.

en: Destination:
tr: Hedef:

en: New Release
tr: Yeni Yayım

en: _Goto Website
tr: Web Sitesine _Git

en: New Release Available!
tr: Yeni Yayım Mevcut!

en: Available Version:
tr: Mevcut Sürüm:

en: Server Version
tr: Sunucu Sürümü

en: Current Version:
tr: Şu Anki Sürüm:

en: Do not show this dialog in the future
tr: Bu ileti öğesini bir daha gösterme

en: Down Speed:
tr: İndirme Hızı:

en: Up Speed:
tr: Gönderme Hızı:

en: Downloaded:
tr: İndirilen:

en: Uploaded:
tr: Gönderilen:

en: Seeds:
tr: Gönderim:

en: Peers:
tr: Kişi:

en: Availability:
tr: Kullanılabilirlik:

en: Seed Rank:
tr: Gönderim Sıralaması:

en: ETA Time:
tr: TBS Zamanı:

en: Last Transfer:
tr: Son Aktarım:

en: Active Time:
tr: Etkin Süre:

en: Complete Seen:
tr: Tam Görülme:

en: Seeding Time:
tr: Gönderim Süresi:

en: Pieces:
tr: Parça:

en: Name:
tr: Ad:

en: Download Folder:
tr: İndirme Klasörü:

en: Added:
tr: Eklenme:

en: Total Size:
tr: Toplam Boyut:

en: Total Files:
tr: Toplam Dosya:

en: Hash:
tr: Adresleme:

en: Created By:
tr: Oluşturan:

en: Comments:
tr: Açıklamalar:

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: Move completed:
tr: Tamamlananı taşı:

en: Stop seed at ratio:
tr: Şu oranda gönderimi durdur:

en: Remove at ratio
tr: Oranda kaldır

en: Bandwidth Limits
tr: Bant Genişliği Sınırları

en: Current Tracker:
tr: Şu Anki İzleyici:

en: Total Trackers:
tr: Toplam İzleyici:

en: Tracker Status:
tr: İzleyici Durumu:

en: Next Announce:
tr: Sonraki Duyuru:

en: Private Torrent:
tr: Özel Torrent:

en: _Edit Trackers
tr: İzleyicileri _Düzenle

en: Top
tr: En Üst

en: Bottom
tr: En Alt

en: Add Torrents
tr: Torrent'leri Ekle

en: Info_hash
tr: Bilgi_adreslemesi

en: Move Complete Folder
tr: Tamamlanma Klasörünü Taşı

en: Add In _Paused State
tr: _Duraklatılmış Durumda Ekle

en: Prioritize First/Last Pieces
tr: İlk/Son Parçalara Öncelik Ver

en: Skip File Hash Check
tr: Dosya Adreslemesi Denetimini Atla

en: Preallocate Disk Space
tr: Disk Alanını Önceden Ayır

en: Preallocate the disk space for the torrent files
tr: Torrent dosyaları için disk alanını önceden ayır

en: Maximum torrent download speed
tr: En fazla torrent indirme hızı

en: Maximum torrent upload speed
tr: En fazla torrent gönderme hızı

en: Maximum torrent connections
tr: En fazla torrent bağlantısı

en: Maximum torrent upload slots
tr: En fazla torrent gönderme yuvası

en: Apply To All
tr: Tümüne Uygula

en: Revert To Defaults
tr: Varsayılana Döndür

en: _Show Deluge
tr: _Deluge'yi Göster

en: _Pause Session
tr: Oturumu _Duraklat

en: _Resume Session
tr: Oturumu Devam _Ettir

en: _Download Speed Limit
tr: İ_ndirme Hızı Sınırı

en: _Upload Speed Limit
tr: _Gönderme Hızı Sınırı

en: Quit & Shutdown Daemon
tr: Çık ve Arka Plan Programını Kapat

en: Edit Trackers
tr: İzleyicileri Düzenle

en: _Up
tr: _Yukarı

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Add Peer
tr: Kişi _Ekle

en: Add a peer by its IP
tr: IP'sine göre bir kişi ekle

en: Edit Tracker
tr: İzleyiciyi Düzenle

en: Tracker:
tr: İzleyici:

en: Enter Remote Path
tr: Uzak Yolu Girin

en: Remote Path
tr: Uzak Yol

en: Path:
tr: Yol:

en: Create Torrent
tr: Torrent Oluştur

en: Fol_der
tr: Kl_asör

en: _Remote Path
tr: _Uzak Yol

en: Files
tr: Dosyalar

en: Webseeds
tr: Web Gönderimleri

en: Piece Size:
tr: Parça Boyutu:

en: Set Private Flag
tr: Özel İşaret Ayarla

en: Add this torrent to the session
tr: Bu torrent'i oturuma ekle

en: Options
tr: Seçenekler

en: Save .torrent as
tr: .torrent'i farklı kaydet

en: _Open Download Folder
tr: İndir_me Klasörünü Aç

en: _Pause
tr: _Duraklat

en: Resu_me
tr: _Devam

en: Resume selected torrents.
tr: Seçilen torrent'leri devam ettir.

en: Opt_ions
tr: S_eçenekler

en: _Queue
tr: _Kuyruk

en: _Update Tracker
tr: İzleyiciyi _Güncelle

en: _Remove Torrent
tr: _Torrent'i Kaldır

en: _Force Re-check
tr: Yeniden Denetime _Zorla

en: _Move Download Folder
tr: İndirme Klasörünü _Taşı

en: label
tr: etiket

en: _Select All
tr: Tümünü _Seç

en: _Pause All
tr: Tümünü _Duraklat

en: Resu_me All
tr: Tü_müne Devam

en: _Connection Limit
tr: _Bağlantı Sınırı

en: Upload _Slot Limit
tr: Gönderme _Yuvası Sınırı

en: Stop seed at _ratio
tr: _Oranda gönderimi durdur

en: _Auto Managed
tr: _Otomatik Yönetilen

en: _Super Seeding
tr: _Süper Gönderim

en: _Change Ownership
tr: Sahipliği _Değiştir

en: Add Tracker
tr: İzleyici Ekle

en: Add Trackers
tr: İzleyicileri Ekle

en: Add URL
tr: URL Ekle

en: From URL
tr: URL'den

en: Deluge Daemons
tr: Deluge Arka Plan Programları

en: Auto-connect to selected Daemon
tr: Seçilen arka plan programına otomatik bağlan

en: Auto-start localhost daemon (if required)
tr: Localhost arka plan programını otomatik başlat (gerekirse)

en: Hide this dialog
tr: Bu ileti öğesini gizle

en: Startup Options
tr: Başlangıç Seçenekleri

en: _Open File
tr: Dosya _Aç

en: _Show Folder
tr: Klasörü _Göster

en: _Expand All
tr: Tümünü _Genişlet

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Low
tr: _Düşük

en: _High
tr: _Yüksek

en: Deluge Team
tr: Deluge Takımı

en: Deluge is a lightweight, Free Software, cross-platform BitTorrent client.
tr: Deluge, hafiftir, Özgür Yazılımdır, platformlar arası bir BitTorrent istemcisidir.

en: Deluge contains the common features to BitTorrent clients such as Protocol Encryption, DHT, Local Peer Discovery (LSD), Peer Exchange (PEX), UPnP, NAT-PMP, Proxy support, Web seeds, global and per-torrent speed limits. As Deluge heavily utilises the libtorrent library it has a comprehensive list of the features provided.
tr: Deluge, Protokol Şifreleme, DHT, Yerel Kişi Bulma (LSD), Kişi Değişimi (PEX), UPnP, NAT-PMP, Vekil sunucu desteği, Web gönderimleri, genel ve torrent başına hız sınırları gibi BitTorrent istemcileri için ortak özellikleri içerir. Deluge, libtorrent kütüphanesini yoğun bir şekilde kullandığından, sağlanan özelliklerin kapsamlı bir listesine sahiptir.

en: Deluge has been designed to run as both a normal standalone desktop application and as a client-server. In Thinclient mode a Deluge daemon handles all the BitTorrent activity and is able to run on headless machines with the user-interfaces connecting remotely from any other platform.
tr: Deluge, hem normal bir bağımsız masaüstü uygulaması hem de bir istemci-sunucusu olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. İnce istemci kipinde bir Deluge arka plan programı, tüm BitTorrent etkinliğini yönetir ve başka herhangi bir platformdan uzaktan bağlanan kullanıcı arayüzleri ile başında kimse olmayan makinelerde çalışabilir.

en: BitTorrent Client
tr: BitTorrent İstemcisi

en: Deluge BitTorrent Client
tr: Deluge BitTorrent İstemcisi

en: Download and share files over BitTorrent
tr: Dosyaları BitTorrent üzerinden indirin ve paylaşın

en: Console Options
tr: Konsol Seçenekleri

en: These daemon connect options will be used for commands, or if console ui autoconnect is enabled.
tr: Bu arka plan programı bağlantı seçenekleri komutlar için veya konsol kullanıcı arayüzü otomatik bağlantısı etkinleştirilmişse kullanılacaktır.

en: Deluge daemon IP address to connect to (default 127.0.0.1)
tr: Bağlanılacak Deluge arka plan programı IP adresi (varsayılan 127.0.0.1)

en: Deluge daemon port to connect to (default 58846)
tr: Bağlanılacak Deluge arka plan programı bağlantı noktası (varsayılan 58846)

en: Deluge daemon username to use when connecting
tr: Bağlanırken kullanılacak Deluge arka plan programı kullanıcı adı

en: Deluge daemon password to use when connecting
tr: Bağlanırken kullanılacak Deluge arka plan programı parolası

en: Console Commands
tr: Konsol Komutları

en: Description
tr: Açıklama

en: The following console commands are available:
tr: Aşağıdaki konsol komutları kullanılabilir:

en: Command
tr: Komut

en: `%s` alias
tr: `%s` kod adı

en: Usage: manage <torrent-id> [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
tr: Kullanım: manage <torrent-kimliği> [--set <anahtar> <değer>] [<anahtar> [<anahtar>...] ]

en: an expression matched against torrent ids and torrent names
tr: torrent kimlikleri ve torrent adlarıyla eşleşen bir ifade

en: set value for this key
tr: bu anahtar için değer ayarlayın

en: Value to set
tr: Ayarlanacak değer

en: one or more keys separated by space
tr: boşlukla ayrılmış bir veya daha fazla anahtar

en: Also removes the torrent data
tr: Aynı zamanda torrent verilerini de kaldırır

en: List the matching torrents without removing.
tr: Eşleşen torrent'leri kaldırmadan listeleyin.

en: One or more torrent ids
tr: Bir veya daha fazla torrent kimliği

en: Confirm with -c to remove the listed torrents (Count: %d)
tr: Listelenen torrent'leri kaldırmak için -c ile onaylayın (Sayı: %d)

en: Usage: resume [ * | <torrent-id> [<torrent-id> ...] ]
tr: Kullanım: resume [ * | <torrent-kimliği> [<torrent-kimliği> ...] ]

en: One or more torrent ids. Use "*" to resume all torrents
tr: Bir veya daha fazla torrent kimliği. Tüm torrent'leri devam ettirmek için "*" kullanın

en: One or more torrent ids. Use "*" to pause all torrents
tr: Bir veya daha fazla torrent kimliği. Tüm torrent'leri duraklatmak için "*" kullanın

en: Download folder for torrent
tr: Torrent için indirme klasörü

en: Move the completed torrent to this folder
tr: Tamamlanan torrent'i bu klasöre taşı

en: One or more torrent files, URLs or magnet URIs
tr: Bir veya daha fazla torrent dosyası, URL veya magnet URI'si

en: Lists available plugins
tr: Mevcut eklentileri listeler

en: Shows enabled plugins
tr: Etkinleştirilmiş eklentileri gösterir

en: Enables a plugin
tr: Bir eklentiyi etkinleştirir

en: Disables a plugin
tr: Bir eklentiyi etkisizleştirir

en: Reload list of available plugins
tr: Mevcut eklentilerin listesini yeniden yükle

en: Install a plugin from an .egg file
tr: Bir .egg dosyasından bir eklenti yükle

en: Raw values for upload/download rates (without KiB/s suffix)(useful for scripts that want to do their own parsing)
tr: Gönderme/İndirme oranları için ham değerler (KiB/s soneki olmadan)(kendi ayrıştırmalarını yapmak isteyen komut dosyaları için kullanışlıdır)

en: Do not show torrent status (Improves command speed)
tr: Torrent durumunu gösterme (Komut hızını iyileştirir)

en: Usage: connect <host[:port]> [<username>] [<password>]
tr: Kullanım: connect <anamakine[:b.noktası]> [<kullanıcıadı>] [<parola>]

en: Daemon host and port
tr: Arka plan programı anamakinesi ve bağlantı noktası

en: Password
tr: Parola

en: The path to move the torrents to
tr: Torrent'lerin taşınacağı yol

en: The new state
tr: Yeni durum

en: One or more commands
tr: Bir veya daha fazla komut

en: Usage: config [--set <key> <value>] [<key> [<key>...] ]
tr: Kullanım: config [--set <anahtar> <değer>] [<anahtar> [<anahtar>...] ]

en: Show more information per torrent.
tr: Torrent başına daha fazla bilgi göster.

en: Show more detailed information including files and peers.
tr: Dosyalar ve kişiler dahil daha ayrıntılı bilgileri göster.

en: Show torrents with state STATE: %s.
tr: STATE durumuna sahip torrent'leri göster: %s.

en: Same as --sort but items are in reverse order.
tr: --sort ile aynı, ancak öğeler ters sıralıdır.

en: One or more torrent ids. If none is given, list all
tr: Bir veya daha fazla torrent kimliği. Hiçbiri verilmezse, tümünü listeler

en: Select Host
tr: Anamakine Seçin

en: Quit
tr: Çık

en: Delete Host
tr: Anamakineyi Sil

en: Add Host (Up & Down arrows to navigate, Esc to cancel)
tr: Anamakine Ekle (Gezinmek için Yukarı ve Aşağı oklar, iptal etmek için Esc)

en: Error adding host
tr: Anamakine eklenirken hata oldu

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Width
tr: Genişlik

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: Ring system bell when a download finishes
tr: İndirme tamamlandığında sistem zilini çaldır

en: List complete torrents after incomplete regardless of sorting order
tr: Sıralama düzenine bakılmaksızın tamamlanmamış torrent'leri listele

en: Move selection when moving torrents in the queue
tr: Kuyruktaki torrent'ler taşınırken seçimi taşı

en: Language
tr: Dil

en: Command Line Mode
tr: Komut Satırı Kipi

en: Do not store duplicate input in history
tr: Kopya girişi geçmişte saklama

en: Store and load command line history in command line mode
tr: Komut satırı geçmişini komut satırı kipinde depola ve yükle

en: Third tab lists all remaining torrents in command line mode
tr: Üçüncü sekme, komut satırı kipinde kalan tüm torrent'leri listeler

en: Torrents per tab press
tr: Sekmeye basma başına torrent

en: Folders
tr: Klasörler

en: Download To
tr: Şuraya İndir

en: Move completed to
tr: Tamamlananı taşıma yeri

en: Copy of .torrent files to
tr: .torrent dosyalarının kopyalanma yeri

en: Add Paused
tr: Duraklatılmış Ekle

en: Pre-Allocate disk space
tr: Disk alanını önceden ayır

en: Incomming Ports
tr: Gelen Bağlantı Noktaları

en: From
tr: Buradan

en: To
tr: Buraya

en: Use Random Ports
tr: Rastgele Bağlantı Noktaları Kullan

en: Incoming Interface
tr: Gelen Arayüzü

en: IP address of the interface to listen on (leave empty for default):
tr: Dinlenecek arayüzün IP adresi (varsayılan için boş bırakın):

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.):
tr: Giden BitTorrent bağlantıları için ağ arayüzü adı veya IP adresi. (Varsayılan için boş bırakın.):

en: Inbound
tr: Gelen

en: Outbound
tr: Giden

en: Global Bandwidth Usage
tr: Genel Bant Genişliği Kullanımı

en: Maximum Connections
tr: En Fazla Bağlantı

en: Maximum Upload Slots
tr: En Fazla Gönderme Yuvası

en: Maximum Download Speed (KiB/s)
tr: En Fazla İndirme Hızı (KiB/s)

en: Maximum Upload Speed (KiB/s)
tr: En Fazla Gönderme Hızı (KiB/s)

en: Maximum Half-Open Connections
tr: En Fazla Yarı Açık Bağlantı

en: Maximum Connection Attempts per Second
tr: Saniye Başına En fazla Bağlantı Denemesi

en: Rate Limit IP Overhead
tr: Hız Sınırı IP Ek Yükü

en: Per Torrent Bandwidth Usage
tr: Torrent Başına Bant Genişliği Kullanımı

en: Yes, please send anonymous statistics.
tr: Evet, lütfen isimsiz istatistikler gönder.

en: Daemon Port
tr: Arka Plan Programı B.Noktası

en: Allow remote connections
tr: Uzak bağlantılara izin ver

en: Total
tr: Toplam

en: Share Ratio
tr: Paylaşma Oranı

en: Time Ratio
tr: Zaman Oranı

en: Time (m)
tr: Zaman (dk)

en: Remove torrent (Unchecked pauses torrent)
tr: Torrent'i kaldır (İşaretlenmemiş, torrent'i duraklatır)

en: Proxy Settings
tr: Vekil Sunucu Ayarları

en: Type
tr: Tür

en: Hostname
tr: Anamakine Adı

en: Proxy Type Help
tr: Vekil Sunucu Türü Yardımı

en: Cache Size (16 KiB blocks)
tr: Önbellek Boyutu (16 KiB'lık bloklar)

en: Cache Expiry (seconds)
tr: Önbellek Süresi Sonu (saniye)

en: Blocks Written
tr: Yazılan Bloklar

en: Writes
tr: Yazamalar

en: Write Cache Hit Ratio
tr: Okuma Önbelleğinin Ulaştığı Oran

en: Blocks Read
tr: Okunan Bloklar

en: Blocks Read hit
tr: Okunan Blokların Ulaştığı Oran

en: Reads
tr: Okumalar

en: Read Cache Hit Ratio
tr: Okuma Önbelleğinin Ulaştığı Oran

en: Cache Size
tr: Önbellek Boyutu

en: Read Cache Size
tr: Okuma Önbelleği Boyutu

en: Apply
tr: Uygula

en: OK
tr: TAMAM

en: Select Language
tr: Dil Seç

en: The IP address "%s" is badly formed
tr: "%s" IP adresi hatalı bir biçimde

en: Emule IP list (GZip)
tr: Emule IP Listesi (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
tr: SafePeer Metni (Sıkıştırılmış)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
tr: PeerGuardian Metni (Sıkıştırılmamış)

en: Blocked IP Ranges /Whitelisted IP Ranges
tr: Engellenen IP Aralıkları / Beyaz Listedeki IP Aralıkları

en: Blocklist
tr: Engelleme Listesi

en: Bad IP address
tr: Hatalı IP adresi

en: Invalid leader
tr: Geçersiz öncü

en: Invalid magic code
tr: Geçersiz sihirli kod

en: Invalid version
tr: Geçersiz sürüm

en: Days
tr: Gün

en: Check for new list every:
tr: Yeni listeyi her şu zamanda denetle:

en: Import blocklist on startup
tr: Engelleme listesini başlangıçta içe aktar

en: <b>Settings</b>
tr: <b>Ayarlar</b>

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
tr: Gerekirse engelleme listesi dosyasını indirin ve dosyayı içe aktarın.

en: Check Download and Import
tr: İndirmeyi Denetle ve İçe Aktar

en: Download a new blocklist file and import it.
tr: Yeni bir engelleme listesi dosyası indirin ve içe aktarın.

en: Force Download and Import
tr: İndirmeye Zorla ve İçe Aktar

en: Blocklist is up to date
tr: Engelleme listesi güncel

en: <b>Options</b>
tr: <b>Seçenekler</b>

en: Type:
tr: Tür:

en: Date:
tr: Tarih:

en: File Size:
tr: Dosya Boyutu:

en: <b>Info</b>
tr: <b>Bilgi</b>

en: <b>Whitelist</b>
tr: <b>Beyaz Liste</b>

en: Torrent Complete
tr: Torrent Tamamlandı

en: Torrent Added
tr: Torrent Eklendi

en: Torrent Removed
tr: Torrent Kaldırıldı

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Event
tr: Olay

en: <b>Add Command</b>
tr: <b>Komut Ekle</b>

en: <b>Commands</b>
tr: <b>Komutlar</b>

en: Incompatible Option
tr: Uyumsuz Seçenek

en: "Watch Folder" directory and "Copy of .torrent files to" directory cannot be the same!
tr: "İzleme Klasörü" dizini ile ".torrent dosyalarının kopyalanma yeri" dizini aynı olamaz!

en: AutoAdd
tr: Otomatik Ekle

en: Double-click to toggle
tr: Geçiş yapmak için çift tıklayın

en: Double-click to edit
tr: Düzenlemek için çift tıklayın

en: Path
tr: Yol

en: Watch folder does not exist.
tr: İzleme klasörü mevcut değil.

en: Path does not exist.
tr: Yol mevcut değil.

en: Watch Folder Properties
tr: İzleme Klasörü Özellikleri

en: If a .torrent file is added to this directory,
    it will be added to the session.
tr: Eğer bu dizine bir .torrent dosyası eklenirse,
    oturuma eklenecektir.

en: Select A Folder
tr: Bir Klasör Seçin

en: Enable this watch folder
tr: Bu izleme klasörünü etkinleştir

en: <b>Watch Folder</b>
tr: <b>İzleme Klasörü</b>

en: Delete .torrent after adding
tr: Eklendikten sonra .torrent dosyasını sil

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will be deleted.
tr: Torrent oturuma eklendikten sonra,
    .torrent dosyası silinecektir.

en: Append extension after adding:
tr: Şu eklendikten sonra uzantıyı ilave et:

en: Once the torrent is added to the session,
    an extension will be appended to the .torrent
    and it will remain in the same directory.
tr: Torrent oturuma eklendikten sonra,
    .torrent dosyasına bir uzantı eklenecek
    ve aynı dizinde kalacaktır.

en: .added
tr: .eklendi

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will copied to the chosen directory
    and deleted from the watch folder.
tr: Torrent oturuma eklendikten sonra,
    .torrent dosyası seçilen dizine kopyalanacak ve
    izleme klasöründen silinecektir.

en: Once the torrent is deleted from the session,
    also delete the .torrent file used to add it.
tr: Torrent oturumdan silindikten sonra, buna eklemek
    için kullanılan .torrent dosyasını da silin.

en: <b>Torrent File Action</b>
tr: <b>Torrent Dosyası Eylemi</b>

en: Set download folder
tr: İndirme klasörünü ayarla

en: This folder will be where the torrent data is downloaded to.
tr: Bu klasör, torrent verilerinin indirildiği yer olacaktır.

en: <b>Download Folder</b>
tr: <b>İndirme Klasörü</b>

en: Set move completed folder
tr: Tamamlananı taşıma klasörünü ayarla

en: <b>Move Completed</b>
tr: <b>Tamamlananları Taşı</b>

en: Label:
tr: Etiket:

en: <b>Label</b>
tr: <b>Etiket</b>

en: Main
tr: Ana

en: The user selected here will be the owner of the torrent.
tr: Burada seçilen kullanıcı torrent'in sahibi olacaktır.

en: <b>Owner</b>
tr: <b>Sahibi</b>

en: Max Upload Speed:
tr: En Fazla Gönderme Hızı:

en: Max Connections:
tr: En Fazla Bağlantı:

en: Max Upload Slots:
tr: En Fazla Gönderme Yuvası:

en: Max Download Speed:
tr: En Fazla İndirme Hızı:

en: <b>Bandwidth</b>
tr: <b>Bant Genişliği</b>

en: Auto Managed:
tr: Otomatik Yönetilen:

en: Add Paused:
tr: Duraklatılmış Ekle:

en: Queue to:
tr: Şurada kuyruğa al:

en: <b>Queue</b>
tr: <b>Kuyruk</b>

en: <b>Watch Folders:</b>
tr: <b>İzleme Klasörleri:</b>

en: minutes
tr: dakika

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: seconds
tr: saniye

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Seeds/Peers
tr: Gönderimler/Kişiler

en: Download color:
tr: İndirme rengi:

en: Upload color:
tr: Gönderme rengi:

en: <b>Connections Graph</b>
tr: <b>Bağlantılar Grafiği</b>

en: <b>Bandwidth Graph</b>
tr: <b>Bant Genişliği Grafiği</b>

en: DHT nodes:
tr: DHT düğümleri:

en: Cached DHT nodes:
tr: Önbelleklenen DHT düğümleri:

en: DHT torrents:
tr: DHT torrent'leri:

en: <b>Seeds / Peers</b>
tr: <b>Gönderimler / Kişiler</b>

en: <b>Graph Colors</b>
tr: <b>Grafik Renkleri</b>

en: WebUi
tr: Web Arayüzü

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
tr: Deluge web arayüzü yüklü değil, lütfen arayüzü yükleyin
    ve tekrar deneyin

en: Enable web interface
tr: Web arayüzünü etkinleştir

en: Enable SSL
tr: SSL'yi etkinleştir

en: Listening port:
tr: Dinlenen bağlantı noktası:

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
tr: Geçersiz etiket, geçerli karakterler:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
tr: Boş Etiket

en: Label already exists
tr: Etiket zaten mevcut

en: Unknown Label
tr: Bilinmeyen Etiket

en: Unknown Torrent
tr: Bilinmeyen Torrent

en: Label _Options
tr: Etiket _Seçenekleri

en: _Remove Label
tr: Etiketi _Kaldır

en: _Add Label
tr: Etiket _Ekle

en: Label Options
tr: Etiket Seçenekleri

en: Label
tr: Etiket

en: <b>Label Options</b>
tr: <b>Etiket Seçenekleri</b>

en: Apply per torrent max settings:
tr: Torrent başına en fazla ayarları uygula:

en: Maximum
tr: En Fazla

en: Apply Queue settings:
tr: Kuyruk ayarlarını uygula:

en: Apply folder settings:
tr: Klasör ayarlarını uygula:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
tr: <i>(izleyici başına 1 satır)</i>

en: Automatically apply label:
tr: Otomatik olarak etiketi uygula:

en: Add Label
tr: Etiket Ekle

en: <b>Add Label</b>
tr: <b>Etiket Ekle</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
tr: <i>Etiket eklemek, değiştirmek ve kaldırmak için kenar çubuğunu kullanın.</i>

en: <b>Labels</b>
tr: <b>Etiketler</b>

en: Notification Blink shown
tr: Bildirim İkazı gösterildi

en: Popup notification is not enabled.
tr: Açılır pencere bildirimi etkin değil.

en: libnotify is not installed
tr: libnotify yüklü değil

en: Failed to popup notification
tr: Açılır pencere bildirimi başarısız

en: Notification popup shown
tr: Açılır pencere bildirimi gösterildi

en: Sound notification not enabled
tr: Ses bildirimi etkin değil

en: pygame is not installed
tr: pygame yüklü değil

en: Sound notification failed %s
tr: Ses bildirimi başarısız oldu %s

en: Sound notification Success
tr: Ses bildirimi Başarılı

en: Finished Torrent
tr: Torrent Tamamlandı

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
tr: %(num_files)i dosya içeren "%(name)s" torrent'inin indirilmesi tamamlandı.

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Choose Sound File
tr: Ses Dosyasını Seçin

en: There was an error sending the notification email: %s
tr: Bildirim e-postası gönderilirken bir hata oldu: %s

en: Server did not reply properly to HELO greeting: %s
tr: Sunucu, HELO selamlamasına düzgün bir şekilde yanıt vermedi: %s

en: Server refused username/password combination: %s
tr: Sunucu, kullanıcı adı/parola birleşimini reddetti: %s

en: Notification email sent.
tr: Bildirim e-postası gönderildi.

en: Finished Torrent "%(name)s"
tr: "%(name)s" Torrent'i Tamamlandı

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
tr: Bu e-posta, Deluge'nin %(num_files)i dosya içeren "%(name)s" dosyasını indirmeyi tamamladığını bildirmek için gönderilmiştir.
    Bu bildirimleri almayı durdurmak için Deluge'nin tercihlerinde e-posta bildirimini kapatmanız yeterlidir.
    
    Teşekkür ederiz,
    Deluge.

en: Tray icon blinks enabled
tr: Tepsi simgesinin yanıp sönmesi etkinleştirildi

en: Popups enabled
tr: Açılır pencereler etkinleştirildi

en: Sound enabled
tr: Sesler etkinleştirildi

en: <b>UI Notifications</b>
tr: <b>Kullanıcı Arayüzü Bildirimleri</b>

en: <b>Recipients</b>
tr: <b>Alıcılar</b>

en: Server requires TLS/SSL
tr: Sunucu TLS/SSL gerektiriyor

en: <b>Email Notifications</b>
tr: <b>E-posta Bildirimleri</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
tr: Bu yapılandırma, tüm bu olaylar için gerçekten bildirimleri alacağınız anlamına gelmez.

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Sound Customization
tr: Ses Özelleştirme

en: Extractor
tr: Çıkarıcı

en: Extract to:
tr: Şuraya çıkar:

en: Create torrent name sub-folder
tr: Torrent adı alt klasörü oluştur

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
tr: Bu seçenek, seçilen çıkarma klasöründe torrent adını kullanarak bir alt klasör oluşturacak ve çıkarılan dosyaları oraya koyacaktır.

en: Scheduler
tr: Zamanlayıcı

en: <b>Schedule</b>
tr: <b>Zamanlama</b>

en: Download Limit:
tr: İndirme Sınırı:

en: Upload Limit:
tr: Gönderme Sınırı:

en: Active Torrents:
tr: Etkin Torrent'ler:

en: Active Downloading:
tr: Etkin İndirilen:

en: Active Seeding:
tr: Etkin Gönderim:

en: <b>Slow Settings</b>
tr: <b>Yavaş Ayarlar</b>

en: File Browser
tr: Dosya Tarayıcısı

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İlet

en: Home
tr: Giriş

en: Create
tr: Oluştur

en: Help
tr: Yardım

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Save
tr: Kaydet

en: About Deluge
tr: Deluge Hakkında

en: Copyright 2007-2018 Deluge Team
tr: Telif Hakkı 2007-2018 Deluge Takımı

en: Remove With Data
tr: Verilerle Birlikte Kaldır

en: Add Connection
tr: Bağlantı Ekle

en: Host:
tr: Anamakine

en: Unable to add host: {0}
tr: Anamakine eklenemiyor: {0}

en: Move
tr: Taşı

en: Browse
tr: Gözat

en: Edit Connection
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Unable to edit host
tr: Anamakine düzenlenemiyor

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Login Failed
tr: Oturum Açma Başarısız Oldu

en: You entered an incorrect password
tr: Yanlış parola girdiniz

en: Public
tr: Ortak

en: Last Transfer
tr: Son Aktarım

en: Mixed
tr: Karışık

en: Set Maximum Connections
tr: En Fazla Bağlantıyı Ayarla

en: Download Speed
tr: İndirme Hızı

en: Set Maximum Download Speed
tr: En Fazla İndirme Hızını Ayarla

en: Upload Speed
tr: Gönderme Hızı

en: Set Maximum Upload Speed
tr: En Fazla Gönderme Hızını Ayarla

en: Protocol Traffic Download/Upload
tr: İndirme/Gönderme Trafik Protokolü

en: Freespace in download folder
tr: İndirme klasöründe boş alan

en: Connect
tr: Bağlan

en: Stop Daemon
tr: Arka Plan Programını Durdur

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Start Daemon
tr: Arka Plan Programını Başlat

en: Change Default Password
tr: Varsayılan Parolayı Değiştir

en: We recommend changing the default password.<br><br>Would you like to change it now?
tr: Varsayılan parolayı değiştirmenizi öneririz.<br><br>Şimdi değiştirmek ister misiniz?

en: Tracker Host
tr: İzleyici Anamakinesi

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Connection restored
tr: Bağlantı yeniden kuruldu

en: Lost Connection
tr: Bağlantı Koptu

en: The connection to the webserver has been lost!
tr: Web sunucusuyla olan bağlantı koptu!

en: Lost connection to webserver
tr: Web sunucusuyla olan bağlantı koptu

en: D/L Speed Limit
tr: İnd. Hız Sınırı

en: U/L Speed Limit
tr: Gön. Hız Sınırı

en: Connection Limit
tr: Bağlantı Sınırı

en: Upload Slot Limit
tr: Gönderme Yuvası Sınırı

en: Update Tracker
tr: İzleyiciyi Güncelle

en: Force Recheck
tr: Yeniden Denetime Zorla

en: Expand All
tr: Tümünü Genişlet

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Status:
tr: Durum:

en: Move Completed:
tr: Tamamlananı Taşı:

en: General
tr: Genel

en: Private
tr: Özel

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: True
tr: Doğru

en: Be alerted about new releases
tr: Yeni yayımlardan haberdar olun

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types. Absolutely no other information is sent.
tr: Python sürümünüzü, PyGTK sürümünüzü, işletim sisteminizi ve işlemci türlerinizi bize göndererek Deluge'yi iyileştirmemize yardımcı olun. Kesinlikle başka bilgi gönderilmez.

en: Pause torrent
tr: Torrent'i duraklat

en: Install Plugin
tr: Eklenti Yükle

en: Install
tr: Yükle

en: Select an egg
tr: Bir egg seçin

en: Plugin Egg
tr: Egg Eklentisi

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Uploading your plugin...
tr: Eklentiniz gönderiliyor...

en: Maximum Connections:
tr: En Fazla Bağlantı:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
tr: En Fazla İndirme Hızı (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
tr: En Fazla Gönderme Hızı (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
tr: En Fazla Yarı Açık Bağlantı:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
tr: Saniye Başına En Fazla Bağlantı Denemesi:

en: Maximum Upload Slots:
tr: En Fazla Gönderme Yuvası:

en: Cache Size (16 KiB Blocks):
tr: Önbellek Boyutu (16 KiB'lık Bloklar):

en: Force Use of Proxy
tr: Vekil Sunucu Kullanımını Zorla

en: Find More
tr: Daha Fazla Bul

en: Use Random Port
tr: Rastgele Bağlantı Noktası Kullan

en: Type Of Service
tr: Hizmet Türü

en: Show filters with zero torrents
tr: Sıfır torrent olan süzgeçleri göster

en: Allow the use of multiple filters at once
tr: Aynı anda birden fazla süzgeç kullanımına izin ver

en: WebUI Password
tr: Web Arayüzü Parolası

en: Old:
tr: Eski:

en: New:
tr: Yeni:

en: Confirm:
tr: Onayla:

en: Server
tr: Sunucu

en: Session Timeout:
tr: Oturum Zaman Aşımı:

en: Enable SSL (paths relative to Deluge config folder)
tr: SSL'yi etkinleştir (Deluge yapılandırma klasörüne göre yollar)

en: Private Key:
tr: Özel Anahtar:

en: Certificate:
tr: Sertifika:

en: WebUI Language Changed
tr: Web Arayüzü Dili Değiştirildi

en: Do you want to refresh the page now to use the new language?
tr: Yeni dili kullanmak için şimdi sayfayı yenilemek istiyor musunuz?

en: Refresh
tr: Yenile

en: Invalid Password
tr: Geçersiz Parola

en: Your passwords don't match!
tr: Parolalarınız eşleşmiyor!

en: Your old password was incorrect!
tr: Eski parolanız yanlış!

en: Change Successful
tr: Değiştirme İşlemi Başarılı

en: Your password was successfully changed!
tr: Parolanız başarılı olarak değiştirildi!

en: Add from Url
tr: URL'den ekle

en: Cookies
tr: Tanımlama Bilgileri

en: Failed to download torrent
tr: Torrent'i indirme başarısız

en: File
tr: Dosya

en: Infohash
tr: Bilgi adreslemesi

en: Uploading your torrent...
tr: Torrent'iniz gönderiliyor...

en: Failed to upload torrent
tr: Torrent'i gönderme başarısız

en: Not a valid torrent
tr: Geçerli bir torrent değil

en: Move Completed Folder
tr: Tamamlanan Klasörünü Taşı

en: Max Down Speed
tr: En Fazla İndirme Hızı

en: Max Up Speed
tr: En Fazla Gönderme Hızı

en: Add In Paused State
tr: Duraklatıldı Durumunda Ekle

en: Super Seed
tr: Süper Gönderim

en: Download
tr: İndir

en: ETA:
tr: TBS:

en: Date Added:
tr: Eklenme Tarihi:
