com.github.spheras.desktopfolder - en to bg translation catalogue (90 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
bg: Панел

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
bg: Бележка

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
bg: –Добре

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
bg: _Отмени

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
bg: _Избери

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
bg: Няма нищо в клипбоарда за поставяне

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
bg: Не може да изриете файла

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
bg: Невалидно име

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
bg: Копиране

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
bg: Копирай тук

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
bg: Премести тук

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
bg: Връзка тук

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
bg: Отмени

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
bg: Заключи икони:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
bg: Заключи панел:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
bg: Сянка на текст:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
bg: Удебели текст:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
bg: Папка

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
bg: Празен Файл

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
bg: Преименувай Панел

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
bg: Премести Панел в Кошчето

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
bg: Постави

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
bg: неозаглавена папка

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
bg: нов файл

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
bg: Премести в Кошчето

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
bg: Свойства

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
bg: Нова бележка

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
bg: Винаги отгоре

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
bg: Винаги отдолу

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
bg: Преименувай Бележка

note: Item Menu - Open the file
en: Open
bg: Отвори

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
bg: Отвори с Другo Приложение

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
bg: Изпълни

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
bg: Изрязване

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
bg: Копиране

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
bg: Преименуване

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
bg: Изтриване

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
bg: Смени Икона

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
bg: Това действие ще ИЗТРИЕ папката и ЦЯЛОТО й съдържание
    <b>Сигурни ли сте?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
bg: Това действие ще ИЗТРИЕ файлът.
    <b>Сигурни ли сте?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
bg: Това действие ще ИЗТРИЕ връзката(само връзката).
    <b>Сигурни ли сте?</b>

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
bg: Моят Първи Панел

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
bg: Връзка към Файл

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
bg: Връзка към Папка

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
bg: Премахване

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
bg: Снимка

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
bg: Изберете снимката, която да се покаже

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
bg: Нов

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
bg: Този Панел

note: panel properties - General section
en: General
bg: Основни

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
bg: Поведение

note: panel properties - Close button
en: Close
bg: Затвори

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
bg: Икони на работния плот:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
bg: Включи работния плот:

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
bg: При смяна на резолюцията:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
bg: По този начин панелите, бележките и снимките ще се преоразмерят когато промените резолюцията на екрана

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
bg: Не прави нищо

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
bg: Смени Тапет

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
bg: Отвори Терминал Тук

note: open terminal here
en: Open in terminal
bg: Отвори в терминал

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
bg: Име

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
bg: Тип

note: file properties window - file location
en: Location
bg: Локация

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
bg: Неизвестно

note: file properties window - property value - number of items
en: items
bg: предмети

note: file properties window - content
en: Content
bg: Съдържание

note: file properties window - total folder size
en: Total size
bg: Общ размер

note: file properties window - file size
en: File size
bg: Размер на файл

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
bg: Позволи изпълнението

note: file properties window - last time used
en: Used
bg: Използван

note: file properties window - last time modified
en: Modified
bg: Променян

note: Free arrangement
en: Free
bg: Свободен

note: Default Panel Management
en: Icons
bg: Икони

note: sort by submenu
en: Sort by
bg: Сортирай по

note: sort panel's items by size
en: Size
bg: Размер

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
bg: Обърни подредбата

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
bg: Реорганизирай Икони

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
bg: Неозаглавен Панел

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
bg: Връзка към $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
bg: Покажи работният плот

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
bg: Скрий работният плот

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
bg: Сортирай Вертикално

en: Could not create "%'s"
bg: Не може да създаде "%'s"

en:  already exists.
bg: вече съществува.

en: Name is invalid.
bg: Името е невалидно.

en: Desktop Folder
bg: Работен Плот Папка

en: Bring your desktop back to life
bg: Върнете работния си плов към живот

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
bg: Организирайте работния си плот с панели, които държат вашите неща

en: Access files, folders and apps from your desktop
bg: Достъпете файлове, папки и приложения от вашия работен плот

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
bg: Организирайте работния си плов с панели, бележки и снимки
