denemo-2.5-rc1 - en to cs translation catalogue (5958 entries)

note: GtkFileFilter *filter;
en: Choose SoundFont File
cs: Vybrat soubor se zvukovou bankou

note: GTK_WINDOW(gtk_text_view_get_window(GTK_TEXT_VIEW(Denemo.script_view), GTK_TEXT_WINDOW_WIDGET))
en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
cs: Nastavit hudební temperované ladění, které se použije pro přehrávání.

en: Overlay Pitches
cs: Překrýt výšky tónů

en: Clear Overlay
cs: Smazat pokryv

en: Continuous
cs: Plynule

en: Click Volume
cs: Klepnout na hlasitost

note: spinners to select silence, threshold, smoothing
en: Pitch Recognition Parameters
cs: Parametry rozpoznání výšky tónu

en: Silence
cs: Ticho

en: Threshold
cs: Práh

en: Smoothing
cs: Vyhlazení

en: Onset
cs: Začátek

note: spinners to constrain the note values
en: Note validation criteria
cs: Hlediska pro schválení noty

en: Lowest Pitch
cs: Nejnižší výška tónu

en: Highest Pitch
cs: Nejvyšší výška tónu

en: Greatest Interval
cs: Největší interval

en: Input handling
cs: Zacházení se vstupem

en: Disable repeated notes
cs: Zakázat opakované noty

en: Delay
cs: Zpoždění

en: Frequency Measurement
cs: Měření kmitočtu

en: Frequency smoothing
cs: Vyhlazení kmitočtu

en: Play range in seconds:
cs: Přehrát rozsah v sekundách:

note: g_list_length (((DenemoStaff *) (gui->movement->thescore->data))->measures);
en: Play from time
cs: Přehrát od času

en: to
cs: po

note: * * Array of different Notehead types
en: Normal
cs: Obvyklá

en: Cross
cs: Křížek

en: Diamond
cs: Kosočtverec

en: Harmonic
cs: Alikvotní/částkový tón

en: Change Notehead
cs: Změnit notovou hlavičkuo

en: Select Notehead Type
cs: Vybrat notovou hlavičku

en: This movement is now number %d in the score
cs: Tato věta je nyní číslo %d v notovém zápisu

en: There is no previous movement to swap with
cs: Není tu žádná předchozí věta, se kterou by se dala prohodit

note: give info about removing matching context
en: A context is set on this staff
cs: Prostředí je nastaveno na tuto osnovu

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
cs: Bude potřeba, abyste změnil Osnova → Vlastnosti → Prostředí této a předchozí osnovy. Pokračovat?

en: Use Voice to Staff command first on all the voices attached to this staff, swap them individually then use Staff to Voice to finish.
cs: Použijte nejprve příkaz Hlas na osnovu na všechny hlasy připojené k této osnově. Jednotlivě je prohoďte, potom pro dokončení použijte Osnova na hlas.

en: There is no previous staff to swap with
cs: Není tu žádná předchozí osnova, se kterou by se dala prohodit

en: There is no voice below this one on this staff
cs: Na této osnově není pod tímto žádný hlas

en: There is no voice below this one to split from
cs: Pod tímto hlasem není žádný hlas, od kterého by se oddělil

en: There is no staff above to move this staff into
cs: Nad touto osnovou není žádná osnova, ke které by se tato osnova přesunula

note: is interactive
en: This is the first voice
cs: Toto je první hlas

note: is interactive
en: This is the first staff
cs: Toto je první osnova

note: is interactive
en: This is the last voice
cs: Toto je poslední hlas

note: is interactive
en: This is the last staff
cs: Toto je poslední osnova

en: INTERNAL ERROR: trying to auto save before score initialized - please report on bug tracker!
cs: VNITŘNÍ CHYBA: pokus o automatické uložení před spuštěním notového zápisu - nahlaste, prosím, na sledování chyb!

en: There is no object here to attach a fakechord to.
cs: Není tu žádný předmět, ke kterému by se dal připojit falešný akord.

en: Chord Symbol Deletion
cs: Smazání značky akordu

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
cs: Smazat všechny značky akordů v této osnově?

en: Insert/Edit Chord Symbol
cs: Vložit/Upravit značku akordu

en: Give Chord(s) in LilyPond Notation
    E.g. c:m7 aes:aug7
    (Separate chord changes with spaces)
cs: Zadat akord(y) v notaci LilyPondu
    Např. c:m7 aes:aug7
    (oddělujte změny akordů mezerami)

en: No current object to attach a figure to
cs: Žádný nynější předmět, ke kterému by se dalo připojit číslo

en: Recursive key capture not possible!
cs: Rekurzivní zachytávání kláves není možné!

note: some menu items should be insensitive if the Scheme window is not visible if upbeat is present
en: Help
cs: Nápověda

en: (use Fn12 to Repeat)
cs: (použít F12 pro opakování)

en: , or
cs: , nebo

en: Prefix Key %s, waiting for key %stype Esc to abort
cs: Klíč předpony %s, čeká se na klíč %stype Esc pro zrušení

en: <span foreground="green">Fn12</span>: Repeated Last Command
cs: <span foreground="green">F12</span>: Opakovaný poslední příkaz

en: Different number of directives
cs: Jiný počet příkazů

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
cs: Pro přidání LilyPondu musíte dát ukazatel na akord

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
cs: Pro přidání LilyPondu k notě musíte dát ukazatel na notu

en: Error in attach type
cs: Chyba v typu přidání

en: Attach LilyPond
cs: Přidat Lilypond

en: Give text to place before the note
cs: Zadejte text k umístění před notou

en: Attach LilyPond to Note
cs: Přidat Lilypond k notě

en: Attach LilyPond to Chord
cs: Přidat Lilypond k akordu

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
cs: Zadejte text LilyPondu k připojení k notě akordu

en: Give LilyPond text to postfix to chord
cs: Zadejte text LilyPondu k připojení k akordu

en: Give Display text if required
cs: Zadejte text zobrazení, je-li vyžadován

note: FIXME how is this supposed to be done?
en: Insert LilyPond
cs: Vložit Lilypond

en: Give LilyPond text to insert
cs: Zadejte text LilyPondu k vložení

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
cs: Opakovat příkaz?
    (Podržte klávesu Shift pro pokročilé úpravy)

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
cs: Editor Denemo: Enter pro úpravy, Esc pro Pokročilé úpravy

en: Cannot delete via this mechanism, use appropriate Object Editor
cs: Pomocí tohoto mechanismu nelze smazání provést. Použijte vhodný editor předmětu

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
cs: Příkaz: %s.
    (%s)
    Klepnutí levým tlačítkem myši pro spuštění příkazu nebo klepnutí levým tlačítkem myši pro další volby

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
cs: Toto tlačítko bylo vytvořeno pro příkaz pro Denemo, jenž nese značku %s. Obecně na něj můžete klepnout, abyste změnili parametr nastavení, nebo provedli s ním spojenou činnost

en: Select Directive
cs: Vybrat příkaz

note: DeleteCurrentVerse DeleteCurrentStaff
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Select a directive attached to the chord
    Shift-click for Advanced Edit
cs: Vybrat příkaz přidaný k akordu
    Shift+klepnutí pravým tlačítkem myši pro pokročilé úpravy

en: Select a directive attached to the note
    Shift-click for Advanced Edit
cs: Vybrat příkaz přidaný k notě
    Shift+klepnutí pravým tlačítkem myši pro pokročilé úpravy

en: Select a directive attached to the tuplet start object
cs: Vybrat příkaz přidaný k předmětu začátku značky pro nepravidelnou rytmickou skupinu

en: Select a directive attached to the tuplet end object
cs: Vybrat příkaz přidaný k předmětu konce značky pro nepravidelnou rytmickou skupinu

en: Select a directive attached to the stem control object
cs: Vybrat příkaz přidaný k předmětu ovládání směru nožičky

en: Select a directive attached to the note "%s"
    Shift-click for Advanced Edit
cs: Vybrat příkaz přidaný k notě "%s"
    Shift+klepnutí pravým tlačítkem myši pro pokročilé úpravy

en: Select the directive %s on note "%s"?
cs: Vybrat příkaz %s na notě "%s"?

en: Editing Object
cs: Upravení předmětu

en: Run Object Editor
cs: Spustit editor předmětů

en: Add/alter object from menu
cs: Přidat/Změnit předmět z nabídky

en: No object here to edit
cs: Žádný předmět zde k upravení

en: Edit Chord (cursor not on a note)
cs: Upravit akord (ukazatel není na notě)

en: Edit Directives attached to chord
cs: Upravit příkazy přidané k akordu

en: Look for Directives attached to nearest note?
cs: Hledat příkazy přidané k nejbližší notě?

en: Edit chord itself
cs: Upravit sám akord

en: Nothing to edit on this stem direction control object - use controls in Staffs → Voices menu
cs: Nic k upravení na předmětu ovládání směru této nožičky - použijte ovládání v nabídce Osnovy → Hlasy

en: This marks the end of a tuplet (that is triplets etc) - it should come in the same measure as the tuplet start marker.
cs: Toto označí konec nepravidelné rytmické skupiny (trioly atd.) - měla by přijít ve stejném taktu jako značka pro začátek nepravidelné rytmické skupiny.

en: No method for editing this type of object
cs: Žádný postup pro upravení tohoto typu předmětu

en: Could not get contents of %s
cs: Nepodařilo se získat obsah %s

en: There is already an edit script for this tag
cs: Pro tuto značku je tu již upravovací skript

en: Do you want to replace it?
cs: Chcete jej nahradit?

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
cs: Upravovací skript zapsán do ~/.denemo/editscripts

note: for reset
en: Low Level Denemo Directive Edit
cs: Nízkoúrovňové příkazy Denemo pro úpravy

note: gtk_window_set_title (GTK_WINDOW (dialog), _("Denemo Object Editor"));
en: Delete Directive
cs: Smazat příkaz

en: Create Script
cs: Vytvořit skript

en:  x:
cs:  X:

en:  y:
cs:  Y:

en: Postfix
cs: Přípona

en: Prefix
cs: Předpona

en: Display text
cs: Zobrazit text

en: Text Position
cs: Poloha textu

en: Graphic
cs: Obrázek

en: Graphic Position
cs: Poloha obrázku

en: Tag
cs: Značka

en: LilyPond Grob Name
cs: Název obrazového předmětu Lilypondu (grob)

en: Scheme Data
cs: Data Scheme

en: Override Mask
cs: Zrušit masku

en: Horizontal Display Space
cs: Vodorovné místo pro zobrazení

en: Applies to all layouts/omission criteria
cs: Použije se na všechna rozvržení/hlediska vynechání

en: This directive is honored by all layouts/omission criteria. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to make it conditional on the Current Layout, the Default Layout or the Default Layout for the current part, or on an omission criterion set in the Print View.
cs: Tento příkaz je dodržen všemi rozvrženími/hledisky vynechání. Použijte editor notového zápisu/věty/notové osnovy/hlasu/předmětu pro jeho udělání podmíněným na nynějším rozvržení, výchozím rozvržení nebo výchozím rozvržení pro nynější part, nebo na hledisku pro vynechání nastaveném v zobrazení tisku.

en: Turned off by omission criterion:
cs: Vypnuto hlediskem vynechání:

en: To allow this directive to apply turn off the omission criterion in the Print View or use the Conditional button in the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to change the directive's conditionality
cs: Pro povolení použití tohoto příkazu vypněte v zobrazení tisku hledisko vynechánínebo použijte podmíněné tlačítko v editoru notového zápisu/věty/notové osnovy/hlasu/předmětu pro změnu podmíněnosti příkazu

en: Applies only to certain layouts, excluding the current one.
cs: Použije se jen na určitá rozvržení vyjma nynějšího.

en: Applies only to certain layouts, including the current one.
cs: Použije se jen na určitá rozvržení včetně nynějšího.

en: This directive is honored only by certain layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
cs: Tento příkaz je dodržen jen určitými rozvrženími. Použijte editor notového zápisu/věty/osnovy/hlasu/předmětu pro změnu tohoto chování.

en: Excludes the current layout.
cs: Vyloučí nynější rozvržení.

en: Excludes certain layouts/omission criteria, but applies to the current one.
cs: Vyloučí určitá rozvržení/hlediska vynechání, ale použije se na nynější.

en: This directive is disregarded by certain layouts or when certain omission criteria are set. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
cs: Tento příkaz je přehlížen určitými rozvrženími, nebo když jsou nastavena určitá hlediska vynechání. Použijte editor notového zápisu/věty/osnovy/hlasu/předmětu pro změnu tohoto chování.

en: Locked Directive
cs: Uzamknutý příkaz

en: This directive is locked - usually to offer options other than just delete. If needed you can get rid of the directive by selecting it and using Edit->Cut.
cs: Tento příkaz je uzamknut - obyčejně kvůli nabídnutí jiných možností než jen smazání. V případě potřeby se příkazu můžete zbavit jeho vybráním a použitím Úpravy → Vyjmout.

en: Get Edit Script
cs: Získat upravovací skript

en: Put Edit Script
cs: Umístit upravovací skript

note: disabled until website can take uploading again
en: Upload Edit Script
cs: Nahrát upravovací skript

en: Show Current Script
cs: Ukázat nynější skript

note: Vibrato here  ) to match the string paren open
en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
cs: Použijte nabídku Předmět pro změnu tohoto předmětu - nejsou zde žádné příkazy

en: No directives here
cs: Nejsou zde žádné příkazy

en: No directive selected
cs: Nebyl vybrán žádný příkaz

en: Directive Delete
cs: Smazání příkazu

en: Are you sure you want to delete the directive?
cs: Opravdu chcete smazat příkaz?

note: (TweakRelativeOffset tag (car amount) (cdr amount))
en: Operation cancelled
cs: Operace zrušena

en: Select a score or movement directive for advanced (low-level) edit.
    Note: these directives can be edited normally using Score/Movement Properties Editor from the Score or Movement menus.
cs: Vyberte příkaz pro notový zápis nebo větu pro pokročilé úpravy (nízkoúrovňové).
    Poznámka: Tyto příkazy lze upravovat ručně pomocí editoru vlastností notového zápisu/vět v nabídkách pro notový zápis nebo větu.

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro notový zápis - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro blok záhlaví notového zápisu - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a score paper block directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro blok papíru notového zápisu - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro blok záhlaví věty - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro blok rozvržení věty - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a movement control directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro ovládání věty - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro klíč - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro předznamenání - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro taktové označení - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro osnovu - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
cs: Vybrat příkaz pro hlas - Použijte klávesu Shift pro pokročilé úpravy

en: ScoreDirectives
cs: Příkazy pro notový zápis

en: Score Header Block Directives
cs: Příkazy pro blok záhlaví notového zápisu

en: Score Paper Block Directives
cs: Příkazy pro blok papíru notového zápisu

en: Movement Header Block Directives
cs: Příkazy pro blok záhlaví věty

en: Layout Block Directives
cs: Příkazy pro blok rozvržení

en: Layout Directives
cs: Příkazy pro rozvržení

en: Movement Directives
cs: Příkazy pro větu

en: The text of a verse can be typed or pasted here. Press Esc to return to editing notes.
    Separate syllables with space double hyphen space, -- , if they should have their own note(s).
    New lines and extra spaces have no special significance. Slurs on notes make them take only one syllable. Use the underscore _ for blank syllables.
cs: Zde je možné zadat nebo vložit text sloky. Stiskněte Esc pro návrat k úpravám not.
    Oddělte slabiky kombinací mezera dvakrát spojovník mezera:, -- , pokud mají mít svoji vlastní notu/své vlastní noty.
    Nové řádky a zvláštní mezery nemají žádný zvláštní význam. Legata na notách vedou k tomu, že tyto noty berou jen jednu slabiku. Použijte znaku podtržítka _ na prázdné slabiky.

en: Stanza Number
cs: Číslo sloky

en: Give text to appear before lyrics
cs: Zadejte text, aby se objevil před textem písně

en: Insert Stanza Number
cs: Vložit číslo sloky

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
cs: Vložit číslo sloky pomocí skladby LilyPondu

en: Verse %d
cs: Sloka %d

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
cs: removemeasures: má se smazat více taktů, než jich je. Zahodit požadavek.

en: Mismatch (extra object) at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesoulad (předmět navíc) ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch (missing object) at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesoulad (chybějící předmět) ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: %sat Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: %s ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch note at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazená nota ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch dynamic at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazená dynamika ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: No figure
cs: Žádné číslo

en: Mismatch chord symbol at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený symbol akordu ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch chord Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro akord ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch tuplet Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro nepravidelnou rytmickou skupinu ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch clef Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro klíč ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch time signature Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro taktové označení ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch key signature Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro předznamenání ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch Stem Control Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený příkaz pro ovládání směru nožičky ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch standalone Directive at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazený samostatný příkaz ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: Mismatch objects at Movement %d Staff %d Measure %d Object %d
cs: Nesprávně přiřazené předměty ve větě %d osnova %d takt %d předmět %d

en: No tooltip
cs: Žádná nástrojová rada

en: Directive for command: <span weight="bold">"%s"</span>
cs: Pokyn pro příkaz: <span weight="bold">"%s"</span>

en: Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>
cs: Příkaz označen: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>

en: Menu location for this command: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>
cs: Umístění nabídky pro tento příkaz: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>

en: The help for the command that created this directive is:
    <big>"%s"</big>
cs: Nápověda pro příkaz, který vytvořil tento příkaz je:
    <big>"%s"</big>

en: LilyPond inserted in prefix to this object is <tt>"%s"</tt>
cs: Lilypond vložený v předponě k tomuto předmětu je <tt>"%s"</tt>

en: LilyPond inserted in postfix to this object is <tt>"%s"</tt>
cs: Lilypond vložený v příponě k tomuto předmětu je <tt>"%s"</tt>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS IGNORED FOR SOME LAYOUTS
    </span>
cs:   <span foreground="red"weight="bold">TENTO PŘÍKAZ JE PŘEHLÍŽEN PRO NĚKTERÁ ROZVRŽENÍ
    </span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE ONLY FOR SOME LAYOUTS
    </span>
cs:   <span foreground="red"weight="bold">TENTO PŘÍKAZ JE JEN PRO NĚKTERÁ ROZVRŽENÍ
    </span>

en: The LilyPond syntax generated is: <tt>"%s"</tt>
cs: Vytvořená skladba LilyPondu je: <tt>"%s"</tt>

en: This object does not affect the music typesetting, (no LilyPond syntax is generated)
cs: Tento předmět neovlivní sazbu not, (není vytvořena žádná skladba LilyPondu)

en: Preceding measures are empty
cs: Předcházející takty jsou prázdné

en: Subsequent measures are empty
cs: Následující takty jsou prázdné

en: Denemo Object Inspector
cs: Dohlížitel na předměty Denemo

en: Inspect next note in chord
cs: Prohlédnout si další notu v akordu

en: Inspect the note
cs: Prohlédnout si notu

en: Alternate note at cursor
cs: Střídat notu na ukazateli

en: Run the Object Editor
cs: Spustit editor předmětů

en: Create Button for Clone
cs: Vytvořit tlačítko pro udělání kopie

en: The cursor is in the appending position after
cs: Ukazovatel je v přidávající poloze po

en: The cursor is on
cs: Ukazovatel je na

en: chord
cs: Akord

en: a chord.
cs: akordu.

en: note
cs: Nota

en: a one-note chord.
cs: akordu o jedné notě.

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
cs: Legatový oblouček začíná odtud.
    Později by měl být odpovídající konec legatového obloučku.

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
cs: Legatový oblouček končí zde.
    Předtím by měl být odpovídající začátek legatového obloučku.

en: This is tied to the following note or chord.
    The following note or chord should have the same pitch
cs: Tento je svázán s následující notou nebo akordem.
    Následující nota nebo akord by měly mít stejnou výšku tónu

en: This note begins a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
cs: Touto notou začíná crescendo. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Dynamika pro ovládání.

en: This note ends a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
cs: Touto notou končí crescendo. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Dynamika pro ovládání.

en: This note begins a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
cs: Touto notou začíná diminuendo. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Dynamika pro ovládání.

en: This note ends a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
cs: Touto notou končí diminuendo. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Dynamika pro ovládání.

en: This is an acciaccatura note
cs: Toto je nota acciaccatury (krátká appogiatura)

en: This is an appoggiatura note
cs: Toto je nota appogiatury (dlouhý příraz)

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
cs: Tato nota naznačuje rytmus - Použijte klávesnici MIDI pro přidání výšek tónů pomocí hraní.

en: A Chord Symbol "%s" is attached to this note.
cs: Značka pro akord "%s" je připojena k této notě.

en: A Bass Figure "%s" is attached to this note.
cs: Číslo basu "%s" je připojeno k této notě.

en: <b>Within the chord the cursor is on the note %s </b>
cs: <b>V akordu je ukazatel na notě %s </b>

en: Attached to this note:
cs: Připojeno k této notě:

en: This rhythm has extra notes added to it, delete them and use the foot-pedal or Alt key to enter chords with the MIDI controller.
cs: Tento rytmus má další noty k němu přidané. Smažte je a použijte nožní pedál nebo klávesu Alt pro zadání akordů ovladačem MIDI.

en: rest
cs: Pomlka

en: a rest.
cs: pomlce.

en: This rest has a slur start on it, use the Right Click  → Slurs menu to remove it
cs: Tato pomlka má začátek legatového obloučku na sobě. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Legatové obloučky pro jeho odstranění.

en: This rest has a slur end on it, use the Right Click → Slurs menu to remove it
cs: Tato pomlka má konec legatového obloučku na sobě. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Legatové obloučky pro jeho odstranění.

en: This rest has a tie starting on it, use the Right Click  → Tied Note to remove it
cs: Tato pomlka má začátek ligatury na sobě. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → nabídka Svázaná nota pro jeho odstranění.

en: This rest will not print, just act as a spacer.
cs: Tato pomlka se nebude tisknout. Působí pouze jako mezera.

en: This rest has the grace attribute set: these objects are usually inserted automatically to match real grace notes in other parts, this helps the music typesetter place the grace note correctly in the Print View.
cs: Tato pomlka má nastavenu vlastnost ozdobné noty: Tyto předměty jsou obvykle vloženy automaticky, aby odpovídaly skutečným ozdobným notám v jiných partech. Pomáhá to sazeči not umístit v pohledu na tisk notu ozdoby správně.

en: Attached to the chord:
cs: Připojeno k akordu:

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
cs: Toto %s začíná %d 𝅘𝅥 čtvrťových not do taktu a trvá %d 𝅘𝅥 čtvrťových not.

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
cs: Toto %s začíná %d 𝅘𝅥 čtvrťových not do taktu a trvá %d/%d 𝅘𝅥 čtvrťových not.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
cs: Toto %s začíná %d/%d 𝅘𝅥 čtvrťových not do taktu a trvá %d 𝅘𝅥 čtvrťových not.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
cs: Toto %s začíná %d/%d 𝅘𝅥 čtvrťových not do taktu a trvá %d/%d 𝅘𝅥 čtvrťových not.

note: type = _("start tuplet marker");
en:  a Start Tuplet object
    Meaning %d notes will take the time of %d notes
    until an End Tuplet object.
    See the Notes/Rests → Tuplets for control over how tuplets print
cs: předmět začátku nepravidelné rytmické skupiny
    Znamená, že %d not získá čas %d not
    až po předmět konce nepravidelné rytmické skupiny.
    Podívejte se na Noty/Pomlky → Nepravidelné rytmické skupiny pro ovládání tisku nepravidelných rytmických skupin

en: Attached to the Start Tuplet:
cs: Připojeno k začátku nepravidelné rytmické skupiny:

note: type = _("end tuplet marker");
en: an End Tuplet object
    Note: the Start Tuplet must be in the same measure.
cs: předmět konce nepravidelné rytmické skupiny
    Poznámka: začátek nepravidelné rytmické skupiny musí být v tomtéž taktu.

en: Attached to the End Tuplet:
cs: Připojeno ke konci nepravidelné rytmické skupiny:

note: type = _("clef change object");
en: a Clef Change object.
cs: předmět změny klíče.

en: Attached to the Clef Change:
cs: Připojeno ke změně klíče:

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
cs: Tato změna klíče je netisková. Ovlivní pouze zobrazení.

note: type = _("time signature change object");
en: a Time Signature Change object.
cs: předmět změny taktového označení.

en: Attached to the Time Signature Change:
cs: Připojeno ke změně taktového označení:

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
cs: Změna taktového označení by měla být prvním předmětem v taktu,
    ledaže byste se pokoušeli udělat něco neobvyklého

note: type = _("key signature change object");
en: a Key Signature Change object.
cs: předmět změny předznamenání.

en: Attached to the Key Signature Change:
cs: Připojeno ke změně předznamenání:

note: type = _("stem direction change object");
en: a Stem Direction Control Object. The notes after the cursor %s
cs: předmět ovládání směru nožičky, noty po ukazateli %s

en: will have stems downwards.
cs: bude mít nožičky dolů.

en: will have stems upwards.
cs: bude mít nožičky nahoru.

en: will have stems up or down as needed.
cs: bude mít nožičky nahoru nebo dolů, jak je potřeba.

en: 
    Attached to the Stemming Change:
cs: 
    Připojeno ke změně směrování nožiček:

en: a Denemo Directive: <span weight="bold">%s</span>
cs: příkaz Denemo: <span weight="bold">%s</span>

en: a Denemo Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>
cs: příkaz Denemo označen: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>

en: 
    The help for the command that created this directive is
    <big>"%s"</big>
cs: 
    Nápověda pro příkaz, který vytvořil tento příkaz je
    <big>"%s"</big>

en: 
    Not for some layouts
cs: 
    Ne pro některá rozvržení

en: 
    Only for some Layout(s)
cs: 
    Pouze pro některá rozvržení

en: The LilyPond text inserted is <tt>%s%s</tt>
cs: Vložený text LilyPondu je <tt>%s%s</tt>

en: This object does not affect the printed output (no LilyPond syntax is generated for the typesetter)
cs: Tento předmět neovlivní sazbu not (pro sazeč není vytvořena žádná skladba LilyPondu)

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS CONDITIONAL ON THE LAYOUT
    </span>
cs:   <span foreground="red"weight="bold">TENTO PŘÍKAZ JE PODMÍNĚNÝ NA ROZVRŽENÍ
    </span>

en: This Directive is at the end of the music
    You may need a closing double bar line -
    see Directives → Markings → Inserting Barlines
cs: Tento příkaz je na konci not
    Možná budete potřebovat uzavírající dvojitou čáru -
    Podívejte se na Příkazy → Značky → Vložení taktových čar

en: The cursor is on an unknown object type. Please report how this happened!
cs: Ukazatel je na neznámém typu předmětu. Nahlašte, prosím, jak k tomu došlo!

en: Playback timing: %d minutes %1.2f seconds
cs: Časování přehrávání: čas %d minut %1.2f sekund

en: <span font-desc="30">Warning</span>
cs: <span font-desc="30">Varování</span>

en: Clone %s
cs: Kopie %s

en: Palette Button Creation
cs: Vytvoření tlačítka palety

en: Give a (unique) name for the button
cs: Zadat (jedinečný) popisek pro tlačítko

en: Creates a cloned Denemo Directive
cs: Vytvořit kopii příkazu Denemo

en: Could not create a button of that name in that palette
cs: Nepodařilo se v té paletě vytvořit tlačítko s tímto názvem

en: Duplicate Directive
cs: Zdvojit příkaz

en: Give name identifying purpose of this duplicate
cs: Uveďte název pro rozpoznání účelu tohoto zdvojení

en: Transposed Version
cs: Transponovaná verze

en: The duplicate directive will appear at the end of the directives, so it will override the original. Use the Conditional button to choose which directive is active for an omission criterion or for specific layouts.
cs: Příkaz ke zdvojení se objeví na konci příkazů, takže přepíše původní. Pomocí tlačítka pro podmíněný vyberte, který příkaz je v činnosti pro hledisko vynechání nebo pro určité rozvržení.

en: To add or remove built-in attributes right click on the object in the display window
cs: Pro přidání nebo odstranění vestavěných vlastností klepnutí pravým tlačítkem myši na předmět v okně se zobrazením

en: You have custom score layout(s). Making this directive conditional will not affect them until you Reload Score-wide Settings in the Score Layout view.
cs: Máte vlastní rozvržení pro notový zápis(y). Udělání tohoto příkazu podmíněným je neovlivní, dokud znovu nenahrajete nastavení pro celý notový zápis v pohledu na rozvržení notového zápisu.

en: Omission Criterion:
cs: Hledisko vynechání:

en:  is set on this Directive
cs:  je nastaveno v tomto příkazu

en: Remove:
cs: Odstranit:

en:  from this Directive
cs:  z tohoto příkazu

en: Conditional
cs: Podmíněný

en: Run the Edit Script for
cs: Spustit upravovací skript

en: Execute command:
cs: Provést příkaz:

en: Re-run the command to edit the Denemo Directive
cs: Spustit znovu příkaz pro upravení příkazu Denemo

note: gtk_widget_override_color (inner_box, GTK_STATE_FLAG_NORMAL, &color);
en: Delete
cs: Smazat

en: Next ➡
cs: Další ➡

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Create Button for Command
cs: Vytvořit tlačítko pro příkaz

en: Make a palette button for running the command that created this attribute.
cs: Udělat tlačítko palety pro spuštění příkazu, který vytvořil tuto vlastnost.

en: Make a palette button for installing this attribute elsewhere.
cs: Udělat tlačítko palety pro instalaci této vlastnosti jinde.

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Examine/Edit this directive at a low-level
cs: Prozkoumat/Upravit tento příkaz nízkoúrovňově

en: Built-in Chord Attributes
cs: Vestavěné vlastnosti akordu

en: Remove slur start
cs: Odstranit začátek legatového obloučku

en: Remove slur end
cs: Odstranit konec legatového obloučku

en: Remove tie
cs: Odstranit ligaturu

en: Remove Start cresc. marking
cs: Odstranit značku pro začátek crescenda

en: Remove End cresc. marking
cs: Odstranit značku pro konec crescenda

en: Remove Start dim. marking
cs: Odstranit značku pro začátek decrescenda

en: Remove End dim. marking
cs: Odstranit značku pro konec decrescenda

en: Un-grace the note
cs: Zrušit ozdobu noty

en: Denemo Object Editor
cs: Editor předmětů Denemo

en: Close
cs: Zavřít

en: ⬅ Previous Object
cs: ⬅ Předchozí předmět

en: Next note in chord
cs: Další nota v akordu

en: Alternate note
cs: Střídat notu

en: Next Object ➡
cs: Další předmět ➡

en: Attached to the rest:
cs: Připojeno k pomlce:

note: only one note
en: Edit the note
cs: Upravit notu

en: Attached to Note %s
cs: Připojeno k notě %s

en: Nothing attached to Note %s
cs: Nic není připojeno k notě %s

en: Assign Pitch to Rhythm
cs: Přidělit výšku tónu k rytmu

en: Edit Chord Symbol
cs: Upravit značku akordu

en: Edit Bass Figure
cs: Upravit číslo basu

note: type = _("start tuplet marker");
en: Alter Tuplet Type
cs: Přidat typ nepravidelné rytmické skupiny

en: Attached to the tuplet start:
cs: Připojeno k začátku nepravidelné rytmické skupiny:

en: Attached to the tuplet end:
cs: Připojeno ke konci nepravidelné rytmické skupiny:

en: Attached to the clef change object:
cs: Připojeno k předmětu změny klíče:

en: Transform to printing clef
cs: Přeměnit na tiskový klíč

en: Attached to the time signature change object:
cs: Připojeno k předmětu změny taktového označení:

en: Attached to the key signature change object:
cs: Připojeno k předmětu změny předznamenání:

en: Attached to the stemming change object:
cs: Připojeno k předmětu změny směrování nožiček:

en: Standalone Denemo Directive:
cs: Samostatný příkaz Denemo:

en: Make a palette button for running the command that created/inserted this object.
cs: Udělat tlačítko palety pro spuštění příkazu, který vytvořil/vložil tento předmět.

en: Make a palette button for inserting a clone of this object elsewhere.
cs: Udělat tlačítko palety pro vložení kopie tohoto předmětu jinde.

en: Score
cs: Notový zápis

en: Movement
cs: Věta

en: Score Header
cs: Hlavička notového zápisu

en: Paper
cs: Papír

en: Movement Header
cs: Záhlaví věty

en: Movement Layout
cs: Rozvržení věty

en: Key Signature
cs: Předznamenání

en: Time Signature
cs: Taktové označení

en: Clef
cs: Klíč

en: Staff
cs: Notová osnova

en: Voice
cs: Hlas

en: Directives
cs: Příkazy

en: %sDenemo %s Directive tagged: %s %c%s%c
cs: Příkaz %sDenemo %s označen: %s %c%s%c

en: (Conditional)
cs: (Podmíněný)

en: %sDenemo %s Directive: %s %c%s%c
cs: Příkaz %sDenemo %s: %s %c%s%c

en: Create Duplicate
cs: Vytvořit kopii

en: Duplicate this directive with a new name. Usually only makes sense when the two directives are conditional - different omission criteria or different layouts.
cs: Zdvojit tento příkaz s novým názvem. Obyčejně dává smysl, když jsou dva příkazy podmíněné - odlišné hledisko vynechání nebo jiné rozvržení.

en: Open Command Center
cs: Otevřít správce příkazů

en: Opens the Command Center on this command. Here you can find the location of the command in the menu system, set shortcuts etc.
cs: Otevře po tomto příkazu správce příkazů. Zde můžete najít umístění příkazu v systému nabídky, nastavit klávesové zkratky atd.

en: Make a palette button for installing a clone of this attribute elsewhere.
cs: Udělat tlačítko palety pro instalaci kopie této vlastnosti jinde.

en: Score and Movement Properties Editor
cs: Editor vlastností notového zápisu a věty

en: Score Properties
cs: Vlastnosti notového zápisu

en: Edit Built-in Score Properties
cs: Upravit vestavěné vlastnosti notové osnovy

en: Movement
cs: Věta

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: ⬅ Previous Movement
cs: ⬅ Předchozí věta

en: Next Movement ➡
cs: Další věta ➡

en: The clef here only affects the display as this voice is typeset on the staff above.
    Normally you will want it set the same as the staff the notes will appear on.
    Dismiss this warning and make any needed changes via the popup dialog coming next.
cs: Klíč zde ovlivní pouze zobrazení, jelikož je tento hlas vysázen v osnově nad.
    Obyčejně to budete chtít nastavit stejně jako osnovu, na níž se noty objeví.
    Opustit toto varování a udělat všechny nutné změny přes vyskakovací dialog, který přijde jako další.

en: This voice should have the same key signature as the staff it appears on. Use the key signature menu commands to correct it if needed.
cs: Tento hlas by měl mít stejné předznamenání, jako má osnova, na níž se noty objeví. Použijte příkazy v nabídce pro předznamenání k jeho opravě, je-li to potřeba.

en: Change the keysignature by clicking on it, or via the Key Signatures menu (after closing this editor).
cs: Změňte předznamenání klepnutím na něj nebo přes nabídku pro předznamenání (po zavření tohoto editoru).

en: This voice should have the same time signature as the staff it appears on. Use the time signature menu commands to correct it if needed.
cs: Tento hlas by měl mít stejné taktové označení, jako má osnova, na níž se noty objeví. Použijte příkazy v nabídce pro předznamenání k jeho opravě, je-li to potřeba.

en: Staff and Voice Properties Editor
cs: Editor vlastností notové osnovy a hlasu

en: Staff Properties
cs: Vlastnosti notové osnovy

en: Staff Above
cs: Notová osnova nad

en: Staff Below
cs: Notová osnova pod

en: <b>This voice will be typeset on the staff above</b>
cs: <b>Tento hlas bude vysázen v osnově nahoře.</b>

en: Edit Built-in Staff Properties
cs: Upravit vestavěné vlastnosti notové osnovy

en: Clef:
cs: Klíč:

en: Time: %d/%d
cs: Taktové označení: %d/%d

en: Key: %s
cs: Předznamenání: %s

en: Voice Properties
cs: Vlastnosti pro hlas

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
cs: Toto je nynější věta číslo %d.
    Klepněte na jiné tlačítko pro změnu věty

en: Click to switch to movement number %d
cs: Klepněte pro přepnutí věty číslo %d

en: This is the only movement
cs: Toto je jediná věta

en: Delete it and start over?
cs: Smazat ji a začít od začátku?

en: This is movement #%d
cs: Toto je věta #%d

en: Delete entire movement?
cs: Smazat celou větu?

en: No such movement
cs: Věta nenalezena

en: No such voice
cs: Hlas nenalezen

en: No such measure
cs: Takt nenalezen

en: This is the last movement
cs: Toto je poslední věta

en: This is the first movement
cs: Toto je první věta

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
cs: Tlačítkový pruh, který může být zaplněn názvy vět a jinými tlačítky vytvořenými uživatelem.
    Obecně tlačítko můžete název nebo hodnotu upravovat klepnutím na tlačítko, nebo spuštěním činnosti svázané s tlačítkem

en: LilyPond text editor
cs: Textový editor pro LilyPond

en: Default Score Layout
cs: Výchozí rozvržení notového zápisu

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
cs: Toto tlačítko je na změnění samotného notového zápisu. Neovlivní toto vlastní rozvržení

en: New Score Layout
cs: Nové rozvržení notového zápisu

en: Give a name for this new score layout
cs: Zadejte název pro toto nové rozvržení notového zápisu

en: Custom Layout
cs: Vlastní rozvržení

en: Customize Layout
cs: Přizpůsobit rozvržení

en: Replace Standard Layout?
cs: Nahradit standardní rozvržení?

en: This layout will be used in place of the standard one, unless you delete it.
    Any new staffs added to the score will not appear in it unless you edit it.
cs: Toto rozvržení se bude používat na místě standardního, dokud je nesmažete.
    Žádná nová notová osnova přidaná do notového zápisu se v něm neobjeví, dokud je neupravíte.

en: Actions for this Layout
cs: Činnosti pro toto rozvržení

en: Typeset
cs: Sazba

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
cs: Sázejte notový zápis pomocí tohoto rozvržení pro určení, které věty, party, názvy, zalomení stran atd. se mají použít

en: Edit LilyPond Text of Layout
cs: Upravit text LilyPondu rozvržení

en: Opens the LilyPond window for further editing.
cs: Otevře okno s Lilypondem pro další úpravy.

en: Duplicate
cs: Zdvojit

en: Create a duplicate of this layout.
cs: Vytvořit kopii tohoto rozvržení

en: Convert to LilyPond Text
cs: Převést na text Lilypond

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
cs: Převede toto rozvržení na text Lilypond pro další úpravy.

en: Discard this customized score layout.
cs: Zahodit vlastní rozvržení notového zápisu.

en: Create Default Score Layout
cs: Vytvořit výchozí rozvržení notového zápisu

en: Creates the Default Score Layout
cs: Vytvoří výchozí rozvržení notového zápisu

en: Append Current Movement
cs: Připojit nynější větu

en: Appends the current movement at the end of this layout. Select the movement you wish to append to the layout in the Denemo Display first. The same movement can be placed multiple times in the layout, with individual edits as needed.
cs: Připojí nynější větu na konec tohoto rozvržení. Nejprve vyberte větu, kterou si přejete připojit k rozvržení v zobrazení not v Denemu. Tutéž větu lze v rozvržení umístit vícekrát, s jednotlivými úpravami dle potřeby.

en: Re-order Movement
cs: Přeuspořádat větu

en: Moves the first expanded movement in this layout to the end.
    This does not alter the score, just this layout. To re-order the actual movements of the score see the Movements menu.
cs: Přesune první rozbalenou větu v tomto rozvržení na konec.
    Tímto se nezmění notový zápis, pouze jeho rozvržení. Na přeuspořádání skutečných vět notového zápisu se podívejte do nabídky Věty.

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
cs: Přepočítat toto rozvržení kvůli začlenění změn udělaných ve stavbě notového zápisu.

en: Customize
cs: Upravit

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
cs: Vytvořit rozvržení z tohoto standardního rozvržení, které pak můžete upravovat.

en: Discard this standard score layout.
cs: Zahodit toto standardní rozvržení notového zápisu.

en: The music for this staff has been replaced by the music from the current staff, i.e. staff where the cursor is, Movement %d, Staff %d.
cs: Noty pro tuto osnovy byly nahrazeny notami z nynější osnovy, to jest osnovy, kde je ukazatel. Věta %d, osnova %d.

en: Edit
cs: Úpravy

en: Edit the voice directives for this layout
cs: Upravit příkazy pro hlas pro toto rozvržení

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
cs: Smazat tento hlas z rozvržení  notového zápisu
    Všimněte si, že pokud je to první hlas, klíč, předznamenání a taktové označení budou smazány také

en: Initial Signatures
cs: Taktová označení na začátku

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
cs: Klepnout sem pro zobrazení a úpravu klíče, předznamenání a taktového označení této osnovy

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
cs: Upravit vymezení klíče v LilyPondu. Úprava ovlivní jen toto rozvržení.

en: Key
cs: Předznamenání

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
cs: Upravit vymezení předznamenání v LilyPondu. Úprava ovlivní jen toto rozvržení.

en: Time
cs: Druh taktu

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
cs: Upravit vymezení taktového označení v LilyPondu. Úprava ovlivní jen toto rozvržení.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
cs: Klíč, předznamenání a taktové označení připojené k jiným hlasům jsou přehlíženy, jen hlavní má účinek

en: Music for
cs: Noty pro

en: Click here to move the Denemo cursor to the start of this music.
    The actual notes live here. You can only edit these in the main Denemo display.
    However you can place conditional directives that are to be used only when using this layout. For example page breaks just for this layout can be placed at points in the music.
cs: Klepněte sem pro přesunutí ukazatele Denema na začátek těchto not.
    Skutečné noty jsou zde. Můžete je upravovat jen v hlavním zobrazení Denema.
    Můžete však umísťovat podmíněné příkazy, které se mají použít jen, když se používá toto rozvržení. Například zalomení stran pouze pro toto rozvržení lze umístit na bodech v notách.

en: Substitute
cs: Nahradit

en: Substitute the music of this staff/voice with the music of the current staff/voice.
    You can click the "Music for ..." button to move the cursor in the Denemo Display onto the staff/voice whose music you want to use before clicking this button to substitute the music. The editing affects only this layout.
cs: Nahradit noty této osnovy/hlasu notami nynější osnovy/hlasu.
    Můžete klepnout na tlačítko Noty pro... pro přesunutí ukazatele v zobrazení Denema na noty osnovy/hlasu, jež chcete použít, předtím než na toto tlačítko klepnete pro nahrazení not. Úprava ovlivní pouze toto rozvržení.

en: Drop this lyric part from the score layout
cs: Smazat tento kousek textu písně z rozvržení notového zápisu

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
cs: Přesunout tento kousek textu písně nad osnovu pro toto rozvržení notového zápisu

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
cs: Přesunout tento kousek textu písně pod osnovu pro toto rozvržení notového zápisu

en: Edit LilyPond
cs: Upravit LilyPond

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
cs: Toto upravit pomocí skladby LilyPondu.
    Úprava se použije jen na toto rozvržení notového zápisu.

en: Edit this element for this layout
cs: Upravit tento prvek pro toto rozvržení

en: Move this element upwards for this score layout
cs: Posunout tento prvek nahoru pro toto rozvržení notového zápisu

en: Move this element downwards for this score layout
cs: Posunout tento prvek dolů pro toto rozvržení notového zápisu

en: Remove this element from this layout
cs: Smazat tento prvek z tohoto rozvržení notového zápisu

en: Page Break
cs: Zalomení strany

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
cs: Toto vynutí novou stranu, což je užitečné pro vyhnutí se otočení stran

en: Blank Page
cs: Prázdna strana

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
cs: Toto vytiskne stranu ponechanou záměrně prázdnou, což je užitečné pro vyhnutí se otočení stran

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
cs: Toto vás nechá vložit vaše vlastní názvy atd. pouze pro toto rozvržení.
    Pro názvy knih použijte \titledPiece \markup "myname"
    Jednoduché názvy nejsou umístěny zde, ale objevují se v bloku záhlaví  na konci věty.
    Na jiná možná užití se podívejte do příručky k LilyPondu.

en: Create Page Break
cs: Vytvořit zalomení strany

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
cs: Toto vloží zalomení strany, což je užitečné pro vyhnutí se otočení stran
    Přesuňte je, jakmile bude vytvořeno, před název (pomocí šipky nahoru)!

en: Create Blank Page
cs: Vytvořit prázdnou stranu

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
cs: Toto vloží stranu ponechanou záměrně prázdnou, což je užitečné pro vyhnutí seotočení stran, když se tiskne na obě strany papíru

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
cs: Toto vytvoří poznámku LilyPond, již pak můžete upravit pro dodání názvů atd. pro tuto větu, která se použije pouze na toto rozvržení.

en: Movement Titles, Page Breaks etc
cs: Názvy vět, zalomení stran atd.

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
cs: Zde jsou nastavení pro názvy vět, zalomení stran před větami atd.

en: Create Titles for Movement
cs: Vytvořit název pro větu

en: Set book titles for this movement in the score
cs: Nastavit názvy knih pro tuto větu v notovém zápisu

en: Create for Custom Layout
cs: Vytvořit pro vlastní rozvržení

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
cs: Vytvořit zalomení stran, prázdné strany atd. pro toto rozvržení

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
cs: Tato složená závorka dohromady spojuje několik osnov - můžete ji pro vlastní rozvržení smazat.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
cs: Odstranit tuto složenou závorku z těchto osnov pro vlastní rozvržení.

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
cs: Toto v notovém zápisu Denema ukáže klíč - skutečný vytištěný klíč může být změněn k němu připojeným  příkazem.
    Klíč můžete upravit pro vlastní rozvržení - udělejte to na prvním hlase v osnově.

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
cs: Přesunout tuto notovou osnovu (se všemi jejími hlasy) nad předcházející osnovu

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
cs: Přesunout tuto notovou osnovu (se všemi jejími hlasy) za následující osnovu.

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
cs: Odstranit tuto notovou osnovu (se všemi jejími hlasy) pro vlastní rozvržení.

note: the reason these are outside the staff frame is it makes them appear above the staff
en: Chord Symbols
cs: Značky akordů

en: Staff Start
cs: Začátek notové osnovy

en: Staff %d Start
cs: Začátek %d notové osnovy

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
cs: Klepněte kvůli nabídce k umístění ukazatele Denema na tuto osnovu
    nebo pro změnu této osnovy na vlastní rozvržení

en: Move Denemo Cursor to this staff
cs: Posune ukazatel Denema k této notové osnově

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
cs: Toto posune ukazatel Denema na začátek této osnovy v této větě

en: Edit Staff Opening Syntax
cs: Upravit úvodní skladbu notové osnovy

en: Edit the syntax creating this staff to customize this layout
    Take care only alter the obvious bits, such as instrument name etc
    Injudicious deletion of the LilyPond typesetting characters {<<# etc can make the layout unreadable by the LilyPond typesetter. Just delete the layout if you get stuck.
cs: Upravte skladbu tvořící tuto osnovu, abyste si přizpůsobili toto rozvržení.
    Starejte se jen o zřejmé části, jako je název nástroje atd.
    Neuvážené smazání znaků sazby LilyPondu {<<# atd. může vést k tomu, že je rozvržení pro sazeče LilyPondu. Rozvržení smažte jen tehdy, když se nebudete moci posunout dál.

en: Set Staff Group Start/End
cs: Nastavit začátek/konec skupiny osnov

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
cs: Zde lze nastavit závorky { a [ spojující osnovy dohromady. nastavte začátek na jednu osnovu, a konec na jinou.
    Tady jde o úpravu notového zápisu, nikoli jen o přizpůsobení rozvržení.
    Jakmile provedete změny, obnovte pohled na rozvržení (viz tlačítko Volby tohoto rozvržení nahoře).

en: Voices
cs: Hlasy

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
cs: Toto drží hlas(y) osnovy - zde jsou klíč, taktové označení, předznamenání a noty

en: Staff End
cs: Konec notové osnovy

en: Staff %d End
cs: Konec %d notové osnovy

note: things like transpose whole score etc
en: The Staff
cs: Osnova

en: The Staffs
cs: Osnovy

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
cs: Toto drží osnovy dole, jež jsou hlasy s hudbou.

en: Append Current Staff
cs: Připojit nynější  osnovu

en: Appends the current staff (the one where the cursor is in the Denemo Display) to this layout. The same staff can be placed at multiple positions in the layout with individual edits in each.
cs: Připojí nynější osnovu (tu, na níž je v zobrazení not v Denemu ukazatel) do tohoto rozvržení. Tutéž osnovu lze umístit v rozvržení na více místech, v každé s jednotlivými úpravami.

en: Movement %d
cs: Věta %d

en: paper size
cs: Velikost papíru

en: Global staff size
cs: Celkovou velikost osnovy

en: Paper Block
cs: Blok papíru

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
cs: Nastavení pro celý notový zápis: zahrnuje celkovou velikost osnovy, velikost papíru atd.

en: the paper block contents
cs: Obsah bloku papíru

en: Score Titles
cs: Názvy notového zápisu

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
cs: Názvy, nastavení rozvržení, nastavení atd. pro celý notový zápis.
    Zahrnuje hlavní název, skladatele, datum, nástroje, heslo (motto)

en: Default tagline
cs: Výchozí heslo

en: Score Directives
cs: Příkazy pro notový zápis

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
cs: Obsahuje odsazení před prvním taktem. Soubory include LilyPondu atd.

en: Score-wide Settings.
cs: Nastavení pro celý notový zápis.

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
cs: Nastavení názvu notového zápisu, záhlaví a zápatí pro toto rozvržení

note: having buttons that affect the score itself is confusing
en: Create Book Titles
cs: Vytvořit názvy knih

en: Set book titles for the score
cs: Nastavit názvy knih v notovém zápisu

en: Reload Score-Wide Settings
cs: Nahrát nastavení pro celý notový zápis znovu

en: Reload the score wide settings for this layout from the current values in the score.
    Do this if you have made changes to the score titles etc which you wish to be used for this layout.
cs: Nahrát znovu nastavení pro celý notový zápis pro toto rozvržení z nynějších hodnot v notovém zápisu.
    Udělejte, pokud jste v notovém zápisu provedli změny názvů atd., u nichž si přejete jejich použití v tomto rozvržení.

note: if(sb)g_print ("Typesetting for id = %d\n\n\n\n", sb->id); else g_print ("No score layout\n\n");
en: <b>Movement %d</b>
cs: <b>Věta %d</b>

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
cs: Toto zahrnuje rozvržení věty - název věty a noty

en: Remove this movement from the score layout
cs: Odstranit tuto větu z rozvržení notového zápisu

en: Header block
cs: Blok záhlaví

en: Layout block
cs: Blok rozvržení

en: Movement Block
cs: Blok věty

en: Movement Epilog
cs: Závěr věty

en: The currently expanded movement is already at the end
cs: Nyní rozbalená osnova je již na konci

en: No movement is expanded - don't know which movement to move
cs: Není rozbalena žádná věta - neví se, kterou větu posunout.

en: Full Score
cs: Celý notový zápis

en: This is a score layout - the buttons mostly customize the layout
    You can have several layouts and use them to print different versions of your score.
    Once customized e.g. by adding page breaks, deleting certain parts etc the layout will be saved with your score and can be used for printing from even though you may have made corrections to the music.
    Standard layouts are created by invoking the standard print commands - print, print part, print movement etc.
    These standard layouts provide a convenient starting point for your customized layouts.<b>Note 1</b>Custom layouts are not saved for further graphical editing, only the typesetting commands are saved, so, unless you are familiar with LilyPond do all your work on the layout in one session.<b>Note 2</b>The first comment in the LilyPond text of the layout holds the name of the layout. If you change it any conditional directives that are for the layout will need refreshing
cs: Toto je rozvržení notového zápisu - tlačítka většinou přizpůsobují rozvržení.
    Ostatními tlačítky se rozvržení přizpůsobuje.
    Můžete mít několik rozvržení a použít je na tisk různých verzí vašeho notového zápisu.
    Jakmile je rozvržení přizpůsobeno, např. přidáním zalomení stran, smazáním určitých partů atd., rozvržení je uloženo společně s vaším notovým zápisem a lze je použít pro tisk, přestože snad byste udělali v notách opravy.
    Standardní rozvržení jsou vytvořena zavoláním běžných tiskových příkazů - pro tisk, tisk partu, tisk věty atd.
    Tato běžná rozvržení poskytují pohodlný výchozí bod pro vaše vlastní rozvržení. <b>Poznámka 1:</b>Vlastní rozvržení nejsou uložena pro další obrazové upravování, ukládají se jen příkazy pro sazbu not, takže, dokud nejste dobře obeznámení s LilyPondem, dělejte všechnu práci na rozvržení v jednom sezení.<b>Poznámka 2:</b>První poznámka v LilyPondu drží text rozvržení, drží název rozvržení. Pokud ji změníte, všechny podmíněné příkazy, co jsou pro rozvržení, bude potřeba obnovit

en: The LilyPond text for this layout can be edited in the LilyPond view window.
    You can safely delete this layout if you no longer need it
    (for example if you have made structural changes to the score
    not reflected in this layout).
cs: Text LilyPondu pro toto rozvržení je možné upravit v okně s pohledem na LilyPond.
    Toto rozvržení můžete bezpečně smazat, pokud je nadále nepotřebujete
    (například když jste provedl stavební změny v notovém zápisu, které
    se neodráží v tomto rozvržení.

en: This is a customized layout, which has been transformed into instructions for the LilyPond music typesetter.
    This is the form in which customized layouts are stored in a Denemo score on disk - the graphical interface is no longer available. You can, however still edit the layout with care (and some understanding of LilyPond).
    Use the View → LilyPond window to do this.
    Otherwise you can delete it and create a new one from a standard layout.
cs: Toto je přizpůsobené rozvržení, jež bylo přeměněno na příkazy pro sazeče not LilyPondu.
    Toto je podoba, v níž jsou přizpůsobená rozvržení uložena v notovém zápisu Denema na disku - obrazové rozhraní není nadále dostupné. Rozvržení však můžete pořád ještě opatrně upravovat (s určitou znalostí LilyPondu).
    Použijte na to okno Pohled → LilyPond.
    Jinak je můžete smazat a vytvořit nové ze standardního rozvržení.

en: Custom Scoreblock
cs: Vlastní blok notového zápisu

en: Typesets this layout
cs: Vysází toto rozvržení

en: Clefs differ
cs: Klíče se liší

en: Time Signatures differ
cs: Taktová označení se liší

en: Key Signatures differ
cs: Předznamenání se liší

en: Part 1
cs: Part

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
cs: Bude potřeba, abyste změnil/smazal odpovídající osnovu. Pokračovat?

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
cs: Smazaná osnova má prostředí začátku/konce. Pokud stále ještě máte osnovu s odpovídajícím prostředím pro začátek/konec
     měl byste ji nyní odstranit (nebo její prostředí).
    Podívejte se na Osnova → Vlastnosti → Prostředí
    Pokud prostředí nebudou odpovídat, nebudete moci tisknout.

note: ******* built-in commands
en: Selection Cursor Left
cs: Výběr, ukazatel doleva

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
cs: Posune ukazatel o jeden předmět doleva, změnivše výběr, je-li jaký

en: Move Cursor Left
cs: Posunout ukazatel doleva

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
cs: Posune ukazatel o jeden předmět doleva, beze změny výběru

en: Cursor Down
cs: Ukazatel dolů

en: Moves the cursor one scale step down
cs: Posune ukazatel o jeden krok na stupnici dolů

en: Cursor Up
cs: Ukazatel nahoru

en: Moves the cursor one scale step up
cs: Posune ukazatel o jeden krok na stupnici nahoru

en: Selection Cursor Right
cs: Výběr, ukazatel doprava

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
cs: Posune ukazatel o jeden předmět doprava, změnivše výběr, je-li jaký

en: Move Cursor Right
cs: Posunout ukazatel doprava

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
cs: Posune ukazatel o jeden předmět doprava, beze změny výběru

en: To Mark
cs: Ke značce

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
cs: Posune ukazatel ke značce, beze změny výběru

en: Swap Ends of Selection
cs: Vyměnit konce výběru

en: Swaps the active end of the selection
cs: Vymění činný konec výběru

en: To Selection Start
cs: Na začátek výběru

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
cs: Posune ukazatel k prvnímu předmětu ve výběru, beze změny výběru. Vrátí #f, pokud není nic vybráno

en: Push Position
cs: Strčit polohu

en: Pushes the current cursor position onto a stack
cs: Strčí nynější polohu ukazatele do zásobníku

en: Pop Position
cs: Hodit polohu

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
cs: Hodí polohu ze zásobníku poloh ukazovátek

en: Pop and Push Position
cs: Strčit a hodit polohu

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
cs: Šoupne polohu ze zásobníku poloh ukazatelů, hodí nynější polohu, pak posune ukazatel na hozenou polohu

en: Hide/Show Menus
cs: Ukázat/Skrýt nabídky

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
cs: Skryje/Ukáže nabídky, tabulky atd. Ty ukázané jsou ty, které jsou zaškrtnuty v nabídce pro pohled.

en: Selection Staff Up
cs: Výběr k osnově nahoru

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
cs: Přesune ukazatel na notovou osnovu výše, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Selection Staff Down
cs: Výběr k osnově dolů

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
cs: Přesune ukazatel na notovou osnovu níže, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Move to Staff Up
cs: Přesunout na osnovu nahoře

en: Moves the cursor to the staff above without altering selection. On the top staff it adds space above the staffs.
cs: Přesune ukazatel na notovou osnovu výše, beze změny výběru. U horní osnovy přidá mezeru nad osnovami.

en: Move to Staff Down
cs: Přesunout na osnovu dole

en: Moves the cursor to the staff below without altering selection
cs: Přesune ukazatel na notovou osnovu níže, beze změny výběru

en: Measure Left
cs: Takt doleva

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
cs: Přesune ukazatel k prvnímu předmětu v dalším taktu, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Measure Right
cs: Takt doprava

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
cs: Přesune ukazatel k prvnímu předmětu v předchozím taktu, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Move to Measure Left
cs: Přesunout na takt vlevo

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
cs: Přesune ukazatel k prvnímu předmětu v dalším taktu ponechávaje výběr, je-li jaký, nezměněný

en: Move to Measure Right
cs: Přesunout na takt vpravo

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure leaving selection, if any, unchanged
cs: Přesune ukazatel k prvnímu předmětu v předchozím taktu ponechávaje výběr, je-li jaký, nezměněný

en: Change/Append A
cs: Změnit/Přidat notu A

en: Changes the note the cursor is on to the note A.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu A.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append B
cs: Změnit/Přidat notu H

en: Changes the note the cursor is on to the note B.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu B.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append C
cs: Změnit/Přidat C

en: Changes the note the cursor is on to the note C.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu C.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append D
cs: Změnit/Přidat D

en: Changes the note the cursor is on to the note D.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu D.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append E
cs: Změnit/Přidat notu E

en: Changes the note the cursor is on to the note E.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu E.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append F
cs: Změnit/Přidat notu F

en: Changes the note the cursor is on to the note F.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu F.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Change/Append G
cs: Změnit/Přidat notu G

en: Changes the note the cursor is on to the note G.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu G.
    Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Octave Up
cs: O oktávu nahoru

en: Changes the note at the cursor to an octave higher
cs: Změní notu v poloze ukazatele o oktávu výš

en: Octave Down
cs: O oktávu dolů

en: Changes the note at the cursor to an octave lower
cs: Změní notu v poloze ukazatele o oktávu níž

en: WholeNote
cs: Celá nota

en: Insert 𝅝
cs: Vložit 𝅝

en: HalfNote
cs: Půlová nota

en: Insert 𝅗𝅥
cs: Vložit 𝅗𝅥

en: QuarterNote
cs: Čtvrťová nota

en: Insert 𝅘𝅥
cs: Vložit 𝅘𝅥

en: EighthNote
cs: Osminová nota

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
cs: Vložit 𝅘𝅥𝅮

en: SixteenthNote
cs: Šestnáctinová nota

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
cs: Vložit 𝅘𝅥𝅯

en: ThirtysecondNote
cs: Dvaatřicetinová nota

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
cs: Vložit 𝅘𝅥𝅰

en: SixtyfourthNote
cs: Čtyřiašedesátinová nota

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
cs: Vložit 𝅘𝅥𝅱

en: OneHundredTwentyEighthNote
cs: Stodvacetiosminová nota

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
cs: Vložit 𝅘𝅥𝅲

en: TwoHundredFiftySixthNote
cs: Dvěstěpadesátišestinová nota

en: Insert 𝅥
cs: Vložit 𝅥

en: Insert a 𝄻
cs: Vložit 𝄻

en: Insert 𝄻 rest
cs: Vložit 𝄻 pomlku

en: Insert a 𝄼
cs: Vložit 𝄼

en: Insert 𝄼 rest
cs: Vložit 𝄼 pomlku

en: Insert a 𝄽
cs: Vložit 𝄽

en: Insert 𝄽 rest
cs: Vložit 𝄽 pomlku

en: Insert a 𝄾
cs: Vložit 𝄾

en: Insert 𝄾 rest
cs: Vložit 𝄾 pomlku

en: Insert a 𝄿
cs: Vložit 𝄿

en: Insert 𝄿 rest
cs: Vložit 𝄿 pomlku

en: Insert a 𝅀
cs: Vložit 𝅀

en: Insert 𝅀 rest
cs: Vložit 𝅀 pomlku

en: Insert a 𝅁
cs: Vložit 𝅁

en: Insert 𝅁 rest
cs: Vložit 𝅁 pomlku

en: Insert a 𝄻 Spacer
cs: Vložit 𝄻 mezeru

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
cs: Vložit netiskovou 𝄻 pomlku

en: Insert a 𝄼 Spacer
cs: Vložit 𝄼 mezeru

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
cs: Vložit netiskovou 𝄼 pomlku

en: Insert a 𝄽 Spacer
cs: Vložit 𝄽 mezeru

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
cs: Vložit netiskovou 𝄽 pomlku

en: Insert a 𝄾 Spacer
cs: Vložit 𝄾 mezeru

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
cs: Vložit netiskovou 𝄾 pomlku

en: Insert a 𝄿 Spacer
cs: Vložit 𝄿 mezeru

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
cs: Vložit netiskovou 𝄿 pomlku

en: Insert a 𝅀 Spacer
cs: Vložit 𝅀 mezeru

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
cs: Vložit netiskovou 𝅀 pomlku

en: Insert a 𝅁 Spacer
cs: Vložit 𝅁 mezeru

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
cs: Vložit netiskovou 𝅁 pomlku

en: Insert a 𝅂 Spacer
cs: Vložit 𝅂 mezeru

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
cs: Vložit netiskovou 𝅂 pomlku

en: Insert a 𝅃 Spacer
cs: Vložit 𝅃 mezeru

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
cs: Vložit netiskovou 𝅃 pomlku

en: Insert Duplet
cs: Vložit duolu

en: No Tooltip yet
cs: Ještě žádnou nástrojovou radu

en: Insert Triplet
cs: Vložit triolu

en: Inserts a Start Triplet object and an End Tuplet object and places the cursor between these two
cs: Vloží předmět začátku trioly a předmět konce trioly a umístí ukazatel mezi ně

en: Start Triplet
cs: Začít triolu

en: Inserts an Start Triplet object, which makes the notes following take 2/3 of their written duration. Later in this measure there should be an End Tuplet object.
cs: Vloží předmět začátku trioly, což povede k tomu, že noty, jež za ním následují, dostanou 2/3 jejich psané doby trvání. Později v tomto taktu by měl být předmět konce trioly.

en: End Tuplet
cs: Skončit nepravidelnou rytmickou skupinu

en: Inserts an End Tuplet object, which terminates a tuplet started earlier in this measure.
cs: Vloží předmět konce nepravidelné rytmické skupiny, který ukončí rytmickou notovou skupinu, která začala dříve v tomto taktu.

en: Insert Quadruplet
cs: Vložit kvartolu

en: Insert Quintuplet
cs: Vložit kvintolu

en: Insert Sextuplet
cs: Vložit sextolu

en: Insert Septuplet
cs: Vložit septolu

en: Add note
cs: Přidat notu

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
cs: Přidá notu k současnému akordu
    Poloha ukazatele určuje, která nota se vloží

en: Remove note
cs: Odstranit notu

en: Remove a note from the current chord, based on the cursor position
cs: Odstraní notu ze současného akordu na základě polohy ukazatele

en: Sharpen
cs: Zvýšit o půltón

en: Sharpen the note at the cursor
cs: Zvýší o půltón notu na ukazateli

en: Flatten
cs: Snížit o půltón

en: Flatten the note at the cursor
cs: Sníží o půltón notu na ukazateli

en: Sharpen Next Note
cs: Zvýšit další notu o půltón

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
cs: Zvýší další zadanou notu o půltón. Stavový řádek ukazuje nynější stav.

en: Flatten Next Note
cs: Snížit další notu o půltón

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
cs: Sníží další zadanou notu o půltón. Stavový řádek ukazuje nynější stav.

en: StemUp
cs: Nožičku nahoru

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
cs: Změní předmět s neutrálním směřováním nožičky na předmět s nožičkou nahoru.

en: StemDown
cs: Nožičku dolů

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
cs: Změní předmět s neutrálním směřováním nožičky na předmět s nožičkou dolů.

en: Add Dot
cs: Přidat tečku

en: Lengthen the chord, note or rest at the cursor by dotting it.
cs: Prodlouží akord, notu nebo pomlku v poloze ukazatele tím, že přidá tečku.

en: Remove Dot
cs: Odstranit tečku

en: Reduce the dotting of the chord note or rest at the cursor.
cs: Zkrátí akord, notu nebo pomlku v poloze ukazatele tím, že odstraní tečku.

en: Tied note
cs: Svázaná nota

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
cs: Vloží kopii nynější noty, svázáno. Změní délku současné noty

en: Tie (Off/On)
cs: Ligatura (vypnuto/zapnuto)

en: Ties/unties the note at the cursor. The following note should be the same pitch.
cs: Sváže/Rozváže notu v poloze ukazatele (ligatura). Následující nota by měla mít stejnou výšku tónu

en: Delete Object
cs: Smazat předmět

en: Delete the object at the cursor
cs: Smazat předmět na ukazateli

en: Delete Previous Object
cs: Smazat předchozí předmět

en: Delete to the left of the cursor.
cs: Smazat nalevo od ukazatele.

en: Insert Measure Before
cs: Vložit takt před

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
cs: Vložit neviditelný takt před nynější (ve všech notových osnovách)

en: Insert Measure After
cs: Vložit takt za

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
cs: Vložit neviditelný takt po nynějším (ve všech notových osnovách)

en: Staff Insert Measure Before
cs: Vložení taktu do notové osnovy větu před

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
cs: Vložit neviditelný takt před nynějším (ve všech notových osnovách)

en: Staff Insert Measure After
cs: Vložení taktu do notové osnovy větu za

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
cs: Vložit neviditelný takt do nynější notové osnovy za nynější takt

en: Staff Append Measure
cs: Přidání taktu do notové osnovy

en: Append an empty measure at the end of the current staff
cs: Přidat prázdný takt na konec nynější osnovy

en: Staff Delete Measure
cs: Smazání taktu v notové osnově

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
cs: Smazat nynější takt v této notové osnově ponechaje osnovu krátkou

en: Delete Measure All Staffs
cs: Smazat takt ve všech notových osnovách

en: Delete the current measure in all staffs
cs: Smazat nynější takt ve všech notových osnovách

en: Shrink Measure
cs: Zúžit takt

en: Widen Measures
cs: Rozšířit takt

en: Shorter Staffs
cs: Menší notové osnovy

en: Taller Staffs
cs: Větší notové osnovy

en: New Treble Clef
cs: Vložit houslový klíč

en: New Bass Clef
cs: Vložit basový klíč

en: New G8 Clef
cs: Vložit houslový klíč (G8 klíč)

en: New Alto Clef
cs: Vložit altový/violový klíč

en: New Tenor Clef
cs: Vložit tenorový klíč

en: New Soprano Clef
cs: Vložit sopránový klíč

en: Set Treble Clef
cs: Nastavit houslový klíč

en: Set Bass Clef
cs: Nastavit basový klíč

en: Set G8 Clef
cs: Nastavit houslový klíč (G8 klíč)

en: Set Alto Clef
cs: Nastavit altový/violový klíč

en: Set Tenor Clef
cs: Nastavit tenorový klíč

en: Set Soprano Clef
cs: Nastavit sopránový klíč

en: Insert 2/2 Time
cs: Vložit 2/2 takt

en: Insert 3/2 Time
cs: Vložit 3/2 takt

en: Insert 4/2 Time
cs: Vložit 4/2 takt

en: Insert 4/4 Time
cs: Vložit 4/4 takt

en: Insert 3/4 Time
cs: Vložit 3/4 takt

en: Insert 2/4 Time
cs: Vložit 2/4 takt

en: Insert 6/4 Time
cs: Vložit 6/4 takt

en: Insert 3/8 Time
cs: Vložit 3/8 takt

en: Insert 6/8 Time
cs: Vložit 6/8 takt

en: Insert 12/8 Time
cs: Vložit 12/8 takt

en: Insert 9/8 Time
cs: Vložit 9/8 takt

en: Set 2/2 Time
cs: Nastavit 2/2 takt

en: Set 3/2 Time
cs: Nastavit 3/2 takt

en: Set 4/2 Time
cs: Nastavit 4/2 takt

en: Set 4/4 Time
cs: Nastavit 4/4 takt

en: Set 3/4 Time
cs: Nastavit 3/4 takt

en: Set 2/4 Time
cs: Nastavit 2/4 takt

en: Set 6/4 Time
cs: Nastavit 6/4 takt

en: Set 3/8 Time
cs: Nastavit 3/8 takt

en: Set 6/8 Time
cs: Nastavit 6/8 takt

en: Set 12/8 Time
cs: Nastavit 12/8 takt

en: Set 9/8 Time
cs: Nastavit 9/8 takt

en: Insert Cmaj
cs: Vložit C dur

en: Insert Gmaj
cs: Vložit G dur

en: Insert Dmaj
cs: Vložit D dur

en: Insert Amaj
cs: Vložit A dur

en: Insert Emaj
cs: Vložit E dur

en: Insert Bmaj
cs: Vložit H dur

en: Insert F# Major
cs: Vložit Fis dur

en: Insert C# Major
cs: Vložit Cis dur

en: Insert F Major
cs: Vložit F dur

en: Insert Bb Major
cs: Vložit Hes dur

en: Insert Eb Major
cs: Vložit Es dur

en: Insert Ab Major
cs: Vložit As dur

en: Insert Db Major
cs: Vložit Des dur

en: Insert Gb Major
cs: Vložit Ges dur

en: Insert Cb Major
cs: Vložit Ces dur

en: Insert A Minor
cs: Vložit a moll

en: Insert E Minor
cs: Vložit e moll

en: Insert B Minor
cs: Vložit h moll

en: Insert F# Minor
cs: Vložit fis moll

en: Insert C# Minor
cs: Vložit cis moll

en: Insert G# Minor
cs: Vložit gis moll

en: Insert D# Minor
cs: Vložit dis moll

en: Insert A# Minor
cs: Vložit ais moll

en: Insert D Minor
cs: Vložit d moll

en: Insert G Minor
cs: Vložit g moll

en: Insert C Minor
cs: Vložit c moll

en: Insert F Minor
cs: Vložit f moll

en: Insert Bb Minor
cs: Vložit hes moll

en: Insert Eb Minor
cs: Vložit es moll

en: Insert Ab Minor
cs: Vložit as moll

en: Set Initial Keysig to C Major
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na C dur

en: Set Initial Keysig to G Major
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na G dur

en: Set D Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na D dur

en: Set A Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na A dur

en: Set E Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na E dur

en: Set B Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na H dur

en: Set F# Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Fis dur

en: Set C# Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Cis dur

en: Set F Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na F dur

en: Set Bb Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Hes dur

en: Set Eb Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Es dur

en: Set Ab Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na As dur

en: Set Db Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Des dur

en: Set Gb Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Ges dur

en: Set Cb Major as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na Ces dur

en: Set A Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na a moll

en: Set E Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na e moll

en: Set B Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na h moll

en: Set F# Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na fis moll

en: Set C# Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na cis moll

en: Set G# Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na gis moll

en: Set D# Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na dis moll

en: Set A# Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na ais moll

en: Set D Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na d moll

en: Set G Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na g moll

en: Set C Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na c moll

en: Set F Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na f moll

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na hes moll

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na es moll

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
cs: Nastavit počáteční předznamenání (tóninu) na as moll

en: Set Selection Start
cs: Nastavit začátek výběru

en: Sets the start and end point of the selection to the object at the cursor.
cs: Nastaví počáteční a koncový bod výběru na předmět v poloze ukazatele.

en: Drop the Selection
cs: Zrušit výběr

en: Gets rid of the selection.
cs: Zbaví se výběru.

en: Extend Selection to Cursor
cs: Rozšířit výběr po ukazatel

en: Extends and existing selection to the current cursor position  (selection start must have been set)
cs: Rozšíří stávající výběr k nynější poloze ukazatele (musí být nastaven začátek výběru)

en: Begin Slur (Off/On)
cs: Začít legatový oblouček (vypnuto/zapnuto)

en: Insert/delete begin slur on this note
cs: Vložit/Smazat začátek legatového obloučku na této notěe

en: End Slur (Off/On)
cs: Skončit legatový oblouček (vypnuto/zapnuto)

en: Insert/delete end slur on this note
cs: Vložit/Smazat konec legatového obloučku na této notě

en: Start Crescendo (Off/On)
cs: Začít crescendo (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a crescendo.
cs: Označí/Zruší označení akordu nebo noty v poloze ukazatele jako začátku crescenda.

en: End Crescendo (Off/On)
cs: Ukončit crescendo (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a crescendo.
cs: Označí/Zruší označení akordu nebo noty v poloze ukazatele jako konce crescenda.

en: Start Diminuendo (Off/On)
cs: Začít diminuendo (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a diminuendo.
cs: Označí/Zruší označení akordu nebo noty v poloze ukazatele jako začátku diminuenda.

en: End Diminuendo (Off/On)
cs: Ukončit diminuendo (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a diminuendo.
cs: Označí/Zruší označení akordu nebo noty v poloze ukazatele jako konce diminuenda.

en: Grace Note Off/On
cs: Ozdobná nota (Zapnuto/Vypnuto)

en: Makes the note at the cursor an appoggiatura grace note, if it is one, makes it normal
cs: Udělá z noty v poloze ukazatele ozdobnou notu appogiatury (dlouhý příraz), pokud jí je, udělá z ní běžnou notu

en: Acciaccatura Off/On
cs: Acciaccatura (zapnuto/vypnuto)

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
cs: Udělá z noty v poloze ukazatele ozdobnou notu acciaccatury (krátká appogiatura), pokud jí je, udělá z ní běžnou notu

en: Force Cautionary Accidental
cs: Vynutit varovnou posuvku

en: Give a cautionary accidental to the note at the cursor
cs: Dát varovnou posuvku k notě v poloze ukazatele

en: Change Pitch
cs: Změnit výšku tónu

en: Changes the pitch of the note at the cursor to the cursor height
cs: Změní výšku tónu noty v poloze ukazatele směrem k výšce ukazatele

en: Insert Snippet
cs: Vložit úryvek

en: Inserts the current music snippet, or if none is selected prompts for a number 1,2... for the snippet to insert.
cs: Vloží nynější úryvek not, nebo pokud není vybrán žádný, vyzve k zadání čísla 1, 2... pro vložení úryvku.

en: Next Snippet
cs: Další úryvek

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
cs: Udělat z dalšího úryvku
    nynější úryvek.
    Zadávané noty dostanou rytmus tohoto úryvku

en: Append Measure All Staffs
cs: Přidat takt ve všech notových osnovách

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
cs: Přidat neviditelný takt do každé notové osnovy v této větě

en: Execute Scheme
cs: Provést Scheme

en: Execute the scheme code from the scripting window
cs: Provést kód Scheme ze skriptovacího okna

en: File
cs: Soubor

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
cs: Nabídka:
    Vytváření, ukládání, nahrávání, vyvádění, zavádění, sazba a tisk notových zápisů

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Creating, saving places in musical scores
cs: Vytváření, ukládání míst v notových zápisech

en: Mode
cs: Režim

en: Different keyboard and MIDI entry modes
cs: Různé režimy zadávání pomocí klávesnice a MIDI

en: Menu:
    General editing commands
cs: Nabídka:
    Obecné příkazy pro úpravy

note: * Note entry settings
en: View
cs: Pohled

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
cs: Nabídka:
    Určuje, které nástroje se mají ukazovat

en: Hidden
cs: Skryto

en: Menu:
    Hidden Items
cs: Nabídka:
    Skryté položky

en: Staffs/Voices
cs: Osnovy/Hlasy

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
cs: Nabídka:
    Příkazy, které ovládají osnovy a hlasy v osnovách.
    Příkazy, které se použijí na nynější osnovu.

en: Menu:
    Commands for properties of the current staff.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro vlastnosti nynější notové osnovy.

en: Movement Properties
cs: Vlastnosti věty

en: Menu:
    Commands for properties of the current movement.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro vlastnosti nynější věty.

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
cs: Nabídka: Věci, které ovládají hlasy, to znamená party se samostatnými nožičkami a trámci, jež se budou sázet ve stejné osnově.
    Sazeč je pro vás spojí.
    Také se podívejte na příkazy pro skrývání pomlk a přesun not a pomlk kvůli vyhnutí se střetům v nabídce Noty/Pomlky

en: Movements
cs: Věty

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
cs: Nabídka:
    Příkazy, které se použijí na nynější větu ve vašem notovém zápisu.
    Věty v notovém zápisu mohou být písně ve zpěvníku atd.
    Jakýkoli kus souvislých not.

en: Menu:
    Information and help for Denemo
cs: Nabídka:
    Informace a nápověda pro Denemo

en: Input
cs: Vstup

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
cs: Nabídka:
    Zvolte, zda dostat vstup přes zvuk (např. mikrofon) nebo ovladač MIDI (např. zařízení MIDI, keyboard)
    nebo pouze z klávesnice počítače.

en: Shift Accidentals Sharpwise
cs: Posunout křížkování posuvek

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
cs: Posune souborem posuvek tak, aby byl o jeden krok křížkovanější - tónově zvýšenější

en: Shift Accidentals Flatwise
cs: Posunout béčkování posuvek

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
cs: Posune souborem posuvek tak, aby byl o jeden krok béčkovatější - tónově sníženější

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Music playback. Music is played between the playback start (green bar) and playback end (red bar).
    There are playback controls (See View->Playback Controls) which make it easy to set and re-set these and also to loop-play, choose the temperament to play in etc. Or use items in this menu to play the whole piece from the cursor to the end.
cs: Přehrávání hudby. Hudba je přehrávána mezi začátkem přehrávání (zelený proužek) a koncem přehrávání (červený proužek).
    Jsou tu ovladače přehrávání (podívejte se na Pohled → Ovládání přehrávání), které jeho nastavení a znovunastavení usnadňují, a také ulehčují přehrávání ve smyčce, volbu temperovaného ladění atd. Nebo použijte položky v této nabídce, aby se přehrával celý kus od polohy ukazatele až po konec.

en: Empty Score
cs: Prázdný notový zápis

en: Start a new musical score
cs: Začít nový notový zápis

en: New
cs: Nový

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
cs: Začít nový notový zápis pro jmenovaný nástroj/hlas.

en: Open
cs: Otevřít

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
cs: Nabídka:
    Otevřít předtím upravovaný notový zápis, nebo zdrojový soubor pro přepis

en: Open a file containing a music score for editing
cs: Otevřít soubor s notami pro úpravy

en: Import Lilypond
cs: Zavést Lilypond

en: Import a Lilypond file
cs: Zavést soubor Lilypondu

en: Import Midi
cs: Zavést MIDI

en: Import a Midi file
cs: Zavést soubor MIDI

en: Import MusicXml
cs: Zavést MusicXML

en: Import a MusicXml file
cs: Zavést soubor MusicXML

en: Add Staffs
cs: Přidat notové osnovy

en: Add staffs from a Denemo file
cs: Přidat notové osnovy ze souboru Denemo

en: Add Movement
cs: Přidat větu

en: Add movements from a Denemo file
cs: Přidat věty ze souboru Denemo

en: Change Properties
cs: Změnit vlastnosti

en: Change properties of this movement
cs: Změnit vlastnosti této věty

en: Open In New
cs: Otevřít v nové kartě

en: Open a file containing a music score for editing in a separate working area (tab)
cs: Otevřít soubor s notami pro úpravy v nové pracovní oblasti (karta)

en: Save
cs: Uložit

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
cs: Uložit notový zápis. Notový zápis je uložen na disk ve formátu XML.

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Save the score under a new name
cs: Uložit notový zápis pod novým názvem

en: Create Copy
cs: Vytvořit kopii

en: Save a copy of the score
cs: Uložit kopii notového zápisu

en: Open Standard Template
cs: Otevřít standardní předlohu

en: Start a new score from a built-in template file
cs: Vytvořit nový notový zápis (notový list) z vestavěné předlohy Denemo

en: Open Example
cs: Otevřít příklad

en: Start a new score from a built-in example
cs: Vytvořit nový notový zápis (notový list) z vestavěného příkladu Denemo

en: Open Custom Template
cs: Otevřít vlastní předlohu

en: Start a new score from one of your own template files
cs: Vytvořit nový notový zápis (notový list) z jednoho z vašich vlastních souborů s předlohami

en: Save Template
cs: Uložit předlohu

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
cs: Uložit notový zápis jako předlohu, která se bude dát použít coby výchozí bod pro nové notové zápisy (notové listy)

en: New Tab
cs: Nová karta

en: Create working area (tab with an empty score in it)
cs: Vytvořit pracovní oblast (kartu s prázdným notovým zápisem (notovým listem) v ní)

en: Insert Movement Before
cs: Vložit větu před

en: Insert a new movement before the current one
cs: Vložit novou větu před nynější

en: Insert Movement After
cs: Vložit větu po

en: Insert a new movement after the current one
cs: Vložit novou větu po nynější

en: New Movement
cs: Další věta

en: Create a new movement, using any default template
cs: Vytvořit novou větu, za použití jakékoli výchozí předlohy

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
cs: Nabídka:
    Uložit notový zápis
    Kromě ukládání na později můžete uložit notový zápis pro jeho použití jako předlohy v budoucích pracích, nebo uložit pod novým názvem atd.
    Notový zápis je uložen na disk ve formátu XML.

en: Save Parts
cs: Uložit party

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
cs: Uložit party: Každá notová osnova je uložena ve vlastním souboru Lilypond

en: Export Lilypond
cs: Vyvést jako Lilypond

en: Export the score as a lilypond file
cs: Vyvést notový zápis jako soubor LilyPondu

en: Export MusicXML
cs: Vyvést MusicXML

en: Export the score as a MusicXML file
cs: Vyvést notový zápis jako soubor MusicXML

en: Export PDF
cs: Vyvést jako PDF

en: Export the score as a PDF document file
cs: Vyvést notový zápis jako soubordokument PDF

en: Export Score as PNG
cs: Vyvést notový zápis jako PNG

en: Export the score as a PNG image file
cs: Vyvést notový zápis jako soubor obrázku PNG

en: Export MIDI
cs: Vyvést jako MIDI

en: Export the score as a MIDI file
cs: Vyvést notový zápis jako soubor MIDI

en: Print
cs: Tisk

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro sazbu a následný tisk not.
    Je možné vysázet part, větu, celý notový zápis nebo různě omezené notové zápisy.
    Podívejte se také na zobrazení rozvržení notového zápisu kvůli dalším možnostem.

en: Print Preview
cs: Náhled tisku

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
cs: Vysází notový zápis
    Pokud jste vybrali rozvržení notového zápisu, použije se,
    jinak jsou ve výchozím nastavení sázeny všechny věty a texty.
    Buďte trpěliví! Vytvoření krásného rozvržení notového zápisu chce čas.
    Jakmile to bude hotové, můžete se na něj podívat, a pak jej můžete poslat tiskárně, nebo do souboru jako dokument ve formátu PDF.

en: Print Selection
cs: Výběr tisku

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
cs: Zobrazí vybrané noty z notového zápisu ve vašem prohlížeči souborů PDF

en: Export Selection as PNG
cs: Vyvést výběr jako PNG

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
cs: Zobrazí úryvek not ve vašem prohlížeči obrázků

en: Print Movement
cs: Vytisknout větu

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
cs: Vysází nynější větu a otevře tiskový dialog

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
cs: Vysází pomocí LilyPondu notový zápis a otevře tiskový dialog

en: Print History
cs: Historie tisku

en: Shows the history of print outs for this score. Only saved documents have their printing recorded
cs: Ukáže historii výtisků tohoto notového zápisu. Pouze uložené dokumenty mají zaznamenán svůj tisk

en: Print Part
cs: Vytisknout part

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
cs: Vysází nynější part (ten, který obsahuje ukazatel).

en: Indexing
cs: Rejstříkování

en: Menu:
    Commands to Index directories of Denemo Scores.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro rejstříkování adresářů s notovými zápisy Denemo.

en: Close Score
cs: Zavřít notový zápis

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
cs: Zavřít nynější notový zápis. Jiné notové zápisy (karty) zůstanou otevřené

en: Quit
cs: Ukončit

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
cs: Ukončit program Denemo - zavře karty jednu po druhé.

en: Undo
cs: Zpět

en: Undoes one (more) step of your edits to the music in the Display Window. Does not work for titles, settings etc - repeat the command for those.
cs: Vrátí zpět jeden (další) krok úprav not v okně zobrazujícím noty. Nepracuje v případě názvů, nastavení atd. - u těchto zopakujte příkaz.

en: Redo
cs: Znovu

en: Redoes the next of the steps you have Undone
cs: Udělá znovu další z kroků, jež jste vrátil zpět

en: Select
cs: Vybrat

en: Selecting stretches of notes
cs: Vybrat oblast not

en: Create and Extend Selection
cs: Vytvořit a rozšířit výběr

en: Create/Extend the selection.
cs: Vytvořit nebo rozšířit výběr.

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
cs: Kopírovat noty vybrané do schránky Denema

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
cs: Vyjmout noty vybrané do schránky Denema

en: Paste
cs: Vložit

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
cs: Vložit schránku Denema do notového zápisu tam, kde je umístěn ukazatel

en: Paste LilyPond notes
cs: Vložit noty Lilypond

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
cs: Vložit noty Lilypond ze schránky s textem.
    Tím se zavedou noty napsané ve skladbě LilyPondu
    Otevřete soubor LilyPond v textovém editoru, zkopírujte kus not (obvykle se to v editoru dělá pomocí zkratky Ctrl+C), a pak použijte tento příkaz.

en: Paste a Comment
cs: Vložit poznámku

en: Paste the text clipboard as a comment inserted at the cursor.
cs: Vložit text ve schránce jako poznámku vloženou v poloze ukazatele

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
cs: Změnit vestavěné vlastnosti nynějšího notového zápisu. K tomu se ukáže dialogové okno

en: Change Preferences
cs: Změnit nastavení

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
cs: Nastavit a uložit vaše nastavení pro to, jak se Denemo chová při spuštění.
    Pokročilí uživatelé mohou chybějící nastavení upravit v .denemo-XXXX/denemorc

en: Customize Commands, Shortcuts ...
cs: Upravit příkazy a klávesové zkratky...

en: Set actions to take in response to keypresses
cs: Stanovuje činnosti, jež se mají provést při stisknutí klávesových zkratek

en: Save Command Set
cs: Uložit seznam příkazů

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
cs: Uložit nynější příkazy a klávesové zkratky jako výchozí

en: Manage Command Set
cs: Spravovat seznam příkazů

en: View help, change and save keyboard shortcuts
cs: Ukázat nápovědu, změnit a uložit klávesové zkratky

en: Swap Staffs
cs: Vyměnit notové osnovy

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
cs: Vyměnit tuto osnovu s osnovou, která je výše.
    Dejte si pozor na to, že, pokud jste vložili příkazy pro přesun hlasu na jinou osnovu,
    bude je potřeba předělat.

en: Split Voices
cs: Rozdělit hlasy

en: Split off the next voice as a separate staff
cs: Odloučit další hlas jako oddělenou notovou osnovu

en: Join Voices
cs: Spojit hlasy

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
cs: Vložit tuto notovou osnovu jako hlas v předchozí notové osnově

en: Swap Movements
cs: Vyměnit věty

en: Swap this movement with the one before
cs: Vyměnit tuto větu s předchozí

en: Selection Voice Up
cs: Výběr k hlasu nahoře

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
cs: Jít na vyšší číslovaný hlas v notové osnově, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Selection Voice Down
cs: Výběr k hlasu dole

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
cs: Jít na nižší číslovaný hlas v notové osnově, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Move to Voice Up
cs: Posunout k hlasu nahoře

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
cs: Jít na vyšší číslovaný hlas v notové osnově beze změny výběru

en: Move to Voice Down
cs: Posunout k hlasu dole

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
cs: Jít na nižší číslovaný hlas v této notové osnově beze změny výběru

en: Add Staff Before
cs: Přidat notovou osnovu před

en: Inserts a new staff before the current staff
cs: Vložit novou notovou osnovu před nynější notovou osnovu

en: Add Staff After
cs: Přidat notovou osnovu za

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
cs: Vložit/Přidat novou notovou osnovu za nynější notovou osnovu

en: Add Initial Staff
cs: Přidat počáteční notovou osnovu

en: Inserts a new staff at the top of the score
cs: Vložit novou notovou osnovu na začátek notového zápisu

en: Add Last Staff
cs: Přidat poslední notovou osnovu

en: Inserts a new staff at the end of the score
cs: Vložit novou notovou osnovu na konec notového zápisu

en: Delete Staff Before
cs: Smazat notovou osnovu před

en: Deletes the staff before the current staff
cs: Smazat notovou osnovu před nynější notovou osnovou

en: Delete Current Staff
cs: Smazat nynější  osnovu

en: Deletes the current staff
cs: Smazat nynější notovou osnovu

en: Delete Staff After
cs: Smazat notovou osnovu za

en: Deletes the staff after the current staff
cs: Smazat notovou osnovu za nynější notovou osnovou

en: Add Voice
cs: Přidat hlas

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
cs: Přidat nový hlas (part) k nynější notové osnově. Změna mezi hlasy (party) je obtížná. Používejte "Spojit osnovy"

en: Built-in Staff Properties
cs: Vestavěné vlastnosti notové osnovy

en: Change the built-in properties of the current staff
cs: Změnit vestavěné vlastnosti nynější notové osnovy

en: InsertMenu
cs: Nabídka pro vkládání

en: Insert
cs: Vkládání

en: Menu:
    Clef
cs: Nabídka:
    Klíč

en: Initial Clef
cs: Klíč na začátku

en: Change the initial clef of the current staff
cs: Změnit klíč na začátku nynější notové osnovy (předznamenání)

en: Clef Change
cs: Změna klíče

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
cs: Vložit/Upravit změnu klíče v poloze ukazatele

en: Keys
cs: Předznamenání

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
cs: Nabídka:
    Nastavit předznamenání nebo vložit změnu předznamenání
    Zvýšit nebo snížit předznamenání o půltón
    nebo je skrýt při tisku

en: Initial Key
cs: Předznamenání (tónina) na začátku

en: Set the initial key signature of the current staff
cs: Nastavit předznamenání (tóninu) na začátku nynější notové osnovy

note: GUI setup
en: Key Signature Change
cs: Změna předznamenání (tóniny)

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
cs: Vložit/Upravit změnu předznamenání (tóniny) v poloze ukazatele

en: Time Signatures
cs: Taktová označení

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
cs: Nabídka:
    Nastavit taktové označení, vložit nebo upravit změnu předznamenání
    Skrýt taktové označení při tisku.
    Ovládat, zda se mají použít číselné nebo tradiční styly.

en: Inital Time Signature
cs: Taktové označení na začátku

en: Set the initial time signature of the current staff
cs: Nastavit taktové označení na začátku nynější notové osnovy

en: Time Signature Change
cs: Změna taktového označení

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
cs: Vložit/Upravit změnu taktového označení pro nynější takt

en: Set Notehead
cs: Nastavit notovou hlavičku

en: Change the type of notehead for the current note
cs: Změnit typ notové hlavičky pro nynější notu

en: Auto Stemming
cs: Automatické nastavení nožiček

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
cs: Vloží předmět s neutrálně směrovanou nožičkou. Poté jsou v činnosti automatické směry nožiček. Můžete klepnout na tuto značku a použít příkazy zvýšit o půltón/nožičku nahoru pro změnu směru nožičky

en: Add Lyric Verse
cs: Přidat sloku textu písně

en: Add a verse of lyrics
cs: Přidat sloku textu písně

en: Delete Verse
cs: Smazat sloku

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
cs: Smazat nynější sloku textu písně z nynějšího hlasu

en: Insert/Edit Figured Bass
cs: Vložit/Upravit číslovaný bas

en: Add a bass figure to the current note. Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note. See Lilypond docs for other notation
cs: Umožní přidat číslovaný bas k nynější notě.
    Použijte znak svislítka | pro rozdělené délky noty,
    aby se dalo zadat více znaků číslovaného basu.
    Jiné notové zápisy: Podívejte se na dokumentaci k Lilypondu

en: Delete Figures
cs: Smazat čísla

en: Delete the figured bass on the current staff
cs: Smazat číslovaný bas v nynější notové osnově

en: Delete Chord Symbols
cs: Smazat značky akordů

en: Delete the chord symbols on the current staff
cs: Smazat značky akordů v nynější notové osnově

en: Hide Figures (Print)
cs: Skrýt čísla (Tisk)

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
cs: Skrýt číslovaný bas v nynější notové osnově při tisku

en: Show Figures (Print)
cs: Ukázat čísla (Tisk)

en: Show the figured bass on the current staff on printing
cs: Ukázat číslovaný bas v nynější notové osnově při tisku

en: Edit Chord Symbols
cs: Upravit symboly akordů

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
cs: Umožní přidat symboly akordů k nynější notě.
    Například. cis:dim7 pro cis zmenšený septakord
    Jiné notové zápisy: Podívejte se na dokumentaci k Lilypondu

en: Edit at Cursor
cs: Upravit v poloze ukazatele

en: Edit in the context of the object at the cursor.
cs: Upravit prostředí předmětu v poloze ukazatele.

en: Opens a dialog to edit the object at the cursor.
cs: Otevře dialog pro upravení předmětu v poloze ukazatele.

en: Score Properties Editor
cs: Editor vlastností notového zápisu

en: Opens a dialog to edit the score properties.
cs: Otevře dialog pro upravení vlastností notového zápisu.

en: Movement Properties Editor
cs: Editor vlastností věty

en: Opens a dialog to edit the movement properties.
cs: Otevře dialog pro upravení vlastností věty.

en: Staff Properties Editor
cs: Editor vlastností notové osnovy

en: Opens a dialog to edit the current staff properties.
cs: Otevře dialog pro upravení vlastností nynější notové osnovy.

en: Voice Properties Editor
cs: Editor vlastností hlasu

en: Opens a dialog to edit the voice properties of the current staff.
cs: Otevře dialog pro upravení vlastností hlasů nynější notové osnovy.

en: Edit Directives
cs: Upravit příkazy

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k akordu/notě v poloze ukazatele.

en: Edit Staff Directives
cs: Upravit příkazy pro notovou osnovu

en: Edit any directives attached to staff.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k notové osnově.

en: Edit Voice Directives
cs: Upravit příkazy pro hlas

en: Edit any directives attached to voice.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k hlasu.

en: Edit Score Directives
cs: Upravit příkazy pro notový zápis

en: Edit any directives attached to score.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k notovému zápisu.

en: Edit Movement Directives
cs: Upravit příkazy pro větu

en: Edit any directives attached to movement.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k větě.

en: Edit Clef Directives
cs: Upravit příkazy pro notový klíč

en: Edit any directives attached to clef.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k notovému klíči

en: Edit Time Signature Directives
cs: Upravit příkazy pro taktové označení

en: Edit any directives attached to time signature.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k taktovému označení

en: Edit Key Signature Directives
cs: Upravit příkazy pro předznamenání

en: Edit any directives attached to key signature.
cs: Upravit jakékoli příkazy přidané k předznamenání (tónině)

en: Delete a Directive
cs: Smazat příkaz

en: Delete a directive attached to chord/note at cursor.
cs: Smazat příkaz přidaný k akordu/notě v poloze ukazatele.

en: Navigation
cs: Pohyb

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
cs: Přesun ukazatele uvnitř nynější věty, nastavení záložek, hledání věcí v notovém zápisu

en: Go to Measure
cs: Jít na takt

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
cs: Otevře dialogové okno pro skok na číslo taktu

en: Go to Beginning
cs: Jít na začátek

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
cs: Ukazatel na začátek notové osnovy/hlasu, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Go to End
cs: Jít na konec

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
cs: Ukazatel na konec notové osnovy/hlasu, rozšířivše výběr, je-li jaký

en: Move to Staff/Voice Beginning
cs: Přesunout na začátek notové osnovy/hlasu

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
cs: Ukazatel na začátek notové osnovy/hlasu, bez rozšíření výběru, je-li jaký

en: Move to Staff/Voice End
cs: Přesunout na konec notové osnovy/hlasu

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
cs: Ukazatel na konec notové osnovy/hlasu, bez rozšíření výběru, je-li jaký

en: Next Movement
cs: Další věta

en: Go to the next movement
cs: Jít na další větu

en: Previous Movement
cs: Předchozí věta

en: Go to the previous movement
cs: Jít na předchozí větu

en: Delete Movement
cs: Smazat větu

en: Delete the current movement
cs: Smazat nynější větu

en: Play
cs: Přehrát

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
cs: Přehrávání od značky začátku po značku konce (Tyto značky nastavit v ovládání přehrávání)

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop Playback
cs: Zastavit přehrávání

en: Playback Properties
cs: Vlastnosti přehrávání

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
cs: Zde můžete nastavit vlastnosti přehrávání (MIDI)

en: Browse Manual
cs: Procházet příručkou

en: Opens a browser on the user manual
cs: Otevře uživatelskou příručku v prohlížeči

en: About
cs: O programu Denemo

en: Gives the version number etc of this program
cs: Ukáže číslo verze tohoto programu atd.

en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
cs: Poskytne seznam nyní dostupných klávesových zkratek. Také podá vysvětlení, jak je používat.

en: More
cs: Doplňky

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
cs: Umožní výběr dalších příkazů/položek nabídky z disku

en: More Commands
cs: Více příkazů

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
cs: Umožní výběr běžných dalších příkazů/položek nabídky

en: My Commands
cs: Moje příkazy

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
cs: Umožní výběr dalších příkazů/položek nabídky z vaší vlastní sbírky dalších věcí

en: Update Commands from Internet
cs: Aktualizovat příkazy z internetu

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
cs: Obnoví soubor příkazů dostupných z Denemo.org.
    Použijte, jakmile toto skončí, Více příkazů

en: Open Recent
cs: Naposledy otevřené soubory

en: Open previously used files
cs: Otevřít naposledy používané soubory

en: Import File
cs: Zavést soubor

en: Menu:
    Import the supported file formats
cs: Nabídka:
    Zavést podporované souborové formáty

en: Export As
cs: Vyvést jako

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
cs: Nabídka:
    Vyvést noty do jiného souborového formátu.
    Tyto souborové formáty nebudou podporovat všechny vlastnosti notového zápisu.

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
cs: Smazat seznam výšek tónů, který je přiřazen notám (noty pokrývá)

en: Create Snippet
cs: Vytvořit úryvek

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
cs: Kopírovat výběr jako úryvek not nebo rytmický vzor pro noty a použít tento rytmus při zadávání not

en: Delete Snippet
cs: Smazat úryvek

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
cs: Smazat vybraný úryvek not/rytmický vzor

en: Classic Mode
cs: Klasický režim

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
cs: Nabídka:
    Pohybovat ukazatelem a vkládat tam noty nebo pomlky

en: Select Note
cs: Vybrat notu

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
cs: Nabídka:
    Pohybovat ukazatelem k dalšímu...

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro noty: vkládání, mazání atd.

en: Stem Direction
cs: Směr nožičky

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
cs: Nabídka:
     Příkazy pro řízení směru nožičky nahoru/dolů

en: Notehead Types
cs: Typy notových hlaviček

en: Menu:
    Different types of notehead
cs: Nabídka:
    Různé typy notových hlaviček

en: Tied Notes
cs: Svázané noty

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
cs: Nabídka:
    Vytváření ligaturou svázaných not
    Nezaměňovat s legatovými obloučky!

en: Display Effects
cs: Zobrazit účinky

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
cs: Nabídka:
    Účinky, které jsou pouze pro zobrazení not v Denemu,
    neovlivňují vytištěnou stranu.

en: Articulations
cs: Artikulace

en: Menu:
    Articulations
cs: Nabídka:
    Artikulace

en: Slurs
cs: Legatové obloučky

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
cs: Nabídka:
    Legatové obloučky
    Nezaměňovat s ligaturami, které mohou v tisku vypadat stejně
    Legatové obloučky mají v zobrazení not v Denemu malé fajfky na koncích, (značky pro odškrtnutí).

en: Grace Notes
cs: Ozdobné noty

en: Menu:
    Grace Notes
cs: Nabídka:
    Ozdobné noty

en: Score
cs: Notový zápis

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
cs: Nabídka:
    Příkazy, které ovlivňují celé noty napříč všemi větami.

en: Instruments
cs: Nástroje

en: Menu:
    Instruments
cs: Nabídka:
    Nástroje

en: Markings
cs: Značky

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
cs: Nabídka:
    Značky, které se použijí na notu v poloze ukazatele.
    Zahrnuje artikulace, čísla strun, akordové značky, libovolný text...

en: Menu:
    Text and symbol Markings
cs: Nabídka:
    Značky pro text a symboly

en: Fingerings etc for Instruments
cs: Prstoklady atd. pro nástroje

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
cs: Nabídka:
    Značky v notových zápisech pro nástroje

en: Note Insertion
cs: Vložení noty

en: Menu:
    Inserting the note ...
cs: Nabídka:
    Vložení noty...

en: Lyrics
cs: Text písně

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
cs: Nabídka:
    Text písně se skládá ze slabik, jež jsou umístěny pod nebo nad notami hlasu, ke kterému jsou připojeny
    Můžete použít spojovník - a podtržítko _ pro ovlivnění umístění. 
    Stejně tak obloučky umístěné nad noty. Mezery, zarážky nebo nové řádky mohou sloužit k oddělené slabik, nezáleží na tom kterých.

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
cs: Nabídka:
    Pokyny řeknou Denemu, aby udělalo něco zvláštního s předmětem, ke kterému jsou připojeny,
    nebo na místě v notách, kde jsou umístěny.
    Toto může sazeče nasměrovat k tomu, aby udělal něco zvláštního
    nebo mít za následek, že příkazy pro MIDI změní přehrávání,
    nebo dokonce vést ke kroku, jako je spojení se zdrojovým rukopisem, když je na něj klepnuto

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
cs: Nabídka:
    Přesun ukazatele Denema v notách

en: Insert Note
cs: Vložit notu

en: Menu:
    Entering notes
cs: Nabídka:
    Zadávání not

en: Articulation
cs: Artikulace

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
cs: Nabídka:
    Značky umístěné na noty a akordy

en: Menu:
    Editing
cs: Nabídka:
    Úpravy

en: Measure
cs: Takt

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
cs: Nabídka:
    Ovládání taktů
    Příkazy, které se použijí na nynější takt

en: Menu:
    Commands for staffs
cs: Nabídka:
    Příkazy pro osnovy

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
cs: Nabídka:
    Přehrávání hudby pomocí zvukové karty počítače.
    Celý nebo část kusu lze přehrávat, ovládat zelenými a červenými značkami (začátek a konec přehrávání).
    Použijte Ovládání přehrávání (v nabídce Pohled) k jejich nastavení/opětovnému nastavení, zatímco se notový zápis upravuje

en: Select Duration
cs: Vybrat dobu trvání

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
cs: Nabídka:
    Změnit převládající dobu trvání nebo vzor rytmu

en: Append/Edit
cs: Přidat/Upravit

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
cs: Nabídka:
    Přidat, změnit a smazat noty

en: Append/Edit Note
cs: Přidat/Upravit notu

en: Menu:
    Appending or Editing notes
cs: Nabídka:
    Přidat nebo upravit noty

en: Append/Insert Duration
cs: Připojit/Vložit dobu trvání

en: Menu:
    Appending or Editing durations
cs: Nabídka:
    Přidat nebo upravit doby trvání

en: Cursor
cs: Ukazatel

en: Menu:
    Moving the cursor
cs: Nabídka:
    Pohnout ukazatelem

en: Cursor to Note
cs: Ukazatel na notu

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
cs: Nabídka:
    Pohybovat ukazatelem k polohám not

en: Clefs
cs: Notové klíče

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
cs: Nabídka:
    Vložit/Změnit klíč, nastavit počáteční klíč, skrýt klíč při tisku,
    nebo zobrazit v jiném klíči

en: Chords
cs: Akordy

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
cs: Nabídka:
    Příkazy na vytváření akordů. Všimněte si, že značky akordů a číslovaný bas jsou pod značkami na notách.
    Podívejte se na nabídku Noty/Pomlky

en: Add Note
cs: Přidat notu

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
cs: Nabídka:
    Přidat noty k notě nebo akordu v poloze ukazatele kvůli vytvoření akordů

en: Chords Symbols
cs: Symboly akordů

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
cs: Nabídka:
    Přidat symboly akordů nad noty

note: KEY_MARGIN
en: Figured Bass
cs: Číslovaný bas

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
cs: Nabídka:
    Přidat čísla číslovaného basu

en: Measures
cs: Takty

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
cs: Nabídka:
    Takty: přidat, smazat, procházet atd.

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
cs: Nabídka:
    Vložit noty, takty, notové osnovy, předznamenání (tóniny) atd.

en: Add Staff
cs: Přidat notovou osnovu

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
cs: Nabídka:
    Vložit notovou osnovu umístěnou poměrně k nynější notové osnově

en: Insert Movement
cs: Vložit větu

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
cs: Nabídka:
    Vložit novou větu umístěnou poměrně k nynější větě

en: Insert at Cursor
cs: Vložit v poloze ukazatele

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
cs: Nabídka:
    Vložit noty s určitou dobou trvání ve výšce noty ukazatele

en: Change
cs: Změnit

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
cs: Nabídka:
    Změnit vlastnosti not, taktů, notových osnov, předznamenání (tónin) atd.

en: Notes/Durations
cs: Noty/Doby trvání

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
cs: Nabídka:
    Režimně nezávislé činnosti pro noty a pomlky

en: Notes/Rests
cs: Noty/Pomlky

en: Menu:
    Commands for notes/rests
cs: Nabídka:
    Příkazy pro noty/pomlky.

en: Rest Insertion
cs: Vložení pomlky

en: Menu:
    Modeless entry of rests
cs: Nabídka:
    Na režimu nezávislé zadávání pomlk

en: Educational
cs: Vzdělávání

en: Menu:
    Educational Games
cs: Nabídka:
    Vzdělávací hry

en: Edit Directive(s)
cs: Upravit příkaz(y)

en: Menu:
    Editing directives
cs: Nabídka:
    Upravení příkazů

en: Change Note
cs: Změnit notu

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
cs: Nabídka:
    Změnit notu v poloze ukazatele na nejbližší...

en: Edit Duration
cs: Upravit dobu trvání

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
cs: Nabídka:
    Změní dobu trvání nynější noty

en: Change Rest
cs: Změnit pomlku

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
cs: Nabídka:
    Změní dobu trvání nynější pomlky

en: Expression Marks
cs: Přednesová označení

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
cs: Nabídka:
    Dynamika, staccato, legatové obloučky, ligatury a jiné artikulační značky

en: Dynamics
cs: Dynamika

en: Dynamic markings
cs: Značení dynamiky

en: Ornaments
cs: Ozdoby

en: Menu:
    grace notes etc
cs: Nabídka:
    Ozdobné noty atd.

en: Other
cs: Jiné

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
cs: Texty písně, symboly akordů, číslované basy atd.

en: Others
cs: Jiné

en: Less used actions
cs: Zřídka používané činnosti

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
cs: Uživatelsky stanovené příkazy LilyPond. Zde uložte často používané příkazy a tyto popište pomocí jejich funkce

en: Add Favorite
cs: Přidat oblíbené

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
cs: Nabídka:
    Přidat vlastní příkaz LilyPond do nabídky oblíbených příkazů

en: Tuplets
cs: Rytmické notové skupiny

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
cs: Nabídka:
    Zadat duoly, trioly, kvartoly a jiné nepravidelné rytmické skupiny

en: Menu:
    Deleting notes, measures, staffs, key signatures as well as meta-objects such as imported MIDI or audio recordings.
cs: Nabídka:
    Smazat noty, takty, notové osnovy, předznamenání (tóniny), a stejně tak meta-předměty, jako jsou zavedená MIDI nebo zvukové nahrávky.

en: Beaming
cs: Trámce

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
cs: Nabídka:
    Trámce - ovládání toho, které noty jsou trámcem spojeny dohromady

en: Conditional Directives
cs: Podmíněné příkazy

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
cs: Nabídka:
    Aby se příkazy použily jen na rozvržení jednoho notového zápisu nebo aby byly z rozvržení jednoho notového zápisu vynechány

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
cs: Nabídka:
    Pro vydávání příkazů MIDI během přehrávání v čase ukázaném nynější polohou ukazatele.

en: PC Keyboard
cs: Klávesnice počítače

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
cs: Nabídka:
    Vybrat mezi různými způsoby zadávání not pomocí klávesnice počítače.

en: Mouse
cs: Myš

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
cs: Nabídka:
    Vybrat mezi různými způsoby používání myši.

en: Print Transposed
cs: Vytisknout převedené

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
cs: Nabídka:
    Převod notového zápisu při sazbě.

en: Start/Stop Transposing
cs: Spustit/Zastavit převod

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
cs: Nabídka:
    Vložení značek do spustit/zastavit převod při sazbě. Značky ovlivní jen noty v osnově/hlase, do které(ho) jsou umístěny.

en: Inserting Barlines
cs: Vložení taktových čar

en: Menu:
    Different sorts of barline (repeat barlines, double bars, end of movement ...).
cs: Nabídka:
    Různé druhy taktových čar (taktové čáry pro opakování, dvojité taktové čáry, konec věty atd.).

en: Seek
cs: Hledání

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor forwards/backwards to find useful places in the score.
cs: Nabídka:
    Přesun ukazatele Denema dopředu/dozadu pro nalezení užitečných míst v notovém zápisu.

en: Titles
cs: Názvy

en: Menu:
    Various titling schemes, (main title, movement titles, composer etc) and adding table of contents, critical commentary.
cs: Nabídka:
    Různá schémata názvů (hlavní název, názvy vět, skladatel atd.) a přidání obsahu, kritických poznámek.

en: Print Layout
cs: Rozvržení tisku

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro ovlivnění rozvržení vysázeného notového zápisu.

en: Vertical Spacing
cs: Svislé rozestupy

en: Menu:
    Commands to affect the vertical spacing of the typeset score.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro ovlivnění svislých rozestupů vysázeného notového zápisu.

en: Capture Score
cs: Zachytit notový zápis

en: Menu:
    Commands to embed images taken from original manuscripts etc into the score (one for each measure).
cs: Nabídka:
    Příkazy pro vložení obrázků vzatých z původních rukopisů atd. do notového zápisu (jeden pro každý takt).

en: Menu:
    Creating an Ossia staff, which appears with alternative interpretations for a bar or two on typesetting.
cs: Nabídka:
    Vytvoření osnovy ossia, která se při sazbě objeví s alternativními interpretacemi pro takt nebo dva.

en: Bar and Page Numbering
cs: Číslování taktů a stran

en: Menu:
    Commands for setting how often bar numbers appear in the typeset version of this staff.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro nastavení toho, jak často se ve vysázené verzi této osnovy objeví čísla taktů.

en: Staff Groupings (Braces)
cs: Seskupování osnov (závorky)

en: Menu:
    Various sorts of brace linking the staffs together. These may be nested, see the Score Layout view for a display of the staff groups created.
cs: Nabídka:
    Různé druhy závorek spojujících osnovy dohromady. Tyto mohou být vnořeny. Podívejte se na rozvržení notového zápisu (Pohled → Rozvržení notového zápisu) na zobrazení vytvořených skupin osnov.

en: Add Note Above Base of Chord
cs: Přidat notu nad základ akordu

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals above base note.
cs: Nabídka:
    Přidat noty do akordu v poloze ukazatele v různých intervalech nad základovou notu.

en: Add Note Below Top of Chord
cs: Přidat notu pod vrchol akordu

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals below the top-most note.
cs: Nabídka:
    Přidat noty do akordu v poloze ukazatele v různých intervalech pod vrcholovou notu.

en: Change Duration of Note
cs: Změnit dobu trvání noty

en: Menu:
    Commands to include other durations in a chord (instead of polyphony - this is specialized stuff!) The note at the cursor height is altered.
cs: Nabídka:
    Příkazy k zahrnutí jiných dob trvání do akordu (namísto vícehlasosti - to je zvláštní osnova!). Nota ve výšce ukazatele je změněna.

note: 0 - Open String
en: Fingerings
cs: Prstoklad

en: Menu:
    Fingerings (numbers) to typeset near to notes.
cs: Nabídka:
    Prstoklady (čísla) k vysázení blízko not.

en: Transpose Music
cs: Převedení not

en: Menu:
    Alters the note/chord at the cursor or the selection transposing it by the interval chosen. This alters the music in the score - see other transpose options for transposing the printed output, leaving the music untouched.
cs: Nabídka:
    Změní notu/akord v poloze ukazatele nebo výběr, převede ji/jej o zvolený interval. Tím jsou změněny noty v notovém zápisu. Podívejte se na další volby pro převod k převedení tiskového výstupu ponechaje noty nedotknuty.

en: Make a Directive Conditional
cs: Udělat příkaz podmíněným

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
cs: Nabídka:
    Označit příkaz v poloze ukazatele jako příkaz, který se používá jen na rozvržení nynějšího notového zápisu, nebo k vyloučení nynějšího rozvržení. Použijte to například na vyloučení nadbytečných označení pro první a druhé opakování v partech, které je nepotřebují.

en: Single Random Note
cs: Jedna náhodná nota

en: Menu:
    To insert random notes at cursor.
cs: Nabídka:
    K vkládání náhodných not v poloze ukazatele.

en: Generate Rhythm from String
cs: Vytvořit rytmus ze řetězce

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
cs: Nabídka:
    Vytváření rytmů z řady znaků

en: Notation Magick
cs: Kouzelné noty

en: Menu:
    Methods of generating music of guided randomness.
cs: Nabídka:
    Způsoby vytváření not pomocí řízené náhodnosti.

en: Display Zoom
cs: Zvětšení zobrazení

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
cs: Nabídka:
    Změna přiblížení zobrazení not v Denemu. Obvykle k tomu slouží klávesa Ctrl a kolečko myši.

en: Aural Training
cs: Procvičování sluchu

en: Menu:
    Games for testing your musical ear.
cs: Nabídka:
    Hry k vyzkoušení vašeho hudebního sluchu.

en: Note Reading
cs: Čtení not

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
cs: Nabídka:
    Hry, které zkouší vaši dovednost ve čtení not. Všimněte si, že je tu (jinde) funkce Ověření výšek tónů, která vám umožní vyzkoušení vaší schopnosti hry přes ovladač MIDI.

en: Simple Titling
cs: Jednoduché názvy

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro umístění názvů atd. na začátek not (a v případě potřeby každé věty). Nesměšovat s Názvy knih

en: Book Titling
cs: Názvy knih

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro vytvoření titulní strany, obsahu, poznámek, dodatků atd.

en: Palettes
cs: Palety

en: Menu:
    Commands to manipulate the palettes of commands.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro zacházení s paletami příkazů.

en: Spanning
cs: Rozpětí

en: Menu:
    Commands to tell the typesetter to start or stop a particular effect. Use these around passages that are to be treated differently, or over which a marking should be placed.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro sazeče, aby začal nebo zastavil určitý efekt. Použijte u pasáží, se kterými se má zacházet odlišně, nebo nad kterými se má umístit značení.

en: Alternative Bars
cs: Jiná opakování

en: Menu:
    Commands for creating first/second/nth time bars.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro vytvoření prvního/druhého/n-tého opakování.

en: Typesetter
cs: Sazeč

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to do something at the cursor position.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro sazeče, aby něco udělal v poloze ukazatele.

en: Part-Combining
cs: Sloučení partů

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to combine two voices in various ways.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro sazeče, aby sloučil dva hlasy různými způsoby.

en: Object Menu
cs: Nabídka předmětů

en: Menu:
    Commands for working with the musical object hierarchy.
cs: Nabídka:
    Příkazy pro práci s uspořádáním hudebních předmětů.

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Menu:
    The top level commands for operating Denemo.
cs: Nabídka:
    Příkazy nejvyšší úrovně pro řízení Denema.

en: Could not parse command line: %s
cs: Nepodařilo se zpracovat příkazový řádek: %s

en: Graphics File
cs: Grafický soubor

en: This score was last successfully typeset with LilyPond version
cs: Tento notový zápis byl naposledy úspěšně vysázen s verzí LilyPondu

en: 
    You have your Denemo Preferences -> Externals -> lilypond set to
cs: 
    Vaše nastavení Denemo → Programy → lilypond jsou nastaveno na

en:  This will likely be fine, but you may need to update to using the newer version of LilyPond.
cs: To bude pravděpodobně v pořádku, ale možná budete muset aktualizovat a používat novější verzi LilyPondu.

en:  This will likely be fine, but you may need to adjust any custom LilyPond syntax to the older version, or change your preferences to point to the newer version of LilyPond.
cs: To bude pravděpodobně v pořádku, ale možná budete muset upravit libovolnou vlastní skladbu LilyPondu na starší verzi nebo změnit nastavení tak, aby ukazovala na novější verzi LilyPondu.

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
cs: Zastaralý formulář. Na převod použijte dřívější verzi Denema

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
cs: Vlastní úvod (prolog) není nadále podporován. Místo něj použijte předponu příkazu notového zápisu

en: Erroneous call
cs: Chybné volání

en: No name
cs: Žádný název

en: No label
cs: Žádný štítek

en: No indication what this done beyond the name and label
cs: Žádná známka, co to dělá, kromě názvu a štítku

en: This should not happen...
cs: Toto se nemělo stát...

en: List of all current command shortcuts
    The name of the shortcut key is given first 
    E.g. "0" is the shortcut name of the number key for the number zero.
    (a "," separates the two names if is a two-key shortcut)
    Then the label as it appears in the menu
    and finally the tooltip.
    You can search the tooltip in the Command Center to locate the command. See View->Command Center.
    This list is in alphabetical order by name.
    ----------------
cs: Seznam všech nynějších zkratek pro příkazy
    Název zkratkové klávesy je uveden jako první 
    Např. "0" je název zkratky klávesy na numerické klávesnici pro číslo nula.
    (a "," odděluje dva názvy, pokud se jedná o zkratku tvořenou dvěma klávesami)
    Potom následuje popis, jak se objevuje v nabídce,
    a na konci je nástrojová rada.
    Radu k nástroji můžete vyhledat v správci příkazů, a přitom najít příkaz. Podívejte se na Pohled → Správce příkazů.
    Tento seznam je uspořádán abecedně podle názvu.
    ----------------

en: Shortcut key name:
cs: Název klávesy zkratky:

en: 
    End of shortcuts
cs: 
    Konec klávesové zkratky

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
cs: Příkaz %s odpovídá zkratce %s

en: Lose the shortcut %s for this?
cs: Ztratit klávesovou zkratku %s pro toto?

en: The key %s is the first keypress of some two key shortcuts.
    If you wish to re-assign it you will need to remove those first.
    Open the View->Command Center to find and remove the shortcuts.
cs: Klíč %s je první stisknutí klávesy některé z dvouklávesových zkratek.
    Pokud si jej přejete přidělit znovu, budete je nejprve muset odstranit.
    Otevřete Pohled → Správce příkazů pro nalezení a odstranění klávesových zkratek.

en: Fn12 is hard-wired to repeat the last command
cs: F12 (tvoří součást software) zopakuje poslední příkaz

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
cs: Nepodařilo se vytvořit .denemo/actions pro vaše vlastní příkazy

en: Key Map Loading
cs: Nahrání přiřazení kláves

en: Load Shortcuts only?
cs: Nahrát pouze klávesové zkratky?

en: Cannot access your local .denemo
cs: Nelze přistupovat k vašemu místnímu .denemo

en: Installation error
cs: Chyba při instalaci

en: NO COMMAND SELECTED.
    Press -> to search again
    _________________________________
    Last selected command was:
cs: NEVYBRÁN ŽÁDNÝ PŘÍKAZ.
    Stiskněte → pro  opětovné hledání
    _________________________________
    Naposledy vybraným příkazem byl:

en: Command
cs: Příkaz

en: Commands
cs: Příkazy

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Search
cs: Hledat

en: Fuzzy Search
cs: Hledání napodobující lidské uvažování

en: Allow one non-matching word in the search.
cs: Povolit v hledání jedno neshodující se slovo.

en: Not in menu system. You can create a palette button for it using the Add to Palette button.
cs: Není v nabídkovém systému. Můžete pro to vytvořit tlačítko palety pomocí tlačítka Přidat do palety.

en: %sCommand: %s
    %s
    Location: %s
    Internal Name: %s
cs: %sPříkaz: %s
    %s
    Umístění: %s
    Vnitřní název: %s

en: WARNING!!:
    This command is hidden.
    Most likely you want to continue your search for a better command.
    Hidden commands are either for LilyPond users or low-level interfaces for more user-friendly versions.
cs:  Varování!
    Tento příkaz je skryt.
    Pravděpodobně chcete ve svém hledání pokračovat a najít lepší příkaz.
    Skryté příkazy jsou určeny buď uživatelům LilyPondu nebo nízkoúrovňovým rozhraním pro více k uživatelům přátelské verze.

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
cs: Není tu ještě žádná podpora pro nahrávání celých složek s příkazy, promiňte

en: Return
cs: Enter

en: Unable to locate the script %s
cs: Nelze najít skript %s

en: Unable to load the script %s
cs: Nelze nahrát skript %s

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
cs: Rodič: potomek ukončen, pid = %d, stav ukončení = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
cs: Rodič: potomek ukončen signálem %d, pid = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
cs: Rodič: potomek zastaven signálem %d, pid = %d

en: Parent: child exited magically, pid = %d
cs: Rodič: potomek ukončen kouzelně, pid = %d

en: Process scheme commands in pathtofile on file open
cs: Zpracovat příkazy Scheme v pathtofile při otevření souboru

en: path
cs: Cesta

en: Process scheme commands from system file on file open
cs: Zpracovat příkazy Scheme ze systémového souboru při otevření souboru

en: file
cs: Soubor

en: Process the scheme on startup
cs: Zpracovat Scheme při spuštění

en: scheme
cs: Scheme

en: Abort on scheme errors
cs: Zrušit chyby Scheme

en: Don't log any message
cs: Nevypisovat žádnou zprávu

en: Display every messages
cs: Zobrazit všechny zprávy

en: Launch Denemo without GUI
cs: Spustit Denemo bez uživatelského rozhraní

en: Print version information and exit
cs: Ukázat informaci o verzi a ukončit

en: Audio driver options
cs: Volby pro ovladače zvuku

en: options
cs: Volby

en: Midi driver options
cs: Volby pro ovladače MIDI

en: [FILE]...
cs: [SOUBOR]...

en: GNU Denemo version
cs: Verze GNU Denemo

en: Denemo is a graphical music notation editor.
    It uses GNU Lilypond for music typesetting.
    Denemo is part of the GNU project.
cs: Denemo je editor notového zápisu hudby.
    Používá GNU Lilypond na sazbu not.
    Denemo je součástí projektu GNU.

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
cs: Chyby hlašte na stránkách http://www.denemo.org
    GNU Denemo, svobodný a otevřený editor notového zápisu hudby

en: Gtk versions
cs: Verze Gtk

en: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, and others, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey and others.
cs: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, a další, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey a další.

en: This program is provided with absolutely NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
cs: Tento program je poskytován BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; podrobnosti hledejte v souboru COPYING.

en: This software may be redistributed and modified under the terms of the GNU General Public License; again, see the file COPYING for details.
cs: Tento software můžete šířit a upravovat za podmínek GNU General Public License (GPL); podrobnosti hledejte v souboru COPYING.

en: You may need to set GUILE_LOAD_PATH to the directory where you have ice9 installed
cs: Možná bude potřeba nastavit GUILE_LOAD_PATH k adresáři, v němž máte nainstalován ice9

en: Could not start graphical interface.
cs: Nepodařilo se spustit obrazové rozhraní

en: Rhythms will be entered as notes at the cursor height
cs: Rytmy budou zadány jako noty ve výšce ukazatele

en: Could not start Audio input
cs: Nepodařilo se spustit vstup zvuku

en: Rhythms will be entered as (brown) notes without pitch
cs: Rytmy budou zadány jako (hnědé) noty bez výšky tónu

en: No MIDI in device was found on startup- re-start Denemo with the device plugged in, select the device in the MIDI tab of the preferences dialog and re-start Denemo again.
cs: Při spuštění nebylo nalezeno žádné zařízení MIDI. Spusťte Denemo znovu se zapojeným zařízením, vyberte zařízení na kartě MIDI dialogu nastavení a spusťte Denemo znovu.

en: Save Script
cs: Uložit skript

en: Over-write previous version of the script for
cs: Přepsat předchozí verzi skriptu pro

en: No script saved
cs: Žádný skript nebyl uložen

en: There is already an initialization script here
cs: Již je tu inicializační skript

en: Wrote init.scm
cs: Zapsán init.scm

en: Shall I execute it now?
cs: Má se vykonat nyní?

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
cs: Nepodařilo se vytvořit init.scm;
    promiňte, ale musíte svou skriptovanou položku nabídky vytvořit
    v nabídce předtím, než pro ni vytvoříte inicializační skript.

en: Create a new menu item
cs: Vytvořit novou položku nabídky

en: Give menu label:
cs: Dát nabídce popisek:

en: My Label
cs: Můj popisek

en: Give explanation of what it does:
cs: Podat vysvětlení toho, co to dělá:

en: Prints my special effect
cs: Vytiskne můj zvláštní efekt

en: Do you want the new menu item in a submenu?
cs: Chcete novou položku nabídky v podnabídce?

en: Give a label for the Sub-Menu
cs: Dát popisek pro podnabídku

en: Sub Menu Label
cs: Popisek pro podnabídku

en: Duplicate Name
cs: Zdvojit název

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
cs: Příkaz s tímto názvem je již dostupný ve vašich vlastních nabídkách. Přepsat?

note: g_print ("Loading from %s\n", xml_path);
en: New Command Added
cs: Nový příkaz přidán

en: Do you want to save this with your default commands?
cs: Chcete toto uložit se svými výchozími příkazy?

en: Typeset Music
cs: Sazba not

en: Shows the Print View
    with the music typeset by the LilyPond Music Typesetter.
cs: Ukáže pohled na tisk
     se sazbou not pomocí sazeče not LilyPondu.

en: Shows the PlayBack View from which a more sophisticated playback of the music is possible
cs: Ukáže pohled na přehrávání, který umožňuje propracovanější přehrávání not

en: Command Center
cs: Správce příkazů

en: Shows a searchable list of all commands, enables setting of keyboard short-cuts, etc.
cs: Ukáže prohledatelný seznam všech příkazů, umožní nastavení klávesových zkratek atd.

en: Score Layout
cs: Rozvržení notového zápisu

en: Shows an overview of the score where various elements can be rearranged, deleted etc. to form a customized layout
cs: Ukáže přehled notového zápisu, v němž lze přeuspořádat, smazat atd. různé prvky, aby se vytvořilo přizpůsobené rozvržení

en: Snippets
cs: Úryvky

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
cs: Ukázat/Skrýt nástrojový pruh, který umožňuje
    ukládání a vkládání úryvků not a zadávání not pomocí rytmických vzorů úryvku

en: Tools
cs: Nástroje

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
cs: Ukázat/Skrýt nástrojový pruh pro obecné úkony s hudebními soubory

en: Playback Control
cs: Ovládání přehrávání

en: Show/hide playback controls
cs: Ukázat/Skrýt ovládání přehrávání

en: Midi In Control
cs: Ovládání vstupu MIDI

en: Show/hide Midi Input controls
cs: Ukázat/Skrýt ovládání vstupu MIDI

en: Titles, Buttons etc
cs: Názvy, tlačítka atd.

en: Shows a bar holding the title etc of the music and buttons for selecting a movement to make currrent.
cs: Ukáže pruh, v němž je název atd. not a tlačítka pro výběr věty pro její udělání nynější.

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
cs: Ukázat/Skrýt nástrojový pruh s předměty
    Dostupné činnosti pro předměty not jsou odvislé od režimu zadávání

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window. Any errors in typesetting are shown here.
cs: Ukázat/Skrýt okno s LilyPondem pro sazbu not. Všechny chyby sazby jsou ukázány zde.

en: Scheme Script
cs: Skript Scheme

en: Show Scheme script window. Sequences of commands can be recorded here
    and then executed or turned into new commaneds.
cs: Ukázat skriptovací okno Scheme. Zde lze nahrát posloupnosti příkazů,
    a pak je provádět nebo měnit na nové příkazy.

en: Shows/hides the music in the Denemo Display
cs: Ukáže/Skryje noty v zobrazení not v Denemu.

en: No External Input
cs: Žádný vnější vstup

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
cs: Zadávání not pouze pomocí klávesnice počítače
    Přehlíží připojená zařízení MIDI nebo mikrofony.

en: Midi Input
cs: MIDI vstup

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
cs: Vstup ze zdroje MIDI. Nejprve nastavte zdroj pomocí Úpravy → Změnit nastavení → Zvuk/MIDI
    Použijte Pohled → MIDI in na ovládání toho, co vstup dělá.

en: Audio Input
cs: Zvukový vstup

en: Enable pitch entry from microphone
cs: Zapnout zadávání výšky tónu prostřednictvím mikrofonu

en: Place Command in a Palette
cs: Umístit příkaz do palety

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Create Mouse Shortcut")); gtk_menu_shell_append (GTK_MENU_SHELL (menu), item); g_signal_connect_swapped (G_OBJECT (item), "activate", G_CALLBACK (createMouseShortcut), action);
en: Open Command Center
    on this command
cs: Otevřít správce příkazů
    na tomto příkazu

en: Get Script into Scheme Window
cs: Dostat skript do okna Scheme

en: Save Script from Scheme Window
cs: Uložit skript z okna Scheme

note: item = gtk_menu_item_new_with_label (_("Save Graphic")); GtkSettings* settings = gtk_settings_get_default(); gtk_settings_set_long_property  (settings,"gtk-menu-images",(glong)TRUE, "XProperty"); item = gtk_image_menu_item_new_from_stock("Save Graphic", gtk_accel_group_new());
en: Save Graphic
cs: Uložit grafiku

en: Upload this Script to denemo.org
cs: Nahrát tento skript na denemo.org

en: Save Script as New Menu Item
cs: Uložit skript jako novou položku nabídky

note: options for getting/putting init.scm
en: Get Initialization Script for this Menu
cs: Získat inicializační skript pro tuto nabídku

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
cs: Dát skript jako inicializační skript pro tuto nabídku

en: Menu:
cs: Nabídka:

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
cs: Klepněte sem, pak přejeďte nad položkami nabídky, abyste zjistil, co budou dělat

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
cs: Klepnutí levým tlačítkem myši pro provedení příkazu, stisknutí klávesy pro přiřazení klávesové zkratky k příkazu.
    Klepnutí pravým tlačítkem myši pro vyvolání nabídky, ze které můžete
    vytvořit tlačítko pro tento příkaz, nebo dvojklávesovou klávesovou zkratku nebo získat ještě více voleb

en: This menu holds no commands
cs: Tato nabídka neobsahuje žádné příkazy

en: Tool Bar
cs: Nástrojový pruh

en: Tear off this menu as a palette
cs: Strhnout tuto nabídku jako paletu

note: check item is out of sync/Print View ignore delete signal
en: PrintView
cs: Pohled na tisk

note: g_print("Menu %s has no action\n", name);
en: Menu:
    named "
cs: Nabídka:
    nazváno "

en: " located at
cs: " umístěno

en:  in the menu system
cs:  v nabídce

en: Denemo Upgrade
cs: Povýšení Denema

en: Re-use your old preferences, palettes and shortcuts?
cs: Použít znovu vaše stará nastavení , palety a klávesové zkratky?

en: Could not create .denemo for you personal settings
cs: Nepodařilo se vytvořit .denemo pro vaše osobní nastavení

note: FIXME this is only a hint; perhaps we should embed the progress bar in the status line...
en: Progress
cs: Postup

en: This indicates the the LilyPond typesetter is still working on setting the Denemo score. This can take a long time, particularly for polyphony where voices must not collide. You can continue editing while the typesetting is taking place.
    Kill this window if you want to re-start the typesetting e.g. after fixing a mistake you just spotted.
cs: Toto ukazuje, že sazeč LilyPondu ještě pracuje na sazbě notového zápisu Denema. Může to trvat dlouho, obzvláště v případě vícehlasu, kde se hlasy nesmí střetávat. Můžete pokračovat v úpravách, zatímco sázení not pokračuje.
    Toto okno zabijte, pokud chcete sazbu spustit znovu, to jest po opravě chyby, již jste si právě všiml.

en: (Untitled)
cs: (Bez názvu)

en: Error
cs: Chyba

en: Select Notes
cs: Vybrat noty

en: Done
cs: Hotovo

en: Note Name
cs: Název noty

note: buttons for accidental
en: Accidental
cs: Posuvka

en: Octave
cs: Oktáva

en: Chord
cs: Akord

en: Note
cs: Nota

en: Rest
cs: Pomlka

en: , begin slur
cs: , začít legatový oblouček

en: , end slur
cs: , ukončit legatový oblouček

en: , tied
cs: , svázaná nota

en: , begin cresc.
cs: , začít crescendo

en: , end cresc.
cs: , ukončit crescendo

en: , begin dim.
cs: , začít decrescendo

en: , end dim.
cs: , ukončit decrescendo

en: , grace note
cs: , ozdobná nota

en: Tuplet %d/%d
cs: Rytmická notová skupina %d/%d

en: End tuplet
cs: Skončit nepravidelnou rytmickou skupinu

en: Clef change
cs: Změna klíče

en: Time signature change
cs: Změna taktového označení

en: Key signature change
cs: Změna předznamenání (tóniny)

en: Stem directive: %s
cs: Příkaz pro směr nožičky: %s

en: stem down
cs: Nožička dolů

en: stem up
cs: Nožička nahoru

en: normal stemming
cs: Normální nastavení směru nožiček

en: Dynamic: %s
cs: Dynamika: %s

en: Directive:(%.20s) %.20s%.20s
cs: Příkaz:(%.20s) %.20s%.20s

en: Unknown Tag
cs: Neznámá značka

en: Not all layouts
cs: Ne všechna rozvržení

en: Cursor on an unknown object
cs: Ukazatel je na neznámém předmětu

en: Cursor not on any object
cs: Ukazatel není na žádném předmětu

en: start %.2f end %.2f
cs: Začátek %.2f Konec %.2f

en:  Staff %d Measure %d Position %d %s
cs:  Osnova %d Takt %d Poloha %d %s

en: Appending
cs: Připojuje se

en: Not Appending
cs: Nepřipojuje se

en: Select from List (or Cancel)
cs: Vybrat ze seznamu (nebo Zrušit)

en: More...
cs: Více...

en: No Tooltip
cs: Žádná nástrojová rada

en: Mouse shortcut <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
cs: Zkratka s myší<span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> vyvolá příkaz <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Mouse Shortcut
cs: Zkratka s myší

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
cs: Stisknutí klávesy<span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> vyvolá příkaz <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Key Presses <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoke command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
cs: Stisknutí kláves<span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> vyvolá příkaz <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Single Key Press
cs: Jedno stisknutí klávesy

en: Two Key Presses
cs: Dvě stisknutí klávesy

en: Key Press
cs: Stisknutí klávesy

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Is not a shortcut.
    %s
cs: Stisknutí klávesy <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>. Není to klávesová zkratka.
    %s

en: (The menus are now restored in case you are lost.)
cs: (Nabídky jsou nyní, v případě že jste se ztratil, obnoveny.)

en: First Key Press
cs: Stisknutí první klávesy

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Awaiting continuation
cs: Stisknutí klávesy <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>. Čeká se na pokračování

en: Mouse <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
cs: Myš <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Key + Mouse
cs: Klávesa + Myš

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
cs: Stisknutí klávesy <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Denemo was terminated abnormally
cs: Denemo bylo ukončeno neobvykle

en: Open auto-saved file
cs: Otevřít automaticky uložený soubor

en: Delete auto-saved file
cs: Smazat automaticky uložený soubor

en: Compare auto-saved file with last saved file
cs: Porovnat automaticky uložený soubor s naposledy uloženým souborem

en: Just open auto-saved file
cs: Jen otevřít automaticky uložený soubor

en: Unnamed
cs: Bez názvu

en: No selection text available
cs: Není dostupný žádný text výběru

en: Ask me about each
cs: Zeptejte se na každý

en: Close all without saving
cs: Zavřít vše bez uložení

en: You have %d score(s) unsaved
cs: Máte %d neuložených notových zápisů

en: Could not make folder %s for the downloaded commands
cs: Nepodařilo se vytvořit složku %s pro stažené příkazy

en: You have made changes to the commands you have
cs: Udělal jste změny v příkazech, které máte

en: Do you want to save the changes?
cs: Chcete uložit tyto změny?

en: MIDI Controller Active?
cs: Ovladač MIDI v činnosti?

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
cs: Vypněte, prosím, svoji klávesnici MIDI,
    pokud jste tak již neučinil

en: Recording + Play Along
cs: Nahrávání + Přehrávat zároveň

en: Recording
cs: Nahrávání

en: Play Along
cs: Hrát zároveň

en: Checking Pitches
cs: Ověření výšek tónů

en: Listening to Pitches
cs: Poslech výšek tónů

en: Editing a Chord
cs: Upravování akordu

en: Starting a Chord
cs: Založení akordu

en: Appending/Editing Pitches
cs: Přidání nebo upravení výšek tónů

en: Mouse Conductor ON
cs: Vodič myši ZAPNUT

en: Mouse Conductor OFF
cs: Vodič myši VYPNUT

en: Switch to Normal Playback
cs: Přepnout na běžné přehrávání

en: Switch to Play Along Playback
cs: Přepnout do režimu přehrávání Hrát zároveň

en: Stop playing first
cs: Nejprve zastavit přehrávání

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
cs: Nelze míchat nahrávky zvuku a MIDI

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
cs: Nelze míchat nahrávky MIDI se zavedeným MIDI. Nejprve smažte zavedené MIDI

en: MIDI Recording
cs: Nahrávka MIDI

en: Delete last recording?
cs: Smazat poslední nahrávku?

en: The preference set for recording time is 0 - nothing can be recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
cs: Nastavení voleb pro čas nahrávání je 0 - nic nelze nahrávat.
    Podívejte se na Úpravy → Změnit nastavení, karta Zvuk/MIDI

en: Select and Reset Snippet
cs: Vybrat a nastavit znovu úryvek

en: Insert Snippet at Cursor
cs: Vložit úryvek v poloze ukazatele

en: Re-label Snippet
cs: Opatřit znovu úryvek štítkem

en: Insert and Select
cs: Vložit a vybrat

en: Rename Music Snippet
cs: Přejmenovat úryvek not

en: Give new label for snippet
cs: Zadejte nový štítek pro úryvek

en: No selection to create a music snippet from
    See Edit → Select menu for selecting music to snip
cs: Žádný výběr pro vytvoření úryvku not.
    Podívejte se na Úpravy → Vybrat nabídku pro výběr not pro úryvek

en: Command: %s
    
    Information:
    %s
cs: Příkaz: %s
    
    Informace:
    %s

en: Could not create button
cs: Nepodařilo se vytvořit tlačítko

en: Could not create .denemo/actions/bitmaps for your graphics for customized commands
cs: Nepodařilo se vytvořit .denemo/actions/bitmaps pro vaši grafiku pro vaše vlastní příkazy

en: Could not create .denemo-xxx/actions/graphics for your graphics for customized commands
cs: Nepodařilo se vytvořit .denemo-xxx/actions/graphics pro vaši grafiku pro vaše vlastní příkazy

note: FIXME allow fileselector here to change the name
en: Saving a graphic for use in the %s script
cs: Ukládá se grafika pro použití ve skriptu %s

en: Replace current graphic?
cs: Nahradit nynější grafiku?

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Denemo Main Window
cs: Hlavní okno

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
cs: Toto je pruh s hlavní nabídkou, kde jsou umístěny nabídky pro většinu nehudebních stránek (ukládání, tisk, nastavení vstupních zdrojů atd.). Podívejte se na pruh s nabídkou předmětů na příkazy, kterými se upravují noty.

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
cs: Toto je pruh s nabídkou předmětů, kde jsou nabídky pro příkazy, jimiž se noty upravují. Jsou uspořádány hierarchicky: notový zápis, věta, osnova (obsahuje hlasy), a pak věci, co jdou na osnovu, noty, klíče atd. Příkazy pokrývají vše ostatní, co můžete dát mezi noty pro změnu chování od toho bodu v notách.

en: You can populate this bar with buttons holding a snippet of music. The highlighted snippet is the <i>prevailing duration</i>, that is the next note entered will follow the rhythmic pattern of this snippet.
    You can enter the whole snippet by clicking on it, or using the command under ObjectMenu → Notes/Rests → Append/InsertDuration → Insert Snippet. You can also select the <i>prevailing snippet</i> using  ObjectMenu → Notes/Rests → Select Duration → Next Snippet.
    You can hide this bar (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display Note/Rest entry toolbar
cs: Tento pruh zaplníte tlačítky podržením kousku not. Zvýrazněný kousek je <i>převládající doba trvání</i>, což je, že další zadaná nota bude sledovat rytmický vzor tohoto kousku.
    Můžete celý kousek vložit klepnutím na něj, nebo použitím příkazu v nabídce Noty/Pomlky → Přidat/Vložit dobu trvání → Vložit kousek. Také můžete vybrat <i>převládající kousek</i> pomocí nabídky s předměty Noty/Pomlky → Vybrat dobu trvání → Další kousek.
    Tento pruh můžete skrýt pomocí nabídky Pohled, abyste na obrazovce měli víc místa. Můžete z toho udělat své nastavení pomocí hlavní nabídky Úpravy → Změnit nastavení → Zobrazit nástrojový pruh pro zadání noty/pomlky

en: This tool bar contains a few conventional commands. You can hide it (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display general toolbar
cs: Tento pruh obsahuje několik obvyklých příkazů. Můžete jej skrýt pomocí nabídky Pohled, abyste na obrazovce měli víc místa. Můžete z toho udělat své nastavení pomocí hlavní nabídky Úpravy → Změnit nastavení → Zobrazit nástrojový pruh pro zadání noty/pomlky

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Přesune začáteční bod přehrávání, jenž se ukazuje jako zelený proužek, na dřívější místo v čase.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Nastaví začáteční bod přehrávání (zelený proužek) na notu v poloze ukazatele.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Přesune začáteční bod přehrávání, jenž se ukazuje jako zelený proužek, na pozdější místo v čase.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
cs: Zastaví přehrávání. Po dalším stisknutí přehrát přehrávání začne tam, kde je zelený proužek, ne tam, kde bylo přehrávání vámi zastaveno. Použijte pro to tlačítko Přehrát/Pozastavit.

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
cs: Začne přehrávání od začátku přehrávání (zelený proužek), dokud přehrávání neskončí (červený proužek)
    Při přehrávání to přehrávání pozastaví a přehrávání pokračuje, až když je znovu stisknuto.

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
    Records live performance and/or playback,
    save to disk to avoid overwriting previous recordings.
cs: Začne/Zastaví nahrávání zvukového výstupu z Denema.
    Nahrává živé představení a/nebo přehrávání.
    Ukládejte na disk, abyste se vyhnul přepsání předchozích nahrávek.

en: Exports the audio recorded to disk
cs: Vyvede zvuk nahraný na disk do souboru

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Přesune koncový bod přehrávání, jenž se ukazuje jako červený proužek, na dřívější místo v čase.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Nastaví koncový bod přehrávání (červený proužek) na notu v poloze ukazatele.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
cs: Přesune koncový bod přehrávání, jenž se ukazuje jako červený proužek, na pozdější místo v čase.
    Červený a zelený proužek se nekreslí, dokud nezačnete přehrávání, nebo dokud alespoň nevytvoříte časový základ.

note: create_playbutton(inner,NULL, pb_forward, GTK_STOCK_MEDIA_FORWARD);
en: Loop
cs: Smyčka

en: The music between the red and green bars is played in a loop.
    You can edit the music while it is playing
    (so that you can continuously listen as you try alternatives).
cs: Noty mezi červeným a zeleným proužkem jsou přehrávány ve smyčce.
    Noty můžete upravovat během jejich přehrávání.
    (takže můžete, zatímco zkoušíte jiné možnosti, nepřetržitě poslouchat).

en: Panic
cs: Nouzové zastavení

en: Reset
cs: Nastavit znovu

en: Resets the synthesizer, on JACK it sends a JACK panic.
cs: Nastaví syntetizátor znovu, při zapnutém JACK to pošle nouzové zastavení JACK.

en: Play Selection
cs: Přehrát výběr

en: Plays the current selection or from the cursor to the end if no selection present.
cs: Přehraje nynější výběr, nebo bude přehrávat od polohy ukazatele po konec, pokud není nic vybráno.

en: Playback Range
cs: Rozsah přehrávání

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
cs: Otevře dialog pro načasování začátku a konce přehrávání.

en: Controls for playback.
    The arrows on either side of the PLAY and STOP buttons move the playback start
    and playback end markers.
    Loop plays in a loop - you can edit while it plays.
    You can also record the output and save it as .ogg or .wav file.
    The temperament used for playing back can be set here.
cs: Ovládání přehrávání.
    Šipky po stranách tlačítek PŘEHRÁT a ZASTAVIT posunou značky pro začátek přehrávání
    a pro konec přehrávání.
    Smyčka přehrává ve smyčce - během přehrávání můžete provádět úpravy.
    Taktéž můžete nahrávat výstup a uložit jej jako soubor .ogg nebo .wav.
    Zde se dá nastavit temperované ladění použité pro přehrávání.

en: Set the (initial) tempo of the movement
cs: Nastavit (počáteční) tempo věty

en: Mute Staffs
cs: Ztlumit notové osnovy

en: Select which staffs should be muted during playback.
cs: Vybrat, které notové osnovy se mají během přehrávání ztlumit.

note: Volume
en: Volume
cs: Hlasitost

note: GTK_WIDGET_UNSET_FLAGS(label, GTK_CAN_FOCUS);
en: Set the (initial) volume of the movement
cs: Nastavit (počáteční) hlasitost věty

en: Always Full Volume
cs: Vždy plná hlasitost

en: Audio Volume Cut
cs: Zeslabení hlasitosti zvuku

en: Reduce the volume of the source audio relative to the volume of the score
cs: Snížit hlasitost zdrojového zvuku poměrně k hlasitosti notového zápisu

en: Audio Volume Boost
cs: Zesílení hlasitosti zvuku

en: Boost the volume of the source audio relative to the volume of the score
cs: Zvýšit hlasitost zdrojového zvuku poměrně k hlasitosti notového zápisu

en: Audio Lead In
cs: Zavedení zvuku

en: Set the number of seconds to clip from the audio, or if negative number of seconds silence before audio plays.
    This is useful when the audio track does not begin on a barline.
cs: Nastavte počet sekund, o které se má zvuk zkrátit, nebo, pokud je údaj záporný, počet sekund ticha předtím, než se zvuk přehrává.
    Toto je užitečné, když zvuková stopa nezačíná na taktové čáře.

note: Speed
en: Slowdown:
cs: Zpomalení:

en: Slow down the audio output maintaining the pitch
cs: Zpomalit výstup zvuku při zachování výšky tónu

en: This tells you what will happen to a MIDI in event from your controller. Click here or use the Control Shift or ALT keys, or caps lock to affect what will happen. Moving the cursor into the display will revert to editing notes.
cs: Toto vám řekne, co se s událostí vstupu MIDI z vašeho ovladače stane. Klepněte zde, nebo použijte klávesy Ctrl, Shift nebo Alt, nebo Caps Lock k ovlivnění toho, co nastane. Přesunutím ukazatele na zobrazení dojde k návratu do režimu úprav not.

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
cs: Když jste v režimu Přehrát zároveň s, při klepnutí na Přehrát se noty přehrávají, dokud přehrávání nedospěje k poloze ukazatele.
    Od toho místa dále musíte noty v poloze ukazatele zahrát, aby přehrávání postupovalo kupředu.
    Takže když ukazatel nastavíte na první notu partu, který chcete přehrávat, potom jakmile stisknete tlačítko pro přehrávání, můžete hrát zároveň s Denemem, přičemž Denemo dodá další party a čeká na to, jestli nezahrajete špatnou notu.

en: Delete the MIDI recording you have made.
cs: Smazat vámi pořízenou nahrávku MIDI.

en: Convert the MIDI recording you have made to notation.
cs: Převést vámi pořízenou nahrávku MIDI do notového zápisu.

en: Starts playing and simultaneously records from MIDI in.
    Once a recording is made it is played back with the score when you press Play.
    It can be deleted with the Delete button or converted to notation with the Convert button.
    A MIDI recording is not saved with the Denemo score.
cs: Začne přehrávání a současně nahrává ze vstupu MIDI.
    Jakmile je nahrávka udělána, je přehrávána s notovým zápisem, když stisknete Přehrát.
    Může být smazána pomocí tlačítka Smazat nebo převedena na notový zápis pomocí tlačítka Převést.
    Nahrávka MIDI není uložena společně s notovým zápisem Denema.

en: Controls for managing input from a MIDI controller (e.g. keyboard) attached to the computer.
    You may need to select your MIDI device first using MainMenu → Edit → Change Preferences → MIDI
    looking for MIDI in devices (turn your device on first).
    When you have a MIDI controller durations are inserted without any pitch (they appear in brown)
     playing on the controller puts the pitches onto the durations.
    The Shift and Control and ALT keys can also be used for listening without entering notes,
    checking pitches entered and entering chords.
    The foot pedal can also be used for chords. Release the ALT key and re-press to start a new chord
    - timing is unimportant, play the chord fast or slow.
    Or use Input → MIDI → Chord Entry Without Pedal to enter chords based on playing the notes simultaneously
cs: Ovládání správy vstupu z ovladače MIDI (např. keyboard) připojeného k počítači.
    Nejprve možná budete potřebovat vybrat své zařízení MIDI pomocí hlavní nabídky Úpravy → Změnit nastavení
    → MIDI, kde budete hledat vstupní zařízení MIDI (nejprve své zařízení zapněte).
    Když máte ovladač MIDI, doby trvání jsou vkládány bez výšky tónu (objeví se zbarveny hnědě).
    Přehrání na ovladači výšky tónů k dobám trvání přidá.
    Klávesy Shift a Ctrl a Alt se také dají použít pro poslech bez vkládání not, ověřování zadávaných výšek tónů
    a k zadávání akordů. Nožní pedál se také dá použít pro akordy. Uvolněte klávesu Alt a znovu ji stiskněte,
    abyste začali nový akord - načasování je nedůležité. Akord zahrajte rychle nebo pomalu.
    Nebo použijte Vstup → MIDI → zadání akordu bez pedálu k zadání akordů založenému na hraní not zároveň.

en: This is the Denemo Display for the music you have entered. See the print view window for the typeset appearance.  The blue lozenge is the Denemo Cursor - it turns red when when the bar is full or green if you are inserting in a bar. Overfull/Underfull bars are colored red/blue, use the Upbeat (Anacrusis, Pickup) command if that is intentional.
    You can switch to a menu-less view or a page-view using the Esc key. For the paged view you drag the red bar up the page to set how many systems you want showing.For the paged view you will probably want a smaller zoom - use Control+scroll-wheel on your mouse to zoom the display.
    Many commands operate on the object at the Denemo cursor. Right-click on an object to get a short menu of actions or set the mouse input mode.
    Shift-Right-click for more objects to insert.
cs: Toto je zobrazení not v Denemu pro vámi zadané noty. Podívejte se v okně s pohledem na tisk na vzhled sazby. (Neukazuje se to, jak noty budou vypadat vytištěné - skutečně dobré vysázení not, aniž byste museli udělat úpravy, je časově náročný úkol.) Modrý kosočtverec je ukazatel Denema - zčervená, když je takt plný, nebo zezelená, když něco přidáváte do taktu. Přeplněné nebo nenaplněné takty jsou zbarveny červeně/modře. Pokud je to záměr, použijte předtaktí.
    Můžete přepnout do pohledu s méně nabídkami nebo do pohledu na stranu pomocí klávesy Esc. U stránkového pohledu táhnete červeným proužkem na straně nahoru pro nastavení, kolik notových systémů chcete ukázat. Pro stránkový pohled budete pravděpodobně chtít menší zvětšení. Použijte Ctrl+kolečko myši na změnu v přiblížení zobrazení.
    Mnoho příkazů pracuje na předmětu v poloze ukazatele Denema. Klepněte pravým tlačítkem myši na předmět, abyste získal krátkou nabídku činností nebo nastavte režim zadávání myší.
    Použijte Shift+klepnutí pravým tlačítkem myši k vložení více předmětů.

en: This bar shows:
    Pending ♯ or ♭ sign (if the next note entered will be sharpened or flattened)
    The movement number
    Description of the object at the Denemo cursor
    Position and status (appending or inserting) of the cursor.
    If the Playback Controls are visible then the timing of the object at the cursor is shown.
    If MIDI in controls are visible the current enharmonic range is shown.
    When the first key of a two-key shortcut is pressed the possible continuations are shown here.
cs: Tento takt ukazuje:
    Čekající značku ♯ nebo ♭ (pokud bude další zadaná nota zvýšena nebo snížena o půl tónu)
    Číslo věty
    Popis předmětu v poloze ukazatele Denema.
    Polohu a stav (přidávání nebo vkládání) ukazatele.
    Pokud je viditelné ovládání přehrávání, potom je ukázáno načasování předmětu v poloze ukazatele.
    Pokud jsou viditelná MIDI v ovládání, je ukázán nynější enharmonický rozsah.
    Když je stisknuta první klávesa dvouklávesové zkratky, jsou zde ukázána možná pokračování.

en: No MIDI filter
cs: Žádný filtr MIDI

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
cs: Tato oblast ukazuje, které filtry MIDI jsou činné. Také to může být využito pomocí příkazů, aby se informace dostala k uživateli

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
cs: Tlačítkový pruh, který může být zaplněn názvy a jinými tlačítky vytvořenými uživatelem.
    Obecně tlačítko můžete název nebo hodnotu upravovat klepnutím na tlačítko, nebo spuštěním činnosti svázané s tlačítkem

en: Hidden when not the current staff.
cs: Skryto, když se nejedná o nynější notovou osnovu.

en: Ctrl+Alt-Drag Start
cs: Ctrl+Alt-Přetáhnout začátek

en: Ctrl+Alt-Drag End
cs: Ctrl+Alt-Přetáhnout konec

en: Hidden
cs: Skryto

en: Sketch
cs: Nástin

en: ⬆stem
cs: ⬆nožička

en: ⬆⬇stems
cs: ⬆⬇nožičky

en: ⬇stems
cs: ⬇nožičky

en: No audio recording has been made.
    See Playback Controls - Record Button
cs: Nebylo provedeno žádné nahrávání zvuku.
    Podívejte se na ovládání přehrávání - tlačítko pro nahrávání

en: The preference set for recording time is 0 - nothing is recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
cs: Nastavení voleb pro čas nahrávání je 0 - nic není nahráváno.
    Podívejte se na Úpravy → Změnit nastavení → karta Zvuk/MIDI

en: %{error. defaulting to%}C
cs: %{chyba, nastavuje se výchozí%}C

en: %{error. defaulting to%}treble
cs: %{chyba, nastavuje se výchozí%}treble

en: %% ABC file generated by Denemo version
cs: %% soubor ABC vytvořen Denemem ve verzi

en: This scorelayout is purely for continuous typesetting, and will change as you edit the score.
    To get a real score layout turn off continuous typesetting in the Print View and typeset using Part, Movement or Typeset (Default Layout) buttons.
cs: Toto rozvržení notového zápisu je čistě pro plynulou sazbu not a změní se, jakmile upravíte notový zápis.
    Abyste získal skutečný notový zápis, vypněte plynulou sazbu v pohledu na tisk a sázejte pomocí tlačítek Part, Věta nebo Sazba (výchozí rozvržení).

en: Switch to Layout "%s"
cs: Přepnout na rozvržení "%s"

en: Create Standard Score Layout
cs: Vytvořit standardní rozvržení notového zápisu

en: Score Layout Options
cs: Volby pro rozvržení notového zápisu

en: Temporary Score Layout
cs: Dočasné rozvržení notového zápisu

en: %{error. defaulting to%}c
cs: %{chyba, nastavuje se výchozí%}c

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
cs: %% soubor LilyPond vytvořen Denemem ve verzi

en: The score has been altered so that this LilyPond text is out of date - ignoring request
cs: Notový zápis byl změněn, takže tento LilyPondovský text je zastaralý - požadavek se přehlíží

en: No textbuffer
cs: Žádná textová vyrovnávací paměť

en: Could not open output file for writing
cs: Nepodařilo se otevřít výstupní soubor pro zápis

en: Filename does not have extension
cs: Název souboru nemá příponu

en: Find Current Object
cs: Najít nynější předmět

en: Move the text cursor in this window to the object that the Denemo cursor is on
cs: Přesunout ukazatel textu v tomto okně k předmětu, na kterém je ukazatel Denema

en: Insert LilyPond Text
cs: Vložit text Lilypondu

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
cs: Vložit text Lilypondu v poloze ukazatele.
    Varování! Nejprve pomocí Shift+klepnutí umístěte ukazatel Denema

en: Typeset this LilyPond text
cs: Vysázet tento text Lilypondu

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
cs: Vysází nynější text Lilypondu, který se zobrazí v okně s pohledem na tisk. Všechny chyby jsou ukázány dole v okně s chybami.

en: Shift left click in music in this window to move the Denemo cursor the corresponding position
    Using arrows to move the cursor in the music here also moves the Denemo cursor.
    Right click for menu.
    Turn off continuous typesetting before using the score layout options.
cs: Shift+klepnutí levým tlačítkem myši do not v tomto okně pro přesunutí ukazatele Denema na odpovídající místo.
    Použití šipek pro přesun ukazatele v notách zde také přesune ukazatel Denema.
    Klepnutí pravým tlačítkem myši pro vyvolání nabídky.
    Vypněte plynulou sazbu, předtím než použijete volby pro rozvržení notového zápisu.

en: Failed to save MIDI file:
cs: Nepodařilo se uložit soubor MIDI:

en: Saved MIDI file:
cs: Uložen soubor MIDI:

en: Denemo format (*.denemo *.denemo.gz)
cs: Formát Denemo (*.denemo *.denemo.gz)

en: CompressedDenemo XML format (*.denemo.gz)
cs: Formát Denemo zabalené XML  (*.denemo.gz)

en: Lilypond (*.ly)
cs: Liliypond (*.ly)

en: PNG Image format (*.png)
cs: Obrázkový formát PNG (*.png)

en: ABC (*.abc)
cs: ABC·(*.abc)

en: Midi (*.mid, *.midi)
cs: MIDI·(*.midi)

en: CSound Score File (*.sco)
cs: Soubor s notovým zápisem pro CSound (*.sco)

en: MusicXML file (*.musicxml, *.mxml, *.xml)
cs: Soubor MusicXML (*.musicxml, *.mxml, *.xml)

en: Because you have the preference "Create Parts" set, Score Layouts for all the parts are now created.
    Choose Typeset in the Print View to select the Default Layout if reqquired.
cs: Protože máte nastaveno nastavení Vytvořit party, jsou nyní vytvořena rozvržení notového zápisu pro všechny party.
    V případě potřeby vyberte v pohledu na tisk Sazba pro vybrání výchozího rozvržení.

en: Close without Saving
cs: Zavřít bez uložení

en: Save _As
cs: Uložit j_ako

en: The score %s has unsaved changes
cs: Změny v notovém zápisu %s nebyly uloženy

en: Save changes?
cs: Uložit změny?

en: Load of recently used file %s failed
cs: Nahrání nedávno použitého souboru %s se nezdařilo

en: Music Snippets Can be Kept
cs: Je možné uchovávat úryvky not

en: Drop Music Snippets
cs: Zahodit úryvky not

en: Keep Music Snippets
cs: Uchovávat úryvky not

en: Unable to find file:
cs: Nelze najít soubor:

en: 
    Choose a directory (below which to search)
    in the next dialog
cs: 
    Vyberte adresář (v němž se má hledat)
    v dalším dialogu

en: Give Toplevel Directory
cs: Zadat adresář nejvyšší úrovně

en: You have a Script defined
cs: Máte stanoven skript

en: Normal Save
cs: Normální: Uložit

en: Advanced: Execute the script every time this file is opened?
cs: Pokročilé: Použít tento skript pokaždé, když je tento soubor otevřen?

en: Could not create .denemo/templates for you personal templates
cs: Nepodařilo se vytvořit .denemo/templates pro vaše osobní předlohy

en: No examples directory in installation
cs: Žádný adresář s příklady v instalaci

en: No templates directory in installation
cs: Žádný adresář s předlohami v instalaci

en: _Save
cs: _Uložit

en: Load of file %s failed
cs: Nahrání souboru %s se nezdařilo

en: File save failed
cs: Uložení souboru se nezdařilo

en: Export As
cs: Vyvést jako

en: A file with the name %s already exists
cs: Soubor s názvem %s již existuje.

en: Could not interpret selection as LilyPond notes
cs: Nepodařilo se vyložit výběr jako noty LilyPondu

en: Paste LilyPond Notes
cs: Vložit noty Lilypond

en: Paste this music into your score?
cs: Vložit tyto noty do vašeho notového zápisu?

en: Can only paste LilyPond text into the last tab, sorry
cs: Lilypondovský text lze vložit jen k poslední zarážce, promiňte

en: Inserted:
cs: Vloženo:

en: Spurious line number
cs: Falešné číslo řádku

en: Could not execute lilypond - check Edit->preferences → externals → lilypond setting
    and lilypond installation
cs: Nepodařilo se provést lilypond - prověřte Úpravy → Nastavení → Programy → Nastavení LilyPondu
    a instalaci LilyPondu

en: Denemo Typesetting
cs: Sazba Denema

en: Typesetting ...
cs: Sazba...

en: Error: see LilyPond window
cs: Chyba: Podívejte se na okno Lilypondu

en: Already Typesetting
cs: Již se sází

en: Abandon this typeset?
cs: Opustit tuto sazbu?

en: Print Excerpt Range
cs: Tisk oblasti úryvku

en: Print from Measure
cs: Tisk od taktu

en: Your PNG file has now been created
cs: Soubor PNG byl nyní vytvořen

en: Your PDF file has now been created
cs: Soubor PDF byl nyní vytvořen

en: A range of music is selected
cs: Je vybrán rozsah not

en: Print whole file?
cs: Vytisknout celý soubor

en: This piece has several movements
cs: Tento kus má několik vět

en: Print this part from all of them?
cs: Vytisknout tento part ze všech?

en: No selection to print
cs: Žádný výběr pro tisk

note: FIXME set via gub
en: Manual Updates
cs: Ruční aktualizace

en: Already doing a print
cs: Již se tiskne

en: Cannot Typeset!
cs: Nelze vysázet!

en: Edit the LilyPond syntax in the pane below or cancel
cs: Upravit skladbu LilyPondu v okně níže nebo zrušit

en: No Omission Criterion Set
cs: Nenastaveno žádné hledisko vynechání

en: on %d/%m/%y at %H:%M:%S
cs:  %d/%m/%y v %H:%M:%S

en: Print History for
cs: Historie tisku pro

en: Unsaved Score
cs: Neuložený notový zápis

en: No saved version of this score has been printed yet
cs: Zatím nebyla vytištěna žádná uložená verze tohoto notového zápisu

en: The file was last saved with editing time:
cs: Soubor byl naposledy uložen s časem úprav:

en: Direct Printing not available under Windows. Create PDF and print from that
cs: Přímý tisk není dostupný pod operačním systémem Windows. Vytvořte PDF a tisk proveďte z něj

en: Possibly Invalid
cs: Možná neplatné

en: Cursor not moved.
cs: Ukazatel se nepřesunul.

en: Check Score.
cs: Ověřit notový zápis.

en: Cursor may have moved to error point in the score.
cs: Ukazatel se možná přesunul na chybový bod v notovém zápisu.

en: INVALID! try Score->Check Score command.
cs: NEPLATNÉ!Zkuste příkaz Notový zápis → Ověřit notový zápis

en: LilyPond could not typeset this score.
cs: LilyPondu se tento notový zápis nepodařilo vysázet.

en: File causing error:
cs: Soubor způsobující chybu:

en: (Custom Score Layout)
cs: (Vlastní rozvržení notového zápisu)

en: See View->Score Layout to delete.
cs: Pro smazání se podívejte na Pohled → Rozvržení notového zápisu.

en: Current Movement
cs: Nynější věta

en: Excerpt Only
cs: Pouze úryvek

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
cs: Nyní vyberte notovou hlavičku noty, kde končí legatový oblouček

en: Now select the notehead of the note where the tie ends
cs: Nyní vyberte notovou hlavičku noty, kde končí ligatura

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
cs: Nyní vyberte notovou hlavičku noty, kde končí trámec

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
cs: Nyní táhněte značky začátku a konce pro naznačení směru a úhlu spojení (legata).
    Klepněte pravým tlačítkem myši, až budete hotovi.

en: Now drag the begin/end markers to suggest tie position
    Right click when done.
cs: Nyní táhněte značky začátku a konce pro naznačení směru a úhlu spojení (ligatury).
    Klepněte pravým tlačítkem myši, až budete hotovi.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
cs: Nyní táhněte značky začátku a konce pro nastavení směru a úhlu spojení.
    Klepněte pravým tlačítkem myši, až budete hotovi.

en: PDF creation
cs: Vytvoření PDF

en: PDF files
cs: Soubory PDF

en: File Exists, overwrite?
cs: Soubor existuje. Přepsat?

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
cs: Chyba %d:
    Nepodařilo se zkopírovat %s do %s. Možná je to proto, že nějaký jiný proces používá cílový soubor. Zkuste to znovu s novým umístěním.

en: Use the Playback View or re-typeset
cs: Použít pohled na přehrávání nebo vysázet znovu

en: Slur Angle/Position
cs: Úhel/Směr legatového obloučku

en: Repeat Slur Positioning Hint?
cs: Zopakovat naznačení umístění legatového obloučku?

en: Slur Shape
cs: Tvar legatového obloučku

en: Repeat Shaping Slur?
cs: Opakovat tvarování legatového obloučku?

en: Tie Shape
cs: Tvar ligatury

en: Repeat Shaping Tie?
cs: Opakovat tvarování ligatury?

en: Operation Cancelled
cs: Operace zrušena

en: Do not know what to repeat
cs: Není známo, co se má opakovat

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
cs: Pro upravení poloh předmětů (a více) pohybujte myší, dokud se neobjeví ukazovátko "ručka".
    Klepněte na předmět a následujte pokyny.
    U trámců klepněte na notovou hlavičku not tam, kde trámec začíná.

en: Apply
cs: Použít

en: Help for Tweaks
cs: Nápověda k úpravám

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
cs: Toto okno lze použít pro vyladění sazby, kterou LilyPond dělá, v případě že není nejlepší.

en: Red dots and crosses (Off/On)
cs: Červené tečky a křížky (vypnuto/zapnuto)

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
cs: Přesné polohy obrazových součástí notového zápisu budou označeny červenými tečkami
    a ovládací body pro křivky červenými křížky pro přesné ladění.
    Před tiskem tyto vypněte!

en: Score Size
cs: Velikost notového zápisu

note: never true
en: Repeat
cs: Opakovat

note: this is to initialize the continuous/manual state hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_end (GTK_BOX (main_hbox), hbox, FALSE, TRUE, 0);
en: Duplex
cs: Dvojitý (duplex)

en: Single
cs: Jednoduchá

en: Measures before cursor:
cs: Takty před ukazatelem:

en: Measures after cursor:
cs: Takty po ukazateli:

en: Staffs before cursor:
cs: Osnovy před ukazatelem:

en: Staffs after cursor:
cs: Osnovy po ukazateli:

note: hbox = gtk_hbox_new (FALSE, 1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), hbox, TRUE, TRUE, 0);
en: All Movements
cs: Všechny věty

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
cs: Pokud zaškrtnuto, nynější rozvržení je znovu vysázeno při každé změně

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
cs: Pokud zaškrtnuto, nynější věta je znovu vysázena při každé změně

en: Cursor Context
cs: Prostředí ukazatele

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
cs: Pokud zaškrtnuto, je rozsah okolo nynější polohy ukazatele znovu vysázen při každé změně, nebo když se ukazatel přesune mimo rozsah.

en: Set background updates on/off.
cs: Nastavit aktualizace pozadí na zapnuto/vypnuto.

en: Range
cs: Rozsah

en: Set how much of the score to re-draw.
cs: Nastavit kolik z notového zápisu se má překreslit.

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
cs: Nastavit aktualizace pozadí na zapnuto/vypnuto. Toto řídí, zda je sazba po každé změně v notách udělána znovu. Množství notového zápisu k přesázení lze nastavit pomocí tohoto tlačítka.

en: New Omission Criterion
cs: Nové hledisko pro vynechání

en: Give a name for this new criterion
cs: Zadejte název pro toto nové hledisko

en: Not transposed
cs: Netransponováno

en: Unconditional Typesetting
cs: Bezpodmínečná sazba

en: Typesetting will ignore any omission criteria that may have been set on Denemo Directives.
cs: Sazba bude přehlížet všechna hlediska pro vynechání, na která mohla být nastavena příkazy Denemo.

en: New Named Omission Criterion
cs: Nové pojmenované hledisko pro vynechání

en: Create a new omission criterion to say which condtional directives should be ignored.
cs: Vytvořte nové hledisko pro vynechání, aby se řeklo, které podmíněné příkazy se mají přehlížet.

en: Omit:
cs: Vynechat:

en: Select this as the active omission criterion
cs: Vyberte toto jako hledisko pro vynechání v činnosti

en: Destroy criterion:
cs: Zrušit hledisko:

en: No longer use this as an omission criterion for this score
cs: Toto již nepoužívat jako hledisko pro vynechání pro tento notový zápis

en: Make an ommision criterion active. Any directive set to be ignored for the named criterion will not affect the typesetting.
cs: Uvést hledisko pro vynechání v činnost. Žádný z příkazů nastavenýché tak, aby se pro pojmenované hledisko přehlížely, neovlivní sazbu.

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
cs: Zobrazí okno s tiskovým dialogem. Z něj můžete poslat svou sazbu notového zápisu tiskárně nebo do souboru PDF.

en: Exports a pdf file for this layout
cs: Udělá soubor PDF pro toto rozvržení

en: Typesets the music using the one of the created layouts. See View → Score Layouts to see the layouts you have created.
cs: Vysází noty za použití jednoho z vytvořených rozvržení. Podívejte se na Pohled → Rozvržení notového zápisu, abyste viděli rozvržení, jež jste vytvořili.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
cs: Vysází noty z nynější věty. Vytvoří rozvržení notového zápisu sestávající z jedné věty.

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
cs: Vysází noty z nynějšího partu pro všechny věty. Part jsou veškeré noty s týmž názvem osnovy. Vytvoří rozvržení notového zápisu s jedním hlasem, všemi větami.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
cs: Vydá znovu poslední příkaz pro tisk. Použijte po úpravě souboru, aby opakoval sazbu.

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
cs: Ukáže strany vedle sebe, takže můžete vidět otočení stran pro tisk, kdy jsou strany otočeny zadními stranami k sobě

en: Invert
cs: Obrátit

en: Inverts colors in page
cs: Obrátí barvy na straně

en: Next
cs: Další

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
cs: Přesunout se na další stranu - také můžete projíždět pomocí projížděcího kolečka myši, a zvětšovat ovládacím kolečkem

en: Previous
cs: Předchozí

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
cs: Přesunout se na předchozí stranu - také můžete projíždět pomocí projížděcího kolečka myši, a zvětšovat ovládacím kolečkem

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_vbox), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Print View
cs: Pohled na tisk

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
cs: Toto okno ukazuje konečnou sazbu notového zápisu, ze které můžete tisknout nebo (přes tisk do souboru) vytvořit dokument PDF.
    Sazba je, zatímco noty v hlavním okně upravujete, plynule aktualizována.
    V tomto okně s náhledem na tisk můžete klepnout na notu, abyste se na to místo v hlavním okně pro zobrazení not v Denemu přesunuli. Klepnutí pravým tlačítkem pro dostání nabídky pro úpravy, které můžete použít pro tažení legatových obloučků, na trámce atd., pokud nejsou tak docela v pořádku.
    <b>Poznámka</b>: Vytvoření krásné sazby notového zápisu může chvíli trvat, zvláště v případě rozsáhlého notového zápisu a pomalého počítače, takže v takovém případě pro stálou aktualizaci vyberte jen určitý rozsah.

en: This the Playback View Window. Click on a note to play from that note to the end. Click again to stop play. Drag between two notes to play from the first to the last, shift drag to create a loop.
    Shift-Click on a note to position the Denemo cursor on that note in the Denemo Display.
     For simple scrolling check the box. For more sophisticated control right click on a note when you have scrolled the page to the position you want it to be at when it is playing.
    First right click at the start of the second system (this means that the music will not scroll before that); then scroll to position the end and right click the first note of the last system of the piece.
    To delete a scroll point right-click on it.
    If there are changes of pace then set extra scroll points to control the scrolling in more detail.
cs: Toto je okno s pohledem na přehrávání. Klepněte na notu, aby se od ní přehrávalo až do konce. Znovu klepněte pro zastavení přehrávání. Táhněte mezi dvěma notami, aby se přehrávalo od první po poslední. Stiskněte při tažení klávesu Shift, aby se vytvořila smyčka.
    Shift-klepnutí na notu pro umístění ukazatele Denema na tuto notu v zobrazení not v Denemu.
     Pro jednoduché projíždění zaškrtněte okénko. Důmyslnějšího ovládání dosáhnete, když na notu klepnete pravým tlačítkem myši poté, co jste stránku posunul k místu, na němž chcete, aby při přehrávání byla.
    Nejprve klepněte pravým tlačítkem myši na začátek druhého notového systému (to znamená, že noty se nebudou projíždět před ním); pak projíždějte k umístění konce a klepněte pravým tlačítkem myši na první notu posledního notového systému díla.
    Pro smazání projížděcího bodu na něj klepněte pravým tlačítkem myši
    Pokud jsou přítomny změny tempa (rychlosti), nastavte zvláštní projížděcí body pro podrobnější ovládání projíždění.

en: SVG creation
cs: Vytvoření SVG

en: SVG files
cs: Soubory SVG

en: Use the Print View or re-typeset with All Parts or Current Part buttons
cs: Použít pohled na tisk nebo vysázet znovu pomocí tlačítek Všechny party nebo Nynější part

en: Switching to simple MIDI - re-typeset for full MIDI.
cs: Přepíná se na jednoduché MIDI - přesázet pro plné MIDI.

en: Please wait while the Playback View is re-typeset then re-try
cs: Počkejte, prosím, zatímco je pohled na přehrávání sázen znovu, potom to zkuste znovu

en: MIDI Already Present
cs: MIDI již je přítomno

en: Keep this music while typesetting current part?
cs: Zachovat tyto noty během sázení nynějšího partu

en: Play/Stop
cs: Přehrát/Zastavit

en: Plays the entire movement with repeats, or stops the playing once started
cs: Přehraje celou větu s repeticemi, nebo zastaví dříve započaté přehrávání

en: All Parts
cs: Všechny party

en: Typesets the currrent movement, generating sophisticated MIDI for it.
cs: Vysází nynější větu. Vytvoří pro ni důmyslné MIDI.

en: Current Part
cs: Nynější part

en: Typesets the currrent part with the option to keep the MIDI already generated for all the parts.
cs: Vysází nynější part s volbou pro uchování pro všechny party již vytvořeného MIDI

en: Simple Scrolling
cs: Jednoduchý posun

en: Sets/Unsets automatic scrolling. The scrolling can still be manually adjusted if it is too fast/slow.
cs: Nastaví/Zruší nastavení automatického posunu. Posun lze pořád ručně upravit, pokud je příliš rychlý/pomalý.

en: Clear Scroll Points
cs: Smazat body posunu

en: Clears scroll points which you have set by right clicking on notes.
cs: Smaže body posunu, jež jste nastavil klepnutím pravým tlačítkem myši na noty.

note: if(!Denemo.prefs.manualtypeset) gtk_window_set_urgency_hint (GTK_WINDOW(Denemo.window), TRUE);//gtk_window_set_transient_for (GTK_WINDOW(top_vbox), GTK_WINDOW(Denemo.window));
en: Denemo Playback View
cs: Pohled na přehrávání Denema

en: This window shows the typeset score as one long page. During playback the notes playing are highlighted
cs: V tomto okně se ukazuje sazba notového zápisu jako jedna dlouhá strana. Během přehrávání jsou přehrávané noty zvýrazněny

en: Set Values
cs: Nastavit hodnoty

en: Check all
cs: Zaškrtnout vše

en: Un-check all
cs: Zrušit zaškrtnutí všude

en: Use <Tab> to switch palette
    <Return>to activate
cs: Použijte <Tab> na přepnutí palety
    <Return> pro zapnutí

en: Key in (part of) label
cs: Klíč v (část) štítku

en: No such label
cs: Žádný takový štítek

en: Destroying Customized Buttons
cs: Odstranění vlastních tlačítek

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
cs: Odstranit tlačítka a jiná vlastní schemata při spuštění?

en: Extra Objects in one staff
cs: Další předměty v jedné osnově

en: Paper Directive:
cs: Příkaz pro papír:

en: Choose File
cs: Vybrat soubor

en: Text Input
cs: Textové zadání

en: Give Text
cs: Zadejte text

en: LilyPond Syntax
cs: Skladba LilyPond

en: Give LilyPond Syntax
cs: Zadejte skladbu Lilypondu

en: Input Required
cs: Požadován vstup

en: Give input:
cs: Podat vstup:

en: Please delete the font size and bold/italic indications,
    leaving just the font family name.
cs: Smažte, prosím, velikost písma a označení tučné/kurzíva,
    aby zbyl pouze název rodiny písma.

en: Choose Font
cs: Vybrat písmo

en: Script error, wrong parameter type to d-InfoDialog
cs: Chyba skriptu, nesprávný typ parametru pro d-InfoDialog

en: Already in a padding dialog
cs: Již ve vycpávkovém dialogu

en: Time Signatures do not match, will not make voice
cs: Taktová označení neodpovídají, neudělají hlas

en: Key Signatures do not match, will not make voice
cs: Předznamenání neodpovídají, neudělají hlas

en: This voice has a different clef from the staff it will be typeset on. This clef will be used for the display only.
cs: Tento hlas má jiný klíč, než má osnova, na níž bude vysázen. Tohoto klíče se použije jen pro zobrazení.

en: Right click for menu
cs: Klepnutí pravým tlačítkem myši pro vyvolání nabídky

en: Cannot do location when only a range of music is typeset. Turn off continuous typesetting or set the range to All Movements
cs: Nelze udělat umístění, když je vysázen pouze rozsah not. Vypněte plynulou sazbu nebo rozsah nastavte na Všechny věty

en: Object not located, no annotation on page, or empty annotation.
cs: Poloha předmětu nezjištěna. na straně není žádná poznámka, nebo je poznámka prázdná.

en: This is the last annotation. The Proof Reading Window will now be closed
cs: Toto je poslední poznámka. Okno pro ověřovací čtení bude nyní uzavřeno

en: Next Annotation
cs: Další poznámka

en: Previous Annotation
cs: Předchozí poznámka

en: Drop Current Annotation
cs: Zahodit nynější poznámku

en: Drop proof read window
cs: Zahodit okno pro ověřovací čtení

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to (look for the hand-shaped cursor). This will position the Denemo cursor at that point and you can then make any necessary edits. You can drop the current annotation and the page will move to show the next one.
cs: Pro každou poznámku na straně klepněte na (sousední) notovou hlavičku nebo pomlku atd., ke které se poznámka vztahuje (podívejte se na ukazovátko ve tvaru ruky). Tím se ukazatel Denema umístí v tom bodě, a poté můžete provést všechny nezbytné úpravy. Můžete zahodit nynější poznámku a strana se posune a zobrazí další.

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to. This will insert a comment in the score. Transfer all the annotations in this way before editing the score, otherwise the locations will not match. You can use the EditSimilar (Ctrl-e,e and Ctrl-e,r) command to move from one comment to the next, stopping and editing the score as suggested by the comment.
cs: Pro každou poznámku na straně klepněte na notovou hlavičku nebo pomlku atd. (poblíž), ke které se poznámka vztahuje. Tím bude do notového zápisu vložena poznámka. Tímto způsobem přesuňte před upravováním notového zápisu všechny poznámky, jinak nebudou umístění odpovídat. Můžete použít příkaz pro upravení podobného (Ctrl-e,e a Ctrl-e,r) pro pohyb od jedné poznámky k další, zastavuje a upravuje notový zápis, jak je doporučeno podle poznámky.

en: Next Annotated Page
cs: Další strana s poznámkou

en: Previous Annotated Page
cs: Předchozí strana s poznámkou

en: This PDF file contains no annotations. It has to be a PDF file generated by Denemo for the current score to which annotations have been added.
cs: Tento soubor PDF neobsahuje žádné poznámky. Musí to být soubor PDF vytvořený Denemem pro nynější notový zápis, do něhož byly poznámky přidány.

en: Analysing Audio
cs: Provádí se rozbor zvuku

en: Audio is not stereo - expect bad things!
cs: Zvuk není stereo - očekávány hrozné věci!

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
cs: Zvuk nemá vzorkovací kmitočet 44100: to by mohlo být špatné

en: Open Audio Source File
cs: Otevřít soubor se zdrojem zvuku

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
cs: Nepodařilo se nahrát soubor se zvukem. Uvědomte si, že v současnosti je podporováno jen stereo se vzorkovacím kmitočtem 44100. K převodu použijte Audacity nebo jemu podobný program.

en: To insert a link at the Denemo cursor position to a point in this document
    right-click on the point.
    Later you will be able to re-open the document at that point by right clicking on the link in the Denemo display.
    To shade in gray parts of the source that you don't want to see drag over the area.
    Use this for transcribing from a score with many parts to ease following the part from system to system.
    Click on a grayed-out patch to remove it.
cs: Pro umístění odkazu v poloze ukazatele Denema na místo v tomto dokumentu
    klepněte pravým tlačítkem myši na toto místo.
    Později budete dokument moci otevřít znovu na tomto místě klepnutím pravým tlačítkem myši na odkaz v zobrazení not v Denemu.
    Pro zastínění šedých partů zdroje, jež nechcete vidět, táhněte nad oblastí.
    Toto použijte pro přepis z notového zápisu s mnoha party pro usnadnění sledování partu z osnovy do osnovy.
    Klepněte na políčko pro vypnutí stínění, pro jeho odstranění.

en: Remove this Shading
cs: Odstranit toto zastínění

en: Remove all Shading
cs: Odstranit všechna zastínění

en: ... or Set Page Number:
cs: ... nebo nastavit číslo strany:

note: ClefChooser
en: Treble
cs: Houslový klíč

en: Bass
cs: Bas

en: Alto
cs: Alt

en: Treble Octava bassa
cs: Soprán Octava bassa

en: Soprano
cs: Soprán

en: Bass Octava bassa
cs: Bas Octava bassa

en: French
cs: Francouzský

en: Baritone
cs: Barytonový

en: Set Clef
cs: Nastavit klíč

en: Insert clef change
cs: Vložit změnu klíče

en: Select desired clef
cs: Vybrat klíč

en: Choose Clef Visibility
cs: Vybrat viditelnost klíče

en: Affects display only
cs: Ovlivní pouze zobrazení

en: Clef should be typeset
cs: Klíč by se měl vysázet

en: Free and Open Music Notation Editor
cs: Svobodný a otevřený editor pro notový zápis hudby

en: Denemo Website
cs: Stránky Denemo

en: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee, and others.
    
    http://www.denemo.org
    
    This program is licensed under the terms of the GNU
    General Public License and is provided with absolutely
    NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
cs: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee a jiní.
    
    http://www.denemo.org
    
    Tento program je licencován za podmínek GNU
    General Public License a je poskytován BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY;
    více podrobností naleznete v souboru COPYING.

en: Could not find %s in the path
cs: Nepodařilo se najít %s ve vyhledávací cestě

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
cs: Upravte, prosím, vybraný prohlížeč v nastavení.

en: Could not execute specified web browser: %s
cs: Nepodařilo se spustit stanovený prohlížeč: %s

en: VoidSymbol not allowed
cs: VoidSymbol nepovolen

en: The command %s has the shortcut: %s
    Delete it first or start again selecting an unused keypress.
cs: Příkaz %s má zkratku: %s
    Nejprve ji smažte nebo začněte znovu vybráním nepoužívaných klávesových zkratek.

note: g_warning("There is a two key binding starting with this");
en: There is at least one two-key shortcut that starts with: %s
    Find them using the Find button
    Delete it/those first or start again selecting an unused keypress.
cs: Je tu nejméně jedna dvouklávesová zkratka, která začíná: %s
    Najděte je pomocí tlačítka Najít
    Nejprve ji/je smažte nebo začněte znovu vybráním nepoužívaných klávesových zkratek.

en: No command has this keyboard shortcut
cs: Žádný příkaz nemá tuto klávesovou zkratku

en: Press a shortcut sequence for this command
cs: Stiskněte pro tento příkaz klávesovou zkratku

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
cs: Stiskněte klávesovou zkratku pro příkaz, jejž hledáte

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
cs: Žádné klávesy modifikátoru klávesnice
    Pro změnu stiskněte s klávesou modifikátoru

en: 
    Press with modifier key to change
cs: 
    Pro změnu stiskněte s klávesou modifikátoru

en: The Command %s Responds to this Shortcut
cs: Příkaz %s odpovídá této zkratce

en: Set Mouse Shortcut
cs: Nastavit zkratku myši

en: Setting mouse shortcut for %s
cs: Nastavení zkratky myši pro %s

en: Choose the mouse button
cs: Vybrat tlačítko myši

en: Left
cs: Levé

en: Right
cs: Pravé

en: Choose mouse action
cs: Vybrat činnost myši

en: Press Button
cs: Stisknout tlačítko

en: Release Button
cs: Uvolnit tlačítko

en: Drag
cs: Táhnout

en: Hold Modifier Keys, Engage Caps or Num Lock
    and click here to set shortcut.
cs: Držet klávesy modifikátorů, Engage Caps nebo Num Lock
    a klepnout sem pro nastavení zkratky.

en: Type search text here. Enter words that might be in the command label,
    or part of the text of a tooltip or the internal name.
    The search is case insensitive. It goes on to the next match each time you enter letter that doesn't match the current command so check at each keypress.
    The search re-starts from the top when you delete a letter.
cs: Zde zadejte text k vyhledání. Zadejte slova, jež mohou být v příkazovém štítku,
    nebo část textu nástrojové rady nebo vnitřní název.
    Při hledání se rozlišují velká a malá písmena. Pokaždé když zadáte písmeno, které neodpovídá nynějšímu příkazu, jde k dalšímu nálezu, takže se pozorně dívejte při každém stisknutí klávesy. Hledání začne, když smažete písmeno, znovu od začátku.

en: Search for the next matching command. Starts again at the top once it has reached the end.
cs: Hledat další odpovídající příkaz. Začne znovu od začátku po dosažení konce.

en: This window allows you find and execute commands.
    Once you have selected a command the box at the top gives information about that command,
    while the panel to the side gives any shortcuts for the command.
    You can add a selected command to a palette, or set single-key or two-key shortcuts.
    You can also hide commands, so they don't appear in the menus.
    You can save the shortcuts as your default command set, or as a command set which you may wish to load in the future.
    This window is also where you can load such a stored command set.
cs: Tento dialog vám umožní nalezení a provedení příkazů.
    Jakmile jste příkaz vybral, okno nahoře vám o tomto příkazu podá informace,
    zatímco panel po straně udá všechny klávesové zkratky pro tento příkaz.
    Vybraný příkaz můžete přidat do palety. nebo stanovit zkratky o jedné nebo o dvou klávesách.
    Příkazy rovněž můžete skrýt, takže se v nabídkách nebudou objevovat.
    Klávesové zkratky můžete uložit jako svou výchozí sadu příkazů, nebo jako sadu příkazů, jež byste mohli chtít nahrát v budoucnu.
    Takovou sadu příkazů můžete nahrát právě v tomto dialogu.

en: Help for Selected Command
cs: Nápověda pro vybraný příkaz

en: List of shortcuts
    for <i>selected</i> command
    from table on left.
    Select a shortcut
    to remove
    with button below.
cs: Seznam klávesových zkratek
    pro <i>vybraný</i> příkaz
    v tabulce nalevo.
    Vyberte klávesovou zkratku
    k odstranění
    pomocí tlačítka dole.

en: Remove Shortcut
cs: Odstranit zkratku

en: Save as Default Command Set
cs: Uložit jako výchozí seznam příkazů

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
cs: Použijte na uložení změn, které jste provedl, aby byly použity pokaždé, když spustíte Denemo. Změny jsou uloženy v adresáři (složce) s názvem .denemo-* ve vašem domovském adresáři. Hledejte v podadresáři actions soubor Default.commands

en: Save as a Custom Command Set
cs: Uložit jako uživatelsky stanovený seznam příkazů

en: Load a Standard Command Set
cs: Nahrát výchozí seznam příkazů

en: Load a Custom Command Set
cs: Nahrát uživatelsky stanovený seznam příkazů

en: Load the Standard Palette Set
cs: Nahrát výchozí seznam palet

en: Add 1-Key Shortcut
cs: Přidat jednoklávesovou zkratku

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
cs: Vytvořit jednoduché stisknutí klávesy (v případě potřeby s klávesami modifikátorů - Ctrl, Shift atd.) jako klávesovou zkratku pro nyní vybraný příkaz.

en: Add 2-Key Shortcut
cs: Přidat dvojklávesovou zkratku

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
cs: Vytvořit posloupnost dvou stisknutí klávesy jako klávesovou zkratku pro nyní vybraný příkaz.

en: Find Command for Shortcut
cs: Najít příkaz pro klávesovou zkratku

en: Finds the command (if any) for a (one key) Keyboard Shortcut
    Click button then press the key shortcut you are looking for.
cs: Najde příkaz (je-li jaký) pro klávesovou zkratku (jedna klávesa).
    Klepněte na tlačítko, a pak stiskněte klávesovou zkratku, již hledáte.

en: Execute Selected Command
cs: Provést vybraný příkaz

en: Executes the currently selected command in the list of commands
    Ensure the cursor is in the movement and at the position if needed for the command.
cs: Provede příkaz nyní vybraný v seznamu příkazů.
    Ujistěte se, že je ukazatel ve větě a v poloze, pokud je to pro příkaz potřeba.

en: Add to Palette
cs: Přidat do palety

en: Adds the currently selected command in the list of commands to a palette
    You can create a new, custom palette, and you can change the label of the button you create by right-clicking on it.
cs: Přidá příkaz nyní vybraný v seznamu příkazů do palety.
    Můžete vytvořit novou, vlastní paletu, a můžete změnit popisek tlačítka, jež vytvoříte klepnutím pravým tlačítkem myši na něj.

en: Set mouse shortcut
cs: Nastavit zkratku pro myš

en: Change initial key signature
cs: Změnit počáteční předznamenání (tóninu)

en: Insert key signature change
cs: Vložit změnu předznamenání (tóniny)

en: Select desired key signature
cs: Vybrat požadované předznamenání (tóninu)

en: Major
cs: Dur

en: Minor
cs: Moll

en: Current Staff Only?
cs: Pouze nynější osnova?

en: Current Chord:
cs: Nynější akord:

en: Cursor not on chord
cs: Ukazatel není na akordu

en: Note/Chord Name
cs: Název noty/akordu

en: Give a font name
cs: Zadejte název písma

en: Select the text first.
cs: Nejprve vybere text.

en: Font Magnification
cs: Zvětšení písma

en: Give a relative font size +/-
cs: Zadejte poměrnou velikost písma +/-

en: Space Above
cs: Mezera nad

en: Give space to leave above + only
cs: Zadejte mezeru k ponechání nad + pouze

en: Insert Space
cs: Vložit mezeru

en: Give space to insert +/-
cs: Zadejte prostor k vložení nad +/-

en: Give amount
cs: Zadejte množství

en: Music Glyphs
cs: Hudební značky

en: Give a name of glyph (see LilyPond Documentation for these)
cs: Zadejte název značky (podívejte se na ně v dokumentaci k LilyPondu)

en: Raise
cs: Pozvednout

en: raises the selection by the amount given.
cs: Pozvedne výběr o zadané množství.

en: Inserts markup to set the relative font size for the selected text.
cs: Vloží značení pro nastavení poměrné velikosti písma vybraného textu.

en: Horizontal Space (+/-)
cs: Vodorovná mezera (+/-)

en: Inserts a spacer (+) or shifts the rest of the line rightwards (-) by amount given
cs: Vloží mezeru (+) nebo zbytek řádku posune o zadané množství doprava (-)

en: Paste Note Name
cs: Vložit název noty

en: Pastes user supplied note name in a choice of font style and size.
    The note name is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the note name in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
    Use, for example, to specify the key of a piece in a title.
cs: Vloží uživatelem poskytnutý název noty s jím určeným stylem písma a velikostí.
    Název noty je vložen jako značení LilyPondu.
    Bude se tisknout jako název noty ve větě, kterou píšete, převeden podle veškerého
    vámi nastaveného celkového nastavení pro transpozici.
    Použijte například pro stanovení tóniny díla v názvu.

en: LilyPond Glyph
cs: Značka LilyPond

en: Inserts LilyPond music glyph at the cursor position in the text.
cs: Vloží do textu značku noty LilyPondu v poloze ukazatele.

en: Adjust Selection (with value)
cs: Upravit výběr (s hodnotou)

en: Pop up a menu of adjustments to be made to the selection with a value you give.
cs: Nechat objevit nabídku pro úpravy k provedení ve výběru s vámi zadanou hodnotou.

en: Bold
cs: Tučné

en: Inserts markup to make the selected text bold.
cs: Vloží značení pro ztučnění vybraného textu.

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Inserts markup to make the selected text italic.
cs: Vloží značení pro zkurzívnění vybraného textu.

en: Upright
cs: Vzpřímené

en: Inserts markup to make the selected text not italic.
cs: Vloží značení pro odkurzívnění vybraného textu.

en: Un-Bold
cs: Netučné

en: Inserts markup to make the selected text not bold.
cs: Vloží značení pro odtučnění vybraného textu.

en: Superscript
cs: Nad účařím

en: Inserts markup to make the selected text as superscript.
cs: Vloží značení pro udělání vybraného textu napsaným/vytištěným nad účařím (horním indexem).

en: Subscript
cs: Pod účařím

en: Inserts markup to make the selected text as subscript.
cs: Vloží značení pro udělání vybraného textu napsaným/vytištěným pod účařím (dolním indexem).

en: Column
cs: Sloupec

en: Inserts markup to place the selected text in a column. You can nest lines inside columns.
cs: Vloží značení pro umístění vybraného textu do sloupce. Řádky lze uvnitř sloupců vnořovat.

en: Line
cs: Řádek

en: Inserts markup to place the selected text in a line.
cs: Vloží značení pro umístění vybraného textu do řádku.

en: Box
cs: Rámeček

en: Inserts markup to place the selected text in a box.
cs: Vloží značení pro umístění vybraného textu do rámečku.

en: Insert (with value)
cs: Vložit (s hodnotou)

en: Pop up a menu of insertions that require a value to insert.
cs: Nechat objevit nabídku pro vložení, která vyžadují hodnotou k vložení.

en: Paste Current Snippet
cs: Vložit nynější úryvek

en: Pastes the music captured in the currently selected Snippet into the text at the cursor.
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as typeset music embedded in the sentence you are writing.
    You can edit the syntax following the LilyPond syntax.
cs: Vloží noty zachycené v nyní vybraném úryvku do textu v poloze ukazatele.
    Noty se objevují zde ve skladbě sazeče LilyPondu.
    Bude se tisknout jako sazba not vložených do věty, kterou píšete.
    Můžete upravovat skladbu sleduje skladbu LilyPondu.

en: Paste Chord Symbol
cs: Vložit značku akordu

en: Pastes chord symbol for the chord at the cursor in a choice of font style and size.
    The chord is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the chord symbol (fakechord) in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
cs: Vloží značku akordu pro akord v poloze ukazatele s uživatelem určeným stylem písma a velikostí.
    Akord je vložen jako značení LilyPondu.
    Bude se tisknout jako značka akordu (falešný akord) ve větě, kterou píšete, převeden podle veškerého
    vámi nastaveného celkového nastavení pro transpozici.

en: Paste Fret Diagram
cs: Vložit nákres hmatníku

en: Pastes the chord at the cursor as a Fret Diagram
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as fret diagram in the sentence you are writing, transposed according to the global transposition set.
cs: Vloží akord v poloze ukazatele jako nákres hmatníku.
    Noty se objevují zde ve skladbě LilyPondu.
    Bude se tisknout jako nákres hmatníku ve větě, kterou píšete, převedená podle celkového nastavení pro transpozici.

en: Insert “ Open Quotes
cs: Vložit “ otevřené uvozovky

en: Inserts open double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
cs: Vloží otevřené dvojité uvozovky. Všimněte si, že toto není znak ", jenž se používá k seskupování slov, se kterými se nemá zacházet jako se značením, a že značky " musí být ve dvojicích, neboť jinak LilyPond noty nevysází.

en: Insert ” Close Quotes
cs: Vložit ” zavřené uvozovky

en: Inserts close double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words  not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
cs: Vloží zavřené dvojité uvozovky. Všimněte si, že toto není znak ", jenž se používá k seskupování slov, se kterými se nemá zacházet jako se značením, a že značky " musí být ve dvojicích, neboť jinak LilyPond noty nevysází.

en: Inserts Segno sign at the cursor position in the text.
cs: Vloží do textu značku pro Segno v poloze ukazatele.

en: Inserts Coda sign at the cursor position in the text.
cs: Vloží do textu značku pro Codu v poloze ukazatele.

en: Menu of special characters and graphics to insert at the cursor position
cs: Nabídka zvláštních znaků a značek k vložení v poloze ukazatele

en: Makes the next Snippet the one that can be pasted.
    To see the music snippets you need to check View → Snippets
    The one selected is in bold black.
cs: Udělá další úryvek tím, který lze vložit.
    Abyste viděli úryvky not, potřebujete prověřit Pohled → Úryvky
    Ten, který je vybrán, je vyznačen tučným řezem písma, černě.

en: Selection
cs: Výběr

en: Pops up a menu to apply some style to the selection.
cs: Nechá objevit nabídku pro použití určitého stylu na výběr.

en: Inserts the markup needed to leave space above this line of text. Ineffective on the top line of standalone text, instead drag such text in the Print View
cs: Vloží značení potřebné pro ponechání místa nad tímto řádkem textu. Neúčinné na prvním řádku samostatného textu. Místo toho takový text táhněte v pohledu na tisk

en: Preview
cs: Náhled

en: Shows what the text will look like when typeset in the Print View window. For score and movement titles the appearance is correct only relative to the default title.
cs: Ukáže, jak bude text vypadat, když je vysázen v okně s náhledem na tisk. Pro názvy notového zápisu a vět je vzhled správný jen poměrně k výchozímu názvu.

en: Right Click Appending.
cs: Klepnutí pravým tlačítkem pro přidání.

en: This pops up the append menu
cs: Po tomto se objeví nabídka pro přidání

en: Control-Right Click.
cs: Ctrl+klepnutí pravým tlačítkem myši.

en: This pops up menu for inserting barlines and many other sorts of objects
cs: Po tomto se objeví nabídka pro vložení taktových čar a mnoha dalších druhů předmětů

en: Shift-Right Click.
cs: Shift+klepnutí pravým tlačítkem myši.

en: This allows editing the directives/attributes of the object at the cursor
cs: Toto umožní upravovat příkazy/vlastnosti předmětu v poloze ukazatele

en: Dragging line separator.
cs: Tažení oddělovače řádku.

en: This will allow the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
cs: Toto umožní při zobrazení ukázat více not, rozdělených do řádků. Notový zápis se sazbou není ovlivněn.

en: Double Click Note Onset
cs: Dvojité klepnutí na začátek noty

en: This represents detected note onsets which occur
    before the start of the score.
    If they are just noise,
    or if you are working on just a portion of the audio that is ok.
    Otherwise drag with left mouse button to synchronize
    with the start of the score.
cs: Toto představuje zjištěné počátky not, které se
    vyskytují před začátkem notového zápisu.
    Pokud jde jen o šum, nebo pokud jen pracujete
    na části zvuku, je to v pořádku.
    Jinak táhněte levým tlačítkem myši pro
    srovnání se začátkem notového zápisu.

en: Left Drag Note Onset
cs: Tažení začátku noty doleva

en: This moves the audio to synchronize the start with the score.
    You can use the Leadin button for this too.
cs: Toto přesune zvuk, aby se srovnal jeho začátek s notovým zápisem.
    Můžete k tomu použít i tlačítko pro začátek.

en: Right Drag Note Onset
cs: Tažení začátku noty doprava

en: This changes the tempo of the score.
    Use this to synchronize the beat after setting the start
cs: Toto změní tempo notového zápisu.
    Použijte ke srovnání rytmu po stanovení začátku

en: Press Left.
cs: Stiskněte klávesu šipka vlevo.

en: This moved the cursor to the measure offscreen left. The display is shifted to place that measure on screen.
cs: Toto posunulo ukazatel na takt mimo obrazovku vlevo. Zobrazení je posunuto, aby byl tento takt umístěn na obrazovku.

en: This moved the cursor to the measure off-screen right. The display is shifted to move the cursor to the middle.
cs: Toto posunulo ukazatel na takt mimo obrazovku vpravo Zobrazení je posunuto, aby byl ukazatel posunut do středu.

en: Double Click on Click Track
cs: Dvojité klepnutí na stopu pro klepnutí

en: This will mark the MIDI note onset.
cs: Toto označí začátek noty MIDI

en: Double Click.
cs: Dvojité klepnutí levým tlačítkem myši.

en: This gives information about the object at the cursor. Click on a notehead for information about a note in a chord.
cs: Toto dá informaci o předmětu v poloze ukazatele. Klepněte na notovou hlavičku pro informace o notě v akordu.

en: This moved the cursor to the object position clicked. The cursor height becomes the clicked point.
cs: Toto posunulo ukazatel do polohy předmětu, na který bylo klepnuto. Výška ukazatele se stává klepnutým bodem.

en: The clef shown here affects the display only (as this voice is displayed on the staff above). You can change the display clef using the clef menu.
    Warning! you will get confused if you set the key signature or time signature of a voice different to the staff it is typeset on. Run the Staff/Voice property editor to adjust any inconsistencies.
cs: Klíč ukázaný zde ovlivňuje pouze zobrazení (protože tento hlas je zobrazen v osnově nad). Klíč zobrazení můžete změnit pomocí nabídky pro klíč.
    Varování! Budete zmaten, pokud nastavíte předznamenání nebo taktové označení jiné, než jaké má osnova, na níž je vysázen. Spusťte editoru vlastností osnovy/hlasu pro upravení jakýchkoli nesrovnalostí.

en: Left on Part name.
cs: Necháno na názvu partu.

en: This pops up the built-in staff properties. For other properties of the current staff see the staff menu or the tools icon before the clef.
cs: Toto vyvolá zobrazení vlastností o vestavěné osnově. Na další vlastnosti nynější osnovy se podívejte na nabídku k osnově nebo na nástrojovou ikonu před klíčem.

en: Left on initial Clef.
cs: Klepnutí levým tlačítkem myši na klíč na začátku.

en: This pops up the initial clef menu.
cs: Po tomto se objeví nabídka pro klíč na začátku.

en: Left Click on blue.
cs: Klepnutí levým tlačítkem myši na modrou.

en: This adds one sharp.
cs: Toto přidá křížek.

en: Initial Key Signature Change
cs: Změna počátečního předznamenání (tóniny)

en: Sharpen Keysignature?
cs: Zvýšit předznamenání (tóninu) o půltón?

en: Left Click on red.
cs: Klepnutí levým tlačítkem myši na červenou.

en: This adds one flat.
cs: Toto přidá béčko.

en: Flatten Keysignature?
cs: Snížit předznamenání (tóninu) o půltón?

en: Right Click on key.
cs: Klepnutí pravým tlačítkem myši na předznamenání.

en: This pops up the key signature menu.
cs: Po tomto se objeví nabídka pro předznamenání.

en: Click on Time.
cs: Klepnutí na druh taktu.

en: This pops up the time signature menu.
cs: Po tomto se objeví nabídka pro taktové označení.

en: Editing Staff Groups (Braces)
cs: Upravení seskupování osnov (závorky)

en: Edit Start Brace
cs: Upravit začáteční závorku

en: Edit End Brace
cs: Upravit koncovou závorku

en: This staff grouping has no End Brace so it finishes on the lowest staff. Use the Staffs/Voices->Staff Groupings menu to place an End Brace on the desired staff
cs: Toto seskupování osnov nemá žádnou koncovou závorku, takže skončí na nejnižší osnově. Použijte nabídku Osnovy/Hlasy → Seskupení osnov k umístění koncové závorky do požadované osnovy

en: Click on Staff Directives.
cs: Klepnutí na příkazy pro notovou osnovu.

en: This pops up the staff directives menu for editing
cs: Po tomto se objeví nabídka s příkazy pro notovou osnovu pro úpravy

en: Click on Voice Directives.
cs: Klepnutí na příkazy pro hlas.

en: This pops up the voice directives menu for editing
cs: Po tomto se objeví nabídka s příkazy pro hlas pro úpravy

en: Control-Shift-Drag.
cs: Ctrl+Shift+tažení.

en: This allows dragging objects in the display.
    All sorts of directives such as staccato dots, ornaments, repeat marks etc can be dragged if the display is too cluttered.
    The typeset score is unaffected.
    Click on a notehead to drag things attached to the notehead,
    or off the noteheads for things attached to the whole chord.
cs: Toto umožní tažení předmětů v zobrazení.
    Všechny druhy příkazů, jako jsou tečky staccata, ozdoby, značky pro opakování atd., lze táhnout, pokud je zobrazení příliš v nepořádku.
    Notový zápis sazby není ovlivněn.
    Klepněte na hlavičku noty pro tažení věcí připojených k notové hlavičce,
    nebo klepněte mimo hlavičku noty pro tažení věcí připojených k celému akordu.

en: Control-Shift-Drag is used to tidy up the Denemo display. Useful if Denemo has created a clutter with your input music.
    If you have several things attached to one object you can move them in turn by dragging them in turn.
    Notes, Slurs and Ties are fixed but most other things can be moved to make the input music clear. Does not affect the typeset score!
    NB! if you have dragged something to one side of a note you have to control-shift-click on the note itself to drag it back - it is where the cursor is that counts.
cs: Ctrl+Shift+tažení se používá k upravení zobrazení not v Denemu. Je to užitečné, jestliže Denemo z vámi zadaných not vytvořilo nepořádek.
    Pokud máte k jednomu předmětu připojeno několik věcí, můžete je přesunout ve správném pořadí jejich tažením ve správném pořadí.
    Noty, legatové obloučky a ligatury jsou pevně dány, ale většinu ostatních věcí je možné přesouvat, aby bylo zadání not srozumitelnější. Neovlivňuje notový zápis sazby!
    Pozor! Pokud jste něco přetáhl na jednu stranu noty, musíte na tuto notu klepnout za současného držení Ctrl+Shift, abyste to mohl přetáhnout nazpět - To, co se počítá, je místo, kde je ukazatel.

en: Dragged line separator.
cs: Tažený oddělovač řádku.

en: This allows the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
cs: Toto umožní při zobrazení ukázat více not, rozdělených do řádků. Notový zápis se sazbou není ovlivněn.

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
cs: Ctrl + kolečko myši nahoru

en: Shift + Mouse Wheel Up
cs: Shift+ kolečko myši nahoru

en: Unshifted + Mouse Wheel Up
cs: Bez Shift + kolečko myši nahoru

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
cs: Ctrl + kolečko myši dolů

en: Shift + Mouse Wheel Down
cs: Shift+ kolečko myši dolů

en: Unshifted + Mouse Wheel Down
cs: Bez Shift + kolečko myši dolů

en: Set minimum measure width
cs: Nastavit nejmenší šířku taktu

en: Enter width (in pixels) of measures:
cs: Zadat šířku taktů (v pixelech):

en: Destroy All Palettes
cs: Odstranit všechny palety

en: Get rid of all palettes permanently?
cs: Zbavit se všech palet trvale?

en: Give Limit
cs: Udat omezení

en: Hide
cs: Skrýt

en: Make Horizontal
cs: Rozmístit vodorovně

en: Arrange the buttons extending horizontally
cs: Uspořádat tlačítka vodorovně

en: Make Vertical
cs: Rozmístit  svisle

en: Arrange the buttons extending vertically
cs: Uspořádat tlačítka svisle

en: Vertical Limit
cs: Svislé omezení

en: Horizontal Limit
cs: Vodorovné omezení

en: Set maximum extent vertically
cs: Nastavit největší rozsah svisle

en: Set maximum extent horizontally
cs: Nastavit největší rozsah vodorovně

en: Undock
cs: Zrušit ukotvení

en: Dock
cs: Ukotvit

en: Dock this palette in the main display
cs: Ukotvit tuto palety v hlavním zobrazení

en: Undock this palette from the main display
cs: Zrušit ukotvení této palety v hlavním zobrazení

en: Hide All Docked
cs: Skrýt vše ukotvené

en: Hide all the docked palettes
cs: Skrýt všechny ukotvené palety

en: Hide All Palettes
cs: Skrýt všechny palety

en: Hide all the palettes
cs: Skrýt všechny palety

en: Destroy all the palettes - this will save time at startup, and shorten the palette menu.
cs: Odstranit všechny palety. Toto ušetří čas při spouštění a zkrátí nabídku s paletami.

en: Overwrite script for button "%s"?
cs: Přepsat skript pro tlačítko "%s"?

en: Re-write Script
cs: Napsat znovu skript

en: Write Label
cs: Napsat štítek

en: Write a label for this button
cs: Napsat popisek pro toto tlačítko

en: Write Tooltip
cs: Napsat nástrojovou radu

en: Write a tooltip for this button
cs: Napsat nástrojovou radu pro toto tlačítko

en: Duplicate Button
cs: Zdvojit tlačítko

en: Show the help for this button
cs: Ukázat nápovědu pro toto tlačítko

en: Edit Label
cs: Upravit štítek

en: Edit the label of this button
cs: Upravit popisek pro toto tlačítko

en: Edit Tooltip
cs: Upravit nástrojovou radu

en: Edit the tooltip of this button
cs: Upravit nástrojovou radu pro toto tlačítko

en: Copy to another Palette
cs: Kopírovat do jiné palety

en: Copy this button to another palette
cs: Zkopírovat toto tlačítko do jiné palety

en: Duplicate this button
cs: Zdvojit toto tlačítko

en: Create a new button with the same effect
cs: Vytvořit nové tlačítko s týmž účinkem

en: Remove from Palette
cs: Odstranit z palety

en: Remove this button from this palette
cs: Odstranit toto tlačítko z této palety

en: Appends the script that this button executes to the Scheme window
cs: Připojí skript, který provede toto tlačítko, do okna Scheme

en: Uses the script in the Scheme Window as the one that this button executes when clicked, overwriting its old script
cs: Použije skript v okně se Scheme jako ten, který toto tlačítko provede, když je na ně klepnuto. Přitom přepíše svůj starý skript

en: Move to Start
cs: Přesunout na začátek

en: Moves this button to the start of the palette
cs: Přesune toto tlačítko na začátek palety

en: Move to End
cs: Přesunout na konec

en: Moves this button to the end of the palette
cs: Přesune toto tlačítko na konec palety

en: Edit this Palette
cs: Upravit tuto paletu

en: Edits the palette containing this button
cs: Upravit paletu obsahující toto tlačítko

en: Palette Button Activated
cs: Zapnuto tlačítko palety

en: Palette Name
cs: Název palety

en: Give name for Palette:
cs: Zadejte název palety:

en: MyPalette
cs: Moje paleta

en: Create Custom Palette
cs: Vytvořit vlastní paletu

en: Palettes from Menus
cs: Palety z nabídek

en: Playback properties
cs: Vlastnosti přehrávání

en: The LilyPond executable program %s was not found - no typesetting will be possible
cs: Spustitelný program LilyPond %s nebyl nalezen - nebude možná žádná sazba

en: Preferences - Denemo
cs: Nastavení - Denemo

en: <span foreground="red"weight="bold">A few options may require re-start of Denemo!</span>
cs: <span foreground="red"weight="bold">Některé volby mohou vyžadovat opětovné spuštění Denema!</span>

en: Highlight the cursor
cs: Zvýraznit ukazatel

en: Display general toolbar
cs: Zobrazit obecný nástrojový pruh

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
cs: Zobrazit ovládání pro příchozí signály MIDI

en: Display Controls for Playback
cs: Zobrazit ovládání pro přehrávání

en: Display console pane
cs: Zobrazit okno konzole

note: BOOLEANENTRY (_("Display lyrics pane"), lyrics_pane);
en: Display titles, controls etc
cs: Zobrazit názvy, ovládání atd.

en: Display Music Snippets
cs: Zobrazit úryvky not

en: Display menu of objects toolbar
cs: Zobrazit pruh s nabídkou hudebních předmětů

en: % Zoom
cs: % Zvětšení

en: % of display height per system
cs: % výšky zobrazení na notový systém

note: * Preferences to do with commands
en: Command Behavior
cs: Chování příkazu

en: Profile
cs: Profil

note: TEXTENTRY(_("Strict"), strictshortcuts)
en: Apply commands to selection if present
cs: Použít příkazy na výběr, je-li přítomen

en: Spill notes over into next measure
cs: Nechat noty přetéct do dalšího taktu

en: (Chord Entry) Do not fill in tied note pitches
cs: (Zápis akordu) Nevyplnit v ligaturou svázaných výškách tónů not

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
cs: Povolit rychlé nastavení klávesových zkratek

en: Strict Shortcuts
cs: Striktní klávesové zkratky

en: Menu Navigation by Keypress
cs: Pohyb v nabídce stisknutím klávesy

en: Treat Return key as Movable Shortcut
cs: Považovat klávesu Enter za upravitelnou klávesovou zkratku

en: Turn on all Tooltips
cs: Zapnout všechny rady k nástrojům

en: Show Shortcuts Used
cs: Ukázat používané klávesové zkratky

en: Tooltip timeout in ms. (0 for default, -1 to use GTK tooltips - restart needed)
cs: Překročení času u nástrojové rady v ms. (0 pro výchozí nastavení, -1 pro použití nástrojových rad GTK - je potřeba spustit znovu)

en: Tooltip browse timeout in ms
cs: Překročení času u procházení nástrojové rady v ms

en: Tooltip browse mode timeout in ms
cs: Překročení času u režimu procházení nástrojové rady v ms

note: * External (Helper) Programs
en: Externals
cs: Programy

en: Path to Lilypond
cs: Cesta k Lilypondu

en: File/Internet Browser
cs: Prohlížeči souborů/internetu

en: Image Viewer
cs: Prohlížeč obrázků

en: Graphics Editor
cs: Editor grafiky

en: Default Save Path
cs: Výchozí cesta pro ukládání

en: Update the command set on startup
cs: Aktualizovat množinu příkazů při spuštění

note: * Misc Menu
en: Auto-Typeset
cs: Automatická sazba

en: Manually update the typeset score
cs: Aktualizovat vysázení notového zápisu ručně

en: Rate of re-typeset in ms
cs: Rychlost přesázení v ms

en: Type: (0=Range, 1=Movement, 2=Whole Score)
cs: Typ: (0=Rozsah, 1=Věta, 2=Celý notový zápis

en: Measures before cursor
cs: Takty před ukazatelem

en: Measures after cursor
cs: Takty po ukazateli

en: Staffs before cursor
cs: Osnovy před ukazatelem

en: Staffs after cursor
cs: Osnovy po ukazateli

note: * Misc Menu
en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Re-use last settings on startup
cs: Použít znovu poslední nastavení při spuštění

en: Default Font Name (Denemo)
cs: Název výchozího písma (Denemo)

en: Default Font Size
cs: Výchozí velikost písma

en: Maximum Menu Size
cs: Největší velikost nabídky

en: Playback Display Refresh
cs: Obnova zobrazení přehrávání

en: Page Turn Steps
cs: Kroky otočení strany

en: Excerpt Resolution
cs: Rozlišení úryvku

en: Enable Thumbnails
cs: Povolit náhledy

en: Auto Open Sources on File Load
cs: Otevřít zdroje automaticky při nahrání souboru

en: Ignore Scheme Scripts on File Load
cs: Přehlížet skripty Scheme při nahrání souboru

en: Max recent files
cs: Největší počet naposledy otevřených souborů

en: User Name
cs: Jméno uživatele

note: PASSWORDENTRY (_("Password for Denemo.org"), password)
en: Create Parts Layouts
cs: Vytvořit rozvržení partů

en: Autosave every
cs: Automaticky uložit každých

en: second(s)
cs: sekund

en: Compression
cs: Komprese

en: Audio
cs: Zvuk

en: Play back entered notes immediately
cs: Přehrát zadané noty okamžitě

en: MIDI key sound on measure end
      (0 = Off)
cs: Zvuk klíče MIDI na konci taktu
      (0 = vypnuto)

en: Pitch Spelling Channel
cs: Kanál pro výpočet posuvek

en: Pitch Spelling Program
cs: Program pro výpočet posuvek

en: % MIDI-in Dynamic Compression
cs: % MIDI-in Dynamická komprese

en: Avoid abrupt damping
cs: Vyhnout se náhlému tlumení

en: Connect to port (left)
cs: Připojit k přípojce (levý)

en: Connect to port (right)
cs: Připojit k přípojce (pravý)

en: Output device - Advanced Users Only!!
cs: Výstupní zařízení - pouze pro pokročilé uživatele!

en: Sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet

en: Period size
cs: Velikost periody

en: Maximum Recording Time (Secs)
cs: Největší čas nahrání (s)

en: Rhythm Entry for MIDI in
cs: Zadání rytmu pro MIDI v

en: Ignore MIDI in except for Note On/Off messages
cs: Přehlížet vstup MIDI vyjma zpráv nota zapnuta/vypnuta

en: MIDI backend
cs: Podpůrná vrstva MIDI

en: Connect input to port
cs: Připojit vstup k přípojce

en: Connect output to port
cs: Připojit výstup k přípojce

en: Input device
cs: Vstupní zařízení

note: * FluidSynth settings
en: Soundfont
cs: Zvuková banka

en: Choose Soundfont
cs: Vybrat zvukovou banku

en: Enable Reverb on soundfont
cs: Povolit dozvuk (dojem prostoru) u zvukové banky

en: Enable Chorus on soundfont
cs: Povolit sbor u zvukové banky

note: * Pitch Entry Parameters
en: Pitch Entry
cs: Zadání výšky tónu

en: Temperament
cs: Temperované ladění

en: Use Overlays
cs: Použít překryvy

en: Continuous Entry
cs: Plynulé zadávání

en: Any changes to MIDI or AUDIO will not be effected until re-starting Denemo
cs: Až do opětovného spuštění Denema nebudou ovlivněny žádné změny provedené v MIDI nebo ve zvuku

en: Audio/MIDI Subsystem
cs: Podřízený systém Zvuk/MIDI

en: Attempt to re-start the audio subsystem now?
cs: Pokusit se o opětovné spuštění zvukového podřízeného systému?

en: Custom LilyPond Score Block
cs: Vlastní blok notového zápisu v LilyPondu

en: You will need to edit the LilyPond text to copy these edits from the standard scoreblock.
    It might be easier to edit your custom scoreblock directly. Abandon?
cs: Bude potřeba, abyste upravil LilyPondovský text pro zkopírování těchto úprav ze standardního bloku notového zápisu.
    Mohlo by být snadnější upravovat váš vlastní blok notového zápisu přímo. Opustit?

note: g_assert (si != NULL);
en: Score properties
cs: Vlastnosti notového zápisu

en: Display Layout
cs: Zobrazit rozvržení

en: Measure width (pixels):
cs: Šířka taktu (v pixelech):

en: Staff spacing (pixels):
cs: Odstup mezi notovými řádky (v pixelech):

en: Paper Size
cs: Velikost papíru

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: Lilypond Version
cs: Verze Lilypondu

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Only alphanumeric characters are allowed - part name unchanged
cs: Jsou povoleny pouze abecedně-číselné znaky - název partu nezměněn

note: Print appearance tab
en: Typeset Appearance
cs: Vzhled sazby

en: Part name (a-z,0-9):
cs: Název partu (a-z,0-9):

en: All staffs with the same part name will be typeset with the Print Part command. Use a blank part name for staffs that should be printed with every part. Only alphabetic characters, space and numerals are allowed
cs: Všechny osnovy se stejným názvem partu budou vysázeny příkazem pro tisk partů. Použijte prázdný název partu pro osnovy, jež by se měly tisknout s každým partem. Jsou povoleny pouze znaky v abecedě, mezera a čísla

en: Sub Part name:
cs: Název podřízeného partu:

en: If a single part (e.g. piano) has more than one staff they should be named here.
cs: Pokud má jeden part (např. klavír) více než jednu notovou osnovu, pojmenují se zde.

note: gtk_widget_grab_focus (entrywidget);
en: Space above:
cs: Místo nad:

en: Space below:
cs: Místo pod:

en: Number of Display Staff Lines:
cs: Počet linek osnovy v zobrazení:

en: MIDI Instrument:
cs: Nástroj MIDI:

en: Transposition:
cs: Transpozice:

en: Master Volume:
cs: Hlavní hlasitost:

note: BOOLEANENTRY("Override MIDI Channel/Program", midi_prognum_override);
en: Channel:
cs: Kanál:

en: Staff
cs: Notová osnova

en:  is using the same MIDI channel as this staff, but a different MIDI instrument - this won't work. Choose a different channel.
cs:  používá stejný MIDI kanál jako tato notová osnova, ale jiný MIDI nástroj - to nebude pracovat. Vyberte jiný kanál.

en: My Script
cs: Můj skript

en: Creates a button for the script
cs: Vytvoří tlačítko pro skript

en: Empty scheme script
cs: Prázdný skript Scheme

en: To create a new command in the menu system that will execute the Scheme script in the pane below follow these steps:
     1) Choose an already existing command in the menu system which you want your new command to come after.
     2) Right Click on that command and select the option to create a new menu item
     3) Give a unique name for this command (hint: prefix the command with your own initials)
     4) Give the label and then the tooltip for the command
     5) When exiting Denemo choose to save you new command(s).
cs: Pro vytvoření nového příkazu v systému nabídek, který spustí skript Scheme v níže uvedeném podokně, postupujte takto:
      1) Vyberte již existující příkaz v systému nabídek, po kterém má následovat váš nový příkaz.
      2) Klepněte pravým tlačítkem na tento příkaz a vyberte volbu vytvoření nové položky nabídky
      3) Zadejte jedinečný název tohoto příkazu (nápověda: jako předponu příkazu dejte vlastní iniciály)
      4) Zadejte popisek a poté popis příkazu 
      5) Při ukončení aplikace Denemo zvolte uložení nových příkazů.

en: No script in the Scheme Window
cs: Žádný skript v okně Scheme

en: Turning off Recording scheme
cs: Vypnutí nahrávacího schématu

en: Save Scheme Text as...
cs: Uložit text Scheme jako...

en: File already exists
cs: Soubor již existuje.

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
cs: Soubor %s již existuje.
    Chcete jej přepsat?

en: If you have loaded this script from a menu item or palette button then you must save it using a right click on that same menu item or palette button (and choosing "Save Script from Scheme Window").
    Otherwise use "Save As" from this menu.
cs: Pokud jste nahrál  tento skript z položky v nabídce nebo tlačítka v paletě, potom jej musíte uložit pomocí klepnutí pravým tlačítkem myši na tu samou nabídku nebo tlačítko palety (a vybrat Uložit skript z okna Scheme).
    Jinak použijte Uložit jako v této nabídce.

en: Scheme text changed
cs: Text Scheme změněn

en: 
    Do you want to save the changes in a new file?
cs: 
    Chcete uložit změny do nového souboru?

en: 
    Do you want to save the changes in %s ?
cs: 
    Chcete uložit změny v %s ?

en: Denemo Scheme Script
cs: Skript Scheme Denemo

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: A Scheme command line interface. Type an expression here and press Enter to evaluate and display the result in the terminal. (On windows, use denemo-console.exe to get a terminal)
cs: Rozhraní příkazového řádku pro Scheme. Zde zadejte výraz a stiskněte klávesu Enter k jeho vyhodnocení a zobrazení výsledku v terminálu. (V operačním systému nazývaném Windows použijte k vyvolání terminálu program denemo-console.exe)

en: Execute Script
cs: Spustit skript

en: Executes the Scheme in the script window below. If an error is thrown this will give a message in the terminal.
cs: Spustí Scheme ve skriptovacím okně níže. Pokud dojde k chybě, zpráva je zobrazena v terminálu.

en: Create Button
cs: Vytvořit tlačítko

en: Create a palette button for the Scheme in the script window below.
cs: Udělat tlačítko palety pro Scheme ve skriptovacím okně níže.

en: Create Menu Item
cs: Vytvořit položku nabídky

en: Steps you through creation of a Denemo command in the menu system to execute the Scheme script.
cs: Provede vás vytvořením příkazu Denemo v systému nabídek k provedení skriptu Scheme.

en: Erase the current script
cs: Vymazat nynější skript

en: Load a script file
cs: Nahrát soubor se skriptem

en: Open Initialization Script
cs: Otevřít inicializační skript

en: Load the script file which will be executed on each newly opened score
cs: Nahrát soubor se skriptem, který bude proveden u každého nově otevřeného notového zápisu

en: Save this script to the file it was loaded from
cs: Uložit tento skript do souboru, z něhož byl nahrán

en: Save as…
cs: Uložit jako…

en: Save this as a new file
cs: Uložit jako nový soubor

en: Find
cs: Najít

en: Replace
cs: Nahradit

en: Record Scheme Script
cs: Nahrát skript Scheme

en: Start recording commands into the Scheme script text window
cs: Začít s nahráváním příkazů do textového okna se skriptem Scheme

en: Change initial time signature
cs: Změnit počáteční taktové označení

en: Insert time signature change
cs: Vložit změnu taktového označení

en: Enter desired time signature:
cs: Zadat požadované taktové označení:

en: Current Staff Only
cs: Pouze nynější notová osnova

en: Go to measure
cs: Jít na takt

en: Go to measure:
cs: Jít na takt:

en: Customize tuplet multiplier
cs: Upravit násobitele nepravidelné rytmické skupiny

en: Numerator
cs: Čitatel

en: Denominator
cs: Jmenovatel

en: Virtual Keyboard requires Denemo to be built with GTK3 or higher
cs: Virtuální klávesnice vyžaduje, aby bylo Denemo sestaveno s GTK3 nebo novějším

en: Virtual MIDI keyboard
cs: Virtuální klávesnice MIDI

en: Modifying the LilyPond Text
cs: Změna textu Lilypond

en: Give LilyPond syntax to be emitted by this Denemo Directive
cs: Zadat skladbu Lilypondu, která má být vydána tímto příkazem LilyPondu

en: This directive currently creates no LilyPond via its postfix field, use the Advanced Edit instead
cs: Tento příkaz nyní nevytvoří žádný LilyPond přes jeho postfixové pole. Použijte namísto toho Pokročilé úpravy

en: Help
cs: Nápověda

en: This is a Directive object.
    Double click on it to get information about it.
cs: Toto je předmět příkazu.
    Dvojité klepnutí na něj pro získání informace o něm.

en: Edit Similar
cs: Upravit podobné

en: Object Inspector
cs: Dohlížitel na předměty

en: No help!
cs: Žádná nápověda!

en: Conditional on Layout
cs: Podmíněno rozvržením

en: Omit for an Omission Criterion
cs: Vynechat pro hledisko vynechání

en: Allow when Omission Criterion set
cs: Povolit, když je nastaveno hledisko vynechání

en: Allow for Layout "
cs: Povolit pro rozvržení "

en: Ignore for Layout "
cs: Přehlížet pro rozvržení "

en: For all Layouts
cs: Pro všechna rozvržení

en: Allow for the Layout for Part "
cs: Povolit pro rozvržení pro part "

en: Ignore for the Layout for Part "
cs: Přehlížet pro rozvržení pro part "

en: Cursor is not inside selection
cs: Ukazatel není uvnitř výběru

en: Object of type
cs: Předmět typu

en: Copied
cs: Zkopírováno

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
cs: Nyní táhněte ovládací body a udělejte požadovaný tvar. Až budete hotov, klepněte na místo ležící mimo ovládací bod

en: Slur Re-shaped
cs: Legatový oblouček přetvarován

en: To re-shape curves it is better to have the control points marked.
    Use the right click menu to turn these on before invoking this command.
    However, as this is not working well for multiple staffs, you can do without -
    dismiss this dialog and
    simply click on four points: the start of the curve, two points outside along its length and the end point.
cs: Pro přetvarování křivek je lepší mít ovládací body označeny.
    Použijte nabídku, která se objeví, jakmile klepnete pravým tlačítkem myši, pro jejich zapnutí před zavoláním tohoto příkazu.
    Protože však tento způsob nepracuje dobře v případě více osnov, můžete to udělat bez něj. -
    Opusťte tento dialog a jednoduše klepněte na čtyři body: začátek křivky, dva body mimo podél její délky a koncový bod.

en: Now click on the control point at the left end of the slur
    Control points are marked by red crosses
cs: Nyní klepněte na ovládací bod na levém konci legatového obloučku.
    Ovládací body jsou označeny červenými křížky

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
cs: Nyní klepněte na druhý ovládací bod legatového obloučku, další červený křížek vpravo

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
cs: Nyní klepněte na třetí ovládací bod legatového obloučku, další červený křížek vpravo

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
cs: Nyní klepněte na poslední ovládací bod legatového obloučku, poslední červený křížek vpravo

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest (Positioning will be done with respect to this height)
cs: Nejprve klepněte na středovou linku vyrovnávání osnovy s notovou hlavičkou/pomlkou (Umístění se provede s ohledem na tuto výšku)

en: Tie Re-shaped
cs: Ligatura přetvarována

en: Now click on the control point at the left end of the tie
    Control points are marked by red crosses
cs: Nyní klepněte na ovládací bod na levém konci ligatury.
    Ovládací body jsou označeny červenými křížky

en: Now click second control point of the tie, the next red cross to the right
cs: Nyní klepněte na druhý ovládací bod ligatury, další červený křížek vpravo

en: Now click third control point of the tie, the next red cross to the right
cs: Nyní klepněte na třetí ovládací bod ligatury, další červený křížek vpravo

en: Now click last control point at the end of the tie, the last red cross to the right
cs: Nyní klepněte na poslední ovládací bod ligatury, poslední červený křížek vpravo

en: Restore Default Slur Shape/Position
cs: Obnovit výchozí tvar/polohu legatového obloučku

en: Removes your customization of this slur
cs: Odstraní vaše vlastní úpravy tohoto legatového obloučku

en: Restore Default Tie Shape/Position
cs: Obnovit výchozí tvar/polohu ligatury

en: Removes your customization of this tie
cs: Odstraní vaše vlastní úpravy této ligatury

en: Hint Slur Position
cs: Naznačit polohu legatového obloučku

en: Edit Slur Shape
cs: Upravit tvar legatového obloučku

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
cs: Nejprve klepněte na notovou hlavičku noty, kde legatový oblouček začíná

en: Not a slur start - cancelled
cs: Toto není začátek legatového obloučku - zrušeno

en: Edit Tie Shape
cs: Upravit tvar ligatury

en: To re-position stuff attached to notes accurately you need to have the locations of the objects marked with red dots.
    You can use the right click menu to turn these on before invoking this command. However, since this marking code is only working well for single staffs, you can go ahead without.
    To do this dismiss this dialog and guess at where the red spot is on the object.
cs: Pro přesné přemístění věcí připojených k notám je potřeba, abyste měli polohy předmětů označené červenými tečkami.
    Můžete použít nabídku, která se objeví, jakmile klepnete pravým tlačítkem myši, pro jejich zapnutí před zavoláním tohoto příkazu. Nicméně, protože tento označující kód pracuje dobře jen, když jde o jednu osnovu, můžete pokračovat bez něj.
    Opusťte tento dialog a odhadněte, kde je na předmětu červené místo.

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest
    (Positioning will be done with respect to this height)
cs: Nejprve klepněte na středovou linku vyrovnávání osnovy s notovou hlavičkou/pomlkou
    (Umístění se provede s ohledem na tuto výšku)

en: Now click on the position desired for the object
cs: Nyní klepněte na polohu požadovanou pro předmět

en: Re-positioned
cs: Přemístěno

note: TupletPosition
en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: Auto
cs: Automaticky

en: Padding
cs: Vycpání

en: Give amount of padding required around this item (in staff spaces)
cs: Zadat velikost vycpání požadované okolo této položky (v mezerách notové osnovy)

en: Give relative font size:
cs: Zadejte poměrnou velikost písma:

en: Object Editor
cs: Editor předmětů

en: Play From Here
cs: Přehrávat od tohoto místa

en: Up/Down
cs: Nahoru/Dolů

note: FIXME the value is relative to the centre line of the staff, this gets relative to the tr sign. need to use d-GetNewTarget to find the notehead position, then use its mid_c_offset to get the centre line value beaming does not come here, it is on Note target-type this dragging rests is target = (CHOR
en: Offset Position
cs: Posunout polohu

en: Line Break
cs: Zalomení řádku

en: Start a new line here
cs: Začít nový řádek zde

en: Start a new page here
cs: Začít novou stranu zde

en: Three Beams Right (Off/On)
cs: Tři trámce doprava (zapnuto/vypnuto)

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze tři trámce doprava nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: Three Beams Left (Off/On)
cs: Tři trámce doleva (zapnuto/vypnuto)

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze tři trámce doleva nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: Two Beams Right (Off/On)
cs: Dva trámce doprava (zapnuto/vypnuto)

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze dva trámce doprava nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: Two Beams Left (Off/On)
cs: Dva trámce doleva (zapnuto/vypnuto)

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze dva trámce doleva nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: One Beam Right (Off/On)
cs: Jeden trámec doprava (zapnuto/vypnuto)

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze jeden trámec doprava nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: One Beam Left (Off/On)
cs: Jeden trámec doleva (zapnuto/vypnuto)

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
cs: Dát pouze jeden trámec doleva nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: Chop to One Beam
cs: Zkrouhnout na jeden trámec

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
cs: Omezit trámec mezi touto a další notou na jen jeden trámec

en: Chop Gap in Beam
cs: Zkrouhnout mezeru v trámci

en: Remove the beaming between this and the next note
cs: Odstranit trámec mezi touto a další notou

en: No Beam (Off/On)
cs: Žádný trámec (zapnuto/vypnuto)

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
cs: Ponechat notu/akord bez trámce nebo nebo vrátit zpět předchozí vyvolání tohoto příkazu

en: Change beam angle/position
cs: Změnit úhel/směr trámce

en: Allows you to drag the ends of the beam
cs: Umožní vám tažení konců trámce

en: Hint Slur Angle/Position
cs: Naznačit úhel/směr legatového obloučku

en: Allows you to drag the ends of the slur
cs: Umožní vám tažení konců legatového obloučku

en: Change Slur Shape
cs: Změnit tvar legatového obloučku

en: Allows you to drag the control points of the slur
cs: Umožní vám tažení ovládacích bodů legatového obloučku

en: Change Tie Shape
cs: Změnit tvar ligatury

en: Allows you to drag the control points of the tie
cs: Umožní vám tažení ovládacích bodů ligatury

en: Edit Directive tagged
cs: Upravit označený příkaz

en: Place above staff
cs: Umístit nad notovou osnovu

en: Place below staff
cs: Umístit pod notovou osnovu

en: Set Relative Font Size
cs: Nastavit poměrnou velikost písma

en: Offset Position (All)
cs: Posunout polohu (vše)

en: Offset Position (One)
cs: Posunout polohu (jedna)

en: Edit Text
cs: Upravit text

en: Set Padding
cs: Nastavit vycpání

en: Restore Position
cs: Obnovit polohu

en: Nudge Position
cs: Postrčit polohu

en: Amount (+/-) to nudge in horizontal direction
cs: Množství (+/-) pro postrčení ve vodorovném směru

en: Amount (+/-) to nudge in vertical direction
cs: Množství (+/-) pro postrčení ve svislém směru

en: Extra space above (0):
cs: Další místo nad (0):

en: Give font magnification required (+/-) 0
cs: Zadat požadované zvětšení písma (+/-) 0

en: Give a name applying to the whole score
cs: Zadat název k použití na celý notový zápis

en: End the selection at a note
cs: Ukončit výběr na notě

en: Start the selection at a note
cs: Začít výběr na notě

en: Click Track
cs: Stopa pro klepnutí

en: You had book titles for this score. These are being dropped. To re-instate them, re-set the title as a book title.
cs: Měl jste pro tento notový zápis názvy knih. Tyto jsou zahozeny. Pro jejich opětovné ustanovení nastavte název znovu jako název knihy.

en: Please enter a transpose interval
cs: Zadejte, prosím, transpoziční interval

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
cs: Zadejte, prosím, transpoziční interval nebo dvě noty ve skladbě Lilypondu
    
    Příklad: m2 malá sekunda, M2 velká sekunda, p5 kvinta, T zvětšenou kvartu/zmenšenou kvintu.
    Nebo:  c' e' pro velkou tercii.

en: This definition is not loaded ... trying to load
cs: Toto vymezení není nahráno. Pokus o nahrání

en: Movement Titles
cs: Názvy vět

en: Give
cs: Zadejte

en: dedication
cs: věnování

en: title
cs: název

en: subtitle
cs: podnázev

en: subsubtitle
cs: podpodnázev

en: instrument
cs: nástroj

en: poet
cs: básníka

en: composer
cs: skladatele

en: meter
cs: metrum

en: arranger
cs: aranžéra

en: tagline
cs: obsah ve zkratce

en: copyright
cs: autorské právo

en: piece
cs: kus

en: opus
cs: dílo

en: Switch to Simple Titles
cs: Přepnout na jednoduché názvy

en: You have simple titles created by an earlier version of Denemo.
    You can only edit these with 1.2.4 or earlier versions.
    You can delete them in the score and movement editor and then re-instate them.
cs: Máte pro tento notový zápisy starší verzí Denema vytvořeny jednoduché názvy.
    Můžete je upravit jen ve verzi 1.2.4 nebo starší.
    Můžete je smazat v editoru notového zápisu a vět, a potom je znovu ustanovit.

en: Give Spacing:
cs: Zadat rozestupy:

en: Mute Staff
cs: Ztlumit notovou osnovu

en: Unmute Staff
cs: Zrušit ztlumení notové osnovy

en: (Print) Show Staff
cs: (Tisk) Ukázat notovou osnovu

en: (Print) Hide Staff
cs: (Tisk) Skrýt notovou osnovu

en: (Display) Show Staff
cs: (Zobrazit) Ukázat notovou osnovu

en: (Display) Hide Staff
cs: (Zobrazit) Skrýt notovou osnovu

en: (Display) Show All Staffs
cs: (Zobrazit) Ukázat všechny notové osnovy

en: (Display) Hide All Other Staffs
cs: (Zobrazit) Skrýt všechny notové osnovy

en: Movement Editor
cs: Editor věty

en: This sets the visibility/mute and other properties for the whole movement
cs: Tímto se nastaví viditelnost/ztlumení a jiné vlastnosti pro celou větu

en: Staff number
cs: Číslo osnovy

en: Staffs have different properties:
cs: Osnovy mají odlišné vlastnosti:

en: Different number of measures in staff
cs: Odlišný počet taktů v osnově

en: Comparing Music
cs: Porovnání not

en: Continue Searching?
cs: Pokračovat v hledání?

en: Extra staff(s) in one score.
cs: Další osnova(y) v jednom notovém zápisu.

en: No Title
cs: Žádný název

en: No Composer
cs: Žádný skladatel

en: Customized Beaming Command - use Advanced Edit
cs: Příkaz pro vlastní trámce - použít pokročílé úpravy

en: This Directive modifies the slur shape - you can further edit the slur shape in the Print View window, or delete this directive to return to the default shape
cs: Tento příkaz mění tvar legata - dále můžete upravovat tvar legata v okně pohledu na tisk, nebo tento příkaz smazat a vrátit se k výchozímu tvaru

note: ActivateObjectAtCursor
en: Activate Object
cs: Zapnout předmět

en: Activates the object at the Denemo cursor, equivalent to right-clicking on it. Control and Shift keys will affect the response if used in the key shortcut for this command.
cs: Zapne předmět v poloze ukazatele Denemo. Je to to samé, jako když se na něj klepne pravým tlačítkem myši. Klávesy Ctrl a Shift ovlivní odpověď, pokud jsou použity v klávesové zkratce pro tento příkaz.

en: Select a palette by clicking on one of its buttons.
    Thereafter use a keyboard shortcut to invoke this command
    and then type any label from the palette followed by <Return>
    You can cut the label short (it clicks the first button that matches).
cs: Vyberte paletu klepnutím na jedno z jejích tlačítek.
    Následně použijte klávesovou zkratku k vyvolání tohoto příkazu,
    a pak napište kterýkoli štítek z palety a stiskněte <Enter>.
    Štítek můžete zkrátit (zapadne do prvního odpovídajícího tlačítka).

en: Activate Palette Button
cs: Zapnout tlačítko palety

en: Allows you "click" a palette button by typing the label. Use a keyboard shortcut to start this command, then type the label followed by Return. The last used palette is the active one. Click on the menu item for this command for more help.
cs: Dovolí vám "klepnout" na tlačítko palety napsáním štítku. Použijte klávesovou zkratku ke spuštění tohoto příkazu, potom napiště štítek a stiskněte klávesu Enter. Naposledy použitá paleta je tou, která je v činnosti. Klepněte na položku v nabídce pro tento příkaz, aby se vám dostalo další nápovědy.

en: To edit a directive attached to the object at the cursor
    right click and choose Run Object Editor
cs: Pro upravení příkazu připojeného k předmětu v poloze ukazatele
    klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte Spustit editor předmětů

en: Advanced Edit
cs: Pokročilé úpravy

en: Edits a Denemo Directive at the lowest level. Advanced users only!
cs: Upraví příkaz Denemo na nejnižší úrovni. Pouze pro pokročilé uživatele!

en: Non Printing
cs: Neviditelné

en: Slur Start
cs: Začátek legatového obloučku

en: Slur End
cs: Konec legatového obloučku

en: Tied Note
cs: Svázaná nota

en: Tuplet Start
cs: Začátek nepravidelné rytmické skupiny

en: Tuplet End
cs: Konec nepravidelné rytmické skupiny

en: Key Change
cs: Změna předznamenání

en: Stems Direction
cs: Směr nožiček

en: Nothing in this movement can be searched for (no ties, slurs, time signature changes, tuplets, directives etc).
cs: V této větě se nedá nic hledat (žádné ligatury, legatové obloučky, změny taktových označení, žádné nepravidelné rytmické skupiny, příkazy atd.)

en: Choose, Seek &amp; Edit
cs: Vybrat, hledat a upravovat

en: Creates a menu of all the types of objects that can be searched for in this movement. Selecting one moves the cursor to the next object of that type which can then be edited, or further searches made.
cs: Vytvoří nabídku složenou ze všech typů předmětů, které lze hledat v této větě. Vybráním jednoho z nich se ukazatel přesune na další předmět toho typu, který pak lze upravovat, nebo provést další hledání.

en: Convert GM-Drum to User-Drum
cs: Převést bicí GM na bicí uživatele

en: Converts between the midi-drum notation and a user-drum notation. The user can set his/her drummap in a template in ~/.denemo/templates or choose any other copy he made of the template file to have drummaps for different drummers available.
cs: Převede mezi notací bicích MIDI a notací bicích uživatele. Uživatelsky může nastavit přiřazení svých bicích (mapu) v předloze v ~/.denemo/templates nebo vybrat jakoukoli jinou jím udělanou kopii souboru předlohy, aby měl dostupné přiřazení bicích (mapy) pro různé bubeníky.

note: DeleteMidiRecording
en: Delete Imported/Recorded Midi
cs: Smazat zavedené/nahrané MIDI

en: Deletes the MIDI that has been imported or recorded via MIDI in.
cs: Smaže MIDI, jež bylo zavedeno nebo nahráno přes vstup MIDI.

en: Delete Selection/Object/Empty Measure
cs: Smazat výběr/předmět/prázdný takt

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
cs: Smaže jeden předmět na ukazateli, prázdný takt nebo celý výběr.

note: RemoveCustomizedButtons
en: Destroy Button Customization
cs: Odstranit vlastní nastavení tlačítka

en: Removes the file that creates customized buttons on the title bar (and any other scheme you have added to the startup script).
cs: Odstraní soubor, jenž vytváří vlastní tlačítka v pruhu s názvy (a všechna ostatní schémata, jež jste přidal do spouštěcího skriptu)

en: Delete in Stages
cs: Smazat postupně

en: Deletes the object at/before the cursor. For Notes/Chords/Rests it deletes stage by stage. First it removes notes until just a non-printing rest remains, then deletes that.
cs: Smaže předmět na/před ukazatelem. Pro noty/akordy/pomlky maže postupně. Nejprve se odstraní noty, až zůstane jen netisková pomlka, pak smaže i ji.

en: Set Denemo Duration
cs: Nastavit dobu trvání Denemo

en: Give duration desired in ticks (PPQN)
cs: Zadat požadovanou dobu trvání v ticích (PPQN)

en: (Display) Set Object Duration
cs: (Zobrazení) Nastavit dobu trvání předmětu

en: Sets the duration of the object at the cursor for display purposes. Value is pulses per quarter note - ie MIDI ticks. No effect on typesetting.
cs: Nastaví dobu trvání předmětu v poloze ukazatele pro účely zobrazení. Hodnota je doba na čtvrťovou notu - to znamená tiky MIDI. Nemá žádný vliv na sazbu.

en: Delete All
cs: Smazat vše

en: Execute Scheme on all
cs: Provést Scheme na vše

en: You must choose a type of object to edit first
cs: Nejprve musíte vybrat typ předmětu k upravování

en: Edit All of Type
cs: Upravit vše typu

en: Resumes the last Seeking/Editing/Deleting operation. All objects of the type last searched for will be sought again, from the cursor onwards.
cs: Pokračuje v poslední operaci hledání/upravení/smazání. Všechny předměty naposledy hledaného typu budou hledány znovu, od polohy ukazatele směrem vpřed.

note: EditScoreAndMovementDirectives
en: Edit Score/Movement Directives
cs: Upravit příkazy pro notový zápis/větu

en: Collects together all the Score Directives and the Movement Directives for the current movement and allows advanced (low-level) edit of any of them. This is a convenience command if you do not know the directive you are looking for.
cs: Sebere dohromady všechny příkazy pro notový zápis a příkazy pro větu pro nynější větu a umožní pokročilé (nízkoúrovňové) úpravy kteréhokoli z nich. Toto je vhodný příkaz, pokud neznáte příkaz, který hledáte.

en: Continue Seeking
cs: Pokračovat v hledání

en:  Directives
cs:  Příkazy

en:  on Noteheads
cs:  na notových hlavičkách

en: Edit
cs: Upravit

en:  on Notehead
cs:  na notové hlavičce

en:  on Chords/Notes/Rests
cs:  na akordech/notách/pomlkách

en:  Directive
cs:  Příkaz

en:  on this Chord/Note/Rest
cs:  na tomto akordu/notě/pomlce

en:  Objects
cs:  Předměty

en: Change to Printing
cs: Změnit na tisk

en: Continue seeking slur start positions
cs: Pokračovat v hledání poloh začátků legatových obloučků

en: Delete Slur
cs: Smazat legatový oblouček

en: Continue seeking slur end positions
cs: Pokračovat v hledání poloh konců legatových obloučků

en: Continue seeking tied notes
cs: Pokračovat v hledání svázaných not

en: Delete Tie
cs: Smazat ligaturu

en: Continue seeking tuplet start objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů začátků nepravidelných rytmických skupin

en: Continue seeking tuplet end objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů konců nepravidelných rytmických skupin

en: Continue seeking time signature change objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů změn taktových označení

en: Continue seeking clef change objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů změn klíčů

en: Continue seeking key signature change objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů změn předznamenání

en: Continue seeking stem direction change objects
cs: Pokračovat v hledání předmětů změn směrů nožiček

en:  on Time Signature Change Objects
cs:  na předměty změn taktového označení

en:  on Clef Change Objects
cs:  na předměty změn klíče

en:  on Key Change Objects
cs:  na předměty změn předznamenání

en:  on Voice Change objects
cs:  na předměty změn hlasu

en: Must choose type of object to be edited/deleted
cs: Musí se vybrat typ předmětu, který se má upravit/smazat

en: Cannot resume - no previous search.
    Offering a menu of all possible searches instead.
cs: Nelze pokračovat - žádné předchozí hledání.
    Místo toho se nabízí nabídka všech možných hledání.

en: Attributes and Directives attached to noteheads, chords (including notes and rests) and standalone objects are supported - position the cursor on a notehead for directives on that notehead or off the noteheads for directives on a chord/note/rest, or on any other sort of object in the music. 
    Alternatively, use "Choose, Seek and Edit" command to select from a list of types of directives in the movement to seek for.
cs: Jsou podporovány vlastnosti a příkazy připojené k notovým hlavičkám, akordům (včetně not a pomlk) a samostatné předměty. - Umístěte ukazatel na notovou hlavičku pro příkazy na té notové hlavičce nebo mimo notovou hlavičku pro příkazy na akordu/notě/pomlce, nebo na jakýkoli jiný druh předmětu nacházejícího se v notách.
    Alternativně pro hledání použijte příkaz Vybrat, hledat a upravit pro výběr ze seznamu typů příkazů ve větě.

en: Wrap to first movement
cs: Jít na první větu

en: Wrap to next movement
cs: Jít na další větu

en: Wrap to beginning
cs: Jít na začátek

en: Finished
cs: Dokončeno

en: Edit Here (and ...)
cs: Upravit zde (a...)

en: Seek and edit Denemo Directives starting with the one at the cursor and optionally similar ones following. Position the cursor on a particular notehead to edit directives attached to individual noteheads (such as fingering), otherwise you will edit directives attached at the chord level (such as beaming).
cs: Vyhledat a upravit příkazy Denema, počínaje tím v poloze ukazatele, a potom volitelně pokračovat následujícími podobnými. Umístěte ukazatel na určitou notovou hlavičku pro upravení příkazů připojených k jednotlivým notám (jako je prstoklad), jinak budete upravovat příkazy připojené na úrovni akordu (jako jsou trámce).

en: Type Snippet Number 1,2...
cs: Zadat číslo úryvku 1, 2...

en: To use this function correctly you need to give the number of the snippet to be inserted
cs: Abyste mohli tuto funkci používat správně, je potřeba, abyste zadali dobu trvání.
    To vloží dvě ozdoby, spojené dohromady, je-li je to potřeba, trámcem, se zadanou dobou trvání

en: Insert Nth Snippet
cs: Vložit n-tý úryvek

en: Pastes the Nth snippet into the score at the cursor position. Follow with the number 1,2,... of the snippet to be inserted
cs: Vloží n-tý úryvek do notového zápisu v poloze ukazatele. Následovat číslem 1, 2... úryvku k vložení

en: Start Emacs 2-key Shortcut
cs: Spustit dvojklávesovou zkratku Emacs

en: Initiates a 2-key sequence, emacs style.
cs: Spustí dvojklávesový sled, styl Emacs

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
cs: Vložit obrácený řetězec jako binární rytmus

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
cs: Zadat řetězec pro vytvoření rytmu z jeho ASCII znaků v binárním kódování. Řetězec je před převodem obrácen.

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
cs: Vložit obrácený řetězec jako obrácený binární rytmus

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
cs: Zadat řetězec pro vytvoření rytmu z jeho ASCII znaků v binárním kódování. Řetězec je před převodem obrácen. Rytmus pro každé písmeno je před vložením obrácen.

en: Insert String as Binary Rhythm
cs: Vložit řetězec jako binární rytmus

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding
cs: Zadat řetězec pro vytvoření rytmu z jeho ASCII znaků v binárním kódování

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
cs: Vložit řetězec jako obrácený binární rytmus

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
cs: Zadat řetězec pro vytvoření rytmu z jeho ASCII znaků v binárním kódování. Rytmus pro každé písmeno je před vložením obrácen.

en: Insert Shuffled Pool
cs: Vložit zamíchaný bazén

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
cs: Vloží všechny noty, zamíchané, z uživatelem stanoveného bazénu s notami se skladbou v Lilypondu

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
cs: Zrcadlit vybrané předměty (osa=ukazatel)

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
cs: Zrcadlit vybrané noty. Osou je poloha ukazatele.

en: Reverse Selected Objects
cs: Obrátit vybrané předměty

en: Revert selected objects
cs: Obrátit vybrané předměty

en: Shuffle Selected Objects
cs: Zamíchat vybrané předměty

en: Shuffle the selected objects
cs: Zamíchat vybranými předměty

en: Sort Selection (Ascending)
cs: Řadit výběr (vzestupně)

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
cs: Seřadit vzestupně všechny noty ve výběru.

en: Sort Selection (Descending)
cs: Řadit výběr (sestupně)

en: Sort all notes in the selection, descending order.
cs: Seřadit sestupně všechny noty ve výběru.

en: Twelve Tone Row
cs: Dvanáctitónový řádek

en: Generates twelve notes of the prevailing duration, each is unique so the whole chromatic range gets inserted in a random manner.
cs: Vytvoří dvanáct not o převládající době trvání. Každá je jedinečná, takže celý chromatický rozsah je vložen náhodným způsobem.

en: Note from Pool
cs: Nota z bazénu

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
cs: Vloží jednu notu z uživatelem stanoveného bazénu s notami se skladbou v Lilypondu

note: Part of NotationMagick
en: Chromatic within Clef Range
cs: Chromatická v rámci rozsahu klíče

en: Insert a random note within clef range. Full chromatic spectrum.
cs: Vložit náhodnou notu v rámci rozsahu klíče. Úplné chromatické spektrum.

en: Insert a random note within clef range, only diatonic notes according to current keysignature.
cs: Vložit náhodnou notu v rámci rozsahu klíče. Pouze diatonické noty podle nynějšího předznamenání.

en: Swapped
cs: Prohozeno

en: Badly placed Passage marker. Mark passages only in the upper staff.
cs: Špatně umístěná značka pro pasáž. Označit pasáže pouze v horní osnově.

en: Unable to find corresponding passage end.
cs: Nelze najít odpovídající konec pasáže.

en: Unable to find corresponding passage start.
cs: Nelze najít odpovídající začátek pasáže.

en: No staff below to swap passages with.
cs: Žádná osnova níže, se kterou by se daly prohodit pasáže.

en: Start Passage with no End Passage.
cs: Začátek pasáže bez konce pasáže.

en: Use Undo(s) to restore any cut music.
cs: Použít Zpět pro obnovení všech vyjmutých not.

en: Swap Passages
cs: Prohodit pasáže

en: Passages of music in the current staff that have been marked using the Mark Passages command will be swapped with the corresponding music from the staff below.
cs: Pasáže not v nynější osnově, jež byly označeny pomocí příkazu Označit pasáže, budou prohozeny s odpovídajícími notami z osnovy níže.

en: Paste From Staff Above
cs: Vložit z osnovy nad

en: Copies any non-musical objects for the current musical moment from the staff above and pastes them into this staff after the cursor.
cs: Zkopíruje z osnovy nahoře všechny nehudební předměty pro nynější hudební větu a vloží je do této osnovy po ukazateli.

note: Goes to the beginning of the selection afterwards
en: Paste and Replace Selection
cs: Vložit a nahradit výběr

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
cs: Vložit obsah schránky. nahradit všechny vybrané předměty. Tato verze vložení nahradí také taktové čáry, místo toho, aby se použily čistě ty zkopírované.

en: Reload the "Drum GM to User" Map
cs: Nahrát znovu přiřazení "bicích GM na uživatele"

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
cs: Nahraje přiřazení bicích, které je potřeba pro DrumGm2User

note: ResumeEdit
en: Resume Seek/Edit
cs: Pokračovat v hledání/úpravách

en: Resumes seeking and optionally editing the last sought type of object.
cs: Obnoví hledání a volitelně úpravy posledního nalezeného typu předmětu.

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
cs: Použít zkratky na předměty ve výběru

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
cs: Následováno klávesovou zkratkou: Použije zkratku s ukazatelem postupně na každý předmět ve výběru.

en: Cursor not in selection
cs: Ukazatel není uvnitř výběru

en: Cut Selection as Sketch
cs: Vyjmout výběr jako nástin

en: Cuts the selection and places it in a new non-printing movement (a \"sketch\") after the current movement.
cs: Vyjme výběr a umístí jej do nové netiskové věty (\"sketch\") po nynější větě.

en: Delete Selected Objects
cs: Smazat vybrané předměty

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
cs: Smazat všechny vybrané předměty a zanechat prázdné takty

en: First execute this command with the selection set to two directives, clef changes, tuplet markers etc (which will then be copied to the clipboard).
cs: Nejprve provést tento příkaz s výběrem nastaveným na dva příkazy, změny klíče, značky pro nepravidelnou rytmickou skupinu atd. (který potom bude zkopírován do schránky).

en: Then select music to be bracketed by these two objects and re-execute the command
cs: Potom vybrat noty, aby byly dány do závorek těmito dvěma předměty a znovu spustit příkaz

en: The pair of objects
cs: Dvojice předmětů

en: Notes or rests cannot be used.
cs: Noty nebo pomlky nelze použít.

en: Clipboard is messed up, edit by hand
cs: Ve schránce je nepořádek, upravit ručně

en: Clipboard has changed and does not hold a pair of objects to bracket the selection. Restart the command.
cs: Schránka se změnila a nedrží dvojici předmětů pro dání výběru do závorek. Spusťte příkaz znovu.

en: No pair of objects available - start again, selecting a pair of objects to be used.
cs: Žádná dvojice předmětů není dostupná - začít znovu, vybrat dvojici předmětů, která se má použít

en: No Selection
cs: Žádný výběr

en: Span Selection with Pair of Objects
cs: Zahrnout do výběru dvojici předmětů

en: If the selection comprises two objects - directives, clef changes, tuplet markers etc. - it cuts them to the clipboard. Subsequent invocations of the command with music selected places the two objects before and after the music.
cs: Pokud výběr sestává ze dvou předmětů - příkazy, změny klíče, značky pro nepravidelné rytmické notové skupiny atd., vyjme je do schránky. Následná zavolání příkazu s vybranými notami umístí ty dva předměty před a po notách

en: Mark Passages
cs: Označit pasáže

en: Invoke this command with no selection to initialize it. Then select passages to be marked and invoke it again to mark them. (Use with the command Swap Passages in the Notation Magick menu to swap the passages marked with the corresponding music in the staff below the current staff).
cs: Vyvolejte tento příkaz bez výběru pro jeho spuštění. Potom vyberte pasáže k označení a zavolejte jej znovu pro jejich označení. (Použijte s příkazem Prohodit pasáže v kouzelné notační nabídce pro vyměnění označených pasáží s odpovídajícími notami v osnově pod nynější osnovou).

en: Select All Staffs
cs: Vybrat všechny osnovy

en: Selects the whole movement / All staffs
cs: Vybere celou větu/ všechny osnovy

en: Select All Music In Movement
cs: Smazat všechny noty ve větě

en: Creates a selection for all the music in the current movement.
cs: Vytvoří výběr pro všechny noty v nynější větě.

en: Select Column
cs: Vybrat sloupec

en: Selects the whole column
cs: Vybere celý sloupec

en: Selection to Next Empty Measure
cs: Výběr k dalšímu prázdnému taktu

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
cs: Vytvoří výběr k dalšímu prázdnému taktu v nynější notové osnově

en: Select Left
cs: Vybrat vlevo

en: Move cursor left, selecting the object moved to.
cs: Posunout ukazatel doleva, vybrat předmět, ke kterému se posune.

en: Select Measure
cs: Vybrat takt

en: Create a selection for the entire current measure
cs: Vytvořit výběr pro celý nynější takt

en: Select Right
cs: Vybrat vpravo

en: Move cursor right, selecting the object moved to.
cs: Posunout ukazatel doprava, vybrat předmět, ke kterému se posune.

en: Select Staff
cs: Vybrat osnovu

en: Selects the whole staff
cs: Vybere celou osnovu

en: Selection Non-printing (Off/On)
cs: Výběr netiskové (vypnuto/zapnuto)

en: Sets/Unsets all objects in the selection to be non-printing.
cs: Nastaví/Zruší nastavení všech předmětů ve výběru na netiskové.

en: The last change was:
cs: Poslední změnou bylo:

en: No change recorded in Undo stack
cs: Žádná změna nebyla nahrána do zásobníku kroků Zpět

en: Show Last Change
cs: Ukázat poslední změnu

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
cs: Ukáže poslední změnu nahranou do zásobníku kroků Zpět.

en: (Print) Void Object
cs: (Tisk) Netištěný předmět

en: On typesetting the current object will be evaluated, but otherwise ignored.
cs: Při sazbě bude nynější předmět vyhodnocen, ale jinak bude přehlížen.

en: Score must be saved first
cs: Notový zápis musí být uložen jako první

en: Mark Consecutive 5ths and Octaves
cs: Označit po sobě jdoucí kvinty a oktávy

en: Marks positions in a score where consecutive fifths or octaves occur. Expects two staffs one with up to three part harmony and the other with the bass.
cs: Označí polohy v notovém zápisu, kde se vyskytují po sobě jdoucí kvinty nebo oktávy. Očekává dvě notové osnovy, jednu s harmonií až tří partů a druhou s basy.

en: DiminishedAugmented
cs: Zmenšený/Zvětšený

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
cs: Určit, zda je zahraný akord zmenšený nebo zvětšený

en: DiminishedMinor
cs: Zmenšený/Moll

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
cs: Určit, zda je zahraný akord zmenšený nebo molový

en: HalfDiminished7Diminished7
cs: NapůlZmenšená7Zmenšená7

en: Determine the type of diminished chord sounded
cs: Určit typ zahraného zmenšeného akordu

en: Major7Minor7Dominant7
cs: Dur7Moll7Dominanta7

en: Determine which seventh chord is sounded
cs: Určit, který sedmý akord zazněl

en: MajorMinorAugmentedDiminished
cs: Dur/Moll/Zvětšený/Zmenšený

en: Determine if the chord sounded is Major Minor Augmented or Diminished
cs: Určit, zda je zahraný akord durový, molový, zvětšený nebo zmenšený

en: MajorAugmented
cs: DurZvětšený

en: Determine if chord sounded is Major or Augmented
cs: Určit, zda je zahraný akord durový nebo zvětšený

en: MajorMinor
cs: Dur/Moll

en: Determine if the chord played is major or minor
cs: Určit, zda je zahraný akord durový nebo molový

en: Ab Major
cs: As Dur

en: Identify Scale Notes that are sounded
cs: Rozpoznat noty stupnice, které znějí

en: Ab Pentascale
cs: As Pentastupnice

en: Bb Major
cs: B Dur

en: Bb Pentascale
cs: B Pentastupnice

en: C Major
cs: C Dur

en: C-Pentascale
cs: C Pentastupnice

en: Db Major
cs: Des dur

en: Db Pentascale
cs: Des Pentastupnice

en: Eb Major
cs: Es Dur

en: Eb Pentascale
cs: Es Pentastupnice

en: F Major
cs: F Dur

en: F Pentascale
cs: C Pentastupnice

en: F# Major
cs: Fis Dur

en: F# Pentascale
cs: Fis Pentastupnice

en: 2nds and 3rds
cs: Sekundy a tercie

en: Compare the major and minor 2nd and 3rd intervals
cs: Porovnat interval velké a malé sekundy a tercie

en: 3rds and 4ths
cs: Tercie a kvarty

en: Compare the interval of minor 3rd to an augmented 4th
cs: Porovnat interval malé tercie po zvětšenou kvartu

en: 4ths and 5ths
cs: Kvarty a kvinty

en: Compare the interval of the P4 through P5
cs: Porovnat interval čisté kvarty až čisté kvinty

en: 5ths and 6ths
cs: Kvinty a sexty

en: Compare the intervals of the diminished 5th to the minor 6th
cs: Porovnat interval zmenšené kvinty až malé sexty

en: 6ths and 7ths
cs: Sexta a septima

en: compare the intervals between the minor 6th to the major 7th
cs: Porovnat intervaly mezi malou sextou a velkou septimou

en: 7ths and 8ths
cs: Septima a oktáva

en: Compare the intervals of a minor 7th to the perfect 8
cs: Porovnat intervaly malé septimy až čisté oktávy

en: Interval Identification
cs: Rozpoznání intervalu

en: Identify the name of each interval sounded
cs: Rozpoznat název každého intervalu, který zazní

en: Check Note Pitches
cs: Ověřit výšky tónů

en: Compares notes/chords played from MIDI with current note/chord, if equal in pitch, advances to next note/chord, else beeps. To stop the checking issue this command a second time. When you reach the last note it finishes and reverts to Appending/Editing notes from MIDI in.
cs: Porovná noty/akordy zahrané z MIDI s nynější notou/akordem. Pokud se výška tónu rovná, pokračuje k další notě/akordu, jinak zapípá. Pro zastavení kontroly tento příkaz zadejte podruhé. Když dosáhnete poslední noty, skončí a vrátí se do připojování/upravování not ze vstupu MIDI.

en: The Conductor
cs: Dirigent

en: Conducts as you press the sustain pedal for each measure.
cs: Vede, když stisknete pravý pedál pro každý takt.

en: The music below is the first of Handel's exercises for figured bass. The staff marked "Chords" at the top is a sample (inadequate) realization of the figures.
     When you click Start you will be asked if you want to delete this version, and when you say yes you can start creating your own.
     The screen becomes green to remind you that your MIDI controller is now expecting you to play the ticked bass note plus chord.
     The bass note expected is marked with a tick, play this note plus the chord notes. You can hold down the bass note and change chords over the same bass note.
     Note, you must distinguish enharmonic differences (e.g. D-sharp from E-flat), check that the set of accidentals showing in the MIDI-in controls suits the piece you are working on. Press shift-sharpwise or flatwise as needed.
     You can hold down the chord while going on to the next bass note so as to carry the chord over.
    You can use the sustain pedal to tie the chord you are entering with the chord for the next bass note by putting the pedal down on the chord you want to tie and releasing it after going on to the next bass note.
    Putting pedal down before the bass note will tie the last chord to the one you enter next. 
    You can also use the sustain pedal to place a chord on a rest before a bass note (depress the pedal before striking the bass note).
     You can click Start a second time to stop, and you can re-start from any bar you like.
     You can edit, playback etc while working, but don't remove or add staffs. You can also use the pitch bend wheel to stop entering chords.
cs: Noty níže jsou prvními z Händelových cvičení pro číslovaný bas. Notová osnova označená jako Akordy nahoře je ukázkovým (nedostačujícím) uskutečněním čísel.
     Když klepnete na Spustit, budete dotázán, zda tuto verzi chcete smazat, a když odpovíte Ano, budete moci začít vytvářet svou vlastní.
     Obrazovka zezelená na připomínku toho, že váš ovladač MIDI nyní očekává, že zahrajete zaškrtnutou basovou notu plus akord.
     Očekávaná basová nota je označena fajfkou. Zahrajte tuto notu plus noty akordu. Můžete podržet basovou notu a změnit akordy nad toutéž basovou notou.
     Všimněte si, že musíte odlišovat enharmonické rozdíly (např. Dis od Es). Ověřte, že soubor posuvek ukazující se v ovládání vstupu MIDI-in hodí ke kusu, na němž pracujete. Tiskněte shift-vytvoření křížku nebo béčka, jak je potřeba.
     Akord můžete držet, když jdete na další basovou notu, za účelem přenesení akordu.
    Můžete použít pravý pedál ke spojení vámi zadávaného akordu s akordem pro další basovou notu položením pedálu na akord, který chcete spojit a jeho uvolněním po pokračování další basovou notou.
    Položení pedálu, předtím než basová nota spojí poslední akord s tou, již zadáte další. 
    Také můžete použít pravý pedál k umístění akordu na pomlku před basovou notou (stlačte pedál před zahráním basové noty).
     Můžete klepnout na Spustit podruhé kvůli zastavení, a můžete začít znovu od kteréhokoli taktu, jak se vám zamane.
     Můžete upravovat, přehrávat atd., zatímco pracujete, ale neodstraňujte nebo nepřidávejte osnovy. Také můžete použít kolečko pro změnu výšky tónu k zastavení zadávání akordů.

en: You have unsaved work
cs: Máte neuloženou práci

en: Handel's Figured Bass Exercises
cs: Händelova cvičení číslovaného basu

en: Allows you to play in chords - a continuo realization - to Handel's continuo-practice exercises. Your continuo realization can optionally be marked to show consecutives.
cs: Umožní vám hrát akordy - realizace generálního basu - v Händlových basových cvičeních na procvičování generálního basu. Vaše realizace generálního basu (basso continuo) může být volitelně označena, aby ukazovala po sobě jdoucí noty.

en: Five notes are played at random from the current bar.
    You must play the last one on the MIDI keyboard to score. 
    You can paste as many different notes as you like into a bar -
    if you include the same note many times you will get that one more often.
    You can cheat by looking at the Denemo cursor position.
    Invoke the command again to stop.
cs: Z nynějšího taktu se náhodně hraje pět not.
    Pro notový zápis musíte zahrát poslední notu na klávesnici MIDI.
    Do taktu můžete vložit libovolný počet různých not.
    Pokud vložíte stejnou notu mnohokrát, dostanete ji častěji.
    Můžete podvádět podíváním se na polohu ukazatele Denemo.
    Opětovným vyvoláním příkazu zastavíte.

en: Note Recognition (Off/On)
cs: Rozpoznání názvu noty (zapnuto/vypnuto)

en: Five notes are played at random from the current bar. You must play the last one on the MIDI keyboard to score. You can paste as many different notes as you like into a bar - if you include the same note many times you will get that one more often. You can cheat by looking at the Denemo cursor position. Invoke the command again to stop.
cs: Z nynějšího taktu se náhodně hraje pět not. Pro notový zápis musíte zahrát poslední notu na klávesnici MIDI. Do taktu můžete vložit libovolný počet různých not.Pokud vložíte stejnou notu mnohokrát, dostanete ji častěji. Můžete podvádět podíváním se na polohu ukazatele Denemo. Opětovným vyvoláním příkazu zastavíte.

en: Bass Clef Note Name Speed Recognition
cs: Rychlé rozpoznání názvu noty basového klíče

en: %tests your ability to read the notes of the bass clef staff
cs: %t Zkouší vaši schopnost číst noty v osnově s basovým klíčem

en: Step Counting Exercise
cs: Cvičení na počítání kroků

en: %tests your ability to find the number of diatonic notes between two notes
cs: %t Zkouší vaši schopnost najít počet diatonických not mezi dvěma notami

en: Diatonic Interval Detection
cs: Rozpoznání diatonického intervalu

en: %tests your ability to find the diatonic interval name between two notes
cs: %t Zkouší vaši schopnost najít název diatonického intervalu mezi dvěma notami

en: Identify Line Number
cs: Určit číslo řádku

en: Identify the line number in which the note is displayed
cs: Určit číslo řádku, ve kterém je nota zobrazena

en: Line and Space Recognition
cs: Rozpoznání čáry a mezery

en: %tests your ability to recognize the difference between line and space
cs: %t Zkouší vaši schopnost poznat rozdíl mezi čárou a mezerou

en: Note Name Speed Recognition
cs: Rychlé rozpoznání názvu noty

en: %tests your ability to name the notes of the scale
cs: %t Zkouší vaši schopnost pojmenovat noty stupnice

en: Solfege Note Name Recognition
cs: Rozpoznání názvu noty Solfege

en: Note Name Recognition
cs: Rozpoznání názvu noty

en: Identify Space Number
cs: Určit číslo mezery

en: Identify the space number in which the note is display on
cs: Určit číslo mezery, ve které je nota zobrazena

en: Step, Skip, or Same?
cs: Krok, skok nebo stejné?

en: %tests your ability to determine if note is moving by a step or skip
cs: %t Zkouší vaši schopnost určit, zda se nota pohybuje krokově nebo skokově

en: Trace Note Direction
cs: Zjistit směr nožičky

en: %tests your note tracking ability
cs: %t Zkouší vaši schopnost sledovat noty

en: Scores have different numbers of movements
cs: Notové zápisy mají odlišné počty vět

en: Scores have different header information:
cs: Notové zápisy mají odlišné údaje v záhlaví:

en: Movement number
cs: Číslo věty

en: Movements have different header information:
cs: Věty mají odlišné údaje v záhlaví:

en: Finished Movement
cs: Dokončená věta

en: Finished, but lyric verses are not checked
cs: Dokončeno, ale sloky textu písně nejsou ověřeny

en: Compare Scores
cs: Porovnat notové zápisy

en: Opens two scores and reports on any differences between them.
cs: Otevře dva notové zápisy a oznámí jakýkoli rozdíl mezi nimi.

en: Your score will be exported to MusicXML music interchange format. Note this does not preserve all the information - you must save your score as well
cs: Notový zápis bude vyveden do hudebního výměnného formátu MusicXML. Toto nezachovává všechny informace - musíte také uložit svůj notový zápis

en: Score not saved.
cs: Notový zápis neuložen.

en: Export as MusicXML
cs: Vyvést jako MusicXML

en: Exports the current score in the MusicXML format. For a multi-movement score the movements are saved in files of the form *-n.xml where n is the number of the movement. The export is limited to things Denemo knows about the score - it does not know a lot about how LilyPond will typeset the score. The parts are exported on separate staffs.
cs: Vyvede nynější notový zápis ve formátu MusicXML. U notového zápisu s více větami jsou věty uloženy v souborech ve tvaru *-n.xml, kde n je číslo věty. Vyvedení je omezeno na věci, které Denemo ví o notovém zápisu - neví hodně o tom, jak LilyPond notový zápis vysází. Díly jsou vyvedeny v samostatných notových osnovách.

en: Export Audio
cs: Vyvést zvuk

en: Exports recorded audio output.
cs: Vyvede nahraný výstup zvuku.

en: The score does not have a file name, so no file name for the output LilyPond file can be constructed. Save the score first.
cs: Notový zápis nemá souborový název, takže nelze pro výstupní soubor LilyPondu sestavit žádný název souboru. Nejprve uložte notový zápis.

en: Quick LilyPond Export
cs: Rychlé vyvedení LilyPondu

en: Exports as LilyPond to a file named the same as the .denemo file but with .ly suffix.
cs: Vyvede jako LilyPond do souboru pojmenovaného stejně jako soubor .denemo, ale s příponou .ly.

en: Quick LilyPond Parts All Movements
cs: Rychlé party LilyPondu pro všechny věty

en: Runs Quick LilyPond Parts on all movemnts.
cs: Spustí Rychlé party LilyPondu na všechny věty

en: Quick LilyPond Parts
cs: Rychlé party LilyPondu

en: Runs Quick LilyPond Part on all the staffs of the current movement.
cs: Spustí Rychlý part LilyPondu na všechny osnovy nynější věty.

en: Quick LilyPond Part
cs: Rychlý part LilyPondu

en: Writes a file containing the music of the current staff in LilyPond format. The filename is the current file name with \"-denemo\" and the movement and staff numbers appended (and the .ly suffix).
cs: Zapíše soubor obsahující noty nynější notové osnovy ve formátu LilyPond. Souborový název je nynější název souboru s připojeným \"-denemo\" a číslem věty a osnovy (a s příponou .ly).

en: You have unsaved work.
cs: Máte neuloženou práci.

en: Import Lilypond (Limited)
cs: Zavést Lilypond (omezeno)

en: Try to Import a Lilypond File
cs: Pokusit se zavést soubor Lilypond

en: Import Midi (Limited)
cs: Zavést MIDI (omezeno)

en: Try to Import a Midi File
cs: Pokusit se zavést soubor MIDI

en: Simple Titles
cs: Jednoduché názvy

en: Book Titles
cs: Názvy knih

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: Imports a MusicXml file as a new movement. Not all features are supported.
cs: Zavede soubor MusicXml jako novou větu. Ne všechny funkce jsou podporovány.

note: SelectMidiImportStrategy
en: Guided Import
cs: Provázené zavedení

en: Automatic Import
cs: Automatické zavedení

en: MIDI Import
cs: Zavedení MIDI

en: Import Music from a MIDI file, either guided or (in simple cases) automatically.
cs: Zavést noty ze souboru MIDI, buď s pomocí průvodce nebo (v jednoduchých případech) automaticky

en: Not an Index
cs: Není rejstřík

en: Choose Denemo Score to add to Index
cs: Vybrat notový zápis Denemo pro přidání do rejstříku

en: End of Index. Number of entries
cs: Konec rejstříku. Počet položek

en: Add to Index
cs: Přidat do rejstříku

en: Adds an index entry for the file chosen to the currently open Index.
cs: Přidá položku rejstříku pro soubor vybraný k nyní otevřenému rejstříku.

en: No Scheme condition in the Scheme Script window - see View menu
cs: Žádná podmínka Scheme v okně se skriptem Scheme - podívejte se na nabídku Pohled

en: Create Conditional Index
cs: Vytvořit podmíněný rejstřík

en: Creates an index including only those scores for which the script in the Scheme Window evaluates to true (i.e. the last expression evaluates as not #f). The comment for each index entry can be created using the procedure DenemoIndexCommentDisplay, e.g. (DenemoIndexCommentDisplay mycomment).
cs: Vytvoří rejstřík zahrnující jen ty notové zápisy, pro které skript v okně Scheme vyhodnotí jako pravdivý (to znamená, že poslední výraz vyhodnotí jako ne #f). Poznámka pro každý záznam v rejstříku může být vytvořena pomocí podprogramu DenemoIndexCommentDisplay, např. (DenemoIndexCommentDisplay mycomment).

en: Where to search
cs: Kde hledat

en: The Index to scores will appear in the Print View.
cs: Rejstřík k notovým zápisům se objeví v pohledu na tisk.

en: Note that the display will be very sluggish until indexing completes.
cs: Všimněte si, že zobrazování velice povleče, dokud nebude rejstříkování hotové.

en: Indexing Complete in
cs: Rejstříkování dokončeno za

en: No scores found for the given condition
cs: Pro danou podmínku nenalezeny žádné notové zápisy

en: No scores found
cs: Nenalezeny žádné notové zápisy

en: Index Scores
cs: Rejstříkovat notové zápisy

en: Creates an index of all the Denemo scores in a folder and sub-folders.
cs: Vytvoří rejstřík všech notových zápisů Denemo ve složce a podsložkách.

en: Index Filter
cs: Rejstříkovací filtr

en: Give Instrument Name to filter on:
cs: Zadejte název nástroje pro filtrování:

en: Violino
cs: Housle

en: Create index first
cs: Vytvořit nejprve rejstřík

en: Filter by Instrument
cs: Filtrovat podle nástroje

en: Filters the currently loaded index of scores by your choice of instrument name.
cs: Filtruje nyní nahraný rejstřík notových zápisů dle vaší volby názvu nástroje.

en: Open the Scheme window from the View menu and write a condition to filter on (in Scheme syntax)
    The variables available are:
    filename composer title 
    which are strings and
    instruments
    which is a list of strings.
cs: Otevřít okno Scheme s nabídky Pohled a napsat podmínku pro filtrování (ve skladbě Scheme)
    Dostupné proměnné jsou:
    název souboru skladatel název,
    což jsou řetězce a
    nástroje,
    což je seznam řetězců.

en: Filter by Scheme Condition
cs: Filtrovat podle podmínky Scheme

en: Filters the currently loaded index of scores by a Scheme expression involving the variables filename, title, composer, comment (all strings) and the list of instruments (a list of strings)
cs: Filtruje nyní nahraný rejstřík notových zápisů podle výrazu Scheme vyžadujícího proměnné název souboru, název, skladatel, poznámka (všechny řetězce) a seznam nástrojů (seznam řetězců)

en: Sort by Composer
cs: Řadit podle skladatele

en: Sorts an index already created into alphabetical order by composer. The files are not re-indexed, so may be out-of-date, use Index Scores command if so.
cs: Řadí již vytvořený rejstřík v abecedním pořadí podle skladatele. Soubory nejsou znovu zrejstříkovány, takže mohou být zastaralé. Pokud je to tak, použijte Rejstříkovat notové zápisy.

en: Create Template
cs: Vytvořit předlohu

en: Give key
cs: Zadat předznamenání

en: Give time signature
cs: Zadat taktové označení

en: Cancelled:
cs: Zrušeno:

en: Score is not saved
cs: Notový zápis není uložen

en: New from Current
cs: Nový z nynějšího

en: Creates a new score from the current score omitting the actual music and prompting for possible new values for clef, key, time signature, titles etc.
cs: Vytvoří nový notový zápis z nynějšího notového zápisu, přičemž se vynechají nynější noty a vyzve se k zadání možných nových hodnot pro klíč, předznamenání, taktové označení, název atd.

en: You can now insert the notes from the MIDI track into the staff beneath the (top) click track staff.
        The MIDI notes detected are displayed above the top staff, and the first is marked ready to be entered.
        The Return key will enter the note using the duration calculated from the time until the next note -
        override this by playing a duration key 0, 1 .... or clicking a duration button.
        Use the Ins key to insert a note in the chord if the MIDI notes are not sequential.
        You can use the Navigation commands to move the marked MIDI note around if you need to back up or re-start
        (or you can double-click on the MIDI note marker itself - above the blue line at the top - to make it the marked MIDI note).
        When you have finished with this MIDI track use the button (or use the Staff->Add Staff->MIDI menu) to load another track. 
        It is best to work up from the lowest numbered track so that the staffs are in order without having to swap them afterwards.
cs: Nyní můžete vložit noty ze stopy MIDI do osnovy pod (horní) osnovou se stopou pro klepnutí.
        Zjištěné noty MIDI jsou zobrazeny nad horní osnovou a první je označena jako připravená k zadání.
        Klávesa Enter notu zadá za použití doby trvání vypočítané z času až do další noty -  
        Toto potlačíte zahráním klávesy pro dobu trvání 0, 1... nebo klepnutím na tlačítko pro dobu trvání.
        Použijte klávesu Ins (Insert) k vložení noty do akordu, pokud noty MIDI nejdou postupně za sebou.
        Můžete použít příkazy pro pohyb k přesunutí označené noty MIDI, pokud potřebujete provést zálohu nebo spustit znovu.
        (nebo můžete dvakrát klepnout na značku pro notu MIDI - nad modrou linkou nahoře - abyste z ní udělali označenou notu MIDI).
        Až skončíte s touto stopou MIDI, použijte tlačítko (nebo použijte Osnova → Přidat osnovu → nabídka MIDI) pro nahrání další stopy.
        Nejlepší je pracovat od nejnižší číslované stopy, takže osnovy jsou seřazeny, aniž by je bylo následně potřeba prohodit.

en: Open Source MIDI
cs: Otevřít zdroj MIDI

en: Opens a MIDI file for transcribing. Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
cs: Otevře soubor MIDI pro přepis. Nahrát každou stopu a vložit noty MIDI hraním dob trvání.

en: Open Source Audio
cs: Otevřít zdroj zvuku

en: Opens an audio file which will be mixed with the current movement.
cs: Otevře soubor se zvukem, který bude přimíchán do nynější věty.

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
cs: Nepodařilo se otevřít Default.denemo v adresáři s vašimi vlastními předlohami.
    Ještě jste předlohu s názvem Default neuložil?

en: Open Default Template
cs: Otevřít výchozí předlohu

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
cs: Otevře výchozí předlohu s názvem Default.denemo v uživatelově složce s předlohami.

en: Open Proof Read PDF
cs: Otevřít PDF po korekturním přečtení

en: Opens a dialog to fetch a PDF file generated by Denemo which has had proof reading annotations added to it. Clicking on notes in this file moves the cursor to the correct point in the Denemo display.
cs: Otevře dialog k natažení souboru PDF vytvořeného Denemem, do něhož byly přidány poznámky vzešlé z korekturního přečtení. Klepnutí na noty v tomto souboru přesune ukazatel na správný bod v zobrazení not v Denemu.

en: Open Source for Transcribing
cs: Otevřený zdroj pro přepis

en: Opens a dialog to fetch a source facsimile or manuscript. Links can be placed in the Denemo score to this source file so that the source passage for a given measure can be re-displayed when reviewing the score.
cs: Otevře dialog pro natažení zdrojové přesné kopie (faksimile) nebo rukopisu. Odkazy k tomuto zdrojovému souboru lze umístit do notového zápisu Denema, takže zdrojová pasáž pro daný takt může být při přezkoumávání notového zápisu znovu zobrazena.

en: You may need to fix this warning:
    "
cs: Možná bude potřeba opravit toto varování:
    "

en: "
    before printing.
cs: "
    před tiskem.

en: Check and Print
cs: Ověřit a vytisknout

en: Checks the score for errors, if none are found proceeds to typeset and print the current layout.
cs: Prověří notový zápis na přítomnost chyb. Pokud se nenajde žádná, pokračuje se vysázením a tiskem nynějšího rozvržení.

en: Do Not Create Layout for this selection
cs: Nevytvářet rozvržení pro tento výběr

en: Apply to All Movements
cs: Použít na všechny věty

en: Choose Staffs to Print
cs: Vybrat notové osnovy k vytištění

en: Creating Layout
cs: Vytváří se rozvržení

en: Give Layout Name
cs: Zadat název rozvržení

en: Woodwind
cs: Dřevěný dechový nástroj

en: Use Typeset->
cs: Použít sazbu →

en:  in the Print View to typeset your new layout
cs:  v pohledu na tisk pro vysázení nového rozvržení

en: Select Staffs to Print
cs: Vybrat notové osnovy k vytištění

en: Makes selected staffs non-printing.
cs: Udělá vybrané osnovy netiskovými.

note: let
en: Preview Four Measures
cs: Náhled na čtyři takty

en: Print preview of current bar and the next three.
cs: Vytisknout náhled na nynější takt a na další tři takty.

note: PrintAccompanistsScore new version
en: Accompanist's Score
cs: Notový zápis doprovodu

en: Print Accompanist's Score
cs: Tisk notového zápisu doprovodu

en: How many staffs to make small?
cs: Kolik notových osnov udělat malými?

en: Accompanist with
cs: Doprovod s

en:  cue part
cs:  partem nápovědy

en: Give Instrumentation
cs: Zadat nástroje

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
cs: Vytiskne notový zápis s nejhornější osnovou maličkým písmem a před každou větu dá zalomení strany.

en: No Layouts Available?
cs: Nejsou dostupná žádná rozvržení?

en: Prints All Layouts
cs: Vytiskne všechna rozvržení

en: Prints the score using all the defined score layouts.
cs: Vytiskne notový zápis za použití všech stanovených rozvržení notového zápisu.

en: Bass without figures
cs: Bas bez čísel

en: Print Bass Part Omitting Figures
cs: Vytisknout basový part bez čísel

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
cs: Vytiskne basový part a vynechá čísla číslovaného basu.

en: No Book Title, see Score->Titles->Book Titles
cs: Žádný název knihy. Podívejte se na Notový zápis → Názvy → Názvy knih

en: Print Part with Title Page
cs: Vytisknout part s názvem na straně s názvem

en: Prints part with part name on title page
cs: Vytiskne part s názvem partu na straně s názvem

en: Print Score and Parts
cs: Vytisknout notový zápis a party

en: Creates score layouts for the current layout (full score) and parts (named after instrument name). Set instrument names before use.
cs: Vytvoří rozvržení notového zápisu pro nynější rozvržení (celý notový zápis) a party (pojmenované podle názvu nástroje). Názvy nástrojů nastavte před použitím.

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
cs: Vytisknout tři party jako nápovědu pro doprovod

en: Prints top three parts on one staff as cues.
cs: Vytiskne horní tři party v jedné osnově jako nápovědu.

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
cs: Vytisknout dva party jako nápovědu pro doprovod

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
cs: Vytiskne horní dvě osnovy v jedné osnově jako nápovědu.

en: Turn off continuous typesetting first
cs: Nejprve vypněte nepřetržitou sazbu

en: Ambitus
cs: Tónový rozsah

en: Print with Ambitus
cs: Vytisknout s tónovým rozsahem (ambitem)

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
cs: Vytiskne notový zápis s tónovým rozsahem (ambitem) každého partu na začátku osnovy

en: Score not saved
cs: Notový zápis neuložen

en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

en: Make a copy first
    (re-issue this Reload command afterwards!)
cs: Nejprve vytvořte kopii
    (tento příkaz pro znovunahrání následně vydat znovu!)

en: Score not saved to disk
cs: Notový zápis není uložen na disk

en: Reload Score
cs: Nahrát notový zápis znovu

en: Reloads the current score from last saved version on disk.
cs: Nahraje nynější notový zápis z poslední verze uložené na disk.

en: Remove All Music?
cs: Odstranit všechny noty?

en: Keep Music?
cs: Ponechat noty?

en: Saves the current score as a template, offering to remove the music if desired. When removing the music, all movements except the first movement are deleted and all the contents of the staffs except the first source reference, and any Incipit is deleted too.
cs: Uloží nynější notový zápis jako předlohu a nabídne odebrání not, pokud je to potřeba. Při odebírání not jsou všechny věty kromě první věty smazány a veškerý obsah notových osnov kromě prvního zdrojovéhoodkazu, a každý začátek (incipit) je také smazán.

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
cs: Návrat k první větě kvůli výběru náhledu

en: Thumbnail Selection Complete
cs: Výběr náhledu hotov

en: Create thumbnail now?
cs: Vytvořit náhled nyní?

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
cs: Žádný výběr, pro který by se náhled nastavil.
    vytvořte výběr a spusťte příkaz znovu.

en: Save the score before trying to set the thumbnail
cs: Uložit notový zápis před pokusem o nastavení náhledu

en: Set Thumbnail from Selection
cs: Nastavit náhled z výběru

en: Sets the thumbnail for opening this file to the selection. (The selection must be in the first movement).
cs: Nastaví náhled pro otevření tohoto souboru k výběru. (Výběr musí být v první větě).

note: EmailForHelp
en: Help by Email
cs: Pomoc pomocí elektronické pošty

en: Please explain the problem you are having
cs: Vysvětlete, prosím, potíže, jež máte

en: Your browser will now start with a button to send your email. If the email form fails to show, send your email to denemo-devel@gnu.org
cs: Váš prohlížeč se nyní spustí s tlačítkem pro odeslání vaší adresy elektronické pošty. Pokud se formulář s elektronickou poštou neukáže, pošlete zprávu na adresu denemo-devel@gnu.org.

en: Email for Help
cs: Elektronický dopis pro pomoc

en: Uses your browser to open an email form for you to ask questions/report problems. This is the sure and certain way to get help, the chat facility is more hit and miss"
cs: Použije váš prohlížeč k otevření elektronického formuláře, abyste mohli položit dotazy/nahlásit potíže. Toto je jistý způsob, jak dostat pomoc. Zpráva přes program pro klábosení (chat) se dá přehlédnout.

en: Browse Feature-Packed Score
cs: Prohlížet notový zápis naplněný funkcemi

en: Opens a score with examples of many things you can create with Denemo with Explanations attached. Click on the explanations in the Print View window. Or copy and paste useful objects to your score.
cs: Otevře notový zápis s příklady mnoha věcí, které můžete s Denemem vytvořit, s připojenými vysvětleními. Na vysvětlení klepněte v okně s pohledem na tisk. Nebo kopírujte a vložte užitečné předměty do svého notového zápisu.

note: HelpForReturnKey
en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
cs: Stisk klávesy Enter lze použít jako zvláštní okamžitě přesunutelnou zkratku.
    Můžete ji nastavit na jakoukoli činnost v nabídce, kterou si budete přát, tak, že ji stisknete, když budete mít onu položku vybránu.
    Tímto způsobem lze nastavit kteroukoli jednoklávesovou zkratku, ale u zkratky s Enter vám to nebude povězeno, když zkratku odeberete od jiného příkazu.
    Kromě toho toto nastavení není uloženo.
    Myšlenka spočívá v tom, že ji nastavíte pro svou současnou činnost (např. použití značek pro tenuto).
    Můžete ji nastavit natrvalo tím, že ji nastavíte v Nastavení, viz Úpravy → Nastavení → Chování příkazu.
    Všimněte si, že klávesa Enter na číselné klávesnici je oddělenou klávesou (nebo by být měla!) a lze ji jako zkratku použít nezávisle

en: Help for Return Keypress
cs: Nápověda pro stisknutí klávesy Enter

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
cs: Nedělá nic kromě vysvětlení, na co se klávesa Enter používá v Denemu, a jak z ní udělat, když chcete, obyčejnou zkratku.

note: IRC on freenode
en: Your browser may take a few moments to start - be patient!
     	When it has started you have to type in some anti-spam words
     	and click connect
     	Then you get a page with a place to type your question at the bottom.
     	Type hello in there and hit Enter
     	If no one is there to help you can use the mailing list denemo-devel@gnu.org
cs: Vašemu prohlížeči může chvíli trvat, než se spustí, proto buďte trpěliví.
     	Až se spustí, musíte napsat nějaká slova, která poslouží jako ověření kvůli nevyžádané poště,
     	a klepněte na tlačítko pro navázání spojení
     	Dostanete se na stránku s místem pro napsání vaší otázky dole.
     	Napište tam hello a stiskněte klávesu Enter
     	Pokud se tam nebude nacházet nikdo, kdo by vám pomohl, můžete využít poštovní seznam denemo-devel@gnu.org

en: Chat to Other Users
cs: Hovořit s jinými uživateli

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
cs: Spustí prohlížeč na stránkách s přístupem k internetovému rozhovoru uživatelů programu Denemo

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
cs: Nyní je zapnut stav nováčka. Spusťte Denemo znovu, abyste viděli nástrojové rady navíc

en: Newbie status is now off - re-start Denemo to avoid excessive tooltips.
    Note you can also increase the time before the remaining ones appear via the Preferences
    Some Newbie Palettes have been hidden, use the View menu to choose ones to re-instate.
cs: Nyní je program nastavený pro nováčka vypnut. Spusťte Denemo znovu, abyste se vyhnuli nadměrnému množství nástrojových rad.
    Všimněte si, že také můžete prodloužit dobu, předtím než se objeví zbývající rady, pomocí volby v Nastavení.
    Některé palety mající smysl pro nováčky byly skryty, použijte nabídku Pohled, kde vyberte, které mají být opět ukázány.

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
cs: Zapnout/Vypnout nadměrné nástrojové rady

en: Sets your status as a newbie on or off. This affects the tooltips and palettes. Note you can also independently delay tooltips, indefinitely if you wish, via the preferences dialog. See Edit-&gt;Change Preferences-&gt;Command Behavior
cs: Nastaví váš stav jako nováčka na zapnuto nebo vypnuto. To ovlivní nástrojové rady a palety. Všimněte si, že nástrojové rady také můžete samostatně zpozdit, chcete-li tak na neurčito, v dialogu pro nastavení. Viz Úpravy -&gt; Změnit nastavení -&gt; Chování příkazů

en: Tutorial
cs: Cvičení

en: Steps through the basic commands
cs: Kroky napříč základními příkazy

en: Note Names Default Action
cs: Výchozí činnost pro názvy not

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they edit the note at the cursor, or append a note when in the appending position.
cs: Změní klávesové zkratky pro názvy not a, b, c, d, e, f, g tak, aby upravovaly notu v poloze ukazatele, nebo připojily notu, když je v připojovací poloze.

en: Note Names Move Cursor
cs: Přesunutí ukazatele k názvům not

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they move the cursor to the nearest note of that name.
cs: Změní klávesové zkratky pro názvy not a, b, c, d, e, f, g tak, aby přesunovaly ukazatel k nejbližší notě s tím názvem.

en: Numbers Default Action
cs: Výchozí činnost pro čísla

en: Sets key shortcuts 0,1,2... to the default action, inserting notes of the duration.
cs: Nastaví klávesové zkratky 0, 1, 2... na výchozí činnost, vložení not s dobou trvání.

en: Numbers Select Duration
cs: Doba trvání při výběru čísel

en: Changes the action of keys 0,1,2... to select the prevailing duration instead of inserting notes of the duration.
cs: Změní činnost klávesy 0, 1, 2... pro výběr převládající doby trvání namísto vložení not s dobou trvání.

en: Dismiss this dialog then press 20 keys for the 20 notes c'' - g'''. Esc to cancel.
cs: Opusťte tento dialog, potom stiskněte 20 kláves pro 20 not c'' - g'''. Esc pro zrušení.

en: Press Escape in the Denemo Main Window to end MIDI keyboard simulation.
cs: Stiskněte klávesu Escape v hlavním okně Denemo pro skončení simulace klávesnice MIDI.

en: Simulated MIDI Filter: Esc to end.
cs: Napodobovaný (simulovaný) filtr MIDI:  Esc pro ukončení.

en: Octave:
cs: Oktáva:

en: MIDI simulator end
cs: Konec (napodobovače) simulátoru MIDI

en: Simulate MIDI
cs: Napodobovat (simulovat) MIDI

en: Makes the second and third rows of the pc-keyboard behave like a MIDI piano keyboard: asdfg... creates the scale from Middle C, while the qwerty row provides sharps/flats (with gaps). To customize these key assignments for your keyboard use Ctrl-Esc. Tab key toggles chord entry off/on. PgUp key starts entering notes an octave higher, PgDn an octave lower. Use with rhythm entry for MIDI in checked in preferences.
cs: Způsobí, že se druhý a třetí řádek klávesnice počítače bude chovat jako klávesnice klavíru MIDI: asdfg... vytvoří stupnici od jednočárkovaného C (C1), zatímco první řádek klávesnice (qwerty) poskytne křížky/bé (s mezerami). Abyste si tato přiřazení kláves přizpůsobili pro vaši klávesnici, použijte Ctrl-Esc. Klávesa Tab (tabulátor) přepíná zadávání akordů (vypnuto/zapnuto). Klávesa PgUp spouští zadávání not o oktávu výše, PgDn o oktávu níže. Použít se zaškrtnutím zadávání rytmu pro vstup MIDI v nastavení.

en: Angry Delete MIDI Filter
cs: Filtr MIDI pro rozčílené smazání

en: Angry Delete
cs: Rozčílené smazání

en: MIDI notes struck loudly delete the previous note before taking effect.
cs: Noty MIDI narazily hlasitě. Smazat předchozí notu předtím, než se to projeví.

en: No MIDI Filter
cs: Žádný filtr MIDI

en: Chord entry without pedal
cs: Zápis akordu bez pedálu

en: Chord Entry Without Pedal
cs: Zápis akordu bez pedálu

en: Playing notes on the MIDI keyboard will enter all notes played as a chord until no notes are on.
cs: Při přehrávání not na klávesnici MIDI jsou zadány všechny zahrané noty jako akord, dokud nejsou zapnuty žádné noty.

en: This command expects you to play the notes of the current bar together with chords.
    It will notate the chords in a new staff above the current staff. You can hold chords over several notes, change chords on one note.
    To temporarily switch to listening so as to try out a chord depress the foot pedal.
    It will play you two bars of the music at the start and after you have entered the chords.
    Use the pitch bend control to go on to the next bar or to try again in the current bar.
cs: Tento příkaz očekává, že zahrajete noty v nynějším taktu společně s akordy.
    Zapíše akordy v nové notové osnově nad nynější notovou osnovou. Můžete mít akordy nad několika notami, změnit akordy na jedné notě.
    Pro dočasné přepnutí do režimu poslechu, abyste provedli zkoušku, stlačte nožní pedál.
    Budou přehrány dva takty not na začátku, a poté, co jste zadal akordy.
    Použijte ovládání změny výšky tónu pro přechod na další takt, nebo pro nový pokus v nynějším taktu.

note: End of ChordsForBar
en: Chords for Bar
cs: Akordy pro takt

en: Plays the context of the current bar. Then listens for you to play each note in current bar with added chord(s). As you do this it notates the chords on a staff above. When the bar is finished it re-plays the bar. Allows you to repeat (pitch bend down) or go on to next bar (pitch bend up).
cs: Přehrává prostředí nynějšího taktu. Pak poslouchá, jak hrajete každou notu v nynějším taktu s přidaným akordem/akordy. Když to děláte, zapisuje akordy do osnovy nahoře. Když je takt skončen, takt přehraje znovu. Umožní vám opakovat (změna výšky tónu dolů), nebo jít na další takt (změna výšky tónu nahoru).

en: Non Empty Chords staff
cs: Osnova s neprázdnými akordy

en: Remove the previous transcription from this measure on?
cs: Odstranit předchozí přepis od tohoto taktu dále?

en: Create Chords Over Bass Line
cs: Vytvořit akordy nad basovým řádkem

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
cs: Umístit ukazatel nad basovou notu a vyvolat tento příkaz. Vytvoří to sopránovou osnovu nahoře a pro každou notu v basové osnově, jak ji přehrajete, přepne do sopránové osnovy a umožní vám zadat akord. Použijte kolečko pro změnu výšky tónu na spuštění/zastavení procesu. Držte akord, když se přesunujete k další basové notě přes více než jednu basovou notu.

en: Figured Bass Filter On
cs: Filtr pro číslovaný bas zapnut

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures. Pedal changes harmony on same bass.
cs: Začít filtrovat události MIDI. První nota je bas, Tuto během zadávání not pro čísla držte. Pedál mění harmonii na stejném basu.

en: Foot Pedal Conductor
cs: Vodič nožního pedálu

en: Press the foot pedal at the start of each measure. The bar number is displayed and the beats are interpolated following the timesignature set. Two quick presses of the foot pedal stops the conductor.
cs: Stisknout nožní pedál na začátku každého taktu. Číslo taktu je zobrazeno a doby jsou doplněny podle taktového označení. Dvě rychlá stisknutí nožního pedálu zastaví vodič.

note: MidiFilterOff Our own Reset, this makes the filter toggle off/on
en: No MIDI filter active
cs: Žádný filtr MIDI v činnosti

en: MIDI Filter Off
cs: Filtr MIDI vypnut

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
cs: Vypnout jakýkoli skript pro filtrování MIDI, který je v současnosti činný.

note: (disp "(Re-)Starting at " (GetPosition) " at time " start " with startnote" startnote "\n")
en: Checking Chords Filter
cs: Filtr na ověření akordů

en: Note played was
cs: Přehraná nota byla

en: 
    Expecting
cs: 
    Očekávána

en: (one of)
cs: (jedna z)

en: 
    Please play
cs: 
    Zahrajte, prosím

en: entire chord:
cs: celý akord:

en: No active MIDI Filter
cs: Žádný činný filtr MIDI

en: Check Chords (On/Off)
cs: Ověřit akordy (zapnuto/vypnuto)

en: Advances through the current movement as you play the notes from all staffs that sound together, with the cursor moving on in the current staff. Playing a wrong note stops the cursor and the chord/notes have to be re-played correctly. If the current staff has a rest the cursor stops on the note before until you have played to the moment when it re-joins. You can reposition the cursor or edit the music (via the PC keyboard) while continuing with this mode - the checking resumes when you play the next note(s) in. You can arpeggiate the notes as convenient, no particular order is required as long as all the notes that start at the same moment are played before moving on.
cs: Pokračuje nynější větou, zatímco hrajete noty ze všech notových osnov, které zní společně, přičemž se ukazatel pohybuje v nynější osnově. Po zahrání nesprávné noty zastaví ukazatel a akord/noty je třeba správně zahrát znovu. Pokud má nynější notová osnova přestávku, ukazatel se zastaví na notě před ní, dokud nepřehrajete po okamžik, kdy se znovu připojí. Při pokračování v tomto režimu můžete přemístit ukazatel nebo upravit noty (pomocí klávesnice počítače) - kontrola pokračuje, když zahrajete další notu(y). Noty můžete zahrát (předvést arpeggio), jak potřebujete, není požadováno žádné zvláštní pořadí, protože všechny noty, které začínají ve stejný okamžik, jsou přehrávány, předtím než se pokračuje.

note: ToggleMidiThru
en: Toggle Listening/Editing
cs: Přepnout poslech/úpravy

en: Switches between passing MIDI input directly to output or to Denemo. Use this instead of CapsLock to avoid altering keyboard shortcuts involving the Shift key when editing and listening.
cs: Přepíná mezi předáváním MIDI vstupu přímo do výstupu nebo do Denemo. Použijte toto místo CapsLocku, abyste při úpravách a poslechu nezměnili klávesové zkratky zahrnující klávesu Shift.

en: Mouse Default Action
cs: Výchozí činnost pro myš

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
cs: Klepnutí levým tlačítkem myši umístí ukazatel, klepnutí pravým tlačítkem myši upravuje, klepnutí levým tlačítkem myši se zapnutou klávesou CapsLock nedělá nic.

en: To insert notes hold down Shift key while left-clicking the mouse. To add to a chord hold down Shift and Alt, to delete hold down Control.
        Or use keys a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (with Shift, Control or Alt).
        Or use palettes. To hide palettes right-click on a button and choose Edit Palette (saves space).
        To cut out excessive messages like this use Help menu ->Turn Excessive Tooltips Off/On.
cs: Ke vložení not podržte klávesu Shift současně s klepnutím levým tlačítkem myši. Pro vložení do akordu podržte klávesu Ctrl a Alt, pro smazání podržte současně s klepnutím myší klávesu Ctrl.
        Nebo použijte klávesy a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (s klávesou Shift, Ctrl (Control) nebo Alt).
        Nebo použijte palety. Pro skrytí palet na tlačítko klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Upravit paletu (šetří místo).
        Pro vypuštění nadměrných zpráv, jako je tato, použijte nabídku Nápověda → Zapnout/Vypnout nadměrné nástrojové rady.

en: Mouse Note Insertion
cs: Vložení noty myší

en: Changes the mouse use when CapsLock is on: left click inserts note in the prevailing duration. The shortcuts for number keys 0, 1, 2 ... are set to change the prevailing duration.
cs: Změní použití myši, když je zapnuta klávesa CapsLock: Klepnutí levým tlačítkem myši vloží notu o převládající době trvání. Klávesové zkratky pro klávesy s čísly 0, 1, 2 ... jsou nastaveny tak, aby změnily převládající dobu trvání.

en: On-screen Piano Keyboard
cs: Klávesnice klavíru na obrazovce

en: Displays a piano-style keyboard that can be clicked on to enter notes. Right click adds notes to the chord. Unlike a MIDI keyboard it doesn't pass through MIDI filters, etc.
cs: Zobrazí klávesnici, jako je ta klavíru, na kterou je možné klepnout, a tak zadávat noty (podobně jako na skutečném zařízení MIDI). Klepnutí pravým tlačítkem myši přidá noty do akordu. Na rozdíl od klávesnice MIDI tyto neprochází skrz filtry MIDI atd.

en: Load Default Composer Number Keys
cs: Nahrát výchozí klávesy čísel skladatele

en: Loads the default composer numberkeys (Notes and Rests)
cs: Nahraje výchozí klávesy čísel skladatele (noty a pomlky)

en: Change to 'Select Duration' Number Keys in Composer Mode
cs: Změnit klávesy čísel pro Vybrat dobu trvání ve skladatelském režimu

en: Change the number keys to select the prevailing duration in composer mode.
cs: Změnit klávesy čísel pro výběr převládající doby trvání ve skladatelském režimu.

en: NoOp
cs: ŽádnáOp

en: Does absolutely nothing. Use to "blank" a key.
cs: Nedělá vůbec nic. Použijte na vyprázdnění klávesy.

en: OpEight
cs: OpOsm

en: Wrapper/Dummy for Keypress
cs: Obal/Model pro stisknutí kláves

en: OpFive
cs: OpPět

en: OpFour
cs: OpČtyři

en: OpNine
cs: OpDevět

en: OpOne
cs: OpJedna

en: OpSeven
cs: OpSedm

en: OpSix
cs: OpŠest

en: OpThree
cs: OpTři

en: OpTwo
cs: OpDvě

en: OpZero
cs: OpNula

en: Add Named Bookmark
cs: Přidat pojmenovanou záložku

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
cs: Přidá záložku Denemo spojenou s vlastní orientační značkou Lilypondu

en: Insert Non-printing Rehearsal Mark
cs: Vložit netiskovou orientační značku

en: Give a name
cs: Zadejte název

en: Add Non-Printing Bookmark
cs: Přidat netiskovou záložku

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
cs: Přidá vlastní záložku Denemo bez výstupu Lilypond.

en: Next Bookmark
cs: Další záložka

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
cs: Hledat dopředu záložky v nynější notové osnově.

en: No more positions are stored
cs: Žádné další polohy nejsou uloženy

en: Move to Stored Position
cs: Posunout na uloženou polohu

en: Moves the cursor to the last stored position. You can store a sequence of positions and then return to them in one by one (a stack of positions).
cs: Přesune ukazatel na naposledy uloženou polohu. Můžete uložit posloupnost poloh, a pak se k nim jednotlivě vrátit (zásobník poloh).

en: Prev Bookmark
cs: Předchozí záložka

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
cs: Hledat dozadu záložky v nynější notové osnově.

en: Store Position
cs: Uložit polohu

en: Stores the current cursor position for returning to later.
cs: Uloží nynější polohu ukazatele pro pozdější návrat k ní.

en: Add Rehearsal/Bookmark
cs: Přidat orientační značku/záložku

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
cs: Přidá záložku Denemo spojenou s výchozí orientační značkou

note: Object found no object even in the second round. Go to start position. user abort
en: Search Bookmark
cs: Hledat záložku

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
cs: Hledá pojmenovanou záložku v nynější notové osnově

en: Cursor to Highest Note
cs: Ukazatel na nejvyšší notu

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
cs: Přesune ukazatel k nejvyšší notě v nynější vodorovné poloze (v akordu nebo na jednotlivou notu)

en: Cursor to Lowest Note
cs: Ukazatel na nejnižší notu

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
cs: Přesune ukazatel k nejnižší notě v nynější vodorovné poloze (v akordu nebo na jednotlivou notu)

en: Moves cursor down an octave.
cs: Posune ukazatel o jednu oktávu dolů

en: JumpLeft
cs: Skočit vlevo

en: Jumps to beginning of this measure or previous measure.
cs: Skočí na začátek tohoto taktu nebo předchozího taktu.

en: JumpRight
cs: Skočit vpravo

en: Moves cursor to start of next bar or to end.
cs: Přesune ukazatel na začátek dalšího taktu nebo na konec.

en: Moves cursor up one octave.
cs: Posune ukazatel o jednu oktávu nahoru.

en: Move To Movement Beginning
cs: Přesunout na začátek věty

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
cs: Přesune ukazatel na začátek věty, beze změny výběru

en: Move To Movement End
cs: Přesunout na konec věty

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
cs: Přesune ukazatel na poslední takt, beze změny výběru.

en: Move to Staff Down, Appending
cs: Přesunout na osnovu dole, připojování

en: Moves to the appending position in the staff below.
cs: Přesune do přidávající polohy v osnově dole.

en: Move to Staff Up, Appending
cs: Přesunout na osnovu nahoře, připojování

en: Moves to the appending position in the staff above.
cs: Přesune do přidávající polohy v osnově nahoře.

en: Cursor To Next Note
cs: Ukazatel na další notu

en: Moves to the next note, topping at blank measures. Sounds a warning if no more notes.
cs: Přesune se na další notu. Ukazatel přejde přes prázdný takt. Zazní varování, pokud nejsou další noty.

en: Move to Visible Staff Down
cs: Přesunout na viditelnou osnovu dole

en: Moves to the next staff or voice down skipping ones that are hidden in the display.
cs: Přesune se na další osnovu nebo hlas dolů. Přeskočí se ty, které jsou v zobrazení skryty.

en: Move to Visible Staff Up
cs: Přesunout na viditelnou osnovu nahoře

en: Moves to the next staff or voice up skipping ones that are hidden in the display.
cs: Přesune se na další osnovu nebo hlas nahoru. Přeskočí se ty, které jsou v zobrazení skryty.

en: Next Staff, Wrapping
cs: Další osnova, jít na začátek

en: Moves to the next staff, wrapping to the first staff when on the last staff.
cs: Přesune ukazatel na další osnovu. Přejde na první osnovu, když je na poslední osnově.

en: The cursor is
cs: Ukazovatel je

en: There is no link before this bar in this staff, open the source document and click on it to place one.
cs: Není žádný odkaz před tímto taktem v této notové osnově. Otevřete zdrojový dokument a klepněte na něj, aby byl jeden umístěn.

en: Follow Link to Source
cs: Sledovat odkaz ke zdroji

en: Follows the link at or before the cursor to a source document.
cs: Sleduje odkaz v poloze ukazatele nebo před ním ke zdrojovému dokumentu.

en: Cursor to Marked Onset
cs: Ukazatel na označený začátek

en: Moves the Denemo cursor to the note to which the marked MIDI note onset belongs.
cs: Přesune ukazatel Denema na notu, ke které označený začátek noty MIDI patří.

en: No MIDI file has been loaded
cs: Nebyl nahrán žádný soubor MIDI

en: First Note Onset
cs: Začátek první noty

en: The first recorded or imported MIDI note onset in the current track becomes marked so that entered durations will be given its pitch.
cs: Začátek první nahrané nebo zavedené noty MIDI v nynější stopě je označen, takže zadané doby trvání převezmou jeho výšku tónu.

en: No Onset has been marked
cs: Nebyl označen žádný začátek

en: Next Note Onset
cs: Začátek další noty

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track. Inserted durations will take their pitch from this note.
cs: Přesune začátek další noty MIDI v nynější nahrané nebo zavedené stopě MIDI. Vložené doby trvání převezmou svou výšku tónu z této noty.

en: Previous Note Onset
cs: Začátek předchozí  noty

en: Moves the marked MIDI note onset to the one before the current one.
cs: Přesune začátek označené noty MIDI na notu, která předchází nynější notě.

en: Un-mark Note Onsets
cs: Zrušit označení začátků not

en: Removes the mark from the MIDI note onset, so that inserting durations have their normal meaning.
cs: Odstraní značku ze začátku noty MIDI, takže vložené doby trvání mají svůj normální význam.

en: Move Display Right
cs: Posunout zobrazení doprava

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the left, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
cs: Posune náhled pohledu (zobrazení not v Denemu) doleva. Ponechá ukazatel na témže předmětu, dokud je ještě v dohledu.

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the right, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
cs: Posune náhled pohledu (zobrazení not v Denemu) doprava. Ponechá ukazatel na témže předmětu, dokud je ještě v dohledu.

en: Find Edit Point
cs: Najít bod úprav

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
cs: Hledá zpět pro začátek netiskových not

en: Next Lower
cs: Další nižší

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
cs: Přesune ukazatel na další notu, která je nižší než poloha ukazatele.

en: Find Next Similar
cs: Najít další podobné

en: Finds the next object similar to the one at the cursor.
cs: Najde další  předmět podobný tomu v poloze ukazatele.

en: Find Note
cs: Najít notu

en: Moves the cursor forward until it is on the note given by the user.
cs: Přesune ukazatel dopředu, dokud není na notě zadané uživatelem.

note: GoToEmptyMeasure
en: Go To Next Empty Measure
cs: Jít na další prázdný takt

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
cs: Přesunout ukazatel na následující bod v nynější osnově, kde noty končí.

en: Go To End of Measure
cs: Jít na konec taktu

en: Move to Earliest Empty Measure
cs: Přesunout na nejdřívější prázdný takt

en: Moves the cursor back until the a non-empty measure is found. Stops in the empty measure after that.
cs: Přesune ukazatel zpět, dokud není nalezen neprázdný takt. Zastaví v prázdném taktu po něm.

en: Move To Previous Empty Measure
cs: Přesunout na předchozí prázdný takt

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
cs: Přesunovat ukazatel, dokud není nalezen prázdný takt, nebo se nedostane na začátek osnov

en: Next Higher
cs: Další vyšší

en: Move cursor to next note higher than cursor position
cs: Přesune ukazatel na další notu, která je vyšší než poloha ukazatele.

en: New search music from selection
cs: Nové hledání v notách z výběru

en: Resume previous music search
cs: Pokračovat v předchozím hledání v notách

en: Make a selection to search for
cs: Vytvořit výběr, ve kterém se bude hledat

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Wrap to start of staff
cs: Zalomit po začátek osnovy

en: Wrap to next staff
cs: Zalomit po další osnovu

en: Search Note Sequence
cs: Hledat v notové řadě

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the notes of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match (ignoring rests and duration) is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
cs: Když je vytvořen výběr, hledá se od polohy ukazatele další výskyt not ve výběru. Jestliže žádný výběr vytvořen není, pokračuje se v předchozím hledání. Když je nalezena shoda (přehlíží se pomlky a noty označující dobu trvání), je nabídnuto pokračování, zastavení nebo provedení skriptu v okně Scheme.

en: New search pattern from selection
cs: Nový vzor hledání z výběru

en: Resume previous search
cs: Pokračovat v předchozím hledání

en: Search Rhythmic Pattern
cs: Hledat rytmický vzor

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the rhythmic patterm of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
cs: Když je vytvořen výběr, hledá se od polohy ukazatele další výskyt rytmického vzoru ve výběru. Jestliže žádný výběr vytvořen není, pokračuje se v předchozím hledání. Když je nalezena shoda (přehlíží se pomlky a noty označující dobu trvání), je nabídnuto pokračování, zastavení nebo provedení skriptu v okně Scheme.

en: Search locations in all staffs
cs: Hledat umístění ve všech osnovách

en: Search in only in staff
cs: Hledat jen v osnově

en: Choose where to search
cs: Vybrat kde hledat

en: Key Signature Changes
cs: Změny předznamenání (tóniny)

en: Time Signature Changes
cs: Změny taktového označení

en: Changes of Clef
cs: Změny klíče

en: Custom
cs: Vlastní

en: Notes Higher Than Note
cs: Noty vyšší než nota

en: Notes Lower Than Note
cs: Noty nižší než nota

en: Denemo Directives tagged
cs: Příkaz Denemo označen

en: Note lower than
cs: Nota nižší než

en: Note higher than
cs: Nota vyšší než

en: Key Changes
cs: Změny předznamenání

en: Clef Changes
cs: Změny klíče

en: You need a Scheme expression Scheme Script window
    to use this option
    Locations where the expression evaluates are true will be found.
cs: Potřebujete okno pro skript Scheme výrazu Scheme,
    abyste mohl použít tuto volbu.
    Umístění, kde jsou vyhodnocení výrazu pravdivá, budou nalezena.

en: Install a template script in the Scheme Script window
cs: Nainstalovat skript s předlohou do okna se skriptem Scheme

en: Seek Locations
cs: Hledat místa

en: Open View->Scheme Script to edit the script to test for the locations you want to find
cs: Otevřít Pohled → Skript Scheme pro upravení skriptu ke zkoušení míst, která chcete najít

en: No locations found
cs: Nenalezena žádná místa

note: (disp "menu-choices " menu-choices " \n\nwhich is a list " (list? menu-choices) "\n\n")
en: Choose a location to go to (Movement, Staff, Measure, Object) and click OK
cs: Zvolte místo, na které jít (věta, osnova, takt, předmět) a klepněte na OK

en: Seek for locations in the score satisfying a certain condition e.g. exceeding a range or at a clef change etc. A list of such locations is created which can be selected from. Repeating the command after choosing one location re-presents the remainder of the list.
cs: Hledat v notovém zápisu místa uspokojující jistou podmínku, např. překračující rozsah nebo změnu klíče atd. Je vytvořen seznam takových míst, z nějž je možno vybírat. Zopakování příkazu po vybrání jednoho místa znovu ukáže zbývající část seznamu.

en: Plays the audio attached to the current movement. Use File-&gt;Open Audio to attach audio.
cs: Přehraje zvuk připojený k nynější větě. Použijte Soubor -&gt; Otevřít zvuk pro připojení zvuku.

en: Close Source Audio File
cs: Zavřít soubor se zdrojovým zvukem

en: Drops the audio track attached to the current movement.
cs: Vypustí zvukovou stopu připojenou k nynější větě.

en: Synchronize Audio
cs: Seřídit zvuk

en: Plays the audio attached to the current movement. Creates a timing bar for each space bar press. Music written in the staffs below will synchronize with the audio.
cs: Přehraje zvuk připojený k nynější větě. Vytvoří pruh s časovým rozvržením pro každé stisknutí mezerníku. Noty napsané v osnovách dole se seřídí se zvukem.

note: (fixMeasures) loops infinitely?
en: Convert MIDI Chords Over Bass
cs: Převést akordy MIDI nad bas

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
cs: Vezme nahrávání MIDI nad basovým řádkem a vloží akordy podle odpovídajících basových not. Každý akord musí obsahovat basovou notu.

en: Play from Cursor to End
cs: Přehrávat od ukazatele po konec

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
cs: Přehrávat všechny osnovy od nynější polohy ukazatele po konec věty.

en: Choose Staffs to Play
cs: Vybrat notové osnovy k přehrání

en: Mute Stafffs
cs: Ztlumit notové osnovy

en: No fine found, assuming all
cs: Nenalezeno žádné Fine, předpokládá se, že vše

en: Dal Segno with no Segno - assuming Da Capo
cs: Dal Segno s žádným Segno - předpokládá se, že Da Capo

en: Performance (Start/Stop)
cs: Provedení (spustit/zastavit)

en: Plays the current movement, observing repeats, Da Capo, fine and Dal Segno. If playing stops the performance
cs: Přehraje nynější větu, všímá si opakování, Da Capo, fine a Dal Segno. Pokud přehrávání zastaví provedení

note: PitchShift
en: Pitch Change
cs: Změna výšky tónu

en: Give amount =/-
cs: Zadat množství =/-

en: Shift Pitch
cs: Změnit výšku tónu

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
cs: Provede výstup signálu změny výšky tónu do syntetizátoru pro zadanou hodnotu +/- 64.

en: Play Music at Cursor
cs: Přehrát noty v poloze ukazatele

en: Plays the score for the duration of the note/chord at the cursor, starting at that note.
cs: Přehraje notový zápis v délce doby trvání noty/akordu v poloze ukazatele, počínaje na té notě.

en: Play All
cs: Přehrát vše

en: Plays the current movement from the start, observing any mute objects placed in the staffs.
cs: Přehraje nynější větu od začátku, všímá si všech ztlumených předmětů umístěných v osnovách.

en: Playback and Record MIDI (Off/On)
cs: Přehrávání a nahrávání MIDI (zapnuto/vypnuto)

en: Starts (or stops) playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in. You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked. Entering duration keys now enters the notes you played into the score. If you have no click track at the top one is created - set the keysignature/enharmonic range before you start.
cs: Spustí (nebo zastaví) přehrávání notového zápisu od začátku polohy přehrávání (zelený vyznačovací proužek) a současně nahrává vaši hru ze vstupu MIDI. Přehrávání můžete kdykoli zastavit, a potom je první nota MIDI, již zadáte, označena. Zadání kláves pro dobu trvání nyní vloží noty, které jste zahrál, do notového zápisu. Pokud nemáte žádnou stopu pro klepnutí, jedna je vytvořena nahoře. - Předtím než začnete, nastavte předznamenání/enharmonický rozsah.

en: Play Chord at Cursor
cs: Přehrát akord v poloze ukazatele

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
cs: Rozezní notu nebo akord v poloze ukazatele za použití nástroje nynější osnovy.

en: Please turn continuous typsetting off first
cs: Nejprve, prosím, vypněte nepřetržitou sazbu

en: You should typeset this movement first in the Print View, otherwise positioning may not work.
cs: Tuto větu byste měl nejprve vysázet v pohledu na tisk. Jinak nemusí umísťování pracovat.

en: Playback View
cs: Pohled na přehrávání

en: Displays the music fully typeset on one long page (the Playback View). Click on a note to play from there or drag to loop play.
cs: Zobrazí noty plně vysázené na dlouhé straně (pohled na přehrávání). Klepněte na notu, aby se od ní začalo přehrávat, nebo táhněte pro přehrávání ve smyčce.

en: Create Timebase
cs: Vytvořit časovou základnu

en: Recalculates the timing of each note.
cs: Přepočítá dobu trvání každé noty.

note: ToggleConduct
en: Mouse Conductor (Off/On)
cs: Vodič myši (vypnuto/zapnuto)

en: Turns on/off moving the playback on by moving the mouse over the score area.
cs: Zapne/Vypne posouvání přehrávání pohybem myši nad oblastí notového zápisu.

en: Toggle Immediate Playback
cs: Přepnout okamžité přehrávání

en: Toggle on/off if you want to hear the note directly after inserting/changing.
cs: Zapnout/Vypnout, pokud chcete notu slyšet přímo po vložení/změně.

note: TogglePlayAlongPlayback
en: Play Along Playback (Off/On)
cs: Přehrávání Hrát zároveň s (zapnuto/vypnuto)

en: Turns off play along playback: when this is on the playback does not advance past the cursor unless you play along the correct note via Midi In.
cs: Vypne režim přehrávání Hrát zároveň: Když je toto zapnuto, přehrávání nepokročí za ukazatele, dokud nepřehrajete správnou notu prostřednictvím vstupu MIDI.

en: Pops up a window which displays the object at the cursor, including anything attached to it.
cs: Vyvolá okno, v němž se zobrazí předmět v poloze ukazatele, včetně čehokoli, co je k němu připojeno.

note: DisplayEditingTime
en: This score has taken
cs: Tento notový zápis zabralo

en:  to create, not counting unsaved edits.
cs:  vytvořit, nepočítaje v to neuložené úpravy.

en: Time Spent Editing
cs: Čas strávený při úpravách

en: Displays the cumulative time spent editing this score. The time counts any period between starting to edit and saving to disk. The time is accumulated over different editing sessions.
cs: Zobrazí sčítající se čas strávený při úpravách tohoto notového zápisu. Do času se započítává veškerá doba mezi začátkem úprav a uložením práce na disk. Čas se hromadí napříč různými sezeními vyplněnými úpravami.

note: Choose Palette
en: Select a Palette to Show
cs: Vybrat paletu k ukázání

en: Offers the available palettes to un-hide.
cs: Nabídne dostupné palety k odkrytí.

en: Create Palette Button
cs: Vytvořit tlačítko palety

en: Give a name for the chord
cs: Zadat název pro akord

en: Not on a chord
cs: Není na akordu

en: Create Button for Chord Type
cs: Vytvořit tlačítko pro typ akordu

en: Creates a palette button which will insert the type of chord at the cursor, transposed to the cursor position when invoked. Use prepending sharp or flat to insert a chord with sharpened or flattened root note. Use for chord symbol chords.
cs: Vytvoří tlačítko palety, které vloží typ akordu v poloze ukazatele, při vyvolání převedený (transponovaný) do polohy ukazatele. K vložení noty zvýšené nebo snížené o půl tónu použijte křížek nebo béčko na začátku. Použijte pro akordy se značkou akordu.

en: Object Clone
cs: Klon předmětu

en: Give (unique) label for button:
cs: Napsat (jedinečný) popisek pro tlačítko:

en: mylabel
cs: můj štítek

en: Give tooltip for button:
cs: Napsat nástrojovou radu pro toto tlačítko:

en: Inserts object
cs: Vloží předmět

en: Failed - duplicate label, no palette?
cs: Selhalo - zdvojit štítek, žádná paleta?

en: Not implemented yet
cs: Ještě neuděláno

en: Create Button for Object
cs: Vytvořit tlačítko pro předmět

en: Creates a palette button to insert a clone of the object at the cursor when the button is pressed.
cs: Vytvoří tlačítko palety pro vložení klonu předmětu v poloze ukazatele při stisknutí tlačítka.

en: Show Hidden Palettes
cs: Ukázat skryté palety

en: Un-hides all non-empty palettes.
cs: Odkryje všechny zaplněné palety.

en: No (un-iconized) source for transcribing is open
cs: Není otevřen žádný (neikonizovaný) zdroj pro přepis

en: Swap Display and Source Window Positions
cs: Vyměnit umístění okna zobrazujícího noty a okna zobrazujícího zdrojový kód

en: Swaps the positions of the Denemo Display and the (first, un-iconized) Source Window currently open.
cs: Vymění umístění okna zobrazujícího v Denemu noty a nyní otevřené (první, neikonizované) okno zobrazujícího zdrojový kód.

note: ToggleCursorHighlight
en: Cursor Highlighting Off/On
cs: Zvýraznění ukazatele (vypnuto/zapnuto)

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
cs: Ukáže polohu ukazatele jasněji (vypnuto/zapnuto)

en: Scale Display
cs: Změnit velikost zobrazení

en: Give % scaling required
cs: Zadat požadované % velikosti

en: Set Display Scale
cs: Nastavit měřítko zobrazení

en: Scales the display by value given by user.
cs: Změní velikost zobrazení podle hodnoty zadané uživatelem.

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Zoom to 100%
cs: Zvětšit na 100%

en: Zoom to 100%, restore the original size
cs: Zvětšit na 100%, obnovit původní velikost

en: Add Augmented 4th above base
cs: Přidat zvětšenou kvartu nad základ

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat zvětšenou kvartu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Augmented 5th above base
cs: Přidat zvětšenou kvintu nad základ

en: Add an augmented fifth as a chord note above the lowest note at the cursor.
cs: Přidat zvětšenou kvintu jako notu akordu nad nejnižší notu v poloze ukazatele.

en: Add Diminished 5th above base
cs: Přidat zmenšenou kvintu nad základ

en: Add a diminished fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat zmenšenou kvintu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Major 2nd above base
cs: Přidat velkou sekundu nad základ

en: Add a major second as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat velkou sekundu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Major 3rd above base
cs: Přidat velkou tercii nad základ

en: Add a major third as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat velkou tercii jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Major 6th above base
cs: Přidat velkou sextu nad základ

en: Add a major sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat velkou sextu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Major 7th above base
cs: Přidat velkou septimu nad základ

en: Add a major seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat velkou septimu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Minor 2nd above base
cs: Přidat malou sekundu nad základ

en: Add a minor second as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat malou sekundu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Minor 3rd above base
cs: Přidat malou tercii nad základ

en: Add a minor third as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat malou tercii jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Minor 6th above base
cs: Přidat malou sextu nad základ

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat malou sextu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Minor 7th above base
cs: Přidat malou septimu nad základ

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat malou septimu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Perfect 1st above base
cs: Přidat čistou primu nad základ

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat čistou primu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Perfect 4th above base
cs: Přidat čistou kvartu nad základ

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat čistou kvartu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Perfect 5th above base
cs: Přidat čistou kvintu nad základ

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
cs: Přidat čistou kvintu jako notu akordu podmíněně k nejnižší notě nahoru.

en: Add Bass Note
cs: Přidat basovou notu

en: Give bass note to add below root
    Use "es" for flat, "is" for sharp
cs: Zadejte basovou notu pro přidání pod základní tón akordu.
    Použijte "es" pro béčko, "is" pro křížek

en: Add Bass Inversion
cs: Přidat převrat intervalu basu

en: Adds a bass note to a chord, while keeping the current lowest note as the root of the chord. Use this on Chord Symbol staffs to create an inversion of the chord entered.
cs: Přidá do akordu basovou notu, přičemž zachová nynější nejnižší notu jako základní tón akordu. Toto použijte v osnově se symboly akordů pro vytvoření převratu (inverze) zadaného akordu.

en: Add Augmented 4th below top
cs: Přidat zvětšenou kvartu pod vrchol

en: Add a augmented fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat zvětšenou kvartu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Diminished 5th below top
cs: Přidat zmenšenou kvintu pod vrchol

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat zmenšenou kvintu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Major 2nd below top
cs: Přidat velkou sekundu pod vrchol

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat velkou sekundu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Major 3rd below top
cs: Přidat velkou tercii pod vrchol

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat velkou tercii jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Major 6th below top
cs: Přidat velkou sextu pod vrchol

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat velkou sextu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Major 7th below top
cs: Přidat velkou septimu pod vrchol

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat velkou septimu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Minor 2nd below top
cs: Přidat malou sekundu pod vrchol

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat malou sekundu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Minor 3rd below top
cs: Přidat malou tercii pod vrchol

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat malou tercii jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Minor 6th below top
cs: Přidat malou sextu pod vrchol

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat malou sextu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Minor 7th below top
cs: Přidat malou septimu pod vrchol

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat malou septimu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Perfect 1st below top
cs: Přidat čistou primu pod vrchol

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat čistou primu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Perfect 4th below top
cs: Přidat čistou kvartu pod vrchol

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat čistou kvartu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Add Perfect 5th below top
cs: Přidat čistou kvintu pod vrchol

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
cs: Přidat čistou kvintu jako notu akordu podmíněně k nejvyšší notě dolů.

en: Alternate Note
cs: Střídat notu

en: If there are two notes at the cursor height this command swaps them round. This affects which note will be acted on by commands such as fingering, string-number, sharpen, flatten etc.
cs: Pokud jsou ve výšce ukazatele dvě noty, tímto příkazem se provede jejich prohození. Ovlivní se tím, na kterou notu budou působit příkazy, jako je prstoklad, číslo struny, zvýšení o půltón, snížení o půltón atd.

en: Arpeggiate
cs: Rozložit akord (arpeggio)

en: Transforms the three-note chord at the cursor into a triplet of notes.
cs: Promění třínotový akord v poloze ukazatele na nepravidelnou rytmickou skupinu not.

en: This directive places a sequence of bass note names after the next chord. You can delete it with the usual backspace and del commands.
cs: Tento příkaz umístí posloupnost názvů basových not po dalším akordu. Můžete ji smazat pomocí obvyklých příkazů backspace a del.

en: Give Next Note or Blank to finish
cs: Zadat další notu nebo nechat prázdné pro dokončení

en: Place the cursor on chord to which bass sequence belongs
cs: Umístit ukazatel na akord, ke kterému posloupnost basových not patří

en: Bass Sequence
cs: Posloupnost basových not

en: Typesets a sequence of bass inversion notes.
cs: Vysází posloupnost not převratu intervalu basu.

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Down
cs: Změnit enharmonicky dolů

en: Switch through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of lower diatonic base notes
cs: Přepnout přes enharmonické varianty stejně znějící noty ve směru not s nižším diatonickým základem

note: special rule for irregular notes all other notes else just stay on the same note body
en: Change Enharmonic Up
cs: Změnit enharmonicky nahoru

en: Shift through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of higher diatonic base notes.
cs: Posunout přes enharmonické varianty stejně znějící noty ve směru not s vyšším diatonickým základem.

en: Change chord-member to whole note
cs: Změnit člena akordu na celou notu

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
cs: Změnit jednoho člena akordu, aby vypadal jako doba trvání celé noty, aniž by se změnila původní logika jako výpočet taktů nebo doba trvání nově přidaných členů akordů.

en: Change chord-member to half note
cs: Změnit člena akordu na půlovou notu

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
cs: Změnit jednoho člena akordu, aby vypadal jako doba trvání půlové noty, aniž by se změnila původní logika jako výpočet taktů nebo doba trvání nově přidaných členů akordů.

en: Change chord-member to quarter note
cs: Změnit člena akordu na čtvrťovou notu

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
cs: Změnit jednoho člena akordu, aby vypadal jako doba trvání čtvrťové noty, aniž by se změnila původní logika jako výpočet taktů nebo doba trvání nově přidaných členů akordů.

en: Change chord-member to breve
cs: Změnit člena akordu na notu brevis/dvoucelou notu

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
cs: Změnit jednoho člena akordu, aby vypadal jako doba trvání noty brevis/dvoucelé noty, aniž by se změnila původní logika jako výpočet taktů nebo doba trvání nově přidaných členů akordů.

en: Change chord-member to longa
cs: Změnit člena akordu na notu longa

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
cs: Změnit jednoho člena akordu, aby vypadal jako doba trvání noty longa, aniž by se změnila původní logika jako výpočet taktů nebo doba trvání nově přidaných členů akordů.

en: Chord Symbol Offset
cs: Posun značky akordu

en: Give horizontal displacement required
cs: Dát požadovaný vodorovný posun

en: Give vertical displacement required
cs: Zadat požadovaný svislý posun

en: Offset Chord Name
cs: Vyrovnat název akordu

en: Offsets the Chord symbol generated by the chord at the cursor.
cs: Vyrovná značku akordu vytvořenou podle akordu v poloze ukazatele.

en: Close Parenthesis (Off/On)
cs: Uzavírající závorka (vypnuto/zapnuto)

en: Prints a close parenthesis after the chord at the cursor.
cs: Vytiskne uzavírající závorku po akordu v poloze ukazatele.

en: Chord Symbol Scale
cs: Měřítko pro značky akordů

en: Give horizontal scaling for next chord
cs: Zadat vodorovnou změnu velikosti pro další akord

en: Give vertical scaling for next chord
cs: Zadat svislou změnu velikosti pro další akord

en: Scale Next Chord
cs: Změnit velikost dalšího akordu

en: The next chord symbol will be scaled to the values given.
cs: Velikost značky dalšího akordu bude změněna podle zadaných hodnot.

en: Delete LilyPond on Chord
cs: Smazat Lilypond na akordu

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
cs: Smaže příkaz LilyPond přidaný k akordu v poloze ukazatele.

en: New LilyPond Directive
cs: Nový příkaz LilyPondu

en: Delete
cs: Smazat

en: Attach/Edit LilyPond to Chord
cs: Přidat/Upravit Lilypond k akordu

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the chord at the cursor, also allows editing/deleting.
cs: Vloží skladbu LilyPondu, kterou zadáte, před a za akord v poloze ukazatele. Umožní také upravení/smazání.

en: hide
cs: Skrýt

en: Hide on Printing
cs: Skrýt při tisku

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
cs: Odkomentuje akord ve výstupu LlilyPondu.

en: Open Parenthesis (Off/On)
cs: Otevírající závorka (vypnuto/zapnuto)

en: Prints an open parenthesis before the chord at the cursor.
cs: Vytiskne otevírající závorku po akordu v poloze ukazatele.

en: Parenthesize Chord (Off/On)
cs: Uzavřít akord v závorkách (zapnuto/vypnuto)

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
cs: Dát při tisku akord do závorek ( ).

en: Use "add" Prefix
cs: Použít předponu "přidat"

en: Inserts the word "add" as a prefix for added notes in chord symbols after the cursor.
cs: Vloží slovo "přidat" jako předponu pro přidané noty ve značkách akordů za ukazatelem.

en: Treble Octava Bassa
cs: Soprán Octava bassa

en: Bass Octava Bassa
cs: Bas Octava bassa

en: Drum
cs: Buben

en: Custom Clef
cs: Vlastní klíč

en: Give LilyPond syntax for clef name
cs: Zadat skladbu Lilypondu pro název klíče

en: N.B.The Denemo display will show notes using prevailing Denemo clef,
    but they will be typeset in the clef given
cs: Dobře si všimněte, že zobrazení not v Denemu ukáže noty pomocí převládajícího klíče Denema,
    ale budou vysázeny v zadaném klíči

en: Drum Clef
cs: Klíč pro bubny

en: Clef Chooser
cs: Volič klíče

en: Choose any sort of clef. If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
cs: Vybere jakýkoli druh klíče. Pokud je ukazatel na začátku, změní počáteční klíč, jinak vloží vybraný klíč.

en: (Print) Hide
cs: (Tisk) Skrýt

en: On printing, omit the clef change at the cursor, or the initial clef if the cursor is not on a clef change.
cs: Při tisku vynechat změnu klíče v poloze ukazatele, nebo začáteční klíč, pokud ukazatel není na změně předznamenání.

en: Display Only Clef
cs: Zobrazit jen klíč

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
cs: Vloží klíč, který ovlivní jen zobrazení, ne tištěnou podobu. Použijte, pokud po změně osnovy, osnova, ve které hlas bude, je v jiném klíči (vyhnutí se příliš mnoha horních rámových příčných čar v zobrazení, jež vedou k horší čitelnosti). Také je to užitečné pro zobrazení ve srozumitelném klíči u not, které chcete vytisknout v méně srozumitelném klíči (např. zobrazení v notách se sopránem nebo basem, který se má vytisknout pro violu)

en: Typeset Only Clef
cs: Vysázet jen klíč

en: Inserts a clef that affects only the typesetting, not the display. Use this for music transposed on typesetting (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to enter music in a familiar clef which you want to be printed in a less familiar one (e.g. enter music in treble or bass clef music to be printed for viola).
cs: Vloží klíč, který ovlivní jen tištěnou podobu, ne zobrazení. Použijte pro noty převedené (transponované) při sazbě (kvůli vyhnutí se příliš mnoha horních rámových příčných čar v zobrazení, jež vedou k horší čitelnosti). Také je to užitečné pro zobrazení ve srozumitelném klíči u not, které chcete vytisknout v méně srozumitelném klíči (např. zobrazení v notách se sopránem nebo basem, který se má vytisknout pro violu)

en: Amalgamate Repeat Barlines
cs: Sloučit koncové taktové čáry repetice

en: Replaces erroneous repeat end Directive followed by repeat start with (correct) repeat-end-start Directives throughout the score. (Only one type of barline can be present at one musical time in the score).
cs: Nahradí v notovém zápisu nesprávný příkaz pro konec opakování následovaný začátkem opakování (správnými) příkazy pro konec-začátek opakování. (V notách může být v jeden hudební čas přítomen jen jeden typ taktové čáry).

note: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
en: Choose Barline
cs: Vybrat taktovou čáru

en: Choose a barline
cs: Vybrat taktovou čáru

en: Closing Barline
cs: Závěrečná taktová čára

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
cs: Vloží závěrečnou taktovou čáru (dvojitá taktová čára s poslední čárou tlustší)

note: End of scheme script
en: Dotted Barline
cs: Tečkovaná taktová čára

en: Prints dotted barline
cs: Vytiskne tečkovanou taktovou čáru

note: DoubleBarline
en: Double Bar
cs: Dvojitá čára

en: Insert a double barline at cursor position.
cs: Vložit dvojitou čáru v poloze ukazatele.

en: Double Bar Repeat Start
cs: Začátek opakování dvojité čáry

en: Prints a repeat start, with double bar on previous line if at a line break.
cs: Vytiskne začátek opakování s dvojitou čárou na předchozí řádek, pokud je na zalomení řádku.

note: ForceBarline
en: Warning: Do not use this command to create an upbeat (or pickup) bar.
    It does not affect which notes appear in which measures.
    It simply draws a barline at the point in question, if no other barline will be drawn.
    Use the Measures->Anacrusis (Upbeat) command for a short measure.
cs: Varování: Tento příkaz nepoužívejte na vytvoření čáry předtaktí (lehká doba).
    Neovlivní to, které noty se objeví v tom kterém taktu.
    Jednoduše se, pokud nebude nakreslena jiná taktová čára, na zvažovaném místě nakreslí taktová čára.
    Použijte Takty → příkaz Předtaktí pro krátký takt.

en: This object instructs the LilyPond typesetter to draw a barline here.
    The timing is not altered, use a hidden time signature change or the short measure or anacrusis command to do that.
cs: Tento předmět nařídí sazeči LilyPondu, aby taktovou čáru nakreslil zde.
    Načasování není změněno. Na to použijte skrytou změnu taktového označení nebo příkaz pro krátký takt nebo předtaktí.

en: Insert Barline
cs: Vložit taktovou čáru

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
cs: Vložit taktovou čáru v poloze ukazatele. Počítání taktů není v Denemu dotčeno.

note: Half Barline
en: Half Barline
cs: Poloviční taktová čára

en: Insert a barline with only half of its original size
cs: Vložit taktovou čáru s poloviční velikostí její původní velikosti

en: Only for appending to music - use the individual first and second time bar commands to insert within music.
cs: Pouze pro připojení k notám. Pro vložení uvnitř not použijte jednotlivé příkazy pro první a druhé opakování (prima a secunda volta).

en: Insert 1st &amp; 2nd Time Bars
cs: Vložit takty první a druhé opakování (prima a secunda volta)

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest. You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
cs: Vloží takty prvního a druhého opakování (prima a secunda volta), každý s celotaktovou pomlkou. Potom je můžete upravit tak, aby vyhovovaly vašim notám, např. vložením dalších taktů, smazáním začátku opakování atd.

en: (Print) Omit Barline
cs: (Tisk) Vynechat taktovou čáru

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
cs: Přeskočí zde tisk jakékoli automatické taktové čáry - dovoluje zalomení řádku.

en: Repeat End-Start
cs: Začátek/Konec opakování

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
cs: Vložit taktovou čáru končící jednu opakovanou část a začínající další

en: Repeat End Barline
cs: Taktová čára pro konec opakování

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
cs: Vložit taktovou čáru naznačující konec opakované části.

en: Repeat Start Barline
cs: Začáteční taktová čára pro opakování

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
cs: Vložit taktovou čáru naznačující začátek opakované části.

en: Bad End Cue Marker
cs: Špatná značka pro konec nápovědy

en: Bad Start Cue Marker
cs: Špatná značka pro začátek nápovědy

en: Start Cue without End Cue Marker
cs: Značka pro začátek nápovědy bez značky pro konec nápovědy

en: Check Paired Directives
cs: Prověřit zdvojené příkazy

en: Checks that paired directives match from the cursor to the end of the staff.
cs: Ověří, že zdvojené příkazy odpovídají od ukazatele po konec osnovy.

en: Comment is currently set to:
cs: Poznámka je nyní nastavena na:

en: Insert Comment
cs: Vložit poznámku

en: Give comment text
cs: Zadat text poznámky

en: Cursor has Moved
cs: Ukazatel se přesunul

en: Insert comment at new position of cursor?
cs: Vložit poznámku v nové poloze ukazatele?

en: Inserts a comment at the cursor position. The music typesetting is unaffected.
cs: Vloží poznámku v poloze ukazatele. Sazba not není dotčena.

en: Choose Condition
cs: Vybrat podmínku

en: Gives a menu for choosing whether the directive at the cursor should apply to the current part only or the default score or all layouts,
cs: Dává nabídku pro výběr toho, zda se má příkaz v poloze ukazatele použít jen na nynější part, nebo na výchozí notový zápis nebo všechna rozvržení.

en: Just for this one
cs: Jen pro tento

en: Apply condition to all further cases in this staff
cs: Použít podmínku na všechny další případy v této osnově

en: Standalone Directives
cs: Samostatné příkazy

en:  in this staff from the cursor onwards will be typeset for all layouts
cs:  v této osnově od polohy ukazatele dále bude vysázen pro všechna rozvržení

en: This Directive
cs: Tento příkaz

en:  will be typeset for all layouts
cs:  bude vysázen pro všechna rozvržení

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Void" Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
cs: Ukazatel není na příkazu Denema.
    Můžete umístit příkaz Denema "Void" před předmět, který chcete vynechat
    a potom ten příkaz udělat podmíněným.

en: Reset for All Layouts
cs: Nastavit znovu pro všechna rozvržení

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
cs: Smaže podmíněné chování tohoto rozvržení. Pokyn se použije na všechna rozvržení notového zápisu.

en:   in this staff from the cursor onwards will not be typeset for the layout
cs:  v této osnově od polohy ukazatele dále nebude vysázen pro všechna rozvržení

en:  will not be typeset for the layout
cs:  nebude sázen pro rozvržení

en: Ignore for Current Layout
cs: Přehlížet pro nynější rozvržení

en: The Denemo Directive at the cursor will be ignored when printing from the current score layout (See View-&gt;Score Layout)
cs: Pokyn Denemo v poloze ukazatele bude při tisku z nynějšího rozvržení notového zápisu přehlížen (viz Pohled -&gt; Rozvržení notového zápisu)

en:   in this staff from the cursor onwards will be typeset for the layout
cs:  v této osnově od polohy ukazatele dále bude vysázen pro rozvržení

en:  will be typeset for the layout
cs:  bude vysázen pro rozvržení

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Hide Next"  Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
cs: Ukazatel není na příkazu Denema.
    Můžete umístit příkaz Denema "Skrýt další" před předmět, který chcete vynechat
    a potom ten příkaz udělat podmíněným.

en: Exclusive to Current Layout
cs: Výlučně pro nynější rozvržení

en: The Denemo Directive at the cursor will apply for the current Score Layout (see View-&gt;Score Layout)
cs: Pokyn Denemo v poloze ukazatele se použije jen na rozvržení nynějšího notového zápisu (viz Pohled -&gt; Rozvržení notového zápisu)

en: Critical Comment
cs: Kritická poznámka

en: Give Comment
cs: Zadat poznámku

en: Apply Command to new position of cursor?
cs: Použít příkaz na novou polohu ukazatele?

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
cs: Přidá poznámku, kterou lze vytisknout v kritických poznámkách na konci všech vět (viz příkaz CriticalCommentary, kterým se vytvoří).

en: Enable Accordion 16'
cs: Povolit Akordeon 16'

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
cs: Určuje posuny akordeonu pro tento notový zápis. Příkazová nabídka předmětů k vložení umožní jejich vložení.

en: No Definitions have been created for this score
cs: Pro tento notový zápis nebyla vytvořena žádná vymezení

en: Menu of Objects to Insert
cs: Nabídka předmětů k vložení

en: Gives a menu of previously created LilyPondDefinition commands (see Score-&gt;LilyPond Definition menu for this)
cs: Dává nabídku dříve vytvořených příkazů s vymezeními LilyPondu (nato se podívejte v nabídce Notový zápis -&gt; Vymezení Lilypondu)

en: Insert/Edit Lilypond
cs: Vložit/Upravit Lilypond

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
cs: Vložit nebo upravit příkaz v jazyce pro sazbu not Lilypond.
    Tím se dají zadat dodatečné odstupy,
    převedení (transpozice) a téměř cokoli dalšího.
    Podívejte se na dokumentaci k Lilypondu.

en: Duplicate the selected music
    for use as second time bar(s)
    when not typesetting this part on its own
cs: Zdvojit vybrané noty
    pro použití jako druhé opakování,
    když se tento part nesází sám o sobě

en: Duplicate from cursor to end
    for use as second time bar(s)
    when not typesetting this part on its own
cs: Zdvojit od ukazatele po konec
    pro použití jako druhé opakování,
    když se tento part nesází sám o sobě

en: End of Movement
cs: Konec věty

en: Mid-Movement
cs: Uprostřed-věty

en: Now place first and second time markings in the part(s) that have distinct first and second time bars
cs: Nyní umístěte první a druhé časové značení do partů, které mají jinéprvní a druhé opakování

en: Conditional 2nd Time Bar(s)
cs: Podmíněné druhé opakování

en: If there is no selection: Duplicates the bar(s) from the cursor to the end as an identical 2nd time bar(s) to be used only when not typesetting the part on its own. If there is a selection: Duplicates the selection for the same purpose. Inserts a end- (or end/start-) repeat barline for use only when typesetting the part. Use to avoid a part having two identical bars marked first and second time.
cs: Pokud není nic vybráno: Zdvojí takt(y) od ukazatele po konec jako totožné druhé opakování, které se použije, jen když se part nesází. Pokud není nic vybráno: Zdvojí výběr pro ten samý účel. Vloží taktovou čáru pro konec opakování (nebo pro konec/začátek opakování), která se použije jen v případě sázení partu.Použijte, abyste se vyhnul partu, který by měl dva totožné takty označené jako první a druhé opakování.

en: This closes a 1st, 2nd, ... n'th time bar
cs: Toto zavře první, druhé, ... n-té opakování volty

en: End Volta (1st, 2nd ... Time Bar)
cs: Ukončit voltu (první/druhé ... opakování volty)

en: Ends a volta, that is a n'th time bar; without this the opening of a first (Nth) time bar will not be printed.
cs: Ukončí voltu, která je n-tým opakováním; bez tohoto nebude začátek prvního (n-tého) opakování volty vytištěn.

en: Start a First Time Bar
cs: Začít první opakování

en: (Print) start (a) first time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
cs: (Tisk) Začít první opakování. Použijte příkaz pro skončení opakování (End Volta) na konci prvního opakování.

en: 1st Time Bar
cs: První opakování

en: 2nd Time Bar
cs: Druhé opakování

en: Arbitrary Text
cs: Libovolný text

en: This marks the start of one or more measures to be played on one or more of the repeats. There must be a later End Volta mark else nothing prints
cs: Toto označí začátek jednoho nebo více taktů k přehrání na jednom nebo více opakováních. Musí tam být závěrečná značka pro ukončení volty, jinak by se nic nevytisklo

en: Set/Unset Bold
cs: Zapnout/Vypnout tučné

en: Set/Unset Italic
cs: Zapnout/Vypnout kurzívu

en: Edit Size
cs: Upravit velikost

en: Nth Time Bar Text
cs: Text n-tého opakování

en: Give text:
cs: Zadejte text:

en: Give size:
cs: Zadejte velikost:

en: Start an Nth Time Bar
cs: Začít n-té opakování

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g. 3 for third time bar). Finish the passage using the End Volta command.
cs: Začít pasáž, která se má přehrát jednou nebo vícekrát, jak naznačeno textem zadaným uživatelem (např. 3, aby pasáž byla zopakována třikrát). Pasáž skončete použitím příkazu pro skončení opakování (End Volta).

en: Start Second Time Bar
cs: Začít druhé opakování

en: Adjust the typeset bar number to ignore second time bar(s)
cs: Přizpůsobit číslo sázeného taktu pro přehlížení druhého opakování

en: Start a Second Time Bar
cs: Začít druhé opakování

en: (Print) start (a) second time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
cs: (Tisk) Začít druhé opakování. Použijte příkaz pro skončení opakování (End Volta) na konci prvního opakování.

note: if BaseBeat is not specified, must query the user as to what should be the first beat unit: use old BPM if there. Bug: Only good for 4=...
en: Metronome Marking
cs: Značka pro metronom

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for 𝅘𝅥. ) 
     or enter n for none:
cs: Zadat dobu trvání jednotky rytmu (např. 4. pro 𝅘𝅥. - tečkovanou čtvrtinu)
     nebo zadat n pro žádnou:

en: Give number of these
cs: Zadat počet těchto

en:  beats per minute:
cs:  úderů za minutu:

note: let define GetBPM Begin of main function Input from the user what kind of beat change they want: Input from the user text to be placed before
en: Beat Change
cs: Změna rytmu

en: Enter beat change as [beat1]=[beat2] with the beats in LilyPond syntax,
cs: Zadat změnu rytmu jako [rytmu 1]=[rytmu 2] s rytmem ve skladbě Lilypondu.

en: 
    i.e. 4 for 𝅘𝅥, 8. for dotted 𝅘𝅥𝅮, etc.
cs: 
    to znamená 4 pro 𝅘𝅥, 4. pro tečkovanou 𝅘𝅥𝅮 atd.

en: 
    Place immediately after a barline to center the beat change over the barline.
cs: 
    Umístit okamžitě po taktové čáře pro vystředění změny rytmu nad taktovou čáru.

en: Enter text (if any) to appear before the [beat1]=[beat2]
cs: Vložte text (je-li nějaký), aby se objevil před [rytmus 1]=[rytmus 2]

en: Enter text (if any) to appear after the [beat1]=[beat2]
cs: Vložte text (je-li nějaký), aby se objevil po [rytmus 1]=[rytmus 2]

en: Beat Change (e.g. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)
cs: Změna rytmu (např. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)

en: Insert a change of beat at the cursor position. The playback tempo is adjusted to match.
cs: Vložit změnu rytmu v poloze ukazatele. Tempo přehrávání je upraveno tak, aby odpovídalo.

en: Text or Custom Rehearsal Mark
cs: Text nebo vlastní orientační značka

en: Give text to use for Mark
cs: Zadejte text, který se použije pro značku

note: in case the user pressed Escape do nothing
en: left
cs: vlevo

en: center
cs: střed

en: right
cs: vpravo

en: Add Mark (Text/Rehearsal/Book)
cs: Přidat značku (text/orientační/kniha)

en: Inserts a Mark in the score at the cursor. Marks can be placed in each part and will appear only once (above the top part) in the score (provided they occur at the same moment in each part and are identical). Any size, font, effect can be chosen. A preview button allows you to check the appearance/syntax used. The text position can be dragged in the print view if needed. If there is any slight difference in the text of multiple text marks at the same moment a warning will be given on manually typesetting the score, to avoid this copy and paste or clone the mark you want to place in each part.
cs: Vloží značku do notového zápisu v poloze ukazatele. Značky mohou být umístěny v každém partu a objeví se v notovém zápisu jen jednou (nad horním partem) (za předpokladu že se v témže okamžiku vyskytnou v každém partu). Lze vybrat jakoukoli velikost, písmo, efekt. Náhledové tlačítko umožňuje ověřit použitý vzhled/skladbu. Polohu textu je v případě, že je to potřeba, možné přetáhnout do pohledu na tisk. Pokud je v textu více textových značek nějaký menší rozdíl, bude ve stejný okamžik vydáno varování na ruční sázení notového zápisu, kvůli vyhnutí se zkopírování a vložení tohoto nebo klonování značky, kterou chcete umístit do každého partu.

en: Custom dynamic
cs: Vlastní dynamika

en: Enter dynamic text:
cs: Zadat text pro dynamiku:

en: Dynamic setting
cs: Nastavení dynamiky

en: Enter loudness level (0-127):
cs: Zadat úroveň hlasitosti (0-127):

en: Choose dynamics and midi volume level.
cs: Vybrat dynamiku a úroveň hlasitosti MIDI.

en: Show if at end of line
cs: Ukázat, pokud je na konci řádku

en: Show if at start of line
cs: Ukázat, pokud je na začátku řádku

en: Standalone Coda (for barlines)
cs: Samostatná Coda (pro taktové čáry)

en: Coda symbol attached to the net object, for example a barline. But shown between notes.
cs: Značka pro Codu připojená k předmětu, například k taktové čáře. Ale ukázaná mezi notami.

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
cs: (Tisk) Samostatná koruna (fermata) (pro taktové čáry)

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
cs: Přidá samostatnou korunu (fermata), což nemá účinek na přehrávání. Lze použít pro umístění koruny (fermata) na taktovou čáru.

en: Standalone Segno (for barlines)
cs: Samostatné Segno (pro taktové čáry)

en: Typesets a segno over the barline.
cs: Vysází segno nad taktovou čáru.

en: String:
cs: Struna:

en: Give Fret Number
    or o or x
cs: Zadat počet pražců
    nebo o nebo x

en: Fret Diagram
cs: Nákres hmatníku

en: Barre from string (or cancel for none)
cs: Barré od struny (nebo zrušit pro žádný)

en: Barre to string (or cancel for none)
cs: Barré ke struny (nebo zrušit pro žádný)

en: Barre at fret (or cancel for none)
cs: Barré na pražci (nebo zrušit pro žádný)

en: Give size for diagram
cs: Zadat velikost nákresu

en: Edit Fret Diagram
cs: Upravit nákres hmatníku

en: Edit Space Occupied
cs: Upravit zabrané místo

en: Edit Position
cs: Upravit polohu

en: Space Occupied by Text/Music
cs: Místo zabrané textem/notami

en: Give space:
    (0 prevents dragging position
    Blank for natural size.)
cs: Zadat místo:
    (0 zabrání v pohybu polohy
    Prázdné pro přirozenou velikost.)

en: Offsets
cs: Posuny

en: Give Number of Strings
cs: Zadat počet strun

en: Creates a dialog for you to enter a description of the fret diagram to be typeset at the cursor position.
cs: Vytvoří dialog, do něhož zadáte popis nákresu hmatníku k vysázení v poloze ukazatele

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for dotted-quarter) 
     or enter n for none:
cs: Zadat dobu trvání jednotky rytmu (např. 4. pro tečkovanou čtvrtinu)
     nebo zadat n pro žádnou:

note: want * 3/2 for dotted,*4 since midi uses quarters and divide by duration,
en: BPM Printed
cs: ÚZM vytištěno

en: BPM Not Printed
cs: ÚZM nevytištěno

note: begin
en: Incorrect BPM syntax.
cs: Nesprávná skladba ÚZM.

note: this did not fire using d-PopUpMenu so changed to RadioBoxMenu
en: Tempi and Metronome Marks
cs: Značka pro tempo a metronom

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
cs: Vložit značku pro tempo a/nebo metronom, tištěno nebo ne, upravit tempo přehrávání tak, aby vyhovovalo

en: Agréments
cs: Melodická ozdoba

en: Insert a (French 18th c) agrément on the note at the cursor.
cs: Umístí melodickou ozdobu (Francie 18. století) na notě v poloze ukazatele.

en: Add Accidental/Ornament
cs: Přidat posuvku/ozdobu

en: Re-order Accidentals/Ornaments
cs: Přeuspořádat posuvky/ozdoby

en: No Note to apply ornament to
cs: Žádná nota, na kterou by se dala ozdoba použít

en: Further from Staff
cs: Dále od osnovy

en: Closer to Staff
cs: Blíže k osnově

en: Priority now
cs: Přednost nyní

en:  you may need to repeat this command to get a suitable value to re-order this ornament with respect to other ornaments on the same note.
cs:  můžete tento příkaz potřebovat zopakovat k získání vhodné hodnoty na přeuspořádání této ozdoby s ohledem na jiné ozdoby na téže notě.

en: Trill
cs: Trylek

en: Sharp
cs: Křížek

en: Flat
cs: Béčko

en: Natural
cs: Odrážka

en: Turn
cs: Obal (dvojitý příraz)

en: Reverse Turn
cs: Obrácený obal

en: Prall
cs: Nátryl

en: Up Prall
cs: Nátryl nahoru

en: Down Prall
cs: Nátryl dolů

en: Prall Up
cs: Nátryl nahoru

en: Prall Down
cs: Nátryl dolů

en: Prall Prall
cs: Trylek

en: Prall Mordent
cs: Nátryl a mordent

en: Up Mordent
cs: Mordent nahoru

en: Down Mordent
cs: Mordent dolů

en: Above Note
cs: Nad notu

en: Below Note
cs: Pod notu

en: Auto Position
cs: Umístit automaticky

en: Insert/Edit Ornament
cs: Vložit/Upravit ozdobu

en: Select an ornament to insert as an object at the cursor (it will be typeset on the following note), or edit the ornament already present. Ornament here includes accidentals to be placed over or under other ornaments, as well as multiple ornaments stacked on one note/chord.
cs: Vybrat ozdobu k vložení jako předmět v poloze ukazatele (bude vysázena na následující notě), nebo upravit již přítomnou ozdobu. Ozdoba zde zahrnuje posuvky, které se mají umístit nad nebo pod jiné ozdoby, jakož i více ozdob naskládaných na jedné notě/akordu.

en: More Editing Options
cs: Více voleb pro úpravy

en: Inserts a rehearsal mark in the score. The default is to typeset as the letters A, B, ... The display shows simply A for all bookmarks. This mark also acts as a Denemo bookmark which can be searched for.
cs: Vloží orientační značku do notového zápisu. Výchozí je pro sázení jako jsou písmena A, B, ... Zobrazení ukazuje pro všechny záložky jednoduše A. Tato značka se také chová jako záložka Denema, kterou lze hledat.

en: Start Cadenza
cs: Začít kadenci

en: Turns off automatic barlines, beaming etc and sets small sized notes for a cadenza. You can break up the cadenza in the Denemo Display into Denemo "bars" if the cadenza is too long. You will need to insert barlines or use the Allow Page/Line break command to let the typesetter break lines. Add Ignore Measure Duration Error directives in each bar if you want to use Check Score.
cs: Vypne automatické taktové čáry, trámce atd. a nastaví pro kadenci noty o malé velikosti. Kadenci můžete rozbít v zobrazení not v Denemu do "taktů" Denema, pokud je kadence příliš dlouhá. Budete muset vložit taktové čáry nebo použít příkaz Povolit zalomení strany/řádku, aby sazeč zalomil řádky. Přidejte do každého taktu příkazy pro přehlížení chyb v době trvání taktů, pokud chcete použít funkci Ověřit notový zápis.

en: End Cadenza
cs: Ukončit kadenci

en: Inserts Cadenza end at the current cursor position which should be at the start of a (Denemo) bar. See Start Cadenza for details.
cs: Vloží konec kadence v nynější poloze ukazatele, což by mělo být na začátku taktu (Denemo). Na podrobnosti se podívejte v Začít kadenci.

en: Ligature End
cs: Konec ligatury

en: End Ligature
cs: Skončit ligaturu

en: End drawing a square bracket above the notes. Must be preceded by a Start Ligature earlier in the same staff.
cs: Ukončit kreslení hranaté závorky nad notami. Musí být předcházeno Začít ligaturu dříve ve stejné notové osnově.

en: Ligature Start
cs: Začátek ligatury

en: Start Ligature
cs: Začít ligaturu

en: Starts drawing a square bracket above the notes from the cursor. Use End Ligature to mark the place where the bracket should end. Used in transcribing mensural music notation.
cs: Začít kreslení hranaté závorky nad notami od polohy ukazatele. Použít Skončit ligaturu pro označení místa, kde by měla závorka končit. Používáno při přepisování not menzurální notace (hudba zapisovaná v notaci zachycující také délku tónů).

en: Give -1 for ottava bassa, 1 for ottava alta and 0 for end ottava
cs: Zadat -1 pro oktáva bassa, 1 pro oktáva alta a 0 pro konec oktávy

en: End Ottava
cs: Ukončení oktávy

en: Ottava
cs: Oktáva

en: Inserts an 8va mark (or 15ma) mark or terminates one already started. Either octave up or octave down can be specified. The notes should be entered at the true (sounding) pitch. Combine with a Print Transposition if you want to see the notes in the display at the transposed pitch (affects the MIDI playback).
cs: Vloží značku 8va (nebo 15ma) nebo ukončí již započatou značku. Buď lze zadat oktávu nahoru nebo oktávu dolů. Noty by měly být zadány veskutečné (znějící) výšce tónu. Spojte s transpozicí při tisku, pokud chcetevidět noty v zobrazení při transponované výšce (ovlivňuje přehrávání MIDI).

en: No "tr" at start.
cs: Žádný "tr" na začátku.

en: This marks the start of a trill extending over several notes. The leading "tr" can be omitted if desired.
cs: Toto označí začátek trylku trvajícího přes několik not. Pokud si to přejete, je možné "tr" na začátku vynechat.

en: Cursor must be on the note where the trill is to start
cs: Ukazatel musí být na notě, kde má trylek začínat

en: Start Trill
cs: Začít trylek

en: Starts a spanning trill from the note at the cursor.
cs: Začne trylek mající rozsah od noty v poloze ukazatele.

en: This marks the end of a trill spanning several notes
cs: Toto označí konec trylku trvajícího přes několik not

en: Stop Trill
cs: Skončit trylek

en: Ends a previously started trill at the next note.
cs: Ukončí předtím začatý trylek na další notě.

en: Sustain Off
cs: Pravý pedál vypnut

en: Prints a Sustain Off Mark
cs: Vytvoří značku pro vypnutý pravý pedál

en: Sustain On
cs: Pravý pedál zapnut

en: Prints a Sustain Pedal On Mark
cs: Vytvoří značku pro zapnutý pravý pedál

en: Footnote
cs: Poznámka

en: Give footnote text
cs: Zadat text poznámky

en: Give footnote marker
cs: Zadat značku poznámky

en: Orig.
cs: Původ.

en: Insert Footnote
cs: Vložit poznámku pod čarou

en: Inserts a footnote at the cursor position as a standalone object. WARNING does not appear if followed by a chord, single notes only!
cs: Vloží poznámku pod čarou v poloze ukazatele jako samostatný předmět. Varování: Neobjeví se, pokud je následováno akordem, jen jednotlivé noty!

en: Breath Mark
cs: Značka nádechu

en: Inserts a Breath Mark
cs: Vloží značku pro nádech

en: Caesura
cs: Přerušení (césura)

en: Prints a caesura (pause) at the cursor position.
cs: Vytiskne přerušení (césura) v poloze ukazatele

en: D.C al fine
cs: D. C. al Fine

en: Inserts D.C. al fine marking as a standalone Denemo Directive.
cs: Vloží značení D. C. al Fine jako samostatný příkaz Denemo.

en: Fine (i.e. end)
cs: Fine (to jest konec)

en: Inserts Fine marking as standalone Denemo Directive.
cs: Vloží značení Fine jako samostatný příkaz Denemo.

en: Scaling Graphic
cs: Změna velikosti grafiky

en: Give scale to be used:
cs: Zadejte měřítko k použití:

en: Graphic File
cs: Obrázkový soubor

en: Insert Graphic
cs: Vložit obrázek

en: Inserts a graphic in the music. This should be created as an encapsulated postscript file.
cs: Vloží do not obrázek. Tento by měl být vytvořen ve formátu EPS (Encapsulated PostsScript).

en: Give text for Denemo Display
cs: Zadejte text pro zobrazení not v Denemu

en: Type the text in the lower pane. The preview pane above will show the typeset appearance. You can type any text, however the characters \, ", ¶, { and } have a special meaning in the text. New lines will be started from the ¶ character (if allowed). The backslash \ starts some LilyPond syntax called 'markup', the {} and "" have to surround other text in pairs - one on its own will not typeset. The Insert menu and Selection menu contain pre-packaged markup for various effects.
    For other possible markup commands \wordwrap, \circle, \tiny etc, see LilyPond documentation.
cs: Zadejte text do tabulky níže. Náhledová tabulka výše ukáže vzhled při sazbě. Můžete zadat jakýkoli text, nicméně znaky \, ", ¶, { a } mají v textu zvláštní význam.Nové řádky budou začaty od znaku ¶ (je-li to povoleno). Zpětné lomítko \ začíná určitou skladbu LilyPondu nazývanou 'markup' (značení), {} a "" musí obklopovat ostatní text ve dvojici. Každý sám o sobě se nevysází. Nabídka pro vložení a nabídka pro výběr obsahuje předpřipravená značení s různým účinkem. (Pro použití kurzívy anebo ztučnění na skupinu slov je uzavřete ve složených závorkách: {} nebo "", např. \bold {Tato slova jsou tučně}.Značky "" uzavírají text, který se nemá vykládat jako značení.) Na další příkazy značení \wordwrap, \circle, \tiny atd. se podívejte do dokumentace k LilyPondu.

en: Scaling Text
cs: Změna velikosti textu

en: Give text size:
cs: Zadejte velikost textu:

en: Edit Display Text
cs: Upravit text zobrazení

en: Edit Others
cs: Upravit jiné

en: Delete this text?
cs: Smazat tento text?

en: Multi-line Text and Music
cs: Víceřádkový text a noty

en: Inserts multi-line text object which can include music snippets, Fret Diagrams and Note Names/Chord Symbols. LilyPond Markup can be used and a preview button is available to check the syntax.
cs: Vloží předmět víceřádkového textu, který může obsahovat úryvky not, nákresy hmatníku a názvy not/značky akordů. Lze použít značení LilyPond a náhledové tlačítko je dostupné pro ověření skladby.

en: rests
cs: pomlky

en: 0o
cs: Oo

en: 2classical
cs: 2klasický

en: accidentals
cs: posuvky

en: sharp
cs: křížek

en: sharp.arrowup
cs: křížek.šipka nahoru

en: sharp.arrowdown
cs: křížek.šipka dolů

en: sharp.arrowboth
cs: křížek.šipka nahoru i dolů

en: sharp.slashslash.stem
cs: křížek.lomítko lomítko.nožička

en: sharp.slashslashslash.stemstem
cs: křížek.lomítko lomítko lomítko.nožička nožička

en: sharp.slashslashslash.stem
cs: křížek.lomítko lomítko lomítko.nožička

en: sharp.slashslash.stemstemstem
cs: křížek.lomítko lomítko.nožička nožička nožička

en: natural
cs: odrážka

en: natural.arrowup
cs: odrážka.šipka nahoru

en: natural.arrowdown
cs: odrážka.šipka dolů

en: natural.arrowboth
cs: odrážka.šipka nahoru i dolů

en: flat
cs: béčko

en: flat.arrowup
cs: béčko.šipka nahoru

en: flat.arrowdown
cs: béčko.šipka dolů

en: flat.arrowboth
cs: béčko.šipka nahoru i dolů

en: flat.slash
cs: béčko.lomítko

en: flat.slashslash
cs: béčko.lomítko lomítko

en: mirroredflat.flat
cs: zrcadlově obrácené béčko.béčko

en: mirroredflat
cs: zrcadlově obrácené béčko

en: mirroredflat.backslash
cs: zrcadlově obrácené béčko.zpětné lomítko

en: flatflat
cs: béčko béčko

en: flatflat.slash
cs: béčko béčko.lomítko

en: doublesharp
cs: dvojitý křížek

en: rightparen
cs: pravá závorka

en: leftparen
cs: levá závorka

en: arrowheads
cs: šipky

en: open.01
cs: otevřený.01

en: open.0M1
cs: otevřený.0M1

en: open.11
cs: otevřený.11

en: open.1M1
cs: otevřený.1M1

en: close.01
cs: zavřený.01

en: close.0M1
cs: zavřený.0M1

en: close.11
cs: zavřený.11

en: close.1M1
cs: zavřený.1M1

en: dots
cs: tečky

en: dot
cs: tečka

en: scripts
cs: skripty

en: ufermata
cs: koruna (fermata) nahoru

en: dfermata
cs: koruna (fermata) dolů

en: ushortfermata
cs: krátká koruna (fermata) nahoru

en: dshortfermata
cs: krátká koruna (fermata) dolů

en: ulongfermata
cs: dlouhá koruna (fermata) nahoru

en: dlongfermata
cs: dlouhá koruna (fermata) dolů

en: uverylongfermata
cs: Velice dlouhá koruna (fermata) nahoru

en: dverylongfermata
cs: Velice dlouhá koruna (fermata) dolů

en: thumb
cs: palec

en: sforzato
cs: důrazně (sforzando)

en: espr
cs: výrazně (espressivo)

en: staccato
cs: krátce (staccato)

en: ustaccatissimo
cs: velice krátce (staccatissimo) nahoře

en: dstaccatissimo
cs: velice krátce (staccatissimo) dole

en: tenuto
cs: drženě (tenuto)

en: uportato
cs: portato nahoru

en: dportato
cs: portato dolů

en: umarcato
cs: zdůrazněně (marcato) nahoře

en: dmarcato
cs: zdůrazněně (marcato) dole

en: more scripts
cs: více skriptů

en: open
cs: otevřený

en: halfopen
cs: napůl otevřený

en: halfopenvertical
cs: napůl otevřený svisle

en: stopped
cs: zastavený

en: upbow
cs: tah smyčcem nahoru

en: downbow
cs: tah smyčcem dolů

en: reverseturn
cs: obrácený obal

en: turn
cs: obal

en: trill
cs: trylek

en: upedalheel
cs: pedálová pata nahoru

en: dpedalheel
cs: pedálová pata dolů

en: upedaltoe
cs: pedálový prst nahoru

en: dpedaltoe
cs: pedálový prst dolů

en: flageolet
cs: flažolet

en: varsegno
cs: var segno

en: varcoda
cs: var coda

en: rcomma
cs: pravá koma

en: lcomma
cs: levá koma

en: rvarcomma
cs: pravá var koma

en: lvarcomma
cs: levá var koma

en: and more scripts
cs: a více skriptů

en: arpeggio
cs: akord hraný rozloženě (arpeggio)

en: trill_element
cs: trylkový_prvek

en: arpeggio.arrow.M1
cs: arpeggio.šipka.M1

en: arpeggio.arrow.1
cs: arpeggio.šipka.1

en: trilelement
cs: trylkový prvek

en: prall
cs: nátryl

en: prallprall
cs: nátryl a nátryl

en: prallmordent
cs: Krátký trylek a mordent

en: upprall
cs: dvojitý příraz a trylek (shora)

en: upmordent
cs: Dvojitý náraz, trylek a náraz (shora)

en: pralldown
cs: Dvojitý příraz a trylek (zdola)

en: downprall
cs: Dvojitý příraz a trylek (zdola)

en: downmordent
cs: Dvojitý náraz, trylek a náraz (zdola)

en: prallup
cs: Dvojitý příraz a trylek (shora)

en: lineprall
cs: Náraz (prall) na lince

en: caesura.curved
cs: Přerušení (césura).zahnuté

en: caesura.straight
cs: Přerušení (césura).rovná

en: tickmark
cs: značka pro tik

en: snappizzicato
cs: Pizzicato levá ruka

en: ictus
cs: iktus

en: uaccentus
cs: důraz (akcent) nahoru

en: daccentus
cs: důraz (akcent) dolů

en: usemicirculus
cs: půlkruh nahoru

en: dsemicirculus
cs: půlkruh dolů

en: circulus
cs: kruh

en: usignumcongruentiae
cs: signum congruentiae nahoru

en: dsignumcongruentiae
cs: dignum congruentiae dolů

en: barline.kievan
cs: taktová čára.kievan

en: clefs
cs: klíče

en: C_change
cs: C_změna

en: F_change
cs: F_změna

en: G_change
cs: G_změna

en: percussion
cs: bicí

en: percussion_change
cs: bicí_změna

en: tab
cs: tabulatura

en: tab_change
cs: tabulatura_změna

en: more clefs
cs: více klíčů

en: vaticana.do_change
cs: vaticana.do_změna

en: vaticana.fa_change
cs: vaticana.fa_změna

en: medicaea.do_change
cs: medicaea.do_změna

en: medicaea.fa_change
cs: medicaea.fa_změna

en: neomensural.c
cs: neomenzurální.c

en: neomensural.c_change
cs: neomenzurální.c_změna

en: petrucci.c1_change
cs: petrucci.c1_změna

en: petrucci.c2_change
cs: petrucci.c2_změna

en: petrucci.c3_change
cs: petrucci.c3_změna

en: petrucci.c4_change
cs: petrucci.c4_změna

en: petrucci.c5_change
cs: petrucci.c5_změna

en: mensural.c
cs: menzurální.c

en: mensural.c_change
cs: menzurální.c_změna

en: blackmensural.c
cs: černý menzurální.c

en: blackmensural.c_change
cs: černý menzurální.c_změna

en: petrucci.f_change
cs: petrucci.f_změna

en: mensural.f
cs: menzurální.f

en: mensural.f_change
cs: menzurální.f_změna

en: petrucci.g_change
cs: petrucci.g_změna

en: mensural.g
cs: menzurální.g

en: mensural.g_change
cs: menzurální.g_změna

en: hufnagel.do_change
cs: hufnagel.do_změna

en: hufnagel.fa_change
cs: hufnagel.fa_změna

en: hufnagel.do.fa_change
cs: hufnagel.do.fa_změna

en: kievan.do_change
cs: kievan.do_změna

en: timesig
cs: taktové označení

en: mensural timesig
cs: menzurální taktové označení

en: mensural44
cs: menzurální 44

en: mensural22
cs: menzurální 22

en: mensural32
cs: menzurální 32

en: mensural64
cs: menzurální 64

en: mensural94
cs: menzurální 94

en: mensural34
cs: menzurální 34

en: mensural68
cs: menzurální 68

en: mensural98
cs: menzurální 98

en: mensural48
cs: menzurální 48

en: mensural68alt
cs: menzurální 68 alt

en: mensural24
cs: menzurální 24

en: neomensural44
cs: neomenzurální 44

en: neomensural22
cs: neomenzurální 22

en: neomensural32
cs: neomenzurální 32

en: neomensural64
cs: neomenzurální 64

en: neomensural94
cs: neomenzurální 94

en: neomensural34
cs: neomenzurální 34

en: neomensural68
cs: neomenzurální 68

en: neomensural98
cs: neomenzurální 98

en: neomensural48
cs: neomenzurální 48

en: neomensural68alt
cs: neomenzurální 68 alt

en: neomensural24
cs: neomenzurální 24

en: pedal
cs: pedál

en: brackettips
cs: Konce závorek

en: up
cs: nahoru

en: down
cs: dolů

en: accordion
cs: akordeon

en: discant
cs: diskant, protihlas

en: freebass
cs: volný bas

en: stdbass
cs: standardní bas

en: bayanbass
cs: bajan (ruská harmonika) bas

en: oldEE
cs: starý EE

en: push
cs: strčit

en: pull
cs: táhnout

en: ties
cs: ligatury

en: lyric.short
cs: text písně.krátký

en: lyric.default
cs: text písně.výchozí

en: noteheads
cs: notové hlavičky

en: sM1double
cs: sM1dvojitý

en: s0diamond
cs: s0 kosočtverec

en: s1diamond
cs: s1 kosočtverec

en: s2diamond
cs: s2 kosočtverec

en: s0triangle
cs: s0 trojúhelník

en: d1triangle
cs: d2 trojúhelník

en: u1triangle
cs: u1 trojúhelník

en: u2triangle
cs: u2 trojúhelník

en: d2triangle
cs: d2 trojúhelník

en: s0slash
cs: s0 lomítko

en: s1slash
cs: s1 lomítko

en: s2slash
cs: s2 lomítko

en: s0cross
cs: s0 křížek

en: s1cross
cs: s1 křížek

en: s2cross
cs: s2 křížek

en: s2xcircle
cs: s2 kroužek

en: s0do
cs: s0 do

en: d1do
cs: d1 do

en: u1do
cs: u1 do

en: d2do
cs: d2 do

en: u2do
cs: u2 do

en: s0doThin
cs: s0 do tenký

en: d1doThin
cs: d1 do tenký

en: u1doThin
cs: u1do tenký

en: d2doThin
cs: d2 do tenký

en: u2doThin
cs: u2 do tenký

en: s0re
cs: s0 re

en: u1re
cs: u1 re

en: d1re
cs: d1 re

en: u2re
cs: u2 re

en: d2re
cs: d2 re

en: s0reThin
cs: s0 re tenký

en: u1reThin
cs: u1 re tenký

en: d1reThin
cs: d1 re tenký

en: u2reThin
cs: u2 re tenký

en: d2reThin
cs: d2 re tenký

en: s0mi
cs: s0 mi

en: s1mi
cs: s1 mi

en: s2mi
cs: s2 mi

en: s0miMirror
cs: s0 mi zrcadlový

en: s1miMirror
cs: s1 mi zrcadlový

en: s2miMirror
cs: s2 mi zrcadlový

en: s0miThin
cs: s0 mi tenký

en: s1miThin
cs: s1 mi tenký

en: s2miThin
cs: s2 mi tenký

en: u0fa
cs: u0 fa

en: d0fa
cs: d0 fa

en: u1fa
cs: u1 fa

en: d1fa
cs: d1 fa

en: u2fa
cs: u2 fa

en: d2fa
cs: d2 fa

en: u0faThin
cs: u0 fa tenký

en: d0faThin
cs: d0 fa tenký

en: u1faThin
cs: u1 fa tenký

en: d1faThin
cs: d1 fa tenký

en: u2faThin
cs: u2 fa tenký

en: d2faThin
cs: d2 fa tenký

en: s0sol
cs: s0 sol

en: s1sol
cs: s1 sol

en: s2sol
cs: s2 sol

en: s0la
cs: s0 la

en: s1la
cs: s1 la

en: s2la
cs: s2 la

en: s0laThin
cs: s0 la tenký

en: s1laThin
cs: s1 la tenký

en: s2laThin
cs: s2 la tenký

en: s0ti
cs: s0 ti

en: u1ti
cs: u1 ti

en: d1ti
cs: d1 ti

en: u2ti
cs: u2 ti

en: d2ti
cs: d2 ti

en: s0tiThin
cs: s0 ti tenký

en: u1tiThin
cs: u1 ti tenký

en: d1tiThin
cs: d1 ti tenký

en: u2tiThin
cs: u2 ti tenký

en: d2tiThin
cs: d2 ti tenký

en: Funk noteheads
cs: notové hlavičky pro funk

en: u0doFunk
cs: u0 do funk

en: d0doFunk
cs: d0 do funk

en: u1doFunk
cs: u1 do funk

en: d1doFunk
cs: d1 do funk

en: u2doFunk
cs: u2 do funk

en: d2doFunk
cs: d2 do funk

en: u0reFunk
cs: u0 re funk

en: d0reFunk
cs: d0 re funk

en: u1reFunk
cs: u1 re funk

en: d1reFunk
cs: d1 re funk

en: u2reFunk
cs: u2 re funk

en: d2reFunk
cs: d2 re funk

en: u0miFunk
cs: u0 mi funk

en: d0miFunk
cs: d0 mi funk

en: u1miFunk
cs: u1 mi funk

en: d1miFunk
cs: d1 mi funk

en: s2miFunk
cs: s2 mi funk

en: u0faFunk
cs: u0 fa funk

en: d0faFunk
cs: d0 fa funk

en: u1faFunk
cs: u1 fa funk

en: d1faFunk
cs: d1 fa funk

en: u2faFunk
cs: u2 fa funk

en: d2faFunk
cs: d2 fa funk

en: s0solFunk
cs: s0 sol funk

en: s1solFunk
cs: s1 sol funk

en: s2solFunk
cs: s2 sol funk

en: s0laFunk
cs: s0 la funk

en: s1laFunk
cs: s1 la funk

en: s2laFunk
cs: s2 la funk

en: u0tiFunk
cs: u0 ti funk

en: d0tiFunk
cs: d0 ti funk

en: u1tiFunk
cs: u1 ti funk

en: d1tiFunk
cs: d1 ti funk

en: u2tiFunk
cs: u2 ti funk

en: d2tiFunk
cs: d2 ti funk

en: Walker noteheads
cs: notové hlavičky pro chodce (Walker)

en: s0doWalker
cs: s0 do Walker

en: u1doWalker
cs: u1 do Walker

en: d1doWalker
cs: d0 do Walker

en: u2doWalker
cs: s0 do Walker

en: d2doWalker
cs: d0 do Walker

en: s0reWalker
cs: s0 re Walker

en: u1reWalker
cs: u1 re Walker

en: d1reWalker
cs: d1 re Walker

en: u2reWalker
cs: u2 re Walker

en: d2reWalker
cs: d2 re Walker

en: s0miWalker
cs: s0 mi Walker

en: s1miWalker
cs: s1 mi Walker

en: s2miWalker
cs: s2 mi Walker

en: s0faWalker
cs: s0 fa Walker

en: u1faWalker
cs: u1 fa Walker

en: d1faWalker
cs: d1 fa Walker

en: u2faWalker
cs: u2 fa Walker

en: d2faWalker
cs: d2 fa Walker

en: s0laWalker
cs: s0 la Walker

en: s1laWalker
cs: s1 la Walker

en: s2laWalker
cs: s2 la Walker

en: s0tiWalker
cs: s0 ti Walker

en: u1tiWalker
cs: u1 ti Walker

en: d1tiWalker
cs: d1 ti Walker

en: u2tiWalker
cs: u2 ti Walker

en: d2tiWalker
cs: d2 ti Walker

en: mensural noteheads
cs: menzurální notové hlavičky

en: uM3neomensural
cs: uM3 neomenzurální

en: dM3neomensural
cs: dM3 neomenzurální

en: uM2neomensural
cs: uM2 neomenzurální

en: dM2neomensural
cs: dM2 neomenzurální

en: sM1neomensural
cs: sM1 neomenzurální

en: urM3neomensural
cs: urM3 neomenzurální

en: drM3neomensural
cs: drM3 neomenzurální

en: urM2neomensural
cs: urM2 neomenzurální

en: drM2neomensural
cs: drM2 neomenzurální

en: srM1neomensural
cs: srM1 neomenzurální

en: s0neomensural
cs: s0 neomenzurální

en: s1neomensural
cs: s1 neomenzurální

en: s2neomensural
cs: s2 neomenzurální

en: s0harmonic
cs: s0 souzvučný

en: s2harmonic
cs: s2 souzvučný

en: uM3mensural
cs: uM3 menzurální

en: dM3mensural
cs: dM3 menzurální

en: sM3ligmensural
cs: sM3 lig menzurální

en: uM2mensural
cs: uM2 menzurální

en: dM2mensural
cs: dM2 menzurální

en: sM2ligmensural
cs: sM2 lig menzurální

en: sM1mensural
cs: sM1 menzurální

en: urM3mensural
cs: urM3 menzurální

en: drM3mensural
cs: drM3 menzurální

en: srM3ligmensural
cs: srM3 lig menzurální

en: urM2mensural
cs: urM2 menzurální

en: drM2mensural
cs: drM2 menzurální

en: srM2ligmensural
cs: srM2 lig menzurální

en: more mensural noteheads
cs: více notových hlaviček

en: srM1mensural
cs: srM1 menzurální

en: uM3semimensural
cs: uM3 semimenzurální

en: dM3semimensural
cs: dM3 semimenzurální

en: sM3semiligmensural
cs: sM3 semi lig menzurální

en: uM2semimensural
cs: uM2 semimenzurální

en: dM2semimensural
cs: dM2 semimenzurální

en: sM2semiligmensural
cs: sM2 semi lig menzurální

en: sM1semimensural
cs: sM1 semimenzurální

en: urM3semimensural
cs: urM3 semimenzurální

en: drM3semimensural
cs: drM3 semimenzurální

en: srM3semiligmensural
cs: srM3 semi lig menzurální

en: urM2semimensural
cs: urM2 semimenzurální

en: drM2semimensural
cs: drM2 semimenzurální

en: srM2semiligmensural
cs: srM2 semi lig menzurální

en: srM1semimensural
cs: srM1 semimenzurální

en: uM3blackmensural
cs: uM3 černý menzurální

en: dM3blackmensural
cs: dM3 černý menzurální

en: sM3blackligmensural
cs: sM3 černý lig menzurální

en: uM2blackmensural
cs: uM2 černý menzurální

en: dM2blackmensural
cs: dM2 černý menzurální

en: sM2blackligmensural
cs: sM2 černý lig menzurální

en: sM1blackmensural
cs: sM1 černý menzurální

en: s0mensural
cs: s0 menzurální

en: s1mensural
cs: s1 menzurální

en: s2mensural
cs: s2 menzurální

en: s0blackmensural
cs: s0 černý menzurální

en: ancient noteheads
cs: starověké notové hlavičky

en: s0petrucci
cs: s0 petrucci

en: s1petrucci
cs: s1 petrucci

en: s2petrucci
cs: s2 petrucci

en: s0blackpetrucci
cs: s0 černý petrucci

en: s1blackpetrucci
cs: s1 černý petrucci

en: s2blackpetrucci
cs: s2 černý petrucci

en: svaticana.plica
cs: svaticana.plika

en: svaticana.vplica
cs: svaticana.v plika

en: svaticana.reverse.plica
cs: svaticana.obrácená.plika

en: svaticana.reverse.vplica
cs: svaticana.obrácená.v plika

en: svaticana.inner.cephalicus
cs: svaticana.vnitřní.cephalicus

en: more ancient noteheads
cs: více starověkých notových hlaviček

en: smedicaea.rvirga
cs: smedicaea.r virga

en: kievan noteheads
cs: notové hlavičky kievan

en: sM2kievan
cs: sM2 kievan

en: sM1kievan
cs: sM1 kievan

en: s0kievan
cs: s0 kievan

en: d2kievan
cs: d2 kievan

en: u2kievan
cs: u2 kievan

en: s1kievan
cs: s1 kievan

en: sr1kievan
cs: sr1 kievan

en: d3kievan
cs: d3 kievan

en: u3kievan
cs: u3 kievan

en: flags
cs: praporky

en: ugrace
cs: ozdoba nahoru

en: dgrace
cs: ozdoba dolů

en: M3neomensural
cs: M3 neomenzurální

en: M2neomensural
cs: M2 neomenzurální

en: M1neomensural
cs: M1 neomenzurální

en: 0neomensural
cs: 0 neomenzurální

en: 1neomensural
cs: 1 neomenzurální

en: 2neomensural
cs: 2 neomenzurální

en: 3neomensural
cs: 3 neomenzurální

en: 4neomensural
cs: 4 neomenzurální

en: M3mensural
cs: M3 menzurální

en: M2mensural
cs: M2 menzurální

en: M1mensural
cs: M1 menzurální

en: 0mensural
cs: 0 menzurální

en: 1mensural
cs: 1 menzurální

en: 2mensural
cs: 2 menzurální

en: 3mensural
cs: 3 menzurální

en: 4mensural
cs: 4 menzurální

en: medicaea.d0
cs: medicaea.u0

en: mensural.u0
cs: menzurální.u0

en: mensural.u1
cs: menzurální.u1

en: mensural.u2
cs: menzurální.u2

en: mensural.d0
cs: menzurální.d0

en: mensural.d1
cs: menzurální.d1

en: mensural.d2
cs: menzurální.d2

en: medicaeaM1
cs: medicaea M1

en: vaticanaM1
cs: vaticana M1

en: vaticana0
cs: vaticana 0

en: mensural1
cs: menzurální 1

en: mensuralM1
cs: menzurální M1

en: hufnagelM1
cs: hufnagel M1

en: kievan1
cs: kievan 1

en: kievanM1
cs: kievan M1

en: mensuralu03
cs: menzurální u03

en: mensuralu13
cs: menzurální u13

en: mensuralu23
cs: menzurální u23

en: mensurald03
cs: menzurální d03

en: mensurald13
cs: menzurální d13

en: mensurald23
cs: menzurální d23

en: mensuralu04
cs: menzurální u04

en: mensuralu14
cs: menzurální u14

en: mensuralu24
cs: menzurální u24

en: mensurald04
cs: menzurální d04

en: mensurald14
cs: menzurální d14

en: mensurald24
cs: menzurální d24

en: mensuralu05
cs: menzurální u05

en: mensuralu15
cs: menzurální u15

en: mensuralu25
cs: menzurální u25

en: mensurald05
cs: menzurální d05

en: mensurald15
cs: menzurální d15

en: mensurald25
cs: menzurální d25

en: mensuralu06
cs: menzurální u06

en: mensuralu16
cs: menzurální u16

en: mensuralu26
cs: menzurální u26

en: mensurald06
cs: menzurální d06

en: mensurald16
cs: menzurální d16

en: mensurald26
cs: menzurální d26

en: dotvaticana
cs: tečka vaticana

en: dotkievan
cs: tečka kievan

en: space
cs: mezera

en: comma
cs: čárka

en: hyphen
cs: spojovník

en: period
cs: tečka

en: zero
cs: nula

en: one
cs: jedna

en: two
cs: dvě

en: three
cs: tři

en: four
cs: čtyři

en: five
cs: pět

en: six
cs: šest

en: seven
cs: sedm

en: eight
cs: osm

en: nine
cs: devět

en: Music Glyph
cs: Hudební značka

en: Allows placing any musical glyph which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. The complete list of glyphs is in the LilyPond documentation. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
cs: Umožňuje do notového zápisu umístit jakoukoli hudební značku, kterou je pak možné v pohledu na konečnou sazbu táhnout pro jemné doladění jejího umístění. Úplný seznamuznaček je v dokumentaci k LilyPondu Pozor! Tento příkaz neumisťujte na konec notové osnovy, protože v tom případě nebude sázen. Umístěte jej před poslední notu, a pak na něj klepněte pravým tlačítkem myši v pohledu na sazbu (tisk) pro upravení jeho polohy, je-li to potřeba.

en: Light
cs: Normální

en: This directive has to be placed before a note, chord or rest.
    The text itself can be re-positioned by right-clicking in the typeset (print) view
cs: Tento příkaz je potřeba umístit před notu, akord nebo pomlku.
    Text sám lze znovu umístit klepnutím pravým tlačítkem myši v pohledu na sazbu (tisk)

en: This directive must be placed before a note to work
cs: Tento příkaz se musí, aby pracoval, umístit před notu

en: Text Annotation
cs: Textová poznámka

en: Give text to be placed in score at cursor
    (it can be dragged in the typeset view)
cs: Zadejte text, aby byl umístěn v notovém zápisu v poloze ukazatele
    (může být přetažen do okna s pohledem na sazbu)

en: Textual Annotation
cs: Textová poznámka

en: Allows placing arbitrary text on the score which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
cs: Umožňuje do notového zápisu umístit jakýkoli text, který je pak možné v pohledu na konečnou sazbu táhnout pro jemné doladění jeho umístění. Pozor! Tento příkaz neumisťujte na konec notové osnovy, protože v tom případě nebude sázen. Umístěte jej před poslední notu, a pak na něj klepněte pravým tlačítkem myši v pohledu na sazbu (tisk) pro upravení jeho polohy, je-li to potřeba.

en: 8 Balance
cs: 8 Vyrovnání

en: Balance. Typically used for a stereo signal tweak without changing the pan itself. Like a CD player.
cs: Vyrovnání. Typicky se používá pro ladění stereo signálu bez změny samotného vyvážení. Jako přehrávač CD.

en: Channel
cs: Kanál

en: Change the Channel of a staff
cs: Změnit kanál osnovy

en: 11 Expression
cs: 11 Výraz

en: AKA "Sub Volume" or "Percent Volume". The "real" volume. Use Volume as initial value for each staff/channel and change further cresc/dim with expression.
cs: Také jinak označováno jako Vedlejší hlasitost nebo Procentní hlasitost. Skutečná hlasitost. Použijte hlasitost jako počáteční hodnotu pro každou osnovu/kanál a dále měňte crescendo/decrescendo pomocí výrazu.

en: Generic Control Change
cs: Obecná změna ovládání

en: Generic 0xB Control Change - User can give the midi bytes, too.
cs: Obecná 0xB změna ovládání. Uživatel může dát MIDI bajty.

en: 69 Hold Pedal #2 On/Off
cs: 69 Pedál pro držení #2 (zapnuto/vypnuto)

en: Longer release time but notes will fade out eventually.
cs: Delší čas uvolnění, ale noty časem zeslábnout.

en: 64 Hold Pedal (Right Piano Pedal)
cs: 64 Pedál pro držení (pravý pedál klavíru)

en: Hold Pedal On/Off (Right Piano Pedal). Deactivates Note-Off until set to "Off"
cs: Držet pedál zapnuto/vypnuto (pravý pedál klavíru). Vypne nota vypnuta, dokud není nastaveno na Vypnuto

en: 68 Legato Pedal On/Off
cs: 68 Pedál pro legato (zapnuto/vypnuto)

en: Skips the attack portion of the VCA's envelope. For phrasing like wind or brass or guitar hammer-on.
cs: Přeskočí část s náběhem obálky VCA. Pro frázování jako je u dechů, nebo žesťových nástrojů nebo bušení do kytary.

en: 1 Modwheel
cs: 1 Modifikační kolečko

en: Change the Modwheel value of a channel/staff
cs: Změnit hodnotu modifikačního kolečka nynějšího kanálu/osnovy

en: 10 Pan
cs: 10 Vyvážení

en: Where in the stereo field the channel sound will be placed.
cs: Kde v poli sterea bude zvuk kanálu umístěn.

en: 65 Portamento On/Off
cs: 65 Portamento (zapnuto/vypnuto)

en: Slides between 2 notes. Can be adjusted with 5 - Portamento Time
cs: Vázání tónů mezi dvěma notami. Lze upravit dobou 5 - Portamento

en: Change the Program of the current channel/staff
cs: Změnit program nynějšího kanálu/osnovy

en: 67 Soft Pedal On/Off (Left Piano Pedal)
cs: 67 Levý pedál (zapnuto/vypnuto) (levý pedál klavíru)

en: Left Piano Pedal. Lowers the volume of any notes played.
cs: Levý pedál klavíru. Snižuje hlasitost kterékoli přehrávané noty.

en: 66 Sostenuto Pedal On/Off (Middle Grand Piano Pedal)
cs: 66 Pedál pro sustenuto (zapnuto/vypnuto) (prostřední pedál koncertního křídla)

en: Middle Grand Piano Pedal. All Notes currently active (without a note off) will not have a note-off until Sostenuto Off.
cs: Prostřední pedál koncertního křídla. Všechny noty nyní činné (bez nota vypnuta) nebudou mít nota vypnuta, dokud nebude sustenuto vypnuto.

en: Change Instrument Timbre
cs: Změnit zabarvení nástroje

en: Give MIDI program number (1-256):
cs: Uveďte číslo programu MIDI (1-256):

en: Give accompanying text to typset here (if any):
cs: Sem zadejte doprovodný text k vysázení (pokud existuje):

en: Change Timbre (Instrument Sound)
cs: Změnit zabarvení (zvuk nástroje)

en: Changes the MIDI instrument for the following notes, optionally typesetting some text here. Use for pizz. trem. etc.
cs: Změní MIDI nástroj pro následující noty, volitelně zde vysází nějaký text. Použijte na pizz(icato), trem(olo) atd.

en: Change the Volume of a channel/staff
cs: Změnit hlasitost nynějšího kanálu/osnovy

en: Change Midi Channel
cs: Změnit kanál MIDI

en: Changes the MIDI channel of a staff
cs: Změní kanál MIDI osnovy

en: Clarinet in A
cs: Klarinet v A

en: MIDI playback minor third lower than printed, marks as Clarinet in A
cs: Přehrávání MIDI je o malou tercii níže, než je tištěno, značí jako klarinet v A

en: Clarinet in B flat
cs: Klarinet v B

en: MIDI output is one tone lower than printed, inscribes clarinet in B flat above music
cs: Výstup MIDI je o jeden tón níže, než se tiskne, zapisuje Klarinet v B nad notami

en: Close Transposing Instrument
cs: Zavřít transpoziční nástroj

en: Returns MIDI output to transposition set on staff properties.
cs: Vrací výstup MIDI do nastavení transpozice ve vlastnostech osnovy.

en: Set Tempo
cs: Nastavit tempo

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
cs: Poslat příkaz MIDI pro změnu tempa do nového údaje o úzm. Žádný výtisk.

en: Equal Temperament Start
cs: Stejný začátek temperovaného ladění

en: MIDI tuning becomes equal temperament from this point.
cs: Ladění MIDI se od tohoto bodu stává stejným s temperovaným laděním

en: Quarter Comma Meantone
cs: Průměrný tón 1/4 koma

en: MIDI output becomes 1/4 comma mean tone from this point
cs: Výstup MIDI se od tohoto bodu stává průměrným tónem 1/4 koma

en: All Staffs:
cs: Všechny osnovy:

en: Set Tuning Across All Staffs
cs: Nastavit ladění napříč všemi notovými osnovami

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
cs: Nyní se během přehrávání přepne na temperamentní, nastavené, když byl tento příkaz vyvolán.

en: This Staff:
cs: tato osnova:

en: Set Tuning for Current Staff
cs: Nastavit ladění pro nynější osnovu

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
cs: Nyní se v přehrávání ladění nynější osnovy přepne na temperamentní, vybrané, když je tento příkaz vyvolán.

en: This directive sets the style of typesetting for accidentals
cs: Tento příkaz nastaví styl sazby pro posuvky

en: Default
cs: Výchozí

en: Modern
cs: Novodobý

en: Modern Cautionary
cs: Novodobý vzbuzující pocit bezpečí

en: Neo-Modern
cs: Nový novodobý

en: Teaching
cs: Výuka

en: Forget
cs: Zapomenout

en: (Print) Accidental Printing
cs: (Tisk) Tisk posuvek

en: Prints accidentals according to a chosen style
cs: Tiskne posuvky podle zvoleného stylu

en: No Beaming
cs: Žádný trámec

en: Stop Beaming
cs: Zastavit trámce

en: (Print) Stop automatic beaming from current position in score.
cs: (Tisk) Zastavit v notovém zápisu od nynější polohy automatické trámce.

en: Normal Beaming
cs: Normální trámce

en: Start Beaming
cs: Začít trámce

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
cs: (Tisk) Začít v notovém zápisu na tomto bodu automatické trámce. (Používá se po vypnutí automatického tvoření trámců).

en: Augmentation Dot
cs: Tečka

en: Note Head
cs: Hlavička noty

en: Clef Modifier
cs: Modifikátor klíče

en: Cue Clef
cs: Klíč narážky

en: Cue End Clef
cs: Koncový klíč narážky

en: Key Cancellation
cs: Zrušení předznamenání

en: Breath
cs: Nádech

en: Custos
cs: Hlídač

en: Fingering
cs: Prstoklad

en: Multi-Measure Rest
cs: Vícetaktová pomlka

en: Rest
cs: Pomlka

en: Markup to use for
cs: Značení k použití pro

en: Change Stencil for Object
cs: Změnit šablonu pro předmět

en: Lets you create your own stencil for typesetting the next occurence of the chosen layout object. The stencil is created using LilyPond markup - this can be anything from a single character to a drawing in encapsulated Postscript format. See LilyPond documentation for details.
cs: Dovolí vám vytvořit si vlastní šablonu pro sázení dalšího výskytu vybraného předmětu rozvržení. Šablona je vytvořena pomocí značení LilyPondu  - může to být cokoli od jednoduchého znaku po kresbu ve formátu EPS (encapsulated PostScript). Na podrobnosti se podívejte v dokumentaci k LilyPondu.

en: This Directive turns off repeations of the chord except at the start of a new line
cs: Tento příkaz vypne opakování akordu s výjimkou začátku nového řádku

en: Chord Changes Only
cs: Pouze změny akordů

en: From the cursor position on only chord changes are typeset (either Chord Symbols or Fret Diagrams), except at the beginning of the line.
cs: Od polohy ukazatele jsou vysázeny dál jen změny akordů (buď značky akordů nebo nákresy hmatníků), vyjma na začátku řádku.

en: Color for Next Chord
cs: Barva dalšího akordu

en: Color
cs: Barva

en: Color Next Symbol
cs: Barva další značky

en: Typesets the next chord symbol in a color you choose.
cs: Vysází další značku akordu ve vámi vybrané barvě.

en: Dynamics Above
cs: Dynamika nad osnovou

en: Inserts a directive to cause dynamics to be printed above the staff.
cs: Vložit příkaz, který způsobí vytištění dynamiky nad osnovou.

en: (Print) Stop Drawing Notes
cs: (Tisk) Zastavit kreslení not

en: Stops the Lilypond engraving of notes
cs: Zastaví rytí not Lilypondem

en: This directive turns off stems
cs: Tento příkaz vypne nožičky

en: Hide Stems
cs: Skrýt nožičky

en: Hides stems on notes from this point on.
cs: Skrýt nožičky not od tohoto bodu dále.

en: (Print) Hide object
cs: (Tisk) Skrýt předmět

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
cs: Skryje předmět v poloze ukazatele pokynem LilyPondu. Nyní jen noty a tři značky. Ne pomlky!

note: IgnoreOff
en: Stop Ignore
cs: Zastavit přehlížení

en: Ignore Off
cs: Přehlížení vypnuto

en: End commenting-out of the LilyPond output. Normal typesetting resumes from this point.
cs: Ukončit opatřování výstupu LilyPondu poznámkami (okomentování). Normální sazba pokračuje od tohoto bodu.

note: IgnoreOn
en: Start Ignore
cs: Začít přehlížení

en: Ignore On
cs: Přehlížení zapnuto

en: Start commenting-out of the LilyPond output when typesetting the current part. You must resume the typesetting with Ignore Off before the end of the staff or the score will not typeset.
cs: Začít při sazbě nynějšího partu výstup LilyPondu opatřovat poznámkami (okomentovat). Musíte v sazbě pokračovat s vypnutým přehlížením před koncem osnovy, nebo nebude notový zápis vysázen.

en:  on Staff
cs:  na osnově

en: Transpose Cue
cs: Nápověda transpozice

en: Give note (in LilyPond notation) that middle C should transpose to
    in this cue:
cs: Zadat v této nápovědě notu (v notovém zápisu LilyPondu), k níž se má
    převést jednočárkované C:

en: This marks the end of a cue - where notes from another part are printed.
    This marker can be cut and pasted to another position to alter the extent of the cue.
cs: Toto označí konec nápovědy, kde jsou tištěny noty z dalšího partu.
    Tuto značku lze vyjmout a vložit v jiné poloze pro změnu rozsahu nápovědy.

en: This marks the start of a cue - if you make an alteration to the number of staffs you will need to delete this cue and remake it.
    Watch out that you do not end up with two End Cue directives
    as this will not typeset.
cs: Toto označí začátek nápovědy - Pokud uděláte změnu v počtu osnov, budete tuto nápovědu muset smazat a udělat ji znovu.
    Dejte si pozor na to, abyste neskončili se dvěma příkazy pro konec nápovědy,
    protože toto se nevysází.

en: There are no other staffs for this one to take a cue from.
cs: Nejsou žádné jiné osnovy pro tuto osnovu, z nichž by vzala nápovědu.

en: Start Cue
cs: Začít nápovědu

en: Nowhere to place the End Cue marker
cs: Značku pro umístění konce nápovědy nelze umístit nikam

en: End Cue
cs: Skončit nápovědu

en: Install Cue
cs: Vestavět nápovědu

en: Starts quoting music from another staff as a cue. The end cue marker is placed at the end of the measure, but can be moved with cut and paste to the desired position.
cs: Začne udávat noty z jiné osnovy jako nápovědu. Značka pro konec nápovědy je umístěna na konci taktu, ale lze ji přesunout pomocí příkazu vyjmout a vložit na požadované místo.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to start/stop placing a count above the measures.
cs: Tento příkaz nařizuje sazeči LilyPondu, aby začal/skončil s umísťováním počtu nad takty.

en: Stop Count
cs: Skončit počet

en: Start Count
cs: Začít počet

en: Measure Count Start or End
cs: Začátek nebo konec počtu taktů

en: Inserts a directive to start or stop the printing of a counter above each measure. Use for repeated measures to assist the performer count the number of repetitions.
cs: Vloží příkaz pro započetí nebo skončení tisku čítače nad každý takt. Použijte na opakované takty ku pomoci výkonnému umělci s počítáním čísla opakování.

en: Multi-Measure Rests
cs: Vícetaktové pomlky

en: Give limit for use of church rests
cs: Zadejte omezení pro užití kostelních pomlk

en: MMR Limit
cs: Omezení vícetaktových pomlk

en: Multi-Measure Rest Expand Limit
cs: Omezení roztažení vícetaktové pomlky

en: In Multi-Measure rests: controls how many measures rest are notated as church rests before numbers are used.
cs: Ve vícetaktových pomlkách: Ovládá to, kolik vícetaktových pomlk je zapsáno jako kostelní pomlky, předtím než jsou použita čísla.

en: Spacing
cs: Rozestupy

en: Give new spacing:
cs: Zadat nové rozestupy:

en: To restore the prevailing music spacing delete this directive object.
cs: K obnovení převládajícího rozestavění not smažte tento předmět s příkazem.

en: Note spacing unaltered.
cs: Rozestupy not nezměněny.

en: Start New Spacing
cs: Začít nové rozestupy

en: Spaces notes from cursor onwards based on the spacing given.
cs: Rozestaví noty od ukazatele dál na základě zadaných rozestupů.

en: This sign allows a Line Break. The bar can be broken across a line at this point. Delete using Del or Backspace key.
cs: Tato značka dovoluje zalomení řádku. Taktová čára může být zalomena přes řádek v tomto bodě. Smazání pomocí klávesy Delete nebo klávesy Backspace.

en: The cursor is on a voice. Put line breaks in the main staff that the voice belongs to.
cs: Ukazatel je na hlasu. Dejte zalomení řádků do hlavní osnovy, ke které hlas patří.

en: Allow Line/Page Break
cs: Povolit zalomení řádku/strany

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
cs: Dovolí sazeči zalomení řádku v tomto bodě.

en: This Line Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
cs: Toto zalomení řádku nebude účinkovat, pokud v tomto bodě není žádná taktová čára. Můžete použít Povolit zalomení řádku/strany k vložení jedné neviditelné, pokud to budete potřebovat

en: (Print) Start a new line (i.e. system) at this measure. This will be ignored if it breaks a beam or tuplet. Use Allow Line Break to break mid-measure.
cs: (Tisk) Začít nový řádek (to jest notový systém) na tomto taktu. To se bude přehlížet, pokud to zalomí trámec nebo nepravidelnou rytmickou skupinu. Použijte Povolit zalomení řádku k zalomení uprostřed taktu.

en: No Line Break
cs: Žádné zalomení řádku

en: Disallow a line break at this measure.
cs: Nedovolit zalomení řádku na tomto taktu.

en: This Page Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
cs: Toto zalomení strany nebude účinkovat, pokud v tomto bodě není žádná taktová čára. Můžete použít Povolit zalomení řádku/strany k vložení jedné neviditelné, pokud to budete potřebovat

en: (Print) Forces a new page at this barline.
cs: (Tisk) Vynutí novou stranu na této taktové čáře.

en: Spacing for Staff
cs: Odstupy pro osnovu

en: Give value for extra space:
cs: Zadejte hodnotu pro odstup navíc:

en: Space Above Staff
cs: Mezera nad osnovou

en: Space Below Staff
cs: Mezera pod osnovou

en: Staff/System/Titles Spacer
cs: Mezera notové osnovy/notového systému/názvů

en: Forces extra space between this staff and the adjacent one at this point in the score. If in the top staff of a system, forces the systems apart in the line at the cursor. If in the top staff on the top line gives more room below the titles.
cs: Vynutí s tomto místě v notovém zápisu prostor navíc mezi touto osnovou a sousední osnovou. Pokud v horní osnově notového systému, nutí notové systémy kousek dál v lince v poloze ukazatele. Pokud v horní osnově na horní lince, dá více prostoru pod názvy.

en: Revert Spacing
cs: Vrátit rozestupy

en: Spaces notes from cursor onwards in default manner.
cs: Rozestaví noty od ukazatele dál podle výchozího způsobu.

en: Change Barnumber in typeset score
cs: Změnit číslo taktu ve vysázení notového zápisu

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
cs: Zadejte, prosím, číslo pro nastavení čísla nynějšího taktu. Vysázení notového zápisu bude v počítání pokračovat odtud.

en: BarNumber =
cs: Číslo taktu =

en: (Print) Set Bar Number
cs: (Tisk) Nastavit číslo taktu

en: Enter a number to change the bar number in the typeset score. The printout will continue to count up from there.
cs: Zadejte číslo pro změnu čísla taktu v notovém zápisu sazby. Výtisk bude v počítání pokračovat odtud.

en: X-Y shift
cs: Posun X-Y

en: Give horizontal shift required
cs: Zadat požadovaný vodorovný posun

en: Give vertical shift required
cs: Zadat požadovaný svislý posun

en: This type of object cannot be shifted by this method
cs: Tento typ předmětu nelze posunout tímto způsobem

en: (Print) Shift Object
cs: (Tisk) Posunout předmět

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
cs: Požádá o vodorovný a svislý posun a vloží pokyn pro odsunutí předmětu v poloze ukazatele při tisku.

en: This directive turns on typesetting of stems on notes.
cs: Tento příkaz zapne sázení nožiček not.

en: Show Stems
cs: Ukázat nožičky

en: End Small Size
cs: Ukončit malou velikost

en: Printing resumes normal size music.
cs: Při tisku se obnoví normální velikost not.

en: Small Size
cs: Malá velikost

en: Music after this is printed in a small size.
cs: Noty po tomto se tisknou malé.

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
cs: (Tisk) Začít kreslení osnovy (znovu)

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
cs: Vrátí příkaz Zastavit kreslení osnovy

en: (Print) Stop Drawing Staff
cs: (Tisk) Zastavit kreslení osnovy

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
cs: Zastavit kreslení osnovy a taktových čar v Lilypondu. Noty se stále kreslí.

en: Minimum Fret Number
cs: Nejmenší počet pražců

en: Give lowest fret number wanted:
cs: Zadat nejnižší požadovaný počet pražců:

en: Minimum Fret Number Allowed
cs: Nejmenší povolený počet pražců

en: In a Tab staff, restrict the frets available to larger than the given value.
cs: V osnově s tabulaturou omezit počet dostupných pražců na větší, než je zadaná hodnota.

en: Restrain Open Strings
cs: Potlačit volné struny

en: Restrains the use of open strings in Tablature.
cs: Potlačí použití volných strun v tabulatuře

en: This directive causes the tab to be notated fully with beaming and other notation added
    Delete the directive to undo the effect.
cs: Tento příkaz způsobí, že karta bude zapsána zcela s trámcem a bude přidán jiný notový zápis.
    Pro vrácení efektu zpět příkaz smažte.

en: This Directive can only be added in a Tab Staff. See Staff menu.
cs: Tento příkaz lze přidat pouze na kartě Osnova. Podívejte se na nabídku Osnova.

en: Full Tab Notation On
cs: Celý tabulaturový notový zápis zapnut

en: Typeset beaming etc with Tablature from the cursor position on.
cs: Sázet trámce atd. s tabulaturou od polohy ukazatele dál.

en: This Denemo Directive closes a block of music with a close curly brace }. It must be preceded earlier in the save voice by a corresponding open {, otherwise the music will not typeset
cs: Tento příkaz Denemo zavírá blok not uzavírající složenou závorkou }. V hlase jí musí dříve předcházet odpovídající otevírající závorka {, jinak noty nebudou vysázeny

en: (Print) Close } a LilyPond Block
cs: (Print) Zavřít } blok LilyPond

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
cs: Zavře blok LilyPond (musí tam být předcházející odpovídající otevřené {)

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically flattened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
cs: Tento příkaz Denemo začíná blok not, jejichž tónina bude enharmonicky snížena. Blok not má být uzavřen složenou závorkou }.t

en: Open Enharmonic Flatten
cs: Otevřít enharmonicky dolů

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (D-sharp becomes E-flat etc). The block should be closed with a curly brace }
cs: Otevře blok not, jež budou enharmonicky zvýšeny (z Dis se stane Es atd.). Blok má být uzavřen složenou závorkou }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically sharpened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
cs: Tento příkaz Denemo začne blok not, jež budou enharmonicky zvýšeny. Blok not má být uzavřen složenou závorkou }.t

en: Open Enharmonic Sharpen
cs: Otevřít enharmonicky nahoru

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (E-flat becomes D-sharp etc). The block should be close with a curly brace }
cs: Otevře blok not, jež budou enharmonicky zvýšeny (z Es se stane Dis atd.). Blok má být uzavřen složenou závorkou }

en: This Denemo Directive starts block of music that will be transposed up one octave. The block of music should be closed with a curly brace }.t
cs: Tento příkaz Denemo začne blok not, jež budou transponovány o oktávu nahoru. Blok not má být uzavřen složenou závorkou }.t

en: Down8va
cs: Dolů 8va

en: (Print) Open { Octave Down
cs: (Tisk) Otevřít { oktáva dolů

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
cs: Otevře blok tisknoucí oktávu nižší: Musí být ukončeno CloseLilyBlock

en: Up8va
cs: Nahoru 8va

en: (Print) Open { Octave Up
cs: (Tisk) Otevřít { oktáva nahoru

en: Opens a block to be transposed up one octave This must be followed by a CloseBlock "}" to end the transposed section.
cs: Otevře blok k převedení nahoru o jednu oktávu. Toto musí následovat CloseBlock "}" pro ukončení převedené části.

en: TypesettingOff
cs: Vypnutí sazby

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
cs: Vypne sazbu od toho bodu, dokud není zapnuta.

en: TypesettingOn
cs: Zapnutí sazby

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
cs: Zapne sazbu od toho bodu dopředu na všech osnovách.

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
cs: (Tisk) Začít kreslení not (znovu)

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
cs: Vrátí příkaz Zastavit kreslení not

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
cs: Přednastavení hlasu 1 (nožičky nahoru)

en: Preset for first voice. Stems up
cs: Přednastavení pro první hlas. Nožičky nahoru

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
cs: Přednastavení hlasu 2 (nožičky dolů)

en: Preset for second voice. Stems down.
cs: Přednastavení pro druhý hlas. Nožičky dolů.

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
cs: Přednastavení hlasu 3 (nožičky nahoru)

en: Preset for third voice. Stems up.
cs: Přednastavení pro třetí hlas. Nožičky nahoru.

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
cs: Přednastavení hlasu 4 (nožičky dolů)

en: Preset for voice four. Stems down.
cs: Přednastavení pro čtvrtý hlas Nožičky dolů.

en: Voice Preset Automatic
cs: Automatické přednastavení hlasu

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
cs: Automatické přednastavení hlasu. Nastaví znovu na obvyklé chování.

note: 1 2 3 4 5
en: Voice Preset
cs: Přednastavení hlasu

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
cs: Vyberte přednastavení pro čtyři hlasy nebo automatický hlas.

note: VoiceSetting InitialVoiceSetting
en: Voice 1
cs: Hlas 1

en: Voice 2
cs: Hlas 2

en: Voice 3
cs: Hlas 3

en: Voice 4
cs: Hlas 4

en: Automatic Voice
cs: Automatický hlas

en: Choose Voice
cs: Vybrat hlas

en: The Voice 1,2,3,4 commands set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions. The Automatic Voice command returns all the voice settings to the neutral default directions. The Denemo display shows automatic stem directions, use StemDown and StemUp commands if you wish to affect the display.
cs: Příkazy pro hlas 1, 2, 3, 4 nastavují hlasy tak, aby první a třetí hlas měly nožičky nahoru, druhý a čtvrtý hlas měly nožičky dolů. Hlavičky not třetího a čtvrtého hlasu jsou vodorovně posunuty, a pomlky v příslušných hlasech jsou automaticky posunuty, aby se vyhnuly střetu. Příkaz pro automatický hlas vrací všechna nastavení hlasů k neutrálním výchozím směrům. Zobrazení not v Denemu automaticky ukazuje směry nožiček. Pokud chcete zobrazení ovlivnit, použijte příkazy StemDown a StemUp.

en: Hide Next
cs: Skrýt text

en: On printing the next music item will be omitted from the score. Use with conditional directives to leave out music for certain layouts.
cs: Při tisku bude z notového zápisu vynechána další hudební položka. Používejte s podmínečnými příkazy pro vynechání hudebních symbolů při určitých rozvrženích.

en: B
cs: H

en: Finish
cs: Dokončit

en: Double Sharp
cs: Dvojitý křížek

en: Double Flat
cs: Dvojité bé

en: Arbitrary Key Signature
cs: Libovolné předznamenání

en: Prints a key signature composed of an arbitrary combination of accidentals. For any step of the scale which needs an accidental to show choose the note name and accidental. Note that the Denemo Display will ignore this, so you have to enter the accidentals as if it wasn't there. LilyPond will typeset the key signature specified and display accidentals before notes correspondingly.
cs: Vytiskne předznamenání složené z libovolného spojení posuvek. Pro kterýkoli krok stupnice, který potřebuje ukázat posuvku, vyberte název noty a posuvku. Všimněte si, že zobrazení not v Denemu si tohoto nevšímá, takže musíte zadat posuvky, jako by to tam nebylo. LilyPond vysází zadané předznamenání a odpovídajícím způsobem zobrazí před notami posuvky.

en: ♭ Initial
cs: ♭ Počáteční

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
cs: Sníží počáteční předznamenání o půltón na všech osnovách/hlasech.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
cs: Sníží předznamenání o půltón. Pokud není v poloze ukazatele žádné předznamenání, sníží o půltón počáteční předznamenání.

en: On printing, omit the key signature change at the cursor, or the initial key signature if the cursor is not on a key signature change.
cs: Při tisku vynechat změnu předznamenání v poloze ukazatele, nebo začáteční předznamenání, pokud ukazatel není na změně předznamenání.

en: ♯ Initial
cs: ♯ Počáteční

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
cs: Zvýší počáteční předznamenání o půltón na všech osnovách/hlasech.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
cs: Zvýší předznamenání o půltón. Pokud není v poloze ukazatele žádné předznamenání, zvýší o půltón počáteční předznamenání.

en: Delete Current Verse (no undo!)
cs: Smazat nynější sloku (bez možnosti návratu!)

en: Deletes the current verse - copy the text first if needed.
cs: Smaže nynější sloku - nejprve kopírovat text, je-li to potřeba.

en: No verse has been created for this staff. Use Add Lyric Verse in Lyrics menu.
cs: Nebyla vytvořena žádná sloka. Použijte Přidat sloku textu písně v nabídce pro text písně.

en: Edit Lyric at Cursor
cs: Upravit text písně v poloze ukazatele

en: Switches keyboard input to the lyrics pane, placing the cursor on the syllable that belongs to the cursor note.
cs: Přepne vstup klávesnice do okna s textem písně. Ukazatel je umístěn na slabice patřící k notě ukazatele.

en: Highlighted Syllable
cs: Zvýrazněná slabika

en: Give syllable to insert:
cs: Zadejte slabiku k vložení:

en: Insert a Highlighted Lyric
cs: Vložit zvýrazněný text písně

en: Inserts a syllable which can be bold and/or italic.
cs: Vloží slabiku, která může být vysázena tučně a/nebo kurzívně.

en: Divide Syllables with Hyphen
cs: Rozdělit slabiky pomocí spojovníku

en: Typesets a hyphen between the syllables at the cursor, if there is sufficient room.
cs: Vysází spojovník mezi slabikami v poloze ukazatele, pokud je tam dostatek místa.

note: InsertLyricAlignment
en: Center
cs: Střed

en: Note: start lyrics on a new line
cs: Nota: Začít text písně na novém řádku

en: Syllable Alignment
cs: Zarovnání slabiky

en: Inserts some syntax into the lyric verse to determine the alignment of syllables under notes. Lyrics to be affected should be on the following lines.
cs: Vloží do verše textu písně pravidlo pro skladbu (syntax) k určení zarovnání slabik pod notami. Řádky, které mají být ovlivněny, musí být na následujících řádcích.

en: Printed as "ˬ" (lyric tie symbol)
cs: Vytištěno jako "ˬ" (symbol pro svázání slov písně)

en: Printed as space
cs: Vytištěno jako mezera

en: Lyric Tie
cs: Svázání textu písně

en: Inserts a lyric tie between two words at the cursor. Use this instead of a space between two words that are sung to the same note (do not leave a space as well). It will be typeset as a tie or space between the words.
cs: Vloží svázání textu písně mezi dvě slova v poloze ukazatele. Použijte namísto mezery mezi dvěma slovy, jež jsou zpívána na téže notě (rovněž neponechávejte mezeru). Bude vysázeno jako ligatura nebo mezera mezi dvěma slovy.

en: During Word, with Slur
cs: Během slova, s legatovým obloučkem

en: Word End, with Slur
cs: Konec slova, s legatovým obloučkem

en: During Word, no Slur
cs: Během slova, bez legatového obloučku

en: Word End, no Slur
cs: Konec slova, bez legatového obloučku

en: Extend Melisma
cs: Rozšířit melismu

en: Melismata
cs: Melisma

en: Extends a syllable over the next note with hyphenated line (within word) or extender line (at end of word).
cs: Rozšíří slabiku přes další notu pomocí čáry se spojovníkem (uvnitř slova) nebo pomocí prodlužující čáry (na konci slova)

en: this inserts the verse
cs: Toto vloží verš

en:  from
cs:  z

en: There are no verses above this one to mirror from.
cs: Nejsou žádné verše nad tímto, z nichž by mohlo být zrcadleno.

en: Insert Mirrored Verse
cs: Vložit zrcadlený verš

en: Inserts special syntax to typeset a verse from another staff under this staff. This syntax should be on a line of its own.
cs: Vloží  zvláštní skladbu na vysázení verše z jiné osnovy pod touto osnovou. Tato skladba má být na vlastním řádku.

en: Give non-lyric text to insert
cs: Zadejte text, který není textem písně, k vložení

en: Inserts a stanza number (or other text that is not part of the lyrics) in the current verse at the cursor position.
cs: Vloží číslo sloky (nebo jiný text, který není částí textu písně) do nynější sloky v poloze ukazatele.

en: Skip Syllables
cs: Přeskočit slabiky

en: Give number of syllables to skip
cs: Zadejte počet slabik k přeskočení

en: Skip Syllables in Selection
cs: Přeskočit slabiky ve výběru

en: Inserts blanks for the syllables from the start of the notes selected in the Denemo Display to the cursor. With no selection asks for a number of syllables to skip and inserts the skip at the lyric cursor.
cs: Vloží prázdná místa pro slabiky od začátku not vybraných v zobrazení not v Denemu po polohu ukazatele. Pokud není vybráno, zeptá se na počet slabik k přeskočení a vloží skok v poloze ukazatele textu.

en: Font Name
cs: Název písma

en: Give font name
cs: Zadat název písma

en: Give font size magnification (0 = default, negative = smaller)
cs: Zadat zvětšení velikosti písma (0 = výchozí, záporná hodnota = menší)

en: Larger/Smaller Font Size
cs: Větší/Menší velikost písma

en: Inserts a code in the current lyric verse to change to larger or smaller font size. Keep this code on a separate line.
cs: Vloží kód do nynějšího verše textu ke změně na větší nebo menší velikost písma. Tento kód držte na samostatném řádku.

en: Change Font
cs: Změnit písmo

en: Inserts into the current lyric verse a change of font. Keep this code on a line of its own.
cs: Vloží do nynějšího verše s textem změnu písma. Tento kód držte na vlastním řádku.

en: Dynamic
cs: Dynamika

en: Inserts a dynamic marking in the current verse at the insertion point in the lyrics pane. Use this to indicate dynamics which change from one verse to another.
cs: Vloží značku dynamiky do nynější sloky v bodě pro vložení v okně se slovy. Použijte pro naznačení dynamiky, která se mění od jedné sloky ke druhé.

en: Lyrics will appear in the Print View for the default layout
cs: Slova písně se objeví v pohledu na tisk pro výchozí rozvržení

en: Lyrics will be omitted  in the Print View for the default layout
cs: Slova písně budou v pohledu na tisk pro výchozí rozvržení vynechána

en: Typeset Lyrics (Off/On)
cs: Sázet slova písně (vypnuto/zapnuto)

en: Turns Off/On typesetting of lyrics for the entire score. The score will revert to typesetting verses when reloaded (except for any custom score layouts created) - the command does not count as a change in the score.
cs: Vypne/Zapne sázení slov písně pro celý notový zápis. Notový zápis se vrátí k sazbě slok při novém nahrání (vyjma všech uživatelem vytvořených rozvržení notového zápisu) - příkaz se nepočítá jako změna v notovém zápisu.

en: Append verses to current text
cs: Připojit sloky k nynějšímu textu

en: Edit current end-of-movement text
cs: Upravit nynější text pro konec věty

en: Replace with verses
cs: Nahradit slokami

en: Typesetting Verses at End
cs: Sloky na konci v konečné sazbě

en: Which verse to start at?
cs: Kterou slokou začít?

en: Verse
cs: Sloka

en: No verses found
cs: Nenalezeny žádné sloky

en: Typeset Verses at End
cs: Vysázet sloky na konci

en: Let's you choose a number of verses to print at the end of the piece (movement), instead of underlaying the music. The verses are copied to the end so can be deleted once copied to prevent them from appearing beneath the music in addition.
cs: Nechá vás vybrat počet slok, které se mají tisknout na konci kusu (věty), namísto dání pod noty. Sloky jsou zkopírovány na konec, takže je lze po zkopírování smazat, a tím zabránit v jejich objevení se pod notami v dodatku.

en: Insert Duplicate Measure After
cs: Vložit zdvojený takt za

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
cs: Vloží kopii nynějšího taktu po současném taktu.

en: Beam Start command on a note with no beam
cs: Příkaz pro začátek trámce na notě bez trámce

en: Second start Beam
cs: Druhý začátek trámce

en: Beam End command on a note with no beam
cs: Příkaz pro konec trámce na notě bez trámce

en: End Beam with no start
cs: Ukončit trámec bez začátku

en: Start Beam with no end
cs: Začít trámec bez konce

en: No problem detected with beams in measure
cs: V taktu nebyly zjištěny žádné potíže, které by se týkaly trámců

en: Check Beaming
cs: Prověřit trámce

en: Checks the current measure for beaming errors.
cs: Prověří nynější takt na chyby v trámcích.

en: End Tuplet with no start
cs: Ukončit nepravidelnou rytmickou skupinu bez začátku

en: Start Tuplet with no end
cs: Začít nepravidelnou rytmickou skupinu bez konce

en: All tuplets in measure are terminated
cs: Všechny nepravidelné rytmické skupiny v taktu jsou skončeny

en: Check Tuplets
cs: Ověřit nepravidelné rytmické skupiny

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
cs: Ověří, že začátek/konec nepravidelných rytmických skupin odpovídá v nynějším taktu.

en: Delete Empty Measures
cs: Smazat prázdné takty

en: Deletes all empty measures from the cursor until the next music.
cs: Smaže všechny prázdné takty od ukazatele po další noty.

en: Display Measure Number
cs: Zobrazit číslo taktu

en: Enter the number you wish to display as the bar number for the current bar. Does not affect the typeset score.
cs: Zadejte číslo, které si přejete zobrazit jako číslo taktu pro nynější takt. Neovlivní vysázení notového zápisu.

en: Measure Number
cs: Číslo taktu

en: Changes the bar number displayed for this and subsequent bars. Does not affect the print out, see Set Bar Number command for that.
cs: Změní číslo taktu zobrazené pro tento a následující takty. Neovlivní tisk. Podívejte se na příkaz pro to Nastavit číslo taktu.

en: Duplicate Two Measures
cs: Zdvojit dva takty

en: Inserts a copy of the previous and the current measure after the curreent measure.
cs: Vloží kopii předchozího taktu a nynějšího taktu po nynějším taktu.

en: Hidden Measure
cs: Skrytý takt

en: Inserts a dummy whole measure rest. The measure is not seen by the LilyPond typesetter, it just takes up space in the display. Use for polymetric music to even up the staff lengths for the display.
cs: Vloží falešnou celotaktovou pomlku. Takt není sazečem LilyPond viděn, pouze zabírá místo v zobrazení. Použijte pro hudbu s více metry na vyrovnání délek osnov pro zobrazení.

en: This Directive tells Denemo not to signal an error if there are too many notes or rests after this point (or too few) for a complete measure.
cs: Tento příkaz Denemu řekne, aby nehlásilo chybu, když je za tímto bodem příliš mnoho not nebo pomlk (nebo moc málo) na to, aby jimi byl takt řádně naplněn.

en: Partial Measure is Acceptable
cs: Částečný takt je přijatelný

en: Partial Measure
cs: Částečný takt

en: Ignore Measure Duration Error
cs: Přehlížet chybu týkající se doby trvání taktu

en: Allow too few notes/rests in this measure. Only affects the Denemo display and error checking, the typesetting will place barlines according to the actual durations of notes as usual.
cs: Povolit příliš málo not/pomlk v tomto taktu. Ovlivní jen zobrazení not v Denemu a ověřování na chyby. Sazba bude taktové čáry umísťovat podle skutečných dob trvání not, tedy jako obvykle.

en: Create Gap
cs: Vytvořit mezeru

en: Creates a gap between the previous measure and the current one. The clef is re-instated after the gap. The gap size can be adjusted by inserting or deleting empty measures in between.
cs: Vytvoří mezeru mezi předchozím taktem a nynějším taktem. Klíč je po mezeře znovudosazen. Velikost mezery je možno upravit vložením nebo smazáním prázdných taktů uprostřed.

en: Merge with Next Measure
cs: Sloučit s dalším taktem

en: Joins two measures together.
cs: Spojí dohromady dva takty.

en: Close and Reopen Repeat
cs: Zavřít a znovu otevřít opakování

en: Closes an open repeat block and opens a new one.
cs: Zavře otevřený blok opakování a otevře nový.

en: Close a Repeat Section
cs: Zavřít část s opakováním

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
cs: Zavře část, která začíná s otevřeným opakováním. Není potřeba první a druhé opakování. (tisk)

en: Close Second Time Bar
cs: Zavřít druhé opakování

en: Closes the second time bar previously opened (printing)
cs: Zavře druhé předtím otevřené opakování (tisk)

en: First Time Bar
cs: První opakování

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
cs: Zavře opakovanou část a začne první opakování (tisk)

en: Repeats are usually inserted using commands to insert repeat barlines and to insert first/second/nth time bar markings from the Directives menu - look these up in the Command Center. This menu is just for those that want the normal LilyPond syntax for repeats - use right-click->More Commands to un-hide these.
cs: Opakování jsou obvykle vložena pomocí příkazů k vložení taktových čar opakování a k vložení prvního/druhého/n-tého opakování z nabídky příkazů - hledejte je ve správci příkazů. Tato nabídka je jen pro ty, kteří chtějí obyčejnou skladbu LilyPondu pro opakování - použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → Více příkazů pro jejich odkrytí.

en: Help for Repeats
cs: Nápověda k opakováním

en: Explains the different ways of creating repeats.
cs: Vysvětlí různé způsoby tvoření opakování.

en: Open Repeat Section
cs: Otevřít část s opakováním

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
cs: Označí bod, kde opakování začne. Jsou potřeba odpovídající závěrečné, nebo první a druhé opakování.

en: Second Time Bar
cs: Druhé opakování

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
cs: Zavře první opakování a začne druhé opakování (tisk)

en: Upbeat/Short Measure can only be used in an underfull, non-empty measure
cs: Předtaktí/Krátký takt je možné použít jedině v nenaplněných, neprázdných taktech

en: Re-calculate
cs: Spočítat znovu

en: This object fills up the duration of this measure, without taking space in the typeset score. Use if for partial measures in first and second repeats. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the partial measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Short command.
cs: Tento předmět vyplňuje dobu trvání tohoto taktu, aniž by bral prostor v notovém zápisu sazby. Použijte to pro částečné takty v prvním a druhém opakování. Je potřeba je obnovit, pokud změníte dobu trvání not v částečném taktu. Použijte na to Spočítat znovu, nebo je jednoduše smažte a spusťte znovu příkaz Short.

en: Short Measure
cs: Zúžit takt

en: Allow too few notes/rests in this measure. LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
cs: Dovolit velmi málo not/pomlk v tomto taktu. LilyPond tento takt vysází (ve všech osnovách) s krátkou dobou trvání danou notami, které byly přítomny již, když byl příkaz vydán.

en: Split Measure at Cursor
cs: Rozdělit takt na ukazateli

en: Split the current measure into two at the cursor.
cs: Rozdělit nynější takt na dva v poloze ukazatele.

en: This object fills up the duration of this measure, so that the notes in the measure form an upbeat. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Upbeat command.
cs: Tento předmět vyplňuje dobu trvání tohoto taktu, takže noty v taktu tvoří předtaktí. Je potřeba je obnovit, pokud změníte dobu trvání not v taktu. Použijte na to Spočítat znovu, nebo je jednoduše smažte a spusťte znovu příkaz pro Předtaktí.

en: Anacrusis (Upbeat, Pickup)
cs: Předtaktí

en: Convert the current measure to a partial measure so that it is complete with just the beats already inserted.
cs: Převést nynější takt na neúplný takt, takže je úplný pouze s již vloženými dobami.

en: Measure Repeat
cs: Opakování taktu

en: Whole Measure Repeat
cs: Opakování celého taktu

en: Inserts a whole measure repeat sign.
cs: Vloží značku opakování celého taktu.

en: Capture Measures (Score)
cs: Zachytit takty (notový zápis)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from a source score. Display the source score using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in score form; to underlay each part with its own source measure use CaptureMeasuresPartPerStaff
cs: Vytvoří prázdné takty, jeden pro každý takt, zachycené jako snímek ze zdrojového notového zápisu. Zobrazte zdrojový notový zápis pomocí jakéhokoli programu. Klepněte do protilehlých rohů každého taktu, abyste tento takt zachytili jako obrázek do Denema. Klepněte pravým tlačítkem myši nebo točení kolečkem myši pro přepnutí rohů do režimu úprav. Stiskněte kteroukoli klávesu pro dokončení. Tento příkaz je pro zachytávání v podobě notového zápisu. K vypodložení každého partu jeho vlastním zdrojovým taktem použijte CaptureMeasuresPartPerStaff.

en: Delete Captured Measure
cs: Smazat zachycený takt

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
cs: Smaže zachycený obrázek zdrojového taktu pro nynější takt.

en: Capture and Insert One Measure
cs: Zachytit a vložit jeden takt

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
cs: Zachytit obrázek jednoho taktu (jako snímek) a vložit jej do nynějšího taktu.

en: All measures appear complete.
cs: Všechny takty se objevují úplné.

en: This measure has the wrong duration.
cs: Tato pomlka má špatnou dobou trvání.

en: Check for Irregular Measures
cs: Prověřit na nepravidelné takty

en: Checks each Denemo measure in the current movement for complete number of beats. Unless you explicitly set otherwise, on typesetting the notes will be re-distributed to the correct measures, which can lead to strange effects.
cs: Ověří, že každý takt Denemo v nynější větě má úplný počet dob. Dokud to přímo nenastavíte jinak, budou noty při sazbě přerozděleny do správných taktů, což může vést k divným následkům.

en: Time Signature does not match
cs: Taktové označení neodpovídá

en: Time Signature not at start of measure
cs: Taktové označení není na začátku taktu

en: Polymetric Staffs not checked
cs: Osnovy s více metry (polymetrické) neprověřeny

en: No problem detected with time signature changes
cs: Nebyly zjištěny žádné potíže, které by se týkaly změn taktového označení

en: Check Time Signatures
cs: Prověřit taktová označení

en: Checks the movement for miss-matched or miss-placed time signature changes.
cs: Prověří větu na neodpovídající nebo špatně umístěné změny taktových označení.

en: Non Empty Intro staff
cs: Osnova s neprázdnou předehrou

en: Create Intro
cs: Vytvořit předehru

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
cs: Vytvoří novou osnovu s taktem pro nic (předehru o správném počtu dob)

en: Hide All Staffs
cs: Skrýt všechny notové osnovy

en: Makes all the staffs hidden in the display except for the one with the cursor.
cs: Udělá všechny notové osnovy skrytými v zobrazení s výjimkou té v poloze ukazatele.

en: Show All Staffs
cs: Ukázat všechny notové osnovy

en: Makes all the staffs visible in the display.
cs: Udělá všechny notové osnovy viditelnými v zobrazení.

en: Duplicate Movement
cs: Zdvojit větu

en: Merge with Previous Movement
cs: Sloučit s předchozí větou

en: No Movement Before
cs: Žádná věta před

en: Duplicate or Merge
cs: Zdvojit nebo sloučit

en: Offers choice to duplicate the current movement or merge this movement with the previous one.
cs: Nabízí volbu mezi zdvojením nynější věty nebo sloučením této věty s předchozí.

en: Even Up the Staffs
cs: Srovnat osnovy

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
cs: Přidá prázdné takty do osnov, jež jsou příliš krátké.

en: This movement is a sketch - it will not be typeset with the default layout. You must have at least one movement that is typeset
cs: Tato věta je nástin - nebude se sázet s výchozím rozložením. Musíte mít alespoň jednu větu, která je vysázena

en: Movement will be typeset normally
cs: Věta bude vysázena normálně

en: Hide Movement as Sketch (Off/On)
cs: Skrýt větu jako nástin (zapnuto/vypnuto)

en: Stops the current movement from being typeset (use for fragments of music, sketches etc). At least one movement must be typeset.
cs: Zajistí, že nynější věta nebude vysázena (použijte pro části not, nástiny atd.). Alespoň jedna věta musí být vysázena.

en: Adds a new movement with new time signature and titles.
cs: Přidá novou větu s novým taktovým označením a názvem.

en: Click to edit comment
cs: Klepněte pro upravení poznámky

en: Comment
cs: Poznámka

en: Stores textual comments for this movement
cs: Uchovává textové poznámky pro tuto větu

en: Tempo of Movement
cs: Tempo věty

en: Give quarter notes per minute:
cs: Udat tempo ve čtvrťových notách za minutu:

en: MIDI Tempo
cs: Tempo MIDI

en: Sets the (initial) tempo in quarter notes per minute.
cs: Nastaví počáteční tempo ve čtvrťových notách za minutu.

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
cs: V tomto taktu jsou neuzavřené nepravidelné rytmické skupiny.
    Proveďte, prosím, opravu. Podívejte se na příkaz na ověření rytmických notových skupin.

note: query the user: should we split the note, or let him/her do it?
en: Split This Note
cs: Rozdělit tuto notu

note: need to stop if we hit cancel
en: Split All
cs: Rozdělit vše

en: Stop Here
cs: Zastavit zde

en: This measure's discrepancy requires a tuplet.
    Please adjust manually and run this script again.
cs: Nesrovnalost v tomto taktu si žádá nepravidelnou rytmickou skupinu.
    Upravte to, prosím, ručně, a spusťte skript znovu.

en: Search for under/overfull bars
cs: Hledat nenaplněné/přeplněné takty

en: Pad underfull bars with rests
cs: Vyplnit nenaplněné takty pomlkami

en: Pad underfull bars with blank rests
cs: Vyplnit nenaplněné takty prázdnými pomlkami

en: Rebar-Merge underfull, split overfull bars
cs: Sloučit nenaplněné takty, rozdělit přeplněné takty

en: Entire Staff
cs: Celá osnova

note: let's try to return cursor to here when done. Start at top staff, top voice
en: This Point Onwards
cs: Od tohoto bodu dále

en: Entire Movement
cs: Celá věta

en: Problem with measure length
cs: Problém s délkou taktu

en: Adjust the Measure Lengths
cs: Upravit délky taktů

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
cs: Odstraní mezery v době trvání taktů, přerozdělí noty podle taktového označení.

en: Split Movement
cs: Rozdělit větu

en: Splits the movement at the cursor. Place the cursor after any time signature or key signature change that applies to the split-off movement.
cs: Rozdělí větu v poloze ukazatele. Umístěte ukazatel po změně kteréhokoli taktového označení nebo předznamenání, která se použije na odtrženou větu.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
cs: Počkejte, až se spustí váš vektorový grafický editor.
    Otevře soubor SVG stejného názvu, pokud je dostupný,
    ale ujistěte se, že uložení se provede ve formátu zabaleného postscriptu (Encapsulated PostScript) (EPS).
    Abyste viděli změny, bude potřeba obnovit zobrazení tisku.
    Při ukládání ve formátu eps je dobré zároveň provést uložení v souborovém formátu SVG, 
    jelikož to povede k lepším pozdějším úpravám.  
    Ukončete svůj grafický editor před opuštěním tohoto dialogu,
    a potom se vraťte do práce v Denemu.

en: Edit the file
cs: Upravit soubor

en: Edit width and position
cs: Upravit šířku a umístění

en: Encapsulated Postscript File
cs: Soubor Encapsulated PostsScript (EPS)

en: Give width required:
cs: Zadejte požadovanou šířku:

en: Give space above required:
cs: Zadejte požadovanou mezeru nad

en: Give space to the left required:
cs: Zadejte požadovanou mezeru nalevo:

note: (if filename (d-WarningDialog (_ "This will replace the current definition")))
en: Start From Template
cs: Začít z předlohy

en: Use the file unedited
cs: Použit soubor neupravený

en: The file
cs: Soubor

en: does not exist
    Perhaps you saved to a different directory?
cs: neexistuje.
    Možná jste jej uložil do jiného adresáře?

en: Delete prepended postscript?
cs: Smazat PostScript připojený na začátek?

en: Prepended Postscript Deleted
cs: PostScript připojený na začátek smazán

en: Append Encapsulated Postscript
cs: Připojit Encapsulated Postscript

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the end of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear after the music.
cs: Umístí text/grafiku ze souboru se zabaleným PostScriptem (Encapsulated PostScript) na konec nynější věty. Použijte pro sloupce textu nebo obrázků, elegantních názvů atd. připravených v jiných programech, které se mají objevit za notami.

note: Chapter
en: Give heading or blank out to delete:
cs: Zadat záhlaví nebo vymazat pro smazání:

en: Heading
cs: Záhlaví

en: Prints a heading the current movement
cs: Vytiskne záhlaví nynější věty

note: Piece
en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
cs: Zadat název tohoto kusu nynější věty nebo vyprázdnit pro smazání:

en: Piece
cs: Kus

en: Prints a piece name for the Movement
cs: Vytiskne název kusu věty

note: Section
en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
cs: Zadat název podnázvu věty nebo vyprázdnit pro smazání:

en: Sub-Title
cs: Podnázev

en: Prints a subtitle for the Movement
cs: Vytiskne podnázev věty

note: TitledPiece
en: Give title for the movement or blank out to delete:
cs: Zadat název věty nebo vyprázdnit pro smazání:

en: Title
cs: Název

en: Prints title for the current movement
cs: Vytiskne název nynější věty

en: Give space between title and score:
cs: Zadat mezeru mezi názvem a notovým zápisem:

en: Delete spacer?
cs: Smazat mezeru?

en: Inserts blank space above the movement.
cs: Vloží prázdnou mezeru nad větou.

en: Markup At End
cs: Značení na konci

en: Edit markup:
cs: Upravit značení:

en: Text after Movement
cs: Text po větě

en: Inserts the given Lilypond markup syntax after the current movement.
cs: Vloží zadanou skladbu značení Lilypondu po nynější větě.

en: Give space below required:
cs: Zadat požadovanou mezeru pod:

en: Prepend Encapsulated Postscript
cs: Připojit Encapsulated PostScript na začátek

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear before the music.
cs: Umístí text/grafiku ze souboru se zabaleným PostScriptem (Encapsulated PostScript) na začátek nynější věty. Použijte pro sloupce textu nebo obrázků, elegantních názvů atd. připravených v jiných programech, které se mají objevit před notami.

en: Composer
cs: Skladatel

en: Prints a composer name for current movement.
cs: Vytiskne jméno skladatele nynější věty

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
cs: Vytiskne zadaný název nad a nalevo na začátku věty skladby.

en: Subtitle
cs: Podnázev

en: Prints the name given below the title of this movement.
cs: Vytiskne název zadaný pod názvem této věty.

en: Set Titles
cs: Nastavit názvy

en: Set titles for this movement. The names of the various titles are just suggestions, any sort of title can be placed in any field. See the manual for the default positioning of each title.
cs: Nastavit názvy pro tuto větu. Pojmenování různých názvů jsou pouze návrhy. Do kteréhokoli pole lze umístit jakýkoli druh názvu. Podívejte se do příručky, kde je vysvětleno umístění všech názvů.

en: Prints the name given as a title above the current movement.
cs: Vytiskne název zadaný jako nadpis. Nad nynější větou skladby.

en: Allow Breaks at Beats
cs: Povolit zalomení a doby

en: Allows the typesetter to break lines at each beat in a bar, instead of just at the end. Time signature changes must be handled manually (using Allow Page/Line Break command).
cs: Povolí sazeči zalomit řádky na každé době v taktu, namísto jednoduše na konci. Se změnami taktových označení se musí pracovat ručně (pomocí příkazu Povolit zalomení strany/řádku).

en: Allow Breaks at Half Measure
cs: Povolit zalomení v polovině taktu

en: Inserts a non-printing barline half-way through each bar from the cursor position onwards, which allows the typesetter to choose a line or page break at those places.
cs: Vloží netiskovou taktovou čáru v půli cesty skrz každý takt od polohy ukazatele dále, což sazeči na těch místech dovolí vybrat zalomení řádku nebo strany.

en: Give text to appear on blank page, if any
cs: Zadejte text, aby se objevil na prázdné straně, je-li

en: This page is intentionally left blank
cs: Tato strana je ponechána záměrně prázdná

en: Blank Page Before
cs: Prázdna strana před

en: Inserts a blank page (with optional text) before the current movement.
cs: Vloží prázdnou stranu (s volitelným textem) před nynější větu.

en: Custos (On/Off)
cs: Kustod (zapnuto/vypnuto)

en: Prints a custos at the end of each line for the current movement. Repeat command to turn custos off.
cs: Zobrazí na konci každého řádku pro nynější větu kustoda

en: Hide Barlines
cs: Skrýt taktové čáry

en: (Print) Hide Barlines
cs: (Tisk) Skrýt taktové čáry

en: Omits barlines when printing.
cs: Při tisku vynechá taktové čáry.

en: Empty staffs hidden in all systems
cs: Prázdné osnovy skryty ve všech notových systémech

en: Hide Empty Staffs on All Systems (Off/On)
cs: Skrýt prázdné osnovy ve všech notových systémech (zapnuto/vypnuto)

en: Hides empty staffs on the first and subsequent systems (Off/On). See also the command "Hide Empty Staffs (Off/On)" which keeps all staffs for the first system.
cs: Skryje prázdné osnovy na prvním a následujících notových systémech (zapnuto/vypnuto). Také se podívejte na příkaz Skrýt prázdné osnovy (zapnuto/vypnuto), který ponechá skryty všechny osnovy v prvním notovém systému.

en: Empty Systems Hidden
cs: Prázdné notové systémy skryty

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
cs: Skrýt prázdné osnovy (zapnuto/vypnuto)

en: Controls whether staffs containing only rests are printed in the current movement. All staffs are printed on the first system (line) thereafter any staff that has only rests for a entire system is dropped. Use this in large scores to fit more systems per page.
cs: Řídí, zda jsou v nynější větě tištěny osnovy, které obsahují pouze pomlky. Všechny osnovy jsou tištěny na (řádku) prvního notového systému, a proto jsou všechny osnovy, které mají v celém notovém systému pouze pomlky, zahozeny. Použijte ve velkých notových zápisech, aby se na stránku vešlo více notových systémů.

en: Beaming Rules
cs: Pravidla pro trámce

en: Add/Replace rules to be used for beaming in the current movement. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
cs: Přidat/Nahradit pravidla, která se použijí na trámce v nynější větě. Když není žádný výběr, rytmus pro trámce je rozdělen podle v poloze ukazatele převládajícího taktového označení. Pokud výběr je, použije se to jako soubor pravidel. V tomto případě se naznačují požadované trámce pomocí ručních příkazů pro trámce [ a ], dávají všechna hledaná pravidla pro trámce za použití několika taktů, je-li potřeba (nejsou používána žádná jiná pravidla). Opakujte s různými výběry pro přidání dalších pravidel.

en: Page Break Removed before Movement Title
cs: Zalomení strany odstraněné před názvem věty

en: Page Break Inserted before Movement Title
cs: Zalomení strany vložené před název věty

en: Make Conditional
cs: Udělat podmíněným

en: Delete Page Break
cs: Smazat zalomení strany

en: Page Break Before
cs: Zalomení strany před

en: Prints this movement starting on a new page
cs: Vytiskne tuto větu skladby se začátkem na nové straně

en: Baroque
cs: Barokní

en: Baroque note head style for the current movement.
cs: Barokní styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Cross note head style for the current movement.
cs: Křížkový styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Default note head style for the current movement.
cs: Výchozí styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Delete Movement Notehead Settings
cs: Smazat nastavení notové hlavičky pro větu

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
cs: Smazat nastavení notové hlavičky této věty. Nastavit znovu na cokoli, co má notový zápis nebo Lilypond nastaveno jako výchozí.

en: Diamond note head style for the current movement.
cs: Diamantový styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Harmonic-black
cs: Harmonický-černý

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
cs: Harmonický-černý styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Harmonic note head style for the current movement.
cs: Harmonický

en: Mensural
cs: Menzurální

en: Mensural note head style for the current movement.
cs: Menzurální styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Neomensural
cs: Neomenzurální

en: Neomensural note head style for the current movement.
cs: Neomenzurální styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Petrucci
cs: Petrucciho

en: Petrucci note head style for the current movement.
cs: Petrucciho styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Slash
cs: Lomítkový

en: Slash note head style for the current movement.
cs: Lomítkový styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Triangle
cs: Trojúhelník

en: Triangle note head style for the current movement.
cs: Trojúhelníkový styl notové hlavičky pro nynější větu.

en: Polymetric Staffs will no longer typeset
cs: Osnovy současně využívající různé metrické prvky (polymetrické) se už nebudou sázet

en: Staffs can have differing time signatures
cs: Osnovy mohou mít různá taktová označení

en: Polymetric Staffs (Off/On)
cs: Osnovy s různými metrickými prvky (zapnuto/vypnuto)

en: Turns on/off independent time signatures and barline on the staffs. Use for polymetric notation.
cs: Zapne/Vypne nezávislá taktová označení a taktové čáry v osnovách. Použít pro polymetrický notový zápis (současně využívající různé metrické prvky).

en: Choose indent for Current Movement
cs: Vybrat odsazení pro nynější větu

en: Give indent or Cancel to unset movement indent
cs: Zadat odsazení nebo zrušit pro zrušení nastavení odsazení věty

en: Indent=
cs: Odsazení =

en: Movement indent dropped. Score indent will be used for this movement
cs: Odsazení věty zrušeno. Pro tuto větu bude použito odsazení notového zápisu

en: Indent
cs: Odsadit

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
cs: Změnit odsazení úvodního notového systému pro nynější větu skladby.

en: Flush Right
cs: Zarovnat vpravo

en: Ragged Right (On/Off)
cs: Nezarovnaný vpravo (zapnuto/vypnuto)

en: If the current movement has only one system it will be stretched to the right margin. Run the command again to turn this off.
cs: Pokud má nynější věta pouze jednu notovou osnovu, tato bude roztažena k pravému okraji. Pro vypnutí spusťte příkaz znovu.

en: Normal System Spacing is restored
cs: Normální rozestupy notového systému jsou obnoveny

en: Reduce Space Between Systems (On/Off)
cs: Zmenšit mezeru mezi notovými systémy (zapnuto/vypnuto)

en: Reduces the gap between the systems of staffs on a page for the current movement.
cs: Zmenší mezeru mezi notovými systémy osnov na straně pro nynější větu.

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
cs: (Tisk) Menzurální taktové čáry (zapnuto/vypnuto)

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
cs: Kreslit taktové čáry jen mezi notovými osnovami, ale ne uvnitř.

en: Set Transpose Interval
cs: Nastavit transpoziční interval

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
             for example "c g" means transpose 5th up.
            Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
            "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
            "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
            Use commas for octave(s) down, 
            single-quotes for octave(s) up
            e.g. c c' means octave up.
            You do not have to start with c
            e.g. d e means a tone higher.
cs: Zadat interval, podle kterého se dělá transpozice, jako název složený ze dvou not,
          např. "c g" znamená převedení nahoru o kvintu.
          Názvy not jsou v holandštině!a,b,c ... jsou stejné, ale
          "es" = béčko, takže např. hes znamená h-béčko
          "is" = křížek, takže např. fis znamená f-křížek
          Použijte čárky pro oktávu(y) dolů, 
          jednoduché uvozovky pro oktávu(y) nahoru
          např. c c' znamená oktávu nahoru.
          Nemusíte začínat c
          např. d e znamená převedení o tón nahoru.

en: Transpose on Print
cs: Převést při tisku

en: The current movement will be printed transposed by the interval given.
cs: Nynější věta bude vytištěna převedená o zadaný interval.

note: (d-MoveCursorRight) (d-RefreshDisplay)))
en: Beam 4 Beats
cs: Trámec 4 doby

en: Beams end on each quarter note (up to 4).
cs: Trámce končí na každé čtvrtinové notě (až do 4).

note: BeamLeftNone
en: No Beam Left
cs: Žádný trámec doleva

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
cs: Vysázet notu v poloze ukazatele s žádným trámcem doleva.

note: BeamLeftOne
en: One Beam Left
cs: Jeden trámec doleva

en: Prints with just one beam linking to left.
cs: Zobrazit jen jeden trámec doleva.

note: BeamLeftThree
en: Three Beams Left
cs: Tři trámce doleva

en: Prints with just three beams linking to the left.
cs: Zobrazit jen tři trámce doleva.

note: BeamLeftTwo
en: Two Beams Left
cs: Dva trámce doleva

en: Prints with just two beams linking to the left.
cs: Zobrazit jen dva trámce doleva.

note: BeamRightNone
en: No Beam Right
cs: Žádný trámec doprava

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
cs: Vysázet notu v poloze ukazatele s žádným trámcem doprava.

note: BeamRightOne
en: One Beam Right
cs: Jeden trámec doprava

en: Prints with just one beam linking to the right.
cs: Zobrazit jen jeden trámec doprava.

note: BeamRightThree
en: Three Beams Right
cs: Tři trámce doprava

en: Prints with just three beams linking to the right.
cs: Zobrazit jen tři trámce doprava.

note: BeamRightTwo
en: Two Beams Right
cs: Dva trámce doprava

en: Prints with just two beams linking to the right.
cs: Zobrazit jen dva trámce doprava.

en: Delete Beaming Directive
cs: Smazat pokyn pro trámce

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
cs: Smaže pokyn ] nebo [ (ukončit nebo začít trámec) na nynějším akordě.

en: End Beam
cs: Ukončit trámec

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
cs: Nařídí sazeči not LilyPondu, aby skončil předtím začatý ruční trámec. (Má vliv jen na tisk).

en: No beam possible here
cs: Zde není možný žádný trámec

en: No Beam
cs: Žádný trámec

en: (Print) Removes beam from current note
cs: (Tisk) Odstraní trámec ze současné noty

en: Selection must start and end in the same bar
cs: Výběr musí začínat a končit ve stejném taktu

en: Replicate Beams from Selection
cs: Udělat kopii trámců ve výběru

en: Copies the manual beams set in the current selection to occurrences of the same rhythmic pattern at the same beat (in the same time signature) in the rest of the staff. Include rests if they are part of the pattern.
cs: Zkopíruje ruční trámce nastavené v nynějším výběru na výskyty stejného rytmického vzoru ve stejném rytmu (ve stejném taktovém označení) ve zbytku notové osnovy. Zahrnout pomlky, pokud jsou součástí vzoru.

en: Start Beam
cs: Začít trámec

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
cs: Nařídí sazeči not LilyPondu, aby začal trámec zde. (Má vliv jen na tisk)

en: Augment
cs: Zvětšit

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Half Note.
cs: Zdvojí dobu trvání noty/akordu/pomlky v poloze ukazatele nebo výběru. Např. ze čtvrťové noty se stane půlová nota.

note: not music
en: Breve
cs: Nota brevis/Dvoucelá nota

en: Change current note duration to Breve
cs: Změnit dobu trvání nynější noty na dvoucelou notu

en: Change current note duration to Longa
cs: Změnit dobu trvání nynější noty na notu longa

en: Change Duration To 𝅝
cs: Změnit dobu trvání na 𝅝

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅝 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅝. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅗𝅥
cs: Změnit dobu trvání na 𝅗𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅗𝅥 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅗𝅥. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥
cs: Změnit dobu trvání na 𝅘𝅥

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅮
cs: Změnit dobu trvání na 𝅘𝅥𝅮

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅮 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥𝅮. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅯
cs: Změnit dobu trvání na 𝅘𝅥𝅯

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅯 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥𝅯. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅰
cs: Změnit dobu trvání na 𝅘𝅥𝅰

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅰 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥𝅰. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅱
cs: Změnit dobu trvání n 𝅘𝅥𝅱

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅱 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥𝅱. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅲
cs: Změnit dobu trvání na 𝅘𝅥𝅲

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅲 duration. Works also in appending position.
cs: Změní dobu trvání noty nebo pomlky na ukazateli na 𝅘𝅥𝅲. Pracuje i v přidávající poloze.

en: Diminish
cs: Zmenšit

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
cs: Zkrátí dobu trvání noty/akordu/pomlky  v poloze ukazatele nebo výběru na polovinu. Např. ze čtvrťové noty se stane osminová nota.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
cs: Ukazatel musí být na akordu/notě/pomlce

en: Dot
cs: Tečka

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
cs: Přidá tečku k notě/pomlce/akordu v poloze ukazatele, nebo tečky, v případě že je nota/pomlka/akord opatřena dvěma tečkami, odstraní.

en: Create Slurred, Dotted Rhythm
cs: Vytvořit s legatem, tečkovaný rytmus

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm. Slurs the two notes together.
cs: V připojující poloze, přidá k notě nebo pomlce v poloze ukazatele tečku a připojí notu o poloviční době trvání tak, že se vytvoří tečkovaný rytmus. Spojí dvě noty legatovým obloučkem.

en: Create Dotted Rhythm
cs: Vytvořit tečkovaný rytmus

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm.
cs: V připojující poloze, přidá k notě nebo pomlce v poloze ukazatele tečku a připojí notu o poloviční době trvání tak, že se vytvoří tečkovaný rytmus.

en: Dottify2
cs: Udělat tečkovaný rytmus 2

en: As Dottify command but dotted rhythm created is dotted note plus two notes of a quarter the duration. Total duration is unchanged.
cs: Jako příkaz pro udělání tečkovaného rytmu, ale vytvořený tečkovaný rytmus je tečkovaná nota plus dvě noty o čtvrtině doby trvání. Celková doba trvání je nezměněna.

en: Dottify
cs: Udělat tečkovaný rytmus

en: Turns the note on or before the cursor into a dotted rhythm with the same total duration.
cs: Udělá z noty v poloze ukazatele nebo před ní tečkovaný rytmus o téže celkové době trvání.

en: Join music objects to new chord
cs: Spojit předměty not do nového akordu

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
cs: Spojí všechny noty, akordy a pomlky ve výběru a vloží všechny vybrané noty jako akord. Může vytvořit ligaturou svázané noty.

en: Join music objects
cs: Spojit předměty not

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
cs: Spojí všechny noty, akordy a pomlky ve výběru a vloží místo nich novou delší notu. Může vytvořit ligaturou svázané noty. Používá polohu ukazatele jako výšku tónu.

note: ShiftDot
en: Dot Position
cs: Poloha tečky

en: (Print) Move Dot
cs: (Tisk) Posunout tečku

en: Adjust the position of the dot on the current note by the amounts given (in units of staff line spaces).
cs: Upravit polohu tečky na nynější notě o zadané množství (v jednotkách mezer řádku notové osnovy).

en: Split Note/Chord
cs: Rozdělit notu/akord

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
cs: Rozdělit akord na určité množství menších not při zachování původní doby trvání. Rytmické notové skupiny jsou v případě potřeby vytvořeny Není to pro pomlky.

en: Comment this chord
cs: Opatřit tento akord poznámkou

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
cs: Připojit textovou poznámku k akordu v poloze ukazatele

en: Directive
cs: Příkaz

en:  on
cs:  na

en: Notes
cs: Noty

en: Note
cs: Nota

en: Chord
cs: Akord

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be typeset normally, i.e for all layouts. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
cs: Povede k tomu, že (vybraný) příkaz na notě/akordu bude vysázen normálně, totiž pro všechna rozvržení. Ukazatel by měl být umístěn ve výšce noty, pokud je zamýšlen příkaz připojený k notě.

en: Directives
cs: Příkazy

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be ignored for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
cs: Povede k tomu, že (vybraný) příkaz na notě/akordu se bude při sázení nynějšího rozvržení přehlížet. Ukazatel by měl být umístěn ve výšce noty, pokud je zamýšlen příkaz připojený k notě.

en: Allow for Current Layout
cs: Povolit pro nynější rozvržení

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor take effect for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
cs: Povede k tomu, že (vybraný) příkaz na notě/akordu bude účinkovat při sázení nynějšího rozvržení. Ukazatel by měl být umístěn ve výšce noty, pokud je zamýšlen příkaz připojený k notě.

en: Delete LilyPond on Note
cs: Smazat Lilypond na notě

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
cs: Smaže příkaz LilyPond přidaný k notě v poloze ukazatele.

en: Attach/Edit LilyPond to Note
cs: Přidat/Upravit Lilypond k notě

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the note at the cursor height, also allows editing/deleting.
cs: Vloží skladbu LilyPondu, kterou zadáte, před a za notu ve výšce ukazatele. Umožní také upravení/smazání.

note: DisplaceRestHorizontally
en: Horizontal shift
cs: Vodorovný posun

en: Displace Horizontally
cs: Odsunout vodorovně

en: Shifts the next note, chord or rest and its markings horizontally by the amount given. Use this to refine the positioning, but be aware that notes in other staffs will not be affected. For polyphony, see NoteColumnShift under the Voices menu
cs: Posune další notu, akord nebo pomlku a její okraje vodorovně o zadané množství. Použijte k vylepšení polohování, ale buďte si vědom, že noty v jiných osnovách nebudou ovlivněny. Na vícehlas se podívejte na "posun sloupce s notami" v nabídce Hlasy.

en: Append/Insert Breve
cs: Připojit/Vložit notu brevis/dvoucelou notu

en: Append/Insert Longa duration
cs: Připojit/Vložit notu s dobou trvání longa

en: Inserts a 𝅝 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅝 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅗𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅗𝅥 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅮 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥𝅮 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅯 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥𝅯 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅰 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥𝅰 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅱 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥𝅱 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅲 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅘𝅥𝅲 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅜 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅜 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Inserts a 𝅛 and slurs to it, extending previous slur.
cs: Vloží notu 𝅛 a legato k ní, rozšíří předchozí legato.

en: Adds dots
cs: Přidá tečky

en: Cautionary Accidental
cs: Varovná posuvka

en: Forces the accidental on the note to be printed.
cs: Vynutí posuvku u noty, která se má vytisknout.

en: Change Note Enharmonic -
cs: Změnit notu enharmonicky -

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step lower. Use for individual notes in chords.
cs: Změní notu v poloze ukazatele na její enharmonický protějšek o jeden krok níž. Použijte pro jednotlivé noty a akordech.

en: Change Note Enharmonic +
cs: Změnit notu enharmonicky +

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step higher. Use for individual notes in chords.
cs: Změní notu v poloze ukazatele na její enharmonický protějšek o jeden krok výš. Použijte pro jednotlivé noty a akordech.

en: Ficta Accidental
cs: Falešná posuvka (ficta)

en: Prints the accidental above rather than before the note. In European music from before about 1600, singers were expected to chromatically alter notes at their own initiative according to certain rules. This is called musica ficta. In modern transcriptions, these accidentals are usually printed over the note.
cs: Zobrazí posuvku nad spíše než pod notou. V evropské hudbě v době před rokem 1600 se od zpěváků očekávalo, že budou ze své vlastní iniciativy měnit noty chromaticky podle určitých pravidel. Tomu se říká musica ficta (falešná hudba. V novodobých přepisech se tyto posuvky obvykle zobrazují nad notou.

en: Flatten or Append Flattened
cs: Snížit o půltón nebo připojit notu sníženou o půltón

en: Flatten note at cursor, or if appending flatten next note entered.
cs: Sníží o půltón notu na ukazateli, nebo v případě připojení sníží o půltón další zadanou notu.

en: Hide Accidental
cs: Skrýt posuvku

en: Hides the accidental on the note at the cursor on printing. Does not affect the pitch.
cs: Při tisku skryje posuvku u noty v poloze ukazatele. Neovlivní výšku tónu.

en: To Cursor
cs: Po ukazatel

en: Moves the nearest note to join the cursor
cs: Přesune nejbližší notu, aby se spojila s ukazatelem

en: Reminder Accidental
cs: Připomínající posuvka

en: Prints the accidental in ().
cs: Vytiskne posuvku v ().

en: Remove one dot for each note in the selection or single note
cs: Odstranit jednu tečku z každé noty ve výběru nebo z jedné noty

en: Sharpen or Append Sharpened
cs: Zvýšit o půltón nebo připojit notu zvýšenou o půltón

en: Sharpens the note at the cursor, or if appending sharpen next entered note.
cs: Zvýší o půltón notu na ukazateli, nebo v případě připojení zvýší o půltón další zadanou notu.

en: Suggest Flat
cs: Navrhnout béčko

en: Prints flat sign over note
cs: Vytiskne béčko nad notou

en: Suggest Natural
cs: Navrhnout odrážku

en: Prints a natural over the note at the cursor
cs: Vytiskne odrážku nad notou v poloze ukazatele

en: Suggest Sharp
cs: Navrhnout křížek

en: Prints a sharp above the note/chord
cs: Vytiskne křížek nad notou/akordem

en: Place a fingerin instruction on a note
cs: Umístit pokyn pro prstoklad na notu

en: GraceAfter
cs: Ozdoba po

en: Grace After (Off/On)
cs: Ozdoba po (zapnuto/vypnuto)

en: The grace note(s) following the current note will be typeset attached to the current note, rather than the note that follows them.
cs: Ozdobná nota(y) následující za nynější notou bude vysázena(y) připojena k nynější notě, spíše než nota, která je následuje.

en: Grace Note (On/Off)
cs: Ozdobná nota (zapnuto/vypnuto)

en: Transforms the current selected notes into grace notes.
cs: Promění nyní vybrané noty na ozdobné noty.

en: Termination
cs: Ukončení

en: Appends two grace notes, slurred to current note. Follow with a duration key to set duration of grace notes to be appended.
cs: Připojí dvě ozdobné noty, spojené s nynější notou legatovým obloučkem. Následujte klávesou pro dobu trvání kvůli nastavení doby trvání not ozdob, které se připojí.

en: Press a duration key to get two, beamed, grace notes
cs: Stiskněte klávesu pro dobu trvání, abyste dostali dvě noty ozdoby s trámcem

en: To use this function correctly you need to give a duration.
    This will insert two grace notes, beamed together if needed, with the given duration
cs: Abyste mohli tuto funkci používat správně, je potřeba, abyste zadali dobu trvání.
    To vloží dvě ozdobné noty, spojené dohromady, je-li je to potřeba, trámcem, se zadanou dobou trvání

en: Insert Two
cs: Vložit dvě

en: Inserts two grace notes at the cursor beaming them together. Follow with a duration key.
cs: Vloží dvě ozdobné noty v poloze ukazatele a spojí je trámcem dohromady. Následuje klíč doby trvání.

en: Grace note hints installed
cs: Nainstalována vodítka pro ozdobnou notu

en: Install Grace Note Hints
cs: Nainstalovat vodítka pro ozdobné noty

en: Where a grace note occurs at a boundary the LilyPond typesetter requires extra hints about positioning. This command installs them for the whole movement. It is usually run in the Check Score routine.
cs: Tam, kde se ozdobná nota vyskytne na hranici, sazeč LilyPond vyžaduje další vodítko k umístění. Tento příkaz je nainstaluje pro celou větu. Obyčejně se spouští rutinou Ověřit notový zápis.

en: Grace/UnGrace
cs: Ozdoba/Zrušit ozdobu

en: Changes the note at the cursor to/from being a grace note. Gives audio feedback.
cs: Změní, zda je nota v poloze ukazatele ozdobná nota, nebo není. Dává zvukovou zpětnou vazbu.

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
cs: Ukazatel není na ozdobné notě po hlavní notě nebo akordu

en: Un-Grace After
cs: Zrušit ozdoby po

en: Remove grace after created with Denemo versions before 2.4
cs: Odstranit ozdobnou notu vytvořenou verzemi Denema před 2.4

en: Duplicate Note/Chord
cs: Zdvojit notu/akord

en: Duplicates the current note or chord at the cursor. Not for rests.
cs: Zdvojit nynější notu nebo akord v poloze ukazatele. Není to pro pomlky.

en: Duplicate Rest, Note, Chord
cs: Zdvojit pomlku, notu, akord

en: Duplicates the rest, note or chord at or before the cursor.
cs: Zdvojí pomlku, notu nebo akord v poloze ukazatele nebo před ukazatelem.

en: Fill Measure
cs: Vyplnit takt

en: Duplicates the note/chord/rest at or before the cursor until the measure is full or over-full. In a full measure duplicates the measure, in an empty measure insert the current duration.
cs: Zdvojí pomlku, notu nebo akord v poloze ukazatele nebo před ukazatelem, dokud není takt naplněn nebo přeplněn. V plném taktu zdvojí takt, v prázdném taktu vloží nynější dobu trvání.

en: Duplicate to Fill Measure
cs: Zdvojit pro vyplnění taktu

en: Duplicates the notes in the current measure until the measure is full or over-full. If already full, duplicates the previous and current measure.
cs: Zdvojí noty v nynějším taktu, dokud není takt naplněn nebo přeplněn. Pokud je takt již plný, zdvojí předchozí a nynější takt.

en: Insert Breve
cs: Vložit notu brevis/dvoucelou notu

en: Insert a Longa
cs: Vložit notu longa

en: Inserts a note in the prevailing duration.
cs: Vloží notu o převládající době trvání.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Percent Repeat". Be sure to delete them all if you delete one of them.
cs: Tento příkaz Denema je částí souboru složeného ze čtyř tvořících Procentní opakování. Ujistěte se, že jste, pokud jste smazal jeden z nich, smazal všechny.

en: Percent Repeat
cs: Opakování části

en: Give number of further repeats 1,2,...
cs: Zadat počet dalších opakování 1,2,...

en: Give frequency of numbering 0, 1,...
cs: Zadat častost číslování 0, 1,...

en: Insert Percent Style Repeat
cs: Vložit opakování stylu části

en: Creates a repeat from the selection, typeset in \"percent\" style.
cs: Vytvoří opakování z výběru, sazba ve stylu \"percent\".

en: Accent (Off/On)
cs: Přízvuk (důraz) (vypnuto/zapnuto)

en: Adds the &gt; accent
cs: Přidá &gt; akcent (důraz)

en: Arpeggio (Off/On)
cs: Arpeggio (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
cs: Označit/Zrušit označení vybraných not arpeggiem

en: Articulation Outside Slur (Off/On)
cs: Artikulace mimo legatový oblouček (vypnuto/zapnuto)

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note). Repeat the command to return the slur to the outside.
cs: Artikulace na této notě bude umístěna mimo legatového obloučku (nejdále od noty). Příkaz pro vrácení legatového obloučku mimo opakujte.

en: DownBow (Off/On)
cs: Tah smyčcem dolů (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark selection or current object
cs: Označit/Zrušit označení výběru nebo nynějšího předmětu

en: Fermata (Off/On)
cs: Koruna (fermata) (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího výběru nebo předmětu korunou (fermata)

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Flageolet" 12)
en: Flageolet (Off/On)
cs: Flažolet (zapnuto/vypnuto)

en: Mark/Unmark current selection of object with a Flageolet
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího výběru nebo předmětu flažoletem

note: (d-DirectivePut-chord-gy "Harmonic" 12) (d-DirectivePut-chord-gx "Harmonic" -2)
en: Harmonic (Off/On)
cs: Alikvotní/částkový tón (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího výběru nebo předmětu s alikvotním/částkovým tónem

en: Lheel (Off/On)
cs: Levá pata (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Lheel
cs: Označí/Zruší označení výběru levou patou

en: Ltoe (Off/On)
cs: Levý palec (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Ltoe
cs: Označí/Zruší označení výběru levým palcem

en: Marcato (Off/On)
cs: Marcato (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the selected notes marcato
cs: Označit/Zrušit označení vybraných not marcatem

en: Portato (Off/On)
cs: Portato (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Portato
cs: Označí/Zruší označení výběru portatem

en: Rheel (Off/On)
cs: Pravá pata (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rheel
cs: Označí/Zruší označení výběru pravou patou

en: Rtoe (Off/On)
cs: Pravý palec (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Rtoe
cs: Označí/Zruší označení výběru pravým palcem

en: Signumcongruentiae (Off/On)
cs: Signum congruentiae (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the selected notes signumcongruentiae
cs: Označit/Zrušit označení vybraných not signum congruentiae

en: Staccatissimo (Off/On)
cs: Staccatissimo (vypnuto/zapnuto)

en: Toggles Staccatissimo
cs: Přepne staccatissimo

en: Staccato (Off/On)
cs: Staccato (vypnuto/zapnuto)

en: Adds the staccato dot or removes it
cs: Přidá tečku pro staccato, nebo ji odstraní

en: Stopped (Off/On)
cs: Zastaveno (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
cs: Označit/Zrušit označení vybraných not jako zastavené

en: Tenuto (Off/On)
cs: Tenuto (vypnuto/zapnuto)

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
cs: Přepne linku tenuta (zapnuto/vypnuto)

en: Thumb (Off/On)
cs: Palec ruky (vypnuto/zapnuto)

en: Marks/Unmaks the selection with the Thumb
cs: Označí/Zruší označení výběru palcem ruky

en: Mark/Unmark the current chord accented
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu přízvukem

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
cs: Označit/Zrušit označení akordu arpeggiem

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu tahem smyčce dolů

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu korunou (fermata)

en: Mark/Unmark chord with a Flageolet
cs: Označit/Zrušit označení akordu flažoletem

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu s alikvotním/částkovým tónem

en: Mark/Unmark the current note lheel
cs: Označit/Zrušit označení nynější notu levou patou

en: LongFermata (Off/On)
cs: Dlouhá koruna (fermata) (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the current chord longfermata
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu dlouhou korunou (fermata)

en: Mark/Unmark the current note ltoe
cs: Označit/Zrušit označení nynější noty levým palcem

en: Mark/Unmark the current chord marcato
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu marcatem

en: Mark/Unmark the chord Portato
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu portatem

en: Mark/Unmark the current note rheel
cs: Označit/Zrušit označení nynější notu pravou patou

en: Mark/Unmark the current note rtoe
cs: Označit/Zrušit označení nynější noty pravým palcem

en: ShortFermata (Off/On)
cs: Krátká koruna (fermata) (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the current chord shortfermata
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu krátkou korunou (fermata)

en: Mark/Unmark the current chord signumcongruentiae
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu symbolem signum congruentiae

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu staccatissimem

en: Mark/Unmark the chord staccato
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu staccatem

en: Mark/Unmark the current chord stopped
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu zastaveno

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu tenutem

en: Mark/Unmark the current chord thumb
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu palcem

en: UpBow (Off/On)
cs: Tah smyčcem nahoru (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu tahem smyčce nahoru

en: VeryLongFermata (Off/On)
cs: Velice dlouhá koruna (fermata) (vypnuto/zapnuto)

en: Mark/Unmark the current chord with very long fermata
cs: Označit/Zrušit označení nynějšího akordu velice dlouhou korunou (fermata)

en: Tonguing Indication
cs: Označení používání jazyka při hře na dechové nástroje

en: Give number of dots required:
cs: Zadejte požadovaný počet teček:

en: Tongue
cs: Jazyk

en: Adds a tonguing indication, (a number of staccato dots) to the current note.
cs: Přidá k nynější notě označení používání jazyka při hře na dechové nástroje (počet teček staccato).

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
cs: Označit/Zrušit nynější výběr nebo notu tahem smyčce nahoru

en: Chord Symbol
cs: Značka akordu

en: Give text of chord symbol
cs: Zadat text značky akordu

en: Give horizontal scale
cs: Zadat vodorovnou změnu velikosti

en: Give vertical scale
cs: Zadat svislou změnu velikosti

en: Give horizontal shift
cs: Zadat vodorovný posun

en: Give vertical shift
cs: Zadat svislý posun

en: Insert Root note of chord for symbol to attach to
cs: Vložit notu základního tónu akordu pro značku, ke které se má připojit

en: Chord Chart Symbol
cs: Značka pro tabulku akordu

en: Creates an arbitrary chord symbol text for the root note at the cursor - used in compact chord charts for uncommon chords.
cs: Vytvoří nahodilý text značky akordu pro notu základního tónu v poloze ukazatele - používá se v malých tabulkách akordů pro zřídkavé akordy.

en: \bold cresc. (or poco if continuing the cresc.)
cs: \bold cresc. (nebo poco, pokud se pokračuje crescendem)

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the crescendo.
cs: Promiňte. Tato operace se musí použít na začátek crescenda.

note: End of scheme script
en: Crescendo Text Spanner
cs: Roztažení textu crescenda

en: Give text for start or continuation
cs: Zadejte text pro započetí nebo pokračování

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Crescendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
cs: Vytiskne text pro započetí nebo pokračování crescenda táhnoucí se nad pasáží. Použijte například pro crescendo poco a poco. Ukončete značkou pro skončení crescenda (End Crescendo) nebo značkou dynamiky, jinak by se nic nevytisklo. Lze použít značení LilyPondu, jako například \\bold.

en: Not yet implemented
cs: Ještě neuděláno

en: cresc. start deleted. The end crescendo should also be deleted ...
cs: Začátek crescenda smazán. Konec crescenda by měl být smazán také...

note: End of scheme script
en: Cresc (Off/On)
cs: Crescendo (vypnuto/zapnuto)

en: Starts textual cresc. (or deletes one already present at cursor). Terminate with End Crescendo or with a dynamic.
cs: Začne textové cresc. (nebo smaže jedno již přítomné v poloze ukazatele). Ukončete značkou pro skončení crescenda (End Crescendo) nebo dynamikou.

en: \bold cresc. (or poco if continuing the dim.)
cs: \bold cresc (nebo poco, pokud se pokračuje decrescendem)

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the Decrescendo.
cs: Promiňte. Tato operace se musí použít na začátek decrescenda.

en: Decrescendo Text Spanner
cs: Roztažení textu decrescenda

en: Diminuendo Text Spanner
cs: Roztažení textu diminuenda

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
cs: Vytiskne text pro započetí nebo pokračování crescenda táhnoucí se nad pasáží. Použijte například pro crescendo poco a poco. Ukončete značkou pro skončení crescenda (End Decrescendo) nebo značkou dynamiky, jinak by se nic nevytisklo. Lze použít značení LilyPondu, jako například \\bold.

en: dim. start deleted. The end diminuendo should also be deleted ...
cs: Začátek diminuenda smazán. Konec diminuenda by měl být smazán také...

en: Dim (Off/On)
cs: Diminuendo (vypnuto/zapnuto)

en: Starts a textual diminuendo. Terminate with End Diminuendo or a dynamic.
cs: Začne textové diminuendo. Ukončete značkou pro skončení diminuenda (End Diminuendo) nebo dynamikou.

en: Dynamics Spacing
cs: Rozestupy dynamiky

en: Give extra spacing required
cs: Zadat požadovaný rozestup navíc

en: Extra Spacing
cs: Rozestup navíc

en: Music is spaced out by the extra amount given to avoid textual dynamic markings colliding. Not for hairpins.
cs: Noty jsou rozestavěny podle množství navíc zadaného kvůli vyhnutí se střetu s textovým označením dynamiky. Ne pro dynamické šipky.

en: Hairpin Length
cs: Délka dynamické šipky

en: Give extra length required
cs: Zadat požadovanou délku navíc

en: Lengthen Hairpin
cs: Prodloužit dynamickou šipku

en: Inserts a directive to lengthen the following cresc or dim hairpin.
cs: Vloží příkaz pro prodloužení následující dynamické šipky crescenda nebo decrescenda.

en: End Hairpin
cs: Skončit dynamickou šipku

en: Terminate Hairpin at Barline
cs: Ukončit dynamickou šipku na taktové čáře

en: Ends a cresc. or dim, hairpin at the barline following the current note/chord. This command inserts a standalone Denemo Directive after the note/chord at the cursor.
cs: Ukončí dynamickou šipku crescenda nebo decrescenda na taktové čáře následující po nynější notě/akordu. Tento příkaz vloží samostatný příkaz Denemo po notě/akordu v poloze ukazatele.

en: Figured Bass Height
cs: Výška číslovaného basu

en: Give height adjustment (unit = staff space):
cs: Zadat úpravu výšky (jednotka = mezera osnovy):

en: Height of Bass Figure
cs: Výška čísla basu

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
cs: Nastaví výšku čísla basu nad notou. Jednotkou je vzdálenost mezi sousedícími linkami osnovy.

en: Give number of groups:
cs: Zadat počet skupin:

en: Heights of Groups
cs: Výška skupin

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
cs: Umožní, aby bylo několik skupin čísel upraveno pro výšku jednotlivě.

en: Adjust All Heights
cs: Upravit všechny výšky

en: Sets the heights of the bass figures above the notes throughout the score to avoid ungainly positions. The bass figures must be on the lowest staff
cs: Nastaví výšky čísel basu nad notami přes notový zápis kvůli vyhnutí se ošklivě vypadajících poloh. Čísla basu musí být na nejnižší notové osnově

en: Tweak Default Appearance
cs: Doladit výchozí vzhled

en: Alters the default figured bass appearance to a more 18th c. look.
cs: Změní výchozí vzhled číslovaného basu, aby vypadal více jako vzhled 18. století.

en: Fix Bass Figure/Marking Clashes.
cs: Opravit střety čísla basu/značení.

en: Shifts bass figures up to avoid clashes with markings on the bass note.
cs: Posune čísla basu nahoru, aby nedocházelo ke střetům se značkami na basové notě.

note: PlaceFiguredBassBelow
en: Place Figures Below Bass Notes
cs: Umístit čísla pod basové noty

en: Places an instruction (between $ ... $) which tells the engraver to place the figures below from this note on. Any figure for this note should follow the last $
cs: Umístí příkaz (mezi $ ... $), který sazeči not řekne, aby čísla umístil pod od této noty dál. Kterékoli číslo pro tuto notu má následovat poslední $

en: No Custom Ornaments at cursor position
cs: Žádné vlastní ozdoby v poloze ukazatele

en: Adjust Ornament
cs: Upravit ozdobu

en: Place the ornament attached to the note at the cursor above/below or adjust padding around it.
cs: Umístit ozdobu připojenou k notě v poloze ukazatele nad/pod nebo upravit výplň okolo ní.

en: Pincé ornament (Off/On)
cs: Ozdoba Pincé (vypnuto/zapnuto)

en: Suspension
cs: Průtah

en: Suspension ornament (Off/On)
cs: Ozdoba průtah (vypnuto/zapnuto)

en: Tremblement Appuyé
cs: Upřené chvění

en: Attaches tremblement appuyé to the note/chord at the cursor, or removes it if already present.
cs: Přidá ozdobu upřené chvění (tremblement appuyé) k notě/akordu v poloze ukazatele, nebo ji, pokud je již přítomna, odstraní.

en: Tremblement
cs: Chvění

en: Attach a tremblement to the current note/chord or remove it if already present.
cs: Přidat chvění k nynější notě/akordu, nebo ji, pokud je již přítomna, odstranit.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps),
    using the name given.
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
cs: Počkejte, až se spustí váš vektorový grafický editor.
    Otevře soubor SVG stejného názvu, pokud je dostupný,
    ale ujistěte se, že uložení se provede ve formátu zabaleného postscriptu (Encapsulated PostScript) (EPS)
    za použití zadaného názvu.
    Abyste viděli změny, bude potřeba obnovit zobrazení tisku.
    Při ukládání ve formátu eps je dobré zároveň provést uložení v souborovém formátu SVG, 
    jelikož to povede k lepším pozdějším úpravám.  
    Ukončete svůj grafický editor před opuštěním tohoto dialogu,
    a potom se vraťte do práce v Denemu.

en: Edit width
cs: Upravit šířku

en: No definitions created for this score
cs: Pro tento notový zápis nebyla vytvořena žádná vymezení

en: No definitions selected
cs: Nebyla vybrána žádná vymezení

en: Custom Ornament
cs: Vlastní ozdoba

en: Give Ornament Name
cs: Zadat název ozdoby

en: Choose Custom Template
cs: Vybrat vlastní předlohu

en: Attaches (or removes) this ornament from the current note/chord.
cs: Připojí (nebo odstraní) tuto ozdobu z nynější noty/akordu.

en: The file "
cs: Soubor "

en: "
    does not (yet) exist, or no longer exists.
    Typesetting will silently fail until the file exists.
    Either create the file or delete the Graphic Title Page now
cs: "
    neexistuje (ještě), nebo už neexistuje.
    Sazba potichu selže, dokud soubor nebude existovat.
    Buď soubor vytvořte, anebo nyní smažte stránku s grafickým názvem

en: Delete Custom Ornament?
cs: Smazat vlastní ozdobu?

en: Custom Ornament Definition Deleted
cs: Vymezení vlastní ozdoby smazáno

en: Create Custom Ornament
cs: Vytvořit vlastní ozdobu

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created) into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case and have no numerals. If a standard ornament is used, e.g. trill, then this will replace the standard ornament throughout the score.
cs: Umožní uživateli vytvořit vlastní ozdobu (nebo nahrát jednu předtím vytvořenou) do vymezení tohoto notového zápisu. Názvy ozdob by měly začínat malým písmenem a nemají obsahovat čísla. Pokud je použita běžná ozdoba, např. trylek, potom bude tímto tato běžná ozdoba nahrazena napříč notovým zápisem.

note: EditCustomOrnamentDefinition
en: Edit Custom Ornament Definition
cs: Upravit vymezení vlastní ozdoby

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created/loaded in this score.
cs: Upravit vymezení (velikost nebo vzhled) vymezení vlastní ozdoby. Vymezení již muselo být vytvořeno/nahráno v tomto notovém zápisu.

en: Accidental Below
cs: Posuvka pod

en: Places the accidental on the ornament below rather than above.
cs: Umístí posuvku na ozdobu pod spíše než nad.

en: Attach ♭ (Off/On)
cs: Připojit ♭  (vypnuto/zapnuto)

en: Places a flat above the ornament on the note at the cursor.
cs: Umístí béčko nad ozdobu na notě v poloze ukazatele.

en: Attach ♯ (Off/On)
cs: Připojit ♯ (vypnuto/zapnuto)

en: Places a sharp above the ornament on the note at the cursor.
cs: Umístí křížek nad ozdobu na notě v poloze ukazatele.

en: No accidental above
cs: Žádná posuvka nad

en: No accidental below
cs: Žádná posuvka pod

en: Ornament with Accidentals
cs: Ozdoba s posuvkami

en: Create an ornament with accidentals above and/or below the ornament.
cs: Vytvořit ozdobu s posuvkami nad a/nebo pod ozdobou.

en: Edit this individual ornament
cs: Upravit tuto jednotlivou ozdobu

en: Edit the ornament definition
cs: Upravit vymezení ozdoby

en: Position editing not implemented
cs: Upravování polohy ještě neuděláno

en: Attach Custom Ornament (Off/On)
cs: Připojit vlastní ozdobu (vypnuto/zapnuto)

en: Typesets a custom ornament on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
cs: Vysází vlastní ozdobu na nynější notě/akordu. Odstraní tuto ozdobu, pokud již je přítomna.

en: Down Prall (Off/On)
cs: Dvojitý příraz a trylek (zdola) (vypnuto/zapnuto)

en: Typesets a down prall on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
cs: Vysází dvojitý příraz a trylek (zdola) na nynější notě/akordu. Odstraní tuto ozdobu, pokud již je přítomna.

en: Mordent (Off/On)
cs: Mordent (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes a Mordent to the note
cs: Přidá/Odstraní mordent z noty

en: PrallPrall (Off/On)
cs: Nátryl a nátryl (trylek) (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes a PrallPrall to the note
cs: Přidá/Odstraní nátryl a nátryl z noty

en: Prall (Off/On)
cs: Nátryl (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes a prall to the note
cs: Přidá/Odstraní nátryl (náraz, odraz) z noty

en: Reverse Turn (Off/On)
cs: Obrácený dvojitý příraz/Obrácený obal (vypnuto/zapnuto)

en: Add/Removes a Reverse Turn to the note
cs: Přidá/Odstraní obrácený dvojitý příraz/obrácený obal z noty

en: Trill (Off/On)
cs: Trylek (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes a trill to the note
cs: Přidá/Odstraní trylek z noty

en: Turn (Off/On)
cs: Obal (vypnuto/zapnuto)

en: Add/Removes a Turn to the note
cs: Přidá/Odstraní obal z noty

note: (d-DirectivePut-chord-gy "UpPrall" -100)
en: Up Prall (Off/On)
cs: Dvojitý příraz a trylek (shora) (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes Up Prall ornament
cs: Přidá/Odstraní ozdobu Nátryl nahoru

en: 18th c. Trill Above
cs: Trylek 18. století nad

en: Inserts 18th c style trill above note
cs: Vloží trylek ve stylu 18. století nad notu

en: 18th c Trill Below
cs: Trylek 18 století pod

en: Inserts 18th c style trill below note
cs: Vloží trylek ve stylu 18. století pod notu

en: Above
cs: Nad

en: Places the fingering above the chord
cs: Umístí prstoklad nad akord

en: Below
cs: Pod

en: Places the fingering below the chord
cs: Umístí prstoklad pod akord

en: Places the fingering to the left of the chord
cs: Umístí prstoklad nalevo od akordu

en: Places the fingering to the right of the chord
cs: Umístí prstoklad napravo od akordu

en: Fingering Position
cs: Poloha prstokladu

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
cs: Dovolí vám určit polohu prstokladu v poměru k notě v poloze ukazatele.

en: Finger 0
cs: Prst 0

en: Inserts fingering for open string
cs: Vloží prstoklad pro otevřenou strunu

en: Finger 1
cs: Prst 1

en: Inserts fingering for finger 1
cs: Vloží prstoklad pro prst 1

en: Finger 2
cs: Prst 2

en: Inserts fingering for finger 2
cs: Vloží prstoklad pro prst 2

en: Finger 3
cs: Prst 3

en: Inserts fingering for finger 3
cs: Vloží prstoklad pro prst 3

en: Finger 4
cs: Prst 4

en: Inserts fingering for finger 4
cs: Vloží prstoklad pro prst 4

en: Finger 5
cs: Prst 5

en: Inserts fingering for finger 5
cs: Vloží prstoklad pro prst 5

en: Give finger number
cs: Zadat číslo prstu

en: Delete this fingering?
cs: Smazat tento prstoklad?

en: Fingering Swap
cs: Výměna prstokladů

en: Give first fingering
cs: Zadat první prstoklad

en: Give second fingering
cs: Zadat druhý prstoklad

en: Prints two fingerings joined to indicate a change of fingering on one note.
cs: Vytiskne dva prstoklady spojené tak, aby naznačily změnu prstokladu na jedné notě.

en: Set Finger
cs: Nastavit prst

en: Attaches a fingering to the note at the cursor. Blank deletes the fingering.
cs: Připojí prstoklad k notě v poloze ukazatele. Vynechané místo (mezera) smaže prstoklad.

en: No fingering on note at cursor
cs: Žádná značka pro prstoklad na notě v poloze ukazatele

en: Hide/Show Fingering
cs: Ukázat/Skrýt prstoklad

en: Hides/Shows the fingering on the note at the cursor height in the typeset score.
cs: Skryje/Ukáže prstoklad na notě v poloze ukazatele v sazbě notového zápisu.

en: Give finger number:
cs: Zadat číslo prstu:

en: Give horizontal shift required:
cs: Zadat požadovaný vodorovný posun:

en: Give vertical shift required:
cs: Zadat požadovaný svislý posun:

en: Tweak Position
cs: Ladění polohy

en: Shifts the position of the fingering indication by the amounts given.
cs: Posune polohu označení prstokladu o zadané množství.

en: Right Hand Fingering
cs: Prstoklad pravé ruky

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate. Use cancel to delete.
cs: Požádá o číslo prstu a vysází p,m,i, jak přísluší. Ke smazání použijte Zrušit.

note: d-StringNum
en: String Number
cs: Číslo struny

en: Followed by a number, places string number on note.
cs: Následováno číslem. Umístí číslo struny na notě.

en: Avoid Collisions with Stems
cs: Vyhnout se střetům s nožičkami

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
cs: Prstoklady a čísla strun budou přesunuty, aby se při sázení zabránilo střetůms nožičkami.

en: Give string
cs: Zadat řetězec

en: give your text
cs: Zadat text

note: End of scheme script
en: Arbitrary Text Above
cs: Libovolný text nad

en: Prints the text you give above the chord.
cs: Vytiskne vámi zadaný text nad akordem.

en: Give text to appear with note/chord:
    The characters \, ", §, { and } have a special meaning in the text,
    the backslash \ starts some LilyPond syntax, the others must be paired.
    To apply italic or bold to a group of words enclose them in {}, e.g. \bold {These words are bold}.
    Other markup commands \super, \tiny etc, see LilyPond documentation.
cs: Zadejte text, který se má objevit s notou/akordem:
    Znaky \, ", §, { a } mají v textu zvláštní význam,
    zpětné lomítko \ začíná určitou skladbu LilyPondu, ostatní musí být ve dvojici.
    Pro použití kurzívy anebo ztučnění na skupinu slov je uzavřete ve složených závorkách: {}, např. \bold {Tato slova jsou tučně}.
    Na další příkazy značení \super, \tiny atd. se podívejte do dokumentace k LilyPondu.

en: Attaches multi-line text which can include music snippets, transposing note/chord names, fret-diagrams, with control over bold, italic font size and more. Double quotes and {} must be paired - check with the Preview button before okaying the markup. Newlines are triggered by the paragraph sign.
cs: Připojí víceřádkový text, jenž může zahrnout úryvky not, transponující názvy not/akordů, nákresy hmatníků, s ovládáním velikosti tučného, kurzivního písma a mnohé další. Dvojité uvozovky a {} musí být ve dvojici. To před odsouhlasením značení tlačítkem OK ověřte tlačítkem pro náhled. Nové řádky jsou započnuty znakem pro odstavec.

en: Congruentia
cs: Kánon (Congruentia)

en: Print congruentia / canon symbol
cs: Vytisknout symbol pro kánon

note: End of scheme script
en: Dal Segno
cs: Dal Segno (znovu od znamení)

en: Prints Dal Segno below the chord at the cursor.
cs: Umístí značku dal segno pod akordem v poloze ukazatele.

en: Replacing Text
cs: Nahrazení textu

en: Give new text
cs: Zadat nový text

en: No note or rest at cursor
cs: Žádná nota nebo pomlka v poloze ukazatele

en: D. C. al fine
cs: D. C. al Fine

en: Puts Da Capo al fine over the chord at the cursor.
cs: Umístí značku Da Capo al Fine nad akordem v poloze ukazatele.

en: Deletes a dynamic attached to the chord at the cursor.
cs: Smaže označení dynamiky přidané k akordu v poloze ukazatele.

en: Attaches Forte to chord and MIDI volume
cs: Připojí forte k akordu a hlasitosti MIDI

en: Places a ff sign on the chord at the cursor
cs: Umístí značku ff při akordu v poloze ukazatele

en: Print Largo above note at cursor
cs: Vytiskne Largo nad notou v poloze ukazatele

en: Mezzo Forte
cs: Mezzo forte

en: Attach mf indication to a chord.
cs: Přidat označení mf k akordu

en: Mezzo Piano
cs: Mezzo piano

en: prints mp and outputs MIDI vol change#
cs: Vytiskne mp a provede výstup změny# hlasitosti MIDI

en: Fn
cs: Pozn.

en: Footnote Mark
cs: Značka pro poznámku

en: Give horizontal offset for the marker
cs: Zadat vodorovný posun pro značku

en: Give vertical offset for the marker
cs: Zadat svislý posun pro značku

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
cs: Žádná nota nebo akord v poloze ukazatele, k níž/k němuž by se poznámka dala připojit

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
cs: Zobrazí poznámku v dolní části nynější strany. Značka je umístěna nad notou v poloze ukazatele.

en: Minimum Length
cs: Nejmenší délka

en: Give minimum length for glissando line:
cs: Zadejte nejmenší délku pro linku glissanda:

en: Inserts a glissando (portamento, slide), a line joining the notehead of this and the next note. You may need to displace the following note horizontally to make the gliss marking visible enough.
cs: Vloží glissando (portamento, sklouznutí), linku spojující notovou hlavičku této a další noty. Možná budete muset následující notu přemístit vodorovně, aby bylo značení glissanda dostatečně viditelné.

en: Parenthesize Chord
cs: Uzavřít akord v závorkách

en: Parenthesize Note
cs: Uzavřít akord v závorkách

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
cs: Dát při tisku notu v poloze ukazatele do závorek ( ).

en: Sorry, not yet implemented
cs: Promiňte. Nebylo ještě uděláno

en: Text Span Start deleted. The end text span later should also be deleted ...
cs: Začátek roztažení textu smazán. Konec roztažení textu by měl být smazán také...

en: Text Spanner
cs: Roztažení textu

en: Give text
cs: Zadejte text

en: Text Span Start
cs: Začátek roztažení textu

en: Starts text which spans several notes, e.g. rallentando poco a poco. Terminate with Stop Text Span command.
cs: Začne text, který má rozsah několik not, například rallentando poco a poco. Ukončete příkazem pro zastavení roztažení textu (Stop Text Span).

en: Text Span Stop
cs: Konec roztažení textu

en: Stops the spanning text started earlier.
cs: Zastaví roztahující se text započatý dříve.

note: End of scheme script
en: Allegro Assai
cs: Allegro assai

en: Gives Allegro Assai tempo indication
cs: Dá allegro assai označení tempa

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
cs: Vytisknout allegro tučnou kurzívou nad akordem.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
cs: Vytisknout andante tučnou kurzívou nad akordem.

en: Attaches Largo to chord
cs: Připojí largo k akordu

en: Print Presto in bold italics above the chord.
cs: Vytisknout presto tučnou kurzívou nad akordem.

en: Give text to appear above music:
cs: Zadejte text, aby se objevil nad notami:

en: Prints your text above the music at this point
cs: Vytiskne text nad notami v tomto bodě

en: Coda (Off/On)
cs: Coda (zapnuto/vypnuto)

en: Adds/Removes a Coda to the note
cs: Přidá/Odstraní Codu z noty

en: Fine (end). (Off/On)
cs: Fine (konec). (vypnuto/zapnuto)

en: Prints the musical instruction "fine", in italics.
cs: Vytiskne hudební příkaz "fine" kurzívou

en: Segno (Off/On)
cs: Segno (vypnuto/zapnuto)

en: Adds/Removes a Segno to the note
cs: Přidá/Odstraní Segno z noty

en: Start a vibrato
cs: Začít vibrato

en: Stop a vibrato
cs: Zastavit vibrato

en: Vibrato End
cs: Konec vibrata

en: Give amplitude or 0 to finish giving amplitudes
cs: Zadat rozkmit nebo 0 pro skončení zadávání rozkmitů

en: Give wavelength for wavy line
cs: Zadejte délku vlny pro vlnitou čáru

en: Give thickness for wavy line
cs: Zadejte tloušťku pro vlnitou čáru

en: Start or Stop a wavy line above the notes. The waves can be made longer/shorter via the wavelength given and can be made to swell and or diminish, several times if desired by giving one or more amplitudes.
cs: Začít nebo zastavit vlnitou čáru nad notami. Vlny mohou být udělány delší/kratší pomocí zadání délky vlny a mohou být udělány tak, aby se několikrát zvětšily a/nebo zmenšily, pokud je to požadováno, zadáním jednoho nebo více rozkmitů.

note: InsertMarkedMidi
en: Insert Marked MIDI
cs: Vložit označené MIDI

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested. Use duration keys to insert the same note with a different duration.
cs: Vloží označenou notu MIDI z nynější stopy. Použije se navržená doba trvání. Použijte klávesy pro dobu trvání k vložení stejné noty o jiné době trvání.

en: This note will typeset with a diamond notehead, to indicate a harmonic
    You can sharpen or flatten this note using the standard commands.
cs: Tato nota bude vysázena s diamantovou notovou hlavičkou, aby byl naznačen alikvotní/částkový tón.
    Můžete tuto notu zvýšit nebo snížit o půltón pomocí běžných příkazů.

en: Artificial Harmonic
cs: Uměle utvořený alikvotní/částkový tón

en: Places a diamond shape notehead at the cursor. Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
cs: Umístí notovou hlavičku s tvarem diamantu v poloze ukazatele. Tento příkaz vyvolejte s ukazatelem nad notou, která má být opatřena číslicemi označujícími prstoklad/pražce kvůli zapsání uměle utvořeného alikvotního/částkového tónu do not.

en: Neo-mensural
cs: Neomenzurální

en: Harmonic Black
cs: Alikvotní/Částkový tón černý

en: Harmonic Mixed
cs: Alikvotní/Částkový tón smíšený

en: XCircle
cs: X v kroužku

en: AltDefault
cs: Alt Výchozí

en: Choose Notehead
cs: Vybrat notovou hlavičku

en: (Print) Gives a choice between all the notehead types available.
cs: (Tisk) Dá na výběr mezi všemi dostupnými typy notových hlaviček

en: Notehead Font Magnification
cs: Zvětšení písma pro notovou hlavičku

en: Give size required:
cs: Zadat požadovanou velikost:

en: Individual Note Head Size
cs: Velikost jednotlivé notové hlavičky

en: Allows the notehead that the cursor is on to be made larger of smaller than normal.
cs: Umožní, aby notová hlavička, na níž je ukazatel, byla větší anebo menší, než je obvyklé.

en: Prints note with neomensural style notehead.
cs: Vytiskne notu s notovou hlavičkou v neomenzurálním stylu.

en: (Print) Normal Size
cs: (Tisk) Normální velikost

en: Prints out note heads in normal size
cs: Vytiskne notové hlavičky normální velikostí

en: (Print) Small Size
cs: (Tisk) Malá velikost

en: Prints out note heads in small size
cs: Vytiskne notové hlavičky malou velikostí

en: (Print) Tiny Size
cs: (Tisk) maličká velikost

en: Prints out note heads in tiny size
cs: Vytiskne notové hlavičky maličkou velikostí

en: Omit (Print)
cs: Vynechat (tisk)

en: Omits the current chord, note or rest when typesetting. By default this will be conditional: exclusive to current layout. Use the Object Editor to change the condition if needed.
cs: Vynechá při sazbě nynější slovo, notu nebo pomlku. Ve výchozím nastavení je toto podmínečné: výlučné pro nynější rozvržení. V případě potřeby použijte editor předmětů ke změně podmínky.

en: Applies to Note, Chord or Rest
cs: Použije se na notu, akord nebo pomlku

en: Bass Drum
cs: Velký buben

en: Insert Bass Drum in the prevailing duration.
cs: Vloží velký buben o převládající době trvání.

en: Drum GM2 Custom
cs: Bicí GM2 Vlastní

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
cs: Převést osnovy bicích General MIDI do osnov bicích uživatelovy notace. Upravte, prosím, skript ke vkládání vašich vlastních hodnot.

en: Hi Hat with Foot
cs: Hajtka s pedálem

en: Insert HiHat with foot in the prevailing duration.
cs: Vloží hajtku s pedálem o převládající době trvání.

en: Hi Tom
cs: Vysoké činely

en: Insert Hi Tom in the prevailing duration.
cs: Vloží vysoké činely (hi tom) o převládající době trvání.

en: Ride Bell
cs: Činel (ride - pupek)

en: Insert Ride Bell in the prevailing duration.
cs: Vloží činel (ride - pupek) o převládající době trvání.

en: Ride
cs: Činel (ride)

en: Insert Ride in the prevailing duration.
cs: Vloží činel (ride) o převládající době trvání.

en: Timbales Style Staff
cs: Osnova ve stylu tympánů

en: Changes to print as a drum staff in timbales style
cs: Změní na tisk jako osnovy pro bicí ovšem ve stylu tympánů

en: Change Sounding Duration
cs: Změnit znějící dobu trvání

en: Choose a duration in "ticks" (𝅘𝅥 = 384 ticks):
cs: Vyberte dobu trvání v ticích (𝅘𝅥 = 384 tiků):

en: Changes the duration of the note a the cursor for playback purposes, typesetting unaffected.
cs: Změní dobu trvání noty v poloze ukazatele pro účely přehrávání, sazba není ovlivněna.

en: Replace LilyPond
cs: Nahradit Lilypond

en: Suppresses the normal LilyPond typesetting for the current note/chord/rest replacing it with syntax provided by user.
cs: Potlačí normální sazbu LilyPondu pro nynější notu/akord/pomlku. Nahradí ji skladbou poskytnutou uživatelem.

en: Convert to Whole Measure Rests
cs: Převést celotaktové pomlky

en: Changes rests throughout the score that have the duration of the whole measure to whole measure rests (typeset as whole-note rest by convention)
cs: Změní pomlky v celém notovém zápisu, které mají dobu trvání celého taktu, na celotaktové pomlky (na základě dohody sazba jako celá nota)

en: Displace Rest Horizontally
cs: Odsunout pomlku vodorovně

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
cs: Požádá o vodorovný posun a o tu hodnotu při tisku přesune pomlku v poloze ukazatele.

en: Insert Rest
cs: Vložit pomlku

en: Inserts a rest in the prevailing duration
cs: Vloží pomlku o převládající době trvání

en: Breve Rest
cs: Dvoucelá pomlka

en: Insert a rest with breve duration
cs: Vložit pomlku s dobou trvání noty brevis/dvoucelé noty

en: Longa Rest
cs: Pomlka longa

en: Insert a rest with longa duration
cs: Vložit pomlku s dobou trvání noty longa

en: Insert Whole Measure Rest
cs: Vložit celotaktovou pomlku

en: Inserts/Appends a rest measure; if the current measure is empty, it simply places the whole measure rest in it.
cs: Vloží/Připojí takt s pomlkou. Pokud je nynější takt prázdný, jednoduše do něj umístí celotaktovou pomlku.

en: Displace Rest Vertically
cs: Odsunout pomlku svisle

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
cs: Udělá z pomlky v poloze ukazatele vícehlasou pomlku ve výšce ukazatele.

en: Multi-Measure Rest Number (Off/On)
cs: Číslo vícetaktové pomlky (vypnuto/zapnuto)

en: Turns the printing of the multi-measure rest number off or on. Use this when merging rests to avoid the number appearing twice.
cs: Vypne nebo zapne tisk vícetaktové pomlky. Použijte při slučování pomlk, abyste se vyhnul objevení se stejných čísel dvakrát.

en: Grouped in mm rest
cs: Seskupeno ve vícetaktovou pomlku

en: This whole measure rest is grouped with adjacent ones to form a multi-measure rest.
    The first of the group should be the multi-measure rest itself. Place the cursor on that object to do editing.
cs: Tato celotaktová pomlka je seskupena se sousední, aby vytvořila vícetaktovou pomlku.
    První ve skupině má být sama vícetaktovou pomlka. Umístěte ukazatel na tento předmět pro dělání úprav.

en: Recalculate
cs: Přepočítat

en: Un-group
cs: Zrušit skupinu

en: This represents a number of whole measure rests.
    The following measure rests are grouped with this one when typeset on their own. In full score they are typeset separately to match the other parts.
    If you add further grouped whole measure rests, this Directive will need re-calculating.
    The check score routine that is run before printing will do this for you.
cs: Tato představuje počet celotaktových pomlk.
    Následující taktové pomlky jsou s touto seskupeny při jejich sázení. V úplném notovém zápisu jsou sázeny odděleně, aby odpovídaly ostatním partům.
    Pokud přidáte další seskupené celotaktové pomlky, bude tento příkaz potřeba přepočítat.
    Standardní postup na ověření notového zápisu, který je spouštěn před tiskem, to pro vás udělá.

en: Creating Multi-Measure Rests
cs: Vytvoření vícetaktových pomlk

en: Give number of whole measure rests to insert
cs: Zadat počet celotaktových pomlk k vložení

en: Creates a multi-measure rest from the whole measure rests after the cursor, or inserts the number of rests you specify after the cursor, making them a multi-measure rest. Multi-measure rests will be typeset as individual whole measure rests if any other part being typeset has music during them.
cs: Vytvoří vícetaktovou pomlku z celotaktových pomlk po poloze ukazatele, nebo vloží počet pomlk, který určíte, po poloze ukazatele, a udělá z nich vícetaktovou pomlku. Vícetaktové pomlky budou sázeny jako jednotlivé celotaktové pomlky, pokud má mezi nimi jiný sázený part noty.

en: Spacer/Normal Rest
cs: Mezera/Normální pomlka

en: Makes the rest at the cursor a spacer rest/restores it as a printing rest.
cs: Udělá z pomlky v poloze ukazatele pomlku mezery/obnoví ji jako tisknutou pomlku.

en: Duration of whole measure rest has been re-calculated
cs: Doba trvání celotaktové pomlky byla přepočítána

en: Whole Measure Rest
cs: Celotaktová pomlka

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
cs: Vloží celotaktovou pomlku v poloze ukazatele

en: Insert Whole Measure Spacer
cs: Vložit celotaktovou mezeru

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline. This gives a one measure spacer.
cs: Vloží netiskový celý takt po nynějším taktu s příkazem k vynechání taktové čáry. Toto dá jednotaktovou mezeru.

en: Sets Prevailing Duration to Breve
cs: Nastaví převládající dobu trvání na dvoucelou notu

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
cs: Nastaví převládající dobu trvání na notu longa, instaluje to jako úryvek not.

en: Slur/Accidental avoidance removed
cs: Volba pro vyhnutí se střetu legatového obloučku s posuvkou odstraněna

en: Use only on a slur start to make the slur avoid accidentals on following notes
cs: Použijte jen  na začátku legatového obloučku pro vyhnutí se střetu legatového obloučku s posuvkami u následujících not

en: Avoid Slur Collision
cs: Vyhnout se střetům legatových obloučků

en: Avoids slur colliding with accidental (Print)
cs: Vyhne se střetům legatových obloučků s posuvkami (Tisk)

en: Begin Phrasing Slur
cs: Začít frázovací legatový oblouček

en: Begins a phrasing slur (which can have slurs within it)
cs: Začne frázovací oblouček (který v sobě může mít legatový oblouček)

en: Slur Deleted
cs: Legatový oblouček smazán

en: Not on a slur
cs: Toto není legatový oblouček

en: Deletes the slur that includes the current cursor position.
cs: Smaže legatový oblouček, který zahrnuje nynější polohu ukazatele.

en: End Phrasing Slur
cs: Ukončit frázovací legatový oblouček

en: Ends a phrasing slur (which can have slurs within it)
cs: Ukončí frázovací oblouček (který v sobě může mít legatový oblouček)

en: Extend Slur
cs: Rozšířit legatový oblouček

en: Extends the slur finishing at the cursor.
cs: Rozšíří legatový oblouček končící v poloze ukazatele.

en: Shorten Slur from Start
cs: Zkrátit legatový oblouček od začátku

en: Moves the Slur start from the note at the cursor to the following note.
cs: Posune začátek legatového obloučku od noty v poloze ukazatele k následující notě.

en: This makes the next marking on a note etc move inside the slur.
cs: Tímto bude další značka na notě posunuta uvnitř legatového obloučku.

en: Inside Slur
cs: Uvnitř legatového obloučku

en: Marking Inside Slur
cs: Značka uvnitř legatového obloučku

en: (Print) Next marking will be placed inside the slur.
cs: (Tisk) Další značka bude umístěna uvnitř legatového obloučku.

en: Shorten Slur
cs: Zkrátit legatový oblouček

en: Shorten a slur that ends or starts at the cursor.
cs: Zkrátit legatový oblouček končící nebo začínající v poloze ukazatele.

en: Slur Down
cs: Legatový oblouček dolů

en: Prints slur below
cs: Vytiskne legatový oblouček dolů

en: Auto Slur Directions
cs: Automatický směr legatových obloučků

en: Prints slurs as normal
cs: Vytiskne legatové obloučky jako normálně

en: Dashed
cs: Čárkovaný

en: Dotted
cs: Tečkovaný

en: Dashed or Dotted
cs: Čárkovaný nebo tečkovaný

en: Make the slur starting from this note dashed or dotted.
cs: Udělat legatový oblouček začínající z této noty čárkovaný nebo tečkovaný.

en: Slur with Next Two Notes
cs: Legatový oblouček s dalšími dvěma notami

en: Slur over next two notes.
cs: Legatový oblouček nad dalšími dvěma notami.

en: Slur with Next Note
cs: Legatový oblouček s další notou

en: Creates a slur from current note to next note.
cs: Vytvoří legatový oblouček od nynější noty k další notě.

en: Slur Up
cs: Legatový oblouček nahoru

en: Prints slurs up
cs: Vytiskne legatové obloučky nahoru

en: This makes the next text marking on a note etc move inside the slur.
cs: Tímto bude další textová značka na notě posunuta uvnitř legatového obloučku.

en: Text Inside Slur
cs: Text uvnitř legatového obloučku

en: (Print) Next text marking will be placed inside the slur.
cs: (Tisk) Další textová značka bude umístěna uvnitř legatového obloučku.

en: Begin Slur Below (Off/On)
cs: Začít legatový oblouček pod (vypnuto/zapnuto)

en: Starts (or deletes) a slur below the chord at the cursor. If deleting be sure to delete the end slur as well.
cs: Začne (nebo smaže) legatový oblouček pod akordem v poloze ukazatele. Pokud mažete, buďte si jisti, že smažete i konec legatového obloučku.

en: Begin a phrasing slur on the current note. You can have normal slurs (partially) inside a phrasing slur.
cs: Začít legatový oblouček na nynější notě. Můžete mít (částečně) normální legatové obloučky uvnitř frázovacích legatových obloučků.

en: Begin Slur Up (Off/On)
cs: Začít legatový oblouček nad (vypnuto/zapnuto)

en: Starts (or deletes) a slur above the chord at the cursor. Follow with End Slur on a later chord.
cs: Začne (nebo smaže) legatový oblouček nad akordem v poloze ukazatele. Je třeba následovat koncem legatového obloučku na pozdějším akordu.

en: End a phrasing slur on the current note.
cs: Ukončit frázovací legatový oblouček na nynější notě.

en: OneVoice:  Default-For a single voice on a staff
cs: JedenHlas: Výchozí pro jeden hlas v osnově

en: VoiceOne:  Designate as upper voice
cs: HlasJedna: Označit jako horní hlas

en: VoiceTwo:  Designate as lower voice
cs: HlasDvě: Označit jako dolní hlas

en: VoiceThree: 
    Horizontally offset upper voice
cs: HlasTři:
    Vodorovný posun horního hlasu

en: VoiceFour:  Horizontally offset lower voice
cs: HlasČtyři:
    Vodorovný posun dolního hlasu

en: Voice1
cs: Hlas 1

en: Voice2
cs: Hlas 2

en: Voice3
cs: Hlas 3

en: Voice4
cs: Hlas 4

en: 1Voice
cs: 1 Hlas

en: Designate Voice
cs: Označit hlas

en: These commands are used when entering several voices per staff. VoiceOne is for the upper voice-it sets the direction of slurs, beams, etc. up to avoid clashes. VoiceTwo is for the lower voice, and it sets the directions down. Additional voices beyond two are offset slightly to the right.
cs: Tyto příkazy se používají při zadávání několika hlasů na osnovu. HlasJedna je pro horní hlas - nastavuje směr legatových obloučků, trámců atd. nahoru, aby nedocházelo ke střetům. HlasDvě je pro dolní hlas, a nastavuje směry dolů. Další hlasy po těchto dvou jsou posunuty lehce napravo.

note: HelpForStemControl
en: Stem direction (up, down or automatic - depending on the note height on the staff- is normally controlled by selecting the LilyPond voice for the music on the staff. This menu is for primitive commands that force stems in one direction without altering slur, tie, ornament directions. Use right-click More Commands to un-hide these primitives if needed.
cs: Směr nožiček (nahoru, dolů nebo automatický - v závislosti na výšce noty v osnově) je běžně řízen vybráním hlasu LilyPondu pro noty v notové osnově. Tato nabídka je pro základní příkazy, jež vynutí jeden směr nožiček beze změny směru legata, ligatury, ozdoby. Použijte klepnutí pravým tlačítkem myši → Více příkazů pro odkrytí těchto základních příkazů, je-li to potřeba.

en: Help for Stem Control
cs: Nápověda k ovládání nožičky

en: Stems Down
cs: Nožičky dolů

en: Stems from now on point downward.
cs: Nožičky od teď na místě dolů.

en: Stems Up
cs: Nožičky nahoru

en: Stems from now on point upward.
cs: Nožičky od teď na místě nahoru.

en: Convert Incorrect Slurs to Ties
cs: Převést nesprávné legatové obloučky na ligatury

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores. Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair. Changes these to a tied note. Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g. across strings).
cs: Opraví chybu v legatových obloučcích/ligaturách běžnou v zavedených notových zápisech. Prohledá celý notový zápis na dvojice nebo stejné noty spojené dohromady legatovým obloučkem do dvojice. Změní je na noty spojené ligaturou. Nepoužívejte v neobvyklém případě stejných not spojených legatem (např. napříč strunami).

en: Attach Tied Note
cs: Připojit svázanou notu

en: Toggles a tie on the note at the cursor and moves right for inserting a note to tie to with duration key. Gives audible feedback.
cs: Přepne ligaturu na notě v poloze ukazatele a posune vpravo pro vložení noty, ke kterou má dojít ke svázání s klíčem doby trvání. Dává zvukovou zpětnou vazbu.

en: This command only applies to notes or chords.
cs: Tento příkaz se použije jen na noty nebo akordy.

en: Places a tie after the note at the cursor, tying to nothing. Use for laissez vibrer or when a tie comes at a final repeat.
cs: Umístí ligaturu za notu v poloze ukazatele, nespojí ji s ničím. Použijte pro Laissez Vibrer (nechte chvět), nebo když ligatura přichází při posledním/závěrečném opakování.

en: Repeat Tie
cs: Opakovat ligaturu

en: The note at the cursor ends a tie that has begun elsewhere, usually in a first time bar. That is it is a repeat of the tie ending.
cs: Nota v poloze ukazatele ukončí ligaturu, která začala někde jinde, obvykle v první době taktu. Jinými slovy, je to opakování ukončení ligatury.

en: Convexity of Tie
cs: Vypouklost ligatury

en: Give extra to flatten by (+/-):
cs: Přidat/Odebrat na zploštění pomocí (+/-):

en: Flatter/More Curved
cs: Plošší/Zakřivenější

en: Makes the next tie more or less curved depending on the value given. The change is relative to the current shape, not the default shape.
cs: Udělá další ligaturu více nebo méně zakřivenou v závislosti na zadané hodnotě. Změna se děje v poměru k nynějšímu tvaru, ne k výchozímu tvaru.

en: Height of Tie
cs: Výška ligatury

en: Give amount to raise (unit = staff line space):
cs: Zadat množství pro zvýšení (jednotka = mezera osnovy):

en: Higher/Lower
cs: Vyšší/Nižší

en: Moves the next tie higher/lower by the amount given from the current position.
cs: Přesune další ligaturu výše/níže o zadané množství od nynější polohy.

en: Width of Tie
cs: Šířka ligatury

en: Give additional width (unit = staff line space):
cs: Zadat dodatečnou šířku (jednotka = mezera osnovy):

en: Widen/Make Narrower
cs: Rozšířit/Udělat užším

en: Makes the next tie wider/narrower by the amount given. The change is relative to the default value.
cs: Udělá další ligaturu širší/užší o zadané množství. Změna se děje v poměru k výchozí hodnotě.

en: Widen/Narrow
cs: Rozšířit/Zúžit

en: Flatten/Bend More
cs: Zploštit/Prohnout

en: Raise/Lower
cs: Zvýšit/Snížit

en: Gives a choice of modifications to make to the following tie.
cs: Dá možnost změn, které se dají udělat s následující ligaturou.

en: Make the tie on this note dashed or dotted.
cs: Udělat ligaturu na této notě čárkovanou nebo tečkovanou.

en: Individual Ties only apply to notes within chords.
cs: Jednotlivé ligatury použít jen na noty v akordech.

en: Individual Note Down-Tie (Off/On)
cs: Ligatura jednotlivé noty dolů (vypnuto/zapnuto)

en: Ties the individual note at the cursor the tie going down; repeat to remove.
cs: Sváže jednotlivou notu v poloze ukazatele, ligatura je dole; pro odstranění příkaz zopakovat.

en: Individual Note Tie (Off/On)
cs: Ligatura jednotlivé noty (vypnuto/zapnuto)

en: Ties the note at the cursor leaving other notes in the current chord unchanged.
cs: Spojí notu v poloze ukazatele, zanechá ostatní noty v nynějším akordě nezměněny.

en: Individual Note Up-Tie (Off/On)
cs: Ligatura jednotlivé noty nahoru (vypnuto/zapnuto)

en: Ties the individual note in a chord the tie being above; repeat command to remove.
cs: Sváže jednotlivou notu, v akordu je ligatura nahoře; pro odstranění příkaz zopakovat.

en: Down Tie (Off/On)
cs: Ligatura dolů (vypnuto/zapnuto)

en: Ties to the following note/chord with tie downwards.
cs: Sváže s následující notou/akordem s ligaturou směrem dolů.

en: Up Tie (Off/On)
cs: Ligatura nahoru (vypnuto/zapnuto)

en: Ties to next note, tie upwards, or removes tie.
cs: Sváže s následující notou, ligatura směřuje nahoru, nebo ligaturu odstraní.

en: Tonal step down
cs: Tónový krok dolů

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step down, stay in the keysignature.
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o jeden krok dolů, zůstat v předznamenání.

en: Arbitrary transpose down
cs: Převést libovolně dolů

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones down. User can specify interval through a dialog.
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o  libovolný počet tónů dolů. Uživatel může pomocí dialogu stanovit interval.

en: Arbitrary transpose up
cs: Převést libovolně nahoru

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones up. User can specify interval through a dialog.
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o  libovolný počet tónů nahoru. Uživatel může pomocí dialogu stanovit interval.

en: Half tone down
cs: O půltón dolů

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone down
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o půltón dolů

en: Half tone up
cs: O půltón nahoru

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone up
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o půltón nahoru

en: Shifts current notes/selection down one octave while preserving accidental status. This means real transposition
cs: Posune nynější noty/výběr o jednu oktávu dolů, přitom zachová stav posuvek. To znamená skutečnou transpozici

en: Shifts current notes/selection up one octave while preserving accidental status. This means real transposition
cs: Posune nynější noty/výběr o jednu oktávu nahoru, přitom zachová stav posuvek. To znamená skutečnou transpozici

en: Whole tone down
cs: O celý tón dolů

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o celý tón dolů

en: Whole tone up
cs: O celý tón nahoru

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o celý tón nahoru

en: Tonal step up
cs: Tónový krok nahoru

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step up, stay in the keysignature.
cs: Převést/Posunout notu ukazatele nebo výběr o jeden krok nahoru, zůstat v předznamenání.

en: Tremolo Downward
cs: Tremolo dolů

en: Slopes the tremolo slash downwards instead of upwards.
cs: Skloní tremolové lomítko dolů, místo aby směřovalo nahoru.

en: divide 𝅘𝅥𝅮 1/8
cs: rozdělit 𝅘𝅥𝅮 1/8

en: divide𝅘𝅥𝅯 1/16
cs: rozdělit 𝅘𝅥𝅯 1/16

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/32
cs: rozdělit 𝅘𝅥𝅱 1/32

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/64
cs: rozdělit  1/64

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/128
cs: rozdělit 𝅘𝅥𝅱 1/128

en: Cursor must be on a note or chord for tremolo
cs: Ukazatel musí být pro tremolo na notě nebo akordu

en: Tremolo Upward
cs: Tremolo nahoru

en: Slopes tremolo mark on stem upward.
cs: Skloní značku pro tremolo na nožičce nahoru.

en: Prints the note at the cursor with the tremolo marking for the subdivisions specified.
cs: Vytiskne notu v poloze ukazatele se značením pro tremolo pro zadaná rozdělení na menší části.

en: Create Slurred Triplet
cs: Vytvořit triolu s legatem

en: If a MIDI controller is active duplicates the current note twice making a triplet and slurring all three notes, otherwise same as Toggle Tripleting command.
cs: Pokud je ovladač MIDI činný, zdvojí nynější notu dvakrát. Udělá triolu a spojí všechny tři noty legatovým obloučkem. Jinak je to stejné jako přepínací příkaz pro vytvoření trioly.

en: Create Triplet
cs: Vytvořit triolu

en: If a MIDI controller is active takes the current note and appends two more making all three a triplet, otherwise same as Toggle Tripleting command.
cs: Pokud je ovladač MIDI činný, vezme nynější notu a připojí k ní dvě další, takže ze všech tří udělá triolu. Jinak je to stejné jako přepínací příkaz pro vytvoření trioly.

en: Square Tuplet Brackets re-instated
cs: Hranaté závorky nepravidelných rytmických skupin opraveny (navráceny)

en: Tuplet Brackets Curved
cs: Závorky nepravidelných rytmických skupin zahnuty

en: Curved Tuplet Brackets (Off/On)
cs: Zahnuté závorky nepravidelné rytmické skupiny (vypnuto/zapnuto)

en: Tuplet brackets will have a curved shape (like a slur) with the tuplet number inside. Note these cannot be re-shaped like slurs, so turn tuplet brackets off and place slurs manually if you need to reshape them.
cs: Závorky nepravidelných rytmických skupin budou mít zahnutý tvar (jako legato) s číslem nepravidelné rytmické skupiny uvnitř. Všimněte si, že nemohou být přetvarovány, jako je tomu u legat, takže závorky nepravidelných rytmických skupin vypněte a legata umístěte, pokud je potřebujete přetvarovat, ručně.

en: No Tuplet Numbers
cs: Žádná čísla u nepravidelných rytmických skupin

en: Stop the printing of tuplet numbers from this point.
cs: Od tohoto bodu zastavit tisk čísel u nepravidelných rytmických skupin.

en: Enter tuplet numerator
cs: Zadejte čitatele nepravidelné rytmické skupiny

en: Enter the fraction to multiply the duration by,
    numerator first. E.g., for triplets, enter 2, then 3. 
    Numerator:
cs: Zadejte zlomek pro násobení doby trvání.
    Nejprve čitatele. Například pro trioly zadejte 2, potom 3.
    Čitatel:

en: Enter tuplet denominator
cs: Zadejte jmenovatele nepravidelné rytmické skupiny

en: Enter the fraction's denominator:
cs: Zadejte jmenovatele zlomku:

en: Start Arbitrary Tuplet
cs: Začít libovolnou nepravidelnou rytmickou skupinu

en: Asks for ratio of tuplet and then puts in a start for that. Use EndTuplet command after entering tuplet notes. Note that the Denemo display will not automatically group the tuplet, but it will print with expected beaming etc.
cs: Zeptá se na poměr nepravidelné rytmické skupiny, a pak ji začne. Použijte příkaz EndTuplet po zadání not nepravidelné rytmické skupiny. Všimněte si, že zobrazení not v Denemu automaticky nepravidelnou rytmickou notovou skupinu seskupovat nebude, ale bude tisknout s očekávaným trámcem atd.

en: Toggle Triplet Entry (Off/On)
cs: Přepnout vkládání trioly (zapnuto/vypnuto)

en: Inserts a start triplet or end tuplet alternately.
cs: Vloží začátek trioly nebo případně konec nepravidelné rytmické skupiny.

en: Tuplet Brackets if not Beamed
cs: Závorky nepravidelných rytmických skupin, pokud nejsou opatřeny trámcem

en: Turns tuplet brackets off for beamed notes. Affects tuplets from the cursor onwards.
cs: Zapne/Vypne závorky nepravidelných rytmických skupin pro noty s trámcem. Ovlivní nepravidelné rytmické skupiny od ukazatele dále.

en: Tuplet Brackets On/Off
cs: Závorky nepravidelných rytmických skupin (zapnuto/vypnuto)

en: Turns tuplet brackets off or on.
cs: Zapne/Vypne závorky nepravidelné rytmické skupiny.

en: Tuplet Numbering On/Off
cs: Číslování nepravidelné rytmické skupiny (zapnuto/vypnuto)

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
cs: Řídit to, zda se budou čísla nepravidelných rytmických skupin tisknout nad rytmickými notovými skupinami.

en: This command needs a note or chord to turn into a triplet
cs: Tento příkaz potřebuje notu nebo akord pro proměnu v triolu

en: Triplet-ize (Slurred)
cs: Udělat triolu (s legatem)

en: Turns the note at or before the cursor into a triplet of the same total duration, slurring the triplet.
cs: Udělá z noty v poloze ukazatele nebo před ní triolu z not o téže celkové době trvání, triola dostane legatový oblouček.

en: Triplet-ize
cs: Udělat triolu

en: Turns the note on or before the cursor into a triplet of notes with the same total duration.
cs: Udělá z noty v poloze ukazatele nebo před ní triolu z not o téže celkové době trvání.

en: No Brackets
cs: Žádné závorky

en: Always Brackets
cs: Vždy závorky

en: Bracket if not beamed
cs: Závorka, pokud není trámec

en: Tuplet Brackets
cs: Závorky nepravidelných rytmických skupin

en: Choose whether tuplets should have brackets. Affects tuplets from the cursor onwards.
cs: Vybrat, zda mají mít nepravidelné rytmické skupiny závorky. Ovlivní nepravidelné rytmické skupiny od ukazatele dále.

en: Tuplet Position
cs: Poloha nepravidelné rytmické skupiny

en: Sets the positioning of the following tuplet (up/down/auto) to your choice.
cs: Nastaví umístění následující nepravidelné rytmické skupiny (nahoru/dolů/automaticky) dle vašeho výběru.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Two note (or chord) tremolo". Be sure to delete them all if you delete one of them.
cs: Tento příkaz Denema je částí souboru složeného ze čtyř tvořících "tremolo ze dvou not (nebo akordu)". Ujistěte se, že jste je, pokud jste smazal jeden z nich, smazal všechny.

en: Tremolo Repeat
cs: Opakování tremola

en: Give number of times the two notes/chords should be sounded 2,4... 
    (must total up to proper note duration)
cs: Zadejte počet opakování, kolikrát mají dvě noty/akordy zaznít: 2, 4... 
    (dohromady musí dělat dobu trvání noty)

en: The selection must comprise two notes/chords which will sound alternately as a tremolo. The display will show and sound out repetitions, while LilyPond will typeset them using the tremolo notation.
cs: Výběr musí obsahovat dvě noty/akordy, které budou znít střídavě jakotremolo. V zobrazení se zobrazí a ozve opakování, zatímco LilyPondje vysází pomocí notace tremola.

en: Two Note (or Chord) Tremolo
cs: Tremolo ze dvou not (nebo akordu)

en: Takes the selected two notes or chords and repeats them to make up the duration of a longer note. This will then be typeset using the tremolo notation (beaming placed between notes), while the Denemo Display will show and sound the repetitions.
cs: Vezme vybrané dvě noty nebo akordy a opakuje je, aby vytvořildobu trvání delší noty. To bude poté vysázeno pomocí notace tremola(trámce umístěny mezi notami), zatímco se ukáže zobrazení Denema a zazní opakování.

en: Incorrect measure duration; If you are trying to create an upbeat (pickup/'anacrusis) use the Anacrusis command
cs: Nesprávná doba trvání taktu. Pokud se pokoušíte o vytvoření předtaktí použijte příkaz pro předtaktí

en: Incorrect measure duration
cs: Nesprávná doba trvání taktu

en: Final Measures not all equal duration
cs: Ne všechny koncové takty mají stejnou dobu trvání

en: No problem detected in this score
cs: V tomto notovém zápisu nebyly zjištěny žádné potíže

en: Check Score Skipping Some Errors
cs: Přeskakování některých chyb při ověřování notového zápisu

en: Give number of errors to skip
cs: Zadejte počet chyb k přeskočení

en: Error number:
cs: Počet chyb:

en: Checks the score ignoring the first so many errors. Use this to skip errors that are ok to leave in.
cs: Při ověřování notového zápisu se bude přehlížet tento počet chyb. Použijte k přeskočení chyb, které jsou vlastně natolik v pořádku, aby se nechaly plavat.

en: Check Score
cs: Ověřit notový zápis

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
cs: Prověří notový zápis na nesprávné doby trvání taktů, neukončené rytmické notové skupiny, legata, špatné ligatury atd.

en: Only one tab is open
cs: Je otevřena jen jedna karta

en: Compare With Next
cs: Porovnat s další

en: Compares the current score with the score in the next tab, reporting any differences.
cs: Porovná nynější notový zápis s notovým zápisem na další kartě. Ohlásíjakékoli rozdíly.

en: Edit Score Prolog
cs: Upravit úvod k notovému zápisu

en: Edit LilyPond to apply to whole score
cs: Upravit LilyPond k použití na celý notový zápis

en: Edit Prolog
cs: Upravit úvod

en: Allows you to edit the LilyPond score prolog; here you can set transposition for the printed version and much more.
cs: Dovolí vám upravit úvod (prolog) k notovému zápisu v LilyPondu. Zde můžete nastavit transpozici pro tisknutou verzi a mnohem víc.

en: Search for Similar
cs: Hledat podobné

en: Which movement to search in?
cs: Ve které větě hledat?

en: Search for Similar Scores
cs: Hledat podobné notové zápisy

en: Creates a music signature from the opening intervals of the current score then searches all the scores below a given folder for one starting with the same intervals as this score. Any score found is opened in a new tab. Use to seek out a lost score in your collection by entering the first few notes of the lost score and invoking this command.
cs: Vytvoří hudební podpis ze zahajovacích intervalů nynějšího notového zápisu, poté prohledá všechny notové zápisy pod danou složkou na tu, která začíná nastejné intervaly jako tento notový zápis. Všechny nalezené notové zápisy jsou otevřeny v nové kartě. Použít k vyhledání ztraceného notového zápisu ve sbírce zadáním prvních několika not ze ztraceného notového zápisu a vyvoláním tohoto příkazu.

en: Creating LilyPond Definition
cs: Vytvoření vymezení Lilypondu

en: Give name (alphabetical only):
cs: Dát název (pouze písmena abecedy):

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
cs: Zadat pro toto vymezení platnou skladbu LilyPondu:

en: LilyPond Definition
cs: Vymezení Lilypondu

en: Create a definition at the head of the LilyPond text. This can then be referenced in the music. See LilyPond documentation.
cs: Vytvořit vymezení v čele textu LilyPondu. Toto pak může být odkazováno v notách. Podívejte se na dokumentaci k LilyPondu.

en: Included LilyPond Files
cs: Hlavičkové soubory Lilypond

en: Include LilyPond File
cs: Hlavičkový soubor Lilypond

en: LilyPond include files unchanged
cs: Hlavičkové soubory LilyPondu nezměněny

en: LilyPond Include File
cs: Hlavičkový soubor LilyPondu

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
cs: Umožňuje stanovení souboru include LilyPondu ze souborů include poskytnutých Denemem.

note: FIXME there are 13 other types of directive to refresh ,,,
en: Refresh Dynamic Directives
cs: Obnovit dynamické příkazy

en: Re-runs any directives that may have become stale.
cs: Spustí jakýkoli pokyn znovu, jenž by mohl zastarat.

en: LilyPond Score Block Prolog
cs: Úvod k bloku notového zápisu v LilyPondu

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
cs: Vloží LilyPond na začátek každého notového zápisu (věty).

en: Type any notes about the score you are working on here
cs: Sem napište poznámky o notovém zápisu, na kterém pracujete

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
cs: Uchovává jakoukoli textovou poznámku, kterou můžete k tomuto notovému zápisu mít.

en: LilyPond Score Header
cs: Hlavička notového zápisu v LilyPondu

en: Give LilyPond:
cs: Zadat LilyPond:

en: Prolog unchanged
cs: Úvod nezměněn

en: Inserts LilyPond syntax at the head of the output.
cs: Vloží skladbu LilyPond do hlavičky výstupu.

en: LilyPond Score Prolog
cs: Úvod k notovému zápisu v LilyPondu

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
cs: Vloží skladbu LilyPond pro zahrnuté soubory atd. do hlavičky notového zápisu

en: My Arranger
cs: Můj aranžér

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
cs: Zadat jméno pro hudebního aranžéra atd. nebo vymazat pro smazání:

en: Arranger
cs: Aranžér

en: Prints the arranger name on title page
cs: Vytiskne jméno aranžéra na straně s názvem

en: My Composer
cs: Můj skladatel

en: Give name for composer etc or blank out to delete:
cs: Zadat jméno pro skladatele atd. nebo vymazat pro smazání:

en: Prints a composer name on title page
cs: Vytiskne jméno skladatele na straně s názvem

en: My Copyright
cs: Moje autorské právo

en: Give name for copyright etc or blank out to delete:
cs: Zadat jméno pro autorské právo atd. nebo vymazat pro smazání:

en: Copyright
cs: Autorské právo

en: Prints a copyright notice on title page
cs: Vytiskne oznámení o autorském právu na straně s názvem

en: My Date
cs: Moje datum

en: Give name for date/opus number etc or blank out to delete:
cs: Zadat jméno pro datum/číslo díla atd. nebo vymazat pro smazání:

en: Date
cs: Datum

en: Prints a date on the title page.
cs: Vytiskne datum na straně s názvem.

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
cs: Zadat nástroje pro výchozí rozvržení nebo vymazat pro smazání:

en: Instrumentation
cs: Nástroje

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
cs: Vytiskne na straně s názvem nástroje (instrumentace). Toto lze upravit u rozvržení, jež tisknou pouze jeden part nebo výběr.

en: My Poet
cs: Můj básník

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
cs: Zadat jméno pro básníka/textaře/libretistu atd. nebo vymazat pro smazání:

en: Poet/Lyricist
cs: Básník/Textař

en: Prints the poet or lyricist name on title page
cs: Vytiskne jméno básníka nebo textaře na straně s názvem

en: My Title
cs: Můj název

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
cs: Zadat název pro celý notový zápis nebo vymazat pro smazání:

en: Space Above Title
cs: Mezera nad názvem

en: Give amount of space at top of title page
cs: Zadat množství místa nahoře strany s názvem

en: Prints a title on title page
cs: Vytiskne název na straně s názvem

en: Title and Introduction
cs: Název a úvod

en: A button is created for putting a title and introductory text for a critical commentary at the end of the score.
cs: Tlačítko je vytvořeno pro vložení názvu a úvodního textu pro kritické poznámky na konci notového zápisu.

note: (if (equal? (string-ref thecomment 0) #\\) (begin (set! thecomment (substring thecomment 19)) (set! thecomment (string-drop-right thecomment 1))))
en: At m
cs: Na m

en: (Re)Create Epilog - Critical Commentary
cs: (Znovu) Vytvořit doslov (závěr) - kritické poznámky

en: Collects together any critical comments from the score and places them in an epilog at the end of the music. The Title and text of the Epilog are created with the CriticalCommentaryIntro command, and critical comments are added with the CriticalComment command.
cs: Sesbírá všechny kritické poznámky, které jsou v notovém zápisu, a umístí je do závěru na konec not. Název a text doslovu jsou vytvořeny příkazem CriticalCommentaryIntro a kritické poznámky jsou přidány pomocí příkazu CriticalComment.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
    If you are saving to a new file you will be asked to open it later.
cs: Počkejte, až se spustí váš vektorový grafický editor.
    Otevře soubor SVG stejného názvu, pokud je dostupný,
    ale ujistěte se, že uložení se provede ve formátu zabaleného postscriptu (Encapsulated PostScript) (EPS).
    Při ukládání ve formátu eps je dobré zároveň provést uložení v souborovém formátu SVG, 
    jelikož to povede k lepším pozdějším úpravám.  
    Ukončete svůj grafický editor před opuštěním tohoto dialogu,
    a potom se vraťte do práce v Denemu.
    Pokud ukládáte do nového souboru, budete požádán o jeho pozdější otevření.

en: Now dismiss this dialog and select the .eps file you have just saved in the graphics editor program.
cs: Nyní opusťte tento dialog a vyberte soubor .eps, jejž jste právě uložil v programu na upravování grafiky

en: Delete Graphic Title Page?
cs: Smazat stránku s grafickým názvem?

en: Graphic Title Page Deleted
cs: Stránka s grafickým názvem smazána

en: Create or Edit Graphic Title Page
cs: Vytvořit nebo upravit stránku s grafickým názvem

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the score. Use this for a title page prepared in your vector graphics editor.
cs: Umístí text/grafiku ze zabaleného souboru s PostScriptem (Encapsulated PostScript, EPS) na začátek notového zápisu. Použijte pro stránku s názvem (titulní) připravenou ve vašem editoru vektorové grafiky.

en: Incipit
cs: Začátek (incipit)

en: Incipit from Selection
cs: Začátek (incipit) z výběru

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
cs: Vytvoří začátek (incipit) od výběru z výběru. Tyto noty budou vytištěny na titulní straně. Je podporován jen jeden hlas.

en: Table of Contents Title
cs: Název obsahu

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
cs: Zadat název pro obsah
    Vyprázdnit pro smazání

en: Page Break before Table of Contents
cs: Zalomení strany před obsahem

en: Page Break after Table of Contents
cs: Zalomení strany po obsahu

en: Page Break before and after
cs: Zalomení strany před a po

en: No page breaks
cs: Žádná zalomení stran

en: Gives a heading for a table of contents, inserting the table in the book.
cs: Dá obsahu záhlaví. Vloží tabulku v knize.

en: Extra space above this line:
cs: Další místo nad tímto řádkem:

en: Give text to appear at the left
    LilyPond syntax can be included.
cs: Zadejte text, aby se objevil nalevo.
    Lze zahrnout skladbu LilyPondu.

en: Give text to appear in the center
    LilyPond syntax can be included.
cs: Zadejte text, aby se objevil uprostřed.
    Lze zahrnout skladbu LilyPondu.

en: Give text to appear at the right
    LilyPond syntax can be included.
cs: Zadejte text, aby se objevil napravo.
    Lze zahrnout skladbu LilyPondu.

en: Filled Title Line
cs: Vyplněn řádek s názvem

en: Prints three pieces of text left, right and centered on a single line. Each field can be a different size etc.
cs: Vytiskne tři kusy textu nalevo, napravo a uprostřed na jednom řádku. Každé pole může mít jinou velikost atd.

en: Tagline
cs: Heslo

en: Centered at the bottom of the last page.
cs:  Zarovnáno na střed dole na poslední straně.

en: Version
cs: Verze

en: Give a version for this edition:
cs: Zadat verzi pro toto vydání:

en: Version number only on first page
cs: Číslo verze pouze na první straně

en: Version number on every page
cs: Číslo verze na každé straně

en: Delete Version Numbering
cs: Smazat číslování verze

en: Include Layout Name
cs: Zahrnout název rozvržení

en: Do not include Layout Name
cs: Nezahrnovat název rozvržení

en: Score Version
cs: Verze notového zápisu

en: Prints a tiny text in top left corner of the first page and optionally on subsequent pages. The score layout name can also be optionally included. If only on first page it comes below the title.
cs: Vytiskne v levém horním rohu první strany a volitelně na následujících stranách drobounký text. Název rozvržení notového zápisu může být volitelně zahrnut také. Pokud je jen na první straně, je umístěn pod název.

en: Name of the arranger, flush-right below the composer.
cs: Jméno aranžéra, červeně vpravo pod skladatelem.

en: Breakbefore
cs: Zalomení před

en: This forces the title to start on a new page (set to ##t or ##f).
cs: Toto vynutí, aby název začínal na nové straně (nastaveno na ##t nebo ##f).

en: Name of the composer, flush-right below the subsubtitle.
cs: Jméno skladatele, červeně vpravo pod podnázvem.

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
cs: Oznámení o autorském právu. Zarovnáno na střed dole na první straně. Na to, jak se symbol pro autorské právo vkládá, se podívejte do kódování textu v Lilypondu.

en: Dedication
cs: Věnování

en: The dedicatee of the music, centered at the top of the first page.
cs: Adresát věnování hudby. Zarovnán na střed nahoře na první straně.

en: Instrument
cs: Nástroj

en: Name of the instrument, centered below the score title. Also centered at the top of pages (other than the first page).
cs: Název nástroje. Zarovnán na střed pod názvem notového zápisu. Také zarovnán na střed nahoře na stranách (jiné než na první straně).

en: Meter
cs: Metrum

en: Meter string, flush-left below the poet.
cs: Text metra, červeně vlevo pod básníkem.

en: Poet
cs: Básník

en: Name of the poet, flush-left below the subsubtitle.
cs: Jméno básníka, červeně vlevo pod podnázvem.

en: Subsubtitle
cs: Podpodnázev

en: Subsubtitle, centered below the subtitle.
cs: Podpodnázev. Zarovnán na střed pod podnázvem.

en: Subtitle, centered below the title.
cs: Podnázev. Zarovnán na střed pod názvem.

en: Set titles for whole score.
cs: Nastavit názvy pro celý notový zápis.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
cs: Vytiskne název zadaný jako nadpis. Zarovnán na střed na začátku notového zápisu.

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Give chapter title::
cs: Zadejte název kapitoly:

en: Setting End Chapter at last movement
cs: Nastavení konce kapitoly v poslední větě

en: A Chapter start/end is already present at movement #
cs: Začátek/Konec kapitoly je již přítomen ve větě #

en: End Chapter
cs: Skončit kapitolu

en: Miss-matched Chapter Start/End, use Movement Properties Editor to fix this
cs: Nesouhlasí začátek/konec kapitoly. K opravení použijte editor vlastností věty

note: procedure starts here already at a chapter start
en: Re-title
cs: Nazvat znovu

en: This is the end of a Chapter, start the next chapter on the next movement
cs: Toto je konec kapitoly. Začněte další kapitolu při další větě

en: Chapter Title
cs: Název kapitoly

en: Book Chapter
cs: Kapitola knihy

en: Asks for a Chapter Title and end movement number. Makes the current movement the start of a chapter which ends at a later movement.
cs: Žádá o název kapitoly a číslo koncové věty. Dělá nynější větu začátkem kapitoly, která končí závěrečnou větou.

en: Source file at http://denemo.org
cs: Zdrojový soubor na http://denemo.org

en: Tagline with Link
cs: Heslo s odkazem

en: Give URL to link to
cs: Zadejte adresu (URL), na kterou se odkazuje

en: Give text for tagline
cs: Zadejte text hesla (motto)

en: Tagline deleted
cs: Heslo smazáno

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
cs: Vytvoří ve výstupu v souboru PDF heslo s odkazem.

en: Modern Voice
cs: Novodobý hlas

en: Piano
cs: Klavír

en: Piano Cautionary
cs: Klavír vzbuzující pocit bezpečí

en: Neo-Modern Cautionary
cs: Nový novodobý vzbuzující pocit bezpečí

en: Neo-Modern Voice Cautionary
cs: Nový novodobý hlas vzbuzující pocit bezpečí

en: Dodecaphonic
cs: Dvanáctitónový

en: No Reset
cs: Žádné znovunastavení

en: Accidental Style
cs: Styl posuvky

en: Choose the style for typesetting accidentals. Determines whether or not an accidental is printed in particular circumstances (such as repeated notes in different measures, octaves, voices etc).
cs: Vyberte styl pro sazbu posuvek. Určí, zda jsou nebo nejsou posuvkyza určitých okolností tisknuty (jako jsou noty opakované v různých taktech, oktávách, hlasech atd.).

note: AccompanistsScore
en: Accompanist's Score (Off/On)
cs: Notový zápis doprovodu (vypnuto/zapnuto)

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
cs: Nastaví/Zruší nastavení horní notové osnovy každé věty na maličké písmo. Dolní osnovy - doprovod - mají normální písmo. Ovlivňuje pouze tisk.

en: Ending a Repeat Alternative
cs: Ukončení jiné možnosti opakování

en: Give barline to end at:
cs: Zadejte taktovou čáru pro konec na:

en: Barline to end Repeat Alternative
cs: Jiná možnost taktové čáry pro ukončení opakování

en: Choose an additional type of barline to close a second (or n'th) time bar with a downward tick.
cs: Vyberte dodatečný typ taktové čáry pro uzavření druhého (nebo n-tého) opakování s dolů směřující fajfkou.

en: Connect Arpeggios
cs: Spojit arpeggia

en: Connect Arpeggios (Off/On)
cs: Spojit arpeggia (vypnuto/zapnuto)

en: Any arpeggios inserted on chords in different voices will be drawn across the voices.
cs: Všechna arpeggia vložená na akordech v různých hlasech budou kreslena napříč hlasy.

en: Custom Barlines
cs: Vlastní taktové čáry

en: Custom Barline
cs: Vlastní taktová čára

en: Give name (blank to re-define a standard barline)
cs: Zadat název (prázdné pro nové vymezení standardní taktové čáry)

en: Give barline char(s) - | : . [ ] ; etc, for the normal appearance of the barline
cs: Zadat znak(y) taktové čáry - | : . [ ] ; atd. pro obvyklý vzhled taktové čáry

en: Give char(s) for line start appearance
cs: Zadat znak(y) pro vzhled začátku čáry

en: Give char(s) for line end appearance
cs: Zadat znak(y) pro vzhled konce čáry

en: Give char(s) for appearance when spanning staffs
cs: Zadat znak(y) pro vzhled při natažení osnov

en: Custom Bar Lines unchanged
cs: Vlastní taktové čáry nezměněny

en: Create a custom barline. These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type. A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), 2) appearance when the barline is at the beginning or 3) end of a line , and 4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff. Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],: and others in the LilyPond documentation.
cs: Vytvořit vlastní taktovou čáru. Tyto čáry je možné pojmenovat, nebo lze jednoduše přepsat běžný typ taktové čáry LilyPondu. Taktová čára je vymezena čtyřmi tvary, které popisují 1) vzhled, jak je obvykle (v řádku), 2) vzhled, když je taktová čára na začátku, nebo 3) když je na konci řádku, a 4) co se má ukázat, když se osnovy spojí dohromady, jak je to v případě osnovy pro zápis klavíru. Tvary taktových čar jsou udělány ze znaků včetně |,:,.,[,],: a jiných v dokumentaci k LilyPondu.

en: Time Signatures will not be typeset for this score
cs: Taktová označení nebudou sázena pro tento notový zápis

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
cs: (Tisk) Nesázet taktová označení

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
cs: Vypne šablonu pro taktová označení pro celý notový zápis, což zabrání tomu, aby byly nakresleny a zabíraly místo. Logika je ale stále aktivní.

en: Automatic barlines and beaming rules re-instated
cs: Automatické taktové čáry a pravidla pro trámce ustanoveny znovu

en: Literal Barlines now ON. Execute the command a second time to turn it off. This command is for un-metered music. You will have to manually beam the music. Do not use this for an upbeat (pickup, anacrusis), there is a proper command for that.
cs: Nejzákladnější taktové čáry jsou nyní zapnuty. Prověďte příkaz podruhé pro jejich vypnutí. Tento příkaz je pro noty bez pravidelného rytmu. Trámce v notách budete muset stanovit ručně. Nepoužívejte pro předtaktí. Na to je náležitý příkaz.

en: Typeset Barlines Literally (Off/On)
cs: Sázet taktové čáry doslovně (vypnuto/zapnuto)

en: Advanced: Typesets the Denemo barlines, regardless of the timing. Turns off automatic beaming.
cs: Pokročílé: Vysází taktové čáry Denema, bez ohledu na načasování. Vypne automatické trámce.

en: Use Normal Beam Endings
cs: Použít běžné konce trámců

en: Ends beams in the expected places (print).
cs: Ukončí trámce na očekávaných místech (tisk).

note: BarNumberingAlignment
en: Center on barline
cs: Vystředit taktovou čáru

en: Align to right
cs: Zarovnat vpravo

en: Align to left
cs: Zarovnat vlevo

en: Default bar number alignment restored
cs: Výchozí zarovnání čísla taktů obnoveno.

en: Bar Number Alignment
cs: Zarovnání čísel taktů

en: Allow choice of alignment of bar numbers with the barline.
cs: Povolit volbu zarovnání čísel taktů s taktovou čárou.

en: Regular Bar Numbering
cs: Pravidelné číslování taktů

en: Give interval at which to place bar numbers:
cs: Zadat interval pro umísťování čísel taktů:

en: Default bar numbering restored
cs: Výchozí číslování taktů obnoveno

en: Bar Numbering Interval
cs: Interval pro číslování taktů

en: Sets the interval at which bar numbers will be printed on typesetting.
cs: Nastaví interval, po kterém budou čísla taktů při sazbě tištěna.

en: Bar Numbers On/Off
cs: Čísla taktů (zapnuto/vypnuto)

en: Turns bar numbering on/off in print out.
cs: Zapne/Vypne číslování taktů ve výtisku.

en: Default page number position reinstated
cs: Výchozí poloha číslování stran obnovena

en: Center Page Numbers
cs: Čísla stran na střed

en: Prints page numbers at center bottom of the page, or revert to default positioning.
cs: Vytiskne čísla stran na straně uprostřed dole, nebo je vrátí do výchozího umístění.

en: Default First Page Number
cs: Výchozí číslo první strany

en: First Page Number
cs: Číslo první strany

en: Give number for first page
cs: Zadat číslo pro první stranu

en: Set/Unset First Page Number
cs: Nastavit/Zrušit nastavení čísla první strany

en: Allows setting the first page number.
cs: Umožní nastavit číslo první strany.

en: Default Page Numbering Restored
cs: Výchozí číslování stran obnoveno

en: Bold Page Numbers
cs: Čísla stran tučně

en: Page numbers typeset in a distinct font. The instrumentation is printed too, centered above each page after the first.
cs: Čísla stran vysázena výrazným písmem. Ve skladbě obsažené hudební nástroje (instrumentace) jsou vytištěny také, po první straně zarovnány na každé straně nahoře na střed

en: No number will be printed on the first page
cs: Na první straně nebude vytištěno žádné číslo

en: Page number will be printed on the first page
cs: Číslo verze bude vytištěno na první straně

en: Print First Page Number (Off/On)
cs: Vytisknout číslo první strany (vypnuto/zapnuto)

en: Control if the first page number is typeset.
cs: Prověřit, zda je číslo první strany vysázeno.

en: Paper Size =
cs: Velikost papíru =

en: Paper Size and Orientation
cs: Velikost papíru a natočení papíru

en: Specifies how the printed page should be.
cs: Stanovuje, jaká má být vytištěná strana.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
cs: Ukázat a klepnout je nyní zapnuto.
    Znamená to, že budete moci klepnout na vysázený notový zápis, aby se ukazatel přesunul na zadanou notu, nebo dělat úpravy atd.
    Vytvořené soubory PDF ale budou větší.

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
cs: Ukázat a klepnout je nyní vypnuto.
    Znamená to, že nebudete moci klepnout na vysázený notový zápis, aby se ukazatel přesunul na zadanou notu, nebo dělat úpravy atd.
    Vytvořené soubory PDF budou menší. Používejte pro uložení do formátu PDF

en: Point and Click (Off/On)
cs: Ukázat a klepnout (zapnuto/vypnuto)

en: When on, clicking on a note in the Print Preview window takes the cursor to that note. This works also for Rehearsal Marks and many other objects in the score. The only reason to turn it off is for export to PDF file via the Export menu or the PDF button in the Print View. However, using print to file is a better way of doing this (if your operating system supports it) as then it is not needed.
cs: Když je zapnuto, klepnutí na notu v okně s náhledem na tisk vezme ukazatel na tuto notu. To pracuje take pro orientační značky a mnohé další předměty v notovém zápisu. Jediným důvodem pro vypnutí této funkce je vyvedení do souboru PDF přes nabídku pro vyvedení v pohledu na tisk. Tisk do souboru je však lepším způsobem, jak to udělat, jelikož pak to není potřeba.

en: Revert to Optimal
cs: Vrátit změny na nejlepší

en: Measures per line
cs: Taktů na řádek

en: Give required measures per line:
cs: Zadat požadovaný počet taktů na řádek:

en: Measures Per Line
cs: Taktů na řádek

en: Forces a fixed number of measures per line.
cs: Vynutí pevný počet taktů na řádek.

en: Minimum Number of Systems Per Page
cs: Nejmenší počet notových systémů na stranu

en: The LilyPond typesetter will not typeset less than the given number of systems per page. Use to prevent the last page having an \"orphan\" line of music, for example.
cs: Sazeč not LilyPondu nebude sázet méně než daný počet notových systémů na stranu. Používá se například k zabránění tomu, aby poslední strana měla řádek not \"orphan\".

en: Page Breaks (On/Off)
cs: Zalomení stran (zapnuto/vypnuto)

en: Movements will start on a new page (Off/On)
cs: Věty začnou na nové straně (zapnuto/vypnuto)

en: Proportional Notation
cs: Poměrný notový zápis

en: Give base duration:
cs: Zadat základní dobu trvání:

en: Default music spacing restored.
cs: Výchozí rozestupy not obnoveny.

en: Proportional Note Spacing
cs: Poměrné rozestupy not

en: Spaces notes in proportion to duration, based on the duration given.
cs: Rozestaví noty v poměru k době trvání na základě zadané doby trvání.

en: Ragged Last
cs: Nezarovnaný poslední

en: When set the last line will not be stretched to fill the line.
cs: Když je nastaveno, poslední řádek nebude roztažen, aby vyplnil řádek.

en: Choose indent of first system
cs: Vybrat odsazení prvního notového systému

en: Give amount in decimal
cs: Zadat množství jako desetinné číslo

en: indent=
cs: Odsazení =

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
cs: Odsadit první notový systém každé věty skladby o zadané množství.

en: Choose indent of subsequent systems
cs: Vybrat odsazení následujících notových systémů

en: short indent=
cs: Malé odsazení =

en: Short Indent
cs: Malé odsazení

en: Sets the indent to be used on systems after the first.
cs: Nastaví odsazení, které se použije u notových systémů následujících po prvním.

en: (Print)Set Overall Score Size
cs: (Tisk) Nastavit celkovou velikost notového zápisu

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
cs: Vybrat velikost písma notového zápisu, a tudíž, kolik místa zabere.

en: Titles, Lyrics etc.
cs: Názvy, slova písní atd.

en: Chord Names, etc. (sans serif)
cs: Názvy akordů atd. (bezpatkové)

en: Mono-spaced font
cs: Písmo s pevnou šířkou

en: Set Fonts
cs: Nastavit písma

en: Select the default fonts used for titles, chord names etc. for the whole score.
cs: Vybrat výchozí písma používaná pro názvy, názvy akordů atd. pro celý notový zápis

en: Left Margin
cs: Levý okraj

en: Inner Margin
cs: Vnitřní okraj

en: Outer Margin
cs: Vnější okraj

en: Right Margin
cs: Pravý okraj

en: Top Margin
cs: Horní okraj

en: Bottom Margin
cs: Dolní okraj

en: Adjust Margins
cs: Upravit okraje

en: Allows the left, right, top and bottom margins to be set to a value in millimeters.
cs: Umožní nastavení levého, pravého, horního a dolního okraje na hodnotu v milimetrech.

note: SetPageCount
en: Total Page Count
cs: Celkový počet stran

en: Give Pages Required
    (0 for optimal):
cs: Zadat požadovaný počet stran
    (0 pro nejlepší):

en: Page Count
cs: Počet stran

en: Optimal page count restored
cs: Nejlepší počet stran obnoven

en: Set Total Number of Pages
cs: Nastavit celkový počet stran

en: Forces the score to be typeset onto the number of pages you choose.
cs: Vynutí vysázení notového zápisu na vámi zvolený počet stran.

en: Page Size
cs: Velikost papíru

en: Give page width in cm
cs: Zadat šířku strany v cm

en: Give page height in cm
cs: Zadat výšku strany v cm

en: Revert to Default
cs: Vrátit na výchozí

en: Re-size
cs: Změnit velikost

en: Set the page size - this overrides the default page size set in score properties.
cs: Nastavit velikost strany. Potlačí výchozí velikost strany nastavenou ve vlastnostech notového zápisu.

en: Single-sided margins will be used
cs: Použijí se jednostranné okraje

en: Two Sided Margins
cs: Dvoustranné okraje

en: Uses different margins for left and right hand pages.
cs: Použije různé okraje pro levoruké a pravoruké strany.

en: Last System to Bottom Spacing
cs: Odstup posledního notového systému od dolního okraje

en: Set the distance from the last system or top-level markup on a page to the bottom of the printable area (i.e. the top of the bottom margin).
cs: Nastavit vzdálenost posledního notového systému nebo značení na nejvyšší úrovni na straně od spodního okraje tisknutelné oblasti (to znamená vršek dolního okraje)

en: Spacing Between Systems
cs: Odstup mezi notovými systémy

en: Give spacing limit (1=no extra space)
cs: Udat omezení odstupu (1 = žádný prostor navíc)

en: Customized spacing limit removed
cs: Vlastní omezení na prostor odstraněno

en: Limit Space Between Systems
cs: Omezit mezeru mezi notovými systémy

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
cs: Omezí rozsah, ke kterému jsou řádky rozestaveny od sebe, aby vyplnily stranu.

en: Title to Title Spacing
cs: Odstup mezi dvěma názvy

en: Set the distance between two (title or top-level) markups.
cs: Nastavit vzdálenost mezi dvěma značeními (název nebo značení na nejvyšší úrovni).

en: Markup to System Spacing
cs: Odstup značení od notové osnovy

en: Titling Markup to System Spacing
cs: Odstup názvu značení od notové osnovy

en: Sets the basic distance between a (title or top-level) markup and the system that follows it.
cs: Nastaví základní vzdálenost mezi značením (název nebo značení na nejvyšší úrovni) a notovým systémem, který je následuje.

en: Ragged Bottom
cs: Nezarovnaná pata

en: This turns ragged bottom off/on. If set, systems will not spread vertically down the page. This does not affect the last page. This should be set for pieces that have only two or three systems per page, for example orchestral scores.
cs: Toto zapne/vypne nezarovnanou spodní část. Je-li nastaveno, notové systémy se nebudou šířit svisle dolů na straně. Neovlivňuje to poslední stranu. Mělo by se nastavovat u kusů, jež mají jen dvě nebo tři osnovy na straně, což jsou například notové zápisy pro orchestr.

en: Score to Title Spacing
cs: Odstup notového zápisu od názvu

en: Set the distance between the last system of a score and the (title or top-level) markup that follows it.
cs: Nastavit vzdálenost mezi posledním notovým systémem notového zápisu a značením (název nebo značení na nejvyšší úrovni), které jej následuje.

en: Movement to First System Spacing
cs: Odstup věty od prvního notového systému

en: Set the distance between the last system of a movement and the first system of the movement that follows it, when no (title or top-level) markup exists between them.
cs: Nastavit vzdálenost mezi posledním notovým systémem a první osnovou věty, která jej následuje, když mezi nimi neexistuje žádné značení (název nebo značení na nejvyšší úrovni).

note: StaffSpacing
en: Spacing for Un-grouped staffs (no braces)
cs: Odstup pro neseskupené notové osnovy (bez závorek)

en: Spacing for Piano Staff
cs: Odstup pro klavírní osnovu

en: Spacing for Group Staff
cs: Odstup pro skupinovou osnovu

en: Spacing for Choir Staff
cs: Odstup pro sborovou osnovu

en: Spacing for Grand Staff
cs: Odstup pro velkou osnovu

en: Basic Distance Apart
cs: Základní vzdálenost od sebe

en: Minimum Distance Apart
cs: Nejmenší vzdálenost od sebe

en: Stretchabilty
cs: Roztažitelnost

en: Staff Spacing
cs: Odstup notové osnovy

note: grouped staff spacing
en: Spacing between group and other
cs: Odstup mezi skupinou a jiným

en: Spacing within group
cs: Odstup ve skupině

en: Spacing between Staffs
cs: Odstup mezi notovými osnovami

en: Allows setting of various parameters controlling the space between staffs and between and within staffs grouped with braces.
cs: Umožňuje nastavení různých parametrů ovládajících mezeru mezi notovými osnovami a mezi a v notových osnovách seskupených se složenými závorkami.

en: Systems Per Page
cs: Notových systémů na stranu

en: Give required systems (lines) per page:
cs: Zadat požadovaný počet notových systémů (řádků) na stranu:

en: Forces a specific number of systems (lines of music) per page.
cs: Vynutí určitý počet notových systémů (notových řádků) na stranu.

en: Padding Between Systems
cs: Vycpání mezi notovými systémy

en: Give extra padding (1=no extra space, staff units)
cs: Udat vycpání navíc (1 = žádný prostor navíc, jednotky osnovy)

en: System to System Padding
cs: Vycpání od notového systému k notovému systému

en: Allows control over the padding between successive systems down the page. (A system is all the staffs representing the music at one time, sometimes called a "line" of music).
cs: Umožní ovládat vycpávku mezi na straně dolů po sobě jdoucími notovými systémy. (Notovým systémem jsou všechny osnovy představující noty současně. Někdy se mu říká notový řádek).

en: System to System Spacing
cs: Odstup od notového systému k notovému systému

en: Set the distance between systems.
cs: Nastavit vzdálenost mezi notovými systémy.

en: Top to Title Spacing
cs: Odstup mezi začátkem a názvem

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first (title or top-level) markup on a page, when there is no system between the two.
cs: Nastavit vzdálenost od začátku tisknutelné oblasti (to jest spodek horního okraje) k prvnímu značení (název nebo značení na nejvyšší úrovni) na straně, když mezi nimi není žádný notový systém.

en: Top to System Spacing
cs: Odstup mezi začátkem a notovým systémem

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first system on a page, when there is no (title or top-level) markup between the two.
cs: Nastavit vzdálenost od začátku tisknutelné oblasti (to jest spodek horního okraje) k prvnímu notovému systému na straně, když mezi nimi není žádné značení (název nebo značení na nejvyšší úrovni).

en: Set Notehead Style
cs: Nastavit styl notové hlavičky

en: Sets the type of notehead to be used score-wide.
cs: Nastaví typ notové hlavičky, který se použije v celém notovém zápisu.

en: Alphabetic
cs: Abecední

en: Numeric
cs: Číselný

en: Boxed alphabetic
cs: Abecední v rámečku

en: Boxed numeric
cs: Číselný v rámečku

en: Circled alphabetic
cs: Abecední v kruhu

en: Circled numeric
cs: Číselný v kruhu

en: (Print) Format of rehearsal marks
cs: (Tisk) Formát orientační značky

en: Select the format of rehearsal marks (alphabetic, numeric, boxed, etc.)
cs: Vybrat formát orientačních značek (abecední, číselná, v rámečku atd.)

en: Add to current rules
cs: Přidat k nynějším pravidlům

en: Replace current rules
cs: Nahradit nynější pravidla

en: Delete (and revert to default rules)
cs: Smazat (a vrátit se k výchozím pravidlům)

en: Beaming Rules added from the selection
cs: Pravidla pro trámce přidána z výběru

en: Beaming Rules replaced with ones from the selection
cs: Pravidla pro trámce nahrazena pravidly z výběru

en: Beaming Rules added from the selections have been dropped
cs: Pravidla pro trámce přidaná z výběrů byla vyhozena

en: Set Beaming rule for
cs: Nastavit pravidlo pro trámec pro

en: Delete Beaming rule for
cs: Smazat pravidlo pro trámec pro

en: Delete All (and revert to default rules)
cs: Smazat vše (a vrátit se k výchozím pravidlům)

en: Give beat
cs: Zadejte rytmus

en: Chosen duration does not fit time signature
cs: Vybraná doba trvání neodpovídá taktovému označení

en: Beat Structure
cs: Stavba rytmu

en: Give groupings for
cs: Zadejte seskupení pro

en:  beats:
cs:  rytmy:

en: Set Beaming Rules
cs: Nastavit pravidla pro trámce

en: Sets the rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
cs: Nastaví pravidla, která se použijí na trámce. Když není žádný výběr, rytmus pro trámce je rozdělen podle v poloze ukazatele převládajícího taktového označení. Pokud výběr je, použije se to jako soubor pravidel. V tomto případě se naznačují požadované trámce pomocí ručních příkazů pro trámce [ a ], dávají všechna hledaná pravidla pro trámce za použití několika taktů, je-li potřeba (nejsou používána žádná jiná pravidla). Opakujte s různými výběry pro přidání dalších pravidel.

en: Staccato as '
cs: Staccato jako '

en: Typesets staccato in 18th c. style, similar to modern stacattissimo. Applies to whole score.
cs: Vysází staccato ve stylu 18. století, podobné k novodobému stacattissimu. Použije se na celý notový zápis.

en: Ties Extend to Matching Note
cs: Ligatury sahají po odpovídající notu

en: Ties will extend over intermediate notes until the note tied to occurs. Use for written-out arpeggio styles.
cs: Ligatury se budou táhnout nad mezilehlými notami až po notu, s níž jsou spojeny. Použijte pro sepsané (vypracované) styly arpeggia.

en: Tiny Staff in All Movements
cs: Maličká osnova ve všech větách

en: Gets a staff number 1 ... n from user and makes that staff tiny in all movements.
cs: Dostane osnovu číslo 1 ... n od uživatele a udělá ji maličkou ve všech větách.

en: Curve Control Points On
cs: Body pro ovládání křivky zapnuty

en: Typeset score will have curves marked with control points
    Use these for accurate reshaping of curves via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
cs: Sazba notového zápisu bude mít křivky označeny ovládacími body.
    Tyto použijte pro přesné přetvarování křivek pomocí operací, kdy to, co vidíte, je to, co dostanete, při sazbě notového zápisu pomocí myši

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
cs: Body pro ovládání křivky při sazbě (vypnuto/zapnuto)

en: Typesets with curve control points marked. Use these for accurate tweaking of shape via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
cs: Vysází s označenými body pro ovládání křivky. Tyto použijte pro přesné vyladění tvaru pomocí klepnutí a táhnutí myší na notovém zápisu konečné sazby.

en: Bass Figures will be typeset
cs: Čísla basu budou sázena

en: Bass Figures will not be typeset
cs: Čísla basu nebudou sázena

en: Bass Figures (Off/On)
cs: Čísla basu (vypnuto/zapnuto)

en: Turns on/off visibility of figured bass on typesetting for whole score.
cs: Zapne/Vypne viditelnost číslovaného basu při sazbě pro celý notový zápis.

en: Fingerings will be typeset
cs: Prstoklad bude sázen

en: Fingerings will be not typeset
cs: Prstoklad nebude sázen

en: Fingerings (Off/On)
cs: Prstoklad (vypnuto/zapnuto)

en: Turns on/off visibility of fingerings on typesetting for whole score.
cs: Zapne/Vypne viditelnost prstokladu při sazbě pro celý notový zápis.

en: Wysiwyg Marks On
cs: Značky pro operace typu Co vidíš dostaneš zapnuty

en: Typeset score will have graphical objects marked with red dots
    Use these for accurate tweaking of positions via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
cs: Sazba notového zápisu bude mít obrazové předměty označeny červenými tečkami.
    Tyto použijte pro přesné vyladění poloh pomocí operací, kdy to, co vidíte, je to, co dostanete, při sazbě notového zápisu pomocí myši

en: Typeset Red Dots (Off/On)
cs: Červené tečky při sazbě (vypnuto/zapnuto)

en: Typesets with red dots on the graphical objects. Use these for accurate tweaking of positions via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
cs: Vysází s červenými tečkami na obrazových předmětech. Tyto použijte pro přesné vyladění poloh pomocí klepnutí a táhnutí myší na notovém zápisu konečné sazby.

en: Print out 8va up
cs: Vytisknout 8va nahoru

en: (Print) Transpose Octave Up
cs: (Tisk) Převést o oktávu nahoru

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
cs: Nařídí sazeči not LilyPondu, aby tento notový zápis převedl o oktávu nahoru.

en: Transpose Score
cs: Převést notový zápis

en: Transpose Staff
cs: Převést osnovu

en: --- Transpose to -->
cs: --- Převést na -->

en: Transpose on Print (Graphical Interface)
cs: Převést (transponovat) při tisku (obrazové rozhraní)

en: Gets an interval from the user: the entire score is transposed by this interval on typesetting - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
cs: Získá interval od uživatele: Celý notový zápis je při sázení převeden o tento interval - předznamenání jsou převedena stejně jako noty a značky akordů.

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
         for example "c g" means transpose 5th up.
        Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
        "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
        "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
        Use commas for octave(s) down, 
        single-quotes for octave(s) up
        e.g. c c' means octave up.
        You do not have to start with c
        e.g. d e means a tone higher.
cs: Zadat interval, podle kterého se dělá transpozice, jako název složený ze dvou not,
        např. "c g" znamená převedení nahoru o kvintu.
        Názvy not jsou v holandštině!a,b,c ... jsou stejné, ale
        "es" = béčko, takže např. hes znamená h-béčko
        "is" = křížek, takže např. fis znamená f-křížek
        Použijte čárky pro oktávu(y) dolů, 
        jednoduché uvozovky pro oktávu(y) nahoru
        např. c c' znamená oktávu nahoru.
        Nemusíte začínat c
        např. d e znamená převedení o tón nahoru.

en: Will be transposed to:
cs: Bude převedeno na:

en: Transpose on Print (Text Input)
cs: Převést při tisku (textové zadání)

en: Typesets the score transposed by the interval you give - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
cs: Vysází notový zápis převedený o vámi zadaný interval - předznamenání jsou převedena (transponována) stejně jako noty a značky akordů.

en: Set Trill Style as +
cs: Nastavit styl trylku jako +

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
cs: Zobrazí trylky v podobě notového zápisu běžného v 18. století: znaménko plus.

en: Capture Measures (one staff)
cs: Zachytit takty (jedna osnova)

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from one of a set of parts. Display the source score on the screen using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in parts form; to capture in full score use CaptureMeasures command
cs: Vytvoří prázdné takty, jeden pro každý takt, zachycené jako snímek z jednoho ze souboru partů. Zobrazte zdrojový notový zápis na obrazovce pomocí jakéhokoli programu. Klepněte do protilehlých rohů každého taktu, abyste tento takt zachytili jako obrázek do Denema. Klepněte pravým tlačítkem myši nebo točení kolečkem myši pro přepnutí rohů do režimu úprav. Stiskněte kteroukoli klávesu pro dokončení. Tento příkaz je pro zachytávání v podobě partů. K zachytávání v celém notovém zápisu použijte příkaz CaptureMeasures.

en: Delete Captured Measure.
cs: Smazat zachycený takt.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
cs: Smaže zachycený obrázek taktu pro nynější takt nynější osnovy.

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure in the current staff.
cs: Zachytit obrázek jednoho taktu (jako snímek) a vložit jej do nynějšího taktu nynější osnovy.

en: Change Staff
cs: Změnit osnovu

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
cs: (Tisk) Nynější hlas se přesune k osnově, kterou udáte.

en: Tied notes not the same
cs: Svázané noty ne tytéž

en: All ties in this staff are correctly placed
cs: Všechny ligatury v tomto notovém zápisu jsou umístěny správně

en: Check Ties
cs: Ověřit ligatury

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
cs: Prověří nynější takt/osnovu na ligaturami špatně svázané noty.

en: Create Cues
cs: Vytvořit nápovědy

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
cs: Projde osnovu hledaje dlouhé pomlky. Vytvoří nápovědu uvnitř celotaktové pomlky.

en: Arpeggios will not cross staffs
cs: Arpeggia nepůjdou přes osnovy

en: Arpeggios will cross staffs
cs: Arpeggia půjdou přes osnovy

en:  Cross Staff Arpeggios
cs:  Arpeggia přes osnovy

en: Cross Staff Arpeggio
cs: Arpeggio přes osnovy

en: (Print) Allow arpeggio sign to extend across staffs. Piano staffs obey this by default, other staff groups need the Span_arpeggio_engraver including in the Score context for it to work.
cs: (Tisk) Dovolit značce pro arpeggio, aby se rozšířila přes osnovy. Klavírní osnovy toto poslouchají ve výchozím nastavení, jiné skupiny osnov potřebují, aby to pracovalo, zahrnout Span_arpeggio_engraver v prostředí notového zápisu.

en: Delete Current Staff/Voice
cs: Smazat nynější  osnovu/hlas

en: Deletes current staff (if the action is confirmed by the user).
cs: Smaže nynější notovou osnovu (pokud je tento krok potvrzen uživatelem).

en: All Staffs - Delete all measures from cursor?
cs: Všechny osnovy - Smazat všechny takty od ukazatele?

en: This Staff/Voice only?
cs: Pouze tato osnova/hlas?

en: Delete Measures From Cursor
cs: Smazat takty od ukazatele

en: Deletes all measures from the cursor to the end, either in one or all staffs.
cs: Smaže všechny takty od ukazatele po konec, buď v jedné nebo ve všech osnovách.

en: Delete Measures Before Cursor
cs: Smazat takty před ukazatelem

en: Deletes all the measures before the measure containing the cursor, either current staff or all staffs as chosen by user.
cs: Smaže všechny takty před taktem obsahujícím ukazatel, buď v nynější osnově, nebo ve všech osnovách, podle výběru uživatele.

en: Delete Text Annotations
cs: Smazat textové poznámky

en: Deletes standalone text annotations from the cursor to the end of the staff.
cs: Smaže samostatné textové poznámky od ukazatele po konec notové osnovy.

en: Hide Non-Selected Staffs.
cs: Skrýt nevybrané osnovy.

en: Hides staffs that are not selected in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
cs: Skryje osnovy, jež nejsou vybrány v zobrazení not v Denemu. Neovlivňuje sazbu.

en: Hides Selected Staffs
cs: Skryje vybrané osnovy

en: Hides the selected staffs in the Denemo Display. Does not affect the Typesetting.
cs: Skryje osnovy, jež jsou vybrány v zobrazení not v Denemu. Neovlivňuje sazbu.

en: Staff Hidden (Off/On)
cs: Osnova skryta (vypnuto/zapnuto)

en: Shows/Hides the current staff in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
cs: Ukáže/Skryje nynější osnovu v zobrazení not v Denemu. Neovlivňuje sazbu.

en: Display All (Other) Staffs (Off/On)
cs: Zobrazit všechny (jiné) osnovy (zapnuto/vypnuto)

en: Show the current staff in the display and hide/show all other staffs. Typesetting is not affected.
cs: Ukázat nynější osnovu v zobrazení a skrýt/ukázat všechny jiné osnovy. Sazba není ovlivněna.

en: Fill Empty Measures
cs: Vyplnit prázdné takty

en: Replaces empty measures from the cursor position onwards with non-printing whole measure rests.
cs: Nahradí prázdné takty od polohy ukazatele dál netiskovými celotaktovými pomlkami.

en: Fix Slurs
cs: Opravit legatové obloučky

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
cs: Odstraní nesprávně umístěné značky začátků/konců legatových obloučků v nynějším hlase/osnově.

en: Add Staff for Instrument
cs: Přidat notovou osnovu pro nástroj

en: Adds a staff at the bottom for the instrument selected from the templates/instruments directory. The name and range of the instrument is set with any transposition for playback if needed.
cs: Přidá dole notovou osnovu pro nástroj vybraný z adresáře s předlohami/nástroji. Název a rozsah nástroje je, pokud je to třeba, nastaven s jakoukoli transpozicí pro přehrávání.

en: Add Staff (Borrowed/Mirrored Music)
cs: Přidat notovou osnovu (půjčené/zrcadlené noty)

en: Adds a staff whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored. Staff number to mirror is chosen interactively or passed as a parameter to the command.
cs: Přidá notovou osnovu, jejíž noty jsou automaticky zrcadleny z jiné osnovy dle vašeho výběru. Použijte např. na vytvoření notové osnovy se dvěma rozdělenými party, zatímco necháváte druhý part jako samostatnou notovou osnovu, nebo na sázení jak hmatového diagramu tak značek akordů z těchže not. Všimněte si, že počáteční klíč/předznamenání/taktové označení jsou kopírovány, ale nejsou zrcadleny. Číslo notové osnovy k zrcadlení je vybráno interaktivně nebo  předáno jako parametr příkazu.

en: This staff creates notes drawn as a diagonal line. Use these to create a coule between two notes another part.
cs: Tato osnova vytvoří noty kreslené jako úhlopříčná čára. Použijte na vytvoření vázání (Coulés) mezi dvěma notami jiného partu.

en: Add Staff for Coulés
cs: Přidat osnovu pro vázání (Coulés)

en: Adds a voice to the current staff which typesets notes as a slanting line - a coulé. The main voice provides the chord notes, and this provides the coulé between them.
cs: Přidá hlas do nynější osnovy, který sází noty jako zešikmenou čáru - coulé). Hlavní hlas poskytne noty akordu, a tento poskytne coulé mezi nimi.

en: Fill in the upbeat in the click track before playing
cs: Vyplnit předtaktí (lehká doba) ve stopě pro klepnutí před přehráním

en: Populate with these clicks
cs: Zaplnit těmito klepnutími

en: Play clicks again
cs: Zahrát klepnutí znovu

en: Edit clicks
cs: Upravit klepnutí

en: Edit the clicks and then re-run this command to populate the subsequent empty measures up to any time signature change. Then repeat for each change of time signature.
cs: Upravit klepnutí a pak tento příkaz spustit znovu pro naplnění následujících prázdných taktů až do jakékoli změny taktového označení. Potom opakovat při každé změně taktového označení.

en: Create/Populate Click Staff
cs: Vytvořit/Zaplnit osnovu pro klepnutí

en: Creates a staff at the top as a click track. Suggests a pattern of drum beats for the first bar, and offers to copy these to the following bars. The cursor height determines which drum sounds are suggested from the General MIDI set. Invoked in a click track it will copy your own set of drum beats to subsequent (empty) measures.
cs: Vytvoří osnovu nahoře jako stopu pro klepnutí. Navrhne vzor úderů (rytmu) bicích pro první takt a nabídne jejich zkopírování do následujících taktů. Výška ukazatele stanoví, které zvuky bicích jsou navrženy z obecné sady MIDI. Vyvoláno ve stopě pro klepnutí, zkopíruje vaši vlastní sadu úderů (rytmu) bicích do následujících (prázdných) taktů.

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other. Create this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed.
    WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
    This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
cs: Tento řádek (tato notová osnova) je určen čistě k tomu, aby držel dynamické šipky crescenda/decrescenda a značky dynamiky, aby se daly umístit (pomocí předstíraných not obarvených na modro) a byly zarovnány navzájem. Vytvořte jej mezi notovými osnovami pro klavír nebo na jakékoli osnově, kde je potřeba zarovnání dynamických šipek a značek pro dynamiku.
    VAROVÁNÍ: Neumísťujte do této osnovy změny klíčů nebo jiné prvky bez doby trvání. Mohlo by to při sazbě vést k vytvoření samostatné osnovy!
    Tato notová osnova určená pro dynamiku musí mít týž název partu, jako má osnova, na níž se má dynamika objevit.

en: Add Staff for Dynamics
cs: Přidat osnovu pro dynamiku

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other.\nCreate this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed. WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting! This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
cs: Tento řádek (tato notová osnova) je určen čistě k tomu, aby držel dynamické šipky crescenda/decrescenda a značky dynamiky, aby se daly umístit (pomocí předstíraných not obarvených na modro) a byly zarovnány navzájem.\nVytvořte jej mezi notovými osnovami pro klavír nebo na jakékoli osnově, kde je potřeba zarovnání dynamických šipek a značek pro dynamiku. VAROVÁNÍ: Neumísťujte do této osnovy změny klíčů nebo jiné prvky bez doby trvání. Mohlo by to při sazbě vést k vytvoření samostatné osnovy! Tato notová osnova určená pro dynamiku musí mít týž název partu, jako má osnova, na níž se má dynamika objevit.

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.
    WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
cs: Tato osnova je určena čistě k tomu, aby držela značky, které se mají objevit jednou nahoře notového systému - cílem je vyhnout se položení značek do každého partu. Název partu musí být prázdný, aby to bylo vysázeno s každým partem. Značky by měly být rozestavěny buď pomocí nastrčených not nebo prostorových vymezovačů).
    VAROVÁNÍ: Neumísťujte do této osnovy změny klíčů nebo jiné prvky bez doby trvání. Mohlo by to při sazbě vést k vytvoření samostatné osnovy!

en: Add Staff for Marks
cs: Přidat osnovu pro značky

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.\nWARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
cs: Tato osnova je určena čistě k tomu, aby držela značky, které se mají objevit jednou nahoře notového systému - cílem je vyhnout se položení značek do každého partu. Název partu musí být prázdný, aby to bylo vysázeno s každým partem. Značky by měly být rozestavěny buď pomocí nastrčených not nebo prostorových vymezovačů).
    VAROVÁNÍ: Neumísťujte do této osnovy změny klíčů nebo jiné prvky bez doby trvání. Mohlo by to při sazbě vést k vytvoření samostatné osnovy!

en: Click Track Creation
cs: Vytvoření stopy pro klepnutí

en: Give number of measures required:
cs: Zadat požadovaný počet taktů:

en: Create Click Track Staff
cs: Vytvořit osnovu se stopou pro klepnutí

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI file, using tempo and time signature information (if present). The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them. When you have finished the import you can delete this staff.
cs: Vytvoří osnovu (stopu pro klepnutí) nahoře tohoto notového zápisu ze zavedeného souboru MIDI, za použití informace o tempu a taktovém označení (je-li přítomna). Takty jsou vyplněny pomocí úderů (rytmu) bicích, takže nad nimi mohou být zobrazeny výšky tónů ve stopách MIDI. Po dokončení zavádění tuto osnovu můžete smazat.

en: MIDI Track Selection
cs: Výběr stopy MIDI

en: Select track to import
cs: Vybrat stopu k zavedení

en: Out of range
cs: Mimo rozsah

en: No MIDI file loaded
cs: Nenahrán žádný soubor MIDI

en: Insert Staff for MIDI Track
cs: Vložit notovou osnovu pro stopu MIDI

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected. The staff is empty except for time signature and tempo changes. The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
cs: Vytvoří osnovu pod stopou pro klepnutí pro vybranou stopu MIDI. Osnova je prázdná s výjimkou taktového označení a změn tempa. Výšky tónů MIDI ze stopy jsou zobrazeny nad stopou pro klepnutí a noty lze vkládat dvojitým klepnutím na výšku tónu MIDI a zadáním rytmu.

en: This is the last track
cs: Toto je poslední stopa

en: Load Next Midi Track
cs: Nahrát další stopu MIDI

en: Creates a staff for the next MIDI track after the current one, making that the current one.
cs: Vytvoří notovou osnovu pro další stopu MIDI po nynější. Z této udělá nynější stopu.

en: This is the first track
cs: Toto je první stopa

en: Load Previous MIDI Track
cs: Nahrát předchozí stopu MIDI

en: Creates a staff for the imported MIDI track previous to the current one, making that the current one.
cs: Vytvoří notovou osnovu pro zavedenou stopu MIDI předcházející nynější. Z této udělá nynější stopu.

en: New Staff After Current
cs: Nová osnova po nynější

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
cs: Vytvoří novou osnovu se zadaným názvem po nynější osnově. Použijte příkaz Osnova na hlas, pokud chcete z této osnovy udělat hlas předchozí osnovy.

en: Add in All Movements
cs: Přidat všechny věty

en: Adds a new structured staff after the current staff in this and succeeding movments.
cs: Přidá novou členěnou notovou osnovu za nynější notovou osnovu v této a následujících větách.

en: New Staff Before Current
cs: Nová osnova před nynější

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
cs: Vytvoří novou osnovu se zadaným názvem před nynější osnovou.

en: New Structured Staff
cs: Nová strukturovaná notová osnova

en: Creates a new staff below the current staff with the same time signature changes inserted.
cs: Vytvoří novou notovou osnovu pod nynější notovou osnovou s vloženými stejnými změnami taktového označení.

en: Replace Current Staff?
cs: Nahradit nynější  osnovu

en: Keep Current Staff
cs: Zachovat nynější  osnovu

en: Add Piano Staff
cs: Přidat klavírní osnovu

en: Adds two staff braced together for keyboard instrument.
cs: Přidá dvě osnovy pro klávesový nástroj spojené dohromady složenými závorkami.

en: Staff to Bottom
cs: Notová osnova dolů

en: Moves the current staff to become the bottom most staff.
cs: Přesune nynější notovou osnovu, aby se stala nejspodnější notovou osnovou.

en: Staff to Top
cs: Notová osnova nahoru

en: Moves the current staff to become the topmost staff.
cs: Přesune nynější notovou osnovu, aby se stala nejvyšší notovou osnovou.

en: Create Ossia Staff
cs: Vytvořit osnovu ossia

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
cs: Vytvoří malou osnovu nad nynější osnovou pro vkládání nápověd, pasáží ossia atd. Použijte Ukázat ossia a Skrýt ossia pro ukázání určitých taktů.

en: This marks the end of the passage to be shown on the ossia staff
cs: Toto označí konec pasáže, která se má ukázat na osnově ossia

en: Hide Ossia
cs: Skrýt ossia

en: Place this at the end of the music to be printed from the Ossia staff
cs: Toto umístit na konec not, které se mají vytisknout z osnovy ossia

en: This marks the start of a passage to be shown on the ossia staff
cs: Toto označí začátek pasáže, která se má ukázat na osnově ossia

en: Show
cs: Ukázat

en: Show Ossia
cs: Ukázat ossia

en: Place this at the start of the music to be printed from the Ossia staff
cs: Toto umístit na začátek not, které se mají vytisknout z osnovy ossia

en: The volume set on this staff is very low, you may not hear it.
    See Staff->Staff Properties->Built-in Staff Properties, MIDI tab.
cs: Hlasitost nastavená na této osnově je velmi nízká. Nemusíte nic slyšet.
    Podívejte se na kartu MIDI Osnova → Vlastnosti osnovy → Vestavěné vlastnosti notové osnovy

en: Mute
cs: Ztlumit

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
cs: Ztlumí nynější osnovu. Ovlivní jen přehrávání.

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
cs: Ztlumí přehrávání na této osnově umístěním pokynu hlasitost=nula na začátek.

en: Remove Custom Durations (Swing/Graces)
cs: Odstranit vlastní doby trvání (Swing/Ozdobné noty)

en: Removes the special durations applied by swing and sounding grace notes.
cs: Odstraní zvláštní doby trvání použité swingem a znějící ozdobné noty.

en: Sound Grace Notes
cs: Znějící ozdobné noty

en: Grace notes will be played back as appogiature, stealing time from the following note. Not for Playback View which uses LilyPond's MIDI to play back.
cs: Ozdobné noty se budou přehrávat jako appogiatura, čímž se ukradne čas následující noty. Ne pro zobrazení přehrávání, které k přehrávání používá MIDI LilyPondu.

en: Swing Staff
cs: Notová osnova swingu

en: Give percentage swing:
cs: Zadat procento swingu:

en: Changes the playback duration of pairs of 𝅘𝅥𝅮 notes for swing or notes inègales. Does not affect typesetting.
cs: Změní dobu přehrávání dvojic 𝅘𝅥𝅮 not pro swing nebo noty inègales. Neovlivňuje sazbu.

note: clears any extras in the staff-prolog
en: Normal Staff
cs: Normální notová osnova

en: Deletes the extra staff prolog - restoring the normal staff settings.
cs: Smaže úvod (prolog) další osnovy - obnoví normální nastavení osnovy.

en: No Transposition Interval
cs: Žádný transpoziční interval

en: To use this function you need to place the cursor
    on the first of two notes which define
    the transposition required
cs: Pro použití této funkce potřebujete umístit ukazatel
    na první ze dvou not, čímž je stanovena požadovaná
    transpozice

en: Ok
cs: OK

en: Transpose Output
cs: Výstup převedení not

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
cs: Převést tuto osnovu v tiskovém výstupu. Ukazatel musí být na na první ze dvou not, které stanovují interval, který se použije.

en: Simplify Ties
cs: Zjednodušit ligatury

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
cs: Převede svázané noty na delší noty a odstraní nepravé ligatury.

en: Deletes any measures that are empty from the measure after the cursor to end of staff.
cs: Smaže všechny takty, které jsou prázdné, od taktu po ukazateli do konce osnovy.

en: Brace End
cs: Koncová závorka

en: Add an End Brace Marker
cs: Přidat značku pro koncovou závorku

en: Delete an End Brace Marker
cs: Smazat značku pro koncovou závorku

en: Move End Brace Marker Up
cs: Posunout značku pro koncovou závorku nahoru

en: Move End Brace MarkerDown
cs: Posunout značku pro koncovou závorku dolů

en: No staff above
cs: Žádná osnova nad

en: No staff below
cs: Žádná osnova pod

en: Add or remove end of staff group marks, or move them to an adjacent staff.
cs: Přidat nebo odstranit značky pro konec skupiny osnov, nebo je přesuňte na sousední osnovu.

en: Too few staff braces open at staff number
cs: Příliš málo závorek osnovy otevřeno na čísle osnovy

en: More staff braces started than are ended.
cs: Více závorek osnovy je začato, než je skončeno.

en: More staff braces ended than are started.
cs: Více závorek osnovy je skončeno, než je začato.

en: Check Braces
cs: Ověřit závorky

en: Checks the braces (staff groupings) for this movement.
cs: Ověří závorky (seskupování osnov) pro tuto větu.

en: ChoirStaff Start
cs: Začátek ChoirStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a ChoirStaff, the group starts with a bracket, but bar lines are not connected.
cs: Začít seskupovat jednoduché notové osnovy dohromady, aby se vytvořila velká osnova (notový systém) z více notových osnov. V prostředí ChoirStaff skupina začíná závorkou, ale taktové čáry nejsou spojeny.

en: Delete all staff groupings
cs: Smazat všechna seskupení osnov

en: Clear the staff from all groupings
cs: Vyprázdnit notovou osnovu od všech seskupení

en: GrandStaff Start
cs: Začátek GrandStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
cs: Začít seskupovat jednoduché notové osnovy dohromady, aby se vytvořila velká osnova (notový systém) z více notových osnov. V prostředí GrandStaff skupina začíná složenou závorkou, a taktové čáry jsou mezi osnovami spojeny.

en: GroupStaff Start
cs: Začátek GroupStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In the GroupStaff context, the group is started with a bracket and bar lines are drawn through all the staves.
cs: Začít seskupovat jednoduché notové osnovy dohromady, aby se vytvořila velká osnova (notový systém) z více notových osnov. V prostředí GroupStaff skupina začíná závorkou a taktové čáry se kreslí přes všechny osnovy.

en: PianoStaff Start
cs: Začátek PianoStaff

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
cs: Začít seskupovat jednoduché notové osnovy dohromady, aby se vytvořila velká osnova (notový systém) z více notových osnov. Prostředí PianoStaff je totožné s GroupStaff, kromě toho, že podporuje přímý tisk názvů nástrojů.

en: Groups of whole measure rests of two or more are changed to multi-measure rests for the whole staff.
cs: Skupiny celotaktových pomlk dvou nebo více jsou změněny na vícetaktové pomlky pro celou osnovu.

en: (Print) Ambitus On/Off
cs: (Tisk) Tónový rozsah (ambitus) (zapnuto/vypnuto)

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
cs: Přepnout sazeče not tónového rozsahu (ambitu) pro tuto osnovu na zapnuto nebo vypnuto

en: Copy and Paste the music from the old staffs to the new, and then delete the old staffs
cs: Kopírovat a vložit noty ze starých notových osnov do nové, a pak staré notové osnovy smazat

en: Copy and Paste the music from the old staff to the new, and then delete the old staff
cs: Kopírovat a vložit noty ze staré notové osnovy do nové, a pak starou notovou osnovu smazat

en: Assign Instrument
cs: Přiřadit nástroj

en: Assigns the current staff to an instrument selected by the user.
cs: Přiřadí nynější notovou osnovu nástroji vybranému uživatelem.

en: Chord Chart
cs: Tabulka akordu

en: Double
cs: Dvojitá

en: RepeatStart
cs: Začátek opakování

en: RepeatEnd
cs: Konec opakování

en: RepeatEndFirstTime
cs: Okamžitý konec opakování

en: Compact Chord Chart Marker
cs: Malá značka pro tabulku akordu

en: Compact Chord Chart
cs: Malá tabulka akordu

en: Paper Chord Chart
cs: Papírová tabulka akordu

en: Convert Staff
cs: Převést osnovu

en: Customizable Chord Chart
cs: Uzpůsobitelná tabulka akordu

en: Chord Chart Staff
cs: Osnova s tabulkou akordu

en: Prints Chord symbols separated by bar lines. Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
cs: Vytiskne značky akordů oddělené taktovými čarami. Opakování, taktová označení a text jsou pro tuto osnovu tisknuty také.

en: Chord Symbols (Off/On)
cs: Značky akordů (vypnuto/zapnuto)

en: Typesets the music on this staff as chord symbols (off/on).
cs: Vysází noty v této osnově jako akordické značky (vypnuto/zapnuto).

en: Guitar
cs: Kytara

en: Mandolin
cs: Mandolína

en: This score cannot be typeset until you have entered some chords in this staff (which will then be typeset as fret diagrams)
cs: Tento notový zápis nelze sázet, dokud v této notové osnově nezadáte nějaké akordy (které budou poté vysázeny jako hmatové diagramy)

en: Fret Diagrams (Off/On)
cs: Nákresy hmatníku (vypnuto/zapnuto)

en: Chords on this staff will typeset as fret diagrams (off/on). Choose from several instruments.
cs: Akordy na této notové osnově budou sázeny jako nákresy hmatníku (vypnuto/zapnuto). Vyberte z několika nástrojů.

en: Instrument Name should not be set on a Dynamics Line or Chord Symbols
cs: Název nástroje nemá být nastaven na lince dynamiky nebo na značkách akordů

en: InstrumentName
cs: Název nástroje

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
cs: Zadejte název nástroje/hlasu/partu skladby
    pro nynější osnovu:

en: Instrument Name
cs: Název nástroje

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
cs: Toto nastaví název věty 1
    Nastavit tento název pro tutéž větu v jiných větách?

en: Print Instrument name before staff at start of score,
cs: Vytisknout název nástroje před notovou osnovu na začátku notového zápisu.

en: MIDI Instrument Name
cs: Název nástroje MIDI

en: Give name of MIDI instrument for current staff:
cs: Zadejte název nástroje MIDI pro nynější notovou osnovu:

en: MIDI Instrument
cs: Nástroj MIDI

en: Sets the MIDI instrument for this staff for use in the Playback View
cs: Nastaví nástroj MIDI pro tuto osnovu pro použití v pohledu na přehrávání

en: Staff will be printed
cs: Osnova bude vytištěna

en: Non Printing Staff
cs: Neviditelná osnova

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
cs: Zapne/Vypne to, zda bude tato notová osnova sázena. Notová osnova se stále zobrazuje normálně, ale bude odstraněna z okna s náhledem.

en: Give name of instrument for staff group starting here:
cs: Zadejte název nástroje pro skupinu osnovy začínající zde:

en: Piano Staff Name
cs: Název klavírní osnovy

en: Prints the name given at the start of the Piano staff which must be where the cursor is. Remove instrument names on the individual staffs by setting them blank.
cs: Zobrazí název zadaný na začátku klavírní osnovy, který musí být tam, kde je ukazatel. Názvy nástrojů jednotlivých osnov odstraníte tak, že je nastavíte jako prázdné.

en: Staff Lines
cs: Linky notové osnovy

en: Give Number of Staff Lines for current staff
cs: Zadejte počet linek notové osnovy pro nynější osnovu:

en: Set Staff Lines
cs: Nastavit linky notové osnovy

en: Sets the number of lines for the current staff.
cs: Nastaví počet linek notovou osnovu pro nynější notovou osnovu.

en: The cursor must be on a chord with the highest note and lowest note set to the range desired.
cs: Ukazatel musí být na akordu s nejvyšší a nejnižší notou nastavenou na požadovaný rozsah.

en: Set Staff Range
cs: Nastavit rozsah notové osnovy

en: Sets the highest and lowest notes valid for the current staff to the highest and lowest pitches of the chord at the cursor. Notes outside that range will be typeset but will display as red notes to warn you that you are outside the range of the current instrument.
cs: Nastaví nejvyšší a nejnižší notu platnou pro nynější notovou osnovu na nejvyšší a nejnižší výšku tónu akordu v poloze ukazatele. Noty mimo tento rozsah budou vysázeny, ale zobrazí se jako červené noty, které vás varují, že jste mimo rozsah nynějšího nástroje.

en: Instrument Name should not be set on a Dynamics Line
cs: Název nástroje nemá být nastaven na lince dynamiky

en: Short Instrument Name
cs: Krátký název nástroje

en: Give Short Instrument Name:
cs: Zadejte krátký název nástroje:

en: Prints shortened form of instrument name before this staff for second and subsequent systems
cs: Vytiskne zkrácenou podobu názvu nástroje před touto notovou osnovu
    pro druhý a následující notové systémy.

en: Smaller Staff
cs: Menší osnova

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
cs: Nynější osnova se vytiskne v menší velikosti. Použijte pro sólový part nad doprovodem klavíru

en: comment for this staff
cs: poznámka pro tuto osnovu

en: Staff Comment
cs: Poznámka k notové osnově

en: Give comment text for current staff
cs: Zadejte text poznámky pro nynější osnovu

en: Saves textual comments for this staff
cs: Ukládá textové poznámky pro tuto osnovu

en: (Print) Octave Up
cs: (Tisk) Oktáva nahoru

en: Prints out the music of this staff one octave higher.
cs: Vytiskne noty v této osnově o jednu oktávu výše.

en: Setting Staff Size
cs: Nastavení velikosti osnovy

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
cs: Zadejte velikost osnovy (pro tisk), 0 pro výchozí

en: Set Staff Size
cs: Nastavit velikost osnovy

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
cs: Nastaví velikost osnovy při tisku v poměru k výchozí 0. Při hodnotě -3 je malá, 3 je velká.

en: There are no other staffs for this one to mirror.
cs: Nejsou žádné jiné osnovy pro tuto osnovu, které by mohly být zrcadleny.

en: Right click to update clef/time/key
cs: Klepnutí pravým tlačítkem myši pro aktualizaci klíče/taktového označení/předznamenání

en: Music here is mirrored from
cs: Noty zde jsou zrcadleny z

en: Substitute Music (Borrowed/Mirrored)
cs: Nahradit noty (půjčené/zrcadlené)

en: Typesets this staff with the music from another staff, ignoring any music entered on this staff. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored. Staff number to mirror is chosen interactively or passed as a parameter to the command.
cs: Vysází tuto notovou osnovu s notami z jiné notové osnovy. Přehlíží se všechny noty zadané v této osnově. Použijte například na vytvoření osnovy se dvěma rozdělenými party, zatímco necháváte druhý part jako samostatnou notovou osnovu, nebo na sázení jak hmatových diagramů tak značek akordů z těchže not. Všimněte si, že klíč/předznamenání/taktové označení jsou kopírovány, ale nejsou zrcadleny. Číslo notové osnovy k zrcadlení je vybráno interaktivně nebo  předáno jako parametr příkazu.

en: Set Open Strings
cs: Nastavit volné struny

en: Sets the open strings for tablature to the notes of the current chord.
cs: Nastaví volné struny pro tabulaturu k notám nynějšího akordu.

en: Tablature
cs: Tabulatura

en: Converts to tablature notation (print only)
cs: Převede na tabulaturní notaci (pouze tisk)

note: TinyStaff
en: Tiny Staff
cs: Maličká osnova

en: Prints current staff in a tiny font.
cs: Vytiskne nynější osnovu maličkým písmem

en: --> Transpose to -->
cs: ---> Převést na -->

en: Print transposed:
cs: Vytisknout převedené:

en: (Print) Transpose
cs: (Tisk) Převést

en: Prints this staff (only) transposed. This is in addition to any score-wide transposition
cs: Vytiskne (pouze) tuto osnovu převedenou (transponovanou). Toto je doplněk k jakékoli transpozici celého notového zápisu

en: Un-dot Rests
cs: Odebrat pomlkám tečky

en: Changes dotted rests into the equivalent sequence of un-dotted rests in the current staff. Use e.g. in 6/8 time to replace 𝅘𝅥. with 𝄽 𝄾
cs: Změní tečkované pomlky na posloupnost pomlk se stejnou hodnotou bez teček v nynější notové osnově. Použijte např. v 6/8 taktovém označení k nahrazení 𝅘𝅥. 𝄽 𝄾

en: Add Voice (Borrowed/Mirrored Music)
cs: Přidat hlas (půjčené/zrcadlené noty)

en: Adds a voice whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored.
cs: Přidá hlas, jehož noty jsou automaticky zrcadleny z jiné osnovy dle vašeho výběru. Použijte např. na vytvoření osnovy se dvěma rozdělenými party, zatímco necháváte druhý part jako samostatnou notovou osnovu, nebo na sázení jak nákresu pražců tak značek akordů z těchže not. Všimněte si, že klíč/předznamenání/taktové označení jsou kopírovány, ale nejsou zrcadleny.

en: Create Parts (Treble First)
cs: Vytvořit party (nejprve soprán)

en: Creates a set of parts extracting the highest part first.
cs: Vytvoří soubor partů. Nejprve vytáhne nejvyšší part.

note: CreateParts
en: Create Parts
cs: Vytvořit party

en: Create a number of parts from the current staff which should have chords with that number of notes per chord.
cs: Vytvořte z nynější notové osnovy řadu partů, které budou mít akordys tímto počtem not na akord.

en: Initial Automatic Voice
cs: Počáteční automatický hlas

en: Undoes the effect of the InitialVoiceOne, Two ... commands. The voice has variable stem direction, slur placement etc.
cs: Vrátí zpět účinek příkazů pro počáteční hlas jedna, dvě (...). Hlas má proměnlivý směr nožičky, umístění legata atd.

en: Voice Four
cs: Hlas čtyři

en: Initial Voice Four
cs: Počáteční hlas čtyři

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice four (this affects stems down, slurs etc on printing)
cs: Nastaví (počáteční) hlas osnovy na hlas čtyři (toto při tisku ovlivní směr nožiček dolů, legata atd.)

en: Voice One
cs: Hlas jedna

en: Initial Voice One
cs: Počáteční hlas jedna

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
cs: Nastaví (počáteční) hlas osnovy na hlas jedna (toto při tisku ovlivní směr nožiček nahoru, legata atd.)

en: Voice Three
cs: Hlas tři

en: Initial Voice Three
cs: Počáteční hlas tři

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
cs: Nastaví (počáteční) hlas osnovy na hlas tři (toto při tisku ovlivní směr nožiček nahoru, legata atd.)

en: Voice Two
cs: Hlas dvě

en: Initial Voice Two
cs: Počáteční hlas dvě

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
cs: Nastaví (počáteční) hlas osnovy na hlas dvě (toto při tisku ovlivní směr nožiček dolů, legata atd.)

en: Choose Initial Voice
cs: Vybrat počáteční hlas

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives-&gt;Voices menu.
cs: Vybrat, na který  hlas bude tato osnova na začátku nastavena. Pro změnu hlasu během hudby se podívejte na nabídky Příkazy -&gt; Hlasy.

en: Merge Differently Dotted Off
cs: Slučování jinak tečkovaných vypnuto

en: From this point notes in different voices that begin at the same time will not be merged onto the same stem if they differ in the dotting.
cs: Od tohoto bodu nebudou noty v jiných hlasech, které začínají v tutéž dobu, slučovány do stejné nožičky, pokud se liší v tečkování.

en: Differently Dotted Merge On
cs: Slučování jinak tečkovaných zapnuto

en: From this point in the music notes in different voices beginning at the same time will be merged onto the same stem even if they differ in the dotting.
cs: Od tohoto bodu budou noty v jiných hlasech, které začínají v tutéž dobu, slučovány do stejné nožičky, i když se liší v tečkování.

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
cs: Vypnutí sloučení pomlk. Na jeho zapnutí použijte příkaz Sloučit pomlky

en: Merge Rests
cs: Sloučit pomlky

en: Merges rests where two voices have a common rest. Applies to the whole movement. For multi-measure rests you need to additionally suppress one of the multi-measure rest counts.
cs: Sloučí pomlky, kde dva hlasy mají společnou pomlku. Použije se na celou větu. Pro vícetaktové pomlky musíte dodatečně stisknout jedno z počítadel vícetaktových pomlk.

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
cs: Přidá hlas do nynější osnovy. Na začátku je zobrazen kvůli čitelnosti na své vlastní osnově. Vytiskne se na osnově výše a může tam být, pokud chcete, zobrazen pomocí Spojit hlasy.

en: Horizontal Shift
cs: Vodorovný posun

en: Give amount (staff spaces)
cs: Zadat množství (mezery osnovy)

en: Change Note Shift
cs: Změnit posunutí noty

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use this to alter which voice is shifted leftwards/rightwards.
cs: Při tisku budou nynější nota/akord posunuty z not v jiných hlasech o hodnotu, již zadáte. Použijte, abyste změnili to, který hlas je posunut doleva/doprava.

en: Clashing Note Columns will generate a warning from the LilyPond typesetter
cs: Střetávající se notové sloupce budou vytvářet varování od sazeče LilyPondu

en: Ignore Clashing Columns
cs: Přehlížet střetávající se sloupce

en: Clashing Note Column Warnings (Off/On)
cs: Varování o střetávajících se notových sloupcích (vypnuto/zapnuto)

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on. These can be harmless but can cause a warning to check the score.
cs: Vypnout nebo zapnout varování od sazeče LilyPondu o střetávajících se notových sloupcích. Střety mohou být neškodné, ale mohou zapříčinit varování, aby se notový zápis prověřil.

note: partcombineApart
en: This directive instructs the LilyPond typesetter not to combine notes from the voices when part combining has been set..
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
cs: Tento příkaz přikáže sazeči LilyPondu, aby neslučoval noty z různých hlasů, když bylo nastaveno slučování partů.
    Použijte s příkazem pro slučování partů.
    Příkaz můžete smazat jako kterýkoli jiný předmět.

en: Keep Voices Apart
cs: Zachovat party samostatné

en: When part combining, from this point the parts will be kept apart even though they could be combined.
cs: Při slučování partů budou od tohoto bodu party drženy samostatné, i když by je bylo lze sloučit.

note: partcombineAutomatic
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices using the default part combining.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
cs: Tento příkaz přikáže sazeči LilyPondu, aby sloučil noty z různých partů pomocí sjednocení partů.
    Použijte s příkazem pro slučování partů.
    Příkaz můžete smazat jako kterýkoli jiný předmět.

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Reverts to the default part combining.
cs: Vráti k výchozímu slučování hlasů.

note: partcombineChords
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices into chords.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
cs: Tento příkaz přikáže sazeči LilyPondu, aby sloučil noty z různých partů do akordů.
    Použijte s příkazem pro slučování partů.
    Příkaz můžete smazat jako kterýkoli jiný předmět.

en: Part Combine Chords
cs: Sloučení akordů partů

en: From the cursor onwards chords will be combined from the parts included in the part combine command.
cs: Od ukazatele dále budou akordy slučovány z partů zahrnutých v příkazu pro slučování partů.

en: Parts are now uncombined
cs: Party jsou nyní nesloučeny

en: Part Combine
cs: Sloučení partů

en: Can only part-combine two voices
cs: Může slučovat pouze dva party

en: Must be on a staff with two voices
cs: Musí být na osnově se dvěma hlasy

note: partcombineUnisono
en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices as unison.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
cs: Tento příkaz přikáže sazeči LilyPondu, aby sloučil noty z partů do souzvuku.

en: Combine parts as unison.
cs: Sloučit party jako souzvuk.

en: Part Combine Two Voices
cs: Part slučuje dva hlasy

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
cs: Dva hlasy budou vytištěny jen jednou, jestliže jsou stejné. Jinak budou tištěny jako party. (zapnuto/vypnuto)

en: Current staff is already a voice or not suitable
cs: Nynější osnova je již hlasem nebo není vhodná

en: Staff to Voice
cs: Osnova na hlas

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
cs: Nynější osnova bude vysázena jako hlas v osnově nahoře.

en: The current staff is not voice
cs: Nynější osnova není hlasem

en: Voice to Staff
cs: Hlas na osnovu

en: The current voice will be typeset on its own staff.
cs: Nynější hlas bude vysázen ve své vlastní osnově.

en: No Shift
cs: Žádný posun

en: No Horizontal Shifts
cs: Žádné vodorovné posuny

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
cs: Vypne vodorovné odsunutí not (které má za cíl vyhnutí se střetům mezi hlasy)

en: Shift
cs: Posun

en: Use Horizontal Shifts
cs: Použít vodorovné posuny

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
cs: Zapne vodorovné odsunutí not tam, kde je to potřeba.

en: <-- Transpose to -->
cs: <-- Převést na -->

en: Prints the voices transposed by the interval given. This is in addition to any score-wide transposition and any staff-wide transposition
cs: Vytiskne hlasy převedené (transponované) o zadaný interval. Toto je doplněk k jakékoli transpozici celého notového zápisu a notové osnovy

en: Apparent Time Signature
cs: Zdánlivé taktové označení

en: Typesets a time signature which is not the one actually being used. This is used in polymetric music, often in conjunction with a tuplet spanning the whole staff.
cs: Vysází taktové označení, které není tím, které se skutečně používá. Toto se používá v hudbě s více metry, často ve spojení s rytmickou notovou skupinou roztaženou na celou notovou osnovu.

en: Beaming at half measure allowed
cs: Trámce v polovině taktu povoleny

en: Beaming breaks at half-measure
cs: Trámce jsou zalomeny v polovině taktu

en: Beam at Half Measure (Off/On)
cs: Trámec v polovině taktu (vypnuto/zapnuto)

en: In time signatures 3/N prevent beaming across the beat. Repeat the command to allow such beaming.
cs: V taktových označeních 3/N zabráňuje trámci přes takt. Opakujte příkaz pro povolení takových trámců.

en: Inserts a non-printing timesignature to indicate a cadenza follows. You must insert any barlines and beaming you require (otherwise none will typeset). End the cadenza by inserting an End Cadenza Time in a new Denemo bar.
cs: Vloží netiskové taktové označení, aby se naznačilo, že následuje kadence. Musíte vložit všechny taktové čáry a trámce, které jsou potřeba (jinak se nebude sázet nic). Kadenci ukončete vložením času ukončení kadence v novém panelu Denemo.

en: Cadenza
cs: Kadence

en: Start Cadenza Time
cs: Čas začátku kadence

en: Choose Typical Time Signature
cs: Vybrat typické taktové označení

en: Choose from a set of typical time signatures
cs: Vybrat z množiny typických taktových označení

en: Chord Chart Time Signature
cs: Taktové označení tabulky akordu

en: Inserts a time signature (for use in Chord Charts)
cs: Vloží taktové označení (pro užití v tabulkách akordů)

en: End Cad.
cs: Ukončit kadenci

en: Inserts a time signature to resume normal measured music.
cs: Vloží taktové označení pro pokračování v normálních pravidelných (rytmických) notách (noty s taktovými čarami).

en: End Cadenza Time
cs: Čas ukončení kadence

en: Inserts a non-printing time signature to resume normal measured music.
cs: Vloží netiskové taktové označení pro pokračování v normálních pravidelných (rytmických) notách.

en: On printing, omit the time signature change at the cursor, or the initial time signature if the cursor is not on a time signature change.
cs: Při tisku vynechat změnu taktové označení v poloze ukazatele, nebo začáteční taktové označení, pokud ukazatel není na změně předznamenání.

en: Beam
cs: Trámec

en: Beaming Rule Change
cs: Změna pravidla pro trámce

en: Inserts a (hidden) time signature with rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
cs: Vloží (skryté) taktové označení s pravidly, která se použijí na trámce. Když není žádný výběr, rytmus pro trámce je rozdělen podle v poloze ukazatele převládajícího taktového označení. Pokud výběr je, použije se to jako soubor pravidel. V tomto případě se naznačují požadované trámce pomocí ručních příkazů pro trámce [ a ], dávají všechna hledaná pravidla pro trámce za použití několika taktů, je-li potřeba (nejsou používána žádná jiná pravidla). Opakujte s různými výběry pro přidání dalších pravidel.

en: Numeric Time Signature
cs: Číselné taktové označení

en: Typesets common and cut time numerically rather than the traditional C and C cut.
cs: Vysází čtyřčtvrťový takt/rytmus (sudý takt - půlový nebo celý) a dvoupůlový rytmus, s dvěma dobami v taktu, číselně spíše než tradiční C a "C cut"

en: Inspect/Edit Single Digit Directive
cs: Prohlédnout si/Upravit příkaz pro jednoduchou číslici

en: (Print) Single Digit
cs: (Tisk) Jednoduchá číslice

en: Makes the time signature at the cursor typeset as a single digit; if no time signature at cursor this applies to initial timesig of staff. Run the command again to delete/inspect the time signature directive.
cs: Způsobí, že taktové označení v poloze ukazatele se vysáže jako jednoduchá číslice; pokud v poloze ukazatele není žádné taktové označení, použije se  na začátečnítaktové označení osnovy. Spusťte příkaz znovu pro smazání/upravení příkazu pro taktové označení.

en: Time Signature with Beaming Rule
cs: Taktové označení s pravidlem pro trámce

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
cs: Vloží taktové označení s označením toho, jak spojovat noty. Vložit na začátku osnovy za účelem nahrazení počátečního taktového označení.

en: Double time signature removed
cs: Zdvojené taktové označení odstraněno

en: Two Time Signatures
cs: Dvě taktová označení

en: Prints two time-signatures, the second is active.
cs: Vytiskne dvě taktová označení, druhé je činné.

en: Unmeasured Staffs (Off/On)
cs: Notové osnovy bez taktových čar (zapnuto/vypnuto)

en: Makes the staffs accept any duration per Denemo measure and typesets as a cadenza. Equivalent to Cadenza Time from the first bar.
cs: Způsobí, že notová osnova přijme jakoukoli dobu trvání na takt Denemo a vysází ji jako kadenci. Stejné jako čas kadence z prvního taktu.

en: Selects &#x1D15D; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D15D; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Selects &#x1D15E; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D15E; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Selects &#x1D15F; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D15F; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Selects &#x1D160; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D160; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Selects &#x1D161; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D161; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Selects &#x1D163; as the duration for inserting notes or rests
cs: Vybere &#x1D163; jako dobu trvání pro vkládání not nebo pomlk

en: Alternates inserting start triplet and end triplet markers
cs: Vložení značky pro začátek trioly nebo pro konec trioly

en: General
cs: Obecné

en: Choose any sort of clef.&#10;If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
cs: Vybrat jakýkoli druh klíče.&#10;Pokud je ukazatel na začátku, změní počáteční klíč, jinak vloží vybraný klíč.

en: Add a note to the current chord&#10;The cursor position determines which note to add
cs: Přidat notu k současnému akordu&#10;Poloha ukazatele určuje, která nota se vloží

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
cs: Začít legatový oblouček od noty/akordu v poloze ukazatele, nebo odstranit začátek legatového obloučku

en: End Slur at note/chord at cursor, or remove an End Slur
cs: Ukončit legatový oblouček od noty/akordu v poloze ukazatele, nebo odstranit konec legatového obloučku

en: Tie/Untie from the note/chord at the cursor - will be ignored by the LilyPond typesetter if next note is not at the same pitch
cs: Svázat/Rozvázat (ligatura) od noty/akordu v poloze ukazatele - Bude přehlíženo sazečem LilyPondu, pokud další nota není o stejné výšce tónu

en: Insert a tempo change at cursor
cs: Vložit změnu tempa v poloze ukazatele

en: Insert a Dynamic Marking at the cursor
cs: Vložit značky určující hlasitost (značení dynamiky) v poloze ukazatele

en: Start Crescendo from note/chord at cursor
cs: Začít crescrendo od noty/akordu v poloze ukazatele

en: End Crescendo on note/chord at cursor
cs: Ukončit crescrendo na notě/akordu v poloze ukazatele

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
cs: Začít decrescrendo od noty/akordu v poloze ukazatele

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
cs: Ukončit decrescrendo od noty/akordu v poloze ukazatele

en: Choose more palettes of buttons.
cs: Vybrat více palet tlačítek

en: Help with chord symbol entry methods.
cs: Nápověda k postupům zadávání symbolů akordů.

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
cs: Začít crescrendo od noty/akordu v poloze ukazatele

en: Adds a staff to be used purely for dynamic markings, insert after right hand piano staff
cs: Přidá osnovu, která se bude používat čistě pro značky dynamiky. Vloží se po klavírní osnově pro pravou ruku

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage.&#10;Use for cresc.&#10;poco a poco, for example.&#10;Terminate with End Crescendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed.&#10;LilyPond markup, such as \\bold can be used.
cs: Vytiskne text pro započetí nebo pokračování crescenda táhnoucí se nad pasáží.&#10;Použijte například pro crescendo&#10;poco a poco.&#10;Ukončete značkou pro skončení crescenda nebo značkou dynamiky, jinak by se nic nevytisklo.&#10;Lze použít značení LilyPondu, jako například \\bold.

en: Prints text to start or continue a diminuendo extending over a passage.&#10;Use for dim.&#10;poco a poco, for example.&#10;Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed.&#10;LilyPond markup, such as \\bold can be used.
cs: Vytiskne text pro započetí nebo pokračování decrescenda táhnoucí se nad pasáží.&#10;Použijte například pro decrescendo&#10;poco a poco.&#10;Ukončete značkou pro skončení crescenda (End Decrescendo) nebo značkou dynamiky, jinak by se nic nevytisklo.&#10;Lze použít značení LilyPondu, jako například \\bold.

en: Music is spaced out by the extra amount given to avoid textual dynamic markings colliding.&#10;Not for hairpins.
cs: Noty jsou rozestavěny podle množství navíc zadaného kvůli vyhnutí se střetu s textovým označením dynamiky.&#10;Ne pro dynamické šipky.

en: Pianoforte
cs: Klavír

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
cs: Vloží značku 8va (podle toho převede noty) nebo ukončí jednu již začatou.

en: Insert or Append Duration
cs: Vložit nebo připojit dobu trvání

en: When appending, appends a &#x1D15D; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15D;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D15D; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D15D; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: When appending, appends a &#x1D15E; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15E;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D15E; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D15E; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu.&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: When appending, appends a &#x1D15F; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15F;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D15F; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D15F; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu.&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: When appending, appends a &#x1D160; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D160;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D160; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D160; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu.&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: When appending, appends a &#x1D161; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D161;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D161; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D161; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu.&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: When appending, appends a &#x1D162; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D162;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch.&#10;Changes prevailing duration.
cs: Při přidání se přidá &#x1D162; &#10;S ukazatelem na notě se vloží &#x1D162; před nynější notu.&#10;Nota bude bez výšky tónu (zobrazí se žlutě, netisknutelná, zvuk bicích), pokud je aktivní MIDI-in&#10; - klávesnice MIDI poskytne výšku tónu.&#10;Změní převládající dobu trvání.

en: Insert &#x1D13B; rest
cs: Vložit &#x1D13B; pomlku

en: Insert &#x1D13C; rest
cs: Vložit &#x1D13C; pomlku

en: Insert &#x1D13D; rest
cs: Vložit &#x1D13D; pomlku

en: Insert &#x1D13E; rest
cs: Vložit &#x1D13E; pomlku

en: Insert &#x1D13F; rest
cs: Vložit &#x1D13F; pomlku

en: Insert &#x1D140; rest
cs: Vložit &#x1D140; pomlku

en: Dot, double dot or undot the note at the cursor
cs: Přidat tečku, dvě tečky k notě, nebo zrušit tečku u noty na ukazateli

en: Change the current note to a &#x1D15D;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D15D;

en: Change the current note to a &#x1D15E;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D15E;

en: Change the current note to a &#x1D15F;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D15F;

en: Change the current note to a &#x1D160;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D160;

en: Change the current note to a &#x1D161;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D161;

en: Change the current note to a &#x1D162;
cs: Změnit nynější notu na &#x1D162;

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection.&#10;E.g.&#10;Quarter Note becomes Eighth Note.&#10;
cs: Zkrátí dobu trvání noty/akordu/pomlky v poloze ukazatele nebo výběru na polovinu.&#10;Např.&#10;ze čtvrťové noty se stane osminová nota.&#10;

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection.&#10;E.g.&#10;Quarter Note becomes Half Note.
cs: Zdvojí dobu trvání noty/akordu/pomlky v poloze ukazatele nebo výběru.&#10;Např.&#10;ze čtvrťové noty se stane půlová nota.

en: Change or Append Notes
cs: Změnit nebo přidat noty

en: Changes the note the cursor is on to the note A.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu A.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note B.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu B.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note C.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu C.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note D.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu D.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note E.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu E.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note F.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu F.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Changes the note the cursor is on to the note G.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
cs: Upraví notu, na které je ukazatel, na notu G.&#10;Pokud je ukazatel v přidávající poloze, přidá přidá notu za použití převládající doby trvání.

en: Sharpen the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
cs: Zvýší o půltón notu na ukazateli nebo další zadanou notu, pokud je ukazatel v přidávající poloze

en: Flatten the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
cs: Sníží o půltón notu na ukazateli nebo další zadanou notu, pokud je ukazatel v přidávající poloze

en: Stringed Instruments
cs: Strunné nástroje

en: The given number as right hand fingering, using the conventional p,m,i indicators.&#10;Use Cancel to delete
cs: Zadané číslo jako prstoklad pravé ruky, za použití obecných značek p,m,i.&#10;Pro smazání použijte Zrušit.

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate.&#10;Use cancel to delete.
cs: Požádá o číslo prstu a vysází p,m,i, jak přísluší.&#10;Ke smazání použijte Zrušit.

en: Places a diamond shape notehead at the cursor.&#10;Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
cs: Umístí notovou hlavičku s tvarem diamantu v poloze ukazatele.&#10;Tento příkaz vyvolejte s ukazatelem nad notou, která má být opatřena číslicemi označujícími prstoklad/pražce kvůli zapsání uměle utvořeného alikvotního/částkového tónu do not.

en: Polyphony
cs: Vícehlas

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability.&#10;It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
cs: Přidá hlas do nynější osnovy. Na začátku je zobrazen kvůli čitelnosti na své vlastní osnově.&#10;Vytiskne se na osnově výše a může tam být, pokud chcete, zobrazen pomocí Spojit hlasy.

en: Select a voice for the music following the cursor position.&#10;The Voice 1,2,3,4 choices set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions.&#10;The Automatic Voice setting returns all the voice settings to the neutral default directions
cs: Vyberte hlas pro noty následující polohu ukazatele.&#10;Hlas 1, 2, 3, 4 nastavují hlasy tak, aby první a třetí hlas měly nožičky nahoru, druhý a čtvrtý hlas měly nožičky dolů. Hlavičky not třetího a čtvrtého hlasu jsou vodorovně posunuty, a pomlky v příslušných hlasech jsou automaticky posunuty, aby se vyhnuly střetu.&#10;Nastavení pro automatický hlas vrací všechna nastavení hlasů k neutrálním výchozím směrům

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts.&#10;(Off/On)
cs: Dva hlasy budou vytištěny jen jednou, jestliže jsou stejné. Jinak budou tištěny jako party.&#10;(zapnuto/vypnuto)

en: (Print) Merges rests where two voices have a common rest.&#10;Not for whole measure or multi-measure rests.
cs: (Tisk) Sloučí pomlky, kde dva hlasy mají společnou pomlku.&#10;Není to pro celý takt vícetaktových pomlk.

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give.&#10;Use with Voice Presets to ensure this chord is in a different voice.
cs: Při tisku budou nynější nota/akord posunuty z not v jiných hlasech o hodnotu, již zadáte.&#10;Použijte s přednastaveními pro hlas, abyste zajistili, že je tento akord v jiném hlase.

en: Choose which voice this staff will initially be set to.&#10;To change voice during music see the Directives->Voices menu.
cs: Vybrat, na který  hlas bude tato osnova na začátku nastavena.&#10;Pro změnu hlasu během hudby se podívejte na nabídku Příkazy → Hlasy.

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on.&#10;These can be harmless but can cause a warning to check the score.
cs: Vypnout nebo zapnout varování od sazeče not LilyPondu o střetávajících se notových sloupcích.&#10;Střety mohou být neškodné, ale mohou zapříčinit varování, aby se notový zápis prověřil.

en: Adds the > accent
cs: Přidá > akcent (důraz)

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note).&#10;Repeat the command to return the slur to the outside.
cs: Artikulace na této notě bude umístěna mimo legatového obloučku (nejdále od noty).&#10;Příkaz pro vrácení legatového obloučku mimo opakujte.

en: Barlines
cs: Taktové čáry

en: Choose a barline
cs: Vybrat taktovou čáru

en: Create a custom barline.&#10;These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type.&#10;A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), &#10;2) appearance when the barline is at the beginning or &#10;3) end of a line , and &#10;4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff.&#10;Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],:&#10;and others in the LilyPond documentation.
cs: Vytvořit vlastní taktovou čáru.&#10;Tyto čáry je možné pojmenovat, nebo lze jednoduše přepsat běžný typ taktové čáry LilyPondu.&#10;Taktová čára je vymezena čtyřmi tvary, které popisují 1) vzhled, jak je obvykle (v řádku), &#10;2) vzhled, když je taktová čára na začátku, nebo &#10;3) když je na konci řádku, a &#10;4) co se má ukázat, když se osnovy spojí dohromady, jak je to v případě osnovy pro zápis klavíru. Tvary taktových čar jsou udělány ze znaků včetně |,:,.,[,],:&#10;a jiných v dokumentaci k LilyPondu.

en: Repeats
cs: Opakování

en: (Print) start a first time bar, must be followed by EndVolta.
cs: (Tisk) Začít první opakování. Musí být následováno EndVolta.

en: (Print) start a second time bar, must be followed by EndVolta
cs: (Tisk) Začít druhé opakování. Musí být následováno EndVolta

en: Ends a volta, that is a n'th time bar
cs: Ukončí voltu, která je n-tým opakováním

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest.&#10;You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
cs: Vloží takty prvního a druhého opakování (prima a secunda volta), každý s celotaktovou pomlkou.&#10;Potom je můžete upravit tak, aby vyhovovaly vašim notám, např. vložením dalších taktů, smazáním začátku opakování atd.

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g.&#10;3 for third time bar).&#10;Finish the passage by placing the End ...&#10;time bar command.
cs: Začít pasáž, která se má přehrát jednou nebo vícekrát, jak naznačeno textem zadaným uživatelem (např.&#10;3, aby pasáž byla zopakována třikrát).&#10;Pasáž skončete umístěním příkazu pro skončení opakování End ...&#10;.

en: Allow too few notes/rests in this measure.&#10;LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
cs: Dovolit velmi málo not/pomlk v tomto taktu.&#10;LilyPond tento takt vysází (ve všech osnovách) s krátkou dobou trvání danou notami, které byly přítomny již, když byl příkaz vydán.

en: Enter a number to change the lilypond bar number.&#10;The printout will continue to count up from there.
cs: Zadejte číslo pro změnu čísla taktu LilyPondu.&#10;Výtisk bude v počítání pokračovat odtud.

en: Help with beaming commands.
cs: Nápověda pro příkazy pro trámce.

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here.&#10;(Print effect only)
cs: Nařídí sazeči not LilyPondu, aby začal trámec zde.&#10;(Má vliv jen na tisk)

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming.&#10;Print effect only.
cs: Nařídí sazeči not LilyPondu, aby skončil předtím začatý ruční trámec.&#10;(Má vliv jen na tisk).

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes.&#10;Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.&#10;Time Signature can be hidden on printing - see Time Signatures menu.
cs: Vloží taktové označení s označením toho, jak spojovat noty trámci.&#10;Vložit na začátku osnovy za účelem nahrazení počátečního taktového označení.&#10;Taktové označení je možné při tisku skrýt. Podívejte se na nabídku pro taktové označení.

en: Sets the rules to be used for beaming.&#10;With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor.&#10;If a there is a selection this will set exceptions to the regular rule.&#10;In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ].
cs: Nastaví pravidla, která se použijí na trámce.&#10;Když není žádný výběr, rytmus pro trámce je rozdělen podle v poloze ukazatele převládajícího taktového označení.&#10;Pokud výběr je, použije se to k nastavení výjimek k souboru pravidel.&#10;V tomto případě se naznačují požadované trámce pomocí ručních příkazů pro trámce [ a ].

en: Add/Replace rules to be used for beaming in the current movement.&#10;With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor.&#10;If a there is a selection this will be used as the set of rules.&#10;In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used).&#10;Repeat with different selections to add further rules.
cs: Přidat/Nahradit pravidla, která se použijí na trámce v nynější větě. Když není žádný výběr, rytmus pro trámce je rozdělen podle v poloze ukazatele převládajícího taktového označení.&#10;Pokud výběr je, použije se to jako soubor pravidel.&#10;V tomto případě se naznačují požadované trámce pomocí ručních příkazů pro trámce [ a ], dávají všechna hledaná pravidla pro trámce za použití několika taktů, je-li potřeba (nejsou používána žádná jiná pravidla).&#10;Opakujte s různými výběry pro přidání dalších pravidel.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes.&#10;Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
cs: Vloží taktové označení s označením toho, jak spojovat noty.&#10;Vložit na začátku osnovy za účelem nahrazení počátečního taktového označení.

en: Add a bass figure to the current note.&#10;Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note.&#10;See Lilypond docs for other notation
cs: Umožní přidat číslovaný bas k nynější notě.&#10;Použijte znak svislítka | pro rozdělené délky noty, aby se dalo zadat více znaků číslovaného basu.&#10;Jiné notové zápisy: Podívejte se na dokumentaci k Lilypondu

en: Sets the height of the bass figure above the note.&#10;The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
cs: Nastaví výšku čísla basu nad notou.&#10;Jednotkou je vzdálenost mezi sousedícími linkami osnovy.

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures.&#10;Pedal changes harmony on same bass.
cs: Začít filtrovat události MIDI. První nota je bas, Tuto během zadávání not pro čísla držte.&#10;Pedál mění harmonii na stejném basu.

en: Mensural Notation
cs: Menzurální notace

en: Set this staff to use mensural notation (on/off)
cs: Nastavit tuto osnovu tak, aby používala menzurální notaci (zapnuto/vypnuto)

en: Inserts a whole measure rest in mensural notation.
cs: Vloží celotaktovou pomlku v menzurální notaci.

en: Hides dots on the current chord/rest.&#10;Makes it conditional on the current layout.
cs: Skryje tečky při nynějším akordu/pomlce.&#10;Udělá v nynějším rozvržení podmíněným.

en: Chord Symbols or Fake Chords
cs: Značky akordů nebo falešné akordy

en: Attach a chord symbol to the note at the cursor position.&#10;E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th.&#10;See Lilypond docs for notation
cs: Připojit symboly akordů k notě v poloze ukazatele. Například. cis:dim7 pro cis zmenšený septakord.&#10;Podívejte se na dokumentaci k Lilypondu

en: The current staff becomes a chord symbol staff.&#10;The music on this staff will be typeset as chord symbols.&#10;Normally you will make this staff a voice on the melody staff, so that the chord symbols print on the melody staff.
cs: Z nynější notové osnovy se stane notová osnova se značkami akordů. Noty na této notové osnově se budou sázet jako akordické značky.&#10;Normálně z této osnovy uděláte hlas na melodické osnově, takže se symboly akordů tisknou na melodické osnově.

en: Midi Import
cs: Zavedení MIDI

en: Opens a MIDI file for transcribing.&#10;Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
cs: Otevře soubor MIDI pro přepis.&#10;Nahrát každou stopu a vložit noty MIDI hraním dob trvání.

en: Starts playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in.&#10;        You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked.&#10;&#10;        Entering duration keys now enters the notes you played into the score.&#10;&#10;        If you have no click track at the top one is created.
cs: Spustí přehrávání notového zápisu od začátku polohy přehrávání (zelený vyznačovací proužek) a současně nahrává vaši hru ze vstupu MIDI.&#10;         Přehrávání můžete kdykoli zastavit, a potom je první nota MIDI, již zadáte, označena.&#10;        Zadání kláves pro dobu trvání nyní vloží noty, které jste zahrál, do notového zápisu.&#10;&#10;        Pokud nemáte žádnou stopu pro klepnutí, jedna je vytvořena nahoře.

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI using tempo and time signature information (if present).&#10;The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them.&#10;When you have finished the import you can delete this staff.
cs: Vytvoří osnovu (stopu pro klepnutí) nahoře tohoto notového zápisu ze zavedeného souboru MIDI, za použití informace o tempu a taktovém označení (je-li přítomna).&#10;Takty jsou vyplněny pomocí úderů bicích, takže nad nimi mohou být zobrazeny výšky tónů ve stopách MIDI.&#10;Po dokončení zavádění tuto osnovu můžete smazat.

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected.&#10;The staff is empty except for time signature and tempo changes.&#10;The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
cs: Vytvoří osnovu pod stopou pro klepnutí pro vybranou stopu MIDI.&#10;Osnova je prázdná s výjimkou taktového označení a změn tempa.&#10;Výšky tónů MIDI ze stopy jsou zobrazeny nad stopou pro klepnutí a noty lze vkládat dvojitým klepnutím na výšku tónu MIDI a zadáním rytmu.

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track.&#10;Inserted durations will take their pitch from this note.
cs: Přesune začátek další noty MIDI v nynější nahrané nebo zavedené stopě MIDI.&#10;Vložené doby trvání převezmou svou výšku tónu z této noty.

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested.&#10;Use duration keys to insert the same note with a different duration.
cs: Vloží označenou notu MIDI z nynější stopy. Použije se navržená doba trvání.&#10;Použijte klávesy pro dobu trvání k vložení stejné noty o jiné době trvání.

en: Ties
cs: Ligatury

en: Gives a choice of shape modifications to make to the following tie.
cs: Dává možnost změn tvaru, které se dají udělat s následující ligaturou.

en: The note at the cursor ends a tie that has begun elsewhere, usually in a first time bar.&#10;That is it is a repeat of the tie ending.
cs: Nota v poloze ukazatele ukončí ligaturu, která začala někde jinde, obvykle v první době taktu.&#10;Jinými slovy, je to opakování ukončení ligatury.

en: Places a tie after the note at the cursor, tying to nothing.&#10;Use for laissez vibrer or when a tie comes at a final repeat.
cs: Umístí ligaturu za notu v poloze ukazatele, nespojí ji s ničím.&#10;Použijte pro Laissez Vibrer (nechte chvět), nebo když ligatura přichází při posledním/závěrečném opakování.

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores.&#10;Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair.&#10;Changes these to a tied note.&#10;Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g.&#10;across strings).
cs: Opraví chybu v legatových obloučcích/ligaturách běžnou v zavedených notových zápisech.&#10;Prohledá celý notový zápis na dvojice nebo stejné noty spojené dohromady legatovým obloučkem do dvojice.&#10;Změní je na noty spojené ligaturou.&#10;Nepoužívejte v neobvyklém případě stejných not spojených legatem (např.&#10;napříč strunami).

en: Custom Ornaments
cs: Vlastní ozdoby

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created)&#10;into this score's definitions.&#10;Ornament names should be start in lower case&#10;and have no numerals.&#10;If a standard ornament is used, e.g.&#10;trill,&#10;then this will replace the standard ornament throughout the score.
cs: Umožní uživateli vytvořit vlastní ozdobu (nebo nahrát jednu předtím vytvořenou)&#10;do vymezení tohoto notového zápisu. Názvy ozdob by měly začínat malým písmenem&#10;a nemají obsahovat čísla.&#10;Pokud je použita běžná ozdoba, např.&#10;trylek,&#10;potom bude tímto tato běžná ozdoba nahrazena napříč notovým zápisem.

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition.&#10;The definition must already have been created in this score.
cs: Upravit vymezení (velikost nebo vzhled) vymezení vlastní ozdoby.&#10;Vymezení již muselo být vytvořeno v tomto notovém zápisu.

en: Typesets a custom ornament on the current note/chord.&#10;Removes that ornament if already present.
cs: Vysází vlastní ozdobu na nynější notě/akordu.&#10;Odstraní tuto ozdobu, pokud již je přítomna.

en: Inserts an ornament (or other LilyPond Definition) as a separate object (it will appear on the previous note)
cs: Vloží ozdobu (nebo jiné vymezení LilyPondu) jako samostatný předmět (objeví se na předchozí notě)

en: Chord Charts
cs: Tabulky akordů

en: Prints Chord symbols separated by bar lines.&#10;Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
cs: Vytiskne značky akordů oddělené taktovými čarami.&#10;Opakování, taktová označení a text jsou pro tuto osnovu tisknuty také.

en: Insert a previously created barline.&#10;(Any other LilyPond definitions  - see Score->LilyPond Definition - are here too).
cs: Vložit předtím vytvořenou taktovou čáru.&#10;(Kterékoli jiné vymezení LilyPondu, na což se podívejte v nabídce Notový zápis → Vymezení Lilypondu, je tu také).

en: Start a new line at this measure.
cs: Začít nový řádek na tomto taktu.

en: Typeset the chord at the cursor larger or smaller than normal.
cs: Vysází akord v poloze ukazatele větší nebo menší, než je obvyklé.

en: Adds a bass note to a chord, while keeping the current lowest note as the root of the chord.&#10;Use this on Chord Symbol staffs to create an inversion of the chord entered.
cs: Přidá do akordu basovou notu, přičemž zachová nynější nejnižší notu jako základní tón akordu.&#10;Toto použijte v osnově se symboly akordů pro vytvoření převratu (inverze) zadaného akordu.

en: Use in appending position to flatten the bass note of the next chord (extra to what it would be).
cs: Použít v připojující poloze pro snížení tóniny basové noty dalšího akordu (navíc k tomu, co by to bylo).

en: Use in appending position to sharpen the bass note of the next chord (extra to what it would be).
cs: Použít v připojující poloze pro zvýšení tóniny basové noty dalšího akordu (navíc k tomu, co by to bylo).

en: Set the prevailing duration to &#x1D15D; (subsequent chords entered will have this duration)
cs: Nastavit převládající dobu trvání na &#x1D15D; (následně zadané noty budou mít tuto dobu trvání)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15E; (subsequent chords entered will have this duration)
cs: Nastavit převládající dobu trvání na &#x1D15E; (následně zadané noty budou mít tuto dobu trvání)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15F; (subsequent chords entered will have this duration)
cs: Nastavit převládající dobu trvání na &#x1D15F; (následně zadané noty budou mít tuto dobu trvání)

en: Insert a repeated chord sign.
cs: Vloží značku opakovaného akordu.

en: Inserts an arbitrary mark in the score at the cursor.&#10;Any size, font, effect can be chosen.&#10;The text position can be dragged in the print view if needed.&#10;Avoid placing one at the start as it clashes with the time signature - place it after the first note and drag it into position.
cs: Vloží do notového zápisu v poloze ukazatele libovolnou značku.&#10;Je možné vybrat jakoukoli velikost, písmo, účinek.&#10;Polohu textu lze v případě potřeby táhnout v pohledu na tisk.&#10;Vyhněte se umístění značky na začátek, protože se tam střetne s taktovým označením. Umístěte ji po první notě a táhněte ji na místo.

en: Specify the number of lines you want on the page.
cs: Zadejte počet řádků, který chcete na této straně.

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline.&#10;This gives a one measure spacer.
cs: Vloží netiskový celý takt po nynějším taktu s příkazem k vynechání taktové čáry.&#10;Toto dá jednotaktovou mezeru.

en: Turn the chord at the cursor into an alternate chord, typeset above and colored.&#10;This appears in the display as small notes (a grace note).&#10;Edit the position with the offset chord button.
cs: Proměnit akord v poloze ukazatele na alternativní akord, vysázený nahoře a obarvený.&#10;Toto se objeví v zobrazení jako malé noty (ozdoba).&#10;Upravte polohu pomocí tlačítka pro posun akordu.

en: Mutes the current staff.&#10;Affects only playback.
cs: Ztlumí nynější osnovu.&#10;Ovlivní jen přehrávání.

en: Plays all staffs for the duration of the selection or from the current cursor position to the end of the movement if no selection.
cs: Přehrává všechny notové osnovy po dobu trvání výběru nebo od nynější polohy ukazatele po konec věty, pokud žádný výběr není.

en: Gregorian Chant
cs: Gregoriánský chorál

en: Starts a new Gregorian score.
cs: Začít nový gregoriánský notový zápis.

en: Inserts a Do1 clef.
cs: Vloží klíč Do1.

en: Inserts a Do2 clef.
cs: Vloží klíč Do2.

en: Inserts a Do3 clef.
cs: Vloží klíč Do3.

en: Inserts a Fa1 clef.
cs: Vloží klíč Fa1.

en: Inserts a Fa2 clef.
cs: Vloží klíč Fa2.

en: Inserts (or deletes) a melisma start.
cs: Vloží (nebo smaže) začátek melismy.

en: Inserts (or deletes) a melisma end.
cs: Vloží (nebo smaže) konec melismy.

en: Starts a ligature.
cs: Začne ligaturu.

en: Ends a ligature.
cs: Ukončí ligaturu.

en: Inserts (or deletes) a flexa.
cs: Vloží (nebo smaže) flexa (ohnutí).

en: Inserts (or deletes) a pes.
cs: Vloží (nebo smaže) pes (nohu).

en: Inserts (or deletes) an ictus.
cs: Vloží (nebo smaže) iktus (druh přízvuku).

en: Inserts (or deletes) an episem initium.
cs: Vloží (nebo smaže) episem initium.

en: Inserts (or deletes) an episem finis.
cs: Vloží (nebo smaže) episem finis.

en: Inserts (or deletes) an augmentum dot.
cs: Vloží (nebo smaže) augmentum (tečku zvětšení o půltón).

en: Inserts a Divisio Minor.
cs: Vloží Divisio Minor.

en: Inserts a Divisio Maior.
cs: Vloží Divisio Maior.

en: Inserts a Divisio Maxima.
cs: Vloží Divisio Maxima.

en: Inserts a finalis.
cs: Vloží finalis

en: Insert or Append Chords
cs: Vložit nebo připojit akordy

en: Score Check: Error in this measure
cs: Ověření notového zápisu: Chyba v tomto taktu

en: Print Anyway
cs: Přesto vytisknout

en: Create Music Scores
cs: Vytvořit notové zápisy hudby

en: Denemo is a music notation program that lets you rapidly enter notation. Music can be typed in at the PC-Keyboard, or played in via MIDI controller. The typesetting is done in the background by LilyPond while you work, and is generally flawless publication quality. Any final tweaks to can be done on the final typeset score with the mouse if needed. This represents an enormous practical improvement over the most programs which require you to re-position colliding notation constantly as you enter the music.
cs: Denemo je hudební notační program, který vám umožní rychlé zadávání not. Noty lze zapisovat pomocí klávesnice počítače, nebo hrát přes ovladač MIDI. Sazba se po dobu vaší práce odehrává na pozadí za použití LilyPondu a obecně je provedena v bezvadné jakosti vhodné pro vydání. Veškeré závěrečné doladění se dá udělat při konečném vysázení notového zápisu, je-li to potřeba, myší. To představuje nesmírné skutečné zlepšení oproti většině programů, které od vás ustavičně žádají přemísťování střetávajících se not, zatímco zadáváte noty.

en: Unique to Denemo are methods to enter music in a musical, rather than mechanical, manner. You play in a phrase or two of the music using the number keys to indicate the note durations. Audible feedback lets you hear what you have entered; playing the phrase a second time on a real instrument adds the pitches to the rhythm. Again, Denemo gives you audible feedback so that you don’t enter E-flat when you meant D-sharp etc.
cs: Pro Denemo jsou jedinečnými postupy pro zadávání not hudebním spíše než strojovým způsobem. Zahrajete úsek nebo dva not pomocí číselných kláves, abyste vyjádřili dobu trvání not. Slyšitelná zpětná vazba vás nechá si poslechnout, co jste zadali. Když úsek zahrajete podruhé na skutečném nástroji, do rytmu přidáte výšky tónů. Opět, Denemo vám dává slyšitelnou zpětnou vazbu, takže nezadáte Es, když zamýšlíte Dis atd.

en: Another great feature is the ability to put links in the score to the original source document that you transcribed from. Clicking on such a link opens the document for you and highlights the bar you are looking at. You can use this to continue work from where you left off, or for looking back at the source to check a doubtful bar.
cs: Další skvělým rysem je schopnost vložit do not odkazy na původní zdrojový dokument, který jste přepsal. Po klepnutí na takový odkaz se vám otevře dokument a zvýrazní se takt, na který se díváte. Toto můžete použít k pokračování v práci tam, kde jste přestali, nebo na ohlédnutí se zpět na zdroj, abyste prověřili nejistý takt.
