deluge - en to mk translation catalogue (664 entries)

en: M
mk: М

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Aland Islands
mk: Аландски острови

en: Albania
mk: Албанија

en: Algeria
mk: Алжир

en: American Samoa
mk: Американска Самоа

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Anguilla
mk: Ангвила

en: Antarctica
mk: Антарктик

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Aruba
mk: Аруба

en: Australia
mk: Австралија

en: Austria
mk: Австрија

en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belgium
mk: Белгија

en: Belize
mk: Белизе

en: Benin
mk: Бенин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Bouvet Island
mk: Буве Остров

en: Brazil
mk: Бразил

en: British Indian Ocean Territory
mk: Британско-индиска Океанска Територија

en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дарусалам

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Canada
mk: Канада

en: Cape Verde
mk: Капе Верде

en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

en: Central African Republic
mk: Централно Афроканска Република

en: Chad
mk: Чад

en: Chile
mk: Чиле

en: China
mk: Кина

en: Christmas Island
mk: Велигденски Острови

en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Острови Кокос (Килинг)

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Comoros
mk: Коморски острови

en: Congo
mk: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
mk: Конго, Демократска Република

en: Cook Islands
mk: Кук Острови

en: Costa Rica
mk: Коста Рика

en: Cote d'Ivoire
mk: Брег на Слоновата Коска

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Cuba
mk: Куба

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech Republic
mk: Чешка

en: Denmark
mk: Данска

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Egypt
mk: Египет

en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторска Гвинеја

en: Eritrea
mk: Еритреа

en: Estonia
mk: Естонија

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: Falkland Islands (Malvinas)
mk: Фолкландси Острови (Малвини)

en: Faroe Islands
mk: Фарски Острови

en: Fiji
mk: Фиџи

en: Finland
mk: Финска

en: France
mk: Франција

en: French Guiana
mk: Француска Гвајана

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
mk: Француска Јужна Територија

en: Gabon
mk: Габон

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Georgia
mk: Грузија

en: Germany
mk: Германија

en: Ghana
mk: Гана

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Greece
mk: Грција

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Grenada
mk: Гренада

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Guam
mk: Гуам

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guernsey
mk: Гурнзи

en: Guinea
mk: Гвинеја

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисау

en: Guyana
mk: Гвајана

en: Haiti
mk: Хаити

en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Хердски Острови и МекДоналд Острови

en: Holy See (Vatican City State)
mk: Ватикан

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

en: Hungary
mk: Унгарија

en: Iceland
mk: Исланд

en: India
mk: Индија

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Iran, Islamic Republic of
mk: Иран, Исламска Република

en: Iraq
mk: Ирак

en: Ireland
mk: Ирска

en: Isle of Man
mk: Остров Ман

en: Israel
mk: Израел

en: Italy
mk: Италија

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Japan
mk: Јапонија

en: Jersey
mk: Џерси

en: Jordan
mk: Јордан

en: Kazakhstan
mk: Казакстан

en: Kenya
mk: Кениа

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
mk: Кореа, Демократска Народна Република

en: Korea, Republic of
mk: Кореа, Република

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: Lao People's Democratic Republic
mk: Лао Народна Демократска Република

en: Latvia
mk: Латвија

en: Lebanon
mk: Либан

en: Lesotho
mk: Лесото

en: Liberia
mk: Либерија

en: Libyan Arab Jamahiriya
mk: Либија

en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: Macao
mk: Макао

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
mk: Македонија

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Malawi
mk: Малави

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Mali
mk: Мали

en: Malta
mk: Малта

en: Marshall Islands
mk: Маршалски Острови

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Mauritania
mk: Мавританија

en: Mauritius
mk: Маурициус

en: Mayotte
mk: Мајоте

en: Mexico
mk: Мексико

en: Micronesia, Federated States of
mk: Микронезија, Федеративни Држави

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Monaco
mk: Монако

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Montenegro
mk: Црна Гора

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: Morocco
mk: Мароко

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Myanmar
mk: Мјанмар

en: Namibia
mk: Намибија

en: Nauru
mk: Науру

en: Nepal
mk: Непал

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Netherlands Antilles
mk: Холандски Антили

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Niger
mk: Нигер

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Niue
mk: Ниуе

en: Norfolk Island
mk: Норфолк

en: Northern Mariana Islands
mk: Северна Мариана Острови

en: Norway
mk: Норвешка

en: Oman
mk: Оман

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Palau
mk: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
mk: Палестина, Окупирана Територија

en: Panama
mk: Панама

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Peru
mk: Перу

en: Philippines
mk: Филипини

en: Pitcairn
mk: Питкаирн

en: Poland
mk: Полска

en: Portugal
mk: Португалија

en: Puerto Rico
mk: Порто Рико

en: Qatar
mk: Катар

en: Reunion
mk: Реунион

en: Romania
mk: Романија

en: Russian Federation
mk: Руска Федерација

en: Rwanda
mk: Руанда

en: Saint Barthelemy
mk: Свети Бартелемеј

en: Saint Helena
mk: Света Хелена

en: Saint Kitts and Nevis
mk: Свет Китс и Невис

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Saint Martin
mk: Свети Мартин

en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Свет Пјер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Свет Винсент и Гренадините

en: Samoa
mk: Самоа

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Serbia
mk: Србија

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Solomon Islands
mk: Соломонски Острови

en: Somalia
mk: Сомалија

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mk: Јужна Џорџија и Јужни Сендвич Острови

en: Spain
mk: Шпанија

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Sudan
mk: Судан

en: Suriname
mk: Суринаме

en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Јан Мајен

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Sweden
mk: Шведска

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Syrian Arab Republic
mk: Сирија

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Tanzania, United Republic of
mk: Танзанија

en: Thailand
mk: Тајланд

en: Timor-Leste
mk: Тимор-Лесте

en: Togo
mk: Того

en: Tokelau
mk: Токелау

en: Tonga
mk: Тонга

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
mk: Тунис

en: Turkey
mk: Турција

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
mk: Туркс и Каикос Острови

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Uganda
mk: Уганда

en: Ukraine
mk: Украина

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арабски Емирати

en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

en: United States
mk: САД

en: United States Minor Outlying Islands
mk: САД мали острови

en: Uruguay
mk: Уругвај

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Viet Nam
mk: Виетнам

en: Virgin Islands, British
mk: Вирџин Острови, Британски

en: Virgin Islands, U.S.
mk: Вирџин Острови, САД

en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: Yemen
mk: Јемен

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: All
mk: Сите

en: Active
mk: Активни

en: Checking
mk: Проверување

en: Downloading
mk: Симнување

en: Paused
mk: Паузиран

en: Queued
mk: Во редица

en: Error
mk: Грешка

en: Name
mk: Име

en: Progress
mk: Напредок

en: State
mk: Состојба

en: Size
mk: Големина

en: Downloaded
mk: Симнати

en: Uploaded
mk: Качени

en: Ratio
mk: Сооднос

en: Down Speed
mk: Брзина на симнување

en: Up Speed
mk: Брзина на качување

en: Down Limit
mk: Ограничена брзината на симнување

en: Up Limit
mk: Ограничена брзината на качување

en: Peers
mk: Пријатели

en: Avail
mk: Достапно

en: Added
mk: Додадено

en: Tracker
mk: Следач

en: ETA
mk: ЕТА

en: Prioritize First/Last
mk: Приоритизирај Прв/Последен

en: Auto Managed
mk: Автоматско менаџирање

en: Warning
mk: Предупредување

en: Announce OK
mk: Објавата е успешна

en: Announce Sent
mk: Објавата е испратена

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Downloads
mk: Симнувања

en: Bandwidth
mk: Проток

en: Queue
mk: Редица

en: Network
mk: Мрежа

en: Proxy
mk: Прокси

en: Cache
mk: Кеш

en: Other
mk: Друго

en: Daemon
mk: Даемон

en: Plugins
mk: Приклучоци

en: BitTorrent Client
mk: BitTorrent клиент

en: Deluge BitTorrent Client
mk: Deluge BitTorrent клиент

en: Download and share files over BitTorrent
mk: Преземете и споделувајте датотеки преку BitTorrent

en: Command
mk: Наредба

en: Add Host
mk: Додај хост

en: Hostname:
mk: Име на хост:

en: Port:
mk: Порта:

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Delete copy of torrent file on remove
mk: Отстрани ја копијата од torrent датотеката при отстранување

en: Options
mk: Опции

en: From
mk: Од

en: Use Random Ports
mk: Користи случајни порти

en: Enabled
mk: Вклучено

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Ignore limits on local network
mk: Игнорирај лимити на локалната мрежа

en: Periodically check the website for new releases
mk: Периодично проверувај ја веб-страната за нови изданија

en: Share Ratio
mk: Сооднос на делење

en: Type
mk: Тип

en: Username
mk: Корисничко име

en: Password
mk: Лозинка

en: Port
mk: Порта

en: Settings
mk: Поставки

en: DHT
mk: Дистрибуирана хеш табела

en: Tier
mk: Ниво

en: <i>Client Version</i>
mk: <i>Верзија на клиентот</i>

en: Torrent
mk: Торент

en:  Torrents Queued
mk:  Торентите се подредени

en:  Torrent Queued
mk:  Торентот е подреден

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
mk: Програма за споделување на датотеки од-пријател-до-пријател
    користејќи го BitTorrent протоколот.

en: Client:
mk: Клиент:

en: Current Developers:
mk: Активни развивачи:

en: Past Developers or Contributors:
mk: Претходни развивачи и придонесувачи:

en: Server:
mk: Сервер:

en: Not Connected...
mk: Неповрзан...

en: Unlimited
mk: Неограничено

en: Down
mk: Надолу

en: Up
mk: Нагоре

en: States
mk: Состојби

en: Trackers
mk: Следачи

en: None
mk: Ниеден

en: Labels
mk: Натписи

en: No Label
mk: Нема натпис

en: Not Connected
mk: Неповрзан

en: DHT Nodes
mk: DHT јазли

en: Free Disk Space
mk: Слободен простор на дискот

en: Set Unlimited
mk: Постави неограничено

en: Other...
mk: Друго...

en: On
mk: Вклучено

en: Off
mk: Исклучено

en: Disable
mk: Исклучи

en: Enter your password to show Deluge...
mk: Внесете ја лозинката за да Ви се прикаже Deluge

en: Enter your password to Quit Deluge...
mk: Внесете ја лозинката за да излезете од Deluge

en: Offline
mk: Без мрежа

en: Online
mk: На мрежа

en: Connected
mk: Поврзан

en: Host
mk: Хост

en: Version
mk: Верзија

en: Error Adding Host
mk: Грешка при додавањето на хостот

en: Plugin
mk: Приклучок

en: Select the Plugin
mk: Изберете приклучок

en: Plugin Eggs
mk: Eggs на приклучокот

en: Address
mk: Адреса

en: Client
mk: Клиент

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Invalid File
mk: Невалидна датотека

en: Choose a .torrent file
mk: Одберете .torrent датотека

en: Torrent files
mk: Торент датотеки

en: All files
mk: Сите датотеки

en: Invalid URL
mk: Невалидна адреса

en: is not a valid URL.
mk: не е валидна адреса.

en: Downloading...
mk: Симнување...

en: Download Failed
mk: Симнувањето не успеа

en: Failed to download:
mk: Неуспешно симнување:

en: _All
mk: _Сите

en: _Status
mk: _Статус

en: _Details
mk: _Детали

en: Fi_les
mk: Да_тотеки

en: _Peers
mk: _Пријатели

en: _Options
mk: _Опции

en: Priority
mk: Приоритет

en: Details:
mk: Детали:

en: Password Protected
mk: Заштитено со лозинка

en: Choose a file
mk: Изберете датотека

en: Choose a folder
mk: Изберете папка

en: Save .torrent file
mk: Зачувај ја .torrent датотеката

en: label
mk: натпис

en: Add Peer
mk: Додај Пријател

en: hostname:port
mk: хост:порт

en: Top
mk: Горен дел

en: Bottom
mk: Долен дел

en: _Show Deluge
mk: _Покажи Deluge

en: _Add Torrent
mk: Додади _Торент

en: _Download Speed Limit
mk: _Ограничена брзина на симнување

en: _Upload Speed Limit
mk: _Ограничена брзина на качување

en: Quit & Shutdown Daemon
mk: Излези и исклучи даемон

en: _Quit
mk: _Напушти

en: _File
mk: _Датотека

en: _Create Torrent
mk: _Креирај торент

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Connection Manager
mk: _Менаџер на врски

en: _Torrent
mk: _Торент

en: _View
mk: _Поглед

en: _Toolbar
mk: _Алатник

en: _Sidebar
mk: _Страничник

en: Status_bar
mk: Статус_поле

en: T_abs
mk: Т_абови

en: _Columns
mk: _Колони

en: S_idebar
mk: Ст_раничник

en: Show _Zero Hits
mk: Покажи _Нула погодоци

en: Show _Trackers
mk: Покажи _Тракери

en: _Help
mk: _Помош

en: Frequently Asked Questions
mk: Често Поставувани Прашања

en: Add torrent
mk: Додај торент

en: Add Torrent
mk: Додај Торент

en: Remove torrent
mk: Отстрани торент

en: Remove Torrent
mk: Отстрани Торент

en: Pause the selected torrents
mk: Паузирај го избраниот торент

en: Pause
mk: Пауза

en: Resume the selected torrents
mk: Обнови ги избраните торенти

en: Resume
mk: Продолжи

en: Queue Torrent Up
mk: Подреди Торент Погоре

en: Queue Up
mk: Подреди Погоре

en: Queue Torrent Down
mk: Подреди Торент Подолу

en: Queue Down
mk: Подреди Подолу

en: Preferences
mk: Параметри

en: Connection Manager
mk: Менаџер на врски

en: Create Torrent
mk: Креирај Торент

en: Fol_der
mk: Пап_ка

en: _Remote Path
mk: _Оддалечена патека

en: Files
mk: Датотеки

en: Author:
mk: Автор:

en: Comments:
mk: Коментари:

en: Info
mk: инфо

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: Webseeds
mk: Веб-сејачи

en: Piece Size:
mk: Големина на дел:

en: Set Private Flag
mk: Постави приватно знаме

en: Add this torrent to the session
mk: Додај го овој торент кон сесијата

en: _Expand All
mk: _Прошири Сите

en: Name:
mk: Име:

en: Move completed:
mk: Премести завршени:

en: Stop seed at ratio:
mk: Сопри го сидувањето при однос:

en: Remove at ratio
mk: Отстрани на однос

en: Upload Speed:
mk: Брзина на качување:

en: Download Speed:
mk: Брзина на симнување:

en: Connections:
mk: Врски:

en: _Edit Trackers
mk: _Уреди тракери

en: Edit Tracker
mk: Уреди Тракери

en: Tracker:
mk: Следач:

en: Enter Remote Path
mk: Внеси оддалечена патека

en: Path:
mk: Патека:

en: Add Tracker
mk: Додади следач

en: Trackers:
mk: Следачи:

en: Show session speed in titlebar
mk: Покажи брзина на сесија во насловот

en: Focus window when adding torrent
mk: Фокусирај го прозорецот кога се додава торент

en: Enable system tray icon
mk: Прикажи икона во системската лента

en: Minimize to tray on close
mk: Минимизирај во системска лента на отворање

en: Start in tray
mk: Започни во системската лента

en: Password protect system tray
mk: Системската икона е заштитена со лозинка

en: Move completed to:
mk: Премести ги завршените во:

en: Copy of .torrent files to:
mk: Копии од .torrent датотеките во:

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
mk: Отстрани ја копијата од torrent датотеката при отстранување на торентот

en: Download to:
mk: Симни во:

en: Prioritize first and last pieces of torrent
mk: Приоритизирај ги првите и крајните делови од торентот

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
mk: Приоритизирај ги првите и крајните делови од датотеките во торентот

en: Add torrents in Paused state
mk: Додај торенти во паузирана состојба

en: Always show
mk: Покажи секогаш

en: Bring the dialog to focus
mk: Фокусирај го дијалогот

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимум дозволени врски. Постави -1 за неограничено.

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимум позиции за качување за сите торенти. Постави -1 за неограничено.

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
mk: максимум брзина за преземање за сите торенти. Постави -1 за неограничено.

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимум брзина за качување за сите торенти. Постави -1 за неограничено.

en: Rate limit IP overhead
mk: Оцени лимити на IP overhead

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
mk: Ако е штиклирано, пресметаниот TCP/IP overhead е исцеден од лимитерите на стапка, за избегнување на надминување на лимитот на целосниот сообраќај

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимум позиции за качување по торент. Постави -1 за неограничено.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимален број на врски по торент. Постави -1 за неограничено.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
mk: Максимална брзина на качување по торент. Поставете -1 за неограничено.

en: Active Port:
mk: Активна Порта:

en: Test Active Port
mk: Тестирај активна порта

en: From:
mk: Од:

en: To:
mk: До:

en: Level:
mk: Ниво:

en: Universal Plug and Play
mk: Уневарзален Приклучи и Пушти

en: Peer Exchange
mk: Пријателска Размена

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
mk: Дистрибуирана хаш табела за подобрување на активните врски

en: Peer TOS Byte:
mk: TOS бајт на пријателот:

en: Cache Size (16 KiB blocks):
mk: Големина на кеш (16KiB-ни блокови):

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
mk: Време во секунди од последното кеширано запишување во дел од запишуваниот кеш до присилното пишување на диск. Стандардно е 60 секунди.

en: Cache Expiry (seconds):
mk: Истекување на кешот (секунди):

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
mk: Вкупниот број на 16 KiB блокови запишани на диск од самиот почеток на сесијата.

en: Blocks Written:
mk: Блокови запишани:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
mk: Вкупниот број на извршени операции за запишување од самиот почеток на сесијата.

en: Writes:
mk: Запишувања:

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
mk: Ратио (блокови запишани - записи) / блокови запишани претставува број на зачувани операции за запишување по вкупно операции за запишување, пр. вид на кеш за кешот за запишување.

en: Write Cache Hit Ratio:
mk: Кеш за запишување ратио на погодоци:

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
mk: Број на блокови кои беа побарани од bittorrent енџинот (од пријателите), сервирани од дискот или кешот.

en: Blocks Read:
mk: Блокови прочитани:

en: The cache hit ratio for the read cache.
mk: Ратио на погодоците на кешот за читањето.

en: Read Cache Hit Ratio:
mk: Ратио на погодоци на кешот за читање:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
mk: Вкупен број на операции на читање од почетокот на сесијата.

en: Reads:
mk: Отчитувања:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
mk: Број на 16 KiB блокови моментално на кешот на дискот. Ова вклучува и кеш за пишување и читање.

en: Cache Size:
mk: Големина на кешот:

en: Read Cache Size:
mk: Големина на кешот за читање:

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
mk: Помогнете ни да го подобриме Deluge со испраќање на вашата Python верзија, PyGTK верзија, ОС и тип на процесор.  Никаква друга информација нема да биде пратена.

en: Yes, please send anonymous statistics
mk: Да, испрати анонимна статистика

en: Location:
mk: Локација:

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
mk: Ако Deluge не успее да пронајде датотека со база на податоци на оваа локациј ќе побара информација користејќи DNS за пронаоѓање на земјата на пријателот.

en: Daemon port:
mk: Даемон порта:

en: Allow Remote Connections
mk: Дозволи оддалечени врски

en: Connections
mk: Врски

en: Version:
mk: Верзија:

en: Homepage:
mk: Домашна страна:

en: Author Email:
mk: Емаил на авторот:

en: New Release
mk: Нова верзија

en: _Goto Website
mk: _Оди кон вебсајт

en: Do not show this dialog in the future
mk: Во иднина не го покажувај овој диалог

en: Add a peer by its IP
mk: Додади пријател по IP

en: Creating Torrent
mk: Креирање на торент

en: Edit Trackers
mk: Уреди следачи

en: Destination:
mk: Дестинација:

en: Queued Torrents
mk: Подредени торенти

en: Automatically add torrents on connect
mk: Автоматски додај торенти на секое поврзување

en: Add Torrents
mk: Додади торенти

en: _URL
mk: _Адреса

en: Add In _Paused State
mk: Додади во _паузирана состојба

en: Prioritize First/Last Pieces
mk: Приоритизирај ги првиот/последниот дел

en: Apply To All
mk: Постави за сите

en: Revert To Defaults
mk: Врати на стандардно

en: _Connection Limit
mk: _Лимит на врска

en: Upload _Slot Limit
mk: Лимит на _Upload место

en: _Auto Managed
mk: _Aвтоматско менаџирање

en: Resu_me
mk: Продол_жи

en: Resume selected torrents.
mk: Продолжи ги селектираните торенти.

en: Opt_ions
mk: Оп_ции

en: _Queue
mk: Во _редица

en: _Update Tracker
mk: _Освежи Тракер

en: _Remove Torrent
mk: _Отстрани Торент

en: _Force Re-check
mk: П_рисили повторна проверка

en: _Select All
mk: _Избери сѐ

en: _Pause All
mk: _Паузирај ги сите

en: Resu_me All
mk: Продол_жи ги сите

en: Add Infohash
mk: Додади Infohash

en: Infohash:
mk: Infohash

en: Save .torrent as
mk: Зачувај .torrent како

en: <b>General</b>
mk: <b>Генерално</b>

en: Add
mk: Додај

en: Remove
mk: Отстрани

en: Add URL
mk: Додади адреса

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
mk: Веб-интерфејсот на Deluge не е инсталиран, Ве молиме инсталирајте го и пробајте повторно.

en: Enable web interface
mk: Овозможи веб-интерфејс

en: Enable SSL
mk: Овозможи SSL

en: Listening port:
mk: Порта за слушање:

en: <b>Settings</b>
mk: <b>Поставувања</b>

en: Scheduler
mk: Распоредувач

en: Download Limit:
mk: Ограничување на симнувањето:

en: Upload Limit:
mk: Ограничување на качувањето:

en: Active Torrents:
mk: Активни торенти:

en: Active Downloading:
mk: Активни симнувања:

en: <b>Slow Settings</b>
mk: <b>Бавни поставувања</b>

en: There was an error sending the notification email: %s
mk: Грешка при праќање на електронската порака со известување: %s

en: Notification email sent.
mk: Електронската порака со известување е испратена

en: Finished Torrent "%(name)s"
mk: Торентот "%(name)s" заврши

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
mk: Оваа електронска порака е да Ве информираме дека Deluge заврши со симнување на "%(name)s", што вклучува %(num_files)i датотеки. За да престанете да гои добивате овие известувања, исклучете ги известувањата преку електронски пораки во „параметри“ од менито на Deluge.

en: Popup notification is not enabled.
mk: Известувањата преку скокачки прозорец не се вклучени

en: Notification popup shown
mk: Прикажано е известување преку скокачки прозорец

en: Sound notification not enabled
mk: Звучните известувања не се вклулени

en: pygame is not installed
mk: pygame не е инсталиран

en: Sound notification failed %s
mk: Звучното известување не успеа %s

en: Sound notification Success
mk: Звучното известување успеа

en: Finished Torrent
mk: Торентот заврши

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
mk: Торентот "%(name)s" кој вклучува %(num_files)i датотеки заврши со симнување.

en: Notifications
mk: Известувања

en: Choose Sound File
mk: Избери датотека со звук

en: Tray icon blinks enabled
mk: Овозможи трепкање на иконата во системската лента

en: Popups enabled
mk: Овозможи скокачки прозорци

en: Sound enabled
mk: Овозможи звук

en: <b>UI Notifications</b>
mk: <b>Известувања во кориснички интерфејс</b>

en: <b>Recipients</b>
mk: <b>Примачи</b>

en: Server requires TLS/SSL
mk: Серверот бара TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
mk: <b>Известувања по електронска пошта</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
mk: Оваа конфигурација не значи дека ќе добивате известувања за секој од овие настани.

en: Subscriptions
mk: Претплати

en: Sound Customization
mk: Приспособувања за звук

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
mk: Невалиден натпис, валидни карактери:[a-z0-9_-]

en: Empty Label
mk: Празен натпис

en: Label already exists
mk: Натписот веќе постои

en: Unknown Label
mk: Непознат натпис

en: Unknown Torrent
mk: Непознат торент

en: Add Label
mk: Додај натпис

en: <b>Add Label</b>
mk: <b>Додај натпис</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
mk: <i>Користете ја страничната лента да додавате, изменувате и бришете натписи. </i>

en: <b>Labels</b>
mk: <b>Натписи</b>

en: Label Options
mk: Опции за натписите

en: <b>Label Options</b>
mk: <b>Опции за натписите</b>

en: Apply per torrent max settings:
mk: Примени ги максималните поставувања по торент:

en: Maximum
mk: Максимум

en: Apply Queue settings:
mk: Додај поставувања за редица:

en: <i>(1 line per tracker)</i>
mk: <i>(1 линија за секој следач)</i>

en: Automatically apply label:
mk: Автоматско додавање на натпис:

en: Label
mk: Натпис

en: Label _Options
mk: _Опции за натписи

en: _Remove Label
mk: _Избриши натпис

en: _Add Label
mk: _Додај натпис

en: Torrent Complete
mk: Торентот заврши

en: Torrent Added
mk: Торентот е додаден

en: Execute
mk: Изврши

en: Event
mk: Настан

en: <b>Add Command</b>
mk: <b>Додај наредба</b>

en: <b>Commands</b>
mk: <b>Наредби</b>

en: seconds
mk: секунди

en: Watch folder does not exist.
mk: Папката за надгледување не постои.

en: Path does not exist.
mk: Патеката не постои.

en: AutoAdd
mk: Автоматско додавање

en: <b>Watch Folders:</b>
mk: <b>Папки за надгледување:</b>

en: Watch Folder Properties
mk: Својства на папките за надгледување

en: Select A Folder
mk: Одбери папка

en: Enable this watch folder
mk: Вклучи ја оваа папка за надгледување

en: <b>Watch Folder</b>
mk: <b>Папка за надгледување</b>

en: Delete .torrent after adding
mk: Избриши ја .torrent датотеката по додавањето

en: Append extension after adding:
mk: Припој ја наставката по додавањето:

en: .added
mk: .додадена

en: <b>Torrent File Action</b>
mk: <b>Дејство нан торент датотеката</b>

en: <b>Move Completed</b>
mk: <b>Помести ги завршените</b>

en: Label:
mk: Натпис:

en: <b>Label</b>
mk: <b>Натпис</b>

en: Max Upload Speed:
mk: Максимална брзина на качување:

en: Max Connections:
mk: Максимален број на врски:

en: Max Upload Slots:
mk: Максимален број на лежишта за качување:

en: Max Download Speed:
mk: Максимална брзина на симнување:

en: <b>Bandwidth</b>
mk: <b>Проток</b>

en: Auto Managed:
mk: Автоматски управувано:

en: Add Paused:
mk: Додади паузирани:

en: Queue to:
mk: Подреди до:

en: <b>Queue</b>
mk: <b>Редица</b>

en: Extractor
mk: Отпакувач

en: Extract to:
mk: Отпакувај во:

en: Create torrent name sub-folder
mk: Креирај под-папка со името на торентот

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
mk: Оваа опција ќе креира под-папка со името на торентот во избраната папка за отпакување и ќе ги стави отпакуваните датотеки во неа.

en: Blocklist
mk: Блоклиста

en: Emule IP list (GZip)
mk: Emule IP листа (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
mk: SafePeer текст (Zipped)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
mk: PeerGuardian текст (Uncompressed)

en: Invalid leader
mk: Невалиден водач

en: Invalid magic code
mk: Невалиден магичен код

en: Invalid version
mk: Невалидна верзија

en: Days
mk: Денови

en: Import blocklist on startup
mk: Увези блоклиста на секое стартување

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
mk: Симни ја блоклистата ако е потребно и внеси ја датотеката

en: Check Download and Import
mk: Провери симни и внеси

en: Download a new blocklist file and import it.
mk: Симни нова блоклиста и увези ја

en: Force Download and Import
mk: Присили го симнувањето и увези

en: Blocklist is up to date
mk: Блоклистата е свежа

en: <b>Options</b>
mk: <b>Опции</b>

en: Type:
mk: Тип:

en: Date:
mk: Датум:

en: File Size:
mk: Големина на датотека:

en: <b>Info</b>
mk: <b>Информации</b>

en: Set Maximum Connections
mk: Постави максимум врски

en: Download Speed
mk: Брзина на симнување

en: Set Maximum Download Speed
mk: Постави максимална брзина за симнување

en: Upload Speed
mk: Брзина на качување

en: Set Maximum Upload Speed
mk: Постави максимална брзина за качување

en: Protocol Traffic Download/Upload
mk: Протокол сообраќај Download/Upload

en: Host:
mk: Хост:

en: Logout
mk: Одјави се

en: Login
mk: Најави се

en: Filters
mk: Филтри

en: Download
mk: Преземи

en: Details
mk: Детали

en: Private
mk: Приватен

en: Be alerted about new releases
mk: Известувања за нови изданија

en: Maximum Connections:
mk: Максимум врски:

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
mk: максимум брзина на симнување (KiB/s):

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
mk: Максимум брзина на качување (KiB/s):

en: Maximum Half-Open Connections:
mk: Максимум полуотворени врски:

en: Maximum Connection Attempts per Second:
mk: Максимум обиди за конекција во секунда:

en: Maximum Upload Slots:
mk: Максимум Позиции за Качување:

en: Server
mk: Сервер
