deluge - en to fr translation catalogue (1081 entries)

en: Common Options
fr: Options générales

en: Print this help message
fr: Afficher ce message d'aide

en: Print version information
fr: Afficher les informations de version

en: Set the config directory path
fr: Définir le chemin du dossier de configuration

en: Process Control Options
fr: Options de contrôle de processus

en: B
fr: o

en: KiB
fr: Kio

en: MiB
fr: Mio

en: GiB
fr: Gio

en: TiB
fr: Tio

en: KiB/s
fr: Kio/s

en: MiB/s
fr: Mio/s

en: GiB/s
fr: Gio/s

en: TiB/s
fr: Tio/s

en: Deluge cannot find the `deluged` executable, check that the deluged package is installed, or added to your PATH.
fr: Deluge ne peut pas trouver l'exécutable « deluged », vérifier que le paquet déluge est installé ou ajouté à votre PATH.

en: Aland Islands
fr: Åland, îles

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Îles Samoa Américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïman

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Les Comores

en: Congo, The Democratic Republic of the
fr: République Démocratique du Congo

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Îles Malouines

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Fiji
fr: Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: La Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groënland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint-Siège (État du Vatican)

en: Hong Kong
fr: Hong-Kong

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran, République islamique d'

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Korea, Republic of
fr: Corée, République de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Libyenne, Jamahiriya arabe

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
fr: Macédoine, ancienne République yougoslave de

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr: La Micronésie, états fédérés de

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Niue
fr: Niué

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palestinian Territory, Occupied
fr: Territoire palestinien, occupé

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Poland
fr: Pologne

en: Puerto Rico
fr: Porto-Rico

en: Reunion
fr: Île de la Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Russie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin
fr: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sri Lanka
fr: Sri-Lanka

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suriname
fr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges américaines

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis-et-Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: All
fr: Tous

en: Active
fr: Actif

en: Allocating
fr: Allocation

en: Checking
fr: Vérification

en: Downloading
fr: En Téléchargement

en: Seeding
fr: Partage

en: Paused
fr: Suspendu

en: Queued
fr: En file d’attente

en: Error
fr: Erreur

en: Name
fr: Nom

en: Progress
fr: Progression

en: State
fr: État

en: Size
fr: Taille

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Uploaded
fr: Envoyé

en: Remaining
fr: Restant

en: Down Speed
fr: Vitesse de réception

en: Up Speed
fr: Vitesse d'envoi

en: Down Limit
fr: Limite de réception

en: Up Limit
fr: Limite d'envoi

en: Max Connections
fr: Connexions max.

en: Max Upload Slots
fr: Ports max. d'émission

en: Peers
fr: Pairs

en: Seeds
fr: Sources

en: Avail
fr: Utilité

en: Seeds:Peers
fr: Sources : Pairs

en: Added
fr: Ajouté

en: Tracker
fr: Traceur

en: Download Folder
fr: Dossier de téléchargement

en: Seeding Time
fr: Temps de partage

en: Last Activity
fr: Dernière activité

en: Completed
fr: Terminé

en: ETA
fr: Temps restant

en: Shared
fr: Partagé

en: Prioritize First/Last
fr: Privilégier premiers/derniers

en: Sequential Download
fr: Téléchargement séquentiel

en: Auto Managed
fr: Auto-géré

en: Stop At Ratio
fr: Arrêter au ratio

en: Remove At Ratio
fr: Supprimer au ratio

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Pieces
fr: Blocs

en: Warning
fr: Alertes

en: Announce OK
fr: Annonce valide

en: Announce Sent
fr: Annonce envoyée

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Queue
fr: File d’attente

en: Network
fr: Réseau

en: Proxy
fr: Serveur mandataire

en: Other
fr: Divers

en: Daemon
fr: Démon

en: Plugins
fr: Modules

en: Skip
fr: Ignorer

en: UI Options
fr: Options de l'interface utilisateur

en: Set the default UI to be run, when no UI is specified
fr: Définir l'interface utilisateur par défaut à exécuter, lorsqu'aucune interface utilisateur n'est spécifiée

en: BitTorrent Client
fr: Client BitTorrent

en: Deluge BitTorrent Client
fr: Client BitTorrent Deluge

en: Download and share files over BitTorrent
fr: Télécharge et partage des fichiers via BitTorrent

en: Deluge Team
fr: L'équipe de Deluge

en: Deluge is a lightweight, Free Software, cross-platform BitTorrent client.
fr: Deluge est un client BitTorrent multiplate-forme léger et libre.

en: Deluge daemon username to use when connecting
fr: Nom d'utilisateur du démon Deluge à utiliser lors de la connexion

en: Deluge daemon password to use when connecting
fr: Mot de passe du démon Déluge à utiliser lors de la connexion

en: Command
fr: Commande

en: Select Host
fr: Sélectionner l'hôte

en: Quit
fr: Quitter

en: Add Host
fr: Ajouter un hôte

en: Delete Host
fr: Supprimer l'hôte

en: Hostname:
fr: Nom d'hôte:

en: Port:
fr: Port :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Error adding host
fr: Erreur lors de l'ajout de l'hôte

en: General options
fr: Options générales

en: Ring system bell when a download finishes
fr: Sonnerie du système à la fin du téléchargement

en: Language
fr: Langue

en: Do not store duplicate input in history
fr: Ne pas stocker de doublons dans l'historique

en: Third tab lists all remaining torrents in command line mode
fr: Le troisième onglet répertorie tous les torrents restants en mode ligne de commande

en: Folders
fr: Dossiers

en: Download To
fr: Télécharger vers

en: Delete copy of torrent file on remove
fr: Supprimer la copie du fichier .torrent lors de sa suppression

en: Options
fr: Paramètres

en: Sequential download
fr: Téléchargement séquentiel

en: Pre-Allocate disk space
fr: Pré-allouer de l'espace disque

en: Incoming Ports
fr: Ports entrants

en: From
fr: De

en: To
fr: Destination

en: Outgoing Ports
fr: Ports sortants

en: Use Random Ports
fr: Utiliser des ports aléatoires

en: Incoming Interface
fr: Interface entrante

en: IP address of the interface to listen on (leave empty for default):
fr: Adresse IP de l'interface à écouter (laissez vide par défaut) :

en: Outgoing Interface
fr: Interface sortante

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections. (Leave empty for default.):
fr: Nom ou adresse IP de l'interface réseau pour les connexions BitTorrent sortantes (laissez vide par défaut) :

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Inbound
fr: Entrant

en: Forced
fr: Forcé

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Outbound
fr: Sortant

en: Level
fr: Niveau

en: Handshake
fr: Poignée de main

en: Full Stream
fr: Flux complet

en: Either
fr: L'un ou l'autre

en: Global Bandwidth Usage
fr: Utilisation globale de bande passante

en: Maximum Connections
fr: Connexions maximum

en: Maximum Upload Slots
fr: Slots d'envoi maximum

en: Maximum Download Speed (KiB/s)
fr: Vitesse de téléchargement maximale (kio/s)

en: Maximum Upload Speed (KiB/s)
fr: Vitesse de téléchargement maximale (kio/s)

en: Maximum Half-Open Connections
fr: Connexions sémi-ouvertes maximales

en: Maximum Connection Attempts per Second
fr: Tentatives de connexions maximales par seconde

en: Ignore limits on local network
fr: Ignorer les limites sur le résau local

en: Rate Limit IP Overhead
fr: Inclure les entêtes IP dans la limite de bande passante

en: Per Torrent Bandwidth Usage
fr: Utilisation de bande passante par torrent

en: System Information
fr: Informations système

en: Yes, please send anonymous statistics.
fr: Oui, veuillez envoyer des statistiques anonymes.

en: GeoIP Database
fr: Base de données GeoIP

en: Allow remote connections
fr: Autoriser les connexions à distance

en: Periodically check the website for new releases
fr: Vérifier régulièrement la présence d'un nouvelle version sur le site web

en: New Torrents
fr: Nouveaux torrents

en: Active Torrents
fr: Torrents actifs

en: Share Ratio
fr: Taux de partage

en: Time (m)
fr: Temps (min)

en: Share Ratio Reached
fr: Ratio de partage atteint

en: Proxy Settings
fr: Paramètres du serveur mandataire

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hide Client Identity
fr: Masquer l'identité du client

en: Settings
fr: Paramètres

en: Write
fr: Écrire

en: Blocks Written
fr: Blocs écrits

en: Writes
fr: Écritures

en: Read
fr: Lire

en: Blocks Read
fr: Blocs lus

en: Reads
fr: Lectures

en: Cache Size
fr: Taille du cache

en: Read Cache Size
fr: Lire la taille du cache

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: OK
fr: Valider

en: Columns
fr: Colonnes

en: Width
fr: Largeur

en: `%s` alias
fr: Alias « %s »

en: Download folder for torrent
fr: Télécharger le dossier pour le torrent

en: Move the completed torrent to this folder
fr: Déplacer le torrent terminé dans ce dossier

en: Also removes the torrent data
fr: Supprime également les données du torrent

en: List the matching torrents without removing.
fr: Lister les torrents correspondants sans les supprimer.

en: Do not show torrent status (Improves command speed)
fr: Ne pas afficher l'état du torrent (améliore la vitesse de commande)

en: The new state
fr: Le nouvel état

en: One or more commands
fr: Une ou plusieurs commandes

en: Value to set
fr: Valeur à définir

en: Lists available plugins
fr: Liste les greffons disponibles

en: Shows enabled plugins
fr: Affiche les greffons activés

en: Enables a plugin
fr: Active un greffon

en: Disables a plugin
fr: Désactive un greffon

en: Reload list of available plugins
fr: Recharger la liste des greffons disponibles

en: Install a plugin from an .egg file
fr: Installer un greffon depuis un fichier .egg

en: Show more information per torrent.
fr: Afficher plus d'informations par torrent.

en: Show more detailed information including files and peers.
fr: Afficher des informations plus détaillées, notamment les fichiers et les pairs.

en: Select Language
fr: Choisir la langue

en: Web Server Options
fr: Options du serveur web

en: IP address for web server to listen on
fr: Adresse IP sur laquelle le serveur web doit écouter

en: Port for web server to listen on
fr: Port sur lequel le serveur web doit écouter

en: Set the base path that the ui is running on
fr: Définissez le chemin de base sur lequel l'interface utilisateur s'exécute

en: Force the web server to use SSL
fr: Forcer le serveur Web à utiliser SSL

en: Force the web server to disable SSL
fr: Forcer le serveur Web à désactiver SSL

en: Last Transfer
fr: Dernier transfert

en: Torrent is shared between other Deluge users or not.
fr: Le torrent est partagé entre d'autres utilisateurs de Deluge ou non.

en: Edit path
fr: Modifier le chemin

en: Remove path
fr: Supprimer le chemin

en: Tier
fr: Rangé

en: {state} {percent}%
fr: {state} {percent} %

en: {state}: {err_msg}
fr: {state} : {err_msg}

en: Never
fr: Jamais

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: <i>Client Version</i>
fr: <i>Version du client</i>

en:  Torrents Queued
fr:  Torrents en file d'attente

en:  Torrent Queued
fr:  Torrent rajouté à la queue

en: Copyright %(year_start)s-%(year_end)s Deluge Team
fr: Copyright %(year_start)s-%(year_end)s équipe Deluge

en: A peer-to-peer file sharing program
    utilizing the BitTorrent protocol.
fr: Un programme de pair-à-pair de partage de fichiers
    utilisant le protocole BitTorrent.

en: Current Developers:
fr: Développeurs actuels:

en: Past Developers or Contributors:
fr: Anciens développeurs ou contributeurs:

en: Server:
fr: Serveur:

en: libtorrent:
fr: libtorrent

en: Not Connected...
fr: Non connecté...

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Down
fr: Reçu

en: Up
fr: Émis

en: Download Speed Limit
fr: Vitesse limite de téléchargement

en: Set the maximum download speed
fr: Définir la vitesse maximale de téléchargement

en: Upload Speed Limit
fr: Vitesse limite de téléversement

en: Set the maximum upload speed
fr: Définir la vitesse maximale de téléversement

en: States
fr: États

en: Trackers
fr: Traceurs

en: None
fr: Aucun

en: Labels
fr: Étiquettes

en: No Label
fr: Aucune étiquette

en: No Owner
fr: Aucun propriétaire

en: Not Connected
fr: Non connecté

en: Connections (Limit)
fr: Connexions (limite)

en: Download Speed (Limit)
fr: Vitesse de téléchargement (limite)

en: Upload Speed (Limit)
fr: Vitesse de téléversement (limite)

en: DHT Nodes
fr: Nœuds DHT

en: Free Disk Space
fr: Espace disque libre

en: External IP Address
fr: Adresse IP externe

en: <b><small>Port Issue</small></b>
fr: <b><small>Problème de port</small></b>

en: No incoming connections, check port forwarding
fr: Aucune connexion entrante, vérifiez la redirection de port

en: Incoming Connections
fr: Connexions entrantes

en: Set the maximum incoming connections
fr: Définir le nombre maximum de connexions entrantes

en: Remove the selected torrents?
fr: Supprimer les torrents sélectionnés ?

en: Total of %s torrents selected
fr: Total de %s torrents sélectionnés

en: A Deluge daemon (deluged) is already running.
    To use Standalone mode, stop local daemon and restart Deluge.
fr: Un démon Deluge (deluged) est déjà en cours d'exécution.
    Pour utiliser le mode autonome, arrêtez le démon local et redémarrez Deluge.

en: Only Thin Client mode is available because libtorrent is not installed.
    To use Standalone mode, please install libtorrent package.
fr: Seul le mode client léger est disponible car libtorrent n'est pas installé.
    Pour utiliser le mode autonome, veuillez installer le paquet libtorrent.

en: Only Thin Client mode is available due to unknown Import Error.
    To use Standalone mode, please see logs for error details.
fr: Seul le mode client léger est disponible en raison d'une erreur d'importation inconnue.
    Pour utiliser le mode autonome, veuillez consulter les journaux pour plus de détails sur l'erreur.

en: Continue in Thin Client mode?
fr: Continuer en mode client léger ?

en: Change User Interface Mode
fr: Changer le mode d'interface utilisateur

en: _Apply to selected
fr: _Appliquer aux sélectionnés

en: Set Unlimited
fr: Mettre en illimité

en: Other...
fr: Autres…

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable...
fr: Activation...

en: Peer Upload Slots
fr: Ports d'émission de pair

en: Set the maximum upload slots
fr: Définir le nombre maximum de ports d'émission

en: Stop Seed At Ratio
fr: Arrêter le partage dès ce ratio atteint

en: Ownership Change Error
fr: Erreur de changement de propriété

en: There was an error while trying changing ownership.
fr: Une erreur s'est produite pendant le changement de propriété.

en: Enter your password to show Deluge...
fr: Entrez votre mot de passe pour afficher Deluge...

en: Enter your password to Quit Deluge...
fr: Entrez votre mot de passe pour quitter Deluge...

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Online
fr: En ligne

en: Connected
fr: Connecté

en: Status
fr: Statut

en: Host
fr: Hôte

en: C_onnect
fr: Se _connecter

en: _Start Daemon
fr: Démarrer le démon

en: _Stop Daemon
fr: Arrêter le démon

en: _Disconnect
fr: Se _déconnecter

en: Unable to start daemon!
fr: Incapable de démarrer le démon

en: Incompatible Client
fr: Client incompatible

en: Failed To Connect
fr: Échec de connexion

en: Edit Host
fr: Modifier l'hôte

en: Error Adding Host
fr: Erreur lors de l'ajout d'hôte

en: Error Updating Host
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'hôte

en: Plugin
fr: Greffon

en: You must choose a language
fr: Vous devez choisir une langue

en: You must now restart the deluge UI for the changes to take effect.
fr: Vous devez redémarrer l'interface utilisateur de deluge pour que les changements prennent effet.

en: Thinclient
fr: Client léger

en: Standalone
fr: Autonome

en: Do you want to restart to use %s mode?
fr: Voulez-vous redémarrer pour utiliser le mode %s ?

en: Select the Plugin
fr: Séléctionner de Module

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Plugin Eggs
fr: Module Eggs

en: Server Side Error
fr: Erreur côté serveur

en: An error occurred on the server
fr: Une erreur s'est produite sur le serveur

en: Error Adding Account
fr: Erreur d'ajout de compte

en: Authentication failed
fr: Échec d'authentification

en: Error Updating Account
fr: Erreur de mise à jour du compte

en: An error occurred while updating account
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour du compte

en: Remove Account
fr: Supprimer le compte

en: Are you sure you want to remove the account with the username "%(username)s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le compte avec le nom d'utilisateur « %(username)s » ?

en: Error Removing Account
fr: Erreur de suppression de compte

en: Auhentication failed
fr: Échec d'authentification

en: An error occurred while removing account
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du compte

en: GTK Options
fr: Options GTK

en: Add one or more torrent files, torrent URLs or magnet URIs to a currently running Deluge GTK instance
fr: Ajouter un ou plusieurs fichiers torrent, URL de torrent ou URI de magnet à une instance Deluge GTK en cours d'exécution

en: Address
fr: Adresse

en: Filename
fr: Nom de Fichier

en: Add Torrents (%d)
fr: Ajouter des torrents (%d)

en: Duplicate torrent(s)
fr: Torrent(s) en double

en: You cannot add the same torrent twice. %d torrents were already added.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter le même torrent deux fois. %d torrents ont déjà été ajoutés.

en: Invalid File
fr: Fichier non valable

en: Please wait for files...
fr: Veuillez attendre les fichiers...

en: Unable to download files for this magnet
fr: Impossible de télécharger les fichiers pour ce magnet

en: Choose a .torrent file
fr: Sélectionner d'un .torrent à ouvrir

en: Torrent files
fr: Fichiers torrent

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Invalid URL
fr: URL incorrecte

en: is not a valid URL.
fr: n'est pas une URL valide.

en: Downloading...
fr: Téléchargement en cours...

en: Download Failed
fr: Téléchargement échoué

en: Failed to download:
fr: Échec du téléchargement:

en: _All
fr: _Tous

en: _Status
fr: _État

en: _Details
fr: _Détails

en: Fi_les
fr: _Fichiers

en: _Peers
fr: _Pairs

en: _Trackers
fr: _Traceurs

en: Priority
fr: Priorité

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: _Close
fr: _Fermer

en: Details:
fr: Détails:

en: Authenticate
fr: S'authentifier

en: Edit Account
fr: Modifier le compte

en: Edit existing account
fr: Modifier le compte existant

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: Create a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Authentication Level:
fr: Niveau d'authentification :

en: Password Protected
fr: Protégé par mot de passe

en: _OK
fr: _Valider

en: Choose a file
fr: Choisissez un fichier

en: Choose a folder
fr: Choisissez un répertoire

en: Save .torrent file
fr: Sauvegarder le fichier .torrent

en: _Save
fr: Enregi_strer

en: label
fr: étiquette

en: Add Peer
fr: Ajouter un pair

en: hostname:port
fr: nom_d_hote:port

en: Top
fr: En Haut

en: Bottom
fr: En Bas

en: _Show Deluge
fr: _Afficher Deluge

en: _Add Torrent
fr: _Ajouter un Torrent

en: _Pause Session
fr: _Mettre la session en pause

en: _Resume Session
fr: _Reprendre la session

en: _Download Speed Limit
fr: Vitesse limite de _téléchargement

en: _Upload Speed Limit
fr: Vitesse limite d'_envoi

en: Quit & Shutdown Daemon
fr: Quitter et éteindre le démon

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _File
fr: _Fichier

en: _Create Torrent
fr: _Créer un torrent

en: Quit & _Shutdown Daemon
fr: Quitter & _Eteindre le démon

en: _Edit
fr: _Editer

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Connection Manager
fr: Gestionnaire de _connexion

en: _View
fr: _Affichage

en: _Toolbar
fr: Barre d'ou_tils

en: _Sidebar
fr: _Panneau latérale

en: Status_bar
fr: _Barre d'état

en: T_abs
fr: O_nglets

en: _Columns
fr: _Colonnes

en: _Find ...
fr: _Rechercher...

en: S_idebar
fr: Barre _latérale

en: Show _Zero Hits
fr: Afficher les catégories _vides

en: Show _Trackers
fr: Afficher les _traceurs

en: Show _Owners
fr: Afficher les pr_opriétaires

en: _Help
fr: _Aide

en: _Homepage
fr: Page d'_accueil

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire Aux Questions

en: _Community
fr: _Communauté

en: _About
fr: _À propos

en: Add torrent
fr: Ajouter un torrent

en: Add Torrent
fr: Ajouter un torrent

en: Remove torrent
fr: Supprimer le(s) torrent(s)

en: Remove Torrent
fr: Supprimer le(s) torrent(s)

en: Filter torrents by name.
    This will filter torrents for the current selection on the sidebar.
fr: Filtrer les torrents par nom.
    Ceci filtrera les torrents pour la sélection actuelle dans le panneau latéral.

en: Filter
fr: Filtrer

en: Pause the selected torrents
fr: Mettre en pause les torrents sélectionnés

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Resume the selected torrents
fr: Reprendre les torrents sélectionnés

en: Resume
fr: Reprendre

en: Queue Torrent Up
fr: Mettre le torrent dans la queue

en: Queue Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Queue Torrent Down
fr: Déplacer le torrent vers le bas

en: Queue Down
fr: Ajouter à la fin

en: Preferences
fr: Préférences

en: Connection Manager
fr: Gestionnaire de connexion

en: Close
fr: Fermer

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Clear the search
fr: Effacer la recherche

en: _Match Case
fr: Res_pecter la casse

en: 32 KiB
fr: 32 Kio

en: 64 KiB
fr: 64 Kio

en: 128 KiB
fr: 128 Kio

en: 256 KiB
fr: 256 Kio

en: 512 KiB
fr: 512 Kio

en: 1 MiB
fr: 1 Mio

en: 2 MiB
fr: 2 Mio

en: 4 MiB
fr: 4 Mio

en: 8 MiB
fr: 8 Mio

en: 16 MiB
fr: 16 Mio

en: Create Torrent
fr: Créer un torrent

en: Fol_der
fr: _Dossier

en: _Remote Path
fr: _Chemin distant

en: Files
fr: Fichiers

en: Author:
fr: Auteur :

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Info
fr: Informations

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Webseeds
fr: Sources web

en: Piece Size:
fr: Taille des pièces :

en: Set Private Flag
fr: Marquer comme Privé

en: Add this torrent to the session
fr: Ajouter ce torrent à la session

en: _Open File
fr: _Ouvrir le fichier

en: _Show Folder
fr: Afficher le do_ssier

en: _Expand All
fr: _Tout décompresser

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: Down Speed:
fr: Vitesse de téléchargement :

en: Up Speed:
fr: Vitesse de téléversement :

en: Downloaded:
fr: Téléchargé :

en: Uploaded:
fr: Téléversé :

en: Seeds:
fr: Sources :

en: Peers:
fr: Pairs :

en: Share Ratio:
fr: Ratio de partage :

en: Availability:
fr: Disponibilité :

en: Seed Rank:
fr: Rang de partage :

en: Last Transfer:
fr: Dernier transfert :

en: Active Time:
fr: Temps actif :

en: Seeding Time:
fr: Temps de partage :

en: Pieces:
fr: Pièces :

en: Name:
fr: Nom:

en: Download Folder:
fr: Dossier de téléchargement :

en: Added:
fr: Ajouté :

en: Total Size:
fr: Taille totale :

en: Total Files:
fr: Fichiers totaux :

en: Hash:
fr: Hachage :

en: Created By:
fr: Créé par :

en: Completed:
fr: Terminé :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Move completed:
fr: Déplacer les fichiers terminés :

en: Stop seed at ratio:
fr: Arrêter le partage dès ce ratio atteint :

en: Remove at ratio
fr: Supprimer quand le ratio est atteint

en: Upload Speed:
fr: Vitesse de téléversement :

en: Download Speed:
fr: Vitesse de réception:

en: Connections:
fr: Connexions:

en: Upload Slots:
fr: Ports d'émission :

en: Bandwidth Limits
fr: Limites de la bande passante

en: Current Tracker:
fr: Traceur actuel :

en: Total Trackers:
fr: Traceurs totaux :

en: Tracker Status:
fr: État du traceur :

en: Next Announce:
fr: Prochaine annonce :

en: Private Torrent:
fr: Torrent privé :

en: _Edit Trackers
fr: _Modifier les traceurs

en: Edit Tracker
fr: Modifer le traceur

en: Tracker:
fr: Traceur :

en: Enter Remote Path
fr: Entrer le chemin distant

en: Remote Path
fr: Chemin distant

en: Path:
fr: Chemin:

en: Add Tracker
fr: Ajouter un traceur

en: Add Trackers
fr: Ajouter des traceurs

en: Trackers:
fr: Traceurs :

en: Socks5 Auth
fr: Socks5 (avec authentification)

en: HTTP Auth
fr: HTTP (avec authentification)

en: The standalone self-contained application
fr: L'application autonome

en: Thin Client
fr: Client léger

en: Connect to a Deluge daemon (deluged)
fr: Connecter au démon Deluge (deluged)

en: Application Mode
fr: Mode application

en: Show session speed in titlebar
fr: Afficher la vitesse actuelle dans la barre de titre

en: Focus window when adding torrent
fr: Afficher la fenêtre lors de l'ajout d'un torrent

en: Downloading:
fr: Téléchargement :

en: Waiting:
fr: En attente :

en: Missing:
fr: Manquant :

en: _Revert
fr: _Rétablir

en: Revert color to default
fr: Revenir à la couleur par défaut

en: Piece Colors
fr: Couleurs de bloc

en: Main Window
fr: Fenêtre principale

en: Enable system tray icon
fr: Activer l'icône de la zone de notification

en: App Indicator
fr: Indicateur d'application

en: Systray
fr: Zone de notification

en: Minimize to tray on close
fr: Minimiser dans la zone de notification à la fermeture

en: Start in tray
fr: Démarrer dans la zone de notification

en: Password protect system tray
fr: Protéger par un mot de passe

en: System Tray
fr: Zone de notification

en: Notify about new releases
fr: Être averti(e) des nouvelles versions

en: Updates
fr: Mises à jour

en: System Default
fr: Langue système

en: <b>Language</b>
fr: <b>Langue</b>

en: Move completed to:
fr: Déplacer les terminés vers:

en: Copy of .torrent files to:
fr: Copier les fichiers .torrent vers :

en: Delete the copy of the torrent file created when the torrent is removed
fr: Supprimer la copie du fichier torrent créé quand le torrent est supprimé

en: Download to:
fr: Télécharger vers:

en: Download Folders
fr: Dossiers de téléchargement

en: Prioritize first and last pieces of torrent
fr: Télécharger en priorité les premiers et derniers blocs

en: Prioritize first and last pieces of files in torrent
fr: Télécharger en priorité le début et la fin des fichiers

en: Add torrents in Paused state
fr: Ajouter le torrent en mode pause

en: Pre-allocate disk space
fr: Pré-allouer l'espace disque

en: Pre-allocate the disk space for the torrent files
fr: Pré-alloue l'espace disque pour les fichiers torrent

en: Add Torrent Options
fr: Ajouter des options de torrent

en: Always show
fr: Toujours afficher

en: Bring the dialog to focus
fr: Mettre la boîte de dialogue au premier plan

en: Connection Attempts per Second:
fr: Tentatives de connexion par seconde :

en: Half-Open Connections:
fr: Connexions semi-ouvertes :

en: The maximum number of connections allowed.  Set -1 for unlimited.
fr: Nombre maximum de connexions autorisées. Mettre -1 pour illimité.

en: The maximum upload slots for all torrents.  Set -1 for unlimited.
fr: Nombre maximal de ports d'émission. Mettre -1 pour illimité.

en: The maximum download speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
fr: Vitesse maximale de réception pour tous les torrents. Mettre -1 pour illimitée.

en: The maximum upload speed for all torrents.  Set -1 for unlimited.
fr: Vitesse maximale d'envoi pour tous les torrents. Mettre -1 pour illimitée.

en: Rate limit IP overhead
fr: Inclure les en-têtes IP dans la limite de bande passante

en: If checked, the estimated TCP/IP overhead is drained from the rate limiters, to avoid exceeding the limits with the total traffic
fr: Si l'option est cochée, les en-têtes TCP/IP estimés sont pris en compte dans la limitation de bande passante. Cela permet d'éviter que le trafic total dépasse la limite.

en: Global Bandwidth Limits
fr: Limites globales de bande passante

en: The maximum upload slots per torrent.  Set -1 for unlimited.
fr: Le nombre maximal de ports d'envoi simultanés par torrent. Mettre -1 pour illimité.

en: The maximum number of connections per torrent.  Set -1 for unlimited.
fr: Le nombre maximal de connexions par torrent. Mettre -1 pour illimité.

en: The maximum upload speed per torrent.  Set -1 for unlimited.
fr: Vitesse d'émission maximale par torrent. Mettre -1 pour l'illimité.

en: Per-Torrent Bandwidth Limits
fr: Limites de bande passante par torrent

en: Seeding:
fr: Partage :

en: Total:
fr: Total :

en: Ignore slow torrents
fr: Ignorer les torrents lents

en: Give preference to seeding torrents over downloading torrents.
fr: Privilégier le partage de torrents plutôt que le téléchargement de torrents.

en: Time (m):
fr: Temps (min) :

en: Pause Torrent
fr: Mettre le torrent en pause

en: Random
fr: Aléatoire

en: Uses random ports in range 49152 to 65525
fr: Utilise des ports aléatoires compris entre 49152 et 65525

en: Active Port:
fr: Port actif:

en: Test Active Port
fr: Tester le port actif

en: Incoming Port
fr: Port entrant

en: From:
fr: De:

en: To:
fr: À :

en: Outgoing:
fr: Sortant :

en: Incoming:
fr: Entrant :

en: Level:
fr: Niveau:

en: NAT Port Mapping Protocol
fr: Protocol de mappage de port NAT

en: Peer Exchange
fr: Échange de client

en: Exchanges peers between clients. (Disabling requires restart)
fr: Échange des pairs entre les clients (la désactivation nécessite un redémarrage).

en: Local Service Discovery finds local peers on your network.
fr: L'explorateur des services locaux a trouvé des pairs sur votre réseau local.

en: Distributed hash table may improve the amount of active connections.
fr: La DHT (Distributed Hash Table) peut améliorer le nombre de connexions actives.

en: Peer TOS Byte:
fr: Octect TOS pour les pairs :

en: Cache Size (16 KiB blocks):
fr: Taille du cache (blocs de 16 Kib) :

en: The number of seconds from the last cached write to a piece in the write cache, to when it's forcefully flushed to disk. Default is 60 seconds.
fr: Le nombre de secondes entre la dernière écriture d'une pièce de la cache d'écriture et l'écriture forcée vers le disque de cette pièce. La valeur par défaut est de 60 secondes.

en: Cache Expiry (seconds):
fr: Expiration du cache (en secondes) :

en: The total number of 16 KiB blocks written to disk since this session was started.
fr: Le nombre total de blocs de 16BiB écrits au disque depuis le début de la session.

en: Blocks Written:
fr: Blocs écrits:

en: The total number of write operations performed since this session was started.
fr: Le nombre total d'opérations d'écritures effectuées depuis le début de la session.

en: Writes:
fr: Écritures :

en: The ratio (blocks_written - writes) / blocks_written represents the number of saved write operations per total write operations, i.e. a kind of cache hit ratio for the write cache.
fr: Le ratio (blocs_écrits - écritures) / blocs_écrits représente le nombre d'écritures sauvegardés sur le nombre total d'écritures. C'est en fait une sorte de ratio de succès d'accès au cache d'écriture.

en: Write Cache Hit Ratio:
fr: Ratio d'accès au cache d'écriture :

en: The number of blocks that were requested from the bittorrent engine (from peers), that were served from disk or cache.
fr: Le nombre de blocs qui sont demandés par le moteur bittorrent (provenant des pairs), qui ont été servis par le disque ou le cache.

en: Blocks Read:
fr: Blocs lus :

en: The cache hit ratio for the read cache.
fr: Le ratio de succès d'accès au cache de lecture.

en: Read Cache Hit Ratio:
fr: Ratio de bloc lus sur le cache:

en: The total number of read operations performed since this session was started.
fr: Le nombre total d'opération de lectures qui ont été effectuées depuis le début de la session.

en: Reads:
fr: Lectures:

en: The number of 16 KiB blocks currently in the disk cache. This includes both read and write cache.
fr: Le nombre de blocs de 16 KiB qui sont présentement dans la cache du disque, incluant la cache de lecture et la cache d'écriture.

en: Cache Size:
fr: Taille du cache:

en: Read Cache Size:
fr: Taille du cache de lecture :

en: _Refresh
fr: Actualise_r

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types.  Absolutely no other information is sent.
fr: Aidez-nous à améliorer Deluge en envoyant votre version de Python, de PyGTK, de votre système et de votre processeur. Absolument aucune autre information n'est envoyée.

en: Yes, please send anonymous statistics
fr: Oui, envoyer des statistiques anonymes

en: Location:
fr: Emplacement :

en: If Deluge cannot find the database file at this location it will fallback to using DNS to resolve the peer's country.
fr: Si Deluge ne peut pas trouver le fichier de base de données à cet emplacement, il va utiliser DNS pour identifier le pays du pair.

en: Associate with Deluge
fr: Associer à Deluge

en: Magnet Links
fr: Liens magnet

en: Daemon port:
fr: Port du démon :

en: Allow Remote Connections
fr: Autoriser les connexions à distance

en: Connections
fr: Connexions

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Accounts
fr: Comptes

en: Version:
fr: Version :

en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

en: Author Email:
fr: Adresse électronique de l'auteur :

en: _Install
fr: _Installer

en: _Find More...
fr: _Rechercher plus de modules...

en: New Release
fr: Nouvelle version

en: _Goto Website
fr: _Aller au site Web

en: New Release Available!
fr: Nouvelle version disponible !

en: Available Version:
fr: Version disponible :

en: Server Version
fr: Version du serveur

en: Current Version:
fr: Version actuelle :

en: Do not show this dialog in the future
fr: Ne plus afficher ce message à l'avenir

en: _Add Peer
fr: _Ajouter un pair

en: Add a peer by its IP
fr: Ajouter un pair avec son IP

en: Creating Torrent
fr: Création d'un torrent

en: Edit Trackers
fr: Modifier les traceurs

en: Move Download Folder
fr: Déplacer le dossier des téléchargements

en: Queued Torrents
fr: Torrents en file d'attente

en: Add Queued Torrents
fr: Ajouter les torrents en file d'attente

en: _Clear
fr: Eff_acer

en: Automatically add torrents on connect
fr: Ajouter automatiquement les torrents à la connexion

en: Deluge Daemons
fr: Démons de Deluge

en: Auto-connect to selected Daemon
fr: Connexion automatique au démon sélectionné

en: Hide this dialog
fr: Masquer cette boîte de dialogue

en: Startup Options
fr: Options de démarrage

en: Add Torrents
fr: Ajouter des torrents

en: Add In _Paused State
fr: Ajouter en _mode pause

en: Prioritize First/Last Pieces
fr: Privilégier les premiers/derniers blocs

en: Skip File Hash Check
fr: Ignorer l'analyse du fichier de hachage

en: Preallocate Disk Space
fr: Pré-allouer l'espace disque

en: Preallocate the disk space for the torrent files
fr: Pré-allouer l'espace disque pour les fichiers torrent

en: Maximum torrent download speed
fr: Vitesse de réception maximale  du torrent

en: Maximum torrent upload speed
fr: Vitesse de téléversement maximale du torrent

en: Maximum torrent connections
fr: Connexions maximum du torrent

en: Apply To All
fr: Appliquer à tous

en: Revert To Defaults
fr: Revenir aux réglages par défaut

en: _Connection Limit
fr: Nombre de _connexions maximum

en: Upload _Slot Limit
fr: Nombre d'_envois maximum

en: Stop seed at _ratio
fr: Arrêter le partage dès ce _ratio atteint :

en: _Auto Managed
fr: _Gestion automatique

en: _Change Ownership
fr: _Changer la propriété

en: _Open Download Folder
fr: _Ouvrir le dossier de téléchargement

en: Resu_me
fr: Repren_dre

en: Resume selected torrents.
fr: Reprendre les torrents sélectionnés

en: _Queue
fr: _Mettre en attente

en: _Update Tracker
fr: Act_ualiser le traceur

en: _Remove Torrent
fr: _Supprimer le(s) torrent(s)

en: _Force Re-check
fr: _Forcer la re-vérification

en: _Select All
fr: _Tout sélectionner

en: _Pause All
fr: _Suspendre tout

en: Resu_me All
fr: Tout reprendre

en: Add Infohash
fr: Ajouter un info_hash

en: Infohash:
fr: Info_hash:

en: Save .torrent as
fr: Sauvegarder le .torrent sous

en: Remove the selected torrent(s)?
fr: Supprimer le(s) torrent(s) sélectionné(s) ?

en: Include downloaded files
fr: Inclure les fichiers téléchargés

en: (This is permanent!)
fr: (Ceci est permanent !)

en: Properties
fr: Propriétés

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: Show path entry
fr: Afficher l'entrée du chemin

en: Show file chooser
fr: Afficher le sélecteur de fichier

en: Show folder name
fr: Afficher le nom de dossier

en: Path Chooser Type
fr: Type de sélecteur de chemin

en: Enable autocomplete
fr: Activer la saisie semi-automatique

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers masqués

en: Set new key
fr: Définir une nouvelle touche

en: Press this key to set new key accelerators to trigger auto-complete
fr: Appuyer sur cette touche afin de définir de nouveaux raccourcis clavier pour déclencher la saisie semi-automatique

en: Autocomplete
fr: Saisie semi-automatique

en: Save path
fr: Chemin d'enregistrement

en: Ctrl+S
fr: Ctrl + S

en: Ctrl+E
fr: Ctrl + E

en: Ctrl+R
fr: Ctrl + R

en: Ctrl+H
fr: Ctrl + H

en: Ctrl+D
fr: Ctrl + D

en: Default path
fr: Chemin par défaut

en: Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Select a Directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Saved paths
fr: Chemins sauvegardés

en: column
fr: colonne

en: Open
fr: Ouvrir

en: Add
fr: Ajouter

en: Add the current entry value to the list
fr: Ajouter la valeur d'entrée actuelle à la liste

en: Edit
fr: Édition

en: Edit the selected entry
fr: Modifier l'entrée sélectionnée

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove the selected entry
fr: Supprimer l'entrée sélectionnée

en: Move the selected entry up
fr: Déplacer l'entrée sélectionnée vers le haut

en: Move the selected entry down
fr: Déplacer l'entrée sélectionnée vers le bas

en: Default
fr: Par défaut

en: No default path set
fr: Aucun chemin défini par défaut

en: Open properties dialog
fr: Ouvrir la fenêtre des propriétés

en: Add URL
fr: Ajouter une URL

en: From URL
fr: Depuis une URL

en: WebUi
fr: Interface Web

en: The Deluge web interface is not installed, please install the
    interface and try again
fr: L'interface web de Deluge n'est pas installée, veuillez installer l'interface et réessayez

en: Enable web interface
fr: Activer l'interface web

en: Enable SSL
fr: Activer le SSL

en: Listening port:
fr: Port d'écoute :

en: <b>Settings</b>
fr: <b>Préférences</b>

en: Scheduler
fr: Planificateur

en: Download Limit:
fr: Limite  de téléchargement:

en: Upload Limit:
fr: Limite d'envoi:

en: Active Torrents:
fr: Torrents actifs

en: Active Downloading:
fr: Téléchargements en cours:

en: Active Seeding:
fr: Partages actifs :

en: <b>Slow Settings</b>
fr: <b>Limites</b>

en: There was an error sending the notification email: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi du courriel de notification : %s

en: Server did not reply properly to HELO greeting: %s
fr: Le serveur n'a pas répondu correctement à la commande HELO : %s

en: Server refused username/password combination: %s
fr: Le serveur a refusé la combinaison nom d'utilisateur/mot de passe : %s

en: Notification email sent.
fr: Courriel de notification envoyé.

en: Finished Torrent "%(name)s"
fr: Torrent terminé « %(name)s »

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
fr: Vous recevez ce courriel parce que Deluge a terminé de télécharger "%(name)s", qui inclut %(num_files)i fichiers.
    Pour ne plus recevoir ces alertes, désactivez simplement la notification par courriel dans les préférences de Deluge.
    
    Merci,
    Deluge.

en: Notification Blink shown
fr: Notification clignotante affichée

en: Popup notification is not enabled.
fr: La notification par popup n'est pas activée.

en: libnotify is not installed
fr: libnotify n'est pas installé

en: Notification popup shown
fr: Popup de notification affiché

en: Sound notification not enabled
fr: La notification sonore n'est pas activée

en: pygame is not installed
fr: pygame n'est pas installé

en: Sound notification failed %s
fr: La notification sonore a échoué %s

en: Sound notification Success
fr: La notification sonore a réussi

en: Finished Torrent
fr: Torrent terminé

en: The torrent "%(name)s" including %(num_files)i file(s) has finished downloading.
fr: Le téléchargement du torrent « %(name)s » comportant %(num_files)i fichier(s) est terminé.

en: Choose Sound File
fr: Choisissez un fichier son

en: Tray icon blinks enabled
fr: Icône de notification clignotante activée

en: Popups enabled
fr: Popups activés

en: Sound enabled
fr: Son activé

en: <b>UI Notifications</b>
fr: <b>Notifications de l'interface utilisateur</b>

en: <b>Recipients</b>
fr: <b>Destinataires</b>

en: Server requires TLS/SSL
fr: Le server requiert TLS/SSL

en: <b>Email Notifications</b>
fr: <b>Notifications par courriel</b>

en: This configuration does not mean that you'll actually receive notifications for all these events.
fr: Cette configuration ne signifie pas que vous recevrez des notifications pour chaque événements.

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Sound Customization
fr: Personnalisation sonore

en: Invalid label, valid characters:[a-z0-9_-]
fr: Etiquette invalide, caractères valides: [a-z0-9_-]

en: Empty Label
fr: Etiquette vide

en: Label already exists
fr: L'étiquette existe déjà

en: Unknown Label
fr: Etiquette inconnue

en: Unknown Torrent
fr: Torrent inconnu

en: Add Label
fr: Ajouter une étiquette

en: <b>Add Label</b>
fr: <b>Ajouter une étiquette</b>

en: <i>Use the sidebar to add,edit and remove labels. </i>
fr: <i>Utiliser le panneau latéral pour ajouter, modifier ou supprimer des étiquettes.</i>

en: <b>Labels</b>
fr: <b>Étiquettes</b>

en: Label Options
fr: Options des étiquettes

en: <b>Label Options</b>
fr: <b>Options des étiquettes</b>

en: Apply per torrent max settings:
fr: Appliquer les paramètres maximum par torrent:

en: Apply Queue settings:
fr: Appliquer les paramètres de la file d'attente:

en: Apply folder settings:
fr: Appliquer les paramètres du dossier :

en: <i>(1 line per tracker)</i>
fr: <i>(1 ligne par traceur)</i>

en: Automatically apply label:
fr: Appliquer automatiquement l'étiquette:

en: Label
fr: Texte

en: Label _Options
fr: _Options du label

en: _Remove Label
fr: _Retirer le label

en: _Add Label
fr: _Ajouter Label

en: Torrent Complete
fr: Torrent complet

en: Torrent Added
fr: Torrent ajouté

en: Torrent Removed
fr: Torrent supprimé

en: Execute
fr: Exécuter

en: Event
fr: Événement

en: <b>Add Command</b>
fr: <b>Ajouter une Commande</b>

en: <b>Commands</b>
fr: <b>Commandes</b>

en: 1 second
fr: 1 seconde

en: seconds
fr: secondes

en: Download color:
fr: Couleur de téléchargement :

en: Upload color:
fr: Couleur de téléversement :

en: <b>Connections Graph</b>
fr: <b>Graphique de connexions</b>

en: <b>Bandwidth Graph</b>
fr: <b>Graphique de bande passante</b>

en: DHT nodes:
fr: Nœuds DHT :

en: Cached DHT nodes:
fr: Nœuds DHT mis en cache :

en: DHT torrents:
fr: Torrents DHT :

en: <b>Seeds / Peers</b>
fr: <b>Sources/pairs</b>

en: <b>Graph Colors</b>
fr: <b>Couleurs de graphique</b>

en: Stats
fr: Statistiques

en: Resolution
fr: Résolution

en: Seeds/Peers
fr: Sources/pairs

en: Watch folder does not exist.
fr: Le dossier à surveiller n'existe pas.

en: Path does not exist.
fr: Le chemin n'existe pas.

en: Incompatible Option
fr: Option incompatible

en: AutoAdd
fr: Ajout Automatique

en: Double-click to toggle
fr: Double-cliquer pour permuter

en: Double-click to edit
fr: Double-cliquer pour éditer

en: Path
fr: Chemin

en: <b>Watch Folders:</b>
fr: <b>Dossiers surveillés:</b>

en: Watch Folder Properties
fr: Propriétés du dossier surveillé

en: If a .torrent file is added to this directory,
    it will be added to the session.
fr: Si un fichier .torrent est ajouté dans ce répertoire,
    il sera ajouté à la session.

en: Select A Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Enable this watch folder
fr: Activer ce dossier surveillé

en: <b>Watch Folder</b>
fr: <b>Dossier surveillé</b>

en: Delete .torrent after adding
fr: Supprimer le ficher torrent après ajout

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will be deleted.
fr: Une fois le torrent ajouté à la session,
    le fichier .torrent sera supprimé.

en: Append extension after adding:
fr: Ajouter l'extension après l'ajout:

en: Once the torrent is added to the session,
    an extension will be appended to the .torrent
    and it will remain in the same directory.
fr: Une fois le torrent ajouté à cette session,
    une extension sera ajoutée au .torrent
    et il restera dans le même répertoire.

en: .added
fr: .ajouté

en: Once the torrent is added to the session,
    the .torrent will copied to the chosen directory
    and deleted from the watch folder.
fr: Une fois le torrent ajouté à cette session,
    le .torrent sera copié dans le répertoire choisi
    et supprimé du dossier de surveillance.

en: Once the torrent is deleted from the session,
    also delete the .torrent file used to add it.
fr: Une fois le torrent supprimé de la session,
    supprimer également le fichier .torrent utilisé pour l'ajouter.

en: <b>Torrent File Action</b>
fr: <b>Action sur le fichier Torrent</b>

en: Set download folder
fr: Définir le dossier de téléchargement

en: This folder will be where the torrent data is downloaded to.
fr: Ce dossier sera celui où les données des torrents seront téléchargées.

en: <b>Download Folder</b>
fr: <b>Dossier de téléchargement</b>

en: Set move completed folder
fr: Définir le dossier des fichiers terminés

en: <b>Move Completed</b>
fr: <b>Déplacer les fichiers téléchargés</b>

en: Label:
fr: Étiquette:

en: <b>Label</b>
fr: <b>Étiquette</b>

en: Main
fr: Général

en: The user selected here will be the owner of the torrent.
fr: L'utilisateur sélectionné ici sera le propriétaire du torrent.

en: <b>Owner</b>
fr: <b>Propriétaire</b>

en: Max Upload Speed:
fr: Vitesse maximale d'envoi :

en: Max Connections:
fr: Nombre maximal de connexions :

en: Max Upload Slots:
fr: Nombre maximum d'envois simultanés :

en: Max Download Speed:
fr: Vitesse maximale de téléchargement :

en: <b>Bandwidth</b>
fr: <b>Bande passante</b>

en: Auto Managed:
fr: Géré automatiquement:

en: Add Paused:
fr: Ajout suspendu:

en: Queue to:
fr: Mettre en attente dans:

en: <b>Queue</b>
fr: <b>File d'attente</b>

en: Extractor
fr: Extracteur

en: Extract to:
fr: Extraire vers :

en: Create torrent name sub-folder
fr: Créer un sous-répertoire avec le nom du torrent

en: This option will create a sub-folder using the torrent's name within the selected extract folder and put the extracted files there.
fr: Cette option crée un sous répertoire en utilisant le nom du torrent. Ce sous répertoire est situé dans le répertoire sélectionné pour l'extraction des données.

en: Blocklist
fr: Liste de blocage

en: Bad IP address
fr: Adresse IP incorrecte

en: The IP address "%s" is badly formed
fr: L'adresse IP « %s » est mal formée

en: Emule IP list (GZip)
fr: Liste d'IP Emule (GZip)

en: SafePeer Text (Zipped)
fr: Texte SafePeer (zippé)

en: PeerGuardian Text (Uncompressed)
fr: Texte PeerGuardian (non compressé)

en: PeerGuardian P2B (GZip)
fr: P2B PeerGuardian (GZip)

en: Invalid leader
fr: Leader invalide

en: Invalid magic code
fr: Code magique invalide

en: Invalid version
fr: Version invalide

en: Days
fr: Jours

en: Import blocklist on startup
fr: Importer la liste de blocage au démarrage

en: Download the blocklist file if necessary and import the file.
fr: Télécharger le fichier de liste de blocage si nécessaire et importer le fichier.

en: Check Download and Import
fr: Vérifier le téléchargement et l'importer

en: Download a new blocklist file and import it.
fr: Télécharger une nouvelle liste de blocage et l'importer.

en: Force Download and Import
fr: Forcer le téléchargement et importer

en: Blocklist is up to date
fr: La liste de blocage est à jour

en: Type:
fr: Type :

en: Date:
fr: Date :

en: File Size:
fr: Taille du fichier :

en: <b>Info</b>
fr: <b>Informations</b>

en: <b>Whitelist</b>
fr: <b>Liste blanche</b>

en: Daemon Options
fr: Options du démon

en: IP address to listen for UI connections
fr: Adresse IP pour écouter les connexions UI

en: Port to listen for UI connections on
fr: Port pour écouter les connexions UI

en: IP address to listen for BitTorrent connections
fr: Adresse IP d'écoute des connexions BitTorrent

en: The network interface name or IP address for outgoing BitTorrent connections.
fr: Nom ou adresse IP de l'interface réseau pour les connexions BitTorrent sortantes.

en: Set Maximum Connections
fr: Nombre maximum de connexions

en: Download Speed
fr: Vitesse de téléchargement

en: 5 KiB/s
fr: 5 Kio/s

en: 10 KiB/s
fr: 10 Kio/s

en: 30 KiB/s
fr: 30 Kio/s

en: 80 KiB/s
fr: 80 Kio/s

en: 300 KiB/s
fr: 300 Kio/s

en: Set Maximum Download Speed
fr: Vitesse de téléchargement maximale

en: Upload Speed
fr: Vitesse d'émission

en: Set Maximum Upload Speed
fr: Vitesse d'émission maximale

en: Protocol Traffic Download/Upload
fr: Trafic du protocole (réception/envoi)

en: Freespace in download folder
fr: Espace libre dans le dossier de téléchargement

en: Edit Connection
fr: Modifier la connexion

en: Host:
fr: Hôte:

en: Unable to edit host
fr: Impossible de modifier l'hôte

en: About Deluge
fr: À propos de Deluge

en: Copyright 2007-2018 Deluge Team
fr: Copyright 2007-2018 L'équipe de Deluge

en: Connection restored
fr: Connexion restaurée

en: Lost Connection
fr: Connexion perdue

en: The connection to the webserver has been lost!
fr: La connexion au serveur web a été perdue !

en: Lost connection to webserver
fr: Perte de connexion au serveur web

en: Create
fr: Créer

en: Help
fr: Aide

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Login
fr: Nom d'utilisateur

en: Login Failed
fr: Échec d'authentification

en: You entered an incorrect password
fr: Vous avez saisi un mot de passe incorrect

en: Tracker Host
fr: Hôte du traceur

en: Filters
fr: Filtres

en: D/L Speed Limit
fr: Vitesse limite de téléchargement

en: U/L Speed Limit
fr: Vitesse limite d'envoi

en: Connection Limit
fr: Limite de connection

en: Upload Slot Limit
fr: Limite d'envoi par pair

en: Update Tracker
fr: Mettre à jour le traceur

en: Force Recheck
fr: Forcer la re-vérification

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Move
fr: Déplacer

en: Browse
fr: Parcourir

en: Add Connection
fr: Ajouter une connexion

en: Unable to add host: {0}
fr: Impossible d'ajouter l'hôte : {0}

en: Save
fr: Sauvegader

en: Connect
fr: Connecter

en: Stop Daemon
fr: Arrêter le démon

en: Disconnect
fr: Se déconnecter

en: Start Daemon
fr: Démarrer le démon

en: Change Default Password
fr: Changer le mot de passe par défaut

en: We recommend changing the default password.<br><br>Would you like to change it now?
fr: Nous recommandons de changer le mot de passe par défaut. <br><br>Souhaitez-vous le changer maintenant ?

en: Remove With Data
fr: Supprimer avec les données

en: File Browser
fr: Explorateur de fichiers

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: Home
fr: Accueil

en: Add from Url
fr: Ajouter depuis une URL

en: Url
fr: URL

en: Failed to download torrent
fr: Impossible de télécharger le torrent

en: File
fr: Fichier

en: Uploading your torrent...
fr: Téléversement de votre torrent...

en: Failed to upload torrent
fr: Impossible de téléverser le torrent

en: Not a valid torrent
fr: Torrent non valide

en: Download
fr: Réception

en: Max Down Speed
fr: Vitesse max. de téléchargement

en: Max Up Speed
fr: Vitesse max. de téélversement

en: General
fr: Général

en: Add In Paused State
fr: Ajouter en mode pause

en: Loading
fr: Chargement

en: True
fr: Vrai

en: Details
fr: Détails

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Status:
fr: État :

en: Move Completed:
fr: Déplacer les fichiers terminés :

en: Private
fr: Privé

en: Be alerted about new releases
fr: Être averti des nouvelles versions

en: Help us improve Deluge by sending us your Python version, PyGTK version, OS and processor types. Absolutely no other information is sent.
fr: Aidez-nous à améliorer Deluge en envoyant votre version de Python, de PyGTK, de votre système et de votre processeur. Absolument aucune autre information n'est envoyée.

en: Incoming Address
fr: Adresse entrante

en: Use Random Port
fr: Utiliser un port aléatoire

en: Type Of Service
fr: Type de service

en: Maximum Connections:
fr: Nombre maximum de connexions :

en: Maximum Download Speed (KiB/s):
fr: Vitesse maximum de réception (Kio/s) :

en: Maximum Upload Speed (KiB/s):
fr: Vitesse maximale d'émission (Kio/s) :

en: Maximum Half-Open Connections:
fr: Nombre maximal de connexions semi-ouvertes :

en: Maximum Connection Attempts per Second:
fr: Nombre de tentatives de connexion par seconde :

en: Maximum Upload Slots:
fr: Nombre maximum de ports d'émission :

en: Install
fr: Installer

en: Find More
fr: En trouver plus

en: Install Plugin
fr: Installer un greffon

en: Select an egg
fr: Sélectionner un egg

en: Plugin Egg
fr: Greffon Egg

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Uploading your plugin...
fr: Téléversement de votre greffon...

en: Cache Size (16 KiB Blocks):
fr: Taille du cache (blocs de 16 Kio) :

en: Show filters with zero torrents
fr: Afficher les filtres avec zéro torrent

en: Allow the use of multiple filters at once
fr: Autoriser l'utilisation de plusieurs filtres en même temps

en: New:
fr: Nouveau :

en: Confirm:
fr: Confirmer :

en: Server
fr: Serveur

en: Session Timeout:
fr: Délai d'expiration de la session :

en: Enable SSL (paths relative to Deluge config folder)
fr: Activer SSL (chemins relatifs au dossier de configuration Deluge)

en: Private Key:
fr: Clé privée :

en: Certificate:
fr: Certificat :

en: Do you want to refresh the page now to use the new language?
fr: Voulez-vous actualiser la page maintenant pour utiliser la nouvelle langue ?

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Invalid Password
fr: Mot de passe non valide

en: Your passwords don't match!
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas !

en: Your old password was incorrect!
fr: Votre ancien mot de passe était incorrect !

en: Change Successful
fr: Changement réussi

en: Your password was successfully changed!
fr: Votre mot de passe a été modifié avec succès !

en: Pause torrent
fr: Mettre le torrent en pause

en: ETA:
fr: Temps restant estimé :
