denemo 2.2-rc1 - en to da translation catalogue (4598 entries)

note: GtkFileFilter *filter;
en: Choose SoundFont File
da: Vælg SoundFont-fil

note: GTK_WINDOW(gtk_text_view_get_window(GTK_TEXT_VIEW(Denemo.script_view), GTK_TEXT_WINDOW_WIDGET))
en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

en: Not exiting the previous MIDI capture loop
da: Går ikke ud af den forrige MIDI-optagelsesløkke

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
da: Angiv det musikalske temperament (tuning) som skal bruges for afspilning.

en: Overlay Pitches
da: Overlagstonehøjder

en: Clear Overlay
da: Ryd overlag

en: Continuous
da: Fortsættende

en: Click Volume
da: Kliklydstyrke

note: spinners to select silence, threshold, smoothing
en: Pitch Recognition Parameters
da: Parametre for tonehøjdegenkendelse

en: Silence
da: Stilhed

en: Threshold
da: Tærskel

en: Smoothing
da: Udglatning

en: Onset
da: Start

note: spinners to constrain the note values
en: Note validation criteria
da: Kriterier for nodevalidering

en: Lowest Pitch
da: Laveste tonehøjde

en: Highest Pitch
da: Højeste tonehøjde

en: Greatest Interval
da: Største interval

en: Input handling
da: Indgangshåndtering

en: Disable repeated notes
da: Deaktiver gentagede noder

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Frequency Measurement
da: Frekvensmåling

en: Frequency smoothing
da: Frekvensudglatning

en: Play range in seconds:
da: Afspil område i sekunder:

note: parent window FIXME I think there is a function to do this already. GTK_WINDOW(gtk_text_view_get_window(GTK_TEXT_VIEW(Denemo.script_view), GTK_TEXT_WINDOW_WIDGET))
en: _OK
da: _O.k.

note: g_list_length (((DenemoStaff *) (gui->movement->thescore->data))->measures);
en: Play from time
da: Afspil fra tidspunktet

en: to
da: til

en: Cross
da: Oversæt

en: Diamond
da: Diamant

en: Harmonic
da: Flageolettone

en: Change Notehead
da: Ændr nodehoved

en: Select Notehead Type
da: Vælg nodehovedtype

en: This movement is now number %d in the score
da: Denne sats er nu nummer %d i partituret

en: There is no previous movement to swap with
da: Der er ingen tidligere sats at bytte med

note: give info about removing matching context
en: A context is set on this staff
da: En kontekst er angivet på dette nodesystem

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
da: Du skal ændre nodesystemet → egenskaber → kontekst for denne og den forrige nodelinje; fortsæt?

en: Split off voices from this staff first
da: Uddel først stemmer fra dette nodesystem

en: There is no previous staff to swap with
da: Der er intet tidligere nodesystem at bytte med

en: There is no voice below this one on this staff
da: Der er ingen stemme under denne på nodesystemet

en: There is no voice below this one to split from
da: Der er ingen stemme under denne at uddele fra

en: There is no staff above to move this staff into
da: Der er intet nodesystem ovenfor at flytte dette nodesystem til

note: is interactive
en: This is the first voice
da: Dette er den første stemme

note: is interactive
en: This is the first staff
da: Dette er det første nodesystem

note: is interactive
en: This is the last voice
da: Dette er den sidste stemme

note: is interactive
en: This is the last staff
da: Dette er det sidste nodesystem

en: There is no object here to attach a fakechord to.
da: Der er intet objekt her at hæfte en falsk akkord på.

en: Chord Symbol Deletion
da: Sletning af akkordsymbol

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
da: Slet alle akkordsymboler fra dette nodesystem?

en: Insert/Edit Chord Symbol
da: Indsæt/rediger akkordsymbol

en: Give Chord(s) in LilyPond Notation
    E.g. c:m7 aes:aug7
    (Separate chord changes with spaces)
da: Angiv akkorder i LilyPond-notation
    F.eks. c:m7 aes:aug7
    (Adskil akkordændringer med mellemrum)

en: No current object to attach a figure to
da: Intet objekt at vedhæfte en figur til

en: Recursive key capture not possible!
da: Rekursiv tasteoptagelse er ikke mulig!

en: , or
da: , eller

en: Prefix Key %s, waiting for key %stype Esc to abort
da: Præfikstast %s, venter for tast %stast Esc for at afbryde

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
da: Du skal placere markøren på en akkord for at vedhæfte LilyPond

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
da: Du skal placere markøren på en node for at vedhæfte LilyPond til noden

en: Error in attach type
da: Fejl i vedhæftningstypen

en: Attach LilyPond
da: Vedhæft LilyPond

en: Give text to place before the note
da: Angiv tekst til placering før noden

en: Attach LilyPond to Note
da: Vedhæft LilyPond til node

en: Attach LilyPond to Chord
da: Vedhæft LilyPond til akkord

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
da: Angiv LilyPond-tekst til postfix til akkordnode

en: Give LilyPond text to postfix to chord
da: Angiv LilyPond-tekst til postfix til akkord

en: Give Display text if required
da: Angiv skærmtekst hvis krævet

note: FIXME how is this supposed to be done?
en: Insert LilyPond
da: Indsæt LilyPond

en: Give LilyPond text to insert
da: Angiv LilyPond-tekst at indsætte

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
da: Gentag kommandoen?
    (Hold Skift nede for avanceret redigering)

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
da: Denemo Editor:Newline at opdatere, Esc for avanceret redigering

en: Cannot delete via this mechanism, sorry
da: Kan ikke slette via denne mekanisme, beklager

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
da: Kommando: %s.
    (%s)
    Venstreklik for at køre kommandoen eller højreklik for yderligere tilvalg

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
da: Denne knap blev oprettet for Denemokommando, hvis mærke er %s. Normalt klikker du på den for at ændre indstillingen eller udføre handlingen, som den har som etiket

en: Select Directive
da: Vælg kommando

note: DeleteCurrentVerse DeleteCurrentStaff
en: Cancel
da: Afbryd

en: Select a directive attached to the tuplet start object
da: Vælg en kommando vedhæftet til den irregulære nodeværdis startobjekt

en: Select a directive attached to the tuplet end object
da: Vælg en kommando vedhæftet til den irregulære nodeværdi og objektet

en: Select a directive attached to the stem control object
da: Vælg en kommando vedhæftet til nodehalsens kontrolobjekt

en: Select a directive attached to the note "%s"
da: Vælg en kommando vedhæftet til denne node »%s«

note: not exactly on a note, offer any chord directives
en: Select a directive attached to the chord
da: Vælg en kommando vedhæftet til akkorden

en: Select the directive %s on note "%s"?
da: Vælg kommandoen %s på node »%s«?

en: No object here to edit
da: Intet objekt her at redigere

en: Nothing to edit on this stem direction control object - use controls in Staffs → Voices menu
da: Intet at redigere på denne nodehals retningskontrolobjekt - brug kontroller i nodesystemer → Stemmemenu

en: This marks the end of a tuplet (that is triplets etc) - it should come in the same measure as the tuplet start marker.
da: Dette markerer slutningen af en irregulær nodeværdi (dvs. tripletter etc.) - den bør komme i samme takt som den irregulære nodeværdis startmarkør.

en: No method for editing this type of object
da: Ingen metode for redigering af denne objekttype

en: Could not get contents of %s
da: Kunne ikke indehente indhold for %s

en: There is already an edit script for this tag
da: Der er allerede et redigeringsskript for dette mærke

en: Do you want to replace it?
da: Ønsker du at erstatte det?

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
da: Skriv redigeringsskriptfil til ~/.denemo/editscripts

note: for reset
en: Low Level Denemo Directive Edit
da: Redigering af Denemokommando på lavt niveau

note: gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (dialog), _("Denemo Object Editor"));
en: Delete Directive
da: Slet kommando

en: Create Script
da: Opret skript

en: Postfix
da: Suffiks

en: Prefix
da: Præfiks

en: Display text
da: Vis tekst

en: Text Position
da: Tekstplacering

en: Graphic
da: Grafik

en: Graphic Position
da: Grafikplacering

en: Tag
da: Mærke

en: LilyPond Grob Name
da: LilyPond-grobnavn

en: Scheme Data
da: Scheme-data

en: MidiBytes
da: MidiByte

en: Override Mask
da: Tilsidesæt maske

en: Minimum pixel width
da: Minimum for billedpunktsbredde

en: Applies to all layouts
da: Gælder for alle layout

en: This directive is honored by all layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to make it conditional on the Current Layout, the Default Layout or the Default Layout for the current part.
da: Denne kommando overholdes af alle layout. Brug partitur/sats/nodesystem/stemme/objekt-redigeringsprogrammet for at gøre det betinget af det nuværende layout, standardlayouttet eller standardlayouttet for den nuværende del.

en: Applies only to certain layouts, excluding the current one.
da: Anvendes kun på bestemet layout, eksklusive det nuværende.

en: Applies only to certain layouts, including the current one.
da: Anvendes kun på bestemet layout, inklusive det nuværende.

en: This directive is honored only by certain layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
da: Denne kommando overholdes kun i bestemte layout, Brug partitur/sats/nodesystem/stemme/objekt-redigeringsprogrammet for at ændre denne opførsel.

en: Excludes the current layout.
da: Ekskluder det nuværende layout.

en: Excludes certain layouts, but applies to the current one.
da: Ekskluderer bestemte layout, men gælder for det nuværende.

en: This directive is disregarded by certain layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
da: Denne kommando ignoreres af bestemte layout. Brug partitur/sats/nodesystem/stemme/objekt-redigeringsprogrammet for at ændre denne opførsel.

en: Get Edit Script
da: Hent redigeringsskript

en: Put Edit Script
da: Placer redigeringsskript

note: disabled until website can take uploading again
en: Upload Edit Script
da: Overfør redigeringsskript

en: Show Current Script
da: Vis nuværende skript

en: Directive Delete
da: Kommandosletning

en: Are you sure you want to delete the directive?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette kommandoer?

note: Vibrato here  ) to match the string paren open
en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
da: Brug objektmenuen til at ændre dette objekt - der er ingen kommandoer her

en: No directives here
da: Ingen kommandoer her

en: No directive selected
da: Ingen kommando valgt

note: (TweakRelativeOffset tag (car amount) (cdr amount))
en: Operation cancelled
da: Handling afbrudt

en: Select a score or movement directive for advanced (low-level) edit.
    Note: these directives can be edited normally using Score/Movement Properties Editor from the Score or Movement menus.
da: Vælg en kommando for partitur eller sats for avanceret (lavt niveau)
    redigering. Bemærk: Disse kommandoer kan redigeres normalt via partitur/sats-egenskabsredigeringsprogrammet i menuerne for Partitur eller Sats.

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for partitur - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for partiturteksthovedblok - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a score paper block directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for partiturpapirblok - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for satsteksthovedblok - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for satslayoutblok - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a movement control directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for satskontrol - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for nøgle - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for fortegn - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for tid - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for nodesystem - brug Skift for avanceret redigering

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
da: Vælg en kommando for stemme - brug Skift for avanceret redigering

en: ScoreDirectives
da: PartiturKommandoer

en: Score Header Block Directives
da: Kommandoer for partiturers teksthovedblokke

en: Score Paper Block Directives
da: Kommandoer for partiturers papirblokke

en: Movement Header Block Directives
da: Kommandoer for sats' teksthovedblokke

en: Layout Block Directives
da: Kommandoer for layoutblokke

en: Layout Directives
da: Kommandoer for layout

en: Movement Directives
da: Kommandoer for sats

en: The text of a verse can be typed or pasted here. Press Esc to return to editing notes.
    Separate syllables with space double hyphen space, -- , if they should have their own note(s).
    New lines and extra spaces have no special significance. Slurs on notes make them take only one syllable. Use the underscore _ for blank syllables.
da: Verses tekst kan indtastes eller indsættes her. Tryk Esc for at returnere til redigering af noder.
    Adskil stavelser med mellemrum dobbelt bindestreg mellemrum, -- , hvis de skal have deres egne noder.
    Nye linjer og ekstra mellemrum har ingen speciel signifikans. Legatobue på noder gør at de kun kan have en stavelse. Brug understreg _ for tomme stavelser.

en: Stanza Number
da: Stanzanummer

en: Give text to appear before lyrics
da: Angiv tekst som skal fremgå før sangtekster

en: Insert Stanza Number
da: Indsæt Stanzanummer

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
da: Indsæt et stanzanummer der bruger LilyPond-syntaksen

en: Verse %d
da: Vers %d

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
da: removemeasures: Modtog forespørgsel om at slette flere takter              end der findes. Forkaster anmodning.

en: No tooltip
da: Intet værktøjsfif

en: Directive for command: <span weight="bold">"%s"</span>
da: Kommando: <span weight="bold">»%s«</span>

en: Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>
da: Kommando: <span foreground="red"weight="bold">»%s«</span>

en: Menu location for this command: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>
da: Menuplacering for denne kommando: <span style="italic" weight="bold">»%s«</span>

en: The help for the command that created this directive is:
    <big>"%s"</big>
da: Hjælpen til kommandoen som oprettede dette direktiv er:
    <big>»%s«</big>

en: LilyPond inserted in prefix to this object is <tt>"%s"</tt>
da: LilyPond indsat i præfiks for dette objeket er  <tt>»%s«</tt>

en: LilyPond inserted in postfix to this object is <tt>"%s"</tt>
da: LilyPond indsat i postfix for dette objekt er <tt>»%s«</tt>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS IGNORED FOR SOME LAYOUTS
    </span>
da: <span foreground="red"weight="bold">DETTE DIREKTIV IGNORERES AF NOGLE LAYOUT
    </span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE ONLY FOR SOME LAYOUTS
    </span>
da: <span foreground="red"weight="bold">DETTE DIREKTIV ER KUN FOR NOGLE LAYOUT
    </span>

en: The LilyPond syntax generated is: <tt>"%s"</tt>
da: Den oprettede LilyPond-syntaks: <tt>»%s«</tt>

en: This object does not affect the music typesetting, (no LilyPond syntax is generated)
da: Dette objekt påvriker ikke musikopsætningen, (ingen LilyPond-syntaks oprettes)

en: Preceding measures are empty
da: Forgående takt er tom

en: Subsequent measures are empty
da: Efterfølgende takt er tom

en: Denemo Object Inspector
da: Denemo - objektinspektør

en: Inspect next note in chord
da: Inspicer næste node i akkord

en: Inspect the note
da: Inspicer noden

en: Alternate note at cursor
da: Skift node ved markøren

en: Run the Object Editor
da: Start redigeringsprogrammet for objekter

en: Create Button for Clone
da: Opret knap for klon

en: The cursor is in the appending position after
da: Markøren er i den tilføjende position efter

en: The cursor is on
da: Markøren er på

en: chord
da: akkord

en: a chord.
da: en akkort.

en: note
da: node

en: a one-note chord.
da: en en-node akkord.

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
da: En legatobue starter herfra.
    Der skal være en matchende slutlegatobue senere.

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
da: En legatobue slutter her
    Der skal være en matchende startlegatobue tidligere.

en: This is tied to the following note or chord.
    The following note or chord should have the same pitch
da: Den er forbundet med den følgende node eller akkord.
    Den følgende node eller akkord skal have den samme tonehøjde

en: This note begins a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
da: Denne node starter en crescendo. Brug højreklik → Dynamisk menu for at kontrollere dette.

en: This note ends a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
da: Denne node afslutter en crescendo. Brug højreklik → Dynamisk menu for at kontrollere dette.

en: This note begins a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
da: Denne node starter en diminuendo. Brug højreklik → Dynamisk menu for at kontrollere dette.

en: This note ends a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
da: Denne node afslutter en diminuendo. Brug højreklik → Dynamisk menu for at kontrollere dette.

en: This is an acciaccatura note
da: Dette er en forslagsnode (kort ubetonet)

en: This is an appoggiatura note
da: Dette er en forslagsnode (langt betonet)

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
da: Denne node betegner en rytme - brug et MIDI-tastatur for at tilføje tonehøjder ved at spille.

en: A Chord Symbol "%s" is attached to this note.
da: Et akkordsymbol »%s« er vedhæftet til denne node.

en: A Bass Figure "%s" is attached to this note.
da: En generalbas »%s« er vedhæftet til denne node.

en: <b>Within the chord the cursor is on the note %s </b>
da: <b>Inden i akkorden er markøren på noden %s </b>

en: Attached to this note:
da: Vedhæftet til denne node:

en: This rhythm has extra notes added to it, delete them and use the foot-pedal or Alt key to enter chords with the MIDI controller.
da: Denne rytme har ekstra noder vedhæftet, slet dem og brug fodpedalen eller Alt-tasten til at indtaste akkorder med MIDI-controlleren.

en: rest
da: pause

en: a rest.
da: en pause.

en: This rest has a slur start on it, use the Right Click  → Slurs menu to remove it
da: Denne pause har en legatobuestart på sig, brug højreklik → legatobuemenu for at fjerne den

en: This rest has a slur end on it, use the Right Click → Slurs menu to remove it
da: Denne pause har en legatobueslut på sig, brug højreklik → legatobuemenu for at fjerne den

en: This rest has a tie starting on it, use the Right Click  → Tied Note to remove it
da: Denne pause har en bindebue der starter på sig, brug højreklik → Bindebue for at fjerne den

en: This rest will not print, just act as a spacer.
da: Denne pause vil ikke blive udskrevet, fungerer kun som en taktpause.

en: This rest has the grace attribute set: these objects are usually inserted automatically to match real grace notes in other parts, this helps the music typesetter place the grace note correctly in the Print View.
da: Denne pause har forslagsattributten sat: Disse objekter indsættes normalt automatisk for at matche reelle forslagsnoder i andre stemmer, dette hjælper musikopsætteren med at placere forlagsnoden korrekt i udskrivningsvisningen.

en: Attached to the chord:
da: Vedhæftet akkorden:

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
da: Denne %s starter %d𝅘𝅥  -delsnoder inde i takten og varer %d𝅘𝅥  -delsnoder.

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
da: Denne %s starter %d𝅘𝅥 -delsnoder inde i takten og varer %d/%d𝅘𝅥 -delsnoder.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
da: Denne %s starter %d/%d 𝅘𝅥-delsnoder inde i takten og varer %d𝅘𝅥 -delsnoder.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
da: Denne %s starter %d/%d 𝅘𝅥-delsnoder inde i takten og varer %d/%d 𝅘𝅥-delsnoder.

note: type = _("start tuplet marker");
en:  a Start Tuplet object
    Meaning %d notes will take the time of %d notes
    until an End Tuplet object.
    See the Notes/Rests → Tuplets for control over how tuplets print
da:  et start irregulært nodeværdi-objekt
    Betyder at %d noder vil vare %d noder
    indtil et slut irregulært nodeværdi-objekt.
    Se Noder/pauser → Irregulære nodeværdier for kontrol over hvordan irregulære
    nodeværdier udskrives

en: Attached to the Start Tuplet:
da: Vedhæftet til start irregulær nodeværdi:

note: type = _("end tuplet marker");
en: an End Tuplet object
    Note: the Start Tuplet must be in the same measure.
da: et slut irregulær nodeværdi-objekt
    Bemærk: Start irregulær nodeværdi skal være i den samme takt.

en: Attached to the End Tuplet:
da: Vedhæftet til slut irregulær nodeværdi:

note: type = _("clef change object");
en: a Clef Change object.
da: et nøgleændringsobjekt.

en: Attached to the Clef Change:
da: Vedhæftet til nøgleændringen:

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
da: Denne nøgleændring udskrives ikke, den påvriker kun visningen.

note: type = _("time signature change object");
en: a Time Signature Change object.
da: et taktartændringsobjekt.

en: Attached to the Time Signature Change:
da: Vedhæftet til taktartændringen:

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
da: En taktartændring skal være det første objekt i en takt
    med mindre du forsøger at udføre noget usædvanligt

note: type = _("key signature change object");
en: a Key Signature Change object.
da: et toneartsangivelsesændringsobjekt.

en: Attached to the Key Signature Change:
da: Vedhæftet til toneartsangivelsesændringen:

note: type = _("stem direction change object");
en: a Stem Direction Control Object. The notes after the cursor %s
da: et kontrolobjekt for nodehalsretning. Noderne efter markøren %s

en: will have stems downwards.
da: vil have nodehalse nedad.

en: will have stems upwards.
da: vil have nodehalse opad.

en: will have stems up or down as needed.
da: vil have nodehalse op eller ned som krævet.

en: 
    Attached to the Stemming Change:
da: 
    Vedhæftet til nodehalsændringen:

en: a Denemo Directive: <span weight="bold">%s</span>
da: et Denemodirektiv: <span weight="bold">%s</span>

en: a Denemo Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>
da: et Denemodirektiv mærket: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>

en: 
    The help for the command that created this directive is
    <big>"%s"</big>
da: 
    Hjælpen til denne kommando som oprettede dette direktiv er
    <big>»%s«</big>

en: 
    Not for some layouts
da: 
    Ikke for nogle layout

en: 
    Only for some Layout(s)
da: 
    Kun for nogle layout

en: The LilyPond text inserted is <tt>%s%s</tt>
da: LilyPond-teksten indsat er <tt>%s%s</tt>

en: This object does not affect the printed output (no LilyPond syntax is generated for the typesetter)
da: Dette objekt påvirker ikke udskrivningen (ingen LilyPond-syntaks oprettes for opsætteren)

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS CONDITIONAL ON THE LAYOUT
    </span>
da: <span foreground="red"weight="bold">DETTE DIREKTIV ER BETINGET AF LAYOUTTET
    </span>

en: This Directive is at the end of the music
    You may need a closing double bar line -
    see Directives → Markings → Inserting Barlines
da: Dette direktiv er i slutningen af musikken
    Du skal måske bruge en afsluttende dobbelt bjælkelinje -
    se Direktiver → Markeringer → Indsættelse af bjælkelinjer

en: The cursor is on an unknown object type. Please report how this happened!
da: Markøren er en ukendt objekttype. Fortæl venligst hvordan det skete!

en: Playback timing: %d minutes %1.2f seconds
da: Afspilningstiming: %d minutter %1.2f sekunder

en: <span font-desc="30">Warning</span>
da: <span font-desc="30">Advarsel</span>

en: Clone %s
da: Klon %s

en: Palette Button Creation
da: Oprettelse af paletknap

en: Give a (unique) name for the button
da: Angiv et (unik) navn for knappen

en: Creates a cloned Denemo Directive
da: Opretter et klonet Denemodirektiv

en: Could not create a button of that name in that palette
da: Kunne ikke oprette en knap med det navn i den palet

en: Duplicate Directive
da: Duplikeret direktiv

en: Give layout duplicate directive is for:
da: Angiv layout som duplikeret direktiv er for:

en: Score
da: Partitur

en: The duplicate will be typeset only for layout:
da: Duplikeringen vil kun blive opsat for dette layout:

en: The original directive should be made to ignore that layout even though later directives generally override earlier ones. The duplicate directive will appear at the end of the directives of its type in the editor, tagged with the name of the layout (you can change the conditional behavior regardless of this name though).
da: Det originale direktiv skal laves, så det ignorerer det layout også selv om senere direktiver generelt overskriver tidligere. Det duplikerede direktiv vil fremgå i slutningen af direktiverne for sin type i redigeringsprogrammet, mærket med navnet for layouttet (du kan dog ændre den betingede opførsel uanset dette navn).

en: To add or remove built-in attributes right click on the object in the display window
da: For at tilføje eller fjerne indbyggede attributter højreklik på objektet i skærmvinduet

en: You have custom score layout(s). Making this directive conditional will not affect them until you Reload Score-wide Settings in the Score Layout view.
da: Du har tilpassede partiturlayout. At gøre dette direktiv betinget vil ikke påvirke dem før du genindlæser generelle partiturindstillinger i visningen for partiturlayout.

en: Conditional
da: Betinget

en: Run the Edit Script for
da: Kør redigeringsskriptet for

en: Execute command:
da: Kør kommando:

en: Re-run the command to edit the Denemo Directive
da: Kør kommandoen igen for at redigere Denemodirektivet

note: gtk_widget_override_color (inner_box, GTK_STATE_FLAG_NORMAL, &color);
en: Delete
da: Slet

en: Next ➡
da: Næste ➡

en: Copy
da: Kopier

note: some menu items should be insensitive if the Scheme window is not visible if upbeat is present
en: Help
da: Hjælp

en: Create Button for Command
da: Opret knap for kommando

en: Make a palette button for running the command that created this attribute.
da: Lav en paletknap for kørsel af kommanden som oprettede denne attribut.

en: Make a palette button for installing this attribute elsewhere.
da: Lav en paletknap for installation af denne attribut et andet sted.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Examine/Edit this directive at a low-level
da: Undersøg/rediger dette direktiv på et lavt niveau

en: Built-in Chord Attributes
da: Indbyggede akkordattributter

en: Remove slur start
da: Fjern legatobuestart

en: Remove slur end
da: Fjern Legatobueslutning

en: Remove tie
da: Fjern bindebue

en: Remove Start cresc. marking
da: Fjern startcresc.-markering

en: Remove End cresc. marking
da: Fjern slutcresc.-markering

en: Remove Start dim. marking
da: Fjern startdim.-markering

en: Remove End dim. marking
da: Fjern slutdim.-markering

en: Un-grace the note
da: Fjern forslagsnode

en: Denemo Object Editor
da: Denemo - objektredigeringsprogram

en: Close
da: Luk

en: ⬅ Previous Object
da: ⬅ forrige objekt

en: Next note in chord
da: Næste node i akkord

en: Alternate note
da: Skift node

en: Next Object ➡
da: Næste objekt ➡

en: Attached to the rest:
da: Vedhæftet pausen:

note: only one note
en: Edit the note
da: Rediger noden

en: Attached to Note %s
da: Vedhæft til node %s

en: Nothing attached to Note %s
da: Intet vedhæftet noden %s

en: Assign Pitch to Rhythm
da: Tildel tonehøjde til rytme

en: Edit Chord Symbol
da: Rediger akkordsymbol

en: Edit Bass Figure
da: Rediger generalbas

en: Add/Remove attributes
da: Tilføj/fjern attributter

note: type = _("start tuplet marker");
en: Alter Tuplet Type
da: Ændr type for irregulær nodeværdi

en: Attached to the tuplet start:
da: Vedhæftet til irregulær nodeværdis start:

en: Attached to the tuplet end:
da: Vedhæftet til irregulær nodeværdis slutning:

en: Attached to the clef change object:
da: Vedhæftet til ændringsobjektet for nøgle:

en: Transform to printing clef
da: Transformer til udskrivende nøgle

en: Attached to the time signature change object:
da: Vedhæftet til ændringsobjektet for taktart:

en: Attached to the key signature change object:
da: Vedhæftet til ændringsobjektet for toneartsangivelse:

en: Attached to the stemming change object:
da: Vedhæftet til ændringsobjektet for nodehals:

en: Standalone Denemo Directive:
da: Uafhængigt Denemodirektiv:

en: Make a palette button for running the command that created/inserted this object.
da: Lav en paletknap for kørsel af kommandoen som oprettede/indsatte dette objekt.

en: Make a palette button for inserting a clone of this object elsewhere.
da: Lav en paletknap for indsættelse af en klon af dette objekt et andet sted.

en: Score
da: Partitur

en: Movement
da: Sats

en: Score Header
da: Partiturteksthoved

en: Paper
da: Papir

en: Movement Header
da: Satsteksthoved

en: Movement Layout
da: Satslayout

en: Key Signature
da: Toneart

en: Time Signature
da: Taktart

en: Clef
da: Nøgle

en: Staff
da: Nodesystem

en: Voice
da: Stemme

en: Directives
da: Direktiver

en: %sDenemo %s Directive tagged: %s %c%s%c
da: %sDenemo %s-direktiv mærket: %s %c%s%c

en: (Conditional)
da: (Betinget)

en: %sDenemo %s Directive: %s %c%s%c
da: %sDenemo %s-direktiv: %s %c%s%c

en: Create Duplicate
da: Opret duplikering

en: Duplicate this directive with a new name. Usually only makes sense when the two directives are conditional applying to different layouts.
da: Dupliker dette direktiv med et nyt navn. Giver normalt kun mening når to direktiver er betinget anvendt på forskellige layout.

en: Open Command Center
da: Åbn kommandocenteret

en: Opens the Command Center on this command. Here you can find the location of the command in the menu system, set shortcuts etc.
da: Kommandocenteret åbnes med denne kommando. Her kan du finde placeirngen af kommandoen i menusystemet, angive genveje etc.

en: Make a palette button for installing a clone of this attribute elsewhere.
da: Lav en paletknap for installation af en klon af denne attribut et andet sted.

en: Score and Movement Properties Editor
da: Redigeringsprogram for partitur- og satsegenskaber

en: Score Properties
da: Partituregenskaber

en: Edit Built-in Score Properties
da: Rediger indbyggede partituregenskaber

en: Movement
da: Sats

en: Properties
da: Egenskaber

en: ⬅ Previous Movement
da: ⬅ Forrige sats

en: Next Movement ➡
da: Næste sats ➡

en: The clef here only affects the display as this voice is typeset on the staff above.
    Normally you will want it set the same as the staff the notes will appear on.
    Dismiss this warning and make any needed changes via the popup dialog coming next.
da: Nøglen her påvirker kun visningen da denne stemme er opsat på nodesystemet ovenfor.
    Normalt vil du ønske at angive den på samme måde som nodesystemet noderne vil fremgår af.
    Afvis denne advarsel og foretag de nødvendige ændringer via pop op-dialogen der følger.

en: This voice should have the same key signature as the staff it appears on. Use the key signature menu commands to correct it if needed.
da: Denne stemme skal have den samme toneartsangivelse som nodesystemet det fremgår på. Brug menukommandoerne for toneartsangivelse til at rette dette hvis krævet.

en: Change the keysignature by clicking on it, or via the Key Signatures menu (after closing this editor).
da: Ændr toneartsangivelsen ved at klikke på den, eller via menuen for toneartsangivelser (efter luk af dette redigeringsprogram).

en: This voice should have the same time signature as the staff it appears on. Use the time signature menu commands to correct it if needed.
da: Denne stemme skal have den samme taktart som nodesystemet den fremgår af. Brug menukommandoerne for taktarten for at rette den hvis krævet.

en: Staff and Voice Properties Editor
da: Redigeringsprogram for nodesystem- og stemmeegenskaber

en: Staff Properties
da: Nodesystemegenskaber

en: Staff Above
da: Nodesystem over

en: Staff Below
da: Nodesystem under

en: <b>This voice will be typeset on the staff above</b>
da: <b>Denne stemme vil blive opsat på nodesystemet ovenfor</b>

en: Edit Built-in Staff Properties
da: Rediger indbyggede nodesystemegenskaber

en: Clef:
da: Nøgle:

en: Time: %d/%d
da: Tid: %d/%d

en: Key: %s
da: Toneart: %s

en: Voice Properties
da: Stemmeegenskaber

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
da: Dette er det nuværende satsnummer %d
    Klik på en anden knap for at ændre sats

en: Click to switch to movement number %d
da: Klik for at skifte satsnummer %d

en: This is the only movement
da: Dette er den eneste sats

en: Delete it and start over?
da: Slet den og start forfra?

en: This is movement #%d
da: Dette er sats #%d

en: Delete entire movement?
da: Slet hel sats?

en: No such movement
da: Ingen sådan sats

en: No such voice
da: Ingen sådan stemme

en: No such measure
da: Ingen sådan takt

en: This is the last movement
da: Dette er den sidste sats

en: This is the first movement
da: Dette er den første sats

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
da: En knapbjælke kan udfyldes med satstitler og andre brugeroprettede knapper.
    Du kan generelt ved at klikke på knappen redigere titlen eller værdien eller udføre handlingen bag knappen

en: LilyPond text editor
da: LilyPond-tekstredigeringsprogram

en: Default Score Layout
da: Standardlayout for partitur

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
da: Denne knap er for ændring af selve partituret, den vil ikke påvirke dette tilpassede layout

en: New Score Layout
da: Nyt partiturlayout

en: Give a name for this new score layout
da: Angiv et navn for dette nye partiturlayout

en: Custom Layout
da: Tilpasset layout

en: Customize Layout
da: Tilpas layout

en: Replace Standard Layout?
da: Erstat standardlayout?

en: This layout will be used in place of the standard one, unless you delete it.
    Any new staffs added to the score will not appear in it unless you edit it.
da: Dette layout vil blive brugt i stedet for standarden, med mindre at du sletter det.
    Eventuelle nye nodesystemer tilføjer til partituret vil ikke fremgå i den medmindre, at du redigerer den.

en: Actions for this Layout
da: Handlinger for dette layout

en: Typeset
da: Opsæt

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
da: Opsæt partituret via dette layout for at bestemme hvilke sats, stemmer, titler, sideombrydninger etc. der skal bruges

en: Edit LilyPond Text of Layout
da: Rediger LilyPond-tekst for layout

en: Opens the LilyPond window for further editing.
da: Åbner LilyPond-vinduet for yderligere redigering.

en: Duplicate
da: Dupliker

en: Create a duplicate of this layout.
da: Opret en duplikat af dette layout.

en: Convert to LilyPond Text
da: Konverter til LilyPond-tekst

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
da: Konverterer dette layout til LilyPond-tekst for yderligere redigering.

en: Discard this customized score layout.
da: Fjern dette tilpassede partiturlayout.

en: Create Default Score Layout
da: Opret standardlayout for partitur

en: Creates the Default Score Layout
da: Opretter standardlayout for partitur

en: Append Current Movement
da: Tilføj nuværende sats

en: Appends the current movement at the end of this layout. Select the movement you wish to append to the layout in the Denemo Display first. The same movement can be placed multiple times in the layout, with individual edits as needed.
da: Tilføjer den nuværende sats i slutningen af dette layout. Vælg satsen du ønsker at tilføje til layouttet i Denemovisningen først. Den samme sats kan placeres flere gang i layouttet, med individuelle redigeringer efter behov.

en: Re-order Movement
da: Ændr rækkefølge for sats

en: Moves the first expanded movement in this layout to the end.
    This does not alter the score, just this layout. To re-order the actual movements of the score see the Movements menu.
da: Flytter den første udvidede sats i dette layout til slutnignen.
    Dette ændrer ikke partituret, kun dette layout. For at ændre rækkefølgen for de faktiske satser for partituret se menuen for satser.

en: Refresh
da: Opdater

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
da: Genberegn dette layout for at indarbejde ændringer lavet til partiturstrukturen.

en: Customize
da: Tilpas

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
da: Opret et layout fra dette standardlayout, som du så kan ændre.

en: Discard this standard score layout.
da: Fjern dette standardlayout for partiturer.

en: The music for this staff has been replaced by the music from the current staff, i.e. staff where the cursor is, Movement %d, Staff %d.
da: Musikken for dette nodesystem er blevet erstattet af musikken fra det nuværende nodesystem, dvs. nodesystemet hvor markøren er, Sats %d, nodesytem %d.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit the voice directives for this layout
da: Rediger stemmedirektiverne for dette layout

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
da: Slet denne stemme fra partiturlayoutet
    Bemærk at hvis det er den første stemme, så vil nøgletid og toneartsignaturer også blive slettet.

en: Initial Signatures
da: Oprindelige signaturer

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
da: Klik her for at vise og redigere nøglen, tonearten og taktarter for dette nodesystem

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
da: Rediger LilyPond-definitionen for nøglen. Redigeringen påvirker kun dette layout.

en: Key
da: Toneart

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
da: Rediger LilyPond-definitionen for toneart-signaturen. Redigeringen påvirker kun dette layout.

en: Time
da: Tid

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
da: Rediger LilyPond-definitionen for denne taktart. Redigeringen påvirker kun dette layout.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
da: Nøgle-, tids- og toneart-signaturer vedhæftet til andre stemmer ignoreres, kun den primære har effekt

en: Music for
da: Musik for

en: Click here to move the Denemo cursor to the start of this music.
    The actual notes live here. You can only edit these in the main Denemo display.
    However you can place conditional directives that are to be used only when using this layout. For example page breaks just for this layout can be placed at points in the music.
da: Klik her for at flytte Denemo-markøren til begyndelsen af denne musik.
    De faktiske noder befinder sig her. Du kan kun redigere disse i Denemos hovedvisning.
    Du kan dog placere betingelsesdirektiver, som kun skal bruges, når dette layout benyttes. For eksempel kan sideombrydninger kun for dette layout placeres på steder i musikken.

en: Substitute
da: Erstat

en: Substitute the music of this staff/voice with the music of the current staff/voice.
    You can click the "Music for ..." button to move the cursor in the Denemo Display onto the staff/voice whose music you want to use before clicking this button to substitute the music. The editing affects only this layout.
da: Erstat musikken for dette nodesystem/stemme med musikken fra det nuværende nodesytem/stemme.
    Du kan klikke på knappen »Musik for ...« for at flytte markøren i Denemovisningen til nodesystemet/stemmen hvis musik, du ønsker at bruge, før der klikkes på denne knap for at erstatte musikken. Redigeringen påvirker kun dette layout.

en: Drop this lyric part from the score layout
da: Drop denne sangtekstdel fra partiturlayoutet

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
da: Flyt denne sangtekstdel over nodesystemet for dette partiturlayout

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
da: Flyt denne sangtekstdel under nodesystemet for dette partiturlayout

en: Edit LilyPond
da: Rediger LilyPond

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
da: Rediger dette via LilyPond-syntaks
    Redigeringen anvendes kun på dette partiturlayout

en: Edit this element for this layout
da: Rediger dette element for dette layout

en: Move this element upwards for this score layout
da: Flyt dette element op for dette partiturlayout

en: Move this element downwards for this score layout
da: Flyt dette element ned for dette partiturlayout

en: Remove this element from this layout
da: Fjern dette element fra dette layout

en: Page Break
da: Sideskift

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
da: Dette laver en ny side, nyttig til at undgå sidevendinger

en: Blank Page
da: Tom side

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
da: Udskriver en tom side med vilje, nyttig til at undgå sidevendinger

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
da: Her kan du indsætte dine egne titler etc. kun for dette layout.
    For bogtitler bruges \titledPiece \markup »mitnavn«
    Simple titler placeres ikke her, men fremgår i en teksthovedblok i slutningen af satsen.
    For anden brug, se LilyPond-manualen.

en: Create Page Break
da: Opret sideombrydning

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
da: Indsætter en sideombrydning, nyttig til at undgå sidevendinger
    Flyt den før titlen (via op-pilen) når oprettet!

en: Create Blank Page
da: Opret tom side

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
da: Indsætter en tom side med vilje, nyttig til at undgå sidevendinger når der udskrives på begge sider af papiret

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
da: Opretter en LilyPond-kommentar, som du kan redigere for at få titler etc. for denne sats, som kun æglder for dette layout.

en: Movement Titles, Page Breaks etc
da: Satstitler, sideskift etc.

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
da: Her er indstillinger for satstitlen, sideskift før satsen etc.

en: Create Titles for Movement
da: Opret titler for sats

en: Set book titles for this movement in the score
da: Angiv bogtitler for denne sats i partituret

en: Create for Custom Layout
da: Opret for tilpasset layout

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
da: Opret sideskift, tomme sider ... for dette layout

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
da: Denne akkolade forbinder flere nodesystemer - du kan slette den for et tilpasset layout.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
da: Fjern denne nodesystemakkolade fra disse nodesystemer for et tilpasset layout.

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
da: Dette viser nøglen i Denemopartituret - den faktiske nøgle udskrevet kan ændres af vedhæftede direktiver.
    Du kan redigere nøglen for et tilpasset layout - gør dette for den første stemme på nodesystemet.

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
da: Flyt dette nodesystem (med alle dets stemmer) over det foregående nodesystem.

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
da: Flyt dette nodesystem (med alle dets stemmer) til efter det følgende nodesystem.

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
da: Fjern dette nodesystem (med alle dets stemmer) for tilpasset layout.

note: the reason these are outside the staff frame is it makes them appear above the staff
en: Chord Symbols
da: Akkordsymboler

en: Staff Start
da: Nodesystem start

en: Staff %d Start
da: Nodesystem %d start

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
da: Klik for en menu for at placere Denemomarkøren på dette nodesystem
    eller for at ændre dette nodesystem til et tilpasset layout

en: Move Denemo Cursor to this staff
da: Flyt Denemomarkør til dette nodesystem

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
da: Vil flytte Denemomarkøren til begyndelsen af dette nodesystem i denne sats

en: Edit Staff Opening Syntax
da: Rediger nodesystemets åbningssyntaks

en: Edit the syntax creating this staff to customize this layout
    Take care only alter the obvious bits, such as instrument name etc
    Injudicious deletion of the LilyPond typesetting characters {<<# etc can make the layout unreadable by the LilyPond typesetter. Just delete the layout if you get stuck.
da: Rediger syntaksen der opretter dette nodesystem for at tilpasse dette layout
    Vær omhyggelig med kun at ændre de indlysende dele, såsom instrumentnavn etc.
    Utilsigtet sletning af LilyPonds opsætningstegn {<<# etc. kan gøre layoutet ulæseligt af LilyPond-opsætteren. Du kan bare slette layoutet hvis du sidder fast.

en: Set Staff Group Start/End
da: Angiv nodesystemgruppens start/slut

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
da: Parenteserne { og [ der binder nodesystemer sammen kan angives her. Angiv start på et nodesystem og slut på et senere nodesystem.
    Redigerer partituret, tilpasser ikke bare et layout.
    Opdater layoutvisningen (se under Indstillinger for denne layoutknap øverst) når du har lavet ændringerne.

en: Voices
da: Stemmer

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
da: Indholder stemmerne i nodesystemet - nøglen, taktart, nøglesignatur og musik er altsammen her

en: Staff End
da: Nodesystem slut

en: Staff %d End
da: Nodesystem %d slut

note: things like transpose whole score etc
en: The Staff
da: Nodesystemet

en: The Staffs
da: Nodesystemerne

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
da: Indeholder nodesystemerne nedenfor som er stemmerne med musikken.

en: Append Current Staff
da: Tilføj nuværende nodesystem

en: Appends the current staff (the one where the cursor is in the Denemo Display) to this layout. The same staff can be placed at multiple positions in the layout with individual edits in each.
da: Tilføjer det nuværende nodesystem (det hvor markøren er i Denemovisningen) til dette layout. Det samme nodesystem kan placeres på flere positioner i layouttet med individuelle redigeringer i hver.

en: Movement %d
da: Sats %d

en: paper size
da: papirstørrelse

en: Global staff size
da: Global nodesystemstørrelse

en: Paper Block
da: Papirblok

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
da: Indstillinger for hele partituret: inkluderer samlet nodesystemstørrelse, papirstørrelse ...

en: the paper block contents
da: papirblokindholdet

en: Score Titles
da: Partiturtitler

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
da: Titler, layoutindstillinger, præferencer etc. for hele partituret.
    Inkluderer hovedtitlen, komponist, dato, instrumentation, kort beskrivelse

en: Default tagline
da: Standardslogan

en: Score Directives
da: Partiturdirektiver

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
da: Inkluderer indrykningen før den første takt, LilyPond-inkluderingsfiler ...

en: Score-wide Settings.
da: Generelle partiturindstillinger.

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
da: Angivelse af partiturtitel, komponist, teksthoveder og fodnoter for dette layout

note: having buttons that affect the score itself is confusing
en: Create Book Titles
da: Opret bogtitler

en: Set book titles for the score
da: Angiv bogtifler for denne partitur

en: Reload Score-Wide Settings
da: Genindlæs generelle partiturindstillinger

en: Reload the score wide settings for this layout from the current values in the score.
    Do this if you have made changes to the score titles etc which you wish to be used for this layout.
da: Genindlæser de generelle partiturindstillinger for dette layout fra de nuværende værdier i partituret.
    Gør dette hvis du har lavet ændringer til partiturtitlerne etc., som du ønsker skal bruges for dette layout.

note: if(sb)g_print ("Typesetting for id = %d\n\n\n\n", sb->id); else g_print ("No score layout\n\n");
en: <b>Movement %d</b>
da: <b>Sats %d</b>

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
da: Indeholder layoutet for sats- satstitlen og den faktiske musik

en: Remove this movement from the score layout
da: Fjern denne sats fra dette partiturlayout

en: Header block
da: Teksthovedblok

en: Layout block
da: Layoutblok

en: Movement Block
da: Satsblok

en: Movement Epilog
da: Satsepilog

en: The currently expanded movement is already at the end
da: Den nuværende udvidede sats er allerede ved slutningen

en: No movement is expanded - don't know which movement to move
da: Ingen sats er udvidet - ved ikke hvilken sats at flytte

en: Full Score
da: Fuld partitur

en: This is a score layout - the buttons mostly customize the layout
    You can have several layouts and use them to print different versions of your score.
    Once customized e.g. by adding page breaks, deleting certain parts etc the layout will be saved with your score and can be used for printing from even though you may have made corrections to the music.
    Standard layouts are created by invoking the standard print commands - print, print part, print movement etc.
    These standard layouts provide a convenient starting point for your customized layouts.<b>Note 1</b>Custom layouts are not saved for further graphical editing, only the typesetting commands are saved, so, unless you are familiar with LilyPond do all your work on the layout in one session.<b>Note 2</b>The first comment in the LilyPond text of the layout holds the name of the layout. If you change it any conditional directives that are for the layout will need refreshing
da: Dette er et partiturlayout - knapperne tilpasser hovedsagelig layoutet.
    Du kan have flere layout og bruge dem til at udskrive forskellige versioner af dit partitur.
    Når tilpasset f.eks. ved at tilføje sideskift, slette bestemte dele etc. vil layoutet blive gemt med din partitur og kan bruges til at udskrive fra selv om du har lavet korrektioner til musikken.
    Standardlayout oprettes ved at starte de normale udskriv-kommandoer - udskriv, udskriv del, udskriv sats etc.
    Disse standardlayout tilbyder et nemt udgangspunkt for dine tilpasssede layout.<b>Note 1</b>Tilpassede layout gemmes ikke for yderligere grafisk redigering, kun opsætningskommandoerne gemmes, så, med mindre du er bekendt med LilyPond bør du udføre alt dit arbejde på layoutet i en session.<b>Note 2</b>Den første kommentar i LilyPond-teksten for layoutet indeholder navnet for layoutet. Hvis du ændrer det, vil eventuelle betingede direktiver for layoutet kræve en opdatering.

en: The LilyPond text for this layout can be edited in the LilyPond view window.
    You can safely delete this layout if you no longer need it
    (for example if you have made structural changes to the score
    not reflected in this layout).
da: LilyPond-teksten for dette layout kan redigeres i LilyPond-fremvisningsvinduet.
    Du kan roligt slette dette layout, hvis du ikke længere skal bruge det
    (for eksempel hvis du har lavet strukturelle ændringer til partituret,
    som ikke er reflekteret i dette layout).

en: This is a customized layout, which has been transformed into instructions for the LilyPond music typesetter.
    This is the form in which customized layouts are stored in a Denemo score on disk - the graphical interface is no longer available. You can, however still edit the layout with care (and some understanding of LilyPond).
    Use the View → LilyPond window to do this.
    Otherwise you can delete it and create a new one from a standard layout.
da: Dette er et tilpasset layout, som er blevet transformeret til instruktioner for LilyPond-musikopsætteren.
    Dette er formen som tilpassede layout gemmes i, for en Denemopartitur, på disken - den grafiske grænseflade er ikke længere tilgængelig. Du kan dog stadig redigere layoutet hvis du er omhyggelig (og kender til LilyPond).
    Brug Vis → LilyPond-vinduet.
    Ellers kan du slette layoutet og oprette et nyt fra et standardlayout.

en: Custom Scoreblock
da: Tilpasse partiturblok

en: Typesets this layout
da: Opsætter dette layout

en: Part 1
da: Del 1

en: Part %d
da: Del %d

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
da: Du skal ændre/slette det matchende nodesystem; fortsæt?

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
da: Det slettede nodesystem havde en start/slut-kontekst; hvis du stadig har nodesystemet med den matchende slut/start-kontekst
     så bør du fjerne det (eller dets kontekst) nu.
    Se Nodesystem->egenskaber->kontekst
    Du vil ikke kunne udskrive de fejlmatchede kontekster.

note: ******* built-in commands
en: Selection Cursor Left
da: Markering markør venstre

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
da: Flytter markøren et objekt mod venstre, ændrer en eventuel markering

en: Move Cursor Left
da: Flyt markør mod venstre

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
da: Flytter markøren et objekt mod venstre, uden at ændre markeringen

en: Cursor Down
da: Markør ned

en: Moves the cursor one scale step down
da: Flytter markøren et skalatrin ned

en: Cursor Up
da: Markør op

en: Moves the cursor one scale step up
da: Flytter markøren et skalatrin op

en: Selection Cursor Right
da: Markering markør højre

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
da: Flytter markøren et objekt mod højre, ændrer en eventuel markering

en: Move Cursor Right
da: Flyt markør mod højre

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
da: Flytter markøren et objekt mod højre, uden at ændre markeringen

en: To Mark
da: Til mærke

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
da: Flytter markøren til mærket uden at ændre markeringen

en: Swap Ends of Selection
da: Ombytter markeringsdelene

en: Swaps the active end of the selection
da: Ombytter den aktive del af markeringen

en: To Selection Start
da: Til markeringsstart

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
da: Flytter markøren til det første objekt i markeringen uden at ændre markeringen. Returnerer #f hvis ingen markering

en: Push Position
da: Skubposition

en: Pushes the current cursor position onto a stack
da: Skubber den nuværende markørposition oven på en stak

en: Pop Position
da: Popposition

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
da: Popper en position fra stakken af markørpositioner, flytter markøren der

en: Pop and Push Position
da: Pop- og skubposition

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
da: Popper en position fra stakken af markørpositioner, skubber den nuværende position, flytter så markøren til den poppede position

en: Hide/Show Menus
da: Skjul/vis menuer

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
da: Skjuler/viser menuer, panel etc. De viste er dem valgt i visningsmenuen.

en: Selection Staff Up
da: Markering nodesystem op

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
da: Flytter markøren til nodesystemet ovenfor, udvider en eventuel markering

en: Selection Staff Down
da: Markering nodesystem ned

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
da: Flytter markøren til nodesystemet nedenfor, udvider en eventuel markering

en: Move to Staff Up
da: Flyt til nodesysem op

en: Moves the cursor to the staff above without altering selection. On the top staff it adds space above the staffs.
da: Flytter markøren til nodesystemet ovenfor uden at ændre markering. På øverste nodesystem tilføjes mellemrum over nodesystemerne.

en: Move to Staff Down
da: Flyt til nodesystem ned

en: Moves the cursor to the staff below without altering selection
da: Flytter markøren til nodesystemet nedenfor uden at ændre markering

en: Measure Left
da: Takt venstre

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
da: Flytter markøren til det første objekt i den næste takt, udvider en eventuel markering

en: Measure Right
da: Takt højre

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
da: Flytter markøren til det første objekt i den forrige takt, udvider en eventuel markering

en: Move to Measure Left
da: Flyt til venstre takt

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
da: Flytter markøren til det første objekt i den næste takt, efterlader markering, hvis en sådan, uændret

en: Move to Measure Right
da: Flyt til højre takt

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure leaving selection, if any, unchanged
da: Flytter markøren til det første objekt i den forrige takt, efterlader markering, hvis en sådan, uændret

en: Change/Append A
da: Ændr/tilføj A

en: Changes the note the cursor is on to the note A.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden A.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Change/Append B
da: Ændr/tilføj H

en: Changes the note the cursor is on to the note B.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden H.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Change/Append C
da: Ændr/tilføj C

en: Changes the note the cursor is on to the note C.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden C.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en nodeaf den forudgående nodes længde.

en: Change/Append D
da: Ændr/tilføj D

en: Changes the note the cursor is on to the note D.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden D.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Change/Append E
da: Ændr/tilføj E

en: Changes the note the cursor is on to the note E.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden E.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Change/Append F
da: Ændr/tilføj F

en: Changes the note the cursor is on to the note F.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden F.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Change/Append G
da: Ændr/tilføj G

en: Changes the note the cursor is on to the note G.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
da: Ændrer noden markøren er på til noden G.
    Hvis markøren er i tilføjelsesposition tilføjes en node af den forudgående nodes længde.

en: Octave Up
da: Oktav op

en: Changes the note at the cursor to an octave higher
da: Ændrer noden ved markøren til en oktav højere

en: Octave Down
da: Oktav ned

en: Changes the note at the cursor to an octave lower
da: Ændrer noden ved markøren til en oktav lavere

en: WholeNote
da: Helnode

en: Insert 𝅝
da: Indsæt 𝅝

en: HalfNote
da: Halvnode

en: Insert 𝅗𝅥
da: Indsæt 𝅗𝅥

en: QuarterNote
da: Fjerdedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥
da: Indsæt 𝅘𝅥

en: EighthNote
da: Ottendedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
da: Indsæt 𝅘𝅥𝅮

en: SixteenthNote
da: Sekstendedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
da: Indsæt 𝅘𝅥𝅯

en: ThirtysecondNote
da: Toogtredivedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
da: Indsæt 𝅘𝅥𝅰

en: SixtyfourthNote
da: Fireogtredstyvendedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
da: Indsæt 𝅘𝅥𝅱

en: OneHundredTwentyEighthNote
da: Hundredeotteogtyvendedelsnode

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
da: Indsæt 𝅘𝅥𝅲

en: TwoHundredFiftySixthNote
da: Tohundredeseksoghalvtredsdelsnode

en: Insert 𝅥
da: Indsæt 𝅥

en: Insert a 𝄻
da: Indsæt en 𝄻

en: Insert 𝄻 rest
da: Indsæt 𝄻 pause

en: Insert a 𝄼
da: Indsæt en 𝄼

en: Insert 𝄼 rest
da: Indsæt 𝄼 pause

en: Insert a 𝄽
da: Indsæt en 𝄽

en: Insert 𝄽 rest
da: Indsæt 𝄽 pause

en: Insert a 𝄾
da: Indsæt en 𝄾

en: Insert 𝄾 rest
da: Indsæt 𝄾 pause

en: Insert a 𝄿
da: Indsæt en 𝄿

en: Insert 𝄿 rest
da: Indsæt 𝄿 pause

en: Insert a 𝅀
da: Indsæt en 𝅀

en: Insert 𝅀 rest
da: Indsæt 𝅀 pause

en: Insert a 𝅁
da: Indsæt en 𝅁

en: Insert 𝅁 rest
da: Indsæt 𝅁 pause

en: Insert a 𝄻 Spacer
da: Indsæt en 𝄻 taktpause

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝄻 pause

en: Insert a 𝄼 Spacer
da: Indsæt en 𝄼 taktpause

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝄼 pause

en: Insert a 𝄽 Spacer
da: Indsæt en 𝄽 taktpause

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝄽 pause

en: Insert a 𝄾 Spacer
da: Indsæt en 𝄾 taktpause

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝄾 pause

en: Insert a 𝄿 Spacer
da: Indsæt en 𝄿 taktpause

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝄿 pause

en: Insert a 𝅀 Spacer
da: Indsæt en 𝅀 taktpause

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝅀 pause

en: Insert a 𝅁 Spacer
da: Indsæt en 𝅁 taktpause

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
da: Indsæt en ikkeudskrivene 𝅁 pause

en: Insert a 𝅂 Spacer
da: Indsæt en 𝅂 taktpause

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝅂 pause

en: Insert a 𝅃 Spacer
da: Indsæt en 𝅃 taktpause

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
da: Indsæt en ikke udskrevet 𝅃 pause

en: Insert Duplet
da: Indsæt duol

en: No Tooltip yet
da: Endnu intet værktøjsfif

en: Insert Triplet
da: Indsæt triol

en: Inserts a Start Triplet object and an End Tuplet object and places the cursor between these two
da: Indsætter et start triol-objekt og et slut irregulært nodeværdi-objekt og placerer markøren mellem disse to

en: Start Triplet
da: Start triol

en: Inserts an Start Triplet object, which makes the notes following take 2/3 of their written duration. Later in this measure there should be an End Tuplet object.
da: Indsætter et start triol-objekt, som gør at de følgende noder bruger 2/3 af deres skrevne længde. Senere i denne takt skal der være et slut irregulært nodeværdi-objekt.

en: End Tuplet
da: Slut irregulær nodeværdi

en: Inserts an End Tuplet object, which terminates a tuplet started earlier in this measure.
da: Indsætter en afsluttende irregulær nodeværdi, som afslutter den irregulære nodeværdi startet tidligere i denne takt.

en: Insert Quadruplet
da: Indsæt kvartol

en: Insert Quintuplet
da: Indsæt kvintol

en: Insert Sextuplet
da: Indsæt sekstol

en: Insert Septuplet
da: Indsæt septol

en: Add note
da: Tilføj node

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
da: Tilføj en node til den nuværende akkord
    Markørpositionen bestemmer hvilke node der skal tilføjes

en: Remove note
da: Fjern node

en: Remove a note from the current chord, based on the cursor position
da: Fjern en node fra den nuværende akkord, baseret på markørpositionen

en: Sharpen
da: Sætte kryds for

en: Sharpen the note at the cursor
da: Sætte kryds for noden ved markøren

en: Flatten
da: Sætte b for

en: Flatten the note at the cursor
da: Sætte b for noden ved markøren

en: Sharpen Next Note
da: Sætte kryds for næste node

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
da: Øger skarpheden for den næste indtastede node. Statusbjælken viser den nuværende tilstand.

en: Flatten Next Note
da: Sætte b for næste node

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
da: Øger fladgørelsen af den næste indtastede node. Statusbjælken viser den nuværende tilstand.

en: StemUp
da: NodehalsOp

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
da: Ændrer et NodehalsNeutral-objekt til nodehals op.

en: StemDown
da: NodehalsNed

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
da: Ændrer et NodehalsNeutral-objekt til nodehals ned.

en: Add Dot
da: Tilføj punktum

en: Lengthen the chord, note or rest at the cursor by dotting it.
da: Forlæng akkorden, noden eller pausen ved markøren ved at mærke den med punktum.

en: Remove Dot
da: Fjern punktum

en: Reduce the dotting of the chord note or rest at the cursor.
da: Reducer punkteringen af akkordnoden eller pausen ved markøren.

en: Tied note
da: Bindebue

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
da: Indsætter en kopi af den nuværende node, bundet

en: Tie (Off/On)
da: Bindebue (deaktiveret/aktiveret)

en: Ties/unties the note at the cursor. The following note should be the same pitch.
da: Binder/løsner noden ved markøren. Den følgende node skal have samme tonehøjde.

en: Delete Object
da: Slet objekt

en: Delete the object at the cursor
da: Slet objektet ved markøren

en: Delete Previous Object
da: Slet forrige objekt

en: Delete to the left of the cursor.
da: Slet til venstre for markøren.

en: Insert Measure Before
da: Indsæt takt før

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
da: Indsæt en blank takt før den nuværende (i alle nodesystemer)

en: Insert Measure After
da: Indsæt takt efter

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
da: Indsæt en blank takt efter den nuværende (i alle nodesystemer)

en: Staff Insert Measure Before
da: Nodesystem indsæt takt før

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
da: Indsæt en blank takt før den nuværende (i nuværende nodesystem)

en: Staff Insert Measure After
da: Nodesystem indsæt takt efter

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
da: Indsæt en blank takt i nuværende nodesystem efter den nuværende takt

en: Staff Append Measure
da: Tilføj takt til nodesystem

en: Append an empty measure at the end of the current staff
da: Tilføj en tom takt i slutningen af det nuværende nodesystem

en: Staff Delete Measure
da: Slet takt i nodesystem

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
da: Slet den nuværende takt i dette nodesystem, efterladende nodesystemet kort

en: Delete Measure All Staffs
da: Slet takt i alle nodesystemer

en: Delete the current measure in all staffs
da: Slet den nuværende takt i alle nodesystemer

en: Shrink Measure
da: Gør takter tyndere

en: Widen Measures
da: Gør takter breddere

en: Shorter Staffs
da: Kortere nodesystemer

en: Taller Staffs
da: Højere nodesystemer

en: New Treble Clef
da: Ny g-nøgle

en: New Bass Clef
da: Ny basnøgle

en: New G8 Clef
da: Ny G8-nøgle

en: New Alto Clef
da: Ny altonøgle

en: New Tenor Clef
da: Ny tenornøgle

en: New Soprano Clef
da: Ny sopranonøgle

en: Set Treble Clef
da: Angiv g-nøgle

en: Set Bass Clef
da: Angiv basnøgle

en: Set G8 Clef
da: Angiv G8-nøgle

en: Set Alto Clef
da: Angiv altonøgle

en: Set Tenor Clef
da: Angiv tenornøgle

en: Set Soprano Clef
da: Angiv sopranonøgle

en: Insert 2/2 Time
da: Indsæt 2/2 takt

en: Insert 3/2 Time
da: Indsæt 3/2 takt

en: Insert 4/2 Time
da: Indsæt 4/2 takt

en: Insert 4/4 Time
da: Indsæt 4/4 takt

en: Insert 3/4 Time
da: Indsæt 3/4 takt

en: Insert 2/4 Time
da: Indsæt 2/4 takt

en: Insert 6/4 Time
da: Indsæt 6/4 takt

en: Insert 3/8 Time
da: Indsæt 3/8 takt

en: Insert 6/8 Time
da: Indsæt 6/8 takt

en: Insert 12/8 Time
da: Indsæt 12/8 takt

en: Insert 9/8 Time
da: Indsæt 9/8 takt

en: Set 2/2 Time
da: Angiv 2/2 takt

en: Set 3/2 Time
da: Angiv 3/2 takt

en: Set 4/2 Time
da: Angiv 4/2 takt

en: Set 4/4 Time
da: Angiv 4/4 takt

en: Set 3/4 Time
da: Angiv 3/4 takt

en: Set 2/4 Time
da: Angiv 2/4 takt

en: Set 6/4 Time
da: Angiv 6/4 takt

en: Set 3/8 Time
da: Angiv 3/8 takt

en: Set 6/8 Time
da: Angiv 6/8 takt

en: Set 12/8 Time
da: Angiv 12/8 takt

en: Set 9/8 Time
da: Angiv 9/8 takt

en: Insert Cmaj
da: Indsæt Cmaj

en: Insert Gmaj
da: Indsæt Gmaj

en: Insert Dmaj
da: Indsæt Dmaj

en: Insert Amaj
da: Indsæt Amaj

en: Insert Emaj
da: Indsæt Emaj

en: Insert Bmaj
da: Indsæt Hmaj

en: Insert F# Major
da: Indsæt F#-dur

en: Insert C# Major
da: Indsæt C#-dur

en: Insert F Major
da: Indsæt F-dur

en: Insert Bb Major
da: Indsæt Hh-dur

en: Insert Eb Major
da: Indsæt Eh-dur

en: Insert Ab Major
da: Indsæt Ah-dur

en: Insert Db Major
da: Indsæt Dh-dur

en: Insert Gb Major
da: Indsæt Gh-dur

en: Insert Cb Major
da: Indsæt Ch-dur

en: Insert A Minor
da: Indsæt A-mol

en: Insert E Minor
da: Indsæt E-mol

en: Insert B Minor
da: Indsæt H-mol

en: Insert F# Minor
da: Indsæt F#-mol

en: Insert C# Minor
da: Indsæt C#-mol

en: Insert G# Minor
da: Indsæt G#-mol

en: Insert D# Minor
da: Indsæt D#-mol

en: Insert A# Minor
da: Indsæt A#-mol

en: Insert D Minor
da: Indsæt D-mol

en: Insert G Minor
da: Indsæt G-mol

en: Insert C Minor
da: Indsæt C-mol

en: Insert F Minor
da: Indsæt F-mol

en: Insert Bb Minor
da: Indsæt Hh-mol

en: Insert Eb Minor
da: Indsæt Eh-mol

en: Insert Ab Minor
da: Indsæt Ah-mol

en: Set Initial Keysig to C Major
da: Angiv oprindelig toneart til C-dur

en: Set Initial Keysig to G Major
da: Angiv oprindelig toneart til G-dur

en: Set D Major as Initial Keysig
da: Angiv D-dur som oprindelige toneart

en: Set A Major as Initial Keysig
da: Angiv A-dur som oprindelig toneart

en: Set E Major as Initial Keysig
da: Angiv E-dur som oprindelige toneart

en: Set B Major as Initial Keysig
da: Angiv B-dur som oprindelige toneart

en: Set F# Major as Initial Keysig
da: Angiv F#-dur som oprindelig toneart

en: Set C# Major as Initial Keysig
da: Angiv C#-dur som oprindelig toneart

en: Set F Major as Initial Keysig
da: Angiv F-dur som oprindelig toneart

en: Set Bb Major as Initial Keysig
da: Angiv Hh-dur som oprindelig toneart

en: Set Eb Major as Initial Keysig
da: Angiv Eh-dur som oprindelig toneart

en: Set Ab Major as Initial Keysig
da: Angiv Ah-dur som oprindelig toneart

en: Set Db Major as Initial Keysig
da: Angiv Dh-dur som oprindelig toneart

en: Set Gb Major as Initial Keysig
da: Angiv Gh-dur som oprindelig toneart

en: Set Cb Major as Initial Keysig
da: Angiv Ch-dur som oprindelig toneart

en: Set A Minor as Initial Keysig
da: Angiv A-mol som oprindelige toneart

en: Set E Minor as Initial Keysig
da: Angiv E-mol som oprindelig toneart

en: Set B Minor as Initial Keysig
da: Angiv B-mol som oprindelig toneart

en: Set F# Minor as Initial Keysig
da: Angiv F#-mol som oprindelig toneart

en: Set C# Minor as Initial Keysig
da: Angiv C#-mol som oprindelig toneart

en: Set G# Minor as Initial Keysig
da: Angiv G#-mol som oprindelig toneart

en: Set D# Minor as Initial Keysig
da: Angiv D#-mol som oprindelig toneart

en: Set A# Minor as Initial Keysig
da: Angiv A#-mol som oprindelig toneart

en: Set D Minor as Initial Keysig
da: Angiv D-mol som oprindelig toneart

en: Set G Minor as Initial Keysig
da: Angiv G-mol som oprindelig toneart

en: Set C Minor as Initial Keysig
da: Angiv C-mol som oprindelig toneart

en: Set F Minor as Initial Keysig
da: Angiv F-mol som oprindelig toneart

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
da: Angiv Hh-mol som oprindelig toneart

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
da: Angiv Eh-mol som oprindelig toneart

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
da: Angiv Ah-mol som oprindelig toneart

en: Set Mark
da: Angiv mærke

en: Sets the start point for a selection,
    the end point of the selection is unaltered
da: Angiver startpunktet for en markering,
    slutpunktet for markeringen er uændret

en: Unset Mark
da: Fjern mærke

en: Gets rid of the selection.
da: Fjerner markeringen.

en: Set Point
da: Angiv punkt

en: Extends the selection to the current cursor position
da: Udvider markeringen til den nuværende markørposition

en: Begin Slur (Off/On)
da: Begynd legatobue (deaktiveret/aktiveret)

en: Insert/delete begin slur on this note
da: Indsæt/slet begynd legatobue på denne node

en: End Slur (Off/On)
da: Afslut legatobue (deaktiveret/aktiveret)

en: Insert/delete end slur on this note
da: Indsæt/slet afslut legatobue på denne node

en: Start Crescendo (Off/On)
da: Start crescendo (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a crescendo.
da: Markerer/afmarkerer akkorden eller noden ved markøren som starten på en crescendo.

en: End Crescendo (Off/On)
da: Afslut crescendo (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a crescendo.
da: Markerer/afmarkerer akkorden eller noden ved markøren som slutningen på en crescendo.

en: Start Diminuendo (Off/On)
da: Start diminuendo (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a diminuendo.
da: Markerer/afmarkerer akkorden eller noden ved markøren som starten på en diminuendo.

en: End Diminuendo (Off/On)
da: Slut diminuendo (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a diminuendo.
da: Markerer/afmarkerer akkorden eller noden ved markøren som slutningen på en diminuendo.

en: Grace Note Off/On
da: Forslagsnode (langt betonet) deaktiveret/aktiveret

en: Makes the note at the cursor an appoggiatura grace note, if it is one, makes it normal
da: Gør noden ved markøren til en forslagsnode (langt betonet), hvis det er en forslagsnode, gøres den normal

en: Acciaccatura Off/On
da: Forslag (kort ubetonet) deaktiveret/aktiveret

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
da: Gør noden ved markøren til en forslagsnode (kort betonet), hvis det er en forslagsnode, gøres den normal

en: Force Cautionary Accidental
da: Fremtving hjælpefortegn

en: Give a cautionary accidental to the note at the cursor
da: Giv et hjælpefortegn til noden ved markøren

en: Change Pitch
da: Ændr tonehøjde

en: Changes the pitch of the note at the cursor to the cursor height
da: Ændrer tonehøjden for noden ved markøren til markørhøjden

en: Insert Snippet
da: Indsæt musikstump

en: Inserts the current music snippet, or if none is selected prompts for a number 1,2... for the snippet to insert.
da: Indsætter den nuværende musikstump, eller hvis ingen er valgt anmodes om et nummer 1,2 ... for musikstumpen, der skal indsættes.

en: Next Snippet
da: Næste musikstump

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
da: Gør næste musikstump
    til nuværende musikstump.
    Noder indtastet vil følge det rytmiske mønster for denne musikstump

en: Append Measure All Staffs
da: Tilføj takt til alle nodesystemer

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
da: Tilføjer en tom takt til hvert nodesystem i denne sats

en: Execute Scheme
da: Kør Scheme

en: Execute the scheme code from the scripting window
da: Kør Schemekoden fra skriptvinduet

en: File
da: Fil

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
da: Menu:
    Opret, gem, indlæs, eksport, import, opsæt og udskriv musikalske partiturer

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Creating, saving places in musical scores
da: Oprette, gemme steder i musikalske partiturer

en: Mode
da: Tilstand

en: Different keyboard and MIDI entry modes
da: Forskellige tastatur- og MIDI-indtastningstilstande

en: Menu:
    General editing commands
da: Menu:
    Generelle redigeringskommandoer

note: * Note entry settings
en: View
da: Vis

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
da: Menu:
    Kontroller hvilke værktøjer der vises

en: Hidden
da: Skjul

en: Menu:
    Hidden Items
da: Menu:
    Skjulte punkter

en: Staffs/Voices
da: Nodesystemer/stemmer

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
da: Menu:
    Kommandoer som manipulerer nodesystemer og stemmer på nodesystemer.
    Kommandoer som anvendes på det nuværende nodesystem.

en: Menu:
    Commands for properties of the current staff.
da: Menu:
    Kommandoer for egenskaber for det nuværende nodesystem.

en: Movement Properties
da: Satsegenskaber

en: Menu:
    Commands for properties of the current movement.
da: Menu:
    Kommandoer for egenskaber for den nuværende sats.

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
da: Menu:
    Områder som kan manipulere stemmer, som er separat nodehals- og bjælkedele som vil blive opsat på det samme nodesystem.
    Vis dem på separate nodesystemer for redigeringsformål.
    Opsætteren vil sammenlægge dem for dig.
    Se også kommandoer for skjulning af pauser og flytning af noder og pauser for at undgå kollisioner i noder/pauser-menuen

en: Movements
da: Sats

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
da: Menu:
    Kommandoer som anvender den nuværende sats i din partitur.
    Sats i et partitur kan være sange i en sangbog etc.
    Alle slags fortsættende musik.

en: Menu:
    Information and help for Denemo
da: Menu:
    Information og hjælp for Denemo

en: Input
da: Indgang

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
da: Menu:
    Vælg placering for indgangslyden (f.eks. mikrofon) eller MIDI-controller (f.eks. MIDI-tastatur)
    eller bare fra pc-tastaturet.

en: Shift Accidentals Sharpwise
da: Skift fortegn skarprettet

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
da: Skifter sættet af fortegn et trin skarpere

en: Shift Accidentals Flatwise
da: Skift fortegn fladrettet

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
da: Skifter sættet af fortegn et trin fladere

en: Playback
da: Afspilning

en: Music playback. Music is played between the playback start (green bar) and playback end (red bar).
    There are playback controls (See View->Playback Controls) which make it easy to set and re-set these and also to loop-play, choose the temperament to play in etc. Or use items in this menu to play the whole piece from the cursor to the end.
da: Musikafspilning. Musik afspilles mellem afspil start (grøn bjælke) og afspil slut (rød bjælke).
    Der er afspilningskontroller (se Vis->Afspilningskontroller) som gør det nemt at angive og fjerne disse og også loop-afspille, vælge stemningssystem at afspille i etc. Eller brug elementer i denne menu til at afspille hele stykker fra markøren til slutningen.

en: Empty Score
da: Tom partitur

en: Start a new musical score
da: Start en ny musikalsk partitur

en: New
da: Ny

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
da: Start en ny musikalsk partitur for et navngivet instrument/stemme.

en: Open
da: Åbn

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
da: Menu:
    Åbn en tidligere redigeret partitur, eller en kildefil for transkription

en: Open a file containing a music score for editing
da: Åbn en fil indeholdende en musikpartititur for redigering

en: Import Lilypond
da: Importer Lilypond

en: Import a Lilypond file
da: Importer en Lilypond-fil

en: Import a Midi file
da: Importer en Midi-fil

en: Import MusicXml
da: Importer MusicXml

en: Import a MusicXml file
da: Importer en MusicXml-fil

en: Add Staffs
da: Tilføj nodesystemer

en: Add staffs from a Denemo file
da: Tilføj nodesystemer fra en Denemo-fil

en: Add Movement
da: Tilføj sats

en: Add movements from a Denemo file
da: Tilføj sats fra en Denemo-fil

en: Change Properties
da: Ændr egenskaber

en: Change properties of this movement
da: Ændre egenskaber for denne sats

en: Open In New
da: Åbn i ny

en: Open a file containing a music score for editing in a separate working area (tab)
da: Åbn en fil indeholdende en musikpartitur for redigering i et separat arbejdsområde (faneblad)

en: Save
da: Gem

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
da: Gem partituret. Partituret gemmes til disk i XML-format.

en: Save As
da: Gem som

en: Save the score under a new name
da: Gem partituret under et nyt navn

en: Create Copy
da: Opret kopi

en: Save a copy of the score
da: Gem en kopi af partituret

en: Open Standard Template
da: Åbn standardskabelon

en: Start a new score from a built-in template file
da: Start et nyt partitur fra en indbygget skabelonfil

en: Open Example
da: Åbn eksempel

en: Start a new score from a built-in example
da: Start et nyt partitur fra et indbygget eksempel

en: Open Custom Template
da: Åbn tilpasset skabelon

en: Start a new score from one of your own template files
da: Start et nyt partitur fra en af dine egne skabelonfiler

en: Save Template
da: Gem skabelon

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
da: Gem partituret som en skabelon til genbrug som udgangspunkt for nye partiturer

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Create working area (tab with an empty score in it)
da: Opret arbejdsområde (faneblad med en tom partitur i sig)

en: Insert Movement Before
da: Indsæt sats før

en: Insert a new movement before the current one
da: Indsæt en ny sats før den nuværende

en: Insert Movement After
da: Indsæt sats efter

en: Insert a new movement after the current one
da: Indsæt en ny sats efter den nuværende

en: New Movement
da: Ny sats

en: Create a new movement, using any default template
da: Opret en ny sats, via eventuelle standardskabeloner

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
da: Menu:
    Gem partituret
    Udover at gemme til senere brug, så kan du gemme partituret for brug som en skabelon i fremtidige arbejder, eller gemme
    under et nyt navn etc. Partituret gemmes til disken i XML-format.

en: Save Parts
da: Gem dele

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
da: Gem dele: Hvert nodesystem bliver en fil i Lilypond-format

en: Export Lilypond
da: Eksporter LilyPond

en: Export the score as a lilypond file
da: Eksporter partituret som en LilyPond-fil

en: Export PDF
da: Eksporter PDF

en: Export the score as a PDF document file
da: Eksporter partituret som en PDF-dokumentfil

en: Export Score as PNG
da: Eksporter partitur som PNG

en: Export the score as a PNG image file
da: Eksporter partituret som en PNG-billefil

en: Export MIDI
da: Eksporter MIDI

en: Export the score as a MIDI file
da: Eksporter partituret som en MIDI-fil

en: Print
da: Udskriv

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
da: Menu:
    Kommandoer for opsætning og udskrivning af musikken.
    En del, sats, fuld partitur eller diverse reducerede partiturer kan opsættes.
     Se også partiturlayoutvisningen for yderligere indstillinger.

en: Print Preview
da: Udskriv forhåndsvisning

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
da: Opsætter partituret
    Hvis du har et partiturlayout valgt, vil det blive brugt
    ellers bliver satsnodesystemer og sangtekster opsat som standard.
    Vær tålmodig! Det tager tid at oprette et smukt opsat partitur.
    Når først færdig kan du se og så sende til din printer eller til en fil som et .pdf-dokument.

en: Print Selection
da: Udskriv markering

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
da: Viser markeret musik fra partitur i din pdf-fremviser

en: Export Selection as PNG
da: Eksporter markering som PNG

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
da: Viser et musikalsk uddrag i din billedfremviser

en: Print Movement
da: Udskriv sats

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
da: Opsætter den nuværende sats og åbner en udskrivningsdialog

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
da: Opsætter partituret via LilyPond og åbner en udskrivningsdialog

en: Print Part
da: Udskriv udsnit

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
da: Opsætter den nuværende del (den indeholdende markøren).

en: Close Score
da: Luk partitur

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
da: Luk den nuværende partitur. Andre partiturer (faneblade) vil forblive åbne

en: Quit
da: Afslut

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
da: Afslut Denemo-programmet - luk fanebladene en ad gangen.

en: Undo
da: Genskab

en: Undoes one (more) step of your edits to the current score.
da: Genskaber et (mere) trin af dine redigeringer i den nuværende partitur.

en: Redo
da: Omgør

en: Redoes the next of the steps you have Undone
da: Omgør de næste trin du har genskabt

en: Select
da: Vælg

en: Selecting stretches of notes
da: Vælger strækninger af noder

en: Extend Selection
da: Udvid markering

en: Extend the selection
da: Udvid markeringen

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
da: Kopier den valgte musik til Denemos udklipsholder

en: Cut
da: Klip

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
da: Klip den valgte musik til Denemos udklipsholder

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
da: Indsæt Denemo-udklipsholderen i partituret hvor markøren er positioneret

en: Paste LilyPond notes
da: Indsæt LilyPond-noder

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
da: Indsæt LilyPond-noder fra tekstudklipsholderen
    Dette vil importere musik skrevet som LilyPond-syntaks
    Du åbner LilyPond-filen i et tekstredigeringsprogram, kopier udstrækningen af noder (normalt kommandoen control-c i dit tekstredigeringsprogram) og så bruge denne kommando.

en: Paste a Comment
da: Indsæt en kommentar

en: Paste the text clipboard as a comment inserted at the cursor.
da: Indsæt teksten i udklipsholderen som en kommentar indsat ved markøren.

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
da: Ændr indbyggede egenskaber for den nuværende partitur. Dette vil starte et dialogvindue

en: Save Selection
da: Gem markering

en: Save the selected music. Not sure if this is working
da: Gem den valgte musik. Ikke sikker på, at dette virker

en: Change Preferences
da: Ændr præferencer

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
da: Angiv og gem dine præferencer for hvordan Denemo skal starte op.
    Avancerede brugere kan redigere .denemo-XXXX/denemorc for manglende
    indstillingsmuligheder

en: Customize Commands, Shortcuts ...
da: Tilpas kommandoer, genveje ...

en: Set actions to take in response to keypresses
da: Angiv handlinger for genvejstaster

en: Save Command Set
da: Gem kommandosæt

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
da: Gem de nuværende kommandoer og tastaturgenveje som standard

en: Manage Command Set
da: Håndter kommandosæt

en: View help, change and save keyboard shortcuts
da: Vis hjælp, ændr og gem tastaturgenveje

en: Swap Staffs
da: Skift nodesystemer

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
da: Skift dette nodesystem ud med det højere oppe.
    Vær opmærksom på, at du har bedt om at flytte en stemme til et
    andet nodesystem. Disse kan kræve en ny opsætning.

en: Split Voices
da: Opdel stemmer

en: Split off the next voice as a separate staff
da: Opdel den næste stemme som et separat nodesystem

en: Join Voices
da: Foren stemmer

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
da: Sammenføj dette nodesystem som en stemme på det forrige nodesystem

en: Swap Movements
da: Skift satser

en: Swap this movement with the one before
da: Ombyt denne sats med den før

en: Selection Voice Up
da: Markering stemme op

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
da: Gå til den højere nummererede stemme i nodesystemet, udvid en eventuel markering

en: Selection Voice Down
da: Markering stemme ned

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
da: Gå til den lavere nummerede stemme i dette nodesystem, udvid en eventuel markering

en: Move to Voice Up
da: Flyt til stemme op

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
da: Gå til højere nummereret stemme i nodesytem uden at ændre markeringen

en: Move to Voice Down
da: Flyt til stemme ned

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
da: Gå til lavere nummereret  stemme i dette nodesystem uden at ændre markering

en: Add Staff Before
da: Tilføj nodesystem før

en: Inserts a new staff before the current staff
da: Indsætter et nyt nodesystem før det nuværende nodesystem

en: Add Staff After
da: Tilføj nodesystem efter

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
da: Indsætter/tilføjer et nyt nodesystem efter det nuværende nodesystem

en: Add Initial Staff
da: Tilføj oprindelig nodesystem

en: Inserts a new staff at the top of the score
da: Indsætter et nyt nodesystem i toppen af partituret

en: Add Last Staff
da: Tilføj sidste nodesystem

en: Inserts a new staff at the end of the score
da: Indsætter et nyt nodesystem i slutningen af partituret

en: Delete Staff Before
da: Slet nodesystem før

en: Deletes the staff before the current staff
da: Sletter nodesystemet før det nuværende nodesystem

en: Delete Current Staff
da: Slet nuværende nodesystem

en: Deletes the current staff
da: Sletter det nuværende nodesystem

en: Delete Staff After
da: Slet nodesystem efter

en: Deletes the staff after the current staff
da: Sletter nodesystemet efter det nuværende nodesystem

en: Add Voice
da: Tilføj stemme

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
da: Tilføj en ny stemme (del), til det nuværende nodesystem. Det er svært at skifte mellem stemmer. Anbefaler at bruge sammenføj nodesystemer

en: Built-in Staff Properties
da: Indbyggede nodesystemegenskaber

en: Change the built-in properties of the current staff
da: Ændr de indbyggede egenskaber for det nuværende nodesystem

en: InsertMenu
da: IndsætMenu

en: Insert
da: Indsæt

en: Menu:
    Clef
da: Menu:
    Nøgle

en: Initial Clef
da: Oprindelig nøgle

en: Change the initial clef of the current staff
da: Ændr den oprindelige nøgle for det nuværende nodesystem

en: Clef Change
da: Nøgleændring

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
da: Indsæt/rediger en ændring af nøglen ved markøren

en: Keys
da: Tonearter

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
da: Menu:
    Angiv tonearten eller indsæt en ændring af tonearten
    Sætte kryds for eller sætte b for en toneart eller
    skjul den ved udskrivning

en: Initial Key
da: Oprindelig toneart

en: Set the initial key signature of the current staff
da: Angiv den oprindelige toneart for det nuværende nodesystem

note: GUI setup
en: Key Signature Change
da: Toneart ændring

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
da: Indsæt/rediger en toneartændring ved markørpositionen

en: Time Signatures
da: Taktarter

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
da: Menu:
    Angiv taktarten, indsæt eller rediger en ændring af taktart,
    skjul en taktart ved udskrivning.
    Kontroller om der skal bruges numeriske eller traditionelle stile.

en: Inital Time Signature
da: Oprindelig taktart

en: Set the initial time signature of the current staff
da: Sæt den oprindelige taktart for det nuværende nodesystem

en: Time Signature Change
da: Taktartændring

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
da: Rediger/indsæt en taktartændring for den nuværende takt

en: Set Notehead
da: Angiv nodehoved

en: Change the type of notehead for the current note
da: Ændr typen af nodehoved for den nuværende node

en: Auto Stemming
da: Automatisk nodehalsopbyning

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
da: Indsætter et nodehals neutralt objekt. Herefter er automatiske nodehalsdirektiver aktive. Du kan klikke på dette mærke og bruge Sætte kryds for/NodehalsOp-kommandoer etc. for at ændre nodehalsretning

en: Add Lyric Verse
da: Tilføj sangtekstvers

en: Add a verse of lyrics
da: Tilføj et sangtekstvers

en: Delete Verse
da: Slet vers

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
da: Sletter nuværende sangtekstvers fra nuværende stemme

en: Insert/Edit Figured Bass
da: Indsæt/rediger generalbas

en: Add a bass figure to the current note. Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note. See Lilypond docs for other notation
da: Tilføj en generalbas til den nuværende node. Brug tegnet | til at opdele længden af en node for at få flere generalbasser på en node. Se Lilypond-dokumentationen for anden notation

en: Delete Figures
da: Slet generalbasser

en: Delete the figured bass on the current staff
da: Slet generalbassen på det nuværende nodesystem

en: Delete Chord Symbols
da: Slet akkordsymboler

en: Delete the chord symbols on the current staff
da: Slet akkordsymbolerne på det nuværende nodesystem

en: Hide Figures (Print)
da: Skjul generalbasser (udskrivning)

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
da: Skjul generalbassen på det nuværende nodesystem ved udskrivning

en: Show Figures (Print)
da: Vis generalbasser (udskrivning)

en: Show the figured bass on the current staff on printing
da: Vis generalbassen på det nuværende nodesystem ved udskrivning

en: Edit Chord Symbols
da: Rediger akkordsymboler

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
da: Tillad at akkordsymboler tilføjes til den nuværende node. E.G.cis:dim7 for c-sæt kryds for formindsket 7. Se Lilypond-dokumentationen for notation

en: Edit at Cursor
da: Rediger ved markør

en: Edit in the context of the object at the cursor.
da: Rediger i konteksten for objektet ved markøren.

en: Run Object Editor
da: Kør redigeringsprogram for objekter

en: Opens a dialog to edit the object at the cursor.
da: Åbner en dialog for at redigere objektet ved markøren.

en: Score Properties Editor
da: Redigeringsprogram for partituregenskaber

en: Opens a dialog to edit the score properties.
da: Åbner en dialog for at redigere partiturets egenskaber.

en: Movement Properties Editor
da: Redigeringsprogram for satsegenskaber

en: Opens a dialog to edit the movement properties.
da: Åbner en dialog for at redigere satsegenskaber.

en: Staff Properties Editor
da: Redigeringsprogram for nodesystemegenskaber

en: Opens a dialog to edit the current staff properties.
da: Åbner en dialog for at redigere det nuværende nodesystems egenskaber.

en: Voice Properties Editor
da: Redigeringsprogram for stemmeegenskaber

en: Opens a dialog to edit the voice properties of the current staff.
da: Åbner en dialog for at redigere stemmeegenskaber for det nuværende nodesystem.

en: Edit Directives
da: Rediger direktiver

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet akkord/node ved markøren.

en: Edit Staff Directives
da: Rediger nodesystemdirektiver

en: Edit any directives attached to staff.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet nodesystem.

en: Edit Voice Directives
da: Rediger stemmedirektiver

en: Edit any directives attached to voice.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet stemme.

en: Edit Score Directives
da: Rediger partiturdirektiver

en: Edit any directives attached to score.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet partitur.

en: Edit Movement Directives
da: Rediger sats-direktiver

en: Edit any directives attached to movement.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet sats.

en: Edit Clef Directives
da: Rediger nøgledirektiver

en: Edit any directives attached to clef.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet til nøglen.

en: Edit Time Signature Directives
da: Rediger taktartdirektiver

en: Edit any directives attached to time signature.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet taktart.

en: Edit Key Signature Directives
da: Rediger toneartsangivelsesdirektiver

en: Edit any directives attached to key signature.
da: Rediger eventuelle direktiver vedhæftet toneartsangivelse.

en: Delete a Directive
da: Slet et direktiv

en: Delete a directive attached to chord/note at cursor.
da: Slet et direktiv vedhæftet til akkord/node ved markøren.

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
da: Flyt markøren inden for den nuværende sats, angiv bogmørker, søg i partituret

en: Go to Measure
da: Gå til takt

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
da: Åbner en dialog så man kan gå til en nummereret takt

en: Go to Beginning
da: Gå til begyndelsen

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
da: Markør til at starte nodesystem/stemme, udvid eventuel markering

en: Go to End
da: Gå til slut

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
da: Markør til at afslutte nodesystem/stemme, udvide eventuel markering

en: Move to Staff/Voice Beginning
da: Flyt til nodesystem/stemme-begyndelse

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
da: Markør til at starte nodesystem/stemme, uden at udvide eventuel markering

en: Move to Staff/Voice End
da: Flyt til nodesystem/stemme-slutning

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
da: Markør til slutning af nodesystem/stemme, uden at udvide eventuel markering

en: Next Movement
da: Næste sats

en: Go to the next movement
da: Gå til den næste sats

en: Previous Movement
da: Forrige sats

en: Go to the previous movement
da: Gå til forrige sats

en: Delete Movement
da: Slet sats

en: Delete the current movement
da: Slet den nuværende sats

en: Play
da: Afspil

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
da: Afspil fra startmarkøren til slutmarkøren (angiv disse markører under afspilningskontrollen)

en: Stop Playback
da: Stop afspilning

en: Playback Properties
da: Egenskaber for afspilning

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
da: Giver dig mulighed for at specificere egenskaber brugt under afspilning (midi)

en: Browse Manual
da: Gennemse manual

en: Opens a browser on the user manual
da: Åbner en browser med brugermanualen

en: About
da: Om

en: Gives the version number etc of this program
da: Viser versionsnummeret etc. for dette program

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
da: Viser en liste med tilgængelige genveje. Forklarer også hvordan de angives.

en: More
da: Mere

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
da: Giver mulighed for at vælge ekstra kommandoer/menupunkter fra disk

en: More Commands
da: Flere kommandoer

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
da: Giver mulighed for at vælge ekstra kommandoer/menupunkter

en: My Commands
da: Mine kommandoer

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
da: Giver mulighed for at vælge ekstra kommandoer/menupunkter fra din egen samling

en: Update Commands from Internet
da: Opdater kommandoer fra internettet

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
da: Opdaterer kommandosættet tilgængeligt fra Denemo.org.
    Brug flere kommandoer efter dette er afsluttet

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Open previously used files
da: Åbn de seneste anvendte filer

en: Import File
da: Importer fil

en: Menu:
    Import the supported file formats
da: Menu:
    Importer de understøttede filformater

en: Export As
da: Eksporter som

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
da: Menu:
    Eksporter musikken til et andet filformat.
    Disse filformater vil ikke understøtte alle funktioner for partituret.

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
da: Ryd listen af tonehøjder som dækker noderne

en: Create Snippet
da: Opret musikstump

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
da: Kopier markering som musikstump eller rytmemønster for efterfølgende noder efterhånden som de indtastes

en: Delete Snippet
da: Slet musikstump

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
da: Slet det valgte musikstump- og musikrytme-mønster

en: Classic Mode
da: Klassisk tilstand

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
da: Menu:
    Flytning af markøren og indsættelse af noder eller pauser der

en: Select Note
da: Vælg node

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
da: Menu:
    Flyt markøren til den nærmeste ...

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
da: Menu:
    Kommandoer for noder: indsættelse, sletning etc.

en: Stem Direction
da: Nodehalsretning

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
da: Menu:
    Kommandoer til at kontrollere nodehals op/ned

en: Notehead Types
da: Nodehovedtyper

en: Menu:
    Different types of notehead
da: Menu:
    Forskellige typer af nodehoveder

en: Tied Notes
da: Bindebuer

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
da: Menu:
    Opretter bindebuer mellem noder
    Forveksl ikke med legatobuer!

en: Display Effects
da: Vis effekter

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
da: Menu:
    Effekter som kun gælder for visningen i Denemo,
    og som ikke påvirker den udskrevne side.

en: Articulations
da: Artikulationstegn

en: Menu:
    Articulations
da: Menu:
    Artikulationstegn

en: Slurs
da: Legatobuer

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
da: Menu:
    Legatobuer
    Forvekls ikke med bindebuer som i udskrivningen kan ligne.
    Legatobuer har små krydser i slutningen af Denemovisningen.

en: Grace Notes
da: Forslagsnode

en: Menu:
    Grace Notes
da: Menu:
    Forslagsnoder

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
da: Menu:
    Kommandoer som påvirker hele musikstykket på tværs af alle takter.

en: Instruments
da: Instrumenter

en: Menu:
    Instruments
da: Menu:
    Instrumenter

en: Markings
da: Markeringer

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
da: Menu:
    Markeringer som skal bruges på noden ved markøren.
    Inkluderer artikulationstegn, strengnumre, akkordsymboler, arbitrær tekst ...

en: Text/Symbol
da: Tekst/symbol

en: Menu:
    Text and symbol Markings
da: Menu:
    Tekst- og symbolmarkeringer

en: Fingerings etc for Instruments
da: Fingersætning etc. for instrumenter

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
da: Menu:
    Markeringer på partiturer for instrumenter

en: Note Insertion
da: Indsæt noder

en: Menu:
    Inserting the note ...
da: Menu:
    Indsætter noden ...

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
da: Menu:
    Sangtekster består af stavelser, som placeres under eller over noderne for stemmen de er koblet på
    Du kan bruge bindestreg - og understreg (_) til at påvirke placeringen
    samt legatobuer placeret over noderne. Mellemrum, indryk eller nye linjer kan fungere som adskillelse for stavelser, det gør ingen forskel for dem.

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
da: Menu:
    Direktiver fortæller Denemo at programmet skal gøre noget specielt med objektet de
    er vedhæftet eller på stedet i musikken de er placeret
    Dette kan være at opsætteren skal gøre noget specielt
    eller udstede MIDI-instruktioner for at ændre afspilningen
    eller endda foretage en handling, såsom at henvise til kildemanuskript ved klik

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
da: Menu:
    Flyt Denemomarkøren rundt om stykket

en: Insert Note
da: Indsæt node

en: Menu:
    Entering notes
da: Menu:
    Indtastning af noder

en: Articulation
da: Artikulationstegn

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
da: Menu:
    Mærker placeret på noder og akkorder

en: Menu:
    Editing
da: Menu:
    Redigering

en: Measure
da: Takt

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
da: Menu:
    Manipulering af takter
    Kommandoer som gælder for nuværende takt

en: Menu:
    Commands for staffs
da: Menu:
    Kommandoer for nodesystemer

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
da: Menu:
    Afspilning af musikken via computerens lydkort.
    Alle eller dele af et musikstykke kan afspilles via de grønne og røde markører (start og stop afspilning)
    Brug afspilningskontroller (fra menuen Vis) til at indstille/nulstille og gentage afspilning mens partituret redigeres

en: Select Duration
da: Vælg længde

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
da: Menu:
    Ændring af den fremherskende længde eller rytmemønster

en: Append/Edit
da: Tilføj/rediger

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
da: Menu:
    Tilføj, ændr og slet noder

en: Append/Edit Note
da: Tilføj/rediger node

en: Menu:
    Appending or Editing notes
da: Menu:
    Tilføjelse eller redigering af noder

en: Append/Insert Duration
da: Tilføj/indsæt længde

en: Menu:
    Appending or Editing durations
da: Menu:
    Tilføjelse eller redigering af længder

en: Cursor
da: Markør

en: Menu:
    Moving the cursor
da: Menu:
    Flytning af markøren

en: Cursor to Note
da: Markør til node

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
da: Menu:
    Flyt markøren til nodepositioner

en: Clefs
da: Nøgler

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
da: Menu:
    Indsæt/ændr nøgle, angiv oprindelig nøgle, skjul en nøgle ved udskrivning,
    eller vis i en anden nøgle

en: Chords
da: Akkorder

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
da: Menu:
    Kommandoer til oprettelse af akkorder. Bemærk at akkordsymboler og generalbas er under markeringer på noder.
    Se Noder/pauser-menu

en: Add Note
da: Tilføj node

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
da: Menu:
    Tilføjer noder til en node eller akkord ved markøren for at lave akkorder

en: Chords Symbols
da: Akkordsymboler

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
da: Menu:
    Tilføjer akkordsymboler over musik

note: KEY_MARGIN
en: Figured Bass
da: Generalbas

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
da: Menu:
    Tilføjer generalbastal

en: Measures
da: Takter

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
da: Menu:
    Takter: tilføj, slet, naviger etc.

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
da: Menu:
    Indsætter noder, takter, nodesystemer, toneartsangivelser etc.

en: Add Staff
da: Tilføj nodesystem

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
da: Menu:
    Indsæt et nyt nodesystem positioneret relativt til nuværende nodesystem

en: Insert Movement
da: Indsæt sats

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
da: Menu:
    Indsæt en ny sats positioneret relativ til nuværende sats

en: Insert at Cursor
da: Indsæt ved markør

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
da: Menu:
    Indsættelse af noder med en angiven længde ved markørnodehøjde

en: Change
da: Ændr

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
da: Menu:
    Ændring af egenskaber for noder, takter, nodesystemer, toneartsangivelser etc.

en: Notes/Durations
da: Noder/længder

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
da: Menu:
    Tilstandsløse handlinger på noder/pauser

en: Notes/Rests
da: Noder/pauser

en: Menu:
    Commands for notes/rests
da: Menu:
    Kommandoer for noder/pauser

en: Rest Insertion
da: Pauseindsættelse

en: Menu:
    Modeless entry of rests
da: Menu:
    Tilstandsløs indtastning af pauser

en: Educational
da: Undervisning

en: Menu:
    Educational Games
da: Menu:
    Undervisningsspil

en: Edit Directive(s)
da: Rediger direktiver

en: Menu:
    Editing directives
da: Menu:
    Redigering af direktiver

en: Change Note
da: Ændr node

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
da: Menu:
    Ændring af noden ved markøren til den nærmeste ...

en: Edit Duration
da: Rediger længde

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
da: Menu:
    Ændrer længden af noden

en: Change Rest
da: Ændr pause

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
da: Menu:
    Ændrer pausens længde

en: Expression Marks
da: Udtryksmærker

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
da: Menu:
    Dynamikker, staccato, legatobue, bindebuder og andre udtryksfulde mærker

en: Dynamics
da: Dynamikker

en: Dynamic markings
da: Dynamiske markeringer

en: Ornaments
da: Ornamenter

en: Menu:
    grace notes etc
da: Menu:
    forslagsnode etc.

en: Other
da: Andre

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
da: Sangtekster, akkordsymboler, generalbasser etc.

en: Others
da: Andre

en: Less used actions
da: Mindre anvendte handlinger

en: Favorites
da: Favoritter

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
da: Tilpassede LilyPond-indsættelser. Lagr ofte anvendte indsættelser her etiketteret med hvad de gør

en: Add Favorite
da: Tilføj favorit

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
da: Menu:
    Tilføj en tilpasset LilyPond-indsættelse til favoritmenuen

en: Tuplets
da: Irregulære nodeværdier

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
da: Menu:
    Indtastning af trioler og andre irregulære nodeværdier

en: Menu:
    Deleting notes, measures, staffs, key signatures as well as meta-objects such as imported MIDI or audio recordings.
da: Menu:
    Slet noder, takter, nodesystemer, toneartsangivelser samt metaobjekter såsom importerede MIDI- eller lydoptagelser.

en: Beaming
da: Bjælker

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
da: Menu:
    Bjælker - kontrol af hvilke noder som bjælkes sammen

en: Conditional Directives
da: Betingede direktiver

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
da: Menu:
    Så direktiver kun gælder for et partiturlayout eller udelades fra et partiturlayout

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
da: Menu:
    For udstedelse af MIDI-instruktioner under afspilning ved tidspunktet indikeret af nuværende markørposition.

en: PC Keyboard
da: Pc-tastatur

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
da: Menu:
    Vælg mellem forskellige måder at indtaste noder fra computertastaturet.

en: Mouse
da: Mus

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
da: Menu:
    Vælg mellem forskellige måder at bruge musen.

en: Print Transposed
da: Udskriv forskudt

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
da: Menu:
    Forskyd partituret under opsætning.

en: Start/Stop Transposing
da: Start/stop forskydning

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
da: Menu:
    Indsætter markører til at starte/stoppe transposition under opsætning. Markørerne påvirker kun musikken i nodesystemet/stemmen de placeres i.

en: Inserting Barlines
da: Indsættelse af bjælkelinjer

en: Menu:
    Different sorts of barline (repeat barlines, double bars, end of movement ...).
da: Menu:
    Forskellige slags bjælkelinjer (gentagelseslinjer, dobbelte bjælker, slut på sats ...).

en: Seek
da: Søg

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor forwards/backwards to find useful places in the score.
da: Menu:
    Flyt Denemo-markøren fremad/baglæns for at finde nyttige steder i partituret.

en: Titles
da: Titler

en: Menu:
    Various titling schemes, (main title, movement titles, composer etc) and adding table of contents, critical commentary.
da: Menu:
    Diverse titelskemaer, (hovedtitel, satstitler, komponist etc.) og tilføjelse af indholdsfortegnelse, kritikerkommentarer.

en: Print Layout
da: Udskriv layout

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
da: Menu:
    Kommandoer til at påvirke layouttet for opsætningspartituret.

en: Vertical Spacing
da: Lodret mellemrum

en: Menu:
    Commands to affect the vertical spacing of the typeset score.
da: Menu:
    Kommandoer til at påvirke lodret mellemrum for opsætningspartituret.

en: Capture Score
da: Optag partitur

en: Menu:
    Commands to embed images taken from original manuscripts etc into the score (one for each measure).
da: Menu:
    Kommandoer til at indlejre billeder taget fra originale manuskripter etc. ind i partituret (en for hver takt).

en: Menu:
    Creating an Ossia staff, which appears with alternative interpretations for a bar or two on typesetting.
da: Menu:
    Opretter et Ossianodesystem, som fremgår med alternative fortolkninger for en bjælke eller to på opsætningen.

en: Bar and Page Numbering
da: Bjælke- og sidenummerering

en: Menu:
    Commands for setting how often bar numbers appear in the typeset version of this staff.
da: Menu:
    Kommandoer for indstilling af hvor ofte bjælkenumre fremgår i opsætningsversionen af dette nodesystem.

en: Staff Groupings (Braces)
da: Nodesystemgrupperinger (akkolader)

en: Menu:
    Various sorts of brace linking the staffs together. These may be nested, see the Score Layout view for a display of the staff groups created.
da: Menu:
    Diverse slags akkolader, der forbinder nodesystemerne sammen. Disse kan være indlejret, se partiturlayoutet for en visning af de oprettede nodesystemgrupper.

en: Add Note Above Base of Chord
da: Tilføj en node over akkordbase

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals above base note.
da: Menu:
    Tilføjer noder til akkorden ved markøren på diverse intervaller over basenoden.

en: Add Note Below Top of Chord
da: Tilføj node under akkordbund

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals below the top-most note.
da: Menu:
    Tilføjer noder til akkorden ved markøren på diverse intervaller under den øverste node.

en: Change Duration of Note
da: Ændr nodelængde

en: Menu:
    Commands to include other durations in a chord (instead of polyphony - this is specialized stuff!) The note at the cursor height is altered.
da: Menu:
    Kommandoer til at inkludere andre længder i en akkort (i stedet for polyfoni - dette er et specialiseret område!) Noden ved markørhøjden ændres.

note: 0 - Open String
en: Fingerings
da: Fingersætninger

en: Menu:
    Fingerings (numbers) to typeset near to notes.
da: Menu:
    Fingersætninger (tal) at opsætte nær noderne.

en: Transpose Music
da: Transponer musik

en: Menu:
    Alters the note/chord at the cursor or the selection transposing it by the interval chosen. This alters the music in the score - see other transpose options for transposing the printed output, leaving the music untouched.
da: Menu:
    Ændrer noden/akkorden ved markøren eller markeringen som transponerer den ved det angivne interval. Dette ændrer musikken i partituret - se andre transponertilvalg for transponering af de udskrevne uddata, efterladende musikken urørt.

en: Make a Directive Conditional
da: Gør en kommando betinget

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
da: Menu:
    Marker kommandoen ved markøren som gældende kun for det nuværende partiturlayout, eller til at ekskludere det nuværnede layout. Brug for eksempel dette til at ekskludere den første og anden tidsmarkering i dele som ikke skal bruge dem.

en: Single Random Note
da: Enkel vilkårlig node

en: Menu:
    To insert random notes at cursor.
da: Menu:
    Til at indsætte vilkårlige noder ved markøren.

en: Generate Rhythm from String
da: Opret rytme fra streng

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
da: Menu:
    Oprette rytme fra en sekvens af tegn.

en: Menu:
    Methods of generating music of guided randomness.
da: Menu:
    Metoder til oprettelse af musik via vejledt vilkårlighed.

en: Display Zoom
da: Vis zoom

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
da: Menu:
    Zooming af Denemovisningen. Normalt bruges kontrol og musehjul til dette.

en: Aural Training
da: Hørelære

en: Menu:
    Games for testing your musical ear.
da: Menu:
    Spil som tester dit musikalske øre.

en: Note Reading
da: Nodelæsning

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
da: Menu:
    Spil til test af dine musiklæsningsevneer. Bemærk at der (et andet sted) er tjek tonehøjder-funktionen, som lader dig teste din evne til at spille via Midi-controller.

en: Simple Titling
da: Simpel titel

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
da: Menu:
    Kommandoer til at placere titler etc. ved begyndelsen af musikken (og hver sats hvis krævet). Bland ikke med Bogtitler.

en: Book Titling
da: Bogtitler

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
da: Menu:
    Kommandoer til at oprette en titelside, indholdsfortegnelse, kommentarer, appendikser etc.

en: Palettes
da: Paletter

en: Menu:
    Commands to manipulate the palettes of commands.
da: Menu:
    Kommandoer til at manipulere paletterne for kommandoer.

en: Spanning
da: Udstrækning

en: Menu:
    Commands to tell the typesetter to start or stop a particular effect. Use these around passages that are to be treated differently, or over which a marking should be placed.
da: Menu:
    Kommandoer til at bede opsætteren om at starte eller stoppe en bestemt effekt. Brug disse omkring passager, som skal behandles anderledes, eller over hvor en makering skal placeres.

en: Alternative Bars
da: Alternative bjælker

en: Menu:
    Commands for creating first/second/nth time bars.
da: Menu:
    Kommandoer for oprettelse af første/anden/n. tidsbjælker.

en: Typesetter
da: Opsætter

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to do something at the cursor position.
da: Menu:
    Instruktioner for opsætteren til at gøre noget ved markørpositionen.

en: Part-Combining
da: Stemme-kombinerende

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to combine two voices in various ways.
da: Menu:
    Instruktioner for opsætteren til at kombinere to stemmer på forskellige måder.

en: Object Menu
da: Objektmenu

en: Menu:
    Commands for working with the musical object hierarchy.
da: Menu:
    Kommandoer for arbejde med det musikalske objekthierarki.

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Menu:
    The top level commands for operating Denemo.
da: Menu:
    Topniveaukommandoerne for operation af Denemo.

en: Could not parse command line: %s
da: Kunne ikke fortolke kommandolinje: %s

en: Graphics File
da: Grafikfil

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
da: Forældet form, brug tidligere Denemoversion for at konvertere

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
da: Tilpasset prolog er ikke længere understøttet. Brug præfiks for partiturdirektiv i stedet for

en: Erroneous call
da: Fejlramt kald

en: No name
da: Intet navn

en: No label
da: Ingen etiket

en: No indication what this done beyond the name and label
da: Ingen indikation om hvad dette gjorde udover navnet og etiket

en: This should not happen...
da: Dette bør ikke ske ...

en: List of all current command shortcuts
    The name of the shortcut key is given first 
    E.g. "0" is the shortcut name of the number key for the number zero.
    (a "," separates the two names if is a two-key shortcut)
    Then the label as it appears in the menu
    and finally the tooltip.
    You can search the tooltip in the Command Center to locate the command. See View->Command Center.
    This list is in alphabetical order by name.
    ----------------
da: List over alle genvejstaster
    Genvejstastens navn angives først 
    F.eks. er »0« genvejsnavnet for tal-tasten med tallet nul.
    (et »,« adskiller de to navne hvis det er en totast-genvej)
    Så kommer etiketten som den fremgår af menuen
    og endelig værktøjfiffet.
    Du kan søge i værktøjsfif i kommandocenteret for at lokalisere kommandoen. Se Vis->Kommandocenter.
    Denne liste er lavet i alfabetisk navnerækkefølge.
    ----------------

en: Shortcut key name:
da: Genvejstastens navn:

en: 
    End of shortcuts
da: 
    Ikke flere genvejstaster

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
da: Kommandoen %s svarer til genvejstasten %s

en: Lose the shortcut %s for this?
da: Mist genvejstasten %s for dette?

en: The key %s is the first keypress of some two key shortcuts.
    If you wish to re-assign it you will need to remove those first.
    Open the View->Command Center to find and remove the shortcuts.
da: Tasten %s er det første tastetryk for en totast-genvej.
    Hvis du ønsker at ændre den, så skal du først fjerne den.
    Åbn Vis->Kommandocenter til at finde og fjerne genvejene.

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
da: Kunne ikke oprette .denemo/actions for dine tilpassede kommandoer

en: Key Map Loading
da: Indlæsning af tasters kortlægning

en: Load Shortcuts only?
da: Indlæs kun genveje?

en: Cannot access your local .denemo
da: Kan ikke tilgå din lokale .denemo

en: Installation error
da: Installationsfejl

en: NO COMMAND SELECTED.
    Press -> to search again
    _________________________________
    Last selected command was:
da: INGEN KOMMANDO VALGT.
    Tryk -> for at søge igen
    _________________________________
    Sidste valgte kommando var:

en: Command
da: Kommando

en: Commands
da: Kommandoer

en: Deleted
da: Slettet

en: Search
da: Søg

en: Fuzzy Search
da: Uafklaret søgning

en: Allow one non-matching word in the search.
da: Tillad et ikkematchende ord i søgningen.

en: Not in menu system. You can create a palette button for it using the Add to Palette button.
da: Ikke i menusystem. Du kan oprette en paletknap for den via knappen Tilføj til palet.

en: %sCommand: %s
    %s
    Location: %s
    Internal Name: %s
da: %sKommando: %s
    %s
    Placering: %s
    Internt navn: %s

en: WARNING!!:
    This command is hidden.
    Most likely you want to continue your search for a better command.
    Hidden commands are either for LilyPond users or low-level interfaces for more user-friendly versions.
da: ADVARSEL!!:
    Denne kommando er skjult.
    Højst sandsynlig ønsker du at søge efter en bedre kommando.
    Skjulte kommandoer er enten for LilyPond-brugere eller grænseflader på lavt niveau for mere brugervenligt versioner.

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
da: Der er ingen understøttelse for indlæsning af hele kommandomapper endnu, beklager

en: Return
da: Retur

en: Unable to locate the script %s
da: Kan ikke lokalisere skirptet %s

en: Unable to load the script %s
da: Kunne ikke indlæse skriptet %s

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
da: Overproces: underproces afsluttet, pid = %d, afslut-status = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
da: Overproces: underproces termineret af signal %d, pid = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
da: Overproces: underproces stoppet af signal %d, pid = %d

en: Parent: child exited magically, pid = %d
da: Overproces: underproces afsluttedes på magisk vis, pid = %d

en: Process scheme commands in pathtofile on file open
da: Behandl skemakommandoer i stitilfil (pathtofile) ved åbning af fil

en: path
da: sti

en: Process scheme commands from system file on file open
da: Behandl skemakommandoer fra systemfil ved åbning af fil

en: file
da: fil

en: Process the scheme on startup
da: Behandl skemaet ved opstart

en: scheme
da: skema

en: Abort on scheme errors
da: Afbryd ved skemafejl

en: Don't log any message
da: Log ikke beskeder

en: Display every messages
da: Vis alle beskeder

en: Launch Denemo without GUI
da: Start Denemo uden grafisk brugerflade

en: Print version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: Audio driver options
da: Lyddriverens indstillinger

en: options
da: indstillinger

en: Midi driver options
da: Midi-driverens indstillinger

en: [FILE]...
da: [FIL] ...

en: GNU Denemo version
da: GNU Denemo-version

en: Denemo is a graphical music notation editor.
    It uses GNU Lilypond for music typesetting.
    Denemo is part of the GNU project.
da: Denemo er et grafisk redigeringsprogram til musiknotation.
    Programmet bruger GNU Lilypoond til musikopsætning.
    Denemo er en del af GNU-projektet.

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
da: Rapporter fejl til http://www.denemo.org
    GNU Denemo, et frit og åbent redigeringsprogram til musiknotation

en: Gtk versions
da: Gtk-versioner

en: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, and others, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey and others.
da: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee og andre, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey og andre.

en: This program is provided with absolutely NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
da: Dette program tilbydes uden nogen form for GARANTI; se filen COPYING for detaljer.

en: This software may be redistributed and modified under the terms of the GNU General Public License; again, see the file COPYING for details.
da: Dette program kan videredistribueres og ændres under betingelserne i GNU General Public License; igen, se filen COPYING for detaljer.

en: You may need to set GUILE_LOAD_PATH to the directory where you have ice9 installed
da: Du skal eventuelt have sat GUILE_LOAD_PATH til mappen, hvor du har ice9 installeret

en: Could not start graphical interface.
da: Kunne ikke starte den grafiske grænseflade.

en: Rhythms will be entered as notes at the cursor height
da: Rytmer vil bliver indtastet som noder ved markørhøjden

en: Could not start Audio input
da: Kunne ikke starte lydindgang

en: Rhythms will be entered as (brown) notes without pitch
da: Rytmer vil blive indtastet som (brune) noder uden tonehøjde

en: No MIDI in device was found on startup- re-start Denemo with the device plugged in, select the device in the MIDI tab of the preferences dialog and re-start Denemo again.
da: Ingen MIDI i enhed blev fundet ved opstart - genstart Denemo med enheden tilsluttet, vælg enheden i MIDI-fanebladet i dialogen med præferencer og genstart Denemo igen.

en: Save Script
da: Gem skript

en: Over-write previous version of the script for
da: Overskriv tidligere version af skriptet for

en: No script saved
da: Intet skript gemt

en: There is already an initialization script here
da: Der er allerede et initialiseringsskript her

en: Wrote init.scm
da: Skrev init.scm

en: Shall I execute it now?
da: Skal jeg køre det nu?

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
da: Kunne ikke oprette init.scm;
    du skal oprette dit skriptopbyggede menupunkt i menuen
    før du kan oprette initialiseringsskriptet, beklager.

en: Create a new menu item
da: Opret et nyt menupunkt

en: Give menu label:
da: Angiv menuetiket:

en: My Label
da: Min etiket

en: Give explanation of what it does:
da: Angiv forklaring om hvad der udføres:

en: Prints my special effect
da: Udskriver min egen effekt

en: Do you want the new menu item in a submenu?
da: Ønsker du det nye menupunkt i en undermenu?

en: Give a label for the Sub-Menu
da: Angiv en etikelt for undermenuen

en: Sub Menu Label
da: Undermenuens etiket

en: Duplicate Name
da: Navnet findes

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
da: En kommando med dette navn er allerede tilgængelig i dine tilpassede menuer; overskriv?

note: g_print ("Loading from %s\n", xml_path);
en: New Command Added
da: Ny kommando tilføjet

en: Do you want to save this with your default commands?
da: Ønsker du at gemme denne med dine standardkommandoer?

en: Typeset Music
da: Opsæt musik

en: Shows the Print View
    with the music typeset by the LilyPond Music Typesetter.
da: Viser udskrivningsvisningen
    med musikke opsat af LilyPond-musikopsætteren.

en: Shows the PlayBack View from which a more sophisticated playback of the music is possible
da: Viser afspilningsvisningen hvorfra en mere sofistikeret afspilning af musikken er mulig

en: Command Center
da: Kommandocenter

en: Shows a searchable list of all commands, enables setting of keyboard short-cuts, etc.
da: Viser en søgbar liste over alle kommandoer, aktiverer indstilling af tastaturgenveje, etc.

en: Score Layout
da: Partiturlayout

en: Shows an overview of the score where various elements can be rearranged, deleted etc. to form a customized layout
da: Giver et overblik over partituret hvor forskellige elementer kan arrangeres, slettes etc., så de udgør et tilpasset layout

en: Snippets
da: Musikstumper

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
da: Vis/skjul en værktøjslinje som gør det
    muligt at lagre og indtaste musikstumper og indtaste noder via rytmemønstre fra en musikstump

en: Tools
da: Værktøjer

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
da: Vis/skjul en værktøjslinje for generelle operationer på musikfiler

en: Playback Control
da: Afspilningskontrol

en: Show/hide playback controls
da: Vis/skjul afspilningskontrol

en: Midi In Control
da: Midi-indgangskontrol

en: Show/hide Midi Input controls
da: Vis/skjul Midi-indgangskontrol

en: Titles, Buttons etc
da: Titler, knapper etc.

en: Shows a bar holding the title etc of the music and buttons for selecting a movement to make currrent.
da: Viser en bjælke med titlen etc. for musikken og knapper til at vælge en sats, der skal være aktuel.

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
da: Vis/skjul en menu som er arrangeret af objekter
    Handlingerne tilgængelige for nodeobjekter ændrer sig med tilstanden

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window. Any errors in typesetting are shown here.
da: Vis/skjul sprogvinduet for LilyPond-musikopsætning. Eventuelle fejl i opsætningen vises her.

en: Scheme Script
da: Scheme-skript

en: Show Scheme script window. Sequences of commands can be recorded here
    and then executed or turned into new commaneds.
da: Vis skriptvindue for Scheme. Sekvenser af kommandoer kan optages her
    og så køres eller omdannes til nye kommandoer.

en: Shows/hides the music in the Denemo Display
da: Viser/skjuler musikken i Denemovisningen

en: No External Input
da: Ingen ekstern indtastning

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
da: Indtastning af noder kun via computertastatur
    Ignorerer forbundne MIDI- eller mikrofonenheder.

en: Midi Input
da: Midi-indgang

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
da: Indgang fra en MIDI-kilde. Opsæt kilden først via Rediger → Ændr præferencer → Lyd/midi
    Brug Vis → MIDI-indgangskontrol for at kontrollere hvad indgangen gør.

en: Audio Input
da: Lydindgang

en: Enable pitch entry from microphone
da: Aktiver tonehøjdeindgang fra mikrofon

en: Place Command in a Palette
da: Placer kommando i en palet

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Create Mouse Shortcut")); gtk_menu_shell_append (GTK_MENU_SHELL (menu), item); g_signal_connect_swapped (G_OBJECT (item), "activate", G_CALLBACK (createMouseShortcut), action);
en: Open Command Center
    on this command
da: Åbn kommandocenter
    på denne kommando

en: Get Script into Scheme Window
da: Hent skript ind i Scheme-vinduet

en: Save Script from Scheme Window
da: Gem skript fra Scheme-vinduet

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Save Graphic")); GtkSettings* settings = gtk_settings_get_default(); gtk_settings_set_long_property  (settings,"gtk-menu-images",(glong)TRUE, "XProperty"); item = gtk_image_menu_item_new_from_stock("Save Graphic", gtk_accel_group_new());
en: Save Graphic
da: Gem grafik

en: Upload this Script to denemo.org
da: Overfør dette skript til denemo.org

en: Save Script as New Menu Item
da: Gem skript som nyt menupunkt

note: options for getting/putting init.scm
en: Get Initialization Script for this Menu
da: Hent initialiseringsskript for denne menu

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
da: Placer skript som initialiseringsskript for denne menu

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
da: Klik her og svæv så over menupunkterne for at se hvad de gør

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
da: Venstreklik for at køre kommandoen, tryk på en tast for at tildele en genvejstast til kommandoen,
    Højreklik for at hente en menu hvorfra du kan
    Oprette en knap for denne kommando, eller en to tast-genvej eller endnu flere indstillinger

en: This menu holds no commands
da: Denne menu indeholder ingen kommandoer

en: Tool Bar
da: Værktøjslinje

en: Tear off this menu as a palette
da: Riv denne menu ud som en palet

note: check item is out of sync/Print View ignore delete signal
en: PrintView
da: UdskrivVisning

note: g_print("Menu %s has no action\n", name);
en: Menu:
    named "
da: Menu:
    navngivet »

en: " located at
da: « placeret ved

en:  in the menu system
da:  i menusystemet

en: Denemo Upgrade
da: Denemoopgradering

en: Re-use your old preferences, palettes and shortcuts?
da: Genbrug dine gamle præferencer, paletter og genveje?

en: Could not create .denemo for you personal settings
da: Kunne ikke oprette .denemo til dine personlige indstillinger

note: FIXME this is only a hint; perhaps we should embed the progress bar in the status line...
en: Progress
da: Status

en: This indicates the the LilyPond typesetter is still working on setting the Denemo score. This can take a long time, particularly for polyphony where voices must not collide. You can continue editing while the typesetting is taking place.
    Kill this window if you want to re-start the typesetting e.g. after fixing a mistake you just spotted.
da: Indikerer at LilyPonds opsætter stadig arbejder på opsætning af Denemopartituret. Dette kan tage lang tid, specielt for polyfoni, hvor stemmer ikke må kollidere. Du kan fortsat redigere mens opsætningen foregår.
    Dræb dette vindue hvis du ønsker at genstarte opsætningen f.eks. efter rettelse af en fejl du lige har opdaget.

en: (Untitled)
da: (Unavngivet)

en: Error
da: Fejl

en: Select Notes
da: Vælg noder

en: Done
da: Færdig

en: Note Name
da: Nodenavn

note: buttons for accidental
en: Accidental
da: fortegn

en: Octave
da: Oktav

en: Chord
da: Akkord

en: Note
da: Node

en: Rest
da: Pause

en: , begin slur
da: , start legatobue

en: , end slur
da: , afslut legatobue

en: , tied
da: , forbudne

en: , begin cresc.
da: , start cresc.

en: , end cresc.
da: , afslut cresc.

en: , begin dim.
da: , start dim.

en: , end dim.
da: , afslut dim.

en: , grace note
da: , forslagsnode

en: Tuplet %d/%d
da: Irregulær nodeværdi %d/%d

en: End tuplet
da: Afslut irregulær nodeværdi

en: Clef change
da: Nøgleændring

en: Time signature change
da: Taktartændring

en: Key signature change
da: Toneartsangivelsesændring

en: Stem directive: %s
da: Nodehalsdirektiv: %s

en: stem down
da: nodehals ned

en: stem up
da: nodehals op

en: normal stemming
da: normale nodehalse

en: Dynamic: %s
da: Dynamisk: %s

en: Directive:(%.20s) %.20s%.50s
da: Direktiv:(%.20s) %.20s%.50s

en: Unknown Tag
da: Ukendt mærke

en: Not all layouts
da: Ikke alle layout

en: Cursor on an unknown object
da: Markør er et ukendt objekt

en: Cursor not on any object
da: Markør er ikke på alle objekter

en: start %.2f end %.2f
da: start %.2f slut %.2f

en:  Staff %d Measure %d Position %d %s
da:  Nodesystem %d takt %d position %d %s

en: Appending
da: Tilføjende

en: Not Appending
da: Ikke tilføjende

en: Select from List (or Cancel)
da: Vælg fra liste (eller afbryd)

en: More...
da: Mere ...

en: No Tooltip
da: Intet værktøjsfif

en: Mouse shortcut <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
da: Musegenvejen <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> starter kommandoen <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Mouse Shortcut
da: Musegenvej

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
da: Genvejstasten <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> starter kommandoen <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Key Presses <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoke command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
da: Genvejstasterne <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> starter kommandoen <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Single Key Press
da: Et tastetryk

en: Two Key Presses
da: To tastetryk

en: Key Press
da: Genvejstast

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Is not a shortcut.
    %s
da: Tastentrykket <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Er ikke en genvej.
    %s

en: (The menus are now restored in case you are lost.)
da: (Menuerne gendannes nu i tilfælde af at du er faret vild.)

en: First Key Press
da: Første tastetryk

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Awaiting continuation
da: Tastetryk <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Afventer fortsættelse

en: Mouse <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
da: Mus <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Key + Mouse
da: Tast + mus

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
da: Tastetryk <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Denemo was terminated abnormally
da: Denemo blev afsluttet unormalt

en: Open auto-saved file
da: Åbn autoamtisk gemt fil

en: Delete auto-saved file
da: Slet autoamtisk gemt fil

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: No selection text available
da: Ingen markeret tekst er tilgængelig

en: Ask me about each
da: Spørg mig om hver

en: Close all without saving
da: Luk alle uden at gemme

en: You have %d score(s) unsaved
da: Du har %d partiturer, der ikke er gemt

en: Could not make folder %s for the downloaded commands
da: Kunne ikke lave mappe %s for hentede kommandoer

en: You have made changes to the commands you have
da: Du har lavet ændringer til dine kommandoer

en: Do you want to save the changes?
da: Ønsker du at gemme ændringerne?

en: MIDI Controller Active?
da: MIDI-controller er aktiv?

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
da: Sluk venligst dit MIDI-tastatur
    hvis du ikke allerede har gjort det

en: Recording + Play Along
da: Optagelse + spil sammen

en: Recording
da: Optagelse

en: Play Along
da: Spil sammen

en: Checking Pitches
da: Kontrollerer tonehøjder

en: Listening to Pitches
da: Lytter til tonehøjder

en: Editing a Chord
da: Redigering af akkord

en: Starting a Chord
da: Starter en akkord

en: Appending/Editing Pitches
da: Tilføje/rediger tonehøjder

en: Mouse Conductor ON
da: Musedirigent aktiveret

en: Mouse Conductor OFF
da: Musedirigent deaktiveret

en: Switch to Normal Playback
da: Skift til normal afspilning

en: Switch to Play Along Playback
da: Skift til spil sammen-afspilning

en: Stop playing first
da: Stop afspilning først

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
da: Kan ikke mikse lyd- og MIDI-optagelser

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
da: Kan ikke mikse MIDI-optagelser med importeret MIDI - slet importeret MIDI først

en: MIDI Recording
da: MIDI-optagelse

en: Delete last recording?
da: Slet sidste optagelse?

en: The preference set for recording time is 0 - nothing can be recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
da: Præferencesættet for optagelsestiden er 0 - intet kan optages.
    Se Rediger → Ændr præferencer lyd/midi-faneblad

en: Select and Reset Snippet
da: Vælg og nulstil musikstump

en: Insert Snippet at Cursor
da: Indsæt musikstump ved markøren

en: Re-label Snippet
da: Lav ny etikelt for musikstump

en: Insert and Select
da: Indsæt og vælg

en: Rename Music Snippet
da: Omdøb musikstump

en: Give new label for snippet
da: Angiv ny etikelt for musikstump

en: No selection to create a music snippet from
    See Edit → Select menu for selecting music to snip
da: Ingen markering at oprette en musikstump ud fra
    Se Rediger → Vælg menu for markering af musik til stump

en: Command: %s
    
    Information:
    %s
da: Kommando: %s
    
    Information:
    %s

en: Could not create button
da: Kunne ikke oprette knap

en: Could not create .denemo/actions/bitmaps for your graphics for customized commands
da: Kunne ikke oprette .denemo/actions/bitmaps til din grafik for tilpassede kommandoer

en: Could not create .denemo-xxx/actions/graphics for your graphics for customized commands
da: Kunne ikke oprette .denemo-xxx/actions/graphics for din grafik for tilpassede kommandoer

note: FIXME allow fileselector here to change the name
en: Saving a graphic for use in the %s script
da: Gemmer en grafik for brug i %s-skriptet

en: Replace current graphic?
da: Erstat nuværende grafik?

en: Denemo Main Window
da: Denemos hovedvindue

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
da: Dette er hovedmenulinjen, hvor menuer for de hovedsagelige ikkemusikalske aspketer (gem, udskriv, opsætning af indgangskilder etc.) er placeret. Se Objektmenulinjen for kommandoerne som redigerer musik

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
da: Dette er objektmenulinjen, hvor menuer for kommandoerne som redigerer musik befinder sig. De er arrangeret i et hierarki for partitur, sats, noder, nøgler etc.Direktiver dækker alt andet som du kan placere blandt noderne for at ændre opførslen fra det punkt i musikken.

en: You can populate this bar with buttons holding a snippet of music. The highlighted snippet is the <i>prevailing duration</i>, that is the next note entered will follow the rhythmic pattern of this snippet.
    You can enter the whole snippet by clicking on it, or using the command under ObjectMenu → Notes/Rests → Append/InsertDuration → Insert Snippet. You can also select the <i>prevailing snippet</i> using  ObjectMenu → Notes/Rests → Select Duration → Next Snippet.
    You can hide this bar (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display Note/Rest entry toolbar
da: Du kan udfylde denne bjælker med knapper som indeholder musikstumper. Den fremhævede musikstump er den <i>fremherskende tid</i>, det vil sige at den næste indtastede node vil følge det rytmiske mønster fra denne musikstump.
    Du kan gå til hele musikstumpen ved at klikke på den, eller bruge kommandoen under ObjektMenu → Noder/pauser → Tilføj/IndsætLængde → Indsæt musikstump. Du kan også vælge den <i>fremherskende musikstump</i> via ObjektMenu → Noder/pauser → Vælg længde → Næste musikstump.
    Du kan skjule denne bjælke (for at få mere plads på skærmen) via Visningsmenuen. Du kan gøre det til din præference at skjule den via HovedMenu → Rediger → Ændr præferencer → Vis node/pause indtastningsværktøjsbjælke

en: This tool bar contains a few conventional commands. You can hide it (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display general toolbar
da: Denne værktøjsbjælke indeholder nogle få konventionelle kommandoer. Du kan skjule den (for at få mere plads på skærmen) via Visningsmenuen. Du kan gøre det til din præference at skjule den via HovedMenu → Rediger → Ændr præferencer → Vis generel værktøjsbjælke

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Flytter afspilningens startpunkt (som vises som en grøn bjælke) til tidligere
    De røde og grønne bjælke bliver ikke tegnet før du starter afspilning, eller i det mindste har oprettet tidsgrundlaget.

en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Angiver afspilningens startpunkt (grøn bjælke) til noden ved markøren.
    De røde og grønne bjælker bliver ikke tegnet før du starter afspilning, eller i det mindste har oprettet tidsgrundlaget.

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Flytter afspilningens startpunkt (som vises som en grøn bjælke) til senere
    De røde og grønne bjælker bliver ikke tegnet før du starter afspiling, eller i det mindste har oprettet tidsgrundlaget.

en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
da: Stopper afspilningen. Ved at trykke på afspil efter denne afspilning vil der blive startet hvor den grønne bjælke er, ikke der hvor du stoppede. Brug Afspil/pause-knappen til dette formål.

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
da: Starter afspilning tilbage fra afspilningsstarten (grøn bjælke) indtil afspilningen slutter (rød bjælke).
    Når der spilles sættes afspilningen på pause og den fortsætter når der trykkes igen.

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
    Records live performance and/or playback,
    save to disk to avoid overwriting previous recordings.
da: Starter/stopper optagelse fra lydudgangen fra Denenmo.
    Optager live optræden og/eller afspilning,
    gem til disk for at undgå at overskrive tidligere optagelser.

en: Exports the audio recorded to disk
da: Eksporterer lydoptagelsen til disk

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Flytter afspilningens slutpunkt (som vises som en rød bjælke) til tidligere
    De røde og grønne bjælker bliver ikke tegnet før du starter afspilning, eller i det mindste opretter tidsgrundlaget.

en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Angiver afspilningens slutpunkt (rød bjælke) til noden ved markøren.
    De røde og grønne bjælker bliver ikke tegnet før du starter afspilning, eller i det mindste opretter tidsgrundlaget.

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
da: Flytter afspilningens slutpunkt (som vises som en rød bjælke) til senere
    De røde og grønne bjælker bliver ikke tegnet før du starter afspilning, eller i det mindste opretter tidsgrundlaget.

en: The music between the red and green bars is played in a loop.
    You can edit the music while it is playing
    (so that you can continuously listen as you try alternatives).
da: Musikken mellem de røde og grønne bjælker placeres i et loop.
    Du kan redigere musikken mens den afspiller
    (så du kan fortsat lytte mens du afprøver alternativer).

en: Panic
da: Panik

en: Reset
da: Nulstil

en: Resets the synthesizer, on JACK it sends a JACK panic.
da: Nulstiller synthesizeren, på JACK sender den en JACK-panik.

en: Play Selection
da: Afspil markering

en: Plays the current selection or from the cursor to the end if no selection present.
da: Afspiller den nuværende markering eller fra markøren til slutningen hvis ingen markering.

en: Playback Range
da: Afspilningsinterval

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
da: Viser en dialog til at indhente timinger for start og slut på afspilningen.

en: Controls for playback.
    The arrows on either side of the PLAY and STOP buttons move the playback start
    and playback end markers.
    Loop plays in a loop - you can edit while it plays.
    You can also record the output and save it as .ogg or .wav file.
    The temperament used for playing back can be set here.
da: Kontrol af afspilning.
    Pilene på hver siden af PLAY- og STOP-knapperne flytter afspilningens start
    og afspilningens slutmarkeringer.
    Loop afspiller i en løkke - du kan redigere mens der spilles.
    Du kan også optage udgangene og gemme den som .ogg eller .wav.
    Det anvendte stemningssystem for afspilning kan angives her.

en: Set the (initial) tempo of the movement
da: Angiv tempoet (oprindelig) for satsen

en: Mute Staffs
da: Sluk nodesystemer

en: Select which staffs should be muted during playback.
da: Vælg hvilke nodesystemer som skal være slukket under afspilning.

note: Volume
en: Volume
da: Lydstyrke

note: GTK_WIDGET_UNSET_FLAGS(label, GTK_CAN_FOCUS);
en: Set the (initial) volume of the movement
da: Angiv lydstyrken (oprindelig) for satsen

en: Always Full Volume
da: Altid fuld lydstyrke

en: Audio Volume Cut
da: Lydstyrkesænkning

en: Reduce the volume of the source audio relative to the volume of the score
da: Sænk lydstyrken for lydkilden relativ til lydstyrken for partituret

en: Audio Volume Boost
da: Lydstyrkeøgning

en: Boost the volume of the source audio relative to the volume of the score
da: Øg lydstyrken for lydkilden relativ til lydstyrken for partituret

en: Audio Lead In
da: Lydindgang

en: Set the number of seconds to clip from the audio, or if negative number of seconds silence before audio plays.
    This is useful when the audio track does not begin on a barline.
da: Angiver antallet af sekunder som skal klippes fra lyden, eller hvis negativ antallet af sekunders stilhed før lyden spiller.
    Dette er nyttigt når lydsporet ikke begynder på en bjælkelinje.

note: Speed
en: Slowdown:
da: Sæt hastigheden ned:

en: Slow down the audio output maintaining the pitch
da: Sætter hastigheden ned for lyden, mens tonehøjden bevares

en: This tells you what will happen to a MIDI in event from your controller. Click here or use the Control Shift or ALT keys, or caps lock to affect what will happen. Moving the cursor into the display will revert to editing notes.
da: Dette fortæller dig hvad der vil ske med en MIDI i hændelse fra din controller. Klik her eller brug Control Skift eller ALT-tasterne, eller Lås skift (caps lock) til at påvirke hvad der sker. Flytning af markøren til skærmen vil gå tilbage til redigering af noder.

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
da: Når i spil sammen-tilstand, ved klik på afspil, så spiller musikken indtil den når Denemo-markøren
    Derfra skal du afspille noderne ved markøren for at fortsætte afspilningen.
    Så hvis du placerer markøren på den første node for den del du ønsker at afspille, så kan du, når du har trykket afspil, spille sammen med Denemo, hvor Denemo fylder de andre dele ind og venter hvis du afspiller en forkert node.

en: Delete the MIDI recording you have made.
da: Slet den MIDI-optagelse du har lavet.

en: Convert the MIDI recording you have made to notation.
da: Konverter MIDI-optagelsen du har lavet til notation.

en: Starts playing and simultaneously records from MIDI in.
    Once a recording is made it is played back with the score when you press Play.
    It can be deleted with the Delete button or converted to notation with the Convert button.
    A MIDI recording is not saved with the Denemo score.
da: Starter afspilning og samtidige optagelser fra MIDI-ind.
    Når en optagelse er lavet, så afspilles den med partituret når du trykker
    Afspil.
    Den kan slettes med Sletteknappen (Delete) eller konverteres til notation
    med Konverter-knappen.
    En MIDI-optagelse gemmes ikke med Denemopartituret.

en: Controls for managing input from a MIDI controller (e.g. keyboard) attached to the computer.
    You may need to select your MIDI device first using MainMenu → Edit → Change Preferences → MIDI
    looking for MIDI in devices (turn your device on first).
    When you have a MIDI controller durations are inserted without any pitch (they appear in brown)
     playing on the controller puts the pitches onto the durations.
    The Shift and Control and ALT keys can also be used for listening without entering notes,
    checking pitches entered and entering chords.
    The foot pedal can also be used for chords. Release the ALT key and re-press to start a new chord
    - timing is unimportant, play the chord fast or slow.
    Or use Input → MIDI → Chord Entry Without Pedal to enter chords based on playing the notes simultaneously
da: Kontroller for håndtering af indgang fra en MIDI-controller (f.eks. tastatur) vedhæftet computeren.
    Du skal måske vælge din MIDI-enhed først via HovedMenu → Rediger → Ændr præferencer → MIDI
    kig efter MIDI i enheder (tænd din enhed først).
    Når du har en MIDI-controller så indsættes længden uden en tonehøjde (de fremstår i brun).
    Når der spilles på controlleren placeres tonehøjderne på længderne.
    Skift og Control og ALT-tasterne kan også bruges til at lytte uden at indtaste noder,
    kontrollere de indtastede tonehøjder og indtaste akkorder.
    Fodpedalen kan også bruges for akkorder. Frigiv ALT-tasten og tryk på den igen for at starte en ny akkord
    - timing er ikke væsentlig, afspil akkorden hurtigt eller langsomt.Eller brug Inddata → MIDI → Akkordpost uden pedal for at indtaste akkorder baseret på afspilning af noderne simultant

en: This is the Denemo Display for the music you have entered. See the print view window for the typeset appearance.  The blue lozenge is the Denemo Cursor - it turns red when when the bar is full or green if you are inserting in a bar. Overfull/Underfull bars are colored red/blue, use the Upbeat (Anacrusis, Pickup) command if that is intentional.
    You can switch to a menu-less view or a page-view using the Esc key. For the paged view you drag the red bar up the page to set how many systems you want showing.For the paged view you will probably want a smaller zoom - use Control+scroll-wheel on your mouse to zoom the display.
    Many commands operate on the object at the Denemo cursor. Right-click on an object to get a short menu of actions or set the mouse input mode.
    Shift-Right-click for more objects to insert.
da: Dette er Denemoskærmen for din indtastede musik. Se forhåndsvinduet for opsætningens fremtoning. Den blå diamantform er Denemomarkøren - den bliver rød når bjælken er fuld eller grøn hvis du indsætter en bjælke. Overfulde/underfuld bjælker er farvet rød/blå, brug optaktkommandoen (optakt, pickup) hvis det er meningen.
    Du kan skifte til en visning med færre menuer eller en sidevisning via Esc-tasten. Fra sidevisningen trækker ud den røde bjælke op ad siden for at se hvor mange systemer du ønsker vist. For sidevisningen ønsker du sandsynligvis en mindre zoom - brug Control+scroll-hjulet på din mus til at zoome skærmen.
    Mange kommandoer fungerer på objektet ved Denemo-markøren. Højreklik på et objekt for at få en kort menu med handlinger eller angiv muse-tilstand.
    Skift-højre-klik for flere objekter at indsætte.

en: This bar shows:
    Pending ♯ or ♭ sign (if the next note entered will be sharpened or flattened)
    The movement number
    Description of the object at the Denemo cursor
    Position and status (appending or inserting) of the cursor.
    If the Playback Controls are visible then the timing of the object at the cursor is shown.
    If MIDI in controls are visible the current enharmonic range is shown.
    When the first key of a two-key shortcut is pressed the possible continuations are shown here.
da: Denne bjælke viser:
    Igangværende ♯- eller ♭-tegn (om den næste node indtastet vil sætte kryds for eller sætte b for)
    Satsantallet
    Beskrivelse af objektet ved Denemo-markøren
    Position og status (tilføjer eller indsætter) for markøren.
    Hvis afspilningskontroller er synlige så vises timingen for objektet ved markøren.
    Hvis MIDI i kontroller er synlige så vises det nuværende enharmoniske interval.
    Når den første taste for en to-tast genvej aktiveres så vises de mulige fortsættelser her.

note: Denemo.status_context_id = gtk_statusbar_get_context_id (GTK_STATUSBAR (Denemo.statusbar), "Denemo"); gtk_statusbar_push (GTK_STATUSBAR (Denemo.statusbar), Denemo.status_context_id, "Denemo");
en: No MIDI filter
da: Intet MIDI-filter

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
da: Dette område viser hvilke MIDI-filtre som er aktive. Det kan også bruges af kommander til at videresende information til brugeren

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
da: En knapbjælke som kan udfyldes med titler og andre brugeroprettede knapper.
    Generelt ved at klikke på knappen kan du redigere titlen eller værdien eller køre handlingen for knappen

en: Hidden when not the current staff.
da: Skjult når ikke nuværende nodesystem

en: Playback Start
da: Afspilning start

en: Playback End
da: Afspilning slut

en: Hidden
da: Skjult

en: ⬆stem
da: ⬆nodehals

en: ⬆⬇stems
da: ⬆⬇nodehalse

en: ⬇stems
da: ⬇nodehalse

en: No audio recording has been made.
    See Playback Controls - Record Button
da: Ingen lydoptagelse er blevet lavet.
    Se afspilningskontroller - optagknap

en: The preference set for recording time is 0 - nothing is recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
da: Præferencen angivet for optagelsestid er 0 - intet optages.
    Se Rediger → Ændr præferencer lyd/midi-faneblad

en: %{error. defaulting to%}C
da: %{fejl, anvender standard%}C

en: %{error. defaulting to%}treble
da: %{fejl, anvender standard%}g-nøgle

en: %% ABC file generated by Denemo version
da: %% ABC-fil oprettet af Denemoversion

en: This scorelayout is purely for continuous typesetting, and will change as you edit the score.
    To get a real score layout turn off continuous typesetting in the Print View and typeset using Part, Movement or Typeset (Default Layout) buttons.
da: Dette partiturlayout er kun for fortsættende opsætning, og vil ændre sig efterhånden som du redigerer partituret.
    For at få et reelt partiturlayout så sluk for fortsættende opsætning i Udskrivningsvisningen og opsæt via stemme-, sats- eller opsætningsknapper (standardlayout).

en: Switch to Layout "%s"
da: Skift til layout »%s«

en: Create Standard Score Layout
da: Opret standardlayout for partitur

en: Score Layout Options
da: Indstillinger for partiturlayout

en: Temporary Score Layout
da: Midlertidig partiturlayout

en: %{error. defaulting to%}c
da: %{fejl, anvender standard%}c

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
da: %% LilyPond-fil oprettet af Denemoversion

en: The score has been altered so that this LilyPond text is out of date - ignoring request
da: Partituret er blevet ændret så at denne LilyPond-tekst er forældet - ignorerer anmodning

en: No textbuffer
da: Ingen tekstbuffer

en: Could not open output file for writing
da: Kunne ikek åbne uddatafil for skrivning

en: Filename does not have extension
da: Filnavn har ikke en filendelse

en: Find Current Object
da: Find nuværende objekt

en: Move the text cursor in this window to the object that the Denemo cursor is on
da: Flyt tekstmarkøren i dette vindue til objektet som Denemo-markøren er på

en: Insert LilyPond Text
da: Indsæt LilyPond-tekst

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
da: Indsæt LilyPOnd-tekst ved markørpositionen.
    Advarsel! Skift-klik til position for Denemo-markøren først

en: Typeset this LilyPond text
da: Opsæt denne LilyPond-tekst

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
da: Opsætter den nuværende LilyPond-tekst, som vil vises i Udskrivningsvinduet. Eventuelle fejl vises nedenfor i fejlpanelet.

en: Shift left click in music in this window to move the Denemo cursor the corresponding position
    Using arrows to move the cursor in the music here also moves the Denemo cursor.
    Right click for menu.
    Turn off continuous typesetting before using the score layout options.
da: Skift venstreklik i musik i dette vindue for at flytte Denemo-markøren til den tilsvarende position
    Brug piletasterne til at flytte markøren i musikken her flytter også Denemo-markøren.
    Højreklik for menu.
    Sluk for fortsættende opsætning før brug af partiturlayouttets indstillinger.

en: CompressedDenemo XML format (*.denemo.gz)
da: CompressedDenemo XML-format (*.denemo.gz)

en: PNG Image format (*.png)
da: PNG-billedformat (*.png)

en: CSound Score File (*.sco)
da: CSound Score-fil (*.sco)

en: MusicXML file (*.mxml, *.xml)
da: MusicXML-fil (*.mxml, *.xml)

en: Close without Saving
da: Luk uden at gemme

en: Save _As
da: Gem _som

en: The score %s has unsaved changes
da: Partituret %s har ugemte ændringer

en: Save changes?
da: Gem ændringer?

en: Load of recently used file %s failed
da: Indlæsning af seneste anvendt fil %s mislykkedes

en: Music Snippets Can be Kept
da: Musikstumper kan bevares

en: Drop Music Snippets
da: Drop musikstumper

en: Keep Music Snippets
da: Bevar musikstumper

en: You have a Script defined
da: Du har et skript defineret

en: Normal Save
da: Normal gem

en: Advanced: Execute the script every time this file is opened?
da: Avanceret: Kør skriptet hver gang denne fil åbnes?

en: Could not create .denemo/templates for you personal templates
da: Kunne ikke oprette .denemo/templates for dine personlige skabeloner

en: No examples directory in installation
da: Ingen eksempelmappe i installationen

en: No templates directory in installation
da: Ingen skabelonmappe i installationen

en: _Save
da: _Gem

en: Load of file %s failed
da: Indlæsning af filen %s mislykkedes

en: File save failed
da: Filgemning mislykkedes

en: Export As
da: Eksporter som

en: A file with the name %s already exists
da: En fil med navnet %s findes allerede

en: Could not interpret selection as LilyPond notes
da: Kunne ikke fortolke markering som LilyPond-noder

en: Paste from Selection
da: Indsæt fra markering

en: Paste this music into your score?
da: Indsæt denne musik i din partitur?

en: Can only paste LilyPond text into the last tab, sorry
da: Kan kun indsætte LilyPond-tekst i det sidste faneblad, beklager

en: Inserted:
da: Indsat:

en: Spurious line number
da: Falsk linjenummer

en: Could not execute lilypond - check Edit->preferences → externals → lilypond setting
    and lilypond installation
da: Kunne ikke køre Lilypond - kontroller Rediger->præferencer → eksterne dele → lilypond-indstilling
    og lilypondinstallation

en: Denemo Typesetting
da: Denemo-opsætning

en: Typesetting ...
da: Opsætning ...

en: Error: see LilyPond window
da: Fejl: se LilyPond-vindue

en: Already Typesetting
da: Opsætter allerede

en: Abandon this typeset?
da: Forlad denne opsætning?

en: Print Excerpt Range
da: Udskriv uddragsinterval

en: Print from Measure
da: Udskriv fra mål

en: Your PNG file has now been created
da: Din png-fil er nu blevet oprettet

en: Your PDF file has now been created
da: Din pdf-fil er nu blevet oprettet

en: A range of music is selected
da: Et musikinterval er valgt

en: Print whole file?
da: Udskriv hele filen?

en: This piece has several movements
da: Dette stykke har flere satser

en: Print this part from all of them?
da: Udskriv denne del fra dem alle?

en: No selection to print
da: Ingen markering at udskrive

note: FIXME set via gub
en: Manual Updates
da: Manuelle opdateringer

en: Already doing a print
da: Udskriver allerede

en: Cannot Typeset!
da: Kan ikke opsætte!

en: Edit the LilyPond syntax in the pane below or cancel
da: Rediger LilyPond-syntaksen i panelet nedenfor eller afbryd

en: Direct Printing not available under Windows. Create PDF and print from that
da: Direkte udskrivning er ikke tilgængelig under Windows. Opret PDF og udskriv fra den

en: Possibly Invalid
da: Muligvis ugyldig

en: Cursor not moved.
da: Markør ikke flyttet.

en: Check Score.
da: Kontroller partitur.

en: Cursor may have moved to error point in the score.
da: Markøren kan have flyttet sig til et fejlpunkt i partituret.

en: INVALID! try Score->Check Score command.
da: UGYLDIG! prøv Partitur->Kontroller partiturkommando.

en: LilyPond could not typeset this score.
da: LilyPond kunne ikke opsætte dette partitur.

en: File causing error:
da: Fil der medfører fejl:

en: (Custom Score Layout)
da: (Tilpasset partiturlayout)

en: See View->Score Layout to delete.
da: Se Vis->Partiturlayout for at slette.

en: Current Movement
da: Nuværende sats

en: Excerpt Only
da: Kun uddrag

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
da: Vælg nu nodehovedet for noden hvor legatobuen ender

en: Now select the notehead of the note where the tie ends
da: Vælg nu nodehovedet for noden hvor bindebuen ender

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
da: Vælg nu nodehovedet for noden hvor bjælken ender

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
da: Træk nu begynd/slut-markører for at foreslå legatobue-position/vinkel
    Højreklik når færdig.

en: Now drag the begin/end markers to suggest tie position
    Right click when done.
da: Træk nu begynd/slut-markører for at foreslå bindebue
    Højreklik når færdig.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
da: Træk nu begynd/slut-markører for at angive position/vinkel for bjælke
    Højreklik når færdig.

en: PDF creation
da: PDF-oprettelse

en: PDF files
da: PDF-filer

en: File Exists, overwrite?
da: Filen findes, overskriv?

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
da: Errno %d:
    Kunne ikke kopiere %s til %s. Måske bruger en anden proces destinationsfilen. Prøv igen med en ny placering

en: Use the Playback View or re-typeset
da: Brug afspilningsvisningen eller genopsæt

en: Slur Angle/Position
da: Legatobuevinkel/-position

en: Repeat Slur Positioning Hint?
da: Gentag legatobuepositioneringshint?

en: Slur Shape
da: Legatobueform

en: Repeat Shaping Slur?
da: Gentag formning af legatobue?

en: Tie Shape
da: Bindebueform

en: Repeat Shaping Tie?
da: Gentag formning af bindebue?

en: Operation Cancelled
da: Operation afbrudt

en: Do not know what to repeat
da: Ved ikke hvad der skal gentages

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
da: For at indstille positionerne for objekter (med mere) så flyttes musen indtil håndmarkøren
    fremgår. Klik på objektet og følg spørgsmålene.
    For nodebjælker klik på nodehovedet for noden hvor nodebjælken begynder.

en: Apply
da: Anvend

en: Help for Tweaks
da: Hjælp for optimeringer

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
da: Dette vindue kan bruges til at optimere opsætningen, som LilyPond udfører, i tilfældet af at den ikke er optimal

en: Red dots and crosses (Off/On)
da: Rød punktummer og kryds (deaktiveret/aktiveret)

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
da: De præcise positioner for de grafiske komponenter for partituret vil få etiket med røde
    prikker og kontrolpunkterne for kurver med røde krydse for præcise finjusteringer
    Deaktiver disse før udskrivning!

en: Score Size
da: Partiturstørrelse

note: never true
en: Repeat
da: Gentat

en: Single
da: Enkel

en: Measures before cursor:
da: Takter før markør:

en: Measures after cursor:
da: Takter efter markør:

en: Staffs before cursor:
da: Nodesystemer før markør:

en: Staffs after cursor:
da: Nodesystemer efter markør:

note: hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), hbox, TRUE, TRUE, 0);
en: All Movements
da: Alle satser

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
da: Hvis afkrydes bliver det nuværende layout genopsat ved hver ændring

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
da: Hvis afkrydes bliver den nuværende sats genopsat ved hver ændring

en: Cursor Context
da: Markørkontekst

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
da: Hvis afkrydes bliver intervallet omkring den nuværende markørposition genopsat ved hver ændring eller når markøren flytter sig uden for rækkevidde.

en: Set background updates on/off.
da: Angiv baggrundsopdateringer til aktiveret/deaktiveret.

en: Range
da: Rækkevidde

en: Set how much of the score to re-draw.
da: Angiv hvor meget af partituret som skal gentegnes.

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
da: Aktiver/deaktiver baggrundsopdatering. Dette kontrollerer om opsætning genudføres efter hver ændring i musikken. Mængden af partituret til genopsætning kan angives via denne knap.

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
da: Viser en udskrivningsdialog. Fra denne kan du sende din opsætning af partituret til en printer eller til en PDF-fil.

en: PDF
da: Pdf

en: Exports a pdf file for this layout
da: Eksporterer en pdf-fil for dette layout

en: Typesets the music using the one of the created layouts. See View → Score Layouts to see the layouts you have created.
da: Opsætter musikken via et af det oprettede layout. Se Vis → Partiturlayout for de layout du har oprettet.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
da: Opsætter musikken fra den nuværende sats. Dette opretter et partiturlayout, der består af en sats.

en: Part
da: Del

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
da: Opsætter musikken fra den nuværende del for alle satser. En del er al musikken med det samme nodesystemnavn. Dette opretter et partiturlayout med en del, alle satser.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
da: Genudsender den sidste udskrivningskommando. Brug denne efter ændring af filen for at gentage opsætningen.

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
da: Viser sider ved siden af hinanden, så kan se sideskift for bag til bag-udskrivning

en: Next
da: Næste

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
da: Flyt til den næste side - du kan også rulle med rullehjulet, og zoome med kontrolhjulet

en: Previous
da: Forrige

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
da: Flyt til forrige side - du kan også rulle med rullehjulet, og zoome med kontrolhjulet

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_vbox), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Print View
da: Denemos udskriftsvisning

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
da: Dette vindue viser den endelige opsatte partitur, hvorfra du kan udskrive eller (via udskriv til fil) oprette et
    PDF-dokument. Dette vil blive løbende opdateret, mens du redigererer musikken i hovedvinduet.
    I Udskrivningsvisningen kan du klikke på en node for at flytte til det sted i Denemos visningsvindue.
    Højreklik for at få en menu med »finjusteringer«, som du kan anvende til at tegne legatobuer, bjælker etc., hvis de
    ikke er korrekte.
    <b>Bemærk</b>: Det kan tage lidt tid at oprette en smukt opsat partitur, specielt for et stort partitur på en langsom maskine, så vælg et område til fortsat opdatering i det tilfælde, eller deaktiver løbende opdatering.

en: SVG creation
da: SVG-oprettelse

en: SVG files
da: SVG-filer

en: Use the Print View or re-typeset with All Parts or Current Part buttons
da: Brug udskrivningsvisningen eller genopsæt med knapper for alle dele eller nuværende del

en: Switching to simple MIDI - re-typeset for full MIDI.
da: Skifter til simpel MIDI - genopsæt for fuld MIDI.

en: Please wait while the Playback View is re-typeset then re-try
da: Vent venligst mens afspilningsvisningen genopsættes og prøv så igen

en: MIDI Already Present
da: MIDI er allerede til stede

en: Keep this music while typesetting current part?
da: Bevar denne musik mens nuværende del opsættes?

en: Play/Stop
da: Afspil/stop

en: Plays the entire movement with repeats, or stops the playing once started
da: Afspiller hele satsen med gentagelser, eller stopper afspilningen når startet

en: All Parts
da: Alle dele

en: Typesets the currrent movement, generating sophisticated MIDI for it.
da: Opsætter den nuværende sats, opretter sofistikeret MIDI for den.

en: Current Part
da: Nuværende stemme

en: Typesets the currrent part with the option to keep the MIDI already generated for all the parts.
da: Opsætter den nuværende del med et tilvalg om at bevare MIDI'en allerede oprettet for alle delene.

en: Simple Scrolling
da: Simpel rulning

en: Sets/Unsets automatic scrolling. The scrolling can still be manually adjusted if it is too fast/slow.
da: Aktiverer/deaktiverer automatisk rulning. Rulningen kan stadig manuelt justeres hvis den er for hurtig/langsom.

en: Clear Scroll Points
da: Ryd rullepunkter

en: Clears scroll points which you have set by right clicking on notes.
da: Rydder rullepunkter, som du har angivet, ved at højreklikke på noder.

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_vbox), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Playback View
da: Denemos afspilningsvisning

en: This window shows the typeset score as one long page. During playback the notes playing are highlighted
da: Dette vindue viser opsætningspartituret som en lang side. Under afspilning fremhæves de noder du hører

en: Set Values
da: Angiv værdier

en: Check all
da: Kontroller alle

en: Un-check all
da: Afmarker alle

en: Use <Tab> to switch palette
    <Return>to activate
da: Brug <Tab> for at skifte palet
    <Retur>for at aktivere

en: Key in (part of) label
da: Toneart i (del af) etiket

en: No such label
da: Ingen sådan etiket

en: Destroying Customized Buttons
da: Ødelægger tilpassede knapper

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
da: Fjern knapper og anden tilpasset Scheme ved opstart?

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Text Input
da: Tekstindtastning

en: Give Text
da: Angiv tekst

en: LilyPond Syntax
da: LilyPond-syntaks

en: Give LilyPond Syntax
da: Angiv LilyPond-syntaks

en: Input Required
da: Inddata krævet

en: Give input:
da: Angiv inddata:

en: Please delete the font size and bold/italic indications,
    leaving just the font family name.
da: Slet venligst skriftstørrelsen og fed/kursiv-indikationer,
    så kun skriftens familienavn fremgår.

en: Choose Font
da: Vælg skrifttype

en: Script error, wrong parameter type to d-InfoDialog
da: Skriptfejl, forkert parametertype for d-InfoDialog

en: Already in a padding dialog
da: Allerede i en fylddialog

en: Time Signatures do not match, will not make voice
da: Taktarter er ikke ens, vil ikke lave stemme

en: Key Signatures do not match, will not make voice
da: Toneartsangivelser er ikke ens, vil ikke lave stemme

en: This voice has a different clef from the staff it will be typeset on. This clef will be used for the display only.
da: Denne stemme har en anderledes nøgle end nodesystemet den vil blive opsat på. Denne nøgle vil kun blive brugt til visningen.

en: Cannot do location when only a range of music is typeset. Turn off continuous typesetting or set the range to All Movements
da: Kan ikke udføre placering når kun et interval af musik er opsat. Sluk for fortsættende opsætning eller angiv området til Alle satser

en: Object not located, no annotation on page, or empty annotation.
da: Objekt er ikke lokaliseret, ingen kommentarer på side, eller tom kommentar.

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to. This will insert a comment in the score. Transfer all the annotations in this way before editing the score, otherwise the locations will not match. You can use the EditSimilar (Ctrl-e,e and Ctrl-e,r) command to move from one comment to the next, stopping and editing the score as suggested by the comment.
da: For hver annotation på siden klik på (i nærheden af) nodehovedet eller pausen etc. som annotationen refererer til. Dette vil indsætte en kommentar i partituret. Overfør alle annotationer på denne måde før redigering af partituret, ellers vil de steder ikke matche. Du kan bruge kommandoen EditSimilar (Ctrl-e,e og Ctrl-e,r) til at flytte fra en kommentar til den næste, stoppe og redigere partituret som foreslået af kommentaren.

en: Next Annotated Page
da: Næste kommenteret side

en: Previous Annotated Page
da: Forrige kommenteret side

en: This PDF file contains no annotations. It has to be a PDF file generated by Denemo for the current score to which annotations have been added.
da: Denne PDF indeholder ingen annotationer. Det skal være en PDF-fil oprettet af Denemo for det nuværende partitur hvis annotationer er blevet tilføjet.

en: Analysing Audio
da: Analyserer lyd

en: Audio is not stereo - expect bad things!
da: Lyd er ikke stereo - forvent slemme ting!

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
da: Lyd har ikke en 441000 lydhastighed: det kan være slemt

en: Open Audio Source File
da: Åbn lydkildefil

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
da: Kunne ikke indlæse lydfilen. Bemærk at kun stereo med lydhastigheden 44100 er understøttet i øjeblikket. Brug Audacity eller lignende for at konvertere.

en: To insert a link at the Denemo cursor position to a point in this document
    right-click on the point.
    Later you will be able to re-open the document at that point by right clicking on the link in the Denemo display.
    To shade in gray parts of the source that you don't want to see drag over the area.
    Use this for transcribing from a score with many parts to ease following the part from system to system.
    Click on a grayed-out patch to remove it.
da: For at placere en henvisning ved Denemos markørposition på et sted i dette dokument
    så højreklik på stedet.
    Senere vil du kunne genåbne dokumentet på dette sted ved at højreklikke på henvisningen i Denemoskærmen.For at gøre dele af kilden, som du ikke ønsker set trukket over området, grå.
    Brug dette til at transskribere fra et partitur med mange dele til nemmere at følge delen fra system til system.
    Klik på et gråmarkeret område for at fjerne den.

en: Remove this Shading
da: Fjern denne skyggemarkering

en: Remove all Shading
da: Fjern alle skygger

note: ClefChooser
en: Treble
da: G-nøgle

en: Bass
da: Bas

en: Treble Octava bassa
da: G-nøgle octava bassa

en: Bass Octava bassa
da: Bas Octava bassa

en: French
da: Fransk

en: Baritone
da: Baryton

en: Set Clef
da: Angiv nøgle

en: Insert clef change
da: Indsæt nøgleændring

en: Select desired clef
da: Vælg ønsket nøgle

en: Choose Clef Visibility
da: Vælg nøglesynlighed

en: Affects display only
da: Påvirker kun visningen

en: Clef should be typeset
da: Nøgle skal opsættes

en: Free and Open Music Notation Editor
da: Fri og åben musiknotationsprogram

en: Denemo Website
da: Denemos hjemmeside

en: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee, and others.
    
    http://www.denemo.org
    
    This program is licensed under the terms of the GNU
    General Public License and is provided with absolutely
    NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
da: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee og andre.
    
    http://www.denemo.org
    
    Dette program er udgivet under betingelserne i GNU
    General Public License og tilbydes med absolut
    INGEN GARANTI; se filen COPYING for detaljer.

en: Could not find %s in the path
da: Kunne ikke finde %s i stien

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
da: Rediger venligst den valgte browser under præferencerne.

en: Could not execute specified web browser: %s
da: Kunne ikke køre specificeret internetbrowser: %s

en: VoidSymbol not allowed
da: VoidSymbol er ikke tilladt

en: The command %s has the shortcut: %s
    Delete it first or start again selecting an unused keypress.
da: Kommandoen %s har genvejen: %s
    Slet den først eller start igen ved at vælge en ikke anvendt genvejstast.

note: g_warning("There is a two key binding starting with this");
en: There is at least one two-key shortcut that starts with: %s
    Find them using the Find button
    Delete it/those first or start again selecting an unused keypress.
da: Der er mindst en to-tast genvej, der begynder med: %s
    Find dem via Søg-knappen
    Slet den/dem først eller start igen ved at vælge et ubrugt tastetryk.

en: No command has this keyboard shortcut
da: Ingen kommando har denne tastaturgenvej

en: Press a shortcut sequence for this command
da: Lav en genvejssekvens for denne kommando

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
da: Lav en genvejssekvens for kommandoen du eftersøger

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
da: Ingen tastaturændringstaster
    Tryk ændringstasten for at ændre

en: 
    Press with modifier key to change
da: 
    Tryk med ændringstast for at ændre

en: The Command %s Responds to this Shortcut
da: Kommandoen %s Svarer til denne genvej

en: Set Mouse Shortcut
da: Angiv musegenvej

en: Setting mouse shortcut for %s
da: Angiver musegenvej for %s

en: Choose the mouse button
da: Vælg museknappen

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Choose mouse action
da: Vælg musehandling

en: Press Button
da: Tryk på knap

en: Release Button
da: Frigiv knap

en: Drag
da: Træk

en: Hold Modifier Keys, Engage Caps or Num Lock
    and click here to set shortcut.
da: Hold ændringstaster nede, aktiver skift eller numerisk lås
    og klik her for at se genvej.

en: Search for the next matching command. Starts again at the top once it has reached the end.
da: Søg efter næste matchende kommando. Starter forfra fra toppen når slutningen nås.

en: This window allows you find and execute commands.
    Once you have selected a command the box at the top gives information about that command,
    while the panel to the side gives any shortcuts for the command.
    You can add a selected command to a palette, or set single-key or two-key shortcuts.
    You can also hide commands, so they don't appear in the menus.
    You can save the shortcuts as your default command set, or as a command set which you may wish to load in the future.
    This window is also where you can load such a stored command set.
da: Dette vindue giver mulighed for at finde og køre kommandoer.
    Når du har valgt en kommando giver boksen øverst information om kommandoen, mens panelet
    på siden indeholder genvejstaster for kommandoen.
    Du kan tilføje en valgt kommando til paletten, eller angive genveje med en eller to taster.
    Du kan også skjule kommandoer, så de ikke fremgår af menuerne.
    Du kan gemme genvejene som dit standardsæt for kommandoer, eller som et kommandosæt der kan indlæses på et fremtidigt
    tidspunkt.
    Dette vindue er også stedet hvor du kan indlæse et sådant lagret kommandosæt.

en: Help for Selected Command
da: Hjælp til valgt kommando

en: List of shortcuts
    for <i>selected</i> command
    from table on left.
    Select a shortcut
    to remove
    with button below.
da: Liste over genveje
    for <i>valgt</i> kommando
    fra tabellen til venstre.
    Vælg en genvej
    at fjerne
    med knappen nedenfor.

en: Remove Shortcut
da: Fjern genvej

en: Save as Default Command Set
da: Gem som standardsæt for kommandoer

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
da: Brug denne til at gemme dine ændringer, så de bruges hver gang Denemo startes. Ændringerne lagres under en mappe kaldt .denemo-* i din hjemmemappe. Kig i undermappen »actions« for Default.commands

en: Save as a Custom Command Set
da: Gem som et tilpasset kommandosæt

en: Load a Standard Command Set
da: Indlæs et standardsæt for kommandoer

en: Load a Custom Command Set
da: Indlæs et tilpasset kommandosæt

en: Load the Standard Palette Set
da: Indlæs standardpaletsættet

en: Add 1-Key Shortcut
da: Tilføj genvej med en tast

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
da: Opret et enkelt tastetryk (med ændringstaster - Control, skift ... - hvis krævet) som en tastaturgenvej for den valgte kommando.

en: Add 2-Key Shortcut
da: Tilføj genvej med to taster

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
da: Opret en sekvens med to tastetryk som tastaturgenvej for den valgte kommando.

en: Find Command for Shortcut
da: Find kommando for genvej

en: Finds the command (if any) for a (one key) Keyboard Shortcut
    Click button then press the key shortcut you are looking for.
da: Finder kommandoen (hvis nogen) for en (en tast) genvejstast
    Klik på knappen og tryk så på tastegenvejen du er på udkift efter.

en: Execute Selected Command
da: Kør valgt kommando

en: Executes the currently selected command in the list of commands
    Ensure the cursor is in the movement and at the position if needed for the command.
da: Kører den valgte kommando i listen over kommandoer.
    Sikr dig at markøren er i satsen og ved positionen hvis krævet for kommandoen.

en: Add to Palette
da: Tilføj til palet

en: Adds the currently selected command in the list of commands to a palette
    You can create a new, custom palette, and you can change the label of the button you create by right-clicking on it.
da: Tilføjer den valgte kommando i listen over kommandoen til en palet
    Du kan oprette en ny, tilpasset palet, og du kan ændre etiketten for knappen ved at højreklikke på den.

en: Set mouse shortcut
da: Angiv musegenvej

en: Change initial key signature
da: Ændr oprindelig toneartsangivelse

en: Insert key signature change
da: Indsæt toneartsangivelsesændring

en: Select desired key signature
da: Vælg ønsket toneartsangivelse

en: Major
da: Dur

en: Minor
da: Mol

en: Current Staff Only?
da: Kun nuværende nodesystem?

en: Current Chord:
da: Nuværende akkord:

en: Cursor not on chord
da: Markør ikke på akkord

en: Note/Chord Name
da: Node-/akkordnavn

en: Give a font name
da: Angiv et skriftnavn

en: Select the text first.
da: Vælg teksten først.

en: Font Magnification
da: Skriftforstørrelse

en: Give a relative font size +/-
da: Angiv en relativ skriftstørrelse +/-

en: Space Above
da: Mellemrum over

en: Give space to leave above + only
da: Angiv kun mellemrum at efterlade over +

en: Insert Space
da: Indsæt mellemrum

en: Give space to insert +/-
da: Angiv mellemrum til at indsætte +/-

en: Give amount
da: Angiv mængde

en: Music Glyphs
da: Musikskrifttegn

en: Give a name of glyph (see LilyPond Documentation for these)
da: Angiv et navn for skrifttegnet (se LilyPond-dokumentationen for disse)

en: Raise
da: Hæv

en: raises the selection by the amount given.
da: hæver markeringen med den angivne mængde.

en: Inserts markup to set the relative font size for the selected text.
da: Indsætter opmærkning for at ændre den relative skriftstørrelse.

en: Horizontal Space (+/-)
da: Vandret mellemrum (+/-)

en: Inserts a spacer (+) or shifts the rest of the line rightwards (-) by amount given
da: Indsætter et mellemrum (+) eller skubber resten af linjen mod højre (-) med den angivne mængde

en: Paste Note Name
da: Indsæt nodenavn

en: Pastes user supplied note name in a choice of font style and size.
    The note name is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the note name in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
    Use, for example, to specify the key of a piece in a title.
da: Indsætter brugerangivet nodenavn i et valg af skriftstil og størrelse.
    Nodenavnet indsættes som LilyPond-opmærkning.
    Den vil udskrives som nodenavnet i sætningen du skriver, omsat jævnfør et globalt transpositionssæt.
    Brug, for eksempel, for at specificere toneart for et musikstykke.

en: LilyPond Glyph
da: LilyPond-skrifttegn

en: Inserts LilyPond music glyph at the cursor position in the text.
da: Indsætter LilyPond-musikskrifttegn ved markørpositionen i teksten.

en: Adjust Selection (with value)
da: Juster markering (med værdi)

en: Pop up a menu of adjustments to be made to the selection with a value you give.
da: Vis en pop op-menu med justeringer for markeringen med en værdi du angiver.

en: Bold
da: Fed

en: Inserts markup to make the selected text bold.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst bliver fed.

en: Italic
da: Kursiv

en: Inserts markup to make the selected text italic.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst er i kursiv.

en: Upright
da: Opretstående

en: Inserts markup to make the selected text not italic.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst ikke er i kursiv.

en: Un-Bold
da: Fjern fed

en: Inserts markup to make the selected text not bold.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst ikke er fed.

en: Superscript
da: Superskript

en: Inserts markup to make the selected text as superscript.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst er superskript.

en: Subscript
da: Subskript

en: Inserts markup to make the selected text as subscript.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst er subskript.

en: Column
da: Kolonne

en: Inserts markup to place the selected text in a column. You can nest lines inside columns.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst er i en kolonne. Du kan indlejre linjer i kolonnerne.

en: Line
da: Linje

en: Inserts markup to place the selected text in a line.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst er i en linje.

en: Box
da: Boks

en: Inserts markup to place the selected text in a box.
da: Indsætter opmærkning så den valgte tekst placeres i en boks.

en: Insert (with value)
da: Indsæt (med værdi)

en: Pop up a menu of insertions that require a value to insert.
da: Vis en pop op-menu med indsættelser som kræver en værdi.

en: Paste Current Snippet
da: Indsæt nuværende stykke

en: Pastes the music captured in the currently selected Snippet into the text at the cursor.
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as typeset music embedded in the sentence you are writing.
    You can edit the syntax following the LilyPond syntax.
da: Indsætter musikken optaget i den valgte musikstump i teksten ved markøren.
    Musikken fremgår her i LilyPond-syntaks.
    Den vil udskrive som opsat musik indlejret i sætningen du skriver.
    Du kan redigere syntaksen efter LilyPond-syntaksen.

en: Paste Chord Symbol
da: Indsæt akkordsymbol

en: Pastes chord symbol for the chord at the cursor in a choice of font style and size.
    The chord is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the chord symbol (fakechord) in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
da: Indsætter akkordsymbol for akkorden ved markøren med skriftstil og størrelse.
    Akkorden indsættes som LilyPond-opmærkning.
    Den vil blive udskrevet som akkordsymbolet (fakechord) i sætningen du skriver, transponeret jævnfør det globale transpostionssæt.

en: Paste Fret Diagram
da: Indsæt Fretdiagram

en: Pastes the chord at the cursor as a Fret Diagram
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as fret diagram in the sentence you are writing, transposed according to the global transposition set.
da: Indsætter akkorden ved markøren som et bånddiagram (fret)
    Musikken fremgår her i LilyPond-syntaksen.
    Den vil blive udskrevet som et bånddiagram i sætningen du skriver, transponeret jævnfør det globale transpostionssæt.

en: Insert “ Open Quotes
da: Indsæt “-åbne citationstegn

en: Inserts open double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
da: Indsætter åbne dobbelte citationstegn. Bemærk at dette ikke er tegnet ", som bruges til at gruppere ord, som ikke skal opfattes som opmærkning. Tegnet " skal komme i par ellers vil LilyPond ikke opsætte musikken.

en: Insert ” Close Quotes
da: Indsæt ”-lukkede citationstegn

en: Inserts close double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words  not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
da: Indsætter lukkede dobbelte citationstegn. Bemærk at dette ikke er tegnet ", som bruges til at gruppere ord, som ikke skal opfattes som opmærkning. Tegnet " skal komme i par ellers vil LilyPond ikke opsætte musikken.

en: Inserts Segno sign at the cursor position in the text.
da: Indsætter Segno-tegn ved markørpositionen i teksten.

en: Inserts Coda sign at the cursor position in the text.
da: Indsætter Coda-tegn ved markørpositionen i teksten.

en: Menu of special characters and graphics to insert at the cursor position
da: Menu med specielle tegn og grafik at indsætte ved markørpositionen

en: Makes the next Snippet the one that can be pasted.
    To see the music snippets you need to check View → Snippets
    The one selected is in bold black.
da: Gør den næste musikstump den som kan indsættes.
    For at se musikstumperne du skal kontrollere Vis → Musikstump
    Den valgte er i fed sort.

en: Selection
da: Markering

en: Pops up a menu to apply some style to the selection.
da: Viser en pop op-menu til påføring af stil for markeringen.

en: Inserts the markup needed to leave space above this line of text. Ineffective on the top line of standalone text, instead drag such text in the Print View
da: Indsætter opmærkningen krævet for at efterlade plads over denne tekstlinje. Ikke effektivt på toplinjen for uafhængig tekst, i stedet trækkes sådan tekst i udskrivningsvisningen

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Shows what the text will look like when typeset in the Print View window. For score and movement titles the appearance is correct only relative to the default title.
da: Viser hvordan teksten vil se ud, når den er opsat i vinduet Udskriv visning. For partitur og satstitler er fremtoningen kun korrekt relativ til standardtitlen.

en: Dragging line separator.
da: Trækker linjeadskillelsestegn.

en: This will allow the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
da: Dette vil tillade at skærmen kan vise mere musik, opdelt i linjer. Opsætningspartituret påvirkes ikke.

en: Double Click Note Onset
da: Dobbeltklik nodedebut

en: This represents detected note onsets which occur
    before the start of the score.
    If they are just noise,
    or if you are working on just a portion of the audio that is ok.
    Otherwise drag with left mouse button to synchronize
    with the start of the score.
da: Dette repræsenterer registrerede nodedebuter som opstår
    før begyndelsen af partituret.
    Hvis de bare er støj,
    eller hvis du arbejder på kun en del af lyden, som er o.k.
    Ellers træk med venstre museknap for at synkronisere
    med starten af partituret.

en: Left Drag Note Onset
da: Venstre træk nodedebut

en: This moves the audio to synchronize the start with the score.
    You can use the Leadin button for this too.
da: Dette flytter lyden, så den synkroniseres med begyndelsen af partituret.
    Du kan også bruge Leadin-knappen for dette.

en: Right Drag Note Onset
da: Højretræk nodedebut

en: This changes the tempo of the score.
    Use this to synchronize the beat after setting the start
da: Dette ændrer tempoet for partituret.
    Brug dette til at synkronisere taktslagene efter angivelse af starten

en: Press Left.
da: Tryk venstre.

en: This moved the cursor to the measure offscreen left. The display is shifted to place that measure on screen.
da: Dette flyttede markøren til takten uden for skærmen til venstre. Visningen flyttes for at placere den takt på skærmen.

en: This moved the cursor to the measure off-screen right. The display is shifted to move the cursor to the middle.
da: Dette flyttede markøren til takten uden for skærmen til højre. Visningen flyttes for at flytte markrøen til midten.

en: Double Click on Click Track
da: Dobbeltklik på klik på spor

en: This will mark the MIDI note onset.
da: Dette vil markere MIDI-nodedebuten.

en: Double Click.
da: Dobbeltklik.

en: This gives information about the object at the cursor. Click on a notehead for information about a note in a chord.
da: Her vises information om objektet ved markøren. Klik på et nodehoved for information om en node i en akkord.

en: This moved the cursor to the object position clicked. The cursor height becomes the clicked point.
da: Dette flytter markøren til den objektposition, der er klikket på. Markørhøjden bliver det klikkede punkt.

en: Left on Part name.
da: Venstre på stemmenavn.

en: This pops up the built-in staff properties. For other properties of the current staff see the staff menu or the tools icon before the clef.
da: På denne måde vises egenskaber for det indbyggede nodesystem. For andre egenskaber for det nuværende nodesystem kan nodesystemmenuen eller værktøjsikonet før nøglen anvendes.

en: Left on initial Clef.
da: Venstre på oprindelig nøgle.

en: This pops up the initial clef menu.
da: Dette viser den oprindelige nøglemenu.

en: Left Click on blue.
da: Venstreklik på blå.

en: This adds one sharp.
da: Dette tilføjer et kryds.

en: Initial Key Signature Change
da: Oprindelig toneartsangivelsesændring

en: Sharpen Keysignature?
da: Sætte kryds for toneartsangivelse?

en: Left Click on red.
da: Venstreklik på rød.

en: This adds one flat.
da: Dette tilføjer et b.

en: Flatten Keysignature?
da: Sæt b for toneartsangivelse

en: Right Click on key.
da: Højreklik på toneart.

en: This pops up the key signature menu.
da: Dette viser menuen for toneartsangivelse.

en: Click on Time.
da: Klik på taktart.

en: This pops up the time signature menu.
da: Dette viser taktart-menuen.

en: Editing Staff Groups (Braces)
da: Redigering af nodegrupper (akkolade)

en: Edit Start Brace
da: Rediger startakkolade

en: Edit End Brace
da: Rediger slutakkolade

en: This staff grouping has no End Brace so it finishes on the lowest staff. Use the Staffs/Voices->Staff Groupings menu to place an End Brace on the desired staff
da: Denne nodesystemgruppering har ingen slutakkolade, så den afsluttedes på det mindste nodesystem. Brug grupperingsmenuen Nodesystemer/Stemmer->Nodesystem til at placere en slutakkolade på det ønskede nodesystem

en: Click on Staff Directives.
da: Klik på nodeystemdirektiver.

en: This pops up the staff directives menu for editing
da: Viser nodesystem-direktivmenuen for redigering

en: Click on Voice Directives.
da: Klik på stemmedirektiver.

en: This pops up the voice directives menu for editing
da: Viser stemme-direktivmenuen for redigering

en: Right Click Appending.
da: Højre klik tilføjende.

en: This pops up the append menu
da: Viser menuen for tilføj

en: Control-Right Click.
da: Control-højreklik.

en: This pops up menu for inserting barlines and many other sorts of objects
da: Viser menuen for indsætning af bjælkelinjer og mange andre slags objekter

en: Shift-Right Click.
da: Skift-højreklik.

en: This allows editing the directives/attributes of the object at the cursor
da: Tillader redigering af direktiver/attributter for objektet ved markøren

en: Control-Shift-Drag.
da: Control-skift-træk.

en: Dragged line separator.
da: Trukket linjeadskiller.

en: This allows the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
da: Dette gør, at visningen kan vise mere musik, opdelt i linjer. Den opsatte partitur påvirkes ikke.

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
da: Ctrl + musehjul op

en: Shift + Mouse Wheel Up
da: Skift + musehjul op

en: Unshifted + Mouse Wheel Up
da: Fjernet skift + musehjul op

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
da: Ctrl + musehjul ned

en: Shift + Mouse Wheel Down
da: Skift + musehjul ned

en: Unshifted + Mouse Wheel Down
da: Fjernet skift + musehjul ned

en: Set minimum measure width
da: Angiv minimum for taktbredde

en: Enter width (in pixels) of measures:
da: Indtast bredde (i blledpunkter) for taktbredde:

en: Destroy All Palettes
da: Ødelæg alle paletter

en: Get rid of all palettes permanently?
da: Fjern alle paletter permanent?

en: Give Limit
da: Angiv begrænsning

en: Hide
da: Skjul

en: Make Horizontal
da: Arranger vandret

en: Arrange the buttons extending horizontally
da: Arranger knapperne vandret

en: Make Vertical
da: Arranger lodret

en: Arrange the buttons extending vertically
da: Arranger knapperne lodret

en: Vertical Limit
da: Lodret grænse

en: Horizontal Limit
da: Vandret grænse

en: Undock
da: Fjern dok

en: Dock
da: Dok

en: Dock this palette in the main display
da: Dok denne palet i hovedskærmen

en: Undock this palette from the main display
da: Fjern dok for denne palet fra hovedskærmen

en: Hide All Docked
da: Skjul alle dokkede

en: Hide all the docked palettes
da: Skjul alle dokkede paletter

en: Hide All Palettes
da: Skjul alle paletter

en: Hide all the palettes
da: Skjul alle paletterne

en: Destroy all the palettes - this will save time at startup, and shorten the palette menu.
da: Ødelæg alle paletter - dette vil spare tid ved opstart, for forkorte paletmenuen.

en: Overwrite script for button "%s"?
da: Overskriv skript for knap »%s«?

en: Re-write Script
da: Genskriv skript

en: Write Label
da: Skriv etiket

en: Write a label for this button
da: Skriv en etiket for denne knap

en: Write Tooltip
da: Skriv værktøjsfif

en: Write a tooltip for this button
da: Skriv et værktøjsfif for denne kanp

en: Duplicate Button
da: Dupliker knap

en: Show the help for this button
da: Vis hjælpen for denne knap

en: Edit Label
da: Rediger etiket

en: Edit the label of this button
da: Rediger etiketten for denne knap

en: Edit Tooltip
da: Rediger værktøjsfif

en: Edit the tooltip of this button
da: Rediger værktøjsfiffet for denne knap

en: Copy to another Palette
da: Kopier til en anden palet

en: Copy this button to another palette
da: Kopier denne knap til en anden palet

en: Duplicate this button
da: Lav en kopi af denne knap

en: Create a new button with the same effect
da: Opret en ny knap med den samme effekt

en: Remove from Palette
da: Fjern fra palet

en: Remove this button from this palette
da: Fjern denne knap fra denne palet

en: Appends the script that this button executes to the Scheme window
da: Tilføjer skriptet som denne knap kører til Scheme-vinduet

en: Uses the script in the Scheme Window as the one that this button executes when clicked, overwriting its old script
da: Bruger skriptet i Scheme-vinduet som det denne knap kører, når der klikkes på knappen. Det gamle skript overskrives

en: Move to Start
da: Flyt til start

en: Moves this button to the start of the palette
da: Flytter denne knap til starten af paletten

en: Move to End
da: Flyt til slut

en: Moves this button to the end of the palette
da: Flytter denne knap til slutningen af paletten

en: Edit this Palette
da: Rediger denne palet

en: Edits the palette containing this button
da: Redigerer paletten indeholdende denne knap

en: Palette Name
da: Paletnavn

en: Give name for Palette:
da: Angiv navn for palet:

en: MyPalette
da: MinPalet

en: Create Custom Palette
da: Opret tilpasset palet

en: Palettes from Menus
da: Paletter fra menuer

en: Playback properties
da: Afspil-egenskaber

en: Preferences - Denemo
da: Præferencer - Denemo

en: <span foreground="red"weight="bold">A few options may require re-start of Denemo!</span>
da: <span foreground="red"weight="bold">Nogle få indstillinger kan kræve en genstart af Denemo!</span>

en: Highlight the cursor
da: Fremhæv markøren

en: Display general toolbar
da: Vis generel værktøjsbjælke

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
da: Vis kontroller for indgående MIDI-signaler

en: Display Controls for Playback
da: Vis kontroller for afspilning

en: Display console pane
da: vis konsolpanel

note: BOOLEANENTRY (_("Display lyrics pane"), lyrics_pane);
en: Display titles, controls etc
da: Vis titler, kontroller etc.

en: Display Music Snippets
da: Vis musikstumper

en: Display menu of objects toolbar
da: Vis menu for objekters værktøjsbjælke

en: % Zoom
da: % zoom

en: % of display height per system
da: % af skærmhøjden per system

note: * Preferences to do with commands
en: Command Behavior
da: Kommandoopførsel

en: Profile
da: Profil

note: TEXTENTRY(_("Strict"), strictshortcuts)
en: Apply commands to selection if present
da: Anvend kommandoer på markering hvis til stede

en: Spill notes over into next measure
da: Lad noter løbe over i næste takt

en: (Chord Entry) Do not fill in tied note pitches
da: (Akkordindgang) Udfyld ikke tonehøjde for bindebue

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
da: Tillad hurtig angivelse af genveje

en: Strict Shortcuts
da: Strenge genveje

en: Menu Navigation by Keypress
da: Menunavigation via tastetryk

en: Treat Return key as Movable Shortcut
da: Opfat Returtasten som flytbar genvej

en: Turn on all Tooltips
da: Sluk for alle værktøjsfif

en: Show Shortcuts Used
da: Vis anvendte genveje

en: Tooltip timeout in ms. (0 for default, -1 to use GTK tooltips - restart needed)
da: Tidsudløb for værktøjsfif i ms. (0 for standard, -1 for at bruge GTK-værktøjsfif - genstart krævet)

en: Tooltip browse timeout in ms
da: Tidsudløb for værktøjsfifs gennemse i ms

en: Tooltip browse mode timeout in ms
da: Tidsudløb for værktøjsfifs tilstand for gennemse i ms

note: * External (Helper) Programs
en: Externals
da: Eksterne dele

en: Path to Lilypond
da: Sti til Lilypond

en: File/Internet Browser
da: Fil-/internetbrowser

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Graphics Editor
da: Grafisk redigeringsprogram

en: Default Save Path
da: Standardsti for gem

en: Update the command set on startup
da: Opdater kommandosættet ved opstart

note: * Misc Menu
en: Auto-Typeset
da: Automatisk opsætning

en: Manually update the typeset score
da: Manuelt opdatere opsætningspartituret

en: Type: (0=Range, 1=Movement, 2=Whole Score)
da: Type: (0=Interval, 1=Sats, 2=Hel partitur)

en: Measures before cursor
da: Takter før markør

en: Measures after cursor
da: Takter efter markør

en: Staffs before cursor
da: Nodesystemer før markør

en: Staffs after cursor
da: Nodesystemer efter markør

note: * Misc Menu
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Re-use last settings on startup
da: Genbrug sidst anvendt opsætning ved opstart

en: Default Font Name (Denemo)
da: Standardskriftnavn (Denemo)

en: Default Font Size
da: Standardskriftstørrelse

en: Maximum Menu Size
da: Maksimal menustørrelse

en: Playback Display Refresh
da: Afspil skærmopdatering

en: Page Turn Steps
da: Sideskifttrin

en: Excerpt Resolution
da: Uddrag af opløsning

en: Enable Thumbnails
da: Aktiver miniaturebilleder

en: Max recent files
da: Maks. seneste filer

en: User Name
da: Brugernavn

note: PASSWORDENTRY (_("Password for Denemo.org"), password)
en: Autosave Parts
da: Gem automatisk dele

en: Autosave every
da: Gem automatisk hver

en: second(s)
da: sekunder

en: Compression
da: Komprimering

en: Audio
da: Lyd

en: Play back entered notes immediately
da: Afspil indtastede noder med det samme

en: MIDI key sound on measure end
      (0 = Off)
da: MIDI-tastlyd ved taktslut
      (0 = Deaktiveret)

en: Pitch Spelling Channel
da: Tonehøjdestavningskanal

en: Pitch Spelling Program
da: Tonehøjdestaveprogram

en: % MIDI-in Dynamic Compression
da: %s MIDI-ind dynamisk komprimering

en: Avoid abrupt damping
da: Undgå pludselig dæmpning

en: Connect to port (left)
da: Forbind til port (venstre)

en: Connect to port (right)
da: Forbind til port (højre)

en: Output device
da: Udgangsenhed

en: Sample rate
da: Lydprøve

en: Period size
da: Punktumstørrelse

en: Maximum Recording Time (Secs)
da: Maks. optagelsestid (sek.)

en: Rhythm Entry for MIDI in
da: Rytmeindgang for MIDI-ind

en: MIDI backend
da: MIDI-motor

en: Connect input to port
da: Forbind indgang til port

en: Connect output to port
da: Forbind udgang til port

en: Input device
da: Indgangsenhed

en: Choose Soundfont
da: Vælg Soundfont

en: Enable Reverb on soundfont
da: Aktiver rumklang på soundfont

en: Enable Chorus on soundfont
da: Aktiver omkvæd på soundfont

note: * Pitch Entry Parameters
en: Pitch Entry
da: Tonehøjdeindtastning

en: Use Overlays
da: Brug overlag

en: Continuous Entry
da: Fortsættende indtastning

en: Any changes to MIDI or AUDIO will not be effected until re-starting Denemo
da: Eventuelle ændringer til MIDI eller LYD vil ikke blive påvirket før Denemo er genstartet

en: Audio/MIDI Subsystem
da: Lyd/MIDI-undersystem

en: Attempt to re-start the audio subsystem now?
da: Forsøg at genstarte lydundersystemet nu?

en: Custom LilyPond Score Block
da: Tilpasset LilyPond-partiturblok

en: You will need to edit the LilyPond text to copy these edits from the standard scoreblock.
    It might be easier to edit your custom scoreblock directly. Abandon?
da: Du skal redigere LilyPOnd-teksten for at kopiere disse redigeringer fra standardpartiturblokken.
    Den kan være nemmere at rediere din tilpassede partiturblok direkte. Fortryd?

note: g_assert (si != NULL);
en: Score properties
da: Partituregenskaber

en: Display Layout
da: Skærmlayout

en: Measure width (pixels):
da: Satsbredde (billedpunkter):

en: Staff spacing (pixels):
da: Nodesystem-mellemrum (billedpunkter):

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Lilypond Version
da: Lilypond-version

en: Portrait
da: Portræt

en: Landscape
da: Landskab

en: Only alphanumeric characters are allowed - part name unchanged
da: Kun alafanumeriske tegn er tilladte - stemmenavn er uændret

note: Print appearance tab
en: Typeset Appearance
da: Opsætningsfremtoning

en: Part name (a-z,0-9):
da: Stemmenavn (a-z,0-9):

en: All staffs with the same part name will be typeset with the Print Part command. Use a blank part name for staffs that should be printed with every part. Only alphabetic characters, space and numerals are allowed
da: Alle nodesystemer med det samme delnavn vil blive opsat med Udskriv del-kommandoen. Brug et tomt delnavn for nodesystemer som skal udskrives med alle dele. Kun alfabetiske tegn, mellemrum og tal er tilladte

en: Sub Part name:
da: Navn på understemme:

en: If a single part (e.g. piano) has more than one staff they should be named here.
da: Hvis en enkel del (f.eks. piano) har mere end et nodesystem, så skal de navngives her.

note: gtk_widget_grab_focus (entrywidget);
en: Space above:
da: Mellemrum over:

en: Space below:
da: Mellemrum under:

en: Number of Display Staff Lines:
da: Antallet af skærmlinjer for nodesystem:

en: MIDI Instrument:
da: MIDI-instrument:

en: Transposition:
da: Gennemførelse:

en: Master Volume:
da: Hovedlydstyrke:

note: BOOLEANENTRY("Override MIDI Channel/Program", midi_prognum_override);
en: Channel:
da: Kanal:

en: My Script
da: Mit skript

en: Creates a button for the script
da: Opretter en knap for skriptet

en: Empty scheme script
da: Tomt schemeskript

en: Turning off Recording scheme
da: Slukker for optagelsesskema

en: Save Scheme Text as...
da: Gem Schemetekst som ...

en: File already exists
da: Filen findes allerede

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen %s findes allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

en: Scheme text changed
da: Schemetekst ændret

en: 
    Do you want to save the changes in a new file?
da: 
    Ønsker du at gemme ændringerne i en ny fil?

en: 
    Do you want to save the changes in %s ?
da: 
    Ønsker du at ændre ændringerne i %s?

en: Open File
da: Åbn fil

en: Denemo Scheme Script
da: Denemo - Schemeskript

en: A Scheme command line interface. Type an expression here and press Enter to evaluate and display the result in the terminal. (On windows, use denemo-console.exe to get a terminal)
da: En Scheme-kommandolinjegrænseflade. Indtast et udtryk her og tryk på Retur for at evaluere og vise resultatet i terminalen. (På Windows, brug denemo-console.exe for at få en terminal)

en: Execute Script
da: Afvikl skript

en: Executes the Scheme in the script window below. If an error is thrown this will give a message in the terminal.
da: Afvikler Scheme i skriptvinduet nedenfor. Hvis en fejl smides, giver det en besked i terminalen.

en: Create Button
da: Opret knap

en: Create a palette button for the Scheme in the script window below.
da: Lav en paletknap for kørsel af Scheme i skriptvinduet nedenfor.

en: Save as…
da: Gem som …

en: Find
da: Søg

en: Replace
da: Erstat

en: Record Scheme Script
da: Optag Scheme-skript

en: Start recording commands into the Scheme script text window
da: Start optagelse af kommandoer i tekstvinduet for Schemeskript

en: Change initial time signature
da: Ændr oprindelig taktart

en: Insert time signature change
da: Indsæt taktart-ændring

en: Enter desired time signature:
da: Indtast ønskede taktart:

en: Current Staff Only
da: Kun nuværende nodesystem

en: Go to measure
da: Gå til takt

en: Go to measure:
da: Gå til takt:

en: Customize tuplet multiplier
da: Tilpas irregulær nodeværdi-multiplikator

en: Numerator
da: Tæller

en: Denominator
da: Nævner

en: Modifying the LilyPond Text
da: Ændring af LilyPond-teksten

en: Give LilyPond syntax to be emitted by this Denemo Directive
da: Angiv LilyPond-syntaks som skal udledes af dette Denemodirektiv

en: This directive currently creates no LilyPond via its postfix field, use the Advanced Edit instead
da: Dette direktiv opretter i øjeblikket ingen LilyPond via dets postfix-felt, brug Avanceret redigering i stedet for

en: Help
da: Hjælp

en: This is a Directive object.
    Double click on it to get information about it.
da: Dette er et direktivobjekt.
    Dobbeltklik på det for at få information om det.

en: Edit Similar
da: Rediger ligebevægelse

en: Object Inspector
da: Objektinspektør

en: No help!
da: Ingen hjælp!

en: Allow for Layout "
da: Tillad for layout »

en: Ignore for Layout "
da: Ignorer for layout »

en: For all Layouts
da: For alle layout

en: Allow for the Layout for Part "
da: Tillad for layouttet for del »

en: Ignore for the Layout for Part "
da: Ignorer for layouttet for del »

en: Cursor is not inside selection
da: Markør er ikke inden for markering

en: Object of type
da: Objekttype

en: Copied
da: Kopieret

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
da: Træk nu kontrolpunkterne for at lave den ønskede form - når færdig klikkes væk fra et kontrolpunkt

en: Slur Re-shaped
da: Legatobue omformet

en: Now click on the control point at the left end of the slur
    Control points are marked by red crosses
da: Klik nu på kontrolpunktet ved venstre slutning for legatobuen
    Kontrolpunkter er markeret med røde kryds

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
da: Klik nu på det andet kontrolpunkt for legatobuen, det næste røde kryds til højre

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
da: Klik nu på det trejde kontrolpunkt for legatobuen, det næste røde kryds til højre

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
da: Klik nu på det sidste kontrolpunkt i slutningen af legatobuen, det sidste røde kryds til højre

en: Tie Re-shaped
da: Bindebues nye form

en: Now click on the control point at the left end of the tie
    Control points are marked by red crosses
da: Klik nu på kontrolpunktet til venstre for bindebuen
    Kontrolpunkter er markeret som røde kryds

en: Now click second control point of the tie, the next red cross to the right
da: Klik nu på det andet kontrolpunkt for bindebuden, det næste røde kryds mod højre

en: Now click third control point of the tie, the next red cross to the right
da: Klik nu på det tredje kontrolpunkt for bindebuen, det næste røde kryds mod højre

en: Now click last control point at the end of the tie, the last red cross to the right
da: Klik nu på det sidste kontrolpunkt i slutningen af bindebuen, det sidste røde kryds mod højre

en: Restore Default Slur Shape/Position
da: Gendan standardlegatobues form/position

en: Removes your customization of this slur
da: Fjerne dine tilpasninger af denne legatobue

en: Restore Default Tie Shape/Position
da: Gendan standard standardbindebuens form/position

en: Removes your customization of this tie
da: Fjerner dine tilpasninger af denne bindebue

en: Hint Slur Position
da: Hint legatobueposition

en: Edit Slur Shape
da: Rediger legatobueform

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
da: Klik først på nodehovedet for noden hvor legatobuen begynder

en: Not a slur start - cancelled
da: Ikke en legatobuestart - afbrudt

en: Edit Tie Shape
da: Rediger bindebueform

en: Now click on the position desired for the object
da: Klik nu på den ønskede position for objektet

en: Re-positioned
da: Ny position

note: TupletPosition
en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Padding
da: Fyld

en: Give amount of padding required around this item (in staff spaces)
da: Angiv fyldmængde krævet omkring dette pnkt (i nodesystemplads)

en: Give relative font size:
da: Angiv relativ skriftstørrelse:

en: Object Editor
da: Objektredigeringsprogram

en: Play From Here
da: Afspil fra her

en: Up/Down
da: Op/ned

note: FIXME the value is relative to the centre line of the staff, this gets relative to the tr sign. need to use d-GetNewTarget to find the notehead position, then use its mid_c_offset to get the centre line value beaming does not come here, it is on Note target-type this dragging rests is target = (CHOR
en: Offset Position
da: Forskydningsposition

en: Line Break
da: Linjeskift

en: Start a new line here
da: Start en ny linje her

en: Start a new page here
da: Start en ny side her

en: Three Beams Right (Off/On)
da: Tre bjælker højre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
da: Placer kun tre bjælker til høre eller fortryd en tidligere opstart af denne kommando

en: Three Beams Left (Off/On)
da: Tre bjælker venstre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
da: Placer kun tre bjælker til venstre eller fortryd forrige opstart af denne kommando

en: Two Beams Right (Off/On)
da: To bjælker højre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
da: Placer netop to bjælker til højre eller fortryd en tidligere påkaldelse af denne kommando

en: Two Beams Left (Off/On)
da: To bjælker til venstre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
da: Placer netop to bjælker til venstre eller fortryd en tidligere påkaldelse af denne kommando

en: One Beam Right (Off/On)
da: En bjælke til højre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
da: Placer netop en bjælke til højre eller fortryd en tidligere påkaldelse af denne kommando

en: One Beam Left (Off/On)
da: En bjælke til venstre (deaktiveret/aktiveret)

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
da: Placer netop en bjælke til venstre eller fortryd en tidligere påkaldelse af denne kommando

en: Chop to One Beam
da: Hug til en bjælke

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
da: Reducer bjælkeantallet mellem denne og den næste node til netop en bjælke

en: Chop Gap in Beam
da: Hug hul i bjælke

en: Remove the beaming between this and the next note
da: Fjern bjælkerne mellem denne og den næste node

en: No Beam (Off/On)
da: Ingen bjælke (deaktiveret/aktiveret)

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
da: Efterlad node/akkord uden bjælker eller fortryd en tidligere påkaldelse af denne kommando

en: Change beam angle/position
da: Ændr bjælkevinkel/-position

en: Allows you to drag the ends of the beam
da: Giver mulighed for at trække enderne af bjælkerne

en: Hint Slur Angle/Position
da: Hint legatobuevinkel/postion

en: Allows you to drag the ends of the slur
da: Giver mulighed for at trække enderne af legatobuen

en: Change Slur Shape
da: Ændr legatobueform

en: Allows you to drag the control points of the slur
da: Giver mulighed for at trække kontrolpunkter for legatobuen

en: Change Tie Shape
da: Ændr bindebueform

en: Allows you to drag the control points of the tie
da: Giver mulighed for at trække kontrolpunkter for bindebuen

en: Place above staff
da: Placer over nodesystem

en: Place below staff
da: Placer under nodesystem

en: Set Relative Font Size
da: Angiv relativ skrifttypestørrelse

en: Offset Position (All)
da: Forskydningsposition (alle)

en: Offset Position (One)
da: Forskydningsposition (en)

en: Edit Text
da: Rediger tekst

en: Extra space above (0):
da: Ekstra plads over (0):

en: Give font magnification required (+/-) 0
da: Angiv krævet skriftforstørrelse (+/-) 0

en: Give a name applying to the whole score
da: Angiv et navn gældende for hele partituret

en: End the selection at a note
da: Afslut markeringen ved en node

en: Start the selection at a note
da: Start markering ved en node

en: Click Track
da: Klik på spor

en: You had book titles for this score. These are being dropped. To re-instate them, re-set the title as a book title.
da: Du havde bogtitler for dette partitur. Disse droppes. For at gendanne dem, nulstil titlen som en bogtitel.

en: Please enter a transpose interval
da: Indtast venligst et transponerinterval

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
da: Indtast venligst et transponerinterval eller to noder i LilyPond-syntaks.
    
    Eksempel: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Eller: c' e' for en dur3.

en: This definition is not loaded ... trying to load
da: Denne definition er ikke indlæst ... prøver at indlæse

en: Movement Titles
da: Satstitler

en: Give
da: Angiv

en: dedication
da: dedikation

en: title
da: titel

en: subtitle
da: undertitel

en: subsubtitle
da: undertitel

en: composer
da: komponist

en: meter
da: måler

en: tagline
da: bjælkelinje

en: copyright
da: ophavsret

en: piece
da: stykke

en: Switch to Simple Titles
da: Skift til simple titler

en: You have simple titles created by an earlier version of Denemo.
    You can only edit these with 1.2.4 or earlier versions.
    You can delete them in the score and movement editor and then re-instate them.
da: Du har simple titler oprettet af en tidligere version af Denemo.
    Du kan kun redigere disse med 1.2.4 eller tidligere versioner.
    Du kan slette dem i redigeringsprogrammet for partitur og sats og så genaktivere dem.

en: Give Spacing:
da: Angiv mellemrum:

en: Mute Staff
da: Sluk nodesystem

en: Unmute Staff
da: Tænd nodesystem

en: (Print) Show Staff
da: (Udskriv) vis nodesystem

en: (Print) Hide Staff
da: (Udskriv) skjul nodesystem

en: (Display) Show Staff
da: (Visning) vis nodesystem

en: (Display) Hide Staff
da: (Visning) skjul nodesystem

en: (Display) Show All Staffs
da: (Visning) vis alle nodesystemer

en: (Display) Hide All Other Staffs
da: (Visning) skjul alle andre nodesystemer

en: Movement Editor
da: Satsredigeringsprogram

en: This sets the visibility/mute and other properties for the whole movement
da: Dette angiver synligheden/sluk og andre egenskaber for hele satsen

en: Customized Beaming Command - use Advanced Edit
da: Tilpasset beaming-kommando - brug avanceret redigering

en: This Directive modifies the slur shape - you can further edit the slur shape in the Print View window, or delete this directive to return to the default shape
da: Dette direktiv ændrer formen for legatobuen - du kan yderligere redigere formen for legatobuen i Udskrivningsvinduet, eller slette dette direktiv for at returnere til standardformen

en: Select a palette by clicking on one of its buttons.
    Thereafter use a keyboard shortcut to invoke this command
    and then type any label from the palette followed by <Return>
    You can cut the label short (it clicks the first button that matches).
da: Vælg en palet ved at klikke på en af dens knapper.
    Derefter bruges en genvejstast til at starte denne kommando
    og tast så en etiket fra paletten efterfulgt af <Retur>
    Du kan klippe etiketten kort (den klikker på den første knap som matcher).

en: Activate Palette Button
da: Aktiver paletknap

en: Allows you "click" a palette button by typing the label. Use a keyboard shortcut to start this command, then type the label followed by Return. The last used palette is the active one. Click on the menu item for this command for more help.
da: Tillader at du »klikker« en paletknap ved at taste etikette. Brug en genvejstast for at starte denne kommando, tast så etiktetten efterfulgt af retur. Den sidst anvendte palet er den aktive. Klik på menupunktet for denne kommando for yderligere hjælp.

en: To edit a directive attached to the object at the cursor
    right click and choose Run Object Editor
da: For at redigere en kommando vedhæftet objektet ved markøren
    højre klik og vælg Kør objektredigeringsprogram

en: Advanced Edit
da: Avanceret redigering

en: Edits a Denemo Directive at the lowest level. Advanced users only!
da: Redigerer et Denemodirektiv på laveste niveau. Kun for avancerede brugere!

en: Non Printing
da: Ikkeudskrivende

en: Slur Start
da: Legatobue start

en: Slur End
da: Legatobue slut

en: Tied Note
da: Bindebue

en: Tuplet Start
da: Irregulær nodeværdi start

en: Tuplet End
da: Irregulær nodeværdi slut

en: Key Change
da: Toneartændring

en: Stems Direction
da: Nodehalsretning

en: Nothing in this movement can be searched for (no ties, slurs, time signature changes, tuplets, directives etc).
da: Der kan ikke søges på noget i denne sats (ingen bindebuder, legatobuer, taktartændringer, irregulære nødeværdier, direktiver etc.).

en: Convert GM-Drum to User-Drum
da: Konverter GM-Drum til User-Drum

note: DeleteMidiRecording
en: Delete Imported/Recorded Midi
da: Slet importeret/optaget midi

en: Deletes the MIDI that has been imported or recorded via MIDI in.
da: Sletter MIDI'en som er blevet importeret eller optaget via MIDI-ind.

en: Delete Selection/Object/Empty Measure
da: Slet markering/objekt/tom takt

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
da: Sletter et enkelt objekt ved markøren, en tom takt eller hele markeringen.

note: RemoveCustomizedButtons
en: Destroy Button Customization
da: Fjern knaptilpasning

en: Removes the file that creates customized buttons on the title bar (and any other scheme you have added to the startup script).
da: Fjerner filen som opretter tilpassede knapper på titellinjen (og andre skemaer du har tilføjet til opstartsskriptet).

en: Delete in Stages
da: Slet i trin

en: Deletes the object at/before the cursor. For Notes/Chords/Rests it deletes stage by stage. First it removes notes until just a non-printing rest remains, then deletes that.
da: Sletter objektet ved/før markøren. For noder/akkorder/pauser slettes trin efter trin. Først fjernes noder indtil kun en ikkeudskrivende pause er tilbage og så slettes den.

en: Set Denemo Duration
da: Angiv Denemolængde

en: Give duration desired in ticks (PPQN)
da: Angiv ønsket længde i krydser (PPQN)

en: (Display) Set Object Duration
da: (Visning) Angiv objektlængde

en: Sets the duration of the object at the cursor for display purposes. Value is pulses per quarter note - ie MIDI ticks. No effect on typesetting.
da: Angiver længden for objektet ved markøren for visningsformål. Værdi er puls per kvartnode - dvs. MIDI-krydser. Ingen effekt på opsætning.

en: Delete All
da: Slet alle

en: Execute Scheme on all
da: Kør Scheme på alle

en: You must choose a type of object to edit first
da: Du skal først vælge en objekttype at redigere først

en: Edit All of Type
da: Rediger alle for type

en: Resumes the last Seeking/Editing/Deleting operation. All objects of the type last searched for will be sought again, from the cursor onwards.
da: Genoptager den sidste operation vedrørende søgning/redigering/sletning. Alle objekter af den sidste søgte type vil blive gensøgt, fra markøren og fremad.

note: EditScoreAndMovementDirectives
en: Edit Score/Movement Directives
da: Rediger partitur/sats-direktiver

en: Continue Seeking
da: Forsæt søgning

en:  Directives
da:  Direktiver

en:  on Noteheads
da:  på nodehoveder

en: Edit
da: Rediger

en:  on Notehead
da:  på nodehoved

en:  on Chords/Notes/Rests
da:  på akkorder/noder/pauser

en:  Directive
da:  Direktiv

en:  on this Chord/Note/Rest
da:  på denne akkord/node/pause

en:  Objects
da:  Objekter

en: Change to Printing
da: Ændr til udskrivning

en: Continue seeking slur start positions
da: Fortsæt med at søge efter legatobuernes startpositioner

en: Delete Slur
da: Slet legatobue

en: Continue seeking slur end positions
da: Fortsæt med at søge efter legatobuernes slutpositioner

en: Continue seeking tied notes
da: Fortsætter med at søge i bindebuer

en: Delete Tie
da: Delt bindebue

en: Continue seeking tuplet start objects
da: Fortsæt søgning efter irregulær nodeværdis startobjekter

en: Continue seeking tuplet end objects
da: Forsæt søgning efter irregulære nodeværdis slutobjekter

en: Continue seeking time signature change objects
da: Fortsæt søgning efter taktarts ændringsobjekter

en: Continue seeking clef change objects
da: Fortsæt søgning efter nøgles ændringsobjekter

en: Continue seeking key signature change objects
da: Fortsæt søgning efter toneartsangivelses ændringsobjekter

en: Continue seeking stem direction change objects
da: Fortsæt søgning efter nodehalslængdes ændringsobjekter

en:  on Time Signature Change Objects
da:  på taktarts ændringsobjekter

en:  on Clef Change Objects
da:  på nøgles ændringsobjekter

en:  on Key Change Objects
da:  på tonearts ændringsobjekter

en:  on Voice Change objects
da:  på stemmes ændringsobjekter

en: Must choose type of object to be edited/deleted
da: Der skal vælges objekttype for redigering/sletning

en: Cannot resume - no previous search.
    Offering a menu of all possible searches instead.
da: Kan ikke fortsætte - ingen tidligere søgning.
    Tilbyder en menu med alle mulige søgninger i stedet for.

en: Wrap to first movement
da: Omslut til første sats

en: Wrap to next movement
da: Omslut til næste sats

en: Wrap to beginning
da: Omslut til begyndelse

en: Finished
da: Færdig

en: Edit Here (and ...)
da: Rediger her (og ...)

en: Seek and edit Denemo Directives starting with the one at the cursor and optionally similar ones following. Position the cursor on a particular notehead to edit directives attached to individual noteheads (such as fingering), otherwise you will edit directives attached at the chord level (such as beaming).
da: Søg og rediger Denemodirektiver startende med den ved markøren og valgfrit lignende efterfølgende. Placer markøren på et bestemt nodehoved for at redigere direktiver vedhæftet til individuelle nodehoveder (såsom fingersætning), ellers vil du redigere direktiver vedhæftet på akkordniveau (såsom bjælker).

en: Type Snippet Number 1,2...
da: Tast musikstump nummer 1,2 ...

en: To use this function correctly you need to give the number of the snippet to be inserted
da: For at bruge denne funktion korrekt skal du angive nummeret for musikstumpen

en: Insert Nth Snippet
da: Indsæt . musikstump

en: Pastes the Nth snippet into the score at the cursor position. Follow with the number 1,2,... of the snippet to be inserted
da: Indsætter n. musikstump i partituret ved markørens position. Følg efter med nummer 1,2,... for musikstumpen til indsættelse

en: Start Emacs 2-key Shortcut
da: Start Emacs 2-tast-genvej

en: Initiates a 2-key sequence, emacs style.
da: Indleder en 2-tast sekvens, emacs-stil.

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
da: Indsæt omvendt streng som binær rytme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
da: Angiv en streng til at oprette en rytme ud fra dets ascii-tegn i binær kodning. Strengen bliver vendt om før konvertering.

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
da: Indsæt omvendt streng som omvendt binær rytme

en: Insert String as Binary Rhythm
da: Indsæt streng som binær rytme

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
da: Indsæt streng som omvendt binær rytme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
da: Angiv en streng til at oprette en rytme ud fra dens ascii-tegn i binær kodning. Rytmen for hvert bogstav bliver vendt om før indsættelse.

en: Insert Shuffled Pool
da: Indsæt blandet pulje

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
da: Insætter alle noder, blandet, fra en brugerspecificeret pulje af noder i Lilypond-syntaks

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
da: Spejlvend valgte objekter (akse=markør)

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
da: Spejlvend de valgte noder. Akse er markørpositionen.

en: Reverse Selected Objects
da: Omvendt valgte objekter

en: Revert selected objects
da: Vend valgte objekter om

en: Shuffle Selected Objects
da: Bland valgte objekter

en: Shuffle the selected objects
da: Bland de valgte objekter

en: Sort Selection (Ascending)
da: Sorter markering (stigende)

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
da: Sorter alle noder i markeringen, stigende rækkefølge.

en: Sort Selection (Descending)
da: Sorter markering (faldende)

en: Sort all notes in the selection, descending order.
da: Sorter alle noder i markeringen, faldende rækkefølge.

en: Twelve Tone Row
da: Tolvtonerække

en: Generates twelve notes of the prevailing duration, each is unique so the whole chromatic range gets inserted in a random manner.
da: Oprettet tolv noder af den fremherskende varighed, hver er unik, så hele det kromatiske interval bliver indsat vilkårligt.

en: Note from Pool
da: Node fra pulje

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
da: Indsætter en node fra en brugerangivet pulje af noder i Lilypond-syntaks

note: Goes to the beginning of the selection afterwards
en: Paste and Replace Selection
da: Indsæt og erstat-markering

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
da: Indsæt udklipsholderen. Erstat alle valgte objekter. Denne indsæt-version opretter også nye bjælkelinjer i stedet for kun at bruge de kopierede.

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
da: Genindlæser trommekortet som er krævet for DrumGm2User

note: ResumeEdit
en: Resume Seek/Edit
da: Genoptag søg/rediger

en: Resumes seeking and optionally editing the last sought type of object.
da: Genoptager søgning og valgfrit redigering af den sidst søgte objekttype.

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
da: Anvend genvej til objekter i markeringen

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
da: Efterfulgt af en tastaturgenvej: anvender genvejen med markøren successivt på hvert objekt i markeringen.

en: Delete Selected Objects
da: Slet valgte objekter

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
da: Slet alle valgte objekter og efterlad tomme takter

en: Select All Staffs
da: Vælg alle nodesystemer

en: Selects the whole movement / All staffs
da: vælg helen satsen/alle nodesystemer

en: Select All Music In Movement
da: Vælg al musik i sats

en: Creates a selection for all the music in the current movement.
da: Opretter en markering for al musikken i den nuværende sats.

en: Select Column
da: Vælg kolonne

en: Selects the whole column
da: Vælger hele kolonnen

en: Selection to Next Empty Measure
da: Markering til næste tomme takt

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
da: Opretter en markering til den næste tomme takt i det nuværende nodesystem

en: Select Left
da: Vælg mod venstre

en: Select Measure
da: Vælg takt

en: Create a selection for the entire current measure
da: Opret en markering for hele den nuværende takt

en: Select Right
da: Vælg mod højre

en: Move cursor right, selecting the object moved to.
da: Flyt markøren mod højre, og vælg dermed det objekt der er flyttet til.

en: Select Staff
da: Vælg nodesystem

en: Selects the whole staff
da: Vælger hele nodesystemet

en: The last change was:
da: Den sidste ændring var:

en: No change recorded in Undo stack
da: Ingen ændring registreret i genskab-stak

en: Show Last Change
da: Vis sidste ædndring

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
da: Viser den sidste ændring registreret i genskab-stakken.

en: (Print) Void Object
da: (Udskriv) Ugyldigt objekt

en: On typesetting the current object will be evaluated, but otherwise ignored.
da: Ved opsætning vil det nuværende objekt blive evalueret, men ellers ignoreret.

en: DiminishedAugmented
da: FormindsketForstørret

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
da: Bestem om akkordlyden er formindsket eller forstørret

en: DiminishedMinor
da: FormindsketMol

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
da: Bestem om akkordlyden er formindsket eller mol

en: HalfDiminished7Diminished7
da: HalvFormindsket7Formindsket7

en: Determine the type of diminished chord sounded
da: Bestem typen for den formindskede akkordlyd

en: The Conductor
da: Dirigenten

en: Conducts as you press the sustain pedal for each measure.
da: Diriger mens du trykker på sustainpedallen for hver takt.

en: The music below is the first of Handel's exercises for figured bass. The staff marked "Chords" at the top is a sample (inadequate) realization of the figures.
     When you click Start you will be asked if you want to delete this version, and when you say yes you can start creating your own.
     The screen becomes green to remind you that your MIDI controller is now expecting you to play the ticked bass note plus chord.
     The bass note expected is marked with a tick, play this note plus the chord notes. You can hold down the bass note and change chords over the same bass note.
     Note, you must distinguish enharmonic differences (e.g. D-sharp from E-flat), check that the set of accidentals showing in the MIDI-in controls suits the piece you are working on. Press shift-sharpwise or flatwise as needed.
     You can hold down the chord while going on to the next bass note so as to carry the chord over.
    You can use the sustain pedal to tie the chord you are entering with the chord for the next bass note by putting the pedal down on the chord you want to tie and releasing it after going on to the next bass note.
    Putting pedal down before the bass note will tie the last chord to the one you enter next. 
    You can also use the sustain pedal to place a chord on a rest before a bass note (depress the pedal before striking the bass note).
     You can click Start a second time to stop, and you can re-start from any bar you like.
     You can edit, playback etc while working, but don't remove or add staffs. You can also use the pitch bend wheel to stop entering chords.
da: Musikken nedenfor er den første af Handels øvelser for generalbas. Nodesystemet markeret »Akkorder« i toppen er et eksempel (ufuldstændig) på en realisering af tallene.
     Når du klikker start, vil du blive bedt om at slette denne version, og når du siger ja, kan du begynde at oprette din egen.
     Skærmen bliver grøn for at erindre dig om at din MIDI-controller nu forventer, at du spiller den afkrydsede bas-node plus akkord.
     Den forventede bas-node er markeret med et kryds, afspil denne node samt akkordnoderne. Du kan holde bas-noden nede og ændre akkorder over den samme bas-node.
     Bemærk, du skal skelne mellem enharmoniske forskelle (f.eks. D-skarp fra E-flad), kontroller at sættet af løse fortegn, der vises i MIDI-in-kontrollerne, er egnet for det stykke du arbejder på. Tryk skift-skarprettet eller fladrettet som krævet.
     Du kan holde akkorden nede mens du går til den næste bas-node, for at overføre akkorden.
    Du kan bruge sustainpedal til at binde akkorden, du indtastede med akkorden for den næste bas-node ved at føre pedalen ned på akkorden, du ønsker at binde og frigive den efter, at du går til den næste bas-node.
    Det at føre pedalen ned før bas-noden vil binde den sidste akkord til den du indtaster efterfølgende.
    Du kan også bruge sustainpedalen til at placere en akkord på en pause før en bas-node (tryk pedalen ned før bas-noden slås).
     Du kan klikke start endnu en gang for at stoppe, og du kan genstarte fra enhver bjælke du måtte ønske.
     Du kan redigere, afspille etc. mens du arbejder, men fjern eller tilføj ikke nodesystemer. Du kan også bruge tonehøjde-bøjehjulet til at stoppe indtastning af akkorder.

en: You have unsaved work
da: Du har arbejde, der ikke er gemt

en: Handel's Figured Bass Exercises
da: Handels øvelser for generalbas

en: Export Audio
da: Eksport lyd

en: Exports recorded audio output.
da: Eksporterer optaget lydsignal.

en: The score does not have a file name, so no file name for the output LilyPond file can be constructed. Save the score first.
da: Partituret har ikke et filnavn, så filnavnet for LilyPond-filen kan konstrueres. Gem partituret først.

en: Quick LilyPond Export
da: Hurtig LilyPOnd-eksport

en: Exports as LilyPond to a file named the same as the .denemo file but with .ly suffix.
da: Eksporter som LilyPOnd til en fil navngivet det samme som .denemo-filen men med .ly-suffiks.

en: Quick LilyPond Parts All Movements
da: Hurtige LilyPond-dele for alle satser

en: Runs Quick LilyPond Parts on all movemnts.
da: Kører hurtige LilyPond-dele på alle satser.

en: Quick LilyPond Parts
da: Hurtige LilyPond-dele

en: Runs Quick LilyPond Part on all the staffs of the current movement.
da: Kører hurtige LilyPond-dele på alle nodesystemer for nuværende sats.

en: Quick LilyPond Part
da: Hurtig LilyPond-del

en: You have unsaved work.
da: Du har ugemt arbejde.

en: Import Lilypond (Limited)
da: Importer LilyPond (begrænset)

en: Try to Import a Lilypond File
da: Prøv at importere en LilyPond-fil

en: Import Midi (Limited)
da: Importer Midi (begrænset)

en: Try to Import a Midi File
da: Prøv at importere en Midi-fil

en: Try to Import a MusicXml file
da: Prøv at importere en MusicXml-fil

note: SelectMidiImportStrategy
en: Guided Import
da: Importvejledning

en: Automatic Import
da: Automatisk import

en: MIDI Import
da: MIDI-import

en: Import Music from a MIDI file, either guided or (in simple cases) automatically.
da: Importer musik fra en MIDI-fil, enten via vejledning eller (i simple tilfælde) automatisk.

en: Open Source MIDI
da: Åben kildekode-MIDI

en: Open Source Audio
da: Åben kildekode-lyd

en: Opens an audio file which will be mixed with the current movement.
da: Åbner en lydfil som vil blive blandet med den nuværende takt.

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
da: Kunne ikke åbne Default.denemo i din tilpassede skabelonmappe
    Hav du gemt en skabelon kaldt Default (standard)?

en: Open Default Template
da: Åbn standardskabelon

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
da: Åbner skabelonen Default.denemo i brugerens tilpassede skabelonmappe.

en: Open Proof Read PDF
da: Åbn korrekturlæst PDF

en: Opens a dialog to fetch a PDF file generated by Denemo which has had proof reading annotations added to it. Clicking on notes in this file moves the cursor to the correct point in the Denemo display.
da: Åbner en dialog til at hente en PDF-fil oprettet af Denemo, som har korrekturlæsningsannotationer tilføjet. Et klik på noder i denne fil flytter markøren til det korrekte punkt i Denemovisningen.

en: Open Source for Transcribing
da: Åbn kilde for transskribering

en: You may need to fix this warning:
    "
da: Du skal nok rette denne advarsel:
    »

en: "
    before printing.
da: «
    før udskrivning.

en: Check and Print
da: Kontroller og udskriv

en: Checks the score for errors, if none are found proceeds to typeset and print the current layout.
da: Kontrollerer partituret for fejl, hvis ingen findes fortsættes til opsætning og udskrivning af det nuværende layout.

en: Do Not Create Layout for this selection
da: Opret ikke layout for denne markering

en: Apply to All Movements
da: Anvend på alle satser

en: Choose Staffs to Print
da: Vælg nodesystemer at udskrive

en: Creating Layout
da: Opretter layout

en: Give Layout Name
da: Angiv layoutnavn

en: Use Typeset->
da: Brug Opsæt->

en:  in the Print View to typeset your new layout
da:  i udskrivningsvisningen for at opsætte dit nye layout

en: Select Staffs to Print
da: Vælg nodesystemer at udskrive

en: Makes selected staffs non-printing.
da: Gør valgte nodesystemer ikkeudskrivende.

note: let
en: Preview Four Measures
da: Forhåndsvis fire takter

en: Print preview of current bar and the next three.
da: Udskriv forhåndsvisning af nuværende bjælke og de næste tre.

note: PrintAccompanistsScore
en: Print Accompanist's Score
da: Udskriv akkompagnatørs partitur

en: How many staffs to make small?
da: Hvor mange nodesystemer skal gøres små?

en: Accompanist with
da: Akkompagnatør med

en:  cue part
da:  stiknodedel

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
da: Udskriv partituret med øverste nodesytem i meget lille størrelse og placer sideskift før hver sats.

en: No Layouts Available?
da: Ingen layout tilgængelige?

en: Prints All Layouts
da: Udskriver alle layout

en: Prints the score using all the defined score layouts.
da: Udskriver partituret med brug af alle de definerede partiturlayout.

en: Bass without figures
da: Bas uden generalbas

en: Print Bass Part Omitting Figures
da: Udskriv basdel udeladende generalbas

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
da: Udskriver bas-delen udeladende generalbastal.

en: Print Part with Title Page
da: Udskriv stemme med titelside

en: Prints part with part name on title page
da: Udskriver stemme med stemmenavn på titelside

en: Print Score and Parts
da: Udskriv partitur og stemmer

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
da: Udskriv tre dele som stiknode for akkompagnatør

en: Prints top three parts on one staff as cues.
da: Udskriver top tre dele på et nodessytem som stiknoder

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
da: Udsrkiv to dele som stiknoder for akkompagnatør

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
da: Udskriver de to øverste nodesystemer på et enkelt nodesystem som stiknode.

en: Print with Ambitus
da: Udskriv med ambitus

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
da: Udskriver partituret ved at udskrive intervallet (ambitus) for hver del i begyndelsen af nodesystemet

en: Remove All Music?
da: Fjern al musik?

en: Keep Music?
da: Bevar musik?

en: Cancelled:
da: Afbrudt:

en: Score is not saved
da: Partitur er ikke gemt

en: Saves the current score as a template, offering to remove the music if desired.
da: Gemmer det nuværende partitur som en skabelon, tilbyder at fjerne musikken hvis det ønskes.

en: Create thumbnail now?
da: Opret miniaturebillede nu?

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
da: Ingen markering at angive miniaturebillede for
    Opret en markering og udfør kommandoen igen.

en: Save the score before trying to set the thumbnail
da: Gem partituret før miniaturebilledet forsøges angivet

en: Set Thumbnail from Selection
da: Angiv miniaturebillede fra markering

en: Sets the thumbnail for opening this file to the selection. (The selection must be in the first movement).
da: Angiver miniaturebilledet for åbning af denne fil til markeringen. (Markeringen skal være i den første sats).

en: Help for Return Keypress
da: Hjælp for Retur-tastetryk

en: Chat to Other Users
da: Snak med andre brugere

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
da: Afvikler din browser på en side der giver adgang til Denemos internet relay chat

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
da: Nybegynderstatus er nu aktiveret - genstart Denemo for at se ekstra værktøjsfif

en: Newbie status is now off - re-start Denemo to avoid excessive tooltips.
    Note you can also increase the time before the remaining ones appear via the Preferences
    Some Newbie Palettes have been hidden, use the View menu to choose ones to re-instate.
da: Nybegynderstatus er nu deaktiveret - genstart Denemo for at undgå ekstra værktøjsfif.
    Bemærk du kan også øge tiden før de resterende fremgår via præferencerne
    Nogle nybegynderpaletter er blevet skjult, brug visningsmenuen til at vælge dem der skal
    genindsættes.

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
da: Ekstra værktøjsfif (deaktiveret/aktiveret)

en: Sets your status as a newbie on or off. This affects the tooltips and palettes. Note you can also independently delay tooltips, indefinitely if you wish, via the preferences dialog. See Edit-&gt;Change Preferences-&gt;Command Behavior
da: Angive din status som nybegynder til aktiveret eller deaktiveret. Dette påvirker værktøjsfif og paletter. Bemærk at du også kan forsinke værktøjsfif, uendeligt hvis du ønsker det, via præferencedialogen. Se Rediger-&gt;Ændr præferencer-&gt;Kommandoopførsel

en: Tutorial
da: Øvelse

en: Steps through the basic commands
da: Går igennem de grundlæggende kommandoer

en: Note Names Default Action
da: Standardhandling for nodenavn

en: Press Escape in the Denemo Main Window to end MIDI keyboard simulation.
da: Tryk på Escape i Denemos hovedvindue for at afslutte MIDI-tastatursimulering.

en: Simulated MIDI Filter: Esc to end.
da: Simuleret MIDI-filter: Esc for at afslutte.

en: Octave:
da: Oktav:

en: MIDI simulator end
da: MIDI-simulator slut

en: Simulate MIDI
da: Simuler MIDI

en: Angry Delete MIDI Filter
da: Vred slet MIDI-filter

en: Angry Delete
da: Vred slet

en: No MIDI Filter
da: Intet MIDI-filter

en: Chord entry without pedal
da: Akkordindgang uden pedal

en: Chord Entry Without Pedal
da: Akkordindgang uden pedal

note: End of ChordsForBar
en: Chords for Bar
da: Akkorder for bjælke

en: Create Chords Over Bass Line
da: Opret akkorder over baslinje

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
da: Placer markøren på en bas-node og start denne kommando. Den oprettet et g-nøglenodesystem over og for hver node i bas-nodesystemet, når du spiller den, så skifter den til g-nøglenodesystemet og du kan indtaste en akkord. Brug tonehøjdebøjningen til at stoppe/starte processen. Hold en akkord mens du flytter til den næste bas-node for at udvide akkorden over mere end en bas-node.

en: Figured Bass Filter On
da: Generalbasfilter aktiveret

note: MidiFilterOff Our own Reset, this makes the filter toggle off/on
en: No MIDI filter active
da: Intet aktivt MIDI-filter

en: MIDI Filter Off
da: MIDI-filter deaktiveret

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
da: Slukker for eventuelle aktive MIDI-filterskripter.

note: FIXME warn or seek next note
en: Checking Chords Filter
da: Kontrollerer akkordfilter

en: No active MIDI Filter
da: Intet aktivt MIDI-filter

en: Check Chords (On/Off)
da: Kontroller akkorder (aktiveret/deaktiveret)

en: Advances through the current movement as you play the notes, stopping for wrong or missing notes in MIDI in.
da: Går igennem den nuværende sats mens du spiller noderne, stopper for forkerte eller manglende noder i MIDI-indgang.

en: Mouse Default Action
da: Musens standardhandling

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
da: Venstreklik med musen positionerer markøren, højreklik redigerer, venstreklik med caps-lock gør intet ...

en: Mouse Note Insertion
da: Nodeindsætteles med mus

en: Does absolutely nothing. Use to "blank" a key.
da: Gør absolut intet. Bruge til at »tømme« en toneart.

en: OpEight
da: OpOtte

en: Wrapper/Dummy for Keypress
da: Omslag/tom for tastetryk

en: OpFive
da: OpFem

en: OpFour
da: OpFire

en: OpNine
da: OpNI

en: OpOne
da: OpEn

en: OpSeven
da: OpSyv

en: OpSix
da: OpSeks

en: OpThree
da: OpTre

en: OpTwo
da: OpTo

en: OpZero
da: OpNul

en: Add Named Bookmark
da: Tilføj navngivet bogmærke

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
da: Tilføjer et Denemobogmærke kombineret med et tilpasset LilyPond-øvebogstav

en: Add Non-Printing Bookmark
da: Tilføj ikkeudskrivende bogmærke

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
da: Tilføjer et tilpaset Denemobogmærke uden LilyPond-uddata.

en: Next Bookmark
da: Næste bogmærke

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
da: Søg fremad efter bogmærker i det nuværende nodesystem.

en: No more positions are stored
da: Ikke flere positioner er gemt

en: Move to Stored Position
da: Flyt til gemt position

en: Moves the cursor to the last stored position. You can store a sequence of positions and then return to them in one by one (a stack of positions).
da: Flytter markøren til den sidste gemte position. Du kan gemme en sekvens af positiner og så returnere til dem i en efter en (en stak af positioner).

en: Prev Bookmark
da: For. bogmærke

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
da: Søg baglæns for bogmærker i det nuværende nodesystem.

en: Store Position
da: Gem position

en: Stores the current cursor position for returning to later.
da: Gemmer den nuværende markørposition for senere returnering.

en: Add Rehearsal/Bookmark
da: Tilføj øvebogstav/bogmærke

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
da: Tilføjer et Denemobogmærke kombineret med et standardøvebogstav

note: Object found no object even in the second round. Go to start position. user abort
en: Search Bookmark
da: Søg bogmærke

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
da: Søger efter et navngivet bogmærke i det nuværende nodesystem.

en: Cursor to Highest Note
da: Markør til højeste node

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
da: Flytter markøren til den højeste node på den nuværende vandrette position (i en akkord eller en enkel node)

en: Cursor to Lowest Note
da: Markør til laveste node

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
da: Flytter markøren til den laveste node på nuværende vandrette position (i en akkord eller på en enkel node)

en: Moves cursor down an octave.
da: Flytter markør en oktav ned.

en: JumpLeft
da: GåVenstre

en: Jumps to beginning of this measure or previous measure.
da: Går til begyndlesen af denne takt eller forrige takt.

en: JumpRight
da: GåHøjre

en: Moves cursor to start of next bar or to end.
da: Flytter markør til begyndelsen af næste bjælke eller til slutningen.

en: Moves cursor up one octave.
da: Flytter markør en oktav op.

en: Move To Movement Beginning
da: Flyt til satsbegyndelse

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
da: Flytter markøren til begyndelsen af satsen uden at ændre markeringen

en: Move To Movement End
da: Flyt til taktslut

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
da: Flyt markøren til den sidste takt, sidste nodesystem uden at ændre markeringen.

en: Move to Visible Staff Down
da: Flyt til synligt nodesystem ned

en: Moves to the next staff or voice down skipping ones that are hidden in the display.
da: Flytter til det næste nodesystem eller stemme ned udeladende dem som er skjult i visningen.

en: Move to Visible Staff Up
da: Flyt til synligt nodesystem op

en: Moves to the next staff or voice up skipping ones that are hidden in the display.
da: Flytter til det næste nodesystem eller stemme op udeladende dem som er skjult i visningen.

en: Next Staff, Wrapping
da: Næste nodesystem, omslutter

en: Moves to the next staff, wrapping to the first staff when on the last staff.
da: Flytter til det næste nodesystem, omslutter til det første nodesystem når på det sidste nodesystem.

en: There is no link here, open the source document and click on it to place one.
da: Der er ingen henvisning her, åbn kildedokumentet og klik på det for at placere en.

en: Follow Link to Source
da: Følg henvisning til kilde

en: Follows the link at the cursor to a source document.
da: Følger henvisningen ved markøren til et kildedokument.

en: Cursor to Marked Onset
da: Markør til markeret debut

en: Moves the Denemo cursor to the note to which the marked MIDI note onset belongs.
da: Flytter Denemomarkøren til noden som den markerede MIDI-nodedebut tilhører.

en: No MIDI file has been loaded
da: Ingen MIDI-fil er blevet indlæst

en: First Note Onset
da: Første nodedebut

en: The first recorded or imported MIDI note onset in the current track becomes marked so that entered durations will be given its pitch.
da: Den første optaget eller importeret MIDI-nodedebut i det nuværende spor bliver markeret så de indtastede varigheder vil få dens tonehøjde.

en: No Onset has been marked
da: Ingen debut er blevet markeret

en: Next Note Onset
da: Næste nodedebut

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track. Inserted durations will take their pitch from this note.
da: Flytter til den næste MIDI-nodedebut i det nuværende optaget eller importeret MIDI-spor. Indsatte varigheder vil bruge tonehøjden fra denne node.

en: Previous Note Onset
da: Forrige nodedebut

en: Moves the marked MIDI note onset to the one before the current one.
da: Flytter den markerede MIDI-nodedebut til den før den nuværende.

en: Un-mark Note Onsets
da: Fjern markering fra nodedebuter

en: Removes the mark from the MIDI note onset, so that inserting durations have their normal meaning.
da: Fjerner markeringen fra MIDI-nodedebuten, så at indsættelse af varigheder har deres normale betydning.

en: Move Display Right
da: Flyt skærm mod højre

en: Find Edit Point
da: Find slutpunkt

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
da: Søger baglæns efter starten på ikkeudskrivende noder.

en: Next Lower
da: Næste lavere

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
da: Flytter markør til næste node som er lavere end markøren.

en: Find Next Similar
da: Find næste lignende

en: Finds the next object similar to the one at the cursor.
da: Finder det næste objekt der svarer til det ved markøren.

en: Find Note
da: Find node

en: Moves the cursor forward until it is on the note given by the user.
da: Flytter markøren fremad indtil den er ved noden angivet af brugeren.

note: GoToEmptyMeasure
en: Go To Next Empty Measure
da: Gå til næste tomme takt

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
da: Flyt markør til det næste punkt i det nuværende nodesystem hvor musikken slutter.

en: Go To End of Measure
da: Gå til slut på takt

en: Move To Previous Empty Measure
da: Flytter til forrige tomme takt

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
da: Flyt markøren mod venstre indtil den finder en tom takt eller nodesystemets begyndelse

en: Next Higher
da: Næste højere

en: Move cursor to next note higher than cursor position
da: Flyt markør til næste node højere end markørpositionen

en: New search music from selection
da: Ny søg musik fra markering

en: Resume previous music search
da: Genoptag forrige musiksøgning

en: Make a selection to search for
da: Lav en markering der skal søges efter

en: Continue
da: Fortsæt

en: Wrap to start of staff
da: Omslut til start på nodesystem

en: Wrap to next staff
da: Omslut til næste nodesystem

en: Search Note Sequence
da: Søg nodesekvens

en: New search pattern from selection
da: Nyt søgemønster fra markering

en: Close Source Audio File
da: Luk kildelydfil

note: (fixMeasures) loops infinitely?
en: Convert MIDI Chords Over Bass
da: Konverter MIDI-akkorden over bas

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
da: Bruger en MIDI-optagelse over en baslinje og indsætter akkorderne ved at matche basnoderne. Hver akkord skal inkludere basnoden.

en: Play from Cursor to End
da: Afspil fra markør til slutning

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
da: Afspil alle nodesystemer fra den nuværende markørposition til slutningen af satsen.

en: Choose Staffs to Play
da: Vælg nodesystemer at afspille

en: Mute Stafffs
da: Sluk nodesystemer

en: No fine found, assuming all
da: Ingen fine fundet, antager alle

en: Dal Segno with no Segno - assuming Da Capo
da: Dal Segno uden Segno - antager Da Capo

note: PitchShift
en: Pitch Change
da: Tonehøjdeændring

en: Give amount =/-
da: Angiv mængde =/.

en: Shift Pitch
da: Ændr tonehøjde

en: Play Music at Cursor
da: Afspil musik ved markøren

en: Play All
da: Afspil alle

en: Play Chord at Cursor
da: Afspil akkord ved markør

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
da: Afspiller noden eller akkorden ved markøren, via det nuværende nodesystems instrument.

en: Please turn continuous typsetting off first
da: Sluk venligst først for fortsættende opsætning

en: You should typeset this movement first in the Print View, otherwise positioning may not work.
da: Du bør opsætte denne sats først i udskrivningsvisning, ellers vil positionering måske ikke virke.

en: Playback View
da: Afspilningsvisning

en: Create Timebase
da: Opret tidsbase

en: Recalculates the timing of each note.
da: Genberegner timingen for hver tone.

note: ToggleConduct
en: Mouse Conductor (Off/On)
da: Musdirigent (deaktiveret/aktiveret)

en: Toggle Immediate Playback
da: Skift øjeblikkelig afspilning

note: TogglePlayAlongPlayback
en: Play Along Playback (Off/On)
da: Spil med-afspilning (deaktiveret/aktiveret)

en: Turns off play along playback: when this is on the playback does not advance past the cursor unless you play along the correct note via Midi In.
da: Deaktiverer spil med-afspilning: når denne er aktiveret går afspilningen ikke forbi markøren med mindre, at du spiller den korrekte tone via Midi-ind.

en: Pops up a window which displays the object at the cursor, including anything attached to it.
da: Starter et vindue som viser objektet ved markøren, inklusive alt vedhæftet objektet.

note: DisplayEditTime
en: This score has taken
da: Dette partitur har taget

en: to create, not counting unsaved edits.
da: at oprettte, uden at tælle ugemte redigeringer med.

en: Display Time Spent Editing
da: Vis tid brugt på redigering

en: Displays the cumulative time spent editing this score. The time counts any period between starting to edit and saving to disk. The time is accumulated over different editing sessions.
da: Viser det samlede tidsforbrug på redigering af dette partitur. Tiden tæller alle prioder mellem start på redigering og gem til disk. Tiden akkumuleres over forskellige redigeringssessioner.

note: Choose Palette
en: Select a Palette to Show
da: Vælg en palet at vise

en: Offers the available palettes to un-hide.
da: Tilbyder at de tilgængelige paletter kan vises igen.

en: Create Palette Button
da: Opret paletknap

en: Give a name for the chord
da: Angiv et navn for akkorden

en: Not on a chord
da: Ikke en akkord

en: Create Button for Chord Type
da: Opret knap for akkordtypen

en: Object Clone
da: Objektklon

en: Give (unique) label for button:
da: Angiv (unik) etiket for knap:

en: Give tooltip for button:
da: Angiv værktøjsfif for knap:

en: Inserts object
da: Indsætter objekt

en: Failed - duplicate label, no palette?
da: Mislykkedes - duplikeret etiket, ingen palet?

en: Not implemented yet
da: Ikke implementeret endnu

en: Create Button for Object
da: Opret knap for objekt

en: Creates a palette button to insert a clone of the object at the cursor when the button is pressed.
da: Opretter en paletknap for indsættelse af en klon af dette objekt ved markøren når knappen aktiveres.

en: Show Hidden Palettes
da: Vis skjulte paletter

en: Un-hides all non-empty palettes.
da: Viser alle paletter der ikke er tomme igen.

note: ToggleCursorHighlight
en: Cursor Highlighting Off/On
da: Markørfremhævelse deaktiveret/aktiveret

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
da: Viser markørpositionen mere tydeligt (deaktiveret/aktiveret)

en: Scale Display
da: Skalavisning

en: Give % scaling required
da: Angiv krævet %-skalering

en: Set Display Scale
da: Angiv visningsskala

en: Scales the display by value given by user.
da: Skalerer visningen med værdien angivet af brugeren.

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100 %

en: Zoom to 100%, restore the original size
da: Zoom til 100 %, gendan den oprindelige størrelse

en: Add Augmented 4th above base
da: Tilføj forstørret 4. over basis

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
da: Tilføj en tritonus/forstørret 4. som akkordnode relativ til den laveste node opad.

en: Add Augmented 5th above base
da: Tilføj forstørret 5. over basis

en: Add an augmented fifth as a chord note above the lowest note at the cursor.
da: Tilføj en forstørret 5. som en akkordnode over den laveste node ved markøren.

en: Add Bass Note
da: Tilføj bas-node

en: Add Diminished 5th below top
da: Tilføj formindsket 5. under top

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en tritonus/formindsket 5. som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Major 2nd below top
da: Tilføj maj2 under toppen

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en maj2 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Major 3rd below top
da: Tilføj maj3 under toppen

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en maj3 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Major 6th below top
da: Tilføj maj6 under toppen

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en maj6 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Major 7th below top
da: Tilføj maj7 under toppen

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en maj7 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Minor 2nd below top
da: Tilføj mol2 under toppen

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en mol2 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Minor 3rd below top
da: Tilføj mol3 under topppen

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en mol3 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Minor 6th below top
da: Tilføj mol6 under toppen

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en mol6 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Add Minor 7th below top
da: Tilføj mol7 under toppen

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
da: Tilføj en mol7 som akkordnode relativ til den højeste node nedad.

en: Alternate Note
da: Skift node

en: If there are two notes at the cursor height this command swaps them round. This affects which note will be acted on by commands such as fingering, string-number, sharpen, flatten etc.
da: Hvis der er to noder ved markørhøjden så skifter denne kommando dem rundt. Dette påvirker hvilken node som der vil blive ageret på af kommandoer såsom fingersætning, strengnummer, sætte kryds for, sætte b for etc.

en: This directive places a sequence of bass note names after the next chord. You can delete it with the usual backspace and del commands.
da: Denne kommando placerer en sekvens af basnodenavne efter den næste akkord. Du kan slette den med den sædvandlige Slet tilbage- og slet-kommandoer.

en: Give Next Note or Blank to finish
da: Angiv næste node eller tom for afslut

en: Place the cursor on chord to which bass sequence belongs
da: Placer markøren på akkorden hvor bassekvensen hører til

en: Bass Sequence
da: Bassekvens

en: Typesets a sequence of bass inversion notes.
da: Opsætter en sekvens af basinversionnoder.

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Down
da: Ændr enharmonisk ned

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Up
da: Ændr enharmonisk op

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
da: Ændr et akkordmedlem så det fremstår som en helnodelængde uden at ændre den oprindelige logik såsom taktberegning eller længden af tilføjede akkordmedlemmer.

en: Change chord-member to half note
da: Ændr akkoordmedlem til halvnode

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
da: Ændr et akkordmedlem så det fremstår som en halvnodelængde uden at ændre den oprindelige logik såsom taktberegning eller længden af tilføjede akkordmedlemmer.

en: Change chord-member to quarter note
da: Ændr akkordmedlem til 4.-delsnode

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
da: Ændr et akkordmedlem så det fremstår som en 4.-delsnode uden at ændre den oprindelige logik såsom taktberegning eller længden af tilføjede akkordmedlemmer.

en: Change chord-member to breve
da: Ændr akkordmedlem til brevisnode

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
da: Ændr et akkordmedlem til at fremstå som en brevisnodevarighed uden at ændre den originale logik som taktberegning eller varigheden for de seneste tilføjede akkordmedlemmer

en: Change chord-member to longa
da: Ændr akkordmedlem til longa

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
da: Ændr akkordmedlem så den fremstår som en longavarighed uden at ændre den originale logik såsom taktberegning eller varigheden for de seneste tilføjede akkordmedlemmer.

en: Chord Symbol Offset
da: Akkordsymbolforskydning

en: Give horizontal displacement required
da: Angiv vandret forskydning krævet

en: Give vertical displacement required
da: Angiv lodret forskydning krævet

en: Offset Chord Name
da: Forskyd akkordnavn

en: Offsets the Chord symbol generated by the chord at the cursor.
da: Forskyder akkordsymbolet oprettet af akkorden ved markøren.

en: Close Parenthesis (Off/On)
da: Luk parenteser (deaktiveret/aktiveret)

en: Prints a close parenthesis after the chord at the cursor.
da: Udskriver en lukkeparentes efter akkorden ved markøren.

en: Chord Symbol Scale
da: Akkordsymbolskala

en: Give horizontal scaling for next chord
da: Angiv vandret skalering for næste akkord

en: Give vertical scaling for next chord
da: Angiv lodret skalering for næste akkord

en: Scale Next Chord
da: Skaler næste akkord

en: The next chord symbol will be scaled to the values given.
da: Det næste akkordsymbol vil blive skaleret til de angivne værdier.

en: Delete LilyPond on Chord
da: Slet LilyPond på akkord

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
da: Sletter LilyPond'en vedhæftet akkorden ved markøren.

en: New LilyPond Directive
da: Nyt LilyPond-direktiv

en: Delete
da: Slet

en: Attach/Edit LilyPond to Chord
da: Vedhæft/rediger LilyPond til akkord

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the chord at the cursor, also allows editing/deleting.
da: Indsætter LilyPond-syntaks du angive før og efter akkorden ved markøren, tillader også redigering/sletning.

en: hide
da: skjul

en: Hide on Printing
da: Skjul ved udskrivning

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
da: Fjerner akkroden i LilyPond-resultatet.

en: Open Parenthesis (Off/On)
da: Åben parentes (deaktiveret/aktiveret)

en: Prints an open parenthesis before the chord at the cursor.
da: Udskriver en åben parentes før akkroden ved markøren.

en: Parenthesize Chord
da: Lav parenteser om akkord

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
da: Omslut akkorden i ( ) ved udskrivning.

en: Use "add" Prefix
da: Brug »add«-præfiks

en: Inserts the word "add" as a prefix for added notes in chord symbols after the cursor.
da: Indsætter ordet »add« som et præfiks for tilføjede noter i akkordsymboler efter markøren.

en: Treble Octava Bassa
da: G-nøgle Octava Bassa

en: Bass Octava Bassa
da: Bas Octava Bassa

en: Drum
da: Tromme

en: Custom Clef
da: Tilpasset nøgle

en: Give LilyPond syntax for clef name
da: Angiv LilyPond-syntaks for nøglenavn

en: Drum Clef
da: Trommenøgle

en: Clef Chooser
da: Nøglevælger

en: (Print) Hide
da: (Udskriv) skjul

en: Display Only Clef
da: Vis kun nøgle

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
da: Indsætter en nøgle som kun påvirker visningen, ikke det udskrevne. Brug denne hvis, efter et ændringsnodesystem, nodesystemet stemmen vil være på er en anden nøgle (undgå for mange hovedbogslinjer i visningen, hvilket gør det svært at læse). også nyttig at vise i en velkendt nøglemusik, som du ønsker bliver trykt i et mindre velkendt en (f.eks visning i g-nøgle- eller bas-nøglemusik, der skal udskrives for bratsch).

en: Typeset Only Clef
da: Opsæt kun nøgle

en: Inserts a clef that affects only the typesetting, not the display. Use this for music transposed on typesetting (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to enter music in a familiar clef which you want to be printed in a less familiar one (e.g. enter music in treble or bass clef music to be printed for viola).
da: Indsætter en nøgle som kun påvirker opsætningen, ikke visningen. Brug denne for musik flyttet på opsætningen (undgå for mange hovedbogslinjer i visningen, hvilket gør det svært at læse). Også nyttig til at indtaste musik i en velkendt nøgle, som du ønsker bliver trykt i et mindre velkendt en (f.eks visning i g-nøgle- eller bas-nøglemusik, der skal udskrives for bratsch).

note: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
en: Choose Barline
da: Vælg bjælkelinje

en: Choose a barline
da: Vælg en bjælkelinje

en: Closing Barline
da: Lukker bjælkelinje

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
da: Indsætter en lukkende bjælkelinje (en dobbelt linje hvor den sidste er tykkere).

note: End of scheme script
en: Dotted Barline
da: Punkteret bjælkelinje

en: Prints dotted barline
da: Udskriver punkteret bjælkelinje

note: DoubleBarline
en: Double Bar
da: Dobbeltbjælke

en: Insert a double barline at cursor position.
da: Indsætter en dobbelt bjælkelinje ved markørens position.

en: Double Bar Repeat Start
da: Dobbelt bjælkes gentag start

en: Prints a repeat start, with double bar on previous line if at a line break.
da: Udskriver en gentag start, med dobbelt bjælke på forrige linje hvis ved et linjeskift.

note: ForceBarline
en: Warning: Do not use this command to create an upbeat (or pickup) bar.
    It does not affect which notes appear in which measures.
    It simply draws a barline at the point in question, if no other barline will be drawn.
    Use the Measures->Anacrusis (Upbeat) command for a short measure.
da: Advarsel: Brug ikke denne kommando til at oprette en optaktbjælke (eller pickup).
    Det påvirker ikke hvilke noder der fremgår af hvilke takter.
    Det tegner alene en bjælkelinje ved punktet, hvis ingen andre bjælkelinjer tegnes.
    Brug kommandoen Takter->Optakt (upbeat) for en kort takt.

en: This object instructs the LilyPond typesetter to draw a barline here.
    The timing is not altered, use a hidden time signature change or the short measure or anacrusis command to do that.
da: Dette objekt instruerer LilyPond-opsætteren til at tegne en bjælkelinje her.
    Timingen ændres ikke, brug en skjult taktartændring eller den korte takt eller kommandoen optakt for at gøre dette.

en: Insert Barline
da: Indsæt bjælkelinje

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
da: Indsæt bjælkelinje ved markøren, Denemos taktantal påvirkes ikke.

note: Half Barline
en: Half Barline
da: Halv bjælkelinje

en: Insert a barline with only half of its original size
da: Indsæt en bjælkelinje med halvdelen af dens oprindelige størrelse

en: Only for appending to music - use the individual first and second time bar commands to insert within music.
da: Kun for tilføjelse til musik - brug den individuelle først og anden gangs bjælkekommandoer for at indsætte i musikken.

en: Insert 1st &amp; 2nd Time Bars
da: Indsæt 1. &amp; 2. tidsbjælker

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest. You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
da: Indsætter første og anden gangs bjælker hver med en hel taktpause. Du kan så redigere dette så det pakker til din musik, f.eks. ved at indsætte ekstra bjælker, slette gentag start etc.

en: (Print) Omit Barline
da: (Udskriv) Udelad bjælkelinje

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
da: Springer udskrivningen af automatiske bjælkelinjer over her - tillader linjeskift.

en: Repeat End-Start
da: Gentag afslut-start

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
da: Indsætter en bjælkelinje der afslutter en gentaget sektion og starter en anden

en: Repeat End Barline
da: Gentag afslut bjælkelinje

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
da: Indsætter en bjælkelinje der indikerer slutningen af en gentaget sektion.

en: Repeat Start Barline
da: Gentag start bjælkelinje

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
da: Indsæt en bjælkelinje der indikerer starten af et gentaget afsnit.

en: Bad End Cue Marker
da: Ugyldig slut stiknode-markør

en: Bad Start Cue Marker
da: Ugyldig start stiknode-markør

en: Start Cue without End Cue Marker
da: Start stiknode uden slut stiknode-markør

en: Check Paired Directives
da: Kontroller parrede direktiver

en: Checks that paired directives match from the cursor to the end of the staff.
da: Kontroller at de parrede direktiver matcher fra markøren til nodesystemets slutning.

en: Comment is currently set to:
da: Kommentar er i øjeblikket angivet til:

en: Insert Comment
da: Indsæt kommentar

en: Give comment text
da: Angiv kommentartekst

en: Cursor has Moved
da: Markør har flyttet sig

en: Insert comment at new position of cursor?
da: Indsæt kommentar på ny postion for markøren?

en: Inserts a comment at the cursor position. The music typesetting is unaffected.
da: Indsætter en kommentar ved markørpositionen. Musikopsætningen er upåvirket.

en: Choose Condition
da: Vælg betingelse

en: Gives a menu for choosing whether the directive at the cursor should apply to the current part only or the default score or all layouts,
da: Viser en menu til at vælge om direktivet ved markøren kun skal gælde for den nuværende del eller standardpartituret eller alle layout,

en: Just for this one
da: Kun for denne

en: Apply condition to all further cases in this staff
da: Anvend betingelse på alle fremtidige tilfælde i dette nodesystem

en: Standalone Directives
da: Uafhængige direktiver

en:  in this staff from the cursor onwards will be typeset for all layouts
da:  i dette nodesystem fra markøren og fremad vil blive opsat for alle layout

en: This Directive
da: Dette direktiv

en:  will be typeset for all layouts
da:  vil blive opsat for alle layout

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Void" Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
da: Markøren er ikke på et Denemodirektiv.
    Du kan placere Denemodirektivet »Void« før objektet du ønsker at udelade
    og så gøre direktivet betinget.

en: Reset for All Layouts
da: Nulstilling for alle layout

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
da: Rydder betingelsesopførsel for dette layout. Direktivet vil gælde for alle partiturlayout.

en:   in this staff from the cursor onwards will not be typeset for the layout
da:   i dette nodesystem fra markøren og fremad vil ikke blive opsat for layouttet

en:  will not be typeset for the layout
da:  vil ikke blive opsat for dette layout

en: Ignore for Current Layout
da: Ignorer for nuværende layout

en: The Denemo Directive at the cursor will be ignored when printing from the current score layout (See View-&gt;Score Layout)
da: Denemodirektivet ved markøren vil blive ignoreret, når der udskrives fra det nuværende partiturlayout (Se Vis-&gt;Partiturlayout)

en:   in this staff from the cursor onwards will be typeset for the layout
da:   i dette nodesystem fra markøren og fremad vil blive opsat for layouttet

en:  will be typeset for the layout
da:  vil blive opsat for dette layout

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Hide Next"  Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
da: Markøren er ikke på et Denemodirektiv.
    Du kan placere Denenodirektivet »Skjul næste« (Hide Next) før objektet, du ønsker at udelade
    og så gøre direktivet betinget.

en: Exclusive to Current Layout
da: Eksklusiv for nuværende layout

en: The Denemo Directive at the cursor will apply for the current Score Layout (see View-&gt;Score Layout)
da: Denemodirektivet ved markøren vil gælde for det nuværende partiturlayout (se Vis-&gt;Partiturlayout)

en: Critical Comment
da: Kritisk kommentar

en: Give Comment
da: Angiv kommentar

en: Apply Command to new position of cursor?
da: Anvend kommando for ny position for markøren?

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
da: Tilføjer en kommentar som kan udskrive i en kritisk kommentar i slutningen af alle satser (se kommandoen CriticalCommentary for at oprette denne).

en: Enable Accordion 16'
da: Aktiver akkordion 16'

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
da: Definerer akkordionskift for dette partitur. Kommandoen menu af objekter at indsætte vil tilalde at de bliver indsat.

en: No Definitions have been created for this score
da: Ingen definitioner er blevet oprettet for dette partitur

en: Menu of Objects to Insert
da: Menu af objekter at indsætte

en: Gives a menu of previously created LilyPondDefinition commands (see Score-&gt;LilyPond Definition menu for this)
da: Viser en menu med tidligere oprettede LilyPondDefinition-kommanoder (se partitur-&gt;LilyPond-definitionsmenu for dette)

en: Insert/Edit Lilypond
da: Indsæt/rediger LilyPond

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
da: Indsæt eller rediger et direktiv i musikopsætningsssproget LilyPond. Det kan bruges til ekstra mellemrum, transponering eller næsten alt. Se LilyPonds dokumentation for ideer.

en: This closes a 1st, 2nd, ... n'th time bar
da: Dette lukker en 1., 2., ... n. tidslinje

en: Start a First Time Bar
da: Start en første tidslinje

en: 1st Time Bar
da: 1. tidslinje

en: 2nd Time Bar
da: 2. tidslinje

en: Arbitrary Text
da: Arbitrær tekst

en: Set/Unset Bold
da: Brug/fjern fed

en: Set/Unset Italic
da: Brug/fjern kursiv

en: Edit Size
da: Rediger størrelse

en: Nth Time Bar Text
da: N. tidsbjælketekst

en: Give text:
da: Angiv tekst:

en: Give size:
da: Angiv størrelse:

en: Start an Nth Time Bar
da: Start en n. tidsbjælke

en: Start a Second Time Bar
da: Start endnu en tidsbjælke

en: (Print) start (a) second time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
da: (Udskriv) starte endnu en tidsbjælke, brug Afslut Volta-kommandoen i slutningen af den første tidsbjælke

note: if BaseBeat is not specified, must query the user as to what should be the first beat unit: use old BPM if there. Bug: Only good for 4=...
en: Metronome Marking
da: Metronommarkering

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for 𝅘𝅥. ) 
     or enter n for none:
da: Angiv varighed for enhedsslag (f.eks. 4. for 𝅘𝅥. ) 
     eller indtast n for ingen:

en: Give number of these
da: Angiv antallet af disse

en:  beats per minute:
da:  slag per minut:

note: let define GetBPM Begin of main function Input from the user what kind of beat change they want: Input from the user text to be placed before
en: Beat Change
da: Ændring af slag per minut

en: Enter beat change as [beat1]=[beat2] with the beats in LilyPond syntax,
da: Indtast ændring af slag per minut som [beat1]=[beat2] med slagene i LilyPond-syntaks,

en: 
    i.e. 4 for 𝅘𝅥, 8. for dotted 𝅘𝅥𝅮, etc.
da: 
    dvs. 4 for 𝅘𝅥, 8. for punkteret 𝅘𝅥𝅮, etc.

en: 
    Place immediately after a barline to center the beat change over the barline.
da: 
    Placer umiddelbart efter en bjælkelinje for at centrere slagændringen over bjælkelinjen.

en: Enter text (if any) to appear before the [beat1]=[beat2]
da: Indtast tekst (hvis nogen) så den fremgår før [slag1]=[slag2]

en: Enter text (if any) to appear after the [beat1]=[beat2]
da: Indtast tekst (hvis nogen) så den fremgår efter [slag1]=[slag2]

en: Beat Change (e.g. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)
da: Slag per minut-ændring (f.eks. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)

en: Insert a change of beat at the cursor position. The playback tempo is adjusted to match.
da: Indsætter en ændring af slag per minut ved markørpositionen. Afspilningstempoet justeres for at matche.

en: Text or Custom Rehearsal Mark
da: Tekst eller tilpasset øvebogstav

en: Give text to use for Mark
da: Angiv tekst som skal bruges for mærke

note: in case the user pressed Escape do nothing
en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: Add Mark (Text/Rehearsal/Book)
da: Tilføj mærke (tekst/øvelse/bog)

en: Inserts a Mark in the score at the cursor. Marks can be placed in each part and will appear only once (above the top part) in the score (provided they occur at the same moment in each part and are identical). Any size, font, effect can be chosen. A preview button allows you to check the appearance/syntax used. The text position can be dragged in the print view if needed. If there is any slight difference in the text of multiple text marks at the same moment a warning will be given on manually typesetting the score, to avoid this copy and paste or clone the mark you want to place in each part.
da: Indsætter et mærke i partituret ved markøren. Mærker kan placeres i hver del og vises kun en gang (over den øverste del) i partituret (forudsat de opstår i samme øjeblik i hver del og er identiske). Enhver størrelse, skrifttype, effekt kan vælges. En knap til forhåndsvisning giver dig mulighed for at kontrollere udseendet/den anvendte syntaks. Tekstpositionen kan trækkes i udskrivningsvisningen, hvis det er nødvendigt. hvis der er små forskelle i teksten for flere tekstmærker på samme tid vil en advarsel blive givet ved manuel opsætning af partituret, for at undgå dette så kopier og indsæt eller klon mærket, du ønsker at placere i hver del.

en: Custom dynamic
da: Tilpasset dynamik

en: Enter dynamic text:
da: Indtast dynamisk tekst:

en: Dynamic setting
da: Dynamisk indstilling

en: Enter loudness level (0-127):
da: Indtast lydstyrkeniveau (0-127):

en: Choose dynamics and midi volume level.
da: Vælg dynaikker og lydstyrkeniveau for midi.

en: Standalone Coda (for barlines)
da: Uafhængig Coda (for bjælkelinjer)

en: Coda symbol attached to the net object, for example a barline. But shown between notes.
da: Codasymbol vedhæftet til net-objektet, for eksempel en bjælkelinje. Men vist mellem noder.

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
da: (Udskriv) uafhængig fermat (for bjælkelinjer)

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
da: Tilføjer en uafhængig fermat som ikke har nogen afspilningseffekt. Kan bruges til at placere en fermat på en bjælkelinje.

en: Standalone Segno (for barlines)
da: Uafhængig segno (for bjælkelinjer)

en: Typesets a segno over the barline.
da: Opsæt en segno over bjælkelinjen.

en: String:
da: Streng:

en: Give Fret Number
    or o or x
da: Angiv Fret-nummer
    eller o eller x

en: Fret Diagram
da: Fret-diagram

en: Barre from string (or cancel for none)
da: Barre fra streng (eller afbryd for ingen)

en: Barre to string (or cancel for none)
da: Barre til streng (eller afbryd for ingen)

en: Barre at fret (or cancel for none)
da: Barre ved fret (eller afbryd for ingen)

en: Give size for diagram
da: Angiv størrelse for diagram

en: Edit Fret Diagram
da: Rediger fret-diagram

en: Edit Space Occupied
da: Rediger optaget plads

en: Edit Position
da: Rediger position

en: Space Occupied by Text/Music
da: Plads optaget af tekst/musik

en: Give space:
    (0 prevents dragging position
    Blank for natural size.)
da: Angiv plads:
    (0 forhindrer trækkende position
    Tom for naturlig størrelse.)

en: Offsets
da: Forskydninger

en: Give Number of Strings
da: Angiv antallet af strenge

en: Creates a dialog for you to enter a description of the fret diagram to be typeset at the cursor position.
da: Opretter en dialog hvor du kan indtaste en beskrivelse af fret-digrammet som skal opsættes ved markørpositionen.

note: want * 3/2 for dotted,*4 since midi uses quarters and divide by duration,
en: BPM Printed
da: BPM udskrevet

en: BPM Not Printed
da: BPM ikke udskrevet

note: begin
en: Incorrect BPM syntax.
da: Ukorrekt BPM-syntaks.

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
da: Indsæt tempi og/eller metronomemarkører, udskrevet eller ej, juster afspilningstempo så det passer

en: Agréments
da: Agrémenter

en: Insert a (French 18th c) agrément on the note at the cursor.
da: Indsæt en (fransk 18th c) agrément på noden ved markøren.

en: Further from Staff
da: Længere fra nodesystem

en: Closer to Staff
da: Tættere på nodesystem

en: Priority now
da: Prioritet nu

en: Trill
da: Trille

en: Sharp
da: Skarp

en: Flat
da: Fald

en: Natural
da: Naturlig

en: Turn
da: Dobbeltslag

en: Reverse Turn
da: Omvendt dobbeltslag

en: Above Note
da: Over node

en: Below Note
da: Under node

en: Auto Position
da: Automatisk position

en: Insert/Edit Ornament
da: Indsæt/rediger ornament

en: Select an ornament to insert as an object at the cursor (it will be typeset on the following note), or edit the ornament already present. Ornament here includes accidentals to be placed over or under other ornaments, as well as multiple ornaments stacked on one note/chord.
da: Vælg et ornamentat indsætte som et objekt ved markøren (den vil blive opsat på den følgende node), eller redigere ornamentet allerede til stede. Ornament her inkluderer at løse fortegn placeres over eller under andre ornamenter, samt flere ornamenter stablet på en node/akkord.

en: More Editing Options
da: Flere redigeringsindstillinger

en: Inserts a rehearsal mark in the score. The default is to typeset as the letters A, B, ... The display shows simply A for all bookmarks. This mark also acts as a Denemo bookmark which can be searched for.
da: Indsætter et øvemærke i partituret. Standarden er at opsætte som bogstaverne A, B, ... visningen viser bare A for alle bogmærker. Dette mærke fungerer også som et Denemo-bogmærke, som der kan søges efter.

en: Start Cadenza
da: Start cadenza

en: End Cadenza
da: Afslut cadenza

en: Ligature End
da: Fraseringsbue slut

en: End Ligature
da: Afslut fraseringsbue

en: Ligature Start
da: Fraseringsbue start

en: Start Ligature
da: Start Fraseringsbue

en: End Ottava
da: Afslut ottava

en: No "tr" at start.
da: Ingen »tr« ved start.

en: This marks the start of a trill extending over several notes. The leading "tr" can be omitted if desired.
da: Dette markerer starte naf en trille der går over flere noder. Det foranstillet »tr« kan udelades hvis ønsket.

en: Cursor must be on the note where the trill is to start
da: Markøren skal være på noden hvor trillen skal begynde

en: Start Trill
da: Start trille

en: Starts a spanning trill from the note at the cursor.
da: Starter en udspændende trille fra noden ved markøren.

en: This marks the end of a trill spanning several notes
da: Dette markerer slutningen af en trille der spænder over flere noder

en: Stop Trill
da: Stop trille

en: Ends a previously started trill at the next note.
da: Slutter en tidligere startet trille ved den næste node.

en: Sustain Off
da: Sustain deaktiveret

en: Prints a Sustain Off Mark
da: Udskriver en markering for sustain deaktiveret

en: Sustain On
da: Sustain aktiveret

en: Prints a Sustain Pedal On Mark
da: Udskriver en markering for sustainpedal aktiveret

en: Footnote
da: Fodnote

en: Give footnote text
da: Angiv fodnotetekst

en: Give footnote marker
da: Angiv fodnotemarkør

en: Insert Footnote
da: Indsæt fodnote

en: Breath Mark
da: Komma

en: Inserts a Breath Mark
da: Indsætter et komma

en: Caesura
da: Cæsur

en: Prints a caesura (pause) at the cursor position.
da: Udskriver en cæsur (pause) ved markørpositionen.

en: Inserts D.C. al fine marking as a standalone Denemo Directive.
da: Indsætter D.C. al fine-markering som et uafhængigt Denemodirektiv.

en: Fine (i.e. end)
da: Fine (dvs. end)

en: Inserts Fine marking as standalone Denemo Directive.
da: Indsætter Fine-markering som uafhængigt Denemodirektiv.

en: Scaling Graphic
da: Skaleringsgrafik

en: Give scale to be used:
da: Angiv skala:

en: Graphic File
da: Grafikfil

en: Insert Graphic
da: indsæt grafik

en: Inserts a graphic in the music. This should be created as an encapsulated postscript file.
da: Indsætter grafik i musikken. Skal oprettes som en encapsulated postscript-fil.

en: Text
da: Tekst

en: Give text for Denemo Display
da: Angiv tekst for Denemovisning

en: Scaling Text
da: Skalerende tekst

en: Give text size:
da: Angiv tekststørrelse:

en: Edit Display Text
da: Rediger visningstekst

en: Edit Others
da: Rediger andre

en: Delete this text?
da: Slet denne tekst?

en: Multi-line Text and Music
da: Flerlinje tekst og musik

en: rests
da: pauser

en: 2classical
da: 2klassisk

en: accidentals
da: fortegn

en: sharp
da: kryds

en: sharp.arrowup
da: kryds.pilop

en: sharp.arrowdown
da: kryds.pilned

en: sharp.arrowboth
da: kryds.pilbegge

en: sharp.slashslash.stem
da: kryds.skråstregskråstreg.nodehals

en: sharp.slashslashslash.stemstem
da: kryds.skråstregskråstregskråstreg.nodehalsnodehals

en: sharp.slashslashslash.stem
da: kryds.skråstregskråstregskråstreg.nodehals

en: sharp.slashslash.stemstemstem
da: kryds.skråstregskråstreg.nodehalsnodehalsnodehals

en: natural
da: naturlig

en: natural.arrowup
da: naturlig.pilop

en: natural.arrowdown
da: naturlig.pilned

en: natural.arrowboth
da: naturlig.pilbegge

en: flat
da: flad

en: flat.arrowup
da: flad.pilop

en: flat.arrowdown
da: flad.pilned

en: flat.arrowboth
da: flad.pilbegge

en: flat.slash
da: flad.skråstreg

en: flat.slashslash
da: flad.skråstregskråstreg

en: mirroredflat.flat
da: spejletflad.flad

en: mirroredflat
da: spejletflad

en: mirroredflat.backslash
da: spejletflad.omvendtskråstreg

en: flatflat
da: fladflad

en: flatflat.slash
da: fladflad.skråstreg

en: doublesharp
da: dobbelskarp

en: rightparen
da: højreparen

en: leftparen
da: venstreparen

en: arrowheads
da: pilehoveder

en: open.01
da: åbn.01

en: open.0M1
da: åbn.0M1

en: open.11
da: åbn.11

en: open.1M1
da: åbn.1M1

en: close.01
da: luk.01

en: close.0M1
da: luk.0M1

en: close.11
da: luk.11

en: close.1M1
da: luk.1M1

en: dots
da: punktummer

en: dot
da: punktum

en: scripts
da: skripter

en: ushortfermata
da: ukortfermata

en: dshortfermata
da: dkortfermata

en: ulongfermata
da: ulangfermata

en: dlongfermata
da: dlangfermata

en: uverylongfermata
da: umegetlangfermata

en: dverylongfermata
da: dmegetlangfermata

en: thumb
da: tommelfinger

en: more scripts
da: flere skripter

en: open
da: åben

en: halfopen
da: halvåben

en: halfopenvertical
da: halvåbenvertikal

en: stopped
da: stoppet

en: upbow
da: opstrøg

en: downbow
da: nedstrøg

en: reverseturn
da: omvendtdobbeltslag

en: turn
da: dobbeltslag

en: trill
da: trille

en: upedalheel
da: upedalhæl

en: dpedalheel
da: dpedalhæl

en: upedaltoe
da: upedaltå

en: dpedaltoe
da: dpedaltå

en: and more scripts
da: og flere skripter

en: trill_element
da: trille_element

en: arpeggio.arrow.M1
da: arpeggio.pil.M1

en: arpeggio.arrow.1
da: arpeggio.pil.1

en: pralldown
da: prallned

en: downprall
da: nedprall

en: downmordent
da: nedmordent

en: prallup
da: prallop

en: lineprall
da: linjeprall

en: caesura.curved
da: cæsur.buet

en: caesura.straight
da: cæsur.lige

en: tickmark
da: flueben

en: barline.kievan
da: bjælkelinje.kievan

en: clefs
da: nøgler

en: C_change
da: C_ændring

en: F_change
da: F_ændring

en: G_change
da: G_ændring

en: percussion_change
da: percussion_ændring

en: tab_change
da: tab_ændring

en: more clefs
da: flere nøgler

en: vaticana.do_change
da: vaticana.do_ændring

en: vaticana.fa_change
da: vaticana.fa_ændring

en: medicaea.do_change
da: medicaea.do_ændring

en: medicaea.fa_change
da: medicaea.fa_ændring

en: neomensural.c_change
da: neomensural.c_ændring

en: petrucci.c1_change
da: petrucci.c1_ændring

en: petrucci.c2_change
da: petrucci.c2_ændring

en: petrucci.c3_change
da: petrucci.c3_ændring

en: petrucci.c4_change
da: petrucci.c4_ændring

en: petrucci.c5_change
da: petrucci.c5_ændring

en: mensural.c_change
da: mensural.c_ændring

en: blackmensural.c_change
da: blackmensural.c_ændring

en: petrucci.f_change
da: petrucci.f_ændring

en: mensural.f_change
da: mensural.f_ændring

en: petrucci.g_change
da: petrucci.g_ændring

en: mensural.g_change
da: mensural.g_ændring

en: hufnagel.do_change
da: hufnagel.do_ændring

en: hufnagel.fa_change
da: hufnagel.fa_ændring

en: hufnagel.do.fa_change
da: hufnagel.do.fa_ændring

en: kievan.do_change
da: kievan.do_ændring

en: timesig
da: taktart

en: mensural timesig
da: mensural taktart

en: brackettips
da: parentesfif

en: up
da: op

en: down
da: ned

en: accordion
da: akkordion

en: discant
da: diskant

en: freebass
da: fri bas

en: stdbass
da: stdbas

en: bayanbass
da: bayanbas

en: oldEE
da: gammelEE

en: push
da: skub

en: pull
da: træk

en: ties
da: bindinger

en: lyric.short
da: sangtekst.kort

en: lyric.default
da: sangtekst.standard

en: noteheads
da: nodehoveder

en: sM1double
da: sM1dobbelt

en: s0diamond
da: s0diamant

en: s1diamond
da: s1diamant

en: s2diamond
da: s2diamant

en: s0triangle
da: s0trekant

en: d1triangle
da: d1trekant

en: u1triangle
da: u1trekant

en: u2triangle
da: u2trekant

en: d2triangle
da: d2trekant

en: s0slash
da: s0skråstreg

en: s1slash
da: s1skråstreg

en: s2slash
da: s2skråstreg

en: s0cross
da: s0kryds

en: s1cross
da: s1kryds

en: s2cross
da: s2kryds

en: s2xcircle
da: s2xcirkel

en: s0doThin
da: s0doTynd

en: d1doThin
da: d1doTynd

en: u1doThin
da: u1doTynd

en: d2doThin
da: d2doTynd

en: u2doThin
da: u2doTynd

en: s0reThin
da: s0reTynd

en: u1reThin
da: u1reTynd

en: d1reThin
da: d1reTynd

en: u2reThin
da: u2reTynd

en: d2reThin
da: d2reTynd

en: s0miMirror
da: s0miSpejl

en: s1miMirror
da: s1miSpejl

en: s2miMirror
da: s2miSpejl

en: s0miThin
da: s0miTynd

en: s1miThin
da: s1miTynd

en: s2miThin
da: s2miTynd

en: u0faThin
da: u0faTynd

en: d0faThin
da: d0faTynd

en: u1faThin
da: u1faTynd

en: d1faThin
da: d1faTynd

en: u2faThin
da: u2faTynd

en: d2faThin
da: d2faTynd

en: s0laThin
da: s0laTynd

en: s1laThin
da: s1laTynd

en: s2laThin
da: s2laTynd

en: s0tiThin
da: s0tiTynd

en: u1tiThin
da: u1tiTynd

en: d1tiThin
da: d1tiTynd

en: u2tiThin
da: u2tiTynd

en: d2tiThin
da: d2tiTynd

en: Funk noteheads
da: Funk-nodehoveder

en: Walker noteheads
da: Walker-nodehoveder

en: mensural noteheads
da: mensural nodehoveder

en: s0harmonic
da: s0flageolettone

en: s2harmonic
da: s2flageolettone

en: more mensural noteheads
da: flere mensural nodehoveder

en: uM3blackmensural
da: uM3sortmensural

en: dM3blackmensural
da: dM3sortmensural

en: sM3blackligmensural
da: sM3sortligmensural

en: uM2blackmensural
da: uM2sortmensural

en: dM2blackmensural
da: dM2sortmensural

en: sM2blackligmensural
da: sM2sortligmensural

en: sM1blackmensural
da: sM1sortmensural

en: s0blackmensural
da: s0sortmensural

en: ancient noteheads
da: gamle nodehoveder

en: s0blackpetrucci
da: s0sortpetrucci

en: s1blackpetrucci
da: s1sortpetrucci

en: s2blackpetrucci
da: s2sortpetrucci

en: more ancient noteheads
da: flere gamle nodehoveder

en: kievan noteheads
da: kievan-nodehoveder

en: flags
da: flag

en: ugrace
da: uforslagsnode

en: dgrace
da: dforslagsnode

en: custodes
da: custoder

en: space
da: mellemrum

en: comma
da: komman

en: hyphen
da: bindestreg

en: period
da: punktum

en: zero
da: nul

en: one
da: en

en: two
da: to

en: three
da: tre

en: four
da: fire

en: five
da: fem

en: six
da: seks

en: seven
da: syv

en: eight
da: otte

en: nine
da: ni

en: Music Glyph
da: Musikskrifttegn

en: Allows placing any musical glyph which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. The complete list of glyphs is in the LilyPond documentation. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
da: Giver mulighed for at placere alle musikalske tegn, som så kan trækkes i den endelige opsætningsvisning for finjustering af positionen. Den fuldstændige liste over skrifttegn er i LilyPond-dokumentationen. Bemærk! Placer ikke dette direktiv i slutningen af et nodesystem, da det ikke vil blive opsat, placer det før den sidste node og højreklik så på det i opsætningsvisningen (udskriv) for at justere positionen hvis ønsket.

en: This directive must be placed before a note to work
da: Dette direktiv skal placeres før en node for at fungere

en: Text Annotation
da: Tekstannotation

en: Channel
da: Kanal

en: Change the Channel of a staff
da: Ændr kanalen for et nodesystem

en: 11 Expression
da: 11 udtryk

en: Generic Control Change
da: Generisk kontrolændring

en: Change the Volume of a channel/staff
da: Ændr lydstyrke for en kanal/et nodesystem

en: Change Midi Channel
da: Ændr midi-kanal

en: Clarinet in A
da: Klarinet i a

en: Clarinet in B flat
da: Klarinet i sæt b for

en: MIDI output is one tone lower than printed, inscribes clarinet in B flat above music
da: MIDI-udgang er en tone lavere end udskrevet, indskriver klarinet i sæt b for over musik

en: Set Tempo
da: Angiv tempo

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
da: Send en Midi-kommando for at ændre tempoet til en ny bpm. Ingen udskrivning.

en: All Staffs:
da: Alle nodesystemer:

en: Set Tuning Across All Staffs
da: Angiv tuning på tværs af alle nodesystemer

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
da: På dette tidspunkt under afspilning, skift til temperamentet angivet da denne kommando blev startet.

en: This Staff:
da: Dette nodesystem:

en: Set Tuning for Current Staff
da: Angiv tuning for nuværende nodesystem

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
da: På dette tidspunkt i afspilningen vil det nuværende nodesystems tuning blive skiftet til temperamentet valgt, da denne kommando igangsættes.

en: This directive sets the style of typesetting for accidentals
da: Dette direktiv angiver stilen for opsætning af fortegn

en: Default
da: Standard

en: Modern
da: Moderne

en: Modern Cautionary
da: Moderne hjælpefortegn

en: Neo-Modern
da: Neomoderne

en: Teaching
da: Undervisende

en: Forget
da: Glem

en: (Print) Accidental Printing
da: (Udskriv) fortegnsudskrivning

en: Prints accidentals according to a chosen style
da: Udskriver fortegn jævnfør en valgt stil

en: No Beaming
da: Ingen nodebjælker

en: Stop Beaming
da: Stop nodebjælker

en: (Print) Stop automatic beaming from current position in score.
da: (Udskriv) stop automatiske nodebjælker fra nuværende position i partitur.

en: Start Beaming
da: Start nodebjælker

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
da: (Udskriv) start automatiske nodebjælker ved dette punkt i partitur. (brugt efter at nodebjælker er deaktiveret).

en: Chord Changes Only
da: Kun akkordændringer

en: Color for Next Chord
da: Farve for næste akkord

en: Color
da: Farve

en: Color Next Symbol
da: Farvelæg næste symbol

en: Typesets the next chord symbol in a color you choose.
da: Opsætter det næste akkordsymbol i en farve efter dit valg.

en: Dynamics Above
da: Dynamik over

en: Inserts a directive to cause dynamics to be printed above the staff.
da: Indsætter et direktiv så dynamik udskrives over nodesystemet.

en: (Print) Stop Drawing Notes
da: (Udskriv) stop med at tegne noder

en: Stops the Lilypond engraving of notes
da: Stopper Lilyponds gravering af noder

en: This directive turns off stems
da: Dette direktiv slukker for nodehalse

en: Hide Stems
da: Skjul nodehalse

en: Hides stems on notes from this point on.
da: Skjuler nodehalse på noder fra dette punkt.

en: (Print) Hide object
da: (Udskriv) skjul objekt

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
da: Skjuler objekterne ved markørpositionen med et Lilypond-direktiv. I øjeblikke kun noder og de tre signaturer. Ingen pauser!

en:  on Staff
da:  på nodesystem

en: Transpose Cue
da: Transponer stiknoder

en: Give note (in LilyPond notation) that middle C should transpose to
    in this cue:
da: Angiv node (i LilyPond-notation) som midderste C skal transponere til
    i denne stiknode:

en: This marks the end of a cue - where notes from another part are printed.
    This marker can be cut and pasted to another position to alter the extent of the cue.
da: Dette markerer slutingen af en stiknode - hvor noder fra en anden del udskrives.
    Denne markør kan klippes ud og indsættes på en anden postion for at ændre omfanget af denne stiknode.

en: This marks the start of a cue - if you make an alteration to the number of staffs you will need to delete this cue and remake it.
    Watch out that you do not end up with two End Cue directives
    as this will not typeset.
da: Dette markerer starten af en stiknode - hvis du laver en ændring til antallet af nodesystemet, så skal du slette denne stiknode og
    lave den igen. Pas på du ikke ender op med to slut stiknode-direktiver
    som dette ikke kan opsættes.

en: There are no other staffs for this one to take a cue from.
da: Der er ingen andre nodesystemer somd enne kan tage en stiknode fra.

en: Start Cue
da: Start stiknode

en: Nowhere to place the End Cue marker
da: Intet sted at placere slut stiknode-markør

en: End Cue
da: Slut stiknode

en: Install Cue
da: Installer stiknode

en: Starts quoting music from another staff as a cue. The end cue marker is placed at the end of the measure, but can be moved with cut and paste to the desired position.
da: Starter med at citere musik fra et andet nodesystem som en stiknode. Slut stiknode-markøren er placeret i slutningen af takten, men kan flyttes med klip og indsæt til den ønskede position.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to start/stop placing a count above the measures.
da: Dette direktiv instruerer LilyPond-opsætteren i at starte/stoppe placering af en tæller over takterne.

en: Stop Count
da: Stop tæller

en: Start Count
da: Start tæller

en: Measure Count Start or End
da: Takttæller start og eller slut

en: Multi-Measure Rests
da: Fler-takt pauser

en: Give limit for use of church rests
da: Angiv begrænsning for brugen af kirkepauser

en: MMR Limit
da: MMR-begrænsning

en: Multi-Measure Rest Expand Limit
da: Udvidelsesbegrænsing for fler-takt pause

en: In Multi-Measure rests: controls how many measures rest are notated as church rests before numbers are used.
da: I fler-takt pauser: Kontrollerer hvor mange taktpauser der er noteret som kirkepauser før numre bruges.

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Give new spacing:
da: Angiv nyt mellemrum:

en: To restore the prevailing music spacing delete this directive object.
da: For at gendanne det fremherskende musikmellemrum så slet dette direktivobjekt.

en: Note spacing unaltered.
da: Nodemellemrum uændret.

en: Start New Spacing
da: Start nyt mellemrum

en: Spaces notes from cursor onwards based on the spacing given.
da: Adskiller noder fra markøren og fremad baseret på det angivne mellemrum.

en: This sign allows a Line Break. The bar can be broken across a line at this point. Delete using Del or Backspace key.
da: Dette tegn tillader et linjeskift. Bjælken kan brydes på tværs af en linje på dette sted. Slet via tasterne Slet (Del) eller Slet tilbage (backspace).

en: The cursor is on a voice. Put line breaks in the main staff that the voice belongs to.
da: Markøren er på en stemme. Placer linjeskift i hovednodesystemet som stemmen tilhører.

en: Allow Line/Page Break
da: Tillad linje-/sideskift

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
da: Tillader opsætteren at lave linjeskift på dette sted.

en: This Line Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
da: Dette linjeskift vil ikke have effekt, hvis der ikke er en bjælkelinje på dette sted. Du kan bruge tillad linje/sideskift for at indsætte en usynlig, hvis du skal bruge den

en: (Print) Start a new line (i.e. system) at this measure. This will be ignored if it breaks a beam or tuplet. Use Allow Line Break to break mid-measure.
da: (Udskriv) Starter en ny linje (dvs. system) ved denne takt. Dette vil blive ignoreret hvis det afbryder et taktslag eller en irregulær nodeværdi. Brug tillad linjeskift for at bryde midterforanstaltning

en: No Line Break
da: Ingen linjeombrydning

en: Disallow a line break at this measure.
da: Nægt linjeskift ved denne takt.

en: This Page Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
da: Dette linjeskift vil ikke have effekt, hvis der ikke er en bjælkelinje på dette sted. Du kan bruge tillad linje/sideskift til at indsætte en usynlig, hvis du skal bruge en.

en: (Print) Forces a new page at this barline.
da: (Udskriv) Fremtvinger en ny side ved denne bjælkelinje.

en: Spacing for Staff
da: Mellemrum for nodesystem

en: Give value for extra space:
da: Angiv værdi for ekstra plads:

en: Space Above Staff
da: Plads over nodesystem

en: Space Below Staff
da: Plads under nodesystem

en: Staff/System/Titles Spacer
da: Taktpause for nodesystem/system/titler

en: Forces extra space between this staff and the adjacent one at this point in the score. If in the top staff of a system, forces the systems apart in the line at the cursor. If in the top staff on the top line gives more room below the titles.
da: Fremtvinger ekstra plads mellem dette nodesytem og det nærliggende på dette punkt i partituret. Hvis i øverste nodesystem for et system, så tvinges systemerne fra hinanden i linjen ved markøren. Hvis i øverste nodesystem på den øverste linje gives mere plads under titlerne.

en: Revert Spacing
da: Forkast mellemrum

en: Spaces notes from cursor onwards in default manner.
da: Adskiller noder fra markøren og fremad på standardmåden.

en: Change Barnumber in typeset score
da: Ændr bjælkenummer i opsætningspartitur

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
da: Angiv venligst et nummer for at angive det nuværende bjælkenummer. Opsætningspartituret vil fortsætte med at tælle op herfra.

en: BarNumber =
da: BjælkeNummer =

en: (Print) Set Bar Number
da: (Udskriv) Angiv bjælkenummer

en: Enter a number to change the bar number in the typeset score. The printout will continue to count up from there.
da: Angiv venligst et nummer for at ændre bjælkenummeret i opsætningspartituret. Udskrivningen vil fortsætte med at tælle op herfra.

en: X-Y shift
da: X-Y-flytning

en: Give horizontal shift required
da: Angiv krævet vandret flytning

en: Give vertical shift required
da: Angiv krævet lodret flytning

en: This type of object cannot be shifted by this method
da: Denne objekttype kan ikke flyttes med denne metode

en: (Print) Shift Object
da: (Udskriv) Flyt objekt

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
da: Anmoder om vandrette og lodrette forskydninger og indsætter et direktiv til at fortrænge objekter ved markøren under udskrivning.

en: This directive turns on typesetting of stems on notes.
da: Dette direktiv slukker for opsætning af nodehalse på noder.

en: Show Stems
da: Vis nodehalse

en: End Small Size
da: Afslut lille størrelse

en: Printing resumes normal size music.
da: Udskrivning genoptager normal størrelse musik.

en: Small Size
da: Lille størrelse

en: Music after this is printed in a small size.
da: Musik herefter udskrives i lille størrelse.

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
da: (Udskriv) Start tegning af nodesystem (igen)

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
da: Forkaster kommanden »Stop tegning af nodesystem«

en: (Print) Stop Drawing Staff
da: (Udskriv) Stop tegning af nodesystem

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
da: Stop tegning af nodesystemet og bjælkelinjer i LilyPond. Noder tegnes stadig.

en: Minimum Fret Number
da: Minimum båndnummer

en: Give lowest fret number wanted:
da: Angiv laveste båndnummer ønsket:

en: Minimum Fret Number Allowed
da: Minimum båndnummer tilladt

en: In a Tab staff, restrict the frets available to larger than the given value.
da: I et Tab-nodesystem, begræns båndene tilgængelige til større end den angivne værdi.

en: Restrain Open Strings
da: Begræns åbne strenge

en: Restrains the use of open strings in Tablature.
da: Begrænser brugen af åbne strenge i tabulatur.

en: This directive causes the tab to be notated fully with beaming and other notation added
    Delete the directive to undo the effect.
da: Dette direktiv medfører at tab'en noteres fuldt ud med nodebjælker og anden notation tilføjet
    Slet direktivet for at genskabe effekten.

en: This Directive can only be added in a Tab Staff. See Staff menu.
da: Dette direktiv kan kun tilføjes i et tabulatornodesystem. Se nodesystemmenu.

en: Full Tab Notation On
da: Fuld tab-notation aktiveret

en: Typeset beaming etc with Tablature from the cursor position on.
da: Opsæt nodebjælker etc. med tabulatur fra markørpositionen.

en: This Denemo Directive closes a block of music with a close curly brace }. It must be preceded earlier in the save voice by a corresponding open {, otherwise the music will not typeset
da: Dette Denemodirektiv lukker en blok af musik med en afsluttende tuborgklamme }. Den skal tidligere i gem-stemmen have en tilsvarende start {, ellers vil musikke ikke blive opsat

en: (Print) Close } a LilyPond Block
da: (Udskriv) afslut } en LilyPond-blok

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
da: Lukke en LilyPond-blok (der skal være en matchende åben, {, tidligere)

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically flattened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
da: Dette Denemodirketiv starter en musikblok, som vil blive enharmonisk udjævnet. Musikblokken skal afsluttes med en tuborgklamme }.t

en: Open Enharmonic Flatten
da: Åbn enharmonisk sætte b for

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (D-sharp becomes E-flat etc). The block should be closed with a curly brace }
da: Åbner en musikblok, som vil blive skærpet enharmonisk (D-sharp bliver E-flat etc.). Blokken skal afsluttes med en tuborgklamme }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically sharpened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
da: Dette Denemodirektiv starter en musikblok, som vil blive enharmonisk skærpet. Musikblokken skal afsluttes med en tuborgklamme }.t

en: Open Enharmonic Sharpen
da: Åbn enharmonisk sætte kryds for

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (E-flat becomes D-sharp etc). The block should be close with a curly brace }
da: Åbner en musikblok, som vil blive skærpet enharminisk (E-flat bliver D-sharp etc.). Blokken skal afsluttes med en tuborgklamme }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be transposed up one octave. The block of music should be closed with a curly brace }.t
da: Dette Denemodirektiv starter en musikblok, som vil blive omsat til en oktav op. Musikblokken skal afsluttes med en tuborgklamme }.t

en: Down8va
da: Ned8va

en: (Print) Open { Octave Down
da: (Udskriv) Åbn {-oktav ned

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
da: Åbner en blok, der udskriver en oktav lavere: skal afsluttes med CloseLilyBlock

en: Up8va
da: Op8va

en: (Print) Open { Octave Up
da: (Udskriv) Åbn { oktav op

en: Opens a block to be transposed up one octave This must be followed by a CloseBlock "}" to end the transposed section.
da: Åbner en blok som omsættes en oktav op. Dette skal efterfølges af en CloseBlock »}« for at afslutte det omsatte afsnit.

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
da: Deaktiverer opsætning fra dette punkt indtil aktiveret igen.

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
da: Aktiverer opsætning fra dette punkt fremad i alle nodesystemer.

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
da: (Udskriv) Start tegning af noder (igen)

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
da: Fortryder kommandoen »Stop med at tegne noder«

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
da: Stemmeforudindstilling 1 (nodehalse op)

en: Preset for first voice. Stems up
da: Forudindstilling for første stemme. Nodehalse op

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
da: Stemmeforudindstilling 2 (nodehalse ned)

en: Preset for second voice. Stems down.
da: Forudindstilling for anden stemme. Nodehalse ned.

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
da: Stemmeforudindstilling 3 (nodehalse op)

en: Preset for third voice. Stems up.
da: Forudindstilling for tredje stemme. Nodehalse op.

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
da: Stemmeforudindstilling 4 (nodehalse ned)

en: Preset for voice four. Stems down.
da: Forudindstillinger for stemme fire. Nodehalse ned.

en: Voice Preset Automatic
da: Automatisk stemmeforudindstilling

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
da: Automatisk stemmeforudindstilling. Nulstiller til normal opførsel.

note: 1 2 3 4 5
en: Voice Preset
da: Stemmeforudindstilling

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
da: Vælg en forudindstilling for fire stemmer eller automatisk stemme.

note: VoiceSetting InitialVoiceSetting
en: Voice 1
da: Stemme 1

en: Voice 2
da: Stemme 2

en: Voice 3
da: Stemme 3

en: Voice 4
da: Stemme 4

en: Automatic Voice
da: Automatisk stemme

en: Choose Voice
da: Vælg stemme

en: Hide Next
da: Skjul næste

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
da: Sætter b for den oprindelige toneartsangivelse med en grad for alle nodesystemer/stemmer.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
da: Sætter b for toneartsangivelsen med en grad. Hvis der ingen toneartsangivelse er ved markøren opereres der på den oprindelige toneartsangivelse.

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
da: Sætter kryds for den oprindelige toneartsangivelse med en grad for alle nodesystemer/stemmer.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
da: Sætter kryds for toneartsangivelsen med en grad. Hvis der ingen toneartsangivelse er ved markøren, sættes kryds for den oprindelige toneartsangivelse

en: No verse has been created for this staff. Use Add Lyric Verse in Lyrics menu.
da: Intet vers er blevet oprettet for dette nodesytem. Brug Tilføj sangtekstvers i Sangtekstmenuen.

en: Edit Lyric at Cursor
da: Rediger sangtekst ved markør

en: Highlighted Syllable
da: Fremhævet stavelse

en: Give syllable to insert:
da: Angiv stavelse at indsætte:

en: Insert a Highlighted Lyric
da: Indsæt en fremhævet sangtekst

en: Inserts a syllable which can be bold and/or italic.
da: Indsætter en stavelse som kan være fed og/eller kursiv.

en: Divide Syllables with Hyphen
da: Opdel stavelser med bindestreg

en: Typesets a hyphen between the syllables at the cursor, if there is sufficient room.
da: Opsætter en bindestreg mellem stavelserne ved markøren, hvis der er tilstrækkelig plads.

en: Note: start lyrics on a new line
da: Bemærk: start sangtekster på en ny linje

en: Syllable Alignment
da: Justering af stavelse

en: Inserts some syntax into the lyric verse to determine the alignment of syllables under notes. Lyrics to be affected should be on the following lines.
da: Indsætter lidt syntaks i sangtekstens vers for at bestemme opsætningen af stavelser under noderne. Sangtekster som skal medtages skal være på de følgende linjer.

en: Printed as "ˬ" (lyric tie symbol)
da: Udskrivet som »ˬ« (sangteksts bindebuesymbol)

en: Printed as space
da: Udskrevet som mellemrum

en: Lyric Tie
da: Sangtekstbindebue

en: Inserts a lyric tie between two words at the cursor. Use this instead of a space between two words that are sung to the same note (do not leave a space as well). It will be typeset as a tie or space between the words.
da: Indsætter en lyrisk bindebue mellem to ord ved markøren. Brug dette i stedet for et mellemrum mellem to ord, der synges til samme node (efterlad ikke også et mellemrum). Den vil blive opsat som en bindebue eller et mellemrum mellem ordene.

en: Extend Melisma
da: Udvid melisme

en: Melismata
da: Melisme

en: Extends a syllable over the next note with hyphenated line (within word) or extender line (at end of word).
da: Udvider en stavelse over den næste node med bindestreglinje (inden i ord) eller udvidelseslinje (i slutningen af ord).

en: this inserts the verse
da: dette indsætter verset

en:  from
da:  fra

en: There are no verses above this one to mirror from.
da: Der er ingen andre vers over dette at spejle fra.

en: Insert Mirrored Verse
da: Indsæt spejlet vers

en: Inserts special syntax to typeset a verse from another staff under this staff. This syntax should be on a line of its own.
da: Indsætter speciel syntaks til at opsætte et vers fra et andet nodesystem under dette nodesystem. Denne syntaks bør være på sin egen linje.

en: Give non-lyric text to insert
da: Angiv ikke-sangtekst at indsætte

en: Inserts a stanza number (or other text that is not part of the lyrics) in the current verse at the cursor position.
da: Indsætter et stanza-nummer (eller anden tekst som ikke er en del af sangteksterne) i det nuværende vers ved markørpositionen.

en: Skip Syllables
da: Udelad stavelser

en: Give number of syllables to skip
da: Angiv antallet af stavelser at udelade

en: Skip Syllables in Selection
da: Angiv stavelser i markering

en: Font Name
da: Skriftnavn

en: Give font name
da: Angiv skriftnavn

en: Larger/Smaller Font Size
da: Større/mindre skriftstørrelse

en: Inserts a code in the current lyric verse to change to larger or smaller font size. Keep this code on a separate line.
da: Indsætter en kode i det nuværende sangtekstvers for at ændre til større eller mindre skriftstørrelse. Hold denne kode på en separat linje.

en: Change Font
da: Ændr skrifttype

en: Inserts into the current lyric verse a change of font. Keep this code on a line of its own.
da: Indsætter i det nuværende sangtekstvers en ændring af skrifttype. Hold denne kode på sin egen linje.

en: Dynamic
da: Dynamik

en: Lyrics will appear in the Print View for the default layout
da: Sangtekster vil fremgå i udskrivningsvisningen for standardlayouttet

en: Lyrics will be omitted  in the Print View for the default layout
da: Sangtekster vil blive udeladt i udskrivningsvisningen for standardlayouttet

en: Typeset Lyrics (Off/On)
da: Opsæt sangtekster (deaktiveret/aktiveret)

en: Append verses to current text
da: Tilføj vers til nuværende tekst

en: Edit current end-of-movement text
da: Rediger nuværende slut på sats-tekst

en: Replace with verses
da: Erstat med vers

en: Typesetting Verses at End
da: Opsætning af vers til slut

en: Which verse to start at?
da: Hvilket vers skal der startes ved?

en: Verse
da: Vers

en: No verses found
da: Ingen vers fundet

en: Typeset Verses at End
da: Opsæt vers ved slutningen

en: Insert Duplicate Measure After
da: Indsæt duplikeret takt efter

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
da: Indsætter en kopi af den nuværende takt efter den nuværende takt.

en: Beam Start command on a note with no beam
da: Bjælke start-kommando på en node uden bjælke

en: Second start Beam
da: Anden start-bjælke

en: Beam End command on a note with no beam
da: Bjælke slut-kommando på en node uden bjæke

en: End Beam with no start
da: Slut bjælke uden start

en: Start Beam with no end
da: Start bjælke uden nogen slutning

en: No problem detected with beams in measure
da: Ingen problemer fundet med bjælker i sats

en: Check Beaming
da: Kontroller bjælker

en: Checks the current measure for beaming errors.
da: Kontrollerer den nuværende sats for bjælkefejl.

en: End Tuplet with no start
da: Slut-irregulær nodeværdi uden start

en: Start Tuplet with no end
da: Start-irregulær nodeværdi uden slutning

en: All tuplets in measure are terminated
da: Alle irregulære nodeværdier i takt er afsluttet

en: Check Tuplets
da: Kontroller irregulære nodeværdier

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
da: Kontroller at start/slut-irregulære nodeværdier matcher i nuværende takt

en: Delete Empty Measures
da: Slet tomme takter

en: Deletes all empty measures from the cursor until the next music.
da: Slette alle tomme takter fra markøren indtil næste musik.

en: Display Measure Number
da: Vis taktnummer

en: Enter the number you wish to display as the bar number for the current bar. Does not affect the typeset score.
da: Indtast nummeret du ønsker at vise som bjælkenummer for den nuværende bjælke. Påvirker ikke opsætningspartituret.

en: Measure Number
da: Taktnummer

en: Changes the bar number displayed for this and subsequent bars. Does not affect the print out, see Set Bar Number command for that.
da: Ændrer bjælkenummeret vist for denne og efterfølgende bjælker. Påvirker ikke udskrivningen, se kommandoen angiv bjælkenummer for dette.

en: Hidden Measure
da: Skjult takt

en: Inserts a dummy whole measure rest. The measure is not seen by the LilyPond typesetter, it just takes up space in the display. Use for polymetric music to even up the staff lengths for the display.
da: Indsætter en skjult taktpause. Takten ses ikke af LilyPond-opsætteren, den bruger alene plads i visningen. Brug til polymetrisk musik for at udligne nodesystemlængderne for visningen.

en: This Directive tells Denemo not to signal an error if there are too many notes or rests after this point (or too few) for a complete measure.
da: Dette direktiv fortæller Denemo at der ikke skal signaleres en fejl, hvis der er for mange noder eller pause efter dette punkt (eller for få) for en fuldsætndig takt.

en: Partial Measure is Acceptable
da: Delvis takt er acceptabel

en: Partial Measure
da: Delvis takt

en: Ignore Measure Duration Error
da: Ignorer taktlængdefejl

en: Create Gap
da: Opret åbning

en: Creates a gap between the previous measure and the current one. The clef is re-instated after the gap. The gap size can be adjusted by inserting or deleting empty measures in between.
da: Opretter en åbning mellem den tidligere takt og den nuværende. Nøglen bliver genindsat efter åbningen. Åbningens størrelse kan justeres ved at indsætte eller slette tomme takter imellem.

en: Merge with Next Measure
da: Sammenføj med næste takt

en: Joins two measures together.
da: Fletter to takter sammen.

en: Close and Reopen Repeat
da: Luk og genåben gentag

en: Closes an open repeat block and opens a new one.
da: Lukker en åben gentag-blok og åbner en ny.

en: Close a Repeat Section
da: Luk et gentag-afsnit

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
da: Lukker et afsnit som starter med en åben gentag. Ikke krævet med 1. og 2. tidsbjælker. (Udskriver)

en: First Time Bar
da: Første tidsbjælke

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
da: Lukket et gentaget afsnit og starter en førstegangsbjælke (udskrivning)

en: Help for Repeats
da: Hjælp for gentagelser

en: Explains the different ways of creating repeats.
da: Forklarer de forskellige måder at oprette gentagelser.

en: Open Repeat Section
da: Åbn gentagelsesafsnit

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
da: Markerer punktet hvor en gentagelse vil starte. En tilsvarende lukning, eller første eller anden tidsbjælke er krævet.

en: Second Time Bar
da: Anden tidsbjælke

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
da: Lukke første tidsbjælke og starter anden tidsbjælker (udskrivning)

en: Re-calculate
da: Genberegn

en: Short Measure
da: Kort takt

en: Split Measure at Cursor
da: Opdel takt ved markør

en: Split the current measure into two at the cursor.
da: Opdel den nuværende takt i to ved markøren.

en: Measure Repeat
da: Taktgentagelse

en: Whole Measure Repeat
da: Hel takt-gentagelse

en: Inserts a whole measure repeat sign.
da: Indsætter et hel takt-gentagelsestegn.

en: Delete Captured Measure
da: Slet optaget takt

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
da: Sletter det optagede aftryk af kildetakten for den nuværende takt.

en: Capture and Insert One Measure
da: Optag og indsæt en takt

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
da: Optag aftrykket for en enkel takt-indsættelse (som skærmbillede) ved den nuværende takt.

en: All measures appear complete.
da: Alle takter fremstår fuldstændige.

en: This measure has the wrong duration.
da: Denne takt har forkert varighed.

en: Check for Irregular Measures
da: Kontrol for irregulære takter

en: Checks each Denemo measure in the current movement for complete number of beats. Unless you explicitly set otherwise, on typesetting the notes will be re-distributed to the correct measures, which can lead to strange effects.
da: Kontrollerer hver Denemotakt i den nuværende sats for et fuldstændigt antal slag. Med mindre du eksplicit angiver noget andet, så vil noderne ved opsætning blive videredistribueret til de korrekte takter, hvilket kan medføre mærkelige effekter.

en: Time Signature does not match
da: Taktarter er ikke ens

en: Time Signature not at start of measure
da: Taktart mangler ved taktstart

en: No problem detected with time signature changes
da: Ingen problemer detekteret med taktartændringer

en: Check Time Signatures
da: Kontroller taktarter

en: Checks the movement for miss-matched or miss-placed time signature changes.
da: Kontrollerer satsen for forkert matchede eller forkert placerede taktarter.

en: Non Empty Intro staff
da: Intro-nodesystemet er ikke tomt

en: Create Intro
da: Opret intro

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
da: Opretter et nyt nodesystem med en bjælke for intet (en intro med det korrekte antal slag)

en: Hide All Staffs
da: Skjul alle nodesystemer

en: Makes all the staffs hidden in the display except for the one with the cursor.
da: Gør alle nodesystemer skjulte i visningen undtagen den ved markøren.

en: Show All Staffs
da: Vis alle nodesystemer

en: Makes all the staffs visible in the display.
da: Gør alle nodesystemer synlige i visningen.

en: Duplicate Movement
da: Dupliker sats

en: Merge with Previous Movement
da: Sammenføj med forrige sats

en: No Movement Before
da: Ingen sats før

en: Duplicate or Merge
da: Dupliker eller sammenføj

en: Offers choice to duplicate the current movement or merge this movement with the previous one.
da: Tilbyder valget mellem at duplikere den nuværende sats eller sammenføje denne sats med den forrige.

en: Even Up the Staffs
da: Udlign nodesystemerne

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
da: Tilføj tomme takter til nodesystemer som er for korte.

en: Click to edit comment
da: Klik for at redigere kommentar

en: Comment
da: Kommentar

en: Stores textual comments for this movement
da: Gemmer tekstkommentarer for denne sats

en: Tempo of Movement
da: Tempo for sats

en: MIDI Tempo
da: MIDI-tempo

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
da: Der er uafsluttede irregulære nodeværdier i denne bjælke.
     Ret venligst - se kommandoen CheckTuplets.

note: query the user: should we split the note, or let him/her do it?
en: Split This Note
da: Opdel denne node

note: need to stop if we hit cancel
en: Split All
da: Opdel alle

en: Stop Here
da: Stop her

en: Search for under/overfull bars
da: Søg efter under/overfyldte bjælker

en: Pad underfull bars with rests
da: Udfyld underfyldte bjælker med pauser

en: Pad underfull bars with blank rests
da: Udfyld underfyldte bjælker med tomme pauser

en: Entire Staff
da: Hele nodesystemet

note: let's try to return cursor to here when done. Start at top staff, top voice
en: This Point Onwards
da: Fra dette punkt fremad

en: Entire Movement
da: Hele satsen

en: Problem with measure length
da: Problem med en taktlængde

en: Adjust the Measure Lengths
da: Juster taktlængderne

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
da: Fjerner mellemrum i længden af takt, videredistribuerer noderne jævnfør taktarten.

en: Split Movement
da: Opdel sats

en: Splits the movement at the cursor. Place the cursor after any time signature or key signature change that applies to the split-off movement.
da: Opdeler satsen ved markøren. Placer markøren efter en taktart- eller toneartsangivelsesændring som gælder for den udskilte sats.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
da: Vent på at dit redigeringsprogram for vektorgrafik starter.
    Det vil åbne en SVG-fil med det samme navn, hvis tilgængelig,
    men vær sikr dig at gemme som encapsulated postscript (eps).
    Du skal opdatere udskrivningsvisningen for at se dine ændringer.
    Når du gemmer din eps, er det også godt at gemme i SVG-filformatet,
    da det giver bedre redigeringsmuligheder senere.
    Afslut dit grafikredigeringsprogram før du afslutter denne dialog
    for at returnere til arbejdet i Denemo.

en: Edit the file
da: Rediger filen

en: Edit width and position
da: Rediger bredde og position

en: Encapsulated Postscript File
da: Encapsulated Postscript-fil

en: Give width required:
da: Angiv krævet bredde:

en: Give space above required:
da: Angiv krævet plads ovenfor:

en: Give space to the left required:
da: Angiv krævet plads til venstre:

note: (if filename (d-WarningDialog (_ "This will replace the current definition")))
en: Start From Template
da: Start fra skabelon

en: Use the file unedited
da: Brug filen uredigeret

en: The file
da: Filen

en: does not exist
    Perhaps you saved to a different directory?
da: findes ikke
    Måske gemte du i en anden mappe?

en: Delete prepended postscript?
da: Slet foranstillet postscript?

en: Prepended Postscript Deleted
da: Foranstillet Postscript slettet

en: Append Encapsulated Postscript
da: Tilføj Encapsulated Postscript

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the end of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear after the music.
da: Placerer tekst/grafik fra en encapsulated postscript-fil i slutningen af den nuværende sats. Brug dette for tekst- eller billedkolonner, flotte titler etc., som er forberedt i andre programmer og som skal fremgå efter musikken.

note: Chapter
en: Give heading or blank out to delete:
da: Angiv overskrift eller blank for at slette:

en: Heading
da: Overskrift

en: Prints a heading the current movement
da: Udskriver en overskrift for nuværende sats

note: Piece
en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
da: Angiv navn for dette stykke af den nuværende sats eller blank for at slette:

en: Piece
da: Stykke

en: Prints a piece name for the Movement
da: Udskriver et stykkenavn for satsen

note: Section
en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
da: Angiv navn for sats-undertitel eller tom for at slette:

en: Sub-Title
da: Undertitel

en: Prints a subtitle for the Movement
da: Udskriver en undertitel for satsen

note: TitledPiece
en: Give title for the movement or blank out to delete:
da: Angiv titel for satsen eller tom for at slette:

en: Title
da: Titel

en: Prints title for the current movement
da: Udskriver titel for nuværende sats

en: Give space between title and score:
da: Angiv mellemrum mellem titel og partitur:

en: Delete spacer?
da: Slet taktpause?

en: Inserts blank space above the movement.
da: Indsætter tomt mellemrum over satsen.

en: Edit markup:
da: Rediger opmærking:

en: Text after Movement
da: Tekst efter sats

en: Inserts the given Lilypond markup syntax after the current movement.
da: Indsætter angivet LilyPond-opmærkningssyntaks efter nuværende sats.

en: Give space below required:
da: Angiv krævet mellemrum nedenunder:

en: Prepend Encapsulated Postscript
da: Foranstil Encapsulated Postscript

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear before the music.
da: Placerer tekst/grafik fra en encapsulated postcript-fil i begyndelse naf den nuværende sats. Brug dette for kolonner med tekst eller billeder, flotte titler etc. forberedt i andre programer, som skal fremgå før musikken.

en: Composer
da: Komponist

en: Prints a composer name for current movement.
da: Udskriver et komponistnavn for den nuværende sats.

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
da: Udskriver angivet navn ovenfor og til venstre i starten af satsen.

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Prints the name given below the title of this movement.
da: Udskriver angivet navn nedenfor denne sats' titel.

en: Set Titles
da: Angiv titler

en: Prints the name given as a title above the current movement.
da: Udskriver angivet navn som en titel over den nuværende sats.

en: Give text to appear on blank page, if any
da: Angiv tekst som skal fremgå af tom side, hvis nogen

en: This page is intentionally left blank
da: Denne side er med vilje lavet tom

en: Blank Page Before
da: Tom side før

en: Inserts a blank page (with optional text) before the current movement.
da: Indsæt en ny tom side (med valgfri tekst) før den nuværende sats.

en: Hide Barlines
da: Skjul bjælkelinjer

en: (Print) Hide Barlines
da: (Udskriv) skjul bjælkelinjer

en: Omits barlines when printing.
da: Udelader bjælkelinjer under udskrivning.

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
da: Skjul tomme nodesystmer (deaktiveret/aktiveret)

en: Movement will be typeset normally
da: Sats vil blive normalt opsat

en: Non-printing Movement
da: Ikkeudskrivende sats

en: This movement will not be typeset. You must have at least one movement that is typeset
da: Denne sats vil ikke blive opsat. Du skal have mindst en sats som opsættes

en: (Print) Hide/Un-hide Movement
da: (Udskriv) skjul/vis sats

en: Stops the current movement from being typeset. At least one movement must be typeset.
da: Stopper den nuværende sats i at blive opsat. Mindst en sats skal være opsat.

en: Beaming Rules
da: Bjælkeregler

en: Page Break Removed before Movement Title
da: Sideskift fjernet før satstitel

en: Page Break Inserted before Movement Title
da: Sideskift indsat før satstitel

en: Make Conditional
da: Gør betinget

en: Delete Page Break
da: Slet sideskift

en: Page Break Before
da: Sideskift før

en: Prints this movement starting on a new page
da: Udskriver denne sats startende på en ny side

en: Baroque
da: Barok

en: Baroque note head style for the current movement.
da: Barok nodehovedstil for den nuværende sats.

en: Cross note head style for the current movement.
da: Hovedstil for krydsnode for den nuværende sats.

en: Default note head style for the current movement.
da: Standardstil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Delete Movement Notehead Settings
da: Slet indstillinger for satsnodehoved

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
da: Slet stil for nodehoved for denne sats. Nulstil til hvad partitur eller LilyPond har angivet som standard.

en: Diamond note head style for the current movement.
da: Diamantstil for nodehoved for nuværende sats.

en: Harmonic-black
da: Flageolettone-sort

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
da: Flageolettone-sort-stil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Harmonic note head style for the current movement.
da: Flageolettonestil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Mensural note head style for the current movement.
da: Mensural nodehovedstil for den nuværende sats.

en: Neomensural note head style for the current movement.
da: Neomensuralstil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Petrucci note head style for the current movement.
da: Petruccistil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Slash note head style for the current movement.
da: Slashstil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Triangle note head style for the current movement.
da: Trianglestil for nodehoved for den nuværende sats.

en: Polymetric Staffs will no longer typeset
da: Polymetriske nodesystemer vil ikke længere opsætte

en: Staffs can have differing time signatures
da: Nodesystemer kan have forskellige taktarter

en: Polymetric Staffs (Off/On)
da: Polymetriske nodesystmer (deaktiveret/aktiveret)

en: Choose indent for Current Movement
da: Vælg indryk for nuværende sats

en: Give indent or Cancel to unset movement indent
da: Angiv indryk eller afbryd for at fjerne satsindryk

en: Indent=
da: Indryk=

en: Movement indent dropped. Score indent will be used for this movement
da: Satsindryk droppet. Partiturindryk vil blive brugt for denne sats

en: Indent
da: Indryk

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
da: Ændr indryk for åbningssystemet for nuværende sats.

en: Flush Right
da: Tøm højre

en: Ragged Right (On/Off)
da: Flået højre (aktiveret/deaktiveret)

en: If the current movement has only one system it will be stretched to the right margin. Run the command again to turn this off.
da: Hvis den nuværende sats kun har et system, så vil det blive strakt til den højre margen. Kør kommandoen igen for at deaktivere.

en: Normal System Spacing is restored
da: Normal systemmellemrum er gendannet

en: Reduce Space Between Systems (On/Off)
da: Reducer plads mellem systemer (aktiveret/deaktiveret)

en: Reduces the gap between the systems of staffs on a page for the current movement.
da: Reducer hullet mellem nodesystemernes system på en side for den nuværende sats.

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
da: (Udskriv) mensurale bjælkelinjer (aktiveret/deaktiveret)

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
da: Tegn kun bjælkelinjer mellem nodesystemerne men ikke inden i.

en: Set Transpose Interval
da: Angiv transponerinterval

en: Transpose on Print
da: Transponer ved udskrivning

en: The current movement will be printed transposed by the interval given.
da: Det nuværende nodesystem vil blive udskrevet transponeret med det angivne interval.

note: (d-MoveCursorRight) (d-RefreshDisplay)))
en: Beam 4 Beats
da: Nodebjælke 4-delsnode

en: Beams end on each quarter note (up to 4).
da: Nodebjælker slutter ved hver 4-delsnode (op til 4).

note: BeamLeftNone
en: No Beam Left
da: Ingen nodebjælke til venstre

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
da: Opsæt noden ved markøren uden nogen bjælke til venstre.

note: BeamLeftOne
en: One Beam Left
da: En bjælke til venstre

en: Prints with just one beam linking to left.
da: Udskriver med kun en bjælkelænke til venstre.

note: BeamLeftThree
en: Three Beams Left
da: Tre bjælker til venstre

en: Prints with just three beams linking to the left.
da: Udskriver med kun tre bjælkelænker til venstre.

note: BeamLeftTwo
en: Two Beams Left
da: To bjælker til venstre

en: Prints with just two beams linking to the left.
da: Udskriver med kun to bjælkelænker til venstre.

note: BeamRightNone
en: No Beam Right
da: Ingen bjælke til højre

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
da: Opsæt noden ved markøren uden nodebjælke til højre.

note: BeamRightOne
en: One Beam Right
da: En bjælke til højre

en: Prints with just one beam linking to the right.
da: Udskriver med kun en bjælkelænke til højre.

note: BeamRightThree
en: Three Beams Right
da: Tre bjælker til højre

en: Prints with just three beams linking to the right.
da: Udskriver med kun tre bjælkelænker til højre.

note: BeamRightTwo
en: Two Beams Right
da: To bjælker til højre

en: Prints with just two beams linking to the right.
da: Udskriver med kun to bjælkelænker til højre.

en: Delete Beaming Directive
da: Slet bjælkedirektiv

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
da: Sletter et ]- eller [-direktiv (slut- eller startbjælke) på nuværende akkord.

en: End Beam
da: Slutbjælke

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
da: Instruerer LilyPond-gravør til at stoppe tidligere startet manuel nodebjælke. Udskriv kun effekt.

en: No beam possible here
da: Ingen nodebjælke er mulig her

en: No Beam
da: Ingen bjælke

en: (Print) Removes beam from current note
da: (Udskriv) Fjerner bjælke fra nuværende node

en: Start Beam
da: Start bjælke

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
da: Instruerer LilyPond-markøren til at starte en nodebjælke her. (Udskriv kun effekt)

en: Augment
da: Forstør

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Half Note.
da: Fordobler længden for noden/akkorden/pausen ved markøren eller markeringen. F.eks. bliver 4.-delsnoden en halvnode.

note: not music
en: Breve
da: Brevis

en: Change current note duration to Breve
da: Ændr nuværende node til brevis

en: Change current note duration to Longa
da: Ændr nuværende nodelængde til Longa

en: Change Duration To 𝅝
da: Ændr længde til 𝅝

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅝 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅝 længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅗𝅥
da: Ændr længde til 𝅗𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅗𝅥 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅗𝅥-længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥
da: Ændr længde til 𝅘𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥-varighed. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅮
da: Ændr længde til 𝅘𝅥𝅮

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅮 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥𝅮-varighed. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅯
da: Ændr længde til 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅯 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥𝅯-længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅰
da: Ændr længde til 𝅘𝅥𝅰

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅰 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥𝅰-længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅱
da: Ændr længde til 𝅘𝅥𝅱

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅱 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥𝅱-længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅲
da: Ændr længde til 𝅘𝅥𝅲

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅲 duration. Works also in appending position.
da: Ændrer noden eller pausen ved markøren til 𝅘𝅥𝅲 -længde. Fungerer også i tilføjende position.

en: Diminish
da: Formindsk

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
da: Halverer længden for noden/akkorden/pausen ved markøren eller markeringen. F.eks. bliver 4.-delsnode 8.-delsnode.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
da: Markør skal være en akkord/node/pause

en: Dot
da: Punktum

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
da: Tilføjer et punktum til noden/pausen/akkorden ved markøren, eller fjerne dem hvis dobbelt stiplet.

en: Join music objects to new chord
da: Flet musikobjekter til en ny akkord

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
da: Fletter alle noder, akkorder og pause i markeringen og indsætter alle valgte noder som akkord. Kan oprette bindebuer.

en: Join music objects
da: Flet musikobjekter

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
da: Fletter alle noder, akkorder og pauser i markeringen og indsætter en ny, længere node i stedet for. Kan oprette bindebuer. Bruger markørpositionen som tonehøjde.

en: Split Note/Chord
da: Opdel node/akkord

en: Comment this chord
da: Kommenter denne akkord

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
da: Vedhæft en tekstkommentar til akkorden ved markøren

en: Directive
da: Direktiv

en:  on
da:  på

en: Notes
da: Noder

en: Note
da: Node

en: Chord
da: Akkord

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be typeset normally, i.e for all layouts. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
da: Gør at et (valgt) direktiv på noden/akkorden ved markøren blive opsat normalt, dvs. for alle layout. Markøren skal positioneres ved nodehøjden hvis et direktiv vedhæftet noden er meningen.

en: Directives
da: Direktiver

en: Allow for Current Layout
da: Tillad for nuværende layout

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor take effect for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
da: Gør at et (valgt) direktiv på noden/akkorden ved markøren har effekt ved opsætning af det nuværende layout. Markøren skal positioneres ved nodehøjden hvis et direktiv vedhæftet noden er meningen.

en: Delete LilyPond on Note
da: Slet LilyPond ved node

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
da: Sletter LilyPond'en vedhæftet til noden ved markøren.

en: Attach/Edit LilyPond to Note
da: Vedhæft/rediger LilyPond til node

note: DisplaceRestHorizontally
en: Horizontal shift
da: Vandret skift

en: Append/Insert Breve
da: Tilføj/indsæt brevis

en: Append/Insert Longa duration
da: Tilføj/indsæt longavarighed

en: Adds dots
da: Tilføjer punktummer

en: Cautionary Accidental
da: Hjælpefortegn

en: Forces the accidental on the note to be printed.
da: Fremtving at hjælpefortegn på noden udskrives.

en: Change Note Enharmonic -
da: Ændr node enharmonisk -

en: Change Note Enharmonic +
da: Ændr node enharmonisk +

en: Flatten or Append Flattened
da: Sæt b for eller tilføj sat b for

en: Flatten note at cursor, or if appending flatten next note entered.
da: Sæt b for node ved markør, eller hvis tilføjende sæt be for næste node indtastet.

en: Sharpen or Append Sharpened
da: Sæt kryds for eller tilføj sat kryds for

en: Sharpens the note at the cursor, or if appending sharpen next entered note.
da: Sætter kryds for noden ved markøren, eller ved tilføjende sæt kryds for næste indtastet node.

en: Termination
da: Afslutning

en: Insert Two
da: Indsæt to

en: Grace note hints installed
da: Forslagsnodehintninger installeret

en: Install Grace Note Hints
da: Installer forslagsnodehintninger

en: Where a grace note occurs at a boundary the LilyPond typesetter requires extra hints about positioning. This command installs them for the whole movement. It is usually run in the Check Score routine.
da: Når en forslagsnode fremstår ved en grænse, så kræver LilyPond-opsætteren ekstra hintninger omkring positionering. Denne kommando installerer dem for hele satsen. Den køres normalt i Kontroller partitur-rutinen.

en: Duplicate Note/Chord
da: Dupliker node/akkord

en: Duplicates the current note or chord at the cursor. Not for rests.
da: Duplikerer den nuværende node eller akkord ved markøren. Ikke for pauser.

en: Duplicate Rest, Note, Chord
da: Dupliker pause, node, akkord

en: Duplicates the rest, note or chord at or before the cursor.
da: Duplikerer pausen, noden eller akkorden ved eller før markøren.

en: Fill Measure
da: Udfyld takt

en: Duplicates the note/chord/rest at or before the cursor until the measure is full or over-full. In a full measure duplicates the measure, in an empty measure insert the current duration.
da: Duplikerer noden/akkorden/pausen ved eller før markøren indtil takten er fuld eller overfuld. I en fuld takt duplikeres takten, i en tom takt indsætte den nuværende varighed.

en: Duplicate to Fill Measure
da: Dupliker til udfyld takt

en: Duplicates the notes in the current measure until the measure is full or over-full. If already full, duplicates the current measure.
da: Duplikerer noderne i dn nuværende takt indtil takten er fuld eller overfuld. Hvis allerede fuld, duplikeres den nuværende takt.

en: Insert Breve
da: Indsæt brevis

en: Insert a Longa
da: Indsæt en longa

en: Inserts a note in the prevailing duration.
da: Indsætter en node i den fremherskende varighed.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Percent Repeat". Be sure to delete them all if you delete one of them.
da: Dette Denemodirektiv er del af et sæt på fire, der opretter en »procentgentagelse«. Vær sikker på at slette dem alle, hvis du sletter en af dem.

en: Percent Repeat
da: Procentgentagelse

en: Give number of further repeats 1,2,...
da: Angiv antallet af yderligere gentagelser 1,2,...

en: Give frequency of numbering 0, 1,...
da: Angiv frekvens for nummerering 0, 1,...

en: Cursor not in selection
da: Markør er ikke i markering

en: Insert Percent Style Repeat
da: Indsæt procentstilgentagelse

en: Creates a repeat from the selection, typeset in \"percent\" style.
da: Opretter en gentagelse fra markeringen, opsæt i \"percent\"-stil.

en: Accent (Off/On)
da: Accent (deaktiveret/aktiveret)

en: Adds the &gt; accent
da: Tilføjer &gt;-accenten

en: Arpeggio (Off/On)
da: Arpeggio (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
da: Marker/fjern markering for valge noders arpeggio

en: Articulation Outside Slur (Off/On)
da: Artikulationstegn uden for legatobue (deaktiveret/aktiveret)

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note). Repeat the command to return the slur to the outside.
da: Artikulationstegnene på denne node vil blive placeret uden for legatobuen (længst fra noden). Gentag kommandoen for at returnere legatobuen til udenfor.

en: DownBow (Off/On)
da: Nedstrøg (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark selection or current object
da: Marker/afmarker markering eller nuværende objekt

en: Fermata (Off/On)
da: Fermat (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
da: Marker/afmarker nuværende markering eller objekt med en fermat

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Harmonic" 12) (d-DirectivePut-chord-gx "Harmonic" -2)
en: Harmonic (Off/On)
da: Flageolettone (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
da: Marker/afmarker nuværende markering eller objekt med en flageolettone

en: Lheel (Off/On)
da: Lheel (deaktiveret/aktiveret)

en: Ltoe (Off/On)
da: Ltoe (deaktiveret/aktiveret)

en: Marcato (Off/On)
da: Marcato (deaktiveret/aktiveret)

en: Portato (Off/On)
da: Portato (deaktiveret/aktiveret)

en: Rheel (Off/On)
da: Rheel (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rheel
da: Markerer/afmarker markeringen med Rheel'en

en: Rtoe (Off/On)
da: Rtoe (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rtoe
da: Markerer/afmarkerer markeringen med Rtoe

en: Signumcongruentiae (Off/On)
da: Signumcongruentiae (deaktiveret/aktiveret)

en: Staccatissimo (Off/On)
da: Staccatissimo (deaktiveret/aktiveret)

en: Toggles Staccatissimo
da: Skifter staccatissimo

en: Staccato (Off/On)
da: Staccato (deaktiveret/aktiveret)

en: Adds the staccato dot or removes it
da: Tilføjer staccatopunktet eller fjerner det

en: Stopped (Off/On)
da: Stoppet (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
da: Markerer/afmarker de valgte noder som stoppet

en: Tenuto (Off/On)
da: Tenuto (deaktiveret/aktiveret)

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
da: Aktiverer/deaktiverer tenutolinjen _

en: Thumb (Off/On)
da: Tommelfinger (deaktiveret/aktiveret)

en: Marks/Unmaks the selection with the Thumb
da: Marker/afmakrer markeringen med tommelfingeren

en: Mark/Unmark the current chord accented
da: Marker/afmarker den nuværende akkord med accent

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
da: Marker/afmarker akkord med en arpeggio

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
da: Marker/afmarker akkord med nedstrøg

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
da: Marker/afmarker akkorden med en fermat

en: Mark/Unmark chord with a Flageolet
da: Marker/afmarker akkord med en flageolet

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
da: Marker/afmarker akkord med en flageolettone

en: Mark/Unmark the current note lheel
da: Marker/afmarker den nuværende node lheel

en: LongFermata (Off/On)
da: LangFermat (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark the current chord longfermata
da: Marker/afmarker den nuværende akkord langfermat

en: Mark/Unmark the current note ltoe
da: Marker/afmarker den nuværende node ltoe

en: Mark/Unmark the current chord marcato
da: Marker/afmarker den nuværende akkord marcato

en: Mark/Unmark the chord Portato
da: Marker/afmarker akkorden portato

en: Mark/Unmark the current note rheel
da: Marker/afmarker den nuværende node rheel

en: Mark/Unmark the current note rtoe
da: Marker/afmarker den nuværende akkord rtoe

en: ShortFermata (Off/On)
da: KortFermat (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark the current chord shortfermata
da: Marker/afmarker den nuværende akkord kortfermat

en: Mark/Unmark the current chord signumcongruentiae
da: Marker/afmarker den nuværende akkord signumcongruentiae

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
da: Marker/afmarker akkord som staccatissimo

en: Mark/Unmark the chord staccato
da: Marker/afmarker akkorden staccato

en: Mark/Unmark the current chord stopped
da: Marker/afmarker den nuværende akkord stoppet

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
da: Marker/afmarker akkorden tenuto

en: Mark/Unmark the current chord thumb
da: Marker/afmarker den nuværende akkord tommelfinger

en: UpBow (Off/On)
da: Opstrøg (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
da: Marker/afmarker akkord med et opstrøg

en: VeryLongFermata (Off/On)
da: MegetLangFermat (deaktiveret/aktiveret)

en: Mark/Unmark the current chord with very long fermata
da: Marker/afmarker den nuværende akkord med meget lang fermat

en: Give number of dots required:
da: Angiv antallet af krævede punktummer:

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
da: Marker/afmarker nuværende markering eller node med opstrøg

en: Chord Symbol
da: Akkordsymbol

en: Give text of chord symbol
da: Angiv tekst for akkordsymbol

en: Give horizontal scale
da: Angiv horisontal skala

en: Give vertical scale
da: Angiv lodret skala

en: Give horizontal shift
da: Angiv vandret forskydning

en: Give vertical shift
da: Angiv lodreet forskydning

en: Insert Root note of chord for symbol to attach to
da: Indsæt rodnode for akkord for symbol at vedhæfte til

en: Chord Chart Symbol
da: Akkorddiagramsymbol

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the crescendo.
da: Beklager, denne operation kræver at den anvendes i begyndelse naf crescendoen.

en: Dynamics Spacing
da: Dynamisk mellemrum

en: Give extra spacing required
da: Angiv krævet ekstra mellemrum

en: Extra Spacing
da: Ekstra mellemrum

en: Hairpin Length
da: Hårnålslængde

en: Give extra length required
da: Angiv krævet ekstra længde

en: Lengthen Hairpin
da: Øg hårnåls længde

en: Inserts a directive to lengthen the following cresc or dim hairpin.
da: Indsætter et direktiv til at øge længden for den følgende cresc eller dim hårnål.

en: End Hairpin
da: Afslut hårnål

en: Terminate Hairpin at Barline
da: Afslut hårnål ved bjælkelinje

en: Figured Bass Height
da: Generealbashøjde

en: Give height adjustment (unit = staff space):
da: Angiv højdejustering (enhed = nodesystemplads):

en: Height of Bass Figure
da: Højde for generalbas

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
da: Angiver højden for generalbassen over noden. Enheden er afstanden mellem tilstødende linjer i nodesystemet.

en: Give number of groups:
da: Angiv antallet af grupper:

en: Heights of Groups
da: Højde for grupper

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
da: Tillader at flere grupper af figurer individuelt justeres for højde.

en: Adjust All Heights
da: Juster alle højder

en: Sets the heights of the bass figures above the notes throughout the score to avoid ungainly positions. The bass figures must be on the lowest staff
da: Angiver højden for generalbassen over noderne igennem partituret for at undåg ugunstige positioner. Generalbassen skal være på det laveste nodesystem

en: Tweak Default Appearance
da: Finjuster standardfremtoning

en: Alters the default figured bass appearance to a more 18th c. look.
da: Ændrer standarden for generalbassens fremtoning til et udseende mere lig det 18. århundrede

note: PlaceFiguredBassBelow
en: Place Figures Below Bass Notes
da: Placer figurer under basnoder

en: Places an instruction (between $ ... $) which tells the engraver to place the figures below from this note on. Any figure for this note should follow the last $
da: Placerer en instruktion (mellem $ ... $) som fortæller gravøren at figurerne skal placeres under frem denne node og fremad. Enhver figur for denne node skal følge det sidste $

en: No Custom Ornaments at cursor position
da: Ingen tilpassede ornamenter ved markørposition

en: Adjust Ornament
da: Juster ornament

en: Pincé ornament (Off/On)
da: Pincé-ornament (deaktiveret/aktiveret)

en: Suspension ornament (Off/On)
da: Suspension-ornament (deaktiveret/aktiveret)

en: Attaches tremblement appuyé to the note/chord at the cursor, or removes it if already present.
da: Vedhæfter tremblement appuyé til noden/akkorden ved markøren, eller fjerner den hvis allerede til stede.

en: Attach a tremblement to the current note/chord or remove it if already present.
da: Vedhæfter tremblement til noden/akkorden ved markøren, eller fjerner den hvis allerede til stede.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps),
    using the name given.
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
da: Vent på at dit redigeringsprogram for vektorgrafik starter.
    Det vil åbne en SVG-fil med det samme navn, hvis tilgængelig,
    men vær sikker på at gemme som encapsulated postscript (eps),
    med det angivne navn.
    Du skal opdatere udskrivningsvisningen for at se dine ændringer.
    Når du gemmer din eps, er det en god ide også at gemme som SVG-filformat, 
    da det giver bedre muligheder for redigering senere hen.  
    Afslut dit grafiske redigeringsprogram før du afslutter denne dialog
    for at returnere til arbejdet i Denemo.

en: Edit width
da: Rediger bredde

en: No definitions created for this score
da: Ingen definitioner oprettet for dette partitur

en: No definitions selected
da: Ingen definitioner valgt

en: Custom Ornament
da: Tilpasset ornament

en: Give Ornament Name
da: Angiv ornamentnavn

en: Choose Custom Template
da: Vælg tilpasset skabelon

en: Attaches (or removes) this ornament from the current note/chord.
da: Vedhæfter (eller fjerner) dette ornament fra den nuværende node/akkord.

en: The file "
da: Filen »

en: "
    does not (yet) exist, or no longer exists.
    Typesetting will silently fail until the file exists.
    Either create the file or delete the Graphic Title Page now
da: «
    findes (endnu) ikke, eller er findes ikke længere.
    Opsætning vil stille fejle indtil findes findes.
    Enten opret filen eller slet grafiktitelsiden nu

en: Delete Custom Ornament?
da: Slet tilpasset ornament?

en: Custom Ornament Definition Deleted
da: Tilpasse ornamentdefinition slettet

en: Create Custom Ornament
da: Opret tilpasset ornament

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created) into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case and have no numerals. If a standard ornament is used, e.g. trill, then this will replace the standard ornament throughout the score.
da: Giver brugeren mulighed for at oprette et tilpasset ornament (eller indlæse en tidligere oprettet) i dette partiturs definitioner. Ornamentnavne skal starte med små bogstaver og må ikke indeholde tal. Hvis et standardornament bruges, f.eks. trille, så vil dette erstatte standardornamentet igennem partituret.

note: EditCustomOrnamentDefinition
en: Edit Custom Ornament Definition
da: Rediger tilpasset ornamentdefinition

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created/loaded in this score.
da: Rediger definitionen (størrelse eller fremtoning) for en tilpasset ornamentdefinition. Definitionen skal allerede være blevet oprettet/indlæst i dette partitur.

en: Attach ♭ (Off/On)
da: Vedhæft ♭ (deaktiveret/aktiveret)

en: Attach ♯ (Off/On)
da: Vedhæft ♯ (deaktiveret/aktiveret)

en: Custom
da: Tilpasset

en: No accidental above
da: Intet fortegn over

en: No accidental below
da: Intet fortegn under

en: Ornament with Accidentals
da: Ornament med fortegn

en: Create an ornament with accidentals above and/or below the ornament.
da: Opret et ornament med fortegn over og/eller under ornamentet.

en: Edit this individual ornament
da: Rediger dette individuelle ornament

en: Edit the ornament definition
da: Rediger ornamentdefinitionen

en: Position editing not implemented
da: Positionsredigering ikke implementeret

en: Attach Custom Ornament (Off/On)
da: Vedhæft tilpasset ornament (deaktiveret/aktiveret)

en: Trill (Off/On)
da: Trille (deaktiveret/aktiveret)

en: Adds/Removes a trill to the note
da: Tilføjer/fjerner en trille til noden

en: 18th c. Trill Above
da: 18th c. trille over

en: Inserts 18th c style trill above note
da: Indsætter trille i 18th c-stil over noden

en: 18th c Trill Below
da: 18th c trille under

en: Inserts 18th c style trill below note
da: Indsætter trille i 18th c-stil under noden

en: Above
da: Over

en: Places the fingering above the chord
da: Placerer fingersætningen over akkorden

en: Below
da: Under

en: Places the fingering below the chord
da: Placerer fingersætningen under akkorden

en: Places the fingering to the left of the chord
da: Placerer fingersætningen til venstre for akkorden

en: Places the fingering to the right of the chord
da: Placerer fingersætningen til højre for akkorden

en: Fingering Position
da: Fingersætningsposition

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
da: Giver mulighed for at specificere postitionen for fingersætningen relativ til noden ved markøren.

en: Inserts fingering for open string
da: Indsætter fingersætning for åben streng

en: Inserts fingering for finger 1
da: Indsætter fingersætning for finger 1

en: Inserts fingering for finger 2
da: Indsætter fingersætning for finger 2

en: Inserts fingering for finger 3
da: Indsætter fingersætning for finger 3

en: Inserts fingering for finger 4
da: Indsætter fingersætning for finger 4

en: Inserts fingering for finger 5
da: Indsætter fingersætning for finger 5

en: Fingering
da: Fingersætning

en: Give finger number
da: Angiv fingernummer

en: Delete this fingering?
da: Slet denne fingersætning?

en: Fingering Swap
da: Fingersætningsskift

en: Give first fingering
da: Angiv første fingersætning

en: Give second fingering
da: Angiv anden fingersætning

en: Prints two fingerings joined to indicate a change of fingering on one note.
da: Udskriver to samlede fingersætninger for at indikere en ændring af fingersætning på en node.

en: Set Finger
da: Angiv Finger

en: Attaches a fingering to the note at the cursor. Blank deletes the fingering.
da: Vedhæfter en fingersætning til noden ved markøren. Blank sletter fingersætningen.

en: No fingering on note at cursor
da: Ingen fingersætning på noden ved markøren

en: Hide/Show Fingering
da: Skjul/vis fingersætning

en: Hides/Shows the fingering on the note at the cursor height in the typeset score.
da: Skjuler/viser fingersætningen på noden ved markørhøjden i opsætningspartituret.

en: Give finger number:
da: Angiv fingernummer:

en: Give horizontal shift required:
da: Angiv krævet vandret ændring:

en: Give vertical shift required:
da: Angiv krævet lodret ændring:

en: Tweak Position
da: Ændr position

en: Shifts the position of the fingering indication by the amounts given.
da: Ændrer positionen for fingersætningsindikationen med den angivne mængde.

en: Right Hand Fingering
da: Højre hånds fingersætning

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
da: Fingersætning og strengnumre vil blive flyttet for at undgå kollision med nodehalse ved tekstopsætning.

en: Give string
da: Angiv streng

en: give your text
da: angiv din tekst

en: Footnote Mark
da: Fodnotemærke

en: Give horizontal offset for the marker
da: Angiv vandret forskrydning for markøren

en: Give vertical offset for the marker
da: Angiv lodret forskydning for markøren

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
da: Ingen node eller akkord ved markøren at vedhæfte fodnote til

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
da: Udskriver en fodnote i bunden af den nuværende side. Mærket er placeret oven noden ved markøren.

en: Minimum Length
da: Minimumslængde

en: Give minimum length for glissando line:
da: Giv minimumængde for glissandolinje:

en: Inserts a glissando (portamento, slide), a line joining the notehead of this and the next note.
da: Indsætter en glissando (portamento, slide), en linje der sammenføjer nodehovedet for denne og den næste node.

en: Parenthesize Note
da: Parentesnode

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
da: Omslut noden ved markøren i { } under udskrivning.

en: Sorry, not yet implemented
da: Beklager, endnu ikke implementeret

en: Text Span Start deleted. The end text span later should also be deleted ...
da: Start på tekstspænd slettet. Slut på tesktspænd senere skal også slettes ...

en: Text Spanner
da: Tekstspænd

en: Give text
da: Angiv tekst

en: Text Span Start
da: Start på tekstspænd

en: Starts text which spans several notes, e.g. rallentando poco a poco. Terminate with Stop Text Span command.
da: Starter tekst som spænder over flere noder, f.eks. rallentando poco a poco. Afslut med kommandoen Stop Text Span.

en: Stops the spanning text started earlier.
da: Stopper tekstspændet startet tidligere.

note: End of scheme script
en: Allegro Assai
da: Allegro assai

en: Gives Allegro Assai tempo indication
da: Angiver allegro assai-tempoindikation

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
da: Udskriv allegro i fed kursiv over akkorden.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
da: Udskriv andante i fed kursiv over akkorden.

en: Attaches Largo to chord
da: Vedhæfter largo til akkord

en: Print Presto in bold italics above the chord.
da: Udskriv presot i fed kursiv over akkorden.

en: Give text to appear above music:
da: Angiv tekst der skal fremgå over musikken:

en: Prints your text above the music at this point
da: Udskriver din tekst over musikken på dette punkt

en: Coda (Off/On)
da: Coda (deaktiveret/aktiveret)

en: Adds/Removes a Coda to the note
da: Tilføjer/fjerner en coda på noden

en: Fine (end). (Off/On)
da: Fine (end). (deaktiveret/aktiveret)

en: Prints the musical instruction "fine", in italics.
da: Udskriver den musikalske instruktion »fine« i kursiv.

en: Segno (Off/On)
da: Segno (deaktiveret/aktiveret)

en: Adds/Removes a Segno to the note
da: Tilføjer/fjerner en segno på noden

en: Start a vibrato
da: Start en vibrato

en: Stop a vibrato
da: Stop en vibrato

en: Vibrato End
da: Vibratoslut

en: Give wavelength for wavy line
da: Angiv bølgelængde for bølget linje

en: Give thickness for wavy line
da: Angiv tykkelse for bølget linje

en: Start or Stop a wavy line above the notes. The waves can be made longer/shorter via the wavelength given and can be made to swell and or diminish, several times if desired by giving one or more amplitudes.
da: Start eller stop en bølget linje over noderne. Bølgerne kan gøres længere/kortere via den angivet bølgelængde og kan svulme og/eller mindskes, flere gange hvis ønsket ved at angive en eller flere amplituder.

note: InsertMarkedMidi
en: Insert Marked MIDI
da: Indsæt markeret MIDI

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested. Use duration keys to insert the same note with a different duration.
da: Indsætter den markerede MIDI-node fra det nuværende spor, via den foreslåede længde. Brug længdetasterne til at indsætte den smame node med en anden længde.

en: This note will typeset with a diamond notehead, to indicate a harmonic
    You can sharpen or flatten this note using the standard commands.
da: Denne node vil blive opsat med et diamantnodehoved, for at indikere en flageolettone
    Du kan sætte kryds for eller sætte b for denne node via standardkommandoerne.

en: Artificial Harmonic
da: Kunstig flageolettone

en: Places a diamond shape notehead at the cursor. Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
da: Placerer et diamantformet nodehoved ved markøren. Start denne kommando med markøren over noden til fingeropsætning/båndopsætning for at notere en kunstig flageolettone.

en: Harmonic Black
da: Flageolettone sort

en: Harmonic Mixed
da: Flageolettone blandet

en: XCircle
da: XCirkel

en: AltDefault
da: AltStandard

en: Choose Notehead
da: Vælg nodehoved

en: (Print) Gives a choice between all the notehead types available.
da: (Udskriv) Giver et valg mellem alle tilgængelige nodehovedtyper.

en: Give size required:
da: Angiv krævet størrelse:

en: Individual Note Head Size
da: Individuel nodehovedstørrelse

en: (Print) Normal Size
da: (Udskriv) normal størrelse

en: Prints out note heads in normal size
da: Udskriver nodehoveder i normal størrelse

en: (Print) Small Size
da: (Udskriv) lille størrelse

en: Prints out note heads in small size
da: Udskriver nodehoveder i lille størrelse

en: (Print) Tiny Size
da: (Udskriv) Meget lille størrelse

en: Prints out note heads in tiny size
da: Udskriver nodehoveder i meget lille størrelse

en: Applies to Note, Chord or Rest
da: Gælder for node, akkord eller pause

en: Bass Drum
da: Bastromme

en: Insert Bass Drum in the prevailing duration.
da: Indsæt bastromme i den fremherskende længde.

en: Drum GM2 Custom
da: Tromme GM2 tilpasset

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
da: Konverter generelle midi tromme-nodesystemer til bruger-påmindelse tromme-nodesystemer. Rediger skripter for at indtaste dine egne værdier.

en: Hi Hat with Foot
da: Hi Hat med fod

en: Insert HiHat with foot in the prevailing duration.
da: Indsæt HiHat med fod i den fremherskende varighed.

en: Insert Hi Tom in the prevailing duration.
da: Indsæt Hi Tom i den fremherskende varighed.

en: Insert Ride Bell in the prevailing duration.
da: Indsæt Ride Belle i den fremherskende varighed.

en: Insert Ride in the prevailing duration.
da: Indsæt Ride i den fremherskende varighed.

en: Replace LilyPond
da: Erstat LilyPond

en: Suppresses the normal LilyPond typesetting for the current note/chord/rest replacing it with syntax provided by user.
da: Undertrykker den normale LilyPond-opsætning for den nuværende node/akkord/pause og erstatter den med en syntaks fra brugeren.

en: Displace Rest Horizontally
da: Flyt pause vandret

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
da: Anmoder om en vandret ændring og flytter pausen ved markøren med dette under udskrivning.

en: Insert Rest
da: Indsæt pause

en: Inserts a rest in the prevailing duration
da: Indsætter en pause i den fremherskende længde

en: Breve Rest
da: Brevispause

en: Insert a rest with breve duration
da: Indsæt en pause med brevisvarighed

en: Longa Rest
da: Longapause

en: Insert a rest with longa duration
da: Indsætter en pause med longavarihged

en: Displace Rest Vertically
da: Fordriv pause lodret

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
da: Omdanner pausen ved markøren til en polyfonisk pause ved markørhøjden.

en: Recalculate
da: Genberegn

en: Un-group
da: Fjern gruppering

en: Creating Mulit-Measure Rests
da: Opretter flertaktpauser

en: Give number of whole measure rests to insert
da: Angiv antallet af hele taktpauser at indsætte

en: Duration of whole measure rest has been re-calculated
da: Varighed for hel taktpause er bleve genberegnet

en: Whole Measure Rest
da: Hel taktpause

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
da: Indsætter en hel taktpause ved markøren

en: Insert Whole Measure Spacer
da: Indsæt pause for hele takten

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline. This gives a one measure spacer.
da: Indsætter en ikke udskrevet heltakt efter den nuværende takt med et direktiv om at udelade bjælkelinjen. Dette giver en takts taktpause.

en: Sets Prevailing Duration to Breve
da: Angiver fremherskende varighed til brevis

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
da: Angiver longa som fremherskende varighed, installerer den som et musikalsk musikstump.

en: Slur/Accidental avoidance removed
da: Legatobue/utilsigtet undgåelse fjernet

en: Use only on a slur start to make the slur avoid accidentals on following notes
da: Brug kun på en legatobue start for at legatobuen undgår uhensigtsmæssigheder på de følgende noder

en: Avoid Slur Collision
da: Undgå legatobuekollision

en: Avoids slur colliding with accidental (Print)
da: Undgå at legatobue kolliderer med utilgsigtet (udskriv)

en: Slur Deleted
da: Legatobue slettet

en: Not on a slur
da: Ikke en legatobue

en: Deletes the slur that includes the current cursor position.
da: Sletter legatobuen som inkluderer den nuværende markørposition.

en: End Phrasing Slur
da: Afslut frasering legatobue

en: Ends a phrasing slur (which can have slurs within it)
da: Afslutter en fraserende legatobue (som kan have legatobuer inden i sig)

en: Extend Slur
da: Udvid legatobue

en: Extends the slur finishing at the cursor.
da: Udvider legatobuen der afsluttes ved markøren.

en: This makes the next marking on a note etc move inside the slur.
da: Dette får den næste markering på en node etc. til at flytte inden i legatobuen.

en: Inside Slur
da: Inden i legatobue

en: Marking Inside Slur
da: Markering inden i legatobue

en: (Print) Next marking will be placed inside the slur.
da: (Udskriv) Næste markering vil blive placeret inden i legatobuen.

en: Shorten Slur from End
da: Forkort legatobue fra slutningen

en: Shorten a slur that ends at the cursor.
da: Forkorter en legatobue som slutter ved markøren.

en: Slur Down
da: Legatobue ned

en: Prints slur below
da: Udskriver legatobue nedenfor

en: Auto Slur Directions
da: Automatiske legatobueretninger

en: Prints slurs as normal
da: Udskriver legatobuer som normalt

en: Dashed
da: Stiplet

en: Dotted
da: Punkteret

en: Dashed or Dotted
da: Stiplet eller punkteret

en: Make the slur starting from this note dashed or dotted.
da: Gør legatobuen startende fra denne node stiplet eller punkteret

en: Slur with Next Two Notes
da: Legatobuer med de næste to noder

en: Slur over next two notes.
da: Legatobuer over de næste to noder.

en: Slur with Next Note
da: Legatobue med næste node

en: Creates a slur from current note to next note.
da: Opretter en legatobue fra nuværende node til næste node.

en: Slur Up
da: Legatobue op

en: Prints slurs up
da: Udskriver legatobuer op

en: This makes the next text marking on a note etc move inside the slur.
da: Dette gør at den næste tekstmarkering på en node etc. flytter sig ind i legatobuen.

en: Text Inside Slur
da: Tekst inden i legatobue

en: (Print) Next text marking will be placed inside the slur.
da: (Udskriv) næste tekstmarkering vil blive placeret inden i legatobuen.

en: Begin Slur Below (Off/On)
da: Begynd legatobuen nedenfor (deaktiveret/aktiveret)

en: Starts (or deletes) a slur below the chord at the cursor. If deleting be sure to delete the end slur as well.
da: Starter (eller sletter) en legatobue under akkorden ved markøren. Hvis sletning så være sikker på også at slette legatobuen.

en: Begin Slur Up (Off/On)
da: Begynd legatobuen op (deaktiveret/aktiveret)

en: Voice1
da: Stemme1

en: Voice2
da: Stemme2

en: Voice3
da: Stemme3

en: Voice4
da: Stemme4

en: 1Voice
da: 1Stemme

en: Designate Voice
da: Udpeg stemme

en: Help for Stem Control
da: Hjælp til nodehalskontrol

en: Stems Down
da: Nodehals ned

en: Stems from now on point downward.
da: Nodehalse peger fra nu af nedad.

en: Stems Up
da: Nodehals op

en: Stems from now on point upward.
da: Nodehalse peger fra nu af opad.

en: Convert Incorrect Slurs to Ties
da: Konverter ukorrekte legatobuer til bindebuer

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores. Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair. Changes these to a tied note. Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g. across strings).
da: Retter legatobue/bindebue-fejlen som ofte ses i importerede parititurer. Skanner hele partituret for identiske noder sammensat som et par. Ændrer disse til en bindebue. Brug ikke i det usædvanlige tilfælde med identiske noder sammensat (f.eks. på tværs af strenge).

en: Attach Tied Note
da: Vedhæft bindebue

en: This command only applies to notes or chords.
da: Denne kommando gælder kun for noder eller akkorder.

en: Repeat Tie
da: Gentag bindebude

en: Give extra to flatten by (+/-):
da: Giv ekstra til sæt b for med (+/-):

en: Flatter/More Curved
da: Fladere/mere kurvet

en: Give amount to raise (unit = staff line space):
da: Angiv mængde at øge (enhed = nodesystemets linjeplads):

en: Higher/Lower
da: Højere/lavere

en: Moves the next tie higher/lower by the amount given from the current position.
da: Flytter den næste bindebude højere/lavere med mængden angivet fra nuværende position.

en: Width of Tie
da: Bredde for bindebue

en: Give additional width (unit = staff line space):
da: Angiv yderligere bredde (enhed = linjemellemrum for nodesystem):

en: Widen/Make Narrower
da: Gør bredere/smallere

en: Makes the next tie wider/narrower by the amount given. The change is relative to the default value.
da: Gør den næste bindebue bredere/smallere med den angivne mængde. Ændringen er relativ til standardværdien.

en: Widen/Narrow
da: Bred/smal

en: Flatten/Bend More
da: Sæt b for/bøje yderligere

en: Raise/Lower
da: Hæv/sænk

en: Down Tie (Off/On)
da: Ned bindebue (deaktiveret/aktiveret)

en: Ties to the following note/chord with tie downwards.
da: Binder til den følgende node/akkord med bindebue nedad.

en: Up Tie (Off/On)
da: Op bindebue (deaktiveret/aktiveret)

en: Ties to next note, tie upwards, or removes tie.
da: Binder til næste node, bindebue opad, eller fjerner bindebue.

en: Half tone down
da: Halvnode ned

en: Half tone up
da: Halvnode op

en: Whole tone down
da: hel tone ned

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
da: Omsæt/flyt markørnoden eller markeringen en hel tone ned

en: Whole tone up
da: Hel tone op

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
da: Omsæt/flyt markørnoden eller markeringen en hel tone op

en: divide 𝅘𝅥𝅮 1/8
da: divider 𝅘𝅥𝅮 1/8

en: divide𝅘𝅥𝅯 1/16
da: divider 𝅘𝅥𝅯 1/16

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/32
da: divider 𝅘𝅥𝅱 1/32

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/64
da: divider 𝅘𝅥𝅱 1/64

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/128
da: divider 𝅘𝅥𝅱 1/128

en: Cursor must be on a note or chord for tremolo
da: Markør skal være på en node eller akkord for tremolo

en: Tremolo Upward
da: Tremolo opad

en: Prints the note at the cursor with the tremolo marking for the subdivisions specified.
da: Udskriver noden ved markøren med tremolomarkeringen for de angivne underdivisioner.

en: Create Slurred Triplet
da: Opret slørret triol

en: Create Triplet
da: Opret triol

en: Square Tuplet Brackets re-instated
da: Firkantet irregulær nodeværdi-parenteser genindsat

en: Tuplet Brackets Curved
da: Irregulær nodeværdi-parentes kurvet

en: Curved Tuplet Brackets (Off/On)
da: Kurvede irregulær nodeværdi-parenteser (deaktiveret/aktiveret)

en: No Tuplet Numbers
da: Ingen irregulære nodeværdinumre

en: Stop the printing of tuplet numbers from this point.
da: Stop udskrivningen af irregulære nodeværdinumre fra dette punkt.

en: Start Arbitrary Tuplet
da: Start vilkårlig irregulær nodeværdi

en: Inserts a start triplet or end tuplet alternately.
da: Indsætter en starttriol eller slutirregulær nodeværdi alternativt.

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
da: Kontroller hvorvidt irregulære nodeværdinumre vil blive udskrevet over irregulære nodeværdier

en: This command needs a note or chord to turn into a triplet
da: Denne kommando skal bruge en node eller en akkord for at blive til en triol

en: No Brackets
da: Ingen parenteser

en: Always Brackets
da: Altid parenteser

en: Bracket if not beamed
da: Parentes hvis ikke bjælkeopdelt

en: Tuplet Brackets
da: Irregulær nodeværdi-parenteser

en: Choose whether tuplets should have brackets. Affects tuplets from the cursor onwards.
da: Vælg om irregulære nodeværdier skal have parenteser. Påvirker irregulære nodeværdier fra markøren og fremad.

en: Tuplet Position
da: Irregulær nodeværdi-placering

en: Sets the positioning of the following tuplet (up/down/auto) to your choice.
da: Angiver positionen for den følgende irregulære nodeværdi (op/ned/auto) efter dit valg.

en: Incorrect measure duration
da: Ukorrekt taktlængde

en: No problem detected in this score
da: Ingen problemer fundet i denne partitur

en: Give number of errors to skip
da: Angiv antallet af fejl at udelade

en: Check Score
da: Kontroller partitur

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
da: Kontrollerer partitur for forkerte satslængder, uafsluttede irregulære nodeværdier, legatobuer, forkerte bindebuer etc.

en: Edit Score Prolog
da: Rediger partiturprolog

en: Edit LilyPond to apply to whole score
da: Rediger LilyPond til at anvende hele partituret

en: Edit Prolog
da: Rediger prolog

en: Allows you to edit the LilyPond score prolog; here you can set transposition for the printed version and much more.
da: Tillader at du kan redigere LilyPond-partiturprologen; her kan du angive transposition for den udskrevne version og meget mere.

en: Creating LilyPond Definition
da: Opretter LilyPond-definition

en: Give name (alphabetical only):
da: Angiv navn (kun alfabetisk):

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
da: Angiv gyldig LilyPond-syntaks for denne definition:

en: LilyPond Definition
da: LilyPond-definition

en: Create a definition at the head of the LilyPond text. This can then be referenced in the music. See LilyPond documentation.
da: Opret en definition i hovedet for LilyPond-teksten. Den kan så refereres i musikken. Se LilyPond-dokumentationen.

en: Included LilyPond Files
da: Inkluderede LilyPond-filer

en: Include LilyPond File
da: Inkluder LilyPond-fil

en: LilyPond include files unchanged
da: LilyPond-inkluderingsfiler er uændrede

en: LilyPond Include File
da: LilyPond-inkluderingsfil

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
da: Giver mulighed for specifikation af en LilyPond-inkluderingsfil fra Denemos inkluderingsfiler.

note: FIXME there are 13 other types of directive to refresh ,,,
en: Refresh Dynamic Directives
da: Opdater dynamsike direktiver

en: Re-runs any directives that may have become stale.
da: Genkører kommandoer som er blevet forslidt.

en: LilyPond Score Block Prolog
da: LilyPond-partiturblokprolog

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
da: Indsætter LilyPond i begyndelsen af hver partiturblok (sats).

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
da: Gemmer eventuelle tekstkommentarer du har for dette partitur.

en: LilyPond Score Header
da: LilyPond-partiturteksthoved

en: Give LilyPond:
da: Angiv LilyPond:

en: Prolog unchanged
da: Prolog uændret

en: Inserts LilyPond syntax at the head of the output.
da: Indsætter LilyPond-syntaks i toppen af resultatet.

en: LilyPond Score Prolog
da: LilyPond-partiturprolog

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
da: Indsætter LilyPond-syntaks for inkluderingsfiler etc. i partiturets teksthoved.

en: My Arranger
da: Min arrangør

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
da: Angiv navn for arrangøren etc. eller blank for at slette:

en: Arranger
da: Arrangør

en: Prints the arranger name on title page
da: Udskriver arrangørnavnet på titelsiden

en: My Composer
da: Min komponist

en: Give name for composer etc or blank out to delete:
da: Angiv navn for komponisten etc. eller blank for at slette:

en: Prints a composer name on title page
da: Udskriver et komponistnavn på titelsiden

en: My Copyright
da: Min ophavsret

en: Give name for copyright etc or blank out to delete:
da: Angiv navn for ophavsret etc. eller blank for at slette:

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Prints a copyright notice on title page
da: Udskriver en ophavsretsbesked på titelsiden

en: My Date
da: Min dato

en: Give name for date/opus number etc or blank out to delete:
da: Angiv navn for dato/opus-nummer etc. eller blank for at slette:

en: Date
da: Dato

en: Prints a date on the title page.
da: Udskriver en dato på titelsiden.

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
da: Angiv instrumentering for standardlayout eller blank for at slette:

en: Instrumentation
da: Instrumentering

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
da: Udskriver instrumenteringen på titelsidne. Dette kan redigeres for layout som kun udskriver en lille del eller et afsnit.

en: My Poet
da: Min digter

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
da: Angiv navn for digter/tekstforfatter/librettist etc. eller blank for at slette:

en: Poet/Lyricist
da: Digter/tekstforfatter

en: Prints the poet or lyricist name on title page
da: Udskriver digterens eller tekstforfatterens navn på titelsiden

en: My Title
da: Min titel

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
da: Angiv en titel for hele partituret eller blank for at slette:

en: Space Above Title
da: Plads over titlen

en: Give amount of space at top of title page
da: Angiv mængden af plads oven for titelsiden

en: Prints a title on title page
da: Udskriver en titel på titelsiden

en: Title and Introduction
da: Titel og introduktion

en: Delete Graphic Title Page?
da: Slet grafiktitelside?

en: Graphic Title Page Deleted
da: Grafiktitelside slettet

en: Create or Edit Graphic Title Page
da: Opret eller rediger grafiktitelside

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the score. Use this for a title page prepared in your vector graphics editor.
da: Placer tekst/grafik fra en indkapslet postscript-fil i begyndelsen af partituret. Brug denne for en titelside forberedt i det redigeringsprogram for vektorgrafik.

en: Incipit from Selection
da: Incipit fra markering

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
da: Opretter en incipit fra markeringen. Denne musik vil blive udskrevet på titelsiden. Kun en stemme er understøttet.

en: Book Titles
da: Bogtitler

en: Table of Contents Title
da: Titel for indholdsfortegnelse

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
da: Angiv titel for indholdsfortegnelsen
    Blank for at slette

en: Page Break before Table of Contents
da: Sideskift før indholdsfortegnelse

en: Page Break after Table of Contents
da: Sideskift efter indholdsfortegnelse

en: Page Break before and after
da: Sideskift før og efter

en: No page breaks
da: Ingen sideskift

en: Extra space above this line:
da: Ekstra plads over denne linje:

en: Give text to appear at the left
    LilyPond syntax can be included.
da: Angiv tekst som skal fremgå til venstre
    LilyPond-syntaks kan inkluderes.

en: Give text to appear in the center
    LilyPond syntax can be included.
da: Angiv tekst som skal fremgå i midten
    LilyPond-syntaks kan inkluderes.

en: Give text to appear at the right
    LilyPond syntax can be included.
da: Angiv tekst som skal fremgå til højre
    LilyPond-syntaks kan inkluderes.

en: Give a version for this edition:
da: Angiv en version for denne udgivelse:

en: Version number only on first page
da: Versionsnummer kun på første side

en: Version number on every page
da: Versionsnummer på hver side

en: Delete Version Numbering
da: Slet versionsnummerering

en: Include Layout Name
da: Inkluder layoutnavn

en: Do not include Layout Name
da: Inkluder ikke layoutnavn

en: Score Version
da: Partiturversion

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
da: Ophavsretnotits, centeret i bunden af den første side. For at indsætte ophavsretsymbolet, se LilyPond-tekstkodning.

en: Dedication
da: Dedikation

en: Instrument
da: Instument

en: Poet
da: Digter

en: Subsubtitle
da: Underundertekster

en: Subsubtitle, centered below the subtitle.
da: Underundertekster, centreret under underteksten.

en: Subtitle, centered below the title.
da: Undertekster, centreret under titlen.

en: Set titles for whole score.
da: Angiv titler for hele partituret.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
da: Udskriver navnet angivet som en titel centreret i begyndelsen af partituret.

en: Chapter
da: Kapitel

en: Give chapter title::
da: Angiv kapiteltitel:

en: Setting End Chapter at last movement
da: Sætter slutkapitel som sidste sats

en: A Chapter start/end is already present at movement #
da: En kapitelstart/-slutning er allerede til stede ved sats #

en: End Chapter
da: Slut kapitel

en: Miss-matched Chapter Start/End, use Movement Properties Editor to fix this
da: Kapitelstart og -slut hænger ikke sammen, brug redigeringsprogram for satsegenskaber for at rette

note: procedure starts here already at a chapter start
en: Re-title
da: Giv ny titel

en: This is the end of a Chapter, start the next chapter on the next movement
da: Dette er slutningen på et kapitel, start det næste kapitel ved næste sats

en: Chapter Title
da: Kapiteltitel

en: Book Chapter
da: Bogkapitel

en: Asks for a Chapter Title and end movement number. Makes the current movement the start of a chapter which ends at a later movement.
da: Anmod om en kapiteltitel og slutsatsnummer. Gør den nuværende sats til starten på et kapitel som ender ved en senere sats.

en: Source file at http://denemo.org
da: Kildefil på http://denemo.org

en: Tagline with Link
da: Mærkelinje med henvisning

en: Give URL to link to
da: Angiv adresse at henvise til

en: Give text for tagline
da: Angiv tekst for mærkelinje

en: Tagline deleted
da: Mærkelinje slettet

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
da: Opretter en mærkelinje med en henvisning i PDF-uddata.

en: Modern Voice
da: Moderne stemme

en: Piano Cautionary
da: Pianohjælpefortegn

en: Neo-Modern Cautionary
da: Neo-moderne hjælpetegn

en: Neo-Modern Voice Cautionary
da: Neo-moderne stemmefortegn

en: Dodecaphonic
da: Dodekafon

en: No Reset
da: Ingen nulstilling

en: Accidental Style
da: Fortegnsstil

en: Choose the style for typesetting accidentals. Determines whether or not an accidental is printed in particular circumstances (such as repeated notes in different measures, octaves, voices etc).
da: Vælg stilen for opsætning af fortegn. Bestemmer hvorvidt et fortegn udskrives i bestemte omstændigheder (såsom gentagne noder i forskellige takter, oktaver, stemmer etc.).

note: AccompanistsScore
en: Accompanist's Score (Off/On)
da: Akkompagnatørs partitur (deaktiveret/aktiveret)

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
da: Angiver/fjerner det øverste nodesystem for hver sats til en meget lille skrifttype, med de lavere nodesystemer - akkompagnementet - med normal skrifttype. Udskriver kun effekt.

en: Ending a Repeat Alternative
da: Afslutte et gentagelsesalternativ

en: Give barline to end at:
da: Angiv at bjælkelinje stopper ved:

en: Barline to end Repeat Alternative
da: Bjælkelinje til at afslutte gentagelsesalternativ

en: Choose an additional type of barline to close a second (or n'th) time bar with a downward tick.
da: Vælg en yderligere type for bjælkelinje for at lukke et sukund (eller n.) tidsbjælke med en nedadrettet afkrydsning.

en: Connect Arpeggios
da: Forbind arpeggioer

en: Connect Arpeggios (Off/On)
da: Forbind arpeggioer (deaktiveret/aktiveret)

en: Any arpeggios inserted on chords in different voices will be drawn across the voices.
da: Alle arpeggioer indsat på akkorder i forskellige stemmer vil blive tegnet på tværs af stemmerne.

en: Custom Barlines
da: Tilpassede bjælkelinjer

en: Custom Barline
da: Tilpasset bjælkelinje

en: Give name (blank to re-define a standard barline)
da: Angiv navn (blank for at omdefinere en standardbjælkelinje)

en: Give barline char(s) - | : . [ ] ; etc, for the normal appearance of the barline
da: Angiv bjælkelinjetegn - | : . [ ] ; etc., for den normale fremtoning af bjælkelinjen

en: Give char(s) for line start appearance
da: Angiv tegn for linjestartfremtoning

en: Give char(s) for line end appearance
da: Angiv tegn for linjeslutfremtoning

en: Give char(s) for appearance when spanning staffs
da: Angiv tegn for fremtoning når nodesystemer spændes ud

en: Custom Bar Lines unchanged
da: Tilpassede bjælkelinjer er uændrede

en: Create a custom barline. These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type. A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), 2) appearance when the barline is at the beginning or 3) end of a line , and 4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff. Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],: and others in the LilyPond documentation.
da: Opret en brugerbjælkelinje. Desse kan navngives, eller kan overskrive en LilyPond-bjælketype. Et bjælkelinje er defineret af fire former, som beskriver 1) det normale udseende (i en linje), 2) udseende når bjælkelinjen er i begyndelsen eller 3) slutningen af en linje, og 4) hvad der vises når nodesystemer samles som i et pianonodesystem. Bjælkelinjeformer er lavet af tegn inklusive |,:,.,[,],: og andre i LilyPond-dokumentationen.

en: Time Signatures will not be typeset for this score
da: Taktarter vil ikke blive opsat for dette partitur

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
da: (Udskriv) Engraver ikke tidssignaturer

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
da: Deaktiverer stencilen for taktarter for hele partituret, hvilket forhindrer dem i at blive tegnet og optage plads. Men logikken er stadig aktiv.

en: Automatic barlines and beaming rules re-instated
da: Automatiske bjælkelinjer og -regler genindsat

en: Typeset Barlines Literally (Off/On)
da: Opsæt bjælkelinjer bogstaveligt (deaktiveret/aktiveret)

en: Advanced: Typesets the Denemo barlines, regardless of the timing. Turns off automatic beaming.
da: Avanceret: Opsæt Denemos bjælkelinjer, uanset timingen. Slut for automatiske nodebjælker.

en: Use Normal Beam Endings
da: Brug normale nodebjælkeafslutninger

en: Ends beams in the expected places (print).
da: Afslutter nodebjælker de forventede steder (udskriv).

note: BarNumberingAlignment
en: Center on barline
da: Centrer på bjælkelinje

en: Align to right
da: Juster til højre

en: Align to left
da: Juster til venstre

en: Default bar number alignment restored
da: Standardjustering for bjælkenummer gendannet

en: Bar Number Alignment
da: Bjælkenummerjustering

en: Allow choice of alignment of bar numbers with the barline.
da: Tillad valg af justering for bjælkenumre med bjælkelinjen.

en: Regular Bar Numbering
da: Normal bjælkenummerering

en: Give interval at which to place bar numbers:
da: Angiv interval hvor bjælkenumre skal placeres:

en: Default bar numbering restored
da: Standardnummerering for bjælke gendannet

en: Bar Numbering Interval
da: Bjælkenummeringsinterval

en: Sets the interval at which bar numbers will be printed on typesetting.
da: Angiver intervallet hvor bjælkenumre vil blive udskrevet ved opsætning.

en: Bar Numbers On/Off
da: Bjælkenumre aktiveret/deaktiveret

en: Default page number position reinstated
da: Standardsidenummer for position gendannet

en: Center Page Numbers
da: Centrer sidenumre

en: Prints page numbers at center bottom of the page, or revert to default positioning.
da: Udskriver sidenumre i centrum af bunden af siden, eller gå tilbage til standardpositionering.

en: Default First Page Number
da: Standard for første sidenummer

en: First Page Number
da: Første sidenummer

en: Give number for first page
da: Angiv sidenummer for første side:

en: Set/Unset First Page Number
da: Sæt/fjern første sidenummer

en: Allows setting the first page number.
da: Tillad angivelse af første sidenummer.

en: Default Page Numbering Restored
da: Standardnummerering for side gendannet

en: Bold Page Numbers
da: Fede sidenumre

en: No number will be printed on the first page
da: Ingen numre vil blive udskrevet på den første side

en: Page number will be printed on the first page
da: Sidenumre vil blive udskrevet på den første side

en: Print First Page Number (Off/On)
da: Udskriv sidenummer på første side (deaktiveret/aktiveret)

en: Control if the first page number is typeset.
da: Kontrollerer om det første sidenummer er opsat.

en: Paper Size =
da: Papirstørrelse =

en: Paper Size and Orientation
da: Papirstørrelse og retning

en: Specifies how the printed page should be.
da: Specificerer hvordan den udskrevne side skal være.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
da: Peg og klik er nu aktiveret.
    Dette betyder, at du vil kunne klikke på opsætningspartituret for at flytte markøren til en given node, eller udføre
    redigering etc. Oprettede PDF-filer vil dog være større.

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
da: Peg og klik er nu deaktiveret.
    Dette betyder, at du ikke vil kunne klikke på opsætningspartituret for at flytte markøren til en given node, eller udføre
    redigering etc. Oprettede PDF-filer vil dog være større. Brug dette til PDF-eksport

en: Point and Click (Off/On)
da: Peg og klik (deaktiveret/aktiveret)

en: When on, clicking on a note in the Print Preview window takes the cursor to that note. This works also for Rehearsal Marks and many other objects in the score. The only reason to turn it off is for export to PDF file via the Export menu or the PDF button in the Print View. However, using print to file is a better way of doing this (if your operating system supports it) as then it is not needed.
da: Når aktiveret, vil klik på en node i vinduet Vis forhåndsvisning tage markøren til den node. Dette fungerer også for øvebogstaver og mange andre objekter i partituret. Den eneste grund til at deaktivere er for eksport til PDF-fil via Eksportmenuen eller PDF-knappen i forhåndsudskrivning. Det er dog bedre at bruge udskriv til fil (hvis dit operativsystem understøtter det), da det så ikke er krævet.

en: Revert to Optimal
da: Forkast til optimal

en: Measures per line
da: Takter per linje

en: Give required measures per line:
da: Angiv krævede takter per linje:

en: Measures Per Line
da: Takter per linje

en: Forces a fixed number of measures per line.
da: Fremtvinger et fast antal af takter per linje.

en: Page Breaks (On/Off)
da: Sideskift (aktiveret/deaktiveret)

en: Movements will start on a new page (Off/On)
da: Satser vil starte på en ny side (deaktiveret/aktiveret)

en: Proportional Notation
da: Proportional notation

en: Give base duration:
da: Angiv basisvarighed:

en: Default music spacing restored.
da: Standard for musikmellemrum er gendannet.

en: Proportional Note Spacing
da: Proportionale nodemellemrum

en: Spaces notes in proportion to duration, based on the duration given.
da: Laver nodemellemrum i forhold til varighed, baseret på den angivne varighed.

en: Choose indent of first system
da: Vælg indryk for første system

en: Give amount in decimal
da: Angiv mængde i decimaltal

en: indent=
da: indryk=

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
da: Indryk det første sytsem for hver sats med den angivne mængde.

en: Choose indent of subsequent systems
da: Vælg indryk for efterfølgende systemer

en: short indent=
da: kort indryk=

en: Short Indent
da: Kort indryk

en: Sets the indent to be used on systems after the first.
da: Angiver at indryk bruges på systemer efter det første.

en: (Print)Set Overall Score Size
da: (Udskriv) Angiv samlet partiturstørrelse

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
da: Vælg skriftstørrelsen for partituret, og dermed hvor meget plads den forbruger.

en: Titles, Lyrics etc.
da: Titler, sangtekster etc.

en: Chord Names, etc. (sans serif)
da: Akkordnavne, etc. (sans serif)

en: Mono-spaced font
da: Mono-skrifttype

en: Set Fonts
da: Angiv skrifttyper

en: Select the default fonts used for titles, chord names etc. for the whole score.
da: Vælg standarden for skrifttyper brugt for titler, akkordnavne etc. for hele partituret.

en: Left Margin
da: Venstre margen

en: Inner Margin
da: Indre margen

en: Outer Margin
da: Ydre margen

en: Right Margin
da: Højre margen

en: Top Margin
da: Topmargen

en: Bottom Margin
da: Bundmargen

en: Adjust Margins
da: Juster margener

en: Allows the left, right, top and bottom margins to be set to a value in millimeters.
da: Venstre, højre, top- og bundmargener kan angives til en værdi i millimeter.

en: Total Page Count
da: Samlet sideantal

en: Give Pages Required:
da: Angiv krævede sider:

en: Page Count
da: Sideantal

en: Set Total Number of Pages
da: Angiv samlet sideantal

en: Forces the score to be typeset onto the number of pages you choose.
da: Tvinger partituret til at opsætte på et bestemt antal sider.

en: Page Size
da: Sidestørrelse

en: Give page width in cm
da: Angiv sidebredde i cm

en: Give page height in cm
da: Angiv sidehøjde i cm

en: Revert to Default
da: Brug standarder

en: Re-size
da: Ændr størrelse

en: Set the page size - this overrides the default page size set in score properties.
da: Angiv sidestørrelsen - dette overstyrer sidens standardstørrelse angivet i partituregenskaber.

en: Single-sided margins will be used
da: Enkeltsidede margener vil blive anvendt

en: Two Sided Margins
da: Tosidede margener

en: Uses different margins for left and right hand pages.
da: Bruger forskellige margener for venstre og højre håndssider.

en: Last System to Bottom Spacing
da: Sidste system til bund-mellemrum

en: Set the distance from the last system or top-level markup on a page to the bottom of the printable area (i.e. the top of the bottom margin).
da: Angiver afstanden fra det sidste system eller topniveau opmærkning på en side til bunden af udskriftsområdet (dvs. toppen af bundmargenen).

en: Spacing Between Systems
da: Mellemrum mellem systemer

en: Give spacing limit (1=no extra space)
da: Angiv mellemrumsbegrænsning (1=ingen ekstra plads)

en: Customized spacing limit removed
da: Tilpasset mellemrumsbegrænsning fjernet

en: Limit Space Between Systems
da: Begræns mellemrum mellem systemer

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
da: Begrænser omfanget hvormed linjer fjernes fra hinanden for at fylde siden ud.

en: Title to Title Spacing
da: Titel til titel-mellemrum

en: Set the distance between two (title or top-level) markups.
da: Angiv distancen mellem to (titel eller topniveau) opmærkninger.

en: Markup to System Spacing
da: Opmærkning til systemmellemrum

en: Sets the basic distance between a (title or top-level) markup and the system that follows it.
da: Angiver grundafstanden mellem en (titel eller topniveau) opmærkning og systemet som følger det.

en: Score to Title Spacing
da: Partitur til titel-mellemrum

en: Set the distance between the last system of a score and the (title or top-level) markup that follows it.
da: Angiver afstanden mellem det sidste system for et partitur og (titel eller topniveau) opmærkningen som følger efter.

en: Movement to First System Spacing
da: Sats til første system-mellemrum

en: Systems Per Page
da: Systemer per side

en: Give required systems (lines) per page:
da: Angiv krævede systemer (linjer) per side:

en: Forces a specific number of systems (lines of music) per page.
da: Fremtving et specifikt systemantal (linjer musik) per side.

en: Padding Between Systems
da: Mellemrum mellem systemer

en: Give extra padding (1=no extra space, staff units)
da: Angiv ekstra mellemrum (1=ingen ekstra plads, nodesystemenheder)

en: System to System Padding
da: System til system-mellemrum

en: System to System Spacing
da: System til system-mellemrum

en: Set the distance between systems.
da: Angiver afstanden mellem systemer

en: Top to Title Spacing
da: Top til titel-mellemrum

en: Top to System Spacing
da: Top til system-mellemrum

en: Set Notehead Style
da: Angiv stil for nodehoved

en: Sets the type of notehead to be used score-wide.
da: Ændr typen af nodehoved som skal bruges på tværs af partituret.

en: Alphabetic
da: Alfabetisk

en: Numeric
da: Numerisk

en: Boxed alphabetic
da: Boksopsat alfabetisk

en: Boxed numeric
da: Boksopsat numerisk

en: Circled alphabetic
da: Cirkelopsat alfabetisk

en: Circled numeric
da: Cirkelopsat numerisk

en: (Print) Format of rehearsal marks
da: (Udskriv) Format for øvebogstav

en: Select the format of rehearsal marks (alphabetic, numeric, boxed, etc.)
da: Vælg formatet for øvebogstaver (alfabetisk, numerisk, boksopsat, etc.)

en: Add to current rules
da: Tilføj til nuværende regler

en: Replace current rules
da: Erstat nuværende regler

en: Delete (and revert to default rules)
da: Slet (og gå tilbage til standardregler)

en: Beaming Rules added from the selection
da: Bjælkeregler tilføjet fra markeringen

en: Beaming Rules replaced with ones from the selection
da: Bjælkeregler erstattet med dem fra markeringen

en: Beaming Rules added from the selections have been dropped
da: Bjælkeregeler tilføjet fra markeringerne er blevet droppet

en: Set Beaming rule for
da: Angiv bjælkeregel for

en: Delete Beaming rule for
da: Slet bjælkeregel for

en: Delete All (and revert to default rules)
da: Slet alle (og gå tilbage til standardregler)

en: Give beat
da: Angiv taktslag

en: Chosen duration does not fit time signature
da: Valgt varighed passer ikke til Taktart

en: Beat Structure
da: Taktslagstruktur

en: Give groupings for
da: Angiv grupperinger for

en:  beats:
da:  taktslag:

en: Set Beaming Rules
da: Angiv nodebjælkeregler

en: Staccato as '
da: Staccato som '

en: Tiny Staff in All Movements
da: Meget lille nodesystem i alle satser

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
da: Opsæt kurvekontrolpunkter (deaktiveret/aktiveret)

en: Bass Figures will be typeset
da: Generalbas vil blive opsat

en: Bass Figures will not be typeset
da: Generalbas vil ikke blive opsat

en: Bass Figures (Off/On)
da: Generalbas (deaktiveret/aktiveret)

en: Turns on/off visibility of figured bass on typesetting for whole score.
da: Aktiverer/deaktiverer synlighed for generalbas ved tekstopsætning for hel partitur.

en: Fingerings will be typeset
da: Fingersætning vil blive opsat

en: Fingerings will be not typeset
da: Fingeropsætning vil ikke blive opsat

en: Fingerings (Off/On)
da: Fingersætning (deaktiveret/aktiveret)

en: Turns on/off visibility of fingerings on typesetting for whole score.
da: Aktiverer/deaktiverer synlighed for fingersætninger ved tekstopsætning for hel partitur.

en: Wysiwyg Marks On
da: Wysiwyg-mærker aktiveret

en: Typeset Red Dots (Off/On)
da: Opsæt røde punktummer (deaktiveret/aktiveret)

en: Print out 8va up
da: Udskriv 8va op

en: (Print) Transpose Octave Up
da: (Udskriv) Transponer oktav op

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
da: Instruer LilyPond Engraver til at transponere dette partitur en oktav op.

en: Transpose Score
da: Transponer partitur

en: Transpose Staff
da: Transponer nodesystem

en: --- Transpose to -->
da: --- Transponer til -->

en: Transpose on Print (Graphical Interface)
da: Transponer ved udskrivning (grafisk grænseflade)

en: Gets an interval from the user: the entire score is transposed by this interval on typesetting - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
da: Henter et interval fra brugeren: hele partituret transponeres med dette interval ved opsætning - toneartsangivelse transponeres ogsås som noder og akkordsymboler.

en: Will be transposed to:
da: Vil blive transponeret til:

en: Transpose on Print (Text Input)
da: Transponer ved udskrivning (tekstinddata)

en: Typesets the score transposed by the interval you give - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
da: Opsætter partituret transponeret af intervallet du angav - toneartsangivelser transponers også som noder og akkordsymboler.

en: Set Trill Style as +
da: Angiv trillestil som +

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
da: Udskriver triller med den fælles 18th c.-notation: et plustegn.

en: Capture Measures (one staff)
da: Optag takter (et nodesystem)

en: Delete Captured Measure.
da: Slet optaget takt.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
da: Sletter det optagede taktaftryk for den nuværende takt for det nuværende nodesystem.

en: Change Staff
da: Ændr nodesystem

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
da: (Udskriv) den nuværende stemme flytter til nodesystemet du nævner.

en: Tied notes not the same
da: Bindebuerne er ikke ens

en: All ties in this staff are correctly placed
da: Alle buer i dette nodesystem er korrekt placeret

en: Check Ties
da: Kontroller buer

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
da: Kontrollere for forkerte bindebuder i nuværende stemme/nodesystem.

en: Create Cues
da: Opret stiknoder

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
da: Går igennem nodesystemet på udkig efter lange pauser. Opretter en stiknode i heltaktpausen.

en: Arpeggios will not cross staffs
da: Arpeggioer vil ikke krydse nodesystemer

en: Arpeggios will cross staffs
da: Arpeggioer vil krydse nodesystemer

en:  Cross Staff Arpeggios
da:  Arpeggioer på tværs af nodesystem

en: Cross Staff Arpeggio
da: Arpeggioer på tværs af nodesystem

en: (Print) Allow arpeggio sign to extend across staffs. Piano staffs obey this by default, other staff groups need the Span_arpeggio_engraver including in the Score context for it to work.
da: (Udskriv) Tillad at arpeggio-tegn kan gå på tværs af nodesystemer. Klavernodesystemer overholder denne standard, andre nodesystemgrupper kræver at Span_arpeggio_engraver er inkluderet i partiturkonteksten for at det virker.

en: Delete Current Staff/Voice
da: Slet nuværende nodesystem/stemme

en: Deletes current staff (if the action is confirmed by the user).
da: Sletter nuværende nodesystem (hvis handlingen bekræftes af brugeren).

en: All Staffs - Delete all measures from cursor?
da: Alle nodesystemer - slet alle takter fra markør?

en: This Staff/Voice only?
da: Kun dette nodesystem/stemme?

en: Delete Measures From Cursor
da: Slet takter fra markør

en: Deletes all measures from the cursor to the end, either in one or all staffs.
da: Sletter alle takter fra markøren til slutningen, enten i et eller alle nodesystemer.

en: Delete Measures Before Cursor
da: Slet takter før markør

en: Deletes all the measures before the measure containing the cursor, either current staff or all staffs as chosen by user.
da: Sletter alle takter før takten indeholdende markøren, enten nuværende nodesystem eller alle nodesystemer som valgt af brugeren.

en: Delete Text Annotations
da: Slet tekstannotationer

en: Deletes standalone text annotations from the cursor to the end of the staff.
da: Sletter uafhængige tekstannotationer fra markøren til slutningen af nodesystemet.

en: Hide Non-Selected Staffs.
da: Skjul ikkevalgte nodesystemer.

en: Hides staffs that are not selected in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
da: Skjuler nodesystemer som ikke er valgt i Denemovisningen. Påvirker ikke opsætningen.

en: Hides Selected Staffs
da: Skjuler valgte nodesystemer

en: Hides the selected staffs in the Denemo Display. Does not affect the Typesetting.
da: Skjuler de valgte nodesystemer i Denemovisningen. Påvirker ikke opsætningen.

en: Staff Hidden (Off/On)
da: Nodesystem skjult (deaktiveret/aktiveret)

en: Shows/Hides the current staff in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
da: Viser/skjuler det nuværende nodesystem i Denemovisningen. Påvirker ikke opsætningen.

en: Display All (Other) Staffs (Off/On)
da: Vis alle (andre) nodesystemer (deaktiveret/aktiveret)

en: Show the current staff in the display and hide/show all other staffs. Typesetting is not affected.
da: Vis det nuværende nodesystem i visningen og skjul/vis alle andre nodesystemer. Opsætning bliver ikke påvirket.

en: Fill Empty Measures
da: Udfyld tomme takter

en: Replaces empty measures from the cursor position onwards with non-printing whole measure rests.
da: Erstatter tomme takter fra markørpositionen og fremad med ikkeudskrivende heltaktspauser.

en: Fix Slurs
da: Ret legatobuer

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
da: Fjerner ukorrekt placeret legatobue start/slut-markører på nuværende stemme/nodesystem.

en: Add Staff for Instrument
da: Tilføj nodesystem for instrument

en: Adds a staff at the bottom for the instrument selected from the templates/instruments directory. The name and range of the instrument is set with any transposition for playback if needed.
da: Tilføjer et nodesystem i bunden for instrumentet valgt fra skabeloner/instrumenter-mappen. Navnet og intervallet for instrumentet angives med enhver transposition for afspilning hvis krævet.

en: This staff creates notes drawn as a diagonal line. Use these to create a coule between two notes another part.
da: Dette nodesystem opretter noder tegnet som en diagonal linje. Brug disse til at oprette en flyder mellem to noders anden del.

en: Add Staff for Coulés
da: Tilføj nodesystem for flydere

en: Populate with these clicks
da: Udfyld med disse klik

en: Play clicks again
da: Afspil klikke igen

en: Edit clicks
da: Rediger klikke

en: Add Staff for Marks
da: Tilføj nodesystem for mærker

en: Click Track Creation
da: Klik på spor-oprettelse

en: Create Click Track Staff
da: Opret klik på spor-nodesystem

en: MIDI Track Selection
da: MIDE-sporvalg

en: Select track to import
da: Vælg spor at importere

en: Out of range
da: Uden for interval

en: No MIDI file loaded
da: Ingen MIDI-fil indlæst

en: Insert Staff for MIDI Track
da: Indsæt nodesystem for MIDI-spor

en: This is the last track
da: Dette er det sidste spor

en: Load Next Midi Track
da: Indlæs næste Midi-spor

en: Creates a staff for the next MIDI track after the current one, making that the current one.
da: Opretter et nodesystem for det næste MIDI-spor efter det nuværende, og gør det til det valgte.

en: This is the first track
da: Dette er det første spor

en: Load Previous MIDI Track
da: Indlæs forrige MIDI-spor

en: Creates a staff for the imported MIDI track previous to the current one, making that the current one.
da: Opretter et nodesytem for det importeret MIDI-spor før det nuværende, og gør det til det valgte.

en: New Staff After Current
da: Nyt nodesystem efter nuværende

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
da: Opretter et nyt nodesystem med det angivne navn, efter det nuværende nodesystem. Brug nodesystemet til stemmekontrol hvis du ønsker at gøre dette nodesystem til en stemme på det forrige nodesystem.

en: Add in All Movements
da: Indsæt alle satser

en: Adds a new structured staff after the current staff in this and succeeding movments.
da: Tilføjer et nyt struktureret nodesystem efter det nuværende nodesystem i denne og efterfølgende satser.

en: New Staff Before Current
da: Nyt nodesystem før nuværende

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
da: Opretter et nyt nodesystem med det angivne navn, før det nuværende nodesystem.

en: New Structured Staff
da: Nyt struktureret nodesystem

en: Creates a new staff below the current staff with the same time signature changes inserted.
da: Opretter et nyt nodesystem under det nuværende nodesystem med de samme taktartændringer indsat.

en: Replace Current Staff?
da: Erstat nuværende nodesystem?

en: Keep Current Staff
da: Bevar nuværende nodesystem

en: Add Piano Staff
da: Tilføj klavernodesystem

en: Create Ossia Staff
da: Opret Ossia-nodesystem

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
da: Opretter et lille nodesystem over det nuværende nodesytsem for indsættelse af stiknoder, ossia-passager etc. Brug Vis ossia og Skjul ossia til at vise specifikke takter.

en: Hide Ossia
da: Skjul ossia

en: Show
da: Vis

en: Show Ossia
da: Vis Ossia

note: clears any extras in the staff-prolog
en: Normal Staff
da: Normalt nodesystem

en: Deletes the extra staff prolog - restoring the normal staff settings.
da: Sletter den ekstra nodesystemprolog - gendanner den normale nodesystemopsætning.

en: No Transposition Interval
da: Intet transpotionsinterval

en: To use this function you need to place the cursor
    on the first of two notes which define
    the transposition required
da: For at bruge denne funktion skal du placere markøren
    på de første to noder som definerer
    den krævede transpotion

en: Ok
da: O.k.

en: Transpose Output
da: Transponer uddata

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
da: Transponer dette nodesystem i udskrivningen. Markøren skal være på den første af to noder, som definerer det anvendte interval.

en: Simplify Ties
da: Forenkl bindebuder

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
da: Konverterer bindebuder til længere noder og fjerner overskydende buer.

en: Deletes any measures that are empty from the measure after the cursor to end of staff.
da: Sletter alle takter som er tomme fra takten efter markøren for at afslutte nodesystem.

en: Brace End
da: Akkolade slut

en: Add an End Brace Marker
da: Tilføjer en slutakkolademarkør

en: Delete an End Brace Marker
da: Slet en slutakkolademarkør

en: Move End Brace Marker Up
da: Flyt slutakkolademarkering op

en: Move End Brace MarkerDown
da: Flyt slutakkolademarkering ned

en: No staff above
da: Intet nodesystem over

en: No staff below
da: Intet nodesystem under

en: Add or remove end of staff group marks, or move them to an adjacent staff.
da: Tilføj eller fjern slut på nodesystem-gruppermarkeringer, eller flyt dem til et nærliggende nodesystem.

en: Too few staff braces open at staff number
da: For få nodesystemakkolader åbne ved nodesystemnummer

en: More staff braces started than are ended.
da: Flere nodesystemakkolader startet end afsluttet.

en: More staff braces ended than are started.
da: Flere nodesystemakkolader afsluttet end startet.

en: Check Braces
da: Kontroller akkolader

en: Checks the braces (staff groupings) for this movement.
da: Kontroller akkoladerne (nodesystemgrupperinger) for denne sats

en: ChoirStaff Start
da: KorNodesystem start

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a ChoirStaff, the group starts with a bracket, but bar lines are not connected.
da: Start med at gruppere enlige nodesystemer for at danne systemer med flere nodesystemer. I et KorNodesystem starter gruppen med en parentes, men bjælkelinjer er ikke forbundet.

en: Delete all staff groupings
da: Slet alle nodesystemgrupperinger

en: Clear the staff from all groupings
da: Ryd nodesystemet fra alle grupperinger

en: GrandStaff Start
da: GrandNodesystem start

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
da: Start gruppering af enkelte nodesystemer for at danne systemer med flere nodesystemer. I et GrandNodesystem begynder grupppen med en akkolade, og bjælkelinjer er forbundet mellem nodesystemerne.

en: GroupStaff Start
da: GruppeNodesystem start

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In the GroupStaff context, the group is started with a bracket and bar lines are drawn through all the staves.
da: Start gruppering af enkelte nodesystemer for at danne systemer med flere nodesystemer. I GruppeNodesystem-kontekst startes gruppen med en parentes og bjælkelinjer tegnes igennem alle nodesystemer.

en: PianoStaff Start
da: KlaverNodesystem start

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
da: Start gruppering af enkelte nodesystemer for at danne systemer med flere nodesystemer. KlaverNodesystem er identisk med GrandNodesystem med undtagelse af at det understøtter direkte udskrivning af instrumentnavnet.

en: Groups of whole measure rests of two or more are changed to multi-measure rests for the whole staff.
da: Grupper af hele taktpauser for to eller flere ændres til flertaktspauser for hele nodesystemet.

en: (Print) Ambitus On/Off
da: (Udskriv) Ambitus aktiveret/deaktiveret

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
da: Aktiver/deaktiver ambitus-gravøren for dette nodesystem

en: Copy and Paste the music from the old staffs to the new, and then delete the old staffs
da: Kopier og indsæt musikken fra de gamle nodesystemer til det nye, og slet så de gamle nodesystemer

en: Assign Instrument
da: Tildel instument

en: Assigns the current staff to an instrument selected by the user.
da: Tildeler det nuværende nodesystem et instrument valgt af brugeren.

en: Chord Chart
da: Akkorddiagram

en: Double
da: Dobbelt

en: RepeatStart
da: GentagStart

en: RepeatEnd
da: GentagSlut

en: RepeatEndFirstTime
da: GentagSlutFørsteGang

en: Compact Chord Chart Marker
da: Kompakt akkorddiagrammarkør

en: Compact Chord Chart
da: Kompakt akkorddiagram

en: Paper Chord Chart
da: Papirakkorddiagram

en: Convert Staff
da: Konverter nodesystem

en: Customizable Chord Chart
da: Akkorddiagram kan tilpasses

en: Chord Chart Staff
da: Akkordiagramnodesystem

en: Prints Chord symbols separated by bar lines. Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
da: Udskriver akkordsymboler adskilt af bjælkelinjer. Gentagelser, taktarter og tekst udskrives også dette nodesystem.

en: Chord Symbols (Off/On)
da: Akkordsymboler (deaktiveret/aktiveret)

en: Typesets the music on this staff as chord symbols (off/on).
da: Opsætter musikken på dette nodesystem som akkordsymboler (deaktiveret/aktiveret).

en: Fret Diagrams (Off/On)
da: Bånddiagrammer (deaktiveret/aktiveret)

en: Chords on this staff will typeset as fret diagrams (off/on). Choose from several instruments.
da: Akkorder på dette nodesystem vil blive opsat som bånddiagrammer (deaktiveret/aktiveret). Vælg mellem flere instrumenter.

en: InstrumentName
da: InstrumentNavn

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
da: Angiv navn for instrument/stemme/pausesymbol
    for nuværende nodesystem:

en: Instrument Name
da: Instrumentnavn

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
da: Dette indsætter navnet i sats 1
    Angiv dette navn for det samme nodesytem i andre satser?

en: Print Instrument name before staff at start of score,
da: Udskriv instrumentnavn før nodesystem i begyndelsen af partituret.

en: MIDI Instrument Name
da: MIDi-instrumentnavn

en: Give name of MIDI instrument for current staff:
da: Angiv navn for MIDI-instrumentet for nuværende nodesystem:

en: MIDI Instrument
da: MIDI-instrument

en: Sets the MIDI instrument for this staff for use in the Playback View
da: Angiver MIDI-instrumentet for dette nodesystem til brug i afspilningsvisningen

en: Staff will be printed
da: Nodesystem vil blive udskrevet

en: Non Printing Staff
da: Ikkeudskrivende nodesystem

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
da: Aktivering eller deaktivering af om dette nodesystem vil blive opsat. Nodesystemet bliver stadig vist normalt, men vil blive droppet i udskrivningsvisningen.

en: Give name of instrument for staff group starting here:
da: Angiv navn for instrumentet for nodesystemgruppe startende her:

en: Piano Staff Name
da: Klavernodesystemnavn

en: Prints the name given at the start of the Piano staff which must be where the cursor is. Remove instrument names on the individual staffs by setting them blank.
da: Udskriver navnet angivet i begyndelsen af klavernodesystemet, som skal være hvor markøren er. Fjern instrumentnavne på de individuelle nodesystemer ved at angive dem som tomme.

en: Staff Lines
da: Nodesystemlinjer

en: Give Number of Staff Lines for current staff
da: Angiv antallet af nodesystemlinjer for nuværende nodesystem

en: Set Staff Lines
da: Angiv antallet af nodesystemlinjer

en: Sets the number of lines for the current staff.
da: Angiver antallet af linjer for nuværende nodesystem.

en: The cursor must be on a chord with the highest note and lowest note set to the range desired.
da: Markøren skal være på en akkord med den højeste node og den laveste node sat til det ønskede interval.

en: Set Staff Range
da: Angiv nodesysteminterval

en: Short Instrument Name
da: Kort instrumentnavn

en: Give Short Instrument Name:
da: Angiv kort instrumentnavn:

en: Smaller Staff
da: Mindre nodesystem

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
da: Det nuværende nodesytem vil blive udskrevet i en mindre størrelse. Brug dette for solodelen over et klaverakkompagnement

en: Saves textual comments for this staff
da: Gemmer tekstkommentarer for dette nodesystem

en: (Print) Octave Up
da: (Udskriv) oktav op

en: Prints out the music of this staff one octave higher.
da: Udskriver musikken for dette nodesystem en oktav højere.

en: Setting Staff Size
da: Angivelse af nodesystemstørrelse

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
da: Angiv nodesystemstørrelse (for udskrivning), 0 for standard

en: Set Staff Size
da: Angive nodesystemstørrelse

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
da: Angiver størrelsen for nodesystemet ved udskrivning i forhold til standarden 0. Værdien -3 er meget lille, 3 er stort.

en: There are no other staffs for this one to mirror.
da: Der er ingen andre nodesystemer for denne at spejle.

en: Right click to update clef/time/key
da: Højreklik for at opdatere nøgle/tid/toneart

en: Music here is mirrored from
da: Musikken her er spejlvendt fra

en: Substitute Music (Borrowed/Mirrored)
da: Erstat musik (lånt/spejlet)

en: Set Open Strings
da: Angiv åbne strenge

en: Sets the open strings for tablature to the notes of the current chord.
da: Angiver de åbne strenge for tabulaturen til noderne for den nuværende akkord.

en: Tablature
da: Tabulatur

en: Converts to tablature notation (print only)
da: Konverterer til tabulaturnotation (kun udskrivning)

note: TinyStaff
en: Tiny Staff
da: Meget lille nodesystem

en: Prints current staff in a tiny font.
da: Udskriver nuværende nodesystem i en meget lille skrifttype.

en: --> Transpose to -->
da: --> Transponer til -->

en: Print transposed:
da: Udskriv transponeret:

en: (Print) Transpose
da: (Udskriv) Transponer

en: Prints this staff (only) transposed. This is in addition to any score-wide transposition
da: Udskriver (kun) dette nodesystem transponeret. Dette er en tilføjelse til eventuel generel partiturtransponering

en: Add Voice (Borrowed/Mirrored Music)
da: Tilføj stemme (lånt/spejlet musik)

en: Create Parts (Treble First)
da: Opret dele (g-nøgle først)

en: Create Parts
da: Opret stemmer

en: Create three parts from the current staff.
da: Opret tre stemmer fra det nuværende nodesystem.

en: Initial Automatic Voice
da: Oprindelig automatisk stemme

en: Voice Four
da: Stemme fire

en: Initial Voice Four
da: Oprindelig stemme fire

en: Voice One
da: Stemme en

en: Initial Voice One
da: Oprindelig stemme en

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
da: Angiver stemmen (den oprindelige) for nodesystemet til stemme en (dette påvirker nodehalse, legatobuer etc. ved udskrivning)

en: Voice Three
da: Stemme tre

en: Initial Voice Three
da: Oprindelig stemme tre

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
da: Angiver stemmen (den oprindelige) for nodesystemet til stemme tre (dette påvirker nodehalse, legatobuer etc. ved udskrivning)

en: Voice Two
da: Stemme to

en: Initial Voice Two
da: Oprindelig stemme to

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
da: Angiver stemmen (den oprindelige) for nodesystemet til stemme to (dette påvirker nodehalse, legatobuder etc. ved udskrivning)

en: Choose Initial Voice
da: Vælg oprindelig stemme

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives-&gt;Voices menu.
da: Vælg hvilken stemme dette nodesystem vil være født med. For at ændre stemme under musik se Direktiver-&gt;Stemmemenu.

en: Merge Differently Dotted Off
da: Sammenføj forskellige stiplede deaktiveret

en: From this point notes in different voices that begin at the same time will not be merged onto the same stem if they differ in the dotting.
da: Fra dette punkt vil noder i forskellige stemmer, som begynder på samme tidspunkt, ikke blive sammenføjet til den samme nodehals, hvis de har forskellige mærkninger.

en: Differently Dotted Merge On
da: Sammenføj forskellige stiplede aktiveret

en: From this point in the music notes in different voices beginning at the same time will be merged onto the same stem even if they differ in the dotting.
da: Fra dette punkt vil noder i forskellige stemmer, som begynder på samme tidspunkt, blive sammenføjet til den samme nodehals, hvis de har forskellige mærkninger.

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
da: Slukker for sammenføjning af pauser, brug kommandoen Merge Reste for at aktivere

en: Merge Rests
da: Sammenføj pauser

en: Merges rests where two voices have a common rest. Applies to the whole movement. For multi-measure rests you need to additionally suppress one of the multi-measure rest counts.
da: Sammenføjer pauser hvor to stemmer har en fælles pause. Anvendes på hele satsen. For flertaktspauser skal du derudover undertrykke en af flertaktspausetællerne.

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
da: Tilføjer en stemme til det nuværende nodesystem, oprindelig vist på sit eget nodesystem, for nemmere læsning. Vil udskrives på nodesystemet ovenfor og kan vises der via kommandoen Join Voices, såfremt det ønskes.

en: Horizontal Shift
da: Vandret skift

en: Give amount (staff spaces)
da: Angiv mængde (mellemrum for nodesystem)

en: Change Note Shift
da: Ændr nodeskift

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use this to alter which voice is shifted leftwards/rightwards.
da: Ved udskrivning vil den nuværende node/akkord blive flyttet fra noder i andre stemmer med mængden du angiver. Brug dette til at ændre hvilken stemme der flyttes mod venstre/højre.

en: Clashing Note Columns will generate a warning from the LilyPond typesetter
da: Sammenbrudte nodekolonner vil oprette en advarsel fra LilyPond-opsætteren

en: Ignore Clashing Columns
da: Ignorer sammenbrudte kolonner

en: Clashing Note Column Warnings (Off/On)
da: Advarsel fo sammenbrudte nodekolonner (deaktiveret/aktiveret)

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on. These can be harmless but can cause a warning to check the score.
da: Slår advarseler fra LilyPond-opsætteren om sammenbrudte nodekolonner fra eller til. Disse kan være harmløse, men kan medføre en advarel om at kontrollere partituret.

note: partcombineApart
en: This directive instructs the LilyPond typesetter not to combine notes from the voices when part combining has been set..
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
da: Denne kommando instruerer LilyPond-opsætteren i ikke at kombinere noder fra stemmerne når stemmekombinering er angivet.
    Brug med kommandoen Part Combine.
    Du kan slette kommandoen som ethvert andet objekt.

en: Keep Voices Apart
da: Hold stemmer fra hinanden

en: When part combining, from this point the parts will be kept apart even though they could be combined.
da: Når der er stemmekombinering; fra dette punkt vil stemmerne blive hold adskilt selv når de kan kombineres.

note: partcombineAutomatic
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices using the default part combining.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
da: Denne kommando instruerer LilyPond-opsætteren i at kombinere noder fra stemmerne via stemmekombineringen.
    Brug kommandoen Part Combine.
    Du kan slette kommandoen som ethvert andet objekt.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Reverts to the default part combining.
da: Vender tilbage til stemmekombinering.

note: partcombineChords
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices into chords.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
da: Denne kommando instruerer LilyPond-opsætteren i at kombine noder fra stemmerne i akkorder.
    Brug med kommandoen Part Combine.
    Du kan slette denne kommando som ethvert andet objekt.

en: Part Combine Chords
da: Stemmekombiner akkorder

en: From the cursor onwards chords will be combined from the parts included in the part combine command.
da: Fra markøren og fremad vil akkorder blive kombineret fra stemmerne inkluderet i part combine-kommandoen.

en: Parts are now uncombined
da: Stemmer er nu ikke længere kombineret

en: Part Combine
da: Stemmekombineret

en: Can only part-combine two voices
da: Kan kun delvis kombinere to stemmer

en: Only two voices can be part-combined
da: Kun to stemmer kan delvis kombineres

en: Must be on a staff with two voices
da: Skal være et nodesystem med to stemmer

note: partcombineUnisono
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices as unison.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
da: Denne kommando instruerer LilyPond-opsætteren til at kombinere noder fra stemmerne som unison.
    Brug med kommandoen Part Combine.
    Du kan slette denne kommando som ethvert andet objekt.

en: Combine parts as unison.
da: Kombiner stemmer som unison.

en: Part Combine Two Voices
da: Stemmekombiner to stemmer

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
da: De to stemmer vil kun blive udskrevet når de er ens, ellers vil de blive udskrevet som stemmer. (Deaktiveret/aktiveret)

en: Current staff is already a voice or not suitable
da: Det nuværende nodesystem er allerede en stemme eller er ikke egnet

en: Staff to Voice
da: Nodesystem til stemme

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
da: Det nuværende nodesystem vil blive opsat som en stemme på nodesystemet ovenfor.

en: The current staff is not voice
da: Det nuværende nodesystem er ikke stemme

en: Voice to Staff
da: Stemme til nodesystem

en: The current voice will be typeset on its own staff.
da: Den nuværende stemme vil blive opsat på sit eget nodesystem.

en: No Shift
da: Ingen flytning

en: No Horizontal Shifts
da: Ingen vandrettet flytninger

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
da: Deaktiverer vandret forskydning af noder (hvilket undgår kollisioner mellem dele)

en: Shift
da: Flytning

en: Use Horizontal Shifts
da: Brug vandrette flytninger

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
da: Aktiverer vandrette forskydninger af noder hvor krævet.

en: <-- Transpose to -->
da: <-- Transponer til -->

en: Prints the voices transposed by the interval given. This is in addition to any score-wide transposition and any staff-wide transposition
da: Udskriver stemmerne transponeret af det angivne interval. Dette er en tilføjelse til eventuel generel partiturtransponering og generel transpostion

en: Apparent Time Signature
da: Tilsyneladende taktart

en: Typesets a time signature which is not the one actually being used. This is used in polymetric music, often in conjunction with a tuplet spanning the whole staff.
da: Opsætter en taktart som ikke er den faktiske der bruges. Dette bruges i polymetrisk musik, ofte sammen med en irregulær nodeværdi der spænder over hele nodesystemt.

en: Beaming at half measure allowed
da: Bjælker med halv takt tilladt

en: Beaming breaks at half-measure
da: Bjælker bryder ved halv takt

en: Beam at Half Measure (Off/On)
da: Bjælke ved halv takt (deaktiveret/aktiveret)

en: In time signatures 3/N prevent beaming across the beat. Repeat the command to allow such beaming.
da: I taktarter 3/N forhindrer bjælker på tværs af beatet. Gentag kommandoen for at tillade sådanne bjælker.

en: Inserts a non-printing timesignature to indicate a cadenza follows. You must insert any barlines and beaming you require (otherwise none will typeset). End the cadenza by inserting an End Cadenza Time in a new Denemo bar.
da: Indsætter en taktart der ikke udskrives for at indikere at en kadence følger efter. Du skal indsætte bjælkelinjer og bjælker du har brug for (ellers vil ingen blive opsat). Afslut kadencen ved at indsætte en End Cadenza Time i en ny Denemobjælke.

en: Start Cadenza Time
da: Start cadenzatid

en: Choose Typical Time Signature
da: Vælg typisk taktart

en: Choose from a set of typical time signatures
da: Vælg fra et sæt af typiske taktarter

en: Chord Chart Time Signature
da: Akkordiagrams taktart

en: Inserts a time signature (for use in Chord Charts)
da: Indsætter en taktart (for brug i akkorddiagrammer)

en: End Cad.
da: Slut cad.

en: Inserts a time signature to resume normal measured music.
da: Indsætter en taktart til at genoptage normalt målt musik.

en: End Cadenza Time
da: Afslut cadenzatid

en: Beam
da: Slag per minut

en: Beaming Rule Change
da: Ændring af slag per minut-regel

en: Inspect/Edit Single Digit Directive
da: Inspicer/rediger taktartdirektiver

en: (Print) Single Digit
da: (Udskriv) enkeltcifret

en: Time Signature with Beaming Rule
da: Taktart med slag per minut-regel

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
da: Indsætter en taktart med indikation af hvordan noderne skal have bjælker. Indsæt i begyndelsen af nodesystemet for at erstatte den oprindelige taktart.

en: Double time signature removed
da: Dobbelt taktart fjernet

en: Two Time Signatures
da: To taktarter

en: Prints two time-signatures, the second is active.
da: Udskriver to taktarter, den anden er aktiv.

en: Unmeasured Staff
da: Ikke opmålt nodesystem

en: Selects &#x1D15D; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D15D; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Selects &#x1D15E; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D15E; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Selects &#x1D15F; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D15F; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Selects &#x1D160; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D160; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Selects &#x1D161; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D161; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Selects &#x1D163; as the duration for inserting notes or rests
da: Vælger &#x1D163; som varigheden for indsættelse af noder eller pauser

en: Alternates inserting start triplet and end triplet markers
da: Skifter markører for indsættende starttriol og sluttriol

en: General
da: Generelt

en: Add a note to the current chord&#10;The cursor position determines which note to add
da: Tilføj en node ti lden nuværende akkord&#10Markørpositionen bestemmer hvilken node der skal tilføjes

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
da: Begynd legatobue fra node/akkord ved markøren, eller fjern en Begynd legatobue

en: End Slur at note/chord at cursor, or remove an End Slur
da: Afslut legatobue ved node/akkord ved markør, eller fjern en Afslut legatobue

en: Insert a tempo change at cursor
da: Indsæt en tempoændring ved markør

en: Start Crescendo from note/chord at cursor
da: Start crescendo fra node/akkord ved markøren

en: End Crescendo on note/chord at cursor
da: Afslut crescendo på node/akkord ved markøren

en: Choose more palettes of buttons.
da: Vælg flere knappaletter.

en: Help with chord symbol entry methods.
da: Hjælp til indtastningsmetoder for akkordsymboler.

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
da: Indsætter et 8va-mærke (transponerer noderne jævnfør) eller afslutter en allerede startet.

en: Insert or Append Duration
da: Indsæt eller tilføj længde

en: Insert &#x1D13B; rest
da: Indsæt &#x1D13B; pause

en: Insert &#x1D13C; rest
da: Indsæt &#x1D13C; pause

en: Insert &#x1D13D; rest
da: Indsæt &#x1D13D; pause

en: Insert &#x1D13E; rest
da: Indsæt &#x1D13E; pause

en: Insert &#x1D13F; rest
da: Indsæt &#x1D13F; pause

en: Insert &#x1D140; rest
da: Indsæt &#x1D140; pause

en: Change the current note to a &#x1D15D;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D15D;

en: Change the current note to a &#x1D15E;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D15E;

en: Change the current note to a &#x1D15F;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D15F;

en: Change the current note to a &#x1D160;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D160;

en: Change the current note to a &#x1D161;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D161;

en: Change the current note to a &#x1D162;
da: Ændr den nuværende node til en &#x1D162;

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
da: Halverer længden af noden/akkorden/pausen ved markøren eller markeringen. f.eks. bliver 4.-delsnode 8-delsnode.

en: Change or Append Notes
da: Ændr til tilføj noder

en: Sharpen the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
da: Sæt kryds for noden ved markøren eller næste indtastet node hvis markøren er i tilføjende position

en: Flatten the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
da: Sæt b for noden ved markøren eller næste indtastet node hvis markøren er i den tilføjende position

en: The given number as right hand fingering, using the conventional p,m,i indicators. Use Cancel to delete
da: Det angive nummer som højre hånds fingersætning, via de konventionelle p,m,i-indikatorer. Brug Afbryd for at slette

en: Polyphony
da: Polyfoni

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use with Voice Presets to ensure this chord is in a different voice.
da: Ved udskrivning vil den nuværende node/akkord blive flyttet fra noder i andre stemmer med mængden du angiver. Brug med stemmepræindstillinger for at sikre at denne akkord er i en anden stemme.

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives->Voices menu.
da: Vælg hvilken stemme dette nodesystem startes med. For at ændre stemme under musik se Kommandoer->Stemmemenu.

en: Adds the > accent
da: Tilføjer >-accenten

en: Barlines
da: Bjælkelinjer

en: Choose a barline
da: Vælg en bjælkelinje

en: Repeats
da: Gentagelser

en: Enter a number to change the lilypond bar number. The printout will continue to count up from there.
da: Angiv venligst et nummer for at ændre LilyPond-bjælkenummeret. Udskrivningen vil fortsætte med at tælle op herfra.

en: Help with beaming commands.
da: Hjælp med bjælkekommandoer.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature. Time Signature can be hidden on printing - see Time Signatures menu.
da: Indsætter en taktart med indikation for hvordan noderne sætes på bjælken. Indsæt i begyndelsen af nodesystem for at erstatte den oprindelige taktart. Taktarter kan skjules ved uskrivning - se menue Taktarter.

en: Sets the rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will set exceptions to the regular rule. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ].
da: Angiver reglerne for brug ved bjælpeopsætning. Uden noget valg fås beat for bjælker til opdeling for den resterende taktart ved markøren. Hvis der er et valg, vil undtagelser blive angivet for den normale regel. I dette tilfælde indikeres den ønskede bjælkeopsætning via de manuelle bjælkekommandoer [ og ].

en: Mensural Notation
da: Mensural notation

en: Set this staff to use mensural notation (on/off)
da: Dette nodesystem indstilles til at bruge mensural notation (aktiveret/deaktiveret)

en: Inserts a whole measure rest in mensural notation.
da: Indsætter et hel takt-pause i mensural notation.

en: Hides dots on the current chord/rest.&#10;Makes it conditional on the current layout.
da: Skuler punktummer på den nuværende akkord/pause.&#10;Gør den betinget på det nuværende layout.

en: Chord Symbols or Fake Chords
da: Akkordsymboler eller falske akkorder

en: Attach a chord symbol to the note at the cursor position. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
da: Tilføj et akkordsymbol til noden ved markørpositionen. E.G.cis:dim7 for c-sæt kryds for formindsket 7. Se Lilypond-dokumentationen for notation

en: The current staff becomes a chord symbol staff. The music on this staff will be typeset as chord symbols. Normally you will make this staff a voice on the melody staff, so that the chord symbols print on the melody staff.
da: Det nuværende nodesystem bliver et akkordsymbolnodesystem. Musikken i dette nodesystem vil blive opsat som akkordsymboler. Normalt vil du gøre dette nodesystem til en stemme på melodinodesystemet, så at akkordsymbolerne udskrives på melodinodesystemet.

en: Midi Import
da: Midi-import

en: Ties
da: Bindebuer

en: Gives a choice of shape modifications to make to the following tie.
da: Angiver valgmuligheder for formændringer til den følgende bindebue.

en: Custom Ornaments
da: Tilpassede ornamenter

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created)&#10;into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case&#10;and have no numerals.&#10;If a standard ornament is used, e.g. trill,&#10;then this will replace the standard ornament throughout the score.
da: Giver brugeren mulighed for at oprette et tilpasset ornament (eller indlæse et tidligere oprettet)&#10;i dette partiturs definitioner. Ornamentnavne skal starte med små bogstaver og må ikke indeholde tal.&#10;Hvis et standardornament bruges, f.eks. trille,&#10;så vil dette erstatte standardornamentet igennem partituret.

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created in this score.
da: Rediger definitionen (størrelse eller udseende) for en tilpaset ornamentdefinition. Definitionen skal allerede være oprettet i dette partitur.

en: Inserts an ornament (or other LilyPond Definition) as a separate object (it will appear on the previous note)
da: Indsætter et ornament (eller anden LilyPond-definition) som et separat objekt (det vil fremgå af den forrige node)

en: Chord Charts
da: Akkorddiagrammer

en: Insert a previously created barline. (Any other LilyPond definitions  - see Score->LilyPond Definition - are here too).
da: Indsæt en tidligere oprettet bjælkelinje. (Andre LilyPond-definitioner - se Partitur->LilyPond-definition - er her også).

en: Start a new line at this measure.
da: Start en ny linje ved denne takt.

en: Typeset the chord at the cursor larger or smaller than normal.
da: Opsæt akkorden ved markøren større eller smallere end normal.

en: Use in appending position to flatten the bass note of the next chord (extra to what it would be).
da: Brug i tilføjende position til at sætte b for basnoden for den næste akkord (udover hvad det ellers ville være).

en: Use in appending position to sharpen the bass note of the next chord (extra to what it would be).
da: Brug i tilføjende postition til sæt kryds for bas-noden for den næste akkord (udover hvad det ellers ville være).

en: Set the prevailing duration to &#x1D15D; (subsequent chords entered will have this duration)
da: Angiv den fremherskende længde til &#x1D15D; (efterfølgende indtastede akkorder vil have denne længde)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15E; (subsequent chords entered will have this duration)
da: Angiv den fremherskende længde til &#x1D15E; (efterfølgende indtastede akkorder vil have denne længde)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15F; (subsequent chords entered will have this duration)
da: Angiv den fremherskende længde til &#x1D15F; (efterfølgende indtastede akkorder vil have denne længde)

en: Insert a repeated chord sign.
da: Indsæt et gentaget akkordtegn.

en: Specify the number of lines you want on the page.
da: Specificer linjeantallet du ønsker på siden.

en: Turn the chord at the cursor into an alternate chord, typeset above and colored. This appears in the display as small notes (a grace note). Edit the position with the offset chord button.
da: Omdanner akkorden ved markøren til en skiftende akkord, opsat ovenfor og farvelagt Dette fremgår i visningen som små noder (en forslagsnode). Rediger positionen med forskyd akkord-knappen.

en: Plays all staffs for the duration of the selection or from the current cursor position to the end of the movement if no selection.
da: Afspiller alle nodesystemer fra varigheden af markeringen eller fra den nuværende markørposition til slutningen af satsen hvis ingen markering.

en: Gregorian Chant
da: Gregoriansk chant

en: Starts a new Gregorian score.
da: Starter en ny gregoriansk partitur.

en: Inserts a Do1 clef.
da: Indsætter en Do1-nøgle.

en: Inserts a Do2 clef.
da: Indsætter en Do2-nøgle.

en: Inserts a Do3 clef.
da: Indsætter en Do2-nøgle.

en: Inserts a Fa1 clef.
da: Indsætter en Fa1-nøgle.

en: Inserts a Fa2 clef.
da: Indsætter en Fa2-nøgle.

en: Inserts (or deletes) a melisma start.
da: Indsætter (eller sletter) en melismestart.

en: Inserts (or deletes) a melisma end.
da: Indsætter (eller sletter) en melismeslutning.

en: Starts a ligature.
da: Starter en fraseringsbue.

en: Ends a ligature.
da: Afsluter en fraseringsbue.

en: Inserts (or deletes) a flexa.
da: Indsætter (eller sletter) en flexa.

en: Inserts (or deletes) a pes.
da: Indsætter (eller sletter) en pes.

en: Inserts (or deletes) an ictus.
da: Indsætter (eller sletter) en ictus.

en: Inserts (or deletes) an episem initium.
da: Indsætter (eller sletter) en episem initium.

en: Inserts (or deletes) an episem finis.
da: Indsætter (eller sletter) en episem finis.

en: Inserts (or deletes) an augmentum dot.
da: Indsætter (eller sletter) en augmentum dot.

en: Inserts a Divisio Minor.
da: Indsætter en Divisio Minor.

en: Inserts a Divisio Maior.
da: Indsætter en Divisio Maior.

en: Inserts a Divisio Maxima.
da: Indsætter en Divisio Maxima.

en: Inserts a finalis.
da: Indsæt en finalis.

en: Insert or Append Chords
da: Indsæt eller tilføj akkorder

en: Score Check: Error in this measure
da: Partiturkontrol: Fejl i denne sats

en: Print Anyway
da: Udskriv alligevel

en: Create Music Scores
da: Opret musikpartiturer

en: Denemo is a music notation program that lets you rapidly enter notation. Music can be typed in at the PC-Keyboard, or played in via MIDI controller. The typesetting is done in the background by LilyPond while you work, and is generally flawless publication quality. Any final tweaks to can be done on the final typeset score with the mouse if needed. This represents an enormous practical improvement over the most programs which require you to re-position colliding notation constantly as you enter the music.
da: Denemo er et musiknotationsprogram, som hurtigt lader dig indtaste notation. Musik kan indtastes med pc-tastaturet, eller spilles ind via en MIDI-controller. Opsætningen gøres i baggrunden af LilyPond mens du arbejder, og er generelt i perfekt udgivelseskvalitet. Eventuelle rettelser kan udføres på den endelige opsætningspartitur med musen. Dette repræsenterer en enorm praktisk forbedring i forhold til de fleste andre programmer, som kræver, at du genindstiller kolliderende notation konstant, mens du indtaster musikken.

en: Unique to Denemo are methods to enter music in a musical, rather than mechanical, manner. You play in a phrase or two of the music using the number keys to indicate the note durations. Audible feedback lets you hear what you have entered; playing the phrase a second time on a real instrument adds the pitches to the rhythm. Again, Denemo gives you audible feedback so that you don’t enter E-flat when you meant D-sharp etc.
da: Unik for Denemo er metoder til at indtaste musikken i en musikalsk, fremfor mekanisk, måde. Du spiller i en frase eller to for musikken via det numeriske tastatur for at indikere nodelængderne. En lydtilbagemelding gør at du kan høre, hvad du har indtastet; afspilning af frasen en gang mere på et virkeligt instrument tilføjer tonehøjderne til rytmen. Igen giver Denemo dig en lydmæssig tilbagemelding, så at du ikke indtaster E-flad, når du mente D-skarp etc.

en: Another great feature is the ability to put links in the score to the original source document that you transcribed from. Clicking on such a link opens the document for you and highlights the bar you are looking at. You can use this to continue work from where you left off, or for looking back at the source to check a doubtful bar.
da: En anden god funktion er muligheden for at placere henvisninger i partituret til det oprindelige kildedokument, som du har transkriberet fra. Et klik på sådan en henvisning åbner dokumentet for dig og fremhæver bjælken du kigger på. Du kan bruge dette til at fortsætte arbejdet hvor du forlod det sidst, eller til at kigge tilbage i kilden for at kontrollere en tvivlsom bjælke.
