denemo-2.6-rc2 - en to it translation catalogue (3188 entries)

note: GtkFileFilter *filter;
en: Choose SoundFont File
it: Scegli il file SoundFont

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
it: Impossibile mixare le registrazioni audio e MIDI

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
it: Impossibile mixare le registrazioni MIDI col MIDI importato. Eliminare prima il MIDI importato

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
it: Imposta il temperamento musicale (accordatura) da usare per la riproduzione.

en: Overlay Pitches
it: Altezze sovrapposte

en: Clear Overlay
it: Cancella la sovrimpressione

en: Continuous
it: Continuo

en: Click Volume
it: Clicca su Volume.

note: spinners to select silence, threshold, smoothing
en: Pitch Recognition Parameters
it: Parametri di riconoscimento dell'altezza

en: Silence
it: Silenzio

en: Threshold
it: Soglia

en: Smoothing
it: Approssimazione

en: Onset
it: Attacco

note: spinners to constrain the note values
en: Note validation criteria
it: Criteri di validazione della nota

en: Lowest Pitch
it: Altezza più bassa

en: Highest Pitch
it: Altezza più alta

en: Greatest Interval
it: Intervallo più grande

en: Input handling
it: Gestione dell'input

en: Disable repeated notes
it: Disabilita le note ripetute

en: Delay
it: Ritardo

en: Frequency Measurement
it: Misurazione della frequenza

en: Frequency smoothing
it: Approssimazione della frequenza

en: Play range in seconds:
it: Riproduci la selezione in secondi:

note: g_list_length (((DenemoStaff *) (gui->movement->thescore->data))->measures);
en: Play from time
it: Suona dal tempo

en: to
it: a

note: * * Array of different Notehead types
en: Normal
it: Normale

en: Cross
it: Barrata

en: Diamond
it: A diamante

en: Harmonic
it: Armonica

en: Change Notehead
it: Cambia la testa della nota

en: Select Notehead Type
it: Scegli il tipo di testa di nota

en: This movement is now number %d in the score
it: Questo movimento ha ora il numero %d nella partitura

en: There is no previous movement to swap with
it: Non c'è un movimento precedente con cui fare lo scambio

note: give info about removing matching context
en: A context is set on this staff
it: È stato impostato un contesto su questo rigo

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
it: Si dovrebbe modificare il rigo → proprietà → contesto di questo rigo e del precedente. Si procede?

en: There is no previous staff to swap with
it: Non c'è un rigo precedente con cui fare lo scambio

en: There is no voice below this one on this staff
it: Non c'è una voce al di sotto di questa nel rigo

en: There is no voice below this one to split from
it: Non c'è una voce al di sotto di questa da cui dividerla

en: There is no staff above to move this staff into
it: Non c'è un rigo sopra in cui muovere questo rigo

note: is interactive
en: This is the first voice
it: Questa è la prima voce

note: is interactive
en: This is the first staff
it: Questo è il primo rigo

note: is interactive
en: This is the last voice
it: Questa è l'ultima voce

note: is interactive
en: This is the last staff
it: Questo è l'ultimo rigo

en: There is no object here to attach a fakechord to.
it: Non c'è un oggetto a cui attaccare un falso accordo.

en: Chord Symbol Deletion
it: Cancellazione del simbolo di accordo

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
it: Cancella tutti i simboli di accordo da questo rigo?

en: No current object to attach a figure to
it: Nessun oggetto corrente a cui attaccare il basso numerato

en: Recursive key capture not possible!
it: Acquisizione ricorsiva dei tasti non possibile!

note: some menu items should be insensitive if the Scheme window is not visible if upbeat is present
en: Help
it: Aiuto

en: , or
it: , o

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
it: Occorre posizionare il cursore su un accordo per assegnare il codice LilyPond

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
it: Occorre posizionare il cursore su una nota per assegnare il codice LilyPond alla nota

en: Error in attach type
it: Errore nel tipo di assegnazione

en: Attach LilyPond
it: Assegna LilyPond

en: Give text to place before the note
it: Inserisci il testo da porre prima della nota

en: Attach LilyPond to Note
it: Assegna LilyPond alla nota

en: Attach LilyPond to Chord
it: Assegna LilyPond all'accordo

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
it: Inserisci il codice LilyPond da appendere alla nota dell'accordo

en: Give LilyPond text to postfix to chord
it: Inserisci il codice LilyPond da appendere all'accordo

en: Give Display text if required
it: Inserisci il testo del display se richiesto

note: FIXME how is this supposed to be done?
en: Insert LilyPond
it: Inserisci LilyPond

en: Give LilyPond text to insert
it: Inserisci il codice LilyPond da aggiungere

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
it: Ripetere il comando?
    (Tenere premuto Maiusc per la modifica avanzata)

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
it: Editor Denemo: a capo per aggiornare, Esc per la modifica avanzata

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
it: Comando: %s.
    (%s)
    Click sinistro per eseguire il comando, click destri per altre opzioni

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
it: Questo pulsante è stato creato per la direttiva Denemo con etichetta %s. Clicca su di essa per modificare l'impostazione o eseguire l'azione con cui è contrassegnata

en: Select Directive
it: Scegli la direttiva

note: DeleteCurrentStaff
en: Cancel
it: Annulla

en: Select the directive %s on note "%s"?
it: Seleziona la direttiva %s sulla nota "%s"?

en: No object here to edit
it: Nessun oggetto da modificare qui

en: No method for editing this type of object
it: Nessun metodo per modificare questo tipo di oggetto

en: Could not get contents of %s
it: Impossibile ottenere i contenuti di %s

en: There is already an edit script for this tag
it: Esiste già uno script di modifica per questa etichetta

en: Do you want to replace it?
it: Vuoi sostituirlo?

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
it: File script di modifica scritto in ~/.denemo/editscripts

note: for reset
en: Low Level Denemo Directive Edit
it: Modifica della direttiva Denemo di basso livello

note: gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (dialog), _("Denemo Object Editor"));
en: Delete Directive
it: Elimina direttiva

en: Create Script
it: Crea script

en: Postfix
it: Suffisso

en: Prefix
it: Prefisso

en: Display text
it: Testo del display

en: Text Position
it: Posizione del testo

en: Graphic
it: Simbolo grafico

en: Graphic Position
it: Posizione del simbolo grafico

en: Tag
it: Etichetta

en: LilyPond Grob Name
it: Nome del grob (oggetto grafico) di LilyPond

en: Scheme Data
it: Dati Scheme

en: Override Mask
it: Escludi la maschera

en: Get Edit Script
it: Scarica lo script di modifica

en: Put Edit Script
it: Metti lo script di modifica

note: disabled until website can take uploading again
en: Upload Edit Script
it: Carica lo script di modifica

en: Show Current Script
it: Mostra lo script corrente

note: Vibrato here  ) to match the string paren open
en: Cancelled
it: Annullato

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
it: Usa il Menù degli oggetti per modificare questo oggetto - non ci sono direttive qui

en: No directives here
it: Nessuna direttiva qui

en: No directive selected
it: Nessuna direttiva selezionata

en: Directive Delete
it: Eliminazione della direttiva

en: Are you sure you want to delete the directive?
it: Sei sicuro di voler eliminare la direttiva?

note: (TweakRelativeOffset tag (car amount) (cdr amount))
en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per la partitura - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva del blocco header di una partitura - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a score paper block directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva del blocco paper di una partitura - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva del blocco header di un movimento - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva del blocco paper di un movimento - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a movement control directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva di controllo del movimento - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per la chiave - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per l'armatura di chiave - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per l'indicazione di tempo - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per il rigo - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
it: Scegli una direttiva per la voce - usa Maiusc per la modifica avanzata

en: ScoreDirectives
it: Direttive partitura

en: Score Header Block Directives
it: Direttive del blocco intestazione della partitura

en: Score Paper Block Directives
it: Direttive del blocco foglio della partitura

en: Movement Header Block Directives
it: Direttive del blocco intestazione del movimento

en: Layout Block Directives
it: Direttive del blocco di formattazione

en: Layout Directives
it: Direttive di formattazione

en: Movement Directives
it: Direttive del movimento

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
it: rimuovi misure: ricevuta una richiesta di eliminazione di più misure                   di quante esistano.  Richiesta scartata.

en: The cursor is in the appending position after
it: Il cursore è in posizione di aggiunta dopo

en: The cursor is on
it: Il cursore è su

en: a chord.
it: un accordo.

en: a one-note chord.
it: un accordo di una nota.

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
it: Una legatura di portamento inizia da qui.
    Deve essere seguita dalla corrispondente chiusura della legatura.

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
it: Una legatura di portamento termina qui
    Deve essere preceduta da un inizio corrispondente.

en: This is an acciaccatura note
it: Questa è un'acciaccatura

en: This is an appoggiatura note
it: Questa è un'appoggiatura

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
it: Questa nota rappresenta una durata - usare la tastiera MIDI per aggiungere le altezze suonando.

en: Attached to this note:
it: Attaccata a questa nota:

en: This rhythm has extra notes added to it, delete them and use the foot-pedal or Alt key to enter chords with the MIDI controller.
it: Questo ritmo ha delle note in più: eliminarle e usare il pedale o il tasto Alt per inserire gli accordi col controller MIDI.

en: a rest.
it: una pausa.

en: This rest will not print, just act as a spacer.
it: Questa pausa non verrà stampata, serve solo come spaziatore.

en: Attached to the chord:
it: Attaccato all'accordo:

en: Attached to the Start Tuplet:
it: Attaccato all'Inizio Gruppo Irregolare:

note: type = _("end tuplet marker");
en: an End Tuplet object
    Note: the Start Tuplet must be in the same measure.
it: un oggetto Fine Gruppo irregolare
    Nota: l'Inizio Gruppo irregolare deve trovarsi nella stessa misura.

en: Attached to the End Tuplet:
it: Attaccato alla Fine Gruppo irregolare:

note: type = _("clef change object");
en: a Clef Change object.
it: un oggetto Cambio di chiave.

en: Attached to the Clef Change:
it: Attaccato al Cambio di chiave:

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
it: Questo cambio di chiave non apparirà nella stampa, è visibile solo sul display.

note: type = _("time signature change object");
en: a Time Signature Change object.
it: un oggetto Cambio di indicazione di tempo.

en: Attached to the Time Signature Change:
it: Attaccato al Cambio di indicazione di tempo:

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
it: Un Cambio di indicazione di tempo dovrebbe essere il primo oggetto un una misura
    a meno che non si stia cercando di fare qualcosa di inusuale

note: type = _("key signature change object");
en: a Key Signature Change object.
it: un oggetto Cambio di armatura di chiave.

en: Attached to the Key Signature Change:
it: Attaccato al Cambio di armatura di chiave:

en: The cursor is on an unknown object type. Please report how this happened!
it: Il cursore si trova su un tipo di oggetto sconosciuto. Per favore segnala come è potuto succedere!

en: <span font-desc="30">Warning</span>
it: <span font-desc="30">Attenzione</span>

note: gtk_widget_override_color (inner_box, GTK_STATE_FLAG_NORMAL, &color);
en: Delete
it: Elimina

en: Copy
it: Copia

en: Advanced
it: Avanzato

en: Clef
it: Chiave

en: Staff
it: Rigo

en: Voice
it: Voce

en: Directives
it: Direttive

en: Score Properties
it: Proprietà della partitura

en: Movement
it: Movimento

en: Staff Properties
it: Proprietà del rigo

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
it: Questo è il movimento corrente numero %d
    Clicca su un altro pulsante per cambiare movimenti

en: Click to switch to movement number %d
it: Clicca per passare al movimento numero %d

en: This is the only movement
it: Questo è l'unico movimento

en: Delete it and start over?
it: Eliminarlo e ricominciare da capo?

en: This is movement #%d
it: Questo è il movimento #%d

en: Delete entire movement?
it: Eliminare l'intero movimento?

en: No such movement
it: Movimento inesistente

en: No such voice
it: Voce inesistente

en: No such measure
it: Misura inesistente

en: This is the last movement
it: Questo è l'ultimo movimento

en: This is the first movement
it: Questo è il primo movimento

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
it: Una barra dei pulsanti che può essere riempita dai titoli del movimento e da altri pulsanti generati dall'utente.
    Cliccando il pulsante si può modificare il titolo o il valore oppure eseguire l'azione del pulsante

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
it: Questo pulsante serve a cambiare la partitura stessa, non altera questa formattazione personalizzata

en: New Score Layout
it: Nuova formattazione della partitura

en: Give a name for this new score layout
it: Assegna un nome a questa nuova formattazione della partitura

en: Custom Layout
it: Formattazione personalizzata

en: Customize Layout
it: Personalizza la formattazione

en: Replace Standard Layout?
it: Sostituire la formattazione standard?

en: This layout will be used in place of the standard one, unless you delete it.
    Any new staffs added to the score will not appear in it unless you edit it.
it: Questa formattazione verrà usata al posto di quella standard, a meno che non venga eliminata.
    Qualsiasi nuovo rigo aggiunto alla partitura non apparirà a meno che non sia modificato.

en: Actions for this Layout
it: Azioni per questa formattazione

en: Typeset
it: Crea lo spartito

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
it: Crea lo spartito usando questa formattazione per determinare quali movimenti, parti, titoli, interruzioni di pagina, etc. debbano essere usati

en: Edit LilyPond Text of Layout
it: Modifica il codice LilyPond della formattazione

en: Opens the LilyPond window for further editing.
it: Apre la finestra di LilyPond per ulteriori modifiche

en: Duplicate
it: Duplica

en: Create a duplicate of this layout.
it: Crea un duplicato di questa formattazione.

en: Convert to LilyPond Text
it: Converte in codice LilyPond

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
it: Converte questa formattazione in codice LilyPond per aggiungere altre modifiche.

en: Discard this customized score layout.
it: Scarta questa formattazione personalizzata della partitura

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
it: Rielabora questa formattazione per incorporare le modifiche fatte alla struttura dello spartito.

en: Customize
it: Personalizza

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
it: Crea una formattazione a partire da quella standard che può essere poi modificata.

en: Discard this standard score layout.
it: Scarta questa formattazione standard della partitura.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit the voice directives for this layout
it: Modifica le direttive della voce per questa formattazione

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
it: Elimina questa voce dalla formattazione della partitura
    Attenzione: se è la prima voce, verranno eliminati anche la chiave, il tempo e l'armatura di chiave.

en: Initial Signatures
it: Indicazioni iniziali

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
it: Clicca qui per vedere e modificare la chiave, l'armatura di chiave e l'indicazione di tempo

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
it: Modifica la definizione LilyPond della chiave. La modifica ha effetto solo su questa formattazione.

en: Key
it: Chiave

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
it: Modifica la definizione LilyPond dell'armatura di chiave. La modifica ha effetto solo su questa formattazione.

en: Time
it: Tempo

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
it: Modifica la definizione LilyPond dell'indicazione di tempo. La modifica ha effetto solo su questa formattazione.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
it: La chiave, l'armatura di chiave e l'indicazione di tempo assegnate a altre voci vengono ignorate; solo quella primaria viene considerata.

en: Music for
it: Musica per

en: Substitute
it: Sostituisci

en: Drop this lyric part from the score layout
it: Toglie questa parte di testo vocale dalla formattazione della partitura

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
it: Sposta questa parte di testo vocale sopra il rigo per questa formattazione

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
it: Sposta questa parte di testo vocale sotto il rigo per questa formattazione

en: Edit LilyPond
it: Modifica LilyPond

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
it: Modificalo con la sintassi di LilyPond
    Le modifiche vengono applicate soltanto a questa formattazione

en: Edit this element for this layout
it: Modifica questo elemento per questa formattazione

en: Move this element upwards for this score layout
it: Sposta questo elemento in su per questa formattazione

en: Move this element downwards for this score layout
it: Sposta questo elemento in giù per questa formattazione

en: Remove this element from this layout
it: Togli questo elemento da questa formattazione

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
it: Questo forza una nuova pagina, utile per evitare i giri di pagina

en: Blank Page
it: Pagina vuota

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
it: Questo stampa intenzionalmente una pagina vuota, utile per evitare i giri di pagina

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
it: Permette di inserire titoli personalizzati, etc. per questa formattazione.
    Per i titoli di un libro si usa \titledPiece \markup "mionome"
    I titoli più semplici non si mettono qui, bensì nel blocco \header alla fine del movimento.
    Per altri usi possibili si consulti il manuale di LilyPond.

en: Create Page Break
it: Crea un'interruzione di pagina

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
it: Inserisce un'interruzione di pagina, utile per evitare le voltate di pagina
    Appena creato, spostalo prima del titolo (con la freccia in su)!

en: Create Blank Page
it: Crea una pagina vuota

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
it: Inserisce una pagina lasciata intenzionalmente vuota, utile per evitare voltate di pagina quando si stampa su entrambi i lati del foglio

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
it: Crea un commento LilyPond che puoi poi modificare per assegnare titoli e altre informazioni a questo movimento; si applica solo a questa formattazione.

en: Movement Titles, Page Breaks etc
it: Titoli, interruzioni di pagina,  etc. del movimento

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
it: Qui si trovano le impostazioni per il titolo del movimento, le interruzioni di pagina prima del movimento, etc.

en: Create Titles for Movement
it: Crea titoli per il movimento

en: Set book titles for this movement in the score
it: Imposta i titoli del libro per questo movimento della partitura

en: Create for Custom Layout
it: Crea per formattazione personalizzata

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
it: Crea interruzioni di pagina, pagine vuote ... per questa formattazione

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
it: Questa parentesi racchiude insieme vari righi; si può togliere per la formattazione personalizzata.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
it: Togli la parentesi da questi righi per la formattazione personalizzata

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
it: Mostra la chiave nella partitura di Denemo; la vera chiave che verrà stampata può essere modificata dalle Direttive ad essa assegnate.
    Si può modificare la chiave, sulla prima voce del rigo, per una formattazione personalizzata.

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
it: Sposta questo rigo (con tutte le sue voci) sopra il rigo precedente.

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
it: Sposta questo rigo (con tutte le sue voci) dopo il rigo seguente.

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
it: Elimina questo rigo (con tutte le sue voci) per la formattazione personalizzata.

note: the reason these are outside the staff frame is it makes them appear above the staff
en: Chord Symbols
it: Simboli di accordo

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
it: Clicca su un menù per posizionare il cursore di Denemo su questo rigo
    o per modificare questo rigo per una formattazione personalizzata

en: Move Denemo Cursor to this staff
it: Sposta il cursore di Denemo su questo rigo

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
it: Questo sposterà il cursore di Denemo all'inizio di questo rigo in questo movimento

en: Set Staff Group Start/End
it: Imposta l'inizio/fine del gruppo di righi

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
it: Si possono impostare le parentesi { e [ che collegano i righi insieme. Imposta l'inizio su un rigo e la fine su un rigo successivo.
    Questa è una modifica della partitura, non soltanto della formattazione.
    Dopo aver fatto le modifiche, aggiorna la visualizzazione della formattazione (vedi sotto Opzioni il pulsante Formattazione in alto).

en: Voices
it: Voci

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
it: Contiene le voci del rigo; la chiave, l'indicazione di tempo, l'armatura di chiave e la musica sono tutte qui

note: things like transpose whole score etc
en: The Staff
it: Il  rigo

en: The Staffs
it: I righi

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
it: Contiene i righi sotto i quali si trovano le voci con la musica.

en: Movement %d
it: Movimento %d

en: paper size
it: dimensione del foglio

en: Global staff size
it: Dimensione globale del rigo

en: Paper Block
it: Blocco del foglio (\paper)

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
it: Impostazioni per l'intera partitura: comprende la dimensione complessiva del rigo, quella del foglio, ...

en: the paper block contents
it: contenuti del blocco del foglio

en: Score Titles
it: Titoli della partitura

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
it: Titoli, impostazioni di formattazione, preferenze, etc. per l'intera partitura.
    Comprende titolo principale, compositore, data, strumenti, slogan

en: Default tagline
it: Slogan predefinito

en: Score Directives
it: Direttive della partitura

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
it: Include l'indentazione prima della prima misura, i file di inclusione di LilyPond ...

en: Score-wide Settings.
it: Impostazioni per la partitura

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
it: Impostare titolo della partitura, compositore, intestazioni e note a piè di pagina per questa formattazione

note: having buttons that affect the score itself is confusing
en: Create Book Titles
it: Crea titoli del libro

en: Set book titles for the score
it: Imposta i titoli del libro per la partitura

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
it: Contiene la formattazione del movimento, il titolo del movimento e la musica vera e propria

en: Header block
it: Blocco intestazione (\header)

en: Layout block
it: Blocco formattazione (\layout)

en: Movement Epilog
it: Epilogo del movimento

en: Full Score
it: Partitura completa

en: The LilyPond text for this layout can be edited in the LilyPond view window.
    You can safely delete this layout if you no longer need it
    (for example if you have made structural changes to the score
    not reflected in this layout).
it: Il codice LilyPond usato per questa formattazione può essere modificato nella finestra di visualizzazione di LilyPond.
    Puoi eliminare questa formattazione se non ne hai più bisogno
    (per esempio se hai fatto modifiche strutturali alla partitura
    che non sono presenti in questa formattazione).

en: This is a customized layout, which has been transformed into instructions for the LilyPond music typesetter.
    This is the form in which customized layouts are stored in a Denemo score on disk - the graphical interface is no longer available. You can, however still edit the layout with care (and some understanding of LilyPond).
    Use the View → LilyPond window to do this.
    Otherwise you can delete it and create a new one from a standard layout.
it: Questa è una formattazione personalizzata, che è stata trasformata in istruzioni per il compositore tipografico di LilyPond.
    Questa è la forma in cui le formattazioni personalizzate vengono salvate su disco in una partitura di Denemo. L'interfaccia grafica non è più disponibile, ma si può ancora modificare la formattazione con un po' di attenzione (e di comprensione di LilyPond).
    Usa la finestra Visualizza → Lilypond per farlo.
    Altrimenti si può eliminare e crearne una nuova da una formattazione standard.

en: Custom Scoreblock
it: Blocco partitura personalizzato

en: Typesets this layout
it: Crea lo spartito con questa formattazione

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
it: Si dovrebbe modificare/eliminare il rigo corrispondente. Procedere?

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
it: Il rigo eliminato aveva un inizio o fine di contesto; se il rigo col corrispondente inizio/fine contesto è ancora presente, deve essere eliminato il rigo (o il suo contesto) ora.
    Vedi Rigo->proprietà->contesto
    Non è possibile stampare se ci sono contesti non corrispondenti.

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
it: Sposta il cursore di un oggetto verso sinistra, alterando la selezione se presente

en: Move Cursor Left
it: Sposta il cursore a sinistra

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
it: Sposta il cursore di un oggetto verso sinistra, senza alterare la selezione

en: Cursor Down
it: Cursore in giù

en: Moves the cursor one scale step down
it: Sposta il cursore di un grado della scala in giù

en: Cursor Up
it: Cursore in su

en: Moves the cursor one scale step up
it: Sposta il cursore di un grado della scala in su

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
it: Sposta il cursore di un oggetto verso destra, alterando la selezione se presente

en: Move Cursor Right
it: Sposta il cursore a destra

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
it: Sposta il cursore di un oggetto verso destra, senza alterare la selezione

en: To Mark
it: Al contrassegno

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
it: Sposta il cursore sul contrassegno senza alterare la selezione

en: Swap Ends of Selection
it: Scambia le estremità della selezione

en: Swaps the active end of the selection
it: Scambia l'estremità attiva della selezione

en: To Selection Start
it: All'inizio della selezione

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
it: Sposta il cursore sul primo oggetto della selezione senza alterare la selezione. Restituisce #f se non c'è selezione

en: Push Position
it: Spingi la posizione

en: Pushes the current cursor position onto a stack
it: Spinge la posizione corrente del cursore su una colonna

en: Pop Position
it: Fai apparire la posizione

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
it: Fa apparire una posizione da una colonna di posizioni del cursore, spostando lì il cursore

en: Pop and Push Position
it: Fai apparire e spingi la posizine

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
it: Fa apparire una posizione dalla colonna delle posizioni del cursore, spinge la posizione corrente e poi sposta il cursore sulla posizione apparsa

en: Hide/Show Menus
it: Nascondi/Mostra i menù

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
it: Nasconde/Mostra i menù, i pannelli, etc. Quelli mostrati hanno il segno di spunta nel menu di visualizzazione.

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
it: Sposta il cursore sul rigo superiore, estendendo la selezione se presente

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
it: Sposta il cursore sul rigo inferiore, estendendo la selezione se presente

en: Move to Staff Up
it: Sposta sul rigo superiore

en: Moves the cursor to the staff above without altering selection. On the top staff it adds space above the staffs.
it: Sposta il cursore sul rigo superiore senza alterare la selezione. Sul rigo superiore aggiunge spazio tra i righi.

en: Move to Staff Down
it: Sposta sul rigo inferiore

en: Measure Left
it: Misura sinistra

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
it: Sposta il cursore sul primo oggetto della misura successiva, estendendo la selezione se presente

en: Measure Right
it: Misura destra

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
it: Sposta il cursore sul primo oggetto della misura precedente, estendendo la selezione se presente

en: Move to Measure Left
it: Sposta su misura sinistra

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
it: Sposta il cursore sul primo oggetto della misura successiva, lasciando invariata la selezione (se presente)

en: Move to Measure Right
it: Sposta su misura destra

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure leaving selection, if any, unchanged
it: Sposta il cursore sul primo oggetto della misura precedente, lasciando invariata la selezione (se presente)

en: Change/Append A
it: Cambia in/Aggiungi La

en: Changes the note the cursor is on to the note A.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota La.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append B
it: Cambia in/Aggiungi Si

en: Changes the note the cursor is on to the note B.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Si.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append C
it: Cambia in/Aggiungi Do

en: Changes the note the cursor is on to the note C.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Do.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append D
it: Cambia in/Aggiungi Re

en: Changes the note the cursor is on to the note D.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Re.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append E
it: Cambia in/Aggiungi Mi

en: Changes the note the cursor is on to the note E.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Mi.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append F
it: Cambia in/Aggiungi Fa

en: Changes the note the cursor is on to the note F.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Fa.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Change/Append G
it: Cambia in/Aggiungi Sol

en: Changes the note the cursor is on to the note G.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Sol.
    Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Octave Up
it: Un'ottava sopra

en: Changes the note at the cursor to an octave higher
it: Alza la nota al cursore di un'ottava

en: Octave Down
it: Un'ottava sotto

en: Changes the note at the cursor to an octave lower
it: Abbassa la nota al cursore di un'ottava

en: WholeNote
it: Semibreve

en: Insert 𝅝
it: Inserisci 𝅝

en: HalfNote
it: Minima

en: Insert 𝅗𝅥
it: Inserisci 𝅗𝅥

en: QuarterNote
it: Semiminima

en: Insert 𝅘𝅥
it: Inserisci 𝅘𝅥

en: EighthNote
it: Croma

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
it: Inserisci 𝅘𝅥𝅮

en: SixteenthNote
it: Semicroma

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
it: Inserisci 𝅘𝅥𝅯

en: ThirtysecondNote
it: Biscroma

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
it: Inserisci 𝅘𝅥𝅰

en: SixtyfourthNote
it: Semibiscroma

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
it: Inserisci 𝅘𝅥𝅱

en: OneHundredTwentyEighthNote
it: Fusa

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
it: Inserisci 𝅘𝅥𝅲

en: TwoHundredFiftySixthNote
it: Nota da un duecentocinquantaseiesimo

en: Insert 𝅥
it: Inserisci 𝅥

en: Insert a 𝄻
it: Inserisci un 𝄻

en: Insert 𝄻 rest
it: Inserisci la pausa 𝄻

en: Insert a 𝄼
it: Inserisci un 𝄼

en: Insert 𝄼 rest
it: Inserisci la pausa 𝄼

en: Insert a 𝄽
it: Inserisci un 𝄽

en: Insert 𝄽 rest
it: Inserisci la pausa 𝄽

en: Insert a 𝄾
it: Inserisci un 𝄾

en: Insert 𝄾 rest
it: Inserisci la pausa 𝄾

en: Insert a 𝄿
it: Inserisci un 𝄿

en: Insert 𝄿 rest
it: Inserisci la pausa 𝄿

en: Insert a 𝅀
it: Inserisci un 𝅀

en: Insert 𝅀 rest
it: Inserisci la pausa 𝅀

en: Insert a 𝅁
it: Inserisci un 𝅁

en: Insert 𝅁 rest
it: Inserisci la pausa 𝅁

en: Insert a 𝄻 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝄻

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
it: Inserisce una pausa 𝄻 che non viene stampata

en: Insert a 𝄼 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝄼

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
it: Inserisce una pausa 𝄼 che non viene stampata

en: Insert a 𝄽 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝄽

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
it: Inserisce una pausa 𝄽 che non viene stampata

en: Insert a 𝄾 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝄾

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
it: Inserisce una pausa 𝄾 che non viene stampata

en: Insert a 𝄿 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝄿

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
it: Inserisce una pausa 𝄿 che non viene stampata

en: Insert a 𝅀 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝅀

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
it: Insert a non-printing 𝅀 che non viene stampata

en: Insert a 𝅁 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝅁

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
it: Inserisce una pausa 𝅁 che non viene stampata

en: Insert a 𝅂 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝅂

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
it: Inserisce una pausa 𝅂 che non viene stampata

en: Insert a 𝅃 Spacer
it: Inserisci una pausa spaziatrice 𝅃

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
it: Inserisce una pausa 𝅃 che non viene stampata

en: Insert Duplet
it: Inserisci duina

en: No Tooltip yet
it: Nessun suggerimento ancora

en: Insert Triplet
it: Inserisci terzina

en: Inserts a Start Triplet object and an End Tuplet object and places the cursor between these two
it: Inserisce un oggetto Inizio Terzina e un oggetto Fine Gruppo Irregolare e posiziona il cursore tra questi due

en: Start Triplet
it: Inizia la terzina

en: Inserts an Start Triplet object, which makes the notes following take 2/3 of their written duration. Later in this measure there should be an End Tuplet object.
it: Inserisce un oggetto Inizio terzina, che fa sì che le note seguenti occupino 2/3 della loro durata scritta. Dopo in questa misura ci deve essere un oggetto Fine Gruppo Irregolare.

en: End Tuplet
it: Termina il gruppo irregolare

en: Inserts an End Tuplet object, which terminates a tuplet started earlier in this measure.
it: Inserisce un oggetto Fine Gruppo Irregolare, che termina un gruppo irregolare iniziato prima in questa misura.

en: Insert Quadruplet
it: Inserisci la quartina

en: Insert Quintuplet
it: Inserisci la quintina

en: Insert Sextuplet
it: Inserisci la sestina

en: Insert Septuplet
it: Inserisci la settina

en: Add note
it: Aggiungi nota

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
it: Aggiunge una nota all'accordo corrente
    La posizione del cursore determina quale nota aggiungere

en: Remove note
it: Togli nota

en: Remove a note from the current chord, based on the cursor position
it: Toglie una nota dall'accordo corrente, in base alla posizione del cursore

en: Sharpen
it: Alza di un semitono

en: Sharpen the note at the cursor
it: Alza di un semitono la nota al cursore

en: Flatten
it: Abbassa di un semitono

en: Flatten the note at the cursor
it: Abbassa di un semitono la nota al cursore

en: Sharpen Next Note
it: Alza la nota successiva

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
it: Aumenta l'altezza della prossima nota da inserire. La barra di stato mostra lo stato corrente.

en: Flatten Next Note
it: Abbassa la nota successiva

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
it: Abbassa l'altezza della prossima nota da inserire. La barra di stato mostra lo stato corrente.

en: StemUp
it: Gambo in su

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
it: Modifica un oggetto con gambo neutrale in modo che abbia il gambo in su.

en: StemDown
it: Gambo in giù

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
it: Modifica un oggetto con gambo neutrale in modo che abbia il gambo in giù.

en: Add Dot
it: Aggiungi un punto

en: Lengthen the chord, note or rest at the cursor by dotting it.
it: Allunga l'accordo, la nota o la pausa al cursore aggiungendo un punto.

en: Remove Dot
it: Togli il punto

en: Reduce the dotting of the chord note or rest at the cursor.
it: Riduce il numero di punti dell'accordo, nota o pausa al cursore.

en: Tied note
it: Nota con legatura di valore

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
it: Inserisce un duplicato della nota corrente, legata

en: Tie (Off/On)
it: Legatura di valore (Disattiva/Attiva)

en: Delete Object
it: Elimina oggetto

en: Delete the object at the cursor
it: Elimina l'oggetto al cursore

en: Delete Previous Object
it: Elimina oggetto precedente

en: Delete to the left of the cursor.
it: Elimina a sinistra del cursore.

en: Insert Measure Before
it: Inserisci una misura prima

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
it: Inserisce una misura vuota prima di quella corrente (su tutti i righi)

en: Insert Measure After
it: Inserisci una misura dopo

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
it: Inserisce una misura vuota dopo quella corrente (su tutti i righi)

en: Staff Insert Measure Before
it: Inserisci una misura prima (nel rigo)

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
it: Inserisce una misura vuota prima di quella corrente nel rigo corrente

en: Staff Insert Measure After
it: Inserisce una misura dopo (nel rigo)

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
it: Inserisce una misura vuota dopo quella corrente nel rigo corrente

en: Staff Append Measure
it: Aggiungi misura (nel rigo)

en: Append an empty measure at the end of the current staff
it: Aggiunge una misura vuota alla fine del rigo corrente

en: Staff Delete Measure
it: Elimina misura (nel rigo)

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
it: Elimina la misura corrente in questo rigo, riducendo la lunghezza del rigo

en: Delete Measure All Staffs
it: Elimina misura su tutti i righi

en: Delete the current measure in all staffs
it: Elimina la misura corrente su tutti i righi

en: Widen Measures
it: Allarga la misura

en: Shorter Staffs
it: Righi più bassi

en: Taller Staffs
it: Righi più alti

en: New Treble Clef
it: Nuova chiave di violino

en: New Bass Clef
it: Nuova chiave di basso

en: New G8 Clef
it: Nuova chiave di Sol con ottava

en: New Alto Clef
it: Nuova chiave di alto

en: New Tenor Clef
it: Nuova chiave di tenore

en: New Soprano Clef
it: Nuova chiave di soprano

en: Set Treble Clef
it: Imposta la chiave di violino

en: Set Bass Clef
it: Imposta la chiave di basso

en: Set G8 Clef
it: Imposta la chiave di sol con ottava

en: Set Alto Clef
it: Imposta la chiave di alto

en: Set Tenor Clef
it: Imposta la chiave di tenore

en: Set Soprano Clef
it: Imposta la chiave di soprano

en: Insert 2/2 Time
it: Inserisci il tempo 2/2

en: Insert 3/2 Time
it: Inserisci il tempo 3/2

en: Insert 4/2 Time
it: Inserisci il tempo 4/2

en: Insert 4/4 Time
it: Inserisci il tempo 4/4

en: Insert 3/4 Time
it: Inserisci il tempo 3/4

en: Insert 2/4 Time
it: Inserisci il tempo 2/4

en: Insert 6/4 Time
it: Inserisci il tempo 6/4

en: Insert 3/8 Time
it: Inserisci il tempo 3/8

en: Insert 6/8 Time
it: Inserisci il tempo 6/8

en: Insert 12/8 Time
it: Inserisci il tempo 12/8

en: Insert 9/8 Time
it: Inserisci il tempo 9/8

en: Set 2/2 Time
it: Imposta il tempo 2/2

en: Set 3/2 Time
it: Imposta il tempo 3/2

en: Set 4/2 Time
it: Imposta il tempo 4/2

en: Set 4/4 Time
it: Imposta il tempo 4/4

en: Set 3/4 Time
it: Imposta il tempo 3/4

en: Set 2/4 Time
it: Imposta il tempo 2/4

en: Set 6/4 Time
it: Imposta il tempo 6/4

en: Set 3/8 Time
it: Imposta il tempo 3/8

en: Set 6/8 Time
it: Imposta il tempo 6/8

en: Set 12/8 Time
it: Imposta il tempo 12/8

en: Set 9/8 Time
it: Imposta il tempo 9/8

en: Insert Cmaj
it: Inserisci Do maggiore

en: Insert Gmaj
it: Inserisci Sol maggiore

en: Insert Dmaj
it: Inserisci Re maggiore

en: Insert Amaj
it: Inserisci La maggiore

en: Insert Emaj
it: Inserisci Mi maggiore

en: Insert Bmaj
it: Inserisci Si maggiore

en: Insert F# Major
it: Inserisci Fa diesis maggiore

en: Insert C# Major
it: Inserisci Do diesis maggiore

en: Insert F Major
it: Inserisci Fa maggiore

en: Insert Bb Major
it: Inserisci Si bemolle maggiore

en: Insert Eb Major
it: Inserisci Mi bemolle maggiore

en: Insert Ab Major
it: Inserisci La bemolle maggiore

en: Insert Db Major
it: Inserisci Re bemolle maggiore

en: Insert Gb Major
it: Inserisci Sol bemolle maggiore

en: Insert Cb Major
it: Inserisci Do bemolle maggiore

en: Insert A Minor
it: Inserisci La minore

en: Insert E Minor
it: Inserisci Mi minore

en: Insert B Minor
it: Inserisci Si minore

en: Insert F# Minor
it: Inserisci Fa diesis minore

en: Insert C# Minor
it: Inserisci Do diesis minore

en: Insert G# Minor
it: Inserisci Sol diesis minore

en: Insert D# Minor
it: Inserisci Re diesis minore

en: Insert A# Minor
it: Inserisci La diesis minore

en: Insert D Minor
it: Inserisci Re minore

en: Insert G Minor
it: Inserisci Sol minore

en: Insert C Minor
it: Inserisci Do minore

en: Insert F Minor
it: Inserisci Fa minore

en: Insert Bb Minor
it: Inserisci Si bemolle minore

en: Insert Eb Minor
it: Inserisci Mi bemolle minore

en: Insert Ab Minor
it: Inserisci La bemolle minore

en: Set Initial Keysig to C Major
it: Imposta l'armatura di chiave iniziale su Do maggiore

en: Set Initial Keysig to G Major
it: Imposta l'armatura di chiave iniziale su Sol maggiore

en: Set D Major as Initial Keysig
it: Imposta Re maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set A Major as Initial Keysig
it: Imposta La maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set E Major as Initial Keysig
it: Imposta Mi maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set B Major as Initial Keysig
it: Imposta Si maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set F# Major as Initial Keysig
it: Imposta Fa diesis maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set C# Major as Initial Keysig
it: Imposta Do diesis maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set F Major as Initial Keysig
it: Imposta Fa maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Bb Major as Initial Keysig
it: Imposta Si bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Eb Major as Initial Keysig
it: Imposta Mi bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Ab Major as Initial Keysig
it: Imposta La bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Db Major as Initial Keysig
it: Imposta Re bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Gb Major as Initial Keysig
it: Imposta Sol bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set Cb Major as Initial Keysig
it: Imposta Do bemolle maggiore come armatura di chiave iniziale

en: Set A Minor as Initial Keysig
it: Imposta La minore come armatura di chiave iniziale

en: Set E Minor as Initial Keysig
it: Imposta Mi minore come armatura di chiave iniziale

en: Set B Minor as Initial Keysig
it: Imposta Si minore come armatura di chiave iniziale

en: Set F# Minor as Initial Keysig
it: Imposta Fa diesis minore come armatura di chiave iniziale

en: Set C# Minor as Initial Keysig
it: Imposta Do diesis minore come armatura di chiave iniziale

en: Set G# Minor as Initial Keysig
it: Imposta Sol diesis minore come armatura di chiave iniziale

en: Set D# Minor as Initial Keysig
it: Imposta Re diesis minore come armatura di chiave iniziale

en: Set A# Minor as Initial Keysig
it: Imposta La diesis minore come armatura di chiave iniziale

en: Set D Minor as Initial Keysig
it: Imposta Re minore come armatura di chiave iniziale

en: Set G Minor as Initial Keysig
it: Imposta Sol minore come armatura di chiave iniziale

en: Set C Minor as Initial Keysig
it: Imposta Do minore come armatura di chiave iniziale

en: Set F Minor as Initial Keysig
it: Imposta Fa minore come armatura di chiave iniziale

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
it: Imposta Si bemolle minore come armatura di chiave iniziale

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
it: Imposta Mi bemolle minore come armatura di chiave iniziale

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
it: Imposta La bemolle minore come armatura di chiave iniziale

en: Gets rid of the selection.
it: Butta via la selezione.

en: Begin Slur (Off/On)
it: Inizia la legatura di portamento  (Disattiva/Attiva)

en: Insert/delete begin slur on this note
it: Inserisce/elimina l'inizio della legatura di portamento su questa nota

en: End Slur (Off/On)
it: Termina la legatura di portamento  (Disattiva/Attiva)

en: Insert/delete end slur on this note
it: Inserisce/elimina la fine della legatura di portamento su questa nota

en: Start Crescendo (Off/On)
it: Inizia crescendo (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a crescendo.
it: Aggiunge o toglie un contrassegno all'accordo o nota al cursore per indicare l'inizio di un crescendo.

en: End Crescendo (Off/On)
it: Termina decrescendo (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a crescendo.
it: Aggiunge o toglie un contrassegno all'accordo o nota al cursore per indicare la fine di un crescendo.

en: Start Diminuendo (Off/On)
it: Inizia diminuendo (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a diminuendo.
it: Aggiunge o toglie un contrassegno all'accordo o nota al cursore per indicare l'inizio di un diminuendo.

en: End Diminuendo (Off/On)
it: Termina diminuendo (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a diminuendo.
it: Aggiunge o toglie un contrassegno all'accordo o nota al cursore per indicare la fine di un diminuendo.

en: Grace Note Off/On
it: Abbellimenti Off/On

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
it: Trasforma la nota al cursore in un'acciaccatura; se lo è già, la rende normale

en: Force Cautionary Accidental
it: Forza l'alterazione di precauzione

en: Give a cautionary accidental to the note at the cursor
it: Assegna un'alterazione di precauzione alla nota al cursore

en: Change Pitch
it: Cambia altezza

en: Changes the pitch of the note at the cursor to the cursor height
it: Cambia l'altezza della nota al cursore nell'altezza del cursore

en: Insert Snippet
it: Inserisci frammento

en: Next Snippet
it: Prossimo frammento

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
it: Rendi il prossimo frammento
    il frammento attuale.
    Le note inserite seguiranno lo schema ritmico di questo frammento

en: Append Measure All Staffs
it: Aggiungi misura su tutti i righi

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
it: Aggiunge una misura vuota su tutti i righi di questo movimento

en: Execute Scheme
it: Esegui Scheme

en: Execute the scheme code from the scripting window
it: Esegue il codice Scheme dalla finestra degli script

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
it: Menù:
    Creare, salvare, caricare, esportare, importare, comporre e stampare le partiture musicali

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Creating, saving places in musical scores
it: Creare e salvare posizioni all'interno delle pariture

en: Mode
it: Modalità

en: Different keyboard and MIDI entry modes
it: Diverse modalità di inserimento per tastiera e MIDI

en: Menu:
    General editing commands
it: Menù:
    Comandi di modifica generali

note: * Note entry settings
en: View
it: Visualizza

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
it: Menù:
    Controlla quali strumenti si devono vedere

en: Hidden
it: Nascosto

en: Menu:
    Hidden Items
it: Menù:
    Elementi nascosti

en: Staffs/Voices
it: Righi/Voci

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
it: Menù:
    Comandi che trasformano i righi e le voci nel rigo.
    Comandi che agiscono sul rigo corrente.

en: Menu:
    Commands for properties of the current staff.
it: Menù:
    Comandi per le proprietà del rigo corrente.

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
it: Menù:
    Strumenti che trasformano le voci, ovvero le parti con gambi e travature separate che saranno poi ricomposte insieme nello stesso rigo.
    Tienile su righi separati nel display almeno per semplificare la modifica.
    Spetterà al compositore tipografico riamalgarle.
    Vedi anche nel menù Note/Pause i comandi che nascondono le pause e spostano le note e le pause per evitare collisioni.

en: Movements
it: Movimenti

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
it: Menù:
    Comandi che agiscono sul movimento corrente della partitura.
    I movimenti di una partitura possono essere considerati, ad esempio, le canzoni di un canzoniere.
    Un qualsiasi brano di musica continua.

en: Menu:
    Information and help for Denemo
it: Menù:
    Informazioni e aiuto per Denemo

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
it: Menù:
    Scegli se prendere le note dall'input audio (microfono) o dal controllore MIDI (tastiera MIDI)
    o semplicemente dalla tastiera del computer.

en: Shift Accidentals Sharpwise
it: Alza le alterazioni

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
it: Alza l'insieme di alterazioni di un grado

en: Shift Accidentals Flatwise
it: Abbassa le alterazioni

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
it: Abbassa l'insieme di alterazioni di un grado

en: Empty Score
it: Partitura vuota

en: Start a new musical score
it: Inizia una nuova partitura musicale

en: New
it: Nuovo

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
it: Inizia una nuova partitura musicale per uno strumento/voce con nome.

en: Open
it: Apri

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
it: Menù:
    Apri una partitura modificata in precedenza oppure un file sorgente da trascrivere

en: Open a file containing a music score for editing
it: Apre un file che contiene una partitura musicale da modificare

en: Import Lilypond
it: Importa Lilypond

en: Import a Lilypond file
it: Importa un file Lilypond

en: Import Midi
it: Importa Midi

en: Import a Midi file
it: Importa un file Midi

en: Import MusicXml
it: Importa MusicXml

en: Import a MusicXml file
it: Importa un file MusicXml

en: Add Staffs
it: Aggiungi righi

en: Add staffs from a Denemo file
it: Aggiunge i righi da un file Denemo

en: Add Movement
it: Aggiungi un movimento

en: Add movements from a Denemo file
it: Aggiunge i movimenti da un file Denemo

en: Change Properties
it: Cambia le proprietà

en: Change properties of this movement
it: Cambia le proprietà di questo movimento

en: Open In New
it: Apri in nuova scheda

en: Open a file containing a music score for editing in a separate working area (tab)
it: Apre un file contenente una partitura musicale in un'area di lavoro separata (scheda)

en: Save
it: Salva

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
it: Salva la partitura. Viene salvata sul disco in formato XML.

en: Save As
it: Salva come

en: Save the score under a new name
it: Salva la partitura con un nuovo nome

en: Create Copy
it: Crea una copia

en: Save a copy of the score
it: Salva una copia della partitura

en: Start a new score from a built-in template file
it: Inizia una nuova partitura da un file modello predefinito.

en: Open Example
it: Apri esempio

en: Start a new score from a built-in example
it: Inizia una nuova partitura da un esempio predefinito

en: Open Custom Template
it: Apri un modello personalizzato

en: Start a new score from one of your own template files
it: Inizia una nuova partitura da uno dei tuoi file modello

en: Save Template
it: Salva il modello

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
it: Salva la partitura come modello in modo da riusarla come punto di partenza per nuove partiture

en: New Tab
it: Nuova scheda

en: Create working area (tab with an empty score in it)
it: Crea un'area di lavoro (una scheda con una partitura vuota)

en: Insert Movement Before
it: Inserisci movimento prima

en: Insert a new movement before the current one
it: Inserisce un nuovo movimento prima di quello corrente

en: Insert Movement After
it: Inserisci un movimento dopo

en: Insert a new movement after the current one
it: Inserisce un nuovo movimento dopo quello corrente

en: New Movement
it: Nuovo movimento

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
it: Menù:
    Salva la partitura
    Oltre a salvare normalmente, si può salvare la partitura per usarla come modello per progetti futuri oppure salvarla con un nuovo nome, etc.
    La partitura viene salvata sul disco in formato XML.

en: Save Parts
it: Salva le parti

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
it: Salva le parti: ogni rigo diventa un file in formato lilypond

en: Export Lilypond
it: Esporta in LilyPond

en: Export the score as a lilypond file
it: Esporta la partitura come file lilypond

en: Export PDF
it: Esporta in PDF

en: Export the score as a PDF document file
it: Esporta la partitura come file di documento PDF

en: Export Score as PNG
it: Esporta in PNG

en: Export the score as a PNG image file
it: Esporta la partitura come file immagine PNG

en: Export MIDI
it: Esporta in MIDI

en: Print
it: Stampa

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
it: Menù:
    Comandi per la composizione tipografica e la stampa della musica.
    Si possono creare parti, movimenti, la partitura completa o varie partiture ridotte.
     Vedi anche la visualizzazione della formattazione della partitura per ulteriori opzioni.

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
it: Crea la partitura
    Se una formattazione per la partitura è selezionata, userà quella
    altrimenti mostrerà tutti i movimenti, righi e testi.
    Sii paziente! Ci vuole tempo per creare una partitura con un bel aspetto grafico.
    Una volta che è completata, puoi vederla e poi inviarla alla stampante oppure su un file come documento PDF.

en: Print Selection
it: Stampa la selezione

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
it: Mostra la musica selezionata nel lettore PDF

en: Export Selection as PNG
it: Esporta selezione come PNG

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
it: Mostra un estratto musicale nel visualizzatore immagini

en: Print Movement
it: Stampa il movimento

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
it: Crea il movimento corrente e apre una finestra di dialogo per la stampa

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
it: Crea la partitura con LilyPond e apre la finestra di dialogo per la stampa

en: Print Part
it: Stampa la parte

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
it: Crea la parte corrente (quella su cui si trova il cursore).

en: Close Score
it: Chiudi la partitura

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
it: Chiude la partitura corrente. Altre partiture (schede) resteranno aperte

en: Quit
it: Chiudi

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
it: Chiude il programma Denemo - chiude le schede una alla volta.

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Redoes the next of the steps you have Undone
it: Ripete l'ultima azione annullata

en: Select
it: Seleziona

en: Selecting stretches of notes
it: Selezionare tratti di note

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
it: Copia la musica selezionata negli appunti di Denemo

en: Cut
it: Taglia

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
it: Taglia la musica selezionata negli appunti di Denemo

en: Paste
it: Incolla

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
it: Incolla gli appunti di Denemo nella partitura nella posizione del cursore

en: Paste LilyPond notes
it: Incolla le note LilyPond

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
it: Incolla le note di LilyPond dagli appunti testuali
    Verrà importata la musica scritta nella sintassi di LilyPond
    Apri il file LilyPond in un editor di testo, copia la parte con le note (solitamente Ctrl+C nell'editor di testo) e poi usa questo comando.

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
it: Cambia alcune proprietà integrate della partitura corrente. Verrà aperta una finestra di dialogo

en: Change Preferences
it: Cambia le preferenze

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
it: Imposta e salva le preferenze che determinano come Denemo si comporti all'avvio.
    Gli utenti esperti possono modificare il file .denemo-XXXX/denemorc per aggiungere nuove opzioni

en: Customize Commands, Shortcuts ...
it: Personalizza i comandi, le scorciatoie, ...

en: Set actions to take in response to keypresses
it: Imposta le azioni da prendere in risposta alla pressione di tasti

en: Save Command Set
it: Salva l'insieme di comandi

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
it: Salva i comandi e le scorciatoie correnti come predefinite

en: Manage Command Set
it: Gestisci l'insieme di comandi

en: View help, change and save keyboard shortcuts
it: Visualizza l'aiuto, cambia e salva le scorciatoie da tastiera

en: Swap Staffs
it: Scambia i righi

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
it: Scambia questo rigo con quello superiore.
    Attenzione: se hai inserito delle direttive per spostare una voce in un altro rigo
    potrebbe essere necessario reinserirle.

en: Split Voices
it: Separa le voci

en: Split off the next voice as a separate staff
it: Separa la prossima voce in un rigo separato

en: Join Voices
it: Unisci le voci

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
it: Unisci questo rigo come voce nel rigo precedente

en: Swap Movements
it: Scambia movimenti

en: Swap this movement with the one before
it: Scambia questo movimento con quello precedente

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
it: Va alla voce col numero più grande nel rigo, estendendo la selezione se presente

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
it: Va alla voce col numero più piccolo nel rigo, estendendo la selezione se presente

en: Move to Voice Up
it: Sposta alla voce superiore

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
it: Va alla voce col numero più grande nel rigo senza alterare la selezione

en: Move to Voice Down
it: Sposta alla voce inferiore

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
it: Va alla voce col numero più piccolo nel rigo senza alterare la selezione

en: Add Staff Before
it: Aggiungi rigo prima

en: Inserts a new staff before the current staff
it: Inserisce un nuovo rigo prima del rigo corrente

en: Add Staff After
it: Aggiungi rigo dopo

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
it: Inserisce/Aggiunge un nuovo rigo dopo quello corrente

en: Add Initial Staff
it: Aggiunge il rigo iniziale

en: Inserts a new staff at the top of the score
it: Inserisce un nuovo rigo in cima alla partitura

en: Add Last Staff
it: Aggiungi ultimo rigo

en: Inserts a new staff at the end of the score
it: Inserisce un nuovo rigo in fondo alla partitura

en: Delete Staff Before
it: Elimina rigo precedente

en: Deletes the staff before the current staff
it: Elimina il rigo che precede il rigo corrente

en: Delete Current Staff
it: Elimina rigo corrente

en: Deletes the current staff
it: Elimina il rigo corrente

en: Delete Staff After
it: Elimina rigo successivo

en: Deletes the staff after the current staff
it: Elimina il rigo che segue il rigo corrente

en: Add Voice
it: Aggiungi voce

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
it: Aggiunge una nuova voce (parte) al rigo corrente. Non è facile passare da una voce all'altra, quindi conviene usare l'unione dei righi

en: Built-in Staff Properties
it: Modifica le proprietà integrate del rigo

en: Change the built-in properties of the current staff
it: Cambia le proprietà integrate del rigo corrente

en: InsertMenu
it: Menù Inserisci

en: Insert
it: Inserisci

en: Menu:
    Clef
it: Menù:
    Chiave

en: Initial Clef
it: Chiave iniziale

en: Change the initial clef of the current staff
it: Cambia la chiave iniziale del rigo corrente

en: Clef Change
it: Cambio di chiave

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
it: Inserisci/Modifica un cambio di chiave al cursore

en: Keys
it: Tonalità

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
it: Menù:
    Imposta la tonalità o inserisci un cambiamento dell'armatura di chiave
    Aggiungi un diesis o un bemolle a un'armatura di chiave oppure
    nascondila quando si stampa

en: Initial Key
it: Tonalità iniziale

en: Set the initial key signature of the current staff
it: Imposta l'armatura di chiave iniziale del rigo corrente

note: GUI setup
en: Key Signature Change
it: Cambio di armatura di chiave

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
it: Inserisci/Modifica un cambio di tonalità nella posizione del cursore

en: Time Signatures
it: Indicazioni di tempo

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
it: Menù:
    Imposta l'indicazione di tempo, inserisce o modifica un cambio di tempo,
    nasconde un'indicazione di tempo nella stampa.
    Determina se usare stili numerici o tradizionali.

en: Inital Time Signature
it: Indicazione di tempo iniziale

en: Set the initial time signature of the current staff
it: Imposta l'indicazione di tempo iniziale

en: Time Signature Change
it: Cambio di indicazione di tempo

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
it: Modifica/Inserisci un cambio di indicazione di tempo per la misura corrente

en: Set Notehead
it: Imposta la testa di nota

en: Change the type of notehead for the current note
it: Cambia il tipo di testa di nota per la nota corrente

en: Auto Stemming
it: Gambo automatico

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
it: Inserisce un oggetto gambo neutrale. Questo attiva le direzioni automatiche dei gambi. Puoi cliccare su questa etichetta e usare il comando Gambo su per cambiare direzione del gambo

en: Add Lyric Verse
it: Aggiungi un verso

en: Add a verse of lyrics
it: Aggiunge un verso per il testo

en: Delete Verse
it: Elimina verso

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
it: Elimina il verso corrente dalla voce corrente

en: Insert/Edit Figured Bass
it: Inserisci/Modifica il basso continuo

en: Delete Figures
it: Elimina i numeri del basso continuo

en: Delete the figured bass on the current staff
it: Elimina il basso continuo sul rigo corrente

en: Delete Chord Symbols
it: Elimina i simboli degli accordi

en: Delete the chord symbols on the current staff
it: Elimina i simboli degli accordi sul rigo corrente

en: Hide Figures (Print)
it: Nascondi i numeri del basso continuo (Stampa)

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
it: Nasconde il basso continuo sul rigo corrente nella stampa

en: Show Figures (Print)
it: Mostra i numeri del basso continuo (Stampa)

en: Show the figured bass on the current staff on printing
it: Mostra il basso continuo sul rigo corrente nella stampa

en: Edit Chord Symbols
it: Modifica i simboli degli accordi

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
it: Permette di aggiungere i simboli di accordo alla nota corrente. Ad esempio, cis:dim7 per un Do diesis con settima diminuita. Vedi la documentazione di LilyPond

en: Edit Directives
it: Modifica direttive

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
it: Modifica qualsiasi direttiva attaccata all'accordo/nota al cursore.

en: Edit Staff Directives
it: Modifica le direttive del rigo

en: Edit any directives attached to staff.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita al rigo.

en: Edit Voice Directives
it: Modifica le direttive della voce

en: Edit any directives attached to voice.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita alla voce.

en: Edit Score Directives
it: Modifica le direttive della partitura

en: Edit any directives attached to score.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita alla partitura.

en: Edit Movement Directives
it: Modifica le direttive del movimento

en: Edit any directives attached to movement.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita al movimento.

en: Edit Clef Directives
it: Modifica le direttive della chiave

en: Edit any directives attached to clef.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita alla chiave.

en: Edit Time Signature Directives
it: Modifica le direttive dell'indicazione di tempo

en: Edit any directives attached to time signature.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita all'indicazione di tempo.

en: Edit Key Signature Directives
it: Modifica le direttive dell'armatura di chiave

en: Edit any directives attached to key signature.
it: Modifica qualsiasi direttiva riferita all'armatura di chiave.

en: Navigation
it: Navigazione

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
it: Spostare il cursore all'interno del movimento corrente, impostare i segnalibri, cercare cose nella partitura

en: Go to Measure
it: Vai alla misura

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
it: Apre una finestra di dialogo per spostarsi su una misura in particolare

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
it: Il cursore va all'inizio del rigo/voce, estendendo la selezione se presente

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
it: Il cursore va alla fine del rigo/voce, estendendo la selezione se presente

en: Move to Staff/Voice Beginning
it: Sposta all'inizio del rigo/voce

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
it: Il cursore va all'inizio del rigo/voce senza estendere la selezione (se presente)

en: Move to Staff/Voice End
it: Sposta alla fine del rigo/voce

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
it: Il cursore va alla fine del rigo/voce senza estendere la selezione (se presente)

en: Next Movement
it: Prossimo movimento

en: Go to the next movement
it: Va al prossimo movimento

en: Previous Movement
it: Movimento precedente

en: Go to the previous movement
it: Va al movimento precedente

en: Delete Movement
it: Elimina movimento

en: Delete the current movement
it: Elimina il movimento corrente

en: Stop Playback
it: Ferma la riproduzione

en: Playback Properties
it: Proprietà di riproduzione

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
it: Permette di specificare le proprietà usate nella riproduzione (midi)

en: Browse Manual
it: Sfoglia il manuale

en: Opens a browser on the user manual
it: Apre il manuale utente in un browser

en: About
it: Informazioni

en: Gives the version number etc of this program
it: Dà il numero di versione del programma e altre informazioni

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
it: Mostra una lista delle scorciatoie attualmente disponibili. Spiega anche come impostarle.

en: More
it: Altro

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
it: Permette di scegliere ulteriori comandi/elementi di menù dal disco

en: More Commands
it: Ulteriori comandi

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
it: Permette di scegliere ulteriori comandi/elementi di menù tra quelli standard

en: My Commands
it: Miei comandi

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
it: Permette di scegliere ulteriori comandi/elementi di menù tra quelli della tua collezione

en: Update Commands from Internet
it: Aggiorna i comandi da Internet

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
it: Aggiorna l'insieme di comandi disponibili da Denemo.org
    Usa Ulteriori comandi dopo che l'aggiornamento è finito

en: Open Recent
it: Apri recenti

en: Open previously used files
it: Apri file usati di recente

en: Import File
it: Importa file

en: Menu:
    Import the supported file formats
it: Menù:
    Importa i formati di file supportati

en: Export As
it: Esporta come

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
it: Menù:
    Esporta la musica in un altro formato.
    Questi formati non supportano tutte le funzionalità della partitura.

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
it: Cancella la lista di altezze posizionate sopra le note

en: Create Snippet
it: Crea frammento

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
it: Copia la selezione come frammento musicale o schema ritmico per le note a seguire quando vengono inserite

en: Delete Snippet
it: Elimina frammento

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
it: Elimina il frammento musicale/schema ritmico selezionato

en: Classic Mode
it: Modalità classica

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
it: Menù:
    Spostare il cursore e inserire le note o le pause

en: Select Note
it: Seleziona nota

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
it: Menù:
    Spostare il cursore sul più vicino ...

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
it: Menù:
    Comandi per le note: inserimento, eliminazione, etc.

en: Stem Direction
it: Direzione del gambo

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
it: Menù:
    Comandi che regolano la direzione in su o in giù del gambo

en: Notehead Types
it: Tipi di teste di nota

en: Menu:
    Different types of notehead
it: Menù:
    Diversi tipi di teste di nota

en: Tied Notes
it: Note con legature di valore

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
it: Menù:
    Creare note con legature di valore
    Da non confondere con le legature di portamento!!

en: Display Effects
it: Effetti del display

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
it: Menù:
    Effetti che servono solo nella finestra di Denemo,
    non hanno alcun effetto sulla pagina stampata.

en: Articulations
it: Articolazioni

en: Menu:
    Articulations
it: Menù:
    Articolazioni

en: Slurs
it: Legature di portamento

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
it: Menù:
    Legature di portamento
    Da non confondere con le legature di valore, che hanno lo stesso aspetto nella stampa
    Le legature di portamento nel display di Denemo hanno dei piccoli segni di spunta alle estremità.

en: Grace Notes
it: Abbellimenti

en: Menu:
    Grace Notes
it: Menù:
    Abbellimenti

en: Score
it: Partitura

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
it: Menù:
    Comandi che modificano l'intero brano musicale in tutti i movimenti.

en: Instruments
it: Strumenti

en: Menu:
    Instruments
it: Menù:
    Strumenti

en: Markings
it: Segni

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
it: Menù:
    Segni da applicare alla nota al cursore.
    Comprende le articolazioni, i numeri di corda, i simboli di accordo, testo...

en: Text/Symbol
it: Testo/Simbolo

en: Menu:
    Text and symbol Markings
it: Menù:
    Segni testuali e simboli

en: Fingerings etc for Instruments
it: Diteggiature etc. per strumenti

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
it: Menù:
    Segni sulle partiture per strumenti

en: Note Insertion
it: Inserimento delle note

en: Menu:
    Inserting the note ...
it: Menù:
    Inserire le note...

en: Lyrics
it: Testo vocale

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
it: Menù:
    Il testo vocale è fatto di sillabe che possono essere posizionate sotto o sopra le note della voce a cui sono collegate
    Si possono usare il trattino - e il trattino basso _ per cambiare la posizione, in modo analogo alle legature di portamento poste tra le note. Per separare le sillabe si possono usare indifferentemente spazi, tabulazioni o a capo.

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
it: Menù:
    Le direttive istruiscono Denemo a fare qualcosa di speciale con l'oggetto a cui sono collegate
    o nel punto del brano in cui sono poste
    Ad esempio far sì che il compositore tipografico faccia qualcosa di speciale
    o inviare istruzioni MIDI che alterano la riproduzione
    o anche avviare un'azione, come creare un collegamento al manoscritto sorgente

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
it: Menù:
    Spostare il cursore di Denemo nel brano

en: Insert Note
it: Inserisci nota

en: Menu:
    Entering notes
it: Menù:
    Inserire note

en: Articulation
it: Articolazione

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
it: Menù:
    Segni posti su note e accordi

en: Menu:
    Editing
it: Menù:
    Modificare

en: Measure
it: Misura

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
it: Menù:
    Manipolare le misure
    Comandi che si applicano alla misura corrente

en: Menu:
    Commands for staffs
it: Menù:
    Comandi per i righi

en: Playback
it: Riproduzione

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
it: Menù:
    Suonare la musica attraverso la scheda audio del computer.
    Si può riprodurre l'intero brano o una sua parte attraverso i contrassegni verde e rosso (inizio e fine della riproduzione)
    I Controlli di riproduzione (dal menù Visualizza) permettono di impostare o ripristinare questi contrassegni e di riprodurre in loop mentre si modifica la partitura

en: Select Duration
it: Seleziona durata

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
it: Menù:
    Modificare la durata prevalente o lo schema ritmico

en: Append/Edit
it: Aggiungi/Modifica

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
it: Menù:
    Aggiungere, modificare e eliminare note

en: Append/Edit Note
it: Aggiungi/Modifica nota

en: Menu:
    Appending or Editing notes
it: Menù:
    Aggiungere o modificare note

en: Append/Insert Duration
it: Aggiungi/Inserisci durata

en: Menu:
    Appending or Editing durations
it: Menù:
    Aggiungere o modificare le durate

en: Cursor
it: Cursore

en: Menu:
    Moving the cursor
it: Menù:
    Spostare il cursore

en: Cursor to Note
it: Cursore sulla nota

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
it: Menù:
    Spostare il cursore sulle posizioni delle note

en: Clefs
it: Chiavi

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
it: Menù:
    Inserisci/cambia chiave, imposta la chiave iniziale, nascondi la chiave nella stampa,
    o mostrala in una chiave diversa

en: Chords
it: Accordi

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
it: Menù:
    Comandi per creare accordi. Attenzione: i simboli di accordo e il basso continuo fanno parte dei segni riferiti alle note.
    Vedi il menù Note/Pause

en: Add Note
it: Aggiungi nota

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
it: Menù:
    Aggiungere note a una nota o accordo al cursore per creare accordi

en: Chords Symbols
it: Simboli di accordo

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
it: Menù:
    Aggiungere i simboli di accordo sopra la musica

note: KEY_MARGIN
en: Figured Bass
it: Basso continuo

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
it: Menù:
    Aggiungere i numeri del basso continuo

en: Measures
it: Misure

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
it: Menù:
    Misure: aggiungere, eliminare, navigare, etc.

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
it: Menù:
    Inserire note, misure, righi, armature di chiave, etc.

en: Add Staff
it: Aggiungi rigo

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
it: Menù:
    Inserire un nuovo rigo posizionato in modo relativo al rigo corrente

en: Insert Movement
it: Inserisci movimento

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
it: Menù:
    Inserisci un nuovo movimento posizionato in modo relativo al movimento corrente

en: Insert at Cursor
it: Inserisci al cursore

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
it: Menù:
    Inserire note di una certa durata all'altezza della nota in cui si trova il cursore

en: Change
it: Cambia

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
it: Menù:
    Cambiare le proprietà di note, misure, righi, armature di chiave, etc.

en: Notes/Durations
it: Note/Durate

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
it: Menù:
    Azioni senza modalità su note/pause

en: Notes/Rests
it: Note/Pause

en: Menu:
    Commands for notes/rests
it: Menù:
    Comandi per note/pause

en: Rest Insertion
it: Inserimento della pausa

en: Menu:
    Modeless entry of rests
it: Menù:
    Inserimento senza modalità di pause

en: Educational
it: Didattica

en: Menu:
    Educational Games
it: Menù:
    Giochi didattici

en: Edit Directive(s)
it: Modifica le direttive

en: Menu:
    Editing directives
it: Menù:
    Modificare le direttive

en: Change Note
it: Cambia nota

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
it: Menù:
    Cambiare la nota al cursore sul più vicino ...

en: Edit Duration
it: Modifica durata

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
it: Menù:
    Modifica la durata della nota corrente

en: Change Rest
it: Cambia pausa

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
it: Menù:
    Cambia la durata della pausa corrente

en: Expression Marks
it: Segni di espressione

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
it: Menù:
    Dinamica, staccato, legature di portamento e di valore e altri segni di espressione

en: Dynamics
it: Dinamica

en: Dynamic markings
it: Segni di dinamica

en: Ornaments
it: Ornamenti

en: Menu:
    grace notes etc
it: Menù:
    abbellimenti, etc.

en: Other
it: Altro

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
it: Testo vocale, simboli di accordo, bassi continui, etc.

en: Others
it: Altri

en: Less used actions
it: Azioni meno usate

en: Favorites
it: Preferiti

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
it: Inserimenti di LilyPond personalizzati. Salva gli inserimenti più utilizzati con un nome che descrive cosa fanno

en: Add Favorite
it: Aggiungi preferito

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
it: Menù:
    Aggiungi un inserimento LilyPond personalizzato al menù dei preferiti

en: Tuplets
it: Gruppi irregolari

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
it: Menù:
    Inserire terzine o altri gruppi irregolari

en: Menu:
    Deleting notes, measures, staffs, key signatures as well as meta-objects such as imported MIDI or audio recordings.
it: Menù:
    Eliminazione di note, misure, righi, armature di chiave e anche dei meta-oggetti come i MIDI importati e le registrazioni audio.

en: Beaming
it: Disposizione delle travature

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
it: Menù:
    Disposizione delle travature: controllare quali note sono legate insieme da travature

en: Conditional Directives
it: Direttive condizionali

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
it: Menù:
    Per far sì che le direttive siano applicate soltanto a una formattazione dello spartito o omesse da una formattazione

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
it: Menù:
    Per dare istruzioni MIDI durante la riproduzione nel momento indicato dalla posizione corrente del cursore.

en: PC Keyboard
it: Tastiera del computer

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
it: Menù:
    Scegli tra vari modi di inserire le note dalla tastiera del computer.

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
it: Menù:
    Scegli tra vari modi di usare il mouse.

en: Print Transposed
it: Stampa trasposto

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
it: Menù:
    Trasporre la partitura quando si stampa.

en: Start/Stop Transposing
it: Inizio/Fine della trasposizione

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
it: Menù:
    Inserire contrassegni di inizio/fine della trasposizione da fare in fase di stampa. I contrassegni riguardano soltanto la musica del rigo o voce in cui si trovano.

en: Inserting Barlines
it: Inserimento delle stanghette

en: Seek
it: Cerca

en: Titles
it: Titoli

en: Print Layout
it: Formattazione per la stampa

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
it: Menù:
    Comandi che modificano la formattazione della partitura stampata.

en: Capture Score
it: Cattura la partitura

en: Staff Groupings (Braces)
it: Gruppi di pentagramma (graffa)

en: Menu:
    Various sorts of brace linking the staffs together. These may be nested, see the Score Layout view for a display of the staff groups created.
it: Menù:
    Vari tipi di graffa che collegano i righi. Possono essere annidati, si veda la visualizzazione della formattazione dello spartito per vedere i gruppi di righi creati.

en: Add Note Above Base of Chord
it: Aggiungi la nota sopra la base dell'accordo

en: Add Note Below Top of Chord
it: Aggiungi la nota sotto la cima dell'accordo

en: Change Duration of Note
it: Cambia durata della nota

en: Menu:
    Commands to include other durations in a chord (instead of polyphony - this is specialized stuff!) The note at the cursor height is altered.
it: Menù:
    Comandi per aggiungere altre durate in un accordo (invece della polifonia - si tratta di una funzione apposita!). La nota che si trova all'altezza del cursore viene modificata.

note: 0 - Open String
en: Fingerings
it: Diteggiature

en: Transpose Music
it: Trasponi la musica

en: Menu:
    Alters the note/chord at the cursor or the selection transposing it by the interval chosen. This alters the music in the score - see other transpose options for transposing the printed output, leaving the music untouched.
it: Menù:
    Altera la nota/accordo al cursore o la selezione trasponendola dell'intervallo scelto. Viene modificata la musica della partitura - ci sono altre opzioni di trasposizione che hanno effetto solo su ciò che si vede nella stampa, lasciando la musica inalterata.

en: Make a Directive Conditional
it: Rendi condizionale una direttiva

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
it: Menù:
    Contrassegna la direttiva al cursore in modo che sia applicata soltanto alla formattazione corrente o per escludere la formattazione corrente. Si usa ad esempio per escludere i segni di prima e seconda volta per le parti che non ne hanno bisogno.

en: Single Random Note
it: Nota singola casuale

en: Generate Rhythm from String
it: Genera ritmo dalla stringa

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
it: Menù:
    Creare ritmi da una sequenza di caratteri.

en: Notation Magick
it: Notazione magica

en: Display Zoom
it: Ingrandimento del display

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
it: Menù:
    Ingrandimento della finestra di Denemo. Di solito si usa Ctrl e la ruota del mouse per regolarlo.

en: Aural Training
it: Training dell'ascolto

en: Note Reading
it: Lettura delle note

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
it: Menù:
    Giochi per testare l'abilità nel leggere la musica. Esiste anche (da un'altra parte) una funzionalità di verifica delle altezze, che permette di testare l'abilità di suonare attraverso un dispositivo Midi.

en: Simple Titling
it: Titolazione semplice

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
it: Menù:
    Comandi per posizionare i titoli all'inizio della musica (e di ogni movimento, se necessario). Da non confondere con i titoli del libro.

en: Book Titling
it: Titolazione del libro

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
it: Menù:
    Comandi per creare la pagina del titolo, l'indice, i commenti, le appendici, etc.

en: Palettes
it: Pannelli

en: Spanning
it: Estensione

en: Menu:
    Commands to tell the typesetter to start or stop a particular effect. Use these around passages that are to be treated differently, or over which a marking should be placed.
it: Menù:
    Comandi per dire al compositore tipografico di iniziare o terminare un particolare effetto. Da usare per dei passaggi che devono essere trattati diversamente o sui quali si desidera mettere un contrassegno.

en: Typesetter
it: Compositore tipografico

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to do something at the cursor position.
it: Menù:
    Istruzioni per il compositore tipografico per fare qualcosa nella posizione del cursore.

en: Part-Combining
it: Unione di due parti in un rigo

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to combine two voices in various ways.
it: Menù:
    Istruzioni per il compositore tipografico per combinare due voci in vari modi.

en: Object Menu
it: Menù degli oggetti

en: Menu:
    Commands for working with the musical object hierarchy.
it: Menù:
    Comandi per lavorare con la gerarchia di oggetti musicali.

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Menu:
    The top level commands for operating Denemo.
it: Menù:
    I comandi di livello più alto per far funzionare Denemo.

en: Could not parse command line: %s
it: Impossibile analizzare la linea di comando: %s

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
it: Forma obsoleta, usa una versione precedente di Denemo per convertirla

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
it: Il prologo personalizzato non è più supportato. Usare il prefisso della direttiva dello spartito

en: Erroneous call
it: Chiamata errata

en: No name
it: Nessun nome

en: No label
it: Nessuna etichetta

en: No indication what this done beyond the name and label
it: Nessuna indicazione su cosa è stato fatto oltre al nome e all'etichetta

en: This should not happen...
it: Questo non dovrebbe accadere...

en: List of all current command shortcuts
    The name of the shortcut key is given first 
    E.g. "0" is the shortcut name of the number key for the number zero.
    (a "," separates the two names if is a two-key shortcut)
    Then the label as it appears in the menu
    and finally the tooltip.
    You can search the tooltip in the Command Center to locate the command. See View->Command Center.
    This list is in alphabetical order by name.
    ----------------
it: Lista delle scorciatoie di tutti gli attuali comandi
    Appare prima il nome del tasto scorciatoia.
    Per esempio, "0" è il nome della scorciatoia del tasto numerico per il numero zero.
    (una "," separa due nomi in caso di una scorciatoia a due tasti)
    Poi appare l'etichetta come appare nel menù
    e infine il suggerimento.
    È possibile cercare il suggerimento nel Centro dei comandi per trovare il comando. Vedi Visualizza->Centro dei comandi.
    Questa lista è in ordine alfabetico per nome.
    -----------------

en: Shortcut key name:
it: Nome del tasto scorciatoia:

en: 
    End of shortcuts
it: 
    Fine delle scorciatoie

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
it: Il comando %s risponde alla scorciatoia %s

en: Lose the shortcut %s for this?
it: Abbandonare la scorciatoia %s per questo comando?

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
it: Impossibile creare .denemo/actions per i propri comandi personalizzati

en: Key Map Loading
it: Caricamento della mappa dei tasti

en: Load Shortcuts only?
it: Caricare solo le scorciatoie?

en: Cannot access your local .denemo
it: Impossibile accedere alla directory locale .denemo

en: Installation error
it: Errore di installazione

en: Command
it: Comando

en: Commands
it: Comandi

en: Deleted
it: Eliminato

en: Search
it: Cerca

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
it: Il caricamento di intere cartelle di comandi non è ancora supportato

en: Return
it: Invio

en: Unable to locate the script %s
it: Impossibile trovare lo script %s

en: Unable to load the script %s
it: Impossibile caricare lo script %s

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
it: Processo genitore: processo figlio terminato, pid = %d, stato di uscita = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
it: Processo genitore: processo figlio terminato dal segnale %d, pid = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
it: Processo genitore: processo figlio fermato dal segnale %d, pid = %d

en: Parent: child exited magically, pid = %d
it: Processo genitore: processo figlio terminato magicamente, pid = %d

en: Process scheme commands in pathtofile on file open
it: Elabora i comandi Scheme nel percorso del file alla sua apertura

en: path
it: percorso

en: Process scheme commands from system file on file open
it: Elabora i comandi Scheme dai file di sistema all'apertura del file

en: Process the scheme on startup
it: Elabora il codice Scheme all'avvio

en: scheme
it: Scheme

en: Abort on scheme errors
it: Interrompi in caso di errori scheme

en: Don't log any message
it: Non salvare alcun messaggio nei log

en: Display every messages
it: Mostra tutti i messaggi

en: Launch Denemo without GUI
it: Avvia Denemo senza interfaccia grafica

en: Print version information and exit
it: Mostra informazioni sulla versione e esce

en: Audio driver options
it: Opzioni del driver audio

en: options
it: opzioni

en: Midi driver options
it: Opzioni del driver Midi

en: GNU Denemo version
it: GNU Denemo versione

en: Denemo is a graphical music notation editor.
    It uses GNU Lilypond for music typesetting.
    Denemo is part of the GNU project.
it: Denemo è un editor grafico di notazione musicale.
    Usa GNU LilyPond per la composizione tippgrafica.
    Denemo fa parte del progetto GNU.

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
it: Segnala i bug a http://www.denemo.org
    GNU Denemo, un editor di notazione musicale libero e open source

en: This program is provided with absolutely NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
it: Questo programma viene fornito SENZA GARANZIA; maggiori dettagli nel file COPYING.

en: This software may be redistributed and modified under the terms of the GNU General Public License; again, see the file COPYING for details.
it: Questo software può essere modificato e ridistribuito secondo i termini della licenza GNU General Public License; di nuovo,maggiori dettagli nel file COPYING.

en: You may need to set GUILE_LOAD_PATH to the directory where you have ice9 installed
it: Potrebbe essere necessario impostare la variabile GUILE_LOAD_PATH sulla directory in cui è installato ice9

en: Could not start graphical interface.
it: Impossibile avviare l'interfaccia grafica.

en: Could not start Audio input
it: Impossibile avviare l'input audio

en: Save Script
it: Salva script

en: Over-write previous version of the script for
it: Sovrascrivi la versione precedente dello script per

en: No script saved
it: Nessuno script salvato

en: There is already an initialization script here
it: C'è già uno script di inizializzazione qui

en: Wrote init.scm
it: Scritto init.scm

en: Shall I execute it now?
it: Eseguirlo ora?

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
it: Impossibile creare init.scm;
    occorre creare il proprio elemento del menù
    prima di creare lo script di inizializzazione per esso

en: Create a new menu item
it: Crea un nuovo elemento del menù

en: Give menu label:
it: Assegna un'etichetta al menù:

en: My Label
it: Mia etichetta

en: Give explanation of what it does:
it: Spiega che cosa fa:

en: Prints my special effect
it: Stampa il mio effetto speciale

en: Do you want the new menu item in a submenu?
it: Vuoi che il nuovo menù sia in un sottomenù?

en: Give a label for the Sub-Menu
it: Assegna un'etichetta al sottomenù

en: Sub Menu Label
it: Etichetta del sottomenù

en: Duplicate Name
it: Duplica il nome

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
it: Un comando con questo nome è già presente nei propri menù personalizzati: sovrascriverlo?

note: g_print ("Loading from %s\n", xml_path);
en: New Command Added
it: Nuovo comando aggiunto

en: Do you want to save this with your default commands?
it: Vuoi salvarlo insieme ai tuoi comandi predefiniti?

en: Typeset Music
it: Crea lo spartito

en: Command Center
it: Gestore dei comandi

en: Score Layout
it: Formattazione della partitura

en: Snippets
it: Frammenti

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
it: Mostra/Nascondi la barra  degli strumenti che permette di
    salvare e inserire frammenti di musica e di inserire note secondo lo schema ritmico di un frammento

en: Tools
it: Strumenti

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
it: Mostra/Nascondi la barra degli strumenti per le operazioni comuni sui file musicali

en: Playback Control
it: Controlli di riproduzione

en: Show/hide playback controls
it: Mostra/Bascondi i controlli di riproduzione

en: Midi In Control
it: Controllo dell'ingresso Midi

en: Show/hide Midi Input controls
it: Mostra/Nascondi i controlli dell'ingresso Midi

en: Titles, Buttons etc
it: Titoli, pulsanti, etc.

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
it: Mostra/Nascondi un menù che è disposto per oggetti
    Le azioni disponibili per gli oggetti delle note cambiano a seconda del modo

en: Scheme Script
it: Script Scheme

en: No External Input
it: Nessun input esterno

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
it: Inserimento delle note solo attraverso la tastiera del computer
    Ignora gli strumenti MIDI o i microfoni connessi.

en: Midi Input
it: Input Midi

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
it: Input da un sorgente MIDI. Imposta prima il sorgente in Modifica → Cambia Preferenze → Audio/Midi
    Usa Visualizza → Controlli dell'ingresso MIDI per controllare cosa fa l'input.

en: Audio Input
it: Input audio

en: Enable pitch entry from microphone
it: Abilita l'inserimento di altezze dal microfono

en: Place Command in a Palette
it: Metti il comando in un pannello

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Save Graphic")); GtkSettings* settings = gtk_settings_get_default(); gtk_settings_set_long_property  (settings,"gtk-menu-images",(glong)TRUE, "XProperty"); item = gtk_image_menu_item_new_from_stock("Save Graphic", gtk_accel_group_new());
en: Save Graphic
it: Salva il simbolo grafico

en: Upload this Script to denemo.org
it: Carica questo script su denemo.org

en: Save Script as New Menu Item
it: Salva script come nuovo elemento del menù

note: options for getting/putting init.scm
en: Get Initialization Script for this Menu
it: Ottieni lo script di inizializzazione per questo menù

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
it: Imposta lo script come script di inizializzazione di questo menù

en: Menu:
it: Menù:

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
it: Clicca qui e poi passa col mouse sopra gli elementi del menù per scoprire cosa fanno

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
it: Clic sinistro per eseguire il comando, premi un tasto per assegnare una scorciatoia al comando,
    clic destro per ottenere un menù dal quale puoi
    creare un pulsante per questo comando, o una scorciatoia con due tasti o altre opzioni ancora

note: g_print("Menu %s has no action\n", name);
en: Menu:
    named "
it: Menù:
    chiamato "

en: " located at
it: " collocato in

en:  in the menu system
it:  nel menù di sistema

en: Denemo Upgrade
it: Aggiornamento di Denemo

en: Could not create .denemo for you personal settings
it: Impossibile creare .denemo per le impostazioni personali

note: FIXME this is only a hint; perhaps we should embed the progress bar in the status line...
en: Progress
it: Avanzamento

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: Error
it: Errore

en: Chord
it: Accordo

en: Note
it: Nota

en: Rest
it: Pausa

en: , begin slur
it: , inizia la legatura di portamento

en: , end slur
it: , termina la legatura di portamento

en: , tied
it: , legato

en: , begin cresc.
it: , inizia cresc.

en: , end cresc.
it: ,  termina cresc.

en: , begin dim.
it: , inizia dim.

en: , end dim.
it: , termina dim.

en: , grace note
it: , nota di abbellimento

en: Tuplet %d/%d
it: Gruppo irregolare %d/%d

en: End tuplet
it: Termina il gruppo irregolare

en: Clef change
it: Cambio di chiave

en: Time signature change
it: Cambio di indicazione di tempo

en: Key signature change
it: Cambio di armatura di chiave

en: Stem directive: %s
it: Direttiva del gambo: %s

en: stem down
it: gambo in giù

en: stem up
it: gambo in su

en: normal stemming
it: gambo normale

en: Dynamic: %s
it: Dinamica: %s

en: Unknown Tag
it: Etichetta sconosciuta

en: Not all layouts
it: Non tutte le formattazioni

en: Cursor on an unknown object
it: Cursore su un oggetto sconosciuto

en: Cursor not on any object
it: Cursore non associato ad alcun oggetto.

en:  Staff %d Measure %d Position %d %s
it:  Rigo %d Misura %d Posizione %d %s

en: Appending
it: In aggiunta

en: Not Appending
it: Non in aggiunta

en: Mouse shortcut <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
it: La scorciatoia del mouse <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca il comando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Mouse Shortcut
it: Scorciatoia del mouse

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
it: La pressione del tasto <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca il comando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Key Presses <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoke command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
it: La pressione dei tasti <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca il comando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Single Key Press
it: Pressione di un singolo tasto

en: Two Key Presses
it: Pressione di due tasti

en: Key Press
it: Pressione di tasto

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Is not a shortcut.
    %s
it: Il tasto <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> non è una scorciatoia.
    %s

en: (The menus are now restored in case you are lost.)
it: (I menù vengono ora ripristinati nel caso in cui si sia confusi.)

en: First Key Press
it: Prima pressione del tasto

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Awaiting continuation
it: Pressione del tasto <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> In attesa di proseguire

en: Key + Mouse
it: Tasto + Mouse

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
it: Pressione del tasto <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Unnamed
it: Senza nome

en: No selection text available
it: Selezione del testo non disponibile

en: Could not make folder %s for the downloaded commands
it: Impossibile creare la cartella %s per i comandi scaricati

en: You have made changes to the commands you have
it: Introdotte modifiche ai comandi presenti

en: Do you want to save the changes?
it: Vuoi salvare le modifiche?

en: MIDI Controller Active?
it: Controller MIDI attivo?

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
it: Spengere la tastiera MIDI
    se non lo si è ancora fatto

en: Recording + Play Along
it: Registrazione + accompagnamento

en: Play Along
it: Accompagnamento

en: Checking Pitches
it: Verifica delle altezze

en: Listening to Pitches
it: Ascolto delle altezze

en: Starting a Chord
it: Iniziare un accordo

en: Appending/Editing Pitches
it: Aggiungere/Modificare le altezze

en: Recording
it: Registrazione

en: Mouse Conductor ON
it: Mouse direttore d'orchestra attivo

en: Mouse Conductor OFF
it: Mouse direttore d'orchestra disattivo

en: Switch to Normal Playback
it: Passa alla riproduzione normale

en: Switch to Play Along Playback
it: Passa alla riproduzione di accompagnamento

en: The preference set for recording time is 0 - nothing can be recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
it: La preferenza impostata per il tempo di registrazione è 0: niente può essere registrato.
    Vedi Modifica → Cambia preferenze → Audio/Midi

en: No selection to create a music snippet from
    See Edit → Select menu for selecting music to snip
it: Nessuna selezione da cui creare il frammento musicale
    Aprire il menù Modifica → Seleziona per selezionare la musica da inserire

en: Command: %s
    
    Information:
    %s
it: Comando: %s
    
    Informazione:
    %s

en: Could not create button
it: Impossibile creare il pulsante

en: Could not create .denemo/actions/bitmaps for your graphics for customized commands
it: Impossibile creare .denemo/actions/bitmaps per i simboli grafici associati ai comandi personalizzati

note: FIXME allow fileselector here to change the name
en: Saving a graphic for use in the %s script
it: Salvataggio del simbolo grafico per il suo utilizzo nello script %s

en: Replace current graphic?
it: Sostituire il simbolo grafico corrente?

en: Denemo Main Window
it: Finestra principale di Denemo

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
it: Questa è la barra del menù principale, dove si trovano i menu per gli aspetti in gran parte non musicali (salvataggio, stampa, impostazione delle sorgenti di input, etc.). Si veda la barra del menu degli oggetti per i comandi che modificano la musica

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
it: Questa è la barra del menù degli oggetti, dove si trovano i comandi che modificano la musica. Sono disposti in ordine gerarchico: Partitura, Movimento, Rigo (che contiene le Voci) e poi le cose che vanno nel rigo, ovvero note, chiavi, etc. Direttive tratta di qualsiasi cosa si possa inserire tra le note per modificare il comportamento da quel punto della musica in poi.

en: You can populate this bar with buttons holding a snippet of music. The highlighted snippet is the <i>prevailing duration</i>, that is the next note entered will follow the rhythmic pattern of this snippet.
    You can enter the whole snippet by clicking on it, or using the command under ObjectMenu → Notes/Rests → Append/InsertDuration → Insert Snippet. You can also select the <i>prevailing snippet</i> using  ObjectMenu → Notes/Rests → Select Duration → Next Snippet.
    You can hide this bar (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display Note/Rest entry toolbar
it: Puoi popolare questa barra di pulsanti contenenti un frammento musicale. Il frammento selezionato determina la <i>durata prevalente</i>, ovvero la prossima nota inserita seguirà lo schema ritmico di questo frammento.
    Puoi inserire l'intero frammento cliccando su di esso o col comando Menù degli oggetti → Note/pause → Seleziona durata → Prossimo frammento.
    Puoi nascondere questa barra (per fare più spazio sullo schermo) tramite il menù Visualizza. Puoi impostare nelle preferenze che sia nascosta usando Menu principale → Modifica → Cambia preferenze → Mostra la barra di inserimento di note e pause

en: This tool bar contains a few conventional commands. You can hide it (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display general toolbar
it: Questa barra degli strumenti contiene pochi comandi convenzionali. Puoi nasconderla (per fare più spazio sullo schermo) tramite il menù Visualizza. Puoi impostare nelle preferenze che sia nascosta usando Menù principale → Modifica → Cambia preferenze → Mostra la barra generale degli strumenti

note: create_playbutton(inner, NULL, pb_first, GTK_STOCK_GOTO_FIRST); create_playbutton(inner,NULL, pb_rewind, GTK_STOCK_MEDIA_REWIND); create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>◀--</b></span>", pb_go_back, _("Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time\nThe
en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
it: Imposta il punto di inizio della riproduzione (barra verde) sulla nota al cursore.
    Le barre verde e rossa non appaiono finché non si è avviata la riproduzione o almeno non si è creata la base del tempo.

note: create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>--▶</b></span>", pb_next, _("Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time\nThe red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base."));
en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
it: Ferma la riproduzione. Premendo play successivamente la riproduzione riprenderà dal punto in cui si trova la barra verde, non da dove si è fermata.  Usa il pulsante Play/Pausa per questo.

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
it: Inizia a riprodurre dall'inizio (barra verde) alla fine (barra rossa).
    Mentre suona si può mettere in pausa e riprendere le riproduzione premendo di nuovo.

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
    Records live performance and/or playback,
    save to disk to avoid overwriting previous recordings.
it: Inizia/Ferma la registrazione dell'output audio da Denemo.
    Registra l'esecuzione dal vivo e/o la riproduzione,
    salvare su disco per evitare la sovrascrittura di registrazioni precedenti.

en: Exports the audio recorded to disk
it: Esporta l'audio registrato su disco

note: create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>◀--</b></span>", pb_previous, _("Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time\nThe red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base."));
en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
it: Imposta il punto finale della riproduzione (barra rossa) sulla nota al cursore.
    Le barre verde e rossa non appaiono finché non si è avviata la riproduzione o almeno non si è creata la base del tempo.

en: Panic
it: Panico

en: Reset
it: Ripristina

en: Playback Range
it: Estensione della riproduzione

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
it: Fa apparire una finestra di dialogo per inserire i tempi di inizio e fine della riproduzione.

note: GTK_WIDGET_UNSET_FLAGS(label, GTK_CAN_FOCUS);
en: Set the (initial) volume of the movement
it: Imposta il volume (iniziale) del movimento

note: Speed
en: Slowdown:
it: Rallenta:

en: Slow down the audio output maintaining the pitch
it: Rallenta l'output audio mantenendo uguale l'altezza

en: This tells you what will happen to a MIDI in event from your controller. Click here or use the Control Shift or ALT keys, or caps lock to affect what will happen. Moving the cursor into the display will revert to editing notes.
it: Avvisa cosa succederà a un evento dell'ingresso MIDI dal controller. Cliccare qui o usare i tasti Ctrl, Maiusc, Alt o il blocco del maiuscolo per modificare ciò  che accade. Spostando il cursore nel display si torna alla modifica delle note.

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
it: In modalità "suona insieme", cliccando Play la musica viene riprodotta fino a quando non raggiunge il cursore di Denemo
    Da quel momento occorre suonare le note al cursore per andare avanti nella riproduzione.
    Quindi se si imposta il cursore sulla prima nota della parte che si desidera suonare, dopo aver premuto play si può suonare insieme a Denemo, mentre Denemo riproduce le altre parti e aspetta se si suona una nota sbagliata.

en: This bar shows:
    Pending ♯ or ♭ sign (if the next note entered will be sharpened or flattened)
    The movement number
    Description of the object at the Denemo cursor
    Position and status (appending or inserting) of the cursor.
    If the Playback Controls are visible then the timing of the object at the cursor is shown.
    If MIDI in controls are visible the current enharmonic range is shown.
    When the first key of a two-key shortcut is pressed the possible continuations are shown here.
it: Questa barra mostra:
    Segni ♯ o ♭ in sospeso (se la prossima nota da inserire avrà il diesis o il bemolle)
    Il numero di movimento
    Descrizione dell'oggetto al cursore
    Posizione e stato (aggiunta o inserimento) del cursore.
    Se i controlli di riproduzione sono visibili viene mostrato il tempo dell'oggetto al cursore.
    Quando si preme il primo tasto di una scorciatoia a due tasti, vengono mostrate qui i completamenti possibili.

en: No MIDI filter
it: Nessun filtro MIDI

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
it: Quest'area mostra i filtri MIDI attivi. Può essere usata anche dai comandi per passare informazioni all'utente

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
it: Una barra dei pulsanti che può essere riempita di titoli e altri pulsanti generati dall'utente.
    Cliccando il pulsante si può modificare il titolo o il valore oppure eseguire l'azione del pulsante

en: ⬆stem
it: gambo⬆

en: ⬆⬇stems
it: gambi⬆⬇

en: No audio recording has been made.
    See Playback Controls - Record Button
it: Non è stata fatta alcuna registrazione audio.
    Vedi Controlli di riproduzione - pulsante Registra

en: The preference set for recording time is 0 - nothing is recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
it: L'impostazione delle preferenze per il tempo di registrazione è 0, ovvero niente viene registrato.
    Vedi Modifica → Cambia preferenze → Audio/Midi

en: %{error. defaulting to%}C
it: %{errore. si ripristina il valore predefinito%}C

en: %{error. defaulting to%}treble
it: %{errore. si ripristina il valore predefinito%}treble

en: %% ABC file generated by Denemo version
it: %% File ABC generato da Denemo versione

en: This scorelayout is purely for continuous typesetting, and will change as you edit the score.
    To get a real score layout turn off continuous typesetting in the Print View and typeset using Part, Movement or Typeset (Default Layout) buttons.
it: Questa formattazione serve solamente alla ricomposizione continua della partitura e cambia mentre si modifica la musica.
    Per ottenere una formattazione vera, si disattiva la composizione continua della partitura nella visualizzazione di stampa e si crea lo spartito usando i pulsanti Parte, Movimento o Crea lo spartito (formattazione predefinita).

en: Switch to Layout "%s"
it: Passa alla formattazione "%s"

en: Create Standard Score Layout
it: Crea la formattazione della partitura standard

en: Score Layout Options
it: Opzioni di formattazione della partitura

en: Temporary Score Layout
it: Formattazione temporanea della partitura

en: %{error. defaulting to%}c
it: %{errore. si ripristina il valore predefinito%}c

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
it: %% File LilyPond generato da Denemo versione

en: The score has been altered so that this LilyPond text is out of date - ignoring request
it: La partitura è stata modificata e questo codice LilyPond non è più aggiornato - si ignora la richiesta

en: No textbuffer
it: Buffer di testo non trovato

en: Could not open output file for writing
it: Impossibile aprire il file di output per la modifica

en: Filename does not have extension
it: Il nome del file non ha l'estensione

en: Find Current Object
it: Trova l'oggetto corrente

en: Move the text cursor in this window to the object that the Denemo cursor is on
it: Sposta il cursore del testo in questa finestra sull'oggetto su cui si trova il cursore di Denemo

en: Insert LilyPond Text
it: Inserisci il codice LilyPond

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
it: Inserisci il codice LilyPond nella posizione del cursore.
    Attenzione: premere prima Maiusc e il tasto sinistro del mouse per posizionare il cursore di Denemo

en: Typeset this LilyPond text
it: Crea lo spartito con questo codice LilyPond

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
it: Crea lo spartito usando il codice LilyPond corrente. Apparirà nella finestra di Stampa; qualsiasi errore viene mostrato in basso nel pannello degli errori.

en: Shift left click in music in this window to move the Denemo cursor the corresponding position
    Using arrows to move the cursor in the music here also moves the Denemo cursor.
    Right click for menu.
    Turn off continuous typesetting before using the score layout options.
it: Premere Maiusc e il tasto sinistro del mouse nella musica in questa finestra per spostare il cursore di Denemo nella posizione corrispondente
    Usando le frecce per spostare il cursore nella musica sposta anche il cursore di Denemo.
    Clic destro per il menù.
    Disattiva la composizione tipografica continua prima di usare le opzioni di formattazione della partitura.

en: PNG Image format (*.png)
it: Formato di immagine PNG (*.png)

en: CSound Score File (*.sco)
it: File di partitura CSound (*.sco)

en: Close without Saving
it: Chiudi senza salvare

en: The score %s has unsaved changes
it: La partitura %s ha modifiche non salvate

en: Save changes?
it: Salva i cambiamenti?

en: Load of recently used file %s failed
it: Fallito il caricamento del file %s recentemente utilizzato

en: You have a Script defined
it: È stato definito uno script

en: Could not create .denemo/templates for you personal templates
it: Impossibile creare .denemo/templates per i modelli personali

en: No examples directory in installation
it: Nessuna directory degli esempi nell'installazione

en: No templates directory in installation
it: Nessuna directory dei modelli nell'installazione

en: Load of file %s failed
it: Fallito il caricamento del file %s

en: File save failed
it: Salvataggio del file fallito

en: Export As
it: Esporta come

en: A file with the name %s already exists
it: Un file col nome %s esiste già

en: Could not interpret selection as LilyPond notes
it: Impossibile interpretare la selezione come note di LilyPond

en: Paste this music into your score?
it: Incollare questa musica nella partitura?

en: Can only paste LilyPond text into the last tab, sorry
it: È possibile incollare il codice LilyPond solo nell'ultima scheda

en: Spurious line number
it: Numero di linea spurio

en: Could not execute lilypond - check Edit->preferences → externals → lilypond setting
    and lilypond installation
it: Impossibile eseguire lilypond. Verificare l'impostazione Modifica → Preferenze → Programmi esterni → lilypond e l'installazione di lilypond

en: Denemo Typesetting
it: Composizione tipografica di Denemo

en: Already Typesetting
it: Composizione tipografica in corso

en: Abandon this typeset?
it: Abbandonare questa composizione tipografica?

en: Print Excerpt Range
it: Stampa l'estratto

en: Print from Measure
it: Stampa dalla misura

en: A range of music is selected
it: È stata selezionata una porzione di musica

en: Print whole file?
it: Stampare il file intero?

en: This piece has several movements
it: Questo brano ha vari movimenti

en: Print this part from all of them?
it: Stampare questa parte a partire da tutti i movimenti?

en: No selection to print
it: Nessuna selezione da stampare

note: FIXME set via gub
en: Manual Updates
it: Aggiornamenti manuali

en: Already doing a print
it: Stampa già in corso

en: Possibly Invalid
it: Forse non funzionante

en: Cursor not moved.
it: Cursore non spostato.

en: Check Score.
it: Controlla la partitura.

en: Cursor may have moved to error point in the score.
it: Il cursore potrebbe essersi spostato al punto della partitura in cui si trova l'errore.

en: LilyPond could not typeset this score.
it: LilyPond non è riuscito a creare questa partitura.

en: Current Movement
it: Movimento corrente

en: Excerpt Only
it: Solo l'estratto

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
it: Ora seleziona la testa della nota dove termina la legatura di portamento

en: Now select the notehead of the note where the tie ends
it: Ora seleziona la testa della nota dove termina la legatura di valore

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
it: Ora seleziona la testa della nota dove termina la travatura

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
it: Ora trascina i contrassegni di inizio/fine per suggerire la posizione e l'angolazione della legatura di portamento
    Clic destro quando hai fatto.

en: Now drag the begin/end markers to suggest tie position
    Right click when done.
it: Ora trascina i contrassegni di inizio/fine per suggerire la posizione della legatura di valore
    Clic destro quando hai fatto.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
it: Ora trascina i contrassegni di inizio/fine per suggerire la posizione e l'angolazione della travatura
    Clic destro quando hai fatto.

en: PDF creation
it: Creazione del PDF

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
it: Errore numero %d:
    Impossibile copiare %s su %s. Forse perché qualche altro processo sta usando il file di destinazione. Provare ancora con una nuova destinazione

en: Slur Angle/Position
it: Angolo/posizione della legatura di portamento

en: Repeat Slur Positioning Hint?
it: Ripetere il posizionamento suggerito per la legatura di portamento?

en: Slur Shape
it: Forma della legatura di portamento

en: Repeat Shaping Slur?
it: Ripetere la modifica della legatura di portamento?

en: Tie Shape
it: Forma della legatura di valore

en: Repeat Shaping Tie?
it: Ripetere la modifica della legatura di valore?

en: Operation Cancelled
it: Operazione annullata

en: Do not know what to repeat
it: Impossibile sapere cosa ripetere

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
it: Per modificare le posizioni degli oggetti (e altro), sposta il mouse finché non appare il cursore con la mano
    Clicca sull'oggetto e segui i suggerimenti.
    Per le travature, clicca sulla testa della nota da cui inizia la travatura.

en: Apply
it: Applica

en: Help for Tweaks
it: Aiuto per le modifiche

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
it: Questa finestra serve a modificare le decisioni tipografiche di LilyPond nel caso in cui non siano ottimali

en: Red dots and crosses (Off/On)
it: Punti e crocette rossi (Disattiva/Attiva)

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
it: Le posizioni esatte dei componenti grafici della partitura saranno contrassegnate con dei punti rossi
    e i punti di controllo delle curve con delle crocette rosse in modo da permettere modifiche precise
    Disattivarle prima di stampare!

en: Score Size
it: Dimensione della partitura

note: never true
en: Repeat
it: Ripetizione

note: this is to initialize the continuous/manual state hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_end (GTK_BOX (main_hbox), hbox, FALSE, TRUE, 0);
en: Duplex
it: Doppio

en: Measures before cursor:
it: Misure prima del cursore:

en: Measures after cursor:
it: Misure dopo il cursore:

en: Staffs before cursor:
it: Righi prima del cursore:

en: Staffs after cursor:
it: Righi dopo il cursore:

note: hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), hbox, TRUE, TRUE, 0);
en: All Movements
it: Tutti i movimenti

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
it: Se vistato, la formattazione corrente viene ricomposta ad ogni modifica

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
it: Se vistato, il movimento corrente viene ricomposto ad ogni modifica

en: Cursor Context
it: Contesto del cursore

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
it: Se vistato, la porzione vicina alla posizione corrente del cursore viene ricomposta a ogni modifica o quando il cursore si allontana da essa.

en: Set background updates on/off.
it: Attiva/Disattiva gli aggiornamenti in background.

en: Range
it: Porzione

en: Set how much of the score to re-draw.
it: Imposta la porzione della partitura da ridisegnare.

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
it: Attiva/Disattiva l'aggiornatore in background. Questo controlla se la composizione tipografica viene riavviata a ogni modifica della musica. Questo pulsante permette di impostare la quantità della partitura da ricomporre.

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
it: Appare la finestra di dialogo della Stampa, da cui si può inviare la partitura a una stampante o a un file PDF.

en: Exports a pdf file for this layout
it: Esporta su file PDF per questa formattazione

en: Typesets the music using the one of the created layouts. See View → Score Layouts to see the layouts you have created.
it: Compone la musica usando una delle formattazioni create. Si possono vedere le altre formattazioni in Visualizza → Formattazioni della partitura.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
it: Componi la musica del movimento corrente. Questo crea una formattazione che comprende un movimento.

en: Part
it: Parte

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
it: Compone la musica della parte corrente per tutti i movimenti. Una parte è tutta la musica con lo stesso nome del rigo. Questo crea una formattazione con una parte e tutti i movimenti.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
it: Ripete l'ultimo comando di stampa. Si usa dopo aver modificato il file per ripetere la composizione tipografica.

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
it: Mostra le pagine affiancate, in modo da vedere i cambi di pagina per la stampa fronte retro

en: Next
it: Successivo

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
it: Passa alla pagina successiva - si può scorrere con la ruota del mouse e zoomare con Ctrl e la ruota

en: Previous
it: Precedente

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
it: Passa alla pagina precedente - si può scorrere con la ruota del mouse e zoomare con Ctrl e la ruota

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_window), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Print View
it: Vista della stampa di Denemo

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
it: Questa finestra mostra la partitura finale da cui si può stampare o creare un documento PDF (attraverso la stampa su file).
    Viene continuamente aggiornata mentre si modifica la musica nella finestra principale.
    Nella finestra della vista della stampa si può cliccare su una nota per spostarsi su di essa nella finestra del display di Denemo. Col clic destro si può vedere un menù delle modifiche manuali che permettono di spostare le legature di portamento, le travature, etc., nel caso in cui non siano perfette.
    <b>Attenzione</b>: generare una bella partitura può richiedere del tempo, specialmente se la partitura è grande e il computer lento; quindi in questi casi si consiglia di selezionare una parte da aggiornare continuamente oppure disabilitare l'aggiornamento continuo.

en: Destroying Customized Buttons
it: Eliminazione dei pulsanti personalizzati

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
it: Eliminare i pulsanti e il codice Scheme personalizzati all'avvio?

en: Input Required
it: Input richiesto

en: Give input:
it: Inserire input:

en: Script error, wrong parameter type to d-InfoDialog
it: Errore dello script, tipo di parametro sbagliato per d-InfoDialog

en: Already in a padding dialog
it: Già nella finestra di dialogo della spaziatura

en: Analysing Audio
it: Analisi dell'audio

en: Audio is not stereo - expect bad things!
it: L'audio non è stereo: troverai degli errori!

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
it: L'audio non ha una frequenza di campionamento di 44100: questo potrebbe essere un problema

en: Open Audio Source File
it: Apri il file della sorgente audio

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
it: Impossibile caricare il file audio. Attenzione, al momento sono supportati solo file stereo campionati a 44100. Usare Audacity o programmi analoghi per convertire il file.

note: ClefChooser
en: Treble
it: Violino

en: Bass
it: Basso

en: Treble Octava bassa
it: Violino con ottava bassa

en: Tenor
it: Tenore

en: Bass Octava bassa
it: Basso con ottava bassa

en: French
it: Francese

en: Set Clef
it: Imposta la chiave

en: Insert clef change
it: Inserisci un cambiamento di chiave

en: Select desired clef
it: Scegli la chiave desiderata

en: Free and Open Music Notation Editor
it: Editor di notazione musicale libero e aperto

en: Denemo Website
it: Sito di Denemo

en: Could not find %s in the path
it: Impossibile trovare %s nel percorso

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
it: Cambia il browser nelle preferenze.

en: Could not execute specified web browser: %s
it: Impossibile lanciare il browser web specificato: %s

en: The command %s has the shortcut: %s
    Delete it first or start again selecting an unused keypress.
it: Il comando %s ha la scorciatoia: %s
    Eliminarla prima o ricominciare scegliendo una combinazione di tasti non utilizzata.

note: g_warning("There is a two key binding starting with this");
en: There is at least one two-key shortcut that starts with: %s
    Find them using the Find button
    Delete it/those first or start again selecting an unused keypress.
it: C'è almeno una scorciatoia a due tasti che inizia con: %s
    Si trovano col pulsante Trova
    Eliminarle prima o ricominciare scegliendo una combinazione di tasti non utilizzata.

en: No command has this keyboard shortcut
it: Nessun comando ha questa scorciatoia da tastiera

en: Press a shortcut sequence for this command
it: Premere una sequenza di tasti per questo comando

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
it: Premere una sequenza di tasti per il comando cercato

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
it: Nessun tasto modificatore
    Premere insieme a tasto modificatore per cambiare

en: 
    Press with modifier key to change
it: 
    Premere insieme a tasto modificatore per cambiare

en: The Command %s Responds to this Shortcut
it: Il comando %s risponde a questa scorciatoia

en: Set Mouse Shortcut
it: Imposta la scorciatoia del mouse

en: Setting mouse shortcut for %s
it: Impostare la scorciatoia del mouse per  %s

en: Choose the mouse button
it: Scegli il pulsante del mouse

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Choose mouse action
it: Scegli l'azione del mouse

en: Press Button
it: Premi il pulsante

en: Release Button
it: Rilascia il pulsante

en: Drag
it: Trascina

en: Help for Selected Command
it: Aiuto per il comando selezionato

en: Save as Default Command Set
it: Salva come insieme di comandi predefinito

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
it: Si usa per salvare i cambiamenti fatti in modo da usarli ogni volta che si avvia Denemo. Le modifiche sono salvate nella directory (cartella) .denemo-* nella directory home. Cerca i comandi predefiniti nelle azioni di una sottodirectory

en: Save as a Custom Command Set
it: Salva come insieme di comandi personalizzati

en: Load a Standard Command Set
it: Carica un insieme di comandi standard

en: Load a Custom Command Set
it: Carica un insieme di comandi personalizzati

en: Add 1-Key Shortcut
it: Aggiungi una scorciatoia a un tasto

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
it: Crea una scorciatoia con un singolo tasto (se necessario, con tasti modificatori come Ctrl, Maiusc, etc.) per il comando attualmente selezionato.

en: Add 2-Key Shortcut
it: Aggiungi una scorciatoia a due tasti

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
it: Crea una sequenza di due tasti come scorciatoia per il comando attualmente selezionato.

en: Find Command for Shortcut
it: Trova il comando per la scorciatoia

en: Finds the command (if any) for a (one key) Keyboard Shortcut
    Click button then press the key shortcut you are looking for.
it: Trova il comando (se presente) associato a una scorciatoia (da un tasto)
    Premere il pulsante e inserire la combinazione di tasti che si sta cercando.

en: Execute Selected Command
it: Esegui il comando selezionato

en: Executes the currently selected command in the list of commands
    Ensure the cursor is in the movement and at the position if needed for the command.
it: Esegue il comando attualmente selezionato nella lista dei comandi
    Si accerta che il cursore sia nel movimento e in posizione, se richiesto dal comando.

en: Add to Palette
it: Aggiungi al pannello

en: Adds the currently selected command in the list of commands to a palette
    You can create a new, custom palette, and you can change the label of the button you create by right-clicking on it.
it: Aggiunge il comando attualmente selezionato nella lista dei comandi a un pannello
    Si può creare un nuovo pannello personalizzato e modificare l'etichetta del pulsante creato cliccando col tasto destro del mouse.

en: Change initial key signature
it: Cambia l'armatura di chiave iniziale

en: Insert key signature change
it: Inserisci un cambio di armatura di chiave

en: Select desired key signature
it: Seleziona l'armatura di chiave desiderata

en: Major
it: Maggiore

en: Minor
it: Minore

en: Current Staff Only?
it: Solo il rigo corrente?

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Paste Current Snippet
it: Incolla il frammento corrente

en: Right Click Appending.
it: Clic destro per aggiungere

en: This pops up the append menu
it: Fa apparire il menù di aggiunta

en: Control-Right Click.
it: Ctrl + clic destro.

en: This pops up menu for inserting barlines and many other sorts of objects
it: Visualizza un menù per inserire stanghette e molti altri tipi di oggetto

en: Shift-Right Click.
it: Maiusc + clic destro.

en: This allows editing the directives/attributes of the object at the cursor
it: Permette di modificare le direttive/attributi dell'oggetto al cursore

en: Dragging line separator.
it: Trascinamento del separatore di linea.

en: This will allow the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
it: Questo permette al display di mostrare più musica, divisa in linee. Non ha effetti sulla partitura generata.

en: Double Click Note Onset
it: Doppio click sull'inizio della nota

en: This represents detected note onsets which occur
    before the start of the score.
    If they are just noise,
    or if you are working on just a portion of the audio that is ok.
    Otherwise drag with left mouse button to synchronize
    with the start of the score.
it: Questo rappresenta gli inizi delle note rilevati che
    si trovano prima dell'inizio della partitura.
    Se sono solo rumore o si sta lavorando solo su
    una parte dell'audio che è buona.
    Altrimenti trascinare col pulsante sinistro del mouse
    per sincronizzare l'audio con l'inizio della partitura.

en: Press Left.
it: Premere a sinistra.

en: This moved the cursor to the measure offscreen left. The display is shifted to place that measure on screen.
it: Questo ha spostato il cursore sulla misura a sinistra fuori dallo schermo. Il display si sposta per posizionare quella misura dentro lo schermo.

en: Double Click on Click Track
it: Doppio click sulla traccia del click

en: This will mark the MIDI note onset.
it: Verrà contrassegnato l'attacco della nota MIDI.

en: Double Click.
it: Doppio click

en: This gives information about the object at the cursor. Click on a notehead for information about a note in a chord.
it: Fornisce informazioni sull'oggetto al cursore. Clicca sulla testa di nota per avere informazioni su una nota di un accordo.

en: This moved the cursor to the object position clicked. The cursor height becomes the clicked point.
it: Questo ha spostato il cursore sulla posizione dell'oggetto cliccata. L'altezza del cursore diventa il punto cliccato.

en: This pops up the built-in staff properties. For other properties of the current staff see the staff menu or the tools icon before the clef.
it: Visualizza le proprietà integrate del rigo. Per le altre proprietà del rigo attuale aprire il menù del rigo o l'icona degli strumenti prima della chiave.

en: Left on initial Clef.
it: Sinistra su Chiave iniziale.

en: This pops up the initial clef menu.
it: Fa apparire il menù della chiave iniziale.

en: Left Click on blue.
it: Click sinistro sul blu.

en: This adds one sharp.
it: Aggiunge un diesis.

en: Left Click on red.
it: Clic sinistro sul rosso.

en: This adds one flat.
it: Aggiunge un bemolle.

en: Right Click on key.
it: Clic destro sulla tonalità.

en: This pops up the key signature menu.
it: Fa apparire il menù dell'armatura di chiave.

en: Click on Time.
it: Clicca su Tempo.

en: This pops up the time signature menu.
it: Fa apparire il menù dell'indicazione di tempo.

en: Click on Staff Directives.
it: Clicca sulle direttive del rigo.

en: This pops up the staff directives menu for editing
it: Fa apparire il menù delle direttive del rigo per poterle modificare

en: Click on Voice Directives.
it: Clicca sulle direttive della voce.

en: This pops up the voice directives menu for editing
it: Fa apparire il menù delle direttive della  voce per poterle modificare

en: Control-Shift-Drag.
it: Ctrl + Maiusc + trascina.

en: This allows dragging objects in the display.
    All sorts of directives such as staccato dots, ornaments, repeat marks etc can be dragged if the display is too cluttered.
    The typeset score is unaffected.
    Click on a notehead to drag things attached to the notehead,
    or off the noteheads for things attached to the whole chord.
it: Permette di trascinare gli oggetti nel display.
    Tutti i tipi di direttive come i punti dello staccato, gli ornamenti, i segni di ripetizione, etc. possono essere trascinati se il display è troppo disordinato.
    La partitura compilata è inalterata.
    Clicca sulla testa di nota per trascinare le cose attaccate ad essa,
    o fuori dalle teste di nota per le cose attaccate all'intero accordo.

en: Control-Shift-Drag is used to tidy up the Denemo display. Useful if Denemo has created a clutter with your input music.
    If you have several things attached to one object you can move them in turn by dragging them in turn.
    Notes, Slurs and Ties are fixed but most other things can be moved to make the input music clear. Does not affect the typeset score!
    NB! if you have dragged something to one side of a note you have to control-shift-click on the note itself to drag it back - it is where the cursor is that counts.
it: Ctrl + Maiusc + trascina serve a mettere ordine nel display di Denemo. È utile se Denemo ha creato disordine nella musica di input.
    Se ci sono molte cose attaccate a un oggetto, si possono spostare una a una trascinandole.
    Note, legature di portamento e di valore sono fisse ma la maggior parte delle altre cose possono essere spostate per rendere più chiara la musica di input. Non altera la partitura compilata!
    NB: se si è spostato qualcosa su un lato di una nota, bisogna premere Control + Maiusc + clic sulla nota stessa per trascinarla indietro. Quel che conta è la posizione del cursore.

en: Dragged line separator.
it: Separatore della linea trascinato.

en: This allows the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
it: Permette al display di mostrare più musica, dividendola in linee. Non influenza la partitura stampata.

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
it: Ctrl + rotella del mouse in su

en: Shift + Mouse Wheel Up
it: Maiusc + rotella del mouse in su

en: Unshifted + Mouse Wheel Up
it: Maiusc disabilitato + rotella del mouse in su

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
it: Ctrl + rotella del mouse in giù

en: Shift + Mouse Wheel Down
it: Maiusc + rotella del mouse in giù

en: Unshifted + Mouse Wheel Down
it: Maiusc disabilitato + rotella del mouse in giù

en: Set minimum measure width
it: Imposta la larghezza minima della misura

en: Enter width (in pixels) of measures:
it: Inserisci la larghezza delle misure (in pixel):

en: Destroy All Palettes
it: Distruggi tutti i pannelli

en: Get rid of all palettes permanently?
it: Eliminare tutti i pannelli permanentemente?

en: Give Limit
it: Assegna il limite

en: Hide
it: Nascondi

en: Make Horizontal
it: Rendi orizzontali

en: Arrange the buttons extending horizontally
it: Dispone i pulsanti orizzontalmente

en: Make Vertical
it: Rendi verticali

en: Arrange the buttons extending vertically
it: Dispone i pulsanti verticalmente

en: Vertical Limit
it: Limite verticale

en: Horizontal Limit
it: Limite orizzontale

en: Set maximum extent vertically
it: Imposta l'estensione massima verticalmente

en: Set maximum extent horizontally
it: Imposta l'estensione massima orizzontalmente

en: Undock
it: Sgancia

en: Dock
it: Aggancia

en: Dock this palette in the main display
it: Aggancia questo pannello nel display principale

en: Undock this palette from the main display
it: Sgancia questo pannello dal display principale

en: Hide All Docked
it: Nascondi tutti i pannelli agganciati

en: Hide all the docked palettes
it: Nascondi tutti i pannelli agganciati

en: Hide All Palettes
it: Nascondi tutti i pannelli

en: Hide all the palettes
it: Nascondi tutti i pannelli

en: Destroy all the palettes - this will save time at startup, and shorten the palette menu.
it: Distruggi tutti i pannelli: si ridurrà il tempo di avvio e lo spazio occupato dal menù dei pannelli.

en: Overwrite script for button "%s"?
it: Sovrascrivi lo script per il pulsante "%s"?

en: Re-write Script
it: Riscrivi lo script

en: Write Label
it: Scrivi etichetta

en: Write a label for this button
it: Scrivi un'etichetta per questo pulsante

en: Write Tooltip
it: Scrivi suggerimento

en: Write a tooltip for this button
it: Scrivi un suggerimento per questo pulsante

en: Edit Label
it: Modifica etichetta

en: Edit the label of this button
it: Modifica l'etichetta di questo pulsante

en: Edit Tooltip
it: Modifica suggerimento

en: Edit the tooltip of this button
it: Modifica il suggerimento per questo pulsante

en: Copy to another Palette
it: Copia in un altro pannello

en: Copy this button to another palette
it: Copia questo pulsante in un altro pannello

en: Remove from Palette
it: Togli dal pannello

en: Remove this button from this palette
it: Togli questo pulsante da questo pannello

en: Move to Start
it: Sposta all'inizio

en: Moves this button to the start of the palette
it: Sposta questo pulsante all'inizio del pannello

en: Move to End
it: Sposta alla fine

en: Moves this button to the end of the palette
it: Sposta questo pulsante alla fine del pannello

en: Edit this Palette
it: Modifica questo pannello

en: Edits the palette containing this button
it: Modifica il pannello che contiene questo pulsante

en: Palette Name
it: Nome del pannello

en: Give name for Palette:
it: Assegna un nome al pannello:

en: MyPalette
it: MioPannello

en: Playback properties
it: Proprietà di riproduzione

en: Preferences - Denemo
it: Preferenze - Denemo

en: Highlight the cursor
it: Evidenzia il cursore

en: Display general toolbar
it: Mostra la barra generale degli strumenti

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
it: Mostra i controlli per i segnali MIDI in entrata

en: Display Controls for Playback
it: Mostra i controlli per la riproduzione

en: Display console pane
it: Mostra il pannello della console

note: BOOLEANENTRY (_("Display lyrics pane"), lyrics_pane);
en: Display titles, controls etc
it: Mostra titoli, controlli, etc.

en: Display Music Snippets
it: Mostra i frammenti di musica

en: Display menu of objects toolbar
it: Mostra il menù della barra degli oggetti

en: % of display height per system
it: % dell'altezza del display per ogni sistema

note: * Preferences to do with commands
en: Command Behavior
it: Comportamento dei comandi

en: Profile
it: Profilo

note: TEXTENTRY(_("Strict"), strictshortcuts)
en: Apply commands to selection if present
it: Applica i comandi alla selezione se presente

en: Spill notes over into next measure
it: Fai scivolare le note nella misura successiva

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
it: Consenti l'impostazione veloce delle scorciatoie

en: Strict Shortcuts
it: Scorciatoie rigorose

en: Menu Navigation by Keypress
it: Menù di navigazione attraverso tasti

en: Treat Return key as Movable Shortcut
it: Tratta il tasto Invio come scorciatoia mobile

en: Turn on all Tooltips
it: Attiva tutti i suggerimenti

en: Show Shortcuts Used
it: Mostra le scorciatoie usate

en: Tooltip browse timeout in ms
it: Tempo di durata dei suggerimenti in ms

en: Tooltip browse mode timeout in ms
it: Tempo di durata della modalità di lettura dei suggerimenti in ms

note: * External (Helper) Programs
en: Externals
it: Programmi esterni

en: Path to Lilypond
it: Percorso di LilyPond

en: File/Internet Browser
it: Browser Internet/File

en: Image Viewer
it: Visualizzatore immagini

en: Default Save Path
it: Percorso di salvataggio predefinito

en: Update the command set on startup
it: Aggiorna l'insieme di comandi all'avvio

note: * Misc Menu
en: Auto-Typeset
it: Composizione tipografica automatica

en: Manually update the typeset score
it: Aggiorna manualmente la partitura stampata

en: Rate of re-typeset in ms
it: Frequenza di aggiornamento della partitura in ms

en: Type: (0=Range, 1=Movement, 2=Whole Score)
it: Tipo: (0=Selezione, 1=Movimento, 2=Partitura intera)

en: Measures before cursor
it: Misure prima del cursore

en: Measures after cursor
it: Misure dopo il cursore

en: Staffs before cursor
it: Righi prima del cursore

en: Staffs after cursor
it: Righi dopo il cursore

note: * Misc Menu
en: Miscellaneous
it: Varie

en: Re-use last settings on startup
it: Riusa le ultime impostazioni all'avvio

en: Playback Display Refresh
it: Aggiorna il display di riproduzione

en: Page Turn Steps
it: Passi per la voltata di pagina

en: Excerpt Resolution
it: Risoluzione dell'estratto

en: Enable Thumbnails
it: Abilita anteprime

en: Max recent files
it: Numero massimo di file recenti

en: User Name
it: Nome utente

en: Autosave every
it: Salva automaticamente ogni

en: Play back entered notes immediately
it: Riproduci immediatamente le note inserite

en: Pitch Spelling Channel
it: Canale di analisi dell'altezza

en: % MIDI-in Dynamic Compression
it: % Compressione dinamica dell'ingresso MIDI

en: Connect to port (left)
it: Connetti alla porta (sinistra)

en: Connect to port (right)
it: Connetti alla porta (destra)

en: Sample rate
it: Frequenza di campionamento

en: Period size
it: Dimensione del periodo

en: Maximum Recording Time (Secs)
it: Tempo massimo di registrazione (sec)

en: Rhythm Entry for MIDI in
it: Inserimento del ritmo per l'ingresso MIDI

en: MIDI backend
it: Backend MIDI

en: Connect input to port
it: Connetti l'input alla porta

en: Connect output to port
it: Connetti l'output alla porta

en: Input device
it: Dispositivo di input

en: Choose Soundfont
it: Scegli soundfont

en: Enable Reverb on soundfont
it: Abilita il reverbero del soundfont

en: Enable Chorus on soundfont
it: Abilita il chorus del soundfont

note: * Pitch Entry Parameters
en: Pitch Entry
it: Inserimento altezze

en: Temperament
it: Temperamento

en: Use Overlays
it: Usa le sovrimpressioni

en: Continuous Entry
it: Inserimento continuo

en: Any changes to MIDI or AUDIO will not be effected until re-starting Denemo
it: Qualsiasi modifica a MIDI e AUDIO non sarà effettiva prima del riavvio di Denemo

en: Audio/MIDI Subsystem
it: Sottosistema Audio/MIDI

en: Attempt to re-start the audio subsystem now?
it: Tentare di riavviare il sottosistema audio adesso?

en: Custom LilyPond Score Block
it: Blocco \score di LilyPond personalizzato

en: You will need to edit the LilyPond text to copy these edits from the standard scoreblock.
    It might be easier to edit your custom scoreblock directly. Abandon?
it: Si dovrà modificare il codice LilyPond per copiare queste modifiche dal blocco della partitura predefinito.
    Potrebbe essere più semplice modificare direttamente il blocco della partitura personalizzato. Abbandonare?

note: g_assert (si != NULL);
en: Score properties
it: Proprietà della partitura

en: Display Layout
it: Formattazione del display

en: Measure width (pixels):
it: Larghezza della misura (pixel):

en: Staff spacing (pixels):
it: Spaziatura del rigo (pixel):

en: Paper Size
it: Dimensione del foglio

en: Font Size
it: Dimensione del tipo di carattere

en: Lilypond Version
it: Versione di LilyPond

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: MIDI Instrument:
it: Strumento MIDI:

en: Transposition:
it: Trasposizione:

en: Always Full Volume
it: Sempre a massimo volume

en: Master Volume:
it: Volume master:

note: BOOLEANENTRY("Override MIDI Channel/Program", midi_prognum_override);
en: Channel:
it: Canale:

en: Program:
it: Programma:

en: Turning off Recording scheme
it: Spegnimento dello schema di registrazione

en: Record Scheme Script
it: Registra lo script Scheme

en: Change initial time signature
it: Cambia l'indicazione di tempo iniziale

en: Insert time signature change
it: Inserisci il cambio di tempo

en: Enter desired time signature:
it: Inserisci l'indicazione di tempo desiderata

en: Current Staff Only
it: Rigo corrente soltanto

en: Go to measure
it: Vai alla misura

en: Go to measure:
it: Vai alla misura:

en: Customize tuplet multiplier
it: Personalizza il moltiplicatore del gruppo irregolare

en: Numerator
it: Numeratore

en: Denominator
it: Denominatore

en: Modifying the LilyPond Text
it: Modificare il codice LilyPond

en: This directive currently creates no LilyPond via its postfix field, use the Advanced Edit instead
it: Questa direttiva attualmente non crea alcun codice LilyPond attraverso il suo campo suffisso; al suo posto usa la Modifica avanzata

en: Help
it: Aiuto

en: This is a Directive object.
    Double click on it to get information about it.
it: Questo è un oggetto Direttiva.
    Fai un doppio clic su di esso per ottenere delle informazioni su di esso.

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
it: Ora trascina i punti di controllo per disegnare la forma desiderata; al termine clicca lontano da un punto di controllo

en: Slur Re-shaped
it: Legatura di portamento ridisegnata

en: To re-shape curves it is better to have the control points marked.
    Use the right click menu to turn these on before invoking this command.
    However, as this is not working well for multiple staffs, you can do without -
    dismiss this dialog and
    simply click on four points: the start of the curve, two points outside along its length and the end point.
it: Per ridisegnare le curve conviene contrassegnare i punti di controllo.
    Usa il menù che appare con un clic destro per attivarli prima di lanciare questo comando.
    Tuttavia, dato che questo non funziona bene nei righi multipli, puoi farne a meno:
    ignora questo suggerimento e
    clicca sui quattro punti: l'inizio della curva, i due punti centrali e il punto finale.

en: Now click on the control point at the left end of the slur
    Control points are marked by red crosses
it: Ora clicca sul punto di controllo all'estremità sinistra della legatura di portamento
    I punti di controllo sono contrassegnati da crocette rosse

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
it: Ora clicca sul secondo punto di controllo della legatura, la crocetta rossa successiva a destra

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
it: Ora clicca sul terzo punto di controllo della legatura, la crocetta rossa successiva a destra

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
it: Ora clicca sull'ultimo punto di controllo della legatura, l'ultima crocetta rossa a destra

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest (Positioning will be done with respect to this height)
it: Prima clicca sulla linea centrale del rigo che è allineata con la testa di nota/pausa (il posizionamento sarà relativo a questa altezza)

en: Tie Re-shaped
it: Legatura di valore ridisegnata

en: Now click on the control point at the left end of the tie
    Control points are marked by red crosses
it: Ora clicca sul punto di controllo all'estremità sinistra della legatura di valore
    I punti di controllo sono contrassegnati da crocette rosse

en: Now click second control point of the tie, the next red cross to the right
it: Ora clicca sul secondo punto di controllo della legatura, la crocetta rossa successiva a destra

en: Now click third control point of the tie, the next red cross to the right
it: Ora clicca sul terzo punto di controllo della legatura, la crocetta rossa successiva a destra

en: Now click last control point at the end of the tie, the last red cross to the right
it: Ora clicca sull'ultimo punto di controllo della legatura, l'ultima crocetta rossa a destra

en: Restore Default Slur Shape/Position
it: Ripristina la posizione/forma della legatura di portamento predefinita

en: Removes your customization of this slur
it: Elimina la personalizzazione di questa legatura di portamento

en: Restore Default Tie Shape/Position
it: Ripristina la posizione/forma della legatura di valore predefinita

en: Removes your customization of this tie
it: Elimina la personalizzazione di questa legatura di valore

en: Hint Slur Position
it: Consiglia la posizione della legatura di portamento

en: Edit Slur Shape
it: Modifica la forma della legatura di portamento

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
it: Clicca sulla testa della nota da dove inizia la legatura di portamento

en: Not a slur start - cancelled
it: Non è l'inizio di una legatura di portamento - annullato

en: Edit Tie Shape
it: Modifica la forma della legatura di valore

en: To re-position stuff attached to notes accurately you need to have the locations of the objects marked with red dots.
    You can use the right click menu to turn these on before invoking this command. However, since this marking code is only working well for single staffs, you can go ahead without.
    To do this dismiss this dialog and guess at where the red spot is on the object.
it: Per riposizionare ciò che è collegato alle note in modo preciso, occorre contrassegnare le posizioni delle note con dei punti rossi.
    Usa il menù che appare con un clic destro per attivarli prima di lanciare questo comando. Tuttavia, dato che il codice che evidenzia queste posizioni funziona bene solo su righi singoli, puoi farne a meno.
    Per farlo ignora questa finestra di dialogo e cerca di indovinare dove si trova il punto rosso sull'oggetto.

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest
    (Positioning will be done with respect to this height)
it: Prima clicca sulla linea centrale del rigo che è allineata con la testa di nota/pausa
    (il posizionamento sarà relativo a questa altezza)

en: Now click on the position desired for the object
it: Ora clicca sulla posizione desiderata per l'oggetto

en: Re-positioned
it: Riposizionata

note: TupletPosition
en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù di un'ottava

en: Give amount of padding required around this item (in staff spaces)
it: Inserisci la quantità di spazio richiesta intorno a questo elemento (in spazi rigo)

en: Give relative font size:
it: Assegna la dimensione relativa del tipo di carattere:

en: Up/Down
it: Su/Giù

note: FIXME the value is relative to the centre line of the staff, this gets relative to the tr sign. need to use d-GetNewTarget to find the notehead position, then use its mid_c_offset to get the centre line value beaming does not come here, it is on Note target-type this dragging rests is target = (CHOR
en: Offset Position
it: Slittamento della posizione

en: Line Break
it: Interruzione di linea

en: Start a new line here
it: Inizia una nuova linea qui:

en: Start a new page here
it: Inizia una nuova pagina qui:

en: Three Beams Right (Off/On)
it: Tre travature a destra (Disattiva/Attiva)

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
it: Metti solo tre travature a destra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: Three Beams Left (Off/On)
it: Tre travature a sinistra (Disattiva/Attiva)

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
it: Metti solo tre travature a sinistra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: Two Beams Right (Off/On)
it: Due travature a destra (Disattiva/Attiva)

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
it: Metti solo due travature a destra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: Two Beams Left (Off/On)
it: Due travature rimaste (Disattiva/Attiva)

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
it: Metti solo due travature a sinistra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: One Beam Right (Off/On)
it: Una travatura a destra (Disattiva/Attiva)

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
it: Metti una sola travatura a destra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: One Beam Left (Off/On)
it: Una travatura a sinistra (Disattiva/Attiva)

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
it: Metti una sola travatura a sinistra o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: Chop to One Beam
it: Riduci a una travatura

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
it: Riduce a una sola travatura il collegamento tra questa nota e quella successiva

en: Chop Gap in Beam
it: Togli lo spazio nella travatura

en: Remove the beaming between this and the next note
it: Toglie la travatura tra questa nota e quella successiva

en: No Beam (Off/On)
it: Nessuna travatura (Disattiva/Attiva)

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
it: Lascia la nota/accordo senza travature o annulla un'invocazione precedente di questo comando

en: Change beam angle/position
it: Cambia la posizione/angolo della travatura

en: Allows you to drag the ends of the beam
it: Permette di spostare le estremità della travatura

en: Hint Slur Angle/Position
it: Consiglia l'angolo/posizione della legatura di portamento

en: Allows you to drag the ends of the slur
it: Permette di spostare le estremità della legatura di portamento

en: Change Slur Shape
it: Cambia forma della legatura di portamento

en: Allows you to drag the control points of the slur
it: Permette di spostare i punti di controllo della legatura di portamento

en: Change Tie Shape
it: Cambia forma della legatura di valore

en: Allows you to drag the control points of the tie
it: Permette di spostare i punti di controllo della legatura di valore

en: Place above staff
it: Metti sopra il rigo

en: Place below staff
it: Metti sotto il rigo

en: Set Relative Font Size
it: Imposta la dimensione relativa del tipo di carattere

en: Offset Position (All)
it: Posizione di offset (tutti)

en: Offset Position (One)
it: Posizione di offset (uno)

en: Edit Text
it: Modifica il testo

en: Set Padding
it: Imposta il padding

en: Restore Position
it: Ripristina la posizione

en: Give a name applying to the whole score
it: Assegna un nome per l'intera partitura

en: End the selection at a note
it: Termina la selezione su una nota

en: Start the selection at a note
it: Inizia la selezione su una nota

en: Please enter a transpose interval
it: Inserisci un intervallo di trasposizione

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
it: Inserisci un intervallo di trasposizione o due note nella sintassi di Lilypond.
    
    Esempio: m2 seconda minore, M2 seconda maggiore, p5 quinta,  T tritono.
    Oppure: c' e' per una terza maggiore.

en: System to System Padding
it: Imposta il padding tra i sistemi (lo spazio tra un oggetto e il bordo dell'oggetto vicino)

en: Non Printing
it: Non stampato

en: Slur Start
it: Inizio della legatura di portamento

en: Slur End
it: Fine della legatura di portamento

en: Tied Note
it: Nota con legature di valore

en: Tuplet Start
it: Inizio del gruppo irregolare

en: Tuplet End
it: Fine del gruppo irregolare

en: Key Change
it: Cambio di chiave

en: Stems Direction
it: Direzione dei gambi

en: Nothing in this movement can be searched for (no ties, slurs, time signature changes, tuplets, directives etc).
it: Niente da cercare in questo movimento (nessuna legatura di valore o di portamento, nessun cambiamento di indicazione di tempo, nessun gruppo irregolare, direttiva, etc.).

en: Choose, Seek &amp; Edit
it: Scegli, cerca e modifica

en: Creates a menu of all the types of objects that can be searched for in this movement. Selecting one moves the cursor to the next object of that type which can then be edited, or further searches made.
it: Crea un menù di tutti i tipi di oggetto che possono essere cercati in questo movimento. Selezionandone uno il cursore si sposta all'oggetto successivo di quel tipo, che può poi essere modificato, oppure si possono fare ulteriori ricerche.

en: Convert GM-Drum to User-Drum
it: Converti la percussione Midi in percussione utente

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
it: Elimina un singolo oggetto nella posizione del cursore, una misura vuota o una selezione completa.

note: RemoveCustomizedButtons
en: Destroy Button Customization
it: Elimina la personalizzazione dei pulsanti

en: Removes the file that creates customized buttons on the title bar (and any other scheme you have added to the startup script).
it: Elimina il file che crea i pulsanti personalizzati sulla barra del titolo (e qualsiasi altro codice Scheme aggiunto allo script di avvio).

en: Delete in Stages
it: Elimina progressivamente

en: Deletes the object at/before the cursor. For Notes/Chords/Rests it deletes stage by stage. First it removes notes until just a non-printing rest remains, then deletes that.
it: Elimina l'oggetto che si trova sul cursore o prima. In caso di note/accordi/pause elimina un oggetto per volta. Prima elimina le note finché non rimane soltanto una pausa spaziatrice, poi cancella anche quella.

en: Continue Seeking
it: Continua a cercare

en:  Directives
it: Direttive

en:  on Noteheads
it:  sulle teste di nota

en: Edit
it: Modifica

en:  on Notehead
it:  sulla testa di nota

en:  on Chords/Notes/Rests
it:  sugli accordi/note/pause

en:  Directive
it:  Direttiva

en:  on this Chord/Note/Rest
it:  su questo accordo/nota/pausa

en:  Objects
it:  Oggetti

en: Change to Printing
it: Passa alla stampa

en: Continue seeking slur start positions
it: Continua a cercare le posizioni dell'inizio della legatura di portamento

en: Delete Slur
it: Elimina legatura di portamento

en: Continue seeking slur end positions
it: Continua a cercare le posizioni della fine della legatura di portamento

en: Continue seeking tied notes
it: Continua a cercare le note legate

en: Delete Tie
it: Elimina legatura di valore

en: Continue seeking tuplet start objects
it: Continua a cercare gli oggetti all'inizio del gruppo irregolare

en: Continue seeking tuplet end objects
it: Continua a cercare gli oggetti alla fine del gruppo irregolare

en: Continue seeking time signature change objects
it: Continua a cercare gli oggetti di cambio dell'indicazione di tempo

en: Continue seeking clef change objects
it: Continua a cercare gli oggetti di cambio della chiave

en: Continue seeking key signature change objects
it: Continua a cercare gli oggetti di cambio di armatura di chiave

en: Continue seeking stem direction change objects
it: Continua a cercare gli oggetti di cambio di direzione del gambo

en:  on Time Signature Change Objects
it:  sugli oggetti di cambio di indicazione di tempo

en:  on Clef Change Objects
it:  sugli oggetti di cambio di chiave

en:  on Key Change Objects
it:  sugli oggetti di cambio di chiave

en:  on Voice Change objects
it:  sugli oggetti di cambio di voce

en: Cannot resume - no previous search.
    Offering a menu of all possible searches instead.
it: Impossibile riprendere; nessuna ricerca precedente.
    Al suo posto si propone un menù di tutte le ricerche possibili.

en: Attributes and Directives attached to noteheads, chords (including notes and rests) and standalone objects are supported - position the cursor on a notehead for directives on that notehead or off the noteheads for directives on a chord/note/rest, or on any other sort of object in the music. 
    Alternatively, use "Choose, Seek and Edit" command to select from a list of types of directives in the movement to seek for.
it: Sono supportati gli attributi e le direttive attaccati alle teste di nota, agli accordi (incluse note e pause) e agli oggetti autonomi. Posizionare il cursore su una testa di nota per le direttive su quella testa o fuori dalle teste di nota per le direttive su un accordo/nota/pausa o su un qualsiasi tipo di oggetto presente nella musica.
    Altrimenti, usare il comando "Scegli, cerca e modifica" per scegliere da una lista di tipi di direttive presenti nel movimento da cercare.

en: Wrap to first movement
it: Vai a capo al primo movimento

en: Wrap to next movement
it: Vai a capo al movimento successivo

en: Wrap to beginning
it: Vai a capo all'inizio

en: Finished
it: Finito

en: Edit Here (and ...)
it: Modifica qui (e ...)

en: Seek and edit Denemo Directives starting with the one at the cursor and optionally similar ones following. Position the cursor on a particular notehead to edit directives attached to individual noteheads (such as fingering), otherwise you will edit directives attached at the chord level (such as beaming).
it: Cerca e modifica le direttive Denemo iniziando da quella al cursore e eventualmente quelle simili successive.  Posiziona il cursore su una testa di nota per cambiare le direttive associate a singole teste (come la diteggiatura), altrimenti si modificano le direttive che si trovano al livello dell'accordo (come la disposizione delle travature).

en: Start Emacs 2-key Shortcut
it: Avvia una scorciatoia a due tasti in stile Emacs

en: Initiates a 2-key sequence, emacs style.
it: Avvia una sequenza a due tasti, in stile emacs.

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
it: Inserisci una stringa invertita come ritmo binario

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
it: Assegna una stringa per generare un ritmo in codifica binaria a partire da caratteri ascii. La stringa viene invertita prima della conversione.

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
it: Inserisci una stringa invertita come ritmo binario invertito

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
it: Assegna una stringa per generare un ritmo in codifica binaria a partire da caratteri ascii. La stringa viene invertita prima della conversione. Il ritmo di ogni lettera viene invertito prima dell'inserimento.

en: Insert String as Binary Rhythm
it: Inserisce una stringa come ritmo binario

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding
it: Assegna una stringa per generare un ritmo in codifica binaria a partire da caratteri ascii.

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
it: Inserisci una stringa come ritmo binario invertito

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
it: Assegna una stringa per generare un ritmo in codifica binaria a partire da caratteri ascii. Il ritmo di ogni lettera viene invertito prima dell'inserimento.

en: Insert Shuffled Pool
it: Inserisci un gruppo di note casuale

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
it: Inserisce tutte le note, mescolate, da un gruppo di note definito dall'utente nella sintassi di Lilypond

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
it: Ribalta gli oggetti selezionati (asse=cursore)

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
it: Ribalta le note selezionate. L'asse si trova nella posizione del cursore

en: Reverse Selected Objects
it: Inverti gli oggetti selezionati

en: Revert selected objects
it: Ripristina gli oggetti selezionati

en: Shuffle Selected Objects
it: Mescola gli oggetti selezionati

en: Shuffle the selected objects
it: Mescola gli oggetti selezionati

en: Sort Selection (Ascending)
it: Ordina la selezione (ascendente)

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
it: Ordina tutte le note della selezione in ordine ascendente.

en: Sort Selection (Descending)
it: Ordina la selezione (discendente)

en: Sort all notes in the selection, descending order.
it: Ordina tutte le note della selezione in ordine discendente.

en: Twelve Tone Row
it: Fila di dodici toni

en: Generates twelve notes of the prevailing duration, each is unique so the whole chromatic range gets inserted in a random manner.
it: Genera dodici note della durata prevalente; ogni nota è unica, quindi viene inserita l'intera gamma cromatica in modo casuale.

en: Note from Pool
it: Nota da un gruppo

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
it: Inserisce una nota presa da un gruppo di note definito dall'utente nella sintassi di Lilypond

note: Part of NotationMagick
en: Chromatic within Clef Range
it: Cromatismo compreso nell'estensione della chiave

en: Insert a random note within clef range. Full chromatic spectrum.
it: Inserisce una nota casuale compresa nell'estensione della chiave. Spettro cromatico completo.

note: Part of NotationMagick
en: asd
it: asd (spettro di potenza)

en: Insert a random note within clef range, only diatonic notes according to current keysignature.
it: Inserisce una nota casuale compresa nell'estensione della chiave. Sono permesse solo note diatoniche in base all'attuale armatura di chiave.

en: Advanced Edit
it: Modifica avanzata

en: Edits a Denemo Directive at the lowest level. Advanced users only!
it: Modifica una direttiva di Denemo al livello più basso. Solo per utenti esperti!

note: Goes to the beginning of the selection afterwards
en: Paste and Replace Selection
it: Incolla e sostituisce la selezione

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
it: Incolla il contenuto degli appunti e sostituisce qualsiasi oggetto selezionato. Questo tipo di incolla crea anche nuove stanghette invece di usare quelle copiate.

en: Reload the "Drum GM to User" Map
it: Ricarica la mappa "Drum GM to User"

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
it: Ricarica la mappa delle percussioni necessaria per DrumGm2User

note: ResumeEdit
en: Resume Seek/Edit
it: Riprendi Cerca/Modifica

en: Resumes seeking and optionally editing the last sought type of object.
it: Riprende la ricerca e eventualmente la modifica dell'ultimo tipo di oggetto cercato.

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
it: Applica la scorciatoia agli oggetti delle selezione

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
it: Seguito da una scorciatoia da tastiera: applica la scorciatoia col cursore che si sposta successivamente su ciascun oggetto della selezione.

en: Delete Selected Objects
it: Elimina gli oggetto selezionati

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
it: Elimina tutti gli oggetti selezionati e lascia le misure vuote

en: Select All Staffs
it: Seleziona tutti i righi

en: Selects the whole movement / All staffs
it: Seleziona l'intero movimento / tutti i righi

en: Select All Music In Movement
it: Seleziona tutta la musica nel movimento

en: Creates a selection for all the music in the current movement.
it: Crea una selezione di tutta la musica del movimento corrente.

en: Select Column
it: Seleziona colonna

en: Selects the whole column
it: Seleziona l'intera colonna

en: Selection to Next Empty Measure
it: Selezione per la prossima misura vuota

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
it: Crea una selezione per la misura vuota successiva del rigo corrente

en: Select Left
it: Seleziona a sinistra

en: Select Measure
it: Seleziona misura

en: Create a selection for the entire current measure
it: Crea una selezione dell'intera misura corrente

en: Select Right
it: Seleziona a destra

en: Select Staff
it: Seleziona il rigo

en: Selects the whole staff
it: Seleziona l'intero rigo

en: DiminishedAugmented
it: Diminuito/Aumentato

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
it: Determina se l'accordo suonato è diminuito o aumentato

en: DiminishedMinor
it: Diminuito/Minore

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
it: Determina se l'accordo suonato è diminuito o minore

en: Major7Minor7Dominant7
it: Settima maggiore/Settima minore/Settima dominante

en: Determine which seventh chord is sounded
it: Determina il tipo di accordo di settima suonato

en: MajorMinorAugmentedDiminished
it: Maggiore/Minore/Aumentato/Diminuito

en: Determine if the chord sounded is Major Minor Augmented or Diminished
it: Determina se l'accordo suonato è maggiore, minore, aumentato o diminuito

en: MajorAugmented
it: Maggiore/Aumentato

en: Determine if chord sounded is Major or Augmented
it: Determina se l'accordo suonato è maggiore o aumentato

en: MajorMinor
it: Maggiore/Minore

en: Determine if the chord played is major or minor
it: Determina se l'accordo suonato è maggiore o minore

en: Ab Major
it: La bemolle maggiore

en: Identify Scale Notes that are sounded
it: Identifica le note della scala che vengono suonate

en: Ab Pentascale
it: Pentatonica di La bemolle

en: Bb Major
it: Si bemolle maggiore

en: Bb Pentascale
it: Pentatonica di Si bemolle

en: C Major
it: Do maggiore

en: C-Pentascale
it: Pentatonica di Do

en: Db Major
it: Re bemolle maggiore

en: Db Pentascale
it: Pentatonica di Re bemolle

en: Eb Major
it: Mi bemolle maggiore

en: Eb Pentascale
it: Pentatonica di Mi bemolle

en: F Major
it: Fa maggiore

en: F Pentascale
it: Pentatonica di Fa

en: F# Major
it: Fa diesis maggiore

en: F# Pentascale
it: Pentatonica di Fa diesis

en: Check Note Pitches
it: Controlla le altezze delle note

en: The Conductor
it: Il direttore d'orchestra

en: Conducts as you press the sustain pedal for each measure.
it: Conduce mentre si preme il pedale tonale per ogni misura.

en: You have unsaved work
it: C'è del lavoro non salvato

en: Handel's Figured Bass Exercises
it: Esercizi sul basso continuo di Handel

en: Allows you to play in chords - a continuo realization - to Handel's continuo-practice exercises. Your continuo realization can optionally be marked to show consecutives.
it: Permette di inserire nel rigo gli accordi (eseguiti tramite interfaccia MIDI) per gli esercizi per basso continuo scritti da Handel. La propria realizzazione del basso continuo può essere facoltativamente contrassegnata in modo da mostrare le note consecutive.

en: Bass Clef Note Name Speed Recognition
it: Riconoscimento veloce del nome delle note in chiave di basso

en: %tests your ability to read the notes of the bass clef staff
it: %testa la tua capacità di leggere le note del pentagramma in chiave di basso

en: Step Counting Exercise
it: Esercizio di conteggio dei gradi

en: %tests your ability to find the number of diatonic notes between two notes
it: %testa la tua capacità di trovare il numero di note diatoniche tra due note

en: Diatonic Interval Detection
it: Rilevamento dell'intervallo diatonico

en: %tests your ability to find the diatonic interval name between two notes
it: %testa la tua capacità di trovare il nome dell'intervallo diatonico tra due note

en: Identify Line Number
it: Identifica il numero di linea

en: Identify the line number in which the note is displayed
it: Identifica il numero di linea nel quale si trova la nota

en: Line and Space Recognition
it: Riconoscimento della linea e dello spazio

en: %tests your ability to recognize the difference between line and space
it: %testa la tua abilità nel riconoscere la differenza tra linea e spazio

en: Note Name Speed Recognition
it: Riconoscimento veloce del nome delle note

en: %tests your ability to name the notes of the scale
it: %testa la tua capacità di nominare le note della scala

en: Solfege Note Name Recognition
it: Solfeggio, riconoscimento del nome delle note

en: Note Name Recognition
it: Riconoscimento del nome della nota

en: Identify Space Number
it: Identicia il numero di spazio

en: Identify the space number in which the note is display on
it: Identifica il numero di spazio in cui appare la nota sul display

en: Step, Skip, or Same?
it: Grado, salto o uguale?

en: %tests your ability to determine if note is moving by a step or skip
it: %testa la tua abilità nel determinare se la nota si sta muovendo di un grado o di un salto

en: Trace Note Direction
it: Segui la direzione della nota

en: %tests your note tracking ability
it: %testa la tua abilità nel seguire una nota

en: Exports recorded audio output.
it: Esporta l'output audio registrato.

en: Quick LilyPond Export
it: Esportazione rapida di LilyPond

en: Exports as LilyPond to a file named the same as the .denemo file but with .ly suffix.
it: Esporta in formato LilyPond in un file con lo stesso nome del file .denemo ma con suffisso .ly.

en: Quick LilyPond Part
it: Esportazione rapida della parte LilyPond

en: Try to Import a Lilypond File
it: Prova a importare un file Lilypond

note: SelectMidiImportStrategy guided midi import needs re-working to import one track as a MIDI recording... (let ((choice (d-GetOption  (string-append (_ "Guided Import") stop  (_ "Automatic Import") stop)))) (cond ((boolean? choice) (d-InfoDialog (_ Cancelled))) ((equal? choice (_ "Guided Import") ) (d
en: MIDI Import
it: Importazione MIDI

en: Import Music from a MIDI file, either guided or (in simple cases) automatically.
it: Importa la musica da un file MIDI, con procedura guidata o, per i casi semplici, automatica.

en: You can now insert the notes from the MIDI track into the staff beneath the (top) click track staff.
        The MIDI notes detected are displayed above the top staff, and the first is marked ready to be entered.
        The Return key will enter the note using the duration calculated from the time until the next note -
        override this by playing a duration key 0, 1 .... or clicking a duration button.
        Use the Ins key to insert a note in the chord if the MIDI notes are not sequential.
        You can use the Navigation commands to move the marked MIDI note around if you need to back up or re-start
        (or you can double-click on the MIDI note marker itself - above the blue line at the top - to make it the marked MIDI note).
        When you have finished with this MIDI track use the button (or use the Staff->Add Staff->MIDI menu) to load another track. 
        It is best to work up from the lowest numbered track so that the staffs are in order without having to swap them afterwards.
it: Puoi ora inserire le note dalla traccia MIDI nel rigo sotto il rigo della traccia del click (in cima).
        Le note MIDI rilevate vengono mostrate sopra il rigo superiore e la prima viene contrassegnata come pronta per essere inserita.
        Il tasto Invio inserisce la nota usando la durata calcolata in base al tempo che la separa dalla nota successiva;
        si può scavalcare questo comportamento premendo un tasto di durata 0, 1, ... o un pulsante di durata.
        Usa il tasto Ins per inserire una nota in un accordo se le note MIDI non sono in sequenza.
        Puoi usare i comandi di Navigazione per spostare la nota MIDI contrassegnata se devi tornare indietro o ricominciare
        (o puoi fare un doppio clic sul contrassegno della nota MIDI, sopra la linea blu in cima, per renderla la nota MIDI contrassegnata).
        Quando hai finito con questa traccia MIDI, usa il pulsante (o il menù Rigo->Aggiungi rigo->Menu MIDI) per caricare un'altra traccia.
    ....Conviene lavorare partendo dalla traccia col numero più basso, in modo che i righi siano subito in ordine e non si debba spostarli dopo.

en: Open Source MIDI
it: Apri la sorgente MIDI

en: Opens a MIDI file for transcribing. Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
it: Apre un file MIDI per la trascrizione. Carica una traccia alla volta e inserisci le note MIDI suonando le durate.

en: Open Source Audio
it: Apri la sorgente audio

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
it: Impossibile aprire Default.denemo nella directory dei modelli personalizzati
    Non hai ancora salvato un modello chiamato Default?

en: Open Default Template
it: Apri il modello predefinito

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
it: Apre il modello Default.denemo nella cartella modelli dell'utente.

en: Open Source for Transcribing
it: Apri il sorgente per trascrivere

en: Opens a dialog to fetch a source facsimile or manuscript. Links can be placed in the Denemo score to this source file so that the source passage for a given measure can be re-displayed when reviewing the score.
it: Apre una finestra di dialogo per prendere un facsimile o un manoscritto del sorgente. Nella partitura di Denemo si possono inserire dei collegamenti a questo file sorgente, in modo che il passaggio del sorgente per una certa battuta possa essere mostrato di nuovo mentre si revisiona la partitura.

en: You may need to fix this warning:
    "
it: Potresti dover correggere questo avviso:
    "

en: "
    before printing.
it: "
    prima di comporre la partitura.

en: Check and Print
it: Controlla e stampa

en: Checks the score for errors, if none are found proceeds to typeset and print the current layout.
it: Controlla se ci sono errori nella partitura: se non ne viene trovato alcuno, procede con la composizione tipografica e stampa la formattazione corrente.

note: let
en: Preview Four Measures
it: Anteprima di quattro misure

en: Print preview of current bar and the next three.
it: Mostra l'anteprima della battuta corrente e delle tre successive.

en: Print Accompanist's Score
it: Stampa la partitura dell'accompagnatore

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
it: Stampa la partitura col rigo superiore in dimensione ridotta e inserisce delle interruzioni di pagina prima di ogni movimento.

en: No Layouts Available?
it: Nessuna formattazione disponibile?

en: Prints All Layouts
it: Stampa tutte le formattazioni

en: Prints the score using all the defined score layouts.
it: Stampa la partitura usando tutte le formattazioni definite.

en: Print Bass Part Omitting Figures
it: Stampa la parte di basso omettendo il basso numerato

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
it: Stampa la parte di basso omettendo i numeri del basso continuo.

en: No Book Title, see Score->Titles->Book Titles
it: Nessun titolo del libro, si veda Partitura->Titoli->Titoli del libro

en: Print Part with Title Page
it: Stampa la parte insieme al frontespizio

en: Prints part with part name on title page
it: Stampa la parte insieme al nome della parte sul frontespizio

en: Print Score and Parts
it: Stampa la partitura e le parti

en: Creates score layouts for the current layout (full score) and parts (named after instrument name). Set instrument names before use.
it: Crea le formattazioni per la partitura completa e per le parti (nominate col nome dello strumento). Imposta i nomi degli strumenti prima di usare questo comando.

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
it: Stampa tre parti come citazione in corpo piccolo per l'accompagnatore

en: Prints top three parts on one staff as cues.
it: Stampa le prime tre parti su un rigo come citazione in corpo piccolo.

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
it: Stampa le due parti come citazioni in corpo più piccolo per l'accompagnatore

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
it: Stampa i due righi superiori su un unico rigo come citazione in corpo piccolo.

en: Print with Ambitus
it: Stampa con ambitus

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
it: Stampa all'inizio del rigo la gamma di note (ambitus) di ogni parte

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
it: Ritorno al primo movimento per la selezione delle anteprime

en: Thumbnail Selection Complete
it: Selezione delle anteprime completata

en: Create thumbnail now?
it: Creare l'anteprima ora?

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
it: Nessuna selezione per cui creare l'anteprima
    Creare una selezione e rieseguire il comando.

en: Save the score before trying to set the thumbnail
it: Salva la partitura prima di cercare di impostare l'anteprima

en: Set Thumbnail from Selection
it: Imposta la miniatura dalla selezione

note: HelpForReturnKey
en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
it: Si può usare il tasto Invio come speciale scorciatoia che si muove istantaneamente,
    si può impostare su qualsiasi azione del menù premendolo mentre l'elemento è selezionato
    Qualsiasi scorciatoia di un tasto si può impostare in questo modo, ma se si usa Invio non si viene informati se si sta togliendo la scorciatoia a un altro comando.
    Inoltre l'impostazione non viene salvata.
    L'idea è di impostarla per l'attività  corrente (ad esempio, applicare i segni di tenuto).
    Si può rendere "normale" impostando una preferenza in Modifica->Preferenze->Comportamento dei comandi.
    Attenzione: il tasto Invio del tastierino numerico è un tasto diverso (o così dovrebbe essere!) e può essere usato come scorciatoia in modo indipendente

en: Help for Return Keypress
it: Aiuto sull'uso del tasto Invio

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
it: Non fa niente se non spiegare a cosa serve il tasto Invio in Denemo e come trasformarlo in una normale scorciatoia se si preferisce.

en: Chat to Other Users
it: Avvia una chat con altri utenti

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
it: Apre il browser in una pagina che dà accesso al canale IRC di denemo

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
it: Il livello novizio è ora attivo: riavviare Denemo per vedere più suggerimenti

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
it: Attiva/Disattiva i troppi suggerimenti

en: Steps through the basic commands
it: Guida ai comandi di base

en: Note Names Default Action
it: Azione predefinita per i nomi delle note

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they edit the note at the cursor, or append a note when in the appending position.
it: Cambia le scorciatoie dei nomi delle note a, b, c, d, e, f, g in modo che queste modifichino la nota al cursore o aggiungano una nota se in posizione di aggiunta.

en: Note Names Move Cursor
it: Sposta cursore per i nomi delle note

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they move the cursor to the nearest note of that name.
it: Cambia le scorciatoie dei nomi delle note a, b, c, d, e, f, g in modo che queste spostino il cursore sulla nota più vicina con quel nome.

en: Angry Delete MIDI Filter
it: Eliminazione decisa del filtro MIDI

en: Angry Delete
it: Eliminazione decisa

en: MIDI notes struck loudly delete the previous note before taking effect.
it: Le note suonate tramite MIDI eliminano la nota precedente prima di avere effetto.

en: This command expects you to play the notes of the current bar together with chords.
    It will notate the chords in a new staff above the current staff. You can hold chords over several notes, change chords on one note.
    To temporarily switch to listening so as to try out a chord depress the foot pedal.
    It will play you two bars of the music at the start and after you have entered the chords.
    Use the pitch bend control to go on to the next bar or to try again in the current bar.
it: Questo comando prevede che si suonino le note della battuta corrente insieme agli accordi.
    Aggiungerà gli accordi in un nuovo rigo sopra il rigo corrente. Si può tenere un accordo per varie note o cambiare gli accordi su ciascuna nota.
    Per passare temporaneamente all'ascolto per provare un accordo, premere il pedale.
    Riprodurrà due battute prima e dopo aver inserito gli accordi.
    Usare la regolazione dell'altezza per passare alla battuta successiva o per fare un nuovo tentativo nella battuta corrente.

note: End of ChordsForBar
en: Chords for Bar
it: Accordi per la battuta

en: Plays the context of the current bar. Then listens for you to play each note in current bar with added chord(s). As you do this it notates the chords on a staff above. When the bar is finished it re-plays the bar. Allows you to repeat (pitch bend down) or go on to next bar (pitch bend up).
it: Riproduce il contesto della battuta attuale. Poi ti ascolta mentre suoni ogni nota nella battuta attuale insieme agli accordi aggiunti. Mentre fai questo inserisce gli accordi su un rigo superiore. Al termine riproduce di nuovo la battuta. Permette di ripetere (regolazione dell'altezza in giù) o passare alla battuta successiva (regolazione dell'altezza in su).

en: Non Empty Chords staff
it: Rigo di accordi non vuoto

en: Remove the previous transcription from this measure on?
it: Eliminare la trascrizione precedente da questa misura?

en: Create Chords Over Bass Line
it: Crea accordi sopra la linea di basso

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
it: Posiziona il cursore su una nota di basso e lancia questo comando. Crea in alto un rigo in chiave di violino e per ogni nota del rigo in chiave di basso, mentre viene riprodotto, passa al rigo in chiave di violino e ti permette di inserire un accordo. Usa la rotella di regolazione dell'altezza per fermare/avviare il processo. Tieni selezionato l'accordo mentre ti sposti alla prossima nota di basso per estendere l'accordo per più di una nota di basso.

en: Figured Bass Filter On
it: Filtro del basso continuo attivato

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures. Pedal changes harmony on same bass.
it: Inizia a filtrare gli eventi Midi. La prima nota è un basso, tienila mentre inserisci le note per le figure. La pedalizzazione cambia armonia sullo stesso basso.

en: Foot Pedal Conductor
it: Pedale del direttore

en: Press the foot pedal at the start of each measure. The bar number is displayed and the beats are interpolated following the timesignature set. Two quick presses of the foot pedal stops the conductor.
it: Preme il pedale all'inizio di ogni misura. Viene mostrato il numero di battuta e i battiti vengono interpolati in base al tempo impostato. Due pressioni veloci del pedale fermano il direttore.

note: MidiFilterOff Our own Reset, this makes the filter toggle off/on
en: No MIDI filter active
it: Nessun filtro MIDI attivo

en: MIDI Filter Off
it: Filtro MIDI spento

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
it: Spenge gli script di filtro MIDI attivi.

note: (disp "(Re-)Starting at " (GetPosition) " at time " start " with startnote" startnote "\n")
en: Checking Chords Filter
it: Verifica del filtro degli accordi

en: No active MIDI Filter
it: Nessun filtro MIDI attivo

en: Check Chords (On/Off)
it: Controlla gli accordi (Attivo/Disattivo)

en: Mouse Default Action
it: Azione predefinita del mouse

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
it: Il click sinistro del mouse posiziona il cursore, il clic destro modifica, il clic sinistro col BlocMaiusc attivo non fa niente..

en: Mouse Note Insertion
it: Inserimento delle note col mouse

en: Changes the mouse use when CapsLock is on: left click inserts note in the prevailing duration. The shortcuts for number keys 0, 1, 2 ... are set to change the prevailing duration.
it: Modifica l'uso del mouse quando BlocMaiusc è attivo: il clic sinistro inserisce la nota nella durata prevalente. Le scorciatoie per i tasti 0, 1, 2... servono a cambiare la durata prevalente.

en: Load Default Composer Number Keys
it: Carica i tasti numerici predefiniti per il compositore

en: Loads the default composer numberkeys (Notes and Rests)
it: Carica i tasti numerici (note e pause) predefiniti per il compositore

en: Change to 'Select Duration' Number Keys in Composer Mode
it: In modalità Compositore cambia in "Seleziona durata" con i tasti numerici

en: Change the number keys to select the prevailing duration in composer mode.
it: Cambia i tasti numerici per scegliere la durata prevalente nella modalità compositore.

en: Wrapper/Dummy for Keypress
it: Wrapper/Dummy per le pressioni dei tasti

en: Add Named Bookmark
it: Aggiungi un segnalibro con nome

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
it: Aggiunge un segnalibro di Denemo insieme a un segno di chiamata LilyPond personalizzato

en: Add Non-Printing Bookmark
it: Aggiungi un segnalibro senza numero di chiamata

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
it: Aggiunge un segnalibro Denemo personalizzato e senza output Lilypond.

en: Next Bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
it: Ricerca in avanti i segnalibri nel rigo corrente.

en: Prev Bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
it: Ricerca indietro i segnalibri nel rigo corrente.

en: Add Rehearsal/Bookmark
it: Aggiungi Segno di chiamata/Segnalibro

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
it: Aggiunge un segnalibro di Denemo insieme al segno di chiamata predefinito

note: Object found no object even in the second round. Go to start position. user abort
en: Search Bookmark
it: Cerca segnalibro

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
it: Cerca il segnalibro nel rigo corrente.

en: Cursor to Highest Note
it: Cursore sulla nota più alta

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
it: Sposta il cursore sulla nota più alta sulla posizione orizzontale corrente (in un accordo o una nota singola)

en: Cursor to Lowest Note
it: Cursore sulla nota più bassa

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
it: Sposta il cursore sulla nota più bassa sulla posizione orizzontale corrente (in un accordo o una nota singola)

en: Moves cursor down an octave.
it: Sposta il cursore in basso di un'ottava.

en: JumpLeft
it: Salta a sinistra

en: Jumps to beginning of this measure or previous measure.
it: Salta all'inizio di questa misura o della misura precedente.

en: JumpRight
it: Salta a destra

en: Moves cursor to start of next bar or to end.
it: Sposta il cursore all'inizio della battuta successiva o alla fine.

en: Moves cursor up one octave.
it: Sposta il cursore in alto di un'ottava.

en: Move To Movement Beginning
it: Vai all'inizio del movimento

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
it: Sposta il cursore all'inizio del movimento senza alterare la selezione

en: Move To Movement End
it: Vai alla fine del movimento

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
it: Sposta il cursore all'ultima misura dell'ultimo rigo senza alterare la selezione.

en: Next Staff, Wrapping
it: Rigo successivo, a capo

en: Moves to the next staff, wrapping to the first staff when on the last staff.
it: Si sposta al rigo successivo, andando a capo al primo rigo quando sull'ultimo rigo.

en: Follow Link to Source
it: Segui il collegamento al sorgente

en: Cursor to Marked Onset
it: Cursore sull'attacco contrassegnato

en: Moves the Denemo cursor to the note to which the marked MIDI note onset belongs.
it: Sposta il cursore di Denemo sulla nota a cui appartiene l'attacco della nota MIDI contrassegnato.

en: No MIDI file has been loaded
it: Nessun file MIDI caricato

en: First Note Onset
it: Primo attacco della nota

en: The first recorded or imported MIDI note onset in the current track becomes marked so that entered durations will be given its pitch.
it: Il primo attacco del MIDI registrato o importato nella traccia corrente viene contrassegnato in modo che alle durate inserite sia assegnata la sua altezza.

en: No Onset has been marked
it: Nessun attacco contrassegnato

en: Next Note Onset
it: Attacco successivo della nota

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track. Inserted durations will take their pitch from this note.
it: Si sposta sul successivo attacco della nota MIDI nella traccia MIDI corrente registrata o importata. Le durate inserite prenderanno l'altezza da questa nota.

en: Previous Note Onset
it: Attacco precedente della nota

en: Moves the marked MIDI note onset to the one before the current one.
it: Sposta l'attacco della nota MIDI contrassegnato su quello precedente.

en: Un-mark Note Onsets
it: Disassegna gli attacchi delle note

en: Removes the mark from the MIDI note onset, so that inserting durations have their normal meaning.
it: Toglie il contrassegno dall'attacco della nota MIDI, in modo che l'inserimento delle durate abbia il significato normale.

en: Find Edit Point
it: Trova il punto di modifica

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
it: Cerca all'indietro l'inizio delle note che non vengono stampate.

en: Next Lower
it: Nota più bassa successiva

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
it: Sposta il cursore alla nota successiva più bassa della nota in cui si trova il cursore.

en: Find Next Similar
it: Trova il successivo simile

en: Finds the next object similar to the one at the cursor.
it: Trova l'oggetto successivo simile a quello su cui si trova il cursore.

en: Find Note
it: Trova nota

en: Moves the cursor forward until it is on the note given by the user.
it: Sposta il cursore in avanti finché non si trova sulla nota specificata dall'utente.

note: GoToEmptyMeasure
en: Go To Next Empty Measure
it: Vai alla misura vuota successiva

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
it: Sposta il cursore al punto successivo del rigo corrente in cui la musica finisce.

en: Go To End of Measure
it: Vai alla fine della misura

en: Move To Previous Empty Measure
it: Vai alla misura vuota precedente

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
it: Sposta il cursore a sinistra finché non trova una misura vuota o l'inizio del rigo

en: Next Higher
it: Nota più alta successiva

en: Custom
it: Personalizzato

note: (fixMeasures) loops infinitely?
en: Convert MIDI Chords Over Bass
it: Converti gli accordi MIDI su una linea di basso

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
it: Prende una registrazione MIDI su una linea di basso e inserisce gli accordi abbinando le note del basso. Ogni accordo deve includere la nota di basso.

en: Play from Cursor to End
it: Riproduci dal cursore alla fine

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
it: Riproduce tutti i righi dalla posizione corrente del cursore alla fine del movimento.

en: No fine found, assuming all
it: Nessun Fine trovato, si assume tutto

en: Dal Segno with no Segno - assuming Da Capo
it: Dal Segno senza Segno: si assume Da Capo

note: PitchShift
en: Pitch Change
it: Cambio di altezza

en: Give amount =/-
it: Inserire la quantità =/-

en: Shift Pitch
it: Cambia altezza

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
it: Invia un segnale di modifica dell'altezza al sintetizzatore per il valore +/- 64 dato.

en: Play Music at Cursor
it: Riproduci la musica al cursore

en: Plays the score for the duration of the note/chord at the cursor, starting at that note.
it: Riproduce la partitura per la durata della nota/accordo al cursore, a partire da quella nota.

en: Play All
it: Play

en: Plays the current movement from the start, observing any mute objects placed in the staffs.
it: Riproduce il movimento corrente dall'inizio, tenendo conto di qualsiasi oggetto muto posizionato nei righi.

en: Playback and Record MIDI (Off/On)
it: Riproduci e registra MIDI (Attiva/Disattiva)

en: Starts (or stops) playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in. You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked. Entering duration keys now enters the notes you played into the score. If you have no click track at the top one is created - set the keysignature/enharmonic range before you start.
it: Inizia (o ferma) la riproduzione della partitura dall'inizio (barra verde) e contemporaneamente registra l'esecuzione dall'ingresso MIDI. Puoi fermare la riproduzione in qualsiasi momento e la prima nota MIDI inserita verrà contrassegnata. Ora con i tasti di durata si inseriscono nella partitura le note suonate. Se non è presente una traccia click in cima, ne viene creata una; impostare l'armatura di chiave/la gamma enarmonica prima di iniziare.

en: Play Chord at Cursor
it: Riproduci l'accordo al cursore

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
it: Riproduce il suono della nota o dell'accordo al cursore, usando lo strumento dei righi correnti.

en: Plays the audio attached to the current movement. Use File-&gt;Open Audio to attach audio.
it: Riproduce la traccia audio assegnata al movimento corrente. Usare File&gt;Apri audio per assegnare l'audio.

en: Synchronize Audio
it: Sincronizza l'audio

en: Plays the audio attached to the current movement. Creates a timing bar for each space bar press. Music written in the staffs below will synchronize with the audio.
it: Riproduce l'audio attaccato al movimento corrente. Crea una barra del tempo ad ogni pressione della barra spaziatrice. La musica scritta nei righi inferiori verrà sincronizzata con l'audio.

en: Delete Imported/Recorded Midi
it: Elimina il MIDI importato o registrato

en: Deletes the MIDI that has been imported or recorded via MIDI in.
it: Elimina il MIDI che è stato importato o registrato attraverso l'ingresso MIDI.

en: Create Timebase
it: Crea l'unità di base del tempo

en: Recalculates the timing of each note.
it: Ricalcola il tempo di ogni nota.

note: ToggleConduct
en: Mouse Conductor (Off/On)
it: Mouse direttore d'orchestra (Disattiva/Attiva)

en: Turns on/off moving the playback on by moving the mouse over the score area.
it: Attiva/Disattiva la riproduzione spostando il mouse sulla partitura.

en: Toggle Immediate Playback
it: Attiva/Disattiva la riproduzione immediata

en: Toggle on/off if you want to hear the note directly after inserting/changing.
it: Attiva/Disattiva la riproduzione della nota appena viene inserita o modificata.

note: TogglePlayAlongPlayback
en: Play Along Playback (Off/On)
it: Suona insieme alla riproduzione (Disattiva/Attiva)

en: Turns off play along playback: when this is on the playback does not advance past the cursor unless you play along the correct note via Midi In.
it: Disattiva la possibilità di suonare insieme alla riproduzione: quando è attivo la riproduzione non va oltre il cursore a meno che non si suoni insieme alla nota corretta attraverso l'ingresso Midi.

note: Choose Palette
en: Select a Palette to Show
it: Seleziona un pannello da mostrare

en: Offers the available palettes to un-hide.
it: Offre i pannnelli disponibili che si possono mostrare

en: Show Hidden Palettes
it: Mostra i pannelli nascosti

en: Un-hides all non-empty palettes.
it: Mostra tutti i pannelli non vuoti.

en: The last change was:
it: L'ultima modifica era:

en: No change recorded in Undo stack
it: Nessuna modificata salvata nella pila Annulla

en: Show Last Change
it: Mostra l'ultima modifica

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
it: Mostra l'ultima modifica salvata nella pila degli annullamenti.

note: ToggleCursorHighlight
en: Cursor Highlighting Off/On
it: Evidenziazione del cursore (Disattiva/Attiva)

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
it: Mostra più chiaramente la posizione del cursore (disattiva/attiva)

en: Scale Display
it: Ridimensiona il display

en: Give % scaling required
it: Inserire la % di ridimensionamento richiesta

en: Set Display Scale
it: Imposta la dimensione del display

en: Scales the display by value given by user.
it: Ridimensiona il display del valore inserito dall'utente.

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

en: Zoom to 100%, restore the original size
it: Ingrandisci al 100%, ripristina la dimensione originale

en: Add Augmented 4th above base
it: Aggiungi una quarta aumentata sopra la nota base

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una quarta aumentata (o tritono) relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Diminished 5th above base
it: Aggiungi una quinta diminuita sopra la nota base

en: Add a diminished fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una quinta diminuita relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Major 2nd above base
it: Aggiungi una seconda maggiore sopra la nota base

en: Add a major second as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una seconda maggiore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Major 3rd above base
it: Aggiungi una terza maggiore sopra la nota base

en: Add a major third as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una terza maggiore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Major 6th above base
it: Aggiungi una sesta maggiore sopra la nota base

en: Add a major sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una sesta maggiore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Major 7th above base
it: Aggiungi una settima maggiore sopra la nota base

en: Add a major seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una settima maggiore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Minor 2nd above base
it: Aggiungi una seconda minore sopra la nota base

en: Add a minor second as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una seconda minore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Minor 3rd above base
it: Aggiungi una terza minore sopra la nota base

en: Add a minor third as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una terza minore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Minor 6th above base
it: Aggiungi una sesta minore sopra la nota base

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una sesta minore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Minor 7th above base
it: Aggiungi una settima minore sopra la nota base

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una settima minore relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Perfect 1st above base
it: Aggiungi una prima perfetta sopra la nota base

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una prima perfetta relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Perfect 4th above base
it: Aggiungi una quarta perfetta sopra la nota base

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una quarta perfetta relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Perfect 5th above base
it: Aggiungi una quinta perfetta sopra la nota base

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
it: Aggiunge all'accordo una quinta perfetta relativa alla nota più bassa e andando in su.

en: Add Augmented 4th below top
it: Aggiungi la quarta aumentata sotto la nota più alta

en: Add a augmented fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una quarta aumentata relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Diminished 5th below top
it: Aggiungi la quinta diminuita sotto la nota più alta

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una quinta diminuita (o tritono) relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Major 2nd below top
it: Aggiungi la seconda maggiore sotto la nota più alta

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una seconda maggiore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Major 3rd below top
it: Aggiungi la terza maggiore sotto la nota più alta

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una terza maggiore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Major 6th below top
it: Aggiungi la sesta maggiore sotto la nota più alta

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una sesta maggiore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Major 7th below top
it: Aggiungi la settima maggiore sotto la nota più alta

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una settima maggiore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Minor 2nd below top
it: Aggiungi la seconda minore sotto la nota più alta

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una seconda minore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Minor 3rd below top
it: Aggiungi la terza minore sotto la nota più alta

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una terza minore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Minor 6th below top
it: Aggiungi la sesta minore sotto la nota più alta

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una sesta minore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Minor 7th below top
it: Aggiungi la settima minore sotto la nota più alta

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una settima minore relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Perfect 1st below top
it: Aggiungi una prima perfetta sotto la nota più alta

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una prima perfetta relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Perfect 4th below top
it: Aggiungi la quarta perfetta sotto la nota più alta

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una quarta perfetta relativa alla nota più alta e andando in giù.

en: Add Perfect 5th below top
it: Aggiungi la quinta perfetta sotto la nota più alta

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
it: Aggiunge all'accordo una quinta perfetta relativa alla nota più alta e andando in giù.

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Down
it: Cambia enarmonico verso il grave

en: Switch through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of lower diatonic base notes
it: Passa alle varianti enarmoniche della stessa nota in direzione di note diatoniche più basse.

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Up
it: Cambia enarmonico verso l'acuto

en: Shift through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of higher diatonic base notes.
it: Passa alle varianti enarmoniche della stessa nota in direzione di note diatoniche più alte.

en: Change chord-member to whole note
it: Cambia una nota dell'accordo in una semibreve

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
it: Cambia una nota dell'accordo in modo che appaia come una semibreve senza che cambi la logica originaria, come il calcolo delle misure o la durata di nuove note aggiunte all'accordo.

en: Change chord-member to half note
it: Cambia una nota dell'accordo in un semitono

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
it: Cambia una nota dell'accordo in modo che appaia come una nota di un semitono senza che cambi la logica originaria, come il calcolo delle misure o la durata di nuove note aggiunte all'accordo.

en: Change chord-member to quarter note
it: Cambia un membro dell'accordo in una semiminima

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
it: Cambia una nota dell'accordo in modo che appaia come una nota di un quarto senza che cambi la logica originaria, come il calcolo delle misure o la durata di nuove note aggiunte all'accordo.

en: Change chord-member to breve
it: Cambia una nota dell'accordo in una breve

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
it: Cambia una nota dell'accordo in modo che appaia come una breve senza che cambi la logica originaria, come il calcolo delle misure o la durata di nuove note aggiunte all'accordo.

en: Change chord-member to longa
it: Cambia una nota dell'accordo in una lomga

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
it: Cambia una nota dell'accordo in modo che appaia come una longa senza che cambi la logica originaria, come il calcolo delle misure o la durata di nuove note aggiunte all'accordo.

en: Delete LilyPond on Chord
it: Elimina il codice LilyPond riferito all'accordo

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
it: Elimina il codice LilyPond riferito all'accordo su cui si trova il cursore.

en: New LilyPond Directive
it: Nuova direttiva LilyPond

en: hide
it: nascondi

en: Hide on Printing
it: Nasconde nella stampa

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
it: Nasconde l'accordo nell'output di LilyPond.

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
it: Racchiude l'accordo tra () quando stampato.

en: Clef Chooser
it: Scelta della chiave

en: Choose any sort of clef. If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
it: Scegli qualsiasi tipo di chiave. Se il cursore è all'inizio cambia la chiave iniziale, altrimenti inserisce la chiave scelta.

en: (Print) Hide
it: (Stampa) Nascondi

en: On printing, omit the clef change at the cursor, or the initial clef if the cursor is not on a clef change.
it: Nella stampa, omette il cambio di chiave al cursore oppure la chiave iniziale se il cursore non si trova su un cambio di chiave.

en: Display Only Clef
it: Chiave solo per display

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
it: Inserisce una chiave che ha effetto soltanto sul display, non sulla stampa. Si usa se, dopo il comando Cambia rigo, il rigo in cui si troverà la voce è in una chiave diversa (per evitare troppi tagli addizionali nel display, rendendolo difficile da leggere). È utile anche per mostrare in una chiave conosciuta della musica che si desidera stampare in una chiave meno nota (ad esempio, mostrare in chiave di violino o di basso della musica che deve essere stampata per una viola).

note: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
en: Choose Barline
it: Scegli la stanghetta

en: Choose a barline
it: Scegli una stanghetta

en: Closing Barline
it: Stanghetta di chiusura

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
it: Inserisce una stanghetta di chiusura (due barre di cui l'ultima più spessa).

note: DoubleBarline
en: Double Bar
it: Battuta doppia

en: Insert a double barline at cursor position.
it: Inserisce una doppia stanghetta nella posizione del cursore

en: Insert Barline
it: Inserisci la stanghetta

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
it: Inserisci stanghetta al cursore, il conteggio delle misure da parte di Denemo non viene alterato.

note: Half Barline
en: Half Barline
it: Metà stanghetta

en: Insert a barline with only half of its original size
it: Inserisce una stanghetta grande la metà della sua dimensione originale

en: Insert 1st &amp; 2nd Time Bars
it: Inserisce le battute della prima e seconda volta

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest. You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
it: Inserisce le battute della prima e seconda volta contenenti una pausa d'intero. Puoi modificarle per adattarle alla tua musica, per esempio inserendo altre battute, eliminando l'inizio della ripetizione, etc.

en: (Print) Omit Barline
it: (Stampa) Ometti la stanghetta

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
it: Non stampa alcuna stanghetta automatica in questo punto. Permette l'interruzione di linea.

en: Repeat End-Start
it: Ripetizione Fine-Inizio

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
it: Inserisce una stanghetta che finisce una ripetizione e ne inizia un'altra

en: Repeat End Barline
it: Stanghetta di fine ripetizione

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
it: Inserisce una stanghetta che indica la fine di una ripetizione.

en: Repeat Start Barline
it: Stanghetta di inizio ripetizione

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
it: Inserisce una stanghetta che indica l'inizio di una ripetizione.

en: Insert Comment
it: Inserisci commento

en: Cursor has Moved
it: Il cursore si è spostato

en: Choose Condition
it: Scegli condizione

en: Gives a menu for choosing whether the directive at the cursor should apply to the current part only or the default score or all layouts,
it: Propone un menù per scegliere se la direttiva al cursore debba essere applicata soltanto alla parte corrente oppure allo spartito predefinito oppure a tutte le formattazioni,

en: Reset for All Layouts
it: Ripristina tutte le formattazioni

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
it: Azzera il comportamento condizionale di questa formattazione. La direttiva verrà applicata a tutte le formattazioni dello spartito.

en: Ignore for Current Layout
it: Ignora per la formattazione corrente

en: The Denemo Directive at the cursor will be ignored when printing from the current score layout (See View-&gt;Score Layout)
it: La direttiva Denemo al cursore sarà ignorata quando si stampa dalla formattazione corrente dello spartito (vedi Visualizza-&gt;Formattazione della partitura)

en: Exclusive to Current Layout
it: Esclusiva per la formattazione corrente

en: Critical Comment
it: Commento critico

en: Give Comment
it: Inserire commento

en: Apply Command to new position of cursor?
it: Applicare il comando alla nuova posizione del cursore?

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
it: Aggiunge un commento che può essere stampato in un commentario critico alla fine di tutti i movimenti (vedi il comando Commentario critico per crearlo).

en: Enable Accordion 16'
it: Abilita il registro 16' della fisarmonica

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
it: Definisce i registri della fisarmonica in questa partitura. Il comando Menù degli oggetti da inserire permetterà di inserirli.

en: No Definitions have been created for this score
it: Nessuna definizione creata per questa partitura

en: Menu of Objects to Insert
it: Menù degli oggetti da inserire

en: Gives a menu of previously created LilyPondDefinition commands (see Score-&gt;LilyPond Definition menu for this)
it: Mostra un menù dei comandi LilyPondDefinition precedentemente creati (vedi il menu Partitura-&gt;Definizione LilyPond)

en: Insert/Edit Lilypond
it: Inserisci/Modifica Lilypond

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
it: Inserisci o modifica una direttiva nel linguaggio di LilyPond. Si può usare per modificare la spaziatura, la trasposizione e quasi qualsiasi cosa. Vedi la documentazione di LilyPond per avere un'idea di cosa è possibile fare.

en: Start a First Time Bar
it: Inizia una battuta di prima volta

en: Arbitrary Text
it: Testo arbitrario

en: Start an Nth Time Bar
it: Inizia una battuta di ennesima volta

en: Start a Second Time Bar
it: Inizia una battuta di seconda volta

note: if BaseBeat is not specified, must query the user as to what should be the first beat unit: use old BPM if there. Bug: Only good for 4=...
en: Metronome Marking
it: Indicazione metronomica

en: Give number of these
it: Inserire il numero di questi

en:  beats per minute:
it:  battiti per minuto:

note: let define GetBPM Begin of main function Input from the user what kind of beat change they want: Input from the user text to be placed before
en: Beat Change
it: Cambio di tempo

en: Custom dynamic
it: Dinamica personalizzata

en: Enter dynamic text:
it: Inserire il testo di dinamica:

en: Dynamic setting
it: Impostazioni di dinamica

en: Enter loudness level (0-127):
it: Inserire il livello di rumorosità (0-127):

en: Choose dynamics and midi volume level.
it: Scegli la dinamica e il livello volume del midi.

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
it: (Stampa) Corona autonoma (per le stanghette)

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
it: Aggiunge una corona autonoma che non ha effetto sulla riproduzione audio. Si può usare per posizionare una corona su una stanghetta.

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for dotted-quarter) 
     or enter n for none:
it: Inserire l'unità di durata del battito (ad esempio 4. per un quarto puntato) 
     o inserire n per niente:

note: want * 3/2 for dotted,*4 since midi uses quarters and divide by duration,
en: BPM Printed
it: BPM stampato

en: BPM Not Printed
it: BPM non stampato

note: begin
en: Incorrect BPM syntax.
it: Sintassi BPM sbagliata

note: this did not fire using d-PopUpMenu so changed to RadioBoxMenu
en: Tempi and Metronome Marks
it: Tempi e indicazioni metronomiche

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
it: Inserisce tempi e indicazioni metronomiche, stampate oppure no, aggiusta il tempo di riproduzione

en: Auto Position
it: Posizione automatica

en: Inserts a rehearsal mark in the score. The default is to typeset as the letters A, B, ... The display shows simply A for all bookmarks. This mark also acts as a Denemo bookmark which can be searched for.
it: Inserisce nella partitura un numero di chiamata. Per impostazione predefinita usa le lettere A, B,... Il display mostra A per tutti i segnalibri. Questo segno si comporta anche come segnalibro di Denemo che può essere cercato.

en: Start Cadenza
it: Inizia cadenza

en: End Cadenza
it: Termina cadenza

en: Give -1 for ottava bassa, 1 for ottava alta and 0 for end ottava
it: Inserire -1 per l'ottava bassa, 1 per l'ottava alta e 0 per terminare l'ottava

en: Sustain Off
it: Sostenuto disattivo

en: Prints a Sustain Off Mark
it: Crea il segno di sostenuto attivo

en: Sustain On
it: Sostenuto attivo

en: Prints a Sustain Pedal On Mark
it: Crea il segno di sostenuto disattivo

en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

en: Give footnote text
it: Inserire il testo della nota a piè di pagina

en: Give footnote marker
it: Inserire il segno della nota  a piè di pagina

en: Insert Footnote
it: Inserisci nota a pié di pagina

en: Breath Mark
it: Respiro

en: Inserts a Breath Mark
it: Inserisce un respiro

en: Text
it: Testo

en: Delete this text?
it: Eliminare questo testo?

en: Light
it: Normale

en: This directive has to be placed before a note, chord or rest.
    The text itself can be re-positioned by right-clicking in the typeset (print) view
it: Questa direttiva deve essere posta prima di una nota, pausa o accordo.
    Il testo può essere risistemato con un clic destro nella vista della stampa

en: This directive must be placed before a note to work
it: Per funzionare questa direttiva deve essere posta prima di una nota

en: Text Annotation
it: Annotazione testuale

en: Give text to be placed in score at cursor
    (it can be dragged in the typeset view)
it: Inserire il testo da mettere nella partitura alla posizione del cursore
    (nella visualizzazione di stampa può essere spostato)

en: Textual Annotation
it: Annotazione testuale

en: Allows placing arbitrary text on the score which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
it: Permette di inserire nella partitura del testo libero che può essere poi trascinato nella vista finale della stampa per regolare precisamente la posizione. Attenzione! Non mettere questa direttiva alla fine di un rigo perché altrimenti non apparirà; mettila prima dell'ultima nota e poi con un clic destro nella vista di stampa puoi aggiustare la posizione se necessario.

en: 8 Balance
it: 8 Bilanciamento

en: Balance. Typically used for a stereo signal tweak without changing the pan itself. Like a CD player.
it: Bilanciamento. Usato tipicamente per modificare un segnale stereo senza cambiare il pan. Come in un lettore CD.

en: Channel
it: Canale

en: Change the Channel of a staff
it: Cambia il canale di un rigo

en: 11 Expression
it: 11 Espressione

en: AKA "Sub Volume" or "Percent Volume". The "real" volume. Use Volume as initial value for each staff/channel and change further cresc/dim with expression.
it: Chiamato anche "Sub Volume" o "Percent volume". È il volume "reale". Usare Volume come valore iniziale di ogni rigo/canale e poi cambiare l'espressione con crescendo/diminuendo.

en: Generic Control Change
it: Modifica del controllo generico

en: Generic 0xB Control Change - User can give the midi bytes, too.
it: Modifica del controllo generico 0xB - L'utente può assegnare anche i byte midi.

en: 69 Hold Pedal #2 On/Off
it: 69 Tieni il pedale #2 (Attiva/Disattiva)

en: Longer release time but notes will fade out eventually.
it: Maggior tempo di rilascio ma le note si dissolvono alla fine.

en: 64 Hold Pedal (Right Piano Pedal)
it: 64 Tieni il pedale (pedale destro del pianoforte)

en: Hold Pedal On/Off (Right Piano Pedal). Deactivates Note-Off until set to "Off"
it: Tieni/Lascia il pedale (pedale destro del pianoforte). Disattiva Note-Off finché non è disattivato

en: 68 Legato Pedal On/Off
it: 68 Pedale legato (Attiva/Disattiva)

en: Skips the attack portion of the VCA's envelope. For phrasing like wind or brass or guitar hammer-on.
it: Salta l'attacco dell'involucro VCA. Per i fraseggi dei fiati e degli ottoni e per il martellato della chitarra.

en: 1 Modwheel
it: 1 Ruota di modulazione

en: Change the Modwheel value of a channel/staff
it: Cambia il valore della modulazione di un canale/rigo

en: Where in the stereo field the channel sound will be placed.
it: Dove verrà posizionato il suono del canale nel campo stereo.

en: 65 Portamento On/Off
it: 65 Portamento (Attiva/Disattiva)

en: Slides between 2 notes. Can be adjusted with 5 - Portamento Time
it: Glissando tra due note. Può essere regolato con 5 - Tempo del portamento

en: Program
it: Programma

en: Change the Program of the current channel/staff
it: Cambia il programma del canale/rigo corrente

en: 67 Soft Pedal On/Off (Left Piano Pedal)
it: 67 Pedale piano (Attiva/Disattiva) (pedale sinistro del pianoforte)

en: Left Piano Pedal. Lowers the volume of any notes played.
it: Pedale sinistro del pianoforte. Abbassa il volume di qualsiasi nota suonata.

en: 66 Sostenuto Pedal On/Off (Middle Grand Piano Pedal)
it: 66 Pedale sostenuto (Attiva/Disattiva) (pedale centrale del pianoforte a coda)

en: Middle Grand Piano Pedal. All Notes currently active (without a note off) will not have a note-off until Sostenuto Off.
it: Pedale centrale del pianoforte a coda. Tutte le note attive (senza una nota disattiva) non avranno una nota disattiva finché il sostenuto è attivo.

en: Change the Volume of a channel/staff
it: Cambia il volume del canale/rigo

en: Change Midi Channel
it: Cambia il canale MIDI

en: Changes the MIDI channel of a staff
it: Cambia il canale MIDI di un rigo

en: Clarinet in A
it: Clarinetto in La

en: MIDI playback minor third lower than printed, marks as Clarinet in A
it: Riproduzione MIDI più bassa di una terza minore rispetto alla stampa, contrassegnato come clarinetto in La

en: Clarinet in B flat
it: Clarinetto in Si bemolle

en: MIDI output is one tone lower than printed, inscribes clarinet in B flat above music
it: L'output MIDI è un tono più basso della stampa, segna sopra la musica clarinetto in Si bemolle

en: Close Transposing Instrument
it: Chiudi strumento traspositore

en: Returns MIDI output to transposition set on staff properties.
it: Crea l'output MIDI in base alla trasposizione impostata nelle proprietà del rigo.

en: Set Tempo
it: Imposta il tempo

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
it: Invia un comando Midi per cambiare il tempo (bpm). Non viene stampato.

en: Equal Temperament Start
it: Inizio del temperamento equabile

en: MIDI tuning becomes equal temperament from this point.
it: L'accordatura del MIDI segue il temperamento equabile da questo momento.

en: Quarter Comma Meantone
it: Temperamento mesotonico con comma di un quarto

en: MIDI output becomes 1/4 comma mean tone from this point
it: L'output MIDI ha un temperamento mesotonico con comma di un quarto da questo momento

en: All Staffs:
it: Tutti i righi:

en: Set Tuning Across All Staffs
it: Imposta l'accordatura su tutti i righi

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
it: In questo punto della riproduzione passa al temperamento selezionato da questo comando.

en: This Staff:
it: Questo rigo:

en: Set Tuning for Current Staff
it: Imposta l'accordatura per il rigo corrente

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
it: In questo punto della riproduzione l'accordatura del rigo corrente cambierà nel temperamento selezionato da questo comando.

en: Default
it: Predefinito

en: (Print) Accidental Printing
it: (Stampa) Stampa delle alterazioni

en: Prints accidentals according to a chosen style
it: Stampa le alterazioni in base a uno stile scelto

en: No Beaming
it: Nessuna disposizione delle travature

en: Stop Beaming
it: Ferma la disposizione delle travature

en: Start Beaming
it: Inizia la disposizione delle travature

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
it: (Stampa) Inizia la disposizione automatica delle travature a partire da questo punto nella partitura. (Si usa dopo aver disattivato la travatura).

en: (Print) Stop Drawing Notes
it: (Stampa) Ferma la stampa delle note

en: Stops the Lilypond engraving of notes
it: Ferma la creazione delle note da parte di Lilypond

en: (Print) Hide object
it: (Stampa) Nascondi l'oggetto

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
it: Nasconde l'oggetto nella posizione del cursore tramite una direttiva Lilypond. Attualmente solo note e le tre indicazioni, non le pause!

en: Multi-Measure Rests
it: Pause multiple

en: Give limit for use of church rests
it: Inserisci un limite per l'uso di pause ecclesiastiche

en: MMR Limit
it: Limite pause multiple

en: Multi-Measure Rest Expand Limit
it: Limite di espansione della pausa multipla

en: In Multi-Measure rests: controls how many measures rest are notated as church rests before numbers are used.
it: Nelle pause multiple: controlla per quante misure viene ripetuta una pausa quando sono usate delle pause ecclesiastiche prima dei numeri.

en: This sign allows a Line Break. The bar can be broken across a line at this point. Delete using Del or Backspace key.
it: Questo segno permette un'interruzione di linea. La battuta può essere spezzata su una linea in questo punto. Si elimina col tasto Del o Backspace.

en: The cursor is on a voice. Put line breaks in the main staff that the voice belongs to.
it: Il cursore si trova su una voce. Inserire le interruzioni di linea sul rigo principale a cui appartiene la voce.

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
it: Permette al compositore tipografico di interrompere la linea in questo punto.

en: No Line Break
it: Nessuna interruzione di linea

en: Disallow a line break at this measure.
it: Non permette un'interruzione di linea in questa misura.

en: (Print) Forces a new page at this barline.
it: (Stampa) Forza una nuova pagina dopo questa stanghetta.

en: Change Barnumber in typeset score
it: Modifica il numero di battuta nella partitura a stampa

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
it: Inserisci un numero per impostare il numero di battuta corrente. La partitura stampata continuerà a contare da lì.

en: BarNumber =
it: Numero di battuta =

en: (Print) Set Bar Number
it: (Stampa) Imposta il numero di battuta

en: Enter a number to change the bar number in the typeset score. The printout will continue to count up from there.
it: Inserisci un numero per cambiare il numero di battuta della partitura stampata. La stampa continuerà a contare a partire da questo numero.

en: X-Y shift
it: Spostamento X-Y

en: Give horizontal shift required
it: Inserire lo spostamento orizzontale richiesto

en: Give vertical shift required
it: Inserire lo spostamento verticale richiesto

en: (Print) Shift Object
it: (Stampa) Sposta oggetto

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
it: Chiede l'offset orizzontale e verticale e inserisce una direttiva che posizioni l'oggetto nel punto in cui si trova il cursore, quando si stampa.

en: End Small Size
it: Termina la dimensione ridotta

en: Printing resumes normal size music.
it: La stampa riporta la musica alla dimensione normale.

en: Small Size
it: Dimensione ridotta

en: Music after this is printed in a small size.
it: La musica inserita successivamente apparirà in dimensioni ridotte.

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
it: (Stampa) Riprendi a disegnare il rigo

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
it: Annulla il comando "Ferma la creazione del rigo"

en: (Print) Stop Drawing Staff
it: (Stampa) Ferma la creazione del rigo

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
it: Il rigo e le stanghette non vengono disegnate, solo le note restano visibili.

en: Minimum Fret Number
it: Numero di tasto minimo

en: Give lowest fret number wanted:
it: Inserire il numero di testo minimo desiderato:

en: Minimum Fret Number Allowed
it: Numero di tasto minimo permesso

en: In a Tab staff, restrict the frets available to larger than the given value.
it: In un rigo per intavolatura limita i tasti disponibili a quelli più grandi del valore dato.

en: Restrain Open Strings
it: Vieta le corde libere

en: Restrains the use of open strings in Tablature.
it: Vieta l'uso delle corde libere  nell'intavolatura.

en: This directive causes the tab to be notated fully with beaming and other notation added
    Delete the directive to undo the effect.
it: Questa direttiva fa sì che l'intavolatura (o tablatura) contenga le travature e altri segni della notazione
    Eliminare la direttiva per annullare questo effetto.

en: This Directive can only be added in a Tab Staff. See Staff menu.
it: Questa direttiva può essere aggiunta soltanto a un rigo per intavolatura (TabStaff). Consultare il menù Rigo.

en: Full Tab Notation On
it: Attiva la notazione per intavolatura completa

en: Typeset beaming etc with Tablature from the cursor position on.
it: Aggiunge le travature e altri segni all'intavolatura a partire dalla posizione in cui si trova il cursore.

en: (Print) Close } a LilyPond Block
it: (Stampa) Chiudi } un blocco di LilyPond

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
it: Chiude un blocco di input LilyPond (deve essere preceduto da una corrispondente parentesi graffa, {, di apertura)

en: Down8va
it: Giù di un'ottava

en: (Print) Open { Octave Down
it: (Stampa) Apri { un'ottava più bassa

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
it: Apre un blocco che stampa le note un'ottava più bassa: deve essere terminato con CloseLilyBlock

en: Up8va
it: Su di un'ottava

en: (Print) Open { Octave Up
it: (Stampa) Apri { un'ottava sopra

en: Opens a block to be transposed up one octave This must be followed by a CloseBlock "}" to end the transposed section.
it: Apre un blocco da trasporre di un'ottava più alta. Deve essere seguito da un blocco di chiusura "}" per terminare la sezione trasposta.

en: TypesettingOff
it: Disattiva composizione tipografica

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
it: Disattiva la composizione tipografica da questo punto fino a quando non viene riattivata.

en: TypesettingOn
it: Attiva composizione tipografica

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
it: Attiva la composizione tipografica da questo punto in avanti per tutti i righi.

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
it: (Stampa) Riprendi a disegnare le note

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
it: Annulla il comando "Ferma la stampa delle note"

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
it: Preimpostazione della voce 1 (Gambi in su)

en: Preset for first voice. Stems up
it: Preimpostazione della prima voce. Gambi in su.

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
it: Preimpostazione della voce 2 (Gambi in giù)

en: Preset for second voice. Stems down.
it: Preimpostazione della seconda voce. Gambi in giù.

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
it: Preimpostazione della voce 3 (Gambi in su)

en: Preset for third voice. Stems up.
it: Preimpostazione della terza voce. Gambi in su.

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
it: Preimpostazione della voce 4 (Gambi in giù)

en: Preset for voice four. Stems down.
it: Preimpostazione della quarta voce. Gambi in giù.

en: Voice Preset Automatic
it: Preimpostazione automatica della voce

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
it: Preimpostazione della voce automatica. Ripristina il normale comportamento.

note: 1 2 3 4 5
en: Voice Preset
it: Preimpostazione della voce

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
it: Scegli una preimpostazione per le quattro voci o la voce automatica.

note: VoiceSetting InitialVoiceSetting
en: Voice 1
it: Voce 1

en: Voice 2
it: Voce 2

en: Voice 3
it: Voce 3

en: Voice 4
it: Voce 4

en: Automatic Voice
it: Voce automatica

en: Choose Voice
it: Scegli la voce

en: Hide Next
it: Nascondi successivo

en: On printing the next music item will be omitted from the score. Use with conditional directives to leave out music for certain layouts.
it: Nella stampa l'elemento musicale successivo sarà omesso dalla partitura. Da usare con direttive condizionali per tenere fuori la musica specifica per certe formattazioni.

en: ♭ Initial
it: ♭ iniziale

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
it: Abbassa di un grado l'armatura di chiave iniziale su tutti i righi o voci.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
it: Abbassa l'armatura di chiave di un grado. Se il cursore non è posizionato su un'armatura di chiave, ha effetto sull'armatura iniziale.

en: On printing, omit the key signature change at the cursor, or the initial key signature if the cursor is not on a key signature change.
it: Nella stampa, omette il cambio di armatura di chiave al cursore oppure l'armatura di chiave iniziale se il cursore non si trova su un cambio di armatura.

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
it: Alza di un grado l'armatura di chiave iniziale su tutti i righi o voci.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
it: Alza l'armatura di chiave di un grado. Se il cursore non è posizionato su un'armatura di chiave, alza l'armatura iniziale.

en: Typesetting Verses at End
it: Creazione delle strofe alla fine

en: Which verse to start at?
it: Da quale strofa iniziare?

en: No verses found
it: Nessuna strofa trovata

en: Typeset Verses at End
it: Posiziona i versi alla fine

en: Insert Duplicate Measure After
it: Inserisce un duplicato della misura

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
it: Inserisce una copia della misura corrente dopo la misura attuale.

en: Beam Start command on a note with no beam
it: Comando di inizio travatura su una nota senza travatura

en: Second start Beam
it: Secondo inizio della travatura

en: Beam End command on a note with no beam
it: Comando di fine travatura su una nota senza travatura

en: End Beam with no start
it: Fine travatura senza inizio

en: Start Beam with no end
it: Inizio travatura senza fine

en: No problem detected with beams in measure
it: Nessun problema rilevato nelle travature della misura

en: Check Beaming
it: Controlla la disposizione delle travature

en: Checks the current measure for beaming errors.
it: Controlla eventuali errori di disposizione delle travature nella misura corrente.

en: End Tuplet with no start
it: Fine del gruppo irregolare senza inizio

en: Start Tuplet with no end
it: Inizio del gruppo irregolare senza fine

en: All tuplets in measure are terminated
it: Tutti i gruppi irregolari nella misura sono terminati

en: Check Tuplets
it: Controlla i gruppi irregolari

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
it: Controlla che l'inizio e la fine dei gruppi irregolari corrispondano nella misura corrente.

en: Delete Empty Measures
it: Elimina le misure vuote

en: Deletes all empty measures from the cursor until the next music.
it: Elimina tutte le misure vuote dal cursore fino alla musica successiva.

en: Merge with Next Measure
it: Unisci con la misura successiva

en: Joins two measures together.
it: Unisce insieme due misure.

en: Close and Reopen Repeat
it: Chiudi e riapri la ripetizione

en: Closes an open repeat block and opens a new one.
it: Chiude una ripetizione aperta e ne apre una nuova.

en: Close a Repeat Section
it: Chiudi una ripetizione

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
it: Chiude una sezione che inizia con un segno di ripetizione. Non richiesto con battute di prima e seconda volta. (Stampa)

en: Close Second Time Bar
it: Chiudi la battuta della seconda volta

en: Closes the second time bar previously opened (printing)
it: Chiude la battuta della seconda volta aperta prima (stampa)

en: First Time Bar
it: Battuta di prima volta

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
it: Chiude una ripetizione e inizia una battuta di prima volta (stampa)

en: Open Repeat Section
it: Apri una ripetizione

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
it: Segna il punto in cui inizia una ripetizione. Sono richiesti una stanghetta di chiusura o battute di prima e seconda volta.

en: Second Time Bar
it: Battuta di seconda volta

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
it: Chiude le battute della prima volta e inizia quelle della seconda volta (stampa)

en: Upbeat/Short Measure can only be used in an underfull, non-empty measure
it: Anacrusi o misura breve possono essere usate solo in misure incomplete non vuote

en: Re-calculate
it: Rielabora

en: This object fills up the duration of this measure, without taking space in the typeset score. Use if for partial measures in first and second repeats. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the partial measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Short command.
it: Questo oggetto riempie la durata di questa misura senza occupare spazio nella partitura compilata. Da usare per le misure parziali nelle prime e seconde ripetizioni. Deve essere aggiornato se si cambia la durata delle note nella misura parziale: per farlo, usare Rielabora o semplicemente eliminarlo e rieseguire il comando Misura breve.

en: Short Measure
it: Misura breve

en: Allow too few notes/rests in this measure. LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
it: Consente pochissime note o pause in questa misura. LilyPond creerà questa misura, su tutti i righi, con la durata breve data dalle note già presenti quando questo comando è stato lanciato.

en: Split Measure at Cursor
it: Dividi la misura al cursore

en: Split the current measure into two at the cursor.
it: Dividi la misura corrente in due nel punto in cui si trova il cursore.

en: This object fills up the duration of this measure, so that the notes in the measure form an upbeat. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Upbeat command.
it: Questo oggetto riempie la durata di questa misura in modo che le note nella misura formino un'anacrusi. Deve essere aggiornato se si cambia la durata delle note nella misura: usare Rielabora o semplicemente eliminarlo e rieseguire il comando Anacrusi.

en: Anacrusis (Upbeat, Pickup)
it: Anacrusi (Upbeat, Pickup)

en: Convert the current measure to a partial measure so that it is complete with just the beats already inserted.
it: Converte la misura corrente in una misura parziale in modo che risulti completa con le durate già inserite.

en: Whole Measure Repeat
it: Ripetizione di misura intera

en: Inserts a whole measure repeat sign.
it: Inserisce un segno di ripetizione di misura intera.

en: Capture Measures (Score)
it: Cattura le misure (Partitura)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from a source score. Display the source score using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in score form; to underlay each part with its own source measure use CaptureMeasuresPartPerStaff
it: Crea tante misure vuote quante sono le misure rilevate dalla cattura schermata di una partitura sorgente. Apri la partitura con qualsiasi programma. Clicca sugli angoli opposti di ogni misura una alla volta per catturarla in forma di immagine dentro Denemo. Premi il pulsante destro del mouse o fai scorrere la rotella centrale per cambiare gli angoli da aggiustare. Premi qualsiasi tasto per terminare. Questo comando serve a catturare la partitura completa; per isolare ogni parte con la propria misura sorgente si usa CaptureMeasuresPartPerStaff

en: Delete Captured Measure
it: Elimina la misura catturata

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
it: Elimina l'immagine catturata della misura sorgente dalla misura corrente.

en: Capture and Insert One Measure
it: Cattura e inserisci una misura

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
it: Cattura l'immagine di una singola misura (come screenshot) inserendola nella misura corrente.

en: Check for Irregular Measures
it: Controlla la presenza di misure irregolari

en: Non Empty Intro staff
it: Rigo di introduzione non vuoto

en: Create Intro
it: Crea l'intro

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
it: Crea un nuovo rigo con una battuta che non serve a niente (un intro del giusto numero di battiti)

en: Even Up the Staffs
it: Distribuisci i righi in parti uguali

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
it: Attacca misure vuote ai righi che sono troppo corti.

en: Click to edit comment
it: Clicca per modificare il commento

en: Comment
it: Commento

en: Stores textual comments for this movement
it: Salva commenti testuali per questo movimento

en: Tempo of Movement
it: Tempo del movimento

en: Give quarter notes per minute:
it: Inserire note di un quarto per minuto:

en: MIDI Tempo
it: Tempo del MIDI

en: Sets the (initial) tempo in quarter notes per minute.
it: Imposta il tempo (iniziale) in note di un quarto al minuto.

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
it: Ci sono gruppi irregolari non terminati in questa battuta.
     Da correggere: si veda il comando Verifica gruppi irregolari.

note: query the user: should we split the note, or let him/her do it?
en: Split This Note
it: Separa questa nota

note: need to stop if we hit cancel
en: Split All
it: Separa tutte

en: Stop Here
it: Fermo qui

en: This measure's discrepancy requires a tuplet.
    Please adjust manually and run this script again.
it: La discrepanza in questa misura richiede un gruppo irregolare.
    Aggiustala a mano e riesegui lo script.

en: Search for under/overfull bars
it: Cerca battute incomplete o sovraffollate

en: Pad underfull bars with rests
it: Riempi le battute incomplete con delle pause

en: Pad underfull bars with blank rests
it: Riempi le battute incomplete con delle pause spaziatrici

en: Rebar-Merge underfull, split overfull bars
it: Ricomponi le battute: unisci quelle incomplete, separa quelle sovraffollate

en: Entire Staff
it: Tutto il rigo

note: let's try to return cursor to here when done. Start at top staff, top voice
en: This Point Onwards
it: Questo punto in avanti

en: Entire Movement
it: Tutto il movimento

en: Problem with measure length
it: Problema con la lunghezza della misura

en: Adjust the Measure Lengths
it: Regola le lunghezze delle misure

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
it: Toglie gli spazi nella durata delle misure e ridistribuisce le note in base all'indicazione di tempo.

note: Chapter
en: Give heading or blank out to delete:
it: Inserire l'intestazione o rimuovere per eliminare:

en: Heading
it: Intestazione

en: Prints a heading the current movement
it: Stampa l'intestazione per il movimento corrente.

note: Piece
en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
it: Inserire il nome per questo brano del movimento corrente o e

en: Piece
it: Brano

en: Prints a piece name for the Movement
it: Stampa il nome del brano del movimento

note: Section
en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
it: Inserire il nome del sottotitolo del movimento o rimuovere per eliminare:

en: Sub-Title
it: Sottotitolo

en: Prints a subtitle for the Movement
it: Stampa il sottotitolo per il movimento

note: TitledPiece
en: Give title for the movement or blank out to delete:
it: Inserire il titolo del movimento o rimuovere per eliminare:

en: Title
it: Titolo

en: Prints title for the current movement
it: Stampa il titolo per il movimento corrente

en: Markup At End
it: Testo a margine alla fine

en: Edit markup:
it: Modifica il testo:

en: Composer
it: Compositore

en: Prints a composer name for current movement.
it: Stampa il nome del compositore del movimento corrente.

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
it: Mostra il nome inserito all'inizio del movimento, in alto a sinistra.

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Prints the name given below the title of this movement.
it: Mostra il nome inserito sotto il titolo del movimento corrente.

en: Prints the name given as a title above the current movement.
it: Mostra il nome come titolo sopra il movimento corrente.

en: Custos (On/Off)
it: Custos (Attiva/Disattiva)

en: Prints a custos at the end of each line for the current movement. Repeat command to turn custos off.
it: Stampa una guida (custos) alla fine di ogni linea del movimento corrente. Ripeti il comando per disattivare il custos.

en: Hide Barlines
it: Nascondi le stanghette

en: (Print) Hide Barlines
it: (Stampa) Nascondi le stanghette

en: Omits barlines when printing.
it: Omette le stanghette quando si stampa.

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
it: Nasconde i righi vuoti (Disattiva/Attiva)

en: Page Break Removed before Movement Title
it: Interruzione di pagina eliminata prima del titolo del movimento

en: Page Break Inserted before Movement Title
it: Interruzione di pagina inserita prima del titolo del movimento

en: Page Break Before
it: Interruzione di pagina prima

en: Prints this movement starting on a new page
it: Mostra questo movimento all'inizio di una nuova pagina

en: Baroque
it: Barocco

en: Baroque note head style for the current movement.
it: Stile barocco della testa di nota per il movimento corrente.

en: Cross note head style for the current movement.
it: Stile a croce della testa di nota per il movimento corrente.

en: Default note head style for the current movement.
it: Stile predefinito della testa di nota per il movimento corrente.

en: Delete Movement Notehead Settings
it: Elimina le impostazioni delle teste di nota del movimento

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
it: Elimina lo stile di testa di nota per questo movimento. Ripristina il valore predefinito impostato dalla partitura o da LilyPond.

en: Diamond note head style for the current movement.
it: Stile a rombo della testa di nota per il movimento corrente.

en: Harmonic-black
it: Armonico nero

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
it: Stile armonico nero della testa di nota per il movimento corrente.

en: Harmonic note head style for the current movement.
it: Stile armonico della testa di nota per il movimento corrente.

en: Mensural
it: Mensurale

en: Mensural note head style for the current movement.
it: Stile mensurale della testa di nota per il movimento corrente.

en: Neomensural
it: Neomensurale

en: Neomensural note head style for the current movement.
it: Stile neomensurale della testa di nota per il movimento corrente.

en: Petrucci note head style for the current movement.
it: Stile Petrucci della testa di nota per il movimento corrente.

en: Slash
it: Barra

en: Slash note head style for the current movement.
it: Stile a barra della testa di nota per il movimento corrente.

en: Triangle
it: Triangolo

en: Triangle note head style for the current movement.
it: Stile a triangolo della testa di nota per il movimento corrente.

en: Indent
it: Indentazione

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
it: Modifica l'indentazione del primo sistema del movimento corrente.

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
it: (Stampa) Stanghette mensurali (Attiva/Disattiva)

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
it: Disegna le stanghette solo tra i righi ma non all'interno di ciascun rigo.

en: Set Transpose Interval
it: Imposta l'intervallo di trasposizione

en: Transpose on Print
it: Trasponi nella stampa

note: (d-MoveCursorRight) (d-RefreshDisplay)))
en: Beam 4 Beats
it: Travature ogni 4 battiti

en: Beams end on each quarter note (up to 4).
it: La travatura termina su ogni semiminima (fino a 4).

note: BeamLeftNone
en: No Beam Left
it: Nessuna travatura a sinistra

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
it: Fa sì che la nota al cursore non abbia la travatura rivolta a sinistra.

note: BeamLeftOne
en: One Beam Left
it: Una travatura a sinistra

en: Prints with just one beam linking to left.
it: Stampa una sola travatura che va verso sinistra.

note: BeamLeftThree
en: Three Beams Left
it: Tre travature a sinistra

en: Prints with just three beams linking to the left.
it: Stampa solo tre travature che vanno verso sinistra.

note: BeamLeftTwo
en: Two Beams Left
it: Due travature a sinistra

en: Prints with just two beams linking to the left.
it: Stampa solo due travature che vanno verso sinistra.

note: BeamRightNone
en: No Beam Right
it: Nessuna travatura a destra

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
it: Fa sì che la nota al cursore non abbia la travatura rivolta a destra.

note: BeamRightOne
en: One Beam Right
it: Una travatura a destra

en: Prints with just one beam linking to the right.
it: Stampa una sola travatura che va verso destra.

note: BeamRightThree
en: Three Beams Right
it: Tre travature a destra

en: Prints with just three beams linking to the right.
it: Stampa solo tre travature che vanno verso destra.

note: BeamRightTwo
en: Two Beams Right
it: Due travature a destra

en: Prints with just two beams linking to the right.
it: Stampa solo due travature che vanno verso destra.

en: Delete Beaming Directive
it: Elimina la direttiva di disposizione delle travature

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
it: Elimina una direttiva ] o [ (fine o inizio della travatura) sull'accordo corrente.

en: End Beam
it: Fine della travatura

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
it: Istruisce l'incisore di LilyPond a fermare una disposizione manuale delle travature iniziata prima. Ha effetto solo sulla stampa.

en: No beam possible here
it: Nessuna travatura possibile qui

en: No Beam
it: Nessuna travatura

en: (Print) Removes beam from current note
it: (Stampa) Toglie la travatura dalla nota corrente

en: Start Beam
it: Inizio della travatura

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
it: Istruisce l'incisore di LilyPond a iniziare qui la travatura. (Ha effetto soltanto sulla stampa)

en: Augment
it: Aumenta

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Half Note.
it: Raddoppia la durata della nota/accordo/pausa selezionati o al cursore. Ad esempio, una nota di un quarto diventa una nota di due quarti.

en: Change current note duration to Breve
it: Modifica la durata della nota corrente in breve

en: Change current note duration to Longa
it: Modifica la durata della nota corrente in longa

en: Change Duration To 𝅝
it: Cambia durata in 𝅝

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅝 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅝. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅗𝅥
it: Cambia durata in 𝅗𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅗𝅥 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅗𝅥. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥
it: Cambia durata in 𝅘𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅮
it: Cambia durata in 𝅘𝅥𝅮

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅮 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥𝅮. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅯
it: Cambia durata in 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅯 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥𝅯. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅰
it: Cambia durata in 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅰 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥𝅯. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅱
it: Cambia durata in 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅱 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥𝅯. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅲
it: Cambia durata in 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅲 duration. Works also in appending position.
it: Cambia la nota o la pausa al cursore nella durata 𝅘𝅥𝅯. Funziona anche in posizione di aggiunta.

en: Diminish
it: Diminuisci

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
it: Dimezza la durata della nota/accordo/pausa selezionati o al cursore. Ad esempio, una nota di un quarto diventa una nota di un ottavo.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
it: Il cursore deve essere su un accordo/nota/pausa

en: Dot
it: Punto

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
it: Aggiunge un punto alla nota/pausa/accordo al cursore o in caso di doppio punto lo toglie.

en: Create Slurred, Dotted Rhythm
it: Crea un ritmo puntato  e con legature di portamento

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm. Slurs the two notes together.
it: In posizione di aggiunta, rende puntata la nota o pausa al cursore e aggiunge una nota della metà della durata in modo da creare un ritmo puntato. Lega le due note con una legatura di portamento.

en: Create Dotted Rhythm
it: Crea ritmo puntato

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm.
it: In posizione di aggiunta, rende puntata la nota o pausa al cursore e aggiunge una nota della metà della durata in modo da creare un ritmo puntato.

en: Dottify
it: Rendi il ritmo puntato

en: Turns the note on or before the cursor into a dotted rhythm with the same total duration.
it: Trasforma la nota al cursore o quella precedente in un ritmo puntato della stessa durata totale.

en: Join music objects to new chord
it: Unisci gli oggetti musicali in un nuovo accordo

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
it: Unisce tutte le note, gli accordi e le pause della selezione e inserisce tutte le note selezionate come accordo. Potrebbe creare note con legature di valore.

en: Join music objects
it: Unisci gli oggetti musicali

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
it: Unisce tutte le note, gli accordi e le pause nella selezione e inserisce al loro posto una nota più lunga. Potrebbe creare delle note con legature di valore. Usa la posizione del cursore per determinare l'altezza.

en: Split Note/Chord
it: Dividi nota/accordo

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
it: Divide un accordo in una specifica quantità di note più piccole preservando la durata originale e generando dei gruppi irregolari se necessario. Non funziona con le pause.

en: Comment this chord
it: Commenta questo accordo

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
it: Assegna un commento testuale all'accordo nella posizione del cursore

en: Delete LilyPond on Note
it: Elimina il codice LilyPond riferito alla nota

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
it: Elimina il codice LilyPond riferito alla nota su cui si trova il cursore.

note: DisplaceRestHorizontally
en: Horizontal shift
it: Spostamento orizzontale

en: Inserts a 𝅝 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅝 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅗𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅗𝅥 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅮 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥𝅮 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅯 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥𝅯 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅰 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥𝅰 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅱 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥𝅱 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅲 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅘𝅥𝅲 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅜 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅜 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Inserts a 𝅛 and slurs to it, extending previous slur.
it: Inserisce un 𝅛 e crea una legatura di portamento verso la nota, estendendo la legatura precedente.

en: Adds dots
it: Aggiunge punti

en: Cautionary Accidental
it: Alterazione di cortesia

en: Forces the accidental on the note to be printed.
it: Forza la comparsa dell'alterazione della nota.

en: Ficta Accidental
it: Alterazione ficta

en: Prints the accidental above rather than before the note. In European music from before about 1600, singers were expected to chromatically alter notes at their own initiative according to certain rules. This is called musica ficta. In modern transcriptions, these accidentals are usually printed over the note.
it: Stampa l'alterazione sopra invece che prima della nota. Nella musica europea a partire dal Seicento circa, i cantanti dovevano alterare cromaticamente le note di propria iniziativa e in base a certe regole. Viene chiamata musica ficta. Nelle trascrizioni moderne, queste alterazioni sono stampate solitamente sopra la nota.

en: Flatten or Append Flattened
it: Abbassa di un semitono o aggiungi nota con bemolle

en: Flatten note at cursor, or if appending flatten next note entered.
it: Abbassa di un semitono la nota al cursore, oppure se in modalità inserimento aggiunge un bemolle alla prossima nota inserita.

en: Hide Accidental
it: Nascondi l'alterazione

en: Hides the accidental on the note at the cursor on printing. Does not affect the pitch.
it: Nasconde l'alterazione della nota al cursore quando si stampa. Non modifica l'altezza.

en: To Cursor
it: Al cursore

en: Moves the nearest note to join the cursor
it: Sposta la nota più vicina vicino al cursore

en: Reminder Accidental
it: Alterazione di sicurezza

en: Prints the accidental in ().
it: Stampa le alterazioni tra ().

en: Remove one dot for each note in the selection or single note
it: Toglie un punto da ogni nota nella selezione o da una singola nota

en: Sharpen or Append Sharpened
it: Aumenta di un semitono o aggiungi nota con diesis

en: Sharpens the note at the cursor, or if appending sharpen next entered note.
it: Aumenta la nota al cursore di un semitono, oppure se in modalità inserimento aggiunge un diesis alla prossima nota inserita.

en: Suggest Flat
it: Suggerisci bemolle

en: Prints flat sign over note
it: Stampa un bemolle sopra la nota

en: Suggest Natural
it: Suggerisci bequadro

en: Prints a natural over the note at the cursor
it: Stampa un bequadro sopra la nota al cursore

en: Suggest Sharp
it: Suggerisci diesis

en: Prints a sharp above the note/chord
it: Stampa un diesis sopra la nota/accordo

en: Place a fingerin instruction on a note
it: Inserisce un'istruzione di diteggiatura relativa a una nota

en: Grace Note (On/Off)
it: Abbellimento (Attiva/Disattiva)

en: Transforms the current selected notes into grace notes.
it: Trasforma le note selezionate in abbellimenti.

en: Press a duration key to get two, beamed, grace notes
it: Premi un tasto di durata per ottenere due note di abbellimento unite da travatura

en: To use this function correctly you need to give a duration.
    This will insert two grace notes, beamed together if needed, with the given duration
it: Per usare questa funzione correttamente bisogna assegnare una durata.
    Verranno inserite due note di abbellimento, unite da travatura se necessario, della durata specificata

en: Insert Two
it: Inserisci due

en: Inserts two grace notes at the cursor beaming them together. Follow with a duration key.
it: Inserisce al cursore due note di abbellimento collegandole con una travatura. Segue con una chiave di durata.

en: Install Grace Note Hints
it: Installa i suggerimenti per gli abbellimenti

en: Where a grace note occurs at a boundary the LilyPond typesetter requires extra hints about positioning. This command installs them for the whole movement. It is usually run in the Check Score routine.
it: Se un abbellimento si trova ad un'estremità, il compositore tipografico (LilyPond) ha bisogno di alcuni suggerimenti relativi al posizionamento. Questo comando li installa per tutto il movimento. Viene eseguito solitamente nella routine di controllo della partitura.

en: Grace/UnGrace
it: Aggiungi/Togli abbellimento

en: Changes the note at the cursor to/from being a grace note. Gives audio feedback.
it: Trasforma la nota al cursore in abbellimento o nota normale. Dà un feedback audio.

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
it: Il cursore non è su un abbellimento che segue una nota principale o un accordo

en: Un-Grace After
it: Togli l'abbellimento dopo

en: Duplicate Note/Chord
it: Duplica nota/accordo

en: Duplicates the current note or chord at the cursor. Not for rests.
it: Duplica la nota o l'accordo al cursore. Non funziona con le pause.

en: Insert Breve
it: Inserisci una breve

en: Insert a Longa
it: Inserisci una longa

en: Inserts a note in the prevailing duration.
it: Inserisce una nota della durata prevalente.

en: Accent (Off/On)
it: Accento (Disattiva/Attiva)

en: Adds the &gt; accent
it: Aggiunge l'accento &gt;

en: Arpeggio (Off/On)
it: Arpeggio (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
it: Contrassegna le note selezionate come arpeggio

en: DownBow (Off/On)
it: Arcata in giù (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark selection or current object
it: Contrassegna la selezione o l'oggetto corrente

en: Fermata (Off/On)
it: Corona (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
it: Contrassegna la selezione o oggetto correnti con una corona

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Flageolet" 12)
en: Flageolet (Off/On)
it: Armonico (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark current selection of object with a Flageolet
it: Contrassegna la selezione corrente degli oggetti con un armonico

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Harmonic" 12) (d-DirectivePut-chord-gx "Harmonic" -2)
en: Harmonic (Off/On)
it: Armonico (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
it: Contrassegna la selezione o oggetto correnti con un armonico

en: Lheel (Off/On)
it: Tacco sinistro (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Lheel
it: Contrassegna la selezione col tacco sinistro

en: Ltoe (Off/On)
it: Punta sinistra (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Ltoe
it: Contrassegna la selezione con la punnta sinistra

en: Marcato (Off/On)
it: Marcato (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the selected notes marcato
it: Contrassegna le note selezionate come marcato

en: Portato (Off/On)
it: Portato (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Portato
it: Contrassegna la selezione come portato

en: Rheel (Off/On)
it: Tacco destro (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rheel
it: Contrassegna la selezione col tacco destro

en: Rtoe (Off/On)
it: Punta destra (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rtoe
it: Contrassegna la selezione con la punta destra

en: Signumcongruentiae (Off/On)
it: Signum congruentiae (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the selected notes signumcongruentiae
it: Contrassegna le note selezionate col signum congruentiae

en: Staccatissimo (Off/On)
it: Staccatissimo (Disattiva/Attiva)

en: Toggles Staccatissimo
it: Attiva/Disattiva lo Staccatissimo

en: Staccato (Off/On)
it: Staccato (Disattiva/Attiva)

en: Adds the staccato dot or removes it
it: Aggiunge il punto di staccato o lo toglie

en: Stopped (Off/On)
it: Fermato (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
it: Contrassegna le note selezionate come fermate

en: Tenuto (Off/On)
it: Tenuto (Disattiva/Attiva)

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
it: Attiva/Disattiva la linea del Tenuto

en: Thumb (Off/On)
it: Pollice (Disattiva/Attiva)

en: Marks/Unmaks the selection with the Thumb
it: Contrassegna la selezione col pollice

en: Mark/Unmark the current chord accented
it: Contrassegna l'accordo corrente come accentato

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
it: Contrassegna l'accordo con un arpeggio

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
it: Contrassegna un accordo con un'arcata in giù

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
it: Contrassegna l'accordo con una corona

en: Mark/Unmark chord with a Flageolet
it: Contrassegna l'accordo con un armonico

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
it: Contrassegna un accordo con un armonico

en: Mark/Unmark the current note lheel
it: Contrassegna la nota corrente col tacco sinistro

en: LongFermata (Off/On)
it: Corona lunga (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the current chord longfermata
it: Contrassegna l'accordo corrente con una corona lunga

en: Mark/Unmark the current note ltoe
it: Contrassegna la nota corrente con la punta sinistra

en: Mark/Unmark the current chord marcato
it: Contrassegna l'accordo corrente come marcato

en: Mark/Unmark the chord Portato
it: Contrassegna l'accordo come portato

en: Mark/Unmark the current note rheel
it: Contrassegna la nota corrente col tacco destro

en: Mark/Unmark the current note rtoe
it: Contrassegna la nota corrente con la punta destra

en: ShortFermata (Off/On)
it: Corona breve (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the current chord shortfermata
it: Contrassegna l'accordo corrente con una corona breve

en: Mark/Unmark the current chord signumcongruentiae
it: Contrassegna l'accordo corrente con un signum congruentiae

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
it: Contrassegna l'accordo come staccatissimo

en: Mark/Unmark the chord staccato
it: Contrassegna l'accordo come staccato

en: Mark/Unmark the current chord stopped
it: Contrassegna l'accordo corrente come smorzato

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
it: Contrassegna l'accordo come Tenuto

en: Mark/Unmark the current chord thumb
it: Contrassegna l'accordo corrente col pollice

en: UpBow (Off/On)
it: Arcata in su (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
it: Contrassegna un accordo con un movimento d'arco in su

en: VeryLongFermata (Off/On)
it: Corona molto lunga (Disattiva/Attiva)

en: Mark/Unmark the current chord with very long fermata
it: Contrassegna l'accordo corrente con una corona molto lunga

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
it: Contrassegna la selezione corrente o la nota con un'arcata in su

en: Figured Bass Height
it: Altezza del basso continuo

en: Give height adjustment (unit = staff space):
it: Inserisci la regolazione dell'altezza (unità = spazio rigo):

en: Height of Bass Figure
it: Altezza del numero del basso continuo

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
it: Imposta l'altezza del numero del basso continuo sopra la nota. L'unità è la distanza tra linee adiacenti del rigo.

en: Give number of groups:
it: Inserisci il numero di gruppi:

en: Heights of Groups
it: Altezze dei gruppi

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
it: Permette di regolare individualmente in altezza vari gruppi di bassi continui.

note: PlaceFiguredBassBelow
en: Place Figures Below Bass Notes
it: Posiziona i numeri sotto le note di basso

en: Places an instruction (between $ ... $) which tells the engraver to place the figures below from this note on. Any figure for this note should follow the last $
it: Aggiunge un'istruzione (tra $ ... $) che dice all'incisore di posizionare in basso i numeri del basso continuo a partire da questa nota. Qualsiasi numero per questa nota deve seguire l'ultimo $

en: Mordent (Off/On)
it: Mordente (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a Mordent to the note
it: Aggiunge/Toglie un mordente alla nota

en: PrallPrall (Off/On)
it: Doppio mordente (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a PrallPrall to the note
it: Aggiunge/Toglie un doppio mordente alla nota

en: Prall (Off/On)
it: Mordente superiore (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a prall to the note
it: Aggiunge/Toglie un mordente superiore alla nota

en: Reverse Turn (Off/On)
it: Gruppetto rovesciato (Disattiva/Attiva)

en: Add/Removes a Reverse Turn to the note
it: Aggiunge/Toglie un gruppetto rovesciato alla nota

en: Trill (Off/On)
it: Trillo (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a trill to the note
it: Aggiunge/Toglie un trillo alla nota

en: Turn (Off/On)
it: Gruppetto (Disattiva/Attiva)

en: Add/Removes a Turn to the note
it: Aggiunge/Toglie un gruppetto alla nota

note: (d-DirectivePut-chord-gy "UpPrall" -100)
en: Up Prall (Off/On)
it: Mordente dal basso (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes Up Prall ornament
it: Aggiunge/Toglie l'ornamento Mordente superiore

en: 18th c. Trill Above
it: Trillo sopra del 18° secolo

en: Inserts 18th c style trill above note
it: Inserisce sopra la nota un trillo in stile Diciottesimo secolo

en: 18th c Trill Below
it: Trillo sotto del 18° secolo

en: Inserts 18th c style trill below note
it: Inserisce sotto la nota un trillo in stile Diciottesimo secolo

en: Above
it: Sopra

en: Places the fingering above the chord
it: Posiziona la diteggiatura sopra l'accordo

en: Below
it: Sotto

en: Places the fingering below the chord
it: Posiziona la diteggiatura sotto l'accordo

en: Places the fingering to the left of the chord
it: Posiziona la diteggiatura a sinistra dell'accordo

en: Places the fingering to the right of the chord
it: Posiziona la diteggiatura a destra dell'accordo

en: Fingering Position
it: Posizione della diteggiatura

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
it: Permette di specificare la posizione della diteggiatura relativa alla nota al cursore.

en: Finger 0
it: Dito 0

en: Inserts fingering for open string
it: Inserisce la diteggiatura per la corda a vuoto

en: Finger 1
it: Dito 1

en: Inserts fingering for finger 1
it: Inserisce la diteggiatura per il dito 1

en: Finger 2
it: Dito 2

en: Inserts fingering for finger 2
it: Inserisce la diteggiatura per il dito 2

en: Finger 3
it: Dito 3

en: Inserts fingering for finger 3
it: Inserisce la diteggiatura per il dito 3

en: Finger 4
it: Dito 4

en: Inserts fingering for finger 4
it: Inserisce la diteggiatura per il dito 4

en: Finger 5
it: Dito 5

en: Inserts fingering for finger 5
it: Inserisce la diteggiatura per il dito 5

en: Fingering Swap
it: Scambio di diteggiature

en: Give first fingering
it: Inserisci la prima diteggiatura

en: Give second fingering
it: Inserisci la seconda diteggiatura

en: Prints two fingerings joined to indicate a change of fingering on one note.
it: Stampa due diteggiature unite per indicare un cambio di diteggiatura su una nota.

en: Right Hand Fingering
it: Diteggiatura della mano destra

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate. Use cancel to delete.
it: Chiede il numero del dito e aggiunge il simbolo corrispondente (p, i, m, a). Usare annulla per eliminare.

note: d-StringNum
en: String Number
it: Numero di corda

en: Followed by a number, places string number on note.
it: Seguito da un numero, posiziona il numero di corda rispetto alla nota.

en: Avoid Collisions with Stems
it: Evita collisioni con i gambi

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
it: Le diteggiature e i numeri di corda vengono spostati per evitare collisioni con i gambi quando si stampa.

en: Give string
it: Inserisci la stringa

en: give your text
it: inserire il testo

note: End of scheme script
en: Arbitrary Text Above
it: Testo arbitrario sopra

en: Prints the text you give above the chord.
it: Mostra il testo inserito sopra l'accordo.

en: Print congruentia / canon symbol
it: Stampa il simbolo congruentia/canone

en: Prints Dal Segno below the chord at the cursor.
it: Stampa Dal Segno sotto l'accordo al cursore.

en: Replacing Text
it: Sostituzione del testo

en: Give new text
it: Inserire nuovo testo

en: No note or rest at cursor
it: Nessuna nota o pausa al cursore

en: D. C. al fine
it: D.C. al Fine

en: Puts Da Capo al fine over the chord at the cursor.
it: Stampa Da Capo al Fine sopra l'accordo al cursore.

en: Deletes a dynamic attached to the chord at the cursor.
it: Elimina, nel punto in cui si trova il cursore, un segno di dinamica connesso a un accordo.

en: Attaches Forte to chord and MIDI volume
it: Assegna il segno Forte all'accordo e al volume MIDI

en: Places a ff sign on the chord at the cursor
it: Inserisce un segno ff sull'accordo nel punto in cui si trova il cursore

en: Print Largo above note at cursor
it: Stampa Largo sopra la nota al cursore

en: Attach mf indication to a chord.
it: Attacca l'indicazione mf a un accordo.

en: prints mp and outputs MIDI vol change#
it: stampa mp e modifica il volume del MIDI

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
it: Nessuna nota o accordo al cursore a cui collegare una nota a piè di pagina

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
it: Stampa una nota a piè di pagina in fondo alla pagina corrente. Il segno viene posto sopra la nota al cursore.

en: Parenthesize Chord
it: Mette tra parentesi un accordo

en: Parenthesize Note
it: Mette tra parentesi la nota

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
it: Racchiude la nota tra () quando stampato.

en: Gives Allegro Assai tempo indication
it: Dà un'indicazione di tempo Allegro Assai

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
it: Mostra Allegro in grassetto corsivo sopra l'accordo.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
it: Mostra Andante in grassetto corsivo sopra l'accordo.

en: Attaches Largo to chord
it: Assegna il segno Largo all'accordo

en: Print Presto in bold italics above the chord.
it: Mostra Presto in grassetto corsivo sopra l'accordo.

en: Give text to appear above music:
it: Inserire testo da mostrare sopra la musica:

en: Prints your text above the music at this point
it: Stampa il testo sopra la musica in questo punto

en: Coda (Off/On)
it: Coda (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a Coda to the note
it: Aggiunge/Toglie un Coda alla nota

en: Fine (end). (Off/On)
it: Fine (Disattiva/Attiva)

en: Prints the musical instruction "fine", in italics.
it: Stampa l'istruzione musicale "Fine",  in corsivo.

en: Segno (Off/On)
it: Segno (Disattiva/Attiva)

en: Adds/Removes a Segno to the note
it: Aggiunge/Toglie un Segno alla nota

note: InsertMarkedMidi
en: Insert Marked MIDI
it: Inserisci il MIDI contrassegnato

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested. Use duration keys to insert the same note with a different duration.
it: Inserisce la nota MIDI contrassegnata della traccia corrente, usando la durata suggerita. Usa i tasti di durata per inserire la stessa nota con una durata diversa.

en: Neo-mensural
it: Neomensurale

en: Prints note with neomensural style notehead.
it: Stampa la nota con lo stile neomensurale.

en: (Print) Normal Size
it: (Stampa) Dimensione normale

en: Prints out note heads in normal size
it: Stampa le teste di nota in normali dimensioni

en: (Print) Small Size
it: (Stampa) Dimensione piccola

en: Prints out note heads in small size
it: Stampa le teste di nota in piccole dimensioni

en: (Print) Tiny Size
it: (Stampa) Dimensione minuscola

en: Prints out note heads in tiny size
it: Stampa le teste di nota in dimensioni minuscole

en: Bass Drum
it: Grancassa

en: Insert Bass Drum in the prevailing duration.
it: Inserisce una grancassa nella durata prevalente.

en: Drum GM2 Custom
it: Percussione GM2 personalizzata

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
it: Converte i righi percussione del Midi generico (GM) in righi percussione per notazione. Modifica lo script per inserire valori diversi.

en: Hi Hat with Foot
it: Charlestone con pedale

en: Insert HiHat with foot in the prevailing duration.
it: Inserisce un charleston con pedale nella durata prevalente.

en: Hi Tom
it: Tom

en: Insert Hi Tom in the prevailing duration.
it: Inserisce un  tom nella durata prevalente.

en: Ride Bell
it: Piatto ride

en: Insert Ride Bell in the prevailing duration.
it: Inserisce un piatto ride nella durata prevalente.

en: Insert Ride in the prevailing duration.
it: Inserisce un ride nella durata prevalente.

en: Timbales Style Staff
it: Rigo in stile timbales

en: Changes to print as a drum staff in timbales style
it: Cambia per stampare come rigo per percussioni nello stile timbales

en: Replace LilyPond
it: Sostituisci LilyPond

en: Displace Rest Horizontally
it: Muovi la pausa orizzontalmente

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
it: Chiede la quantità di spostamento orizzontale e sposta la pausa al cursore quando si stampa.

en: Insert Rest
it: Inserisce la pausa

en: Inserts a rest in the prevailing duration
it: Inserisce una pausa nella durata che prevale

en: Breve Rest
it: Pausa di breve

en: Insert a rest with breve duration
it: Inserisce una pausa della durata di una breve

en: Longa Rest
it: Pausa di longa

en: Insert a rest with longa duration
it: Inserisce una pausa della durata di una longa

en: Insert Whole Measure Rest
it: Inserisci una pausa d'intero

en: Inserts/Appends a rest measure; if the current measure is empty, it simply places the whole measure rest in it.
it: Inserisce/Aggiunge una misura con pausa; se la misura corrente è vuota, mette una pausa d'intero.

en: Displace Rest Vertically
it: Sposta la pausa verticalmente

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
it: Trasforma la pausa al cursore in una pausa polifonica all'altezza del cursore.

en: Multi-Measure Rest Number (Off/On)
it: Numero di pausa multipla (Disattiva/Attiva)

en: Turns the printing of the multi-measure rest number off or on. Use this when merging rests to avoid the number appearing twice.
it: Disattiva/Attiva la stampa del numero di pausa multipla. Da usare quando si uniscono le pause per evitare che il numero appaia due volte.

en: Grouped in mm rest
it: Raggruppato in pausa multipla

en: Recalculate
it: Rielabora

en: Un-group
it: Divide il gruppo

en: This represents a number of whole measure rests.
    The following measure rests are grouped with this one when typeset on their own. In full score they are typeset separately to match the other parts.
    If you add further grouped whole measure rests, this Directive will need re-calculating.
    The check score routine that is run before printing will do this for you.
it: Questo rappresenta un insieme di pause di intero.
    Le pause della misura seguente vengono raggruppate insieme a questa se elaborate da sole. Nella partitura completa vengono aggiunte separatamente per allinearsi con le altre parti.
    Se si aggiungono altre pause di intero raggruppate, questa direttiva dovrà rielaborarle.
    Se ne occuperà la routine di verifica della partitura che viene eseguita prima della stampa.

en: Duration of whole measure rest has been re-calculated
it: La durata della misura intera è stata ricalcolata

en: Whole Measure Rest
it: Pausa d'intero

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
it: Inserisce una pausa d'intero nella posizione del cursore

en: Sets Prevailing Duration to Breve
it: Imposta la durata prevalente su breve

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
it: Imposta la longa come durata prevalente, installandola come frammento musicale.

en: Slur/Accidental avoidance removed
it: Opzione per evitare collisioni tra legature di portamento e alterazioni disabilitata

en: Use only on a slur start to make the slur avoid accidentals on following notes
it: Usare solo all'inizio di una legatura di portamento per evitare la collisione con alterazioni delle note seguenti

en: Avoid Slur Collision
it: Evita collisioni tra legature di portamento

en: Avoids slur colliding with accidental (Print)
it: Evita la collisione delle legature di portamento con le alterazioni (Stampa)

en: Begin Phrasing Slur
it: Inizio della legatura di frase

en: Begins a phrasing slur (which can have slurs within it)
it: Inizia una legatura di frase (che può avere legature di portamento al suo interno)

en: Slur Deleted
it: Legatura di portamento eliminata

en: Not on a slur
it: Non su una legatura di portamento

en: Deletes the slur that includes the current cursor position.
it: Elimina la legatura di portamento che include la posizione corrente del cursore.

en: End Phrasing Slur
it: Fine della legatura di frase

en: Ends a phrasing slur (which can have slurs within it)
it: Termina una legatura di frase (che può avere legature di portamento al suo interno)

en: Extend Slur
it: Estendi la legatura di portamento

en: Extends the slur finishing at the cursor.
it: Estende la legatura di portamento che termina al cursore.

en: This makes the next marking on a note etc move inside the slur.
it: Questo fa spostare il prossimo testo attaccato a una nota dentro la legatura di portamento.

en: Inside Slur
it: Dentro la legatura di portamento

en: Marking Inside Slur
it: Segno dentro la legatura di portamento

en: (Print) Next marking will be placed inside the slur.
it: (Stampa)  Il prossimo segno sarà posizionato dentro la legatura di portamento.

en: Slur Down
it: Legatura di portamento in giù

en: Prints slur below
it: Stampa la legatura di portamento in giù

en: Auto Slur Directions
it: Direzioni automatiche delle legature di portamento

en: Prints slurs as normal
it: Stampa le legature di portamento normalmente

en: Slur with Next Two Notes
it: Legatura di portamento con le due note successive

en: Slur over next two notes.
it: Crea una legatura di portamento che si estende sulle due note successive.

en: Slur with Next Note
it: Legatura di portamento con la nota successiva

en: Creates a slur from current note to next note.
it: Crea una legatura di portamento dalla nota corrente a quella successiva.

en: Slur Up
it: Legatura di portamento in su

en: Prints slurs up
it: Stampa le legature di portamento in su

en: This makes the next text marking on a note etc move inside the slur.
it: Questo fa spostare il prossimo testo attaccato a una nota dentro la legatura di portamento.

en: Text Inside Slur
it: Testo dentro la legatura di portamento

en: (Print) Next text marking will be placed inside the slur.
it: (Stampa) Il prossimo segno testuale sarà posizionato dentro la legatura di portamento.

en: Begin Slur Below (Off/On)
it: Inizia la legatura di portamento sotto  (Disattiva/Attiva)

en: Starts (or deletes) a slur below the chord at the cursor. If deleting be sure to delete the end slur as well.
it: Inizia (o elimina) una legatura di portamento sotto l'accordo al cursore. Se si elimina, accertarsi di eliminare anche il termine della legatura.

en: Begin a phrasing slur on the current note. You can have normal slurs (partially) inside a phrasing slur.
it: Inizia una legatura di frase sulla nota corrente. Si possono avere legature di portamento normali (in parte) dentro una legatura di frase.

en: Begin Slur Up (Off/On)
it: Inizia la legatura di portamento in su  (Disattiva/Attiva)

en: Starts (or deletes) a slur above the chord at the cursor. Follow with End Slur on a later chord.
it: Inizia (o elimina) una legatura di portamento sopra l'accordo al cursore. Deve seguire il termine della legatura in un accordo successivo.

en: End a phrasing slur on the current note.
it: Termina una legatura di frase sulla nota corrente.

en: OneVoice:  Default-For a single voice on a staff
it: OneVoice:  Predefinito per una sola voce su un rigo

en: VoiceOne:  Designate as upper voice
it: VoiceOne:  Segnare come voce più alta

en: VoiceTwo:  Designate as lower voice
it: VoiceTwo:  Segnare come voce più bassa

en: VoiceThree: 
    Horizontally offset upper voice
it: VoiceThree: 
    Voce più alta spostata orizzontalmente

en: VoiceFour:  Horizontally offset lower voice
it: VoiceFour:  Voce più bassa spostata orizzontalmente

en: Voice1
it: Voce1

en: Voice2
it: Voce2

en: Voice3
it: Voce3

en: Voice4
it: Voce4

en: 1Voice
it: Una voce

en: Designate Voice
it: Designa la voce

en: These commands are used when entering several voices per staff. VoiceOne is for the upper voice-it sets the direction of slurs, beams, etc. up to avoid clashes. VoiceTwo is for the lower voice, and it sets the directions down. Additional voices beyond two are offset slightly to the right.
it: Questi comandi si usano quando si inseriscono varie voci in ogni rigo. La voce uno rappresenta gli alti: imposta la direzione delle legature di portamento, delle travature, etc. per evitare collisioni. La voce due rappresenta i bassi e imposta le direzioni in giù. Ulteriori voci sono spostate leggermente a destra.

en: Stems Down
it: Gambi in giù

en: Stems from now on point downward.
it: Gambi in giù d'ora in poi.

en: Stems Up
it: Gambi in su

en: Stems from now on point upward.
it: Gambi in su d'ora in poi.

en: Attach Tied Note
it: Collega una nota legata

en: Toggles a tie on the note at the cursor and moves right for inserting a note to tie to with duration key. Gives audible feedback.
it: Attiva/Disattiva una legatura di valore sulla nota al cursore e si sposta a destra per inserire una nota a cui legarla col tasto di durata. Dà un feedback audio.

en: Convexity of Tie
it: Convessità della legatura di valore

en: Give extra to flatten by (+/-):
it: Indica di quanto appiattire (+/-):

en: Flatter/More Curved
it: Più piatto/Più curvo

en: Makes the next tie more or less curved depending on the value given. The change is relative to the current shape, not the default shape.
it: Rende la legatura di valore successiva più o meno curva a seconda del valore inserito. La modifica è relativa alla forma corrente, non a quella predefinita.

en: Height of Tie
it: Altezza della legatura di valore

en: Give amount to raise (unit = staff line space):
it: Specifica di quanto alzare (unità = spazio rigo):

en: Higher/Lower
it: Più alto/Più basso

en: Moves the next tie higher/lower by the amount given from the current position.
it: Sposta la legatura di valore successiva più in alto o più in basso, in base al valore inserito, rispetto alla posizione corrente.

en: Width of Tie
it: Larghezza della legatura di valore

en: Give additional width (unit = staff line space):
it: Aumenta la larghezza (unità = spazio rigo):

en: Widen/Make Narrower
it: Allarga/Restringi

en: Makes the next tie wider/narrower by the amount given. The change is relative to the default value.
it: Rende la legatura di valore successiva più larga o più stretta, a seconda del valore inserito. La modifica è relativa al valore predefinito.

en: Widen/Narrow
it: Allarga/Restringi

en: Flatten/Bend More
it: Abbassa/Piega di più

en: Raise/Lower
it: Alza/Abbassa

en: Gives a choice of modifications to make to the following tie.
it: Fornisce varie opzioni di modifica della legatura di valore successiva.

en: Individual Note Down-Tie (Off/On)
it: Legatura di valore in giù per nota singola (Disattiva/Attiva)

en: Ties the individual note at the cursor the tie going down; repeat to remove.
it: Lega la singola nota al cursore con una legatura di valore in giù; ripetere per toglierla.

en: Individual Note Tie (Off/On)
it: Legatura di valore per la singola nota (Disattiva/Attiva)

en: Ties the note at the cursor leaving other notes in the current chord unchanged.
it: Crea una legatura di valore a partire dalla nota al cursore senza modificare le altre note dell'accordo corrente.

en: Individual Note Up-Tie (Off/On)
it: Legatura di valore in su per nota singola (Disattiva/Attiva)

en: Ties the individual note in a chord the tie being above; repeat command to remove.
it: Lega la singola nota dell'accordo con una legatura di valore che sta sopra; ripetere il comando per toglierla.

en: Down Tie (Off/On)
it: Legatura di valore in giù (Disattiva/Attiva)

en: Ties to the following note/chord with tie downwards.
it: Lega alla nota/accordo successivi con una legatura in giù.

en: Up Tie (Off/On)
it: Legatura di valore in su (Disattiva/Attiva)

en: Ties to next note, tie upwards, or removes tie.
it: Lega alla nota successiva con legatura in su oppure la toglie.

en: Tonal step down
it: Abbassa di un tono

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step down, stay in the keysignature.
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione giù di un tono, restando nell'armatura di chiave.

en: Arbitrary transpose down
it: Trasposizione arbitraria in giù

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones down. User can specify interval through a dialog.
it: Traspone/sposta in giù la nota al cursore o la selezione di un numero aribitrario di toni. L'utente può specificare l'intervallo attraverso una finestra di dialogo.

en: Arbitrary transpose up
it: Trasposizione arbitraria in su

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones up. User can specify interval through a dialog.
it: Traspone/sposta in su la nota al cursore o la selezione di un numero aribitrario di toni. L'utente può specificare l'intervallo attraverso una finestra di dialogo.

en: Half tone down
it: Mezzo tono giù

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone down
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione mezzo tono giù

en: Half tone up
it: Mezzo tono su

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone up
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione mezzo tono su

en: Shifts current notes/selection down one octave while preserving accidental status. This means real transposition
it: Abbassa di un'ottava le note o la selezione attuali preservando le alterazioni. Implica una trasposizione reale

en: Shifts current notes/selection up one octave while preserving accidental status. This means real transposition
it: Aumenta di un'ottava le note o la selezione attuali preservando le alterazioni. Implica una trasposizione reale

en: Whole tone down
it: Un tono giù

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione un tono giù

en: Whole tone up
it: Un tono su

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione un tono su

en: Tonal step up
it: Alza di un tono

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step up, stay in the keysignature.
it: Traspone/sposta la nota al cursore o la selezione avanti di un grado, restando nell'armatura di chiave.

en: Create Slurred Triplet
it: Crea una terzina con legatura di portamento

en: Create Triplet
it: Crea la terzina

en: No Tuplet Numbers
it: Disattiva la numerazione del gruppo irregolare

en: Stop the printing of tuplet numbers from this point.
it: Disabilita la stampa dei numeri del gruppo irregolare a partire da questo punto.

en: Enter tuplet numerator
it: Inserire il numeratore del gruppo irregolare

en: Enter the fraction to multiply the duration by,
    numerator first. E.g., for triplets, enter 2, then 3. 
    Numerator:
it: Inserire la frazione per cui moltiplicare la durata,
    prima il numeratore. Ad esempio, per le terzine, inserire il 2, poi il 3. 
    Numeratore:

en: Enter tuplet denominator
it: Inserire il denominatore del gruppo irregolare

en: Enter the fraction's denominator:
it: Inserire il denominatore della frazione:

en: Start Arbitrary Tuplet
it: Inizia un gruppo irregolare arbitrario

en: Asks for ratio of tuplet and then puts in a start for that. Use EndTuplet command after entering tuplet notes. Note that the Denemo display will not automatically group the tuplet, but it will print with expected beaming etc.
it: Chiede la frazione del gruppo irregolare e poi inserisce l'inizio. Usa il comando EndTuplet dopo aver inserito le note del gruppo irregolare. Attenzione: la finestra di Denemo non raggrupperà automaticamente le note del gruppo, ma mostrerà la disposizione delle travature attesa, etc.

en: Toggle Triplet Entry (Off/On)
it: Attiva/Disattiva l'inserimento di terzine

en: Inserts a start triplet or end tuplet alternately.
it: Inserisce l'inizio di una terzina o la fine di un gruppo irregolare alternativamente.

en: Tuplet Brackets On/Off
it: Parentesi del gruppo irregolare (Attiva/Disattiva)

en: Turns tuplet brackets off or on.
it: Attiva/Disattiva le parentesi del gruppo irregolare.

en: Tuplet Numbering On/Off
it: Numerazione del gruppo irregolare (Attiva/Disattiva)

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
it: Controlla la visibilità dei numeri dei gruppi irregolari.

en: This command needs a note or chord to turn into a triplet
it: Questo comando ha bisogno di una nota o un accordo per trasformare in terzina

en: Triplet-ize (Slurred)
it: Crea la terzina (con legatura)

en: Turns the note at or before the cursor into a triplet of the same total duration, slurring the triplet.
it: Trasforma la nota al cursore o quella precedente in una terzina della stessa durata totale, aggiungendo una legatura di portamento alla terzina.

en: Triplet-ize
it: Crea la terzina

en: Turns the note on or before the cursor into a triplet of notes with the same total duration.
it: Trasforma la nota al cursore o quella precedente in una terzina di note con la stessa durata totale.

en: No problem detected in this score
it: Nessun problema rilevato in questa partitura

en: Check Score
it: Controlla la partitura

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
it: Controlla la presenza nella partitura di durate errate in una misura, gruppi irregolari non terminati, legature di portamento non terminate, legature di valore sbagliate, etc.

en: Edit Score Prolog
it: Modifica il prologo della partitura

en: Edit LilyPond to apply to whole score
it: Modifica il codice LilyPond per applicarlo all'intera partitura

en: Edit Prolog
it: Modifica il prologo

en: Allows you to edit the LilyPond score prolog; here you can set transposition for the printed version and much more.
it: Permette di modificare il prologo della partitura nel codice LilyPond; qui si può impostare la trasposizione da usare nella versione stampata e molto altro.

en: Creating LilyPond Definition
it: Creazione della definizione LilyPond

en: Give name (alphabetical only):
it: Assegna un nome (solo caratteri alfabetici):

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
it: Inserisci la sintassi LilyPond corretta per questa definizione:

en: LilyPond Definition
it: Definizione di LilyPond

en: Create a definition at the head of the LilyPond text. This can then be referenced in the music. See LilyPond documentation.
it: Crea una definizione all'inizio del codice LilyPond. Questa può essere poi citata all'interno della musica. Si veda la documentazione di LilyPond.

en: Include LilyPond File
it: Includi il file LilyPond

en: LilyPond Include File
it: File LilyPond da includere

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
it: Permette di specificare il file LilyPond da includere preso dai file forniti da Denemo.

note: FIXME there are 13 other types of directive to refresh ,,,
en: Refresh Dynamic Directives
it: Ricarica le direttive dinamiche

en: Re-runs any directives that may have become stale.
it: Riesegue le direttive che potrebbero essersi interrotte

en: LilyPond Score Block Prolog
it: Prologo del blocco \score di LilyPond

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
it: Inserisce LilyPond all'inizio di ogni blocco \score (movimento).

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
it: Salva un commento testuale relativo alla partitura.

en: Give LilyPond:
it: Inserire LilyPond:

en: Prolog unchanged
it: Prologo non modificato

en: LilyPond Score Prolog
it: Prologo della partitura di LilyPond

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
it: Inserisce la sintassi di LilyPond per i file da includere, etc. all'inizio della partitura.

en: My Arranger
it: Arrangiatore

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
it: Inserire il nome dell'arrangiatore o cancellare per eliminare:

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Prints the arranger name on title page
it: Stampa il nome dell'arrangiatore sul frontespizio

en: My Composer
it: Compositore

en: Prints a composer name on title page
it: Stampa il nome del compositore sul frontespizio

en: Prints a copyright notice on title page
it: Stampa una nota di copyright sul frontespizio

en: Date
it: Data

en: Prints a date on the title page.
it: Stampa la data sul frontespizio.

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
it: Inserire la strumentazione per la formattazione predefinita o rimuovere per eliminare:

en: Instrumentation
it: Strumentazione

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
it: Stampa la strumentazione sul frontespizio. Si può modificare nelle formattazioni che stampano solo una parte o una sezione.

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
it: Inserire il nome del poeta/paroliere/librettista o rimuovere per eliminare:

en: Poet/Lyricist
it: Poeta/Paroliere

en: Prints the poet or lyricist name on title page
it: Stampa il nome del poeta o del paroliere sul frontespizio

en: My Title
it: Titolo

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
it: Inserire un titolo per l'intera partitura o rimuovere per eliminare:

en: Space Above Title
it: Spazio sopra il titolo

en: Give amount of space at top of title page
it: Specifica la quantità di spazio sopra il titolo della pagina

en: Prints a title on title page
it: Stampa un titolo sulla pagina del titolo

en: Title and Introduction
it: Titolo e introduzione

en: A button is created for putting a title and introductory text for a critical commentary at the end of the score.
it: Viene creato un pulsante che permette di inserire un titolo e un'introduzione al commentario critico alla fine della partitura.

note: (if (equal? (string-ref thecomment 0) #\\) (begin (set! thecomment (substring thecomment 19)) (set! thecomment (string-drop-right thecomment 1))))
en: At m
it: Alla m

en: (Re)Create Epilog - Critical Commentary
it: (Ri)Crea l'epilogo - Commentario critico

en: Collects together any critical comments from the score and places them in an epilog at the end of the music. The Title and text of the Epilog are created with the CriticalCommentaryIntro command, and critical comments are added with the CriticalComment command.
it: Riunisce insieme i commenti critici della partitura e li mette in un epilogo alla fine della musica. Il titolo e il testo dell'epilogo sono creati col comando CriticalCommentaryIntro, mentre i commenti critici vengono aggiunti col comando Commento critico.

en: Incipit from Selection
it: Incipit dalla selezione

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
it: Crea un incipit dalla selezione. Questa musica verrà stampata sul frontespizio. È supportata solo una voce.

en: Table of Contents Title
it: Titolo dell'indice

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
it: Inserire il titolo dell'indice
    Rimuovere per eliminare

en: Gives a heading for a table of contents, inserting the table in the book.
it: Dà un titolo all'indice e inserisce l'indice nel libro.

en: Tagline
it: Slogan

en: Centered at the bottom of the last page.
it: Centrato in fondo all'ultima pagina.

en: Version
it: Versione

en: Give a version for this edition:
it: Inserire una versione per questa edizione:

en: Score Version
it: Versione della partitura

en: Name of the arranger, flush-right below the composer.
it: Nome dell'arrangiatore, allineato a destra sotto il compositore.

en: Breakbefore
it: Interruzione di pagina prima

en: This forces the title to start on a new page (set to ##t or ##f).
it: Forza l'inizio del titolo su una nuova pagina (si imposta su ##t o ##f).

en: Name of the composer, flush-right below the subsubtitle.
it: Nome del compositore, allineato a destra sotto il sottosottotitolo.

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
it: Nota di copyright, centrata in fondo alla prima pagina. Per inserire il simbolo di copyright, si veda la codifica del testo in LilyPond.

en: Dedication
it: Dedica

en: The dedicatee of the music, centered at the top of the first page.
it: Il dedicatario della musica, centrato in cima alla prima pagina.

en: Instrument
it: Strumento

en: Name of the instrument, centered below the score title. Also centered at the top of pages (other than the first page).
it: Nome dello strumento, centrato sotto il titolo della partitura. Centrato anche in cima a tutte le pagine eccetto la prima.

en: Meter
it: Tempo

en: Meter string, flush-left below the poet.
it: Indicazione di tempo, allineata a sinistra sotto il poeta.

en: Poet
it: Poeta

en: Name of the poet, flush-left below the subsubtitle.
it: Nome del poeta, allineato a sinistra sotto il sottosottotitolo.

en: Subsubtitle
it: Sottosottotitolo

en: Subsubtitle, centered below the subtitle.
it: Sottosottotitolo, centrato sotto il sottotitolo.

en: Subtitle, centered below the title.
it: Sottotitolo, centrato sotto il titolo.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
it: Stampa il nome inserito come titolo all'inizio della partitura e centrato.

en: Source file at http://denemo.org
it: File sorgente su http://denemo.org

en: Tagline with Link
it: Slogan con link

en: Give URL to link to
it: Inserire l'URL del collegamento

en: Give text for tagline
it: Inserire il testo per lo slogan

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
it: Crea uno slogan con un link nell'output PDF.

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
it: Imposta il rigo superiore di ogni movimento su un tipo di carattere piccolo, mentre i righi inferiori - l'accompagnamento - mantengono il tipo di carattere normale. Ha effetto solo sulla stampa.

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
it: (Stampa) Non stampare le indicazioni di tempo

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
it: Disattiva la scrittura delle indicazioni di tempo per l'intera partitura, facendo sì che non appaiano e non occupino spazio. Ma la logica rimane attiva.

en: Use Normal Beam Endings
it: Usa il termine normale per la travatura

en: Ends beams in the expected places (print).
it: Termina le travature nei punti previsti (stampa).

en: Regular Bar Numbering
it: Numerazione normale delle battute

en: Give interval at which to place bar numbers:
it: Specifica l'intervallo con cui inserire i numeri di battuta:

en: Default bar numbering restored
it: Ripristinata la numerazione di battute predefinita

en: Bar Numbering Interval
it: Intervallo di numerazione delle battute

en: Sets the interval at which bar numbers will be printed on typesetting.
it: Imposta l'intervallo con cui appariranno i numeri di battuta nella partitura.

en: Bar Numbers On/Off
it: Numeri di battuta (Attivo/Disattivo)

en: Turns bar numbering on/off in print out.
it: Attiva/Disattiva la numerazione delle battute nella stampa.

en: Paper Size =
it: Dimensione del foglio =

en: Paper Size and Orientation
it: Dimensione e orientamento del foglio

en: Specifies how the printed page should be.
it: Specifica come deve apparire la pagina stampata.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
it: Il punta e clicca è ora attivo.
    Vuol dire che cliccando sulla partitura il cursore si sposterà sulla nota relativa o farà delle modifiche, etc.
    Però i file PDF generati saranno più grandi.

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
it: Il punta e clicca è ora disattivo.
    Vuol dire che non si potrà cliccare sulla partitura per spostare il cursoresu una certa nota relativa o fare delle modifiche, etc.
    I file PDF generati saranno più piccoli. Da usare per l'esportazione in PDF

en: Point and Click (Off/On)
it: Punta e clicca (Disattiva/Attiva)

en: Choose indent of first system
it: Scegli l'indentazione del primo sistema

en: Give amount in decimal
it: Inserire la quantità in decimali

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
it: Indenta il primo sistema di ogni movimento dello spazio indicato.

en: (Print)Set Overall Score Size
it: (Stampa)Imposta la dimensione complessiva della partitura

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
it: Scegli la dimensione del tipo di carattere per la partitura e quindi quanto spazio occupa.

en: Spacing Between Systems
it: Spaziatura tra i sistemi

en: Give spacing limit (1=no extra space)
it: Inserire il limite di spaziatura (1=nessuna spaziatura ulteriore)

en: Limit Space Between Systems
it: Limita lo spazio tra i sistemi

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
it: Limita l'estensione con cui le linee sono distanziate in modo da riempire la pagina.

en: Ragged Bottom
it: Fondo pagina tagliato

en: This turns ragged bottom off/on. If set, systems will not spread vertically down the page. This does not affect the last page. This should be set for pieces that have only two or three systems per page, for example orchestral scores.
it: Attiva/Disattiva il fondo pagina tagliato. Se attivato, i sistemi non si estenderanno verticalmente fino al fondo della pagina. Questo non ha effetto sull'ultima pagina. Conviene impostarlo per i brani che hanno solo due o tre sistemi per pagina, come per esempio le partiture orchestrali.

en: Padding Between Systems
it: Padding tra i sistemi

en: Give extra padding (1=no extra space, staff units)
it: Inserire più padding (1=nessuna spaziatura ulteriore, in unità spazio rigo)

en: Allows control over the padding between successive systems down the page. (A system is all the staffs representing the music at one time, sometimes called a "line" of music).
it: Permette di regolare la spaziatura tra sistemi successivi nel corso della pagina. Un sistema comprende tutti i righi che rappresentano la musica suonata contemporaneamente, talvolta chiamata una "riga" musicale.

en: Beat Structure
it: Struttura dei battiti

en: Staccato as '
it: Staccato come '

en: Typesets staccato in 18th c. style, similar to modern stacattissimo. Applies to whole score.
it: Crea il simbolo di staccato nello stile ottocentesco, simile al moderno staccatissimo. Ha effetto sull'intera partitura.

en: Tiny Staff in All Movements
it: Rigo ridotto in tutti i movimenti

en: Gets a staff number 1 ... n from user and makes that staff tiny in all movements.
it: Prende un rigo 1 ... n dall'utente e riduce la dimensione di quel rigo in tutti i movimenti.

en: Curve Control Points On
it: Punti di controllo delle curve attivi

en: Typeset score will have curves marked with control points
    Use these for accurate reshaping of curves via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
it: Nella partitura le curve saranno contrassegnate con dei punti di controllo
    Usa questi punti per ridisegnare in modo preciso le curve attraverso operazioni grafiche col mouse sulla partitura

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
it: Crea i punti di controllo delle curve (Disattiva/Attiva)

en: Typesets with curve control points marked. Use these for accurate tweaking of shape via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
it: Crea lo spartito contrassegnando i punti di controllo delle curve. Da usare per la modifica precisa della forma cliccando e trascinando col mouse i punti sulla partitura finale.

en: Wysiwyg Marks On
it: Segni wysiwyg attivi

en: Typeset score will have graphical objects marked with red dots
    Use these for accurate tweaking of positions via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
it: Nella partitura gli oggetti grafici saranno contrassegnati con delle crocette rosse
    Usa queste crocette per modificare in modo preciso le posizioni attraverso operazioni grafiche col mouse sulla partitura

en: Typeset Red Dots (Off/On)
it: Mostra i punti rossi (Disattiva/Attiva)

en: Typesets with red dots on the graphical objects. Use these for accurate tweaking of positions via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
it: Crea lo spartito con dei punti rossi sugli oggetti grafici. Da usare per la modifica precisa delle posizioni cliccando e trascinando col mouse i punti sulla partitura finale.

en: Print out 8va up
it: Stampa un'ottava sopra

en: (Print) Transpose Octave Up
it: (Stampa) Trasponi di un'ottava più alta

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
it: Istruisce l'incisore di LilyPond a trasporre la partitura di un'ottava più alta.

en: Gets an interval from the user: the entire score is transposed by this interval on typesetting - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
it: Prende l'intervallo dall'utente. L'intera partitura è trasposta di questo intervallo, sia le armature di chiave che le note e i simboli di accordo.

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
         for example "c g" means transpose 5th up.
        Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
        "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
        "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
        Use commas for octave(s) down, 
        single-quotes for octave(s) up
        e.g. c c' means octave up.
        You do not have to start with c
        e.g. d e means a tone higher.
it: Inserire l'intervallo per cui trasporre tramite due nomi di note, 
         ad esempio "c g" significa trasporre una quinta più alta.
        I nomi delle note sono in olandese!!! a,b,c ... sono le stesse ma
        "es" = bemolle, quindi bes indica il Si bemolle
        "is" = diesis, quindi fis indica il Fa diesis
        Usare le virgole per abbassare l'altezza di un'ottava, 
        gli apostrofi per alzarla di un'ottava
        es: c c' significa un'ottava più alta.
        Non è necessario iniziare col do (c)
        es: d e significa ugualmente un tono più alto.

en: Set Trill Style as +
it: Imposta lo stile del trillo come +

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
it: Stampa i trilli con la notazione comunemente usata nel diciottesimo secolo: un segno di più.

en: Capture Measures (one staff)
it: Cattura le misure (un rigo)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from one of a set of parts. Display the source score on the screen using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in parts form; to capture in full score use CaptureMeasures command
it: Crea tante misure vuote quante sono quelle rilevate dalla cattura schermata di una di un insieme di parti. Mostra la partitura sullo schermo con qualsiasi programma. Clicca sugli angoli opposti di ogni misura una misura alla volta per catturarla in forma di immagine dentro Denemo. Usa il clic destro o la rotella centrale per aggiustare. Premi qualsiasi tasto per terminare. Questo comando serve a catturare le parti; per catturare l'intera partitura si usa il comando Cattura Misure

en: Delete Captured Measure.
it: Elimina la misura catturata.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
it: Elimina l'immagine della misura catturata per la misura corrente del rigo corrente.

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure in the current staff.
it: Cattura l'immagine di una singola misura (come screenshot) inserendola nella misura corrente del rigo corrente.

en: Change Staff
it: Cambia rigo

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
it: (Stampa) La voce corrente si sposta sul rigo che inserisci.

en: Tied notes not the same
it: Le note legate non sono le stesse

en: All ties in this staff are correctly placed
it: Tutte le legature di valore in questo rigo sono posizionate correttamente

en: Check Ties
it: Controlla le legature di valore

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
it: Controlla la presenza di note erroneamente legate nella voce/rigo corrente.

en: Create Cues
it: Crea citazioni in corpo piccolo

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
it: Cerca nel rigo le pause lunghe. Crea una citazione in corpo piccolo nella pausa d'intero.

en: Arpeggios will not cross staffs
it: Gli arpeggi non attraverseranno i righi

en: Arpeggios will cross staffs
it: Gli arpeggi attraverseranno i righi

en:  Cross Staff Arpeggios
it:  Arpeggi attraverso il rigo

en: Cross Staff Arpeggio
it: Arpeggio che attraversa i righi

en: (Print) Allow arpeggio sign to extend across staffs. Piano staffs obey this by default, other staff groups need the Span_arpeggio_engraver including in the Score context for it to work.
it: (Stampa) Permette al segno di arpeggio di estendersi attraverso i righi. I righi per pianoforte ce l'hanno attivato di default, mentre per altri gruppi di righi occorre includere l'incisore Span_arpeggio_engraver nel contesto Score.

en: Fill Empty Measures
it: Riempi le misure vuote

en: Replaces empty measures from the cursor position onwards with non-printing whole measure rests.
it: Sostituisce le misure vuote dal cursore in avanti con pause intere che non appaiono nella stampa.

en: Fix Slurs
it: Correggi le legature di portamento

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
it: Toglie gli indicatori di inizio/fine di una legatura di portamento posizionati erroneamente sulla voce/rigo corrente.

en: Add Staff for Dynamics
it: Aggiungi rigo per le dinamiche

en: Click Track Creation
it: Creazione della traccia click

en: Give number of measures required:
it: Inserire il numero di misure richiesto:

en: Create Click Track Staff
it: Crea il rigo per la traccia del click

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI file, using tempo and time signature information (if present). The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them. When you have finished the import you can delete this staff.
it: Crea un rigo (una traccia click) in cima a questa partitura a partire dal file MIDI importato, usando il tempo indicato (se presente). Le misure sono riempite con battiti da percussione in modo che le altezze delle tracce MIDI possano essere poste sopra di essi. Al termine dell'importazione si può eliminare questo rigo.

en: MIDI Track Selection
it: Selezione della traccia MIDI

en: Select track to import
it: Seleziona la traccia da importare

en: Out of range
it: Fuori dai limiti

en: No MIDI file loaded
it: Nessun file MIDI caricato

en: Insert Staff for MIDI Track
it: Inserisci il rigo per la traccia MIDI

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected. The staff is empty except for time signature and tempo changes. The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
it: Crea un rigo sotto la traccia del click per la traccia MIDI selezionata. Il rigo è vuoto e contiene solo l'indicazione di tempo e i cambi di tempo. Le altezze MIDI prese dalla traccia appaiono sopra la traccia del click: le note si possono inserire con un doppio clic su un'altezza MIDI e inserendo la durata.

en: This is the last track
it: Questa è l'ultima traccia

en: Load Next Midi Track
it: Carica la prossima traccia MIDI

en: Creates a staff for the next MIDI track after the current one, making that the current one.
it: Crea un rigo per la prossima traccia MIDI dopo quella corrente e rendila quella corrente.

en: This is the first track
it: Questa è la prima traccia

en: Load Previous MIDI Track
it: Carica la traccia MIDI precedente

en: Creates a staff for the imported MIDI track previous to the current one, making that the current one.
it: Crea un rigo per la traccia MIDI importata prima di quella corrente e rendila quella corrente.

en: New Staff After Current
it: Nuovo rigo dopo quello corrente

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
it: Crea un nuovo rigo col nome assegnato, dopo il rigo corrente. Usa il comando Da rigo a voce se vuoi che questo rigo sia una voce del rigo precedente.

en: New Staff Before Current
it: Nuovo rigo prima di quello corrente

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
it: Crea un nuovo rigo col nome assegnato, prima del rigo corrente.

en: New Structured Staff
it: Nuovo rigo strutturato

en: Creates a new staff below the current staff with the same time signature changes inserted.
it: Crea un nuovo rigo sotto il rigo corrente con le stesse modifiche di indicazione di tempo.

en: Replace Current Staff?
it: Sostituire il rigo corrente?

en: Keep Current Staff
it: Mantieni il rigo corrente

en: Add Piano Staff
it: Aggiungi il rigo del pianoforte

en: Adds two staff braced together for keyboard instrument.
it: Aggiunge due righi collegati per uno strumento a tastiera.

en: Create Ossia Staff
it: Crea un rigo ossia

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
it: Crea un piccolo rigo sopra il rigo corrente per inserire notine, passaggi ossia, etc. Usa «Mostra ossia» e «Nascondi ossia» per mostrare solo alcune misure.

en: Hide Ossia
it: Nascondi Ossia

en: Place this at the end of the music to be printed from the Ossia staff
it: Lo mette alla fine della musica in modo che appaia sul rigo dell'ossia

en: Show
it: Mostra

en: Show Ossia
it: Mostra Ossia

en: Place this at the start of the music to be printed from the Ossia staff
it: Lo mette all'inizio della musica in modo che appaia sul rigo dell'ossia

en: Mute
it: Muto

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
it: Rigo corrente muto. Ha effetto solo sulla riproduzione.

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
it: Disattiva la riproduzione audio di questo rigo inserendo all'inizio una direttiva volume=zero.

note: clears any extras in the staff-prolog
en: Normal Staff
it: Rigo normale

en: Deletes the extra staff prolog - restoring the normal staff settings.
it: Elimina il rigo aggiuntivo per il prologo e ripristina le impostazioni del rigo normale.

en: No Transposition Interval
it: Nessun intervallo di trasposizione

en: To use this function you need to place the cursor
    on the first of two notes which define
    the transposition required
it: Per usare questa funzione occorre posizionare il cursore
    sulla prima delle due note che definiscono
    la trasposizione richiesta

en: Transpose Output
it: Trasponi l'output

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
it: Traspone questo rigo nella stampa. Il cursore deve trovarsi sulla prima delle due note che definiscono l'intervallo da usare.

en: Simplify Ties
it: Semplifica le legature di valore

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
it: Converte le note legate in note più lunghe e rimuove le legature di valore spurie

en: ChoirStaff Start
it: Inizio di ChoirStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a ChoirStaff, the group starts with a bracket, but bar lines are not connected.
it: Inizia a raggruppare righi singoli in modo da formare sistemi multirigo. In ChoirStaff il gruppo inizia con una parentesi ma le stanghette non sono connesse.

en: Delete all staff groupings
it: Elimina tutti i gruppi del rigo

en: Clear the staff from all groupings
it: Rimuove il rigo da tutti i gruppi

en: GrandStaff Start
it: Inizio di GrandStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
it: Inizia a raggruppare righi singoli in modo da formare sistemi multirigo. In GrandStaff il gruppo inizia con una parentesi e le stanghette sono connesse attraverso i righi.

en: GroupStaff Start
it: Inizio di GroupStaff

en: PianoStaff Start
it: Inizio di PianoStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
it: Inizia a raggruppare righi singoli in modo da formare sistemi multirigo. PianoStaff è identico a GrandStaff, l'unica differenza è che permette di stampare direttamente il nome dello strumento.

en: Groups of whole measure rests of two or more are changed to multi-measure rests for the whole staff.
it: Gruppi di due o più pause d'intero vengono cambiate in pause multiple in tutto il rigo.

en: (Print) Ambitus On/Off
it: (Stampa) Ambitus (Attiva/Disattiva)

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
it: Attiva/Disattiva l'incisore dell'ambitus per questo rigo

en: InstrumentName
it: Nome dello strumento

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
it: Inserire il nome dello strumento, voce,
    per il rigo corrente

en: Instrument Name
it: Nome dello strumento

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
it: Questo imposta il nome nel Movimento 1
    Impostare questo nome per lo stesso rigo negli altri movimenti?

en: Print Instrument name before staff at start of score,
it: Mostra il nome dello strumento prima del rigo all'inizio della partitura,

en: Non Printing Staff
it: Rigo non stampato

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
it: Attiva e disattiva la presenza di questo rigo nello spartito. Il rigo apparirà nel display ma verrà tolto dalla vista a stampa.

en: Give name of instrument for staff group starting here:
it: Inserire il nome dello strumento per il gruppo di righi che inizia qui:

en: Piano Staff Name
it: Nome del rigo del pianoforte

en: Prints the name given at the start of the Piano staff which must be where the cursor is. Remove instrument names on the individual staffs by setting them blank.
it: Stampa il nome specificato all'inizio del rigo del pianoforte (il cursore deve trovarsi sul nome). Togliere i nomi degli strumenti su ogni rigo lasciandoli vuoti.

en: Short Instrument Name
it: Nome breve dello strumento

en: Give Short Instrument Name:
it: Inserire il nome abbreviato dello strumento:

en: Prints shortened form of instrument name before this staff for second and subsequent systems
it: Stampa la forma abbreviata del nome dello strumento prima di questo rigo per il secondo sistema e i successivi

en: Smaller Staff
it: Rigo più piccolo

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
it: Il rigo corrente avrà una dimensione più piccola. Da usare per la parte solista di un accompagnamento di pianoforte

en: Saves textual comments for this staff
it: Salva commenti testuali per questo rigo

en: (Print) Octave Up
it: (Stampa) Un'ottava più alta

en: Prints out the music of this staff one octave higher.
it: Stampa la musica di questo rigo un'ottava più alta.

en: Setting Staff Size
it: Impostazione della dimensione del rigo

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
it: Inserire la dimensione del rigo (per la stampa), 0 per il valore predefinito

en: Set Staff Size
it: Imposta la dimensione del rigo

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
it: Imposta la dimensione del rigo nella stampa in modo relativo al valore 0 predefinito. Il valore -3 è piccolo, il valore 3 è grande.

en: Set Open Strings
it: Imposta le corde libere

en: Tablature
it: Intavolatura

en: Converts to tablature notation (print only)
it: Converte nella notazione dell'intavolatura (solo stampa)

note: TinyStaff
en: Tiny Staff
it: Piccolo rigo

en: Prints current staff in a tiny font.
it: Stampa il rigo corrente in un tipo di carattere piccolo.

en: Print transposed:
it: Stampa trasposto:

en: (Print) Transpose
it: (Stampa) Trasponi

en: Create Parts (Treble First)
it: Crea le parti (prima quelle in chiave di sol)

en: Creates a set of parts extracting the highest part first.
it: Crea un gruppo di parti estraendo prima le parti più alte.

note: CreateParts
en: Create Parts
it: Crea le parti

en: Initial Automatic Voice
it: Voce automatica iniziale

en: Undoes the effect of the InitialVoiceOne, Two ... commands. The voice has variable stem direction, slur placement etc.
it: Annulla l'effetto dei comandi Voce uno iniziale, Voce due, etc. La voce ha direzioni variabili del gambo, delle legature, etc.

en: Voice Four
it: Voce quattro

en: Initial Voice Four
it: Quarta voce iniziale

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice four (this affects stems down, slurs etc on printing)
it: Imposta la voce (iniziale) del rigo come quarta voce (questo implica che i gambi e le legature saranno in giù nella stampa)

en: Voice One
it: Voce uno

en: Initial Voice One
it: Prima voce iniziale

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
it: Imposta la voce (iniziale) del rigo come prima voce (questo implica che i gambi e le legature saranno in su nella stampa)

en: Voice Three
it: Voce tre

en: Initial Voice Three
it: Terza voce iniziale

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
it: Imposta la voce (iniziale) del rigo come terza voce (questo implica che i gambi e le legature saranno in su nella stampa)

en: Voice Two
it: Voce due

en: Initial Voice Two
it: Seconda voce iniziale

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
it: Imposta la voce (iniziale) del rigo come seconda voce (questo implica che i gambi e le legature saranno in giù nella stampa)

en: Choose Initial Voice
it: Scegli la voce iniziale

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives-&gt;Voices menu.
it: Sceglie su quale voce verrà impostato inizialmente questo rigo. Per modificare una voce nel corso della musica si veda il menù Direttive-&gt;Voci.

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
it: Unione delle pause disattivata, usare il comando Unisci pause per attivarla

en: Merge Rests
it: Unisci le pause

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
it: Aggiunge una voce al rigo corrente, mostrandola inizialmente su un rigo separato, per aiutare la leggibilità. La stamperà nel rigo superiore e se si desidera può essere mostrata lì usando il comando Unisci voci.

en: Horizontal Shift
it: Spostamento orizzontale

en: Give amount (staff spaces)
it: Inserire quantitativo (spazi del rigo)

note: partcombineApart
en: This directive instructs the LilyPond typesetter not to combine notes from the voices when part combining has been set..
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
it: Questa direttiva fa sì che il compositore tipografico LilyPond non unisca le note di voci diverse quando l'unione delle parti è impostata..
    Da usare col comando Unione delle parti.
    Si può eliminare la direttiva come qualsiasi altro oggetto.

en: Keep Voices Apart
it: Mantieni le voci separate

en: When part combining, from this point the parts will be kept apart even though they could be combined.
it: Quando si usa l'unione delle parti, da questo punto le parti verranno tenute separate anche se potrebbero essere unite.

note: partcombineAutomatic
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices using the default part combining.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
it: Questa direttiva fa sì che il compositore tipografico LilyPond unisca le note di voci diverse usando l'unione delle parti.
    Da usare col comando Unione delle parti.
    Si può eliminare la direttiva come qualsiasi altro oggetto.

en: Automatic
it: Automatico

en: Reverts to the default part combining.
it: Ripristina l'unione delle parti predefinita.

note: partcombineChords
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices into chords.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
it: Questa direttiva fa sì che il compositore tipografico LilyPond unisca le note di voci diverse in accordi.
    Da usare col comando Unione delle parti.
    Si può eliminare la direttiva come qualsiasi altro oggetto.

en: Part Combine Chords
it: Unisci gli accordi delle parti

en: From the cursor onwards chords will be combined from the parts included in the part combine command.
it: Dal cursore in avanti gli accordi saranno uniti dalle parti incluse nel comando di unione delle parti.

en: Parts are now uncombined
it: Le parti sono ora disunite

en: Part Combine
it: Unione delle parti

en: Can only part-combine two voices
it: Si possono unire solo due voci in un rigo

en: Must be on a staff with two voices
it: Deve essere su un rigo con due voci

note: partcombineUnisono
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices as unison.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
it: Questa direttiva fa sì che il compositore tipografico LilyPond unisca le note di voci diverse in un unisono.
    Da usare col comando Unione delle parti.
    Si può eliminare la direttiva come qualsiasi altro oggetto.

en: Combine parts as unison.
it: Combina le parti come unisono.

en: Part Combine Two Voices
it: Unisci due voci di parti diverse

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
it: Le due voci verranno stampare una volta sola se sono identiche, altrimenti verranno stampate come parti. (Disattiva/Attiva)

en: Staff to Voice
it: Da rigo a voce

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
it: Il rigo corrente apparirà come voce del rigo superiore.

en: The current staff is not voice
it: Il rigo corrente non è una voce

en: Voice to Staff
it: Da voce a rigo

en: The current voice will be typeset on its own staff.
it: La voce corrente apparirà in un rigo a parte.

en: No Shift
it: Nessuno spostamento

en: No Horizontal Shifts
it: Disattiva spostamenti orizzontali

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
it: Disattiva gli spostamenti orizzontali delle note (che evita le collisioni tra le parti)

en: Shift
it: Spostamento

en: Use Horizontal Shifts
it: Usa spostamenti orizzontali

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
it: Attiva gli spostamenti orizzontali delle note quando è richiesto.

en: Apparent Time Signature
it: Indicazione di tempo apparente

en: Typesets a time signature which is not the one actually being used. This is used in polymetric music, often in conjunction with a tuplet spanning the whole staff.
it: Aggiunge un'indicazione di tempo che non è quella veramente usata. Si usa nella musica polimetrica, spesso in combinazione con un gruppo irregolare che si estende per tutto il rigo.

en: Choose Typical Time Signature
it: Scegli una comune indicazione di tempo

en: Choose from a set of typical time signatures
it: Sceglie da un insieme di comuni indicazioni di tempo

en: On printing, omit the time signature change at the cursor, or the initial time signature if the cursor is not on a time signature change.
it: Nella stampa, omette il cambio di indicazione di tempo al cursore oppure l'indicazione di tempo iniziale se il cursore non si trova su un cambio di tempo.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
it: Inserisce un segno di tempo che indica come disporre le travature delle note. Inseriscilo all'inizio del rigo per sostituire l'indicazione di tempo iniziale.

en: Double time signature removed
it: Doppia indicazione di tempo eliminata

en: Two Time Signatures
it: Doppia indicazione di tempo

en: Prints two time-signatures, the second is active.
it: Stampa due indicazioni di tempo, la seconda è attiva.

en: Selects &#x1D15D; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D15D; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Selects &#x1D15E; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D15E; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Selects &#x1D15F; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D15F; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Selects &#x1D160; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D160; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Selects &#x1D161; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D161; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Selects &#x1D163; as the duration for inserting notes or rests
it: Seleziona &#x1D163; come durata per l'inserimento di note e pause

en: Alternates inserting start triplet and end triplet markers
it: Inserisce l'inizio di una terzina o la fine di un gruppo irregolare alternativamente

en: General
it: Generale

en: Add a note to the current chord&#10;The cursor position determines which note to add
it: Aggiunge una nota all'accordo corrente &#10;. La posizione del cursore determina quale nota aggiungere

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
it: Inizia la legatura di portamento dalla nota/accordo al cursore, o rimuovi l'inizio della legatura

en: End Slur at note/chord at cursor, or remove an End Slur
it: Termina la legatura di portamento sulla nota/accordo al cursore, o rimuovi la fine della legatura

en: Insert a tempo change at cursor
it: Inserisci un cambio di tempo nel punto in cui si trova il cursore

en: Insert a Dynamic Marking at the cursor
it: Inserisce un'indicazione dinamica nella posizione del cursore

en: End Crescendo on note/chord at cursor
it: Termina il crescendo sulla nota/accordo al cursore

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
it: Inizia il diminuendo dalla nota/accordo al cursore.

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
it: Termina il diminuendo sulla nota/accordo al cursore

en: Choose more palettes of buttons.
it: Scegli più pannelli di pulsanti.

en: Help with chord symbol entry methods.
it: Aiuto per i metodi di inserimento dei simboli degli accordi.

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
it: Inizia il crescendo dalla nota/accordo al cursore

en: Adds a staff to be used purely for dynamic markings, insert after right hand piano staff
it: Aggiunge un rigo da usare solamente per i segni di dinamica, inserirlo dopo il rigo per la mano destra del pianoforte

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
it: Inserisce il segno 8va (trasponendo le note) o ne termina uno già iniziato.

en: Insert or Append Duration
it: Inserisci o attacca una durata

en: Insert &#x1D13B; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D13B;

en: Insert &#x1D13C; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D13C;

en: Insert &#x1D13D; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D13D;

en: Insert &#x1D13E; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D13E;

en: Insert &#x1D13F; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D13F;

en: Insert &#x1D140; rest
it: Inserisci la pausa &#x1D140;

en: Dot, double dot or undot the note at the cursor
it: Aggiunge un punto o un doppio punto alla nota al cursore, oppure toglie il punto

en: Change the current note to a &#x1D15D;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D15D;

en: Change the current note to a &#x1D15E;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D15E;

en: Change the current note to a &#x1D15F;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D15F;

en: Change the current note to a &#x1D160;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D160;

en: Change the current note to a &#x1D161;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D161;

en: Change the current note to a &#x1D162;
it: Cambia la nota corrente in &#x1D162;

en: Change or Append Notes
it: Cambia o aggiungi note

en: Changes the note the cursor is on to the note A.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota La.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note B.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Si.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note C.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Do.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note D.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Re.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note E.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Mi.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note F.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Fa.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Changes the note the cursor is on to the note G.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
it: Cambia la nota su cui si trova il cursore nella nota Sol.&#10;Se il cursore è nella posizione di aggiunta, aggiunge una nota usando la durata prevalente.

en: Sharpen the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
it: Aumenta di un semitono la nota al cursore o la prossima nota inserita se il cursore è nella posizione di aggiunta

en: Flatten the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
it: Abbassa di un semitono la nota al cursore o la prossima nota inserita se il cursore è nella posizione di aggiunta

en: Stringed Instruments
it: Strumenti a corda

en: Polyphony
it: Polifonia

en: Adds the > accent
it: Aggiunge l'accento >

en: Barlines
it: Stanghette

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: (Print) start a first time bar, must be followed by EndVolta.
it: (Stampa) inizia una battuta di prima volta, deve essere seguito da una battuta di fine volta.

en: (Print) start a second time bar, must be followed by EndVolta
it: (Stampa) inizia una battuta di seconda volta, deve essere seguito da una battuta di fine volta.

en: Ends a volta, that is a n'th time bar
it: Termina una volta (di qualsiasi numero)

en: Help with beaming commands.
it: Aiuto per i comandi relativi alla disposizione delle travature.

en: Chord Symbols or Fake Chords
it: Simboli/nomi degli accordi

en: Midi Import
it: Importazione Midi

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
it: Riproduzione dal contrassegno di inizio a quello di fine (impostare questi contrassegni nei controlli di riproduzione)

en: Score Check: Error in this measure
it: Verifica della partitura: errore in questa misura

en: Print Anyway
it: Stampa comunque
