denemo-2.6-rc2 - en to nl translation catalogue (5951 entries)

note: GtkFileFilter *filter;
en: Choose SoundFont File
nl: SoundFontbestand kiezen

note: GTK_WINDOW(gtk_text_view_get_window(GTK_TEXT_VIEW(Denemo.script_view), GTK_TEXT_WINDOW_WIDGET))
en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Open
nl: _Openen

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
nl: Kan geen audio- en MIDI-opnamen mixen

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
nl: Kan MIDI-opnamen niet mixen met geïmporteerde MIDI - verwijder eerst geïmporteerde MIDI

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
nl: Instellen welke muzikale stemming (temperatuur) voor de weergave gebruikt moet worden.

en: Overlay Pitches
nl: Toonhoogtes overlappen

en: Clear Overlay
nl: Overlap Wissen

en: Continuous
nl: Doorlopend

en: Click Volume
nl: Klikgeluidssterkte

note: spinners to select silence, threshold, smoothing
en: Pitch Recognition Parameters
nl: Parameters voor Toonhoogteherkenning

en: Silence
nl: Stilte

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Smoothing
nl: Afvlakking

en: Onset
nl: Aanzet

note: spinners to constrain the note values
en: Note validation criteria
nl: Nootvalideringscriteria

en: Lowest Pitch
nl: Laagste Toonhoogte

en: Highest Pitch
nl: Hoogste Toonhoogte

en: Greatest Interval
nl: Grootste Interval

en: Input handling
nl: Invoerverwerking

en: Disable repeated notes
nl: Nootherhaling uitschakelen

en: Delay
nl: Vertraging

en: Frequency Measurement
nl: Frequentiemeting

en: Frequency smoothing
nl: Frequentieafvlakking

en: Play range in seconds:
nl: Speelbereik in seconden:

note: g_list_length (((DenemoStaff *) (gui->movement->thescore->data))->measures);
en: Play from time
nl: Afpelen vanaf maat

en: to
nl: tot

note: * * Array of different Notehead types
en: Normal
nl: Normaal

en: Cross
nl: Kruis

en: Diamond
nl: Ruit

en: Harmonic
nl: Harmonische

en: Change Notehead
nl: Nootkop aanpassen

en: Select Notehead Type
nl: Nootkoptype selecteren

en: This movement is now number %d in the score
nl: Deze beweging is nu nummer %d in de partituur

en: There is no previous movement to swap with
nl: Er is geen eerdere beweging om mee te wisselen

note: give info about removing matching context
en: A context is set on this staff
nl: Op deze notenbalk wordt een context ingesteld

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
nl: U zult de notenbalk → eigenschappen → context van deze en de vorige notenbalk moeten wijzigen; Doorgaan?

en: Use Voice to Staff command first on all the voices attached to this staff, swap them individually then use Staff to Voice to finish.
nl: Gebruik eerst het commando Stem naar Notenbalk voor alle stemmen die aan deze notenbalk zijn gekoppeld, verwissel ze afzonderlijk en gebruik vervolgens Notenbalk naar Stem om te eindigen.

en: There is no previous staff to swap with
nl: Er is geen eerdere notenbalk om mee te wisselen

en: There is no voice below this one on this staff
nl: Er is geen stem onder deze op deze notenbalk

en: There is no voice below this one to split from
nl: Er is geen stem onder deze om van af te splitsen

en: There is no staff above to move this staff into
nl: Er is boven geen notenbalk om deze notenbalk naartoe te verplaatsen

note: is interactive
en: This is the first voice
nl: Dit is de eerste stem

note: is interactive
en: This is the first staff
nl: Dit is de eerste notenbalk

note: is interactive
en: This is the last voice
nl: Dit is de laatste stem

note: is interactive
en: This is the last staff
nl: Dit is de laatste notenbalk

en: INTERNAL ERROR: trying to auto save before score initialized - please report on bug tracker!
nl: INTERNE FOUT: probeert automatisch op te slaan voordat de partituur geïnitialiseerd is - meld dit op het bugvolgsysteem!

en: There is no object here to attach a fakechord to.
nl: Er is hier geen object om een nep-akkoord aan te koppelen.

en: Chord Symbol Deletion
nl: Akkoordsymbool verwijderen

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
nl: Alle Akkoordsymbolen van deze notenbalk verwijderen?

en: Insert/Edit Chord Symbol
nl: Akkoordsymbool Invoegen/Bewerken

en: Give Chord(s) in LilyPond Notation
    E.g. c:m7 aes:aug7
    (Separate chord changes with spaces)
nl: Akkoord(en) in LilyPond-notatie ingeven
    Bijv. c:m7 aes:aug7
    (Akkoordwisselingen scheiden met spaties)

en: No current object to attach a figure to
nl: Geen huidig object om een cijfer aan te koppelen

en: Recursive key capture not possible!
nl: Toetsaanslagen recursief vastleggen is niet mogelijk!

note: some menu items should be insensitive if the Scheme window is not visible if upbeat is present
en: Help
nl: Hulp

en: (use Fn12 to Repeat)
nl: (Fn12 gebruiken om te herhalen)

en: , or
nl: , of

en: Prefix Key %s, waiting for key %sother to abort
nl: Prefixtoets %s wacht op toets %sander om af te breken

en: <span foreground="green">Fn12</span>: Repeated Last Command
nl: <span foreground="green">Fn12</span>: laatste commando herhaald

en: Different number of directives
nl: Verschillend aantal richtlijnen

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
nl: U moet de cursor op een akkoord plaatsen om LilyPond aan te koppelen

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
nl: U moet de cursor op een noot plaatsen om LilyPond aan de noot te koppelen

en: Error in attach type
nl: Fout in koppelingstype

en: Attach LilyPond
nl: Lilypond aankoppelen

en: Give text to place before the note
nl: Tekst ingeven om voor de noot te plaatsen

en: Attach LilyPond to Note
nl: LilyPond aan Noot koppelen

en: Attach LilyPond to Chord
nl: LilyPond aan Akkoord koppelen

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
nl: LilyPond-tekst ingeven om achteraan de noot van het akkoord toe te voegen

en: Give LilyPond text to postfix to chord
nl: LilyPond-tekst ingeven om achteraan het akkoord toe te voegen

en: Give Display text if required
nl: Indien nodig weergavetekst ingeven

note: FIXME how is this supposed to be done?
en: Insert LilyPond
nl: LilyPond invoegen

en: Give LilyPond text to insert
nl: In te voegen LilyPond-tekst ingeven

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
nl: Het commando herhalen?
    (Shift ingedrukt houden voor geavanceerd bewerken)

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
nl: Denemo-editor: Regeleinde om bij te werken, Esc voor Geavanceerd Bewerken

en: Cannot delete via this mechanism, use appropriate Object Editor
nl: Kan via dit mechanisme niet verwijderen, gebruik de passende Objecteditor

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
nl: Commando: %s.
    (%s)
    Links klikken om het commando uit te voeren of rechts klikken voor meer opties

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
nl: Deze knop is gemaakt voor de Denemo-richtlijn met tag %s. Gewoonlijk klikt u erop om de gemaakte instelling te wijzigen of om de actie uit te voeren waarmee het is gelabeld

en: Select Directive
nl: Richtlijn selecteren

note: DeleteCurrentStaff
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Select a directive attached to the chord
    Shift-click for Advanced Edit
nl: Een aan het akkoord gekoppelde richtlijn selecteren
    Shift-klik voor Geavanceerd Bewerken

en: Select a directive attached to the note
    Shift-click for Advanced Edit
nl: Een aan de noot gekoppelde richtlijn selecteren
    Shift-klik voor Geavanceerd Bewerken

en: Select a directive attached to the tuplet start object
nl: Een aan het beginobject van de antimetrische figuur gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the tuplet end object
nl: Een aan het eindobject van de antimetrische figuur gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the stem control object
nl: Een aan het object voor nootstokbeheer gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the clef change object
nl: Een aan het sleutelveranderingsobject gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the time signature object
nl: Een aan het maatsoortveranderingsobject gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the key change object
nl: Een aan het toonsoortveranderingsobject gekoppelde richtlijn selecteren

en: Select a directive attached to the note "%s"
    Shift-click for Advanced Edit
nl: Een aan de noot "%s" gekoppelde richtlijn selecteren
    Shift-klik voor Geavanceerd Bewerken

en: Select the directive %s on note "%s"?
nl: De richtlijn %s voor noot "%s" selecteren?

en: Editing Object
nl: Objectbewerking

en: Run Object Editor
nl: Objecteditor uitvoeren

en: Add/alter object from menu
nl: Object toevoegen/wijzigen vanuit menu

en: No object here to edit
nl: Hier is geen object om te bewerken

en: Edit Chord (cursor not on a note)
nl: Akkoord bewerken (cursor niet op een noot)

en: Edit Directives attached to chord
nl: Aan akkoord gekoppelde richtlijnen bewerken

en: Look for Directives attached to nearest note?
nl: Zoeken naar aan dichtstbijzijnde noot gekoppelde richtlijnen?

en: Edit chord itself
nl: Het akkoord zelf bewerken

en: Nothing to edit on this stem direction control object - use controls in Staffs → Voices menu
nl: Er valt niets te bewerken aan dit object voor nootstokrichtingsbeheer  - gebruik opties uit het menu Notenbalken → Stemmen

en: This marks the end of a tuplet (that is triplets etc) - it should come in the same measure as the tuplet start marker.
nl: Dit markeert het einde van een antimetrische figuur (dat zijn triolen, enz.) - dit moet dezelfde maat hebben als de beginmarkering van de antimetrische figuur.

en: No method for editing this type of object
nl: Geen methode voor het bewerken van dit soort objecten

en: Could not get contents of %s
nl: Kan de inhoud van %s niet ophalen

en: There is already an edit script for this tag
nl: Er is al een bewerkingsscript voor deze tag

en: Do you want to replace it?
nl: Wilt u het vervangen?

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
nl: Bewerkingsscriptbestand weggeschreven naar ~/.denemo/editscripts

note: for reset
en: Low Level Denemo Directive Edit
nl: Basisbewerking van Denemo-richtlijnen

note: gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (dialog), _("Denemo Object Editor"));
en: Delete Directive
nl: Richtlijn verwijderen

en: Create Script
nl: Script creëren

en: Postfix
nl: Achtervoegsel

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Display text
nl: Tekst weergeven

en: Text Position
nl: Tekstpositie

en: Graphic
nl: Grafisch element

en: Graphic Position
nl: Positie Grafisch element

en: LilyPond Grob Name
nl: LilyPond grob-naam

en: Scheme Data
nl: Scheme-gegevens

en: Override Mask
nl: Overschrijvingsmasker

en: Horizontal Display Space
nl: Horizontale weergaveruimte

en: Applies to all layouts/Inclusion criteria
nl: Geldt voor alle opmaken/inclusiecriteria

en: This directive is honored by all layouts/Inclusion criteria. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to make it conditional on the Current Layout, the Default Layout or the Default Layout for the current part, or on an Inclusion criterion set in the Print View.
nl: Deze richtlijn wordt door alle opmaken/inclusiecriteria gehonoreerd. Gebruik de Partituur/Beweging/Notenbalk/Stem/Objecteditor om deze voorwaardelijk te maken voor de Huidige Opmaak, de Standaardopmaak of de Standaardopmaak voor het huidige stuk, of voor een in de Afdrukweergave ingesteld inclusiecriterium.

en: Blocked by not having Inclusion Criterion:
nl: Geblokkeerd door het ontbreken van inclusiecriterium:

en: Applies only to certain layouts or inclusion criteria, excluding the current ones.
nl: Enkel van toepassing op bepaalde opmaken of insluitingscriteria, met uitsluiting van de huidige.

en: Applies only to certain layouts, including the current one.
nl: Enkel van toepassing op bepaalde opmaken, met inbegrip van deze.

en: This directive is honored only by certain layouts or inclusion criteria. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
nl: Deze richtlijn wordt enkel door bepaalde opmaken of insluitingscriteria gehonoreerd. Gebruik de Partituur/Beweging/Notenbalk/Stem/Objecteditor om dit gedrag te veranderen.

en: Excludes the current layout.
nl: Sluit de huidige opmaak uit.

en: Excludes the current layout or requires an Inclusion Criterion.
nl: Sluit de huidige opmaak uit of vereist een insluitingscriterium.

en: Excludes certain layouts/Inclusion Criteria, but applies to the current one.
nl: Sluit bepaalde opmaken/insluitingscriteria uit, maar is van toepassing op de huidige.

en: Excludes certain layouts, but applies to the current one.
nl: Sluit bepaalde opmaken uit, maar is van toepassing op de huidige.

en: This directive is disregarded by certain layouts or when certain Inclusion criteria are set. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
nl: Deze richtlijn wordt door bepaalde opmaken genegeerd of wanneer bepaalde insluitingscriteria ingesteld zijn. Gebruik de Partituur/Beweging/Notenbalk/Stem/Objecteditor om dit gedrag te veranderen.

en: Locked Directive
nl: Vergrendelde richtlijn

en: This directive is locked - usually to offer options other than just delete. If needed you can get rid of the directive by selecting it and using Edit->Cut.
nl: Deze richtlijn is vergrendeld - meestal om andere opties aan te bieden dan gewoon verwijderen. Indien nodig kunt u de richtlijn verwijderen door deze te selecteren en Bewerken->Knippen te gebruiken.

en: Get Edit Script
nl: Bewerkingsscript ophalen

en: Put Edit Script
nl: Bewerkingsscript opslaan

note: disabled until website can take uploading again
en: Upload Edit Script
nl: Bewerkingsscript uploaden

en: Show Current Script
nl: Huidig script tonen

note: Vibrato here  ) to match the string paren open
en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
nl: Het ObjectMenu gebruiken om dit object te wijzigen - hier zijn geen richtlijnen

en: No directives here
nl: Hier zijn geen richtlijnen

en: No directive selected
nl: Geen richtlijn geselecteerd

en: Directive Delete
nl: Richtlijnverwijdering

en: Are you sure you want to delete the directive?
nl: Weet u zeker dat u de richtlijn wilt verwijderen?

note: (TweakRelativeOffset tag (car amount) (cdr amount))
en: Operation cancelled
nl: Bewerking geannuleerd

en: Select a score or movement directive for advanced (low-level) edit.
    Note: these directives can be edited normally using Score/Movement Properties Editor from the Score or Movement menus.
nl: Een richtlijn voor partituur of beweging selecteren voor (basale) geavanceerde bewerking.
    Opmerking: deze richtlijnen kunnen normaal bewerkt worden met de Eigenschappenbewerker voor Partituur/Beweging uit het menu Partituur of Beweging.

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor partituur selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor het kopblok van een partituur selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a score paper block directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor het partituurpapierblok selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor het kopblok van een beweging selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor het opmaakblok van een beweging selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a movement control directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor het beheer van een beweging selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor een sleutel selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor een voortekening selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor een maatsoort selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor een notenbalk selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
nl: Een richtlijn voor een stem selecteren - gebruik Shift voor geavanceerd bewerken

en: ScoreDirectives
nl: Partituurrichtlijnen

en: Score Header Block Directives
nl: Richtlijnen voor het Kopblok van een Partituur

en: Score Paper Block Directives
nl: Richtlijnen voor het Papierblok van een Partituur

en: Movement Header Block Directives
nl: Richtlijnen voor het Kopblok van een Beweging

en: Layout Block Directives
nl: Richtlijnen voor het Opmaakblok

en: Layout Directives
nl: Opmaakrichtlijnen

en: Movement Directives
nl: Bewegingsrichtlijnen

en: The text of a verse can be typed or pasted here. Press Esc to return to editing notes.
    Separate syllables with space double hyphen space, -- , if they should have their own note(s).
    New lines and extra spaces have no special significance. Slurs on notes make them take only one syllable. Use the underscore _ for blank syllables.
nl: Hier kan de tekst van een vers worden getypt of geplakt. Druk Esc om terug te keren naar het bewerken van noten.
    Scheid lettergrepen met spatie dubbel koppelteken spatie, -- , als ze hun eigen no(o)t(en) moeten hebben.
    Regeleinden en extra spaties hebben geen bijzondere betekenis. Een legatoboog op een noot doet deze slechts de plaats innemen van één lettergreep. Gebruik het onderstrepingsteken _ voor lege lettergrepen.

en: Stanza Number
nl: Coupletnummer

en: Give text to appear before lyrics
nl: Tekst ingeven die voor de songtekst moet verschijnen

en: Insert Stanza Number
nl: Coupletnummer invoegen

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
nl: Een coupletnummer invoegen met de syntaxis van LilyPond

en: Verse %d
nl: Vers %d

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
nl: removemeasures: kreeg het verzoek om meer maten dan er bestaan te verwijderen. Verzoek wordt weggegooid.

en: Mismatch (extra object) at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistentie (extra object) bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch (missing object) at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistentie (ontbrekend object) bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: %sat Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: %s bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente richtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch note at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente noot bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch dynamic at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente dynamiek bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: No figure
nl: Geen cijfer

en: Mismatch chord symbol at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistent akkoordsymbool bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch chord Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente akkoordrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch tuplet Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente antimetrische-figuurrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch clef Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente sleutelrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch time signature Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente maatsoortrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch key signature Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente voortekeningsrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch Stem Control Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente Nootstokbeheersrichtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch standalone Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente autonome richtlijn bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: Mismatch objects at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
nl: Inconsistente objecten bij Beweging %d Notenbalk %d Maat %d Object %d

en: No tooltip
nl: Geen knopinfo

en: Directive for command: <span weight="bold">"%s"</span>
nl: Richtlijn voor commando: <span weight="bold">"%s"</span>

en: Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>
nl: Richtlijn getagd: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>

en: Menu location for this command: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>
nl: Menulocatie voor dit commando: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>

en: The help for the command that created this directive is:
    <big>"%s"</big>
nl: De hulp voor het commando dat deze richtlijn creëerde is:
    <big>"%s"</big>

en: LilyPond inserted in prefix to this object is <tt>"%s"</tt>
nl: LilyPond ingevoegd in voorvoegsel bij dit object is <tt>"%s"</tt>

en: LilyPond inserted in postfix to this object is <tt>"%s"</tt>
nl: LilyPond ingevoegd in achtervoegsel bij dit object is <tt>"%s"</tt>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS IGNORED FOR SOME LAYOUTS
    </span>
nl: <span foreground="red"weight="bold">DEZE RICHTLIJN WORDT BIJ SOMMIGE OPMAKEN GENEGEERD
    </span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE ONLY FOR SOME LAYOUTS
    </span>
nl: <span foreground="red"weight="bold">DEZE RICHTLIJN IS ENKEL VOOR SOMMIGE OPMAKEN
    </span>

en: The LilyPond syntax generated is: <tt>"%s"</tt>
nl: De gegenereerde LilyPond-syntaxis is: <tt>"%s"</tt>

en: This object does not affect the music typesetting, (no LilyPond syntax is generated)
nl: Dit object heeft geen invloed op het zetten van de muziek, (er werd geen LilyPond-syntaxis gegenereerd)

en: Preceding measures are empty
nl: Voorafgaande maten zijn leeg

en: Subsequent measures are empty
nl: Eropvolgende maten zijn leeg

en: Denemo Object Inspector
nl: Denemo-objectcontroleur

en: Inspect next note in chord
nl: Volgende noot in het akkoord controleren

en: Inspect the note
nl: De noot controleren

en: Alternate note at cursor
nl: Noot bij de cursor wisselen

en: Run the Object Editor
nl: Objecteditor uitvoeren

en: Create Button for Clone
nl: Een Knop maken voor Kloon

en: The cursor is in the appending position after
nl: De cursor staat op de toegevoegde positie na

en: The cursor is on
nl: De cursor staat op

en: chord
nl: akkoord

en: a chord.
nl: een akkoord.

en: note
nl: noot

en: a one-note chord.
nl: een akkoord van één noot.

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
nl: Vanaf hier begint een legatoboog.
    Er zou later een bijpassend legatoboogeinde moeten zijn.

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
nl: Hier eindigt een legatoboog.
    Er zou eerder een bijpassend legatoboogbegin moeten zijn.

en: This is tied to the following note or chord.
    The following note or chord should have the same pitch
nl: Dit heeft een overbinding met de volgende noot of akkoord.
    De volgende noot of akkoord moet dezelfde toonhoogte hebben

en: This note begins a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
nl: Bij deze noot begint een crescendo. Gebruik het  menu Rechts-klikken → Dynamiek om dit te beheren.

en: This note ends a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
nl: Bij deze noot eindigt een crescendo. Gebruik het menu Rechts-klikken → Dynamiek om dit te beheren.

en: This note begins a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
nl: Bij deze noot begint een diminuendo. Gebruik het menu Rechts-klikken → Dynamiek om dit te beheren.

en: This note ends a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
nl: Bij deze noot eindigt een diminuendo. Gebruik het menu Rechts-klikken → Dynamiek om dit te beheren.

en: This is an acciaccatura note
nl: Dit is een acciaccatura

en: This is an appoggiatura note
nl: Dit is een appoggiatura

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
nl: Deze noot geeft een ritme aan - gebruik een MIDI-toetsenbord om al spelend toonhoogtes toe te voegen.

en: A Chord Symbol "%s" is attached to this note.
nl: Een Akkoordsymbool "%s" is aan deze noot gekoppeld.

en: A Bass Figure "%s" is attached to this note.
nl: Een bascijfer "%s" is aan deze noot gekoppeld.

en: <b>Within the chord the cursor is on the note %s </b>
nl: <b>Binnen het akkoord staat de cursor op de noot %s </b>

en: Attached to this note:
nl: Gekoppeld aan deze noot:

en: This rhythm has extra notes added to it, delete them and use the foot-pedal or Alt key to enter chords with the MIDI controller.
nl: Aan dit ritme zijn extra noten toegevoegd, verwijder ze en gebruik het voetpedaal of de Alt-toets om akkoorden in te voeren met de MIDI-controller.

en: rest
nl: rust

en: a rest.
nl: een rust.

en: This rest has a slur start on it, use the Right Click  → Slurs menu to remove it
nl: Op deze rust staat het begin van een legatoboog, gebruik het menu Rechts-klikken  → Legatoboog om deze te verwijderen

en: This rest has a slur end on it, use the Right Click → Slurs menu to remove it
nl: Op deze rust staat het einde van een legatoboog, gebruik het menu Rechts-klikken  → Legatoboog om deze te verwijderen

en: This rest has a tie starting on it, use the Right Click  → Tied Note to remove it
nl: Op deze rust staat het begin van een overbinding, gebruik het menu Rechts-klikken  → Overbinding om deze te verwijderen

en: This rest will not print, just act as a spacer.
nl: Deze rust wordt niet afgedrukt; zij fungeert enkel als afstandhouder.

en: This rest has the grace attribute set: these objects are usually inserted automatically to match real grace notes in other parts, this helps the music typesetter place the grace note correctly in the Print View.
nl: Bij deze rust staat het voorslag-attribuut ingesteld: deze objecten worden meestal automatisch ingevoegd om overeen te komen met een echte versieringsnoten in andere partijen. Dit helpt de muziekzetter om de versieringsnoot correct in de afdrukweergave te plaatsen.

en: Attached to the chord:
nl: Gekoppeld aan het akkoord:

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
nl: Deze %s begint met %d 𝅘𝅥  'n in de maat en duurt %d 𝅘𝅥  'n.

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
nl: Deze %s begint met %d 𝅘𝅥  'n in de maat en duurt %d/%d 𝅘𝅥  'n.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
nl: Deze %s begint met %d/%d 𝅘𝅥  'n in de maat en duurt %d 𝅘𝅥  'n.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
nl: Deze %s begint met %d/%d 𝅘𝅥  'n in de maat en duurt %d/%d 𝅘𝅥  'n.

note: type = _("start tuplet marker");
en:  a Start Tuplet object
    Meaning %d notes will take the time of %d notes
    until an End Tuplet object.
    See the Notes/Rests → Tuplets for control over how tuplets print
nl:  een Begin-van-een-Antimetrische-Figuur-object
    Dit betekent dat %d noten de notenwaarde van %d noten zullen innemen
    tot aan een Einde-van-een-Antimetrische-Figuur-object.
    Zie Noten/Rusten → Antimetrische-Figuur voor het beheren van de manier waarop antimetrische figuren afgedrukt worden

en: Attached to the Start Tuplet:
nl: Gekoppeld aan het Begin van de Antimetrische Figuur:

note: type = _("end tuplet marker");
en: an End Tuplet object
    Note: the Start Tuplet must be in the same measure.
nl: een Einde-van-een-Antimetrische-Figuur-object
    Opmerking: het Begin van de Antimetrische Figuur moet in dezelfde maat zijn.

en: Attached to the End Tuplet:
nl: Gekoppeld aan het Einde van de Antimetrische Figuur:

note: type = _("clef change object");
en: a Clef Change object.
nl: een Sleutelveranderingsobject.

en: Attached to the Clef Change:
nl: Gekoppeld aan de Sleutelverandering:

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
nl: Deze sleutelverandering wordt niet afgedrukt, ze beïnvloedt enkel de weergave.

note: type = _("time signature change object");
en: a Time Signature Change object.
nl: een Maatsoortveranderingsobject.

en: Attached to the Time Signature Change:
nl: Gekoppeld aan de Maatsoortverandering:

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
nl: Een Maatsoortverandering moet het eerste object van een maat zijn
    tenzij u probeert iets ongewoons te doen

note: type = _("key signature change object");
en: a Key Signature Change object.
nl: een Voortekeningveranderingsobject.

en: Attached to the Key Signature Change:
nl: Gekoppeld aan de Voortekeningverandering:

note: type = _("stem direction change object");
en: a Stem Direction Control Object. The notes after the cursor %s
nl: een object voor het beheer van de nootstokrichting. De noten na de cursor %s

en: will have stems downwards.
nl: zullen naar onder gerichte nootstokken hebben.

en: will have stems upwards.
nl: zullen naar boven gerichte nootstokken hebben.

en: will have stems up or down as needed.
nl: zullen waar nodig naar boven of onder gerichte nootstokken hebben.

en: 
    Attached to the Stemming Change:
nl: 
    Gekoppeld aan de Nootstokverandering:

en: a Denemo Directive: <span weight="bold">%s</span>
nl: een Denemo-richtlijn: <span weight="bold">%s</span>

en: a Denemo Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>
nl: een Denemo-richtlijn met tag: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>

en: 
    The help for the command that created this directive is
    <big>"%s"</big>
nl: 
    De hulp voor het commando dat deze richtlijn creëerde is
    <big>"%s"</big>

en: 
    Not for some layouts
nl: 
    Niet voor bepaalde opmaken

en: 
    Only for some Layout(s)
nl: 
    Enkel voor (een) bepaalde Opma(a)k(en)

en: The LilyPond text inserted is <tt>%s%s</tt>
nl: De ingevoegde LilyPond-tekst is <tt>%s%s</tt>

en: This object does not affect the printed output (no LilyPond syntax is generated for the typesetter)
nl: Dit object beïnvloedt de afgedrukte uitvoer niet (er wordt geen LilyPond-syntaxis gegenereerd voor de zetter)

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS CONDITIONAL ON THE LAYOUT
    </span>
nl: <span foreground="red"weight="bold">DEZE RICHTLIJN IS VOORWAARDELIJK OP DE OPMAAK
    </span>

en: This Directive is at the end of the music
    You may need a closing double bar line -
    see Directives → Markings → Inserting Barlines
nl: Deze richtlijn staat aan het einde van de muziek
    Mogelijk heeft u een afsluitende dubbele maatstreep nodig -
    zie Richtlijnen → Markeringen → Maatstrepen Invoegen

en: The cursor is on an unknown object type. Please report how this happened!
nl: De cursor staat op een onbekende objectsoort. Rapporteer hoe dit is gebeurd!

en: Playback timing: %d minutes %1.2f seconds
nl: Afspeeltijd: %d minuten %1.2f seconden

en: <span font-desc="30">Warning</span>
nl: <span font-desc="30">Waarschuwing</span>

en: Clone %s
nl: Kloon %s

en: Palette Button Creation
nl: Paletknopcreatie

en: Give a (unique) name for the button
nl: Geef een (unieke) naam aan de knop

en: Creates a cloned Denemo Directive
nl: Creëert een gekloonde Denemo-richtlijn

en: Could not create a button of that name in that palette
nl: Kon geen knop met die naam aanmaken in dat palet

en: The Scheme Window is now open, but you must dismiss the Score Properties Editor to access it.
nl: Het Scheme-venster is nu geopend, maar u moet de editor voor partituureigenschappen sluiten om er toegang toe te krijgen.

en: Duplicate Directive
nl: Richtlijn dupliceren

en: Give name identifying purpose of this duplicate
nl: Geef een naam die het doel van dit duplicaat aanduidt

en: Transposed Version
nl: Getransponeerde Versie

en: Duplicate:
nl: Duplicaat:

en: The duplicate directive will appear after the directive cloned, so it will override the original. Use the Conditional button to choose which directive is active for an omission criterion or for specific layouts.
nl: De duplicaatrichtlijn zal verschijnen na de gekloonde richtlijn en zal dus het origineel overschrijven. Gebruik de knop Voorwaardelijk om te kiezen welke richtlijn actief moet zijn voor een weglatingscriterium of voor specifieke opmaken.

en: To add or remove built-in attributes right click on the object in the display window
nl: Om ingebouwde attributen toe te voegen of te verwijderen klikt u met de rechtermuisknop op het object in het weergavevenster

en: You have custom score layout(s). Making this directive conditional will not affect them until you Reload Score-wide Settings in the Score Layout view.
nl: U heeft (een) aangepaste partituuropma(a)k(en). Het voorwaardelijk maken van deze richtlijn zal daarop geen invloed hebben, tenzij u in de weergave Partituuropmaak kiest voor Herladen Instellingen Volledige Partituur.

en: Omission Criterion:
nl: Weglatingscriterium:

en:  is set on this Directive
nl:  is op deze richtlijn ingesteld

en: Remove:
nl: Verwijderen:

en:  from this Directive
nl:  uit deze richtlijn

en: Conditional
nl: Voorwaardelijk

en: Run the Edit Script for
nl: Het Edit-script uitvoeren voor

en: Execute command:
nl: Commando uitvoeren:

note: gtk_widget_override_color (inner_box, GTK_STATE_FLAG_NORMAL, &color);
en: Delete
nl: Verwijderen

en: Next ➡
nl: Volgende ➡

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Create Button for Command
nl: Knop voor Commando creëren

en: Make a palette button for running the command that created this attribute.
nl: Een paletknop maken om het commando uit te voeren dat dit attribuut maakte.

en: Make a palette button for installing this attribute elsewhere.
nl: Een paletknop maken om dit attribuut elders te installeren.

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Examine/Edit this directive at a low-level
nl: Deze richtlijn Onderzoeken/Bewerken op een basaal niveau

en: Built-in Chord Attributes
nl: Ingebouwde Akkoordattributen

en: Remove slur start
nl: Begin van legatoboog verwijderen

en: Remove slur end
nl: Einde van legatoboog verwijderen

en: Remove tie
nl: Overbinding verwijderen

en: Remove Start cresc. marking
nl: Begin cresc.-markering verwijderen

en: Remove End cresc. marking
nl: Einde cresc.-markering verwijderen

en: Remove Start dim. marking
nl: Begin dim.-markering verwijderen

en: Remove End dim. marking
nl: Einde dim.-markering verwijderen

en: Un-grace the note
nl: Voorslag-attribuut van noot verwijderen

en: Denemo Object Editor
nl: Denemo Objecteditor

en: Close
nl: Sluiten

en: ⬅ Previous Object
nl: ⬅ Vorig Object

en: Next note in chord
nl: Volgende noot in het akkoord

en: Alternate note
nl: Noot wisselen

en: Next Object ➡
nl: Volgende Object ➡

en: Attached to the rest:
nl: Gekoppeld aan de rust:

note: only one note
en: Edit the note
nl: De noot bewerken

en: Attached to Note %s
nl: Gekoppeld aan Noot %s

en: Nothing attached to Note %s
nl: Niets gekoppeld aan Noot %s

en: Assign Pitch to Rhythm
nl: Toonhoogte aan Ritme toewijzen

en: Edit Chord Symbol
nl: Akkoordsymbool bewerken

en: Edit Bass Figure
nl: Bascijfer bewerken

note: type = _("start tuplet marker");
en: Alter Tuplet Type
nl: Het Type Antimetrische figuur wijzigen

en: Attached to the tuplet start:
nl: Gekoppeld aan het begin van de antimetrische figuur:

en: Attached to the tuplet end:
nl: Gekoppeld aan het einde van de antimetrische figuur:

en: Attached to the clef change object:
nl: Gekoppeld aan het sleutelveranderingsobject:

en: Transform to printing clef
nl: Omvormen naar afdrukbare sleutel

en: Attached to the time signature change object:
nl: Gekoppeld aan het maatsoortveranderingsobject:

en: Attached to the key signature change object:
nl: Gekoppeld aan het voortekeningveranderingsobject:

en: Attached to the stemming change object:
nl: Gekoppeld aan het nootstokveranderingsobject:

en: Standalone Denemo Directive:
nl: Autonome Denemo-richtlijn:

en: Make a palette button for running the command that created/inserted this object.
nl: Een paletknop maken om het commando dat dit object maakte/invoegde, uit te voeren.

en: Make a palette button for inserting a clone of this object elsewhere.
nl: Een paletknop maken om elders een kloon van dit object in te voegen.

en: Score
nl: Partituur

en: Movement
nl: Beweging

en: Score Header
nl: Partituurkop

en: Paper
nl: Papier

en: Movement Header
nl: Bewegingskop

en: Movement Layout
nl: Bewegingsopmaak

en: Key Signature
nl: Voortekening

en: Time Signature
nl: Maatsoort

en: Clef
nl: Sleutel

en: Staff
nl: Notenbalk

en: Voice
nl: Stem

en: Directives
nl: Richtlijnen

en: %sDenemo %s Directive tagged: %s %c%s%c
nl: %s Denemo-richtlijn %s getagd: %s %c%s%c

en: (Conditional)
nl: (Voorwaardelijk)

en: %sDenemo %s Directive: %s %c%s%c
nl: %s Denemo-richtlijn %s: %s %c%s%c

en: Create Duplicate
nl: Duplicaat maken

en: Duplicate this directive with a new name. Usually only makes sense when the two directives are conditional - different inclusion criteria or different layouts.
nl: Deze richtlijn dupliceren met een nieuwe naam. Gewoonlijk enkel zinvol wanneer beide richtlijnen voorwaardelijk zijn - verschillende insluitingscriteria of verschillende opmaken.

en: Open Command Center
nl: Commandocentrale openen

en: Opens the Command Center on this command. Here you can find the location of the command in the menu system, set shortcuts etc.
nl: Opent de Commandocentrale voor dit commando. Hier kunt u de locatie van het commando in het menusysteem vinden, sneltoetsen instellen, enz.

en: Make a palette button for installing a clone of this attribute elsewhere.
nl: Een palletknop maken om elders een kloon van dit attribuut te installeren.

en: Get Script into Scheme Window
nl: Script in het Scheme-venster binnenhalen

en: Place a script to create this Directive (if absent) into the Scheme Window. Use this after loading the initialization script into the Scheme window - once saved this Directive will be installed on new scores at startup.
nl: Een script in het Scheme-venster plaatsen om deze richtlijn (als deze niet bestaat) te creëren. Gebruik dit na het laden van het initialisatiescript in het Scheme-venster - nadat deze richtlijn opgeslagen werd, zal ze bij het opstarten op nieuwe partituren geïnstalleerd worden.

en: Score and Movement Properties Editor
nl: Editor voor Partituur- en Bewegingseigenschappen

en: Score Properties
nl: Partituureigenschappen

en: Edit Built-in Score Properties
nl: Ingebouwde Partituureigenschappen bewerken

en: Movement
nl: Beweging

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Movement Tempo
nl: Tempo van de beweging

en: ⬅ Previous Movement
nl: ⬅ Vorige Beweging

en: Next Movement ➡
nl: Volgende Beweging ➡

en: The clef here only affects the display as this voice is typeset on the staff above.
    Normally you will want it set the same as the staff the notes will appear on.
    Dismiss this warning and make any needed changes via the popup dialog coming next.
nl: De sleutel hier heeft alleen invloed op de weergave, aangezien deze stem op de bovenstaande notenbalk wordt gezet.
    Normaal gesproken wilt u dat deze hetzelfde gezet wordt als de notenbalk waarop de noten verschijnen.
    Verwijder deze waarschuwing en breng de nodige wijzigingen aan via het volgende pop-upvenster.

en: This voice should have the same key signature as the staff it appears on. Use the key signature menu commands to correct it if needed.
nl: Deze stem moet dezelfde voortekening hebben als de notenbalk waarop ze voorkomt. Gebruik de commando's van het voortekeningmenu om dit indien nodig te corrigeren.

en: Change the keysignature by clicking on it, or via the Key Signatures menu (after closing this editor).
nl: Wijzig de voortekening door erop te klikken, of via het menu Voortekeningen (nadat u deze editor sloot).

en: This voice should have the same time signature as the staff it appears on. Use the time signature menu commands to correct it if needed.
nl: Deze stem moet dezelfde maatsoort hebben als de notenbalk waarop ze voorkomt. Gebruik de commando's van het maatsoortmenu om dit indien nodig te corrigeren.

en: Staff and Voice Properties Editor
nl: Editor voor Notenbalk- en Stemeigenschappen

en: Staff Properties
nl: Notenbalkeigenschappen

en: Staff Above
nl: Bovenstaande Notenbalk

en: Staff Below
nl: Onderstaande Notenbalk

en: <b>This voice will be typeset on the staff above</b>
nl: <b>Deze stem zal op de bovenstaande notenbalk gezet worden</b>

en: Edit Built-in Staff Properties
nl: Ingebouwde notenbalkeigenschappen bewerken

en: Clef:
nl: Sleutel:

en: Time: %d/%d
nl: Maat: %d/%d

en: Key: %s
nl: Toonsoort: %s

en: Voice Properties
nl: Stemeigenschappen

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
nl: Dit is de huidige beweging nummer %d
    Klik op een andere knop om te wisselen van beweging

en: Click to switch to movement number %d
nl: Klik om over te schakelen naar beweging nummer %d

en: This is the only movement
nl: Dit is de enige beweging

en: Delete it and start over?
nl: Deze verwijderen en opnieuw beginnen?

en: This is movement #%d
nl: Dit is beweging #%d

en: Delete entire movement?
nl: De volledige beweging verwijderen?

en: No such movement
nl: Geen dergelijke beweging

en: No such voice
nl: Geen dergelijke stem

en: No such measure
nl: Geen dergelijke maat

en: This is the last movement
nl: Dit is de laatste beweging

en: This is the first movement
nl: Dit is de eerste beweging

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
nl: Een knoppenbalk die kan worden gevuld met titels van Bewegingen en andere door de gebruiker gegenereerde knoppen.
    Gewoonlijk kunt u door te klikken op de knop de titel of de waarde ervan bewerken of de actie van de knop uitvoeren

en: LilyPond text editor
nl: LilyPond-teksteditor

en: Default Score Layout
nl: Standaard Partituuropmaak

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
nl: Deze knop is voor het wijzigen van de partituur zelf, ze heeft geen invloed op deze aangepaste opmaak

en: New Score Layout
nl: Nieuwe Partituuropmaak

en: Give a name for this new score layout
nl: Geef een naam aan deze nieuwe partituuropmaak

en: Custom Layout
nl: Aangepaste Opmaak

en: Customize Layout
nl: Opmaak aanpassen

en: Replace Standard Layout?
nl: De Standaardopmaak vervangen?

en: This layout will be used in place of the standard one, unless you delete it.
    Any new staffs added to the score will not appear in it unless you edit it.
nl: Deze opmaak zal gebruikt worden in plaats van de standaardopmaak, tenzij u deze verwijdert.
    Alle nieuwe notenbalken die aan de partituur worden toegevoegd, zullen er niet in verschijnen, tenzij u deze bewerkt.

en: Actions for this Layout
nl: Acties voor deze opmaak

en: Typeset
nl: Zetten

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
nl: De partituur zetten met behulp van deze opmaak om te bepalen welke bewegingen, partijen, titels, pagina-einden, enz., moeten worden gebruikt

en: Edit LilyPond Text of Layout
nl: LilyPond-tekst van de opmaak bewerken

en: Opens the LilyPond window for further editing.
nl: Opent het LilyPond-venster voor verdere bewerking.

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Create a duplicate of this layout.
nl: Een duplicaat maken van deze opmaak.

en: Convert to LilyPond Text
nl: Omzetten naar Lilypond-tekst

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
nl: Zet deze lay-out om naar LilyPond-tekst voor verdere bewerking.

en: Discard this customized score layout.
nl: Deze aangepaste partituuropmaak weggooien.

en: Create Default Score Layout
nl: Standaard Partituuropmaak creëren

en: Creates the Default Score Layout
nl: Creëert de Standaard Partituuropmaak

en: Append Current Movement
nl: Huidige Beweging toevoegen

en: Appends the current movement at the end of this layout. Select the movement you wish to append to the layout in the Denemo Display first. The same movement can be placed multiple times in the layout, with individual edits as needed.
nl: Voegt de huidige beweging toe aan het einde van deze opmaak. Selecteer eerst in het Denemo-scherm de beweging welke u wilt toevoegen aan de opmaak. Dezelfde beweging kan verschillende malen in de opmaak geplaatst worden met individuele bewerkingen indien nodig.

en: Re-order Movement
nl: Beweging opnieuw ordenen

en: Moves the first expanded movement in this layout to the end.
    This does not alter the score, just this layout. To re-order the actual movements of the score see the Movements menu.
nl: Verplaatst de eerste uitgevouwen beweging in deze opmaak naar het einde.
    Dit wijzigt de partituur niet, enkel deze opmaak. Zie het menu Bewegingen om de eigenlijke bewegingen van de partituur opnieuw te ordenen.

en: Refresh
nl: Verversen

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
nl: Deze opmaak opnieuw berekenen om aan de structuur van de partituur aangebrachte wijzigingen erin op te nemen.

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
nl: Vanuit deze standaardopmaak een opmaak creëren, welke u dan kunt aanpassen.

en: Discard this standard score layout.
nl: Deze standaard partituuropmaak weggooien.

en: The music for this staff has been replaced by the music from the current staff, i.e. staff where the cursor is, Movement %d, Staff %d.
nl: De muziek voor deze notenbalk werd vervangen door de muziek van de huidige notenbalk, d.w.z. de notenbalk waarop de cursor zich bevindt,  Beweging %d,Notenbalk %d.

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit the voice directives for this layout
nl: De stemrichtlijnen voor deze opmaak bewerken

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
nl: Deze stem verwijderen uit de partituuropmaak
    Merk op dat indien dit de eerste stem is, ook de sleutel, de maatsoort en de voortekening verwijderd zullen worden.

en: Initial Signatures
nl: Initiële aanwijzers

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
nl: Klik hier om de sleutel, de toonsoort en de maatsoort van deze notenbalk te bekijken en te bewerken

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
nl: De LilyPond-definitie van de sleutel bewerken. De bewerking heeft enkel invloed op deze opmaak.

en: Key
nl: Toonsoort

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
nl: De LilyPond-definitie van de voortekening bewerken. De bewerking heeft enkel invloed op deze opmaak.

en: Time
nl: Maat

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
nl: De LilyPond-definitie van de maatsoort bewerken. De bewerking heeft enkel invloed op deze opmaak.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
nl: De aan andere stemmen gekoppelde sleutels, maatsoorten en voortekeningen worden genegeerd, alleen de primaire heeft effect

en: Music for
nl: Muziek voor

en: Click here to move the Denemo cursor to the start of this music.
    The actual notes live here. You can only edit these in the main Denemo display.
    However you can place conditional directives that are to be used only when using this layout. For example page breaks just for this layout can be placed at points in the music.
nl: Klik hier om de Denemo-cursor te verplaatsen naar het begin van deze muziek.
    De eigenlijke noten bevinden zich hier, U kunt deze enkel bewerken in het hoofdscherm van Denemo.
    U kunt echter voorwaardelijke richtlijnen plaatsen welke enkel gebruikt moeten worden bij het gebruik van deze opmaak. Zo kunnen bijvoorbeeld alleen voor deze opmaak geldende pagina-einden geplaatst worden op punten in de muziek.

en: Substitute
nl: Vervangen

en: Substitute the music of this staff/voice with the music of the current staff/voice.
    You can click the "Music for ..." button to move the cursor in the Denemo Display onto the staff/voice whose music you want to use before clicking this button to substitute the music. The editing affects only this layout.
nl: De muziek van deze notenbalk/stem vervangen door de muziek van de huidige notenbalk/stem.
    U kunt klikken op de knop "Muziek voor ..." om de cursor in het Denemo-scherm te verplaatsen naar de notenbalk/stem waarvan u de muziek wilt gebruiken, vooraleer u op deze knop klikt om de muziek te vervangen. De bewerking heeft alleen invloed op deze opmaak.

en: Drop this lyric part from the score layout
nl: Deze songtekstpartij uit de partituuropmaak verwijderen

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
nl: Voor deze partituuropmaak deze songtekstpartij boven de notenbalk plaatsen

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
nl: Voor deze partituuropmaak deze songtekstpartij onder de notenbalk plaatsen

en: Edit LilyPond
nl: Lilypond bewerken

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
nl: Dit bewerken met behulp van de LilyPond-syntaxis
    De bewerking is alleen van toepassing op deze partituuropmaak

en: Edit this element for this layout
nl: Dit element uit deze opmaak bewerken

en: Move this element upwards for this score layout
nl: Voor deze partituuropmaak dit element naar boven verplaatsen

en: Move this element downwards for this score layout
nl: Voor deze partituuropmaak dit element naar beneden verplaatsen

en: Remove this element from this layout
nl: Dit element uit deze opmaak verwijderen

en: Page Break
nl: Pagina-einde

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
nl: Dit dwingt een nieuwe pagina af, handig om het omslaan van pagina's te vermijden

en: Blank Page
nl: Lege pagina

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
nl: Dit drukt een opzettelijk leeg gelaten pagina af, handig om het omslaan van pagina's te vermijden

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
nl: Hiermee kunt u uw eigen titels, enz. invoegen, alleen voor deze opmaak.
    Gebruik voor boektitels \titledPiece \markup "mijnnaam"
    Eenvoudige titels worden niet hier geplaatst, maar komen voor in een kopblok aan het einde van de beweging.
    Zie de LilyPond-handleiding voor andere mogelijke toepassingen.

en: Create Page Break
nl: Pagina-einde creëren

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
nl: Dit voegt een pagina-einde in, handig om het omslaan van pagina's te vermijden
    Plaats het (met de pijl omhoog) voor de titel, nadat het aangemaakt werd!

en: Create Blank Page
nl: Lege pagina creëren

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
nl: Dit voegt een opzettelijk leeg gelaten pagina in, handig om het omslaan van pagina's te vermijden wanneer u op beide zijden van het papier afdrukt

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
nl: Dit creëert een LilyPond-commentaar dat u daarna kunt bewerken om aan deze beweging een titel, enz. te geven, alleen op deze opmaak van toepassing.

en: Movement Titles, Page Breaks etc
nl: Titels van bewegingen, pagina-einden, enz.

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
nl: Hierin staan instellingen voor de titel van de beweging, pagina-einden voor de beweging, enz.

en: Create Titles for Movement
nl: Titels voor beweging creëren

en: Set book titles for this movement in the score
nl: Boektitels voor deze beweging in de partituur zetten

en: Create for Custom Layout
nl: Creëren voor aangepaste opmaak

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
nl: Pagina-einden, lege pagina's... creëren voor deze opmaak

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
nl: Deze accolade verbindt verschillende notenbalken met elkaar - u kunt deze verwijderen voor een aangepaste opmaak.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
nl: Deze notenbalkaccolade van deze notenbalken verwijderen voor een aangepaste opmaak.

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
nl: Dit toont de sleutel in de Denemo-partituur - de daadwerkelijke gedrukte sleutel kan gewijzigd zijn door eraan gekoppelde richtlijnen.
    U kunt de sleutel bewerken voor een aangepaste opmaak - doe dit op de eerste stem op de notenbalk.

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
nl: Deze notenbalk (met al zijn stemmen) boven de voorgaande notenbalk plaatsen.

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
nl: Deze notenbalk (met al zijn stemmen) achter de volgende notenbalk plaatsen.

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
nl: Deze notenbalk (met al zijn stemmen) verwijderen voor de aangepaste opmaak.

note: the reason these are outside the staff frame is it makes them appear above the staff
en: Chord Symbols
nl: Akkoordsymbolen

en: Staff Start
nl: Begin Notenbalk

en: Staff %d Start
nl: Begin Notenbalk %d

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
nl: Klik voor een menu om de Denemo-cursor op deze notenbalk te plaatsen
    of om deze notenbalk te wijzigen voor een aangepaste opmaak

en: Move Denemo Cursor to this staff
nl: De Denemo-cursor naar deze notenbalk verplaatsen

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
nl: Dit zal de Denemo-cursor verplaatsen naar het begin van deze notenbalk in deze beweging

en: Edit Staff Opening Syntax
nl: Syntaxis voor het openen van de notenbalk bewerken

en: Edit the syntax creating this staff to customize this layout
    Take care only alter the obvious bits, such as instrument name etc
    Injudicious deletion of the LilyPond typesetting characters {<<# etc can make the layout unreadable by the LilyPond typesetter. Just delete the layout if you get stuck.
nl: De syntaxis voor het creëren van deze notenbalk bewerken om deze opmaak aan te passen
    Pas op dat u alleen de voor de hand liggende elementen wijzigt, zoals instrumentnaam, enz.
    Onoordeelkundig verwijderen van de LilyPond zetlettertekens {<<# enz. kan de opmaak onleesbaar maken voor de LilyPond-zetter. Verwijder gewoon de opmaak als u vastloopt.

en: Set Staff Group Start/End
nl: Begin/Einde van notenbalkgroep instellen

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
nl: De accolades { en [ welke notenbalken met elkaar verbinden, kunnen hier ingesteld worden. Stel het begin in op een notenbalk en het einde op een latere notenbalk.
    Dit is de partituur bewerken, niet enkel een opmaak aanpassen.
    Ververs de weergave van de opmaak (zie bovenaan onder de knop Opties voor deze Opmaak) nadat u klaar bent met de veranderingen.

en: Voices
nl: Stemmen

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
nl: Dit bevat de stem(men) van de notenbalk - de sleutel, de maatsoort, de voortekening en de muziek bevinden zich allemaal hier

en: Staff End
nl: Notenbalkeinde

en: Staff %d End
nl: Einde Notenbalk %d

note: things like transpose whole score etc
en: The Staff
nl: De Notenbalk

en: The Staffs
nl: De Notenbalken

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
nl: Dit bevat de notenbalken waaronder zich de stemmen met de muziek bevinden.

en: Append Current Staff
nl: Huidige notenbalk toevoegen

en: Appends the current staff (the one where the cursor is in the Denemo Display) to this layout. The same staff can be placed at multiple positions in the layout with individual edits in each.
nl: Voegt de huidige notenbalk (deze waarop de cursor zich bevindt in het Denemo-scherm) toe aan deze opmaak. Dezelfde notenbalk kan op verschillende posities in de opmaak geplaatst worden, met in elk ervan individuele bewerkingen.

en: Movement %d
nl: Beweging %d

en: paper size
nl: papierformaat

en: Global staff size
nl: Algemene notenbalkgrootte

en: Paper Block
nl: Papierblok

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
nl: Instellingen voor de hele partituur: bevat de globale notenbalkgrootte, papierformaat...

en: the paper block contents
nl: de inhoud van het papierblok

en: Score Titles
nl: Partituurtitels

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
nl: Titels, opmaakinstellingen, voorkeuren, enz. voor de globale partituur.
    Bevat hoofdtitel, componist, datum, instrumentatie, slagzin

en: Default tagline
nl: Standaardslagzin

en: Score Directives
nl: Partituurrichtlijnen

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
nl: Omvat de insprong voor de eerste maat, de Lilypond include-bestanden, ...

en: Alt Score Directives
nl: Alt-partituurrichtlijnen

en: Includes the global font size ...
nl: Bevat de algemene lettertypegrootte ...

en: Score-wide Settings.
nl: Instellingen voor de volledige partituur.

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
nl: De partituurtitel, de componist, de kopregels en voetregels voor deze opmaak instellen

note: having buttons that affect the score itself is confusing
en: Create Book Titles
nl: Boektitels creëren

en: Set book titles for the score
nl: Boektitels voor deze partituur instellen

en: Reload Score-Wide Settings
nl: Instellingen voor de volledige partituur opnieuw laden

en: Reload the score wide settings for this layout from the current values in the score.
    Do this if you have made changes to the score titles etc which you wish to be used for this layout.
nl: De voor de volledige partituur geldende instellingen voor deze opmaak opnieuw laden vanuit de huidige waarden in de partituur.
    Doe dit indien u veranderingen aangebracht heeft aan de partituurtitels, enz., welke u voor deze opmaak wilt laten gebruiken.

note: if(sb)g_print ("Typesetting for id = %d\n\n\n\n", sb->id); else g_print ("No score layout\n\n");
en: <b>Movement %d</b>
nl: <b>Beweging %d</b>

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
nl: Dit bevat de opmaak van de beweging - de titel van de beweging en de eigenlijke muziek zelf

en: Remove this movement from the score layout
nl: Deze beweging verwijderen uit de partituuropmaak

en: Header block
nl: Kopblok

en: Layout block
nl: Opmaakblok

en: Movement Block
nl: Bewegingsblok

en: Movement Epilog
nl: Bewegingsepiloog

en: The currently expanded movement is already at the end
nl: De huidige uitgevouwen beweging is al ten einde

en: No movement is expanded - don't know which movement to move
nl: Er is geen beweging uitgevouwen - weet niet welke beweging verplaatst moet worden

en: Full Score
nl: Volledige partituur

en: This is a score layout - the buttons mostly customize the layout
    You can have several layouts and use them to print different versions of your score.
    Once customized e.g. by adding page breaks, deleting certain parts etc the layout will be saved with your score and can be used for printing from even though you may have made corrections to the music.
    Standard layouts are created by invoking the standard print commands - print, print part, print movement etc.
    These standard layouts provide a convenient starting point for your customized layouts.<b>Note 1</b>Custom layouts are not saved for further graphical editing, only the typesetting commands are saved, so, unless you are familiar with LilyPond do all your work on the layout in one session.<b>Note 2</b>The first comment in the LilyPond text of the layout holds the name of the layout. If you change it any conditional directives that are for the layout will need refreshing
nl: Dit is een partituuropmaak - de knoppen dienen hoofdzakelijk voor het aanpassen van de opmaak
    U kunt verschillende opmaken hebben en ze gebruiken om verschillende versies van uw partituur af te drukken.
    Nadat u de opmaak aangepast heeft, bijv. door pagina-einden toe te voegen,door bepaalde onderdelen te verwijderen, enz., zal deze opmaak opgeslagen worden samen met uw partituur en kan ze gebruikt worden om een afdruk te maken, ook al heeft u misschien correcties in de muziek aangebracht.
    Een standaardopmaak wordt gemaakt door de standaard afdrukopdrachten aan te roepen - print, print part, print movement, enz.
    Een dergelijke standaardopmaak biedt een handig startpunt voor uw aangepaste opmaken.<b>Opmerking 1</b>Een aangepaste opmaak wordt niet opgeslagen voor verdere bewerking in een grafische omgeving, enkel de zetcommando's worden opgeslagen. Tenzij u vertrouwd bent met Lilypond doet u er daarom best aan alle werk aan de opmaak in één sessie af te werken. <b>Opmerking 2</b>Het eerste commentaar in de Lilypond-tekst van de opmaak bevat de naam van de opmaak. Indien u die wijzigt zullen eventuele conditionele richtlijnen welke voor de opmaak bedoeld zijn, ververst moeten worden

en: The LilyPond text for this layout can be edited in the LilyPond view window.
    You can safely delete this layout if you no longer need it
    (for example if you have made structural changes to the score
    not reflected in this layout).
nl: De LilyPond-tekst voor deze opmaak kan worden bewerkt in het LilyPond-weergavevenster.
    U kunt deze opmaak veilig verwijderen als u deze niet meer nodig heeft
    (bijvoorbeeld indien u structurele wijzigingen aangebracht heeft
    aan de partituur welke niet weergegeven worden in deze opmaak).

en: This is a customized layout, which has been transformed into instructions for the LilyPond music typesetter.
    This is the form in which customized layouts are stored in a Denemo score on disk - the graphical interface is no longer available. You can, however still edit the layout with care (and some understanding of LilyPond).
    Use the View → LilyPond window to do this.
    Otherwise you can delete it and create a new one from a standard layout.
nl: Dit is een aangepaste opmaak, welke omgezet werd naar richtlijnen voor de Lilypond muziekzetter.
    Dit is de vorm waarin aangepaste opmaken op schijf opgeslagen worden in een Denemo-partituur - de grafische interface is niet langer beschikbaar. U kunt de opmaak echter nog steeds bewerken met zorg (en enige kennis van Lilypond).
    Gebruik daarvoor het venster Weergave → LilyPond.
    Anders kunt u de opmaak verwijderen en een nieuwe aanmaken vanuit een standaardopmaak.

en: Custom Scoreblock
nl: Aangepast partituurblok

en: Typesets this layout
nl: Zet deze opmaak

en: Clefs differ
nl: Sleutels verschillen

en: Time Signatures differ
nl: Maatsoorten verschillen

en: Key Signatures differ
nl: Voortekeningen verschillen

en: Part 1
nl: Deel 1

en: Part %d
nl: Deel %d

en: Cannot delete last staff
nl: Kan laatste notenbalk niet verwijderen

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
nl: U zult de bijpassende notenbalk moeten wijzigen/verwijderen. Doorgaan?

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
nl: De verwijderde notenbalk had een begin/einde-context; indien u nog steeds de notenbalk met de bijpassende einde/begin-context heeft, moet u deze (of de context ervan) nu verwijderen.
    Zie Notenbalk->eigenschappen->context
    Met inconsistente contexten zult u niet kunnen afdrukken.

note: ******* built-in commands
en: Selection Cursor Left
nl: Selectie cursor naar links

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
nl: Verplaatst de cursor één object naar links en wijzigt de selectie indien aanwezig

en: Move Cursor Left
nl: Cursor naar links verplaatsen

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
nl: Verplaatst de cursor één object naar links zonder de selectie te wijzigen

en: Cursor Down
nl: Cursor omlaag

en: Moves the cursor one scale step down
nl: Verplaatst de cursor één toonladderstap omlaag

en: Cursor Up
nl: Cursor omhoog

en: Moves the cursor one scale step up
nl: Verplaatst de cursor één toonladderstap omhoog

en: Selection Cursor Right
nl: Selectie cursor naar rechts

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
nl: Verplaatst de cursor één object naar rechts en wijzigt de selectie indien aanwezig

en: Move Cursor Right
nl: Cursor naar rechts verplaatsen

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
nl: Verplaatst de cursor één object naar rechts zonder de selectie te wijzigen

en: To Mark
nl: Naar markering

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
nl: Verplaatst de cursor naar de markering zonder de selectie te wijzigen

en: Swap Ends of Selection
nl: De uiteinden van de selectie omwisselen

en: Swaps the active end of the selection
nl: Verwisselt het actieve uiteinde van de selectie

en: To Selection Start
nl: Naar begin van de selectie

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
nl: Verplaatst de cursor naar het eerste object in de selectie zonder de selectie te wijzigen. Geeft #f terug als er geen selectie is

en: Push Position
nl: Positie wegzetten

en: Pushes the current cursor position onto a stack
nl: Zet de huidige cursorpositie op een stapel

en: Pop Position
nl: Positie afhalen

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
nl: Haalt een positie af van de stapel cursorposities en verplaatst de cursor daarheen

en: Pop and Push Position
nl: Positie afhalen en wegzetten

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
nl: Haalt een positie af van de stapel cursorposities, zet de huidige positie weg en verplaatst de cursor naar de afgehaalde positie

en: Hide/Show Menus
nl: Menu's verbergen/weergeven

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
nl: Verbergt/toont menu's, kaders, enz. De getoonde zijn die welke in het weergavemenu zijn aangevinkt.

en: Selection Staff Up
nl: Selectie notenbalk omhoog

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
nl: Verplaatst de cursor naar de notenbalk erboven en vergroot de selectie indien aanwezig

en: Selection Staff Down
nl: Selectie notenbalk omlaag

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
nl: Verplaatst de cursor naar de notenbalk eronder en vergroot de selectie indien aanwezig

en: Move to Staff Up
nl: Naar bovenstaande notenbalk gaan

en: Moves the cursor to the staff above without altering selection. On the top staff it adds space above the staffs.
nl: Verplaatst de cursor naar de bovenstaande notenbalk zonder de selectie te wijzigen. Op de bovenste notenbalk voegt het ruimte toe boven de notenbalken.

en: Move to Staff Down
nl: Naar onderstaande notenbalk gaan

en: Moves the cursor to the staff below without altering selection
nl: Verplaatst de cursor naar de notenbalk eronder zonder de selectie te wijzigen

en: Measure Left
nl: Maat links

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
nl: Verplaatst de cursor naar het eerste object in de volgende maat, waarbij de selectie wordt uitgebreid, indien aanwezig

en: Measure Right
nl: Maat rechts

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
nl: Verplaatst de cursor naar het eerste object in de vorige maat, waarbij de selectie wordt uitgebreid, indien aanwezig

en: Move to Measure Left
nl: Naar maat links gaan

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
nl: Verplaatst de cursor naar het eerste object in de volgende maat en laat de selectie, indien aanwezig, ongewijzigd

en: Move to Measure Right
nl: Naar maat rechts gaan

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure leaving selection, if any, unchanged
nl: Verplaatst de cursor naar het eerste object in de vorige maat en laat de selectie, indien aanwezig, ongewijzigd

en: Change/Append A
nl: A toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note A.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot A.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append B
nl: B toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note B.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot B.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append C
nl: C toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note C.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot C.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append D
nl: D toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note D.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot D.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append E
nl: E toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note E.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot E.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append F
nl: F toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note F.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot F.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Change/Append G
nl: G toevoegen/ernaar veranderen

en: Changes the note the cursor is on to the note G.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot G.
    Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende toonduur.

en: Octave Up
nl: Octaaf hoger

en: Changes the note at the cursor to an octave higher
nl: Verandert de noot bij de cursor naar een octaaf hoger

en: Octave Down
nl: Octaaf lager

en: Changes the note at the cursor to an octave lower
nl: Verandert de noot bij de cursor naar een octaaf lager

en: WholeNote
nl: HeleNoot

en: Insert 𝅝
nl: 𝅝   invoegen

en: HalfNote
nl: HalveNoot

en: Insert 𝅗𝅥
nl: 𝅗𝅥   invoegen

en: QuarterNote
nl: KwartNoot

en: Insert 𝅘𝅥
nl: 𝅘𝅥   invoegen

en: EighthNote
nl: AchtsteNoot

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
nl: 𝅘𝅥𝅮   invoegen

en: SixteenthNote
nl: ZestiendeNoot

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
nl: 𝅘𝅥𝅯   invoegen

en: ThirtysecondNote
nl: TweeëndertigsteNoot

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
nl: 𝅘𝅥𝅰   invoegen

en: SixtyfourthNote
nl: VierenzestigsteNoot

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
nl: 𝅘𝅥𝅱   invoegen

en: OneHundredTwentyEighthNote
nl: HonderdachtentwintigsteNoot

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
nl: 𝅘𝅥𝅲   invoegen

en: TwoHundredFiftySixthNote
nl: TweehonderdzesenvijftigsteNoot

en: Insert 𝅥
nl:  𝅥 𝅥invoegen

en: Insert a 𝄻
nl: Een 𝄻  invoegen

en: Insert 𝄻 rest
nl: 𝄻  rust invoegen

en: Insert a 𝄼
nl: Een 𝄼  invoegen

en: Insert 𝄼 rest
nl: 𝄼  rust invoegen

en: Insert a 𝄽
nl: Een 𝄽  invoegen

en: Insert 𝄽 rest
nl: 𝄽  rust invoegen

en: Insert a 𝄾
nl: Een 𝄾  invoegen

en: Insert 𝄾 rest
nl: 𝄾  rust invoegen

en: Insert a 𝄿
nl: Een 𝄿  invoegen

en: Insert 𝄿 rest
nl: 𝄿  rust invoegen

en: Insert a 𝅀
nl: Een 𝅀  invoegen

en: Insert 𝅀 rest
nl: 𝅀  rust invoegen

en: Insert a 𝅁
nl: Een 𝅁  invoegen

en: Insert 𝅁 rest
nl: 𝅁  rust invoegen

en: Insert a 𝄻 Spacer
nl: Een 𝄻  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝄻  rust invoegen

en: Insert a 𝄼 Spacer
nl: Een 𝄼  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝄼  rust invoegen

en: Insert a 𝄽 Spacer
nl: Een 𝄽  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
nl: Een niet afdrukbare 𝄽  rust invoegen

en: Insert a 𝄾 Spacer
nl: Een 𝄾  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝄾  rust invoegen

en: Insert a 𝄿 Spacer
nl: Een 𝄿  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝄿  rust invoegen

en: Insert a 𝅀 Spacer
nl: Een 𝅀  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝅀  rust invoegen

en: Insert a 𝅁 Spacer
nl: Een 𝅁  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝅁  rust invoegen

en: Insert a 𝅂 Spacer
nl: Een 𝅂  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝅂  rust invoegen

en: Insert a 𝅃 Spacer
nl: Een 𝅃  afstandhouder invoegen

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
nl: Een niet-afdrukbare 𝅃  rust invoegen

en: Insert Duplet
nl: Duool invoegen

en: No Tooltip yet
nl: Nog geen knopinfo

en: Insert Triplet
nl: Triool invoegen

en: Inserts a Start Triplet object and an End Tuplet object and places the cursor between these two
nl: Voegt een trioolbegin-object en een triooleinde-object in en plaatst de cursor tussen deze twee

en: Start Triplet
nl: Trioolbegin

en: Inserts an Start Triplet object, which makes the notes following take 2/3 of their written duration. Later in this measure there should be an End Tuplet object.
nl: Voegt een trioolbegin-object in, waardoor de volgende noten 2/3 van hun geschreven duur in beslag nemen. Verder in deze maat moet er een triooleinde-object zijn.

en: End Tuplet
nl: Einde antimetrische figuur

en: Inserts an End Tuplet object, which terminates a tuplet started earlier in this measure.
nl: Voegt een einde-antimetrische-figuur-object in, dat een antimetrische figuur afsluit die eerder in deze maat begon.

en: Insert Quadruplet
nl: Kwartool invoegen

en: Insert Quintuplet
nl: Kwintool invoegen

en: Insert Sextuplet
nl: Sextool invoegen

en: Insert Septuplet
nl: Septool invoegen

en: Add note
nl: Noot toevoegen

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
nl: Een noot toevoegen aan het huidige akkoord
    De cursorpositie bepaalt welke noot moet worden toegevoegd

en: Remove note
nl: Noot verwijderen

en: Remove a note from the current chord, based on the cursor position
nl: Een noot verwijderen uit het huidige akkoord op basis van de cursorpositie

en: Sharpen
nl: Chromatische verhoging

en: Sharpen the note at the cursor
nl: De noot bij de cursor chromatisch verhogen

en: Flatten
nl: Chromatische verlaging

en: Flatten the note at the cursor
nl: De noot bij de cursor chromatisch verlagen

en: Sharpen Next Note
nl: Volgende noot chromatisch verhogen

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
nl: Voegt een chromatische verhoging toe aan de volgende ingevoerde noot. De statusbalk toont de huidige toestand.

en: Flatten Next Note
nl: Volgende noot chromatisch verlagen

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
nl: Voegt een chromatische verlaging toe aan de volgende ingevoerde noot. De statusbalk toont de huidige toestand.

en: StemUp
nl: NootstokOmhoog

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
nl: Verandert een NootstokNeutraal-object naar nootstok omhoog.

en: StemDown
nl: NootstokOmlaag

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
nl: Verandert een NootstokNeutraal-object naar nootstok omlaag.

en: Add Dot
nl: Punt toevoegen

en: Lengthen the chord, note or rest at the cursor by dotting it.
nl: Akkoord, noot of rust bij de cursor verlengen door deze te punteren.

en: Remove Dot
nl: Punt verwijderen

en: Reduce the dotting of the chord note or rest at the cursor.
nl: Puntering verminderen van akkoord, noot of rust bij de cursor.

en: Tied note
nl: Overbonden noot

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
nl: Voegt een duplicaat van de huidige noot in, overbonden

en: Tie (Off/On)
nl: Overbinding (Uit/Aan)

en: Ties/unties the note at the cursor. The following note should be the same pitch.
nl: Plaatst/verwijdert een overbinding op de noot bij de cursor. De volgende noot moet dezelfde toonhoogte hebben.

en: Delete Object
nl: Object verwijderen

en: Delete the object at the cursor
nl: Het object bij de cursor verwijderen

en: Delete Previous Object
nl: Vorige object verwijderen

en: Delete to the left of the cursor.
nl: Links van de cursor verwijderen.

en: Insert Measure Before
nl: Maat hiervoor invoegen

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
nl: Een lege maat invoegen voor de huidige maat (in alle notenbalken)

en: Insert Measure After
nl: Maat hierna invoegen

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
nl: Een lege maat invoegen achter de huidige maat (in alle notenbalken)

en: Staff Insert Measure Before
nl: Maat hiervoor invoegen op notenbalk

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
nl: Een lege maat invoegen voor de huidige maat (in de huidige notenbalk)

en: Staff Insert Measure After
nl: Maat hierna invoegen op notenbalk

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
nl: Een lege maat invoegen in de huidige notenbalk na de huidige maat

en: Staff Append Measure
nl: Maat achteraan toevoegen

en: Append an empty measure at the end of the current staff
nl: Een lege maat toevoegen aan het einde van de huidige notenbalk

en: Staff Delete Measure
nl: Maat verwijderen uit notenbalk

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
nl: De huidige maat uit deze notenbalk verwijderen, waarbij de notenbalk kort gelaten wordt

en: Delete Measure All Staffs
nl: Maat verwijderen uit alle notenbalken

en: Delete the current measure in all staffs
nl: De huidige maat verwijderen uit alle notenbalken

en: Shrink Measures
nl: Maten inkrimpen

en: Widen Measures
nl: Maten verbreden

en: Shorter Staffs
nl: Kortere notenbalken

en: Taller Staffs
nl: Langere notenbalken

en: New Treble Clef
nl: Nieuwe solsleutel

en: New Bass Clef
nl: Nieuwe bassleutel

en: New G8 Clef
nl: Nieuwe G8-sleutel

en: New Alto Clef
nl: Nieuwe altsleutel

en: New Tenor Clef
nl: Nieuwe tenorsleutel

en: New Soprano Clef
nl: Nieuwe sopraansleutel

en: Set Treble Clef
nl: Solsleutel instellen

en: Set Bass Clef
nl: Bassleutel instellen

en: Set G8 Clef
nl: G8-sleutel instellen

en: Set Alto Clef
nl: Altsleutel instellen

en: Set Tenor Clef
nl: Tenorsleutel instellen

en: Set Soprano Clef
nl: Sopraansleutel instellen

en: Insert 2/2 Time
nl: 2/2-tijd invoegen

en: Insert 3/2 Time
nl: 3/2-tijd invoegen

en: Insert 4/2 Time
nl: 4/2-tijd invoegen

en: Insert 4/4 Time
nl: 4/4-tijd invoegen

en: Insert 3/4 Time
nl: 3/4-tijd invoegen

en: Insert 2/4 Time
nl: 2/4-tijd invoegen

en: Insert 6/4 Time
nl: 6/4-tijd invoegen

en: Insert 3/8 Time
nl: 3/8-tijd invoegen

en: Insert 6/8 Time
nl: 6/8-tijd invoegen

en: Insert 12/8 Time
nl: 12/8-tijd invoegen

en: Insert 9/8 Time
nl: 9/8-tijd invoegen

en: Set 2/2 Time
nl: 2/2-tijd instellen

en: Set 3/2 Time
nl: 3/2-tijd instellen

en: Set 4/2 Time
nl: 4/2-tijd instellen

en: Set 4/4 Time
nl: 4/4-tijd instellen

en: Set 3/4 Time
nl: 3/4-tijd instellen

en: Set 2/4 Time
nl: 2/4-tijd instellen

en: Set 6/4 Time
nl: 6/4-tijd instellen

en: Set 3/8 Time
nl: 3/8-tijd instellen

en: Set 6/8 Time
nl: 6/8-tijd instellen

en: Set 12/8 Time
nl: 12/8-tijd instellen

en: Set 9/8 Time
nl: 9/8-tijd instellen

en: Insert Cmaj
nl: C-maj invoegen

en: Insert Gmaj
nl: G-maj invoegen

en: Insert Dmaj
nl: D-maj invoegen

en: Insert Amaj
nl: A-maj invoegen

en: Insert Emaj
nl: E-maj invoegen

en: Insert Bmaj
nl: B-maj invoegen

en: Insert F# Major
nl: F#-majeur invoegen

en: Insert C# Major
nl: C#-majeur invoegen

en: Insert F Major
nl: F-majeur invoegen

en: Insert Bb Major
nl: Bb-majeur invoegen

en: Insert Eb Major
nl: Eb-majeur invoegen

en: Insert Ab Major
nl: Ab-majeur invoegen

en: Insert Db Major
nl: Db-majeur invoegen

en: Insert Gb Major
nl: Gb-majeur invoegen

en: Insert Cb Major
nl: Cb-majeur invoegen

en: Insert A Minor
nl: A-mineur invoegen

en: Insert E Minor
nl: E-mineur invoegen

en: Insert B Minor
nl: B-mineur invoegen

en: Insert F# Minor
nl: F#-mineur invoegen

en: Insert C# Minor
nl: C#-mineur invoegen

en: Insert G# Minor
nl: G#-mineur invoegen

en: Insert D# Minor
nl: D#-mineur invoegen

en: Insert A# Minor
nl: A#-mineur invoegen

en: Insert D Minor
nl: D-mineur invoegen

en: Insert G Minor
nl: G-mineur invoegen

en: Insert C Minor
nl: C-mineur invoegen

en: Insert F Minor
nl: F-mineur invoegen

en: Insert Bb Minor
nl: Bb-mineur invoegen

en: Insert Eb Minor
nl: Eb-mineur invoegen

en: Insert Ab Minor
nl: Ab-mineur invoegen

en: Set Initial Keysig to C Major
nl: Initiële voortekening instellen op C-majeur

en: Set Initial Keysig to G Major
nl: Initiële voortekening instellen op G-majeur

en: Set D Major as Initial Keysig
nl: D-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set A Major as Initial Keysig
nl: A-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set E Major as Initial Keysig
nl: E-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set B Major as Initial Keysig
nl: B-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set F# Major as Initial Keysig
nl: F#-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set C# Major as Initial Keysig
nl: C#-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set F Major as Initial Keysig
nl: F-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Bb Major as Initial Keysig
nl: Bb-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Eb Major as Initial Keysig
nl: Eb-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Ab Major as Initial Keysig
nl: Ab-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Db Major as Initial Keysig
nl: Db-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Gb Major as Initial Keysig
nl: Gb-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set Cb Major as Initial Keysig
nl: Cb-majeur instellen als initiële voortekening

en: Set A Minor as Initial Keysig
nl: A-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set E Minor as Initial Keysig
nl: E-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set B Minor as Initial Keysig
nl: B-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set F# Minor as Initial Keysig
nl: F#-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set C# Minor as Initial Keysig
nl: C#-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set G# Minor as Initial Keysig
nl: G#-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set D# Minor as Initial Keysig
nl: D#-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set A# Minor as Initial Keysig
nl: A#-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set D Minor as Initial Keysig
nl: D-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set G Minor as Initial Keysig
nl: G-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set C Minor as Initial Keysig
nl: C-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set F Minor as Initial Keysig
nl: F-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
nl: Bb-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
nl: Eb-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
nl: Ab-mineur instellen als initiële voortekening

en: Set Selection Start
nl: Begin selectie instellen

en: Sets the start and end point of the selection to the object at the cursor.
nl: Stelt het begin- en eindpunt van de selectie in op het object bij de cursor.

en: Drop the Selection
nl: De selectie ongedaan maken

en: Gets rid of the selection.
nl: Doet de selectie weg.

en: Extend Selection to Cursor
nl: Selectie uitbreiden tot cursor

en: Extends and existing selection to the current cursor position  (selection start must have been set)
nl: Verruimt een bestaande selectie tot aan de huidige cursorpositie (er moet een selectiebegin ingesteld zijn)

en: Begin Slur (Off/On)
nl: Begin legatoboog (Uit/Aan)

en: Insert/delete begin slur on this note
nl: Invoegen/verwijderen van het begin van een legatoboog op deze noot

en: End Slur (Off/On)
nl: Einde legatoboog (Uit/Aan)

en: Insert/delete end slur on this note
nl: Invoegen/verwijderen van het einde van een legatoboog op deze noot

en: Start Crescendo (Off/On)
nl: Begin crescendo (Uit/Aan)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a crescendo.
nl: Markeert/maakt-markering-ongedaan-van het akkoord of de noot bij de cursor als het begin van een crescendo.

en: End Crescendo (Off/On)
nl: Einde crescendo (Uit/Aan)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a crescendo.
nl: Markeert/maakt-markering-ongedaan-van het akkoord of de noot bij de cursor als het einde van een crescendo.

en: Start Diminuendo (Off/On)
nl: Begin diminuendo (Uit/Aan)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a diminuendo.
nl: Markeert/maakt-markering-ongedaan-van het akkoord of de noot bij de cursor als het begin van een diminuendo.

en: End Diminuendo (Off/On)
nl: Einde diminuendo (Uit/Aan)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a diminuendo.
nl: Markeert/maakt-markering-ongedaan-van het akkoord of de noot bij de cursor als het einde van een diminuendo.

en: Grace Note Off/On
nl: Versieringsnoot Uit/Aan

en: Makes the note at the cursor an appoggiatura grace note, if it is one, makes it normal
nl: Maakt van de noot bij de cursor een appoggiatura-versieringsnoot; maakt er een normale noot van als het er een is

en: Acciaccatura Off/On
nl: Acciaccatura Uit/Aan

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
nl: Maakt van de noot bij de cursor een acciaccatura--versieringsnoot; maakt er een normale noot van als het er een is

en: Force Cautionary Accidental
nl: Een waarschuwend voorteken afdwingen

en: Give a cautionary accidental to the note at the cursor
nl: Een waarschuwend voorteken toekennen aan de noot bij de cursor

en: Change Pitch
nl: Toonhoogte wijzigen

en: Changes the pitch of the note at the cursor to the cursor height
nl: Verandert de toonhoogte van de noot bij de cursor naar de cursorhoogte

en: Insert Snippet
nl: Fragment invoegen

en: Inserts the current music snippet, or if none is selected prompts for a number 1,2... for the snippet to insert.
nl: Voegt het huidige muziekfragment in, of als er geen geselecteerd is, wordt om een getal 1,2 ... gevraagd voor het in te voegen fragment.

en: Next Snippet
nl: Volgende fragment

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
nl: Van het volgende fragment het huidige fragment maken.
    De ingevoerde noten zullen het ritmische patroon van dit fragment volgen

en: Append Measure All Staffs
nl: Maat toevoegen in alle notenbalken

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
nl: Voegt een blanco maat toe aan elke notenbalk in deze beweging

en: Execute Scheme
nl: Scheme uitvoeren

en: Execute the scheme code from the scripting window
nl: De scheme-code uit het scriptvenster uitvoeren

en: File
nl: Bestand

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
nl: Menu:
    Maken, opslaan, laden, exporteren, importeren, zetten en afdrukken van muziekpartituren

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Creating, saving places in musical scores
nl: Plaatsen in muziekpartituren creëren, opslaan

en: Mode
nl: Modus

en: Different keyboard and MIDI entry modes
nl: Verschillende toetsenbord- en MIDI-invoermodi

en: Menu:
    General editing commands
nl: Menu:
    Algemene bewerkingscommando's

note: * Note entry settings
en: View
nl: Weergeven

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
nl: Menu:
    Bepalen welke gereedschappen getoond moeten worden

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Menu:
    Hidden Items
nl: Menu:
    Verborgen items

en: Staffs/Voices
nl: Notenbalken/Stemmen

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
nl: Menu:
    Commando's voor het manipuleren van notenbalken en stemmen op notenbalken.
    Commando's die van toepassing zijn op de huidige notenbalk.

en: Menu:
    Commands for properties of the current staff.
nl: Menu:
    Commando's voor eigenschappen van de huidige notenbalk.

en: Movement Properties
nl: Eigenschappen van bewegingen

en: Menu:
    Commands for properties of the current movement.
nl: Menu:
    Commando's voor eigenschappen van de huidige beweging.

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
nl: Menu:
    Zaken voor het manipuleren van stemmen, welke afzonderlijk van nootstokken en van waardestrepen voorziene partijen zijn die op dezelfde notenbalk zullen gezet worden.
    Behoud minstens voor bewerkingsdoeleinden hun weergave op afzonderlijke notenbalken.
    De zetter zal ze voor u samenvoegen.
    Zie in het menu Noten/Rusten ook de opdrachten voor het verbergen van rusten en het verplaatsen van noten en rusten om botsingen te vermijden

en: Movements
nl: Bewegingen

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
nl: Menu:
    Commando's die van toepassing zijn op de huidige beweging in uw partituur.
    Bewegingen in een partituur kunnen liedjes in een liedboek zijn, enz.
    Elk stuk onafgebroken muziek.

en: Menu:
    Information and help for Denemo
nl: Menu:
    Informatie en hulp voor Denemo

en: Input
nl: Invoer

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
nl: Menu:
    Selecteren of u invoer wilt ontvangen van een audiobron (bijv. microfoon) of van een MIDI-controller (bijv. MIDI-toetsenbord) of gewoon van het pc-toetsenbord.

en: Shift Accidentals Sharpwise
nl: Voortekens ♯-gewijs veranderen

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
nl: Verhoogt de reeks voortekens één ♯-stap

en: Shift Accidentals Flatwise
nl: Voortekens ♭-gewijs veranderen

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
nl: Verlaagt de reeks voortekens één ♭-stap

en: Playback/Record
nl: Afspelen/Opnemen

en: Music playback and recording. Music is played between the playback start (green bar) and playback end (red bar).
    There are playback controls (See View->Playback Controls) which make it easy to set and re-set these and also to loop-play, choose the temperament to play in etc. Or use items in this menu to play the whole piece from the cursor to the end.
nl: Muziek afspelen en opnemen. Muziek wordt afgespeeld tussen het afspeelbeginpunt (groene balk) en het afspeeleindpunt (rode balk).
    Er zijn afspeelknoppen (zie Weergave->Afspeelknoppen) die het gemakkelijk maken om deze (opnieuw) in te stellen en ook om in een lus af te spelen, de temperatuur (muzikale stemming) te kiezen waarin gespeeld moet worden, enz. Of gebruik items uit dit menu om het hele stuk vanaf de cursor tot het einde af te spelen.

en: Empty Score
nl: Lege partituur

en: Start a new musical score
nl: Een nieuwe muziekpartituur starten

en: New
nl: Nieuw

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
nl: Een nieuwe muziekpartituur voor een benoemd(e) instrument/stem starten.

en: Open
nl: Openen

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
nl: Menu:
    Een eerder bewerkte partituur of een bronbestand voor transcriptie openen

en: Open a file containing a music score for editing
nl: Een bestand dat een muziekpartituur bevat, openen om te bewerken

en: Import Lilypond
nl: Lilypond importeren

en: Import a Lilypond file
nl: Een Lilypond-bestand importeren

en: Import Midi
nl: Midi importeren

en: Import a Midi file
nl: Een Midi-bestand importeren

en: Import MusicXml
nl: MusicXml importeren

en: Import a MusicXml file
nl: Een MusicXml-bestand importeren

en: Add Staffs
nl: Notenbalken toevoegen

en: Add staffs from a Denemo file
nl: Notenbalken toevoegen vanuit een Denemo-bestand

en: Add Movement
nl: Beweging toevoegen

en: Add movements from a Denemo file
nl: Bewegingen toevoegen vanuit een Denemo-bestand

en: Change Properties
nl: Eigenschappen wijzigen

en: Change properties of this movement
nl: De eigenschappen van deze beweging wijzigen

en: Open In New
nl: Openen in nieuw gebied

en: Open a file containing a music score for editing in a separate working area (tab)
nl: Een bestand met een muziekpartituur openen voor bewerking in een apart werkgebied (tabblad)

en: Save
nl: Opslaan

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
nl: De partituur opslaan. De partituur wordt in XML-formaat op schijf opgeslagen.

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Save the score under a new name
nl: De partituur opslaan onder een andere naam

en: Create Copy
nl: Een kopie maken

en: Save a copy of the score
nl: Een kopie van de partituur opslaan

en: Open Standard Template
nl: Standaardsjabloon openen

en: Start a new score from a built-in template file
nl: Een nieuwe partituur starten vanuit een ingebouwd sjabloonbestand

en: Open Example
nl: Voorbeeld openen

en: Start a new score from a built-in example
nl: Een nieuwe partituur starten vanuit een ingebouwd voorbeeld

en: Open Custom Template
nl: Aangepast sjabloon openen

en: Start a new score from one of your own template files
nl: Een nieuwe partituur starten vanuit een van uw eigen sjabloonbestanden

en: Save Template
nl: Als sjabloon opslaan

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
nl: De partituur voor hergebruik opslaan als een sjabloon, als uitgangspunt voor nieuwe partituren

en: New Tab
nl: Nieuwe tab

en: Create working area (tab with an empty score in it)
nl: Werkgebied creëren (tabblad met een lege partituur erin)

en: Insert Movement Before
nl: Beweging hiervoor invoegen

en: Insert a new movement before the current one
nl: Een nieuwe beweging invoegen vóór de huidige

en: Insert Movement After
nl: Beweging hierna invoegen

en: Insert a new movement after the current one
nl: Een nieuwe beweging invoegen na de huidige

en: New Movement
nl: Nieuwe beweging

en: Create a new movement, using any default template
nl: Een nieuwe beweging maken met een standaardsjabloon

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
nl: Menu:
    De partituur opslaan
    Behalve opslaan voor later, kunt u de partituur bewaren om te gebruiken als sjabloon voor toekomstige werken, of opslaan onder een nieuwe naam, enz.
    De partituur wordt in XML-formaat op schijf opgeslagen.

en: Save Parts
nl: Partijen opslaan

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
nl: Partijen opslaan: elke notenbalk wordt een bestand in lilypond-formaat

en: Export Lilypond
nl: Exporteren als Lilypond

en: Export the score as a lilypond file
nl: De partituur exporteren als een lilypond-bestand

en: Export MusicXML
nl: Exporteren als MusicXml

en: Export the score as a MusicXML file
nl: De partituur exporteren als een MusicXML-bestand

en: Export PDF
nl: Exporteren als PDF

en: Export the score as a PDF document file
nl: De partituur exporteren als een PDF-documentbestand

en: Export Score as PNG
nl: Partituur exporteren als PNG

en: Export the score as a PNG image file
nl: De partituur exporteren als een PNG-afbeeldingsbestand

en: Export MIDI
nl: Exporteren als MIDI

en: Export the current score as a MIDI file
nl: De huidige partituur exporteren als een MIDI-bestand

en: Print
nl: Afdrukken

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
nl: Menu:
    Commando's voor het zetten en nadien het afdrukken van de muziek.
    Het zetten kan betrekking hebben op een partij, een beweging, een volledige partituur of op verschillende gereduceerde partituren.
     Zie ook de weergave Partituuropmaak voor meer opties.

en: Print Preview
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
nl: Zet de partituur
    Indien u een partituuropmaak selecteerde, zal deze gebruikt worden
    anders worden  standaard alle bewegingen, notenbalken en songteksten gezet.
    Wees geduldig! Het kost tijd om een mooi opgemaakte partituur te maken.
    Eenmaal voltooid, kunt u deze bekijken en vervolgens naar uw printer, of als een pdf-document naar een bestand sturen.

en: Print Selection
nl: Selectie afdrukken

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
nl: Geeft geselecteerde muziek van partituur weer in uw programma voor pdf-documentweergave

en: Export Selection as PNG
nl: Selectie exporteren als PNG

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
nl: Geeft een muzikaal fragment weer in uw programma voor afbeeldingsweergave

en: Print Movement
nl: Beweging afdrukken

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
nl: Zet de huidige beweging en opent een afdrukvenster

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
nl: Zet de partituur met behulp van LilyPond en opent een afdrukvenster

en: History of Printing
nl: Afdrukgeschiedenis

en: Shows the history of print outs for this score. Only saved documents have their printing recorded
nl: Toont de afdrukgeschiedenis van deze partituur. Enkel van opgeslagen documenten wordt de afdrukgeschiedenis opgeslagen

en: Print Part
nl: Partij afdrukken

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
nl: Zet de huidige partij (die welke de cursor bevat).

en: Indexing
nl: Indexeren

en: Menu:
    Commands to Index directories of Denemo Scores.
nl: Menu:
    Commando's voor het indexeren van mappen met Denemo-partituren.

en: Close Score
nl: Partituur sluiten

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
nl: De huidige partituur sluiten. Andere partituren (tabbladen) zullen open blijven

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
nl: Het programma Denemo afsluiten - sluit de tabbladen één voor één.

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undoes one (more) step of your edits to the music in the Display Window. Does not work for titles, settings etc - repeat the command for those.
nl: Maakt een (extra) stap van uw bewerkingen aan de muziek in het weergavevenster ongedaan. Werkt niet voor titels, instellingen, enz. - herhaal hiervoor de opdracht.

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Redoes the next of the steps you have Undone
nl: Voert de volgende van de stappen die u ongedaan gemaakt hebt, opnieuw uit

en: Select
nl: Selecteren

en: Selecting stretches of notes
nl: Een aantal noten selecteren

en: Object At Cursor
nl: Object bij cursor

en: Editing the object at the cursor
nl: Het object bij de cursor bewerken

en: Create and Extend Selection
nl: Een selectie maken en uitbreiden

en: Create/Extend the selection.
nl: De selectie maken/uitbreiden.

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
nl: De geselecteerde muziek naar het Denemo-klembord selecteren

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
nl: De geselecteerde muziek naar het Denemo-klembord knippen

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
nl: Het Denemo-klembord plakken in de partituur waar de cursor staat

en: Paste LilyPond notes
nl: Lilypond-noten plakken

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
nl: LilyPond-noten vanuit het tekstklembord plakken
    Hiermee wordt muziek geïmporteerd die als LilyPond-syntaxis is geschreven
    U opent het LilyPond-bestand in een teksteditor, kopieert het aantal noten (meestal het commando control-c in je teksteditor) en gebruikt dan dit commando.

en: Paste a Comment
nl: Een commentaar plakken

en: Paste the text clipboard as a comment inserted at the cursor.
nl: Het tekstklembord plakken als commentaar welke bij de cursor ingevoegd wordt.

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
nl: De ingebouwde eigenschappen van de huidige partituur wijzigen. Dit zal een dialoogvenster openen

en: Change Preferences
nl: Voorkeuren aanpassen

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
nl: Uw voorkeuren voor hoe Denemo bij het opstarten werkt instellen en opslaan.
    Gevorderde gebruikers kunnen .denemo-XXXX/denemorc bewerken voor ontbrekende voorkeuren

en: Customize Commands, Shortcuts ...
nl: Commando's, sneltoetsen aanpassen ...

en: Set actions to take in response to keypresses
nl: Te ondernemen acties als gevolg van toetsaanslagen instellen

en: Save Command Set
nl: Commandopakket opslaan

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
nl: De huidige opdrachten en sneltoetsen opslaan als standaard

en: Manage Command Set
nl: Commandopakket beheren

en: View help, change and save keyboard shortcuts
nl: Help bekijken, sneltoetsen wijzigen en opslaan

en: Swap Staffs
nl: Notenbalken verwisselen

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
nl: Deze notenbalk verwisselen met degene die hoger staat.
    Houd er rekening mee dat als u richtlijnen heeft ingevoegd om een stem naar een andere notenbalk te verplaatsen, deze mogelijk opnieuw moeten worden gemaakt.

en: Split Voices
nl: Stemmen afsplitsen

en: Split off the next voice as a separate staff
nl: De volgende stem afsplitsen als een aparte notenbalk

en: Join Voices
nl: Stemmen samenvoegen

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
nl: Deze notenbalk als een stem samenvoegen op de vorige notenbalk

en: Swap Movements
nl: Bewegingen verwisselen

en: Swap this movement with the one before
nl: Deze beweging met de vorige verwisselen

en: Selection Voice Up
nl: Selectie stem omhoog

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
nl: Naar de stem met het hogere nummer op de notenbalk gaan en de selectie, indien aanwezig, uitbreiden

en: Selection Voice Down
nl: Selectie stem omlaag

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
nl: Naar de stem met het lagere nummer op deze notenbalk gaan en de selectie, indien aanwezig, uitbreiden

en: Move to Voice Up
nl: Naar stem omhoog gaan

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
nl: Naar de stem met het hogere nummer op de notenbalk gaan zonder de selectie te wijzigen

en: Move to Voice Down
nl: Naar stem omlaag gaan

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
nl: Naar de stem met het lagere nummer op deze notenbalk gaan zonder de selectie te wijzigen

en: Add Staff Before
nl: Notenbalk hiervoor toevoegen

en: Inserts a new staff before the current staff
nl: Voegt een nieuwe notenbalk in voor de huidige notenbalk

en: Add Staff After
nl: Notenbalk hierna toevoegen

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
nl: Voegt een nieuwe notenbalk in/toe na de huidige notenbalk

en: Add Initial Staff
nl: Initiële notenbalk toevoegen

en: Inserts a new staff at the top of the score
nl: Voegt een nieuwe notenbalk toe bovenaan de partituur

en: Add Last Staff
nl: Laatste notenbalk toevoegen

en: Inserts a new staff at the end of the score
nl: Voegt een nieuwe notenbalk toe onderaan de partituur

en: Delete Staff Before
nl: Notenbalk hiervoor verwijderen

en: Deletes the staff before the current staff
nl: Verwijdert de notenbalk voor de huidige notenbalk

en: Delete Current Staff
nl: Huidige notenbalk verwijderen

en: Deletes the current staff
nl: Verwijdert de huidige notenbalk

en: Delete Staff After
nl: Notenbalk hierna verwijderen

en: Deletes the staff after the current staff
nl: Verwijdert de notenbalk na de huidige notenbalk

en: Add Voice
nl: Stem toevoegen

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
nl: Voegt een nieuwe stem (partij) toe aan de huidige notenbalk. Het is lastig om tussen de stemmen te wisselen. De suggestie is om samenvoegen van notenbalken te gebruiken

en: Built-in Staff Properties
nl: Ingebouwde notenbalkeigenschappen

en: Change the built-in properties of the current staff
nl: De ingebouwde eigenschappen van de huidige notenbalk wijzigen

en: InsertMenu
nl: InvoegMenu

en: Insert
nl: Invoegen

en: Menu:
    Clef
nl: Menu:
    Sleutel

en: Initial Clef
nl: Initiële sleutel

en: Change the initial clef of the current staff
nl: De initiële sleutel van de huidige notenbalk wijzigen

en: Clef Change
nl: Sleutelverandering

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
nl: Bij de cursor een sleutelverandering invoegen/bewerken

en: Keys
nl: Toonsoorten

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
nl: Menu:
    De voortekening instellen of een wijziging van de voortekening invoegen
    Een chromatische verhoging of verlaging toevoegen aan een voortekening of
    de voortekening verbergen bij het afdrukken

en: Initial Key
nl: Initiële toonsoort

en: Set the initial key signature of the current staff
nl: De initiële voortekening van de huidige notenbalk instellen

note: GUI setup
en: Key Signature Change
nl: Voortekeningverandering

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
nl: Een toonsoortverandering invoegen/bewerken op de cursorpositie

en: Time Signatures
nl: Maatsoorten

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
nl: Menu:
    De maatsoort instellen, een maatsoortverandering invoegen of bewerken,
    een maatsoort verbergen bij het afdrukken.
    Bepalen of een numerieke of een traditionele stijl gebruikt wordt.

en: Inital Time Signature
nl: Initiële maatsoort

en: Set the initial time signature of the current staff
nl: De initiële maatsoort voor de huidige notenbalk instellen

en: Time Signature Change
nl: Maatsoortverandering

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
nl: Een maatsoortverandering voor de huidige maat bewerken/invoegen

en: Set Notehead
nl: Nootkop instellen

en: Change the type of notehead for the current note
nl: Het type nootkop voor de huidige noot wijzigen

en: Auto Stemming
nl: Automatisch nootstokken toekennen

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
nl: Voegt een nootstokneutraal object in. Vanaf dan is het automatisch toekennen van nootstokken actief. U kunt op deze tag klikken en de commando's Chromatische verhoging/Nootstok omhoog, enz. gebruiken om de richting van de nootstok te veranderen

en: Add Lyric Verse
nl: Songtekstvers toevoegen

en: Add a verse of lyrics
nl: Een songtekstvers toevoegen

en: Delete Verse
nl: Vers verwijderen

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
nl: Verwijdert het huidige vers uit de songtekst van de huidige stem

en: Insert/Edit Figured Bass
nl: Becijferde bas invoegen/bewerken

en: Add a bass figure to the current note. Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note. Directly insert the LilyPond syntax for the current note by enclosing it with $ signs. See Lilypond docs for other notation
nl: Een bascijfer toevoegen aan de huidige noot. Gebruik het | teken om de duur van een noot te splitsen om zo meerdere cijfers op één noot te kunnen plaatsen. U kunt rechtstreeks de Lilypond-syntaxis voor de huidige noot invoegen door deze tussen $-tekens te plaatsen. Raadpleeg de Lilypond-documentatie voor andere notaties

en: Delete Figures
nl: Cijfers verwijderen

en: Delete the figured bass on the current staff
nl: Becijferde bas op de huidige notenbalk verwijderen

en: Delete Chord Symbols
nl: Akkoordsymbolen verwijderen

en: Delete the chord symbols on the current staff
nl: De akkoordsymbolen op de huidige notenbalk verwijderen

en: Hide Figures (Print)
nl: Cijfers verbergen (Afdrukken)

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
nl: Becijferde bas op de huidige notenbalk verbergen bij het afdrukken

en: Show Figures (Print)
nl: Cijfers tonen (Afdrukken)

en: Show the figured bass on the current staff on printing
nl: Becijferde bas op de huidige notenbalk zichtbaar laten bij het afdrukken

en: Edit Chord Symbols
nl: Akkoordsymbolen bewerken

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
nl: Hiermee kunt u akkoordsymbolen toevoegen aan de huidige noot. Bijv. cis:dim7 voor Cis verminderde septiem. Raadpleeg de documentatie bij Lilypond voor de notatie

en: Edit at Cursor
nl: Bewerken bij cursor

en: Edit in the context of the object at the cursor.
nl: De context van het object bij de cursor bewerken.

en: Opens a dialog to edit the object at the cursor.
nl: Opent een dialoogvenster om het object bij de cursor te bewerken.

en: Score Properties Editor
nl: Editor voor partituureigenschappen

en: Opens a dialog to edit the score properties.
nl: Opent een dialoogvenster om de partituureigenschappen te bewerken.

en: Movement Properties Editor
nl: Editor voor bewegingseigenschappen

en: Opens a dialog to edit the movement properties.
nl: Opent een dialoogvenster om de bewegingseigenschappen te bewerken.

en: Staff Properties Editor
nl: Editor voor notenbalkeigenschappen

en: Opens a dialog to edit the current staff properties.
nl: Opent een dialoogvenster om de eigenschappen van de huidige notenbalk te bewerken.

en: Voice Properties Editor
nl: Editor voor stemeigenschappen

en: Opens a dialog to edit the voice properties of the current staff.
nl: Opent een dialoogvenster om de stemeigenschappen van de huidige notenbalk te bewerken.

en: Edit Directives
nl: Richtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
nl: Alle aan het akkoord/de noot bij de cursor gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Staff Directives
nl: Notenbalkrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to staff.
nl: Alle aan de notenbalk gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Voice Directives
nl: Stemrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to voice.
nl: Alle aan de stem gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Score Directives
nl: Partituurrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to score.
nl: Alle aan de partituur gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Movement Directives
nl: Bewegingsrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to movement.
nl: Alle aan de beweging gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Clef Directives
nl: Sleutelrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to clef.
nl: Alle aan de sleutel gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Time Signature Directives
nl: Maatsoortrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to time signature.
nl: Alle aan de maatsoort gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Edit Key Signature Directives
nl: Voortekeningsrichtlijnen bewerken

en: Edit any directives attached to key signature.
nl: Alle aan de voortekening gekoppelde richtlijnen bewerken.

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
nl: De cursor binnen de huidige beweging verplaatsen, bladwijzers instellen, dingen zoeken in de partituur

en: Go to Measure
nl: Naar maat gaan

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
nl: Opent een dialoogvenster om naar een genummerde maat te gaan

en: Select to Beginning
nl: Selecteren tot het begin

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
nl: Cursor naar het begin van de notenbalk/stem verplaatsen met uitbreiding van de selectie, indien aanwezig

en: Select to End
nl: Selecteren tot het einde

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
nl: Cursor naar het einde van de notenbalk/stem verplaatsen met uitbreiding van de selectie, indien aanwezig

en: Move to Staff/Voice Beginning
nl: Naar het begin van de notenbalk/stem verplaatsen

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
nl: Cursor naar het begin van de notenbalk/stem verplaatsen zonder de selectie uit te breiden, indien aanwezig

en: Move to Staff/Voice End
nl: Naar het einde van de notenbalk/stem verplaatsen

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
nl: Cursor naar het einde van de notenbalk/stem verplaatsen zonder de selectie uit te breiden, indien aanwezig

en: Next Movement
nl: Volgende beweging

en: Go to the next movement
nl: Naar de volgende beweging gaan

en: Previous Movement
nl: Vorige beweging

en: Go to the previous movement
nl: Naar de vorige beweging gaan

en: Delete Movement
nl: Beweging verwijderen

en: Delete the current movement
nl: De huidige beweging verwijderen

en: Play
nl: Afspelen

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls). Pause playback if already playing.
nl: Afspelen vanaf startmarkering tot eindmarkering (deze markeringen in de afspeelknoppen instellen). Het afspelen pauzeren als dit al bezig is.

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop Playback
nl: Afspelen stoppen

en: Playback Properties
nl: Afspeeleigenschappen

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
nl: Hiermee kunt u eigenschappen opgeven die worden gebruikt bij het afspelen (midi)

en: Browse Manual
nl: Handleiding doorbladeren

en: Opens a browser on the user manual
nl: Opent een browser met de gebruikershandleiding

en: About
nl: Info

en: Gives the version number etc of this program
nl: Geeft het versienummer, enz., van dit programma

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
nl: Geeft een lijst met momenteel beschikbare sneltoetsen. Legt ook uit hoe u ze kunt instellen.

en: More
nl: Extra

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
nl: Maakt het mogelijk om extra commando's/menu-items van schijf te kiezen

en: More Commands
nl: Extra commando's

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
nl: Maakt het mogelijk om standaard extra commando's/menu-items te kiezen

en: My Commands
nl: Mijn commado's

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
nl: Hiermee kunt u extra commando's/menu-items kiezen uit uw eigen verzameling extra's

en: Update Commands from Internet
nl: Commando's van internet updaten

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
nl: Vernieuwt de verzameling commando's die beschikbaar zijn op Denemo.org.
    Meer commando's kunnen gebruiken nadat dit is voltooid

en: Open Recent
nl: Recente bestanden openen

en: Open previously used files
nl: Eerder gebruikte bestanden openen

en: Import File
nl: Bestand importeren

en: Menu:
    Import the supported file formats
nl: Menu:
    Bestanden in de ondersteunde bestandsindelingen importeren

en: Export As
nl: Exporteren als

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
nl: Menu:
    De muziek exporteren naar een andere bestandsindeling
    Deze bestandsindelingen ondersteunen niet alle eigenschappen van de partituur.

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
nl: De lijst met toonhoogtes die de noten overlappen, wissen

en: Create Snippet
nl: Fragment maken

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
nl: De selectie kopiëren als muziekfragment of ritmepatroon dat door noten gevolgd moet worden terwijl ze ingevoerd worden

en: Delete Snippet
nl: Fragment verwijderen

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
nl: Het geselecteerde muziekfragment/ritmepatroon verwijderen

en: Classic Mode
nl: Klassieke modus

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
nl: Menu:
    De cursor verplaatsen en daar noten of rusten invoegen

en: Select Note
nl: Noot selecteren

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
nl: Menu:
    De cursor verplaatsen naar de dichtstbijzijnde ...

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
nl: Menu:
    Commando's voor noten: invoegen, verwijderen, enz.

en: Stem Direction
nl: Nootstokrichting

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
nl: Menu:
    Commando's om de nootstok omhoog/omlaag te richten

en: Notehead Types
nl: Nootkoptypes

en: Menu:
    Different types of notehead
nl: Menu:
    Verschillende nootkoptypes

en: Tied Notes
nl: Overbonden noten

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
nl: Menu:
    Overbonden noten creëren
    Niet te verwarren met legatobogen!!

en: Display Effects
nl: Weergave-effecten

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
nl: Menu:
    Effecten die enkel voor het Denemo-scherm gelden,
    en geen invloed hebben op de afgedrukte pagina.

en: Articulations
nl: Articulaties

en: Menu:
    Articulations
nl: Menu:
    Articulaties

en: Slurs
nl: Legatobogen

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
nl: Menu:
    Legatobogen
    Niet te verwarren met overbindingen die er hetzelfde kunnen uitzien bij het afdrukken
    Op het Denemo-scherm hebben legatobogen een klein vinkje aan het einde.

en: Grace Notes
nl: Versieringsnoten

en: Menu:
    Grace Notes
nl: Menu:
    Versieringsnoten

en: Score
nl: Partituur

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
nl: Menu:
    Commando's die het hele muziekstuk over alle bewegingen heen beïnvloeden.

en: Instruments
nl: Instrumenten

en: Menu:
    Instruments
nl: Menu:
    Instrumenten

en: Markings
nl: Markeringen

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
nl: Menu:
    Markeringen die op de noot bij de cursor moeten worden toegepast.
    Onder meer articulaties, snaarnummers, akkoordsymbolen, willekeurige tekst ...

en: Text/Symbol
nl: Tekst/symbool

en: Menu:
    Text and symbol Markings
nl: Menu:
    Tekst- en symboolmarkeringen

en: Fingerings etc for Instruments
nl: Vingerzettingen, enz., voor instrumenten

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
nl: Menu:
    Markeringen op partituren voor instrumenten

en: Note Insertion
nl: Noot invoegen

en: Menu:
    Inserting the note ...
nl: Menu:
    De noot invoegen ...

en: Lyrics
nl: Songteksten

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
nl: Menu:
    Songteksten bestaan uit lettergrepen die worden geplaatst onder of boven de noten van de stem waaraan ze gekoppeld zijn
    U kunt het koppelteken - en het onderstrepingsteken _ gebruiken om de plaatsing te beïnvloeden, evenals over noten geplaatste legatobogen. Spaties, tabs en regeleinden kunnen dienen om de lettergrepen te scheiden, het maakt niet uit wat gebruikt wordt.

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
nl: Menu:
    Richtlijnen dragen Denemo op om iets speciaals te doen met het object waaraan ze gekoppeld zijn of op het punt in de muziek waar ze geplaatst zijn
    Dit kan zijn de zetter ertoe aanzetten iets speciaals te doen
    of MIDI-instructies geven om het afspelen te beïnvloeden
    of zelfs een actie ondernemen, zoals, wanneer erop geklikt wordt,  de koppeling maken met het bronmanuscript

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
nl: Menu:
    De Denemo-cursor verplaatsen in het stuk

en: Insert Note
nl: Noot invoegen

en: Menu:
    Entering notes
nl: Menu:
    Noten invoeren

en: Articulation
nl: Articulatie

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
nl: Menu:
    Op noten en akkoorden geplaatste markeringen

en: Menu:
    Editing
nl: Menu:
    Bewerken

en: Measure
nl: Maat

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
nl: Menu:
    Maten manipuleren
    Commando's die van toepassing zijn op de huidige maat

en: Menu:
    Commands for staffs
nl: Menu:
    Commando's voor notenbalken

en: Playback
nl: Afspelen

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
nl: Menu:
    De muziek afspelen via de geluidskaart van de computer.
    Het stuk kan geheel of gedeeltelijk worden afgespeeld, gestuurd door de groene en rode markeringen (starten en stoppen met spelen)
    Gebruik de afspeelknoppen (uit het menu Weergeven) om deze in te stellen/opnieuw in te stellen en om tijdens het bewerken van de partituur het afspelen steeds te herhalen

en: Select Duration
nl: Toonduur selecteren

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
nl: Menu:
    De heersende toonduur of het ritmepatroon wijzigen

en: Append/Edit
nl: Toevoegen/Bewerken

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
nl: Menu:
    Noten toevoegen, wijzigen en verwijderen

en: Append/Edit Note
nl: Noot Toevoegen/Bewerken

en: Menu:
    Appending or Editing notes
nl: Menu:
    Noten toevoegen of bewerken

en: Append/Insert Duration
nl: Toonduur Toevoegen/Invoegen

en: Menu:
    Appending or Editing durations
nl: Menu:
    Toonduur toevoegen of bewerken

en: Menu:
    Moving the cursor
nl: Menu:
    De cursor verplaatsen

en: Cursor to Note
nl: Cursor naar noot

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
nl: Menu:
    De cursor verplaatsen naar nootposities

en: Clefs
nl: Sleutels

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
nl: Menu:
    Een sleutel invoegen/wijzigen, de initiële sleutel instellen, een sleutel verbergen bij het afdrukken of weergeven in een andere sleutel

en: Chords
nl: Akkoorden

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
nl: Menu:
    Commando's voor het creëren van akkoorden. Merk op dat akkoordsymbolen en becijferde bas onder markeringen op noten staan.
    Zie het menu Noten/Rusten

en: Add Note
nl: Noot toevoegen

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
nl: Menu:
    Noten aan een noot of akkoord toevoegen bij de cursor om akkoorden te maken

en: Chords Symbols
nl: Akkoordsymbolen

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
nl: Menu:
    Akkoordsymbolen toevoegen aan muziek

note: KEY_MARGIN
en: Figured Bass
nl: Becijferde bas

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
nl: Menu:
    Cijfers voor becijferde bas toevoegen

en: Measures
nl: Maten

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
nl: Menu:
    Maten: toevoegen, verwijderen, navigeren, enz.

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
nl: Menu:
    Noten, maten, notenbalken, voortekeningen, enz. invoegen

en: Add Staff
nl: Notenbalk toevoegen

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
nl: Menu:
    Een nieuwe notenbalk invoegen die ten opzichte van de huidige notenbalk geplaatst wordt

en: Insert Movement
nl: Beweging invoegen

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
nl: Menu:
    Een nieuwe beweging invoegen die ten opzichte van de huidige beweging geplaatst wordt

en: Insert at Cursor
nl: Invoegen bij de cursor

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
nl: Menu:
    Noten van een bepaalde duur invoegen ter hoogte van de noot bij de cursor

en: Change
nl: Wijzigen

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
nl: Menu:
    Eigenschappen van noten, maten, voortekeningen, enz. wijzigen

en: Notes/Durations
nl: Noten/Toonduur

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
nl: Menu:
    Modusloze acties op noten/rusten

en: Notes/Rests
nl: Noten/Rusten

en: Menu:
    Commands for notes/rests
nl: Menu:
    Commando's voor noten/rusten

en: Rest Insertion
nl: Rust invoegen

en: Menu:
    Modeless entry of rests
nl: Menu:
    Modusloos invoeren van rusten

en: Educational
nl: Educatief

en: Menu:
    Educational Games
nl: Menu:
    Educatieve spelletjes

en: Edit Directive(s)
nl: Richtlijn(en) bewerken

en: Menu:
    Editing directives
nl: Menu:
    Richtlijnen bewerken

en: Change Note
nl: Noot wijzigen

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
nl: Menu:
    De noot bij de cursor veranderen naar de dichtstbijzijnde ...

en: Edit Duration
nl: Toonduur bewerken

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
nl: Menu:
    Wijzigt de duur van de huidige noot

en: Change Rest
nl: Rust wijzigen

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
nl: Menu:
    Wijzigt de duur van de huidige rust

en: Expression Marks
nl: Expressiemarkeringen

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
nl: Menu:
    Dynamiek, staccato, legatoboog, overbinding en andere markeringen van muzikale expressie

en: Dynamics
nl: Dynamiek

en: Dynamic markings
nl: Dynamiekmarkeringen

en: Ornaments
nl: Ornamenten

en: Menu:
    grace notes etc
nl: Menu:
    versieringsnoten, enz.

en: Other
nl: Ander

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
nl: Songteksten, akkoordsymbolen, becijferde bassen, enz.

en: Others
nl: Andere

en: Less used actions
nl: Minder gebruikte acties

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
nl: Aangepaste LilyPond-inzetstukken. Bewaar hier vaak gebruikte inzetstukken met labels die aangeven wat ze doen

en: Add Favorite
nl: Favoriet toevoegen

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
nl: Menu:
    Aangepast LilyPond-inzetstuk toevoegen aan het favorietenmenu

en: Tuplets
nl: Antimetrische figuren

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
nl: Menu:
    Triolen en andere antimetrische figuren invoeren

en: Menu:
    Deleting notes, measures, staffs, key signatures as well as meta-objects such as imported MIDI or audio recordings.
nl: Menu:
    Noten, maten, notenbalken, voortekeningen verwijderen evenals meta-objecten zoals geïmporteerde MIDI- of audio-opnamen.

en: Beaming
nl: Waardestrepen plaatsen

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
nl: Menu:
    Waardestrepen plaatsen - bepalen welke noten met een waardestreep verbonden worden

en: Conditional Directives
nl: Voorwaardelijke richtlijnen

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
nl: Menu:
    Om richtlijnen alleen te laten gelden voor één partituuropmaak of uit één partituuropmaak weg te laten

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
nl: Menu:
    Voor het tijdens het afspelen geven van MIDI-richtlijnen op de door de huidige cursorpositie aangegeven maat.

en: Menu:
    For commands related to audio as opposed to MIDI.
nl: Menu:
    Voor commando's met betrekking tot audio in tegenstelling tot MIDI.

en: PC Keyboard
nl: Pc-toetsenbord

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
nl: Menu:
    Kiezen uit verschillende manieren om noten in te voeren met het toetsenbord van de computer.

en: Mouse
nl: Muis

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
nl: Menu:
    Kiezen uit verschillende manieren om de muis te gebruiken.

en: Print Transposed
nl: Getransponeerd afdrukken

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
nl: Menu:
    De partituur transponeren bij het zetten.

en: Start/Stop Transposing
nl: Transponering starten/stoppen

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
nl: Menu:
    Markeringen invoegen om het transponeren bij het zetten te starten/stoppen. De markeringen hebben enkel invloed op de muziek in de notenbalk/stem waarin ze geplaatst werden.

en: Inserting Barlines
nl: Maatstrepen invoegen

en: Menu:
    Different sorts of barline (repeat barlines, double bars, end of movement ...).
nl: Menu:
    Verschillende soorten maatstrepen (herhalingsmaatstrepen, dubbele maatstrepen, bewegingseindestreep ...).

en: Seek
nl: Zoeken

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor forwards/backwards to find useful places in the score.
nl: Menu:
    De Denemo-cursor vooruit/achteruit verplaatsen om nuttige plaatsen in de partituur te vinden.

en: Titles
nl: Titels

en: Menu:
    Various titling schemes, (main title, movement titles, composer etc) and adding table of contents, critical commentary.
nl: Menu:
    Diverse titeltoepassingen (hoofdtitel, bewegingstitels, componist, enz.) en toevoegen van inhoudsopgave, cruciale commentaar.

en: Print Layout
nl: Afdrukopmaak

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
nl: Menu:
    Commando's om bij het zetten de opmaak van de partituur te beïnvloeden.

en: Vertical Spacing
nl: Verticale afstand

en: Menu:
    Commands to affect the vertical spacing of the typeset score.
nl: Menu:
    Commando's om de verticale afstanden in de gezette partituur te beïnvloeden.

en: Capture Score
nl: Partituur vastleggen

en: Menu:
    Commands to embed images taken from original manuscripts etc into the score (one for each measure).
nl: Menu:
    Opdrachten om afbeeldingen uit originele manuscripten, enz. in de partituur in te sluiten (één voor elke maat).

en: Menu:
    Creating an Ossia staff, which appears with alternative interpretations for a bar or two on typesetting.
nl: Menu:
    Een Ossia-notenbalk maken, waarbij alternatieve interpretaties voor een of twee maten verschijnen bij het zetten.

en: Bar and Page Numbering
nl: Maat- en paginanummering

en: Menu:
    Commands for setting how often bar numbers appear in the typeset version of this staff.
nl: Menu:
    Commando's om in te stellen hoe vaak maatnummers verschijnen in de gezette versie van deze notenbalk.

en: Staff Groupings (Braces)
nl: Notenbalken groeperen (Accolades)

en: Menu:
    Various sorts of brace linking the staffs together. These may be nested, see the Score Layout view for a display of the staff groups created.
nl: Menu:
    Verschillende soorten accolades die de notenbalken met elkaar verbinden. Deze kunnen worden genest. Zie Weergave Partituuropmaak voor een weergave van de aangemaakte notenbalkgroeperingen.

en: Add Note Above Base of Chord
nl: Noot toevoegen boven de basis van het akkoord

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals above base note.
nl: Menu:
    Noten aan het akkoord toevoegen bij de cursor op verschillende intervallen boven de basisnoot.

en: Add Note Below Top of Chord
nl: Noot toevoegen onder de top van het akkoord

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals below the top-most note.
nl: Menu:
    Noten aan het akkoord toevoegen bij de cursor op verschillende intervallen onder de bovenste noot.

en: Change Duration of Note
nl: Nootduur wijzigen

en: Menu:
    Commands to include other durations in a chord (instead of polyphony - this is specialized stuff!) The note at the cursor height is altered.
nl: Menu:
    Commando's om een andere tijdsduur in een akkoord op te nemen (in plaats van polyfonie - dit is materie voor specialisten!). De noot op de cursorhoogte wordt gewijzigd.

note: 0 - Open String
en: Fingerings
nl: Vingerzettingen

en: Menu:
    Fingerings (numbers) to typeset near to notes.
nl: Menu:
    Vingerzettingen (cijfers) om naast de noten te zetten.

en: Transpose Music
nl: Muziek transponeren

en: Menu:
    Alters the note/chord at the cursor or the selection transposing it by the interval chosen. This alters the music in the score - see other transpose options for transposing the printed output, leaving the music untouched.
nl: Menu:
    Wijzigt de noot/het akkoord bij de cursor of de selectie en transponeert deze met het gekozen interval. Dit verandert de muziek in de partituur - zie andere transponeeropties voor het transponeren van de gedrukte uitvoer, waarbij de muziek onaangeroerd blijft.

en: Make a Directive Conditional
nl: Een richtlijn voorwaardelijk maken

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
nl: Menu:
    De richtlijn bij de cursor markeren als alleen van toepassing op de huidige partituuropmaak, of om de huidige opmaak uit te sluiten. Gebruik dit bijvoorbeeld om overbodige markeringen van eerste en tweede tijd uit te sluiten uit partijen die deze niet nodig hebben.

en: Single Random Note
nl: Een enkele willekeurige noot

en: Menu:
    To insert random notes at cursor.
nl: Menu:
    Om bij de cursor willekeurige noten in te voegen.

en: Generate Rhythm from String
nl: Ritme genereren vanuit tekenreeks

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
nl: Menu:
    Ritmes creëren uit een opeenvolging van tekens.

en: Notation Magick
nl: Notatiemagie

en: Menu:
    Methods of generating music of guided randomness.
nl: Menu:
    Methoden voor het genereren van muziek met geleide willekeurigheid.

en: Display Zoom
nl: Zoomen

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
nl: Menu:
    Zoomen in het Denemo-scherm. Meestal worden hiervoor Control en muiswiel gebruikt.

en: Aural Training
nl: Auditieve training

en: Menu:
    Games for testing your musical ear.
nl: Menu:
    Spelletjes om uw muzikale gehoor te testen.

en: Note Reading
nl: Noten lezen

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
nl: Menu:
    Spelletjes om uw leesvaardigheid voor muziek te testen. Merk op dat u (elders) de functie Toonhoogtes Controleren heeft waarmee u uw vermogen om te spelen via Midi-controller kunt testen.

en: Simple Titling
nl: Eenvoudige titels

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
nl: Menu:
    Commando's om titels e.d. aan het begin van de muziek te plaatsen (en zo nodig bij elke beweging). Niet verwarren met Boektitels.

en: Book Titling
nl: Boektitels

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
nl: Menu:
    Commando's om een titelpagina, inhoudsopgave, commentaren, bijlagen, enz. te maken.

en: Palettes
nl: Paletten

en: Menu:
    Commands to manipulate the palettes of commands.
nl: Menu:
    Commando's voor het manipuleren van de commandopalletten.

en: Spanning
nl: Overspannen

en: Menu:
    Commands to tell the typesetter to start or stop a particular effect. Use these around passages that are to be treated differently, or over which a marking should be placed.
nl: Menu:
    Commando's om de zetter te vertellen een bepaald effect te starten of te stoppen. Gebruik deze rond passages die anders behandeld moeten worden, of waarboven een markering moet worden geplaatst.

en: Alternative Bars
nl: Alternatieve maten

en: Menu:
    Commands for creating first/second/nth time bars.
nl: Menu:
    Commando's voor het creëren van eerste/tweede/n-de tijdmaten.

en: Typesetter
nl: Zetter

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to do something at the cursor position.
nl: Menu:
    Instructies voor de zetter om iets te doen op de cursorpositie.

en: Part-Combining
nl: Partijen combineren

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to combine two voices in various ways.
nl: Menu:
    Instructies voor de zetter om twee stemmen op verschillende manieren te combineren.

en: Object Menu
nl: Objectmenu

en: Menu:
    Commands for working with the musical object hierarchy.
nl: Menu:
    Commando's voor het werken met de muzikale objecthiërarchie.

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Menu:
    The top level commands for operating Denemo.
nl: Menu:
    De commando's op het hoogste niveau voor het werken met Denemo.

en: Could not parse command line: %s
nl: Kon opdrachtregel niet ontleden: %s

en: Graphics File
nl: Grafisch bestand

en: This score was last successfully typeset with LilyPond version
nl: Deze partituur werd voor het laatst succesvol gezet met LilyPond versie

en: 
    You have your Denemo Preferences -> Externals -> lilypond set to
nl: 
    U heeft uw Denemo Voorkeuren -> Extern -> lilypond ingesteld op

en:  This will likely be fine, but you may need to update to using the newer version of LilyPond.
nl:  Dit zal waarschijnlijk in orde zijn, maar het kan zijn dat u moet opwaarderen naar de nieuwere versie van LilyPond.

en:  This will likely be fine, but you may need to adjust any custom LilyPond syntax to the older version, or change your preferences to point to the newer version of LilyPond.
nl:  Dit zal waarschijnlijk in orde zijn, maar het kan zijn dat u iedere aangepaste LilyPond-syntaxis moet aanpassen aan de oudere versie, of uw voorkeuren moet wijzigen om naar de nieuwere versie van LilyPond te verwijzen.

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
nl: Verouderde vorm, gebruik eerdere Denemo-versie om te converteren

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
nl: Aangepaste proloog wordt niet langer ondersteund. Gebruik in plaats daarvan een voorvoegsel bij de notenbalkrichtlijn

en: Erroneous call
nl: Foutieve aanroep

en: No name
nl: Geen naam

en: No label
nl: Geen label

en: No indication what this done beyond the name and label
nl: Geen indicatie wat dit nog gedaan heeft behalve de naam en het label

en: This should not happen...
nl: Dit zou niet mogen gebeuren...

en: List of all current command shortcuts
    The name of the shortcut key is given first 
    E.g. "0" is the shortcut name of the number key for the number zero.
    (a "," separates the two names if is a two-key shortcut)
    Then the label as it appears in the menu
    and finally the tooltip.
    You can search the tooltip in the Command Center to locate the command. See View->Command Center.
    This list is in alphabetical order by name.
    ----------------
nl: Lijst van alle huidige commando-sneltoetsen
    Eerst wordt de naam van de sneltoets gegeven
    Bijv. "0" is de sneltoetsnaam van de cijfertoets voor het cijfer nul.
    (een "," scheidt de twee namen als het een sneltoets met twee toetsen is)
    Vervolgens het label zoals het in het menu verschijnt
    en tenslotte de knopinfo.
    U kunt in de knopinfo in de Commandocentrale zoeken om de opdracht te vinden. Zie Weergave->Commandocentrale.
    Deze lijst staat in alfabetische volgorde op naam.
    ----------------

en: Shortcut key name:
nl: Sneltoetsnaam:

en: 
    End of shortcuts
nl: 
    Einde van de sneltoetsen

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
nl: Het commando %s reageert op de sneltoets %s

en: Lose the shortcut %s for this?
nl: De sneltoets %s voor dit verloren laten gaan?

en: The key %s is the first keypress of some two key shortcuts.
    If you wish to re-assign it you will need to remove those first.
    Open the View->Command Center to find and remove the shortcuts.
nl: De toets %s is de eerste toetsaanslag van sommige sneltoetsen die uit twee toetsen bestaan.
    Als u de toets opnieuw wilt toewijzen, moet u deze eerst verwijderen.
    Open Weergave->Commandocentrale om de sneltoetsen te vinden en te verwijderen.

en: Fn12 is hard-wired to repeat the last command
nl: Fn12 is vast geprogrammeerd om het laatste commando te herhalen

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
nl: Kon geen .denemo/actions aanmaken voor uw aangepaste commando's

en: Key Map Loading
nl: Toetsenbordindeling laden

en: Load Shortcuts only?
nl: Enkel sneltoetsen laden?

en: Cannot access your local .denemo
nl: Kan geen toegang krijgen tot uw lokale .denemo

en: Installation error
nl: Installatiefout

en: NO COMMAND SELECTED.
    Press -> to search again
    _________________________________
    Last selected command was:
nl: GEEN COMMANDO GESELECTEERD.
    Druk -> om opnieuw te zoeken
    _________________________________
    Laatst geselecteerde commando was:

en: Command
nl: Commando

en: Commands
nl: Commando's

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Search
nl: Zoeken

en: Fuzzy Search
nl: Vaag zoeken

en: Allow one non-matching word in the search.
nl: Eén niet-overeenkomend woord in de zoekopdracht toelaten.

en: Not in menu system. You can create a palette button for it using the Add to Palette button.
nl: Niet in het menusysteem. U kunt er een paletknop voor maken met de knop Toevoegen aan palet.

en: %sCommand: %s
    %s
    Location: %s
    Internal Name: %s
nl: %sCommando: %s
    %s
    Locatie: %s
    Interne Naam: %s

en: WARNING!!:
    This command is hidden.
    Most likely you want to continue your search for a better command.
    Hidden commands are either for LilyPond users or low-level interfaces for more user-friendly versions.
nl: WAARSCHUWING!!:
    Dit commando is verborgen.
    Waarschijnlijk wilt u doorgaan met zoeken naar een beter commando.
    Verborgen commando's zijn voor LilyPond-gebruikers of voor onderliggende interfaces voor meer gebruikersvriendelijke versies.

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
nl: Sorry, er is nog geen ondersteuning voor het laden van hele mappen met commando's

en: Return
nl: Terugkeren

en: Unable to locate the script %s
nl: Kan het script %s niet vinden

en: Unable to load the script %s
nl: Kan het script %s niet laden

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
nl: Moeder: dochter sloot af, pid = %d, afsluitwaarde = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
nl: Moeder: dochter beëindigd door signaal %d, pid = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
nl: Moeder: dochter gestopt door signaal %d, pid = %d

en: Parent: child exited magically, pid = %d
nl: Moeder: dochter sloot bij toverslag af, pid = %d

en: Process scheme commands in pathtofile on file open
nl: Scheme-commando's verwerken in pad-naar-bestand bij openen bestand

en: path
nl: pad

en: Process scheme commands from system file on file open
nl: Scheme-commando's verwerken vanuit systeembestand bij openen bestand

en: file
nl: bestand

en: Process the scheme on startup
nl: Scheme verwerken bij het opstarten

en: Abort on scheme errors
nl: Afbreken bij scheme-fouten

en: Don't log any message
nl: Geen berichten loggen

en: Display every messages
nl: Alle berichten tonen

en: Launch Denemo without GUI
nl: Denemo starten zonder grafische werkomgeving

en: Print version information and exit
nl: Versie-informatie afdrukken en afsluiten

en: Audio driver options
nl: Opties voor audiostuurprogramma's

en: options
nl: opties

en: Midi driver options
nl: Opties voor midi-stuurprogramma's

en: [FILE]...
nl: [BESTAND]...

en: GNU Denemo version
nl: GNU Denemo-versie

en: Denemo is a graphical music notation editor.
    It uses GNU Lilypond for music typesetting.
    Denemo is part of the GNU project.
nl: Denemo is een grafische muzieknotatie-editor.
    Het gebruikt GNU Lilypond voor het zetten van de muziek.
    Denemo maakt deel uit van het GNU-project.

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
nl: Rapporteer bugs op http://www.denemo.org
    GNU Denemo, een vrije en open muzieknotatie-editor

en: Gtk versions
nl: Gtk versies

en: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, and others, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey and others.
nl: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee en anderen, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey en anderen.

en: This program is provided with absolutely NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
nl: Dit programma wordt geleverd met absoluut GEEN GARANTIE; zie het bestand COPYING voor details.

en: This software may be redistributed and modified under the terms of the GNU General Public License; again, see the file COPYING for details.
nl: Deze software mag worden verspreid en gewijzigd onder de voorwaarden van de GNU General Public License; zie nogmaals het bestand COPYING voor details.

en: You may need to set GUILE_LOAD_PATH to the directory where you have ice9 installed
nl: Mogelijk moet u GUILE_LOAD_PATH instellen op de map waarin ice9 is geïnstalleerd

en: Could not start graphical interface.
nl: Kon de grafische interface niet starten.

en: Rhythms will be entered as notes at the cursor height
nl: Ritmes worden ingevoerd als noten op de cursorhoogte

en: Could not start Audio input
nl: Kon audio-invoer niet starten

en: Rhythms will be entered as (brown) notes without pitch
nl: Ritmes zullen ingevoerd worden als (bruine) noten zonder toonhoogte

en: No MIDI in device was found on startup- re-start Denemo with the device plugged in, select the device in the MIDI tab of the preferences dialog and re-start Denemo again.
nl: Er werd geen MIDI-ingangapparaat gevonden bij het opstarten - start Denemo opnieuw op met het apparaat aangesloten, selecteer het apparaat in het MIDI-tabblad van het voorkeurenvenster en start Denemo opnieuw op.

en: Save Script
nl: Script opslaan

en: Over-write previous version of the script for
nl: De vorige versie van het script overschrijven voor

en: No script saved
nl: Geen script opgeslagen

en: There is already an initialization script here
nl: Er is al een initialisatie-script hier

en: Wrote init.scm
nl: Schreef init.scm

en: Shall I execute it now?
nl: Zal ik het nu uitvoeren?

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
nl: Kon init.scm niet creëren;
    u moet uw scriptmenu-item in het menu maken
    voordat u het initialisatie-script ervoor maakt, sorry.

en: Create a new menu item
nl: Een nieuw menu-item creëren

en: Give menu label:
nl: Geef menulabel:

en: My Label
nl: Mijn label

en: Give explanation of what it does:
nl: Geef uitleg over wat het doet:

en: Prints my special effect
nl: Drukt mijn speciaal effect af

en: Do you want the new menu item in a submenu?
nl: Wilt u het nieuwe menu-item in een submenu?

en: Give a label for the Sub-Menu
nl: Geef een label voor het submenu

en: Sub Menu Label
nl: Submenu-label

en: Duplicate Name
nl: Naam dupliceren

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
nl: Een commando met deze naam is al beschikbaar in uw aangepaste menu's; Overschrijven?

note: g_print ("Loading from %s\n", xml_path);
en: New Command Added
nl: Nieuw commando toegevoegd

en: Do you want to save this with your default commands?
nl: Wilt u dit opslaan bij uw standaardcommando's?

en: Typeset Music
nl: Muziek zetten

en: Shows the Print View
    with the music typeset by the LilyPond Music Typesetter.
nl: Toont de afdrukweergave
    met de muziek gezet door de muziekzetter van LilyPond.

en: Command Center
nl: Commandocentrale

en: Shows a searchable list of all commands, enables setting of keyboard short-cuts, etc.
nl: Toont een doorzoekbare lijst van alle commando's, maakt het instellen van sneltoetsen mogelijk, enz.

en: Score Layout
nl: Partituuropmaak

en: Shows an overview of the score where various elements can be rearranged, deleted etc. to form a customized layout
nl: Toont een overzicht van de partituur waarin verschillende elementen kunnen worden herschikt, verwijderd, enz. om een aangepaste opmaak te vormen

en: Snippets
nl: Fragmenten

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
nl: Een werkbalk weergeven/verbergen waarmee u muziekfragmenten kunt opslaan en invoeren en noten kunt invoeren met behulp van het ritmepatroon van een fragment

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
nl: Een werkbalk voor algemene bewerkingen op muziekbestanden weergeven/verbergen

en: Playback Control
nl: Afspeelbediening

en: Show/hide playback controls
nl: Afspeelknoppen weergeven/verbergen

en: Midi In Control
nl: Midi-ingangcontrole

en: Show/hide Midi Input controls
nl: Midi-ingangregelaars weergeven/verbergen

en: Playback View
nl: Afspeelweergave

en: Shows the PlayBack View from which a more sophisticated playback of the music is possible
nl: Toont de Weergave Afspelen van waaruit een meer gesofisticeerd afspelen van de muziek mogelijk is

en: Titles, Buttons etc
nl: Titels, knoppen, enz.

en: Shows a bar holding the title etc of the music and buttons for selecting a movement to make currrent.
nl: Toont een balk met de titel, enz., van de muziek en knoppen om een beweging te kiezen om daarvan de huidige beweging te maken.

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
nl: Een menu dat gerangschikt is volgens objecten, weergeven/verbergen
    De beschikbare acties voor nootobjecten wijzigen met de modus

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window. Any errors in typesetting are shown here.
nl: Het venster met de LilyPond-muziekzettaal weergeven/verbergen. Eventuele zetfouten worden hier getoond.

en: Scheme Script
nl: Scheme-script

en: Show Scheme script window. Sequences of commands can be recorded here
    and then executed or turned into new commaneds.
nl: Het Scheme-scriptvenster weergeven. Opeenvolgingen van commando's kunnen hier worden vastgelegd en vervolgens worden uitgevoerd of in nieuwe commando's worden omgezet.

en: Shows/hides the music in the Denemo Display
nl: Toont/verbergt de muziek in het Denemo-scherm

en: No External Input
nl: Geen externe invoer

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
nl: Invoer van noten uitsluitend via het toetsenbord van de computer
    Negeert aangesloten MIDI- of microfoonapparatuur.

en: Midi Input
nl: Midi-ingang

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
nl: Invoer vanuit een MIDI-bron. Stel eerst de bron in met Bewerken → Wijzigen  Voorkeuren → Audio/Midi
    Gebruik Weergave → Midi-ingangcontrole om te controleren wat de invoer doet.

en: Audio Input
nl: Audio-invoer

en: Enable pitch entry from microphone
nl: Invoer van toonhoogte via microfoon inschakelen

en: Place Command in a Palette
nl: Commando in een pallet plaatsen

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Create Mouse Shortcut")); gtk_menu_shell_append (GTK_MENU_SHELL (menu), item); g_signal_connect_swapped (G_OBJECT (item), "activate", G_CALLBACK (createMouseShortcut), action);
en: Open Command Center
    on this command
nl: Commandocentrale openen
    op dit commando

en: Save Script from Scheme Window
nl: Script uit het Scheme-venster opslaan

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Save Graphic")); GtkSettings* settings = gtk_settings_get_default(); gtk_settings_set_long_property  (settings,"gtk-menu-images",(glong)TRUE, "XProperty"); item = gtk_image_menu_item_new_from_stock("Save Graphic", gtk_accel_group_new());
en: Save Graphic
nl: Grafisch element opslaan

en: Upload this Script to denemo.org
nl: Dit script naar denemo.org opladen

en: Save Script as New Menu Item
nl: Script opslaan als nieuw menu-element

note: options for getting/putting init.scm
en: Get Initialization Script for this Menu
nl: Initialisatiescript voor dit menu ophalen

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
nl: Script deponeren als initialisatiescript voor dit menu

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
nl: Hier klikken en uw muis over de menu-items bewegen om te zien wat ze zullen doen

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
nl: Klikken met de linkermuisknop om het commando uit te voeren, op een toets drukken om een sneltoets aan het commando toe te wijzen,
    Klikken met de rechtermuisknop om een menu te openen van waaruit u een knop voor dit commando kunt maken, of een sneltoets bestaande uit twee toetsen of nog meer opties

en: This menu holds no commands
nl: Dit menu bevat geen commando's

en: Tool Bar
nl: Werkbalk

en: Tear off this menu as a palette
nl: Dit menu afsplitsen als een palet

note: check item is out of sync/Print View ignore delete signal
en: PrintView
nl: Afdrukweergave

note: g_print("Menu %s has no action\n", name);
en: Menu:
    named "
nl: Menu:
    genaamde "

en: " located at
nl: " gesitueerd op

en:  in the menu system
nl:  in het menusysteem

en: Denemo Upgrade
nl: Denemo-upgrade

en: Re-use your old preferences, palettes and shortcuts?
nl: Uw oude voorkeuren, palettes en sneltoetsen hergebruiken?

en: Could not create .denemo for you personal settings
nl: Kon .denemo niet aanmaken voor uw persoonlijke instellingen

note: FIXME this is only a hint; perhaps we should embed the progress bar in the status line...
en: Progress
nl: Voortgang

note: FIXME eventually we may want to pass a tooltip in to this function.
en: This indicates the the LilyPond typesetter is still working on setting the Denemo score. This can take a long time, particularly for polyphony where voices must not collide. You can continue editing while the typesetting is taking place.
    Kill this window if you want to re-start the typesetting e.g. after fixing a mistake you just spotted.
nl: Dit geeft aan dat de LilyPond-zetter nog bezig is met het zetten van de Denemo-partituur. Dit kan lang duren, vooral bij polyfonie waarbij stemmen niet mogen botsen. U kunt voortgaan met bewerken terwijl het zetten plaats vindt.
    Sluit dit venster als u het zetten opnieuw wilt starten, bijv. na het herstellen van een fout die u net hebt opgemerkt.

en: (Untitled)
nl: (Zonder titel)

en: Error
nl: Fout

en: Select Notes
nl: Noten selecteren

en: Done
nl: Klaar

en: Note Name
nl: Nootnaam

note: buttons for accidental
en: Accidental
nl: Voorteken

en: Octave
nl: Octaaf

en: Chord
nl: Akkoord

en: Note
nl: Noot

en: Rest
nl: Rust

en: , begin slur
nl: , begin legatoboog

en: , end slur
nl: , einde legatoboog

en: , tied
nl: , overbonden

en: , end cresc.
nl: , einde cresc.

en: , end dim.
nl: , einde dim.

en: , grace note
nl: , versieringsnoot

en: Tuplet %d/%d
nl: Antimetrische figuur %d/%d

en: End tuplet
nl: Einde antimetrische figuur

en: Clef change
nl: Sleutelverandering

en: Time signature change
nl: Maatsoortwijziging

en: Key signature change
nl: Voortekeningswijziging

en: Stem directive: %s
nl: Nootstokrichtlijn: %s

en: stem down
nl: nootstok omlaag

en: stem up
nl: nootstok omhoog

en: normal stemming
nl: normale nootstokken

en: Dynamic: %s
nl: Dynamiek: %s

en: Directive:(%.20s) %.20s%.20s
nl: Richtlijn:(%.20s) %.20s%.20s

en: Unknown Tag
nl: Onbekende tag

en: Not all layouts
nl: Niet alle opmaken

en: Cursor on an unknown object
nl: Cursor op een onbekend object

en: Cursor not on any object
nl: Cursor niet op een object

en: start %.2f end %.2f
nl: begin %.2f einde %.2f

en:  Staff %d Measure %d Position %d %s
nl:  Notenbalk %d Maat %d Positie %d %s

en: Appending
nl: Toevoegen

en: Not Appending
nl: Niet toevoegen

en: Select from List (or Cancel)
nl: Uit lijst selecteren (of annuleren)

en: More...
nl: Meer...

en: No Tooltip
nl: Geen knopinfo

en: Mouse shortcut <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
nl: Muissneltoets <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> roept commando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span> op

en: Mouse Shortcut
nl: Muissneltoets

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
nl: Toetsaanslag <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> roept commando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span> op

en: Key Presses <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoke command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
nl: Toetsaanslagen <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> roepen commando <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span> op

en: Single Key Press
nl: Eén toetsaanslag

en: Two Key Presses
nl: Twee toetsaanslagen

en: Key Press
nl: Toetsaanslag

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Is not a shortcut.
    %s
nl: Toetsaanslag <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> is geen sneltoets.
    %s

en: (The menus are now restored in case you are lost.)
nl: (De menu's worden nu hersteld voor het geval u verdwaald bent.)

en: First Key Press
nl: Eerste toetsaanslag

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Awaiting continuation
nl: Toetsaanslag <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> wacht op vervolg

en: Mouse <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
nl: Muis <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Key + Mouse
nl: Toets + muis

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
nl: Toetsaanslag <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Denemo was terminated abnormally
nl: Denemo werd abnormaal beëindigd

en: Open auto-saved file
nl: Automatisch opgeslagen bestand openen

en: Delete auto-saved file
nl: Automatisch opgeslagen bestand verwijderen

en: Compare auto-saved file with last saved file
nl: Automatisch opgeslagen bestand vergelijken met laatst opgeslagen bestand

en: Just open auto-saved file
nl: Automatisch opgeslagen bestand gewoon openen

en: Unnamed
nl: Naamloos

en: No selection text available
nl: Geen selectietekst beschikbaar

en: Ask me about each
nl: Me voor alle een vraag stellen

en: Close all without saving
nl: Alle sluiten zonder opslaan

en: You have %d score(s) unsaved
nl: U heeft %d niet-opgeslagen partitu(u)r(en)

en: Could not make folder %s for the downloaded commands
nl: Kon map %s niet aanmaken voor de gedownloade commando's

en: You have made changes to the commands you have
nl: U heeft wijzigingen aangebracht in de commando's die u heeft

en: Do you want to save the changes?
nl: Wilt u de wijzigingen opslaan?

en: MIDI Controller Active?
nl: MIDI-controller actief?

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
nl: Schakel uw MIDI-toetsenbord uit
    als u dat nog niet heeft gedaan

en: Recording + Play Along
nl: Opnemen + meespelen

en: Recording (Off/On)
nl: Opnemen (Uit/Aan)

en: Play Along
nl: Meespelen

en: Checking Pitches
nl: Toonhoogtes controleren

en: Listening to Pitches
nl: Luisteren naar toonhoogtes

en: Editing a Chord
nl: Een akkoord bewerken

en: Starting a Chord
nl: Een akkoord starten

en: Appending/Editing Pitches
nl: Toonhoogtes toevoegen/bewerken

en: Recording
nl: Opnemen

en: Mouse Conductor ON
nl: Muis-dirigent AAN

en: Mouse Conductor OFF
nl: Muis-dirigent UIT

en: Switch to Normal Playback
nl: Overschakelen naar normaal afspelen

en: Switch to Play Along Playback
nl: Overschakelen naar meespelen

en: The preference set for recording time is 0 - nothing can be recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
nl: De voorkeursinstelling voor opnametijd is 0 - er kan niets worden opgenomen.
    Zie tabblad Bewerken →  Audio/Midi-voorkeuren aanpassen

en: Select and Reset Snippet
nl: Fragment selecteren en opnieuw instellen

en: Insert Snippet at Cursor
nl: Fragment invoegen bij de cursor

en: Re-label Snippet
nl: Fragment opnieuw labelen

en: Insert and Select
nl: Invoegen en selecteren

en: Rename Music Snippet
nl: Muziekfragment hernoemen

en: Give new label for snippet
nl: Nieuw label geven aan fragment

en: No selection to create a music snippet from
    See Edit → Select menu for selecting music to snip
nl: Geen selectie om muziekfragment te maken van
    Zie het menu Bewerken → Selecteren voor het selecteren van muziek om te knippen

en: Command: %s
    
    Information:
    %s
nl: Commando: %s
    
    Informatie:
    %s

en: Could not create button
nl: Kon geen knop maken

en: Could not create .denemo/actions/bitmaps for your graphics for customized commands
nl: Kon .denemo/actions/bitmaps voor uw afbeeldingen voor aangepaste commando's niet aanmaken

en: Could not create .denemo-xxx/actions/graphics for your graphics for customized commands
nl: Kon .denemo-xxx/actions/graphics voor uw afbeeldingen voor aangepaste commando's niet aanmaken

note: FIXME allow fileselector here to change the name
en: Saving a graphic for use in the %s script
nl: Een afbeelding voor gebruik in het script %s wordt opgeslagen

en: Replace current graphic?
nl: Huidige afbeelding vervangen?

en: Denemo Main Window
nl: Denemo hoofdvenster

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
nl: Dit is de Hoofdmenubalk, waar menu's voor de vooral niet-muzikale aspecten (opslaan, afdrukken, invoerbronnen instellen, enz.) worden geplaatst. Zie de Objectmenubalk voor de commando's waarmee u muziek bewerkt

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
nl: Dit is de Objectmenubalk, waar menu's staan voor de opdrachten waarmee u muziek bewerkt. Ze zijn hiërarchisch gerangschikt: Partituur, Beweging, Notenbalk (die Stemmen bevat) en vervolgens de dingen die op een notenbalk staan, noten, sleutels, enz. Richtlijnen zijn al het andere dat u tussen de noten kunt plaatsen om het gedrag vanaf dat punt in de muziek aan te passen.

en: You can populate this bar with buttons holding a snippet of music. The highlighted snippet is the <i>prevailing duration</i>, that is the next note entered will follow the rhythmic pattern of this snippet.
    You can enter the whole snippet by clicking on it, or using the command under ObjectMenu → Notes/Rests → Append/InsertDuration → Insert Snippet. You can also select the <i>prevailing snippet</i> using  ObjectMenu → Notes/Rests → Select Duration → Next Snippet.
    You can hide this bar (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display Note/Rest entry toolbar
nl: U kunt deze balk vullen met knoppen die een muziekfragment bevatten. Het gemarkeerde fragment is de <i>heersende duur</i>, dat wil zeggen dat de volgende noot die wordt ingevoerd het ritmische patroon van dit fragment zal volgen.
    U kunt het hele fragment invoeren door erop te klikken, of door het commando te gebruiken onder ObjectMenu → Noten/Rusten → Toevoegen/Duur Invoegen → Fragment Invoegen. U kunt ook het <i>heersende fragment</i> selecteren met ObjectMenu → Noten/Rusten → Duur selecteren → Volgend fragment.
    U kunt deze balk verbergen (om meer ruimte op het scherm te maken) via het menu Weergave. U kunt het verbergen van de werkbalk instellen als uw voorkeursinstelling met behulp van Hoofdmenu → Bewerken → Voorkeuren wijzigen → Weergeven Noot/Rust-invoerwerkbalk

en: This tool bar contains a few conventional commands. You can hide it (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display general toolbar
nl: Deze werkbalk bevat enkele conventionele commando's. U kunt hem verbergen (om meer ruimte op het scherm te maken) met het menu Weergave.  U kunt het verbergen van de werkbalk instellen als uw voorkeursinstelling met behulp van Hoofdmenu → Bewerken → Voorkeuren wijzigen → Algemene werkbalk weergeven

note: create_playbutton(inner, NULL, pb_first, GTK_STOCK_GOTO_FIRST); create_playbutton(inner,NULL, pb_rewind, GTK_STOCK_MEDIA_REWIND); create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>◀--</b></span>", pb_go_back, _("Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time\nThe
en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
nl: Stelt het afspeelbeginpunt (groene streep) in op de noot bij de cursor.
    De rode en de groene streep worden pas getekend nadat u met spelen bent begonnen, of op zijn minst de maatsoortbasis hebt gecreëerd.

note: create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>--▶</b></span>", pb_next, _("Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time\nThe red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base."));
en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
nl: Stopt het afspelen. Als u daarna op afspelen drukt, begint het afspelen waar de groene streep zich bevindt, niet waar u bent gestopt. Gebruik daarvoor de knop Afspelen/Pause.

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
nl: Begint met afspelen vanaf het beginpunt voor afspelen (groene streep) tot het eindpunt voor afspelen (rode streep).
    Wanneer het afspelen bezig is, wordt het afspelen gepauzeerd en wanneer de knop opnieuw ingedrukt wordt, wordt het afspelen hervat.

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
    Records live performance and/or playback,
    save to disk to avoid overwriting previous recordings.
nl: Begint/Stopt het opnemen van de audio-uitvoer van Denemo.
    Neemt live-uitvoering en/of afspelen op,
    op schijf opslaan om te voorkomen dat eerdere opnamen worden overschreven.

en: Exports the audio recorded to disk
nl: Exporteert de opgenomen audio naar schijf

note: create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>◀--</b></span>", pb_previous, _("Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time\nThe red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base."));
en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
nl: Stelt het afspeeleindpunt (rode balk) in op de noot bij de cursor.
    De rode en de groene balk worden pas getekend nadat u met spelen bent begonnen, of op zijn minst de maatsoortbasis hebt gecreëerd.

note: create_playbutton (inner, "<span foreground=\"orange\"><b>--▶</b></span>", pb_go_forward, _("Moves the playback end point (which shows as a red bar) later in time\nThe red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base."));
en: Loop
nl: Lus

en: The music between the red and green bars is played in a loop.
    You can edit the music while it is playing
    (so that you can continuously listen as you try alternatives).
nl: De muziek tussen de rode en de groene streep wordt in een lus gespeeld.
    U kunt de muziek bewerken terwijl deze wordt afgespeeld
    (zodat u voortdurend kunt blijven luisteren terwijl u alternatieven uitprobeert).

en: Panic
nl: Paniek

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Resets the synthesizer and audio output, on JACK it sends a JACK panic.
nl: Stelt de synthesizer en de audio-uitvoer opnieuw in, op JACK stuurt het een JACK-paniek.

en: Play Selection
nl: Selectie afspelen

en: Plays the current selection or from the cursor to the end if no selection present.
nl: Speelt de huidige selectie af, of vanaf de cursor tot het einde als er geen selectie is.

en: Playback Range
nl: Afspeelbereik

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
nl: Er verschijnt een dialoogvenster om momenten op te vragen voor het begin en het einde van het afspelen.

en: Controls for playback.
    The arrows on either side of the PLAY and STOP buttons move the playback start
    and playback end markers.
    Loop plays in a loop - you can edit while it plays.
    You can also record the output and save it as .ogg or .wav file.
    The temperament used for playing back can be set here.
nl: Bedieningselementen voor afspelen.
    Met de pijlen aan weerszijden van de AFSPELEN- en de STOP-knop verplaatst u de markeringen voor het beginpunt en het eindpunt van het afspelen
    Met Lus wordt in een lus afgespeeld - u kunt bewerken terwijl afgespeeld wordt.
    U kunt de uitvoer ook opnemen en opslaan als .ogg- of .wav-bestand.
    De temperatuur (muzikale stemming) welke wordt gebruikt voor het afspelen kan hier worden ingesteld.

en: Mute Staffs
nl: Notenbalken dempen

en: Select which staffs should be muted during playback.
nl: Selecteren welke notenbalken tijdens het afspelen moeten worden gedempt.

note: Volume
en: Volume
nl: Geluidssterkte

note: GTK_WIDGET_UNSET_FLAGS(label, GTK_CAN_FOCUS);
en: Set the (initial) volume of the movement
nl: De (aanvankelijke) geluidssterkte van de beweging instellen

en: Ignore Dynamics
nl: Dynamiek negeren

note: Speed
en: Slowdown:
nl: Vertraging:

en: Slow down the audio output maintaining the pitch
nl: De audio-uitvoer vertragen met behoud van de toonhoogte

en: This tells you what will happen to a MIDI in event from your controller. Click here or use the Control Shift or ALT keys, or caps lock to affect what will happen. Moving the cursor into the display will revert to editing notes.
nl: Dit vertelt u wat er zal gebeuren met een MIDI-inganggebeurtenis van uw bedieningspaneel. Klik hier of gebruik de Ctrl- Shift- of ALT-toets of caps lock om te bepalen wat er gebeurt. Door de cursor te verplaatsen naar de weergave keert u terug naar het bewerken van noten.

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
nl: Als u in de meespeelmodus bent en u klikt op Afspelen, dan wordt de muziek afgespeeld totdat deze de Denemo-cursor bereikt
    Vanaf dan moet u de noten bij de cursor spelen om het afspelen voort te zetten.
    Dus als u de cursor op de eerste noot zet van de partij die u wilt spelen, dan kunt u, zodra u op afspelen hebt gedrukt, meespelen met Denemo, waarbij Denemo de andere partijen invult en wacht als u een verkeerde noot speelt.

en: Record Commands
nl: Opnamecommando's

en: Menu of commands for recording MIDI-in
nl: Menu met commando's voor het opnemen van MIDI-in

en: Controls for managing input from a MIDI controller (e.g. keyboard) attached to the computer.
    You may need to select your MIDI device first using MainMenu → Edit → Change Preferences → MIDI
    looking for MIDI in devices (turn your device on first).
    When you have a MIDI controller durations are inserted without any pitch (they appear in brown)
     playing on the controller puts the pitches onto the durations.
    The Shift and Control and ALT keys can also be used for listening without entering notes,
    checking pitches entered and entering chords.
    The foot pedal can also be used for chords. Release the ALT key and re-press to start a new chord
    - timing is unimportant, play the chord fast or slow.
    Or use Input → MIDI → Chord Entry Without Pedal to enter chords based on playing the notes simultaneously
nl: Bedieningselementen voor het beheer van de invoer van een MIDI-bedieningspaneel (b.v. toetsenbord) die op de computer is aangesloten.
    Mogelijk moet u eerst uw MIDI-apparaat selecteren met behulp van Hoofdmenu → Bewerken → Voorkeuren wijzigen → MIDI
    en dan zoeken naar MIDI-ingangapparaten (zet eerst uw apparaat aan).
    Wanneer u een MIDI-bedieningspaneel heeft wordt een toonduur ingevoegd zonder enige toonhoogte (ze verschijnen in het bruin)
     door te spelen op het bedieningspaneel zet u een toonhoogte op de toonduur.
    De Shift- en Control- en ALT-toetsen kunnen ook worden gebruikt om te luisteren zonder noten in te voeren,
    om ingevoerde toonhoogtes te controleren en akkoorden in te voeren.
    Het voetpedaal kan ook worden gebruikt voor akkoorden. Laat de ALT-toets los en druk deze opnieuw in om een nieuw akkoord te beginnen
    - timing is onbelangrijk, u kunt het akkoord snel of langzaam spelen.
    Of gebruik Invoer → MIDI → Akkoord invoeren zonder pedaal om akkoorden in te voeren op basis van het gelijktijdig spelen van de noten

en: This is the Denemo Display for the music you have entered. See the print view window for the typeset appearance.  The blue lozenge is the Denemo Cursor - it turns red when when the bar is full or green if you are inserting in a bar. Overfull/Underfull bars are colored red/blue, use the Upbeat (Anacrusis, Pickup) command if that is intentional.
    You can switch to a menu-less view or a page-view using the Esc key. For the paged view you drag the red bar up the page to set how many systems you want showing.For the paged view you will probably want a smaller zoom - use Control+scroll-wheel on your mouse to zoom the display.
    Many commands operate on the object at the Denemo cursor. Right-click on an object to get a short menu of actions or set the mouse input mode.
    Shift-Right-click for more objects to insert.
nl: Dit is de Denemo-weergave voor de muziek die u heeft ingevoerd. Zie het venster van de afdrukweergave om te weten hoe het er gezet uitziet. De blauwe ruit is de Denemo-cursor - deze wordt rood wanneer de maat vol is of groen wanneer u invoegt in een maat. Overvolle/Onvolledige maten zijn rood/blauw gekleurd; gebruik het commando Opmaat (Anacrouse) als dat de bedoeling is.
    U kunt met de Esc-toets overschakelen naar een weergave zonder menu of een paginaweergave. Voor de weergave per pagina sleept u de rode streep naar boven op de pagina om in te stellen hoeveel systemen u wilt laten zien. Voor de weergave per pagina zult u waarschijnlijk minder willen inzoomen - gebruik Control+scroll-wiel op uw muis om de weergave in of uit te zoomen.
    Veel commando's werken in op het object bij de Denemo-cursor. Klik met de rechtermuisknop op een object om een kort menu met acties te openen of om de muisinvoermodus in te stellen.
    Shift-klik met de rechtermuisknop om meer objecten in te voegen.

en: This bar shows:
    Pending ♯ or ♭ sign (if the next note entered will be sharpened or flattened)
    The movement number
    Description of the object at the Denemo cursor
    Position and status (appending or inserting) of the cursor.
    If the Playback Controls are visible then the timing of the object at the cursor is shown.
    If MIDI in controls are visible the current enharmonic range is shown.
    When the first key of a two-key shortcut is pressed the possible continuations are shown here.
nl: Deze balk toont:
    Een wachtend ♯ of ♭ teken (als de volgende ingevoerde noot chromatisch verhoogd of verlaagd zal worden)
    Het nummer van de beweging
    De beschrijving van het object bij de Denemo-cursor
    Positie en status (toevoegen of invoegen) van de cursor.
    Als de afspeelknoppen zichtbaar zijn, wordt de timing van het object bij de cursor weergegeven.
    Als de MIDI-ingangbedieningselementen zichtbaar zijn wordt het huidig enharmonisch bereik weergegeven.
    Wanneer de eerste toets van een sneltoets met twee toetsen wordt ingedrukt, worden hier de mogelijke vervolgtoetsen weergegeven.

en: No MIDI filter
nl: Geen MIDI-filter

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
nl: Dit gebied laat zien welke MIDI-filters actief zijn. Het kan ook worden gebruikt door commando's om informatie door te geven aan de gebruiker

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
nl: Een knoppenbalk die kan worden gevuld met titels en andere door de gebruiker gegenereerde knoppen.
    Gewoonlijk kunt u door op de knop te klikken de titel of de waarde bewerken of de actie van de knop uitvoeren

en: Hidden when not the current staff. See Staff->Display Effects to un-hide.
nl: Verborgen wanneer het niet de huidige notenbalk is. Zie Notenbalk->Weergave-effecten om zichtbaar te maken.

en: Ctrl+Alt-Drag Start
nl: Ctrl+Alt-Slepen Begin

en: Ctrl+Alt-Drag End
nl: Ctrl+Alt-Slepen Einde

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Paused Playing
nl: Afspelen gepauseerd

en: Playing Ignoring Dynamics
nl: Afspelen zonder dynamiek

en: Playing
nl: Afspelen

en: Sketch
nl: Schets

en: ⬆stem
nl: ⬆ nootstok

en: ⬆⬇stems
nl: ⬆⬇ nootstokken

en: ⬇stems
nl: ⬇ nootstokken

en: Saving audio .. please wait
nl: Audio opslaan .. even geduld

en: No audio recording has been made.
    See Playback Controls - Record Button
nl: Er werd geen geluidsopname gemaakt.
    Zie Afspeelknoppen - Opnameknop

en: The preference set for recording time is 0 - nothing is recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
nl: De voorkeursinstelling voor opnametijd is 0 - er wordt niets opgenomen.
    Zie Bewerken → Voorkeuren wijzigen Tabblad Audio/Midi

en: %{error. defaulting to%}C
nl: %{fout. standaard ingesteld op%}C

en: %{error. defaulting to%}treble
nl: %{fout. standaard ingesteld op%}solsleutel

en: %% ABC file generated by Denemo version
nl: %% ABC-bestand gegenereerd door Denemo-versie

en: This scorelayout is purely for continuous typesetting, and will change as you edit the score.
    To get a real score layout turn off continuous typesetting in the Print View and typeset using Part, Movement or Typeset (Default Layout) buttons.
nl: Deze partituuropmaak is puur bedoeld voor doorlopend zetten en zal veranderen als u de partituur bewerkt
    Om een echte partituuropmaak te krijgen schakelt u doorlopend zetten uit in de Afdrukweergave en voert u het zetten uit met de knoppen Partij, Beweging of Zetten (Standaardopmaak).

en: Switch to Layout "%s"
nl: Overschakelen naar opmaak "%s"

en: Create Standard Score Layout
nl: Standaard partituuropmaak creëren

en: Score Layout Options
nl: Partituuropmaakopties

en: Temporary Score Layout
nl: Tijdelijke partituuropmaak

en: %{error. defaulting to%}c
nl: %{fout. standaard ingesteld op%}c

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
nl: %% LilyPond-bestand gegenereerd door Denemo-versie

en: The score has been altered so that this LilyPond text is out of date - ignoring request
nl: De partituur werd aangepast zodat deze LilyPond-tekst verouderd is - verzoek wordt genegeerd

en: No textbuffer
nl: Geen tekstbuffer

en: Could not open output file for writing
nl: Kon uitvoerbestand niet openen voor schrijven

en: Filename does not have extension
nl: Bestandsnaam heeft geen extensie

en: Find Current Object
nl: Huidig object zoeken

en: Move the text cursor in this window to the object that the Denemo cursor is on
nl: De tekstcursor in dit venster verplaatsen naar het object waarop de Denemo-cursor staat

en: Insert LilyPond Text
nl: LilyPond-tekst invoegen

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
nl: LilyPond-tekst invoegen op de cursorpositie.
    Waarschuwing! Shift-klik om eerst de Denemo-cursor te plaatsen

en: Typeset this LilyPond text
nl: Deze LilyPond-tekst zetten

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
nl: Zet de huidige LilyPond-tekst, die wordt weergegeven in het venster Afdrukweergave. Eventuele fouten worden beneden in het foutenvenster weergegeven.

en: Shift left click in music in this window to move the Denemo cursor the corresponding position
    Using arrows to move the cursor in the music here also moves the Denemo cursor.
    Right click for menu.
    Turn off continuous typesetting before using the score layout options.
nl: Shift-links klikken in de muziek in dit venster om de Denemo-cursor naar de overeenkomstige positie te verplaatsen
    Als u hier de pijltjestoetsen gebruikt om de cursor in de muziek te verplaatsen, wordt ook de Denemo-cursor verplaatst.
    Rechts klikken voor het menu.
    Schakel doorlopend zetten uit voordat u de partituuropmaakopties gebruikt.

en: Failed to save MIDI file:
nl: MIDI-bestand opslaan is mislukt:

en: Saved MIDI file:
nl: Opgeslagen MIDI-bestand:

en: Denemo format (*.denemo *.denemo.gz)
nl: Denemo-indeling (* .denemo * .denemo.gz)

en: CompressedDenemo XML format (*.denemo.gz)
nl: Gecomprimeerd Denemo XML-formaat (* .denemo.gz)

en: PNG Image format (*.png)
nl: PNG-afbeeldingsformaat (* .png)

en: CSound Score File (*.sco)
nl: CSound Partituur-bestand (* .sco)

en: MusicXML file (*.musicxml, *.mxml, *.xml)
nl: MusicXML-bestand (*.musicxml, *.mxml, *.xml)

en: Because you have the preference "Create Parts" set, Score Layouts for all the parts are now created.
    Choose Typeset in the Print View to select the Default Layout if reqquired.
nl: Omdat u "Partijen creëren" als voorkeur heeft ingesteld, wordt nu voor alle partijen een partituuropmaak aangemaakt.
    Kies Zetten in de Afdrukweergave om indien nodig de Standaardopmaak te selecteren.

en: Close without Saving
nl: Sluiten zonder opslaan

en: Save _As
nl: _Bewaren als

en: The score %s has unsaved changes
nl: De partituur %s heeft niet-opgeslagen wijzigingen

en: Save changes?
nl: Wijzigingen opslaan?

en: Load of recently used file %s failed
nl: Laden van recent gebruikt bestand %s is mislukt

en: Music Snippets Can be Kept
nl: Muziekfragmenten kunnen worden bewaard

en: Drop Music Snippets
nl: Muziekfragmenten laten vallen

en: Keep Music Snippets
nl: Muziekfragmenten behouden

en: Not Found:
nl: Niet gevonden:

en: Browse for this file
nl: Naar dit bestand zoeken

en: Ignore it
nl: Het negeren

en: Give Toplevel Directory
nl: Map op het hoogste niveau opgeven

en: You have a Script defined
nl: U hebt een script gedefinieerd

en: Normal Save
nl: Normaal opslaan

en: Advanced: Execute the script every time this file is opened?
nl: Geavanceerd: het script uitvoeren telkens als dit bestand wordt geopend?

en: Could not create .denemo/templates for you personal templates
nl: Kon .denemo/templates voor uw persoonlijke sjablonen niet aanmaken

en: No examples directory in installation
nl: De installatie bevat geen voorbeeldenmap

en: No templates directory in installation
nl: De installatie bevat geen sjablonenmap

en: _Save
nl: _Vastleggen

en: Load of file %s failed
nl: Het laden van bestand %s is mislukt

en: File save failed
nl: Opslaan van bestand is mislukt

en: Export As
nl: Exporteren als

en: A file with the name %s already exists
nl: Er bestaat al een bestand met de naam %s

en: Could not interpret selection as LilyPond notes
nl: Kon selectie niet interpreteren als LilyPond-noten

en: Paste LilyPond Notes
nl: LilyPond-noten plakken

en: Paste this music into your score?
nl: Deze muziek in uw partituur plakken?

en: Can only paste LilyPond text into the last tab, sorry
nl: Kan LilyPond-tekst enkel in het laatste tabblad plakken, sorry

en: Inserted:
nl: Ingevoegd:

en: Spurious line number
nl: Onjuist regelnummer

en: Could not execute lilypond - check Edit->preferences → externals → lilypond setting
    and lilypond installation
nl: Kon lilypond niet uitvoeren - controleer Bewerken->voorkeuren → extern → lilypon-instelling
    en de installatie van lilypond

en: Denemo Typesetting
nl: Denemo-zetwerk

en: Typesetting ...
nl: Bezig met zetten ...

en: Error: see LilyPond window
nl: Fout: zie LilyPond-venster

en: Already Typesetting
nl: Het zetten is reeds bezig

en: Abandon this typeset?
nl: Dit zetten verlaten?

en: Print Excerpt Range
nl: Uittreksel afdrukken

en: Print from Measure
nl: Afdrukken vanaf maat

en: Your PNG file has now been created
nl: Uw PNG-bestand is nu aangemaakt

en: Your PDF file has now been created
nl: Uw PDF-bestand is nu aangemaakt

en: A range of music is selected
nl: Er is een reeks muziek geselecteerd

en: Print whole file?
nl: Het hele bestand afdrukken?

en: This piece has several movements
nl: Dit stuk bevat verschillende bewegingen

en: Print this part from all of them?
nl: Deze partij afdrukken van hen allemaal?

en: No selection to print
nl: Geen selectie om af te drukken

note: FIXME set via gub
en: Manual Updates
nl: Handmatige bijwerkingen

en: Already doing a print
nl: Al bezig met afdrukken

en: Cannot Typeset!
nl: Kan niet zetten!

en: Edit the LilyPond syntax in the pane below or cancel
nl: Bewerk de LilyPond-syntaxis in het onderstaande paneel of annuleer

en: No Inclusion Criterion Set
nl: Geen insluitingscriterium ingesteld

en: on %d/%m/%y at %H:%M:%S
nl: op %d/%m/%y om %H:%M:%S

en: Print History for
nl: Afdrukgeschiedenis voor

en: Unsaved Score
nl: Niet-opgeslagen partituur

en: No saved version of this score has been printed yet
nl: Er is nog geen opgeslagen versie van deze partituur afgedrukt

en: The file was last saved with editing time:
nl: Het bestand is voor het laatst opgeslagen met bewerkingstijd:

en: Direct Printing not available under Windows. Create PDF and print from that
nl: Rechtstreeks afdrukken is niet beschikbaar onder Windows. Maak een pdf en druk daaruit af

en: Possibly Invalid
nl: Mogelijk ongeldig

en: Cursor not moved.
nl: Cursor niet verplaatst.

en: Check Score.
nl: Partituur controleren.

en: Cursor may have moved to error point in the score.
nl: Cursor is mogelijk verplaatst naar een foutpunt in de partituur.

en: INVALID! try Score->Check Score command.
nl: ONGELDIG! probeer het commando Partituur-> Partituur controleren.

en: LilyPond could not typeset this score.
nl: LilyPond kon deze partituur niet zetten.

en: File causing error:
nl: Bestand dat fout veroorzaakt:

en: (Custom Score Layout)
nl: (Aangepaste partituuropmaak)

en: See View->Score Layout to delete.
nl: Zie Weergave->Partituuropmaak om te verwijderen.

en: Current Movement
nl: Huidige beweging

en: Excerpt Only
nl: Alleen fragment

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
nl: Selecteer nu de nootkop van de noot waar de legatoboog eindigt

en: Now select the notehead of the note where the tie ends
nl: Selecteer nu de nootkop van de noot waar de overbinding eindigt

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
nl: Selecteer nu de nootkop van de noot waar de waardestreep eindigt

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
nl: Sleep nu de begin/eind-markeringen om de positie/hoek van de legatoboog te suggereren
    Klik met de rechtermuisknop als u klaar bent.

en: Now drag the begin/end markers to suggest tie position
    Right click when done.
nl: Sleep nu de begin/eind-markeringen om de positie van de overbinding te suggereren
    Klik met de rechtermuisknop als u klaar bent.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
nl: Sleep nu de begin/eind-markeringen om de positie/hoek van de waardestreep in te stellen
    Klik met de rechtermuisknop als u klaar bent.

en: PDF creation
nl: PDF-creatie

en: PDF files
nl: PDF-bestanden

en: File Exists, overwrite?
nl: Bestand bestaat, overschrijven?

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
nl: Foutnr. %d:
    Kon %s niet naar %s kopiëren. Misschien omdat een ander proces het doelbestand gebruikt. Probeer het opnieuw met een nieuwe locatie

en: Use the Playback View or re-typeset
nl: Gebruik de Afspeelweergave of zet opnieuw

en: Slur Angle/Position
nl: Legatoboog hoek/positie

en: Repeat Slur Positioning Hint?
nl: De suggestie voor het plaatsen van een legatoboog herhalen?

en: Slur Shape
nl: Legatoboogvorm

en: Repeat Shaping Slur?
nl: Vormgeving legatoboog herhalen?

en: Tie Shape
nl: Overbindingsvorm

en: Repeat Shaping Tie?
nl: Vormgeving overbinding herhalen?

en: Operation Cancelled
nl: Bewerking geannuleerd

en: Do not know what to repeat
nl: Weet niet wat te herhalen

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
nl: Om de posities van objecten (en meer) aan te passen, beweegt u de muis totdat de handaanwijzer verschijnt
    Klik op het object en volg de instructies.
    Voor waardestrepen, klik op de nootkop van de noot waar de waardestreep begint.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Help for Tweaks
nl: Hulp voor aanpassingen

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
nl: Dit venster kan worden gebruikt om het zetwerk dat door LilyPond verzorgd wordt, bij te stellen in het geval dat ze niet optimaal is

en: Red dots and crosses (Off/On)
nl: Rode stippen en kruisen (Uit/Aan)

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
nl: De exacte positie van de grafische componenten van de partituur wordt gemarkeerd met rode stippen
    en de bedieningspunten voor bogen met rode kruisen voor nauwkeurige aanpassingen
    Schakel deze uit voordat u gaat afdrukken!

en: Score Size
nl: Partituurgrootte

note: never true
en: Repeat
nl: Herhalen

note: this is to initialize the continuous/manual state hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_end (GTK_BOX (main_hbox), hbox, FALSE, TRUE, 0);
en: Duplex
nl: Dubbel

en: Single
nl: Enkel

en: Measures before cursor:
nl: Maten voor de cursor:

en: Measures after cursor:
nl: Maten na de cursor:

en: Staffs before cursor:
nl: Notenbalken voor de cursor:

en: Staffs after cursor:
nl: Notenbalken na de cursor:

note: hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), hbox, TRUE, TRUE, 0);
en: All Movements
nl: Alle bewegingen

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
nl: Indien aangevinkt, wordt bij elke wijziging het zetwerk opnieuw uitgevoerd voor de huidige opmaak

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
nl: Indien aangevinkt, wordt bij elke wijziging het zetwerk voor de huidige beweging opnieuw uitgevoerd

en: Cursor Context
nl: Cursorcontext

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
nl: Indien aangevinkt, wordt het zetwerk van het bereik rond de huidige cursorpositie opnieuw uitgevoerd bij elke wijziging of wanneer de cursor buiten het bereik komt.

en: Set background updates on/off.
nl: Achtergrondbijwerkingen aan/uit-zetten.

en: Range
nl: Bereik

en: Set how much of the score to re-draw.
nl: Instellen hoeveel van de partituur opnieuw moet worden getekend.

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
nl: Achtergrondbijwerkingen aan/uit-zetten. Dit bepaalt of het zetwerk na elke wijziging aan de muziek opnieuw wordt gedaan. Van hoeveel van de partituur het zetwerk opnieuw moet worden uitgevoerd, kan via deze knop worden ingesteld.

en: New Inclusion Criterion
nl: Nieuw insluitingscriterium

en: Give a name for this new criterion
nl: Een naam opgeven voor dit nieuwe criterium

en: Transposed
nl: Getransponeerd

en: For:
nl: Naar:

en: No Inclusion Criterion
nl: Geen insluitingscriterium

en: Typesetting will ignore any directives which have been set to require an Inclusion Criterion.
nl: Bij het zetten worden alle richtlijnen die ingesteld zijn om een insluitingscriterium te vereisen, genegeerd.

en: Typeset including:
nl: Zetten inclusief:

en: Select this as the active Inclusion Criterion
nl: Dit als het actieve insluitingscriterium selecteren

en: New Named Inclusion Criterion
nl: Nieuw benoemd insluitingscriterium

en: Create a new Inclusion Criterion to determine which condtional directives should be included.
nl: Een nieuw insluitingscriterium maken om aan te geven welke voorwaardelijke richtlijnen moeten worden opgenomen.

en: Destroy Criterion:
nl: Criterium vernietigen:

en: No longer use this as an Inclusion Criterion for this score; all directives tagged with this criterion will be active as normal.
nl: Dit niet langer als een insluitingscriterium voor deze partituur gebruiken; alle richtlijnen die met dit criterium zijn gemarkeerd, zullen actief zijn zoals normaal.

en: Make an Inclusion Criterion active. Any directive set to be included for the named criterion now affect the typesetting.
nl: Een insluitingscriterium actief maken. Elke richtlijn die is ingesteld om opgenomen te worden in het genoemde criterium, zal nu invloed hebben op het zetten.

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
nl: Er verschijnt een afdrukdialoogvenster. Van hieruit kunt u uw gezette partituur naar een printer of naar een PDF-bestand sturen.

en: Exports a pdf file for this layout
nl: Voor deze opmaak wordt naar een pdf-bestand geëxporteerd

en: Typesets the music using the one of the created layouts. See View → Score Layouts to see the layouts you have created.
nl: Zet de muziek met een van de gemaakte opmaken. Zie Weergave → Partituuropmaken om de door u gemaakte opmaken te zien.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
nl: Zet de muziek van de huidige beweging. Hierdoor wordt een partituuropmaak gemaakt die één beweging bevat.

en: Part
nl: Partij

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
nl: Zet de huidige partij voor alle bewegingen. Een partij is alle muziek met dezelfde notenbalknaam. Hierdoor wordt een partituuropmaak gemaakt met één partij, alle bewegingen.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
nl: Geeft de laatste printopdracht opnieuw. Gebruik dit na het wijzigen van het bestand om het zetten te herhalen.

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
nl: Toont pagina's naast elkaar, zodat u kunt zien waar pagina's omgeslagen worden voor dubbelzijdig afdrukken

en: Invert
nl: Omkeren

en: Inverts colors in page
nl: Keert kleuren op de pagina om

en: Next
nl: Volgende

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
nl: Naar de volgende pagina gaan - u kunt ook scrollen met het scrolwiel, en zoomen met het besturingswiel

en: Previous
nl: Vorige

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
nl: Naar de vorige pagina gaan - u kunt ook scrollen met het scrolwiel, en zoomen met het besturingswiel

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_window), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Print View
nl: Denemo afdrukweergave

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
nl: Dit venster toont de uiteindelijke gezette partituur van waaruit u kunt afdrukken of (via afdrukken naar bestand) een pdf-document kunt maken.
    Dit wordt continu bijgewerkt terwijl u de muziek in het hoofdvenster bewerkt.
    In dit afdrukweergavevenster kunt u op een noot klikken om naar die plaats in het hoofdvenster van Denemo te gaan. Klik met de rechtermuisknop om een menu met "aanpassingen" te krijgen die u kunt toepassen om legatobogen, waardestrepen, enz., te verslepen als ze niet helemaal juist zijn.
    <b>Opmerking</b>: Het kan enige tijd duren om een mooi gezette partituur te genereren, vooral voor een grote partituur op een trage machine, dus kies in dat geval enkel voor een bereik dat voortdurend moet worden bijgewerkt, of zet voortdurend bijwerken uit.

en: This the Playback View Window. Click on a note to play from that note to the end. Click again to stop play. Drag between two notes to play from the first to the last, shift drag to create a loop.
    Shift-Click on a note to position the Denemo cursor on that note in the Denemo Display.
     For simple scrolling check the box. For more sophisticated control right click on a note when you have scrolled the page to the position you want it to be at when it is playing.
    First right click at the start of the second system (this means that the music will not scroll before that); then scroll to position the end and right click the first note of the last system of the piece.
    To delete a scroll point right-click on it.
    If there are changes of pace then set extra scroll points to control the scrolling in more detail.
nl: Dit is het afspeelweergavevenster. Klik op een noot om vanaf die noot tot het einde te spelen. Klik nogmaals om het afspelen te stoppen. Sleep tussen twee noten om van de eerste naar de laatste noot af te spelen, shift-sleep om een afspeellus te maken.
    Shift-klik op een noot om de Denemo-cursor op die noot te plaatsen in de Denemo-weergave.
    Vink het vakje aan voor eenvoudig scrollen. Voor meer geavanceerde bediening klikt u met de rechtermuisknop op een noot wanneer u de pagina hebt gescrold naar de positie waar u wilt dat deze zich bevindt tijdens het afspelen.
    Klik eerst met de rechtermuisknop op het begin van het tweede systeem (dit betekent dat de muziek niet daarvoor zal scrollen); scrol vervolgens om het einde te positioneren en klik met de rechtermuisknop op de eerste noot van het laatste systeem van het stuk.
    Om een scrolpunt te verwijderen, klikt u er met de rechtermuisknop op.
    Als er tempowisselingen zijn, stelt u extra scrolpunten in om het scrollen gedetailleerder te regelen.

en: SVG creation
nl: SVG-creatie

en: SVG files
nl: SVG-bestanden

en: Use the Print View or re-typeset with All Parts or Current Part buttons
nl: Gebruik de afdrukweergave of laat het zetten opnieuw uitvoeren met de knoppen Alle partijen of Huidige partij

en: Switching to simple MIDI - re-typeset for full MIDI.
nl: Overschakelen naar eenvoudige MIDI - laat het zetwerk opnieuw uitvoeren voor volledige MIDI.

en: Please wait while the Playback View is re-typeset then re-try
nl: Een ogenblik geduld terwijl de Afspeelweergave opnieuw gezet wordt en probeer het dan opnieuw

en: MIDI Already Present
nl: MIDI reeds aanwezig

en: Keep this music while typesetting current part?
nl: Deze muziek behouden terwijl de huidige partij gezet wordt?

en: Play/Stop
nl: Afspelen/Stoppen

en: Plays the entire movement with repeats, or stops the playing once started
nl: Speelt de hele beweging af met herhalingen, of stopt het afspelen eens het begonnen is

en: All Parts
nl: Alle partijen

en: Typesets the currrent movement, generating sophisticated MIDI for it.
nl: Zet de huidige beweging en genereert er geavanceerde MIDI voor.

en: Current Part
nl: Huidige partij

en: Typesets the currrent part with the option to keep the MIDI already generated for all the parts.
nl: Zet de huidige beweging met de optie om de reeds gegenereerde MIDI voor alle partijen te behouden.

en: Simple Scrolling
nl: Eenvoudig scrollen

en: Sets/Unsets automatic scrolling. The scrolling can still be manually adjusted if it is too fast/slow.
nl: Schakelt automatisch scrollen in/uit. Het scrollen kan nog steeds handmatig worden aangepast als het te snel/langzaam gaat.

en: Clear Scroll Points
nl: Scrolpunten wissen

en: Clears scroll points which you have set by right clicking on notes.
nl: Wist scrolpunten die u hebt ingesteld door met de rechtermuisknop op noten te klikken.

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_vbox), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Playback View
nl: Denemo Afspeelweergave

en: This window shows the typeset score as one long page. During playback the notes playing are highlighted
nl: Dit venster toont de gezette partituur als één lange pagina. Tijdens het afspelen worden de noten die afgespeeld worden geaccentueerd

en: Set Values
nl: Waarden instellen

en: Check all
nl: Alles aanvinken

en: Un-check all
nl: Alles uitvinken

en: Use <Tab> to switch palette
    <Return>to activate
nl: Gebruik <Tab> om van palet te wisselen
    <Return> om te activeren

en: Key in (part of) label
nl: Toonsoort in (deel van) label

en: No such label
nl: Geen dergelijk label

en: Destroying Customized Buttons
nl: Aangepaste knoppen verwijderen

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
nl: Knoppen en ander aangepast scheme verwijderen bij het opstarten?

en: Extra Objects in one staff
nl: Extra objecten in één notenbalk

en: Paper Directive:
nl: Papierrichtlijn:

en: Choose File
nl: Bestand kiezen

en: Source File:
nl: Bronbestand:

en:  Not Found
nl:  Niet gevonden

en: Text Input
nl: Tekstinvoer

en: Give Text
nl: Tekst geven

en: LilyPond Syntax
nl: LilyPond-syntaxis

en: Give LilyPond Syntax
nl: LilyPond-syntaxis geven

en: Input Required
nl: Invoer vereist

en: Give input:
nl: Invoer geven:

en: Please delete the font size and bold/italic indications,
    leaving just the font family name.
nl: Gelieve de lettergrootte en de aanduidingen voor vet/cursief
    te verwijderen, zodat alleen de naam van de letterfamilie overblijft.

en: Choose Font
nl: Lettertype kiezen

en: Script error, wrong parameter type to d-InfoDialog
nl: Scriptfout, verkeerd parametertype voor d-InfoDialog

en: Already in a padding dialog
nl: Reeds in een opvuldialoog

en: Time Signatures do not match, will not make voice
nl: Maatsoorten komen niet overeen, zal geen stem maken

en: Key Signatures do not match, will not make voice
nl: Voortekeningen komen niet overeen, zal geen stem maken

en: This voice has a different clef from the staff it will be typeset on. This clef will be used for the display only.
nl: Deze stem heeft een andere sleutel dan de notenbalk waarop deze gezet zal worden. Deze sleutel wordt alleen voor de weergave gebruikt.

en: Right click for menu
nl: Klik met de rechtermuisknop voor het menu

en: Cannot do location when only a range of music is typeset. Turn off continuous typesetting or set the range to All Movements
nl: Kan geen plaatsbepaling doen als enkel een muziekbereik gezet wordt. Schakel voortdurend zetten uit of stel het bereik in op Alle bewegingen

en: Object not located, no annotation on page, or empty annotation.
nl: Object niet gelokaliseerd, geen aantekening op pagina of lege aantekening.

en: This is the last annotation. The Proof Reading Window will now be closed
nl: Dit is de laatste aantekening. Het venster voor herlezen wordt nu gesloten

en: Next Annotation
nl: Volgende aantekening

en: Previous Annotation
nl: Vorige aantekening

en: Drop Current Annotation
nl: Huidige aantekening verwijderen

en: Drop proof read window
nl: Herleesvenster verwijderen

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to (look for the hand-shaped cursor). This will position the Denemo cursor at that point and you can then make any necessary edits. You can drop the current annotation and the page will move to show the next one.
nl: Klik voor elke aantekening op de pagina op de (nabije) nootkop of rust, enz., waar de aantekening naar verwijst (zoek naar de handvormige cursor). Hierdoor wordt de Denemo-cursor op dat punt geplaatst en kunt u dan de nodige bewerkingen maken. U kunt de huidige aantekening verwijderen en de pagina zal naar de volgende aantekening doorschuiven.

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to. This will insert a comment in the score. Transfer all the annotations in this way before editing the score, otherwise the locations will not match. You can use the EditSimilar (Ctrl-e,e and Ctrl-e,r) command to move from one comment to the next, stopping and editing the score as suggested by the comment.
nl: Klik voor elke aantekening op de pagina op de (nabije) nootkop of rust, enz., waar de aantekening naar verwijst. Dit zal een commentaar in de partituur invoegen. Transfereer alle aantekeningen op deze manier voordat u de partituur bewerkt, anders komen de locaties niet overeen. U kunt de opdracht EditSimilar (Ctrl-e,e en Ctrl-e,r) gebruiken om van het ene commentaar naar het volgende te gaan, waarbij u halt houdt en de partituur bewerkt zoals voorgesteld door het commentaar.

en: Next Annotated Page
nl: Volgende geannoteerde pagina

en: Previous Annotated Page
nl: Vorige geannoteerde pagina

en: This PDF file contains no annotations. It has to be a PDF file generated by Denemo for the current score to which annotations have been added.
nl: Dit PDF-bestand bevat geen aantekeningen. Het moet een PDF-bestand zijn dat door Denemo is gegenereerd voor de huidige partituur waaraan aantekeningen zijn toegevoegd.

en: Analysing Audio
nl: Audio analyseren

en: Audio is not stereo - expect bad things!
nl: Audio is geen stereo - verwacht slechte dingen!

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
nl: Audio heeft geen bemonsteringsfrequentie van 44100: dit kan slecht zijn

en: Open Audio Source File
nl: Audiobronbestand openen

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
nl: Kan het audiobestand niet laden. Merk op dat momenteel alleen stereo met bemonsteringsfrequentie 44100 wordt ondersteund. Gebruik Audacity of iets dergelijks om te converteren.

en: To insert a link at the Denemo cursor position to a point in this document
    right-click on the point.
    Later you will be able to re-open the document at that point by right clicking on the link in the Denemo display.
    To shade in gray parts of the source that you don't want to see drag over the area.
    Use this for transcribing from a score with many parts to ease following the part from system to system.
    Click on a grayed-out patch to remove it.
    To mark a place in the score for looking back at drag a line downwards which will show as a red mark - it is just another color of shading.
nl: Om op de Denemo-cursorpositie een link in te voegen naar een punt in dit document
    klikt u met de rechtermuisknop op het punt.
    Later kunt u het document op dat punt opnieuw openen door met de rechtermuisknop op de link in het Denemo-scherm te klikken.
    Om delen van de bron die u niet wilt zien grijs te maken sleept u over het gebied.
    Gebruik dit om een transcriptie te maken van een partituur met veel partijen om de partij makkelijker van systeem naar systeem te kunnen volgen.
    Klik op een grijs gemaakte plek om die te verwijderen.
    Om een plaats in de partituur te markeren om naar terug te kijken, sleept u een lijn naar beneden die als een rode markering zal verschijnen - het is gewoon een andere arceringskleur.

en: Remove this Shading/Marker
nl: Deze arcering/markering verwijderen

en: Remove all Shadings/Markers
nl: Alle arcering/markering verwijderen

en: ... or Set Page Number:
nl: ... of Paginanummer instellen:

note: ClefChooser
en: Treble
nl: Sol

en: Bass
nl: Bas

en: Alto
nl: Alt

en: Treble Octava bassa
nl: Sol ottava bassa

en: Soprano
nl: Sopraan

en: Bass Octava bassa
nl: Bas ottava bassa

en: French
nl: Franse

en: Baritone
nl: Bariton

en: Set Clef
nl: Sleutel instellen

en: Insert clef change
nl: Sleutelverandering invoegen

en: Select desired clef
nl: Gewenste sleutel selecteren

en: Choose Clef Visibility
nl: Zichtbaarheid van de sleutel kiezen

en: Affects display only
nl: Alleen van invloed op de weergave

en: Clef should be typeset
nl: Sleutel moet gezet worden

en: Free and Open Music Notation Editor
nl: Vrije en open muzieknotatie-editor

en: (c) 1999 - 2021 Matthew Hiller, Adam Tee, Jeremiah Benham, Richard Shann and others.
    
    http://www.denemo.org
    
      This program is free software; you can redistribute it and/or modify  it under the terms of the GNU General Public License as published by  the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or  (at your option) any later version.  This program is distributed in the hope that it will be useful,  but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of  MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the  GNU General Public License for more details.  You should have received a copy of the GNU General Public License  along with this program; if not, write to the Free Software  Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,  MA 02110-1301, USA.
nl: (c) 1999 - 2021 Matthew Hiller, Adam Tee, Jeremiah Benham, Richard Shann en anderen.
    
    http://www.denemo.org
    
      Dit programma is vrije software; u kunt het verspreiden en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 3 van de licentie, of (naar uw keuze) een latere versie.  Dit programma wordt verspreid in de hoop dat het nuttig zal zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zonder zelfs de impliciete garantie van VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL. Zie de GNU General Public License voor meer details.  U zou samen met dit programma een kopie van de GNU General Public License moeten hebben ontvangen; zo niet, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Could not find %s in the path
nl: Kan %s niet vinden in het pad

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
nl: Pas de gekozen browser aan in de voorkeuren.

en: Could not execute specified web browser: %s
nl: Kan de opgegeven webbrowser niet uitvoeren: %s

en: VoidSymbol not allowed
nl: VoidSymbol niet toegestaan

en: The command %s has the shortcut: %s
    Delete it first or start again selecting an unused keypress.
nl: Het commando %s heeft de sneltoets: %s
    Verwijder deze eerst of begin opnieuw met het selecteren van een ongebruikte toetsaanslag.

note: g_warning("There is a two key binding starting with this");
en: There is at least one two-key shortcut that starts with: %s
    Find them using the Find button
    Delete it/those first or start again selecting an unused keypress.
nl: Er is minstens één sneltoets met twee toetsaanslagen die begint met: %s
    Zoek ze op met de knop Zoeken
    Verwijder deze eerst of begin opnieuw met het selecteren van een ongebruikte toetsaanslag.

en: No command has this keyboard shortcut
nl: Er is geen enkel commando waarvoor deze sneltoets gebruikt wordt

en: Press a shortcut sequence for this command
nl: Druk een sneltoetsreeks in voor deze opdracht

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
nl: Druk een sneltoetsreeks in waarvan u de opdracht zoekt

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
nl: Geen toetsenbord-modificatietoetsen
    Druk op de modificatietoets om te wijzigen

en: 
    Press with modifier key to change
nl: 
    Druk op de modificatietoets om te wijzigen

en: The Command %s Responds to this Shortcut
nl: Het commando %s reageert op deze sneltoets

en: Set Mouse Shortcut
nl: Muissneltoets instellen

en: Setting mouse shortcut for %s
nl: Muissneltoets instellen voor %s

en: Choose the mouse button
nl: De muisknop kiezen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Choose mouse action
nl: Muisactie kiezen

en: Press Button
nl: Knop indrukken

en: Release Button
nl: Knop loslaten

en: Drag
nl: Slepen

en: Hold Modifier Keys, Engage Caps or Num Lock
    and click here to set shortcut.
nl: Houd modificatietoetsen ingedrukt, zet Caps Lock of Num Lock aan
    en klik hier om sneltoets in te stellen.

en: Type search text here. Enter words that might be in the command label,
    or part of the text of a tooltip or the internal name.
    The search is case insensitive. It goes on to the next match each time you enter letter that doesn't match the current command so check at each keypress.
    The search re-starts from the top when you delete a letter.
nl: Typ hier de zoektekst. Voer woorden in die mogelijk in het commandolabel staan,
    of een deel van de tekst van de knopinfo of de interne naam.
    Het zoeken is niet hoofdlettergevoelig. Telkens wanneer u een letter invoert die niet overeenkomt met het huidige commando, gaat de zoekfunctie naar de volgende overeenkomst, controleer dus bij elke toetsaanslag.
    Het zoeken begint weer van voren af aan als u een letter verwijdert.

en: Search for the next matching command. Starts again at the top once it has reached the end.
nl: Zoeken naar het volgende overeenkomende commando. Begint opnieuw bovenaan als het einde is bereikt.

en: This window allows you find and execute commands.
    Once you have selected a command the box at the top gives information about that command,
    while the panel to the side gives any shortcuts for the command.
    You can add a selected command to a palette, or set single-key or two-key shortcuts.
    You can also hide commands, so they don't appear in the menus.
    You can save the shortcuts as your default command set, or as a command set which you may wish to load in the future.
    This window is also where you can load such a stored command set.
nl: In dit venster kunt u commando's zoeken en uitvoeren.
    Nadat u een commando hebt geselecteerd, geeft het vak bovenaan informatie over dat commando,
    terwijl het paneel aan de zijkant eventuele sneltoetsen voor het commando geeft.
    U kunt een geselecteerd commando aan een palet toevoegen of sneltoetsen met één toets of twee toetsen instellen.
    U kunt ook commando's verbergen, zodat ze niet in de menu's verschijnen.
    U kunt de sneltoetsen opslaan als uw standaard commandopakket, of als een commandopakket dat u in de toekomst misschien wilt laden.
    Dit venster is ook de plaats waar u zo'n opgeslagen commandopakket kunt laden.

en: Help for Selected Command
nl: Hulp voor geselecteerd commando

en: List of shortcuts
    for <i>selected</i> command
    from table on left.
    Select a shortcut
    to remove
    with button below.
nl: Lijst met sneltoetsen
    voor het <i>geselecteerde</i> commando
    uit de tabel aan de linkerkant.
    Selecteer een sneltoets
    om te verwijderen
    met de onderstaande knop.

en: Remove Shortcut
nl: Sneltoets verwijderen

en: Save as Default Command Set
nl: Opslaan als standaard commandopakket

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
nl: Gebruik dit om de aangebrachte wijzigingen op te slaan, zodat ze elke keer dat u Denemo start, worden gebruikt. De wijzigingen worden opgeslagen in uw persoonlijke map in een directory (map) genaamd .denemo- *. Zoek in de subdirectory actions naar Default.commands

en: Save as a Custom Command Set
nl: Opslaan als een aangepast commandopakket

en: Load a Standard Command Set
nl: Een standaard commandopakket laden

en: Load a Custom Command Set
nl: Een aangepast commandopakket laden

en: Load the Standard Palette Set
nl: Het standaard paletpakket laden

en: Add 1-Key Shortcut
nl: Sneltoets van 1 toets toevoegen

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
nl: Een enkele toetsaanslag (met modificatietoetsen - Control, Shift ... - indien nodig) aanmaken als een sneltoets voor het momenteel geselecteerde commando.

en: Add 2-Key Shortcut
nl: Sneltoets van 2 toetsen toevoegen

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
nl: Een sequentie van twee toetsaanslagen aanmaken als sneltoets voor het momenteel geselecteerde commando.

en: Find Command for Shortcut
nl: Commando voor sneltoets zoeken

en: Finds the command (if any) for a (one key) Keyboard Shortcut
    Click button then press the key shortcut you are looking for.
nl: Vindt het commando (indien aanwezig) voor een (uit één toets bestaande) sneltoets
    Klik op de knop en druk vervolgens op de sneltoets die u zoekt.

en: Execute Selected Command
nl: Geselecteerd commando uitvoeren

en: Executes the currently selected command in the list of commands
    Ensure the cursor is in the movement and at the position if needed for the command.
nl: Voert het momenteel geselecteerde commando uit de lijst met commando's uit
    Zorg ervoor dat de cursor zich in de beweging bevindt en indien nodig op de positie voor het commando.

en: Add to Palette
nl: Aan pallet toevoegen

en: Adds the currently selected command in the list of commands to a palette
    You can create a new, custom palette, and you can change the label of the button you create by right-clicking on it.
nl: Voegt het momenteel geselecteerde commando uit de lijst met commando's toe aan een palet
    U kunt een nieuw, aangepast palet maken, en u kunt het label van de knop die u maakt, wijzigen door er met de rechtermuisknop op te klikken.

en: Set mouse shortcut
nl: Muissneltoets instellen

en: Change initial key signature
nl: De initiële voortekening wijzigen

en: Insert key signature change
nl: Voortekeningswijziging invoegen

en: Select desired key signature
nl: Gewenste voortekening selecteren

en: Major
nl: Majeur

en: Minor
nl: Mineur

en: Current Staff Only?
nl: Enkel huidige notenbalk?

en: Current Chord:
nl: Huidig akkoord:

en: Cursor not on chord
nl: Cursor niet op een akkoord

en: Note/Chord Name
nl: Noot-/akkoord-naam

en: Give a font name
nl: Lettertypenaam ingeven

en: Select the text first.
nl: Eerst de tekst selecteren.

en: Font Magnification
nl: Vergroting lettertype

en: Give a relative font size +/-
nl: Een relatieve lettergrootte ingeven +/-

en: Space Above
nl: Ruimte boven

en: Give space to leave above + only
nl: Ruimte opgeven om alleen boven + te laten

en: Insert Space
nl: Ruimte invoegen

en: Give space to insert +/-
nl: Ruimte opgeven om in te voegen +/-

en: Give amount
nl: Waarde opgeven

en: Music Glyphs
nl: Muzieksymbolen

en: Give a name of glyph (see LilyPond Documentation for these)
nl: Een symboolnaam opgeven (zie hiervoor de LilyPond-documentatie)

en: Raise
nl: Verhogen

en: raises the selection by the amount given.
nl: verhoogt de selectie met de opgegeven waarde.

en: Inserts markup to set the relative font size for the selected text.
nl: Voegt opmaak in om de relatieve lettergrootte voor de geselecteerde tekst in te stellen.

en: Horizontal Space (+/-)
nl: Horizontale ruimte (+/-)

en: Inserts a spacer (+) or shifts the rest of the line rightwards (-) by amount given
nl: Voegt een afstandhouder (+) in of verschuift de rest van de lijn naar rechts (-) met de opgegeven waarde

en: Paste Note Name
nl: Nootnaam plakken

en: Pastes user supplied note name in a choice of font style and size.
    The note name is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the note name in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
    Use, for example, to specify the key of a piece in a title.
nl: Plakt de door de gebruiker ingevoerde nootnaam in een letterstijl en lettergrootte naar keuze.
    De nootnaam wordt geplakt als LilyPond-opmaak.
    Hij wordt afgedrukt als de nootnaam in de zin die u schrijft, getransponeerd volgens de globale transpositie die u instelt.
    Gebruik dit bijvoorbeeld om in een titel de toonsoort van een stuk aan te geven.

en: LilyPond Glyph
nl: LilyPond-symbool

en: Inserts LilyPond music glyph at the cursor position in the text.
nl: Voegt LilyPond-muzieksymbool in op de cursorpositie in de tekst.

en: Adjust Selection (with value)
nl: Selectie aanpassen (met waarde)

en: Pop up a menu of adjustments to be made to the selection with a value you give.
nl: Een menu oproepen met aanpassingen die aan de selectie moeten worden aangebracht met een waarde die u opgeeft.

en: Bold
nl: Vet

en: Inserts markup to make the selected text bold.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst vet te maken.

en: Italic
nl: Cursief

en: Inserts markup to make the selected text italic.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst cursief te maken.

en: Upright
nl: Staand

en: Inserts markup to make the selected text not italic.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst niet cursief te maken.

en: Un-Bold
nl: Niet in het vet

en: Inserts markup to make the selected text not bold.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst niet vet te maken.

en: Inserts markup to make the selected text as superscript.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst in superscript te plaatsen.

en: Inserts markup to make the selected text as subscript.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst in subscript te plaatsen.

en: Column
nl: Kolom

en: Inserts markup to place the selected text in a column. You can nest lines inside columns.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst in een kolom te plaatsen. U kunt regels in kolommen nesten.

en: Line
nl: Regel

en: Inserts markup to place the selected text in a line.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst op een regel te plaatsen.

en: Box
nl: Vak

en: Inserts markup to place the selected text in a box.
nl: Voegt opmaak in om de geselecteerde tekst in een vak te plaatsen.

en: Insert (with value)
nl: Invoegen (met waarde)

en: Pop up a menu of insertions that require a value to insert.
nl: Een menu oproepen met invoegingen waarvoor een waarde moet worden ingevoegd.

en: Paste Current Snippet
nl: Het huidig fragment plakken

en: Pastes the music captured in the currently selected Snippet into the text at the cursor.
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as typeset music embedded in the sentence you are writing.
    You can edit the syntax following the LilyPond syntax.
nl: Plakt de muziek die is vastgelegd in het momenteel geselecteerde fragment in de tekst bij de cursor.
    De muziek verschijnt hier in de LilyPond-syntaxis.
    Deze zal worden afgedrukt als gezette muziek, ingesloten in de zin die u aan het schrijven bent.
    U kunt de syntaxis bewerken volgens de LilyPond-syntaxis.

en: Paste Chord Symbol
nl: Akkoordsymbool plakken

en: Pastes chord symbol for the chord at the cursor in a choice of font style and size.
    The chord is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the chord symbol (fakechord) in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
nl: Plakt het symbool voor het akkoord bij de cursor in een te kiezen lettertypestijl en grootte.
    Het akkoord wordt geplakt als LilyPond-opmaak.
    Het wordt afgedrukt als het akkoordsymbool (nep-akkoord) in de zin die u schrijft, getransponeerd volgens elke globale transpositie die u instelt.

en: Paste Fret Diagram
nl: Fretdiagram plakken

en: Pastes the chord at the cursor as a Fret Diagram
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as fret diagram in the sentence you are writing, transposed according to the global transposition set.
nl: Plakt het akkoord bij de cursor als een fretdiagram
    De muziek verschijnt hier in de LilyPond-syntaxis.
    Het zal worden afgedrukt als fretdiagram in de zin die u schrijft, getransponeerd volgens de ingestelde globale transpositie.

en: Insert “ Open Quotes
nl: De aanhalingstekens openen, “, invoegen

en: Inserts open double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
nl: Voegt het openen van een dubbel aanhalingsteken in. Merk op dat dit niet het "-teken is dat wordt gebruikt voor het groeperen van woorden die niet als opmaak mogen worden behandeld. De "-tekens moeten gekoppeld zijn, anders zal LilyPond het zetten van de muziek niet kunnen uitvoeren.

en: Insert ” Close Quotes
nl: De aanhalingstekens sluiten, ”, invoegen

en: Inserts close double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words  not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
nl: Voegt het sluiten van een dubbel aanhalingsteken in. Merk op dat dit niet het "-teken is dat wordt gebruikt voor het groeperen van woorden die niet als opmaak mogen worden behandeld. De "-tekens moeten gekoppeld zijn, anders zal LilyPond het zetten van de muziek niet kunnen uitvoeren.

en: Inserts Segno sign at the cursor position in the text.
nl: Voegt een Segno-teken in op de cursorpositie in de tekst.

en: Inserts Coda sign at the cursor position in the text.
nl: Voegt een Coda-teken in op de cursorpositie in de tekst.

en: Menu of special characters and graphics to insert at the cursor position
nl: Menu met speciale tekens en grafische elementen om op de cursorpositie in te voegen

en: Makes the next Snippet the one that can be pasted.
    To see the music snippets you need to check View → Snippets
    The one selected is in bold black.
nl: Maakt het volgende fragment het fragment dat kan worden geplakt.
    Om de muziekfragmenten te zien, moet u Weergave → Fragmenten bekijken
    Het geselecteerde fragment staat in vetgedrukt zwart.

en: Selection
nl: Selectie

en: Pops up a menu to apply some style to the selection.
nl: Roept een menu op om een stijl toe te passen op de selectie.

en: Inserts the markup needed to leave space above this line of text. Ineffective on the top line of standalone text, instead drag such text in the Print View
nl: Voegt de opmaak in die nodig is om ruimte te laten boven deze regel tekst. Ondoeltreffend op de bovenste regel van op zichzelf staande tekst. Sleep dergelijke tekst in plaats daarvan in de Afdrukweergave

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Shows what the text will look like when typeset in the Print View window. For score and movement titles the appearance is correct only relative to the default title.
nl: Toont in het venster Afdrukweergave hoe de tekst eruit zal zien wanneer deze wordt gezet. Voor partituur- en bewegingstitels is het uiterlijk alleen correct ten opzichte van de standaardtitel.

en: Right Click Appending.
nl: Rechts klikken Toevoegen.

en: This pops up the append menu
nl: Roept het menu voor toevoegen op

en: Control-Right Click.
nl: Control-Rechts klikken.

en: This pops up menu for inserting barlines and many other sorts of objects
nl: Roept een menu op voor het invoegen van maatstrepen en vele andere soorten objecten

en: Shift-Right Click.
nl: Shift-Rechts klikken.

en: This allows editing the directives/attributes of the object at the cursor
nl: Dit maakt het mogelijk om de richtlijnen/attributen van het object bij de cursor te bewerken

en: Dragging line separator.
nl: Regelscheiding slepen.

en: This will allow the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
nl: Hierdoor kan de weergave meer muziek tonen, opgesplitst in regels. De gezette partituur wordt niet beïnvloed.

en: Dragging measure width/staff spacing.
nl: Maatbreedte/notenbalkafstand verslepen.

en: This will widen/narrow the measures/staffs in the display.
nl: Hierdoor worden de maten/notenbalken in de weergave breder/smaller gemaakt.

en: Double Click Note Onset
nl: Dubbelklikken Nootaanzet

en: This represents detected note onsets which occur
    before the start of the score.
    If they are just noise,
    or if you are working on just a portion of the audio that is ok.
    Otherwise drag with left mouse button to synchronize
    with the start of the score.
nl: Dit geeft gedetecteerde nootaanzetten weer
    die aanwezig zijn voor het begin van de partituur.
    Als het alleen maar ruis is, of als u slechts
    aan een deel van de audio werkt, is dat oké.
    Sleep anders met de linkermuisknop om te
    synchroniseren met het begin van de partituur.

en: Double Click Recorded MIDI Note
nl: Dubbelklikken op opgenomen MIDI-noot

en: This marks/un-marks the current recorded MIDI note.
nl: Dit markeert/de-markeert de huidige opgenomen MIDI-noot.

en: Left on Note Onset
nl: Links op Nootaanzet

en: preparing to drag...
nl: slepen voorbereiden...

en: Start Playing Recording
nl: Opname afspelen starten

en: This starts playing the recorded MIDI notes from the marked onset
nl: Dit start het afspelen van de opgenomen MIDI-noten vanaf de gemarkeerde aanzet

en: Control-Shift Left click on MIDI Recording Track
nl: Control-Shift links klikken op MIDI-opnametrack

en: Starts/Stops playback of recorded MIDI from marked note.
nl: Start/stopt afspelen van opgenomen MIDI vanaf de gemarkeerde noot.

en: Control Left click on MIDI Recording Track
nl: Control links klikken op MIDI-opnametrack

en: Start dragging to change tempo of MIDI recorded track.
nl: Beginnen met slepen om het tempo van een met MIDI opgenomen track te veranderen.

en: Shift Left click on MIDI Recording Track
nl: Shift links klikken op MIDI-opnametrack

en: Drag the marked MIDI note to synchronize to a place in the score.
nl: De gemarkeerde MIDI-noot verslepen om te synchroniseren met een plaats in de partituur.

en: Left Click Recorded MIDI Note
nl: Links klikken op opgenomen MIDI-noot

en: This marks the current recorded MIDI note.
nl: Dit markeert de huidige opgenomen MIDI-noot.

en: Right click on MIDI Recording Track
nl: Rechts klikken op MIDI-opnametrack

en: Menu of options for MIDI recorded track.
nl: Menu met opties voor een met MIDI opgenomen track.

en: Press Left.
nl: Links drukken.

en: This moved the cursor to the measure offscreen left. The display is shifted to place that measure on screen.
nl: Dit verplaatste de cursor naar de maat links buiten het scherm. De weergave wordt verschoven om die maat op het scherm te plaatsen.

en: This moved the cursor to the measure off-screen right. That measure becomes the second from the left.
nl: Dit verplaatste de cursor naar de maat rechts buiten het scherm. Deze maat wordt de tweede vanaf de linkerkant.

en: Double Click on Click Track
nl: Dubbelklikken op het klikspoor

en: This will mark the MIDI note onset.
nl: Dit markeert de MIDI-nootaanzet.

en: Double Click.
nl: Dubbelklikken.

en: This gives information about the object at the cursor. Click on a notehead for information about a note in a chord.
nl: Dit geeft informatie over het object bij de cursor. Klik op een nootkop voor informatie over een noot in een akkoord.

en: This moved the cursor to the object position clicked. The cursor height becomes the clicked point.
nl: Dit verplaatste de cursor naar de aangeklikte objectpositie. De cursorhoogte wordt het aangeklikte punt.

en: The clef shown here affects the display only (as this voice is displayed on the staff above). You can change the display clef using the clef menu.
    Warning! you will get confused if you set the key signature or time signature of a voice different to the staff it is typeset on. Run the Staff/Voice property editor to adjust any inconsistencies.
nl: De hier getoonde sleutel heeft alleen invloed op de weergave (aangezien deze stem op de notenbalk hierboven wordt weergegeven). U kunt de weergavesleutel wijzigen met het sleutelmenu.
    Waarschuwing! U zult in de war raken als u de voortekening of de maatsoort van een stem anders instelt dan de notenbalk waarop deze gezet wordt. Voer de editor voor Notenbalk/Stemeigenschappen uit om eventuele inconsistenties aan te passen.

en: Left on Part name.
nl: Links op Partijnaam.

en: This pops up the built-in staff properties. For other properties of the current staff see the staff menu or the tools icon before the clef.
nl: Dit roept de ingebouwde notenbalkeigenschappen op. Voor andere eigenschappen van de huidige notenbalk, zie het notenbalkmenu of het gereedschappenpictogram vóór de sleutel.

en: Left on initial Clef.
nl: Links op initiële Sleutel.

en: This pops up the initial clef menu.
nl: Dit roept het menu voor de initiële sleutel op.

en: Left Click on blue.
nl: Links klikken op blauw.

en: This adds one sharp.
nl: Dit voegt één kruis toe.

en: Initial Key Signature Change
nl: Wijziging initiële voortekening

en: Sharpen Keysignature?
nl: Voortekening chromatisch verhogen?

en: Left Click on red.
nl: Links klikken op rood.

en: This adds one flat.
nl: Dit voegt één molteken toe.

en: Flatten Keysignature?
nl: Voortekening chromatisch verlagen?

en: Right Click on key.
nl: Rechts klikken op toonsoort.

en: This pops up the key signature menu.
nl: Dit roept het menu voor de voortekening op.

en: Click on Time.
nl: Klikken op Maatsoort.

en: This pops up the time signature menu.
nl: Dit roept het maatsoortmenu op.

en: Editing Staff Groups (Braces)
nl: Notenbalkgroeperingen (accolades) bewerken

en: Edit Start Brace
nl: Openingsaccolade bewerken

en: Edit End Brace
nl: Sluitaccolade bewerken

en: This staff grouping has no End Brace so it finishes on the lowest staff. Use the Staffs/Voices->Staff Groupings menu to place an End Brace on the desired staff
nl: Deze notenbalkgroepering heeft geen sluitaccolade, dus eindigt ze op de laagste notenbalk. Gebruik het menu Noten/Stemmen->Notenbalkgroeperingen om een sluitaccolade op de gewenste notenbalk te plaatsen

en: Click on Staff Directives.
nl: Klikken op Notenbalkrichtlijnen.

en: This pops up the staff directives menu for editing
nl: Dit roept het menu voor notenbalkrichtlijnen op voor bewerking

en: Click on Voice Directives.
nl: Klikken op stemrichtlijnen.

en: This pops up the voice directives menu for editing
nl: Dit roept het menu voor stemrichtlijnen op voor bewerking

en: Control-Shift-Drag.
nl: Control-Shift-Slepen.

en: This allows dragging objects in the display.
    All sorts of directives such as staccato dots, ornaments, repeat marks etc can be dragged if the display is too cluttered.
    The typeset score is unaffected.
    Click on a notehead to drag things attached to the notehead,
    or off the noteheads for things attached to the whole chord.
nl: Hiermee kunnen objecten in het weergavevenster worden versleept.
    Allerlei richtlijnen zoals staccatopunten, ornamenten, herhalingstekens, enz., kunnen worden versleept als de weergave te onoverzichtelijk is.
    De gezette partituur wordt niet beïnvloed.
    Klik op een nootkop om dingen die aan de nootkop gekoppeld zijn te verslepen,
    of weg van de nootkoppen voor dingen die aan het hele akkoord gekoppeld zijn.

en: Control-Shift-Drag is used to tidy up the Denemo display. Useful if Denemo has created a clutter with your input music.
    If you have several things attached to one object you can move them in turn by dragging them in turn.
    Notes, Slurs and Ties are fixed but most other things can be moved to make the input music clear. Does not affect the typeset score!
    NB! if you have dragged something to one side of a note you have to control-shift-click on the note itself to drag it back - it is where the cursor is that counts.
nl: Control-Shift-Slepen wordt gebruikt om de Denemo-weergave op te ruimen. Handig als Denemo met uw invoermuziek onoverzichtelijk is geworden.
    Als u meerdere dingen aan één object hebt gekoppeld, kunt u ze beurtelings verplaatsen door ze achtereenvolgens te verslepen.
    Noten, legatobogen en overbindingen zijn vast, maar de meeste andere dingen kunnen worden verplaatst om de invoermuziek helder te maken. Heeft geen invloed op de gezette partituur!
    NB! Als u iets naar één kant van een noot hebt gesleept, moet u control-shift-klikken op de noot zelf om het terug te slepen - het is waar de cursor staat dat telt.

en: Dragged line separator.
nl: Verschoven regelscheidingsteken.

en: This allows the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
nl: Hierdoor kan de weergave meer muziek tonen, opgesplitst in regels. De gezette partituur wordt niet beïnvloed.

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
nl: Ctrl + muiswiel omhoog

en: Shift + Mouse Wheel Up
nl: Shift + muiswiel omhoog

en: Unshifted + Mouse Wheel Up
nl: Shift loslaten + muiswiel omhoog

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
nl: Ctrl + muiswiel omlaag

en: Shift + Mouse Wheel Down
nl: Shift + muiswiel omlaag

en: Unshifted + Mouse Wheel Down
nl: Shift loslaten + muiswiel omlaag

en: Set minimum measure width
nl: Minimale maatbreedte instellen

en: Enter width (in pixels) of measures:
nl: Voer de breedte (in pixels) van maten in:

en: Destroy All Palettes
nl: Alle paletten verwijderen

en: Get rid of all palettes permanently?
nl: Alle paletten definitief verwijderen?

en: Give Limit
nl: Limiet opgeven

en: Hide
nl: Verbergen

en: Make Horizontal
nl: Horizontaal maken

en: Arrange the buttons extending horizontally
nl: De knoppen horizontaal uitlopend schikken

en: Make Vertical
nl: Verticaal maken

en: Arrange the buttons extending vertically
nl: De knoppen verticaal uitschuifbaar schikken

en: Vertical Limit
nl: Verticale limiet

en: Horizontal Limit
nl: Horizontale limiet

en: Set maximum extent vertically
nl: Maximale verticale omvang instellen

en: Set maximum extent horizontally
nl: Maximale horizontale omvang instellen

en: Undock
nl: Losmaken

en: Dock
nl: Vastzetten

en: Dock this palette in the main display
nl: Dit palet in het hoofdvenster vastzetten

en: Undock this palette from the main display
nl: Dit palet van het hoofdvenster loskoppelen

en: Hide All Docked
nl: Alle vastgezette verbergen

en: Hide all the docked palettes
nl: Al de vastgezette paletten verbergen

en: Hide All Palettes
nl: Alle paletten verbergen

en: Hide all the palettes
nl: Al de paletten verbergen

en: Destroy all the palettes - this will save time at startup, and shorten the palette menu.
nl: Alle paletten verwijderen - dit bespaart tijd bij het opstarten en maakt het paletmenu kleiner.

en: Overwrite script for button "%s"?
nl: Script voor knop "%s" overschrijven?

en: Re-write Script
nl: Script herschrijven

en: Write Label
nl: Label schrijven

en: Write a label for this button
nl: Een label voor deze knop schrijven

en: Write Tooltip
nl: Knopinfo schrijven

en: Write a tooltip for this button
nl: Een knopinfo schrijven voor deze knop

en: Duplicate Button
nl: Knop dupliceren

en: Show the help for this button
nl: De hulp bij deze knop tonen

en: Edit Label
nl: Label bewerken

en: Edit the label of this button
nl: Het label van deze knop bewerken

en: Edit Tooltip
nl: Knopinfo bewerken

en: Edit the tooltip of this button
nl: De knopinfo bij deze knop bewerken

en: Copy to another Palette
nl: Naar een ander palet kopiëren

en: Copy this button to another palette
nl: Deze knop naar een ander palet kopiëren

en: Duplicate this button
nl: Deze knop dupliceren

en: Create a new button with the same effect
nl: Een nieuwe knop maken met hetzelfde effect

en: Remove from Palette
nl: Van palet verwijderen

en: Remove this button from this palette
nl: Deze knop van dit palet verwijderen

en: Appends the script that this button executes to the Scheme window
nl: Voegt het script dat met deze knop uitgevoerd wordt, toe aan het Scheme-venster

en: Uses the script in the Scheme Window as the one that this button executes when clicked, overwriting its old script
nl: Gebruikt het script in het Scheme-venster als het script dat met deze knop uitgevoerd wordt wanneer erop geklikt wordt, waarbij zijn oude script overschreven wordt

en: Move to Start
nl: Naar het begin verplaatsen

en: Moves this button to the start of the palette
nl: Verplaatst deze knop naar het begin van het palet

en: Move to End
nl: Naar het einde verplaatsen

en: Moves this button to the end of the palette
nl: Verplaatst deze knop naar het einde van het palet

en: Edit this Palette
nl: Dit palet bewerken

en: Edits the palette containing this button
nl: Bewerkt het palet dat deze knop bevat

en: Palette Button Activated
nl: Paletknop geactiveerd

en: Palette Name
nl: Paletnaam

en: Give name for Palette:
nl: Geef een naam voor het palet:

en: MyPalette
nl: MijnPalet

en: Create Custom Palette
nl: Aangepast palet maken

en: Palettes from Menus
nl: Paletten uit menu's

en: Playback properties
nl: Afspeeleigenschappen

en: The LilyPond executable program %s was not found - no typesetting will be possible
nl: Het LilyPond uitvoerbare programma %s werd niet gevonden - zetten zal niet mogelijk zijn

en: Preferences - Denemo
nl: Voorkeuren - Denemo

en: <span foreground="red"weight="bold">A few options may require re-start of Denemo!</span>
nl: <span foreground="red"weight="bold">Voor een paar opties kan het nodig zijn om Denemo opnieuw op te starten!</span>

en: Highlight the cursor
nl: De cursor markeren

en: Display general toolbar
nl: Algemene werkbalk weergeven

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
nl: Bedieningselementen voor inkomende MIDI-signalen weergeven

en: Display Controls for Playback
nl: Bedieningselementen voor afspelen weergeven

en: Display console pane
nl: Consolevenster weergeven

note: BOOLEANENTRY (_("Display lyrics pane"), lyrics_pane);
en: Display titles, controls etc
nl: Titels, bedieningselementen, enz. weergeven

en: Display Music Snippets
nl: Muziekfragmenten weergeven

en: Display menu of objects toolbar
nl: Menu van objectenwerkbalk weergeven

en: % Zoom
nl: % zoomen

en: % of display height per system
nl: % van de schermhoogte per systeem

note: * Preferences to do with commands
en: Command Behavior
nl: Commandogedrag

en: Profile
nl: Profiel

note: TEXTENTRY(_("Strict"), strictshortcuts)
en: Apply commands to selection if present
nl: Commando's toepassen op selectie, indien aanwezig

en: Spill notes over into next measure
nl: Noten laten overlopen in de volgende maat

en: (Chord Entry) Do not fill in tied note pitches
nl: (Akkoordinvoer) Geen overbonden toonhoogtes invullen

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
nl: Snelle instelling van sneltoetsen toestaan

en: Strict Shortcuts
nl: Strikte sneltoetsen

en: Menu Navigation by Keypress
nl: Menunavigatie met toetsaanslagen

en: Treat Return key as Movable Shortcut
nl: De Return-toets als een instelbare sneltoets behandelen

en: Turn on all Tooltips
nl: Alle knopinfo activeren

en: Show Shortcuts Used
nl: Gebruikte sneltoetsen tonen

en: Tooltip timeout in ms. (0 for default, -1 to use GTK tooltips - restart needed)
nl: Knopinfo-wachttijd in ms. (0 voor standaard, -1 om GTK-knopinfo te gebruiken - herstarten nodig)

en: Tooltip browse timeout in ms
nl: Knopinfo-bladerwachttijd in ms

en: Tooltip browse mode timeout in ms
nl: Knopinfo-bladermodus-verlooptijd in ms

note: * External (Helper) Programs
en: Externals
nl: Extern

en: Path to Lilypond
nl: Pad naar Lilypond

en: File/Internet Browser
nl: Bestands-/Internetbrowser

en: Image Viewer
nl: Afbeeldingsweergaveprogramma

en: Graphics Editor
nl: Afbeeldingsbewerkingsprogramma

en: Default Save Path
nl: Standaard opslagpad

en: Update the command set on startup
nl: Commandopakket bijwerken bij het opstarten

note: * Misc Menu
en: Auto-Typeset
nl: Automatisch zetten

en: Manually update the typeset score
nl: Handmatig bijwerken van de gezette partituur

en: Rate of re-typeset in ms
nl: Tempo waarin het zetten opnieuw gebeurt in ms

en: Type: (0=Range, 1=Movement, 2=Whole Score)
nl: Soort: (0=Bereik, 1=Beweging, 2=Hele partituur)

en: Measures before cursor
nl: Maten vóór de cursor

en: Measures after cursor
nl: Maten na de cursor

en: Staffs before cursor
nl: Notenbalken vóór de cursor

en: Staffs after cursor
nl: Notenbalken na de cursor

note: * Misc Menu
en: Miscellaneous
nl: Diverse

en: Re-use last settings on startup
nl: Laatste instellingen opnieuw gebruiken bij het opstarten

en: Default Font Name (Denemo)
nl: Standaard lettertypenaam (Denemo)

en: Default Font Size
nl: Standaard lettertypegrootte

en: Maximum Menu Size
nl: Maximale menugrootte

en: Playback Display Refresh
nl: Afspeelweergave vernieuwen

en: Page Turn Steps
nl: Stappen voor het omslaan van pagina's

en: Excerpt Resolution
nl: Uittrekselresolutie

en: Enable Thumbnails
nl: Miniatuurvoorbeelden inschakelen

en: Auto Open Sources on File Load
nl: Bronnen automatisch openen bij het laden van bestanden

en: Ignore Scheme Scripts on File Load
nl: Scheme-scripts negeren bij het laden van bestanden

en: Max recent files
nl: Max. recente bestanden

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

note: PASSWORDENTRY (_("Password for Denemo.org"), password)
en: Create Parts Layouts
nl: Partituuropmaken creëren

en: Autosave every
nl: Automatisch opslaan elke

en: second(s)
nl: second(en)

en: Compression
nl: Compressie

en: Play back entered notes immediately
nl: Ingevoerde noten onmiddellijk afspelen

en: MIDI key sound on measure end
      (0 = Off)
nl: MIDI-toetsgeluid aan het einde van de maat
      (0 = Uit)

en: Pitch Spelling Channel
nl: Kanaal voor toonhoogtespelling

en: Use Pitch Spelling
nl: Toonhoogtespelling gebruiken

en: % MIDI-in Dynamic Compression
nl: % MIDI-in dynamiekcompressie

en: Avoid abrupt damping
nl: Abrupte demping vermijden

en: Connect to port (left)
nl: Verbinden met poort (links)

en: Connect to port (right)
nl: Verbinden met poort (rechts)

en: Output device - Advanced Users Only!!
nl: Uitvoerapparaat - Alleen voor gevorderden!!

en: Sample rate
nl: Bemonsteringsfrequentie

en: Period size
nl: Periodegrootte

en: Maximum Recording Time (Secs)
nl: Maximale opnametijd (seconden)

en: % MIDI-in recording timeout (ms)
nl: % MIDI-in opnameverlooptijd (ms)

en: Rhythm Entry for MIDI in
nl: Ritme-invoer voor MIDI-ingang

en: Ignore MIDI in except for Note On/Off messages
nl: MIDI-ingang negeren behalve voor Noot Aan/Uit-berichten

en: MIDI backend
nl: MIDI-backend

en: Connect input to port
nl: Invoer verbinden met poort

en: Connect output to port
nl: Uitvoer verbinden met poort

en: Input device
nl: Invoerapparaat

en: Choose Soundfont
nl: Soundfont kiezen

en: Enable Reverb on soundfont
nl: Nagalm inschakelen op soundfont

en: Enable Chorus on soundfont
nl: Chorus inschakelen op soundfont

note: * Pitch Entry Parameters
en: Pitch Entry
nl: Toonhoogte-invoer

en: Temperament
nl: Temperatuur (muzikale stemming)

en: Use Overlays
nl: Overlappingen gebruiken

en: Continuous Entry
nl: Doorlopende invoer

en: Any changes to MIDI or AUDIO will not be effected until re-starting Denemo
nl: Wijzigingen aan MIDI of AUDIO worden pas doorgevoerd als Denemo opnieuw wordt gestart

en: Audio/MIDI Subsystem
nl: Audio/MIDI Subsysteem

en: Attempt to re-start the audio subsystem now?
nl: Het audiosubsysteem nu opnieuw proberen op te starten?

en: Custom LilyPond Score Block
nl: Aangepast LilyPond partituurblok

en: You will need to edit the LilyPond text to copy these edits from the standard scoreblock.
    It might be easier to edit your custom scoreblock directly. Abandon?
nl: U zult de LilyPond-tekst moeten bewerken om deze bewerkingen uit het standaard partituurblok te kopiëren.
    Het is misschien gemakkelijker om uw aangepast partituurblok rechtstreeks te bewerken. Afbreken?

note: g_assert (si != NULL);
en: Score properties
nl: Partituureigenschappen

en: Display Layout
nl: Weergave-indeling

en: Measure width (pixels):
nl: Maatbreedte (pixels):

en: Staff spacing (pixels):
nl: Notenbalkafstand (pixels):

en: Paper Size
nl: Papierformaat

en: Font Size
nl: Lettertypegrootte

en: Lilypond Version
nl: Lilypond-versie

en: Portrait
nl: Staand

en: Landscape
nl: Liggend

en: Only alphanumeric characters are allowed - part name unchanged
nl: Alleen alfanumerieke tekens zijn toegestaan - de naam van de partij blijft ongewijzigd

en: The setting for the loudness of this staff will ignored (or at least modified) by the setting of the dynamic compression preference you have.
    See Preferences Dialog, Audio Tab or Playback Controls "Always Full Volume" checkbox.
nl: De instelling voor de luidheid van deze notenbalk wordt genegeerd (of op zijn minst gewijzigd) door de dynamiekcompressievoorkeur die u heeft ingesteld.
    Zie keuzevakje "Altijd volledig volume" van het dialoogvenster Voorkeuren, het tabblad Audio of de Bedieningselementen voor afspelen.

en: This staff will no longer auto-adjust its height to the staff content
nl: Bij deze notenbalk zal de hoogte niet langer automatisch aangepast worden aan zijn inhoud

note: Print appearance tab
en: Typeset Appearance
nl: Aanblik van het zetwerk

en: Part name (a-z,0-9):
nl: Partijnaam (a-z,0-9):

en: All staffs with the same part name will be typeset with the Print Part command. Use a blank part name for staffs that should be printed with every part. Only alphabetic characters, space and numerals are allowed
nl: Alle notenbalken met dezelfde partijnaam zullen met het commando Partij Afdrukken worden gezet. Gebruik een lege partijnaam voor notenbalken die bij elke partij moeten worden afgedrukt. Alleen tekens uit het alfabet, spaties en cijfers zijn toegestaan

en: Sub Part name:
nl: Naam sub-partij:

en: If a single part (e.g. piano) has more than one staff they should be named here.
nl: Als één enkele partij (bijv. piano) meer dan één notenbalk heeft, zouden deze hier een naam moeten krijgen.

note: gtk_widget_grab_focus (entrywidget);
en: Space above:
nl: Ruimte boven:

en: Space below:
nl: Ruimte onder:

en: Number of Display Staff Lines:
nl: Aantal notenbalklijnen op het scherm:

en: MIDI Instrument:
nl: MIDI-instrument:

en: Transposition:
nl: Transpositie:

en: Always Full Volume
nl: Altijd volledige geluidssterkte

en: Master Volume:
nl: Hoofdvolume:

note: BOOLEANENTRY("Override MIDI Channel/Program", midi_prognum_override);
en: Channel:
nl: Kanaal:

en: Program:
nl: Programma:

en: Staff
nl: Notenbalk

en:  is using the same MIDI channel as this staff, but a different MIDI instrument - this won't work. Choose a different channel.
nl:  gebruikt hetzelfde MIDI-kanaal als deze notenbalk, maar een ander MIDI-instrument - dit zal niet werken. Kies een ander kanaal.

en: My Script
nl: Mijn script

en: Creates a button for the script
nl: Maakt een knop voor het script

en: Empty scheme script
nl: Leeg scheme-script

en: To create a new command in the menu system that will execute the Scheme script in the pane below follow these steps:
     1) Choose an already existing command in the menu system which you want your new command to come after.
     2) Right Click on that command and select the option to create a new menu item
     3) Give a unique name for this command (hint: prefix the command with your own initials)
     4) Give the label and then the tooltip for the command
     5) When exiting Denemo choose to save you new command(s).
nl: Volg deze stappen om een nieuw commando in het menusysteem te maken dat het Scheme-script in het onderstaande deelvenster zal uitvoeren:
     1) Kies een reeds bestaand commando in het menusysteem waarachter uw nieuwe commando moet komen.
     2) Klik met de rechtermuisknop op dat commando en selecteer de optie om een nieuw menu-item te maken
     3) Geef een unieke naam aan dit commando (hint: voeg vooraan uw eigen initialen toe aan de commandonaam)
     4) Geef het label en vervolgens de knopinfo op voor het commando
     5) Kies bij het verlaten van Denemo om uw nieuwe commando('s) op te slaan.

en: No script in the Scheme Window
nl: Geen script in het Scheme-venster

en: Turning off Recording scheme
nl: Scheme-opname uitschakelen

en: Save Scheme Text as...
nl: Scheme-tekst opslaan als...

en: File already exists
nl: Bestand bestaat reeds

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
nl: Het bestand %s bestaat reeds.
    Wilt u het overschrijven?

en: If you have loaded this script from a menu item or palette button then you must save it using a right click on that same menu item or palette button (and choosing "Save Script from Scheme Window").
    Otherwise use "Save As" from this menu.
nl: Als u dit script vanuit een menu-item of paletknop hebt geladen, moet u het opslaan door met de rechtermuisknop op datzelfde menu-item of diezelfde paletknop te klikken (en te kiezen voor "Script uit scheme-venster opslaan").
    Anders moet u "Opslaan als" uit dit menu kiezen.

en: Overwrite this file?
nl: Dit bestand overschrijven?

en: Blank out this file?
nl: Dit bestand leegmaken?

en: Saved File
nl: Opgeslagen bestand

en: Scheme text changed
nl: Scheme-tekst is gewijzigd

en: 
    Do you want to save the changes in a new file?
nl: 
    Wilt u de wijzigingen in een nieuw bestand opslaan?

en: 
    Do you want to save the changes in %s ?
nl: 
    Wilt u de wijzigingen opslaan in %s ?

en: Denemo Scheme Script
nl: Denemo Scheme-script

en: Open File
nl: Bestand openen

en: A Scheme command line interface. Type an expression here and press Enter to evaluate and display the result in the terminal. (On windows, use denemo-console.exe to get a terminal)
nl: Een commandoregelinterface voor scheme. Typ hier een expressie en druk op Enter om het resultaat uit te werken en weer te geven in de terminal. (Gebruik in Windows denemo-console.exe om een terminal te krijgen)

en: Execute Script
nl: Script uitvoeren

en: Executes the Scheme in the script window below. If an error is thrown this will give a message in the terminal.
nl: Voert het Scheme uit in het onderstaande scriptvenster. Als er een fout wordt gegenereerd, geeft dit een bericht in de terminal.

en: Create Button
nl: Knop aanmaken

en: Create a palette button for the Scheme in the script window below.
nl: Een paletknop voor het Scheme maken in het onderstaande scriptvenster.

en: Create Menu Item
nl: Een menu-item aanmaken

en: Steps you through creation of a Denemo command in the menu system to execute the Scheme script.
nl: Begeleidt u doorheen het aanmaken van een Denemo-commando in het menusysteem om het Scheme-script uit te voeren.

en: Erase the current script
nl: Het huidige script wissen

en: Load a script file
nl: Een scriptbestand laden

en: Open Initialization Script
nl: Initialisatiescript openen

en: Load the script file which will be executed on each newly opened score
nl: Het scriptbestand laden dat op elke nieuw geopende partituur zal worden uitgevoerd

en: Save this script to the file it was loaded from
nl: Dit script opslaan in het bestand van waaruit het werd geladen

en: Save as…
nl: Opslaan als…

en: Save this as a new file
nl: Dit als een nieuw bestand opslaan

en: Find
nl: Zoeken

en: Replace
nl: Vervangen

en: Record Scheme Script
nl: Scheme-script opnemen

en: Start recording commands into the Scheme script text window
nl: Beginnen met het opnemen van commando's in het Scheme-script tekstvenster

en: Change initial time signature
nl: De initiële maatsoort veranderen

en: Insert time signature change
nl: Maatsoortverandering invoegen

en: Enter desired time signature:
nl: Gewenste maatsoort invoeren:

en: Current Staff Only
nl: Enkel huidige notenbalk

en: Go to measure
nl: Naar maat gaan

en: Go to measure:
nl: Ga naar maat:

en: Customize tuplet multiplier
nl: Multiplicator van antimetrische figuur aanpassen

en: Numerator
nl: Teller

en: Denominator
nl: Noemer

en: Virtual Keyboard requires Denemo to be built with GTK3 or higher
nl: Virtueel toetsenbord vereist dat Denemo is gebouwd met GTK3 of hoger

en: Virtual MIDI keyboard
nl: Virtueel MIDI-toetsenbord

en: Modifying the LilyPond Text
nl: De LilyPond-tekst wijzigen

en: Give LilyPond syntax to be emitted by this Denemo Directive
nl: LilyPond-syntaxis opgeven die door deze Denemo-richtlijn moet worden geproduceerd

en: This directive currently creates no LilyPond via its postfix field, use the Advanced Edit instead
nl: Deze richtlijn creëert momenteel geen LilyPond via zijn achtervoegselveld, gebruik Geavanceerd Bewerken in de plaats

en: Help
nl: Hulp

en: This is a Directive object.
    Double click on it to get information about it.
nl: Dit is een Richtlijnobject.
    Dubbelklik erop om er informatie over te krijgen.

en: Edit Similar
nl: Soortgelijke bewerken

en: Object Inspector
nl: Objectcontroleur

en: No help!
nl: Geen hulp!

en: All inclusion criteria are set on this directive
nl: Alle insluitingscriteria zijn bij deze richtlijn ingesteld

en: No inclusion criterion is set on this directive
nl: Er is geen insluitingscriterium ingesteld bij deze richtlijn

en: Conditional on Layout
nl: Voorwaardelijk op de opmaak

en: : For all layouts
nl: : Voor alle opmaken

en: Only when an Inclusion Criterion set
nl: Enkel wanneer een insluitingscriterium is ingesteld

en: Drop an Inclusion Criterion
nl: Een insluitingscriterium laten vallen

en: No Denemo Directive here
nl: Geen Denemo-richtlijn hier

en: : Allow for a layout
nl: : Toestaan voor een opmaak

en: : Ignore for a layout
nl: : Negeren voor een opmaak

en: y
nl: j

en: Cursor is not inside selection
nl: Cursor is niet binnen selectie

en: Object of type
nl: Object van het type

en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
nl: Versleep nu de bedieningspunten om de gewenste vorm te maken - als u klaar bent, klikt u weg van een bedieningspunt

en: Slur Re-shaped
nl: Opnieuw vormgegeven legatoboog

en: To re-shape curves it is better to have the control points marked.
    Use the right click menu to turn these on before invoking this command.
    However, as this is not working well for multiple staffs, you can do without -
    dismiss this dialog and
    simply click on four points: the start of the curve, two points outside along its length and the end point.
nl: Om bogen opnieuw vorm te geven is het beter dat de bedieningspunten gemarkeerd zijn.
    Gebruik het menu van de rechtermuisknop om deze te activeren voordat u dit commando oproept.
    Omdat dit echter niet goed werkt voor meerdere notenbalken, kunt u ook zonder -
    sluit dit dialoogvenster en
    klik eenvoudig op vier punten: het begin van de boog, twee punten erbuiten langsheen zijn lengte en het eindpunt.

en: Now click on the control point at the left end of the slur
    Control points are marked by red crosses
nl: Klik nu op het bedieningspunt aan het linker uiteinde van de legatoboog
    De bedieningspunten zijn aangegeven met rode kruisjes

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
nl: Klik nu op het tweede bedieningspunt van de legatoboog, het volgende rode kruis rechts

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
nl: Klik nu op het derde bedieningspunt van de legatoboog, het volgende rode kruis rechts

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
nl: Klik nu op het laatste bedieningspunt aan het einde van de legatoboog, het laatste rode kruis rechts

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest (Positioning will be done with respect to this height)
nl: Klik eerst op de middellijn van de notenbalk in overeenstemming met nootkop/rust (Positionering zal gebeuren ten opzichte van deze hoogte)

en: Tie Re-shaped
nl: Opnieuw vormgegeven overbinding

en: Now click on the control point at the left end of the tie
    Control points are marked by red crosses
nl: Klik nu op het bedieningspunt aan het linker uiteinde van de overbinding
    De bedieningspunten zijn aangegeven met rode kruisjes

en: Now click second control point of the tie, the next red cross to the right
nl: Klik nu op het tweede bedieningspunt van de overbinding, het volgende rode kruis rechts

en: Now click third control point of the tie, the next red cross to the right
nl: Klik nu op het derde bedieningspunt van de overbinding, het volgende rode kruis rechts

en: Now click last control point at the end of the tie, the last red cross to the right
nl: Klik nu op het laatste bedieningspunt aan het einde van de overbinding, het laatste rode kruis rechts

en: Restore Default Slur Shape/Position
nl: Standaard legatoboog-vorm/positie herstellen

en: Removes your customization of this slur
nl: Verwijdert uw aanpassingen aan deze legatoboog

en: Restore Default Tie Shape/Position
nl: Standaard overbindings-vorm/positie herstellen

en: Removes your customization of this tie
nl: Verwijdert uw aanpassingen aan deze overbinding

en: Hint Slur Position
nl: Legatoboogpositie suggereren

en: Edit Slur Shape
nl: Legatoboogvorm bewerken

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
nl: Klik eerst op de nootkop van de noot waar de legatoboog begint

en: Not a slur start - cancelled
nl: Geen legatoboogbegin - geannuleerd

en: Edit Tie Shape
nl: Overbindingsvorm bewerken

en: To re-position stuff attached to notes accurately you need to have the locations of the objects marked with red dots.
    You can use the right click menu to turn these on before invoking this command. However, since this marking code is only working well for single staffs, you can go ahead without.
    To do this dismiss this dialog and guess at where the red spot is on the object.
nl: Om zaken die aan noten gekoppeld zijn, nauwkeurig te verplaatsen, moeten de locaties van de objecten met rode stippen gemarkeerd zijn.
    U kunt het menu van de rechtermuisknop gebruiken om deze in te schakelen voordat u dit commando uitvoert. Aangezien deze markeringscode echter alleen goed werkt voor enkele notenbalken, kunt u ook zonder.
    Om dit te doen moet u dit dialoogvenster sluiten en raden waar de rode stip zich op het object bevindt.

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest
    (Positioning will be done with respect to this height)
nl: Klik eerst op de middellijn van de notenbalk in overeenstemming met nootkop/rust
    (Positionering zal gebeuren ten opzichte van deze hoogte)

en: Now click on the position desired for the object
nl: Klik nu op de gewenste positie voor het object

en: Re-positioned
nl: Opnieuw gepositioneerd

note: TupletPosition
en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: Auto
nl: Automatisch

en: Padding
nl: Vulling

en: Give amount of padding required around this item (in staff spaces)
nl: Geef de hoeveelheid vulling die nodig is rond dit item (in notenbalkruimtes)

en: Give relative font size:
nl: Geef relatieve lettergrootte:

en: Object Editor
nl: Objectbewerker

en: Play From Here
nl: Vanaf hier afspelen

en: Up/Down
nl: Omhoog/Omlaag

note: FIXME the value is relative to the centre line of the staff, this gets relative to the tr sign. need to use d-GetNewTarget to find the notehead position, then use its mid_c_offset to get the centre line value beaming does not come here, it is on Note target-type this dragging rests is target = (CHOR
en: Offset Position
nl: Positieverschuiving

en: Line Break
nl: Regeleinde

en: Start a new line here
nl: Hier een nieuwe regel beginnen

en: Start a new page here
nl: Hier een nieuwe pagina beginnen

en: Three Beams Right (Off/On)
nl: Drie waardestrepen rechts (Aan/Uit)

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon drie waardestrepen aan de rechterkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: Three Beams Left (Off/On)
nl: Drie waardestrepen links (Aan/Uit)

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon drie waardestrepen aan de linkerkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: Two Beams Right (Off/On)
nl: Twee waardestrepen rechts (Aan/Uit)

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon twee waardestrepen aan de rechterkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: Two Beams Left (Off/On)
nl: Twee waardestrepen links (Aan/Uit)

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon twee waardestrepen aan de linkerkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: One Beam Right (Off/On)
nl: Een waardestreep rechts (Aan/Uit)

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon één waardestreep aan de rechterkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: One Beam Left (Off/On)
nl: Een waardestreep links (Aan/Uit)

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
nl: Gewoon één waardestreep aan de linkerkant plaatsen of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: Chop to One Beam
nl: Verminderen tot één waardestreep

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
nl: Het aantal waardestrepen tussen deze en de volgende noot verminderen tot slechts één waardestreep

en: Chop Gap in Beam
nl: Waardestreep onderbreken

en: Remove the beaming between this and the next note
nl: De waardestrepen tussen deze en de volgende noot verwijderen

en: No Beam (Off/On)
nl: Geen waardestreep (Aan/Uit)

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
nl: Deze noot/dit akkoord zonder waardestreep laten of een eerdere aanroep van dit commando ongedaan maken

en: Change beam angle/position
nl: Waardestreep-hoek/positie wijzigen

en: Allows you to drag the ends of the beam
nl: Hiermee kunt u de uiteinden van de waardestreep verslepen

en: Hint Slur Angle/Position
nl: Legatoboog-hoek/positie suggereren

en: Allows you to drag the ends of the slur
nl: Hiermee kunt u de uiteinden van de legatoboog verslepen

en: Change Slur Shape
nl: Legatoboogvorm wijzigen

en: Allows you to drag the control points of the slur
nl: Hiermee kunt u de bedieningspunten van de legatoboog verslepen

en: Change Tie Shape
nl: Overbindingsvorm wijzigen

en: Allows you to drag the control points of the tie
nl: Hiermee kunt u de bedieningspunten van de overbinding verslepen

en: Edit Directive tagged
nl: Richtlijn met tag bewerken

en: Place above staff
nl: Boven notenbalk plaatsen

en: Place below staff
nl: Onder notenbalk plaatsen

en: Set Relative Font Size
nl: Relatieve lettergrootte instellen

en: Offset Position (All)
nl: Positieverschuiving (alle)

en: Offset Position (One)
nl: Positieverschuiving (één)

en: Edit Text
nl: Tekst bewerken

en: Set Padding
nl: Vulling instellen

en: Restore Position
nl: Positie herstellen

en: Nudge Position
nl: Positieverschuiving

en: Amount (+/-) to nudge in horizontal direction
nl: In horizontale richting te verschuiven aantal (+/-)

en: Amount (+/-) to nudge in vertical direction
nl: In verticale richting te verschuiven aantal (+/-)

en: Extra space above (0):
nl: Extra ruimte erboven (0):

en: Give font magnification required (+/-) 0
nl: Vereiste lettertypevergroting opgeven (+/-) 0

en: Give a name applying to the whole score
nl: Een naam opgeven die van toepassing is op de hele partituur

en: End the selection at a note
nl: De selectie beëindigen op een noot

en: Start the selection at a note
nl: De selectie beginnen op een noot

en: You had book titles for this score. These are being dropped. To re-instate them, re-set the title as a book title.
nl: U had boektitels voor deze partituur. Deze worden verwijderd. Om deze opnieuw in te stellen, moet u de titel opnieuw instellen als een boektitel.

en: Please enter a transpose interval
nl: Voer een transpositie-interval in

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
nl: Voer een transpositie-interval in of twee noten in Lilypond-syntaxis.
    
    Voorbeeld: m2 kleine secunde, M2 grote secunde, p5 kwint, T tritonus.
    Of:  c' e' voor een grote terts.

en: This definition is not loaded ... trying to load
nl: Deze definitie is niet geladen ... laden wordt geprobeerd

en: Movement Titles
nl: Bewegingstitels

en: Give
nl: Opgeven

en: dedication
nl: opdracht

en: title
nl: titel

en: subtitle
nl: ondertitel

en: subsubtitle
nl: onder-ondertitel

en: poet
nl: tekstdichter

en: composer
nl: componist

en: meter
nl: maat

en: arranger
nl: arrangeur

en: tagline
nl: slagzin

en: piece
nl: stuk

en: Switch to Simple Titles
nl: Naar eenvoudige titels overschakelen

en: You have simple titles created by an earlier version of Denemo.
    You can only edit these with 1.2.4 or earlier versions.
    You can delete them in the score and movement editor and then re-instate them.
nl: U hebt eenvoudige titels gemaakt met een eerdere versie van Denemo.
    U kunt deze alleen bewerken met versie 1.2.4 of eerdere versies.
    U kunt ze verwijderen in de partituur- en bewegingseditor en ze dan opnieuw invoegen.

en: Give Spacing:
nl: Geef afstand op:

en: Give distance
nl: Afstand opgeven

en: System to System Minimum Distance
nl: Minimumafstand van systeem tot systeem

en: Give padding
nl: Vulling opgeven

en: System to System Padding
nl: Systeem tot systeem vulling

en: Give stretchability
nl: Rekbaarheid opgeven

en: System to System Stretchability
nl: Systeem tot systeem rekbaarheid

en: Mute Staff
nl: Notenbalk dempen

en: Unmute Staff
nl: Dempen van de notenbalk opheffen

en: (Print) Show Staff
nl: (Afdrukken) Notenbalk tonen

en: (Print) Hide Staff
nl: (Afdrukken) Notenbalk verbergen

en: (Display) Show Staff
nl: (Weergave) Notenbalk tonen

en: (Display) Hide Staff
nl: (Weergave) Notenbalk verbergen

en: (Display) Auto Adjust Staff Height
nl: (Weergave) Notenbalkhoogte automatisch aanpassen

en: Staff spacing will be automatically adjusted
nl: De notenbalkafstand zal automatisch aangepast worden

en: (Display) Show All Staffs
nl: (Weergave) Alle notenbalken tonen

en: (Display) Hide All Other Staffs
nl: (Weergave) Alle andere notenbalken verbergen

en: Movement Editor
nl: Bewegingseditor

en: This sets the visibility/mute and other properties for the whole movement
nl: Dit stelt de zichtbaarheid/demping en andere eigenschappen in voor de hele beweging

en: Staff number
nl: Notenbalknummer

en: Staffs have different properties:
nl: Notenbalken hebben verschillende eigenschappen:

en: Different number of measures in staff
nl: Verschillend aantal maten in notenbalk

en: Comparing Music
nl: Muziek vergelijken

en: Continue Searching?
nl: Doorgaan met zoeken?

en: Extra staff(s) in one score.
nl: Extra notenbalk(en) in één partituur.

en: No Title
nl: Geen titel

en: No Composer
nl: Geen componist

en: Customized Beaming Command - use Advanced Edit
nl: Aangepast commando voor het plaatsen van waardestrepen - gebruik Geavanceerd Bewerken

en: This Directive modifies the slur shape - you can further edit the slur shape in the Print View window, or delete this directive to return to the default shape
nl: Deze richtlijn wijzigt de vorm van de legatoboog - u kunt de vorm van de legatoboog verder bewerken in het venster Afdrukweergave, of deze richtlijn verwijderen om terug te keren naar de standaardvorm

en: Select a palette by clicking on one of its buttons.
    Thereafter use a keyboard shortcut to invoke this command
    and then type any label from the palette followed by <Return>
    You can cut the label short (it clicks the first button that matches).
nl: Selecteer een palet door op een van zijn knoppen te klikken.
    Gebruik daarna een sneltoets om dit commando op te roepen
    en typ vervolgens een label uit het palet, gevolgd door <Return>
    U kunt het label verkorten (het klikt op de eerste knop die overeenkomt).

en: Activate Palette Button
nl: Paletknop activeren

en: Allows you "click" a palette button by typing the label. Use a keyboard shortcut to start this command, then type the label followed by Return. The last used palette is the active one. Click on the menu item for this command for more help.
nl: Hiermee kunt u op een paletknop "klikken" door het label te typen. Gebruik een sneltoets om dit commando te starten en typ vervolgens het label gevolgd door Return. Het laatst gebruikte palet is het actieve. Klik op het menu-item voor dit commando voor meer hulp.

en: Non Printing
nl: Niet afdrukken

en: Slur Start
nl: Begin van legatoboog

en: Slur End
nl: Einde van legatoboog

en: Tied Note
nl: Overbonden noot

en: Tuplet Start
nl: Begin antimetrische figuur

en: Tuplet End
nl: Einde antimetrische figuur

en: Key Change
nl: Toonsoortverandering

en: Stems Direction
nl: Nootstokrichting

en: Nothing in this movement can be searched for (no ties, slurs, time signature changes, tuplets, directives etc).
nl: Niets in deze beweging kan worden opgezocht (geen overbindingen, legatobogen, maatsoortwijzigingen, antimetrische figuren, richtlijnen, enz.).

en: Choose, Seek &amp; Edit
nl: Kiezen, zoeken &amp; bewerken

en: Creates a menu of all the types of objects that can be searched for in this movement. Selecting one moves the cursor to the next object of that type which can then be edited, or further searches made.
nl: Creëert een menu met alle soorten objecten waarnaar in deze beweging kan worden gezocht. Als u er een selecteert, gaat de cursor naar het volgende object van dat type, dat vervolgens kan worden bewerkt, of er kan verder worden gezocht.

en: Convert GM-Drum to User-Drum
nl: GM-Drum omzetten naar Gebruikers-Drum

en: Converts between the midi-drum notation and a user-drum notation. The user can set his/her drummap in a template in ~/.denemo/templates or choose any other copy he made of the template file to have drummaps for different drummers available.
nl: Converteert tussen de midi-drumnotatie en een gebruikersdrumnotatie. De gebruiker kan zijn/haar drumschema instellen in een sjabloon in ~/.denemo/templates of een andere kopie kiezen die hij/zij van het sjabloonbestand heeft gemaakt om drumschema's voor verschillende drummers beschikbaar te hebben.

en: Deleted
nl: Verwijderd

en:  at cursor.
nl:  bij de cursor.

en: No Directive at Cursor Position
nl: Geen richtlijn bij de cursorpositie

en: Delete Directive at Cursor.
nl: Richtlijn bij de cursor verwijderen.

en: Deletes a Denemo Directive at the cursor. This may be a standalone directive or one attached to a object. Position the cursor at the note height when the directive is attached to just one note in a chord, alternatively not at a note height if the directive is attached to the chord as a whole.
nl: Verwijdert een Denemo-richtlijn bij de cursor. Dit kan een op zichzelf staande richtlijn zijn of een richtlijn die aan een object is gekoppeld. Plaats de cursor op de noothoogte wanneer de richtlijn aan slechts één noot in een akkoord is gekoppeld, of niet op een noothoogte als de richtlijn aan het akkoord als geheel is gekoppeld.

en: Delete Selection/Object/Empty Measure
nl: Selectie/Object/Lege maat verwijderen

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
nl: Wist één enkel object bij de cursor, een lege maat of de volledige selectie.

note: RemoveCustomizedButtons
en: Destroy Button Customization
nl: Knopaanpassingen wissen

en: Removes the file that creates customized buttons on the title bar (and any other scheme you have added to the startup script).
nl: Verwijdert het bestand dat aangepaste knoppen op de titelbalk maakt (en elk ander scheme dat u aan het opstartscript hebt toegevoegd).

en: Delete in Stages
nl: Stap voor stap verwijderen

en: Deletes the object at/before the cursor. For Notes/Chords/Rests it deletes stage by stage. First it removes notes until just a non-printing rest remains, then deletes that.
nl: Verwijdert het object op/voor de cursor. Voor noten/akkoorden/rusten wordt stap voor stap verwijderd. Eerst worden noten verwijderd totdat er alleen een niet-afdrukbare rust overblijft, en vervolgens wordt die verwijderd.

en: Delete All
nl: Alles verwijderen

en: Execute Scheme on all
nl: Scheme uitvoeren op alles

en: You must choose a type of object to edit first
nl: U moet eerst een type object kiezen om te bewerken

en: Edit All of Type
nl: Alles bewerken van het type

en: Resumes the last Seeking/Editing/Deleting operation. All objects of the type last searched for will be sought again, from the cursor onwards.
nl: Hervat de laatste zoek-/bewerkings-/verwijderingsoperatie. Alle objecten van het type waarnaar laatst gezocht werd, zullen opnieuw opgezocht worden, te beginnen vanaf de cursor.

note: EditScoreAndMovementDirectives
en: Edit Score/Movement Directives
nl: Partituur-/bewegingsrichtlijnen bewerken

en: Collects together all the Score Directives and the Movement Directives for the current movement and allows advanced (low-level) edit of any of them. This is a convenience command if you do not know the directive you are looking for.
nl: Verzamelt alle Partituur- en Bewegingsrichtlijnen voor de huidige beweging en maakt geavanceerde bewerking (op basisniveau) van elk van hen mogelijk. Dit is een handig commando als u niet weet naar welke richtlijn u op zoek bent.

en: Continue Seeking
nl: Doorgaan met zoeken

en:  Directives
nl:  Richtlijnen

en:  on Noteheads
nl:  voor Nootkoppen

en: Edit
nl: Bewerken

en:  on Notehead
nl:  voor Nootkop

en:  on Chords/Notes/Rests
nl:  voor Akkoorden/Noten/Rusten

en:  Directive
nl:  Richtlijn

en:  on this Chord/Note/Rest
nl:  voor dit/deze Akkoord/Noot/Rust

en:  Objects
nl:  Objecten

en: Change to Printing
nl: Overschakelen naar afdrukken

en: Continue seeking slur start positions
nl: Doorgaan met zoeken naar legatoboogbeginposities

en: Delete Slur
nl: Legatoboog verwijderen

en: Continue seeking slur end positions
nl: Doorgaan met zoeken naar legatoboogeindposities

en: Continue seeking tied notes
nl: Doorgaan met zoeken naar overbonden noten

en: Delete Tie
nl: Overbinding verwijderen

en: Continue seeking tuplet start objects
nl: Doorgaan met zoeken naar begin-antimetrische-figuur-objecten

en: Continue seeking tuplet end objects
nl: Doorgaan met zoeken naar einde-antimetrische-figuur-objecten

en: Continue seeking time signature change objects
nl: Doorgaan met zoeken naar maatsoortveranderingsobjecten

en: Continue seeking clef change objects
nl: Doorgaan met zoeken naar sleutelveranderingsobjecten

en: Continue seeking key signature change objects
nl: Doorgaan met zoeken naar voortekeningveranderingsobjecten

en: Continue seeking stem direction change objects
nl: Doorgaan met zoeken naar nootstokrichtingveranderingsobjecten

en:  on Time Signature Change Objects
nl:  bij maatsoortveranderingsobjecten

en:  on Clef Change Objects
nl:  bij sleutelveranderingsobjecten

en:  on Key Change Objects
nl:  bij toonsoortveranderingsobjecten

en:  on Voice Change objects
nl:  bij stemveranderingsobjecten

en: Must choose type of object to be edited/deleted
nl: U moet het type object kiezen dat moet worden bewerkt/verwijderd

en: Cannot resume - no previous search.
    Offering a menu of all possible searches instead.
nl: Kan niet hervatten - geen eerdere zoekopdracht.
    In plaats daarvan wordt een menu geboden van alle mogelijke zoekopdrachten.

en: Attributes and Directives attached to noteheads, chords (including notes and rests) and standalone objects are supported - position the cursor on a notehead for directives on that notehead or off the noteheads for directives on a chord/note/rest, or on any other sort of object in the music. 
    Alternatively, use "Choose, Seek and Edit" command to select from a list of types of directives in the movement to seek for.
nl: Attributen en richtlijnen die gekoppeld zijn aan nootkoppen, akkoorden (inclusief noten en rusten) en zelfstandige objecten worden ondersteund - plaats de cursor op een nootkop voor richtlijnen voor die nootkop of naast de nootkoppen voor richtlijnen voor een akkoord/noot/rust of voor elk andere soort object in de muziek. 
    U kunt ook de opdracht "Kiezen, zoeken en bewerken" gebruiken om een keuze te maken uit een lijst met soorten richtlijnen in de beweging waarnaar moet worden gezocht.

en: Wrap to first movement
nl: Doorlopen naar de eerste beweging

en: Wrap to next movement
nl: Doorlopen naar de volgende beweging

en: Wrap to beginning
nl: Doorlopen naar het begin

en: Finished
nl: Afgewerkt

en: Edit Here (and ...)
nl: Hier bewerken (en ...)

en: Seek and edit Denemo Directives starting with the one at the cursor and optionally similar ones following. Position the cursor on a particular notehead to edit directives attached to individual noteheads (such as fingering), otherwise you will edit directives attached at the chord level (such as beaming).
nl: Denemo-richtlijnen zoeken en bewerken, te beginnen met die bij de cursor en eventueel daaropvolgende gelijkaardige richtlijnen. Plaats de cursor op een bepaalde nootkop om richtlijnen te bewerken die aan individuele nootkoppen zijn gekoppeld (zoals vingerzetting), anders bewerkt u richtlijnen die gekoppeld zijn aan het akkoordniveau (zoals waardestrepen plaatsen).

en: Type Snippet Number 1,2...
nl: Typ fragmentnummer 1,2 ...

en: To use this function correctly you need to give the number of the snippet to be inserted
nl: Om deze functie correct te gebruiken, moet u het nummer van het in te voegen fragment opgeven

en: Insert Nth Snippet
nl: N-de fragment invoegen

en: Pastes the Nth snippet into the score at the cursor position. Follow with the number 1,2,... of the snippet to be inserted
nl: Plakt het N-de fragment in de partituur op de cursorpositie. Voeg het nummer 1,2, ... van het in te voegen fragment toe

en: Start Emacs 2-key Shortcut
nl: Een Emacs-sneltoets van twee toetsen starten

en: Initiates a 2-key sequence, emacs style.
nl: Initieert een sequentie van 2 toetsen, volgens de emacs-stijl.

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
nl: Een omgekeerde tekenreeks invoegen als binair ritme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
nl: Een tekenreeks opgeven om een ritme te genereren uit zijn ascii-tekens in binaire codering. De tekenreeks wordt omgekeerd voordat deze wordt geconverteerd.

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
nl: Een omgekeerde tekenreeks invoegen als omgekeerd binair ritme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
nl: Een tekenreeks opgeven om een ritme te genereren uit zijn ascii-tekens in binaire codering. De tekenreeks wordt omgekeerd voordat deze wordt geconverteerd. Het ritme voor elke letter wordt omgekeerd voordat deze wordt ingevoegd.

en: Insert String as Binary Rhythm
nl: Een tekenreeks invoegen als binair ritme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding
nl: Een tekenreeks opgeven om een ritme te genereren uit zijn ascii-tekens in binaire codering

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
nl: Een tekenreeks invoegen als omgekeerd binair ritme

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
nl: Een tekenreeks opgeven om een ritme te genereren uit zijn ascii-tekens in binaire codering. Het ritme voor elke letter wordt omgekeerd voordat deze wordt ingevoegd.

en: Insert Shuffled Pool
nl: Een dooreengeschudde pool invoegen

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
nl: Voegt alle noten in willekeurige volgorde in vanuit een door de gebruiker gespecificeerde pool van noten in de Lilypond-syntaxis

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
nl: Geselecteerde objecten spiegelen (as = cursor)

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
nl: De geselecteerde noten spiegelen. De cursorpositie vormt de as.

en: Reverse Selected Objects
nl: Geselecteerde objecten ongedaan maken

en: Revert selected objects
nl: Geselecteerde objecten herstellen

en: Shuffle Selected Objects
nl: Geselecteerde objecten dooreenschudden

en: Shuffle the selected objects
nl: De geselecteerde objecten dooreenschudden

en: Sort Selection (Ascending)
nl: Selectie sorteren (oplopend)

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
nl: Alle noten in de selectie in oplopende volgorde sorteren.

en: Sort Selection (Descending)
nl: Selectie sorteren (aflopend)

en: Sort all notes in the selection, descending order.
nl: Alle noten in de selectie in aflopende volgorde sorteren.

en: Twelve Tone Row
nl: Reeks van twaalf tonen

en: Generates twelve notes of the prevailing duration, each is unique so the whole chromatic range gets inserted in a random manner.
nl: Genereert twaalf noten met de heersende duur, waarbij elke noot uniek is, zodat het hele chromatische bereik op een willekeurige manier wordt ingevoegd.

en: Note from Pool
nl: Noot uit de pool

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
nl: Voegt één noot in uit een door de gebruiker gespecificeerde pool van noten in de Lilypond-syntaxis

note: Part of NotationMagick
en: Chromatic within Clef Range
nl: Chromatisch binnen sleutelbereik

en: Insert a random note within clef range. Full chromatic spectrum.
nl: Een willekeurige noot invoegen binnen het bereik van de sleutel. Volledig chromatisch spectrum.

note: Part of NotationMagick
en: asd
nl: wdn

en: Insert a random note within clef range, only diatonic notes according to current keysignature.
nl: Een willekeurige noot invoegen binnen het bereik van de sleutel, alleen diatonische noten volgens de huidige voortekening.

en: Swapped
nl: Omgewisseld

en: Badly placed Passage marker. Mark passages only in the upper staff.
nl: Slecht geplaatste passagemarkering. Markeer passages alleen in de bovenste notenbalk.

en: Unable to find corresponding passage end.
nl: Kan het overeenkomstige einde van de passage niet vinden.

en: Unable to find corresponding passage start.
nl: Kan het overeenkomstige begin van de passage niet vinden.

en: No staff below to swap passages with.
nl: Geen notenbalk hieronder om passages mee te wisselen.

en: Start Passage with no End Passage.
nl: Begin van een passage zonder einde van de passage.

en: Use Undo(s) to restore any cut music.
nl: Gebruik Ongedaan maken om geknipte muziek te herstellen.

en: Swap Passages
nl: Passages verwisselen

en: Passages of music in the current staff that have been marked using the Mark Passages command will be swapped with the corresponding music from the staff below.
nl: Muziekpassages in de huidige notenbalk die zijn gemarkeerd met het commando Passages markeren, worden verwisseld met de overeenkomstige muziek uit de notenbalk eronder.

note: ActivateObjectAtCursor
en: Activate Object
nl: Object activeren

en: Activates the object at the Denemo cursor, equivalent to right-clicking on it. Control and Shift keys will affect the response if used in the key shortcut for this command.
nl: Activeert het object bij de Denemo-cursor, wat overeenkomt met erop klikken met de rechtermuisknop. De Control- en Shift-toetsen hebben invloed op de reactie als ze worden gebruikt in de sneltoetscombinatie voor dit commando.

en: To edit a directive attached to the object at the cursor
    right click and choose Run Object Editor
nl: Om een richtlijn te bewerken die gekoppeld is aan het object bij de cursor, klikt u met de rechter muisknop en kiest u Objecteditor uitvoeren

en: Advanced Edit
nl: Geavanceerd Bewerken

en: Edits a Denemo Directive at the lowest level. Advanced users only!
nl: Bewerkt een Denemo-richtlijn op het laagste niveau. Alleen voor gevorderde gebruikers!

en: Set Denemo Duration
nl: Denemo-duur instellen

en: Give duration desired in ticks (PPQN)
nl: De gewenste duur opgeven in tikken (PPQN)

en: (Display) Set Object Duration
nl: (Weergave) Objectduur instellen

en: Sets the duration of the object at the cursor for display/playback purposes. Value is pulses per quarter note - ie MIDI ticks. No effect on typesetting.
nl: Stelt de duur van het object bij de cursor in voor weergave-/afspeeldoeleinden. Waarde is pulsen per kwartnoot - d.w.z. MIDI-tikken. Geen effect op het zetwerk.

en: Edit Current Object
nl: Huidig object bewerken

en: Edit the LilyPond syntax
nl: De LilyPond-syntaxis bewerken

en: No Object at Cursor
nl: Geen object bij de cursor

en: Edit LilyPond Syntax
nl: LilyPond-syntaxis bewerken

en: Let's you replace the syntax sent to the LilyPond typesetter with your own choice of syntax to typeset the object at the cursor. Be aware that Denemo will continue to display the object as originally defined, only the typesetting will change.
nl: Hiermee kunt u de syntaxis die naar de zetter van LilyPond wordt gestuurd vervangen door uw eigen gekozen syntaxis om het object bij de cursor te zetten. Denk eraan dat Denemo het object zal blijven weergeven zoals het oorspronkelijk gedefinieerd is, alleen het zetwerk zal veranderen.

en: Make Object Directive Conditional
nl: Een objectrichtlijn voorwaardelijk maken

en: Allows you to make conditional a Denemo Directive attached to the object at the cursor.
nl: Dit maakt het mogelijk om een aan het object bij de cursor gekoppelde Denemo-richtlijn voorwaardelijk te maken.

en: Non-Printing Object (Off/On)
nl: Niet-afdrukbaar object (Uit/Aan)

en: Makes the object at the cursor non-printing (off/on). For notes this means a rhythm-only note.
nl: Maakt het object bij de cursor niet-afdrukbaar (uit/aan). Voor noten betekent dit een alleen-ritme-noot.

en: (Print) Void Object
nl: (Afdrukken) Leeg object

en: On typesetting the current object will be evaluated, but otherwise ignored.
nl: Bij het zetten zal het huidige object geëvalueerd worden, maar anders wordt het genegeerd.

en: Paste From Staff Above
nl: Plakken vanuit bovenstaande notenbalk

en: Copies any non-musical objects for the current musical moment from the staff above and pastes them into this staff after the cursor.
nl: Kopieert alle niet-muzikale objecten uit het huidige muzikale moment uit de bovenstaande notenbalk en plakt ze in deze notenbalk na de cursor.

note: Goes to the beginning of the selection afterwards
en: Paste and Replace Selection
nl: Plakken en selectie vervangen

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
nl: Vanuit het klembord plakken. Alle geselecteerde objecten vervangen. Deze versie van plakken creëert ook nieuwe maatstrepen in plaats van strikt de gekopieerde maatstrepen te gebruiken.

en: Reload the "Drum GM to User" Map
nl: Het schema "GM-drum naar Gebruikers-drum" opnieuw laden

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
nl: Herlaadt het drumschema dat nodig is voor DrumGm2User

note: ResumeEdit
en: Resume Seek/Edit
nl: Zoeken/Bewerken hervatten

en: Resumes seeking and optionally editing the last sought type of object.
nl: Hervat het zoeken en eventueel bewerken van het laatst gezochte objecttype.

en: No selection
nl: Geen selectie

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
nl: Sneltoets toepassen op objecten in selectie

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
nl: Gevolgd door een sneltoets: past de sneltoets toe met de cursor achtereenvolgens op elk object in de selectie.

en: Cursor not in selection
nl: Cursor niet binnen selectie

en: Cut Selection as Sketch
nl: Selectie als schets knippen

en: Cuts the selection and places it in a new non-printing movement (a \"sketch\") after the current movement.
nl: Knipt de selectie en plaatst deze in een nieuwe niet-afdrukbare beweging (een \"schets\") na de huidige beweging.

en: Delete Selected Objects
nl: Geselecteerde objecten verwijderen

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
nl: Alle geselecteerde objecten verwijderen en lege maten achterlaten

en: First execute this command with the selection set to two directives, clef changes, tuplet markers etc (which will then be copied to the clipboard).
nl: Voer eerst deze opdracht uit met de selectie ingesteld op twee richtlijnen, sleutelveranderingen, markeringen van een antimetrische figuur, enz. (die dan vervolgens naar het klembord zullen worden gekopieerd).

en: Then select music to be bracketed by these two objects and re-execute the command
nl: Selecteer vervolgens muziek die door deze twee objecten moet worden geflankeerd en voer het commando opnieuw uit

en: The pair of objects
nl: Het objectenpaar

en: Notes or rests cannot be used.
nl: Noten of rusten kunnen niet gebruikt worden.

en: Clipboard is messed up, edit by hand
nl: Klembord ligt overhoop, handmatig bewerken

en: Clipboard has changed and does not hold a pair of objects to bracket the selection. Restart the command.
nl: Het klembord is gewijzigd en bevat geen paar objecten om de selectie te flankeren. Start het commando opnieuw.

en: No pair of objects available - start again, selecting a pair of objects to be used.
nl: Geen paar objecten beschikbaar - begin opnieuw en selecteer een paar objecten om te gebruiken.

en: No Selection
nl: Geen selectie

en: Span Selection with Pair of Objects
nl: Overspannende selectie met een objectenpaar

en: If the selection comprises two objects - directives, clef changes, tuplet markers etc. - it cuts them to the clipboard. Subsequent invocations of the command with music selected places the two objects before and after the music.
nl: Als de selectie uit twee objecten bestaat - richtlijnen, sleutelveranderingen, markeringen van een antimetrische figuur, enz. - worden ze naar het klembord geknipt. Een daaropvolgende aanroep van het commando met geselecteerde muziek plaatst de twee objecten voor en na de muziek.

en: Mark Passages
nl: Passages markeren

en: Invoke this command with no selection to initialize it. Then select passages to be marked and invoke it again to mark them. (Use with the command Swap Passages in the Notation Magick menu to swap the passages marked with the corresponding music in the staff below the current staff).
nl: Roep dit commando op zonder selectie om het te initialiseren. Selecteer dan de te markeren passages en roep het opnieuw op om ze te markeren. (Gebruik dit met het commando Passages verwisselen in het menu Notatiemagie om de gemarkeerde passages te verwisselen met de corresponderende muziek in de notenbalk onder de huidige notenbalk).

en: Select All Staffs
nl: Alle notenbalken selecteren

en: Selects the whole movement / All staffs
nl: Selecteert de hele beweging / Alle notenbalken

en: Select All Music In Movement
nl: Alle muziek in de beweging selecteren

en: Creates a selection for all the music in the current movement.
nl: Creëert een selectie voor alle muziek in de huidige beweging.

en: Select Column
nl: Kolom selecteren

en: Selects the whole column
nl: Selecteert de hele kolom

en: Selection to Next Empty Measure
nl: Selectie tot volgende lege maat

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
nl: Creëert een selectie tot de volgende lege maat in de huidige notenbalk

en: Select Left
nl: Naar links selecteren

en: Move cursor left, selecting the object moved to.
nl: De cursor naar links verplaatsen om het object waarnaar wordt verplaatst te selecteren.

en: Select Measure
nl: Maat selecteren

en: Create a selection for the entire current measure
nl: Een selectie creëren voor de volledige huidige maat

en: Select Right
nl: Naar rechts selecteren

en: Move cursor right, selecting the object moved to.
nl: De cursor naar rechts verplaatsen om het object waarnaar wordt verplaatst te selecteren.

en: Select Staff
nl: Notenbalk selecteren

en: Selects the whole staff
nl: Selecteert de hele notenbalk

en: Selection Non-printing (Off/On)
nl: Selectie niet-afdrukbaar (Uit/Aan)

en: Sets/Unsets all objects in the selection to be non-printing.
nl: Schakelt in/uit dat alle objecten in de selectie niet-afdrukbaar worden.

en: Score must be saved first
nl: De partituur moet eerst opgeslagen worden

en: Mark Consecutives Across Staffs
nl: Opeenvolgenden markeren over notenbalken heen

en: Expects one voice per staff - marks consecutive octaves and fifths. Save score first.
nl: Verwacht één stem per notenbalk - markeert opeenvolgende octaven en kwinten. Sla de partituur eerst op.

en: Mark Consecutive 5ths and Octaves
nl: Opeenvolgende kwinten en octaven markeren

en: Marks positions in a score where consecutive fifths or octaves occur. Expects two staffs one with up to three part harmony and the other with the bass.
nl: Markeert posities in een partituur waar opeenvolgende kwinten of octaven voorkomen. Verwacht twee notenbalken, één met maximaal driestemmige harmonie en de andere met de bas.

en: DiminishedAugmented
nl: VerminderdOvermatig

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
nl: Bepalen of de klank van het akkoord verminderd of overmatig is

en: DiminishedMinor
nl: VerminderdKlein

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
nl: Bepalen of de klank van het akkoord verminderd of klein is

en: HalfDiminished7Diminished7
nl: HalfVerminderde7Verminderde7

en: Determine the type of diminished chord sounded
nl: Het type vermindering van de akkoordklank bepalen

en: Major7Minor7Dominant7
nl: Grote7Kleine7Dominante7

en: Determine which seventh chord is sounded
nl: Bepalen welk septiemakkoord weerklonk

en: MajorMinorAugmentedDiminished
nl: GrootKleinVerminderdOvermatig

en: Determine if the chord sounded is Major Minor Augmented or Diminished
nl: Bepalen of de klank van het akkoord Groot Klein Overmatig of Verminderd is

en: MajorAugmented
nl: GrootOvermatig

en: Determine if chord sounded is Major or Augmented
nl: Bepalen of de klank van het akkoord Groot of Overmatig is

en: MajorMinor
nl: GrootKlein

en: Determine if the chord played is major or minor
nl: Bepalen of het gespeelde akkoord groot of klein is

en: Ab Major
nl: Ab-majeur

en: Identify Scale Notes that are sounded
nl: Weerklinkende toonladdernoten identificeren

en: Ab Pentascale
nl: Ab Penta-toonladder

en: Bb Major
nl: Bb-majeur

en: Bb Pentascale
nl: Bb Penta-toonladder

en: C Major
nl: C-majeur

en: C-Pentascale
nl: C-Penta-toonladder

en: Db Major
nl: Db-majeur

en: Db Pentascale
nl: Db Penta-toonladder

en: Eb Major
nl: Eb-majeur

en: Eb Pentascale
nl: Eb Penta-toonladder

en: F Major
nl: F-majeur

en: F Pentascale
nl: F Penta-toonladder

en: F# Major
nl: F#-majeur

en: F# Pentascale
nl: F# Penta-toonladder

en: 2nds and 3rds
nl: 2des en 3des

en: Compare the major and minor 2nd and 3rd intervals
nl: Het interval van grote en kleine secundes en tertsen vergelijken

en: 3rds and 4ths
nl: 3des en 4des

en: Compare the interval of minor 3rd to an augmented 4th
nl: Het interval van een kleine terts vergelijken met een overmatig kwart

en: 4ths and 5ths
nl: 4des en 5des

en: Compare the interval of the P4 through P5
nl: Het interval van een reine kwart tot en met een reine kwint vergelijken

en: 5ths and 6ths
nl: 5des en 6des

en: Compare the intervals of the diminished 5th to the minor 6th
nl: De intervallen van de verminderde kwint met de kleine sext vergelijken

en: 6ths and 7ths
nl: 6des en 7des

en: compare the intervals between the minor 6th to the major 7th
nl: de intervallen tussen de kleine sext en de grote septiem vergelijken

en: 7ths and 8ths
nl: 7des en 8stes

en: Compare the intervals of a minor 7th to the perfect 8
nl: De intervallen van een kleine septiem met het reine octaaf vergelijken

en: Interval Identification
nl: Intervalidentificatie

en: Identify the name of each interval sounded
nl: De naam van elk weerklonken interval identificeren

en: Check Note Pitches
nl: Noottoonhoogtes controleren

en: Compares notes/chords played from MIDI with current note/chord, if equal in pitch, advances to next note/chord, else beeps. To stop the checking issue this command a second time. When you reach the last note it finishes and reverts to Appending/Editing notes from MIDI in.
nl: Vergelijkt vanuit MIDI gespeelde noten/akkoorden met de huidige noot/akkoord; zijn beide gelijk in toonhoogte, dan wordt verder gegaan naar de volgende noot/akkoord, anders weerklinkt een pieptoon. Om het controleren te stoppen, voert u dit commando een tweede keer uit. Als u de laatste noot bereikt heeft, is het vergelijken klaar en wordt teruggegaan naar noten toevoegen/bewerken vanuit MIDI-in.

en: The Conductor
nl: De dirigent

en: Conducts as you press the sustain pedal for each measure.
nl: Dirigeert wanneer u het sustainpedaal voor elke maat indrukt.

en: The music below is the first of Handel's exercises for figured bass. The staff marked "Chords" at the top is a sample (inadequate) realization of the figures.
     When you click Start you will be asked if you want to delete this version, and when you say yes you can start creating your own.
     The screen becomes green to remind you that your MIDI controller is now expecting you to play the ticked bass note plus chord.
     The bass note expected is marked with a tick, play this note plus the chord notes. You can hold down the bass note and change chords over the same bass note.
     Note, you must distinguish enharmonic differences (e.g. D-sharp from E-flat), check that the set of accidentals showing in the MIDI-in controls suits the piece you are working on. Press shift-sharpwise or flatwise as needed.
     You can hold down the chord while going on to the next bass note so as to carry the chord over.
    You can use the sustain pedal to tie the chord you are entering with the chord for the next bass note by putting the pedal down on the chord you want to tie and releasing it after going on to the next bass note.
    Putting pedal down before the bass note will tie the last chord to the one you enter next. 
    You can also use the sustain pedal to place a chord on a rest before a bass note (depress the pedal before striking the bass note).
     You can click Start a second time to stop, and you can re-start from any bar you like.
     You can edit, playback etc while working, but don't remove or add staffs. You can also use the pitch bend wheel to stop entering chords.
nl: De onderstaande muziek is de eerste van Händels oefeningen voor becijferde bas. De notenbalk met bovenaan de tekst "Akkoorden" is een voorbeeld van een (ontoereikende) realisatie van de cijfers.
    Als u op Start klikt wordt u gevraagd of u deze versie wilt verwijderen, en als u ja zegt kunt u beginnen met het maken van uw eigen versie.
    Het scherm wordt groen om u eraan te herinneren dat uw MIDI-controller nu verwacht dat u de aangevinkte basnoot plus akkoord speelt.
    De verwachte basnoot is gemarkeerd met een vinkje, speel deze noot plus de akkoordnoten. U kunt de basnoot ingedrukt houden en over dezelfde basnoot de akkoorden veranderen.
    Let op, u moet enharmonische verschillen van elkaar onderscheiden (bijv. Dis van Es), controleer of de reeks voortekens die in de MIDI-in-bedieningselementen worden weergegeven, past bij het stuk waaraan u werkt. Druk shift-♯-gewijs of ♭-gewijs, indien nodig.
    U kunt het akkoord ingedrukt houden terwijl u naar de volgende basnoot gaat om het akkoord over te dragen.
    U kunt het sustainpedaal gebruiken om het akkoord dat u aan het invoeren bent te verbinden met het akkoord voor de volgende basnoot door het pedaal in te drukken op het akkoord dat u wilt binden en het los te laten nadat u naar de volgende basnoot bent gegaan.
    Door het pedaal vóór de basnoot in te drukken, wordt het laatste akkoord verbonden met het akkoord dat u als volgende invoert.
    U kunt het sustainpedaal ook gebruiken om een akkoord op een rust te plaatsen vóór een basnoot (druk het pedaal in voordat u de basnoot aanslaat).
    U kunt een tweede keer op Start klikken om te stoppen en u kunt opnieuw beginnen vanaf elke gewenste maat.
    U kunt bewerken, afspelen, enz. terwijl u aan het werk bent, maar verwijder of voeg geen notenbalken toe. U kunt ook het toonhoogtebuigingswiel gebruiken om te stoppen met het invoeren van akkoorden.

en: You have unsaved work
nl: U heeft niet-opgeslagen werk

en: Handel's Figured Bass Exercises
nl: Händels oefeningen voor becijferde bas

en: Allows you to play in chords - a continuo realization - to Handel's continuo-practice exercises. Your continuo realization can optionally be marked to show consecutives.
nl: Hiermee kunt u in akkoorden spelen - een continuo-realisatie - op de continuo-oefeningen van Händel. Uw continuo-realisatie kan optioneel gemarkeerd worden om opeenvolgenden te tonen.

en: Five notes are played at random from the current bar.
    You must play the last one on the MIDI keyboard to score. 
    You can paste as many different notes as you like into a bar -
    if you include the same note many times you will get that one more often.
    You can cheat by looking at the Denemo cursor position.
    Invoke the command again to stop.
nl: Vijf noten worden willekeurig gespeeld vanaf de huidige maat.
    U moet de laatste op het MIDI-toetsenbord spelen om te scoren.
    U kunt zoveel verschillende noten als u wilt plakken in een maat -
    als u dezelfde noot vaak opneemt, krijgt u die vaker.
    U kunt spieken door te kijken op de cursorpositie van Denemo.
    Roep het commando opnieuw op om te stoppen.

en: Note Recognition (Off/On)
nl: Nootherkenning (Uit/Aan)

en: Five notes are played at random from the current bar. You must play the last one on the MIDI keyboard to score. You can paste as many different notes as you like into a bar - if you include the same note many times you will get that one more often. You can cheat by looking at the Denemo cursor position. Invoke the command again to stop.
nl: Vijf noten worden willekeurig gespeeld vanaf de huidige maat. U moet de laatste op het MIDI-toetsenbord spelen om te scoren. U kunt zoveel verschillende noten als u wilt plakken in een maat - als u dezelfde noot vaak opneemt, krijgt u die vaker. U kunt spieken door te kijken op de cursorpositie van Denemo. Roep het commando opnieuw op om te stoppen.

en: Bass Clef Note Name Speed Recognition
nl: Bassleutelnootnamen snel herkennen

en: %tests your ability to read the notes of the bass clef staff
nl: %test uw vaardigheid om de noten op de motenbalk met bassleutel te lezen

en: Step Counting Exercise
nl: Oefening op het tellen van stappen

en: %tests your ability to find the number of diatonic notes between two notes
nl: %test uw vermogen om het aantal diatonische tonen tussen twee noten te vinden

en: Diatonic Interval Detection
nl: Diatonische intervaldetectie

en: %tests your ability to find the diatonic interval name between two notes
nl: %test uw vermogen om de naam van het diatonische interval tussen twee noten te vinden

en: Identify Line Number
nl: Lijnnummer identificeren

en: Identify the line number in which the note is displayed
nl: Het nummer van de lijn identificeren waarin de noot wordt weergegeven

en: Line and Space Recognition
nl: Lijnen en tussenruimtes herkennen

en: %tests your ability to recognize the difference between line and space
nl: %test uw vermogen om het verschil tussen lijn en tussenruimte te herkennen

en: Note Name Speed Recognition
nl: Nootnamen snel herkennen

en: %tests your ability to name the notes of the scale
nl: %test uw vermogen om de noten van de toonladder te benoemen

en: Solfege Note Name Recognition
nl: Solfège - nootnamen herkennen

en: Note Name Recognition
nl: Nootnamen herkennen

en: Identify Space Number
nl: Nummer van tussenruimte identificeren

en: Identify the space number in which the note is display on
nl: Het nummer van de tussenruimte waarin de noot wordt weergegeven, identificeren

en: Step, Skip, or Same?
nl: Stap, sprong of dezelfde?

en: %tests your ability to determine if note is moving by a step or skip
nl: %test uw vermogen om te bepalen of een noot een stap of een sprong maakt

en: Trace Note Direction
nl: Nootrichting volgen

en: %tests your note tracking ability
nl: %test uw vermogen om noten te volgen

en: Scores have different numbers of movements
nl: Partituren hebben verschillend aantal bewegingen

en: Scores have different header information:
nl: Partituren hebben verschillende informatie in het kopblok:

en: Movement number
nl: Nummer van de beweging

en: Movements have different header information:
nl: Bewegingen hebben verschillende informatie in het kopblok:

en: Finished Movement
nl: Beweging voltooid

en: Finished, but lyric verses are not checked
nl: Voltooid, maar songteksten worden niet gecontroleerd

en: Compare Scores
nl: Partituren vergelijken

en: Opens two scores and reports on any differences between them.
nl: Opent twee partituren en rapporteert over eventuele verschillen ertussen.

en: Your score will be exported to MusicXML music interchange format. Note this does not preserve all the information - you must save your score as well
nl: Uw partituur wordt geëxporteerd naar de MusicXML-indeling voor muziekuitwisseling. Let op: hiermee wordt niet alle informatie bewaard - u moet ook uw partituur opslaan

en: Score not saved.
nl: Partituur niet opgeslagen.

en: Export as MusicXML
nl: Exporteren als MusicXML

en: Exports the current score in the MusicXML format. For a multi-movement score the movements are saved in files of the form *-n.xml where n is the number of the movement. The export is limited to things Denemo knows about the score - it does not know a lot about how LilyPond will typeset the score. The parts are exported on separate staffs.
nl: Exporteert de huidige partituur in de MusicXML-indeling. Voor een partituur met meerdere bewegingen worden de bewegingen opgeslagen in bestanden van de vorm *-n.xml, waarbij n het nummer van de beweging is. De export is beperkt tot de dingen die Denemo weet over de partituur - het weet niet veel over hoe LilyPond de partituur zal zetten. De partijen worden op afzonderlijke notenbalken geëxporteerd.

en: Export Currrent Audio Recording
nl: Huidige audio-opname exporteren

en: Exports recorded audio output.
nl: Exporteert opgenomen audio-uitvoer.

en: Recording Audio
nl: Audio opnemen

en: Give pause between movements (seconds):
nl: Geef pauze tussen bewegingen op (seconden):

en: Export Score as Audio
nl: Partituur exporteren als Audio

en: Plays a performance of the whole score, including repeats, then offers to save the recording as Audio.
nl: Speelt een uitvoering van de hele partituur, inclusief herhalingen, en biedt vervolgens aan om de opname op te slaan als audio.

en: The score does not have a file name, so no file name for the output LilyPond file can be constructed. Save the score first.
nl: De partituur heeft geen bestandsnaam, dus kan er geen bestandsnaam worden aangemaakt voor de uitvoer naar een LilyPond-bestand. Sla de partituur eerst op.

en: Quick LilyPond Export
nl: Vlugge uitvoer in LilyPond

en: Exports as LilyPond to a file named the same as the .denemo file but with .ly suffix.
nl: Geeft uitvoer in LilyPond-indeling naar een bestand met dezelfde naam als het .denemo-bestand, maar met .ly als achtervoegsel.

en: Quick LilyPond Parts All Movements
nl: Vlugge LilyPond-onderdelen - alle bewegingen

en: Runs Quick LilyPond Parts on all movemnts.
nl: Voert Vlugge LilyPond-onderdelen uit op alle bewegingen.

en: Quick LilyPond Parts
nl: Vlugge LilyPond-onderdelen

en: Runs Quick LilyPond Part on all the staffs of the current movement.
nl: Voert Vlug LilyPond-onderdeel uit op alle notenbalken van de huidige beweging.

en: Quick LilyPond Part
nl: Vlug LilyPond-onderdeel

en: Writes a file containing the music of the current staff in LilyPond format. The filename is the current file name with \"-denemo\" and the movement and staff numbers appended (and the .ly suffix).
nl: Schrijft een bestand weg met de muziek van de huidige notenbalk in LilyPond-indeling. De bestandsnaam is de huidige bestandsnaam met daaraan toegevoegd \"-denemo\" samen met de nummers van de beweging en de notenbalk (en het achtervoegsel .ly).

en: You have unsaved work.
nl: U heeft niet-opgeslagen werk.

en: Import Lilypond (Limited)
nl: Lilypond importeren (beperkt)

en: Try to Import a Lilypond File
nl: Een Lilypond-bestand trachten te importeren

en: Import Midi (Limited)
nl: Midi importeren (beperkt)

en: Try to Import a Midi File
nl: Een Midi-bestand trachten te importeren

en: Simple Titles
nl: Eenvoudige titels

en: Book Titles
nl: Boektitels

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: Imports a MusicXml file as a new movement. Not all features are supported.
nl: Importeert een MusicXml-bestand als een nieuwe beweging. Niet alle functies worden ondersteund.

note: SelectMidiImportStrategy guided midi import needs re-working to import one track as a MIDI recording... (let ((choice (d-GetOption  (string-append (_ "Guided Import") stop  (_ "Automatic Import") stop)))) (cond ((boolean? choice) (d-InfoDialog (_ Cancelled))) ((equal? choice (_ "Guided Import") ) (d
en: MIDI Import
nl: MIDI importeren

en: Import Music from a MIDI file, either guided or (in simple cases) automatically.
nl: Muziek importeren uit een MIDI-bestand, ofwel begeleid, of (in eenvoudige gevallen) automatisch.

en: Not an Index
nl: Geen index

en: Choose Denemo Score to add to Index
nl: Een Denemo-partituur kiezen om aan de index toe te voegen

en: End of Index. Number of entries
nl: Einde van de index. Aantal vermeldingen

en: Add to Index
nl: Aan de index toevoegen

en: Adds an index entry for the file chosen to the currently open Index.
nl: Voegt voor het gekozen bestand een indexvermelding toe aan de index die momenteel geopend is.

en: No Scheme condition in the Scheme Script window - see View menu
nl: Geen Scheme-conditie in het Scheme-scriptvenster - zie Weergavemenu

en: Create Conditional Index
nl: Voorwaardelijke index maken

en: Creates an index including only those scores for which the script in the Scheme Window evaluates to true (i.e. the last expression evaluates as not #f). The comment for each index entry can be created using the procedure DenemoIndexCommentDisplay, e.g. (DenemoIndexCommentDisplay mycomment).
nl: Creëert een index die alleen die partituren bevat die door het script in het Scheme-venster als waar beoordeeld worden (d.w.z. de laatste uitdrukking wordt als "niet #f" beoordeeld). Het commentaar voor elk indexelement kan worden aangemaakt met de procedure DenemoIndexCommentDisplay, b.v. (DenemoIndexCommentDisplay mijncommentaar).

en: Where to search
nl: Waar gezocht moet worden

en: The Index to scores will appear in the Print View.
nl: De index van partituren verschijnt in de afdrukweergave.

en: Note that the display will be very sluggish until indexing completes.
nl: Houd er rekening mee dat de weergave erg traag zal zijn totdat de indexering is voltooid.

en: Indexing Complete in
nl: Indexering voltooid in

en: No scores found for the given condition
nl: Geen partituren gevonden voor de gegeven voorwaarde

en: No scores found
nl: Geen partituren gevonden

en: Index Scores
nl: Partituren indexeren

en: Creates an index of all the Denemo scores in a folder and sub-folders.
nl: Creëert een index van alle Denemo-partituren in een map en onderliggende mappen.

en: Index Filter
nl: Indexfilter

en: Give Instrument Name to filter on:
nl: Geef een instrumentnaam om op te filteren:

en: Violino
nl: Viool

en: Create index first
nl: Eerst een index creëren

en: Filter by Instrument
nl: Filteren op Instrument

en: Filters the currently loaded index of scores by your choice of instrument name.
nl: Filtert de momenteel geladen index van partituren op de door u gekozen instrumentnaam.

en: Open the Scheme window from the View menu and write a condition to filter on (in Scheme syntax)
    The variables available are:
    filename composer title 
    which are strings and
    instruments
    which is a list of strings.
nl: Het Scheme-venster vanuit het Weergavemenu openen en een voorwaarde om op te filteren neerschrijven (in Scheme-syntaxis)
    De beschikbare variabelen zijn:
    bestandsnaam componist titel 
    die tekenreeksen zijn, en
    instrumenten
    dat een lijst van tekenreeksen is.

en: Filter by Scheme Condition
nl: Filteren op Scheme-voorwaarde

en: Filters the currently loaded index of scores by a Scheme expression involving the variables filename, title, composer, comment (all strings) and the list of instruments (a list of strings)
nl: Filtert de momenteel geladen index van partituren op een Scheme-expressie met de variabelen bestandsnaam, titel, componist, commentaar (allemaal tekenreeksen) en de lijst met instrumenten (een lijst met tekenreeksen)

en: Sort by Composer
nl: Sorteren op componist

en: Sorts an index already created into alphabetical order by composer. The files are not re-indexed, so may be out-of-date, use Index Scores command if so.
nl: Sorteert een reeds gemaakte index in alfabetische volgorde op componist. De bestanden worden niet opnieuw geïndexeerd en dus kan de index verouderd zijn; gebruik in dat geval het commando Partituren Indexeren.

en: Create Template
nl: Sjabloon creëren

en: Give key
nl: Een toonsoort geven

en: Give time signature
nl: Een maatsoort geven

en: Cancelled:
nl: Geannuleerd:

en: Score is not saved
nl: Partituur is niet opgeslagen

en: New from Current
nl: Nieuwe van huidige

en: Creates a new score from the current score omitting the actual music and prompting for possible new values for clef, key, time signature, titles etc.
nl: Creëert een nieuwe partituur op basis van de huidige partituur met weglating van de eigenlijke muziek en vraagt naar mogelijke nieuwe waarden voor sleutel, toonsoort, maatsoort, titels, enz.

en: You can now insert the notes from the MIDI track into the staff beneath the (top) click track staff.
        The MIDI notes detected are displayed above the top staff, and the first is marked ready to be entered.
        The Return key will enter the note using the duration calculated from the time until the next note -
        override this by playing a duration key 0, 1 .... or clicking a duration button.
        Use the Ins key to insert a note in the chord if the MIDI notes are not sequential.
        You can use the Navigation commands to move the marked MIDI note around if you need to back up or re-start
        (or you can double-click on the MIDI note marker itself - above the blue line at the top - to make it the marked MIDI note).
        When you have finished with this MIDI track use the button (or use the Staff->Add Staff->MIDI menu) to load another track. 
        It is best to work up from the lowest numbered track so that the staffs are in order without having to swap them afterwards.
nl: U kunt nu de noten van het MIDI-spoor invoegen in de notenbalk onder de (bovenste) klikspoor-notenbalk.
        De gedetecteerde MIDI-noten worden boven de bovenste notenbalk weergegeven, en de eerste is gemarkeerd als klaar om te worden ingevoerd.
        De Return-toets zal de noot invoeren met als tijdsduur de berekende tijd tot de volgende noot -
        overschrijf dit door een tijdsduurtoets 0, 1 .... te spelen of op een tijdsduurknop te klikken.
        Gebruik de Ins-toets om een noot in het akkoord in te voegen als de MIDI-noten niet sequentieel zijn.
        U kunt de navigatiecommando's gebruiken om de gemarkeerde MIDI-noot te verplaatsen als u een back-up moet maken of opnieuw moet beginnen
        (of u kunt dubbelklikken op de MIDI-nootmarkering zelf - boven de blauwe lijn bovenaan - om er de gemarkeerde MIDI-noot van te maken).
        Als u klaar bent met dit MIDI-spoor, gebruik dan de knop (of gebruik het menu Notenbalk->Notenbalk toevoegen->MIDI) om een ander spoor te laden.
        Het is het beste om vanaf het laagst genummerde spoor omhoog te werken, zodat de notenbalken op volgorde staan en niet achteraf hoeven te worden verwisseld.

en: Open Source MIDI
nl: Bron-MIDI openen

en: Opens a MIDI file for transcribing. Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
nl: Opent een MIDI-bestand voor transcriptie. Laad elk spoor om de beurt en voeg de MIDI-noten in door de toonduur af te spelen.

en: Open Source Audio
nl: Bron-Audio openen

en: Opens an audio file which will be played along with the notated music. The music is attached starting at the start time of the note at cursor. It is displayed above the top staff, provided there is notated music to provide timings to attach to. In an empty score a click track is created to attach the audio to.
nl: Opent een audiobestand dat samen met de genoteerde muziek zal worden afgespeeld. De muziek wordt aangehecht vanaf de begintijd van de noot bij de cursor. Ze wordt weergegeven boven de bovenste notenbalk, mits er genoteerde muziek is om timings te verstrekken om aan te koppelen. In een lege partituur wordt een klikspoor gemaakt om de audio aan te koppelen.

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
nl: Kan Default.denemo niet openen in uw map met aangepaste sjablonen
    Hebt u al een sjabloon met de naam Default opgeslagen?

en: Open Default Template
nl: Standaardsjabloon openen

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
nl: Opent het sjabloon Default.denemo in de map met de aangepaste sjablonen van de gebruiker.

en: Open Proof Read PDF
nl: PDF met correcties openen

en: Opens a dialog to fetch a PDF file generated by Denemo which has had proof reading annotations added to it. Clicking on notes in this file moves the cursor to the correct point in the Denemo display.
nl: Opent een dialoogvenster om een PDF-bestand op te halen dat door Denemo is gegenereerd en waaraan aantekeningen met correcties zijn toegevoegd. Door op noten in dit bestand te klikken wordt de cursor naar het juiste punt in de Denemo-weergave verplaatst.

en: Open Source for Transcribing
nl: Bron voor transcriptie openen

en: Opens a dialog to fetch a source facsimile or manuscript. Links can be placed in the Denemo score to this source file so that the source passage for a given measure can be re-displayed when reviewing the score.
nl: Opent een dialoogvenster om een bron-facsimile of manuscript op te halen. In de Denemo-partituur kunnen koppelingen naar dit bronbestand worden geplaatst, zodat de bronpassage voor een bepaalde maat opnieuw kan worden weergegeven bij het nakijken van de partituur.

en: You may need to fix this warning:
    "
nl: Mogelijk vereist deze waarschuwing een correctie:
    "

en: "
    before printing.
nl: "
    voor u afdrukt.

en: Check and Print
nl: Controleren en afdrukken

en: Checks the score for errors, if none are found proceeds to typeset and print the current layout.
nl: Controleert de partituur op fouten; als er geen gevonden worden, wordt verder gegaan met het zetten en afdrukken in de huidige lay-out.

en: Do Not Create Layout for this selection
nl: Geen lay-out maken voor deze selectie

en: Apply to All Movements
nl: Toepassen op alle bewegingen

en: Choose Staffs to Print
nl: Af te drukken notenbalken kiezen

en: Creating Layout
nl: Lay-out maken

en: Give Layout Name
nl: Lay-outnaam geven

en: Woodwind
nl: Houtblazers

en: Use Typeset->
nl: Gebruik Zetten->

en:  in the Print View to typeset your new layout
nl:  in de Afdrukweergave om uw nieuwe lay-out te zetten

en: Select Staffs to Print
nl: Af te drukken notenbalken selecteren

en: Makes selected staffs non-printing.
nl: Maakt geselecteerde notenbalken niet-afdrukbaar.

note: let
en: Preview Four Measures
nl: Afdrukvoorbeeld van vier maten

en: Print preview of current bar and the next three.
nl: Afdrukvoorbeeld van de huidige maat en de volgende drie.

note: PrintAccompanistsScore new version
en: Accompanist's Score
nl: Partituur van de begeleider

en: Print Accompanist's Score
nl: Partituur van de begeleider afdrukken

en: How many staffs to make small?
nl: Hoeveel notenbalken moeten klein gemaakt worden?

en: Accompanist with
nl: Begeleider met

en:  cue part
nl:  aanwijzingenpartij

en: Give Instrumentation
nl: Instrumentatie geven

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
nl: Drukt de partituur af met de bovenste notenbalk op klein formaat en plaatst een pagina-einde vóór elke beweging.

en: No Layouts Available?
nl: Geen lay-outs beschikbaar?

en: Prints All Layouts
nl: Drukt alle lay-outs af

en: Prints the score using all the defined score layouts.
nl: Drukt de partituur af met gebruik van alle gedefinieerde partituurlay-outs.

en: Bass without figures
nl: Bas zonder cijfers

en: Print Bass Part Omitting Figures
nl: Baspartij afdrukken met weglating van cijfers

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
nl: Drukt de baspartij af en laat alle cijfers van de becijferde bas weg.

en: No Book Title, see Score->Titles->Book Titles
nl: Geen boektitel, zie Partituur->Titels->Boektitels

en: Print Part with Title Page
nl: Partij met titelpagina afdrukken

en: Prints part with part name on title page
nl: Drukt de partij af met de naam van de partij op de titelpagina

en: Print Score and Parts
nl: Partituur en partijen afdrukken

en: Creates score layouts for the current layout (full score) and parts (named after instrument name). Set instrument names before use.
nl: Creëert partituurlay-outs met de huidige lay-out (volledige partituur) en partijen (genoemd naar de instrumentnaam). Stel instrumentnamen in voor gebruik.

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
nl: Drie partijen afdrukken als aanwijzing voor de begeleider

en: Prints top three parts on one staff as cues.
nl: Drukt de drie bovenste partijen af op één notenbalk als aanwijzing.

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
nl: Twee partijen afdrukken als aanwijzing voor de begeleider

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
nl: Drukt de twee bovenste partijen af op één notenbalk als aanwijzing.

en: Turn off continuous typesetting first
nl: Schakel eerst voortdurend zetten uit

en: Print with Ambitus
nl: Afdrukken met ambitus

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
nl: Drukt de partituur af met het bereik (ambitus) van elke partij aan het begin van de notenbalk

en: Score not saved
nl: Partituur niet opgeslagen

en: Discard Changes
nl: Wijzigingen verwerpen

en: Make a copy first
    (re-issue this Reload command afterwards!)
nl: Maak eerst een kopie
    (voer dit commando Opnieuw Laden daarna opnieuw uit!)

en: Score not saved to disk
nl: Partituur niet op schijf opgeslagen

en: Reload Score
nl: Partituur opnieuw laden

en: Reloads the current score from last saved version on disk.
nl: Herlaadt de laatste op schijf opgeslagen versie van de huidige partituur.

en: Remove All Music?
nl: Alle muziek verwijderen?

en: Keep Music?
nl: Muziek behouden?

en: Saves the current score as a template, offering to remove the music if desired. When removing the music, all movements except the first movement are deleted and all the contents of the staffs except the first source reference, and any Incipit is deleted too.
nl: Slaat de huidige partituur op als een sjabloon en biedt aan om de muziek desgewenst te verwijderen. Bij het verwijderen van de muziek worden alle bewegingen behalve de eerste beweging verwijderd, en ook alle inhoud van de notenbalken, behalve de eerste bronverwijzing, en elke Incipit worden verwijderd.

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
nl: Terugkeren naar de eerste Beweging voor miniatuurvoorbeeldselectie

en: Thumbnail Selection Complete
nl: Miniatuurvoorbeeldselectie voltooid

en: Create thumbnail now?
nl: Nu miniatuurvoorbeeld maken?

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
nl: Geen selectie om het miniatuurvoorbeeld in te stellen
    Maak een selectie en voer de opdracht opnieuw uit.

en: Save the score before trying to set the thumbnail
nl: Sla de partituur op voordat u probeert het miniatuurvoorbeeld in te stellen

en: Set Thumbnail from Selection
nl: Miniatuurvoorbeeld vanuit selectie instellen

en: Sets the thumbnail for opening this file to the selection. (The selection must be in the first movement).
nl: Stelt het miniatuurvoorbeeld voor het openen van dit bestand in op de selectie. (De selectie moet in de eerste beweging staan).

note: EmailForHelp
en: Help by Email
nl: Hulp per e-mail

en: Please explain the problem you are having
nl: Verklaar alstublieft het probleem dat u ondervindt

en: Your browser will now start with a button to send your email. If the email form fails to show, send your email to denemo-devel@gnu.org
nl: Uw browser zal nu starten met een knop om uw e-mail te versturen. Als het e-mailformulier niet wordt weergegeven, stuur dan uw e-mail naar denemo-devel@gnu.org

en: Email for Help
nl: E-mail voor hulp

en: Uses your browser to open an email form for you to ask questions/report problems. This is the sure and certain way to get help, the chat facility is more hit and miss"
nl: Gebruikt uw browser om een e-mailformulier te openen waarin u vragen kunt stellen of problemen kunt melden. Dit is vast en zeker de beste manier om hulp te krijgen, de chatfunctie is meer "op goed geluk"

en: Browse Feature-Packed Score
nl: Door een partituur boordevol functionaliteit bladeren

en: Opens a score with examples of many things you can create with Denemo with Explanations attached. Click on the explanations in the Print View window. Or copy and paste useful objects to your score.
nl: Opent een partituur met voorbeelden van veel dingen die u met Denemo kunt maken, met uitleg erbij. Klik op de uitleg in het venster Afdrukweergave. Of kopieer en plak nuttige voorwerpen in uw partituur.

note: HelpForReturnKey
en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
nl: De Return-toets kan worden gebruikt als een speciale, onmiddellijk instelbare sneltoets;
    u kunt hem instellen op elke menuactie die u maar wilt door erop te drukken terwijl u het item hebt geselecteerd
    Elke uit één toets bestaande sneltoets kan op deze manier ingesteld worden, maar met Return wordt u niet gezegd of u de sneltoets weghaalt van een ander commando.
    Ook wordt de instelling niet opgeslagen.
    Het idee is om hem in te stellen voor uw huidige activiteit (bijv. het aanbrengen van tenuto-markeringen).
    U kunt hem "normaal" maken door een voorkeur in te stellen - zie Bewerken->Voorkeuren->Commandogedrag.
    Merk op dat de Enter-toets op het numerieke toetsenbord een aparte toets is (of zou moeten zijn!) en onafhankelijk als sneltoets kan worden gebruikt

en: Help for Return Keypress
nl: Hulp voor de Return-toets

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
nl: Doet niets anders dan uitleggen waarvoor de Return-toets in Denemo wordt gebruikt en hoe u er een gewone sneltoets van kunt maken als u dat wilt.

note: IRC on freenode
en: Your browser may take a few moments to start - be patient!
     	When it has started click Start
     	Then you get a page with a place to type your question at the bottom.
     	Type hello in there and hit Enter
     	If no one is there to help you can use the mailing list denemo-devel@gnu.org
nl: Het kan even duren voordat uw browser is opgestart - heb wat geduld!
     	Wanneer deze opgestart is, klik dan op Start
     	Dan krijgt u een pagina met onderaan plaats om uw vraag te typen.
     	Typ daar hallo en druk op Enter
     	Als er niemand is om u te helpen, kunt u de mailinglijst denemo-devel@gnu.org gebruiken

en: Chat to Other Users
nl: Chatten met andere gebruikers

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
nl: Start uw browser op een pagina die toegang geeft tot denemo's internet relay chat

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
nl: Nieuweling-stand is nu ingeschakeld - herstart Denemo om extra knopinfo te zien

en: Newbie status is now off - re-start Denemo to avoid excessive tooltips.
    Note you can also increase the time before the remaining ones appear via the Preferences
    Some Newbie Palettes have been hidden, use the View menu to choose ones to re-instate.
nl: Nieuweling-stand is nu uitgeschakeld - herstart Denemo om overmatige knopinfo te voorkomen.
    Merk op dat u ook de tijd voordat de overblijvende knopinfo verschijnt, kunt verlengen via Voorkeuren
    Sommige Nieuweling-paletten werden verborgen, gebruik het menu Weergave om diegene te kiezen die u opnieuw wilt installeren.

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
nl: Overmatige knopinfo (uit/in)-schakelen

en: Sets your status as a newbie on or off. This affects the tooltips and palettes. Note you can also independently delay tooltips, indefinitely if you wish, via the preferences dialog. See Edit-&gt;Change Preferences-&gt;Command Behavior
nl: Zet uw status als nieuweling aan of uit. Dit beïnvloedt de knopinfo en de paletten. Merk op dat u de knopinfo ook onafhankelijk kunt vertragen, voor onbepaalde tijd als u dat wilt, via het dialoogvenster voorkeuren. Zie Bewerken-&gt;Voorkeuren wijzigen-&gt;Commandogedrag

en: Tutorial
nl: Inleidende handleiding

en: Steps through the basic commands
nl: Verkenning van de basiscommando's

en: Note Names Default Action
nl: Notanamen Standaardactie

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they edit the note at the cursor, or append a note when in the appending position.
nl: Wijzigt de sneltoetsen voor nootnamen a, b, c, d, e, f, g, zodat u ermee de noot bij de cursor kunt bewerken, of een noot kunt toevoegen als u zich in de toevoegpositie bevindt.

en: Note Names Move Cursor
nl: Nootnamen Cursor verplaatsen

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they move the cursor to the nearest note of that name.
nl: Wijzigt de sneltoetsen voor nootnamen a, b, c, d, e, f, g, zodat u ermee de cursor naar de dichtstbijzijnde noot met die naam verplaatst.

en: Numbers Default Action
nl: Cijfers Standaardactie

en: Sets key shortcuts 0,1,2... to the default action, inserting notes of the duration.
nl: Stelt de sneltoetsen 0,1,2... in op de standaardactie, het invoegen van noten van die duur.

en: Numbers Select Duration
nl: Cijfers duur selecteren

en: Changes the action of keys 0,1,2... to select the prevailing duration instead of inserting notes of the duration.
nl: Verandert de actie van de toetsen 0,1,2... om de heersende tijdsduur te selecteren, in plaats van noten van die tijdsduur in te voegen.

en: Dismiss this dialog then press 20 keys for the 20 notes c'' - g'''. Esc to cancel.
nl: Verlaat dit dialoogvenster en druk dan op 20 toetsen voor de 20 noten c'' - g'''. Esc om te annuleren.

en: Press Escape in the Denemo Main Window to end MIDI keyboard simulation.
nl: Druk op Escape in het hoofdvenster van Denemo om het simuleren van het MIDI-toetsenbord te beëindigen.

en: Simulated MIDI Filter: Esc to end.
nl: MIDI-simulatorfilter: Esc om te beëindigen.

en: Octave:
nl: Octaaf:

en: MIDI simulator end
nl: Einde MIDI-simulator

en: Simulate MIDI
nl: MIDI simuleren

en: Makes the second and third rows of the pc-keyboard behave like a MIDI piano keyboard: asdfg... creates the scale from Middle C, while the qwerty row provides sharps/flats (with gaps). To customize these key assignments for your keyboard use Ctrl-Esc. Tab key toggles chord entry off/on. PgUp key starts entering notes an octave higher, PgDn an octave lower. Use with rhythm entry for MIDI in checked in preferences.
nl: Zorgt ervoor dat de tweede en derde rij van het pc-toetsenbord zich gedragen als een MIDI-pianoklavier: asdfg... creëert de toonladder vanaf de C in het midden, terwijl de qwerty-rij zorgt voor kruisen/mollen (met gaten). Gebruik Ctrl-Esc om deze toetstoewijzingen voor uw toetsenbord aan te passen. Tab-toets schakelt akkoordinvoer uit/aan. PgUp-toets begint noten een octaaf hoger in te voeren, PgDn een octaaf lager. Gebruik dit met ritme-item voor MIDI-invoer aangevinkt in voorkeuren.

en: Angry Delete MIDI Filter
nl: Woest MIDI-verwijderen-filter

en: Angry Delete
nl: Woest verwijderen

en: MIDI notes struck loudly delete the previous note before taking effect.
nl: MIDI-noten die luid worden aangeslagen wissen de vorige noot voordat ze effect hebben.

en: No MIDI Filter
nl: Geen MIDI-filter

en: Chord entry without pedal
nl: Akkoordinvoer zonder pedaal

en: Chord Entry Without Pedal
nl: Akkoordinvoer zonder pedaal

en: Playing notes on the MIDI keyboard will enter all notes played as a chord until no notes are on.
nl: Als u noten op het MIDI-toetsenbord speelt, worden alle gespeelde noten als een akkoord ingevoerd totdat er geen noten meer op staan.

en: This command expects you to play the notes of the current bar together with chords.
    It will notate the chords in a new staff above the current staff. You can hold chords over several notes, change chords on one note.
    To temporarily switch to listening so as to try out a chord depress the foot pedal.
    It will play you two bars of the music at the start and after you have entered the chords.
    Use the pitch bend control to go on to the next bar or to try again in the current bar.
nl: Dit commando verwacht dat u de noten van de huidige maat speelt, samen met akkoorden.
    Dit zal de akkoorden noteren in een nieuwe notenbalk boven de huidige notenbalk. U kunt akkoorden over meerdere noten aanhouden en akkoorden op één noot veranderen.
    Om tijdelijk over te schakelen naar luisteren om een akkoord uit te proberen, drukt u op het voetpedaal.
    Dit zal u twee maten van de muziek laten horen aan het begin en nadat u de akkoorden hebt ingevoerd.
    Gebruik de toonhoogtebuigingsregelaar om naar de volgende maat te gaan of om het opnieuw te proberen in de huidige maat.

note: End of ChordsForBar
en: Chords for Bar
nl: Akkoorden voor maat

en: Plays the context of the current bar. Then listens for you to play each note in current bar with added chord(s). As you do this it notates the chords on a staff above. When the bar is finished it re-plays the bar. Allows you to repeat (pitch bend down) or go on to next bar (pitch bend up).
nl: Speelt de context van de huidige maat af. Luistert vervolgens naar hoe u elke noot in de huidige maat speelt met toevoeging van akkoord(en). Terwijl u dit doet, noteert het de akkoorden op een notenbalk erboven. Als de maat voltooid is, speelt het de maat opnieuw af. U heeft de mogelijkheid om dit te herhalen (toonhoogtebuiging omlaag) of om naar de volgende maat te gaan (toonhoogtebuiging omhoog).

en: Non Empty Chords staff
nl: Geen lege akkoordennotenbalk

en: Remove the previous transcription from this measure on?
nl: De vorige transcriptie vanaf deze maat verwijderen?

en: Create Chords Over Bass Line
nl: Akkoorden over baslijn maken

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
nl: Plaats de cursor op een basnoot en roep deze opdracht op. Het creëert bovenaan een notenbalk met solsleutel en bij elke noot die u in de basnotenbalk speelt, schakelt het over naar deze bovenste notenbalk en stelt het u in staat om een akkoord in te voeren. Gebruik het toonhoogtebuigingswiel om het proces te stoppen/starten. Houd een akkoord aan terwijl u naar de volgende basnoot gaat om het akkoord over meer dan één basnoot uit te breiden.

en: Figured Bass Filter On
nl: Becijferde-basfilter aan

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures. Pedal changes harmony on same bass.
nl: Beginnen met het filteren van MIDI-evenementen, Eerste noot is bas, houd deze ingedrukt terwijl u noten invoert voor cijfers. Pedaal wijzigt harmonie op dezelfde bas.

en: Foot Pedal Conductor
nl: Voetpedaal-dirigent

en: Press the foot pedal at the start of each measure. The bar number is displayed and the beats are interpolated following the timesignature set. Two quick presses of the foot pedal stops the conductor.
nl: Druk aan het begin van elke maat op het voetpedaal. Het maatnummer wordt weergegeven en de tellen worden geïnterpoleerd volgens de ingestelde maatsoort. Twee keer snel indrukken van het voetpedaal stopt de dirigent.

note: MidiFilterOff Our own Reset, this makes the filter toggle off/on
en: No MIDI filter active
nl: Geen MIDI-filter actief

en: MIDI Filter Off
nl: MIDI-filter Uit

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
nl: Elk momenteel actief MIDI-filterscript uitschakelen.

note: (disp "(Re-)Starting at " (GetPosition) " at time " start " with startnote" startnote "\n")
en: Checking Chords Filter
nl: Akkoordenfilter controleren

en: Note played was
nl: De gespeelde noot was

en: 
    Expecting
nl: 
    Verwacht werd

en: (one of)
nl: (een van de)

en: 
    Please play
nl: 
    Speel alstublieft

en: entire chord:
nl: volledig akkoord:

en: No active MIDI Filter
nl: Geen actieve MIDI-filter

en: Check Chords (On/Off)
nl: Akkoorden controleren (aan/uit)

en: Advances through the current movement as you play the notes from all staffs that sound together, with the cursor moving on in the current staff. Playing a wrong note stops the cursor and the chord/notes have to be re-played correctly. If the current staff has a rest the cursor stops on the note before until you have played to the moment when it re-joins. You can reposition the cursor or edit the music (via the PC keyboard) while continuing with this mode - the checking resumes when you play the next note(s) in. You can arpeggiate the notes as convenient, no particular order is required as long as all the notes that start at the same moment are played before moving on.
nl: Gaat door de huidige beweging terwijl u de noten speelt van alle notenbalken die samen klinken, waarbij de cursor verder gaat in de huidige notenbalk. Het spelen van een verkeerde noot stopt de cursor en het akkoord/de noten moeten opnieuw op de juiste manier worden gespeeld. Als de huidige notenbalk een rust heeft, stopt de cursor op de noot ervoor totdat u gespeeld hebt tot het moment waarop er weer aansluiting bereikt is. U kunt de cursor verplaatsen of de muziek bewerken (via het toetsenbord van de PC) terwijl u met deze modus doorgaat - de controle wordt hervat wanneer u de volgende noot (noten) inspeelt. U kunt de noten als arpeggio spelen zoals het u uitkomt; geen bepaalde volgorde is vereist zolang alle noten die op hetzelfde moment beginnen, worden gespeeld voordat u verdergaat.

note: ToggleMidiThru
en: Toggle Listening/Editing
nl: Schakelen tussen luisteren en bewerken

en: Switches between passing MIDI input directly to output or to Denemo. Use this instead of CapsLock to avoid altering keyboard shortcuts involving the Shift key when editing and listening.
nl: Schakelt tussen het direct doorgeven van MIDI-invoer naar uitvoer of naar Denemo. Gebruik dit in plaats van CapsLock om te voorkomen dat sneltoetsen met de Shift-toets worden gewijzigd bij het bewerken en beluisteren.

en: Mouse Default Action
nl: Standaard muisactie

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
nl: Links klikken met de muis dient voor het positioneren van de cursor, rechts klikken dient om te bewerken, links klikken met caps-lock doet niets.

en: To insert notes hold down Shift key while left-clicking the mouse. To add to a chord hold down Shift and Alt, to delete hold down Control.
        Or use keys a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (with Shift, Control or Alt).
        Or use palettes. To hide palettes right-click on a button and choose Edit Palette (saves space).
        To cut out excessive messages like this use Help menu ->Turn Excessive Tooltips Off/On.
nl: Om noten in te voegen houdt u de Shift-toets ingedrukt terwijl u met de linker muisknop klikt. Om toevoegingen te doen aan een akkoord, houdt u Shift en Alt ingedrukt, om te wissen houdt u Control ingedrukt.
        Of gebruik de toetsen a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (met Shift, Control of Alt).
        Of gebruik paletten. Om paletten te verbergen, klikt u met de rechtermuisknop op een knop en kiest u Palet bewerken (bespaart ruimte).
        Om overmatige berichten zoals deze te verwijderen, gebruikt u het menu Hulp -> Overmatige knopinfo in-/uitschakelen.

en: Mouse Note Insertion
nl: Noot invoegen met de muis

en: Changes the mouse use when CapsLock is on: left click inserts note in the prevailing duration. The shortcuts for number keys 0, 1, 2 ... are set to change the prevailing duration.
nl: Verandert het muisgebruik wanneer CapsLock aan staat: links klikken voegt een noot toe in de heersende tijdsduur. De sneltoetsen voor de cijfertoetsen 0, 1, 2 ... zijn ingesteld om de heersende tijdsduur te wijzigen.

en: On-screen Piano Keyboard
nl: Pianotoetsenbord op het scherm

en: Displays a piano-style keyboard that can be clicked on to enter notes. Right click adds notes to the chord. Unlike a MIDI keyboard it doesn't pass through MIDI filters, etc.
nl: Toont een toetsenbord in pianostijl waarop kan worden geklikt om noten in te voeren. Klikken met de rechter muisknop voegt noten toe aan het akkoord. In tegenstelling tot een MIDI-toetsenbord gaat dit niet door MIDI-filters, enz.

en: Load Default Composer Number Keys
nl: Standaard componist-cijfertoetsen laden

en: Loads the default composer numberkeys (Notes and Rests)
nl: Laadt de standaard componist-cijfertoetsen (noten en rusten)

en: Change to 'Select Duration' Number Keys in Composer Mode
nl: Overschakelen op cijfertoetsen die 'Duur selecteren' in componist-modus

en: Change the number keys to select the prevailing duration in composer mode.
nl: De betekenis van de cijfertoetsen veranderen om de geldende duur te selecteren in de componist-modus.

en: NoOp
nl: OmhNiets

en: Does absolutely nothing. Use to "blank" a key.
nl: Doet helemaal niets. Gebruik het om een toets "leeg" te maken.

en: OpEight
nl: OmhAcht

en: Wrapper/Dummy for Keypress
nl: Omhulsel/dummy voor toetsaanslag

en: OpFive
nl: OmhVijf

en: OpFour
nl: OmhVier

en: OpNine
nl: OmhNegen

en: OpOne
nl: OmhEen

en: OpSeven
nl: OmhZeven

en: OpSix
nl: OmhZes

en: OpThree
nl: OmhDrie

en: OpTwo
nl: OmhTwee

en: OpZero
nl: OmhNul

en: Add Named Bookmark
nl: Benoemde bladwijzer toevoegen

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
nl: Voegt een Denemo-bladwijzer toe in combinatie met een aangepaste Lilypond-repetitiemarkering

en: Insert Non-printing Rehearsal Mark
nl: Niet-afdrukbare repetitiemarkering invoegen

en: Give a name
nl: Een naam geven

en: Add Non-Printing Bookmark
nl: Een niet-afdrukbare bladwijzer toevoegen

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
nl: Voegt een aangepaste Denemo-bladwijzer toe zonder Lilypond-uitvoer.

en: Next Bookmark
nl: Volgende bladwijzer

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
nl: Voorwaarts zoeken naar bladwijzers in de huidige notenbalk.

en: No more positions are stored
nl: Er zijn geen opgeslagen posities meer

en: Move to Stored Position
nl: Naar opgeslagen positie gaan

en: Moves the cursor to the last stored position. You can store a sequence of positions and then return to them in one by one (a stack of positions).
nl: Verplaatst de cursor naar de laatst opgeslagen positie. U kunt een reeks posities opslaan en er dan één voor één naar terugkeren (een stapel posities).

en: Prev Bookmark
nl: Vorige bladwijzer

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
nl: Achterwaarts zoeken naar bladwijzers in de huidige notenbalk.

en: Store Position
nl: Positie opslaan

en: Stores the current cursor position for returning to later.
nl: Slaat de huidige cursorpositie op om er later naar terug te keren.

en: Add Rehearsal/Bookmark
nl: Repetitie/bladwijzer toevoegen

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
nl: Voegt een Denemo-bladwijzer toe in combinatie met een standaard repetitiemarkering

note: Object found no object even in the second round. Go to start position. user abort
en: Search Bookmark
nl: Bladwijzer zoeken

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
nl: Zoekt naar een benoemde bladwijzer in de huidige notenbalk.

en: Cursor to Highest Note
nl: Cursor naar hoogste noot

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
nl: Verplaatst de cursor naar de hoogste noot op de huidige horizontale positie (in een akkoord of op een enkele noot)

en: Cursor to Lowest Note
nl: Cursor naar laagste noot

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
nl: Verplaatst de cursor naar de laagste noot op de huidige horizontale positie (in een akkoord of op een enkele noot)

en: Give destination:
nl: Bestemming opgeven:

en: Go To Typeset Measure Number
nl: Naar gezet maatnummer gaan

en: Goes to the measure number given taking into account any measure offset (normally this will be set to be the measure number as typeset).
nl: Gaat naar het opgegeven maatnummer, rekening houdend met een eventuele maatverschuiving (normaal zal dit ingesteld zijn als het gezette maatnummer).

en: Moves cursor down an octave.
nl: Verplaatst de cursor een octaaf lager.

en: JumpLeft
nl: SprongLinks

en: Jumps to beginning of this measure or previous measure.
nl: Springt naar het begin van deze maat of de vorige maat.

en: JumpRight
nl: SprongRechts

en: Moves cursor to start of next bar or to end.
nl: Verplaatst de cursor naar het begin van de volgende maat of naar het einde.

en: Moves cursor up one octave.
nl: Verplaatst de cursor een octaaf hoger.

en: Move To Movement Beginning
nl: Naar het begin van de beweging gaan

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
nl: Verplaatst de cursor naar het begin van de beweging zonder de selectie te wijzigen

en: Move To Movement End
nl: Naar het einde van de beweging gaan

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
nl: De cursor verplaatsen naar de laatste maat, de laatste notenbalk zonder de selectie te wijzigen.

en: Move to Staff Down, Appending
nl: Naar onderstaande notenbalk gaan, toevoegen

en: Moves to the appending position in the staff below.
nl: Gaat naar de toevoegpositie in de onderstaande notenbalk.

en: Move to Staff Up, Appending
nl: Naar bovenstaande notenbalk gaan, toevoegen

en: Moves to the appending position in the staff above.
nl: Gaat naar de toevoegpositie in de bovenstaande notenbalk.

en: Cursor To Next Note
nl: Cursor naar volgende noot

en: Moves to the next note, topping at blank measures. Sounds a warning if no more notes.
nl: Gaat naar de volgende noot en stopt bij lege maten. Laat een waarschuwing horen als er geen noten meer zijn.

en: Move to Visible Staff Down
nl: Naar onderstaande zichtbare notenbalk gaan

en: Moves to the next staff or voice down skipping ones that are hidden in the display.
nl: Gaat naar de volgende onderstaande notenbalk of stem en slaat die over, welke verborgen werden in de weergave.

en: Move to Visible Staff Up
nl: Naar bovenstaande zichtbare notenbalk gaan

en: Moves to the next staff or voice up skipping ones that are hidden in the display.
nl: Gaat naar de volgende bovenstaande notenbalk of stem en slaat die over, welke verborgen werden in de weergave.

en: Next Staff, Wrapping
nl: Volgende notenbalk, doorlopen

en: Moves to the next staff, wrapping to the first staff when on the last staff.
nl: Gaat naar de volgende notenbalk en loopt door naar de eerste notenbalk wanneer men zich op de laatste notenbalk bevindt.

en: The cursor is
nl: De cursor is

en: There is no link before this bar in this staff, open the source document and click on it to place one.
nl: Er is geen link vóór deze maat in deze notenbalk; open het brondocument en klik erop om er een te plaatsen.

en: Follow Link to Source
nl: Link naar bron volgen

en: Follows the link at or before the cursor to a source document.
nl: Volgt de link op of voor de cursor naar een brondocument.

en: Cursor to Marked Onset
nl: Cursor naar gemarkeerde aanzet

en: Moves the Denemo cursor to the note to which the marked MIDI note onset belongs.
nl: Verplaatst de Denemo-cursor naar de noot waartoe de gemarkeerde MIDI-nootaanzet behoort.

en: No MIDI file has been loaded
nl: Er is geen MIDI-bestand geladen

en: First Note Onset
nl: Eerste nootaanzet

en: The first recorded or imported MIDI note onset in the current track becomes marked so that entered durations will be given its pitch.
nl: Het eerste opgenomen of geïmporteerde MIDI-nootbegin in het huidige spoor wordt gemarkeerd, zodat ingevoerde tijdsduren de toonhoogte ervan krijgen.

en: No Onset has been marked
nl: Er is geen aanzet gemarkeerd

en: Next Note Onset
nl: Volgende nootaanzet

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track. Inserted durations will take their pitch from this note.
nl: Gaat naar de volgende MIDI-nootaanzet in het huidige opgenomen of geïmporteerde MIDI-spoor. Ingevoegde tijdsduren zullen hun toonhoogte aan deze noot ontlenen.

en: Previous Note Onset
nl: Vorige nootaanzet

en: Moves the marked MIDI note onset to the one before the current one.
nl: Verplaatst de gemarkeerde MIDI-nootaanzet naar die vóór de huidige.

en: Un-mark Note Onsets
nl: Markering van nootaanzetten verwijderen

en: Removes the mark from the MIDI note onset, so that inserting durations have their normal meaning.
nl: Verwijdert de markering van de MIDI-nootaanzet, zodat het invoegen van een tijdsduur zijn normale betekenis krijgt.

en: Move Display Right
nl: Weergave naar rechts verplaatsen

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the left, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
nl: Verplaatst de patrijspoort (de Denemo-weergave) naar links, waarbij de cursor op hetzelfde object blijft staan zolang hij nog in beeld is.

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the right, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
nl: Verplaatst de patrijspoort (de Denemo-weergave) naar rechts, waarbij de cursor op hetzelfde object blijft staan zolang hij nog in beeld is.

en: Find Edit Point
nl: Bewerkpunt zoeken

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
nl: Zoekt achteruit naar het begin van niet-afdrukbare noten.

en: Next Lower
nl: Volgende lager

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
nl: Verplaatst de cursor naar de volgende noot die lager is dan de cursor.

en: Find Next Similar
nl: Volgende gelijkaardige zoeken

en: Finds the next object similar to the one at the cursor.
nl: Zoekt het volgende object dat gelijkaardig is aan het object bij de cursor.

en: Find Note
nl: Noot zoeken

en: Moves the cursor forward until it is on the note given by the user.
nl: Verplaatst de cursor naar voren totdat deze op de noot staat die door de gebruiker is opgegeven.

note: GoToEmptyMeasure
en: Go To Next Empty Measure
nl: Naar de volgende lege maat gaan

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
nl: De cursor verplaatsen naar het volgende punt in de huidige notenbalk waar de muziek eindigt.

en: Go To End of Measure
nl: Naar het einde van de maat gaan

en: Move to Earliest Empty Measure
nl: Naar de vroegste lege maat gaan

en: Moves the cursor back until the a non-empty measure is found. Stops in the empty measure after that.
nl: Verplaatst de cursor terug tot een niet-lege maat wordt gevonden. Stopt in de daaropvolgende lege maat.

en: Move To Previous Empty Measure
nl: Naar de vorige lege maat gaan

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
nl: De cursor verplaatsen naar links totdat deze een lege maat of het begin van de notenbalk vindt

en: Next Higher
nl: Volgende hoger

en: Move cursor to next note higher than cursor position
nl: De cursor verplaatsen naar de volgende noot die hoger is dan de cursorpositie

en: New search music from selection
nl: Nieuwe muziekopzoeking op basis van selectie

en: Resume previous music search
nl: Vorige muziekopzoeking hervatten

en: Make a selection to search for
nl: Een selectie maken om naar te zoeken

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Wrap to start of staff
nl: Doorlopen naar het begin van de notenbalk

en: Wrap to next staff
nl: Doorlopen naar de volgende notenbalk

en: Search Note Sequence
nl: Notenreeks zoeken

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the notes of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match (ignoring rests and duration) is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
nl: Met een selectie zoekt u vanaf de cursor naar het volgende voorkomen van de noten uit de selectie. Zonder selectie gaat u verder met de vorige zoekopdracht. Wanneer een overeenkomst wordt gevonden (rusten en duur worden genegeerd), wordt aangeboden om door te gaan, te stoppen of het script in het Scheme-venster uit te voeren.

en: New search pattern from selection
nl: Nieuw zoekpatroon op basis van selectie

en: Resume previous search
nl: Vorige opzoeking hervatten

en: Search Rhythmic Pattern
nl: Ritmisch patroon zoeken

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the rhythmic patterm of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
nl: Met een selectie zoekt u vanaf de cursor naar het volgende voorkomen van het ritmisch patroon uit de selectie. Zonder selectie gaat u verder met de vorige zoekopdracht. Wanneer een overeenkomst wordt gevonden, wordt aangeboden om door te gaan, te stoppen of het script in het Scheme-venster uit te voeren.

en: Search locations in all staffs
nl: Locaties zoeken in alle notenbalken

en: Search in only in staff
nl: Enkel in één notenbalk zoeken

en: Choose where to search
nl: Kiezen waar gezocht moet worden

en: Key Signature Changes
nl: Voortekeningswijzigingen

en: Time Signature Changes
nl: Maatsoortveranderingen

en: Changes of Clef
nl: Sleutelveranderingen

en: Custom
nl: Aangepast

en: Notes Higher Than Note
nl: Noten hoger dan noot

en: Notes Lower Than Note
nl: Noten lager dan noot

en: Denemo Directives tagged
nl: Getagde Denemo-richtlijnen

en: Note lower than
nl: Noot lager dan

en: Note higher than
nl: Noot hoger dan

en: Key Changes
nl: Toonsoortveranderingen

en: Clef Changes
nl: Sleutelveranderingen

en: You need a Scheme expression Scheme Script window
    to use this option
    Locations where the expression evaluates are true will be found.
nl: U heeft een Scheme-scriptvenster voor Scheme-expressies
    nodig om deze optie te gebruiken.
    Locaties waarvoor de expressie als waar geëvalueerd wordt, zullen gevonden worden.

en: Install a template script in the Scheme Script window
nl: Een sjabloonscript installeren in het Scheme-scriptvenster

en: Seek Locations
nl: Locaties zoeken

en: Open View->Scheme Script to edit the script to test for the locations you want to find
nl: Open Weergave->Scheme-script om het script te bewerken en te testen op de locaties die u wilt vinden

en: No locations found
nl: Geen locaties gevonden

note: (disp "menu-choices " menu-choices " \n\nwhich is a list " (list? menu-choices) "\n\n")
en: Choose a location to go to (Movement, Staff, Measure, Object) and click OK
nl: Kies een locatie om naartoe te gaan (Beweging, Notenbalk, Maat, Object) en klik op OK

en: Seek for locations in the score satisfying a certain condition e.g. exceeding a range or at a clef change etc. A list of such locations is created which can be selected from. Repeating the command after choosing one location re-presents the remainder of the list.
nl: Zoeken naar plaatsen in de partituur die aan een bepaalde voorwaarde voldoen, b.v. overschrijding van een bereik of bij een sleutelverandering, enz. Er wordt een lijst van dergelijke locaties gemaakt, waaruit kan worden gekozen. Door het commando te herhalen nadat één plaats is gekozen, wordt de rest van de lijst opnieuw weergegeven.

note: (fixMeasures) loops infinitely?
en: Convert MIDI Chords Over Bass
nl: MIDI-akkoorden over bas converteren

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
nl: Neemt een MIDI-opname over een baslijn en voegt de akkoorden toe door een overeenkomst te zoeken met de basnoot. Elk akkoord moet de basnoot bevatten.

en: Play from Cursor to End
nl: Afspelen vanaf de cursor tot aan het einde

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
nl: Alle notenbalken afspelen vanaf de huidige cursorpositie tot het einde van de beweging.

en: No fine found, assuming all
nl: Geen fine gevonden, alle wordt verondersteld

en: Dal Segno with no Segno - assuming Da Capo
nl: Dal Segno zonder Segno - Da Capo wordt verondersteld

en: Performance (Start/Stop)
nl: Uitvoering (Starten/Stoppen)

en: Plays the current movement, observing repeats, Da Capo, fine and Dal Segno. If playing stops the performance
nl: Speelt de huidige beweging, met inachtneming van herhalingen, Da Capo, fine en Dal Segno. Indien gespeeld wordt, stopt de uitvoering

note: PitchShift
en: Pitch Change
nl: Toonhoogteverandering

en: Give amount =/-
nl: Hoeveelheid opgeven =/-

en: Shift Pitch
nl: Toonhoogteverschuiving

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
nl: Stuurt een toonhoogtebuigingssignaal naar de synthesizer voor de opgegeven waarde +/- 64.

en: Play Music at Cursor
nl: Muziek afspelen bij de cursor

en: Plays the score for the duration of the note/chord at the cursor, starting at that note.
nl: Speelt de partituur voor de duur van de noot / het akkoord bij de cursor, te beginnen bij die noot.

en: Play All
nl: Alles afspelen

en: Plays the current movement from the start, observing any mute objects placed in the staffs.
nl: Speelt de huidige beweging af vanaf het begin met inachtname van eventuele gedempte objecten die in de notenbalken zijn geplaatst.

en: Playback and Record MIDI (Off/On)
nl: MIDI afspelen en opnemen (Uit/Aan)

en: Starts (or stops) playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in. You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked. Entering duration keys now enters the notes you played into the score. If you have no click track at the top one is created - set the keysignature/enharmonic range before you start.
nl: Start (of stopt) het afspelen van de partituur vanaf het begin van de afspeelkop (groene markeringsstreep) en registreert tegelijkertijd uw spel vanaf MIDI-in. U kunt het afspelen op elk gewenst moment stoppen en dan wordt de eerste MIDI-noot die u hebt ingevoerd gemarkeerd. Het indrukken van duurtoetsen voert nu de noten die u speelde, in de partituur in. Als u geen clickspoor heeft bovenaan, wordt er een aangemaakt - stel de voortekening / het enharmonisch bereik in voordat u begint.

en: Play Chord at Cursor
nl: Akkoord afspelen bij de cursor

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
nl: Laat de noot of het akkoord bij de cursor weerklinken, gebruik makend van het instrument van de huidige notenbalk.

en: Please turn continuous typsetting off first
nl: Schakel eerst voortdurend zetten uit

en: You should typeset this movement first in the Print View, otherwise positioning may not work.
nl: U moet deze beweging eerst zetten in de afdrukweergave, anders werkt de positionering mogelijk niet.

en: Displays the music fully typeset on one long page (the Playback View). Click on a note to play from there or drag to loop play.
nl: Toont de muziek, volledig gezet op één lange pagina (de Afspeelweergave). Klik op een noot om vanaf daar af te spelen of sleep om in een lus af te spelen.

en: Play/Pause
nl: Afspelen/Pauzeren

en: Plays from the playback start marker in the current movement or Pauses if playing
nl: Speelt af vanaf de startmarkering voor afspelen in de huidige beweging of pauzeert wanneer afgespeeld wordt

en: Time at Denemo Cursor
nl: Tijd bij Denemo-cursor

en: Time at Marked MIDI note
nl: Tijd bij gemarkeerde MIDI-noot

en: Move the Denemo Cursor to another position and click on the MIDI note that should appear at that position
    And then re-execute this command.
nl: Verplaats de Denemo-cursor naar een andere positie en klik op de MIDI-noot die op die positie moet verschijnen
    En voer dan dit commando opnieuw uit.

en: Re-scaling out of range
nl: Buiten bereik opnieuw schalen

en: Wrongly ordered adjustement points
nl: Verkeerd geordende afstelpunten

en: Adjust Tempo to Recording
nl: Tempo aanpassen aan opname

en: Adjusts the movement tempo to match the tempo of the MIDI recording. You have to designate two places to be synchronized.
nl: Past het tempo van de beweging aan het tempo van de MIDI-opname aan. U moet twee te synchroniseren plaatsen aanwijzen.

en: Plays the audio attached to the current movement. Use File-&gt;Open Audio to attach audio.
nl: Speelt de audio af die aan de huidige beweging is gekoppeld. Gebruik Bestand-&gt;Audio Openen om audio te koppelen.

en: Delete Audio Recording
nl: Audio-opname verwijderen

en: Deletes the current audio recording.
nl: Verwijdert de huidige audio-opname.

en: Play music you want to insert next
    Then re-issue this command.
nl: Speel de muziek die u hierna wilt invoegen
    Geef dan dit commando opnieuw.

en: Now the music is attached to the score starting at the cursor position.
    The timing of the notes is shown at the top of the score.
    You can drag the timing of start of the music by left-clicking above the blue line.
    You can insert the rhythm in your staff and check by invoking Play.
    When that's correct, press the Shift key to switch to Inserting/Appending Pitches and play in the music again.
nl: Nu wordt de muziek aan de partituur vastgehecht, beginnend bij de cursorpositie.
    De timing van de noten wordt bovenaan de partituur getoond.
    U kunt het moment van de start van de muziek verslepen door met de linker muisknop te klikken boven de blauwe lijn.
    U kunt het ritme in uw notenbalk invoegen en controleren door Afspelen te activeren.
    Als dat correct is, drukt u op de Shift-toets om over te schakelen naar Toonhoogtes Invoegen/Toevoegen en de muziek opnieuw af te spelen.

en: Record (Start/Stop) and Attach at Cursor
nl: Opnemen (Start/Stop) en bij de cursor aanhechten

en: The first invocation of this command starts recording - play the melody you want to notate. Then invoke the command again to stop the recording - the audio is attached to an (optional) click track created at the top of the staffs. The recording will play along with your notated music - ensure you have enough filled measures after the cursor to attach the audio to otherwise it won't play.
nl: De eerste keer dat dit commando wordt aangeroepen begint de opname - speel de melodie die u wilt noteren. Roep het commando dan opnieuw op om de opname te stoppen - de audio wordt gekoppeld aan een (optioneel) klikspoor, aangemaakt bovenaan de notenbalken. De opname speelt mee met uw genoteerde muziek - zorg ervoor dat u genoeg gevulde maten na de cursor hebt om de audio aan te koppelen, anders wordt deze niet afgespeeld.

note: SaveRecording
en: Save Recording
nl: Opname opslaan

en: Saves the recorded autio to disk.
nl: Slaat de opgenomen audio op schijf op.

en: Synchronize Audio
nl: Audio synchroniseren

en: Plays the audio attached to the current movement. Creates a timing bar for each space bar press. Music written in the staffs below will synchronize with the audio.
nl: Speelt de audio af die aan de huidige beweging is gekoppeld. Creëert een timingstreep bij elke druk op de spatiebalk. Muziek die in de eronder staande notenbalken is geschreven, wordt gesynchroniseerd met de audio.

note: ToggleAudioRecord
en: Record (Start/Stop)
nl: Opnemen (starten/stoppen)

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
nl: Start/stopt het opnemen van de audio-uitvoer van Denemo.

en: Backup and Play Marked MIDI Note.
nl: Back-uppen en afspelen van gemarkeerde MIDI-noot.

en: Moves the marked MIDI note one note earlier and plays that.
nl: Verplaatst de gemarkeerde MIDI-noot één noot eerder en speelt die af.

en: Delete Last Recorded Note
nl: Laatst opgenomen noot verwijderen

en: Plays the last recorded note, deletes it and marks the new last note.
nl: Speelt de laatst opgenomen noot, verwijdert deze en markeert de nieuwe laatste noot.

en: Delete Recorded MIDI and Click Track
nl: Opgenomen MIDI en klikspoor verwijderen

en: Deletes the MIDI recording and the click track that shows it and any trailing blank measures.
nl: Verwijdert de MIDI-opname en het klikspoor waarop die staat en eventuele lege maten die er achteraan komen.

en: Delete Imported/Recorded Midi
nl: Geïmporteerde/opgenomen Midi verwijderen

en: Deletes the MIDI that has been imported or recorded via MIDI in.
nl: Verwijdert de MIDI die is geïmporteerd of opgenomen via MIDI-in.

en: Play and Advance Marked Midi Note
nl: Gemarkeerde Midi noot afspelen en vooruitschuiven

en: Plays the marked recorded MIDI note and advances the mark.
nl: Speelt de gemarkeerde opgenomen MIDI-noot en schuift de markering naar voren.

note: PlayRecordedMidi
en: Play Recorded MIDI (Off/On)
nl: Opgenomen MIDI afspelen (Uit/Aan)

en: Plays the recorded MIDI track from the marked MIDI note or beginning if no note is marked. Stops playing if already playing MIDI track.
nl: Speelt het opgenomen MIDI-spoor af vanaf de gemarkeerde MIDI-noot of vanaf het begin als er geen noot is gemarkeerd. Stopt het afspelen als er al een MIDI-spoor wordt afgespeeld.

en: Record from MIDI in (Off/On)
nl: Opnemen vanuit MIDI-in (Uit/Aan)

en: Records/Stops recording notes played on MIDI keyboard. Notes are recorded on a track above a click track staff at the top of the score. Insert the notes into the score by pressing duration keys/Ins key.
nl: Neemt op/Stopt de opname van noten die op het MIDI-toetsenbord worden gespeeld. De noten worden opgenomen op een spoor boven een klikspoornotenbalk bovenaan de partituur. Voeg de noten in de partituur in door op de duurtoetsen/Ins-toets te drukken.

en: Repositioning Marked MIDI Note
nl: Gemarkeerde MIDI-noot herpositioneren

en: Give interval back from end (seconds):
nl: Geef het interval, achterwaarts vanaf het einde (seconden):

en: Reposition Relative to End
nl: Opnieuw positioneren ten opzichte van het einde

en: Asks for a number of seconds back from the end of the recording which you want to synchronize with the Denemo Cursor. Use this to find and position a passage you have just recorded ready for transcribing.
nl: Vraagt om een aantal seconden, achterwaarts vanaf het einde van de opname, die u wilt synchroniseren met de Denemo-cursor. Gebruik dit om een passage die u net hebt opgenomen te vinden en te positioneren, klaar voor transcriptie.

en: No Recorded MIDI note is marked.
nl: Er is geen opgenomen MIDI-noot gemarkeerd.

en: Synchronize Marked Recorded Midi Note to Denemo Cursor Position
nl: Gemarkeerde opgenomen Midi-noot synchroniseren met Denemo-cursorpositie

en: Alters the timing of the recorded MIDI notes so that the marked note plays at the time of the note currently at the Denemo cursor.
nl: Wijzigt de timing van de opgenomen MIDI-noten zodat de gemarkeerde noot wordt afgespeeld op het tijdstip van de noot die zich momenteel bij de Denemo-cursor bevindt.

en: Hide Other Staffs (Off/On)
nl: Andere notenbalken verbergen (Uit/Aan)

en: Hides/unhides other staffs in the display while keeping the MIDI track at the top visible.
nl: Verbergt/verbergt niet langer andere notenbalken in de weergave terwijl het MIDI-spoor bovenaan zichtbaar blijft.

en: Unmute/Mute Recording Playback
nl: Opname afspelen dempen/niet dempen

en: Controls whether the recorded MIDI (and the click track) plays back with your score when you do Play.
nl: Hiermee bepaalt u of de opgenomen MIDI (en het klikspoor) samen met uw partituur wordt afgespeeld wanneer u Afspelen kiest.

en: Create Timebase
nl: Timing-bank aanmaken

en: Recalculates the timing of each note.
nl: Herberekent de timing van elke noot.

en: Stop/Forget Pause
nl: Stoppen/Pauze annuleren

en: Stops the playback or cancels the Pause, restoring the original start playback marker position.
nl: Stopt het afspelen of annuleert de pauze, waarbij de oorspronkelijke positie van de markering voor het begin van het afspelen wordt hersteld.

note: ToggleConduct
en: Mouse Conductor (Off/On)
nl: Muis-dirigent (Uit/Aan)

en: Turns on/off moving the playback on by moving the mouse over the score area.
nl: Aan-/Uitzetten van het voortgaan met het afspelen van de muziek door de muis over het partituurgebied te verschuiven.

en: Toggle Immediate Playback
nl: Onmiddellijk afspelen aan-/uitschakelen

en: Toggle on/off if you want to hear the note directly after inserting/changing.
nl: Aan-/Uitschakelen of u de noot direct na het invoegen/wijzigen wilt horen.

note: TogglePlayAlongPlayback
en: Play Along Playback (Off/On)
nl: Meespelen met het afspelen (Uit/Aan)

en: Turns off play along playback: when this is on the playback does not advance past the cursor unless you play along the correct note via Midi In.
nl: Schakelt meespelen met het afspelen uit: wanneer dit aan staat, gaat het afspelen niet verder dan de cursor, tenzij u de juiste noot meespeelt via Midi-In.

en: Pops up a window which displays the object at the cursor, including anything attached to it.
nl: Er verschijnt een venster waarin het object bij de cursor wordt weergegeven, inclusief alles wat eraan gekoppeld is.

note: DisplayEditingTime
en: This score has taken
nl: Het heeft

en:  to create, not counting unsaved edits.
nl:  geduurd om deze partituur te maken, niet-opgeslagen bewerkingen niet meegerekend.

en: Time Spent Editing
nl: Tijd besteed aan bewerken

en: Displays the cumulative time spent editing this score. The time counts any period between starting to edit and saving to disk. The time is accumulated over different editing sessions.
nl: Geeft de cumulatieve tijd weer die aan het bewerken van deze partituur is besteed. In deze tijd is elke periode tussen het begin van het bewerken en het opslaan op schijf inbegrepen. De tijd wordt gecumuleerd over verschillende bewerkingssessies.

note: Choose Palette
en: Select a Palette to Show
nl: Een te tonen palet selecteren

en: Offers the available palettes to un-hide.
nl: Toont de verschillende paletten waarvoor onzichtbaar maken ongedaan gemaakt zou kunnen worden.

en: Create Palette Button
nl: Paletknop creëren

en: Give a name for the chord
nl: Een naam opgeven voor het akkoord

en: Not on a chord
nl: Niet op een akkoord

en: Create Button for Chord Type
nl: Knop maken voor akkoordtype

en: Creates a palette button which will insert the type of chord at the cursor, transposed to the cursor position when invoked. Use prepending sharp or flat to insert a chord with sharpened or flattened root note. Use for chord symbol chords.
nl: Creëert een paletknop die, wanneer deze wordt aangeroepen, dit type akkoord invoegt bij de cursor, getransponeerd naar de cursorpositie. Laat het voorafgaan door een molteken of een kruis om een akkoord in te voegen met een grondtoon die met een halve toon verlaagd of verhoogd wordt. Te gebruiken voor akkoorden met akkoordsymbolen.

en: Object Clone
nl: Objectkloon

en: Give (unique) label for button:
nl: Geef een (uniek) label op voor de knop:

en: mylabel
nl: mijnlabel

en: Give tooltip for button:
nl: Geef knopinfo op voor de knop:

en: Inserts object
nl: Voegt een object in

en: Failed - duplicate label, no palette?
nl: Mislukt - dubbel gebruik van label, geen palet?

en: Not implemented yet
nl: Nog niet geïmplementeerd

en: Create Button for Object
nl: Een Knop maken voor Object

en: Creates a palette button to insert a clone of the object at the cursor when the button is pressed.
nl: Creëert een paletknop om een kloon van het object in te voegen bij de cursor wanneer de knop wordt ingedrukt.

en: Show Hidden Palettes
nl: Verborgen paletten tonen

en: Un-hides all non-empty palettes.
nl: Maakt alle niet-lege paletten zichtbaar.

en: The last change was:
nl: De laatste wijziging was:

en: No change recorded in Undo stack
nl: Geen wijziging opgeslagen in de stapel voor Ongedaan Maken

en: Show Last Change
nl: Laatste wijziging tonen

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
nl: Toont de laatste opgeslagen wijziging in de stapel voor Ongedaan Maken.

en: No (un-iconized) source for transcribing is open
nl: Er is geen bron voor transcriptie (die niet tot een icoon verkleind werd) geopend

en: Swap Display and Source Window Positions
nl: Weergave- en bronvensterposities omwisselen

en: Swaps the positions of the Denemo Display and the (first, un-iconized) Source Window currently open.
nl: Verwisselt de posities van het Denemo-weergavevenster en het (eerste, niet tot een pictogram verkleind) bronvenster dat momenteel open is.

note: ToggleCursorHighlight
en: Cursor Highlighting Off/On
nl: Accentuering van de cursor Uit/Aan

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
nl: Geeft de positie van de cursor duidelijker weer (uit/aan)

en: Toggle Command Center
nl: Commandocentrale schakelen

en: Hides/Unhides the Command Center
nl: Geeft weer/Verbergt de commandocentrale

en: Toggle LilyPond View
nl: LilyPond-venster schakelen

en: Hides/Unhides the LilyPond View
nl: Geeft weer/Verbergt het LilyPond-venster

en: Toggle MidiIn Controls
nl: Midi-in-bedieningselementen schakelen

en: Hides/Unhides the Midi In Controls
nl: Geeft weer/Verbergt Midi-in-bedieningselementen

en: Toggle Playback Controls
nl: Afspeelbediening schakelen

en: Hides/Unhides the PlaybackControls
nl: Geeft weer/Verbergt afspeelknoppen

note: TogglePrintViewVisibility
en: Toggle Print View
nl: Afdrukweergave schakelen

en: Hides/Unhides the Print View
nl: Geeft weer/Verbergt afdrukweergave

en: Toggle Scheme View
nl: Scheme-venster schakelen

en: Hides/Unhides the Scheme view
nl: Geeft weer/Verbergt Scheme-venster

en: Scale Display
nl: Weergave schalen

en: Give % scaling required
nl: Opgave % schaling vereist

en: Set Display Scale
nl: De schaal van de weergave instellen

en: Scales the display by value given by user.
nl: Schaalt de weergave volgens de door de gebruiker opgegeven waarde.

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Zoom to 100%
nl: Zoomen naar 100%

en: Zoom to 100%, restore the original size
nl: Naar 100% zoomen, de oorspronkelijke grootte herstellen

en: Add Augmented 4th above base
nl: Een overmatige kwart toevoegen boven de basis

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een tritonus/overmatige kwart toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Augmented 5th above base
nl: Een overmatige kwint toevoegen boven de basis

en: Add an augmented fifth as a chord note above the lowest note at the cursor.
nl: Een overmatige kwint toevoegen als akkoordnoot boven de laagste noot bij de cursor.

en: Add Diminished 5th above base
nl: Een verminderde kwint toevoegen boven de basis

en: Add a diminished fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een verminderde kwint toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Major 2nd above base
nl: Een grote secunde toevoegen boven de basis

en: Add a major second as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een grote secunde toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Major 3rd above base
nl: Een grote terts toevoegen boven de basis

en: Add a major third as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een grote terts toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Major 6th above base
nl: Een grote sext toevoegen boven de basis

en: Add a major sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een grote sext toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Major 7th above base
nl: Een grote septiem toevoegen boven de basis

en: Add a major seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een grote septiem toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Minor 2nd above base
nl: Een kleine secunde toevoegen boven de basis

en: Add a minor second as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een kleine secunde toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Minor 3rd above base
nl: Een kleine terts toevoegen boven de basis

en: Add a minor third as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een kleine terts toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Minor 6th above base
nl: Een kleine sext toevoegen boven de basis

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een kleine sext toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Minor 7th above base
nl: Een kleine septiem toevoegen boven de basis

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een kleine septiem toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Perfect 1st above base
nl: Een reine prime toevoegen boven de basis

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een reine prime toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Perfect 4th above base
nl: Een reine kwart toevoegen boven de basis

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een reine kwart toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Perfect 5th above base
nl: Een reine kwint toevoegen boven de basis

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
nl: Een reine kwint toevoegen als akkoordnoot opwaarts ten opzichte van de laagste noot.

en: Add Bass Note
nl: Een basnoot toevoegen

en: Give bass note to add below root
    Use "es" for flat, "is" for sharp
nl: Geef basnoot op om onder de grondtoon toe te voegen
    Gebruik "es" voor mol, "is" voor kruis

en: Add Bass Inversion
nl: Basinversie toevoegen

en: Adds a bass note to a chord, while keeping the current lowest note as the root of the chord. Use this on Chord Symbol staffs to create an inversion of the chord entered.
nl: Voegt een basnoot toe aan een akkoord, terwijl de huidige laagste noot de grondtoon van het akkoord blijft. Gebruik dit op akkoordsymboolnotenbalken om een inversie van het ingevoerde akkoord te creëren.

en: Add Augmented 4th below top
nl: Een overmatige kwart toevoegen onder de top

en: Add a augmented fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een overmatige kwart toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Diminished 5th below top
nl: Een verminderde kwint toevoegen onder de top

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een tritonus/verminderde kwint toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Major 2nd below top
nl: Een grote secunde toevoegen onder de top

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een grote secunde toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Major 3rd below top
nl: Een grote terts toevoegen onder de top

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een grote terts toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Major 6th below top
nl: Een grote sext toevoegen onder de top

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een grote sext toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Major 7th below top
nl: Een grote septiem toevoegen onder de top

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een grote septiem toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Minor 2nd below top
nl: Een kleine secunde toevoegen onder de top

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een kleine secunde toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Minor 3rd below top
nl: Een kleine terts toevoegen onder de top

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een kleine terts toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Minor 6th below top
nl: Een kleine sext toevoegen onder de top

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een kleine sext toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Minor 7th below top
nl: Een kleine septiem toevoegen onder de top

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een kleine septiem toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Perfect 1st below top
nl: Een reine prime toevoegen onder de top

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een reine prime toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Perfect 4th below top
nl: Een reine kwart toevoegen onder de top

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een reine kwart toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Add Perfect 5th below top
nl: Een reine kwint toevoegen onder de top

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
nl: Een reine kwint toevoegen als akkoordnoot neerwaarts ten opzichte van de hoogste noot.

en: Alternate Note
nl: Noot wisselen

en: If there are two notes at the cursor height this command swaps them round. This affects which note will be acted on by commands such as fingering, string-number, sharpen, flatten etc.
nl: Indien er twee noten op de cursorhoogte staan, worden ze door dit commando omgewisseld. Dit beïnvloedt op welke noot zal worden ingewerkt door commando's zoals vingerzetting, snaarnummer, chromatisch verhogen, chromatisch verlagen, enz.

en: Arpeggiate
nl: Arpeggio

en: Transforms the three-note chord at the cursor into a triplet of notes.
nl: Transformeert het akkoord van drie noten bij de cursor in een triool van noten.

en: This directive places a sequence of bass note names after the next chord. You can delete it with the usual backspace and del commands.
nl: Deze richtlijn plaatst een reeks namen van basnoten achter het volgende akkoord. U kunt dit verwijderen met de gebruikelijke backspace- en del-opdrachten.

en: Give Next Note or Blank to finish
nl: Volgende noot opgeven of niets opgeven om te eindigen

en: Place the cursor on chord to which bass sequence belongs
nl: De cursor plaatsen op het akkoord waartoe de bassequens behoort

en: Bass Sequence
nl: Bassequens

en: Typesets a sequence of bass inversion notes.
nl: Zet een sequens basinversie-noten.

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Down
nl: Enharmonische dalend wijzigen

en: Switch through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of lower diatonic base notes
nl: Wisselen tussen enharmonische varianten van een identiek klinkende noot in de richting van lagere diatonische basisnoten

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Up
nl: Enharmonische stijgend wijzigen

en: Shift through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of higher diatonic base notes.
nl: Wisselen tussen enharmonische varianten van een identiek klinkende noot in de richting van hogere diatonische basisnoten.

en: Change chord-member to whole note
nl: Een akkoordonderdeel veranderen in een hele noot

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
nl: Eén element van een akkoord wijzigen zodat dit eruitziet als de duur van een hele noot zonder de originele logica te veranderen, zoals maatberekening of de duur van nieuw toegevoegde akkoordelementen.

en: Change chord-member to half note
nl: Een akkoordonderdeel veranderen in een halve noot

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
nl: Eén element van een akkoord wijzigen zodat dit eruitziet als de duur van een halve noot zonder de originele logica te veranderen, zoals maatberekening of de duur van nieuw toegevoegde akkoordelementen.

en: Change chord-member to quarter note
nl: Een akkoordonderdeel veranderen in een kwartnoot

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
nl: Eén element van een akkoord wijzigen zodat dit eruitziet als de duur van een kwartnoot zonder de originele logica te veranderen, zoals maatberekening of de duur van nieuw toegevoegde akkoordelementen.

en: Change chord-member to breve
nl: Een akkoordonderdeel veranderen in een brevis

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
nl: Eén element van een akkoord wijzigen zodat dit eruitziet als de duur van een brevis zonder de originele logica te veranderen, zoals maatberekening of de duur van nieuw toegevoegde akkoordelementen.

en: Change chord-member to longa
nl: Een akkoordonderdeel veranderen in een longa

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
nl: Eén element van een akkoord wijzigen zodat dit eruitziet als de duur van een longa zonder de originele logica te veranderen, zoals maatberekening of de duur van nieuw toegevoegde akkoordelementen.

en: Chord Symbol Offset
nl: Verschuiving akkoordsymbool

en: Give horizontal displacement required
nl: Vereiste horizontale verplaatsing opgeven

en: Give vertical displacement required
nl: Vereiste verticale verplaatsing opgeven

en: Offset Chord Name
nl: Verschuiving Akkoordnaam

en: Offsets the Chord symbol generated by the chord at the cursor.
nl: Verschuift het akkoordsymbool dat wordt gegenereerd door het akkoord bij de cursor.

en: Close Parenthesis (Off/On)
nl: Haakjes sluiten (Uit/Aan)

en: Prints a close parenthesis after the chord at the cursor.
nl: Drukt een sluitingshaakje af na het akkoord bij de cursor.

en: Chord Symbol Scale
nl: Akkoordsymbool schalen

en: Give horizontal scaling for next chord
nl: Horizontale schaling voor het volgende akkoord opgeven

en: Give vertical scaling for next chord
nl: Verticale schaling voor het volgende akkoord opgeven

en: Scale Next Chord
nl: Volgende akkoord schalen

en: The next chord symbol will be scaled to the values given.
nl: Het volgende akkoordsymbool zal volgens de opgegeven waarden geschaald worden.

en: Delete LilyPond on Chord
nl: LilyPond op akkoord verwijderen

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
nl: Verwijdert de LilyPond die aan het akkoord bij de cursor is gekoppeld.

en: New LilyPond Directive
nl: Nieuwe LilyPond-richtlijn

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Attach/Edit LilyPond to Chord
nl: LilyPond aan akkoord koppelen/bewerken

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the chord at the cursor, also allows editing/deleting.
nl: Voegt LilyPond-syntaxis in die u voor en na het akkoord bij de cursor opgeeft, maakt ook bewerken/verwijderen mogelijk.

en: hide
nl: verbergen

en: Hide on Printing
nl: Verbergen bij het afdrukken

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
nl: Commentarieert het akkoord uit in de LilyPond-uitvoer.

en: Open Parenthesis (Off/On)
nl: Haakjes openen (Uit/Aan)

en: Prints an open parenthesis before the chord at the cursor.
nl: Drukt een openingshaakje af voor het akkoord bij de cursor.

en: Parenthesize Chord (Off/On)
nl: Akkoord tussen haakjes plaatsen (Uit/Aan)

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
nl: Het akkoord tussen ( ) zetten bij het afdrukken.

en: Use "add" Prefix
nl: Het voorvoegsel "add" gebruiken

en: Inserts the word "add" as a prefix for added notes in chord symbols after the cursor.
nl: Voegt het woord "add" toe als voorvoegsel voor in akkoordsymbolen na de cursor toegevoegde noten.

en: Treble Octava Bassa
nl: Sol ottava bassa

en: Bass Octava Bassa
nl: Bas ottava bassa

en: Custom Clef
nl: Aangepaste sleutel

en: Give LilyPond syntax for clef name
nl: LilyPond-syntaxis opgeven voor sleutelnaam

en: N.B.The Denemo display will show notes using prevailing Denemo clef,
    but they will be typeset in the clef given
nl: N.B. In de Denemo-weergave worden de noten weergegeven met de
    gangbare Denemo-sleutel, maar ze worden in de opgegeven sleutel gezet

en: Drum Clef
nl: Drumsleutel

en: Clef Chooser
nl: Sleutelkiezer

en: Choose any sort of clef. If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
nl: Een soort sleutel kiezen. Als de cursor aan het begin staat, dan de beginsleutel veranderen, anders de gekozen sleutel invoegen.

en: Conditional Clef Change
nl: Voorwaardelijke sleutelverandering

en: Creates clef change at the cursor will *not* affect the typeset score if the specified condition is met.
nl: Maakt een sleutelverandering bij de cursor, heeft *geen* invloed op de gezette partituur als aan de opgegeven voorwaarde wordt voldaan.

en: (Print) Hide
nl: (Afdrukken) Verbergen

en: On printing, omit the clef change at the cursor, or the initial clef if the cursor is not on a clef change.
nl: Laat bij het afdrukken de sleutelverandering bij de cursor weg, of de beginsleutel als de cursor niet op een sleutelverandering staat.

en: Display Only Clef
nl: Sleutel enkel bedoeld voor weergave

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
nl: Voegt een sleutel in die alleen van invloed is op de weergave, niet op de afgedrukte vorm. Gebruik dit als, na een wijziging van de notenbalk, de notenbalk waarop de stem zal staan in een andere sleutel staat (zodat te veel registratielijnen in de weergave vermeden worden, waardoor deze moeilijk leesbaar zou worden). Ook handig om muziek in een vertrouwde sleutel weer te geven die u in een minder vertrouwde wilt laten afdrukken (bijv. weergave in sol- of bassleutel van muziek die moet worden afgedrukt voor altviool).

en: Typeset Only Clef
nl: Sleutel enkel bedoeld voor zetten

en: Inserts a clef that affects only the typesetting, not the display. Use this for music transposed on typesetting (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to enter music in a familiar clef which you want to be printed in a less familiar one (e.g. enter music in treble or bass clef music to be printed for viola).
nl: Voegt een sleutel in die alleen van invloed is op het zetwerk, niet op de weergave. Gebruik dit voor muziek die bij het zetten getransponeerd wordt (zodat te veel registratierlijnen in de weergave vermeden worden, waardoor deze moeilijk leesbaar zou worden). Ook handig om muziek in een vertrouwde sleutel weer te geven die u in een minder vertrouwde wilt laten afdrukken (bijv. invoeren van muziek in sol- of bassleutel die moet worden afgedrukt voor altviool).

en: Amalgamate Repeat Barlines
nl: Herhalingsmaatstrepen samenvoegen

en: Replaces erroneous repeat end Directive followed by repeat start with (correct) repeat-end-start Directives throughout the score. (Only one type of barline can be present at one musical time in the score).
nl: Vervangt een foutieve herhalen-einde-richtlijn, gevolgd door een herhalen-begin-richtlijn, door de (correcte) herhalen-einde-begin-richtlijn in de hele partituur. (Slechts één type maatstreep kan op één muzikaal moment in de partituur aanwezig zijn).

note: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
en: Choose Barline
nl: Maatstreep kiezen

en: Choose a barline
nl: Een maatstreep kiezen

en: Closing Barline
nl: Afsluitende maatstreep

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
nl: Voegt een afsluitende maatstreep in (een dubbele streep waarvan de laatste dikker is).

note: End of scheme script
en: Dotted Barline
nl: Gestippelde maatstreep

en: Prints dotted barline
nl: Drukt een gestippelde maatstreep af

note: DoubleBarline
en: Double Bar
nl: Dubbele maatstreep

en: Insert a double barline at cursor position.
nl: Een dubbele maatstreep invoegen op de cursorpositie.

en: Double Bar Repeat Start
nl: Dubbele maatstreep Herhalen-Begin

en: Prints a repeat start, with double bar on previous line if at a line break.
nl: Drukt een Herhalen-Begin af, met een dubbele maatstreep op de vorige regel in geval van een regeleinde.

note: ForceBarline
en: Warning: Do not use this command to create an upbeat (or pickup) bar.
    It does not affect which notes appear in which measures.
    It simply draws a barline at the point in question, if no other barline will be drawn.
    Use the Measures->Anacrusis (Upbeat) command for a short measure.
nl: Waarschuwing: Gebruik dit commando niet om een upbeat (of pick-up) maat te maken.
    Dit heeft geen invloed op welke noten in welke maten voorkomen.
    Het tekent eenvoudig een maatstreep op het punt in kwestie, in het geval er geen andere maatstreep zal worden getekend.
    Gebruik het commando Maten->Anacrouse (Upbeat) voor een onvolledige maat.

en: This object instructs the LilyPond typesetter to draw a barline here.
    The timing is not altered, use a hidden time signature change or the short measure or anacrusis command to do that.
nl: Dit object geeft de LilyPond-zetter de opdracht om hier een maatstreep te tekenen.
    De timing wordt niet veranderd, gebruik daarvoor een verborgen maatsoortverandering of het commando onvolledige maat of anacrouse.

en: Insert Barline
nl: Maatstreep invoegen

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
nl: Een maatstreep invoegen bij de cursor, de maattelling van Denemo wordt niet beïnvloed.

note: Half Barline
en: Half Barline
nl: Halve maatstreep

en: Insert a barline with only half of its original size
nl: Een maatstreep toevoegen met slechts de helft van de oorspronkelijke grootte

en: Only for appending to music - use the individual first and second time bar commands to insert within music.
nl: Alleen voor het toevoegen aan muziek - gebruik het individuele commando maten eerste en tweede keer om in de muziek in te voegen.

en: Insert 1st &amp; 2nd Time Bars
nl: Maten 1e &amp; 2e keer invoegen

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest. You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
nl: Voegt maten eerste en tweede keer in, elk met een rust van een hele maat. U kunt dit vervolgens aanpassen aan uw muziek, b.v. door extra maten in te voegen, het Herhalen-Begin te verwijderen, enz.

en: (Print) Omit Barline
nl: (Afdrukken) Maatstreep weglaten

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
nl: Hiermee wordt het afdrukken van een automatische maatstreep overgeslagen - regelafbreking is mogelijk.

en: Repeat End-Start
nl: Herhalen Einde-Begin

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
nl: Voegt een maatstreep in die een herhaalde sectie beëindigt en een andere begint

en: Repeat End Barline
nl: Herhalen-Einde maatstreep

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
nl: Een maatstreep invoegen die het einde van een herhaalde sectie aangeeft.

en: Repeat Start Barline
nl: Herhalen-Begin maatstreep

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
nl: Een maatstreep invoegen die het begin van een herhaalde sectie aangeeft.

en: Bad End Cue Marker
nl: Slechte einde cue-markering

en: Bad Start Cue Marker
nl: Slechte begin cue-markering

en: Start Cue without End Cue Marker
nl: Begin cue zonder een einde cue-markering

en: Check Paired Directives
nl: Richtlijnparen controleren

en: Checks that paired directives match from the cursor to the end of the staff.
nl: Controleert of gepaarde richtlijnen overeenkomen vanaf de cursor tot het einde van de notenbalk.

en: Comment is currently set to:
nl: Commentaar is momenteel ingesteld op:

en: Insert Comment
nl: Commentaar invoegen

en: Give comment text
nl: Commentaartekst ingeven

en: Cursor has Moved
nl: De cursor is verplaatst

en: Insert comment at new position of cursor?
nl: Commentaar invoegen op de nieuwe cursorpositie?

en: Inserts a comment at the cursor position. The music typesetting is unaffected.
nl: Voegt commentaar in op de cursorpositie. Het zetten van de muziek wordt niet beïnvloed.

en: Choose Condition
nl: Voorwaarde kiezen

en: Gives a menu for choosing whether the directive at the cursor should apply to the current part only or the default score or all layouts,
nl: Geeft een menu om te kiezen of de richtlijn bij de cursor alleen van toepassing moet zijn op de huidige partij, of op de standaardpartituur, of op alle opmaken,

en: This Directive
nl: Deze richtlijn

en:  will be typeset for all layouts
nl:  zal gezet worden voor alle opmaken

en: Reset for All Layouts
nl: Opnieuw instellen voor alle opmaken

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
nl: Wist voorwaardelijk gedrag van deze opmaak. De richtlijn zal van toepassing zijn op alle partituuropmaken.

en:  will not be typeset for the layout
nl:  zal niet gezet worden voor de opmaak

en: Ignore for Current Layout
nl: Negeren voor de huidige opmaak

en: The Denemo Directive at the cursor will be ignored when printing from the current score layout (See View-&gt;Score Layout)
nl: De Denemo-richtlijn bij de cursor zal genegeerd worden bij het afdrukken vanuit de huidige partituuropmaak (Zie Weergave-&gt;Partituuropmaak)

en:  will be typeset for the layout
nl:  zal gezet worden voor de opmaak

en: Exclusive to Current Layout
nl: Uitsluitend voor de huidige opmaak

en: The Denemo Directive at the cursor will apply for the current Score Layout (see View-&gt;Score Layout)
nl: De Denemo-richtlijn bij de cursor zal gelden voor de huidige partituuropmaak (Zie Weergave-&gt;Partituuropmaak)

en: Critical Comment
nl: Kritische commentaar

en: Give Comment
nl: Commentaar ingeven

en: Apply Command to new position of cursor?
nl: Commando toepassen op de nieuwe positie van de cursor?

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
nl: Voegt een commentaar toe die kan worden afgedrukt in een kritische nabeschouwing aan het einde van alle bewegingen (zie het commando Kritische Commentaar om dit te maken).

en: Enable Accordion 16'
nl: 16-voet accordeon activeren

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
nl: Definieert de accordeonverschuivingen voor deze partituur. Met het commando Menu van in te Voegen Objecten kunnen ze worden ingevoegd.

en: No Definitions have been created for this score
nl: Er zijn geen definities gemaakt voor deze partituur

en: Menu of Objects to Insert
nl: Menu van in te voegen objecten

en: Gives a menu of previously created LilyPondDefinition commands (see Score-&gt;LilyPond Definition menu for this)
nl: Geeft een menu van eerder aangemaakte LilyPondDefinitie-commando's (zie hiervoor het menu Partituur-&gt;LilyPonddefinitie)

en: Insert/Edit Lilypond
nl: Lilypond invoegen/bewerken

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
nl: Een richtlijn toevoegen of bewerken in de LilyPond-taal voor het zetten van muziek. Dit kan worden gebruikt voor extra afstand, voor transponeren of voor bijna alles. Zie de LilyPond-documentatie voor ideeën.

en: Duplicate the selected music
    for use as second time bar(s)
    when not typesetting this part on its own
nl: De geselecteerde muziek dupliceren
    om te gebruiken als ma(a)t(en) voor de tweede keer
    wanneer deze partij niet op zichzelf gezet wordt

en: Duplicate from cursor to end
    for use as second time bar(s)
    when not typesetting this part on its own
nl: Dupliceren vanaf de cursor tot het einde
    om te gebruiken als ma(a)t(en) voor de tweede keer
    wanneer deze partij niet op zichzelf gezet wordt

en: End of Movement
nl: Einde van de beweging

en: Mid-Movement
nl: Midden-Beweging

en: Now place first and second time markings in the part(s) that have distinct first and second time bars
nl: Plaats nu markeringen voor de eerste en de tweede keer in de partij(en) die verschillende maten hebben voor de eerste en de tweede keer

en: Conditional 2nd Time Bar(s)
nl: Voorwaardelijke tweede-keer-ma(a)t(en)

en: If there is no selection: Duplicates the bar(s) from the cursor to the end as an identical 2nd time bar(s) to be used only when not typesetting the part on its own. If there is a selection: Duplicates the selection for the same purpose. Inserts a end- (or end/start-) repeat barline for use only when typesetting the part. Use to avoid a part having two identical bars marked first and second time.
nl: Als er geen selectie is: dupliceert de ma(a)t(en) vanaf de cursor tot het einde als (een) identieke ma(a)t(en) voor de tweede keer, welke alleen worden gebruikt als de partij niet apart wordt gezet. Als er een selectie is: dupliceert de selectie voor hetzelfde doel. Voegt een maatstreep Herhalen-Einde (of -Einde/Begin) toe die bedoeld is om enkel gebruikt te worden wanneer de partij gezet wordt. Gebruik dit om te voorkomen dat een partij twee identieke maten heeft die zijn gemarkeerd als eerste keer en tweede keer.

en: This closes a 1st, 2nd, ... n'th time bar
nl: Dit sluit een maat af die gemarkeerd is als 1st, 2de, ... Nde keer

en: End Volta (1st, 2nd ... Time Bar)
nl: Einde volta (maat voor de 1st, 2de, ... keer)

en: Ends a volta, that is a n'th time bar; without this the opening of a first (Nth) time bar will not be printed.
nl: Beëindigt een volta, dat is een maat voor de nde keer; zonder dit wordt het openen van een maat voor de eerste (Nde) keer niet afgedrukt.

en: Start a First Time Bar
nl: Een eerste-maalmaat beginnen

en: (Print) start (a) first time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
nl: (Afdrukken) begin van (een) ma(a)t(en) voor de eerste keer; gebruik het commando Einde Volta op het einde van de ma(a)t(en) van de eerste keer

en: 1st Time Bar
nl: Maat voor 1ste keer

en: 2nd Time Bar
nl: Maat voor 2de keer

en: Arbitrary Text
nl: Willekeurige tekst

en: This marks the start of one or more measures to be played on one or more of the repeats. There must be a later End Volta mark else nothing prints
nl: Dit markeert het begin van een of meer maten die op een of meer van de herhalingen moeten worden gespeeld. Er moet later een Einde Volta-markering volgen, anders wordt er niets afgedrukt

en: Set/Unset Bold
nl: Vet in-/uitschakelen

en: Set/Unset Italic
nl: Cursief in-/uitschakelen

en: Edit Size
nl: Grootte bewerken

en: Nth Time Bar Text
nl: Tekst voor maat voor de Nde keer

en: Give text:
nl: Tekst ingeven:

en: Give size:
nl: Grootte ingeven:

en: Start an Nth Time Bar
nl: Een maat voor de Nde keer beginnen

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g. 3 for third time bar). Finish the passage using the End Volta command.
nl: Een passage starten die moet worden gespeeld op een of meer van de herhalingen, zoals aangegeven wordt door de tekst die door de gebruiker is ingegeven (bijv. 3 voor een derde-maalmaat). Beëindig de passage met het commando Einde Volta.

en: Start Second Time Bar
nl: Een maat voor de 2de keer beginnen

en: Adjust the typeset bar number to ignore second time bar(s)
nl: Het maatnummer dat gezet wordt aanpassen om ma(a)t(en) voor de tweede keer te negeren

en: Start a Second Time Bar
nl: Een maat voor de 2de keer beginnen

en: (Print) start (a) second time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
nl: (Afdrukken) begin van (een) ma(a)t(en) voor de tweede keer; gebruik het commando Einde Volta op het einde van de ma(a)t(en) voor de eerste keer

note: if BaseBeat is not specified, must query the user as to what should be the first beat unit: use old BPM if there. Bug: Only good for 4=...
en: Metronome Marking
nl: Metronoommarkering

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for 𝅘𝅥. ) 
     or enter n for none:
nl: Geef de eenheid op voor de duur van een tel (bijv. 4. voor 𝅘𝅥. ) 
      of voer n in voor geen:

en: Give number of these
nl: Geef het aantal op van deze

en:  beats per minute:
nl:  tellen per minuut:

note: let define GetBPM Begin of main function Input from the user what kind of beat change they want: Input from the user text to be placed before
en: Beat Change
nl: Maatslagverandering

en: Enter beat change as [beat1]=[beat2] with the beats in LilyPond syntax,
nl: Voer de maatslagverandering in als [maatslag1]=[maatslag2] met de maatslagen in LilyPond-syntaxis,

en: 
    i.e. 4 for 𝅘𝅥, 8. for dotted 𝅘𝅥𝅮, etc.
nl: 
    d.w.z. 4 voor 𝅘𝅥, 8. voor gepunteerde 𝅘𝅥𝅮, enz.

en: 
    Place immediately after a barline to center the beat change over the barline.
nl: 
    Onmiddellijk na een maatstreep plaatsen om de maatslagverandering te centreren boven de maatstreep.

en: Enter text (if any) to appear before the [beat1]=[beat2]
nl: Voer tekst in (indien van toepassing) die moet verschijnen vóór de [maatslag1]=[maatslag2]

en: Enter text (if any) to appear after the [beat1]=[beat2]
nl: Voer tekst in (indien van toepassing) die moet verschijnen na de [maatslag1]=[maatslag2]

en: Beat Change (e.g. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)
nl: Maatslagerandering (bijv. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)

en: Insert a change of beat at the cursor position. The playback tempo is adjusted to match.
nl: Een verandering van maatslag invoegen op de cursorpositie. Het afspeeltempo wordt hieraan aangepast.

en: Text or Custom Rehearsal Mark
nl: Tekst of aangepaste repetitiemarkering

en: Give text to use for Mark
nl: Geef tekst op om te gebruiken voor de markering

note: in case the user pressed Escape do nothing
en: left
nl: links

en: center
nl: midden

en: right
nl: rechts

en: Add Mark (Text/Rehearsal/Book)
nl: Markering toevoegen (Tekst/Repetitie/Boek)

en: Inserts a Mark in the score at the cursor. Marks can be placed in each part and will appear only once (above the top part) in the score (provided they occur at the same moment in each part and are identical). Any size, font, effect can be chosen. A preview button allows you to check the appearance/syntax used. The text position can be dragged in the print view if needed. If there is any slight difference in the text of multiple text marks at the same moment a warning will be given on manually typesetting the score, to avoid this copy and paste or clone the mark you want to place in each part.
nl: Voegt in de partituur een markering in bij de cursor. Markeringen kunnen in elke partij worden geplaatst en zullen slechts één keer (boven de bovenste partij) in de partituur verschijnen (mits ze in elke partij op hetzelfde moment voorkomen en identiek zijn). Elke grootte, lettertype, effect kan worden gekozen. Met een voorbeeldknop kunt u het uiterlijk/de gebruikte syntaxis controleren. De tekstpositie kan indien nodig in de afdrukweergave worden versleept. Als er een klein verschil is in de tekst van meerdere tekstmarkeringen op hetzelfde moment, wordt een waarschuwing gegeven over handmatig zetten van de partituur; om dit te voorkomen, kunt u de markering die u in elk deel wilt plaatsen. kopiëren en plakken of klonen.

en: Custom dynamic
nl: Aangepaste dynamiek

en: Enter dynamic text:
nl: Tekst invoeren voor de dynamiek:

en: Dynamic setting
nl: Dynamiek instellen

en: Enter loudness level (0-127):
nl: Luidheidsniveau invoeren (0-127):

en: Choose dynamics and midi volume level.
nl: Dynamiek en midi-volumeniveau kiezen.

en: Show if at end of line
nl: Tonen indien aan het einde van de regel

en: Show if at start of line
nl: Tonen indien aan het begin van de regel

en: Standalone Coda (for barlines)
nl: Autonome Coda (voor maatstrepen)

en: Coda symbol attached to the net object, for example a barline. But shown between notes.
nl: Coda-symbool gekoppeld aan het netobject, bijvoorbeeld een maatstreep. Maar getoond tussen noten.

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
nl: (Afdrukken) Autonome fermate (voor maatstrepen)

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
nl: Voegt een op zichzelf staande fermate toe die geen effect heeft op het afspelen. Kan gebruikt worden om een fermate op een maatstreep te plaatsen.

en: Standalone Segno (for barlines)
nl: Autonoom segno (voor maatstrepen)

en: Typesets a segno over the barline.
nl: Zet een segno boven een maatstreep.

en: String:
nl: Snaar:

en: Give Fret Number
    or o or x
nl: Fretnummer ingeven
    of o of x

en: Fret Diagram
nl: Fretdiagram

en: Barre from string (or cancel for none)
nl: Barré vanaf snaar (of annuleren voor geen)

en: Barre to string (or cancel for none)
nl: Barré tot snaar (of annuleren voor geen)

en: Barre at fret (or cancel for none)
nl: Barré bij fret (of annuleren voor geen)

en: Give size for diagram
nl: Groote voor diagram ingeven

en: Edit Fret Diagram
nl: Fretdiagram bewerken

en: Edit Space Occupied
nl: Ingenomen ruimte bewerken

en: Edit Position
nl: Positie bewerken

en: Space Occupied by Text/Music
nl: Ingenomen ruimte door tekst/muziek

en: Give space:
    (0 prevents dragging position
    Blank for natural size.)
nl: Ruimte ingeven:
    (0 voorkomt verslepen van positie
    Blanco voor natuurlijke grootte.)

en: Offsets
nl: Verschuivingen

en: Give Number of Strings
nl: Aantal snaren opgeven

en: Creates a dialog for you to enter a description of the fret diagram to be typeset at the cursor position.
nl: Creëert een dialoogvenster waarin u een beschrijving kunt invoeren van het fretdiagram dat op de cursorpositie moet worden gezet.

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for dotted-quarter) 
     or enter n for none:
nl: Geef de eenheid op voor de duur van een tel (bijv 4. voor gepunteerde kwart) 
      of voer n in voor geen:

note: want * 3/2 for dotted,*4 since midi uses quarters and divide by duration,
en: BPM Printed
nl: Tellen per minuut afgedrukt

en: BPM Not Printed
nl: Tellen per minuut niet afgedrukt

note: begin
en: Incorrect BPM syntax.
nl: Onjuiste syntaxis voor tellen per minuut.

note: this did not fire using d-PopUpMenu so changed to RadioBoxMenu
en: Tempi and Metronome Marks
nl: Tempi- en metronoommarkeringen

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
nl: Tempi- en/of metronoommarkeringen invoegen, al dan niet afgedrukt, het afspeeltempo naar wens aanpassen

en: Agréments
nl: Agrémenten

en: Insert a (French 18th c) agrément on the note at the cursor.
nl: Een (Franse 18e-eeuwse) agrément plaatsen op de noot bij de cursor.

en: Add Accidental/Ornament
nl: Voorteken/ornament toevoegen

en: Re-order Accidentals/Ornaments
nl: Voortekens/ornamenten herordenen

en: No Note to apply ornament to
nl: Geen noot om ornament op toe te passen

en: Further from Staff
nl: Verder van notenbalk

en: Closer to Staff
nl: Dichter bij notenbalk

en: Priority now
nl: Prioriteit nu

en:  you may need to repeat this command to get a suitable value to re-order this ornament with respect to other ornaments on the same note.
nl:  het kan zijn dat u deze opdracht moet herhalen om een geschikte waarde te krijgen om dit ornament opnieuw te ordenen ten opzichte van andere ornamenten op dezelfde noot.

en: Trill
nl: Triller

en: Sharp
nl: Kruis

en: Flat
nl: Mol

en: Natural
nl: Herstellingsteken

en: Turn
nl: Dubbelslag

en: Reverse Turn
nl: Omgekeerde dubbelslag

en: Prall
nl: Praller

en: Up Prall
nl: Praller met opwaartse voorslag

en: Down Prall
nl: Praller met neerwaartse voorslag

en: Prall Up
nl: Praller met opwaartse naslag

en: Prall Down
nl: Praller met neerwaartse naslag

en: Prall Prall
nl: Praller Praller

en: Prall Mordent
nl: Praller Mordent

en: Up Mordent
nl: Mordent met opwaartse voorslag

en: Down Mordent
nl: Mordent met neerwaartse voorslag

en: Above Note
nl: Boven de noot

en: Below Note
nl: Onder de noot

en: Auto Position
nl: Automatisch positioneren

en: Insert/Edit Ornament
nl: Ornament invoegen/bewerken

en: Select an ornament to insert as an object at the cursor (it will be typeset on the following note), or edit the ornament already present. Ornament here includes accidentals to be placed over or under other ornaments, as well as multiple ornaments stacked on one note/chord.
nl: Een ornament selecteren om als een object bij de cursor in te voegen (ze zal worden gezet op de volgende noot), of het reeds aanwezige ornament bewerken. Ornament omvat hier ook voortekens die over of onder andere ornamenten moeten worden geplaatst, evenals meerdere ornamenten die op één noot/akkoord zijn gestapeld.

en: More Editing Options
nl: Meer bewerkingsopties

en: Inserts a rehearsal mark in the score. The default is to typeset as the letters A, B, ... The display shows simply A for all bookmarks. This mark also acts as a Denemo bookmark which can be searched for.
nl: Voegt een repetitiemarkering in de partituur in. De standaardinstelling is om de letters A, B, ... te zetten. De weergave toont gewoon A voor alle bladwijzers. Deze markering fungeert ook als een Denemo-bladwijzer waarnaar gezocht kan worden.

en: Start Cadenza
nl: Cadensbegin

en: Turns off automatic barlines, beaming etc and sets small sized notes for a cadenza. You can break up the cadenza in the Denemo Display into Denemo "bars" if the cadenza is too long. You will need to insert barlines or use the Allow Page/Line break command to let the typesetter break lines. Add Ignore Measure Duration Error directives in each bar if you want to use Check Score.
nl: Schakelt het automatisch plaatsen van maatstrepen, waardestrepen, enz. uit, en stelt kleine noten in voor een cadens. U kunt in de Denemo-weergave de cadens opsplitsen in Denemo-"maten" als de cadens te lang is. U moet dan maatstrepen invoegen of de opdracht Pagina-/Lijnafbreking Toestaan gebruiken om de zetter lijnen te laten afbreken. Voeg een richtlijn Maatduurfout Negeren toe in elke maat als u Partituur Controleren wilt gebruiken.

en: End Cadenza
nl: Cadenseinde

en: Inserts Cadenza end at the current cursor position which should be at the start of a (Denemo) bar. See Start Cadenza for details.
nl: Voegt een cadenseinde in op de huidige cursorpositie die aan het begin van een (Denemo)-maat moeten staan. Zie Cadensbegin voor details.

en: Ligature End
nl: Ligatuureinde

en: End Ligature
nl: Ligatuur afsluiten

en: End drawing a square bracket above the notes. Must be preceded by a Start Ligature earlier in the same staff.
nl: Het tekenen van een rechte haak boven de noten stoppen. Moet worden voorafgegaan door een Ligatuurbegin eerder in dezelfde notenbalk.

en: Ligature Start
nl: Ligatuurbegin

en: Start Ligature
nl: Een ligatuur openen

en: Starts drawing a square bracket above the notes from the cursor. Use End Ligature to mark the place where the bracket should end. Used in transcribing mensural music notation.
nl: Begint met het tekenen van een recht haakje boven de noten vanaf de cursor. Gebruik Ligatuureinde om de plaats te markeren waar het haakje moet eindigen. Wordt gebruikt bij de transcriptie van mensurale muzieknotatie.

en: Give -1 for ottava bassa, 1 for ottava alta and 0 for end ottava
nl: Geef -1 op voor ottava bassa, 1 voor ottava alta en 0 voor einde ottava

en: End Ottava
nl: Einde ottava

en: Inserts an 8va mark (or 15ma) mark or terminates one already started. Either octave up or octave down can be specified. The notes should be entered at the true (sounding) pitch. Combine with a Print Transposition if you want to see the notes in the display at the transposed pitch (affects the MIDI playback).
nl: Voegt een 8va-markering (of 15ma-markering) in of beëindigt een reeds begonnen markering. Ofwel een octaaf hoger of een octaaf lager kan worden opgegeven. De noten moeten worden ingevoerd op de ware toonhoogte (zoals ze klinken). Combineer met een Transpositie Afdrukken als u de noten in de weergave op de getransponeerde toonhoogte wilt zien (beïnvloedt het afspelen van MIDI).

en: No "tr" at start.
nl: Geen "tr" bij het begin.

en: This marks the start of a trill extending over several notes. The leading "tr" can be omitted if desired.
nl: Dit markeert het begin van een triller die zich over meerdere noten uitstrekt. De voorafgaande "tr" kan desgewenst worden weggelaten.

en: Cursor must be on the note where the trill is to start
nl: De cursor moet op de noot staan waar de triller moet beginnen

en: Start Trill
nl: Triller beginnen

en: Starts a spanning trill from the note at the cursor.
nl: Begint een overspannen triller vanaf de noot bij de cursor.

en: This marks the end of a trill spanning several notes
nl: Dit markeert het einde van een triller die meerdere noten overspant

en: Stop Trill
nl: Triller beëindigen

en: Ends a previously started trill at the next note.
nl: Beëindigt een eerder gestarte triller bij de volgende noot.

en: Sustain Off
nl: Sustain Uit

en: Prints a Sustain Off Mark
nl: Drukt een markering Sustain Uit af

en: Sustain On
nl: Sustain Aan

en: Prints a Sustain Pedal On Mark
nl: Drukt een markering Sustainpedaal Aan af

en: Footnote
nl: Voetnoot

en: Give footnote text
nl: Voetnoottekst ingeven

en: Give footnote marker
nl: Voetnootmarkering ingeven

en: Insert Footnote
nl: Voetnoot invoegen

en: Inserts a footnote at the cursor position as a standalone object. WARNING does not appear if followed by a chord, single notes only!
nl: Voegt een voetnoot in op de cursorpositie als een op zichzelf staand object. WAARSCHUWING verschijnt niet indien gevolgd door een akkoord, alleen enkele noten!

en: Breath Mark
nl: Ademteken

en: Inserts a Breath Mark
nl: Voegt een ademteken in

en: Caesura
nl: Cesuur

en: Prints a caesura (pause) at the cursor position.
nl: Drukt een cesuur (pauze) af op de cursorpositie.

en: Inserts D.C. al fine marking as a standalone Denemo Directive.
nl: Voegt een markering D.C. al fine (da capo al fine) in als een op zichzelf staande Denemo-richtlijn.

en: Fine (i.e. end)
nl: Fine (d.w.z. einde)

en: Inserts Fine marking as standalone Denemo Directive.
nl: Voegt een markering Fine in als een op zichzelf staande Denemo-richtlijn.

en: Scaling Graphic
nl: Afbeelding schalen

en: Give scale to be used:
nl: Geef de te gebruiken schaal op:

en: Graphic File
nl: Grafisch bestand

en: Insert Graphic
nl: Afbeelding invoegen

en: Inserts a graphic in the music. This should be created as an encapsulated postscript file.
nl: Voegt een afbeelding in de muziek in. Dit moet worden aangemaakt als een ingekapseld postscript-bestand.

en: Text
nl: Tekst

en: Give text for Denemo Display
nl: Tekst ingeven voor de Denemo-weergave

en: Type the text in the lower pane. The preview pane above will show the typeset appearance. You can type any text, however the characters \, ", ¶, { and } have a special meaning in the text. New lines will be started from the ¶ character (if allowed). The backslash \ starts some LilyPond syntax called 'markup', the {} and "" have to surround other text in pairs - one on its own will not typeset. The Insert menu and Selection menu contain pre-packaged markup for various effects.
    For other possible markup commands \wordwrap, \circle, \tiny etc, see LilyPond documentation.
nl: Typ de tekst in het onderste deelvenster. In het voorbeeldvenster erboven ziet u hoe de tekst er gezet uitziet. U kunt elke tekst typen, maar de tekens \, ¶, ", { en } hebben een speciale betekenis in de tekst. Nieuwe regels worden gestart vanaf het teken ¶ (indien toegestaan). De backslash \ begint een LilyPond-syntaxis die 'markup' (opmaak) wordt genoemd, de {} en "" moeten andere tekst in paren omringen - een op zichzelf staand dergelijk teken zal niet worden gezet. Het menu Invoegen en het menu Selectie bevatten voorverpakte opmaak voor verschillende effecten.
    Raadpleeg de LilyPond-documentatie voor andere mogelijke opmaakcommando's zoals \wordwrap, \circle, \tiny, enz.

en: Scaling Text
nl: Tekst schalen

en: Give text size:
nl: Geef tekstgrootte op:

en: Edit Display Text
nl: Weergavetekst bewerken

en: Edit Others
nl: Andere bewerken

en: Delete this text?
nl: Deze tekst verwijderen?

en: Multi-line Text and Music
nl: Tekst en muziek over meerdere regels

en: Inserts multi-line text object which can include music snippets, Fret Diagrams and Note Names/Chord Symbols. LilyPond Markup can be used and a preview button is available to check the syntax.
nl: Voegt een uit meerde regels bestaand tekstobject in dat muziekfragmenten, fretdiagrammen en nootnamen/akkoordsymbolen kan bevatten. LilyPond Markup kan worden gebruikt en er is een voorbeeldknop beschikbaar om de syntaxis te controleren.

en: rests
nl: rusten

en: 2classical
nl: 2klassiek

en: accidentals
nl: voortekens

en: sharp
nl: kruis

en: sharp.arrowup
nl: kruis.pijl-op

en: sharp.arrowdown
nl: kruis.pijl-neer

en: sharp.arrowboth
nl: kruis.pijl-beide

en: sharp.slashslash.stem
nl: kruis.slashslash.nootstok

en: sharp.slashslashslash.stemstem
nl: kruis.slashslashslash.nootstoknootstok

en: sharp.slashslashslash.stem
nl: kruis.slashslashslash.nootstok

en: sharp.slashslash.stemstemstem
nl: kruis.slashslash.nootstoknootstoknootstok

en: natural
nl: herstellingsteken

en: natural.arrowup
nl: herstellingsteken.pijl-op

en: natural.arrowdown
nl: herstellingsteken.pijl-neer

en: natural.arrowboth
nl: herstellingsteken.pijl-beide

en: flat
nl: mol

en: flat.arrowup
nl: mol.pijl-op

en: flat.arrowdown
nl: mol.pijl-neer

en: flat.arrowboth
nl: mol.pijl-beide

en: flat.slash
nl: mol.slash

en: flat.slashslash
nl: mol.slashslash

en: mirroredflat.flat
nl: gespiegeldemol.mol

en: mirroredflat
nl: gespiegeldemol

en: mirroredflat.backslash
nl: gespiegeldemol.backslash

en: flatflat
nl: molmol

en: flatflat.slash
nl: molmol.slash

en: doublesharp
nl: dubbelkruis

en: rightparen
nl: rechterhaakje

en: leftparen
nl: linkerhaakje

en: arrowheads
nl: pijlpunten

en: open.01
nl: openen.01

en: open.0M1
nl: openen.0M1

en: open.11
nl: openen.11

en: open.1M1
nl: openen.1M1

en: close.01
nl: sluiten.01

en: close.0M1
nl: sluiten.0M1

en: close.11
nl: sluiten.11

en: close.1M1
nl: sluiten.1M1

en: dots
nl: puntjes

en: dot
nl: punt

en: ufermata
nl: ufermate

en: dfermata
nl: dfermate

en: ushortfermata
nl: ukortefermate

en: dshortfermata
nl: dkortefermate

en: ulongfermata
nl: ulangefermate

en: dlongfermata
nl: dlangefermate

en: uverylongfermata
nl: uzeerlangefermate

en: dverylongfermata
nl: dzeerlangefermate

en: thumb
nl: duim

en: espr
nl: espressivo

en: more scripts
nl: meer scripts

en: halfopenvertical
nl: halfopenverticaal

en: stopped
nl: gestopt

en: upbow
nl: opstreek

en: downbow
nl: afstreek

en: reverseturn
nl: omgekeerdedubbelslag

en: turn
nl: dubbelslag

en: trill
nl: triller

en: upedalheel
nl: upedaalhiel

en: dpedalheel
nl: dpedaalhiel

en: upedaltoe
nl: upedaalteen

en: dpedaltoe
nl: dpedaalteen

en: rcomma
nl: rkomma

en: lcomma
nl: lkomma

en: rvarcomma
nl: rvarkomma

en: lvarcomma
nl: lvarkomma

en: and more scripts
nl: en meer scripts

en: trill_element
nl: triller_element

en: arpeggio.arrow.M1
nl: arpeggio.pijl.M1

en: arpeggio.arrow.1
nl: arpeggio.pijl.1

en: prall
nl: praller

en: prallprall
nl: prallerpraller

en: prallmordent
nl: prallermordent

en: upprall
nl: oppraller

en: upmordent
nl: opmordent

en: pralldown
nl: prallerneer

en: downprall
nl: neerpraller

en: downmordent
nl: neermordent

en: prallup
nl: prallerop

en: lineprall
nl: lijnpraller

en: caesura.curved
nl: cesuur.gebogen

en: caesura.straight
nl: cesuur.recht

en: tickmark
nl: vinkje

en: snappizzicato
nl: bartókpizzicato

en: barline.kievan
nl: maatstreep.kievan

en: clefs
nl: sleutels

en: C_change
nl: C_verandering

en: F_change
nl: F_verandering

en: G_change
nl: G_verandering

en: percussion
nl: slagwerk

en: percussion_change
nl: slagwerk_verandering

en: tab_change
nl: tab_verandering

en: more clefs
nl: meer sleutels

en: vaticana.do_change
nl: vaticana.do_verandering

en: vaticana.fa_change
nl: vaticana.fa_verandering

en: medicaea.do_change
nl: medicaea.do_verandering

en: medicaea.fa_change
nl: medicaea.fa_verandering

en: neomensural.c
nl: neomensuraal.c

en: neomensural.c_change
nl: neomensuraal.c_verandering

en: petrucci.c1_change
nl: petrucci.c1_verandering

en: petrucci.c2_change
nl: petrucci.c2_verandering

en: petrucci.c3_change
nl: petrucci.c3_verandering

en: petrucci.c4_change
nl: petrucci.c4_verandering

en: petrucci.c5_change
nl: petrucci.c5_verandering

en: mensural.c
nl: mensuraal.c

en: mensural.c_change
nl: mensuraal.c_verandering

en: blackmensural.c
nl: zwartmensuraal.c

en: blackmensural.c_change
nl: zwartmensuraal.c_verandering

en: petrucci.f_change
nl: petrucci.f_verandering

en: mensural.f
nl: mensuraal.f

en: mensural.f_change
nl: mensuraal.f_verandering

en: petrucci.g_change
nl: petrucci.g_verandering

en: mensural.g
nl: mensuraal.g

en: mensural.g_change
nl: mensuraal.g_verandering

en: hufnagel.do
nl: hoefnagel.do

en: hufnagel.do_change
nl: hoefnagel.do_verandering

en: hufnagel.fa
nl: hoefnagel.fa

en: hufnagel.fa_change
nl: hoefnagel.fa_verandering

en: hufnagel.do.fa
nl: hoefnagel.do.fa

en: hufnagel.do.fa_change
nl: hoefnagel.do.fa_verandering

en: kievan.do_change
nl: kievan.do_verandering

en: timesig
nl: maatsrt

en: mensural timesig
nl: mensurale maatsrt

en: mensural44
nl: mensuraal44

en: mensural22
nl: mensuraal22

en: mensural32
nl: mensuraal32

en: mensural64
nl: mensuraal64

en: mensural94
nl: mensuraal94

en: mensural34
nl: mensuraal34

en: mensural68
nl: mensuraal68

en: mensural98
nl: mensuraal98

en: mensural48
nl: mensuraal48

en: mensural68alt
nl: mensuraal68alt

en: mensural24
nl: mensuraal24

en: neomensural44
nl: neomensuraal44

en: neomensural22
nl: neomensuraal22

en: neomensural32
nl: neomensuraal32

en: neomensural64
nl: neomensuraal64

en: neomensural94
nl: neomensuraal94

en: neomensural34
nl: neomensuraal34

en: neomensural68
nl: neomensuraal68

en: neomensural98
nl: neomensuraal98

en: neomensural48
nl: neomensuraal48

en: neomensural68alt
nl: neomensuraal68alt

en: neomensural24
nl: neomensuraal24

en: pedal
nl: pedaal

en: brackettips
nl: haaktopjes

en: up
nl: op

en: down
nl: neer

en: accordion
nl: accordeon

en: freebass
nl: melodiebas

en: stdbass
nl: stndrdbas

en: bayanbass
nl: bajanbas

en: oldEE
nl: oudeEE

en: push
nl: duwen

en: pull
nl: trekken

en: ties
nl: overbindingen

en: lyric.short
nl: songtekst.kort

en: lyric.default
nl: songtekst.standaard

en: noteheads
nl: nootkoppen

en: sM1double
nl: sM1dubbel

en: s0diamond
nl: s0ruit

en: s1diamond
nl: s1ruit

en: s2diamond
nl: s2ruit

en: s0triangle
nl: s0driehoek

en: d1triangle
nl: d1driehoek

en: u1triangle
nl: u1driehoek

en: u2triangle
nl: u2driehoek

en: d2triangle
nl: d2driehoek

en: s0cross
nl: s0kruis

en: s1cross
nl: s1kruis

en: s2cross
nl: s2kruis

en: s2xcircle
nl: s2xcirkel

en: s0doThin
nl: s0doDun

en: d1doThin
nl: d1doDun

en: u1doThin
nl: u1doDun

en: d2doThin
nl: d2doDun

en: u2doThin
nl: u2doDun

en: s0reThin
nl: s0reDun

en: u1reThin
nl: u1reDun

en: d1reThin
nl: d1reDun

en: u2reThin
nl: u2reDun

en: d2reThin
nl: d2reDun

en: s0miMirror
nl: s0miSpiegel

en: s1miMirror
nl: s1miSpiegel

en: s2miMirror
nl: s2miSpiegel

en: s0miThin
nl: s0miDun

en: s1miThin
nl: s1miDun

en: s2miThin
nl: s2miDun

en: u0faThin
nl: u0faDun

en: d0faThin
nl: d0faDun

en: u1faThin
nl: u1faDun

en: d1faThin
nl: d1faDun

en: u2faThin
nl: u2faDun

en: d2faThin
nl: d2faDun

en: s0laThin
nl: s0laDun

en: s1laThin
nl: s1laDun

en: s2laThin
nl: s2laDun

en: s0ti
nl: s0si

en: u1ti
nl: u1si

en: d1ti
nl: d1si

en: u2ti
nl: u2si

en: d2ti
nl: d2si

en: s0tiThin
nl: s0siDun

en: u1tiThin
nl: u1siDun

en: d1tiThin
nl: d1siDun

en: u2tiThin
nl: u2siDun

en: d2tiThin
nl: d2siDun

en: Funk noteheads
nl: Funk-nootkoppen

en: u0tiFunk
nl: u0siFunk

en: d0tiFunk
nl: d0siFunk

en: u1tiFunk
nl: u1siFunk

en: d1tiFunk
nl: d1siFunk

en: u2tiFunk
nl: u2siFunk

en: d2tiFunk
nl: d2siFunk

en: Walker noteheads
nl: Walker-nootkoppen

en: s0tiWalker
nl: s0siWalker

en: u1tiWalker
nl: u1siWalker

en: d1tiWalker
nl: d1siWalker

en: u2tiWalker
nl: u2siWalker

en: d2tiWalker
nl: d2siWalker

en: mensural noteheads
nl: mensurale nootkoppen

en: uM3neomensural
nl: uM3neomensuraal

en: dM3neomensural
nl: dM3neomensuraal

en: uM2neomensural
nl: uM2neomensuraal

en: dM2neomensural
nl: dM2neomensuraal

en: sM1neomensural
nl: sM1neomensuraal

en: urM3neomensural
nl: urM3neomensuraal

en: drM3neomensural
nl: drM3neomensuraal

en: urM2neomensural
nl: urM2neomensuraal

en: drM2neomensural
nl: drM2neomensuraal

en: srM1neomensural
nl: srM1neomensuraal

en: s0neomensural
nl: s0neomensuraal

en: s1neomensural
nl: s1neomensuraal

en: s2neomensural
nl: s2neomensuraal

en: s0harmonic
nl: s0harmonisch

en: s2harmonic
nl: s2harmonisch

en: uM3mensural
nl: uM3mensuraal

en: dM3mensural
nl: dM3mensuraal

en: sM3ligmensural
nl: sM3ligmensuraal

en: uM2mensural
nl: uM2mensuraal

en: dM2mensural
nl: dM2mensuraal

en: sM2ligmensural
nl: sM2ligmensuraal

en: sM1mensural
nl: sM1mensuraal

en: urM3mensural
nl: urM3mensuraal

en: drM3mensural
nl: drM3mensuraal

en: srM3ligmensural
nl: srM3ligmensuraal

en: urM2mensural
nl: urM2mensuraal

en: drM2mensural
nl: drM2mensuraal

en: srM2ligmensural
nl: srM2ligmensuraal

en: more mensural noteheads
nl: meer mensurale nootkoppen

en: srM1mensural
nl: srM1mensuraal

en: uM3semimensural
nl: uM3semimensuraal

en: dM3semimensural
nl: dM3semimensuraal

en: sM3semiligmensural
nl: sM3semiligmensuraal

en: uM2semimensural
nl: uM2semimensuraal

en: dM2semimensural
nl: dM2semimensuraal

en: sM2semiligmensural
nl: sM2semiligmensuraal

en: sM1semimensural
nl: sM1semimensuraal

en: urM3semimensural
nl: urM3semimensuraal

en: drM3semimensural
nl: drM3semimensuraal

en: srM3semiligmensural
nl: srM3semiligmensuraal

en: urM2semimensural
nl: urM2semimensuraal

en: drM2semimensural
nl: drM2semimensuraal

en: srM2semiligmensural
nl: srM2semiligmensuraal

en: srM1semimensural
nl: srM1semimensuraal

en: uM3blackmensural
nl: uM3zwartmensuraal

en: dM3blackmensural
nl: dM3zwartmensuraal

en: sM3blackligmensural
nl: sM3zwartligmensuraal

en: uM2blackmensural
nl: uM2zwartmensuraal

en: dM2blackmensural
nl: dM2zwartmensuraal

en: sM2blackligmensural
nl: sM2zwartligmensuraal

en: sM1blackmensural
nl: sM1zwartmensuraal

en: s0mensural
nl: s0mensuraal

en: s1mensural
nl: s1mensuraal

en: s2mensural
nl: s2mensuraal

en: s0blackmensural
nl: s0zwartmensuraal

en: ancient noteheads
nl: oude nootkoppen

en: s0blackpetrucci
nl: s0zwartpetrucci

en: s1blackpetrucci
nl: s1zwartpetrucci

en: s2blackpetrucci
nl: s2zwartpetrucci

en: svaticana.reverse.plica
nl: svaticana.omgekeerde.plica

en: svaticana.reverse.vplica
nl: svaticana.omgekeerde.vplica

en: svaticana.inner.cephalicus
nl: svaticana.binnenste.cephalicus

en: more ancient noteheads
nl: meer oude nootkoppen

en: shufnagel.punctum
nl: shoefnagel.punctum

en: shufnagel.virga
nl: shoefnagel.virga

en: shufnagel.lpes
nl: shoefnagel.lpes

en: kievan noteheads
nl: kievan-nootkoppen

en: flags
nl: vlaggen

en: ugrace
nl: uversiering

en: dgrace
nl: dversiering

en: M3neomensural
nl: M3neomensuraal

en: M2neomensural
nl: M2neomensuraal

en: M1neomensural
nl: M1neomensuraal

en: 0neomensural
nl: 0neomensuraal

en: 1neomensural
nl: 1neomensuraal

en: 2neomensural
nl: 2neomensuraal

en: 3neomensural
nl: 3neomensuraal

en: 4neomensural
nl: 4neomensuraal

en: M3mensural
nl: M3mensuraal

en: M2mensural
nl: M2mensuraal

en: M1mensural
nl: M1mensuraal

en: 0mensural
nl: 0mensuraal

en: 1mensural
nl: 1mensuraal

en: 2mensural
nl: 2mensuraal

en: 3mensural
nl: 3mensuraal

en: 4mensural
nl: 4mensuraal

en: custodes
nl: custoden

en: hufnagel.u0
nl: hoefnagel.u0

en: hufnagel.u1
nl: hoefnagel.u1

en: hufnagel.u2
nl: hoefnagel.u2

en: hufnagel.d0
nl: hoefnagel.d0

en: hufnagel.d1
nl: hoefnagel.d1

en: hufnagel.d2
nl: hoefnagel.d2

en: mensural.u0
nl: mensuraal.u0

en: mensural.u1
nl: mensuraal.u1

en: mensural.u2
nl: mensuraal.u2

en: mensural.d0
nl: mensuraal.d0

en: mensural.d1
nl: mensuraal.d1

en: mensural.d2
nl: mensuraal.d2

en: mensural1
nl: mensuraal1

en: mensuralM1
nl: mensuraalM1

en: hufnagelM1
nl: hoefnagelM1

en: mensuralu03
nl: mensuraalu03

en: mensuralu13
nl: mensuraalu13

en: mensuralu23
nl: mensuraalu23

en: mensurald03
nl: mensuraald03

en: mensurald13
nl: mensuraald13

en: mensurald23
nl: mensuraald23

en: mensuralu04
nl: mensuraalu04

en: mensuralu14
nl: mensuraalu14

en: mensuralu24
nl: mensuraalu24

en: mensurald04
nl: mensuraald04

en: mensurald14
nl: mensuraald14

en: mensurald24
nl: mensuraald24

en: mensuralu05
nl: mensuraalu05

en: mensuralu15
nl: mensuraalu15

en: mensuralu25
nl: mensuraalu25

en: mensurald05
nl: mensuraald05

en: mensurald15
nl: mensuraald15

en: mensurald25
nl: mensuraald25

en: mensuralu06
nl: mensuraalu06

en: mensuralu16
nl: mensuraalu16

en: mensuralu26
nl: mensuraalu26

en: mensurald06
nl: mensuraald06

en: mensurald16
nl: mensuraald16

en: mensurald26
nl: mensuraald26

en: dotvaticana
nl: puntvaticana

en: dotkievan
nl: puntkievan

en: space
nl: spatie

en: comma
nl: komma

en: hyphen
nl: koppelteken

en: period
nl: punt

en: zero
nl: nul

en: one
nl: een

en: two
nl: twee

en: three
nl: drie

en: four
nl: vier

en: five
nl: vijf

en: six
nl: zes

en: seven
nl: zeven

en: eight
nl: acht

en: nine
nl: negen

en: Music Glyph
nl: Muzieksymbool

en: Allows placing any musical glyph which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. The complete list of glyphs is in the LilyPond documentation. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
nl: Hiermee kunt u elk muzieksymbool plaatsen, dat vervolgens in de uiteindelijke zetweergave kan worden versleept om de positionering nauwkeurig af te stellen. De volledige lijst van symbolen staat in de LilyPond-documentatie. Let op! Plaats deze richtlijn niet aan het eind van een notenbalk, want dan wordt het symbool niet gezet; plaats hem vóór de laatste noot en klik er dan met de rechtermuisknop op in de zetweergave (afdrukweergave) om indien nodig de positie aan te passen.

en: Light
nl: Licht

en: This directive has to be placed before a note, chord or rest.
    The text itself can be re-positioned by right-clicking in the typeset (print) view
nl: Deze richtlijn moet vóór een noot, akkoord of rust geplaatst worden.
    De tekst zelf kan worden verplaatst door met de rechtermuisknop te klikken in de gezette (afdruk)weergave

en: This directive must be placed before a note to work
nl: Deze richtlijn moet vóór een noot geplaatst worden om te functioneren

en: Text Annotation
nl: Tekstaantekening

en: Give text to be placed in score at cursor
    (it can be dragged in the typeset view)
nl: Geef tekst op die in de partituur moet worden geplaatst bij de cursor
    (hij kan versleept worden in de gezette afdrukweergave)

en: Textual Annotation
nl: Tekstuele aantekening

en: Allows placing arbitrary text on the score which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
nl: Hiermee kunt u op de partituur arbitraire tekst plaatsen, die vervolgens in de uiteindelijke zetweergave kan worden versleept om de positionering nauwkeurig af te stellen. Let op! Plaats deze richtlijn niet aan het eind van een notenbalk, want dan wordt de tekst niet gezet; plaats hem vóór de laatste noot en klik er dan met de rechtermuisknop op in de zetweergave (afdrukweergave) om de positie indien nodig aan te passen.

en: 8 Balance
nl: 8 Balans

en: Balance. Typically used for a stereo signal tweak without changing the pan itself. Like a CD player.
nl: Balans. Wordt meestal gebruikt om het stereosignaal bij te stellen zonder de panning zelf te veranderen. Zoals bij een CD-speler.

en: Channel
nl: Kanaal

en: Change the Channel of a staff
nl: Het kanaal van een notenbalk wijzigen

en: 11 Expression
nl: 11 Expressie

en: AKA "Sub Volume" or "Percent Volume". The "real" volume. Use Volume as initial value for each staff/channel and change further cresc/dim with expression.
nl: Ook gekend als "Subvolume" of "Percentagevolume". Het "echte" volume. Volume als beginwaarde gebruiken voor elke notenbalk/kanaal en verdere cresc/dim wijzigen met expressie.

en: Generic Control Change
nl: Algemene aanpassing van de bediening

en: Generic 0xB Control Change - User can give the midi bytes, too.
nl: Algemene 0xB-bedieningsaanpassing - De gebruiker kan ook de midi-bytes opgeven.

en: 69 Hold Pedal #2 On/Off
nl: 69 Pedaal #2 aanhouden Aan/Uit

en: Longer release time but notes will fade out eventually.
nl: Over een langere tijdspanne loslaten, maar uiteindelijk zullen de klanken langzaam uitsterven.

en: 64 Hold Pedal (Right Piano Pedal)
nl: 64 Pedal aanhouden (Rechter Pianopedaal)

en: Hold Pedal On/Off (Right Piano Pedal). Deactivates Note-Off until set to "Off"
nl: Pedaal aanhouden Aan/Uit (rechter pianopedaal). Deactiveert Note-Off tot wanneer dit wordt ingesteld op "Uit"

en: 68 Legato Pedal On/Off
nl: 68 Legatopedaal Aan/Uit

en: Skips the attack portion of the VCA's envelope. For phrasing like wind or brass or guitar hammer-on.
nl: Slaat het aanzetgedeelte van de omhullende van een spanningsgestuurde versterker (VCA) over. Voor fraseringen zoals blazers of koperblazers of voor hammer-on op gitaar.

en: 1 Modwheel
nl: 1 Modulatiewiel

en: Change the Modwheel value of a channel/staff
nl: De Modulatiewielwaarde van een kanaal/notenbalk wijzigen

en: 10 Pan
nl: 10 Panning

en: Where in the stereo field the channel sound will be placed.
nl: Waar het kanaalgeluid geplaatst zal worden in het stereoveld.

en: 65 Portamento On/Off
nl: 65 Portamento Aan/Uit

en: Slides between 2 notes. Can be adjusted with 5 - Portamento Time
nl: Schuift tussen 2 noten. Kan worden aangepast met 5 - Portamento Tijd

en: Program
nl: Programma

en: Change the Program of the current channel/staff
nl: Het programma van het/de huidige kanaal/notenbalk wijzigen

en: 67 Soft Pedal On/Off (Left Piano Pedal)
nl: 67 Una Corda-Pedaal Aan/Uit (Linker Pianopedaal)

en: Left Piano Pedal. Lowers the volume of any notes played.
nl: Linker pianopedaal. Verlaagt het volume van alle gespeelde noten.

en: 66 Sostenuto Pedal On/Off (Middle Grand Piano Pedal)
nl: 66 Sostenutopedaal Aan/Uit (Middelste Pedaal Vleugelpiano)

en: Middle Grand Piano Pedal. All Notes currently active (without a note off) will not have a note-off until Sostenuto Off.
nl: Middelste Pedaal Vleugelpiano. Alle noten die momenteel actief zijn (zonder afgedemt te zijn) zullen niet afgedempt worden tot wanneer Sostenuto uitgezet wordt.

en: Change Instrument Timbre
nl: Timbre van instrument wijzigen

en: Give MIDI program number (1-256):
nl: Geef het MIDI-programmanummer op (1-256):

en: Give accompanying text to typset here (if any):
nl: Geef hier de te zetten begeleidende tekst op (facultatief):

en: Change Timbre (Instrument Sound)
nl: Timbre (klank van het instrument) wijzigen

en: Changes the MIDI instrument for the following notes, optionally typesetting some text here. Use for pizz. trem. etc.
nl: Verandert het MIDI-instrument voor de volgende noten; eventueel wordt hier wat tekst gezet. Gebruik dit voor pizz., trem., enz.

en: Change the Volume of a channel/staff
nl: Het volume van een kanaal/notenbalk wijzigen

en: Change Midi Channel
nl: Het MIDI-kanaal veranderen

en: Changes the MIDI channel of a staff
nl: Verandert het MIDI-kanaal van een notenbalk

en: Clarinet in A
nl: Klarinet in A

en: MIDI playback minor third lower than printed, marks as Clarinet in A
nl: MIDI afspelen in een kleine terts lager dan afgedrukt; markeringen als Klarinet in A

en: Clarinet in B flat
nl: Klarinet in Bes

en: MIDI output is one tone lower than printed, inscribes clarinet in B flat above music
nl: MIDI-uitvoer is één toon lager dan afgedrukt; noteringen van klarinet in Bes boven de muziek

en: Close Transposing Instrument
nl: Transponerend instrument afsluiten

en: Returns MIDI output to transposition set on staff properties.
nl: Zet de MIDI-uitvoer terug naar de in de notenbalkeigenschappen ingestelde transpositie.

en: Set Tempo
nl: Tempo instellen

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
nl: Een Midi-commando uitsturen om het tempo te veranderen in een nieuw aantal slagen per minuut. Geen afdruk.

en: Equal Temperament Start
nl: Begin Gelijkzwevende Stemming

en: MIDI tuning becomes equal temperament from this point.
nl: MIDI-stemming wordt vanaf dit punt gelijkzwevend.

en: Quarter Comma Meantone
nl: 1/4-komma-middentoonstemming

en: MIDI output becomes 1/4 comma mean tone from this point
nl: MIDI-uitvoer wordt vanaf dit punt 1/4-komma-middentoonstemming

en: All Staffs:
nl: Alle notenbalken:

en: Set Tuning Across All Staffs
nl: Stemming voor alle notenbalken instellen

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
nl: Op dit moment tijdens het afspelen overschakelen naar het temperament dat was ingesteld toen dit commando werd gegeven.

en: This Staff:
nl: Deze notenbalk:

en: Set Tuning for Current Staff
nl: Stemming instellen voor de huidige notenbalk

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
nl: Op dit moment tijdens het afspelen wordt de stemming van de huidige notenbalk overgeschakeld naar het temperament dat is geselecteerd wanneer dit commando wordt gegeven.

en: This directive sets the style of typesetting for accidentals
nl: Deze richtlijn stelt de stijl in voor het zetten van voortekens

en: Default
nl: Standaard

en: Modern Cautionary
nl: Modern waarschuwend

en: Teaching
nl: Onderricht

en: Forget
nl: Vergeten

en: (Print) Accidental Printing
nl: (Afdrukken) Voorteken afdrukken

en: Prints accidentals according to a chosen style
nl: Drukt voortekens af volgens een gekozen stijl

en: No Beaming
nl: Geen waardestrepen plaatsen

en: Stop Beaming
nl: Stoppen met het plaatsen van waardestrepen

en: (Print) Stop automatic beaming from current position in score.
nl: (Afdrukken) Stoppen met het automatisch plaatsen van waardestrepen vanaf de huidige positie in de partituur.

en: Normal Beaming
nl: Normale waardestrepen

en: Start Beaming
nl: Beginnen met plaatsen van waardestrepen

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
nl: (Afdrukken) Beginnen met het automatisch plaatsen van waardestrepen op dit punt in de partituur. (Wordt gebruikt nadat het plaatsen van waardestrepen uitgeschakeld was).

en: Augmentation Dot
nl: Augmentatiestip

en: Note Head
nl: Nootkop

en: Clef Modifier
nl: Sleutelmodificator

en: Cue Clef
nl: Cue-sleutel

en: Cue End Clef
nl: Cue-Einde-sleutel

en: Key Cancellation
nl: Toonsoortannulering

en: Breath
nl: Ademteken

en: Fingering
nl: Vingerzetting

en: Multi-Measure Rest
nl: Rust over meerdere maten

en: Rest
nl: Rust

en: Markup to use for
nl: Opmaak om te gebruiken voor

en: Change Stencil for Object
nl: Sjabloon wijzigen voor object

en: Lets you create your own stencil for typesetting the next occurence of the chosen layout object. The stencil is created using LilyPond markup - this can be anything from a single character to a drawing in encapsulated Postscript format. See LilyPond documentation for details.
nl: Hiermee kunt u uw eigen sjabloon maken voor het zetten van het gekozen opmaak-object, de volgende keer dat dit object voorkomt. Het sjabloon wordt gemaakt met LilyPond-opmaak - dit kan van alles zijn, van één enkel karakter tot een tekening in ingekapseld Postscript-formaat. Zie LilyPond-documentatie voor details.

en: This Directive turns off repeations of the chord except at the start of a new line
nl: Deze richtlijn schakelt herhalingen van het akkoord uit, behalve aan het begin van een nieuwe regel

en: Chord Changes Only
nl: Alleen akkoordwijzigingen

en: From the cursor position on only chord changes are typeset (either Chord Symbols or Fret Diagrams), except at the beginning of the line.
nl: Vanaf de cursorpositie worden alleen akkoordwijzigingen gezet (of akkoordsymbolen, of fretdiagrammen), behalve aan het begin van de regel.

en: Color for Next Chord
nl: Kleur voor het volgende akkoord

en: Color
nl: Kleur

en: Color Next Symbol
nl: Kleur voor het volgende symbool

en: Typesets the next chord symbol in a color you choose.
nl: Zet het volgende akkoordsymbool in een kleur die u kiest.

en: Dynamics Above
nl: Dynamiek bovenaan

en: Inserts a directive to cause dynamics to be printed above the staff.
nl: Voegt een richtlijn in om ervoor te zorgen dat dynamiek boven de notenbalk wordt afgedrukt.

en: (Print) Stop Drawing Notes
nl: (Afdrukken) Stoppen met het tekenen van noten

en: Stops the Lilypond engraving of notes
nl: Stopt de Lilypond-gravure van noten

en: This directive turns off stems
nl: Deze richtlijn schakelt nootstokken uit

en: Hide Stems
nl: Nootstokken verbergen

en: Hides stems on notes from this point on.
nl: Verbergt nootstokken op noten vanaf dit punt.

en: (Print) Hide object
nl: (Afdrukken) Object verbergen

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
nl: Verbergt het object op de cursorpositie met een lilypond-richtlijn. Momenteel enkel voor noten en de drie aanwijzers. Geen rusten!

note: IgnoreOff
en: Stop Ignore
nl: Stoppen met negeren

en: Ignore Off
nl: Negeren Uit

en: End commenting-out of the LilyPond output. Normal typesetting resumes from this point.
nl: Het uitcommentariëren van de LilyPond-uitvoer beëindigen. Het normale zetwerk wordt vanaf dit punt hervat.

note: IgnoreOn
en: Start Ignore
nl: Beginnen met negeren

en: Ignore On
nl: Negeren Aan

en: Start commenting-out of the LilyPond output when typesetting the current part. You must resume the typesetting with Ignore Off before the end of the staff or the score will not typeset.
nl: Het uitcommentariëren van de LilyPond-uitvoer starten bij het zetten van het huidige deel. U moet het zetten hervatten met Negeren Uit vóór het einde van de notenbalk, anders wordt de partituur niet gezet.

en:  on Staff
nl:  op de notenbalk

en: Transpose Cue
nl: Cue transponeren

en: Give note (in LilyPond notation) that middle C should transpose to
    in this cue:
nl: Geef de noot op (in LilyPond-notatie) waarnaar de middelste C
    moet worden getransponeerd in deze cue:

en: This marks the end of a cue - where notes from another part are printed.
    This marker can be cut and pasted to another position to alter the extent of the cue.
nl: Dit markeert het einde van een cue - waar noten uit een andere partij worden afgedrukt.
    Deze markering kan worden geknipt en geplakt op een andere plaats om de omvang van de cue te veranderen.

en: This marks the start of a cue - if you make an alteration to the number of staffs you will need to delete this cue and remake it.
    Watch out that you do not end up with two End Cue directives
    as this will not typeset.
nl: Dit markeert het begin van een cue - als u het aantal notenbalken wijzigt, moet u deze cue verwijderen en opnieuw aanmaken.
    Let op dat u niet met twee Einde Cue richtlijnen komt te zitten,
    want dan wordt er niet gezet.

en: There are no other staffs for this one to take a cue from.
nl: Er zijn geen andere notenbalken waar deze notenbalk een cue kan van nemen.

en: Start Cue
nl: Begin Cue

en: Nowhere to place the End Cue marker
nl: Er kan nergens een Einde Cue markering geplaatst worden

en: End Cue
nl: Einde Cue

en: Install Cue
nl: Cue installeren

en: Starts quoting music from another staff as a cue. The end cue marker is placed at the end of the measure, but can be moved with cut and paste to the desired position.
nl: Begint muziek van een andere notenbalk te citeren als een cue. De Einde Cue markering wordt aan het einde van de maat geplaatst, maar kan met knippen en plakken naar de gewenste positie worden verplaatst.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to start/stop placing a count above the measures.
nl: Deze richtlijn geeft de LilyPond-zetter de opdracht om te beginnen/stoppen met het plaatsen van een telling boven de maten.

en: Stop Count
nl: Tellen stoppen

en: Start Count
nl: Tellen beginnen

en: Measure Count Start or End
nl: Tellen van maten beginnen of beëindigen

en: Inserts a directive to start or stop the printing of a counter above each measure. Use for repeated measures to assist the performer count the number of repetitions.
nl: Voegt een richtlijn in om het afdrukken van een teller boven elke maat te starten of te stoppen. Te gebruiken voor herhaalde maten om de uitvoerder te helpen het aantal herhalingen te tellen.

en: Multi-Measure Rests
nl: Rusten over meerdere maten

en: Give limit for use of church rests
nl: Een limiet opgeven voor het gebruik van kerkelijke rusten

en: MMR Limit
nl: Limiet RMM

en: Multi-Measure Rest Expand Limit
nl: Uitbreidingslimiet voor Rusten over Meerdere Maten

en: In Multi-Measure rests: controls how many measures rest are notated as church rests before numbers are used.
nl: In Rusten over Meerdere Maten: bepaalt over hoeveel maten rusten worden genoteerd als kerkelijke rusten voordat getallen worden gebruikt.

en: Spacing
nl: Afstand

en: Give new spacing:
nl: Geef nieuwe afstand op:

en: To restore the prevailing music spacing delete this directive object.
nl: Om de heersende afstand in de muziek te herstellen, verwijdert u dit richtlijnobject.

en: Note spacing unaltered.
nl: Ongewijzigde afstand tussen noten.

en: Start New Spacing
nl: Beginnen met nieuwe afstand

en: Spaces notes from cursor onwards based on the spacing given.
nl: Plaatst vanaf de cursor tussenruimte tussen de noten op basis van de opgegeven afstand.

en: This sign allows a Line Break. The bar can be broken across a line at this point. Delete using Del or Backspace key.
nl: Dit teken staat een regeleinde toe. Op dit punt kan de maat op een regel afgebroken worden. Verwijderen met de Del- of Backspace-toets.

en: The cursor is on a voice. Put line breaks in the main staff that the voice belongs to.
nl: De cursor staat op een stem. Zet regeleinden in de hoofdnotenbalk waartoe de stem behoort.

en: Allow Line/Page Break
nl: Regel-/Pagina-einde toestaan

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
nl: Staat de zetter toe de regel op dit punt te breken.

en: This Line Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
nl: Dit regeleinde heeft geen effect als er op dit punt geen maatstreep is. U kunt Regel-/Pagina-einde Toestaan gebruiken om er een onzichtbare in te voegen als u die nodig heeft

en: (Print) Start a new line (i.e. system) at this measure. This will be ignored if it breaks a beam or tuplet. Use Allow Line Break to break mid-measure.
nl: (Afdrukken) Een nieuwe regel (d.w.z. systeem) beginnen op deze maat. Dit wordt genegeerd als dit een waardestreep of een antimetrische figuur verbreekt. Gebruik Regeleinde Toestaan om halverwege de maat af te breken.

en: No Line Break
nl: Geen regeleinde

en: Disallow a line break at this measure.
nl: Een regeleinde bij deze maat niet toestaan.

en: This Page Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
nl: Dit pagina-einde heeft geen effect als er op dit punt geen maatstreep is. U kunt Regel-/Pagina-einde Toestaan gebruiken om er een onzichtbare in te voegen als u die nodig heeft

en: (Print) Forces a new page at this barline.
nl: (Afdrukken) Forceert een nieuwe pagina bij deze maatstreep.

en: Spacing for Staff
nl: Afstand voor notenbalken

en: Give value for extra space:
nl: Geef een waarde op voor de extra spatiëring:

en: Space Above Staff
nl: Ruimte boven de notenbalk

en: Space Below Staff
nl: Ruimte onder de notenbalk

en: Staff/System/Titles Spacer
nl: Afstandhouder voor Notenbalk/Systeem/Titels

en: Forces extra space between this staff and the adjacent one at this point in the score. If in the top staff of a system, forces the systems apart in the line at the cursor. If in the top staff on the top line gives more room below the titles.
nl: Forceert extra ruimte tussen deze notenbalk en de aangrenzende notenbalk op dit punt in de partituur. Als u zich in de bovenste notenbalk van een systeem bevindt, dwingt dit de systemen uit elkaar in de regel bij de cursor. Als u zich in de bovenste notenbalk op de bovenste regel bevindt, zorgt dit voor meer ruimte onder de titels.

en: Revert Spacing
nl: Afstand herstellen

en: Spaces notes from cursor onwards in default manner.
nl: Plaatst vanaf de cursor de noten op de standaardafstand van elkaar.

en: Change Barnumber in typeset score
nl: Het maatnummer in de gezette partituur wijzigen

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
nl: Voer een nummer in om het volgnummer van de huidige maat in te stellen. In de gezette partituur zal het maatnummer vanaf daar verder oplopen.

en: BarNumber =
nl: MaatNummer =

en: (Print) Set Bar Number
nl: (Afdrukken) Maatnummer instellen

en: Enter a number to change the bar number in the typeset score. The printout will continue to count up from there.
nl: Een nummer invoeren om het maatnummer in de gezette partituur te wijzigen. In de afdruk zal het maatnummer vanaf daar verder oplopen.

en: X-Y shift
nl: X-Y-verschuiving

en: Give horizontal shift required
nl: Geef de vereiste horizontale verschuiving op

en: Give vertical shift required
nl: Geef de vereiste verticale verschuiving op

en: This type of object cannot be shifted by this method
nl: Dit type object kan met deze methode niet worden verschoven

en: (Print) Shift Object
nl: (Afdrukken) Object verschuiven

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
nl: Vraagt naar horizontale en verticale verschuivingen en voegt een richtlijn in om het object bij de cursor te verplaatsen bij het afdrukken.

en: This directive turns on typesetting of stems on notes.
nl: Deze richtlijn schakelt het zetten van nootstokken op noten in.

en: Show Stems
nl: Nootstokken tonen

en: End Small Size
nl: Einde klein formaat

en: Printing resumes normal size music.
nl: Het afdrukken van muziek in normaal formaat wordt hervat.

en: Small Size
nl: Klein formaat

en: Music after this is printed in a small size.
nl: Hierna wordt muziek in een klein formaat afgedrukt.

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
nl: (Afdrukken) (Opnieuw) beginnen met het tekenen van de notenbalk

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
nl: Draait het commando "Notenbalk Tekenen Stoppen" terug

en: (Print) Stop Drawing Staff
nl: (Afdrukken) Notenbalk tekenen stoppen

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
nl: Stoppen met het tekenen van de notenbalk en de maatstrepen in Lilypond. Noten worden nog steeds getekend.

en: Minimum Fret Number
nl: Minimaal aantal frets

en: Give lowest fret number wanted:
nl: Geef het laagste gewenste aantal frets op:

en: Minimum Fret Number Allowed
nl: Minimaal toegestaan aantal frets

en: In a Tab staff, restrict the frets available to larger than the given value.
nl: In een tabulatuurnotenbalk het beschikbare aantal frets beperken tot meer dan de opgegeven waarde.

en: Restrain Open Strings
nl: Open snaren beperken

en: Restrains the use of open strings in Tablature.
nl: Beperkt het gebruik van open snaren in Tabulatuur.

en: This directive causes the tab to be notated fully with beaming and other notation added
    Delete the directive to undo the effect.
nl: Deze richtlijn zorgt ervoor dat de tabulatuur volledig genoteerd wordt, met toevoeging van waardestrepen en andere notatie
    Verwijder de richtlijn om het effect ongedaan te maken.

en: This Directive can only be added in a Tab Staff. See Staff menu.
nl: Deze richtlijn kan enkel worden toegevoegd aan een tabulatuurnotenblak. Zie het menu Notenbalk.

en: Full Tab Notation On
nl: Volledige tabulatuurnotatie Aan

en: Typeset beaming etc with Tablature from the cursor position on.
nl: Bij tabulatuur waardestrepen, enz. zetten vanaf de cursorpositie.

en: This Denemo Directive closes a block of music with a close curly brace }. It must be preceded earlier in the save voice by a corresponding open {, otherwise the music will not typeset
nl: Deze Denemo-richtlijn sluit een muziekblok af met een afsluitende accolade }. Ze moet eerder in dezelfde stem worden voorafgegaan door een overeenkomstige openende {, anders wordt de muziek niet gezet

en: (Print) Close } a LilyPond Block
nl: (Afdrukken) Een LilyPond-blok afsluiten }

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
nl: Sluit een LilyPond-blok af (er moet eerder een bijbehorende openende { voorkomen)

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically flattened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
nl: Deze Denemo-richtlijn start een blok muziek dat enharmonisch verlaagd zal worden. Het muziekblok moet worden afgesloten met een accolade }.

en: Open Enharmonic Flatten
nl: Enharmonische verlaging openen

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (D-sharp becomes E-flat etc). The block should be closed with a curly brace }
nl: Opent een muziekblok dat enharmonisch wordt verlaagd (Dis wordt Es, enz.). Het blok moet worden afgesloten met een accolade }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically sharpened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
nl: Deze Denemo-richtlijn start een blok muziek dat enharmonisch verhoogd zal worden. Het muziekblok moet worden afgesloten met een accolade }.

en: Open Enharmonic Sharpen
nl: Enharmonische verhoging openen

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (E-flat becomes D-sharp etc). The block should be close with a curly brace }
nl: Opent een muziekblok dat enharmonisch wordt verhoogd (Es wordt Dis, enz.). Het blok moet worden afgesloten met een accolade }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be transposed up one octave. The block of music should be closed with a curly brace }.t
nl: Deze Denemo-richtlijn begint een muziekblok dat één octaaf hoger wordt getransponeerd. Het muziekblok moet worden afgesloten met een accolade }.

en: Down8va
nl: 8valager

en: (Print) Open { Octave Down
nl: (Afdrukken) Een { Octaaf Lager openen

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
nl: Opent een blok dat een octaaf lager afgedrukt wordt: moet worden afgesloten met CloseLilyBlock

en: Up8va
nl: 8vahoger

en: (Print) Open { Octave Up
nl: (Afdrukken) Een { Octaaf Hoger openen

en: Opens a block to be transposed up one octave This must be followed by a CloseBlock "}" to end the transposed section.
nl: Opent een blok dat één octaaf hoger moet worden getransponeerd. Dit moet worden gevolgd door een CloseBlock "}" om de getransponeerde sectie te beëindigen.

en: TypesettingOff
nl: ZetwerkUit

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
nl: Schakelt vanaf dat punt het zetwerk uit, totdat het opnieuw wordt ingeschakeld.

en: TypesettingOn
nl: ZetwerkAan

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
nl: Schakelt vanaf dit punt in alle notenbalken het zetwerk in.

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
nl: (Afdrukken) (Opnieuw) beginnen met het tekenen van noten

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
nl: Draait het commando "Het Tekenen van Noten Stoppen" terug

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
nl: Voorinstelling 1 voor stem (Opwaartse Nootstokken)

en: Preset for first voice. Stems up
nl: Voorinstelling voor eerste stem. Opwaartse nootstokken

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
nl: Voorinstelling 2 voor stem (Neerwaartse Nootstokken)

en: Preset for second voice. Stems down.
nl: Voorinstelling voor tweede stem. Neerwaartse nootstokken.

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
nl: Voorinstelling 3 voor stem (Opwaartse Nootstokken)

en: Preset for third voice. Stems up.
nl: Voorinstelling voor derde stem. Opwaartse nootstokken.

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
nl: Voorinstelling 4 voor stem (Neerwaartse Nootstokken)

en: Preset for voice four. Stems down.
nl: Voorinstelling voor vierde stem. Neerwaartse nootstokken.

en: Voice Preset Automatic
nl: Automatische voorinstelling voor stem

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
nl: Automatische voorinstelling voor stem. Zet het normale gedrag terug.

note: 1 2 3 4 5
en: Voice Preset
nl: Voorinstelling voor stem

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
nl: Een voorinstelling kiezen voor vier stemmen of een automatische instelling voor stem.

note: VoiceSetting InitialVoiceSetting
en: Voice 1
nl: Stem 1

en: Voice 2
nl: Stem 2

en: Voice 3
nl: Stem 3

en: Voice 4
nl: Stem 4

en: Automatic Voice
nl: Automatisch Instellen van Stem

en: Choose Voice
nl: Stem kiezen

en: The Voice 1,2,3,4 commands set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions. The Automatic Voice command returns all the voice settings to the neutral default directions. The Denemo display shows automatic stem directions, use StemDown and StemUp commands if you wish to affect the display.
nl: De commando's Stem 1,2,3,4 stellen de stemmen zo in dat de eerste en derde stem opwaartse nootstokken krijgen, de tweede en vierde stem neerwaartse nootstokken en dat de nootkoppen van de derde en vierde stem horizontaal worden verschoven en rusten in de respectieve stemmen automatisch worden verplaatst om botsingen te vermijden. Het commando Automatisch Instellen van Stem zet alle steminstellingen terug naar de neutrale standaardrichtingen. De Denemo-weergave toont automatische nootstokrichtingen, gebruik de commando's NootstokOmlaag en NootstokOmhoog als u de weergave wilt beïnvloeden.

en: Hide Next
nl: Volgende verbergen

en: On printing the next music item will be omitted from the score. Use with conditional directives to leave out music for certain layouts.
nl: Bij het afdrukken wordt het volgende muziekitem uit de partituur weggelaten. Gebruik dit met voorwaardelijke richtlijnen om muziek weg te laten voor bepaalde opmaken.

en: Finish
nl: Einde

en: Double Sharp
nl: Dubbelkruis

en: Double Flat
nl: Dubbelmol

en: Arbitrary Key Signature
nl: Arbitraire Voortekening

en: Prints a key signature composed of an arbitrary combination of accidentals. For any step of the scale which needs an accidental to show choose the note name and accidental. Note that the Denemo Display will ignore this, so you have to enter the accidentals as if it wasn't there. LilyPond will typeset the key signature specified and display accidentals before notes correspondingly.
nl: Drukt een voortekening af die is samengesteld uit een willekeurige combinatie van voortekens. Voor elke trap van de toonladder waarvoor een voorteken te zien moet zijn, kiest u de nootnaam en het voorteken. Houd er rekening mee dat de Denemo-weergave dit negeert, dus u moet de voortekens invoeren alsof dit er niet was. LilyPond zet de gespecificeerde voortekening en geeft de overeenkomstige voortekens voor de noten weer.

en: ♭ Initial
nl: ♭ Initieel

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
nl: Verlaagt de initiële voortekening met één toontrap op alle notenbalken/stemmen.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
nl: Verlaagt de voortekening met één toontrap. Indien er bij de cursor geen voortekening staat, heeft dit invloed op de initiële voortekening.

en: On printing, omit the key signature change at the cursor, or the initial key signature if the cursor is not on a key signature change.
nl: Bij het afdrukken wordt de verandering van de voortekening bij de cursor weggelaten, of de initiële voortekening als de cursor zich niet op een verandering van de voortekening bevindt.

en: ♯ Initial
nl: ♯ Initieel

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
nl: Verhoogt de initiële voortekening met één toontrap op alle notenbalken/stemmen.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
nl: Verhoogt de voortekening met één toontrap. Indien er bij de cursor geen voortekening staat, wordt de initiële voortekening verhoogt.

en: Delete Current Verse (no undo!)
nl: Huidig Vers verwijderen (kan niet ongedaan gemaakt worden!)

en: Deletes the current verse - copy the text first if needed.
nl: Verwijdert het huidige vers - kopieer de tekst eerst indien nodig.

en: No verse has been created for this staff. Use Add Lyric Verse in Lyrics menu.
nl: Er is geen vers gemaakt voor deze notenbalk. Gebruik Songtekstvers Toevoegen in het menu Songteksten.

en: Edit Lyric at Cursor
nl: Songtekst bij de cursor bewerken

en: Switches keyboard input to the lyrics pane, placing the cursor on the syllable that belongs to the cursor note.
nl: Schakelt de invoer vanuit het toetsenbord over naar het songtekstvenster, waarbij de cursor op de lettergreep wordt geplaatst die bij de cursornoot hoort.

en: Highlighted Syllable
nl: Gemarkeerde lettergreep

en: Give syllable to insert:
nl: Geef in te voegen lettergreep op:

en: Insert a Highlighted Lyric
nl: Een gemarkeerde songtekst invoegen

en: Inserts a syllable which can be bold and/or italic.
nl: Voegt een lettergreep in die vet en/of cursief kan zijn.

en: Divide Syllables with Hyphen
nl: Lettergrepen splitsen met een koppelteken

en: Typesets a hyphen between the syllables at the cursor, if there is sufficient room.
nl: Zet een koppelteken tussen de lettergrepen bij de cursor, als er voldoende ruimte is.

note: InsertLyricAlignment
en: Center
nl: Centreren

en: Note: start lyrics on a new line
nl: Opmerking: songteksten op een nieuwe regel beginnen

en: Syllable Alignment
nl: Uitlijnen van lettergrepen

en: Inserts some syntax into the lyric verse to determine the alignment of syllables under notes. Lyrics to be affected should be on the following lines.
nl: Voegt wat syntaxis toe aan het songtekstvers om de uitlijning van lettergrepen onder noten te bepalen. De betreffende songteksten moeten op de volgende regel staan.

en: Printed as "ˬ" (lyric tie symbol)
nl: Afgedrukt als "ˬ" (symbool voor een songtekstverbinding)

en: Printed as space
nl: Afgedrukt als spatie

en: Lyric Tie
nl: Songtekstverbinding

en: Inserts a lyric tie between two words at the cursor. Use this instead of a space between two words that are sung to the same note (do not leave a space as well). It will be typeset as a tie or space between the words.
nl: Voegt een songtekstverbinding in tussen twee woorden bij de cursor. Gebruik dit in plaats van een spatie tussen twee woorden die op dezelfde noot worden gezongen (laat er niet ook een spatie tussen). Dit wordt tussen de woorden gezet als een verbindingsteken of een spatie.

en: During Word, with Slur
nl: Binnen een woord, met legatoboog

en: Word End, with Slur
nl: Woordeinde, met legatoboog

en: During Word, no Slur
nl: Binnen een woord, zonder legatoboog

en: Word End, no Slur
nl: Woordeinde, zonder legatoboog

en: Extend Melisma
nl: Melisme verlengen

en: Melismata
nl: Melismes

en: Extends a syllable over the next note with hyphenated line (within word) or extender line (at end of word).
nl: Verlengt een lettergreep over de volgende noot met een koppelteken (binnen het woord) of een verlengingsstreep (aan het eind van het woord).

en: this inserts the verse
nl: dit voegt de vers in

en:  from
nl:  vanuit

en: There are no verses above this one to mirror from.
nl: Er zijn geen verzen boven deze om van te spiegelen.

en: Insert Mirrored Verse
nl: Gespiegeld vers invoegen

en: Inserts special syntax to typeset a verse from another staff under this staff. This syntax should be on a line of its own.
nl: Voegt een speciale syntaxis in om een vers van een andere notenbalk onder deze notenbalk te zetten. Deze syntaxis moet op een eigen regel staan.

en: Give non-lyric text to insert
nl: Geef in te voegen tekst, maar geen songtekst, op

en: Inserts a stanza number (or other text that is not part of the lyrics) in the current verse at the cursor position.
nl: Voegt een strofenummer (of andere tekst die geen deel uitmaakt van de songtekst) in het huidige vers in op de cursorpositie.

en: Skip Syllables
nl: Lettergrepen overslaan

en: Give number of syllables to skip
nl: Geef het aantal over te slaan lettergrepen op

en: Skip Syllables in Selection
nl: Lettergrepen in de selectie overslaan

en: Inserts blanks for the syllables from the start of the notes selected in the Denemo Display to the cursor. With no selection asks for a number of syllables to skip and inserts the skip at the lyric cursor.
nl: Voegt spaties in voor de lettergrepen vanaf het begin van de geselecteerde noten in de Denemo-weergave tot aan de cursor. Zonder selectie vraagt dit naar het aantal over te slaan lettergrepen en voegt de oversprong in bij de songtekstcursor.

en: Font Name
nl: Lettertypenaam

en: Give font name
nl: Geef lettertypenaam op

en: Give font size magnification (0 = default, negative = smaller)
nl: Geef de vergroting van het lettertypegrootte op (0 = standaard, negatief = kleiner)

en: Larger/Smaller Font Size
nl: Grotere/Kleinere lettertypegrootte

en: Inserts a code in the current lyric verse to change to larger or smaller font size. Keep this code on a separate line.
nl: Voegt een code in het huidige songtekstvers in om het lettertype groter of kleiner te maken. Houd deze code op een aparte regel.

en: Change Font
nl: Lettertype veranderen

en: Inserts into the current lyric verse a change of font. Keep this code on a line of its own.
nl: Voegt een verandering van lettertype in het huidige songtekstvers in. Houd deze code op een aparte regel.

en: Dynamic
nl: Dynamiek

en: Inserts a dynamic marking in the current verse at the insertion point in the lyrics pane. Use this to indicate dynamics which change from one verse to another.
nl: Voegt een dynamiekmarkering in het huidige vers in op het invoegpunt in het songtekstvenster. Gebruik dit om dynamiek aan te geven die van het ene vers op het andere verandert.

en: Show Verse
nl: Vers tonen

en: Opens up the lyric pane that contains the verse(s) for this staff (if any)
nl: Opent het songtekstvenster dat de vers(sen) voor deze notenbalk bevat (indien van toepassing)

en: Lyrics will appear in the Print View for the default layout
nl: De songteksten verschijnen in de afdrukweergave met de standaard opmaak

en: Lyrics will be omitted  in the Print View for the default layout
nl: Songeksten worden weggelaten in de afdrukweergave met de standaardopmaak

en: Typeset Lyrics (Off/On)
nl: Songteksten zetten (Uit/Aan)

en: Turns Off/On typesetting of lyrics for the entire score. The score will revert to typesetting verses when reloaded (except for any custom score layouts created) - the command does not count as a change in the score.
nl: Zet het zetten van songteksten aan/uit voor de hele partituur. De partituur keert terug naar verzen zetten wanneer ze opnieuw wordt geladen (behalve voor eventuele aangepaste partituuropmaken die werden aangemaakt) - het commando geldt niet als een wijziging in de partituur.

en: Append verses to current text
nl: Verzen toevoegen aan de huidige tekst

en: Edit current end-of-movement text
nl: Huidige tekst bij het einde van de beweging bewerken

en: Replace with verses
nl: Vervangen door verzen

en: Typesetting Verses at End
nl: Verzen zetten aan het einde

en: Which verse to start at?
nl: Met welk vers beginnen?

en: Verse
nl: Vers

en: No verses found
nl: Geen verzen gevonden

en: Typeset Verses at End
nl: Verzen zetten aan het einde

en: Let's you choose a number of verses to print at the end of the piece (movement), instead of underlaying the music. The verses are copied to the end so can be deleted once copied to prevent them from appearing beneath the music in addition.
nl: Laat u een aantal verzen kiezen om aan het eind van het stuk (beweging) af te drukken, in plaats van onder de muziek. De verzen worden naar het einde gekopieerd en kunnen dus na het kopiëren worden verwijderd om te voorkomen dat ze ook nog eens onder de muziek komen te staan.

en: Insert Duplicate Measure After
nl: Identieke maat invoegen na

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
nl: Voegt een kopie van de huidige maat in na de huidige maat.

en: Beam Start command on a note with no beam
nl: Commando Waardestreepbegin op een noot zonder waardestreep

en: Second start Beam
nl: Tweede Waardestreepbegin

en: Beam End command on a note with no beam
nl: Commando Waardestreepeinde op een noot zonder waardestreep

en: End Beam with no start
nl: Waardestreepeinde zonder begin

en: Start Beam with no end
nl: Waardestreepbegin zonder einde

en: No problem detected with beams in measure
nl: Geen problemen met waardestrepen gevonden in de maat

en: Check Beaming
nl: Waardestrepen controleren

en: Checks the current measure for beaming errors.
nl: Controleert de huidige maat op fouten met waardestrepen.

en: End Tuplet with no start
nl: Einde antimetrische figuur zonder begin

en: Start Tuplet with no end
nl: Begin antimetrische figuur zonder einde

en: All tuplets in measure are terminated
nl: Alle antimetrische figuren in de maat werden afgesloten

en: Check Tuplets
nl: Antimetrische figuren controleren

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
nl: Gaat na of begin/einde antimetrische figuur in de huidige maat overeenkomen.

en: Delete Empty Measures
nl: Lege maten verwijderen

en: Deletes all empty measures from the cursor until the next music.
nl: Verwijdert alle lege maten vanaf de cursor tot de volgende muziek.

en: Display Measure Number
nl: Maatnummer weergeven

en: Enter the number you wish to display as the bar number for the current bar. Does not affect the typeset score.
nl: Voer het nummer in dat u wilt laten weergeven als het maatnummer van de huidige maat. Heeft geen invloed op de gezette partituur.

en: Measure Number
nl: Maatnummer

en: Changes the bar number displayed for this and subsequent bars. Does not affect the print out, see Set Bar Number command for that.
nl: Wijzigt het weergegeven maatnummer voor deze en volgende maten. Heeft geen invloed op de afdruk, zie daarvoor de opdracht Maatnummer Instellen.

en: Duplicate Two Measures
nl: Twee maten dupliceren

en: Inserts a copy of the previous and the current measure after the curreent measure.
nl: Voegt een kopie van de vorige en de huidige maat in na de huidige maat.

en: Hidden Measure
nl: Verborgen maat

en: Inserts a dummy whole measure rest. The measure is not seen by the LilyPond typesetter, it just takes up space in the display. Use for polymetric music to even up the staff lengths for the display.
nl: Voegt een nep-rust van een hele maat in. De maat wordt niet gezien door de LilyPond-zetter, hij neemt alleen ruimte in beslag op de weergave. Gebruik dit voor polymetrische muziek  om de lengte van de notenbalken in de weergave gelijk te maken.

en: This Directive tells Denemo not to signal an error if there are too many notes or rests after this point (or too few) for a complete measure.
nl: Deze richtlijn vertelt Denemo geen fout te signaleren als er na dit punt te veel (of te weinig) noten of rusten zijn voor een volledige maat.

en: Partial Measure is Acceptable
nl: Partiële maat is aanvaardbaar

en: Partial Measure
nl: Partiële maat

en: Ignore Measure Duration Error
nl: Maatduurfout negeren

en: Allow too few notes/rests in this measure. Only affects the Denemo display and error checking, the typesetting will place barlines according to the actual durations of notes as usual.
nl: In deze maat te weinig noten/rusten toelaten. Heeft alleen invloed op de Denemo-weergave en op de foutcontrole; bij het zetten zullen zoals gewoonlijk maatstrepen geplaatst worden volgens de werkelijke duur van de noten.

en: Create Gap
nl: Tussenruimte creëren

en: Creates a gap between the previous measure and the current one. The clef is re-instated after the gap. The gap size can be adjusted by inserting or deleting empty measures in between.
nl: Creëert een tussenruimte tussen de vorige maat en de huidige maat. De sleutel wordt na de tussenruimte weer ingesteld. De grootte van de tussenruimte kan worden aangepast door tussenin lege maten in te invoegen of te verwijderen.

en: Merge with Next Measure
nl: Samenvoegen met de volgende maat

en: Joins two measures together.
nl: Voegt twee maten samen.

en: Close and Reopen Repeat
nl: Herhalingsblok sluiten en heropenen

en: Closes an open repeat block and opens a new one.
nl: Sluit een open herhalingsblok en opent een nieuw.

en: Close a Repeat Section
nl: Een herhalingssectie sluiten

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
nl: Sluit een sectie die begint met een Herhaling-Begin. Niet nodig bij 1e- en 2e-maalmaten. (Afdrukken)

en: Close Second Time Bar
nl: Een tweede-maalmaat sluiten

en: Closes the second time bar previously opened (printing)
nl: Sluit de tweede-maalmaat die eerder geopend werd (afdrukken)

en: First Time Bar
nl: Eerste-maalmaat

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
nl: Sluit een herhaalde sectie en start een eerste-maalmaat (afdrukken)

en: Repeats are usually inserted using commands to insert repeat barlines and to insert first/second/nth time bar markings from the Directives menu - look these up in the Command Center. This menu is just for those that want the normal LilyPond syntax for repeats - use right-click->More Commands to un-hide these.
nl: Herhalingen worden meestal ingevoegd met behulp van commando's om herhalingsmaatstrepen in te voegen en om markeringen voor eerste/tweede/n'de-maalmaat in te voegen uit het menu Richtlijnen - zoek deze op in het Commandocentrum. Dit menu is alleen bedoeld voor diegenen die voor herhalingen de normale LilyPond-syntaxis willen - gebruik de rechtermuisknop->Meer Opdrachten om deze weer zichtbaar te maken.

en: Help for Repeats
nl: Hulp voor herhalingen

en: Explains the different ways of creating repeats.
nl: Legt de verschillende manieren uit om herhalingen te maken.

en: Open Repeat Section
nl: Herhalingssectie openen

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
nl: Markeert het punt waar een herhaling zal beginnen. Een overeenkomstige afsluiting, of eerste- en tweede-maalmaten zijn nodig.

en: Second Time Bar
nl: Tweede-maalmaat

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
nl: Sluit eerste-maalmaten en begint tweede-maalma(a)t(en) (afdrukken)

en: Upbeat/Short Measure can only be used in an underfull, non-empty measure
nl: Opmaat/Korte Maat kan alleen worden gebruikt in een niet volledig opgevulde, niet-lege maat

en: Re-calculate
nl: Herberekenen

en: This object fills up the duration of this measure, without taking space in the typeset score. Use if for partial measures in first and second repeats. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the partial measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Short command.
nl: Dit object vult de duur van deze maat op, zonder ruimte in te nemen in de gezette partituur. Gebruik dit voor gedeeltelijke maten in eerste en tweede herhalingen. Dit moet vernieuwd worden als u de duur van de noten in de gedeeltelijke maat verandert - gebruik hiervoor Herberekenen, of verwijder dit eenvoudigweg en voer het commando Korte Maat opnieuw uit.

en: Short Measure
nl: Korte Maat

en: Allow too few notes/rests in this measure. LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
nl: Te weinig noten/rusten in deze maat toelaten. LilyPond zal deze maat zetten (in alle notenbalken) met de korte duur die bepaald wordt door de noten die al aanwezig waren toen dit commando werd gegeven.

en: Split Measure at Cursor
nl: Maat splitsen bij de cursor

en: Split the current measure into two at the cursor.
nl: De huidige maat in tweeën splitsen bij de cursor.

en: This object fills up the duration of this measure, so that the notes in the measure form an upbeat. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Upbeat command.
nl: Dit object vult de duur van deze maat op, zodat de noten in de maat een opmaat vormen. Dit moet worden vernieuwd als u de duur van de noten in de maat verandert - gebruik hiervoor Herberekenen, of verwijder dit eenvoudigweg en voer het commando Opmaat opnieuw uit.

en: Anacrusis (Upbeat, Pickup)
nl: Anacrouse (Opmaat, Pick-up)

en: Convert the current measure to a partial measure so that it is complete with just the beats already inserted.
nl: De huidige maat naar een gedeeltelijke maat converteren, zodat deze compleet is met alleen de reeds ingevoegde tellen.

en: Measure Repeat
nl: Maatherhaling

en: Whole Measure Repeat
nl: Hele-maatherhaling

en: Inserts a whole measure repeat sign.
nl: Voegt een herhalingsteken voor een hele maat in.

en: Capture Measures (Score)
nl: Maten vastleggen (Partituur)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from a source score. Display the source score using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in score form; to underlay each part with its own source measure use CaptureMeasuresPartPerStaff
nl: Creëert lege maten, één voor elke maat die als een screenshot van een bronpartituur is vastgelegd. Geef de bronpartituur weer met een willekeurig programma. Klik beurtelings op tegenoverliggende hoeken van elke maat om die maat als afbeelding in Denemo vast te leggen. Voor aanpassingen klikt u met de rechtermuisknop of gebruikt u het scrollwiel om van hoek te wisselen. Druk op een willekeurige toets om te voltooien. Dit commando is voor het vastleggen in partituurvorm; om onder elk deel de eigen bronmaat te plaatsen gebruikt u CaptureMeasuresPartPerStaff

en: Delete Captured Measure
nl: Vastgelegde maat verwijderen

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
nl: Verwijdert het vastgelegde beeld van de bronmaat voor de huidige maat.

en: Capture and Insert One Measure
nl: Eén maat vastleggen en invoegen

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
nl: De afbeelding van één enkele maat vastleggen (als screenshot) en deze invoegen bij de huidige maat.

en: All measures appear complete.
nl: Alle maten blijken volledig te zijn.

en: This measure has the wrong duration.
nl: Deze maat heeft de verkeerde duur.

en: Check for Irregular Measures
nl: Op onregelmatige maten controleren

en: Checks each Denemo measure in the current movement for complete number of beats. Unless you explicitly set otherwise, on typesetting the notes will be re-distributed to the correct measures, which can lead to strange effects.
nl: Controleert elke Denemo-maat in de huidige beweging op het volledige aantal tellen. Tenzij u expliciet anders instelt, worden de noten bij het zetten opnieuw verdeeld in de juiste maten, wat tot vreemde effecten kan leiden.

en: Time Signature does not match
nl: Maatsoort komt niet overeen

en: Time Signature not at start of measure
nl: Maatsoort niet aan het begin van een maat

en: Polymetric Staffs not checked
nl: Polymetrische notenbalken worden niet gecontroleerd

en: No problem detected with time signature changes
nl: Geen problemen gedetecteerd met maatsoortveranderingen

en: Check Time Signatures
nl: Maatsoorten controleren

en: Checks the movement for miss-matched or miss-placed time signature changes.
nl: Controleert de beweging op niet-overeenkomende of verkeerd geplaatste maatsoortveranderingen.

en: Non Empty Intro staff
nl: Niet-lege intro-notenbalk

en: Create Intro
nl: Intro creëren

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
nl: Creëert een nieuwe notenbalk met een maat voor niets (een intro van het juiste aantal tellen)

en: Hide All Staffs
nl: Alle notenbalken verbergen

en: Makes all the staffs hidden in the display except for the one with the cursor.
nl: Verbergt alle notenbalken in de weergave, behalve die met de cursor.

en: Show All Staffs
nl: Alle notenbalken weergeven

en: Makes all the staffs visible in the display.
nl: Maakt alle notenbalken zichtbaar in de weergave.

note: ChoseMinimumStaffSpacing
en: Minimum Staff Spacing
nl: Minimale afstand tussen notenbalken

en: Give Value
nl: Geef waarde op

en: Staffs in the Display will be at least
nl: Notenbalken in de weergave zullen minstens

en:  pixels apart
nl:  pixels uit elkaar staan

en: Sets the minimum distance in pixels between adjacent staffs in the Denemo Display. Staffs move further apart to accomodate leger lines where needed, unless fixed staff spacing is turned on. No effect on typesetting.
nl: Stelt de minimale afstand in pixels in tussen aangrenzende notenbalken in de Denemo-weergave. De notenbalken worden verder uit elkaar geplaatst om waar nodig hulplijnen te kunnen plaatsen, tenzij een vaste afstand tussen de notenbalken is ingeschakeld. Heeft geen effect op het zetwerk.

en: Duplicate Movement
nl: Beweging dupliceren

en: Merge with Previous Movement
nl: Samenvoegen met vorige beweging

en: No Movement Before
nl: Er is geen vorige beweging

en: Duplicate or Merge
nl: Dupliceren of samenvoegen

en: Offers choice to duplicate the current movement or merge this movement with the previous one.
nl: Biedt de mogelijkheid om de huidige beweging te dupliceren of deze beweging samen te voegen met de vorige.

en: Even Up the Staffs
nl: De notenbalken gelijkmaken

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
nl: Voegt lege maten toe aan te korte notenbalken.

en: This movement is a sketch - it will not be typeset with the default layout. You must have at least one movement that is typeset
nl: Deze beweging is een schets - deze wordt niet gezet met de standaardopmaak. U moet ten minste één beweging hebben die gezet wordt

en: Movement will be typeset normally
nl: De beweging zal normaal gezet worden

en: Hide Movement as Sketch (Off/On)
nl: Beweging als schets verbergen (Uit/Aan)

en: Stops the current movement from being typeset (use for fragments of music, sketches etc). At least one movement must be typeset.
nl: Voorkomt dat de huidige beweging wordt gezet (gebruik dit voor muziekfragmenten, schetsen, enz.). Er moet minimaal één beweging worden gezet.

en: Adds a new movement with new time signature and titles.
nl: Voegt een nieuwe beweging toe met een nieuwe maatsoort en titels.

en: Click to edit comment
nl: Klik om commentaar te bewerken

en: Comment
nl: Commentaar

en: Stores textual comments for this movement
nl: Slaat tekstuele commentaar voor deze beweging op

en: Choose Staffs to Mute
nl: Te dempen notenbalken kiezen

en: Tempo of Movement
nl: Tempo van de beweging

en: Give quarter notes per minute:
nl: Geef kwartnoten per minuut op:

en: MIDI Tempo
nl: MIDI-Tempo

en: Sets the (initial) tempo in quarter notes per minute.
nl: Stelt het (begin)tempo in kwartnoten per minuut in.

en: Playback Transposition
nl: Afspeeltranspositie

en: Give semitones (+/-)
nl: Geef halve tonen op (+/-)

en: Transpose on Playback
nl: Transponeren bij het afspelen

en: Sets the MIDI transpose on each staff of the current movement up or down by the number of semitones given.
nl: Stelt de MIDI-transponering voor elke notenbalk van de huidige beweging in met het aantal opgegeven halve tonen hoger of lager.

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
nl: Er zijn in deze maat niet-gesloten antimetrische figuren.
     Gelieve dit op te lossen - zie het commando CheckTuplets.

note: query the user: should we split the note, or let him/her do it?
en: Split This Note
nl: Deze noot splitsen

note: need to stop if we hit cancel
en: Split All
nl: Allemaal splitsen

en: Stop Here
nl: Hier stoppen

en: This measure's discrepancy requires a tuplet.
    Please adjust manually and run this script again.
nl: De discrepantie van deze maat vereist een antimetrische figuur.
    Pas dit handmatig aan en voer dit script opnieuw uit.

en: Search for under/overfull bars
nl: Zoeken naar onvolledige/overvolle maten

en: Pad underfull bars with rests
nl: Onvolledige maten opvullen met rusten

en: Pad underfull bars with blank rests
nl: Onvolledige maten opvullen met lege rusten

en: Rebar-Merge underfull, split overfull bars
nl: Herschikken-Samenvoegen van onvolledige maten, overvolle maten splitsen

en: Entire Staff
nl: Volledige notenbalk

note: let's try to return cursor to here when done. Start at top staff, top voice
en: This Point Onwards
nl: Vanaf dit punt

en: Entire Movement
nl: Volledige beweging

en: Problem with measure length
nl: Probleem met de maatlengte

en: Adjust the Measure Lengths
nl: De lengte van de maten aanpassen

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
nl: Verwijdert hiaten in de duur van maten, herverdeelt de noten volgens de maatsoort.

en: Split Movement
nl: Beweging splitsen

en: Splits the movement at the cursor. Place the cursor after any time signature or key signature change that applies to the split-off movement.
nl: Splitst de beweging bij de cursor. Plaats de cursor achter elke verandering in maatsoort of voortekening die moet gelden voor de afgesplitste beweging.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
nl: Wacht tot je editor voor vectorafbeeldingen start.
    Deze opent een SVG-bestand met dezelfde naam, als dat beschikbaar is,
    maar sla het op als een ingekapseld postscript-bestand (eps).
    U moet de afdrukweergave vernieuwen om uw wijzigingen te zien.
    Bij het opslaan van uw eps is het goed om het bestand ook op te slaan
    in SVG-bestandsindeling, omdat dit later beter te bewerken is.
    Sluit uw grafische editor af voordat u dit dialoogvenster verlaat
    om weer aan het werk te gaan in Denemo.

en: Edit the file
nl: Het bestand bewerken

en: Edit width and position
nl: Breedte en positie bewerken

en: Encapsulated Postscript File
nl: Ingekapseld Postscript-bestand

en: Give width required:
nl: Geef de vereiste breedte op:

en: Give space above required:
nl: Geef de vereiste ruimte erboven op:

en: Give space to the left required:
nl: Geef de vereiste ruimte aan de linkerkant op:

note: (if filename (d-WarningDialog (_ "This will replace the current definition")))
en: Start From Template
nl: Beginnen vanaf een sjabloon

en: Use the file unedited
nl: Het bestand onbewerkt gebruiken

en: The file
nl: Het bestand

en: does not exist
    Perhaps you saved to a different directory?
nl: bestaat niet
    Misschien sloeg u het op in een andere map?

en: Delete prepended postscript?
nl: Voorgevoegde postscript verwijderen?

en: Prepended Postscript Deleted
nl: Voorgevoegde postscript werd verwijderd

en: Append Encapsulated Postscript
nl: Ingekapseld postscript toevoegen

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the end of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear after the music.
nl: Plaatst tekst/afbeeldingen uit een ingekapseld postscript-bestand aan het einde van de huidige beweging. Gebruik dit voor kolommen met tekst of afbeeldingen, mooie titels, enz. die zijn voorbereid in andere programma's en die na de muziek moeten verschijnen.

note: Chapter
en: Give heading or blank out to delete:
nl: Geef een koptekst op of leeg om te wissen:

en: Heading
nl: Koptekst

en: Prints a heading the current movement
nl: Drukt een koptekst af bij de huidige beweging

note: Piece
en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
nl: Geef een naam op voor dit stuk van de huidige beweging of leeg om te wissen:

en: Piece
nl: Stuk

en: Prints a piece name for the Movement
nl: Drukt een stuknaam af voor de beweging

note: Section
en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
nl: Geef een naam op voor een ondertitel voor de beweging of leeg om te wissen:

en: Sub-Title
nl: Ondertitel

en: Prints a subtitle for the Movement
nl: Drukt een ondertitel voor de beweging af

note: TitledPiece
en: Give title for the movement or blank out to delete:
nl: Geef een titel op voor de beweging of leeg om te wissen:

en: Title
nl: Titel

en: Prints title for the current movement
nl: Drukt een titel af voor de huidige beweging

en: Give space between title and score:
nl: Geef de ruimte op tussen de titel en de partituur:

en: Delete spacer?
nl: Afstandhouder verwijderen?

en: Inserts blank space above the movement.
nl: Voegt lege ruimte toe boven de beweging.

en: Markup At End
nl: Opmaak aan het einde

en: Edit markup:
nl: Opmaak bewerken:

en: Text after Movement
nl: Tekst na de beweging

en: Inserts the given Lilypond markup syntax after the current movement.
nl: Voegt de opgegeven Lilypond opmaaksyntaxis toe na de huidige beweging.

en: Give space below required:
nl: Geef de vereiste ruimte eronder op:

en: Prepend Encapsulated Postscript
nl: Ingekapselde postscript vooraan invoegen

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear before the music.
nl: Plaatst tekst/afbeeldingen uit een ingekapseld postscript-bestand aan het begin van de huidige beweging. Gebruik dit voor kolommen met tekst of afbeeldingen, mooie titels, enz. die zijn voorbereid in andere programma's en die voor de muziek moeten verschijnen.

en: Composer
nl: Componist

en: Prints a composer name for current movement.
nl: Drukt de naam van een componist af voor de huidige beweging.

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
nl: Drukt de opgegeven naam bovenaan links af bij het begin van de beweging.

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Prints the name given below the title of this movement.
nl: Drukt de opgegeven naam af onder de titel van deze beweging.

en: Set Titles
nl: Titels instellen

en: Set titles for this movement. The names of the various titles are just suggestions, any sort of title can be placed in any field. See the manual for the default positioning of each title.
nl: Titels instellen voor deze beweging. De namen van de verschillende titels zijn enkel suggesties; elk soort titel kan in elk veld worden geplaatst. Zie de handleiding voor de standaardpositionering van elke titel.

en: Prints the name given as a title above the current movement.
nl: Drukt de opgegeven naam af als titel boven de huidige beweging.

en: Allow Breaks at Beats
nl: Afbreken bij maatslagen toestaan

en: Allows the typesetter to break lines at each beat in a bar, instead of just at the end. Time signature changes must be handled manually (using Allow Page/Line Break command).
nl: Laat de zetter toe regels af te breken bij elke tel in een maat, in plaats van alleen aan het einde ervan. Maatsoortveranderingen moeten handmatig worden afgehandeld (met de opdracht Pagina/Regel-einde Toestaan).

en: Allow Breaks at Half Measure
nl: Afbreken halfweg de maat toestaan

en: Inserts a non-printing barline half-way through each bar from the cursor position onwards, which allows the typesetter to choose a line or page break at those places.
nl: Voegt vanaf de cursorpositie halverwege elke maat een niet-afdrukbare maatstreep toe, waardoor de zetter op die plaatsen voor een regel- of pagina-einde kan kiezen.

en: Give text to appear on blank page, if any
nl: Tekst opgeven die op een lege pagina moet verschijnen, indien van toepassing

en: This page is intentionally left blank
nl: Deze pagina is met opzet leeg gelaten

en: Blank Page Before
nl: Voorafgaande lege pagina

en: Inserts a blank page (with optional text) before the current movement.
nl: Voegt voor de huidige beweging een blanco pagina (met facultatieve tekst) toe.

en: Custos (On/Off)
nl: Custos (Aan/Uit)

en: Prints a custos at the end of each line for the current movement. Repeat command to turn custos off.
nl: Drukt in de huidige beweging een custos af aan het einde van elke regel. Herhaal deze opdracht om custos terug uit te schakelen.

en: Hide Barlines
nl: Maatstrepen verbergen

en: (Print) Hide Barlines
nl: (Afdrukken) Maatstrepen verbergen

en: Omits barlines when printing.
nl: Laat bij het afdrukken maatstrepen weg.

en: Empty staffs hidden in all systems
nl: Lege notenbalken verbergen in alle systemen

en: Hide Empty Staffs on All Systems (Off/On)
nl: Lege notenbalken verbergen in alle systemen (Uit/Aan)

en: Hides empty staffs on the first and subsequent systems (Off/On). See also the command "Hide Empty Staffs (Off/On)" which keeps all staffs for the first system.
nl: Verbergt lege notenbalken op het eerste en de volgende systemen (Uit/Aan). Zie ook het commando "Lege Notenbalken Verbergen (Uit/Aan)" waarbij alle notenbalken behouden blijven voor het eerste systeem.

en: Empty Systems Hidden
nl: Lege systemen verbergen

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
nl: Lege notenbalken verbergen (Uit/Aan)

en: Controls whether staffs containing only rests are printed in the current movement. All staffs are printed on the first system (line) thereafter any staff that has only rests for a entire system is dropped. Use this in large scores to fit more systems per page.
nl: Bepaalt of notenbalken die alleen rusten bevatten, worden afgedrukt in de huidige beweging. Alle notenbalken worden afgedrukt op het eerste systeem (regel), daarna wordt elke notenbalk die over een heel systeem alleen rusten bevat, verwijderd. Gebruik dit in grote partituren om meer systemen te laten passen op een pagina.

en: Beaming Rules
nl: Waardestreepregels

en: Add/Replace rules to be used for beaming in the current movement. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
nl: Toevoegen/vervangen van regels die gebruikt moeten worden voor het plaatsen van waardestrepen in de huidige beweging. Zonder selectie neemt dit de tel voor te verdelen waardestrepen voor de geldende maatsoort bij de cursor. Als er wel een selectie is zal deze worden gebruikt als de geldende set regels. Geef in dit geval de gewenste maatstreep aan met de manuele maatstreepcommando's [ en ], waarbij indien nodig meerdere maten worden gebruikt om alle gewenste regels voor het plaatsen van waardestrepen op te geven (er worden geen andere regels gebruikt). Herhaal dit met verschillende selecties om meer regels toe te voegen.

en: Page Break Removed before Movement Title
nl: Pagina-einde verwijderd vóór de titel van de beweging

en: Page Break Inserted before Movement Title
nl: Pagina-einde ingevoegd vóór de titel van de beweging

en: Make Conditional
nl: Voorwaardelijk maken

en: Delete Page Break
nl: Pagina-einde verwijderen

en: Page Break Before
nl: Voorafgaand pagina-einde

en: Prints this movement starting on a new page
nl: Drukt deze beweging af beginnend op een nieuwe pagina

en: Baroque
nl: Barok

en: Baroque note head style for the current movement.
nl: Barokke nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Cross note head style for the current movement.
nl: Kruisnootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Default note head style for the current movement.
nl: Standaard nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Delete Movement Notehead Settings
nl: Nootkopinstellingen voor de beweging verwijderen

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
nl: De nootkopstijl van deze beweging verwijderen. Terugzetten naar wat de partituur of Lilypond als standaard heeft ingesteld.

en: Diamond note head style for the current movement.
nl: Ruitnootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Harmonic-black
nl: Harmonische-zwart

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
nl: Harmonische-zwart nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Harmonic note head style for the current movement.
nl: Harmonische nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Mensural
nl: Mensuraal

en: Mensural note head style for the current movement.
nl: Mensurale nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Neomensural
nl: Neomensuraal

en: Neomensural note head style for the current movement.
nl: Neomensurale nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Petrucci note head style for the current movement.
nl: Petrucci nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Slash note head style for the current movement.
nl: Slash nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Triangle note head style for the current movement.
nl: Driehoekige nootkopstijl voor de huidige beweging.

en: Polymetric Staffs will no longer typeset
nl: Polymetrische notenbalken worden niet langer gezet

en: Staffs can have differing time signatures
nl: Notenbalken kunnen verschillende maatsoorten hebben

en: Polymetric Staffs (Off/On)
nl: Polymetrische notenbalken (Uit/Aan)

en: Turns on/off independent time signatures and barline on the staffs. Use for polymetric notation.
nl: Schakelt onafhankelijke maatsoorten en maatstrepen op de notenbalken in of uit. Te gebruiken voor polymetrische notatie.

en: Choose indent for Current Movement
nl: Insprong kiezen voor de huidige beweging

en: Give indent or Cancel to unset movement indent
nl: De insprong opgeven of Annuleren om inspringen van de beweging ongedaan te maken

en: Indent=
nl: Insprong=

en: Movement indent dropped. Score indent will be used for this movement
nl: Insprong van de beweging is verwijderd. Voor deze beweging zal de partituurinsprong gebruikt worden

en: Indent
nl: Insprong

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
nl: De insprong van het openingssysteem voor de huidige beweging wijzigen.

en: Flush Right
nl: Rechts uitlijnen

en: Ragged Right (On/Off)
nl: Rechts niet-uitgelijnd (Aan/Uit)

en: If the current movement has only one system it will be stretched to the right margin. Run the command again to turn this off.
nl: Indien de huidige beweging slechts één systeem heeft, zal het worden uitgerekt tot aan de rechtermarge. Voer het commando opnieuw uit om dit uit te schakelen.

en: Cannot use this command with Book Titles
nl: Kan dit commando niet gebruiken met boektitels

en: Separated Movement status dropped
nl: Status van gescheiden beweging verwijderd

en: Movement will be separated from others
nl: Beweging wordt gescheiden van andere

en: Separated Movement (On/Off)
nl: Gescheiden beweging (Aan/Uit)

en: Prints this movement on its own page(s). Not for use with Book Titles.
nl: Drukt deze beweging op zijn eigen pagina('s) af. Niet te gebruiken met boektitels.

en: Normal System Spacing is restored
nl: Normale afstand tussen systemen is hersteld

en: Reduce Space Between Systems (On/Off)
nl: Spatiëring tussen systemen verminderen (Aan/Uit)

en: Reduces the gap between the systems of staffs on a page for the current movement.
nl: Verkleint voor de huidige beweging de afstand tussen de systemen van notenbalken op een pagina.

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
nl: (Afdrukken) Mensurale maatstrepen (Aan/Uit)

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
nl: De maatstrepen alleen tussen de notenbalken tekenen, maar niet erin.

en: Set Transpose Interval
nl: Transponeer-interval instellen

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
             for example "c g" means transpose 5th up.
            Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
            "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
            "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
            Use commas for octave(s) down, 
            single-quotes for octave(s) up
            e.g. c c' means octave up.
            You do not have to start with c
            e.g. d e means a tone higher.
nl: Geef het interval waarmee getransponeerd moet worden op als twee nootnamen, 
             bijvoorbeeld "c g" betekent een reine kwint hoger transponeren.
            Nootnamen zijn in het Nederlands!!! a,b,c ... zijn hetzelfde, maar
            "es" = mol, dus bijv. bes betekent b-mol
            "is" = kruis dus bijv. fis betekent f-kruis
            Gebruik komma's voor octave(n) lager, 
            enkele aanhalingstekens voor octave(n) hoger
            bijv. c c' betekent een octaaf hoger.
            U moet niet starten met een c
            bijv. d e betekent een toon hoger.

en: Transpose on Print
nl: Transponeren bij het afdrukken

en: The current movement will be printed transposed by the interval given.
nl: De huidige beweging zal getransponeerd met het opgegeven interval worden afgedrukt.

note: (d-MoveCursorRight) (d-RefreshDisplay)))
en: Beam 4 Beats
nl: Waardestreep 4 tellen

en: Beams end on each quarter note (up to 4).
nl: Waardestrepen eindigen op elke kwartnoot (maximaal 4).

note: BeamLeftNone
en: No Beam Left
nl: Geen waardestreep links

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
nl: De noot bij de cursor niet zetten met een waardestreep naar links.

note: BeamLeftOne
en: One Beam Left
nl: Eén waardestreep links

en: Prints with just one beam linking to left.
nl: Afdrukken met precies één waardestreep die naar links verbindt.

note: BeamLeftThree
en: Three Beams Left
nl: Drie waardestrepen links

en: Prints with just three beams linking to the left.
nl: Afdrukken met precies drie waardestrepen die naar links verbinden.

note: BeamLeftTwo
en: Two Beams Left
nl: Twee waardestrepen links

en: Prints with just two beams linking to the left.
nl: Afdrukken met precies twee waardestrepen die naar links verbinden.

note: BeamRightNone
en: No Beam Right
nl: Geen waardestreep rechts

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
nl: De noot bij de cursor niet zetten met een waardestreep naar rechts.

note: BeamRightOne
en: One Beam Right
nl: Eén waardestreep rechts

en: Prints with just one beam linking to the right.
nl: Afdrukken met precies één waardestreep die naar rechts verbindt.

note: BeamRightThree
en: Three Beams Right
nl: Drie waardestrepen rechts

en: Prints with just three beams linking to the right.
nl: Afdrukken met precies drie waardestrepen die naar rechts verbinden.

note: BeamRightTwo
en: Two Beams Right
nl: Twee waardestrepen rechts

en: Prints with just two beams linking to the right.
nl: Afdrukken met precies twee waardestrepen die naar rechts verbinden.

en: Delete Beaming Directive
nl: Waardestreeprichtlijn verwijderen

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
nl: Verwijdert een ] of [ (einde of begin van een waardestreep)-richtlijn op het huidige akkoord.

en: End Beam
nl: Waardestreep beëindigen

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
nl: Geeft de LilyPond-graveerder de instructie om het eerder gestarte handmatig zetten van waardestrepen te stoppen. Heeft alleen effect op het afdrukken.

en: No beam possible here
nl: Hier geen waardestreep mogelijk

en: No Beam
nl: Geen waardestreep

en: (Print) Removes beam from current note
nl: (Afdrukken) Verwijdert de waardestreep van de huidige noot

en: Selection must start and end in the same bar
nl: Selectie moet in dezelfde maat beginnen en eindigen

en: Replicate Beams from Selection
nl: Waardestrepen uit de selectie repliceren

en: Copies the manual beams set in the current selection to occurrences of the same rhythmic pattern at the same beat (in the same time signature) in the rest of the staff. Include rests if they are part of the pattern.
nl: Kopieert de handmatig ingestelde waardestrepen uit de huidige selectie naar gevallen van hetzelfde ritmische patroon bij dezelfde maatslag (in dezelfde maatsoort) in de rest van de notenbalk. Rusten toevoegen als ze deel uitmaken van het patroon.

en: Start Beam
nl: Waardestreep beginnen

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
nl: Geeft de LilyPond-graveerder de instructie om hier een waardestreep te beginnen. (Enkel effect op het afdrukken)

en: Augment
nl: Augmentatie

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Half Note.
nl: Verdubbelt de duur van de noot/het akkoord/de rust bij de cursor of de selectie. Bijv. een kwartnoot wordt een halve noot.

note: not music
en: Breve
nl: Brevis

en: Change current note duration to Breve
nl: De duur van de huidige noot naar een brevis veranderen

en: Change current note duration to Longa
nl: De duur van de huidige noot naar een longa veranderen

en: Change Duration To 𝅝
nl: De duur veranderen naar 𝅝

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅝 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅝  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅗𝅥
nl: De duur veranderen naar 𝅗𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅗𝅥 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅗𝅥  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅮
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥𝅮

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅮 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥𝅮𝅘𝅥  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅯
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅯 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥𝅯𝅘𝅥𝅮𝅘𝅥  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅰
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥𝅰

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅰 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥𝅰𝅘𝅥𝅯𝅘𝅥𝅮𝅘𝅥  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅱
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥𝅱

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅱 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥𝅱  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅲
nl: De duur veranderen naar 𝅘𝅥𝅲

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅲 duration. Works also in appending position.
nl: Verandert de duur van de noot of de rust naar een 𝅘𝅥𝅲𝅘𝅥𝅱  . Werkt ook in de stand Toevoegen.

en: Diminish
nl: Diminutie

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
nl: Halveert de duur van de noot/het akkoord/de rust bij de cursor of de selectie. Bijv. een kwartnoot wordt een achtste noot.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
nl: De cursor moet op een akkoord/noot/rust staan

en: Dot
nl: Punt

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
nl: Voegt een punt toe aan de noot/rust/akkoord bij de cursor, of verwijdert ze als er een dubbele punt is.

en: Create Slurred, Dotted Rhythm
nl: Gebonden, gepunteerd ritme creëren

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm. Slurs the two notes together.
nl: In de positie Toevoegen punteert dit de noot of de rust bij de cursor en voegt een noot van de helft van de duur toe om zo een ​​gepunteerd ritme te creëren. Verbindt de twee noten met een legatoboog.

en: Create Dotted Rhythm
nl: Een ​​gepunteerd ritme creëren

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm.
nl: In de positie Toevoegen punteert dit de noot of de rust bij de cursor en voegt een noot van de helft van de duur toe om zo een ​​gepunteerd ritme te creëren.

en: Dottify2
nl: Puntering2

en: As Dottify command but dotted rhythm created is dotted note plus two notes of a quarter the duration. Total duration is unchanged.
nl: Zoals het commando Puntering, maar het gecreëerde gepunteerde ritme is een gepunteerde noot plus twee noten van een kwart van de duur. De totale duur blijft ongewijzigd.

en: Dottify
nl: Puntering

en: Turns the note on or before the cursor into a dotted rhythm with the same total duration.
nl: Verandert de noot op of voor de cursor in een gepunteerd ritme met dezelfde totale duur.

en: Join music objects to new chord
nl: Muziekobjecten bundelen tot een nieuw akkoord

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
nl: Bundelt alle noten, akkoorden en rusten uit de selectie en voegt alle geselecteerde noten in als een akkoord. Kan overbonden noten maken.

en: Join music objects
nl: Muziekobjecten bundelen

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
nl: Bundelt alle noten, akkoorden en rusten uit de selectie en voegt in plaats daarvan een nieuwe, langere noot in. Kan overbonden noten maken. Gebruikt de cursorpositie als toonhoogte.

en: Split Note/Chord
nl: Noot/akkoord splitsen

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
nl: Een akkoord in een bepaald aantal kleinere noten opsplitsen met behoud van de oorspronkelijke duur, en zo nodig antimetrische figuren genereren. Niet voor rusten.

en: Comment this chord
nl: Dit akkoord becommentariëren

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
nl: Een tekstuele commentaar koppelen aan het akkoord bij de cursor

en: Directive
nl: Richtlijn

en:  on
nl:  betreffende

en: Note
nl: Noot

en: Chord
nl: Akkoord

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be typeset normally, i.e for all layouts. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
nl: Zorgt ervoor dat een (gekozen) richtlijn op de noot/het akkoord bij de cursor normaal gezet wordt, d.w.z. voor alle opmaken. De cursor moet op de noothoogte staan als een aan de noot gekoppelde richtlijn bedoeld is.

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be ignored for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
nl: Zorgt ervoor dat een (gekozen) richtlijn op de noot/het akkoord bij de cursor genegeerd wordt bij het zetten van de huidige opmaak. De cursor moet op de noothoogte staan als een aan de noot gekoppelde richtlijn bedoeld is.

en: Allow for Current Layout
nl: Mogelijk maken voor de huidige opmaak

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor take effect for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
nl: Zorgt ervoor dat een (gekozen) richtlijn op de noot/het akkoord bij de cursor effect heeft bij het zetten van de huidige opmaak. De cursor moet op de noothoogte staan als een aan de noot gekoppelde richtlijn bedoeld is.

en: Delete LilyPond on Note
nl: Lilypond op de noot verwijderen

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
nl: Verwijdert de Lilypond die gekoppeld is aan de noot waar de cursor staat.

en: Attach/Edit LilyPond to Note
nl: Lilypond aan een noot koppelen/bewerken

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the note at the cursor height, also allows editing/deleting.
nl: Voegt LilyPond-syntaxis in die u opgeeft voor en na de noot op de cursorhoogte, maakt ook bewerken/verwijderen mogelijk.

note: DisplaceRestHorizontally
en: Horizontal shift
nl: Horizontale verschuiving

en: (Print) Displace Horizontally
nl: (Afdrukken) Horizontaal verplaatsen

en: Shifts the next note, chord or rest and its markings horizontally by the amount given. Use this to refine the positioning, but be aware that notes in other staffs will not be affected. For polyphony, see NoteColumnShift under the Voices menu
nl: Verschuift de volgende noot, het volgende akkoord of de volgende rust en hun markeringen horizontaal met de aangegeven waarde. Gebruik dit om de positionering te verfijnen, maar houd er rekening mee dat noten in andere notenbalken niet worden beïnvloed. Voor polyfonie, zie NoteColumnShift onder het menu Stemmen

en: Append/Insert Breve. N.B. turns off spillover to next measure if set in preferences.
nl: Brevis toevoegen/invoegen. NB: schakelt overloop naar volgende maat uit indien dit in de voorkeuren ingesteld is.

en: Append/Insert Longa. N.B. turns off spillover to next measure if set in preferences.
nl: Longa toevoegen/invoegen. NB: schakelt overloop naar volgende maat uit indien dit in de voorkeuren ingesteld is.

en: Inserts a 𝅝 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅝  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅗𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅗𝅥  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatobeeg wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅮 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥𝅮  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅯 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥𝅯  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅰 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥𝅰  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅱 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥𝅱  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅲 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅘𝅥𝅲  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅜 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅜  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Inserts a 𝅛 and slurs to it, extending previous slur.
nl: Voegt een 𝅛  en een legatoboog in, waardoor een eerdere legatoboog wordt verlengd.

en: Adds dots
nl: Puntjes toevoegen

en: Cautionary Accidental
nl: Waarschuwend voorteken

en: Forces the accidental on the note to be printed.
nl: Dwingt af dat het voorteken op de noot afgedrukt wordt.

en: Change Note Enharmonic -
nl: Noot-enharmonische wijzigen -

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step lower. Use for individual notes in chords.
nl: Verandert de noot bij de cursor in zijn enharmonische equivalent één trap lager. Gebruik dit voor individuele noten in akkoorden.

en: Change Note Enharmonic +
nl: Noot-enharmonische wijzigen +

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step higher. Use for individual notes in chords.
nl: Verandert de noot bij de cursor in zijn enharmonische equivalent één trap hoger. Gebruik dit voor individuele noten in akkoorden.

en: Ficta Accidental
nl: Fictum voorteken

en: Prints the accidental above rather than before the note. In European music from before about 1600, singers were expected to chromatically alter notes at their own initiative according to certain rules. This is called musica ficta. In modern transcriptions, these accidentals are usually printed over the note.
nl: Drukt het voorteken boven in plaats van voor de noot af. In de Europese muziek van vóór ongeveer 1600 werd van zangers verwacht dat zij de noten op eigen initiatief chromatisch veranderden volgens bepaalde regels. Dit wordt musica ficta genoemd. In moderne transcripties worden deze voortekens meestal boven de noot afgedrukt.

en: Flatten or Append Flattened
nl: Chromatisch verlagen of een chromatisch verlaagde toevoegen

en: Flatten note at cursor, or if appending flatten next note entered.
nl: De noot bij de cursor chromatisch verlagen, of in toevoegmodus de volgende noot die ingevoerd wordt, chromatisch verlagen.

en: Hide Accidental
nl: Voorteken verbergen

en: Hides the accidental on the note at the cursor on printing. Does not affect the pitch.
nl: Verbergt bij het afdrukken het voorteken op de noot bij de cursor. Heeft geen invloed op de toonhoogte.

en: To Cursor
nl: Naar cursor

en: Moves the nearest note to join the cursor
nl: Verplaatst de dichtstbijzijnde noot tot bij de cursor

en: Reminder Accidental
nl: Herinneringsvoorteken

en: Prints the accidental in ().
nl: Drukt het voorteken af tussen ().

en: Remove one dot for each note in the selection or single note
nl: Eén punt van elke noot uit de selectie of van een enkele noot verwijderen

en: Sharpen or Append Sharpened
nl: Chromatisch verhogen of een chromatisch verhoogde toevoegen

en: Sharpens the note at the cursor, or if appending sharpen next entered note.
nl: De noot bij de cursor chromatisch verhogen, of in toevoegmodus de volgende noot die ingevoerd wordt, chromatisch verhogen.

en: Suggest Flat
nl: Mol suggereren

en: Prints flat sign over note
nl: Drukt een molteken af boven de noot

en: Suggest Natural
nl: Herstellingsteken suggereren

en: Prints a natural over the note at the cursor
nl: Drukt een herstellingsteken af boven de noot bij de cursor

en: Suggest Sharp
nl: Kruis suggereren

en: Prints a sharp above the note/chord
nl: Drukt een kruis af boven de noot/akkoord

en: Place a fingerin instruction on a note
nl: Een vingerzettingsrichtlijn plaatsen op een noot

en: GraceAfter
nl: VersieringsnootErachteraan

en: Grace After (Off/On)
nl: Versieringsnoot Erachteraan (Uit/Aan)

en: The grace note(s) following the current note will be typeset attached to the current note, rather than the note that follows them.
nl: De versieringsno(o)t(en) die volgen op de huidige noot zullen gekoppeld aan de huidige noot worden gezet, in plaats van aan de noot die erop volgt.

en: Grace Note (On/Off)
nl: Versieringsnoot (Aan/Uit)

en: Transforms the current selected notes into grace notes.
nl: Transformeert de huidige geselecteerde noten in versieringsnoten.

en: Termination
nl: Beëindiging

en: Appends two grace notes, slurred to current note. Follow with a duration key to set duration of grace notes to be appended.
nl: Voegt twee versieringsnoten toe, gebonden aan de huidige noot. Gebruik vervolgens een duurtoets om de duur van de toe te voegen versieringsnoten in te stellen.

en: Press a duration key to get two, beamed, grace notes
nl: Druk op een duurtoets om twee met waardestrepen verbonden versieringsnoten te verkrijgen

en: To use this function correctly you need to give a duration.
    This will insert two grace notes, beamed together if needed, with the given duration
nl: Om deze functie correct te gebruiken, moet u een duur opgeven.
    Dit zal twee versieringsnoten invoegen, indien nodig verbonden met waardestrepen, met de opgegeven duur

en: Insert Two
nl: Er twee invoegen

en: Inserts two grace notes at the cursor beaming them together. Follow with a duration key.
nl: Voegt twee samengebonden versieringsnoten in bij de cursor. Gebruik vervolgens een duurtoets.

en: Grace note hints installed
nl: Versieringsnotenhints geïnstalleerd

en: Install Grace Note Hints
nl: Versieringsnotenhints installeren

en: Where a grace note occurs at a boundary the LilyPond typesetter requires extra hints about positioning. This command installs them for the whole movement. It is usually run in the Check Score routine.
nl: Waar een versieringsnoot aan een begrenzing voorkomt, heeft de LilyPond-letterzetter extra hints nodig in verband met de positionering. Dit commando installeert deze voor de hele beweging. Dit wordt meestal uitgevoerd in de routine Partituur Controleren.

en: Grace/UnGrace
nl: Versieringsnoot Aan/Uit

en: Changes the note at the cursor to/from being a grace note. Gives audio feedback.
nl: Maakt van de noot bij de cursor een versieringsnoot of doet het omgekeerde. Geeft audiofeedback.

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
nl: De cursor bevindt zich niet op een versieringsnoot na een hoofdnoot of akkoord

en: Un-Grace After
nl: Versieringsnoot Erachteraan ongedaan maken

en: Remove grace after created with Denemo versions before 2.4
nl: Verwijderen van een achteraan geplaatste versieringsnoot die aangemaakt werd met een versie van Denemo vóór 2.4

en: Duplicate Note/Chord
nl: Noot/Akkoord dupliceren

en: Duplicates the current note or chord at the cursor. Not for rests.
nl: Dupliceert de huidige noot of akkoord bij de cursor. Niet voor rusten.

en: Duplicate Rest, Note, Chord
nl: Rust, Noot, Akkoord dupliceren

en: Duplicates the rest, note or chord at or before the cursor.
nl: Dupliceert de rust, noot, akkoord bij of voor de cursor.

en: Fill Measure
nl: Maat opvullen

en: Duplicates the note/chord/rest at or before the cursor until the measure is full or over-full. In a full measure duplicates the measure, in an empty measure insert the current duration.
nl: Dupliceert de noot/akkoord/rust op of voor de cursor totdat de maat vol of overvol is. In een volledige maat dupliceert dit de maat, in een lege maat voegt dit de huidige duur in.

en: Duplicate to Fill Measure
nl: Dupliceren om de maat te vullen

en: Duplicates the notes in the current measure until the measure is full or over-full. If already full, duplicates the previous and current measure.
nl: Dupliceert de noten in de huidige maat totdat de maat vol of overvol is. Als deze al vol is, worden de vorige en huidige maat gedupliceerd.

en: Insert Breve
nl: Brevis invoegen

en: Insert a Longa
nl: Een longa invoegen

en: Inserts a note in the prevailing duration.
nl: Voegt een noot in de heersende duur in.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Percent Repeat". Be sure to delete them all if you delete one of them.
nl: Deze Denemo-richtlijn maakt deel uit van een set van vier die een "percentageherhaling" creëren. Zorg ervoor dat u ze allemaal verwijdert als u er één verwijdert.

en: Percent Repeat
nl: Percentageherhaling

en: Give number of further repeats 1,2,...
nl: Het aantal verdere herhalingen opgeven 1,2,...

en: Give frequency of numbering 0, 1,...
nl: De frequentie van nummering opgeven 0, 1,...

en: Insert Percent Style Repeat
nl: Herhaling van het type percentage invoegen

en: Creates a repeat from the selection, typeset in \"percent\" style.
nl: Maakt van de selectie een herhaling, gezet in de stijl \"percentage\".

en: Accent (Off/On)
nl: Accent (Uit/Aan)

en: Adds the &gt; accent
nl: Voegt het accent &gt; toe

en: Arpeggio (Off/On)
nl: Arpeggio (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
nl: De geselecteerde noten als arpeggio markeren of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Articulation Outside Slur (Off/On)
nl: Articulatieteken buiten legatoboog (Uit/Aan)

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note). Repeat the command to return the slur to the outside.
nl: De articulatieteken(s) op deze noot worden buiten de legatoboog geplaatst (het verst van de noot). Herhaal de opdracht om de legatoboog terug te verplaatsen tot aan de buitenkant.

en: DownBow (Off/On)
nl: Afstreek (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark selection or current object
nl: Selectie of huidig object markeren of de markering ongedaan maken

en: Fermata (Off/On)
nl: Fermate (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
nl: Huidige selectie of object markeren met een fermate of een dergelijke markering ongedaan maken

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Flageolet" 12)
en: Flageolet (Off/On)
nl: Flageolet (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark current selection of object with a Flageolet
nl: Huidige selectie of object markeren met een flageolet of een dergelijke markering ongedaan maken

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Harmonic" 12) (d-DirectivePut-chord-gx "Harmonic" -2)
en: Harmonic (Off/On)
nl: Harmonische (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
nl: Huidige selectie of object markeren met een harmonische of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Lheel (Off/On)
nl: Lhiel (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Lheel
nl: Markeert de selectie met de Lhiel of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Ltoe (Off/On)
nl: Lteen (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Ltoe
nl: Markeert de selectie met de Lteen of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Marcato (Off/On)
nl: Marcato (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the selected notes marcato
nl: De geselecteerde noten markeren als marcato of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Portato (Off/On)
nl: Portato (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Portato
nl: Markeert de selectie met de portato of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Rheel (Off/On)
nl: Rhiel (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rheel
nl: Markeert de selectie met de Rhiel of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Rtoe (Off/On)
nl: Rteen (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rtoe
nl: Markeert de selectie met de Rteen of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Signumcongruentiae (Off/On)
nl: Signumcongruentiae (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the selected notes signumcongruentiae
nl: De geselecteerde noten markeren als signumcongruentiae of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Staccatissimo (Off/On)
nl: Staccatissimo (Uit/Aan)

en: Toggles Staccatissimo
nl: Schakelt staccatissimo uit/aan

en: Staccato (Off/On)
nl: Staccato (Uit/Aan)

en: Adds the staccato dot or removes it
nl: Voegt het staccato-puntje toe of verwijdert het

en: Stopped (Off/On)
nl: Gestopt (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
nl: De geselecteerde noten markeren als gestopt of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Tenuto (Off/On)
nl: Tenuto (Uit/Aan)

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
nl: Schakelt de Tenuto-lijn _ aan/uit

en: Thumb (Off/On)
nl: Duim (Uit/Aan)

en: Marks/Unmaks the selection with the Thumb
nl: Markeert de selectie met de Duim of maakt een dergelijke markering ongedaan

en: Mark/Unmark the current chord accented
nl: Het huidige akkoord markeren als geaccentueerd of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
nl: Het akkoord markeren met een arpeggio of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
nl: Het akkoord markeren met een Afstreek of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
nl: Het akkoord markeren met een fermate of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark chord with a Flageolet
nl: Het akkoord markeren met een Flageolet of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
nl: Het akkoord markeren met een harmonische of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current note lheel
nl: De huidige noot markeren als lhiel of een dergelijke markering ongedaan maken

en: LongFermata (Off/On)
nl: LangeFermate (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the current chord longfermata
nl: Het huidige akkoord markeren als Lange Fermate of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current note ltoe
nl: De huidige noot markeren als lteen of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current chord marcato
nl: Het huidige akkoord markeren als marcato of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the chord Portato
nl: Het akkoord markeren als Portato of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current note rheel
nl: De huidige noot markeren als rhiel of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current note rtoe
nl: De huidige noot markeren als rteen of een dergelijke markering ongedaan maken

en: ShortFermata (Off/On)
nl: KorteFermate (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the current chord shortfermata
nl: Het huidige akkoord markeren als korte fermate of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current chord signumcongruentiae
nl: Het huidige akkoord markeren als signumcongruentiae of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
nl: Het akkoord markeren als Staccatissimo of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the chord staccato
nl: Het akkoord markeren als staccato of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current chord stopped
nl: Het huidige akkoord markeren als gestopt of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
nl: Het akkoord markeren als Tenuto of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Mark/Unmark the current chord thumb
nl: Het huidige akkoord markeren als duim of een dergelijke markering ongedaan maken

en: UpBow (Off/On)
nl: Opstreek (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
nl: Het akkoord markeren met een Opstreek of een dergelijke markering ongedaan maken

en: VeryLongFermata (Off/On)
nl: ZeerLangeFermate (Uit/Aan)

en: Mark/Unmark the current chord with very long fermata
nl: Het huidige akkoord markeren met een zeer lange fermate of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Tonguing Indication
nl: Tongaanwijzing

en: Give number of dots required:
nl: Geef het aantal benodigde punten op:

en: Tongue
nl: Tong

en: Adds a tonguing indication, (a number of staccato dots) to the current note.
nl: Voegt een tongaanwijzing toe, (een aantal staccatopunten) aan de huidige noot.

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
nl: De huidige selectie of noot markeren met een Opstreek of een dergelijke markering ongedaan maken

en: Chord Symbol
nl: Akkoordsymbool

en: Give text of chord symbol
nl: Tekst van het akkoordsymbool opgeven

en: Give horizontal scale
nl: De horizontale schaal opgeven

en: Give vertical scale
nl: De verticale schaal opgeven

en: Give horizontal shift
nl: De horizontale verschuiving opgeven

en: Give vertical shift
nl: De verticale verschuiving opgeven

en: Insert Root note of chord for symbol to attach to
nl: De grondtoon van het akkoord invoegen om het symbool aan te koppelen

en: Chord Chart Symbol
nl: Akkoorddiagramsymbool

en: Creates an arbitrary chord symbol text for the root note at the cursor - used in compact chord charts for uncommon chords.
nl: Creëert een willekeurige akkoordsymbooltekst voor de grondtoon bij de cursor - gebruikt in compacte akkoorddiagrammen voor ongebruikelijke akkoorden.

en: \bold cresc. (or poco if continuing the cresc.)
nl: \bold cresc. (of poco als de cresc. voortgezet wordt)

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the crescendo.
nl: Sorry, deze bewerking moet worden toegepast op het begin van het crescendo.

note: End of scheme script
en: Crescendo Text Spanner
nl: Crescendo-tekstoverspanning

en: Give text for start or continuation
nl: Tekst opgeven voor het begin of het vervolg

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Crescendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
nl: Drukt tekst af om een crescendo te beginnen of voort te zetten welke zich over een passage uitstrekt. Gebruik dit bijvoorbeeld voor cresc. poco a poco. Sluit af met een markering Einde Crescendo of een dynamiekmarkering, anders wordt er niets afgedrukt. LilyPond-markering, zoals \\bold kan worden gebruikt.

en: Not yet implemented
nl: Nog niet geïmplementeerd

en: cresc. start deleted. The end crescendo should also be deleted ...
nl: cresc.-begin verwijderd. Einde crescendo zou ook moeten verwijderd worden ...

note: End of scheme script
en: Cresc (Off/On)
nl: Cresc (Uit/Aan)

en: Starts textual cresc. (or deletes one already present at cursor). Terminate with End Crescendo or with a dynamic.
nl: Begint een tekstuele cresc. (of verwijdert er een als die er al staat bij de cursor). Afsluiten met een Einde Crescendo of met een dynamiek.

en: \bold cresc. (or poco if continuing the dim.)
nl: \bold cresc. (of poco als de dim. voortgezet wordt)

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the Decrescendo.
nl: Sorry, deze bewerking moet worden toegepast op het begin van het Decrescendo.

en: Decrescendo Text Spanner
nl: Decrescendo-tekstoverspanning

en: Diminuendo Text Spanner
nl: Diminuendo-tekstoverspanning

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
nl: Drukt tekst af om een crescendo te beginnen of voort te zetten welke zich over een passage uitstrekt. Gebruik dit bijvoorbeeld voor cresc. poco a poco. Sluit af met een markering Einde Diminuendo of een dynamiekmarkering, anders wordt er niets afgedrukt. LilyPond-markering, zoals \\bold kan worden gebruikt.

en: dim. start deleted. The end diminuendo should also be deleted ...
nl: dim.-begin verwijderd. Einde diminuendo zou ook moeten verwijderd worden ...

en: Dim (Off/On)
nl: Dim (Uit/Aan)

en: Starts a textual diminuendo. Terminate with End Diminuendo or a dynamic.
nl: Begint een tekstuele diminuendo. Afsluiten met een Einde Diminuendo of met een dynamiek.

en: Dynamics Spacing
nl: Afstand tussen dynamieken

en: Give extra spacing required
nl: De vereiste extra afstand opgeven

en: Extra Spacing
nl: Extra afstand

en: Music is spaced out by the extra amount given to avoid textual dynamic markings colliding. Not for hairpins.
nl: De muziek wordt extra uit elkaar geplaatst om te voorkomen dat tekstuele dynamiekmarkeringen tegen elkaar botsen. Niet voor vogelbekken.

en: Hairpin Length
nl: Vogelbeklengte

en: Give extra length required
nl: De vereiste extra lengte opgeven

en: Lengthen Hairpin
nl: Vogelbek verlengen

en: Inserts a directive to lengthen the following cresc or dim hairpin.
nl: Voert een richtlijn in om de volgende cresc- of dim-vogelbek te verlengen.

en: End Hairpin
nl: Einde Vogelbek

en: Terminate Hairpin at Barline
nl: Vogelbek beëindigen bij de maatstreep

en: Ends a cresc. or dim, hairpin at the barline following the current note/chord. This command inserts a standalone Denemo Directive after the note/chord at the cursor.
nl: Beëindigt een cresc.- of dim-vogelbek op de maatstreep volgend op de huidige noot/het huidige akkoord. Dit commando voegt een op zichzelf staande Denemo-richtlijn in na de noot/het akkoord bij de cursor.

en: Figured Bass Height
nl: Hoogte becijferde bas

en: Give height adjustment (unit = staff space):
nl: Geef de bijstelling van de hoogte op (eenheid = notenbalkafstand) :

en: Height of Bass Figure
nl: Hoogte bascijfer

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
nl: Stelt de hoogte van het bascijfer boven de noot in. De eenheid is de afstand tussen aangrenzende lijnen in de notenbalk.

en: Give number of groups:
nl: Geef het aantal groepen op:

en: Heights of Groups
nl: Hoogte van groepen

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
nl: Hiermee kunnen verschillende groepen cijfers afzonderlijk in hoogte worden bijgesteld.

en: Adjust All Heights
nl: Alle hoogten aanpassen

en: Sets the heights of the bass figures above the notes throughout the score to avoid ungainly positions. The bass figures must be on the lowest staff
nl: Stelt de hoogten van de bascijfers boven de noten in de hele partituur in om onhandige posities te vermijden. De bascijfers moeten op de laagste notenbalk staan

en: Tweak Default Appearance
nl: Standaardaanblik aanpassen

en: Alters the default figured bass appearance to a more 18th c. look.
nl: Verandert de standaardweergave van becijferde bas naar een meer 18e-eeuws uiterlijk.

en: Fix Bass Figure/Marking Clashes.
nl: Botsingen van bascijfers/markeringen corrigeren.

en: Shifts bass figures up to avoid clashes with markings on the bass note.
nl: Verschuift bascijfers naar boven om botsingen met markeringen op de basnoot te voorkomen.

note: PlaceFiguredBassBelow
en: Place Figures Below Bass Notes
nl: Cijfers onder de basnoten plaatsen

en: Places an instruction (between $ ... $) which tells the engraver to place the figures below from this note on. Any figure for this note should follow the last $
nl: Plaatst een instructie (tussen $ ... $) die de graveerder vertelt om de cijfers vanaf deze noot onderaan te plaatsen. Elk cijfer voor deze noot moet volgen op de laatste $

en: Figured Bass Extenders
nl: Verlengingsstreep voor becijferde bas

en: Give Figure to Extend
nl: Het te verlengen cijfer opgeven

en: Single Extender
nl: Een enkele verlengingsstreep

en: Create a single extender for the group of figures on the previous note. Append |0 to the group and use 0 for the extender to leave a little space between the group and the start of the extender.
nl: Een enkele verlengingsstreep creëren voor de groep cijfers op de vorige noot. Voeg |0 toe aan de groep en gebruik 0 voor de verlengingsstreep om een beetje ruimte te laten tussen de groep en het begin van de verlengingsstreep.

en: No Custom Ornaments at cursor position
nl: Geen aangepaste ornamenten op de cursorpositie

en: Adjust Ornament
nl: Ornamenten aanpassen

en: Place the ornament attached to the note at the cursor above/below or adjust padding around it.
nl: Het aan de noot bij de cursor gekoppelde ornament bovenaan/onderaan plaatsen of de opvulling eromheen aanpassen.

en: Pincé ornament (Off/On)
nl: Ornament Pincé (Uit/Aan)

en: Suspension ornament (Off/On)
nl: Ornament Suspension (Uit/Aan)

en: Attaches tremblement appuyé to the note/chord at the cursor, or removes it if already present.
nl: Koppelt een tremblement appuyé aan de noot/het akkoord bij de cursor, of verwijdert dit als dit al aanwezig is.

en: Attach a tremblement to the current note/chord or remove it if already present.
nl: Een tremblement aan de noot/het akkoord bij de cursor koppelen, of dit verwijderen als dit al aanwezig is.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps),
    using the name given.
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
nl: Wacht tot je editor voor vectorafbeeldingen start
    Deze opent een SVG-bestand met dezelfde naam, als dat beschikbaar is,
    maar sla het bestand op als ingekapseld postscript-bestand (eps),
    waarbij u dezelfde naam gebruikt.
    U moet de afdrukweergave vernieuwen om uw wijzigingen te zien.
    Bij het opslaan van uw eps is het goed om het bestand ook op te slaan
    in SVG-bestandsindeling, omdat dit later beter te bewerken is.
    Sluit uw grafische editor af voordat u dit dialoogvenster verlaat
    om weer aan het werk te gaan in Denemo.

en: Edit width
nl: Breedte bewerken

en: No definitions created for this score
nl: Er zijn geen definities gemaakt voor deze partituur

en: No definitions selected
nl: Er zijn geen definities geselecteerd

en: Custom Ornament
nl: Aangepast ornament

en: Give Ornament Name
nl: Een ornamentnaam opgeven

en: Choose Custom Template
nl: Een aangepast sjabloon kiezen

en: Attaches (or removes) this ornament from the current note/chord.
nl: Koppelt (of verwijdert) dit ornament aan (van) de (het) huidige noot/akkoord.

en: The file "
nl: Het bestand "

en: "
    does not (yet) exist, or no longer exists.
    Typesetting will silently fail until the file exists.
    Either create the file or delete the Graphic Title Page now
nl: "
    bestaat (nog) niet, of bestaat niet meer.
    Het zetten zal stilzwijgend mislukken totdat het bestand bestaat.
    Creëer ofwel het bestand of verwijder de Grafische Titelpagina nu

en: Delete Custom Ornament?
nl: Aangepast ornament verwijderen?

en: Custom Ornament Definition Deleted
nl: Definitie van aangepast ornament verwijderd

en: Create Custom Ornament
nl: Aangepast ornament creëren

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created) into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case and have no numerals. If a standard ornament is used, e.g. trill, then this will replace the standard ornament throughout the score.
nl: Hiermee kan de gebruiker een aangepast ornament maken (of een eerder gemaakt ornament laden) in de definities van deze partituur. Ornamentnamen moeten beginnen met een kleine letter en mogen geen cijfers bevatten. Als een standaardornament wordt gebruikt als naam, bijv. triller, dan zal dit het standaardornament doorheen de partituur vervangen.

note: EditCustomOrnamentDefinition
en: Edit Custom Ornament Definition
nl: De definitie van een aangepast ornament bewerken

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created/loaded in this score.
nl: De definitie (grootte of uiterlijk) van een aangepast ornament bewerken. De definitie moet al aangemaakt/geladen zijn in deze partituur.

en: Accidental Below
nl: Voorteken onderaan

en: Places the accidental on the ornament below rather than above.
nl: Plaatst het voorteken op het ornament onderaan in plaats ven bovenaan.

en: Attach ♭ (Off/On)
nl: ♭ aankoppelen (Uit/Aan)

en: Places a flat above the ornament on the note at the cursor.
nl: Plaatst een mol boven het ornament op de noot bij de cursor.

en: Attach ♯ (Off/On)
nl: ♯ aankoppelen (Uit/Aan)

en: Places a sharp above the ornament on the note at the cursor.
nl: Plaatst een kruis boven het ornament op de noot bij de cursor.

en: No accidental above
nl: Geen voorteken bovenaan

en: No accidental below
nl: Geen voorteken onderaan

en: Ornament with Accidentals
nl: Ornament met voortekens

en: Create an ornament with accidentals above and/or below the ornament.
nl: Een ornament met voortekens boven en/of onder het ornament aanmaken.

en: Edit this individual ornament
nl: Dit individuele ornament bewerken

en: Edit the ornament definition
nl: De ornamentdefinitie bewerken

en: Position editing not implemented
nl: Het bewerken van de positie is niet geïmplementeerd

en: Attach Custom Ornament (Off/On)
nl: Aangepast ornament aankoppelen (Uit/Aan)

en: Typesets a custom ornament on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
nl: Zet een aangepast ornament op de (het) huidige noot/akkoord. Verwijdert dat ornament als het er al is.

en: Down Prall (Off/On)
nl: Praller met neerwaartse voorslag (Uit/Aan)

en: Typesets a down prall on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
nl: Zet een praller met neerwaartse voorslag op de (het) huidige noot/akkoord. Verwijdert dat ornament als het er al is.

en: Mordent (Off/On)
nl: Mordent (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a Mordent to the note
nl: Voegt een mordent toe aan de noot of verwijdert deze

en: PrallPrall (Off/On)
nl: PrallerPraller (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a PrallPrall to the note
nl: Voegt een prallerpraller toe aan de noot of verwijdert deze

en: Prall (Off/On)
nl: Praller (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a prall to the note
nl: Voegt een praller toe aan de noot of verwijdert deze

en: Reverse Turn (Off/On)
nl: Omgekeerde dubbelslag (Uit/Aan)

en: Add/Removes a Reverse Turn to the note
nl: Voegt een omgekeerde dubbelslag toe aan de noot of verwijdert deze

en: Trill (Off/On)
nl: Triller (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a trill to the note
nl: Voegt een triller toe aan de noot of verwijdert deze

en: Turn (Off/On)
nl: Dubbelslag (Uit/Aan)

en: Add/Removes a Turn to the note
nl: Voegt een dubbelslag toe aan de noot of verwijdert deze

note: (d-DirectivePut-chord-gy "UpPrall" -100)
en: Up Prall (Off/On)
nl: Praller met opwaartse voorslag (Uit/Aan)

en: Adds/Removes Up Prall ornament
nl: Voegt het ornament praller met opwaartse voorslag toe of verwijdert dit

en: 18th c. Trill Above
nl: 18e-eeuwse triller bovenaan

en: Inserts 18th c style trill above note
nl: Voegt een 18e-eeuwse triller in boven de noot

en: 18th c Trill Below
nl: 18e-eeuwse triller onderaan

en: Inserts 18th c style trill below note
nl: Voegt een 18e-eeuwse triller in onder de noot

en: Above
nl: Bovenaan

en: Places the fingering above the chord
nl: Plaatst de vingerzetting boven het akkoord

en: Below
nl: Onderaan

en: Places the fingering below the chord
nl: Plaatst de vingerzetting onderaan het akkoord

en: Places the fingering to the left of the chord
nl: Plaats de vingerzetting links van het akkoord

en: Places the fingering to the right of the chord
nl: Plaats de vingerzetting rechts van het akkoord

en: Fingering Position
nl: Positionering vingerzetting

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
nl: Hiermee kunt u de positie van de vingerzetting specificeren ten opzichte van de noot bij de cursor.

en: Finger 0
nl: Vinger 0

en: Inserts fingering for open string
nl: Voegt vingerzetting in voor open snaar

en: Finger 1
nl: Vinger 1

en: Inserts fingering for finger 1
nl: Voegt vingerzetting in voor vinger 1

en: Finger 2
nl: Vinger 2

en: Inserts fingering for finger 2
nl: Voegt vingerzetting in voor vinger 2

en: Finger 3
nl: Vinger 3

en: Inserts fingering for finger 3
nl: Voegt vingerzetting in voor vinger 3

en: Finger 4
nl: Vinger 4

en: Inserts fingering for finger 4
nl: Voegt vingerzetting in voor vinger 4

en: Finger 5
nl: Vinger 5

en: Inserts fingering for finger 5
nl: Voegt vingerzetting in voor vinger 5

en: Give finger number
nl: Het vingernummer opgeven

en: Delete this fingering?
nl: Deze vingerzetting verwijderen?

en: Fingering Swap
nl: Vingerzetting omwisselen

en: Give first fingering
nl: De eerste vingerzetting opgeven

en: Give second fingering
nl: De tweede vingerzetting opgeven

en: Prints two fingerings joined to indicate a change of fingering on one note.
nl: Drukt twee vingerzettingen samengevoegd af om een verandering van vingerzetting op één noot aan te geven.

en: Set Finger
nl: Vinger instellen

en: Attaches a fingering to the note at the cursor. Blank deletes the fingering.
nl: Koppelt een vingerzetting aan de noot bij de cursor. Leeg verwijdert de vingerzetting.

en: No fingering on note at cursor
nl: Geen vingerzetting op de noot bij de cursor

en: Hide/Show Fingering
nl: Vingerzetting verbergen/tonen

en: Hides/Shows the fingering on the note at the cursor height in the typeset score.
nl: Verbergt/toont de vingerzetting op de noot ter hoogte van de cursor in de gezette partituur.

en: Give finger number:
nl: Geef het vingernummer op:

en: Give horizontal shift required:
nl: Geef de vereiste horizontale verschuiving op:

en: Give vertical shift required:
nl: Geef de vereiste verticale verschuiving op:

en: Tweak Position
nl: Positie bijstellen

en: Shifts the position of the fingering indication by the amounts given.
nl: Verschuift de positie van de vingerzettingsaanduiding met de opgegeven hoeveelheden.

en: Right Hand Fingering
nl: Vingerzetting rechterhand

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate. Use cancel to delete.
nl: Vraagt om een vingernummer en zet p,m,i zoals het hoort. Gebruik annuleren om te wissen.

note: d-StringNum
en: String Number
nl: Snaarnummer

en: Followed by a number, places string number on note.
nl: Gevolgd door een nummer, plaatst snaarnummer op de noot.

en: Avoid Collisions with Stems
nl: Botsingen met nootstokken vermijden

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
nl: Vingerzettingen en snaarnummers zullen worden verplaatst om botsingen met nootstokken bij het zetwerk te vermijden.

en: Give string
nl: Snaar opgeven

en: give your text
nl: uw tekst opgeven

note: End of scheme script
en: Arbitrary Text Above
nl: Willekeurige tekst bovenaan

en: Prints the text you give above the chord.
nl: Drukt de tekst die u opgeeft af boven het akkoord.

en: Give text to appear with note/chord:
    The characters \, ", §, { and } have a special meaning in the text,
    the backslash \ starts some LilyPond syntax, the others must be paired.
    To apply italic or bold to a group of words enclose them in {}, e.g. \bold {These words are bold}.
    Other markup commands \super, \tiny etc, see LilyPond documentation.
nl: Tekst opgeven die samen met de noot/het akkoord moet verschijnen:
    De tekens \, ", §, { en } hebben in de tekst een speciale betekenis;
    de backslash \ start een LilyPond-syntaxis, de andere moeten paarsgewijs worden gebruikt.
    Om cursief of vet op een groep woorden toe te passen, plaatst u ze tussen {}, bijv. \bold {Deze woorden staan in het vet}.
    Raadpleeg voor andere opmaakcommando's  \super, \tiny, enz., de LilyPond-documentatie.

en: Attaches multi-line text which can include music snippets, transposing note/chord names, fret-diagrams, with control over bold, italic font size and more. Double quotes and {} must be paired - check with the Preview button before okaying the markup. Newlines are triggered by the paragraph sign.
nl: Voegt tekst met meerdere regels toe, waaronder muziekfragmenten, het transponeren van noten/akkoorden, fret-diagrammen, met controle over vet, cursief, lettergrootte en meer. Dubbele aanhalingstekens en {} moeten paarsgewijs worden gebruikt - controleer met de knop Voorbeeldweergave voordat u de opmaak goedkeurt. Nieuwe regels worden geactiveerd door het alineateken.

en: Print congruentia / canon symbol
nl: Symbool voor congruentia / canon afdrukken

en: Prints Dal Segno below the chord at the cursor.
nl: Drukt een dal segno af onder het akkoord bij de cursor.

en: Replacing Text
nl: Tekst vervangen

en: Give new text
nl: Nieuwe tekst opgeven

en: No note or rest at cursor
nl: Geen noot of rust bij de cursor

en: Puts Da Capo al fine over the chord at the cursor.
nl: Plaatst een da capo al fine over het akkoord bij de cursor.

en: Deletes a dynamic attached to the chord at the cursor.
nl: Verwijdert een aan het akkoord bij de cursor gekoppelde dynamiek.

en: Attaches Forte to chord and MIDI volume
nl: Koppelt een forte aan het akkoord en het MIDI-volume

en: Places a ff sign on the chord at the cursor
nl: Plaatst een ff-teken op het akkoord bij de cursor

en: Print Largo above note at cursor
nl: Een largo afdrukken boven de noot bij de cursor

en: Attach mf indication to a chord.
nl: Een mf-aanduiding koppelen aan een akkoord.

en: prints mp and outputs MIDI vol change#
nl: drukt mp af en produceert een MIDI-volumeverandering#

en: Fn
nl: Vn

en: Footnote Mark
nl: Voetnootmarkering

en: Give horizontal offset for the marker
nl: De horizontale plaatsing van de markering opgeven

en: Give vertical offset for the marker
nl: De verticale plaatsing van de markering opgeven

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
nl: Geen noot of akkoord bij de cursor om voetnoot aan te koppelen

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
nl: Drukt een voetnoot af onderaan de huidige pagina. De markering wordt boven de noot bij de cursor geplaatst.

en: Minimum Length
nl: Minimale lengte

en: Give minimum length for glissando line:
nl: Geef de minimale lengte van de glissandolijn op:

en: Inserts a glissando (portamento, slide), a line joining the notehead of this and the next note. You may need to displace the following note horizontally to make the gliss marking visible enough.
nl: Voegt een glissando (portamento, glijden) in, een lijn die de nootkop van deze en de volgende noot verbindt. Mogelijk moet u de volgende noot horizontaal verplaatsen om de glissando-markering voldoende zichtbaar te maken.

en: Parenthesize Chord
nl: Akkoord tussen haakjes plaatsen

en: Parenthesize Note
nl: Noot tussen haakjes plaatsen

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
nl: De noot bij de cursor tussen ( ) plaatsen wanneer deze wordt afgedrukt.

en: Sorry, not yet implemented
nl: Sorry, nog niet geïmplementeerd

en: Text Span Start deleted. The end text span later should also be deleted ...
nl: Begin tekstoverspanning verwijderd. Het einde van de tekstoverspanning verderop zou ook verwijderd moeten worden ...

en: Text Spanner
nl: Tekstoverspanning

en: Give text
nl: Tekst opgeven

en: Text Span Start
nl: Begin tekstoverspanning

en: Starts text which spans several notes, e.g. rallentando poco a poco. Terminate with Stop Text Span command.
nl: Begint tekst die verschillende noten overspant, bijv. rallentando poco a poco. Beëindig met het commando einde tekstoverspanning.

en: Text Span Stop
nl: Einde tekstoverspanning

en: Stops the spanning text started earlier.
nl: Beëindigt de eerder begonnen tekstoverspanning.

en: Gives Allegro Assai tempo indication
nl: Geeft de tempo-aanduiding Allegro Assai

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
nl: Allegro vet en cursief afdrukken boven het akkoord.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
nl: Andante vet en cursief afdrukken boven het akkoord.

en: Attaches Largo to chord
nl: Koppelt een largo aan het akkoord

en: Print Presto in bold italics above the chord.
nl: Presto vet en cursief afdrukken boven het akkoord.

en: Give text to appear above music:
nl: Geef de tekst die boven de muziek moet staan op:

en: Prints your text above the music at this point
nl: Drukt op dit punt uw tekst af boven de muziek

en: Coda (Off/On)
nl: Coda (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a Coda to the note
nl: Voegt een coda toe aan de noot of verwijdert deze

en: Fine (end). (Off/On)
nl: Fine (einde). (Uit/Aan)

en: Prints the musical instruction "fine", in italics.
nl: Drukt de muzikale instructie "fine" af, in het cursief.

en: Segno (Off/On)
nl: Segno (Uit/Aan)

en: Adds/Removes a Segno to the note
nl: Voegt een segno toe aan de noot of verwijdert deze

en: Start a vibrato
nl: Een vibrato beginnen

en: Stop a vibrato
nl: Een vibrato beëindigen

en: Vibrato End
nl: Einde Vibrato

en: Give amplitude or 0 to finish giving amplitudes
nl: Een amplitude opgeven of 0 om het opgeven van amplitudes te beëindigen

en: Give wavelength for wavy line
nl: Golflengte opgeven voor golvende lijn

en: Give thickness for wavy line
nl: Dikte opgeven voor golvende lijn

en: Start or Stop a wavy line above the notes. The waves can be made longer/shorter via the wavelength given and can be made to swell and or diminish, several times if desired by giving one or more amplitudes.
nl: Een golvende lijn boven de noten beginnen of beëindigen. De golven kunnen via de opgegeven golflengte langer/korter gemaakt worden en kunnen desgewenst meerdere malen toenemen en/of afnemen door één of meerdere amplitudes op te geven.

note: InsertMarkedMidi
en: Insert Marked MIDI
nl: Gemarkeerde MIDI invoegen

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested. Use duration keys to insert the same note with a different duration.
nl: Voegt de gemarkeerde MIDI-noot van het huidige spoor in, met de voorgestelde duur. Gebruik de duurtoetsen om dezelfde noot met een andere duur in te voegen.

en: This note will typeset with a diamond notehead, to indicate a harmonic
    You can sharpen or flatten this note using the standard commands.
nl: Deze noot wordt gezet met een geruite nootkop, om een harmonische aan te geven
    U kunt deze noot chromatisch verhogen of verlagen met de standaardcommando's.

en: Artificial Harmonic
nl: Artificiële Harmonische

en: Places a diamond shape notehead at the cursor. Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
nl: Plaatst een nootkop in de vorm van een ruit bij de cursor. Roep dit commando op met de cursor boven de noot die moet worden gevingerd/gefret om een artificiële harmonische te noteren.

en: Neo-mensural
nl: Neo-mensuraal

en: Harmonic Black
nl: Harmonische Zwart

en: Harmonic Mixed
nl: Harmonische Gemengd

en: XCircle
nl: Xcirkel

en: AltDefault
nl: AltStandaard

en: Choose Notehead
nl: Nootkop kiezen

en: (Print) Gives a choice between all the notehead types available.
nl: (Afdrukken) Geeft een keuze tussen alle beschikbare nootkoptypes.

en: Notehead Font Magnification
nl: Vergroting van het lettertype van de nootkop

en: Give size required:
nl: Geef de vereiste grootte op:

en: Individual Note Head Size
nl: Grootte van een individuele nootkop

en: Allows the notehead that the cursor is on to be made larger of smaller than normal.
nl: Hiermee kan de nootkop waarop de cursor staat groter of kleiner dan normaal worden gemaakt.

en: Prints note with neomensural style notehead.
nl: Drukt de noot af met nootkop in neomensurale stijl.

en: (Print) Normal Size
nl: (Afdrukken) Normale grootte

en: Prints out note heads in normal size
nl: Drukt nootkoppen op normale grootte af

en: (Print) Small Size
nl: (Afdrukken) Klein formaat

en: Prints out note heads in small size
nl: Drukt nootkoppen op klein formaat af

en: (Print) Tiny Size
nl: (Afdrukken) Minuscuul formaat

en: Prints out note heads in tiny size
nl: Drukt nootkoppen op minuscuul formaat af

en: Omit (Print)
nl: Weglaten (Afdrukken)

en: Omits the current chord, note or rest when typesetting. By default this will be conditional: exclusive to current layout. Use the Object Editor to change the condition if needed.
nl: Laat het huidige akkoord, noot of rust weg bij het zetten. Standaard zal dit voorwaardelijk zijn: exclusief voor de huidige layout. Gebruik de objecteditor om indien nodig de voorwaarde te wijzigen.

en: Applies to Note, Chord or Rest
nl: Geldt voor noot, akkoord of rust

en: Bass Drum
nl: Basdrum

en: Insert Bass Drum in the prevailing duration.
nl: Basdrum invoegen in de heersende duur.

en: Drum GM2 Custom
nl: Aangepaste GM2 Drum

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
nl: Algemene Midi-drumnotenbalken converteren naar drumnotenbalken volgens een gebruikersnotatie. Bewerk het script om uw eigen waarden in te voeren.

en: Hi Hat with Foot
nl: Hihat met voet

en: Insert HiHat with foot in the prevailing duration.
nl: Hihat met voet invoegen in de heersende duur.

en: Hi Tom
nl: High Tom

en: Insert Hi Tom in the prevailing duration.
nl: High tom invoegen in de heersende duur.

en: Ride Bell
nl: Ridebell

en: Insert Ride Bell in the prevailing duration.
nl: Ridebell invoegen in de heersende duur.

en: Insert Ride in the prevailing duration.
nl: Ride invoegen in de heersende duur.

en: Timbales Style Staff
nl: Notenbalk in Timbales-stijl

en: Changes to print as a drum staff in timbales style
nl: Verandert naar afdrukken als een drumnotenbalk in timbales-stijl

en: Change Sounding Duration
nl: Geluidsduur wijzigen

en: Choose a duration in "ticks" (𝅘𝅥 = 384 ticks):
nl: Kies een duur in "tikken" (𝅘𝅥 = 384 tikken):

en: Changes the duration of the note a the cursor for playback purposes, typesetting unaffected.
nl: Wijzigt de duur van de noot bij de cursor voor afspeeldoeleinden, het zetwerk wordt niet beïnvloed.

en: Replace LilyPond
nl: Lilypond vervangen

en: Suppresses the normal LilyPond typesetting for the current note/chord/rest replacing it with syntax provided by user.
nl: Onderdrukt het normale LilyPond-zetwerk voor de huidige noot/akkoord/rust en vervangt deze door de syntaxis die door de gebruiker wordt geleverd.

en: Convert to Whole Measure Rests
nl: Omzetten naar rusten van een hele maat

en: Changes rests throughout the score that have the duration of the whole measure to whole measure rests (typeset as whole-note rest by convention)
nl: Verandert rusten in de hele partituur die de volledige duur van de maat innemen in rusten van hele maten (volgens conventie gezet als rust van een hele noot)

en: Displace Rest Horizontally
nl: Rust horizontaal verplaatsen

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
nl: Vraagt om een horizontale verschuiving en verplaatst de rust bij de cursor zoveel bij het afdrukken.

en: Insert Rest
nl: Rust invoegen

en: Inserts a rest in the prevailing duration
nl: Voegt een rust in van de heersende duur

en: Breve Rest
nl: Brevis-rust

en: Insert a rest with breve duration
nl: Een rust invoegen met de duur van een brevis

en: Longa Rest
nl: Longa-rust

en: Insert a rest with longa duration
nl: Een rust invoegen met de duur van een longa

en: Insert Whole Measure Rest
nl: Een rust van een hele maat invoegen

en: Inserts/Appends a rest measure; if the current measure is empty, it simply places the whole measure rest in it.
nl: Voegt een rustmaat in of voegt die toe; indien de huidige maat leeg is, plaatst dit er gewoon de rust van een hele maat in.

en: Displace Rest Vertically
nl: Rust verticaal verplaatsen

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
nl: Verandert de rust bij de cursor in een polyfone rust op de cursorhoogte.

en: Multi-Measure Rest Number (Off/On)
nl: Nummeren van rusten over meerdere maten (Uit/Aan)

en: Turns the printing of the multi-measure rest number off or on. Use this when merging rests to avoid the number appearing twice.
nl: Zet het afdrukken van een nummer bij een rust over meerdere maten aan of uit. Gebruik dit bij het samenvoegen van rusten om te voorkomen dat het nummer twee keer voorkomt.

en: Grouped in mm rest
nl: Gegroepeerd tot een rust over mm

en: This whole measure rest is grouped with adjacent ones to form a multi-measure rest.
    The first of the group should be the multi-measure rest itself. Place the cursor on that object to do editing.
nl: Deze rust van een hele maat wordt gegroepeerd met aangrenzende dergelijke rusten om een rust over meerdere maten te vormen.
    De eerste van de groep moet zelf de rust over meerdere maten zijn. Plaats de cursor op dat object om het te bewerken.

en: Recalculate
nl: Herberekenen

en: Un-group
nl: Groepering opheffen

en: This represents a number of whole measure rests.
    The following measure rests are grouped with this one when typeset on their own. In full score they are typeset separately to match the other parts.
    If you add further grouped whole measure rests, this Directive will need re-calculating.
    The check score routine that is run before printing will do this for you.
nl: Dit vertegenwoordigt een aantal rusten van een hele maat.
    De volgende rusten van een hele maat worden met deze gegroepeerd, terwijl ze afzonderlijk gezet worden. In de partituur worden ze afzonderlijk gezet om passend te maken met de andere delen.
    Als u nog meer gegroepeerde rusten van een hele maat toevoegt, moet de berekening voor deze richtlijn opnieuw worden uitgevoerd.
    De routine voor het controleren van de partituur die vóór het afdrukken wordt uitgevoerd, doet dit voor u.

en: Creating Multi-Measure Rests
nl: Rusten over meerdere maten creëren

en: Give number of whole measure rests to insert
nl: Het aantal in te voegen rusten van een hele maat opgeven

en: Creates a multi-measure rest from the whole measure rests after the cursor, or inserts the number of rests you specify after the cursor, making them a multi-measure rest. Multi-measure rests will be typeset as individual whole measure rests if any other part being typeset has music during them. Note: Whole measure rests to be converted must be unbroken by any other objects such as links to source, rehearsal marks etc. else they will be split into separate groups on multi-measure rests.
nl: Maakt van de rusten van een hele maat na de cursor een rust over meerdere maten, of voegt het aantal rusten dat u opgeeft in na de cursor waardoor ze een rust over meerdere maten worden. Rusten over meerdere maten worden gezet als individuele rusten van een hele maat indien een andere partij die gezet wordt, daar muziek bevat. Opmerking: rusten van een hele maat die moeten worden omgezet, mogen niet worden onderbroken door andere objecten, zoals links naar de bron, repetitiemarkering, enz., anders worden ze opgesplitst in afzonderlijke groepen van rusten over meerdere maten.

en: Duration of whole measure rest has been re-calculated
nl: De duur van de rust van een hele maat werd opnieuw berekend

en: Whole Measure Rest
nl: Rust van een hele maat

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
nl: Voegt bij de cursor een rust van een hele maat in

en: Insert Whole Measure Spacer
nl: Afstandhouder van een hele maat invoegen

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline. This gives a one measure spacer.
nl: Voegt een niet-afdrukbare hele maat in na de huidige maat met een richtlijn om de maatstreep weg te laten. Dit geeft een afstandhouder van één maat.

en: Sets Prevailing Duration to Breve
nl: Stelt de heersende duur in op Brevis

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
nl: Stelt Longa in als de heersende duur, en installeert het als een muzikaal fragment.

note: ShiftDot
en: Dot Position
nl: Positie van het punt

en: (Print) Move Dot
nl: (Afdrukken) Punt verplaatsen

en: Adjust the position of the dot on the current note by the amounts given (in units of staff line spaces).
nl: De positie van het punt op de huidige noot aanpassen met de gegeven hoeveelheden (in eenheden van de afstand tussen notenbalklijnen).

en: Slur/Accidental avoidance removed
nl: Ontwijking bij legatoboog/voorteken verwijderd

en: Use only on a slur start to make the slur avoid accidentals on following notes
nl: Enkel gebruiken op een begin van een legatoboog om ervoor te zorgen dat de legatoboog de voortekens op de volgende noten ontwijkt

en: Avoid Slur Collision
nl: Botsing met een legatoboog vermijden

en: Avoids slur colliding with accidental (Print)
nl: Voorkomt dat een legatoboog in botsing komt met een voorteken (Afdrukken)

en: Begin Phrasing Slur
nl: Fraseringsboog beginnen

en: Begins a phrasing slur (which can have slurs within it)
nl: Begint een fraseringsboog  (die zelf legatobogen kan bevatten)

en: Slur Deleted
nl: Legatoboog verwijderd

en: Not on a slur
nl: Niet op een legatoboog

en: Deletes the slur that includes the current cursor position.
nl: Verwijdert de legatoboog die de huidige cursorpositie omvat.

en: End Phrasing Slur
nl: Fraseringsboog beëindigen

en: Ends a phrasing slur (which can have slurs within it)
nl: Beëindigt een fraseringsboog (die zelf legatobogen kan bevatten)

en: Extend Slur
nl: Legatoboog verlengen

en: Extends the slur finishing at the cursor.
nl: Verlengt de legatoboog tot bij de cursor, waar die eindigt.

en: Shorten Slur from Start
nl: De legatoboog inkorten aan zijn begin

en: Moves the Slur start from the note at the cursor to the following note.
nl: Verplaatst het begin van de legatoboog van de noot bij de cursor naar de volgende noot.

en: This makes the next marking on a note etc move inside the slur.
nl: Dit zorgt ervoor dat de volgende markering op een noot, enz., binnen de legatoboog komt te liggen.

en: Inside Slur
nl: Binnen de legatoboog

en: Marking Inside Slur
nl: Markering binnen legatoboog

en: (Print) Next marking will be placed inside the slur.
nl: (Afdrukken) De volgende markering wordt binnen de legatoboog geplaatst.

en: Shorten Slur
nl: Legatoboog inkorten

en: Shorten a slur that ends or starts at the cursor.
nl: Een legatoboog die begint of eindigt bij de cursor, inkorten.

en: Slur Down
nl: Legatoboog onderaan

en: Prints slur below
nl: Drukt de legatoboog onderaan af

en: Auto Slur Directions
nl: Automatische plaatsing van legatoboog

en: Prints slurs as normal
nl: Drukt legatobogen normaal af

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Dashed or Dotted
nl: Gestreept of gestippeld

en: Make the slur starting from this note dashed or dotted.
nl: De legatoboog vanaf deze noot gestreept of gestippeld maken.

en: Slur with Next Two Notes
nl: Legatoboog met de volgende twee noten

en: Slur over next two notes.
nl: Legatoboog over de volgende twee noten.

en: Slur with Next Note
nl: Legatoboog met de volgende noot

en: Creates a slur from current note to next note.
nl: Maakt een legatoboog van de huidige noot naar de volgende noot.

en: Slur Up
nl: Legatoboog bovenaan

en: Prints slurs up
nl: Drukt de legatoboog bovenaan af

en: This makes the next text marking on a note etc move inside the slur.
nl: Dit zorgt ervoor dat de volgende tekstmarkering op een noot, enz., binnen de legatoboog komt te liggen.

en: Text Inside Slur
nl: Tekst binnen de legatoboog

en: (Print) Next text marking will be placed inside the slur.
nl: (Afdrukken) De volgende tekstmarkering wordt binnen de legatoboog geplaatst.

en: Begin Slur Below (Off/On)
nl: Legatoboog onderaan beginnen (Uit/Aan)

en: Starts (or deletes) a slur below the chord at the cursor. If deleting be sure to delete the end slur as well.
nl: Begint (of verwijdert) een legatoboog onder het akkoord bij de cursor. Indien u deze verwijdert, zorg er dan voor om ook het einde van de legatoboog te verwijderen.

en: Begin a phrasing slur on the current note. You can have normal slurs (partially) inside a phrasing slur.
nl: Een fraseringsboog beginnen op de huidige noot. U kunt normale legatobogen (gedeeltelijk) binnen een fraseringsboog hebben.

en: Begin Slur Up (Off/On)
nl: Legatoboog bovenaan beginnen (Uit/Aan)

en: Starts (or deletes) a slur above the chord at the cursor. Follow with End Slur on a later chord.
nl: Begint (of verwijdert) een legatoboog boven het akkoord bij de cursor. Vervolg met een Einde Legatoboog op een later akkoord.

en: End a phrasing slur on the current note.
nl: Een fraseringsboog beëindigen op de huidige noot.

en: OneVoice:  Default-For a single voice on a staff
nl: EénStem: Standaard - Voor één enkele stem op een notenbalk

en: VoiceOne:  Designate as upper voice
nl: Steméén: Aanduiden als bovenstem

en: VoiceTwo:  Designate as lower voice
nl: StemTwee: Aanduiden als onderstem

en: VoiceThree: 
    Horizontally offset upper voice
nl: StemDrie: 
    Horizontaal verschoven bovenstem

en: VoiceFour:  Horizontally offset lower voice
nl: StemVier: Horizontaal verschoven onderstem

en: Voice1
nl: Stem1

en: Voice2
nl: Stem2

en: Voice3
nl: Stem3

en: Voice4
nl: Stem4

en: 1Voice
nl: 1Stem

en: Designate Voice
nl: Stem aanduiden

en: These commands are used when entering several voices per staff. VoiceOne is for the upper voice-it sets the direction of slurs, beams, etc. up to avoid clashes. VoiceTwo is for the lower voice, and it sets the directions down. Additional voices beyond two are offset slightly to the right.
nl: Deze commando's worden gebruikt bij het invoeren van meerdere stemmen per notenbalk. StemEén is voor de bovenstem - dit plaatst legatobogen, waardestrepen, enz., bovenaan om botsingen te voorkomen. StemTwee is voor de onderstem en dit stelt een plaatsing onderaan in. Extra stemmen naast deze twee worden iets naar rechts verschoven.

note: HelpForStemControl
en: Stem direction (up, down or automatic - depending on the note height on the staff- is normally controlled by selecting the LilyPond voice for the music on the staff. This menu is for primitive commands that force stems in one direction without altering slur, tie, ornament directions. Use right-click More Commands to un-hide these primitives if needed.
nl: Nootstokrichting (omhoog, omlaag of automatisch - afhankelijk van de hoogte van de noot op de notenbalk - wordt normaal gesproken geregeld door de LilyPond-stem te selecteren voor de muziek op de notenbalk. Dit menu is voor primitieve commando's die nootstokken in één richting dwingen zonder de plaatsing van legatobogen, overbindingen en ornamenten te veranderen. Gebruik Rechtermuisknop Meer Commando's om indien nodig deze primitieven zichtbaar te maken.

en: Help for Stem Control
nl: Hulp voor nootstokkenbeheer

en: Stems Down
nl: Nootstokken omlaag

en: Stems from now on point downward.
nl: Vanaf nu wijzen nootstokken naar beneden.

en: Stems Up
nl: Nootstokken omhoog

en: Stems from now on point upward.
nl: Vanaf nu wijzen nootstokken naar boven.

en: Convert Incorrect Slurs to Ties
nl: Incorrecte legatobogen converteren naar overbindingen

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores. Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair. Changes these to a tied note. Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g. across strings).
nl: Corrigeert de legatoboog/overbinding-fout die vaak voorkomt bij geïmporteerde partituren. Scant de hele partituur op paren van identieke noten die als een paar aan elkaar gekoppeld werden met een legatoboog. Verandert deze in een overbonden noot. Niet gebruiken in het ongebruikelijke geval van identieke noten met legatoboog (bijv. over snaren heen).

en: Attach Tied Note
nl: Overbonden noot toevoegen

en: Toggles a tie on the note at the cursor and moves right for inserting a note to tie to with duration key. Gives audible feedback.
nl: Zet op de noot bij de cursor een overbinding aan/uit en verschuift naar rechts om een noot te laten invoegen met een duurtoets. Geeft hoorbare feedback.

en: This command only applies to notes or chords.
nl: Dit commando is alleen van toepassing op noten of akkoorden.

en: Laissez Vibrer
nl: Doorklinken (Laissez Vibrer)

en: Places a tie after the note at the cursor, tying to nothing. Use for laissez vibrer or when a tie comes at a final repeat.
nl: Plaats een overbinding na de noot bij de cursor die nergens mee verbindt. Gebruik dit voor laissez vibrer of wanneer een overbinding voorkomt bij een laatste herhaling.

en: Repeat Tie
nl: Herhalingsoverbinding

en: The note at the cursor ends a tie that has begun elsewhere, usually in a first time bar. That is it is a repeat of the tie ending.
nl: Op de noot bij de cursor eindigt een overbinding die ergens anders begon, gewoonlijk in een eerste-maalmaat. Dat wil zeggen dat het een herhaling is van het overbindingseinde.

en: Convexity of Tie
nl: Convexiteit van de overbinding

en: Give extra to flatten by (+/-):
nl: Geef op hoeveel extra afgevlakt moet worden (+/-):

en: Flatter/More Curved
nl: Platter/meer gebogen

en: Makes the next tie more or less curved depending on the value given. The change is relative to the current shape, not the default shape.
nl: Maakt de volgende overbinding minder of meer gebogen, afhankelijk van de opgegeven waarde. De wijziging is relatief ten opzichte van de huidige vorm, niet ten opzichte van de standaardvorm.

en: Height of Tie
nl: Hoogte van de overbinding

en: Give amount to raise (unit = staff line space):
nl: Geef op met hoeveel er verhoogd moet worden (eenheid = afstand tussen de notenbalklijnen):

en: Higher/Lower
nl: Hoger/Lager

en: Moves the next tie higher/lower by the amount given from the current position.
nl: Plaatst vanaf de huidige positie de volgende overbinding hoger/lager met de opgegeven hoeveelheid.

en: Width of Tie
nl: Breedte van de overbinding

en: Give additional width (unit = staff line space):
nl: Geef de extra breedte op (eenheid = afstand tussen de notenbalklijnen):

en: Widen/Make Narrower
nl: Verbreden/Versmallen

en: Makes the next tie wider/narrower by the amount given. The change is relative to the default value.
nl: Maakt de volgende overbinding breder/smaller met de opgegeven hoeveelheid. De wijziging is relatief ten opzichte van de standaardwaarde.

en: Widen/Narrow
nl: Verbreden/Versmallen

en: Flatten/Bend More
nl: Meer Afvlakken/Buigen

en: Raise/Lower
nl: Verhogen/Verlagen

en: Gives a choice of modifications to make to the following tie.
nl: Geeft de mogelijkheid te kiezen welke wijzigingen aan de volgende overbinding moeten worden aangebracht.

en: Make the tie on this note dashed or dotted.
nl: De overbinding op deze noot gestreept of gestippeld maken.

en: Individual Ties only apply to notes within chords.
nl: Individuele overbindingen zijn alleen van toepassing op noten binnen akkoorden.

en: Individual Note Down-Tie (Off/On)
nl: Overbinding onderaan voor individuele noot (Uit/Aan)

en: Ties the individual note at the cursor the tie going down; repeat to remove.
nl: Overbindt de individuele noot bij de cursor waarbij de overbinding onderaan staat; herhaal om te verwijderen.

en: Individual Note Tie (Off/On)
nl: Overbinding voor individuele noot (Uit/Aan)

en: Ties the note at the cursor leaving other notes in the current chord unchanged.
nl: Overbindt de noot bij de cursor en laat de andere noten in het huidige akkoord ongewijzigd.

en: Individual Note Up-Tie (Off/On)
nl: Overbinding bovenaan voor individuele noot (Uit/Aan)

en: Ties the individual note in a chord the tie being above; repeat command to remove.
nl: Overbindt de individuele noot in een akkoord waarbij de overbinding bovenaan staat; herhaal commando om te verwijderen.

en: Down Tie (Off/On)
nl: Overbinding onderaan (Uit/Aan)

en: Ties to the following note/chord with tie downwards.
nl: Bindt aan de volgende noot/akkoord met de overbinding onderaan.

en: Up Tie (Off/On)
nl: Overbinding bovenaan (Uit/Aan)

en: Ties to next note, tie upwards, or removes tie.
nl: Bindt aan de volgende noot met de overbinding bovenaan, of verwijdert de overbinding.

en: Tonal step down
nl: Tonale verlaging met een stap

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step down, stay in the keysignature.
nl: De cursornoot of de selectie een stap lager transponeren/verschuiven; binnen de voortekening blijven.

en: Arbitrary transpose down
nl: Willekeurig lager transponeren

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones down. User can specify interval through a dialog.
nl: De cursornoot of de selectie een willekeurig aantal tonen lager transponeren/verschuiven. De gebruiker kan het interval opgeven via een dialoogvenster.

en: Arbitrary transpose up
nl: Willekeurig hoger transponeren

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones up. User can specify interval through a dialog.
nl: De cursornoot of de selectie een willekeurig aantal tonen hoger transponeren/verschuiven. De gebruiker kan het interval opgeven via een dialoogvenster.

en: Half tone down
nl: Halve toon lager

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone down
nl: De cursornoot of de selectie een halve toon lager transponeren/verschuiven

en: Half tone up
nl: Halve toon hoger

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone up
nl: De cursornoot of de selectie een halve toon hoger transponeren/verschuiven

en: Shifts current notes/selection down one octave while preserving accidental status. This means real transposition
nl: Verschuift de huidige noten/selectie één octaaf lager met behoud van de toestand voor de voortekens. Dit betekent dus een echte transpositie

en: Shifts current notes/selection up one octave while preserving accidental status. This means real transposition
nl: Verschuift de huidige noten/selectie één octaaf hoger met behoud van de toestand voor de voortekens. Dit betekent dus een echte transpositie

en: Whole tone down
nl: Hele toon lager

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
nl: De cursornoot of de selectie een hele toon lager transponeren/verschuiven

en: Whole tone up
nl: Hele toon hoger

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
nl: De cursornoot of de selectie een hele toon hoger transponeren/verschuiven

en: Tonal step up
nl: Een tonale stap hoger

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step up, stay in the keysignature.
nl: De cursornoot of de selectie een stap hoger transponeren/verschuiven; binnen de voortekening blijven.

en: Tremolo Downward
nl: Neerwaartse tremolo

en: Slopes the tremolo slash downwards instead of upwards.
nl: Doet de tremolo-slash naar beneden hellen in plaats van naar boven.

en: divide 𝅘𝅥𝅮 1/8
nl: deling 𝅘𝅥𝅮 1/8

en: divide𝅘𝅥𝅯 1/16
nl: deling𝅘𝅥𝅯 1/16

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/32
nl: deling 𝅘𝅥𝅱 1/32

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/64
nl: deling 𝅘𝅥𝅱 1/64

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/128
nl: deling 𝅘𝅥𝅱 1/128

en: Cursor must be on a note or chord for tremolo
nl: De cursor moet op een noot of akkoord staan voor een tremolo

en: Tremolo Upward
nl: Opwaartse tremolo

en: Slopes tremolo mark on stem upward.
nl: Doet de tremolo-markering op de nootstok naar boven hellen.

en: Prints the note at the cursor with the tremolo marking for the subdivisions specified.
nl: Drukt de noot bij de cursor af met de tremolo-markering voor de gespecificeerde deling.

en: Create Slurred Triplet
nl: Overbonden triool maken

en: If a MIDI controller is active duplicates the current note twice making a triplet and slurring all three notes, otherwise same as Toggle Tripleting command.
nl: Als een MIDI-controller actief is, wordt de huidige noot twee keer gedupliceerd, waardoor een triool wordt gemaakt en alle drie de noten worden overbonden; anders hetzelfde als het commando Triool Maken Aan/Uitschakelen.

en: Create Triplet
nl: Triool maken

en: If a MIDI controller is active takes the current note and appends two more making all three a triplet, otherwise same as Toggle Tripleting command.
nl: Als een MIDI-controller actief is, neemt dit de huidige noot en voegt er nog twee aan toe, waardoor alle drie een triool vormen; anders hetzelfde als het commando Triool Maken Aan/Uitschakelen.

en: Square Tuplet Brackets re-instated
nl: Rechte trioolhaken opnieuw ingesteld

en: Tuplet Brackets Curved
nl: Ronde trioolhaken

en: Curved Tuplet Brackets (Off/On)
nl: Ronde trioolhaken (Uit/Aan)

en: Tuplet brackets will have a curved shape (like a slur) with the tuplet number inside. Note these cannot be re-shaped like slurs, so turn tuplet brackets off and place slurs manually if you need to reshape them.
nl: Trioolhaken krijgen een ronde vorm (zoals een overbinding) met het trioolnummer erin. Merk op dat de vorm ervan niet kan veranderd worden zoals bij overbindingen, dus schakel trioolhaken uit en plaats handmatig overbindingen als u de vorm ervan moet aanpassen.

en: No Tuplet Numbers
nl: Geen trioolnummers

en: Stop the printing of tuplet numbers from this point.
nl: Vanaf dit punt stoppen met het afdrukken van trioolnummers.

en: Enter tuplet numerator
nl: Triool-teller invoeren

en: Enter the fraction to multiply the duration by,
    numerator first. E.g., for triplets, enter 2, then 3. 
    Numerator:
nl: Voer de breuk in waarmee de duur vermenigvuldigd moet worden,
    eerst de teller. Bijv. voor triolen, voert u eerst 2 in en dan 3. 
    Teller:

en: Enter tuplet denominator
nl: Triool-noemer invoeren

en: Enter the fraction's denominator:
nl: Voer de noemer van de breuk in:

en: Start Arbitrary Tuplet
nl: Willekeurige triool starten

en: Asks for ratio of tuplet and then puts in a start for that. Use EndTuplet command after entering tuplet notes. Note that the Denemo display will not automatically group the tuplet, but it will print with expected beaming etc.
nl: Vraagt naar de verhouding van de triool en voert er een trioolbegin voor in. Gebruik het commando EindeTriool na het invoeren van de trioolnoten. Merk op dat de Denemo-weergave de triool niet automatisch groepeert, maar wel afdrukt met de verwachte waardestrepen, enz.

en: Toggle Triplet Entry (Off/On)
nl: Triool invoeren (Uit/In)-schakelen

en: Inserts a start triplet or end tuplet alternately.
nl: Voegt afwisselend een triool-begin en triool-einde in.

en: Tuplet Brackets if not Beamed
nl: Trioolhaken indien geen waardestrepen

en: Turns tuplet brackets off for beamed notes. Affects tuplets from the cursor onwards.
nl: Schakelt trioolhaken uit voor noten met waardestrepen. Heeft invloed op de triolen vanaf de cursor.

en: Tuplet Brackets On/Off
nl: Trioolhaken Aan/Uit

en: Turns tuplet brackets off or on.
nl: Schakelt trioolhaken uit of in.

en: Tuplet Numbering On/Off
nl: Trioolnummering Aan/Uit

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
nl: Bepalen of trioolnummers boven triolen worden afgedrukt.

en: This command needs a note or chord to turn into a triplet
nl: Dit commando heeft een noot of akkoord nodig om in een triool te veranderen

en: Triplet-ize (Slurred)
nl: Triool-eren (Overbonden)

en: Turns the note at or before the cursor into a triplet of the same total duration, slurring the triplet.
nl: Maakt van de noot bij of voor de cursor een triool van dezelfde totale duur en overbindt de triool.

en: Triplet-ize
nl: Triool-eren

en: Turns the note on or before the cursor into a triplet of notes with the same total duration.
nl: Maakt van de noot bij of voor de cursor een triool van dezelfde totale duur.

en: No Brackets
nl: Geen haken

en: Always Brackets
nl: Altijd haken

en: Bracket if not beamed
nl: Haken indien geen waardestrepen

en: Tuplet Brackets
nl: Trioolhaken

en: Choose whether tuplets should have brackets. Affects tuplets from the cursor onwards.
nl: Kiezen of triolen haken moeten hebben. Heeft effect op de triolen vanaf de cursor.

en: Tuplet Position
nl: Trioolpositie

en: Sets the positioning of the following tuplet (up/down/auto) to your choice.
nl: Stelt de positie van de volgende triool in (bovenaan/onderaan/auto) volgens uw voorkeur.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Two note (or chord) tremolo". Be sure to delete them all if you delete one of them.
nl: Deze Denemo-richtlijn maakt deel uit van een set van vier die een "Tremolo met twee noten (of akkoorden)" creëert. Zorg ervoor dat u ze allemaal verwijdert als u er een verwijdert.

en: Tremolo Repeat
nl: Tremoloherhaling

en: Give number of times the two notes/chords should be sounded 2,4... 
    (must total up to proper note duration)
nl: Opgeven hoeveel keren de twee noten/akkoorden moeten klinken 2,4... 
    (opgeteld moeten ze de passende nootduur hebben)

en: The selection must comprise two notes/chords which will sound alternately as a tremolo. The display will show and sound out repetitions, while LilyPond will typeset them using the tremolo notation.
nl: De selectie moet bestaan uit twee noten/akkoorden die beurtelings als een tremolo zullen klinken. De weergave zal herhalingen tonen en ze laten horen, terwijl LilyPond ze zal zetten met behulp van de tremolo-notatie.

en: Two Note (or Chord) Tremolo
nl: Tremolo met twee noten (of akkoorden)

en: Takes the selected two notes or chords and repeats them to make up the duration of a longer note. This will then be typeset using the tremolo notation (beaming placed between notes), while the Denemo Display will show and sound the repetitions.
nl: Neemt de geselecteerde twee noten of akkoorden en herhaalt ze om de duur van een langere noot te vormen. Dit wordt dan gezet met behulp van de tremolo-notatie (waardestrepen geplaatst tussen de noten), terwijl de  Denemo-weergave de herhalingen zal tonen en laten weerklinken.

en: Parts in movement
nl: De delen in de beweging

en:  differ from those in opening movement.
    While this is not an error, be aware that trying to print a part that does not appear in each movement will result in empty movements.
nl:  verschillen van die in de openingsbeweging.
    Hoewel dit geen fout is, moet u er rekening mee houden dat het proberen afdrukken van een onderdeel dat niet in elke beweging voorkomt, zal  resulteren in lege bewegingen.

en: Incorrect measure duration; If you are trying to create an upbeat (pickup/'anacrusis) use the Anacrusis command
nl: Onjuiste maatduur. Als u probeert een opmaat te maken (pick-up/'anacrouse), gebruik dan het commando Anacrouse

en: Incorrect measure duration
nl: Onjuiste maatduur

en: Final Measures not all equal duration
nl: Laatste maten niet allemaal even lang

en: No problem detected in this score
nl: Geen problemen gevonden in deze partituur

en: Check Score Skipping Some Errors
nl: Partituur controleren en sommige fouten overslaan

en: Give number of errors to skip
nl: Het aantal fouten die overgeslagen moeten worden opgeven

en: Error number:
nl: Aantal fouten:

en: Checks the score ignoring the first so many errors. Use this to skip errors that are ok to leave in.
nl: Controleert de partituur en negeert de eerste zoveel fouten. Gebruik dit om fouten over te slaan waarvoor het oké is om ze erin te laten.

en: Check Score
nl: Partituur controleren

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
nl: Controleert de partituur op maten met een foutieve duur, niet-afgesloten antimetrische figuren, legatobogen, foutieve overbindingen, enz.

en: Only one tab is open
nl: Slechts één tabblad geopend

en: Compare With Next
nl: Met volgende vergelijken

en: Compares the current score with the score in the next tab, reporting any differences.
nl: Vergelijkt de huidige partituur met de partituur op het volgende tabblad en rapporteert eventuele verschillen.

en: Edit Score Prolog
nl: Partituurproloog bewerken

en: Edit LilyPond to apply to whole score
nl: LilyPond bewerken die op de hele partituur toegepast zal worden

en: Edit Prolog
nl: Proloog bewerken

en: Allows you to edit the LilyPond score prolog; here you can set transposition for the printed version and much more.
nl: Hiermee kunt u de LilyPond-partituurproloog bewerken; hier kunt u de transpositie instellen voor de gedrukte versie en nog veel meer.

en: Search for Similar
nl: Soortgelijke zoeken

en: Which movement to search in?
nl: In welke beweging moet gezocht worden?

en: Search for Similar Scores
nl: Soortgelijke partituren zoeken

en: Creates a music signature from the opening intervals of the current score then searches all the scores below a given folder for one starting with the same intervals as this score. Any score found is opened in a new tab. Use to seek out a lost score in your collection by entering the first few notes of the lost score and invoking this command.
nl: Creëert een muziekhandtekening op basis van de openingsintervallen van de huidige partituur en zoekt dan in alle partituren onder een gegeven map naar een partituur die begint met dezelfde intervallen als deze partituur. Elke gevonden partituur wordt geopend in een nieuw tabblad. Gebruik dit om een verloren partituur in uw verzameling op te zoeken door de eerste paar noten van de verloren partituur in te voeren en dit commando uit te voeren.

en: Creating LilyPond Definition
nl: Een LilyPond-definitie creëren

en: Give name (alphabetical only):
nl: Geef een naam op (alleen alfabetisch):

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
nl: Geef een geldige LilyPond-syntaxis op voor deze definitie:

en: LilyPond Definition
nl: LilyPond-definitie

en: Create a definition at the head of the LilyPond text. This can then be referenced in the music. See LilyPond documentation.
nl: Een definitie maken aan het begin van de LilyPond-tekst. Hiernaar kan dan verwezen worden in de muziek. Zie LilyPond-documentatie.

en: Included LilyPond Files
nl: Ingesloten LilyPond-bestanden

en: Include LilyPond File
nl: LilyPond-bestand insluiten

en: LilyPond include files unchanged
nl: LilyPond include-bestanden niet gewijzigd

en: LilyPond Include File
nl: LilyPond include-bestand

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
nl: Hiermee kunt u een LilyPond include-bestand opgeven uit de door Denemo geleverde include-bestanden.

en: Give semitones (+/-):
nl: Geef halve tonen op (+/-):

en: Transpose Score On Playback
nl: Partituur transponeren bij het afspelen

en: Asks for a number of semitones (+/-). Each staff will have its current MIDI transposition value incremented by this amount. This means the whole score will playback transposed with any transposing instruments maintaining their relative transposition.
nl: Vraagt om een aantal halve tonen (+/-). Bij elke notenbalk zal de huidige MIDI transpositiewaarde met dit aantal verhoogd worden. Dit betekent dat de hele partituur getransponeerd wordt afgespeeld, waarbij alle transponerende instrumenten hun relatieve transpositie behouden.

note: FIXME there are 13 other types of directive to refresh ,,,
en: Refresh Dynamic Directives
nl: Dynamiekrichtlijnen vernieuwen

en: Re-runs any directives that may have become stale.
nl: Voert alle richtlijnen die mogelijk belegen zijn geworden, opnieuw uit.

en: LilyPond Score Block Prolog
nl: LilyPond-proloog voor partituurblok

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
nl: Voegt LilyPond toe aan het begin van elk partituurblok (beweging).

en: Type any notes about the score you are working on here
nl: Hier eventuele aantekeningen typen over de partituur waaraan u werkt

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
nl: Slaat eventuele tekstcommentaar op die u heeft bij deze partituur.

en: LilyPond Score Header
nl: LilyPond-koptekst voor de partituur

en: Give LilyPond:
nl: Geef LilyPond op:

en: Prolog unchanged
nl: Proloog niet gewijzigd

en: Inserts LilyPond syntax at the head of the output.
nl: Voegt LilyPond-syntaxis in aan het begin van de uitvoer.

en: LilyPond Score Prolog
nl: LilyPond-proloog voor de partituur

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
nl: Voegt LilyPond-syntaxis voor include-bestanden, enz., in aan het begin van de partituur.

en: My Arranger
nl: Mijn arrangeur

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
nl: Geef de naam op van de arrangeur, enz., of leeg om te verwijderen:

en: Arranger
nl: Arrangeur

en: Prints the arranger name on title page
nl: Drukt de naam van de arrangeur af op de titelpagina

en: My Composer
nl: Mijn componist

en: Give name for composer etc or blank out to delete:
nl: Geef de naam op van de componist, enz., of leeg om te verwijderen:

en: Prints a composer name on title page
nl: Drukt de naam van de componist af op de titelpagina

en: My Copyright
nl: Mijn copyright

en: Give name for copyright etc or blank out to delete:
nl: Geef een naam op voor het copyright, enz., of leeg om te verwijderen:

en: Prints a copyright notice on title page
nl: Drukt een copyrightvermelding af op de titelpagina

en: My Date
nl: Mijn datum

en: Give name for date/opus number etc or blank out to delete:
nl: Geef een naam op voor datum/opusnummer, enz., of leeg om te verwijderen:

en: Date
nl: Datum

en: Prints a date on the title page.
nl: Drukt een datum af op de titelpagina.

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
nl: Geef de instrumentatie op voor de standaardopmaak of leeg om te verwijderen:

en: Instrumentation
nl: Instrumentatie

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
nl: Drukt de instrumentatie af op de titelpagina. Dit kan worden bewerkt voor opmaken waarbij slechts één partij of sectie afgedrukt wordt.

en: My Poet
nl: Mijn tekstdichter

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
nl: Geef de naam op van de dichter/tekstschrijver/librettist, enz., of leeg om te verwijderen:

en: Poet/Lyricist
nl: Dichter/Tekstschrijver

en: Prints the poet or lyricist name on title page
nl: Drukt de naam van de dichter of tekstschrijver af op de titelpagina

en: My Title
nl: Mijn titel

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
nl: Geef een titel op voor de hele partituur of blanco om te verwijderen:

en: Space Above Title
nl: Ruimte boven de titel

en: Give amount of space at top of title page
nl: Geef de hoeveelheid ruimte bovenaan de titelpagina op

en: Prints a title on title page
nl: Drukt een titel af op de titelpagina

en: Title and Introduction
nl: Titel en inleiding

en: A button is created for putting a title and introductory text for a critical commentary at the end of the score.
nl: Er wordt een knop gecreëerd om een titel te plaatsen en inleidende tekst voor een kritisch commentaar aan het eind van de partituur.

note: (if (equal? (string-ref thecomment 0) #\\) (begin (set! thecomment (substring thecomment 19)) (set! thecomment (string-drop-right thecomment 1))))
en: At m
nl: Bij m

en: (Re)Create Epilog - Critical Commentary
nl: Epiloog - Kritisch commentaar (opnieuw) aanmaken

en: Collects together any critical comments from the score and places them in an epilog at the end of the music. The Title and text of the Epilog are created with the CriticalCommentaryIntro command, and critical comments are added with the CriticalComment command.
nl: Verzamelt eventuele kritische opmerkingen uit de partituur en plaatst deze in een epiloog aan het einde van de muziek. De titel en tekst van de epiloog worden gemaakt met de opdracht CriticalCommentaryIntro en kritische opmerkingen worden toegevoegd met de opdracht CriticalComment.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
    If you are saving to a new file you will be asked to open it later.
nl: Wacht tot je editor voor vectorafbeeldingen start
    Deze opent een SVG-bestand met dezelfde naam, als dat beschikbaar is,
    maar sla het op als een ingekapseld postscript-bestand (eps).
    Bij het opslaan van uw eps is het goed om het bestand ook op te slaan
    in SVG-bestandsindeling, omdat dit later beter te bewerken is.
    Sluit uw grafische editor af voordat u dit dialoogvenster verlaat
    om weer aan het werk te gaan in Denemo.
    Als u in een nieuw bestand opslaat, wordt u gevraagd het later te openen.

en: Now dismiss this dialog and select the .eps file you have just saved in the graphics editor program.
nl: Sluit nu dit dialoogvenster en selecteer het .eps-bestand dat u zojuist heeft opgeslagen in het grafische bewerkingsprogramma.

en: Delete Graphic Title Page?
nl: Grafische titelpagina verwijderen?

en: Graphic Title Page Deleted
nl: Grafische titelpagina verwijderd

en: Create or Edit Graphic Title Page
nl: Grafische titelpagina maken of bewerken

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the score. Use this for a title page prepared in your vector graphics editor.
nl: Plaatst tekst/grafisch materiaal uit een ingekapseld postscript-bestand aan het begin van de partituur. Gebruik dit voor een titelpagina die u voorbereid heeft in uw editor voor vectorafbeeldingen.

en: Incipit from Selection
nl: Incipit van selectie

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
nl: Maakt een incipit van de selectie. Deze muziek wordt afgedrukt op de titelpagina. Er wordt slechts één stem ondersteund.

en: Table of Contents Title
nl: Titel inhoudsopgave

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
nl: Een titel opgeven voor de inhoudsopgave
    Leeg om te verwijderen

en: Page Break before Table of Contents
nl: Pagina-einde vóór Inhoudsopgave

en: Page Break after Table of Contents
nl: Pagina-einde na Inhoudsopgave

en: Page Break before and after
nl: Pagina-einde vóór en na

en: No page breaks
nl: Geen pagina-einden

en: Gives a heading for a table of contents, inserting the table in the book.
nl: Geeft een hoofding aan een inhoudsopgave, waardoor de inhoudsopgave in het boek wordt ingevoegd.

en: Extra space above this line:
nl: Extra ruimte boven deze regel:

en: Give text to appear at the left
    LilyPond syntax can be included.
nl: Tekst opgeven die links moet verschijnen
    LilyPond-syntaxis kan worden opgenomen.

en: Give text to appear in the center
    LilyPond syntax can be included.
nl: Tekst opgeven die centraal moet verschijnen
    LilyPond-syntaxis kan worden opgenomen.

en: Give text to appear at the right
    LilyPond syntax can be included.
nl: Tekst opgeven die rechts moet verschijnen
    LilyPond-syntaxis kan worden opgenomen.

en: Filled Title Line
nl: Gevulde titelregel

en: Prints three pieces of text left, right and centered on a single line. Each field can be a different size etc.
nl: Drukt drie stukken tekst op één regel af, links, rechts en gecentreerd. Elk veld kan een andere grootte hebben, enz.

en: Tagline
nl: Slagzin

en: Centered at the bottom of the last page.
nl: Gecentreerd onderaan de laatste pagina.

en: Version
nl: Versie

en: Give a version for this edition:
nl: Geef een versie op voor deze editie:

en: Version number only on first page
nl: Versienummer alleen op de eerste pagina

en: Version number on every page
nl: Versienummer op elke pagina

en: Delete Version Numbering
nl: Versienummering verwijderen

en: Include Layout Name
nl: Opmaaknaam opnemen

en: Do not include Layout Name
nl: Opmaaknaam niet opnemen

en: Score Version
nl: Partituurversie

en: Prints a tiny text in top left corner of the first page and optionally on subsequent pages. The score layout name can also be optionally included. If only on first page it comes below the title.
nl: Drukt een tekst af in kleine letters in de linkerbovenhoek van de eerste pagina en facultatief op de volgende pagina's. De naam van de partituur kan facultatief ook worden opgenomen. Indien dit alleen op de eerste pagina voorkomt, komt dit onder de titel.

en: Name of the arranger, flush-right below the composer.
nl: Naam van de arrangeur, rechts uitgelijnd onder de componist.

en: Breakbefore
nl: AfbrekenVoor

en: This forces the title to start on a new page (set to ##t or ##f).
nl: Dit doet de titel op een nieuwe pagina beginnen (ingesteld op ##t of ##f).

en: Name of the composer, flush-right below the subsubtitle.
nl: Naam van de componist, rechts uitgelijnd onder de tweede ondertitel.

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
nl: Copyrightvermelding, gecentreerd onderaan de eerste pagina. Zie Lilypond-tekstcodering om het copyrightsymbool in te voegen.

en: Dedication
nl: Opdracht

en: The dedicatee of the music, centered at the top of the first page.
nl: Aan wie de muziek opgedragen wordt, gecentreerd bovenaan de eerste pagina.

en: Name of the instrument, centered below the score title. Also centered at the top of pages (other than the first page).
nl: Naam van het instrument, gecentreerd onder de titel van de partituur. Ook gecentreerd bovenaan de pagina's (behalve de eerste pagina).

en: Meter
nl: Maat

en: Meter string, flush-left below the poet.
nl: Vermelding van de maat, links uitgelijnd onder de tekstdichter.

en: Poet
nl: Tekstdichter

en: Name of the poet, flush-left below the subsubtitle.
nl: Naam van de tekstdichter, links uitgelijnd onder de tweede ondertitel.

en: Subsubtitle
nl: Tweede ondertitel

en: Subsubtitle, centered below the subtitle.
nl: Tweede ondertitel, gecentreerd onder de ondertitel.

en: Subtitle, centered below the title.
nl: Ondertitel, gecentreerd onder de titel.

en: Set titles for whole score.
nl: Titels voor de hele partituur instellen.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
nl: Drukt de opgegeven naam gecentreerd af als titel aan het begin van de partituur.

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Give chapter title::
nl: Geef de titel van het hoofdstuk op:

en: Setting End Chapter at last movement
nl: Einde hoofdstuk instellen bij laatste beweging

en: A Chapter start/end is already present at movement #
nl: Een begin/einde hoofdstuk is al aanwezig bij beweging #

en: End Chapter
nl: Einde hoofdstuk

en: Miss-matched Chapter Start/End, use Movement Properties Editor to fix this
nl: Niet-overeenkomend Begin/Einde Hoofdstuk, gebruik de editor voor bewegingseigenschappen om dit op te lossen

note: procedure starts here already at a chapter start
en: Re-title
nl: Titel hernieuwen

en: This is the end of a Chapter, start the next chapter on the next movement
nl: Dit is het einde van een hoofdstuk. Het volgende hoofdstuk bij de volgende beweging beginnen

en: Chapter Title
nl: Hoofdstuktitel

en: Book Chapter
nl: Hoofdstuk van het boek

en: Asks for a Chapter Title and end movement number. Makes the current movement the start of a chapter which ends at a later movement.
nl: Vraagt om een hoofdstuktitel en een nummer voor het bewegingseinde. Maakt van de huidige beweging het begin van een hoofdstuk dat eindigt bij een latere beweging.

en: Source file at http://denemo.org
nl: Bronbestand op http://denemo.org

en: Tagline with Link
nl: Slagzin met link

en: Give URL to link to
nl: URL opgeven om naar te linken

en: Give text for tagline
nl: Tekst voor slagzin opgeven

en: Tagline deleted
nl: Slagzin verwijderd

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
nl: Creëert een slagzin met een link in PDF-uitvoer.

en: Modern Voice
nl: Modern Stem

en: Piano Cautionary
nl: Piano Waarschuwend

en: Neo-Modern Cautionary
nl: Neo-Modern Waarschuwend

en: Neo-Modern Voice Cautionary
nl: Neo-Modern Stem Waarschuwend

en: Dodecaphonic
nl: Dodecafonisch

en: No Reset
nl: Niet opnieuw instellen

en: Accidental Style
nl: Voortekenstijl

en: Choose the style for typesetting accidentals. Determines whether or not an accidental is printed in particular circumstances (such as repeated notes in different measures, octaves, voices etc).
nl: De stijl voor het zetten van voortekens kiezen. Bepaalt of er al dan niet een voorteken wordt afgedrukt in bepaalde omstandigheden (zoals herhaalde noten in verschillende maten, octaven, stemmen, enz.).

note: AccompanistsScore
en: Accompanist's Score (Off/On)
nl: Partituur van de begeleider (Uit/Aan)

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
nl: Stelt het lettertype voor de bovenste notenbalk van elke beweging in op klein, of maakt die instelling ongedaan, terwijl de onderste notenbalken - de begeleiding - het normale lettertype hebben. Heeft alleen effect op het afdrukken.

en: Typesets the Ambitus of each staff at the start of the first system. This can then be turned off by the Inclusion Criterion Ambitus in the Print View.
nl: Zet de Ambitus van elke notenbalk aan het begin van het eerste systeem. Dit kan vervolgens worden uitgeschakeld door het insluitingscriterium Ambitus in de afdrukweergave.

en: Ending a Repeat Alternative
nl: Beëindigen van een herhalingsalternatief

en: Give barline to end at:
nl: Geef op bij welke maatstreep geëindigd moet worden:

en: Barline to end Repeat Alternative
nl: Maatstreep waarop het herhalingsalternatief eindigt

en: Choose an additional type of barline to close a second (or n'th) time bar with a downward tick.
nl: Een extra type maatstreep kiezen om een tweede (of n'de)-maalmaat af te sluiten met een neerwaarts vinkje.

en: Connect Arpeggios
nl: Arpeggio's verbinden

en: Connect Arpeggios (Off/On)
nl: Arpeggio's verbinden (Uit/Aan)

en: Any arpeggios inserted on chords in different voices will be drawn across the voices.
nl: Arpeggio's die worden ingevoegd op akkoorden van verschillende stemmen, zullen over de stemmen heen worden getekend.

en: Custom Barlines
nl: Aangepaste maatstrepen

en: Custom Barline
nl: Aangepaste maatstreep

en: Give name (blank to re-define a standard barline)
nl: Een naam opgeven (leeg om de standaard maatstreep te herdefiniëren)

en: Give barline char(s) - | : . [ ] ; etc, for the normal appearance of the barline
nl: Maatstreepteken(s) - | : . [ ] ; enz., opgeven voor het normale uiterlijk van de maatstreep

en: Give char(s) for line start appearance
nl: Teken(s) opgeven voor het uiterlijk van een regelbegin

en: Give char(s) for line end appearance
nl: Teken(s) opgeven voor het uiterlijk van een regeleinde

en: Give char(s) for appearance when spanning staffs
nl: Teken(s) opgeven voor het uiterlijk bij het overspannen van notenbalken

en: Custom Bar Lines unchanged
nl: Aangepaste maatstrepen ongewijzigd

en: Create a custom barline. These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type. A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), 2) appearance when the barline is at the beginning or 3) end of a line , and 4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff. Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],: and others in the LilyPond documentation.
nl: Een aangepaste maatstreep maken. Deze kan een naam krijgen, of gewoon een standaard LilyPond-maatstreeptype overschrijven. Een maatstreep wordt gedefinieerd via vier vormen, met een beschrijving van 1) hoe de maatstreep er normaal uitziet (binnen een regel), 2) hoe de maatstreep er uitziet aan het begin of 3) aan het einde van een regel, en 4) hoe het uitzicht moet zijn als notenbalken worden samengevoegd zoals bij een pianonotenbalk. De maatstreep wordt vorm gegeven met lettertekens zoals |,:,.,[,],: en andere uit de LilyPond-documentatie.

en: Time Signatures will not be typeset for this score
nl: Maatsoorten zullen niet gezet worden voor deze partituur

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
nl: (Afdrukken) Geen maatsoorten graveren

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
nl: Deactiveert het sjabloon voor maatsoorten voor de hele partituur, waardoor ze niet worden getekend en geen ruimte innemen. Maar hun logica blijft nog steeds van kracht.

en: Automatic barlines and beaming rules re-instated
nl: Automatische regels voor maatstrepen en waardestrepen opnieuw ingesteld

en: Literal Barlines now ON. Execute the command a second time to turn it off. This command is for un-metered music. You will have to manually beam the music. Do not use this for an upbeat (pickup, anacrusis), there is a proper command for that.
nl: Letterlijke maatstrepen is nu AAN-gezet. Voer het commando nogmaals uit om dit uit te schakelen. Deze opdracht is voor muziek zonder maatstructuren. U zult de muziek handmatig van waardestrepen moeten voorzien. Gebruik dit niet voor een opmaat (pick-up, anacrouse); daarvoor bestaat een eigen commando.

en: Typeset Barlines Literally (Off/On)
nl: Maatstrepen letterlijk zetten (Uit/Aan)

en: Advanced: Typesets the Denemo barlines, regardless of the timing. Turns off automatic beaming.
nl: Voor gevorderden: de Denemo-maatstrepen worden ongeacht de timing gezet. Schakelt automatisch zetten van waardestrepen uit.

en: Use Normal Beam Endings
nl: Normale waardestreepeindes gebruiken

en: Ends beams in the expected places (print).
nl: Eindigt waardestrepen op de verwachte plaatsen (afdrukken).

note: BarNumberingAlignment
en: Center on barline
nl: Centreren op maatstreep

en: Align to right
nl: Rechts uitlijnen

en: Align to left
nl: Links uitlijnen

en: Default bar number alignment restored
nl: Standaard uitlijning van maatnummers hersteld

en: Bar Number Alignment
nl: Uitlijnen van maatnummers

en: Allow choice of alignment of bar numbers with the barline.
nl: Hiermee kunt u kiezen hoe maatnummers ten opzichte van de maatstreep uitgelijnd worden.

en: Regular Bar Numbering
nl: Gewone maatnummering

en: Give interval at which to place bar numbers:
nl: Geef het interval op waarmee maatnummers moeten worden geplaatst:

en: Default bar numbering restored
nl: Standaard maatnummering hersteld

en: Bar Numbering Interval
nl: Maatnummeringsinterval

en: Sets the interval at which bar numbers will be printed on typesetting.
nl: Stelt het interval in waarmee maatnummers worden afgedrukt bij het zetten.

en: Bar Numbers On/Off
nl: Maatnummering Aan/Uit

en: Turns bar numbering on/off in print out.
nl: Schakelt het nummeren van maten bij het afdrukken aan/uit.

en: Default page number position reinstated
nl: Standaard paginanummerpositie terug ingesteld

en: Center Page Numbers
nl: Paginanummers centreren

en: Prints page numbers at center bottom of the page, or revert to default positioning.
nl: Drukt paginanummers af in het midden onderaan de pagina, of keert terug naar de standaardpositionering.

en: Default First Page Number
nl: Standaardnummer voor eerste pagina

en: First Page Number
nl: Nummer van eerste pagina

en: Give number for first page
nl: Het nummer voor de eerste pagina opgeven

en: Set/Unset First Page Number
nl: Nummer van eerste pagina instellen/ongedaan maken

en: Allows setting the first page number.
nl: Hiermee kan het nummer van de eerste pagina worden ingesteld.

en: Default Page Numbering Restored
nl: Standaard paginanummering hersteld

en: Bold Page Numbers
nl: Vetgedrukte paginanummers

en: Page numbers typeset in a distinct font. The instrumentation is printed too, centered above each page after the first.
nl: De paginanummers worden in een apart lettertype gezet. De instrumentatie wordt ook afgedrukt, gecentreerd bovenaan elke pagina, na de eerste.

en: No number will be printed on the first page
nl: Er zal geen nummer afgedrukt worden op de eerste pagina

en: Page number will be printed on the first page
nl: Paginanummer zal op de eerste pagina afgedrukt worden

en: Print First Page Number (Off/On)
nl: Paginanummer afdrukken op de eerste pagina (Uit/Aan)

en: Control if the first page number is typeset.
nl: Bepalen of het nummer van de eerste pagina wordt gezet.

en: Paper Size =
nl: Papierformaat =

en: Paper Size and Orientation
nl: Papierformaat en -oriëntatie

en: Specifies how the printed page should be.
nl: Geeft aan hoe de afgedrukte pagina eruit moet zien.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
nl: Aanwijzen en klikken staat nu Aan.
    Dit betekent dat u op de gezette partituur kunt klikken om de cursor naar een bepaalde noot te verplaatsen, of om bewerkingen uit te voeren, enz.
    De gegenereerde PDF-bestanden zullen echter groter zijn.

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
nl: Aanwijzen en klikken staat nu Uit.
    Dit betekent dat u niet op de gezette partituur zult kunnen klikken om de cursor naar een bepaalde noot te verplaatsen, of om bewerkingen uit te voeren, enz.
    De gegenereerde PDF-bestanden zullen kleiner zijn. Gebruik dit voor pdf-export

en: Point and Click (Off/On)
nl: Aanwijzen en klikken (Uit/Aan)

en: When on, clicking on a note in the Print Preview window takes the cursor to that note. This works also for Rehearsal Marks and many other objects in the score. The only reason to turn it off is for export to PDF file via the Export menu or the PDF button in the Print View. However, using print to file is a better way of doing this (if your operating system supports it) as then it is not needed.
nl: Als dit aan staat, brengt een klik op een noot in het venster met het afdrukvoorbeeld de cursor naar die noot. Dit werkt ook voor repetitiemarkeringen en vele andere objecten in de partituur. De enige reden om dit uit te schakelen is voor het exporteren naar een PDF-bestand via het menu Exporteren of via de PDF-knop in de Afdrukweergave. Afdrukken naar bestand is echter een betere manier om dit te doen (als uw besturingssysteem dit ondersteunt), omdat dit dan niet nodig is.

en: Revert to Optimal
nl: Terugkeren naar optimaal

en: Measures per line
nl: Maten per regel

en: Give required measures per line:
nl: Geef het vereiste aantal maten per regel op:

en: Measures Per Line
nl: Maten per regel

en: Forces a fixed number of measures per line.
nl: Dwingt een vast aantal maten per regel af.

en: Minimum Number of Systems Per Page
nl: Minimaal aantal systemen per pagina

en: The LilyPond typesetter will not typeset less than the given number of systems per page. Use to prevent the last page having an \"orphan\" line of music, for example.
nl: De LilyPond-zetter zal niet minder dan het opgegeven aantal systemen per pagina zetten. Gebruik dit om bijvoorbeeld te voorkomen dat de laatste pagina een \"wees\"-muziekregel bevat.

en: Page Breaks (On/Off)
nl: Pagina-einden (Aan/Uit)

en: Movements will start on a new page (Off/On)
nl: Bewegingen beginnen op een nieuwe pagina (Uit/Aan)

en: Proportional Notation
nl: Proportionele notatie

en: Give base duration:
nl: Geef basisduur op:

en: Default music spacing restored.
nl: Standaardafstand van de muziek hersteld.

en: Proportional Note Spacing
nl: Proportionele afstand tussen noten

en: Spaces notes in proportion to duration, based on the duration given.
nl: Ruimte tussen noten staat in verhouding tot hun duur, op basis van de opgegeven duur.

en: Ragged Last
nl: Laatste niet-uitgelijnd

en: When set the last line will not be stretched to fill the line.
nl: Als dit ingesteld is, wordt de laatste regel niet uitgerekt om de regel te vullen.

en: Choose indent of first system
nl: Insprong kiezen voor het eerste systeem

en: Give amount in decimal
nl: De hoeveelheid opgeven in decimalen

en: indent=
nl: insprong=

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
nl: Laat het eerste systeem van elke beweging met de opgegeven hoeveelheid inspringen.

en: Choose indent of subsequent systems
nl: Insprong voor volgende systemen kiezen

en: short indent=
nl: kleine insprong=

en: Short Indent
nl: Kleine insprong

en: Sets the indent to be used on systems after the first.
nl: Stelt de te gebruiken insprong in voor systemen na het eerste.

en: Overall Score Sizing
nl: Grootte voor de volledige partituur

en: Give font size to use
nl: De te gebruiken grootte van het lettertype opgeven

en: (Print)Set Overall Score Size
nl: (Afdrukken) Grootte voor de volledige partituur instellen

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
nl: De grootte van het lettertype kiezen voor de partituur, en dus hoeveel ruimte ze inneemt.

en: Titles, Lyrics etc.
nl: Titels, songteksten, enz.

en: Chord Names, etc. (sans serif)
nl: Akkoordnamen, enz. (schreefloos)

en: Mono-spaced font
nl: Lettertype met een vaste tekenbreedte

en: Set Fonts
nl: Lettertypes instellen

en: Select the default fonts used for titles, chord names etc. for the whole score.
nl: De standaardlettertypes selecteren die zullen worden gebruikt voor titels, akkoordnamen, enz., voor de hele partituur.

en: Left Margin
nl: Linkermarge

en: Inner Margin
nl: Binnenmarge

en: Outer Margin
nl: Buitenmarge

en: Right Margin
nl: Rechtermarge

en: Top Margin
nl: Bovenmarge

en: Bottom Margin
nl: Ondermarge

en: Adjust Margins
nl: Marges aanpassen

en: Allows the left, right, top and bottom margins to be set to a value in millimeters.
nl: Hiermee kunnen de linker-, rechter-, boven- en ondermarge worden ingesteld op een waarde in millimeter.

note: SetPageCount
en: Total Page Count
nl: Totaal aantal pagina's

en: Give Pages Required
    (0 for optimal):
nl: Het vereiste aantal pagina's opgeven
    (0 voor optimaal):

en: Page Count
nl: Aantal pagina's

en: Optimal page count restored
nl: Optimaal aantal pagina's hersteld

en: Set Total Number of Pages
nl: Totaal aantal pagina's instellen

en: Forces the score to be typeset onto the number of pages you choose.
nl: Verplicht dat de partituur wordt gezet op het aantal pagina's dat u kiest.

en: Page Size
nl: Paginaformaat

en: Give page width in cm
nl: Paginabreedte opgeven in cm

en: Give page height in cm
nl: Paginahoogte opgeven in cm

en: Revert to Default
nl: Terug naar standaardinstellingen

en: Re-size
nl: Formaat wijzigen

en: Set the page size - this overrides the default page size set in score properties.
nl: Het paginaformaat instellen - dit overschrijft het standaard paginaformaat dat is ingesteld in partituureigenschappen.

en: Single-sided margins will be used
nl: Er worden enkelzijdige marges gebruikt

en: Two Sided Margins
nl: Dubbelzijdige marges

en: Uses different margins for left and right hand pages.
nl: Gebruikt verschillende marges voor linker- en rechterpagina's.

en: Last System to Bottom Spacing
nl: Afstand tussen laatste systeem en onderkant

en: Set the distance from the last system or top-level markup on a page to the bottom of the printable area (i.e. the top of the bottom margin).
nl: De afstand instellen van het laatste systeem of opmaak van het hoogste niveau op een pagina tot de onderkant van het afdrukbare gebied (d.w.z. de bovenkant van de ondermarge).

en: Spacing Between Systems
nl: Afstand tussen systemen

en: Give spacing limit (1=no extra space)
nl: Afstandslimiet opgeven (1=geen extra ruimte)

en: Customized spacing limit removed
nl: Aangepaste afstandslimiet verwijderd

en: Limit Space Between Systems
nl: Afstand tussen systemen beperken

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
nl: Beperkt de mate waarin de lijnen uit elkaar worden gezet om de pagina te vullen.

en: Title to Title Spacing
nl: Afstand van titel tot titel

en: Set the distance between two (title or top-level) markups.
nl: De afstand instellen tussen twee opmaakaanduidingen (titel of topniveau).

en: Markup to System Spacing
nl: Afstand tussen opmaakaanduiding en systeem

en: Titling Markup to System Spacing
nl: Afstand tussen titelopmaak en systeem

en: Sets the basic distance between a (title or top-level) markup and the system that follows it.
nl: Stelt de basisafstand in tussen een opmaakaanduiding (titel of hoogste niveau) en het systeem dat erop volgt.

en: Ragged Bottom
nl: Geen verticale uitlijning

en: This turns ragged bottom off/on. If set, systems will not spread vertically down the page. This does not affect the last page. This should be set for pieces that have only two or three systems per page, for example orchestral scores.
nl: Hiermee zet u verticaal uitlijnen uit/aan. Indien u dit aanzet, worden systemen niet verticaal over de hele pagina uitgespreid. Dit heeft geen invloed op de laatste pagina. Dit moet worden ingesteld voor stukken die slechts twee of drie systemen per pagina hebben, bijvoorbeeld orkestpartituren.

en: Score to Title Spacing
nl: Afstand tussen partituur en titel

en: Set the distance between the last system of a score and the (title or top-level) markup that follows it.
nl: De afstand instellen tussen het laatste systeem van een partituur en de opmaak (titel of hoogste niveau) die erop volgt.

en: Movement to First System Spacing
nl: Afstand tussen beweging en eerste systeem

en: Set the distance between the last system of a movement and the first system of the movement that follows it, when no (title or top-level) markup exists between them.
nl: De afstand instellen tussen het laatste systeem van een beweging en het eerste systeem van de beweging die erop volgt, wanneer er geen opmaak (titel of hoogste niveau) tussen beide staat.

en: Last title to start of movement
nl: Laatste titel tot begin van de beweging

en: End of movement to next title
nl: Einde van de beweging tot volgende titel

en: End of movement to next (untitled) movement
nl: Einde van de beweging tot volgende beweging (zonder titel)

en: System to system
nl: Systeem tot systeem

en: Title to title
nl: Titel tot titel

en: Movement to bottom margin
nl: Beweging tot ondermarge

en: Top margin to (untitled) movement
nl: Bovenmarge tot beweging (zonder titel)

en: Top margin to first title
nl: Bovenmarge tot eerste titel

en: Basic Distance
nl: Basisafstand

en: Minimum Distance
nl: Minimale afstand

en: Stretchability
nl: Rekbaarheid

en: Choose Titles and Systems Spacing
nl: Afstanden voor titels en systemen kiezen

en: Lets you choose parameters to control the vertical spacing between titles, systems and margins.
nl: Hiermee kunt u parameters kiezen om de verticale afstand tussen titels, systemen en marges te regelen.

note: StaffToSpacing
en: Spacing for Un-grouped staffs (no braces)
nl: Afstand voor niet-gegroepeerde notenbalken (geen accolades)

en: Spacing for Piano Staff
nl: Afstand voor pianonotenbalk

en: Spacing for Staff Group
nl: Afstand voor notenbalkgroep

en: Spacing for Choir Staff
nl: Afstand voor koornotenbalk

en: Spacing for Grand Staff
nl: Afstand voor grote notenbalk

en: Basic Distance Apart
nl: Basisafstand ten opzichte van elkaar

en: Minimum Distance Apart
nl: Minimumafstand ten opzichte van elkaar

en: Stretchabilty
nl: Rekbaarheid

en: Staff Spacing
nl: Afstand tussen notenbalken

note: grouped staff spacing
en: Spacing between group and other
nl: Afstand tussen groep en andere

en: Spacing within group
nl: Afstand binnenin een groep

en: Spacing between Staffs
nl: Afstand tussen notenbalken

en: Allows setting of various parameters controlling the space between staffs and between and within staffs grouped with braces.
nl: Maakt het mogelijk verschillende parameters in te stellen die de ruimte tussen de notenbalken en tussen en binnen de met accolades gegroepeerde notenbalken regelen.

en: Systems Per Page
nl: Systemen per pagina

en: Give required systems (lines) per page:
nl: Geef het vereiste aantal systemen (regels) per pagina op:

en: Forces a specific number of systems (lines of music) per page.
nl: Dwingt een bepaald aantal systemen (muziekregels) per pagina af.

en: Padding Between Systems
nl: Opvulling tussen systemen

en: Give extra padding (1=no extra space, staff units)
nl: Extra opvulling (1=geen extra ruimte, notenbalkeenheden) opgeven

en: Allows control over the padding between successive systems down the page. (A system is all the staffs representing the music at one time, sometimes called a "line" of music).
nl: Hiermee kan de opvulling tussen opeenvolgende systemen op de pagina worden geregeld. (Een systeem bestaat uit alle notenbalken die de muziek weergeven van eenzelfde moment, soms ook een "regel" muziek genoemd).

en: System to System Spacing
nl: Afstand van systeem tot systeem

en: Set the distance between systems.
nl: De afstand tussen systemen instellen.

en: Top to Title Spacing
nl: Afstand tussen top en titel

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first (title or top-level) markup on a page, when there is no system between the two.
nl: De afstand instellen van de bovenkant van het afdrukbare gebied (d.w.z. de onderkant van de bovenmarge) tot de eerste opmaak (titel of hoogste niveau) op een pagina, wanneer er geen systeem is tussen beide.

en: Top to System Spacing
nl: Afstand tussen top en systeem

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first system on a page, when there is no (title or top-level) markup between the two.
nl: De afstand instellen van de bovenkant van het afdrukbare gebied (d.w.z. de onderkant van de bovenmarge) tot het eerste systeem op een pagina, wanneer er geen opmaak (titel of hoogste niveau) is tussen beide.

en: Set Notehead Style
nl: Nootkopstijl instellen

en: Sets the type of notehead to be used score-wide.
nl: Stelt het type nootkop in dat voor de hele partituur gebruikt moet worden.

en: Alphabetic
nl: Alfabetisch

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Boxed alphabetic
nl: Alfabetisch omkaderd

en: Boxed numeric
nl: Numeriek omkaderd

en: Circled alphabetic
nl: Alfabetisch omcirkeld

en: Circled numeric
nl: Numeriek omcirkeld

en: (Print) Format of rehearsal marks
nl: (Afdrukken) Formaat van repetitiemarkeringen

en: Select the format of rehearsal marks (alphabetic, numeric, boxed, etc.)
nl: Het formaat van repetitiemarkeringen selecteren (alfabetisch, numeriek, omkaderd, enz.)

en: Add to current rules
nl: Aan de huidige regels toevoegen

en: Replace current rules
nl: De huidige regels vervangen

en: Delete (and revert to default rules)
nl: Verwijderen (en terugkeren naar standaardregels)

en: Beaming Rules added from the selection
nl: Regels voor het plaatsen van waardestrepen toegevoegd vanuit de selectie

en: Beaming Rules replaced with ones from the selection
nl: Regels voor het plaatsen van waardestrepen vervangen door deze vanuit de selectie

en: Beaming Rules added from the selections have been dropped
nl: Regels voor het plaatsen van waardestrepen die toegevoegd werden vanuit de selectie, zijn verwijderd

en: Set Beaming rule for
nl: Regels voor het plaatsen van waardestrepen instellen voor

en: Delete Beaming rule for
nl: Regels voor het plaatsen van waardestrepen verwijderen voor

en: Delete All (and revert to default rules)
nl: Ze allemaal verwijderen (en terugkeren naar de standaardregels)

en: Give beat
nl: Maatslag opgeven

en: Chosen duration does not fit time signature
nl: De gekozen duur past niet bij de maatsoort

en: Beat Structure
nl: Maatslagstructuur

en: Give groupings for
nl: Groeperingen opgeven voor

en:  beats:
nl:  tellen:

en: Set Beaming Rules
nl: Regels instellen voor het plaatsen van waardestrepen

en: Sets the rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
nl: Stelt de regels in die gebruikt moeten worden voor het plaatsen van waardestrepen. Zonder selectie neemt dit de tel voor te verdelen waardestrepen voor de geldende maatsoort bij de cursor. Als er wel een selectie is zal deze worden gebruikt als de geldende set regels. Geef in dit geval de gewenste waardestreep aan met de commando's [ en ] voor het manueel plaatsen van waardestrepen, waarbij indien nodig meerdere maten worden gebruikt om alle gewenste regels voor het plaatsen van waardestrepen op te geven (er worden geen andere regels gebruikt). Herhaal dit met verschillende selecties om meer regels toe te voegen.

en: Staccato as '
nl: Staccato als '

en: Typesets staccato in 18th c. style, similar to modern stacattissimo. Applies to whole score.
nl: Zet staccato in de 18e-eeuwse stijl, vergelijkbaar met het moderne stacattissimo. Geldt voor de hele partituur.

en: Ties Extend to Matching Note
nl: Overbindingen strekken zich uit tot aan de bijpassende noot

en: Ties will extend over intermediate notes until the note tied to occurs. Use for written-out arpeggio styles.
nl: Overbindingen zullen zich uitstrekken over tussenliggende noten totdat de noot waaraan gebonden wordt, zich voordoet. Te gebruiken voor uitgeschreven arpeggiostijlen.

en: Tiny Staff in All Movements
nl: Kleine notenbalk in alle bewegingen

en: Gets a staff number 1 ... n from user and makes that staff tiny in all movements.
nl: Krijgt een notenbalknummer 1 ... n van de gebruiker en maakt die notenbalk in alle bewegingen klein.

en: Curve Control Points On
nl: Bedieningspunten voor Bogen Aan

en: Typeset score will have curves marked with control points
    Use these for accurate reshaping of curves via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
nl: Bogen zullen in de gezette partituur gemarkeerde bedieningspunten hebben
    Gebruik deze voor het nauwkeurig hervormen van bogen via wysiwyg-bewerkingen met de muis op de gezette partituur

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
nl: Bedieningspunten voor Bogen zetten (Uit/Aan)

en: Typesets with curve control points marked. Use these for accurate tweaking of shape via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
nl: Het zetten gebeurt met gemarkeerde bedieningspunten voor bogen. Gebruik deze voor het nauwkeurig aanpassen van hun vorm door er met de muis op te klikken en te slepen op de definitief gezette partituur.

en: Bass Figures will be typeset
nl: Bascijfers worden gezet

en: Bass Figures will not be typeset
nl: Bascijfers worden niet gezet

en: Bass Figures (Off/On)
nl: Bascijfers (Uit/Aan)

en: Turns on/off visibility of figured bass on typesetting for whole score.
nl: Schakelt bij het zetten de zichtbaarheid van becijferde bas in/uit voor de hele partituur.

en: Fingerings will be typeset
nl: Vingerzettingen worden gezet

en: Fingerings will be not typeset
nl: Vingerzettingen worden niet gezet

en: Fingerings (Off/On)
nl: Vingerzettingen (Uit/Aan)

en: Turns on/off visibility of fingerings on typesetting for whole score.
nl: Schakelt bij het zetten de zichtbaarheid van vingerzettingen in/uit voor de hele partituur.

en: Wysiwyg Marks On
nl: Wysiwyg-markeringen Aan

en: Typeset score will have graphical objects marked with red dots
    Use these for accurate tweaking of positions via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
nl: De gezette partituur zal grafische objecten bevatten die gemarkeerd zijn met rode stippen
    Gebruik deze voor het nauwkeurig aanpassen van posities via wysiwyg-bewerkingen met de muis op de gezette partituur

en: Typeset Red Dots (Off/On)
nl: Rode stippen zetten (Uit/Aan)

en: Typesets with red dots on the graphical objects. Use these for accurate tweaking of positions via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
nl: Het zetten gebeurt met rode stippen op de grafische objecten. Gebruik deze voor het nauwkeurig aanpassen van hun positie door er met de muis op te klikken en te slepen op de definitief gezette partituur.

en: Print out 8va up
nl: 8va hoger afdrukken

en: (Print) Transpose Octave Up
nl: (Afdrukken) Octaaf hoger transponeren

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
nl: Draagt de LilyPond-graveerder op om deze partituur een octaaf hoger te transponeren.

en: Transpose Score
nl: Partituur transponeren

en: Transpose Staff
nl: Notenbalk transponeren

en: --- Transpose to -->
nl: --- Transponeren naar -->

en: Transpose on Print (Graphical Interface)
nl: Transponeren bij het afdrukken (grafische interface)

en: Gets an interval from the user: the entire score is transposed by this interval on typesetting - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
nl: Krijgt een interval van de gebruiker: de hele partituur wordt getransponeerd met dit interval bij het zetten - voortekeningen worden getransponeerd, evenals noten en akkoordsymbolen.

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
         for example "c g" means transpose 5th up.
        Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
        "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
        "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
        Use commas for octave(s) down, 
        single-quotes for octave(s) up
        e.g. c c' means octave up.
        You do not have to start with c
        e.g. d e means a tone higher.
nl: Geef het interval waarmee getransponeerd moet worden op als twee nootnamen, 
             bijvoorbeeld "c g" betekent een reine kwint hoger transponeren.
            Nootnamen zijn in het Nederlands!!! a,b,c ... zijn hetzelfde, maar
            "es" = mol, dus bijv. bes betekent b-mol
            "is" = kruis dus bijv. fis betekent f-kruis
            Gebruik komma's voor octave(n) lager, 
            enkele aanhalingstekens voor octave(n) hoger
            bijv. c c' betekent een octaaf hoger.
            U moet niet starten met een c
            bijv. d e betekent een toon hoger.

en: Will be transposed to:
nl: Zal getransponeerd worden naar:

en: Transpose on Print (Text Input)
nl: Transponeren bij het afdrukken (tekstinvoer)

en: Typesets the score transposed by the interval you give - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
nl: Zet de partituur, getransponeerd met het interval dat u opgeeft - voortekeningen worden getransponeerd, evenals noten en akkoordsymbolen.

en: Set Trill Style as +
nl: Trillerstijl instellen als +

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
nl: Drukt trillers af in de gebruikelijke 18e-eeuwse notatie: een plusteken.

en: Capture Measures (one staff)
nl: Maten vastleggen (één notenbalk)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from one of a set of parts. Display the source score on the screen using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in parts form; to capture in full score use CaptureMeasures command
nl: Creëert lege maten, één voor elke maat die als een screenshot van één van een reeks partijen is vastgelegd. Geef de bronpartituur weer op het scherm met een willekeurig programma. Klik beurtelings op tegenoverliggende hoeken van elke maat om die maat als afbeelding in Denemo vast te leggen. Voor aanpassingen klikt u met de rechtermuisknop of gebruikt u het scrollwiel om van hoek te wisselen. Druk op een willekeurige toets om te voltooien. Dit commando is voor het vastleggen in de  vorm van partijen; om vast te leggen in de hele partituur, gebruikt u het commando MatenVastleggen

en: Delete Captured Measure.
nl: Vastgelegde maat verwijderen.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
nl: Verwijdert het vastgelegde beeld van de maat voor de huidige maat van de huidige notenbalk.

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure in the current staff.
nl: De afbeelding van één enkele maat vastleggen (als screenshot) en deze invoegen bij de huidige maat in de huidige notenbalk.

en: Change Staff
nl: Van notenbalk veranderen

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
nl: (Afdrukken) de huidige stem wordt verplaatst naar de notenbalk die u vernoemt.

en: Tied notes not the same
nl: Overbonden noten niet hetzelfde

en: All ties in this staff are correctly placed
nl: Alle overbindingen in deze notenbalk zijn correct geplaatst

en: Check Ties
nl: Overbindingen controleren

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
nl: Controleert op verkeerd overbonden noten in de huidige stem/notenbalk.

en: Create Cues
nl: Cues creëren

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
nl: Gaat door de notenbalk op zoek naar lange rusten. Creëert een cue in de rust van een hele maat.

en: Arpeggios will not cross staffs
nl: Arpeggio's zullen niet over de notenbalken heen lopen

en: Arpeggios will cross staffs
nl: Arpeggio's zullen over de notenbalken heen lopen

en:  Cross Staff Arpeggios
nl:  Arpeggio's over notenbalken heen

en: Cross Staff Arpeggio
nl: Arpeggio over notenbalken heen

en: (Print) Allow arpeggio sign to extend across staffs. Piano staffs obey this by default, other staff groups need the Span_arpeggio_engraver including in the Score context for it to work.
nl: (Afdrukken) Toelaten dat het arpeggioteken zich over de notenbalken heen uitstrekt. Pianonotenbalken voldoen hier standaard aan, andere notenbalkgroepen hebben de ingesloten Span_arpeggio_engraver nodig in de partituurcontext om dit te laten werken.

en: Delete Current Staff/Voice
nl: Huidige notenbalk/stem verwijderen

en: Deletes current staff (if the action is confirmed by the user).
nl: Verwijdert de huidige notenbalk (indien de actie door de gebruiker bevestigd wordt).

en: All Staffs - Delete all measures from cursor?
nl: Alle notenbalken - Alle maten vanaf de cursor verwijderen?

en: This Staff/Voice only?
nl: Enkel deze notenbalk/stem?

en: Delete Measures From Cursor
nl: Maten verwijderen vanaf de cursor

en: Deletes all measures from the cursor to the end, either in one or all staffs.
nl: Verwijdert alle maten vanaf de cursor tot het einde, in één of in alle notenbalken.

en: Delete Measures Before Cursor
nl: Maten vóór de cursor verwijderen

en: Deletes all the measures before the measure containing the cursor, either current staff or all staffs as chosen by user.
nl: Verwijdert alle maten voor de maat waarin de cursor staat, hetzij in de huidige notenbalk of in alle notenbalken volgens de keuze van de gebruiker.

en: Delete Text Annotations
nl: Tekstaantekeningen verwijderen

en: Deletes standalone text annotations from the cursor to the end of the staff.
nl: Verwijdert op zichzelf staande tekstaantekeningen vanaf de cursor tot het einde van de notenbalk.

en: Hide Non-Selected Staffs.
nl: Niet-geselecteerde notenbalken verbergen.

en: Hides staffs that are not selected in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
nl: Verbergt notenbalken die niet zijn geselecteerd in de Denemo-weergave. Heeft geen invloed op het zetwerk.

en: Hides Selected Staffs
nl: Verbergt geselecteerde notenbalken

en: Hides the selected staffs in the Denemo Display. Does not affect the Typesetting.
nl: Verbergt de geselecteerde notenbalken in de Denemo-weergave. Heeft geen invloed op het zetwerk.

en: Staff Hidden (Off/On)
nl: Verborgen notenbalk (Uit/Aan)

en: Shows/Hides the current staff in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
nl: Toont/verbergt de huidige notenbalk in de Denemo-weergave. Heeft geen invloed op het zetwerk.

en: Display All (Other) Staffs (Off/On)
nl: Alle (andere) notenbalken weergeven (Uit/Aan)

en: Show the current staff in the display and hide/show all other staffs. Typesetting is not affected.
nl: De huidige notenbalk in de weergave tonen en alle andere notenbalken verbergen/tonen. Het zetwerk wordt niet beïnvloed.

en: Fill Empty Measures
nl: Lege maten vullen

en: Replaces empty measures from the cursor position onwards with non-printing whole measure rests.
nl: Vervangt lege maten vanaf de cursorpositie door niet-afdrukbare rusten van een hele maat.

en: Fix Slurs
nl: Legatobogen corrigeren

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
nl: Verwijdert verkeerd geplaatste begin/einde-markeringen van legatobogen in de huidige stem/notenbalk.

en: Add Staff for Instrument
nl: Notenbalk toevoegen voor instrument

en: Adds a staff at the bottom for the instrument selected from the templates/instruments directory. The name and range of the instrument is set with any transposition for playback if needed.
nl: Voegt onderaan een notenbalk toe voor het instrument dat is geselecteerd uit de map met sjablonen/instrumenten. De naam en het bereik van het instrument worden ingesteld met een eventuele transpositie voor het afspelen indien nodig.

en: Add Staff (Borrowed/Mirrored Music)
nl: Notenbalk toevoegen (geleende/gespiegelde muziek)

en: Adds a staff whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored. Staff number to mirror is chosen interactively or passed as a parameter to the command.
nl: Voegt een notenbalk toe waarvan de muziek automatisch wordt gespiegeld van een andere notenbalk naar keuze. Gebruik dit bijv. om een notenbalk met twee divisi-partijen te maken, terwijl u de tweede partij als een aparte notenbalk behoudt, of om zowel fretdiagrammen als akkoordsymbolen van dezelfde muziek te zetten. Merk op dat de initiële sleutel/toonsoort/maatsoort worden gekopieerd, niet gespiegeld. Het nummer van de te spiegelen notenbalk wordt interactief gekozen of als parameter aan het commando doorgegeven.

en: This staff creates notes drawn as a diagonal line. Use these to create a coule between two notes another part.
nl: Deze notenbalk maakt noten die als een diagonale lijn worden getekend. Gebruik dit om een schleifer (coulé) te creëren tussen twee noten van een andere partij.

en: Add Staff for Coulés
nl: Notenbalk toevoegen voor schleifers (coulé's)

en: Adds a voice to the current staff which typesets notes as a slanting line - a coulé. The main voice provides the chord notes, and this provides the coulé between them.
nl: Voegt een stem toe aan de huidige notenbalk waarvan de noten gezet worden als een schuine lijn - een schleifer (coulé). De hoofdstem levert de akkoordnoten, en dit levert de schleifer (coulé) tussen hen.

en: Fill in the upbeat in the click track before playing
nl: De opmaat in het klikspoor invullen voor het afspelen

en: Populate with these clicks
nl: Vullen met deze kliks

en: Play clicks again
nl: Kliks opnieuw spelen

en: Edit clicks
nl: Kliks bewerken

en: Edit the clicks and then re-run this command to populate the subsequent empty measures up to any time signature change. Then repeat for each change of time signature.
nl: De kliks bewerken en deze opdracht opnieuw uitvoeren om de volgende lege maten te vullen tot aan een wijziging van de maatsoort. Dan herhalen voor elke verandering van maatsoort.

en: Create/Populate Click Staff
nl: Klikspoornotenbalk creëren/vullen

en: Creates a staff at the top as a click track. Suggests a pattern of drum beats for the first bar, and offers to copy these to the following bars. The cursor height determines which drum sounds are suggested from the General MIDI set. Invoked in a click track it will copy your own set of drum beats to subsequent (empty) measures.
nl: Creëert een notenbalk bovenaan als een klikspoor. Stelt een patroon van drumbeats voor de eerste maat voor, en biedt aan deze te kopiëren naar de volgende maten. De cursorhoogte bepaalt welke drumgeluiden worden voorgesteld uit de Algemene MIDI-set. Aangeroepen in een klikspoor kopieert dit uw eigen set drumbeats naar de volgende (lege) maten.

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other. Create this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed.
    WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
    This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
nl: Deze regel ("notenbalk") is voor het vasthouden van cresc. dim vogelbekken en dynamiekmarkeringen zodat ze kunnen worden gepositioneerd (met behulp van nepnoten van blauwe kleur) en met elkaar zullen worden uitgelijnd. Creëer dit tussen de notenbalken voor een pianowerk of op elke notenbalk waar uitlijning van vogelbekken en dynamiekmarkeringen nodig is.
    WAARSCHUWING: plaats geen sleutelwijzigingen of andere items die niet met de duur te maken hebben, in deze notenbalk - dit kan bij het zetten de aanmaak van een aparte notenbalk veroorzaken!
    Deze dynamiek-"notenbalk" moet dezelfde partijnaam hebben als de notenbalk waarop de dynamieken moeten komen.

en: Add Staff for Dynamics
nl: Notenbalk voor dynamieken toevoegen

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other.\nCreate this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed. WARNING: Do not start/end staff-groupings on this staff. Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting! This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
nl: Deze regel ("notenbalk") is voor het vasthouden van cresc. dim vogelbekken en dynamiekmarkeringen zodat ze kunnen worden gepositioneerd (met behulp van nepnoten van blauwe kleur) en met elkaar zullen worden uitgelijnd.\nCreëer dit tussen de notenbalken voor een pianowerk of op elke notenbalk waar uitlijning van vogelbekken en dynamiekmarkeringen nodig is. WAARSCHUWING: op deze notenbalk geen notenbalkgroeperingen beginnen/beëindigen. Plaats geen sleutelwijzigingen of andere items die niet met de duur te maken hebben, in deze notenbalk - dit kan bij het zetten de aanmaak van een aparte notenbalk veroorzaken! Deze dynamiek-"notenbalk" moet dezelfde partijnaam hebben als de notenbalk waarop de dynamieken moeten komen.

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.
       WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
nl: Deze notenbalk is puur bedoeld voor het vasthouden van markeringen die één keer bovenaan het systeem moeten verschijnen - zodat u de markeringen niet in elke partij hoeft te plaatsen. Hij moet een lege partijnaam hebben, zodat hij bij elke partij wordt gezet. De markeringen moeten op afstand worden gehouden met behulp van nepnoten of afstandhouders.
       WAARSCHUWING: plaats geen sleutelwijzigingen of andere items die niet met de duur te maken hebben, in deze notenbalk - dit kan bij het zetten de aanmaak van een aparte notenbalk veroorzaken!

en: Add Staff for Marks
nl: Notenbalk voor markeringen toevoegen

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.\nWARNING: Do not start/end staff-groupings on this staff. Do not place clef changes etc in this staff - they may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
nl: Deze notenbalk is puur bedoeld voor het vasthouden van markeringen die één keer bovenaan het systeem moeten verschijnen - zodat u de markeringen niet in elke partij hoeft te plaatsen. Hij moet een lege partijnaam hebben, zodat hij bij elke partij wordt gezet. De markeringen moeten op afstand worden gehouden met behulp van nepnoten of afstandhouders.\nWAARSCHUWING: op deze notenbalk geen notenbalkgroeperingen beginnen/beëindigen. Plaats geen sleutelwijzigingen, enz. in deze notenbalk - dit kan bij het zetten de aanmaak van een aparte notenbalk veroorzaken!

en: Click Track Creation
nl: Klikspoor maken

en: Give number of measures required:
nl: Geef het aantal vereiste maten op:

en: Create Click Track Staff
nl: Klikspoornotenbalk maken

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI file, using tempo and time signature information (if present). The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them. When you have finished the import you can delete this staff.
nl: Creëert een notenbalk (een klikspoor) bovenaan deze partituur vanuit het geïmporteerde MIDI-bestand, gebruikmakend van informatie over tempo en maatsoort (als die aanwezig is). De maten worden gevuld met drumbeats, zodat toonhoogtes in de MIDI-sporen erboven kunnen worden weergegeven. Wanneer u klaar bent met het importeren, kunt u deze notenbalk verwijderen.

en: MIDI Track Selection
nl: MIDI-spoor selecteren

en: Select track to import
nl: Te importeren spoor selecteren

en: Out of range
nl: Buiten bereik

en: No MIDI file loaded
nl: Geen MIDI-bestand geladen

en: Insert Staff for MIDI Track
nl: Notenbalk invoegen voor MIDI-spoor

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected. The staff is empty except for time signature and tempo changes. The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
nl: Creëert een notenbalk onder het klikspoor voor het geselecteerde MIDI-spoor. De notenbalk is leeg, met uitzondering van veranderingen in de maatsoort en in het tempo. De MIDI-toonhoogtes uit het spoor worden boven het klikspoor weergegeven en noten kunnen worden ingevoegd door te dubbelklikken op een MIDI-toonhoogte en het ritme in te voeren.

en: This is the last track
nl: Dit is het laatste spoor

en: Load Next Midi Track
nl: Volgend Midi-spoor laden

en: Creates a staff for the next MIDI track after the current one, making that the current one.
nl: Creëert een notenbalk voor het volgende MIDI-spoor na het huidige, waardoor dat het huidige spoor wordt.

en: This is the first track
nl: Dit is het eerste spoor

en: Load Previous MIDI Track
nl: Vorige MIDI-spoor laden

en: Creates a staff for the imported MIDI track previous to the current one, making that the current one.
nl: Creëert een notenbalk voor het geïmporteerde MIDI-spoor dat voorafgaat aan het huidige spoor, waardoor dat het huidige spoor wordt.

en: New Staff After Current
nl: Nieuwe notenbalk na de huidige

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
nl: Creëert een nieuwe notenbalk met de opgegeven naam, na de huidige notenbalk. Gebruik het commando notenbalk naar stem als u van deze notenbalk een stem op de vorige notenbalk wilt maken.

en: Add in All Movements
nl: Toevoegen in alle bewegingen

en: Adds a new structured staff after the current staff in this and succeeding movments.
nl: Voegt een nieuwe gestructureerde notenbalk toe na de huidige notenbalk in deze en de volgende bewegingen.

en: New Staff Before Current
nl: Nieuwe notenbalk voor de huidige

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
nl: Creëert een nieuwe notenbalk met de opgegeven naam, vóór de huidige notenbalk.

en: New Structured Staff
nl: Nieuwe gestructureerde notenbalk

en: Creates a new staff below the current staff with the same time signature changes inserted.
nl: Creëert een nieuwe notenbalk onder de huidige notenbalk met dezelfde maatsoortveranderingen ingevoegd.

en: Replace Current Staff?
nl: De huidige notenbalk vervangen?

en: Keep Current Staff
nl: De huidige notenbalk behouden

en: Add Piano Staff
nl: Pianonotenbalk toevoegen

en: Adds two staff braced together for keyboard instrument.
nl: Voegt twee met een accolade verbonden notenbalken toe voor een klavierinstrument.

en: Staff to Bottom
nl: Notenbalk naar onderen

en: Moves the current staff to become the bottom most staff.
nl: Verplaatst de huidige notenbalk naar onderen, zodat deze de onderste notenbalk wordt.

en: Staff to Top
nl: Notenbalk naar boven

en: Moves the current staff to become the topmost staff.
nl: Verplaatst de huidige notenbalk om er de bovenste notenbalk van te maken.

en: Create Ossia Staff
nl: Ossianotenbalk maken

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
nl: Creëert een kleine notenbalk boven de huidige notenbalk voor het invoegen van cues, ossiapassages, enz. Gebruik Ossia Tonen en Ossia Verbergen om specifieke maten weer te geven.

en: This marks the end of the passage to be shown on the ossia staff
nl: Dit markeert het einde van de passage die op de ossianotenbalk moet worden getoond

en: Hide Ossia
nl: Ossia verbergen

en: Place this at the end of the music to be printed from the Ossia staff
nl: Zet dit aan het einde van de muziek die uit de Ossianotenbalk moet worden afgedrukt

en: This marks the start of a passage to be shown on the ossia staff
nl: Dit markeert het begin van een passage die op de ossianotenbalk getoond moet worden

en: Show
nl: Tonen

en: Show Ossia
nl: Ossia tonen

en: Place this at the start of the music to be printed from the Ossia staff
nl: Plaats dit aan het begin van de muziek die uit de Ossianotenbalk moet worden afgedrukt

en: The volume set on this staff is very low, you may not hear it.
    See Staff->Staff Properties->Built-in Staff Properties, MIDI tab.
nl: Het volume dat op deze notenbalk is ingesteld, is erg laag, misschien hoort u het niet.
    Zie Notenbalk->Notenbalkeigenschappen->Ingebouwde Notenbalkeigenschappen, tabblad MIDI.

en: Mute
nl: Dempen

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
nl: Dempt de huidige notenbalk. Heeft alleen invloed op het afspelen.

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
nl: Dempt het afspelen op deze notenbalk door aan het begin de richtlijn volume=zero te plaatsen.

en: Remove Custom Durations (Swing/Graces)
nl: Aangepaste duur verwijderen (swing/versieringsnoten)

en: Removes the special durations applied by swing and sounding grace notes.
nl: Verwijdert de speciale duur die wordt toegepast bij swing en hoorbare versieringsnoten.

en: Sound Grace Notes
nl: Hoorbare versieringsnoten

en: Grace notes will be played back as appogiature, stealing time from the following note. Not for Playback View which uses LilyPond's MIDI to play back.
nl: Versieringsnoten worden afgespeeld als appogiatura, waardoor tijd van de volgende noot wordt gestolen. Niet voor Afspeelweergave omdat dan de MIDI van LilyPond gebruikt wordt om af te spelen.

en: Swing Staff
nl: Swingnotenbalk

en: Give percentage swing:
nl: Geef percentage swing op:

en: Changes the playback duration of pairs of 𝅘𝅥𝅮 notes for swing or notes inègales. Does not affect typesetting.
nl: Verandert de afspeelduur van paren van 𝅘𝅥𝅮 -noten voor swing of jeu inégal (notes inégales). Heeft geen invloed op het zetwerk.

note: clears any extras in the staff-prolog
en: Normal Staff
nl: Normale notenbalk

en: Deletes the extra staff prolog - restoring the normal staff settings.
nl: Verwijdert de extra notenbalkproloog - en herstelt de normale notenbalkinstellingen.

en: No Transposition Interval
nl: Geen transpositie-interval

en: To use this function you need to place the cursor
    on the first of two notes which define
    the transposition required
nl: Om deze functie te gebruiken, moet u de cursor
    op de eerste van twee noten plaatsen
    die de vereiste transpositie definiëren

en: Ok
nl: Oké

en: Transpose Output
nl: Uitvoer transponeren

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
nl: Deze notenbalk transponeren in de afdruk. De cursor moet op de eerste van twee noten staan die het te gebruiken interval definiëren.

en: Simplify Ties
nl: Overbindingen vereenvoudigen

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
nl: Zet overbonden noten om naar langere noten en verwijdert ongewenste overbindingen.

en: Deletes any measures that are empty from the measure after the cursor to end of staff.
nl: Verwijdert alle maten die leeg zijn vanaf de maat na de cursor tot het einde van de notenbalk.

en: Brace End
nl: Einde accolade

en: Add an End Brace Marker
nl: Een markering voor einde accolade toevoegen

en: Delete an End Brace Marker
nl: Een markering voor einde accolade verwijderen

en: Move End Brace Marker Up
nl: Een markering voor einde accolade naar boven verplaatsen

en: Move End Brace MarkerDown
nl: Een markering voor einde accolade naar beneden verplaatsen

en: No staff above
nl: Geen notenbalk hierboven

en: No staff below
nl: Geen notenbalk hieronder

en: Add or remove end of staff group marks, or move them to an adjacent staff.
nl: Markering voor einde notenbalkgroep toevoegen of verwijderen, of deze naar een aangrenzende notenbalk verplaatsen.

en: Too few staff braces open at staff number
nl: Te weinig open notenbalkaccolades bij notenbalk nummer

en: More staff braces started than are ended.
nl: Er werden meer notenbalkaccolades begonnen dan er beëindigd werden.

en: More staff braces ended than are started.
nl: Er werden meer notenbalkaccolades beëindigd dan er begonnen werden.

en: Check Braces
nl: Accolades controleren

en: Checks the braces (staff groupings) for this movement.
nl: Controleert de accolades (notenbalkgroeperingen) voor deze beweging.

en: ChoirStaff Start
nl: Begin Koornotenbalk

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a ChoirStaff, the group starts with a bracket, but bar lines are not connected.
nl: Beginnen met het groeperen van enkelvoudige notenbalken om systemen met meerdere notenbalken te vormen. In een Koornotenbalk begint de groep met een accolade, maar maatstrepen worden niet verbonden.

en: Delete all staff groupings
nl: Alle notenbalkgroeperingen verwijderen

en: Clear the staff from all groupings
nl: Alle groeperingen in de notenbalk opruimen

en: GrandStaff Start
nl: Begin GroteNotenbalk

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
nl: Beginnen met het groeperen van enkelvoudige notenbalken om systemen met meerdere notenbalken te vormen. In een GroteNotenbalk begint de groep met een accolade en worden tussen de notenbalken de maatstrepen onderling verbonden.

en: GroupStaff Start
nl: Begin Groepsnotenbalk

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In the GroupStaff context, the group is started with a bracket and bar lines are drawn through all the staves.
nl: Beginnen met het groeperen van enkelvoudige notenbalken om systemen met meerdere notenbalken te vormen. In de context van een Groepsnotenbalk begint de groep met een accolade en worden de maatstrepen doorheen alle notenbalken getekend.

en: PianoStaff Start
nl: Begin Pianonotenbalk

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
nl: Beginnen met het groeperen van enkelvoudige notenbalken om systemen met meerdere notenbalken te vormen. De pianonotenbalk is identiek aan een GroteNotenbalk, behalve dat dit het afdrukken van de naam van het instrument direct ondersteunt.

en: Groups of whole measure rests of two or more are changed to multi-measure rests for the whole staff.
nl: Groepen van twee of meer rusten van een hele maat worden in de hele partituur omgezet naar rusten over meerdere maten.

en: (Print) Ambitus On/Off
nl: (Afdrukken) Ambitus Aan/Uit

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
nl: De ambitus-graveerder voor deze notenbalk in-/uitschakelen

en: Copy and Paste the music from the old staffs to the new, and then delete the old staffs
nl: De muziek van de oude notenbalken naar de nieuwe kopiëren en plakken, en dan de oude notenbalken verwijderen

en: Copy and Paste the music from the old staff to the new, and then delete the old staff
nl: De muziek van de oude notenbalk naar de nieuwe kopiëren en plakken, en dan de oude notenbalk verwijderen

en: Assign Instrument
nl: Instrument toewijzen

en: Assigns the current staff to an instrument selected by the user.
nl: Wijst de huidige notenbalk toe aan een instrument dat door de gebruiker is geselecteerd.

en: Chord Chart
nl: Akkoorddiagram

en: Double
nl: Dubbel

en: RepeatStart
nl: HerhalingsBegin

en: RepeatEnd
nl: HerhalingsEinde

en: RepeatEndFirstTime
nl: EindeEersteHerhaling

en: Compact Chord Chart Marker
nl: Compacte akkoorddiagrammarkering

en: Compact Chord Chart
nl: Compact akkoorddiagram

en: Paper Chord Chart
nl: Papieren akkoorddiagram

en: Convert Staff
nl: Notenbalk converteren

en: Customizable Chord Chart
nl: Aanpasbaar akkoorddiagram

en: Chord Chart Staff
nl: Akkoorddiagramnotenbalk

en: Prints Chord symbols separated by bar lines. Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
nl: Drukt akkoordsymbolen af, gescheiden door maatstrepen. Voor deze notenbalk worden ook herhalingen, maatsoorten en tekst afgedrukt.

en: Chord Symbols (Off/On)
nl: Akkoordsymbolen (Uit/Aan)

en: Typesets the music on this staff as chord symbols (off/on).
nl: Zet de muziek op deze notenbalk als akkoordsymbolen (uit/aan).

en: Guitar
nl: Gitaar

en: Mandolin
nl: Mandoline

en: This score cannot be typeset until you have entered some chords in this staff (which will then be typeset as fret diagrams)
nl: Deze partituur kan pas worden gezet als u enkele akkoorden in deze notenbalk hebt ingevoerd (die dan als fretdiagrammen zullen worden gezet)

en: Fret Diagrams (Off/On)
nl: Fretdiagrammen (Uit/Aan)

en: Chords on this staff will typeset as fret diagrams (off/on). Choose from several instruments.
nl: Akkoorden op deze notenbalk zullen worden gezet als fretdiagrammen (uit/aan). Keuze uit meerdere instrumenten.

en: Instrument Name should not be set on a Dynamics Line or Chord Symbols
nl: Er mag geen instrumentnaam ingesteld worden op een regel met dynamieken of akkoordsymbolen

en: InstrumentName
nl: InstrumentNaam

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
nl: Geef een naam op van een instrument/stem/partij
    voor de huidige notenbalk:

en: Instrument Name
nl: Instrumentnaam

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
nl: Dit stelt de naam in Beweging 1 in
    Deze naam instellen voor dezelfde notenbalk in andere bewegingen?

en: Print Instrument name before staff at start of score,
nl: De naam van het instrument afdrukken vóór de notenbalk bij het begin van de partituur,

en: MIDI Instrument Name
nl: Naam MIDI-Instrument

en: Give name of MIDI instrument for current staff:
nl: Geef de naam op van het MIDI-instrument voor de huidige notenbalk:

en: MIDI Instrument
nl: MIDI-instrument

en: Sets the MIDI instrument for this staff for use in the Playback View
nl: Stelt het MIDI-instrument voor deze notenbalk in, om in de afspeelweergave te gebruiken

en: Staff will be printed
nl: De notenbalk zal afgedrukt worden

en: Non Printing Staff
nl: Een niet-afdrukbare notenbalk

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
nl: Schakelt aan/uit of deze notenbalk wordt gezet. De notenbalk wordt nog steeds normaal weergegeven, maar zal voor de afdrukweergave worden weggelaten.

en: Give name of instrument for staff group starting here:
nl: Geef de naam op van het instrument voor de notenbalkgroep die hier begint:

en: Piano Staff Name
nl: Naam Pianonotenbalk

en: Prints the name given at the start of the Piano staff which must be where the cursor is. Remove instrument names on the individual staffs by setting them blank.
nl: Drukt de naam af die gegeven werd aan het begin van de pianonotenbalk dat zich op de plaats van de cursor moet bevinden. Verwijder instrumentnamen op de individuele notenbalken door ze als leeg in te stellen.

en: Rhythmic Staff
nl: Ritmische notenbalk

en: The staff will display as rhythm only, with pitches being ignored.
nl: De notenbalk zal alleen het ritme weergegeven, waarbij toonhoogtes worden genegeerd.

en: Staff Lines
nl: Notenbalklijnen

en: Give Number of Staff Lines for current staff
nl: Het aantal notenbalklijnen opgeven voor de huidige notenbalk

en: Set Staff Lines
nl: Notenbalklijnen instellen

en: Sets the number of lines for the current staff.
nl: Stelt het aantal lijnen in voor de huidige notenbalk.

en: The cursor must be on a chord with the highest note and lowest note set to the range desired.
nl: De cursor moet op een akkoord staan met de hoogste noot en de laagste noot ingesteld op het gewenste bereik.

en: Set Staff Range
nl: Notenbalkbereik instellen

en: Sets the highest and lowest notes valid for the current staff to the highest and lowest pitches of the chord at the cursor. Notes outside that range will be typeset but will display as red notes to warn you that you are outside the range of the current instrument.
nl: Stelt de hoogste en laagste noten die gelden voor de huidige notenbalk in op de hoogste en laagste toonhoogte van het akkoord bij de cursor. Noten buiten dat bereik worden gezet, maar worden weergegeven als rode noten om u te waarschuwen dat u zich buiten het bereik van het huidige instrument bevindt.

en: Instrument Name should not be set on a Dynamics Line
nl: Er mag geen instrumentnaam worden ingesteld op een dynamiekregel

en: Short Instrument Name
nl: Korte instrumentnaam

en: Give Short Instrument Name:
nl: Geef een korte instrumentnaam op:

en: Prints shortened form of instrument name before this staff for second and subsequent systems
nl: Drukt de verkorte vorm van de instrumentnaam af vóór deze notenbalk voor tweede en volgende systemen

en: Smaller Staff
nl: Kleinere notenbalk

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
nl: De huidige notenbalk wordt in een kleiner formaat afgedrukt. Gebruik dit voor de solopartij boven een pianobegeleiding

en: comment for this staff
nl: commentaar voor deze notenbalk

en: Staff Comment
nl: Notenbalkcommentaar

en: Give comment text for current staff
nl: Commentaartekst voor de huidige notenbalk geven

en: Saves textual comments for this staff
nl: Slaat tekstuele commentaar voor deze notenbalk op

en: (Print) Octave Up
nl: (Afdrukken) Een Octaaf Hoger

en: Prints out the music of this staff one octave higher.
nl: Drukt de muziek van deze notenbalk een octaaf hoger af.

en: Setting Staff Size
nl: Notenbalkgrootte instellen

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
nl: Notenbalkgrootte (voor het afdrukken) opgeven, 0 voor standaard

en: Set Staff Size
nl: Notenbalkgrootte instellen

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
nl: Stelt de grootte van de notenbalk bij het afdrukken in ten opzichte van de standaardwaarde 0. Waarde -3 is klein, 3 is groot.

en: There are no other staffs for this one to mirror.
nl: Er zijn geen andere notenbalken om deze aan te spiegelen.

en: Right click to update clef/time/key
nl: Met de rechtermuisknop klikken om de sleutel/maatsoort/toonsoort bij te werken

en: Music here is mirrored from
nl: De muziek hier wordt gespiegeld van

en: Substitute Music (Borrowed/Mirrored)
nl: Muziek vervangen (geleend/gespiegeld)

en: Typesets this staff with the music from another staff, ignoring any music entered on this staff. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored. Staff number to mirror is chosen interactively or passed as a parameter to the command.
nl: Zet deze notenbalk met de muziek van een andere notenbalk, waarbij de muziek die op deze notenbalk ingevoerd werd, genegeerd wordt. Gebruik dit bijv. om een notenbalk met twee divisi-partijen te maken, terwijl u het tweede deel als een aparte notenbalk behoudt, of om zowel fretdiagrammen als akkoordsymbolen van dezelfde muziek te zetten. Merk op dat de initiële sleutel/toonsoort/maatsoort worden gekopieerd, niet gespiegeld. Het nummer van de te spiegelen notenbalk wordt interactief gekozen of als parameter aan het commando doorgegeven.

en: Set Open Strings
nl: Open snaren instellen

en: Sets the open strings for tablature to the notes of the current chord.
nl: Stelt de open snaren voor tabulatuur in op de noten van het huidige akkoord.

en: Tablature
nl: Tabulatuur

en: Converts to tablature notation (print only)
nl: Converteert naar tabulatuurnotatie (enkel afdrukken)

note: TinyStaff
en: Tiny Staff
nl: Kleine notenbalk

en: Prints current staff in a tiny font.
nl: Drukt de huidige notenbalk af in een klein lettertype.

en: --> Transpose to -->
nl: --> Transponeren naar -->

en: Print transposed:
nl: Getransponeerd afdrukken:

en: (Print) Transpose
nl: (Afdrukken) Transponeren

en: Prints this staff (only) transposed. This is in addition to any score-wide transposition
nl: Drukt (alleen) deze notenbalk getransponeerd af. Dit is in aanvulling op een eventuele transpositie over de hele partituur

en: Un-dot Rests
nl: Rusten ontdoen van puntjes

en: Changes dotted rests into the equivalent sequence of un-dotted rests in the current staff. Use e.g. in 6/8 time to replace 𝅘𝅥. with 𝄽 𝄾
nl: Verandert gepunteerde rusten in de equivalente reeks niet-gepunteerde rusten in de huidige notenbalk. Gebruik dit bijv. in een 6/8-maat om 𝅘𝅥. te vervangen door 𝄽 𝄾

en: Add Voice (Borrowed/Mirrored Music)
nl: Stem toevoegen (geleende/gespiegelde muziek)

en: Adds a voice whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored.
nl: Voegt een stem toe waarvan de muziek automatisch wordt gespiegeld van een andere notenbalk naar keuze. Gebruik dit bijv. om een notenbalk met twee divisi-partijen te maken, terwijl u het tweede deel als een aparte notenbalk behoudt, of om zowel fretdiagrammen als akkoordsymbolen van dezelfde muziek te zetten. Merk op dat de initiële sleutel/toonsoort/maatsoort worden gekopieerd, niet gespiegeld.

en: Create Parts (Treble First)
nl: Partijen creëren (hoge eerst)

en: Creates a set of parts extracting the highest part first.
nl: Creëert een aantal partijen waarbij de hoogste partij eerst wordt geëxtraheerd.

note: CreateParts
en: Create Parts
nl: Partijen creëren

en: Create a number of parts from the current staff which should have chords with that number of notes per chord.
nl: Uit de huidige notenbalk een aantal partijen creëren die akkoorden moeten hebben met dat aantal noten per akkoord.

en: Initial Automatic Voice
nl: Initiële automatische stem

en: Undoes the effect of the InitialVoiceOne, Two ... commands. The voice has variable stem direction, slur placement etc.
nl: Maakt het effect van InitialVoiceOne (initiële eerste stem) ongedaan, twee ... commando's. De stem heeft een variabele nootstokrichting, legatoboogplaatsing, enz.

en: Voice Four
nl: Stem vier

en: Initial Voice Four
nl: Initiële stem vier

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice four (this affects stems down, slurs etc on printing)
nl: Stelt de (initiële) stem van de notenbalk in op stem vier (dit beïnvloedt bij het afdrukken neerwaartse nootstokken, legatobogen, enz.)

en: Voice One
nl: Stem een

en: Initial Voice One
nl: Initiële stem een

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
nl: Stelt de (initiële) stem van de notenbalk in op stem vier (dit beïnvloedt bij het afdrukken opwaartse nootstokken, legatobogen, enz.)

en: Voice Three
nl: Stem drie

en: Initial Voice Three
nl: Initiële stem drie

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
nl: Stelt de (initiële) stem van de notenbalk in op stem drie (dit beïnvloedt bij het afdrukken opwaartse nootstokken, legatobogen, enz.)

en: Voice Two
nl: Stem twee

en: Initial Voice Two
nl: Initiële stem twee

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
nl: Stelt de (initiële) stem van de notenbalk in op stem twee (dit beïnvloedt bij het afdrukken neerwaartse nootstokken, legatobogen, enz.)

en: Choose Initial Voice
nl: Initiële stem kiezen

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives-&gt;Voices menu.
nl: Kiezen op welke stem deze notenbalk in eerste instantie wordt ingesteld. Om van stem te veranderen tijdens de muziek, zie het menu Richtlijnen-&gt;Stemmen.

en: Merge Differently Dotted Off
nl: Verschillend gepunteerde samenvoegen Uit

en: From this point notes in different voices that begin at the same time will not be merged onto the same stem if they differ in the dotting.
nl: Vanaf dit punt zullen noten van verschillende stemmen die op hetzelfde moment beginnen niet worden samengevoegd op dezelfde nootstok als ze verschillen inzake puntering.

en: Differently Dotted Merge On
nl: Verschillend gepunteerde samenvoegen Aan

en: From this point in the music notes in different voices beginning at the same time will be merged onto the same stem even if they differ in the dotting.
nl: Vanaf dit punt zullen noten van verschillende stemmen die op hetzelfde moment beginnen worden samengevoegd op dezelfde nootstok, zelfs als ze verschillen inzake puntering.

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
nl: Samenvoegen van rusten uitzetten, gebruik het commando Rusten Samenvoegen om dit aan te zetten

en: Merge Rests
nl: Rusten Samenvoegen

en: Merges rests where two voices have a common rest. Applies to the whole movement. For multi-measure rests you need to additionally suppress one of the multi-measure rest counts.
nl: Voegt rusten samen waar twee stemmen een gemeenschappelijke rust hebben. Geldt voor de hele beweging. Voor rusten over meerdere maten moet u bovendien de telling van een van de rusten over meerdere maten onderdrukken.

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
nl: Voegt voor de leesbaarheid een stem toe aan de huidige notenbalk, welke aanvankelijk weergegeven werd op een eigen notenbalk. De stem wordt afgedrukt op de bovenliggende notenbalk, en kan daar desgewenst worden weergegeven met het commando Stemmen Samenvoegen.

en: Horizontal Shift
nl: Horizontale verschuiving

en: Give amount (staff spaces)
nl: De hoeveelheid opgeven (in notenbalkruimtes)

en: Change Note Shift
nl: Nootverschuiving wijzigen

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use this to alter which voice is shifted leftwards/rightwards.
nl: Bij het afdrukken wordt de huidige noot/het huidige akkoord verschoven ten opzichte van de noten in andere stemmen met de hoeveelheid die u opgeeft. Gebruik dit om te wijzigen welke stem naar links/rechts wordt verschoven.

en: Clashing Note Columns will generate a warning from the LilyPond typesetter
nl: Botsende nootkolommen zullen een waarschuwing genereren van de LilyPond-zetter

en: Ignore Clashing Columns
nl: Botsende kolommen negeren

en: Clashing Note Column Warnings (Off/On)
nl: Waarschuwen bij botsende nootkolommen (Uit/Aan)

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on. These can be harmless but can cause a warning to check the score.
nl: Schakelt waarschuwingen van de LilyPond-zetter over botsende nootkolommen uit of in. Deze kunnen onschuldig zijn, maar kunnen leiden tot een waarschuwing om de partituur te controleren.

note: partcombineApart
en: This directive instructs the LilyPond typesetter not to combine notes from the voices when part combining has been set..
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
nl: Deze richtlijn draagt de LilyPond-zetter op om geen noten van de stemmen te combineren wanneer het combineren van partijen is ingesteld.
    Gebruik dit met het commando Partijen Combineren.
    U kunt de richtlijn verwijderen zoals elk ander object.

en: Keep Voices Apart
nl: Stemmen apart houden

en: When part combining, from this point the parts will be kept apart even though they could be combined.
nl: Bij het combineren van partijen worden de partijen vanaf dit punt uit elkaar gehouden, ook al zouden ze kunnen worden gecombineerd.

note: partcombineAutomatic
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices using the default part combining.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
nl: Deze richtlijn draagt de LilyPond-zetter op om noten van de stemmen te combineren met behulp van het standaardgedrag voor combineren van partijen.
    Gebruik dit met het commando Partijen Combineren.
    U kunt de richtlijn verwijderen zoals elk ander object.

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Reverts to the default part combining.
nl: Keert terug naar het standaardgedrag voor combineren van partijen.

note: partcombineChords
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices into chords.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
nl: Deze richtlijn draagt de LilyPond-zetter op om noten van de stemmen te combineren tot akkoorden.
    Gebruik dit met het commando Partijen Combineren.
    U kunt de richtlijn verwijderen zoals elk ander object.

en: Part Combine Chords
nl: Partij Akkoorden Combineren

en: From the cursor onwards chords will be combined from the parts included in the part combine command.
nl: Vanaf de cursor worden de akkoorden gecombineerd van de partijen die zijn opgenomen in het commando Partijen Combineren.

en: Parts are now uncombined
nl: Partijen worden nu niet meer gecombineerd

en: Part Combine
nl: Partij Combineren

en: Can only part-combine two voices
nl: Kan het commando Partij Combineren enkel met twee stemmen uitvoeren

en: Must be on a staff with two voices
nl: Moet op een notenbalk met twee stemmen staan

note: partcombineUnisono
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices as unison.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
nl: Deze richtlijn draagt de LilyPond-zetter op om noten van de stemmen als unisono te combineren.
    Gebruik dit met het commando Partijen Combineren.
    U kunt de richtlijn verwijderen zoals elk ander object.

en: Combine parts as unison.
nl: Partijen combineren als unisono.

en: Part Combine Two Voices
nl: Partij Combineren Twee Stemmen

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
nl: De twee stemmen zullen slechts één keer worden afgedrukt als ze hetzelfde zijn, anders worden ze als partijen afgedrukt. (Uit/Aan)

en: Current staff is already a voice or not suitable
nl: De huidige notenbalk is al een stem of niet geschikt

en: Staff to Voice
nl: Notenbalk naar stem

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
nl: De huidige notenbalk zal als een stem op de bovenliggende notenbalk worden gezet.

en: The current staff is not voice
nl: De huidige notenbalk is geen stem

en: Voice to Staff
nl: Stem naar notenbalk

en: The current voice will be typeset on its own staff.
nl: De huidige stem zal op zijn eigen notenbalk gezet worden.

en: No Shift
nl: Geen verschuiving

en: No Horizontal Shifts
nl: Geen horizontale verschuivingen

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
nl: Schakelt horizontale verplaatsing van noten uit (wat botsingen tussen partijen voorkomt)

en: Shift
nl: Verschuiven

en: Use Horizontal Shifts
nl: Horizontale verschuivingen gebruiken

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
nl: Schakelt horizontale verplaatsingen van noten in waar nodig.

en: <-- Transpose to -->
nl: <-- Transponeren naar -->

en: Prints the voices transposed by the interval given. This is in addition to any score-wide transposition and any staff-wide transposition
nl: Drukt de stemmen getransponeerd met het opgegeven interval af. Dit komt bovenop elke transpositie voor de hele partituur en elke transpositie voor de hele notenbalk

en: Apparent Time Signature
nl: Ogenschijnlijke maatsoort

en: Typesets a time signature which is not the one actually being used. This is used in polymetric music, often in conjunction with a tuplet spanning the whole staff.
nl: Zet een maatsoort die niet de maatsoort is die daadwerkelijk wordt gebruikt. Dit wordt gebruikt in polymetrische muziek, vaak in combinatie met een antimetrische figuur die de hele notenbalk overspant.

en: Beaming at half measure allowed
nl: Waardestrepen halfweg de maat toegestaan

en: Beaming breaks at half-measure
nl: Waardestreeponderbrekingen halfweg de maat

en: Beam at Half Measure (Off/On)
nl: Waardestrepen halfweg de maat (Uit/Aan)

en: In time signatures 3/N prevent beaming across the beat. Repeat the command to allow such beaming.
nl: Voorkomen dat in maatsoorten 3/N waardestrepen worden gezet dwars doorheen de maatslag. Dit commando herhalen om dergelijke waardestrepen toe te staan.

en: Inserts a non-printing timesignature to indicate a cadenza follows. You must insert any barlines and beaming you require (otherwise none will typeset). End the cadenza by inserting an End Cadenza Time in a new Denemo bar.
nl: Voegt een niet-afdrukbare maatsoort in om aan te geven dat er een cadens volgt. U moet alle maatstrepen en waardestrepen die u nodig hebt invoegen (anders zullen er geen worden gezet). Beëindig de cadens door een Einde Cadensgedeelte in te voegen in een nieuwe Denemo-maat.

en: Cadenza
nl: Cadens

en: Start Cadenza Time
nl: Begin Cadensgedeelte

en: Choose Typical Time Signature
nl: Kenschetsende maatsoort kiezen

en: Choose from a set of typical time signatures
nl: Uit een reeks kenschetsende maatsoorten kiezen

en: Chord Chart Time Signature
nl: Akkoorddiagrammaatsoort

en: Inserts a time signature (for use in Chord Charts)
nl: Voegt een maatsoort in (om te gebruiken in akkoorddiagrammen)

en: End Cad.
nl: Einde Cad.

en: Inserts a time signature to resume normal measured music.
nl: Voegt een maatsoort in om de muziek in de normale maat te hervatten.

en: End Cadenza Time
nl: Einde Cadensgedeelte

en: Inserts a non-printing time signature to resume normal measured music.
nl: Voegt een niet-afdrukbare maatsoort in om de muziek in de normale maat te hervatten.

en: On printing, omit the time signature change at the cursor, or the initial time signature if the cursor is not on a time signature change.
nl: Bij het afdrukken de maatsoortverandering bij de cursor weglaten, of als de cursor niet op een maatsoortverandering staat, de initiële maatsoort.

en: Beam
nl: Waardestreep

en: Beaming Rule Change
nl: Verandering van regel voor het plaatsen van waardestrepen

en: Inserts a (hidden) time signature with rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
nl: Voegt een (verborgen) maatsoort in met regels voor het plaatsen van waardestrepen. Zonder selectie neemt dit de tel voor te verdelen waardestrepen voor de geldende maatsoort bij de cursor. Als er wel een selectie is zal deze worden gebruikt als de geldende set regels. Geef in dit geval de gewenste waardestreep aan met de manuele waardestreepcommando's [ en ], waarbij indien nodig meerdere maten worden gebruikt om alle gewenste regels voor het plaatsen van waardestrepen op te geven (er worden geen andere regels gebruikt). Herhaal dit met verschillende selecties om meer regels toe te voegen.

en: Numeric Time Signature
nl: Numerieke maatsoort

en: Typesets common and cut time numerically rather than the traditional C and C cut.
nl: Zet een gewone maat en een doorstreepte maat (alla breve-maat) numeriek in plaats van met de traditionele C en de doorstreepte C.

en: Inspect/Edit Single Digit Directive
nl: Een enkelcijferrichtlijn inspecteren/bewerken

en: (Print) Single Digit
nl: (Afdrukken) Een enkel cijfer

en: Makes the time signature at the cursor typeset as a single digit; if no time signature at cursor this applies to initial timesig of staff. Run the command again to delete/inspect the time signature directive.
nl: Zorgt ervoor dat de maatsoort bij de cursor gezet wordt als één enkel cijfer; als er geen maatsoort bij de cursor staat, is dit van toepassing op de initiële maatsoort van de notenbalk. Voer het commando opnieuw uit om de maatsoortrichtlijn te verwijderen/inspecteren.

en: Time Signature with Beaming Rule
nl: Maatsoort met regel voor het plaatsen van waardestrepen

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
nl: Voegt een maatsoort in met een aanduiding voor hoe waardestrepen op de noten moeten worden geplaatst. Invoegen aan het begin van de notenbalk om de initiële maatsoort te vervangen.

en: Double time signature removed
nl: Dubbele maatsoort verwijderd

en: Two Time Signatures
nl: Twee maatsoorten

en: Prints two time-signatures, the second is active.
nl: Drukt twee maatsoorten af; de tweede is de actieve.

en: Unmeasured Staffs (Off/On)
nl: Notenbalken zonder maten (Uit/Aan)

en: Makes the staffs accept any duration per Denemo measure and typesets as a cadenza. Equivalent to Cadenza Time from the first bar.
nl: Zorgt ervoor dat de notenbalk elke tijdsduur per Denemo-maat aanvaardt en zet dit als een cadens. Het equivalent van een cadensgedeelte vanaf de eerste maat.

en: Selects &#x1D15D; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D15D; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Selects &#x1D15E; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D15E; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Selects &#x1D15F; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D15F; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Selects &#x1D160; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D160; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Selects &#x1D161; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D161; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Selects &#x1D163; as the duration for inserting notes or rests
nl: Selecteert &#x1D163; als de duur voor het invoegen van noten en rusten

en: Alternates inserting start triplet and end triplet markers
nl: Wisselt het invoegen van markeringen voor trioolbegin en triooleinde af

en: General
nl: Algemeen

en: Choose any sort of clef.&#10;If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
nl: Een soort sleutel kiezen.&#10;Als de cursor aan het begin staat, dan de beginsleutel veranderen, anders de gekozen sleutel invoegen.

en: Add a note to the current chord&#10;The cursor position determines which note to add
nl: Een noot toevoegen aan het huidige akkoord.&#10;De cursorpositie bepaalt welke noot moet worden toegevoegd

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
nl: Een legatoboog beginnen vanaf de noot/het akkoord bij de cursor, of een legatoboogbegin verwijderen

en: End Slur at note/chord at cursor, or remove an End Slur
nl: Een legatoboog beëindigen op de noot/het akkoord bij de cursor, of het einde van een legatoboog verwijderen

en: Tie/Untie from the note/chord at the cursor - will be ignored by the LilyPond typesetter if next note is not at the same pitch
nl: Overbinden/Overbinding ongedaan maken vanaf de noot/het akkoord bij de cursor - zal door de LilyPond-zetter genegeerd worden als de volgende noot niet dezelfde toonhoogte heeft

en: Insert a tempo change at cursor
nl: Een tempoverandering invoegen bij de cursor

en: Insert a Dynamic Marking at the cursor
nl: Een dynamiekmarkering invoegen bij de cursor

en: Start Crescendo from note/chord at cursor
nl: Een crescendo beginnen vanaf de noot/het akkoord bij de cursor

en: End Crescendo on note/chord at cursor
nl: Een crescendo beëindigen op de noot/het akkoord bij de cursor

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
nl: Een diminuendo beginnen vanaf de noot/het akkoord bij de cursor

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
nl: Een diminuendo beëindigen vanaf de noot/het akkoord bij de cursor

en: Choose more palettes of buttons.
nl: Meer palletten met knoppen kiezen.

en: Help with chord symbol entry methods.
nl: Hulp bij invoermethoden voor akkoordsymbolen.

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
nl: Een crescendo beginnen vanaf de noot/het akkoord bij de cursor

en: Adds a staff to be used purely for dynamic markings, insert after right hand piano staff
nl: Voegt een notenbalk toe die uitsluitend wordt gebruikt voor dynamiekmarkeringen; invoegen na de pianonotenbalk voor de rechterhand

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage.&#10;Use for cresc.&#10;poco a poco, for example.&#10;Terminate with End Crescendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed.&#10;LilyPond markup, such as \\bold can be used.
nl: Drukt tekst af om een crescendo te beginnen of voort te zetten welke zich over een passage uitstrekt.&#10;Gebruik dit bijvoorbeeld voor cresc.&#10;poco a poco.&#10; Sluit af met een markering Einde Crescendo of een dynamiekmarkering, anders wordt er niets afgedrukt.&#10;LilyPond-opmaak, zoals \\bold kan worden gebruikt.

en: Prints text to start or continue a diminuendo extending over a passage.&#10;Use for dim.&#10;poco a poco, for example.&#10;Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed.&#10;LilyPond markup, such as \\bold can be used.
nl: Drukt tekst af om een diminuendo te beginnen of voort te zetten welke zich over een passage uitstrekt.&#10;Gebruik dit bijvoorbeeld voor dim.&#10;poco a poco.&#10;Sluit af met een markering Einde Diminuendo of een dynamiekmarkering, anders wordt er niets afgedrukt.&#10;LilyPond-opmaak, zoals \\bold kan worden gebruikt.

en: Music is spaced out by the extra amount given to avoid textual dynamic markings colliding.&#10;Not for hairpins.
nl: De muziek wordt met de opgegeven hoeveelheid extra uit elkaar geplaatst om te voorkomen dat tekstuele dynamiekmarkeringen tegen elkaar botsen.&#10;Niet voor vogelbekken.

en: Pianoforte
nl: Fortepiano

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
nl: Voegt een 8va-markering in (en transponeert de noten dienovereenkomstig) of sluit een reeds gestarte markering af.

en: Insert or Append Duration
nl: Duur Invoegen of Toevoegen

en: When appending, appends a &#x1D15D; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15D;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D15D; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D15D; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: When appending, appends a &#x1D15E; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15E;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D15E; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D15E; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: When appending, appends a &#x1D15F; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15F;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D15F; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D15F; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: When appending, appends a &#x1D160; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D160;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D160; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D160; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: When appending, appends a &#x1D161; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D161;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D161; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D161; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: When appending, appends a &#x1D162; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D162;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
nl: In toevoegmodus voegt het een &#x1D162; toe.&#10;Met de cursor op een noot voegt het een &#x1D162; in voor de huidige noot&#10;Als MIDI-in actief is, is de noot toonhoogteloos (wordt geel weergegeven, percussie-klank)&#10; - het MIDI-toetsenbord zorgt voor de toonhoogte.&#10;Wijzigt de geldende duur.

en: Insert &#x1D13B; rest
nl: Een &#x1D13B; rust invoegen

en: Insert &#x1D13C; rest
nl: Een &#x1D13C; rust invoegen

en: Insert &#x1D13D; rest
nl: Een &#x1D13D; rust invoegen

en: Insert &#x1D13E; rest
nl: Een &#x1D13E; rust invoegen

en: Insert &#x1D13F; rest
nl: Een &#x1D13F; rust invoegen

en: Insert &#x1D140; rest
nl: Een &#x1D140; rust invoegen

en: Dot, double dot or undot the note at the cursor
nl: Aan de noot bij de cursor een punt of een dubbele punt toevoegen of de punten verwijderen

en: Change the current note to a &#x1D15D;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D15D;

en: Change the current note to a &#x1D15E;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D15E;

en: Change the current note to a &#x1D15F;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D15F;

en: Change the current note to a &#x1D160;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D160;

en: Change the current note to a &#x1D161;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D161;

en: Change the current note to a &#x1D162;
nl: De huidige noot veranderen naar een &#x1D162;

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection.&#10;E.g.&#10;Quarter Note becomes Eighth Note.&#10;
nl: Halveert de duur van de noot/het akkoord/de rust bij de cursor of de selectie.&#10;Bijv.&#10;Een kwartnoot wordt een achtste noot.&#10;

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection.&#10;E.g.&#10;Quarter Note becomes Half Note.
nl: Verdubbelt de duur van de noot/het akkoord/de rust bij de cursor of de selectie.&#10;Bijv.&#10;Een kwartnoot wordt een halve noot.

en: Change or Append Notes
nl: Noten veranderen of toevoegen

en: Changes the note the cursor is on to the note A.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot A.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note B.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot B.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note C.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot C.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note D.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot D.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note E.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot E.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note F.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot F.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Changes the note the cursor is on to the note G.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
nl: Verandert de noot waarop de cursor staat naar noot G.&#10;Als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt, voegt dit een noot toe met de heersende duur.

en: Sharpen the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
nl: De noot bij de cursor chromatisch verhogen, ofwel de volgende noot die ingevoerd wordt als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt

en: Flatten the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
nl: De noot bij de cursor chromatisch verlagen, ofwel de volgende noot die ingevoerd wordt als de cursor zich in de toevoegpositie bevindt

en: Stringed Instruments
nl: Snaarinstrumenten

en: The given number as right hand fingering, using the conventional p,m,i indicators.&#10;Use Cancel to delete
nl: Het opgegeven nummer als de vingerzetting voor de rechterhand, met gebruikmaking van de conventionele indicatoren p,m,i.&#10;Gebruik Annuleren om te verwijderen

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate.&#10;Use cancel to delete.
nl: Vraagt om een vingernummer en zet p,m,i zoals het hoort.&#10;Gebruik annuleren om te wissen.

en: Places a diamond shape notehead at the cursor.&#10;Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
nl: Plaatst een nootkop in de vorm van een ruit bij de cursor.&#10;Roep dit commando op met de cursor boven de noot die moet worden gevingerd/gefret om een artificiële harmonische te noteren.

en: Polyphony
nl: Polyfonie

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability.&#10;It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
nl: Voegt voor de leesbaarheid een stem toe aan de huidige notenbalk, welke aanvankelijk weergegeven werd op een eigen notenbalk.&#10;De stem wordt afgedrukt op de bovenliggende notenbalk, en kan daar desgewenst worden weergegeven met het commando Stemmen Samenvoegen.

en: Select a voice for the music following the cursor position.&#10;The Voice 1,2,3,4 choices set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions.&#10;The Automatic Voice setting returns all the voice settings to the neutral default directions
nl: Een stem selecteren voor de muziek die na de cursorpositie volgt.&#10;De keuzemogelijkheden Stem 1,2,3,4 stellen de stemmen zo in dat de eerste en derde stem nootstokken naar boven krijgen, dat de tweede en de vierde stem nootstokken naar beneden krijgen, dat de nootkoppen van de derde en de vierde stem horizontaal verschoven worden en dat rusten in de respectieve stemmen automatisch verplaatst worden om botsingen te vermijden.&#10;Met de instelling Automatische Stem worden alle steminstellingen teruggezet op de neutrale standaardrichtingen

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts.&#10;(Off/On)
nl: De twee stemmen worden slechts eenmaal afgedrukt als ze dezelfde zijn, anders worden ze afgedrukt als partijen.&#10;(Uit/Aan)

en: (Print) Merges rests where two voices have a common rest.&#10;Not for whole measure or multi-measure rests.
nl: (Afdrukken) Voegt rusten samen waar twee stemmen een gemeenschappelijke rust hebben.&#10;Niet voor rusten van een hele maat of rusten over meerdere maten.

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give.&#10;Use with Voice Presets to ensure this chord is in a different voice.
nl: Bij het afdrukken wordt de huidige noot/het huidige akkoord weggeschoven van de noten van andere stemmen met de hoeveelheid die u opgeeft.&#10;Gebruik dit met Voorinstellingen voor Stemmen om ervoor te zorgen dat dit een akkoord voor een andere stem is.

en: Choose which voice this staff will initially be set to.&#10;To change voice during music see the Directives->Voices menu.
nl: Kiezen voor welke stem deze notenbalk initieel ingesteld wordt.&#10;Zie het menu Richtlijnen->Stemmen om tijdens de muziek van stem te wisselen.

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on.&#10;These can be harmless but can cause a warning to check the score.
nl: Schakelt waarschuwingen van de LilyPond-zetter over botsende nootkolommen uit of in.&#10;Deze kunnen onschuldig zijn, maar kunnen leiden tot een waarschuwing om de partituur te controleren.

en: Adds the > accent
nl: Voegt het accent > toe

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note).&#10;Repeat the command to return the slur to the outside.
nl: De articulatieteken(s) op deze noot worden buiten de legatoboog geplaatst (het verst van de noot).&#10;Herhaal de opdracht om de legatoboog terug te verplaatsen tot aan de buitenkant.

en: Barlines
nl: Maatstrepen

en: Choose a barline
nl: Een maatstreep kiezen

en: Create a custom barline.&#10;These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type.&#10;A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), &#10;2) appearance when the barline is at the beginning or &#10;3) end of a line , and &#10;4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff.&#10;Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],:&#10;and others in the LilyPond documentation.
nl: Een aangepaste maatstreep maken.&#10;Deze kan een naam krijgen, of gewoon een standaard LilyPond-maatstreeptype overschrijven.&#10;Een maatstreep wordt gedefinieerd via vier vormen, met een beschrijving van 1) hoe de maatstreep er normaal uitziet (binnen een regel), &#10;2) hoe de maatstreep er uitziet aan het begin of &#10;3) aan het einde van een regel, en &#10;4) hoe het uitzicht moet zijn als notenbalken worden samengevoegd zoals bij een pianonotenbalk.&#10;De maatstreep wordt vorm gegeven met lettertekens zoals |,:,.,[,],:&#10;en andere uit de LilyPond-documentatie.

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: (Print) start a first time bar, must be followed by EndVolta.
nl: (Afdrukken) een eerste-maalmaat beginnen; moet gevolgd worden door een EindeVolta.

en: (Print) start a second time bar, must be followed by EndVolta
nl: (Afdrukken) een tweede-maalmaat beginnen; moet gevolgd worden door een EindeVolta

en: Ends a volta, that is a n'th time bar
nl: Beëindigt een volta, dat is een nde-maalmaat

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest.&#10;You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
nl: Voegt eerste-maalmaten en tweede-maalmaten in, elk met een rust van een hele maat.&#10;U kunt dit vervolgens aanpassen aan uw muziek, bijv. door extra maten in te voegen, een herhalingsbegin te verwijderen, enz.

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g.&#10;3 for third time bar).&#10;Finish the passage by placing the End ...&#10;time bar command.
nl: Een passage starten die moet worden gespeeld op een of meer van de herhalingen, zoals aangegeven wordt door de tekst die door de gebruiker is opgegeven (bijv.&#10;3 voor een derde-maalmaat).&#10;Beëindig de passage door het commando Einde ...&#10;-maalmaat te plaatsen.

en: Allow too few notes/rests in this measure.&#10;LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
nl: Te weinig noten/rusten in deze maat toelaten.&#10;LilyPond zal deze maat graveren (in alle notenbalken) met de korte duur die bepaald wordt door de noten die al aanwezig waren toen dit commando werd gegeven.

en: Enter a number to change the lilypond bar number.&#10;The printout will continue to count up from there.
nl: Een nummer invoeren om het lilypond-maatnummer te wijzigen.&#10;In de afdruk zal het maatnummer vanaf daar verder oplopen.

en: Help with beaming commands.
nl: Hulp bij de commando's voor het plaatsen van waardestrepen.

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here.&#10;(Print effect only)
nl: Geeft de LilyPond-graveerder de instructie om hier een waardestreep te beginnen.&#10;(Heeft enkel effect op het afdrukken)

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming.&#10;Print effect only.
nl: Geeft de LilyPond-graveerder de instructie om het eerder gestarte handmatig zetten van een waardestreep te stoppen.&#10;Heeft alleen effect op het afdrukken.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes.&#10;Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.&#10;Time Signature can be hidden on printing - see Time Signatures menu.
nl: Voegt een maatsoort in met een aanduiding voor hoe waardestrepen op de noten moeten worden geplaatst.&#10;Invoegen aan het begin van de notenbalk om de initiële maatsoort te vervangen.&#10;De maatsoort kan bij het afdrukken verborgen worden - zie het menu Maatsoorten.

en: Sets the rules to be used for beaming.&#10;With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor.&#10;If a there is a selection this will set exceptions to the regular rule.&#10;In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ].
nl: Stelt de regels in die gebruikt moeten worden bij het plaatsen van waardestrepen.&#10;Zonder selectie neemt dit de tel voor te delen waardestrepen voor de geldende maatsoort bij de cursor.&#10;Als er wel een selectie is zullen hiermee uitzonderingen op de reguliere regel ingesteld worden.&#10;Geef in dat geval de gewenste waardestreep aan met de commando's [ en ] voor het manueel plaatsen van waardestrepen.

en: Add/Replace rules to be used for beaming in the current movement.&#10;With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor.&#10;If a there is a selection this will be used as the set of rules.&#10;In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used).&#10;Repeat with different selections to add further rules.
nl: Toevoegen/vervangen van regels die gebruikt moeten worden voor het plaatsen van waardestrepen in de huidige beweging.&#10;Zonder selectie neemt dit de tel voor te delen waardestrepen voor de geldende maatsoort bij de cursor.&#10;Als er wel een selectie is zal deze worden gebruikt als de geldende set regels.&#10;Geef in dit geval de gewenste waardestreep aan met de commando's [ en ] voor het manueel plaatsen van waardestrepen, waarbij indien nodig meerdere maten worden gebruikt om alle gewenste regels voor het plaatsen van waardestrepen op te geven (er worden geen andere regels gebruikt).&#10;Herhaal dit met verschillende selecties om meer regels toe te voegen.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes.&#10;Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
nl: Voegt een maatsoort in met een aanduiding voor hoe waardestrepen op de noten moeten worden geplaatst.&#10;Invoegen aan het begin van de notenbalk om de initiële maatsoort te vervangen.

en: Add a bass figure to the current note.&#10;Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note.&#10;See Lilypond docs for other notation
nl: Een bascijfer toevoegen aan de huidige noot.&#10;Gebruik het | teken om de duur van een noot te splitsen om zo meerdere cijfers op één noot te kunnen plaatsen.&#10;Raadpleeg de Lilypond-documentatie voor andere notaties

en: Sets the height of the bass figure above the note.&#10;The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
nl: Stelt de hoogte van het bascijfer boven de noot in.&#10;De eenheid is de afstand tussen aangrenzende lijnen in de notenbalk.

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures.&#10;Pedal changes harmony on same bass.
nl: Beginnen met het filteren van MIDI-evenementen, Eerste noot is bas, houd deze ingedrukt terwijl u noten invoert voor cijfers.&#10;Pedaal wijzigt harmonie op dezelfde bas.

en: Mensural Notation
nl: Mensurale notatie

en: Set this staff to use mensural notation (on/off)
nl: Instellen dat mensurale notatie gebruikt moet worden voor deze notenbalk (aan/uit)

en: Inserts a whole measure rest in mensural notation.
nl: Voegt een rust van een hele maat in mensurale notatie in.

en: Hides dots on the current chord/rest.&#10;Makes it conditional on the current layout.
nl: Verbergt de puntering op het huidige akkoord/de huidige rust.&#10;Maakt dit voorwaardelijk bij de huidige opmaak.

en: Chord Symbols or Fake Chords
nl: Akkoordsymbolen of Nep-akkoorden

en: Attach a chord symbol to the note at the cursor position.&#10;E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th.&#10;See Lilypond docs for notation
nl: Een akkoordsymbool toevoegen aan de noot op de cursorpositie.&#10;Bijv. cis:dim7 voor Cis verminderde septiem.&#10;Raadpleeg de documentatie bij Lilypond voor de notatie

en: The current staff becomes a chord symbol staff.&#10;The music on this staff will be typeset as chord symbols.&#10;Normally you will make this staff a voice on the melody staff, so that the chord symbols print on the melody staff.
nl: De huidige notenbalk wordt een notenbalk voor akkoordsymbolen.&#10;De muziek op deze notenbalk zal gezet worden als akkoordsymbolen.&#10;Normaal zult u van deze notenbalk een stem op de melodienotenbalk maken, zodat de akkoordsymbolen afgedrukt worden op de melodienotenbalk.

en: Midi Import
nl: MIDI importeren

en: Opens a MIDI file for transcribing.&#10;Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
nl: Opent een MIDI-bestand voor transcriptie.&#10;Elk spoor om de beurt laden ende MIDI-noten invoegen door de duur te spelen.

en: Starts playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in.&#10;        You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked.&#10;&#10;        Entering duration keys now enters the notes you played into the score.&#10;&#10;        If you have no click track at the top one is created.
nl: Start het afspelen van de partituur vanaf het begin van de afspeelkop (groene markeringsstreep) en registreert tegelijkertijd uw spel vanaf MIDI-in.&#10;        U kunt het afspelen op elk gewenst moment stoppen en dan wordt de eerste MIDI-noot die u hebt ingevoerd gemarkeerd.&#10;&#10;        Het indrukken van duurtoetsen voert nu de noten die u speelde, in de partituur in.&#10;&#10;        Als u geen klikspoor heeft bovenaan, wordt er een aangemaakt.

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI using tempo and time signature information (if present).&#10;The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them.&#10;When you have finished the import you can delete this staff.
nl: Creëert een notenbalk (een klikspoor) bovenaan deze partituur vanuit de geïmporteerde MIDI, gebruikmakend van informatie over tempo en maatsoort (als die aanwezig is).&#10;De maten worden gevuld met drumbeats, zodat toonhoogtes in de MIDI-sporen erboven kunnen worden weergegeven.&#10;Wanneer u klaar bent met het importeren, kunt u deze notenbalk verwijderen.

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected.&#10;The staff is empty except for time signature and tempo changes.&#10;The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
nl: Creëert een notenbalk onder het klikspoor voor het geselecteerde MIDI-spoor.&#10;De notenbalk is leeg, met uitzondering van de maatsoort en veranderingen in het tempo.&#10;De MIDI-toonhoogtes uit het spoor worden boven het klikspoor weergegeven en noten kunnen worden ingevoegd door te dubbelklikken op een MIDI-toonhoogte en het ritme in te voeren.

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track.&#10;Inserted durations will take their pitch from this note.
nl: Gaat naar de volgende MIDI-nootaanzet in het huidige opgenomen of geïmporteerde MIDI-spoor.&#10;Ingevoegde tijdsduren zullen hun toonhoogte aan deze noot ontlenen.

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested.&#10;Use duration keys to insert the same note with a different duration.
nl: Voegt de gemarkeerde MIDI-noot van het huidige spoor in, met de voorgestelde duur.&#10;Gebruik de duurtoetsen om dezelfde noot met een andere duur in te voegen.

en: Ties
nl: Overbindingen

en: Gives a choice of shape modifications to make to the following tie.
nl: Geeft de mogelijkheid te kiezen welke vormwijzigingen aan de volgende overbinding moeten worden aangebracht.

en: The note at the cursor ends a tie that has begun elsewhere, usually in a first time bar.&#10;That is it is a repeat of the tie ending.
nl: Op de noot bij de cursor eindigt een overbinding die ergens anders begon, gewoonlijk in een eerste-maalmaat.&#10;Dat wil zeggen dat het een herhaling is van het overbindingseinde.

en: Places a tie after the note at the cursor, tying to nothing.&#10;Use for laissez vibrer or when a tie comes at a final repeat.
nl: Plaats een overbinding na de noot bij de cursor die nergens mee verbindt.&#10;Gebruik dit voor laissez vibrer of wanneer een overbinding voorkomt bij een laatste herhaling.

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores.&#10;Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair.&#10;Changes these to a tied note.&#10;Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g.&#10;across strings).
nl: Corrigeert de legatoboog/overbinding-fout die vaak voorkomt bij geïmporteerde partituren.&#10;Scant de hele partituur op paren van identieke noten die als een paar aan elkaar gekoppeld werden met een legatoboog.&#10;Verandert deze in een overbonden noot.&#10;Niet gebruiken in het ongebruikelijke geval van identieke noten met legatoboog (bijv.&#10;over snaren heen).

en: Custom Ornaments
nl: Aangepaste ornamenten

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created)&#10;into this score's definitions.&#10;Ornament names should be start in lower case&#10;and have no numerals.&#10;If a standard ornament is used, e.g.&#10;trill,&#10;then this will replace the standard ornament throughout the score.
nl: Hiermee kan de gebruiker een aangepast ornament maken (of een eerder gemaakt ornament laden)&#10;in de definities van deze partituur.&#10;Ornamentnamen moeten beginnen met een kleine letter&#10;en mogen geen cijfers bevatten.&#10;Als een standaardornament wordt gebruikt als naam, bijv.&#10;triller,&#10;dan zal dit het standaardornament doorheen de partituur vervangen.

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition.&#10;The definition must already have been created in this score.
nl: De definitie (grootte en uiterlijk) van een aangepast ornament bewerken.&#10;De definitie moet al aangemaakt zijn in deze partituur.

en: Typesets a custom ornament on the current note/chord.&#10;Removes that ornament if already present.
nl: Zet een aangepast ornament op de (het) huidige noot/akkoord.&#10;Verwijdert dat ornament als het er al is.

en: Inserts an ornament (or other LilyPond Definition) as a separate object (it will appear on the previous note)
nl: Voegt een ornament (of een andere LilyPond-definitie) in als een apart object (dit zal op de vorige noot verschijnen)

en: Chord Charts
nl: Akkoorddiagrammen

en: Prints Chord symbols separated by bar lines.&#10;Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
nl: Drukt akkoordsymbolen af, gescheiden door maatstrepen.&#10;Voor deze notenbalk worden ook herhalingen, maatsoorten en tekst afgedrukt.

en: Insert a previously created barline.&#10;(Any other LilyPond definitions  - see Score->LilyPond Definition - are here too).
nl: Voegt een eerder gecreëerde maatstreep in.&#10;(Eventuele andere Lilyponddefinities - zie Partituur->Lilyponddefinitie - zijn hier ook).

en: Start a new line at this measure.
nl: Bij deze maat een nieuwe regel beginnen.

en: Typeset the chord at the cursor larger or smaller than normal.
nl: Zet het akkoord bij de cursor groter of kleiner dan normaal.

en: Adds a bass note to a chord, while keeping the current lowest note as the root of the chord.&#10;Use this on Chord Symbol staffs to create an inversion of the chord entered.
nl: Voegt een basnoot toe aan een akkoord, terwijl de huidige laagste noot de grondtoon van het akkoord blijft.&#10;Gebruik dit op akkoordsymboolnotenbalken om een inversie van het ingevoerde akkoord te creëren.

en: Use in appending position to flatten the bass note of the next chord (extra to what it would be).
nl: Gebruik dit in toevoegpositie om de basnoot of het volgende akkoord chromatisch te verlagen (bovenop wat het zou zijn).

en: Use in appending position to sharpen the bass note of the next chord (extra to what it would be).
nl: Gebruik dit in toevoegpositie om de basnoot of het volgende akkoord chromatisch te verhogen (bovenop wat het zou zijn).

en: Set the prevailing duration to &#x1D15D; (subsequent chords entered will have this duration)
nl: De heersende duur instellen op &#x1D15D; (de volgende ingevoerde akkoorden zullen deze duur hebben)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15E; (subsequent chords entered will have this duration)
nl: De heersende duur instellen op &#x1D15E; (de volgende ingevoerde akkoorden zullen deze duur hebben)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15F; (subsequent chords entered will have this duration)
nl: De heersende duur instellen op &#x1D15F; (de volgende ingevoerde akkoorden zullen deze duur hebben)

en: Insert a repeated chord sign.
nl: Een teken voor een herhaald akkoord invoegen.

en: Inserts an arbitrary mark in the score at the cursor.&#10;Any size, font, effect can be chosen.&#10;The text position can be dragged in the print view if needed.&#10;Avoid placing one at the start as it clashes with the time signature - place it after the first note and drag it into position.
nl: Voegt in de partituur een wikkekeurige markering in bij de cursor.&#10;Elke grootte, lettertype, effect kan worden gekozen.&#10;De tekstpositie kan indien nodig in de afdrukweergave worden versleept.&#10;Vermijd er een te plaatsen aan het begin, want dat geeft een botsing met de maatsoort - plaats ze na de eerste noot en sleep ze naar haar positie.

en: Specify the number of lines you want on the page.
nl: Het aantal regels dat u op deze pagina wilt, opgeven.

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline.&#10;This gives a one measure spacer.
nl: Voegt een niet-afdrukbare hele maat in na de huidige maat met een richtlijn om de maatstreep weg te laten.&#10;Dit geeft een afstandhouder van één maat.

en: Turn the chord at the cursor into an alternate chord, typeset above and colored.&#10;This appears in the display as small notes (a grace note).&#10;Edit the position with the offset chord button.
nl: Het akkoord bij de cursor in een alternatief akkoord veranderen, dat erboven en gekleurd gezet wordt.&#10;In de weergave verschijnt dit als kleine noten (een versieringsnoot).&#10;Bewerk de positie met de knop akkoord verschuiven.

en: Mutes the current staff.&#10;Affects only playback.
nl: Dempt de huidige notenbalk.&#10;Heeft alleen invloed op het afspelen.

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
nl: Afspelen vanaf startmarkering tot eindmarkering (deze markeringen in de afspeelknoppen instellen)

en: Plays all staffs for the duration of the selection or from the current cursor position to the end of the movement if no selection.
nl: Speelt alle notenbalken af voor de duur van de selectie of vanaf de huidige cursorpositie tot het einde van de beweging als er geen selectie is.

en: Gregorian Chant
nl: Gregoriaanse zang

en: Starts a new Gregorian score.
nl: Begint een nieuwe Gregoriaanse partituur.

en: Inserts a Do1 clef.
nl: Voegt een Do1-sleutel in.

en: Inserts a Do2 clef.
nl: Voegt een Do2-sleutel in.

en: Inserts a Do3 clef.
nl: Voegt een Do3-sleutel in.

en: Inserts a Fa1 clef.
nl: Voegt een Fa1-sleutel in.

en: Inserts a Fa2 clef.
nl: Voegt een Fa2-sleutel in.

en: Inserts (or deletes) a melisma start.
nl: Voegt een melisme-begin in (of verwijdert dit).

en: Inserts (or deletes) a melisma end.
nl: Voegt een melisme-einde in (of verwijdert dit).

en: Starts a ligature.
nl: Begint een ligatuur.

en: Ends a ligature.
nl: Beëindigt een ligatuur.

en: Inserts (or deletes) a flexa.
nl: Voegt een clivis (flexa) in (of verwijdert deze).

en: Inserts (or deletes) a pes.
nl: Voegt een pes in (of verwijdert deze).

en: Inserts (or deletes) an ictus.
nl: Voegt een ictus in (of verwijdert deze).

en: Inserts (or deletes) an episem initium.
nl: Voegt een episem initium in (of verwijdert deze).

en: Inserts (or deletes) an episem finis.
nl: Voegt een episem finis in (of verwijdert deze).

en: Inserts (or deletes) an augmentum dot.
nl: Voegt een augmentum-punt in (of verwijdert dit).

en: Inserts a Divisio Minor.
nl: Voegt een Divisio Minor in.

en: Inserts a Divisio Maior.
nl: Voegt een Divisio Maior in.

en: Inserts a Divisio Maxima.
nl: Voegt een Divisio Maxima in.

en: Inserts a finalis.
nl: Voegt een finalis in.

en: Insert or Append Chords
nl: Akkoorden invoegen of toevoegen

en: Score Check: Error in this measure
nl: Partituurcontrole: Fout in deze maat

en: Print Anyway
nl: Toch afdrukken

en: Create Music Scores
nl: Muziekpartituren maken

en: Denemo is a music notation program that lets you rapidly enter notation. Music can be typed in at the PC-Keyboard, or played in via MIDI controller. The typesetting is done in the background by LilyPond while you work, and is generally flawless publication quality. Any final tweaks to can be done on the final typeset score with the mouse if needed. This represents an enormous practical improvement over the most programs which require you to re-position colliding notation constantly as you enter the music.
nl: Denemo is een muzieknotatieprogramma waarmee u de notatie snel kunt invoeren. Muziek kan worden ingetypt op het PC-toetsenbord, of worden gespeeld via een MIDI-controller. Het zetwerk wordt op de achtergrond gedaan door LilyPond terwijl u werkt, en is over het algemeen van onberispelijke publicatiekwaliteit. Eventuele laatste aanpassingen kunnen indien nodig met de muis worden gedaan op de uiteindelijke gezette partituur. Dit is een enorme praktische verbetering ten opzichte van de meeste programma's waarbij u de botsende notatie voortdurend moet herpositioneren terwijl u de muziek invoert.

en: Unique to Denemo are methods to enter music in a musical, rather than mechanical, manner. You play in a phrase or two of the music using the number keys to indicate the note durations. Audible feedback lets you hear what you have entered; playing the phrase a second time on a real instrument adds the pitches to the rhythm. Again, Denemo gives you audible feedback so that you don’t enter E-flat when you meant D-sharp etc.
nl: Uniek aan Denemo zijn de methoden om muziek in te voeren op een muzikale, in plaats van op een mechanische manier. U speelt een of twee frasen van de muziek, waarbij u de cijfertoetsen gebruikt om de duur van de noten aan te geven. Hoorbare feedback laat u horen wat u ingevoerd heeft; de frase een tweede keer spelen op een echt instrument voegt de toonhoogtes toe aan het ritme. Nogmaals, Denemo geeft u hoorbare feedback zodat u geen Es invoert terwijl u Cis bedoelde, enz.

en: Another great feature is the ability to put links in the score to the original source document that you transcribed from. Clicking on such a link opens the document for you and highlights the bar you are looking at. You can use this to continue work from where you left off, or for looking back at the source to check a doubtful bar.
nl: Een andere geweldige functie is de mogelijkheid om in de partituur links te plaatsen naar het originele brondocument waaruit u getranscribeerd heeft. Als u op zo'n link klikt, wordt het document voor u geopend en wordt de maat waarnaar u kijkt, gemarkeerd. U kunt dit gebruiken om verder te werken vanaf het punt waar u gebleven was, of om terug te kijken naar de bron om een twijfelachtige maat te controleren.
